Fatmir Terziu

image

E MËRGUARA E PAMUNGUAR

VALBONA BOZGO MUSAI – E MËRGUARA E PAMUNGUAR-fragment-{ Unë nuk marr përsipër të bëj analizë të mirëfilltë të krijimtarisë së poeteve nga Elbasani , por
Full story
image

ANDREA DHE HELENA

                                            NOVELË     ...
Full story
image

I KRYQËZUARI

I KRYQËZUARI Lajmi u përhap shpejtë. Më në fund Ajeti e kish vendosur që do ta provonte dhe kësaj radhe eksperimentin e operacioneve mbi plagën e ...
Full story
image

QERSHOR 2 0 1 8: K u j t o j m ë ...

Fritz RADOVANI M U E J    QERSHOR  2 0 1 8:  K u j t o j m ë ... F   “SHQIPTARËT E TË DREJTAT E TYNE”   PËRGATITË ...
Full story
image

Drita në humbëtirën e një kohe pa liri

  S’di pse romanet e Vaso Papaj më mbjellin në sy klimën e gulagëve të Sollzhenicinit. Kjo jo vetëm nga subjektet e ngjashëm, por mbi ...
Full story
image

JORGO LINOTYPISTI

SOTIR ATHANASI   JORGO LINOTYPISTI  ( " F A S T I "  &  " N E F A S T I " )   Gjithë rrugës mendoja se një ...
Full story
image

“JABANXHIJA” SIVAJZA E ELBASANIT

  ELISABETA MYFTARI - “JABANXHIJA” SIVAJZA E ELBASANIT-fragment-Edhe pse e lindur dhe e rritur në Skrapar, fati e “fluturoi”, hershëm, atje ku , siç thonë, është ...
Full story
image

ËNDRRA QIELLORE E ANXHELA NOÇKËS

ËNDRRA QIELLORE E ANXHELA NOÇKËS Nga Artur Shemaj   Ishe engjëll  në këtë tokë Për ty qielli u bë xheloz, Kur s`iu durua e të rrëmbeu, Me flatrat e tua  shpërtheu.   Kur ti fluturove ...
Full story
image

GAZETARIA -- NJË PROFESION I RREZIKSHËM

GAZETARIA -- NJË PROFESION I RREZIKSHËM Dhunohet gazetari shqiptar Nga Frank Shkreli Gazetarët nuk janë ushtarë as policë.  Ushtrimi i gazetarisë mbetet një profesion i rrezikshëm në shumë vende ...
Full story
image

Nuslala!

      Tregim Nga  Përparim   Hysi    Më përpara u zhduk nga sytë, se sa u shfaq. Ashtu, vetëtimthi, e bukur, e shkathët dhe gjithmonë (të paktën në ...
Full story
image

Kur vdiq poeti Ali Asllani dhe tre poezi të panjohura të vitit 1966

1.Ne nuk e dimë si vdiq poeti Me gjuhën e poetit do të shprehem:Rajvizim në portret. Fytyra e tij regëtinte.Trupi flinte,mëndja dremiste. Deshifrimi:Ekzistenca juaj,është burim i ...
Full story
image

Europianët shohin hijen e Erdoganit tek ne

  Që opinioni europian nuk e ka me qejf lidhjen e Edi Ramës me Erdoganin, kjo u vërtetua edhe nga intervista e tij më e fundit ...
Full story
image

Pragmatizmi Europian dhe një mundësi që nuk duhet humbur.

Pragmatizmi Europian dhe një mundësi që nuk duhet humbur.     Viktor Mërkuri  Petagog i të Drejtes se Bashkimit   Europian    Europa duket se ka një vendim për të marrë. Ajo mund ...
Full story
image

VLERSOHET ME ÇERTIFIKATE MIRËNJOHJE

LIBRI-ALBUM  “GJERGJ KASTRIOTI - SKËNDERBEU                 NË PULLAT SHQIPTARE, 1913-2017,,  ME AUTOR STUDJUSIN E FILATELISE SHQIPTARE HYSEN S. DIZDARI NE FESTIVALIN E LIBRIT ME 20 MAJ 2018, NË TIRANE  VLERSOHET ME ÇERTIFIKATE ...
Full story
image

GRUAJA E SPIUNIT

Vullnet Mato   GRUAJA E SPIUNIT - Tregim   Ai ishte nga ata njerëz, që mund të duronte me shumë kënaqësi ta kalonte të gjithë natën në ndonjë bodrum ...
Full story
image

SHPRESA NË KULMIN E MJERIMIT

SHPRESA NË KULMIN E MJERIMITTregim-Qërohu nga shtëpia!- ulëriu plaku i vjetër, të birit tridhjetepesëvjeçar, i cili ishte bërë spec i kuq në fytyrë. Atëherë i ...
Full story
image

NË BROFJEN E NJË SHPENDI

NË BROFJEN E NJË SHPENDI QAZIM SHEHU Në brofjen  shpendit, Jeta ndjen dridhjen e saj Kur ik prej gazmendit Të fluturojë mbi majë.   Ik ai shpend  ajrit  Dhe lë pas fundimin E tingullit të skajshëm Që ...
Full story
image

DRITEROI I VËRTETË, NË LETRAT E DASHURISË!

Kadri Tarelli    DRITEROI I VËRTETË, NË LETRAT E DASHURISË! Jemi mësuar, që poetët, shkrimtarët dhe krijuesit në përgjithësi, t’i vlerësojmë, t’i nderojmë, madje edhe t’i përfytyrojmë si ...
Full story
image

KURVELESHI

KURVELESHI Krahina emërshquar, vendi i besëlidhjeve të mëdha, dikur djepi i perëndive, tashmë i braktisur edhe nga zërat njerëzorë. Mitet kanë qendruar përjetësisht aty, mjafton të mbani ...
Full story
image

Hakmarrja

Hakmarrja Astrit Lulushi Hakmarrja vjen në mënyra të ndryshme, si ndëshkim, dënim, dëmtim i hapur ose i heshtur, i fshehur, dëshirë e hidhur për të lënduar një ...
Full story
image

Pyetësorit të Prustit i përgjigjet Ndrek Gjini

Pyetësorit të Prustit i përgjigjet Ndrek Gjini, gazetar dhe shkrimtar shqiptar që jeton në Galway, Irlandë, autor i disa librave dhe redaktor online i revistës letrare ...
Full story
image

EDI RAMA – KU ËSHTË KANTIERI?

EDI RAMA – KU ËSHTË KANTIERI? “Ku është kantieri?”, e pyesin Edi Ramën 16 mijë nënshkrues të “Rrugës së Arbërit” Në përgjigje të pyetjeve nëse kanë filluar ...
Full story
image

LIBRI, NDËR DHURATAT MË TË BUKURA E MË TË ÇMUARA…

LIBRI, NDËR DHURATAT MË TË BUKURA E MË TË  ÇMUARA… (Mirënjohje e urime për disa autorë, që më kanë dhënë botimet e tyre) Nga: MURAT GECAJ          publicist e studiues I. Jo ...
Full story
image

LUFTA E VLORËS, 1920 NË HISTORINË KOMBËTARE DHE NË KËNGËN E POPULLIT

LUFTA E VLORËS, 1920 NË HISTORINË KOMBËTARE DHE NË KËNGËN E POPULLIT Një këndvështrim i ri për epopenë e Njëzetës (29 maj-3 shator 1920) “Lufta e Vlorës-Historia ...
Full story
image

BIJË ELBASANI, NUSE GJAKOVE

MIGENA ARLLATI – BIJË ELBASANI, NUSE GJAKOVE(bija dhe nusja e dy qyteteve të një KOMBI.Një e lindi, e rriti, i dha “pajë” diturinë.Tjetra e priti ...
Full story
image

PER JU

PER JU  (Maturantëve të parë të gjimnazit "Sami Frashëri" viti shkollor 1962-1963) Edhe një këngë tjetër për ju miqt e mi, në të pesëdhjetepestin përvjetor. Ujvarë smeraldësh mbi thinjat tanë, nën tingujt ...
Full story
image

Rreth e rrotull

Nga  Petrit  MalushiRreth e rrotull Nga jetët, një jetë si fill u pre:Vet-varje thonë,  vet-helmim,Vet-hedhje nga kati tre ... Mbi tokë u shemb,u bë flijim.Diku këputin një ...
Full story
image

MARRSHONTE SHQIPNIA SOCIALISTE ME KAMPE SHFAROSJE

    1948 –1950 NGA MIRDITA E MBYTUN NË GJAK NË KAMPIN E SHFAROSJES PER NDERTIMIN E REZERVUARIT TË KËNETËS SË BEDENIT… 1898 Kashnjeti i Mirditës i dhuroi ...
Full story
image

ÇAMËRIA(¹) NË SHEKUJT XIV, XV DHE XVI

ÇAMËRIA(¹) NË SHEKUJT XIV, XV DHE XVI Dy principata shqiptare kanë qenë zotëruese të trojeve jugore etnike shqiptare në mesjetë dhe kanë drejtuar nga viti 1358 ...
Full story
image

JO THJESHT JEMI ME PROTESTËN E OPOZITËS, POR E MBËSHTESIM PLOTËSISHT ATË DHE KRYETARIN BASHA

JO THJESHT JEMI ME PROTESTËN E OPOZITËS, POR E MBËSHTESIM PLOTËSISHT ATË DHE KRYETARIN BASHA   Gazmend Cufaj, Kryetar i Grupseksionit të PD-së për zonën e Barking dhe ...
Full story
image

LISI

HIQMET MEHMETAJ SHKOLLËS SIME( Drashovicë ) T'i njoh gurët siç njoh gërmat ,Të kam pjesë të trupit tim ,Ti m'u bëre qumësht i nënës ,Atë gjoks bëra ...
Full story
image

Babalja dhe babalistët e lumtur

    Ka një lajm sot, që, duket si i bujshëm..., policia e Kosovës ka arrestuar këtë Babalen për llogari të krimeve të rënda në Shqipëri. Bravo ...
Full story
image

- BUKUROSHJA E (pa)FJETUR…

KLEJDA PLANGARICA - BUKUROSHJA E (pa)FJETUR… (bijë e qytetit tonë të bekuar –Elbasan, poetja me zërin e kohës prej vargut të shpirtit të saj).  -fragment- … Ajo nuk ka ...
Full story
image

Bashkëjetesa …

                                    Bashkëjetesa …  …. dhe me këngët e reja   Nga Fatmir Terziu   E kam dëgjuar këngën e dasmave për livadhin me vesë, këngën e burrave që këndonin duke kositur “oh, moj ...
Full story
image

VARRI I ASHIKUT

VARRI I ASHIKUT………………………....Oshëtimë e lumit më rrëmbenNjë zë balade, s’di nga vjenMë ndal një varr, që prehje s’gjenMë shkund një erë, jam në Erë-zen! Një rrap ...
Full story
image

Viçi i artë

Gani Mehmetaj  Viçi i artë " Ti vet e njeh këtë popull dhe e di që ai është i prirë ndaj së keqes", i tha Aroni Moisiut (Nga ...
Full story
image

ORË LETRARE NË KNITTELFELD TË AUSTRISË

ORË LETRARE NË KNITTELFELD TË AUSTRISË Vjenë/Knittelfeld, Austri 27 maj 2018 Shkruan: Besim Xhelili   Me rastin e vizitës dhe në shenjë respekti të autorit nga Kosova, Berat Luzha, ku ...
Full story
image

Ç`më thoshte babai...

    Viron Kona   Ç`më  thoshte babai... “Besnikëria  e verbër,  është armiku më i madh i së vërtetës.” Anonim 1. Babai më thoshte mos u merr me politikë, zgjidh një rrugë tjetër më të thjeshtë ...
Full story
image

TË KAPËM O POET E KEMI DITËN

                          NGA KALOSH ÇELIKU   Dorëzohu! Të kemi shtrirë përtokë Me librin tënd të nemur ende në duar. Vëllimet të kanë rënë përsipri mbi kokë Fletët mos ua ha tinëz librave, ...
Full story
image

NINULLË

Resmi Osmani                                  NINULLË       Prozë poetike nga novela “Amdrea dhe Helena”      Muzg. Ishin ulur në verandë.       Qielli nbi krye ishte i stolisur nga hëna e plotë që shëtiste midis yjeve ...
Full story
image

KOSOVËS DARDANE

KOSOVËS DARDANE     Na ishte njëherë  një zogme qiell shumë  të  gjerë“Dardani” e kishte emrin“ Iliri ”  e  kish  mbiemrin   Në  mbretërinë  e  tokësatë  zog  të gjelbërimevetë ngjashëm me ...
Full story
image

LULJA E KRISUR

QAZIM D. SHEHU LULJA E KRISUR              Një mijë lule në lëndinë,  Lulet në të zonjave duar, S`ia marrin dot bukurinë Lules mbi shkëmb të urtuar.   Në palcë të gurit kur i ...
Full story
image

Zë i ngritur kudo ku je, nuk je me ne!

                                  Zë i ngritur kudo ku je, nuk je me ne!  Nga Fatmir Terziu   Kur ngrihet zëri në Atdheun tim e para mësyn nata e gulfat nëpër dhëmbë e thërret ...
Full story
image

MINISTRINË E KULTURËS DHE KËSHILLI I MËHALLËS

MINISTRINË E KULTURËS DHE KËSHILLI I MËHALLËS Ministria e Kulturës e Rinisë dhe Sporteve më në fund e bëri publike angazhimin e saj në jetën kulturore ...
Full story
image

MJELMA ME KRAHË TINGUJSH…

fragment-{Teksa marramendem në antologjinë e poeteve të qytetit tim, nga një poete te tjetra , që i takojnë datëlindjeve të ndryshme në kohë më vjen ...
Full story
image

Kalaja dhe Tepelena si një qytet turistik

1. Tepelena  në rrëzë të malit. Buzë lumit ujëshumë, Vjosë. Në kohën socializmit thirrej një qytet provincial. Tepelenën e mbajë mend, një udhëkryq  me dy kahe. Kurvelesh dhe Gjirokastër. Rrugët ...
Full story
image

Charles Bukowski, disa nga poezitë më të bukura

Në përvjetorin e vdekjes së Charles Bukowski, ne propozojmë disa nga poezitë më të bukura të autorit amerikan ... Sot është përvjetori i vdekjes së Charles ...
Full story
image

Punëtoret e ndërtimit të lartë në meshiren e Zotit pa mbrojtje dhe siguri në punë

Punëtoret e ndërtimit të lartë në meshiren e  Zotit pa mbrojtje dhe siguri  në punë Nga Islam Krasniqi Institucionët e  vendit janë verbuar  ndajë realitetit, ku brenda  ...
Full story
image

MADHËSHTORJA MBI TË GJITHA MADHËSHTITË

Vullnet Mato   MADHËSHTORJA MBI TË GJITHA MADHËSHTITË   Dashuri, ti bashkon gjallesat në tokë e dete, ti qetëson, ose egërson dallgëzimet e jetës,ti na bën të kemi një tufë engjëjsh me ...
Full story
image

Historia e Shqipërisë kalon edhe nga Butka

Historia e Shqipërisë kalon edhe nga Butka (Mendime rreth librit me të njëjtin titull, i autorit Ylli Polovina) Dilaver Goxhaj             Debati për të kaluarën ka filluar të zhvillohet ...
Full story
image

“Mashtrimi i madh” i Bardhyl Mahmutit

Lis Bukuroca “Mashtrimi i madh” i Bardhyl Mahmutit   Për çfarë bëhet fjalë në libër? Aty rishqyrtohen krimet, që kishte kryer ushtria serbe, por që u atribuoheshin irredentistëve ...
Full story
image

NJË STOL KU PUSHOJ TË MARR PAK FRYMË

BEATRIÇE BALLIÇI- NJË STOL KU PUSHOJ TË MARR PAK FRYMË-Fragment-“Do të doja të isha një qiellbore,Të qaja me lot të bardhë.” (B.B){Unë herë pas here ...
Full story
image

RRËNJËT E FJALËS NË MELODINË E DANIEL ARNAUTIT

Nexhat Rexha   Libri i Fatmir Mingulit “Daniel Arnaut” krijon mundësi tënjohjeve mëtëavancuara nëbotën e qytetëruar njerëzore, tëcilat reflektojnë nëshpalosje ekzistuese nëbotën e artit, kulturës nëpër periudhat ...
Full story
image

ÇUKA dhe KËRRUTA

ÇUKA  dhe KËRRUTA                    TregimNga  Përparim   Hysi Dhëntë që fëmijërisë i kam patur dobësi. I kam dashur ato dhe, ...
Full story
image

POESIA FRANCESE E NËNTËQINDSHIT

    Francis Jammes (shqiptim francez: [ʒam];  dhjetor 1868, Tournay, Hautes-Pyrenees;  nëntor 1938, Hasparren, Pyrenees-Atlantiques) ishte një poet francez. Ai kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij ...
Full story
image

PEIZAZH

  André Frénaud (Montceau-les-Mines, 26 korrik 1907- Paris, 21 qershor 1993) ishte një poet francez. PEIZAZH  Trupi i madh i shtrirë i pasigurt, të shoh kështu nga larg përtej korbave dhe hirit.   Fusha e ...
Full story
image

KAPELJA

  Max Jakobi (12 korrik 1876- 5 mars 1944) ishte poet, piktor, shkrimtar dhe kritik. KAPELJA Një tufë pëllumbash në një pemë molle, një grup gjuetarësh, hiç pëllumba, një grumbull hajdutësh, pa ...
Full story
image

JETA IME

  Henri Michaux (frëngjisht: [miʃo], 24 maj1899 - 19tetor 1984) ishte një poet shumë i idiosyncratic belg, shkrimtar dhe piktor i cili shkroi në frëngjisht. Më vonë ai mori nënshtetësinë franceze. Michaux ...
Full story
image

GONXHJA

                                  GONXHJA  Nga Fatmir Terziu   Shpërtheu gonxhja! Së pari në ditët e muajit që ndajmë bashkë, në kalendarin e puthjeve trëndafilore.  Ndodhi gjithçka  në një muaj të tillë kur buzët imitojnë deri në ...
Full story
image

RËNIA E HIJES

  Queneau ka lindur në shkkurt 1903 në Le Havre, Seine-Maritime. I  vetmi fëmijë i Auguste Queneau dhe Joséphine Mignot. Pas studimeve në Le Havre, Queneau u ...
Full story
image

“Është krim dashuria?!”

“Është krim dashuria?!” Drama nga Fatmir Terziu   Bota ende përballet me qenie me status të pjesshëm ose më të vogël hyjnor, që sillen të tilla, si një ...
Full story
image

NAIM FRASHERIT DHE POEMA ,,HISTORI E SKËNDERBEUT,,

NGA .HYSEN S.DIZDARI                                           Tirane me, 25 Maj 2018 NAIM FRASHERIT DHE POEMA ,,HISTORI E SKËNDERBEUT,, NE KUJTIM TË 172 VJETORIT TË LINDJES  NAIM FRASHERI -25 Maj 1846- 25 Maj ...
Full story
image

Viti i Turqisë dhe ditët e numëruara të Gjergj Kastriotit

Gani MEHMETAJ  Viti i Turqisë dhe ditët e numëruara të Gjergj Kastriotit   Organizata turke TIKA, që merret me rrënimin e monumenteve të kulturës materiale e shpirtërore të ...
Full story
image

GAZETARI DURO MUSTAFAI, NE TELEFON…

GAZETARI DURO MUSTAFAI, NE TELEFON… Nga Luan Çipi Më mori sot në telefon Duro Mustafai, gazetari i hershëm, tashmë në moshë mbi 85 vjeçare. Zëri tingëllues e ...
Full story
image

Çelja e negociatave bëhet nëse proteston dhe jo kur hesht

  Çelja e negociatave bëhet nëse proteston dhe jo kur hesht Asnjëherë si më parë Edi Rama dhe rilindja nuk kanë qënë kaq të shqetësuar karshi protestave ...
Full story
image

Kultura e shkopit

Kultura e shkopit Dr Fatmir Terziu   Po aq sa gjakun dhe pasojat që pasoi goditja e Kryeredaktorit të së parës gazetë shqiptare të shtypit të lirë, Bledi ...
Full story
image

Thellësi

                                  Thellësi Nga Fatmir Terziu   Në sytë e tu çikëverrat mbushin hapësirën e gjelbër si pllajat duken si yje të rëna nga qielli, spitullen qerpikët dhe qepallat, qëndisen faqëzat, zgunten majëzat,  nga ...
Full story
image

“Shkretëtirë harrimi”

Publikohet në Prishtinë, nga shtëpia botuese “FAIK KONICA” libri me poezi të zgjedhura nga krijimtaria poetike  e Agim Matos me titull “Shkretëtirë harrimi” Zgjedhja dhe parathënia ...
Full story
image

Zëri i Amerikës jehonë protestës së opozitës në Shqipëri: Mijëra vetë në shesh, Rama ik, Xhafaj ik!

Partia Demokratike dhe aleatët e saj zhvilluan sot një tubim proteste së bashku me mijëra anëtarë dhe mbështetës të opozitës.Ata kanë kërkuar largimin nga postet ...
Full story
image

Kryeredaktori i RD u dhunua në krye të detyrës, Basha viziton Kasmin në spital

Kryeredaktori i RD, Bledi Kasmi ishte në krye të detyrës, por u dhuna nga forcat e shumta policore në momentin që ishte duke raportuar për ...
Full story
image

TRE DASMAT E MIA - PA DASËM…

TRE DASMAT E MIA - PA DASËM…( Një fustan nusërie rri ende bardhëdrithëruar në ëndrrat e mia…U veshtë lumturisht nga vajzat e kujtdo!)  Dasma Ishullore… Asaj tryeze, ...
Full story
image

Ifulgjenca

                        Ifulgjenca (Ish Kryeministrit të Shqipërisë, djalit të patriotit Aqif Pashë Elbasanit, Ibrahim Biçaku)   Nga Fatmir Terziu   Kur ia vodhën shpirtin gjeti fshesën. Ndotja  mësynte deri tek bërrylat, pikonte ana materiale ...
Full story
image

BOHEMI I FUNDIT

                                  BOHEMI I FUNDIT Nga Agim Mato     “Ëndrra janë, edhe dalin, edhe s’dalin!”  thoshte Petroja, ai bohemi i fundit lëkurëzeshkët,  duke u vënë vulën bisedave   aty te limani i barkave të vogla ...
Full story
image

NJË FJALË TË MIRË PËR SHQIPËRINË …JU LUTEM…

NJË  FJALË TË MIRË PËR  SHQIPËRINË …JU LUTEM…   ( DREJTUAR TË GJITHË MËRGIMTARËVE SHQIPTARË KUDO QË JANË…DHE NË SE DO TË MË LEXOJNË)                                                                            NGA  KRISTO  ZHARKALLIU..       Dikur Shqipëria mbështetej tek mërgimtarët që e ...
Full story
image

45-VJETORI I REVOLTËS ANTI-KOMUNISTE NË SPAÇ

45-VJETORI I REVOLTËS ANTI-KOMUNISTE NË SPAÇ                                     “A ka mbetë ndonji shqiptar gjallë,                                        që të mbrojë nderin e shqiptarit!”                                               Nga Frank Shkreli  “A ka mbetë ndonji shqiptar gjallë, që të ...
Full story
image

NË GJYSMËMUGËTIRËN E BUKUR

  Andre Breton Tinchebray, Orne, Francë  18 shkurt 1896. Vdiq më 28 shtator 1966 (70 vjeç). André Breton (frëngjisht: [ɑdʁe bʁətɔ] 18 shkurt 1896 - 28 shtator 1966) ishte një ...
Full story
image

1468 – 2018 SHQIPNIA DHE TAVOLINA EUROPJANE

  1468 – 2018  SHQIPNIA DHE  TAVOLINA EUROPJANE   Kur kerkohet Shqipnia në tavolinat Europjane, globi sillet si nje verrle! Sikur mos t’ ishin lentet zmadhuese, kushedi sa politikan do të venin ...
Full story
image

U nda nga jeta në moshën 80-vjeçare Prof. Dr. Kolec Topalli

R E P U B L I K A E S H Q I P Ë R I S ËAKADEMIA E SHKENCAVEK R Y E ...
Full story
image

Dr Gordon Macdonald: “Shtetasit shqiptarë dhe vietnamezë mbeten viktimat më të shpeshta të raportuara të trafikimit të qenieve njerëzore në Britani të Madhe”

Dr Gordon Macdonald: “Shtetasit shqiptarë dhe vietnamezë mbeten viktimat më të shpeshta të raportuara të trafikimit të qenieve njerëzore në Britani të Madhe”     Dr Gordon Macdonald ...
Full story
image

LIRIA

HIQMET MEHMETAJ LIRIA   Zotin ndoqa në udhën e së mirës ,Dhe kërkova lirinë njerëzore , Por ligjet e pacipa të natyrës E pluhrosën këtë botë mizore Nata kryeneçe s'i hap ...
Full story
image

Shqipëria: Komiteti kundër torturës arrin në përfundimin se trajtimi i personave të ndaluar nga policia është përmirësuar, por kushtet e pacientëve psikiatrikë të mjekësisë ligjore mbeten të papranueshme

  Komiteti i Këshillit të Evropës për Parandalimin e Torturës dhe Trajtimit ose Ndëshkimit Çnjerëzor ose Poshtërues (KPT) botoi sot raportin për vizitën e tij në ...
Full story
image

LUFTËTARI I LIRISË AVDULLA TAFILI I KAÇANIKUT

  (fragment nga libri im ne proces Lufta ime per Kosovën) Sakrifica e familjeve shqiptare që jetonin në vendet e perëndimit, që ia dhanë luftës burrat, kryefamiljarët ...
Full story
image

Sikur ta prekja diellin!

Poezi nga Xhevahir Cirongu Sikur ta prekja diellin! Mbi qepallë të syrit Flenë  ëndrrat. Dhe zgjohen ato Duke mbjellë shpresë. Tek lulja e jargavanit Në gonxhe u ulën të flinin prapë.       Nga syri rrodhi ...
Full story
image

DHURATAT

DHURATAT   Nga Zeqir Lushaj   Ka qenë edhe në traditë, Zakoni i bërjes dhuratë, Në kohët tona moderne, Po kthehet në postulatë!   Në rastet e gëzimeve, Nga më të ndryshmet, Si zogjtë shtegtarë, Dhuratat fluturojnë…,   Ndenjën ...
Full story
image

MUHARREM RUSHITI - NJË PËRMENDORE E BARDHË

Dr.sc. Bardhyl Maliqi   MUHARREM RUSHITI - NJË PËRMENDORE  E BARDHË     ( Parathënia e librit monografik  “Muharrem Rushiti” të Halil Shabanit, botuar në Tetovë më 1996 )             Për njeriun shqiptar, pavarësisht nga ...
Full story

Meditim në përvjetorin e ditëve të zjarrta

  24 maj 1951, një datë që më ngjall shumë kujtime të paharruara të atyre ditëve të zjarrta që jetoja, një datë që preu në mes ...
Full story
image

ARRATISJE NGA KOLERA

Vullnet Mato   ARRATISJE NGA KOLERA   Trumbetarët thanë, virusi është zhdukur, bashkë me varrmihësit e mortjes lindore. U zgjidhën fashat e filtrave të pambukut nga frymëmarrja e pastruar nëpër hundore.   Qeshën fytyrat ...
Full story
image

IJA

IJA  - poezi nga Bedri Alimehmeti (Mjeshtër i Madh) Kur s'pari asaj që m'boni kokën i thash mome. U cudita kur dëgjova t'i thonin gjyshes IJE. Që nga ajo ...
Full story
image

Shkuma

Shkuma  Dr Fatmir Terziu   I doli shkuma e ballit… i doli shkumë nga goja … Nëse për të parën përshtatja i shkon njeriut, për të dytën i ...
Full story
image

Pragu i shkollës

Pragu i shkollës (Mësuesve të Nivicës)Kjo zile e largët, ç'të jetë?Po vjen nga ky prag që bën dritëKy qiell që grisin rrufetëMe gjyma trishtimi më mbyt I ...
Full story
image

PROMOVOHET NË STOCKHOLM

PROMOVOHET NË STOCKHOLM TË SUEDISË ROMANI “1803” I AUTORIT BESIM XHELILI   Stockholm/Vjenë, - 21 maj 2018 Shkruan: Besim Xhelili   Nën organizimin e Lidhjes së Shoqatave Shqiptare në Suedi “Iliria” dhe ...
Full story
image

Spaçi ose pengu i pa zbardhur

  Nga një podium i vogël, brenda ambjenteve të burgut të Spaçit, ambasadorja e Europës u tha shqiptarëve se ka një plan projekt financimi nga komuniteti ...
Full story
image

POPULL ME DY - TRI BABA ENDE PA KËSULË

  NGA KALOSH ÇELIKU            Im Atë, Emin Çeliku i Riu: Shpeshëherë pranë Oxhakut me flakë ma përsëriste një thënje të tij parashikuese - historike: “Popull, me dy-tri ...
Full story
image

Krijesë e mjerë

Krijesë e mjerë Astrit Lulushi Njerëzit ndjehen të pambrojtur e gjithmonë në nevojë; janë thuajse të humbur për të njohur njeri-tjetrin e botën përreth; nuk dijnë çbëjnë, ...
Full story
image

INTELEKTI DHE DREJTIMI NË STIMULIMIN E TALENTEVE TË REJA

INTELEKTI DHE DREJTIMI NË STIMULIMIN E TALENTEVE TË REJA   Njeriu jeton në shoqëri dhe si i tillë nuk mund të jetë i shkëputur prej saj.Të gjithë ...
Full story
image

NJOHIM PERSONALITETET SHQIPTARE: PROF. MURAT GECAJ

NJOHIM PERSONALITETET SHQIPTARE: PROF. MURAT GECAJ (Profesor, Doktor i Shkencave Pedagogjike, Publicist, Studiues, Analist letrar) Nga: Pandeli Simsia Prof. Murat Gecaj, studiues e publicist shqiptar. Është lindur në ...
Full story
image

PËRSHËNDETJE NGA LARG

Agim ShehuPËRSHËNDETJE NGA LARG(- Meqë gëzojmë bashkë si në Ramazanin e bekuar, tha Zana, do qe mirë që bashkë të urojmë dhe gjithë shokët e ...
Full story
image

Autokollona e arkivoleve dhe Katerina Bohne

          Zhurma të frikshme, tunduese, rrënqethëse degjohen në rrethinat e qytetit fisnik e piktoresk të Gjakovës. Zemra fëmijësh që drithërohen, nëna që përkundin djepe duke iu ...
Full story
image

“GJËRAT E BRAKTISURA NGA NJERIU DHE DASHURIA VRITEN…”

  SHANE MUDA - poetja, e mbuluar me Dhè dhe me HESHTJE:“GJËRAT E BRAKTISURA NGA NJERIU DHE DASHURIA VRITEN…”(Mikja ime e parajsës, bashkëudhëtarja ime në vargun ...
Full story
image

OH TRËNDAFIL MELANCOLIK… / TI TRËNDAFI MELANCOLICA

NICOLÁS GUILLÉN Poezia e javës është i përkushtuar për Nicolás guillen (1902-1989), poet kubanez, konsiderohet eksponenti më i madh i poezisë negre të amerikës qendrore dhe ...
Full story
image

DËGJO

  Lasker-Schüler <... šü'ülër>, Else. - poeteshë gjermane (Elberfeld 1869 - Jerusalem 1945). Figura qendrore e ekspresionizmit dhe jetës kulturore të vendit të saj, ajo u ...
Full story
image

DESHMITARI I HESHTUR

HIQMET MEHMETAJ DESHMITARI I HESHTUR Mbi krua një rrap me kulprën mbështjellëDuke mërmëritur vitet tej m'i hodhi,Me zboi harrimin nga gjumi i thellë,Dëshmitari i moçëm lehtaz më ...
Full story
image

"VETËM ME ARSIM, MUND TA PËRPAROJMË ATDHEUN "

"VETËM ME ARSIM, MUND TA PËRPAROJMË ATDHEUN "               - Bisedë me Prof. Murat Gecaj, autor i një disertacioni dhe i disa studimeve, shkrimeve, librave me temë ...
Full story
image

Prof Dr Alpion në mediat globale

  Prof Dr Alpion në mediat globale   Një nga intervistat më të fundit të dhëna mediave globale, nga profesori i Universitetit të Birmingamit, Gëzim Alpion, që ka ...
Full story
image

Pas dasme

       Viron Kona           Pas dasme          Rrëfenjë  gazmore   Për dasmën e të birit, në ftesën e parfumuar bëri dhe një njoftim: të ftuarit të vinin e të gëzonin ...
Full story
image

RËNIA

  QAZIM D. SHEHU RËNIA Bien  hapat e jetës Gjethe në zemër të vjeshtës. Rreze në gji të mbrëmjes Fitila në trup të dhembjes Ngulfaten. Jam mësuar të mas orën Të mas vështrimet dhe Dredhitë, Të ...
Full story
image

Në “Ditën Kombëtare të Jetimëve”

Në “Ditën Kombëtare të Jetimëve”: NDERIM PËR PERSA GRABOVËN, E CILA ISHTE NJË NËNË E DYTË, PËR JETIMËT SHQIPTARË… Nga: Prof. Murat Gecaj          publicist e studiues 1. Siç është e ...
Full story
image

SHIU I VERËS

                  SHIU I VERËS   Këto re janë anije të ngarkuara me flori,  thanë fermerët  kur panë shiun të shkarkohet në plantacionet e jugut  mbi kurorat e  mandarinave, portokajve dhe ullinjve.   Zhurmat e ...
Full story
image

FATURA E PËRSHPIRTSHME E MUAJIT

FATURA E PËRSHPIRTSHME E MUAJIT Një faturë tatimore e ujit e një muaji (prill 2018) është një tabelë me shumë zëra. Dhe kjo të bën të ...
Full story
image

DOLI NGA SHTYPI LIBRI ME POEZI “PEIZAZH I JETËS SIME” I AUTORIT SEJDI BERISHA

  Nga Ryzhdi Baloku    Këto ditë doli nga shtypi libri më i ri i krijuesit Sejdi Berisha me titull "Peizazh i jetës sime", i cili është i ...
Full story
image

Fan Noli

Theofan Noli u lind më 6 janar 1882 në İbrik-Tepe të Adrianopojes, në një fshat që nga shqiptarët quhej Qytezë, në Trakë, jo shumë larg nga Edreneja. ...
Full story
image

Një jetë prej misionari, për kohën dhe bashkëkohësit…

Ramazan Vladi, nga punëtor i thjeshtë, në shkallët më të larta të pushtetit ekzekutiv të kohës…   Një jetë prej misionari, për kohën dhe bashkëkohësit…   Nga Gëzim LOKA   Rrugët ...
Full story
image

TË FTUARIT DHE TË ZGJEDHURIT

Kam qënë i ftuar në promovime librash të autorëve të mirënjohur; të poezisë, publicistikës, por edhe të historiografisë. Ata që shikojmë çdo ditë në ...
Full story
image

RACIZMI DHE DUKURITË E SHËMTUARA TË DITËVE TONA

RACIZMI DHE DUKURITË E SHËMTUARA TË DITËVE TONA        Para rreth gjashtëdhjetë viteve,Profesori im,gjuhtari i shquar Tamasoklis i cili kishte jetuar shumë vite në Gjermani e në ...
Full story
image

Nga ana tjetër një rracizëm ...

  Dava jevgjiti 1) Nëse vendi im do kishte ndjeshmërinë e duhur, për të qënë pjesë e Europës... do ta kishte zbythur menjëherë ministrin e brendshëm, jo ...
Full story
image

Përsiatje për një kohë që nuk kthehet kurrë më

Përsiatje për një kohë që nuk kthehet kurrë më     Broduej i Tiranës BROADWAY OF TIRANA                                                Vitet 60/ të ai që nuk i mban mend nuk duhet t’i ketë ...
Full story
image

"Kilometrat s'janë lamtumirë"

Amalgama e shpirti të një poeteje     "Kilometrat s'janë lamtumirë" të Poetes VALENTINA DAFA                       ( ese)   Nga   Përparim  Hysi        Ka ditë që buçet MUZEU HISTORIK. Është "ngjallur" i Madhi DRITËRO AGOLLI. Aty ...
Full story

“Njeriu i ri” dhe mungesa e kurajos civile

“Njeriu i ri” dhe mungesa e kurajos civile   Reshat  Kripa               “Njeriu i  ri”, një term i shpikur nga propaganda komuniste. Kush ishte “Njeriu i ri” i krijuar nga sistemi ...
Full story
image

PARADA

PARADA   Faruk Myrtaj Ai ishte gjykatës. Diplomuar diku në Europën Qëndrore. Tërë jetës më pastaj kujtonte mbrëmjet e atjeshme, duke dëgjuar muzikë, mbyllte sytë e ëndërronte që ...
Full story
image

NDERI DHE NDERSHMËRIA

NDERI DHE NDERSHMËRIA                                              Nga Frank Shkreli Këtu në Shtetet e Bashkuara është traditë që në këtë stinë të vitit, universitetet amerikane të organizojnë ceremoni për të diplomuarit, ...
Full story
image

PSE QESHA NË KOMEDINË “TRASHËGIMTARI” TË ARBEN ILIAZIT.

Vullnet Mato – shkrimtar.   PSE QESHA NË KOMEDINË “TRASHËGIMTARI” TË ARBEN ILIAZIT. Pak net më parë në skenën e TeatriT Kombëtar Eksperimental ”Kujtim Spahivogli” u shfaq me ...
Full story
image

PAGËZUESI I VLERAVE, PROF.MURAT GECAJ…

PAGËZUESI I VLERAVE, PROF.MURAT GECAJ… Nga:  Dr.Eli Kanina Do ta quaj me plot gojën dhe e bindur, nunanë ose pagëzuesin e librit tim të parë, "Gruaja dhe muret ...
Full story
image

20 MAJI – DITA E JETIMAVE

  20  MAJI – DITA E  JETIMAVE     17 JANAR 1468 ASHT DITA QË SHQIPNIA EROPJANE E TË MADHIT HERO GJERGJ KASTRIOTIT – SKENDERBEUT, MBETI JETIME PA BABË…  E ndoshta, kjo asht ...
Full story
image

VERË E KUQE ME ERË DETI

VERË E KUQE ME ERË DETI Në frymën e dallgëve dëgjoj një pëshpërimë: “Të dua, të dua!” në gjuhën e kaltër ujore.Ti vjen me një gotë vere ...
Full story
image

NJËTRAJTSHMËRI

NJËTRAJTSHMËRI Iku e kjo mbrëmje. Afron çast'i gjumit,Dielli nën ujë është fikur qëkur.Gishtat prekim, siç prekin humbësit,Dashurinë pa moshë, filluar dikur. Iku e kjo mbrëmje. S'la vegim ...
Full story
image

VRASJA

  VRASJA Edmond Llaci Kishte kohë tashmë ku të gjithve u shkonte mendja se kush mund të ishte personi që linte mbi asfalt atë zhurmë gati rritmike. Shpesh, ...
Full story
image

RECETA PA KOMB

RECETA PA KOMB               Ky është titulli i librit me brendi të papritur botuar në Shqip dhe Anglisht këtë fillim viti.   Autori: Saimir A. Lolja Titulli: RECETA PA KOMB Nëntitulli: ...
Full story
image

LOTË LAMTUMIRE

(Fragment i shkëputur prej romant “Nga kandli te interneti”)      Po jetoja tmerrin që të jep lajmi i hidhur për njeriun e dashur, pa ia kaluar asaj, ...
Full story
image

Midis teatrit dhe piramidës

  Eshtë sot një nga lajmet më të pakta të ditës, megjithëse mbrëmë qe një show i radhës mes Erionit dhe Edi Ramës. Kjo, mos prishja ...
Full story
image

PREJ DOBËSISË SË TJETRIT

(Fragment nga novela VAJZA ME QEN, i librit me novela: PIANISTI)Doja ta pyesja e ç’ishte ky trill i çuditshëm dhe i panjohur më parë, kur ...
Full story
image

KUR JETA MBUSHET ME PROZË

KUR JETA MBUSHET ME PROZË   QAZIM SHEHU Kur jeta mbushet me prozë Si të ishin zbrazur oxhakët me blozë, Kur sterrohet dhe mjerohet dëshira Për të gjetur ca vargje të ...
Full story
image

Kapidani Nikollë Gjomarku (1927-2018) - Një jetë e perkushtuar për Mirditën dhe atdhedashurinë

    Pema gjenealogjike e parë e familjes së madhe dhe e mirënjohur shumë shekullore e Gjormakajve, sipas burimeve të saktë arkivore historike vjen nga Pal Dukagjini.  Maria Greco, ...
Full story
image

Si vdiq në Durrës në qershor të 67 albanologu Francz Babinger

Si vdiq në Durrës në qershor të 67 albanologu Francz Babinger   Gëzim Llojdia 1. Ishte një ndër albanologët më në zë .15 janar 1891, kohë lindja e albanologut ...
Full story
image

NA ISHTE DIKUR LIDHJA SHQIPTARE E PRIZRENIT

  Nga Frank Shkreli Viti 2018 është shpallur zyrtarisht, si nga Shqipëria ashtu edhe nga Kosova, si “Viti i Gjergj Kastriotit-Skendërbeu”, me rastin e 550-vjetorit të vdekjes. ...
Full story
image

QAJ, DHE TI QAN FILLIKAT

QAJ, DHE TI QAN FILLIKAT                  Ese                 .......... “Të rrosh, a të mos ...
Full story
image

Qemal Visha i jep jetë mureve të vdekura

  Qemal Visha i jep jetë mureve të vdekura   Dr Fatmir Terziu Është e thjeshtë të shohësh një video online. Edhe kur të duket e mërzitshme, sepse nuk ...
Full story
image

KLITHMA ÇAMËRIE

KLITHMA ÇAMËRIEPo, ç’amësi, kanë këto troje?Më pyet qyqja, që bën rojeI them, pas eshtrave kërkoje Ndalo një foshnjë, edhe dëgjoje Pyet një nënë, që pret të birinNjë ...
Full story
image

EMFAZË

                                  EMFAZË Nga Fatmir Terziu   Në harkun e kohës tënde  shtrova erërat që ikën për t’i nxënë  dallëndyshet e posakthyera.  Juga e shekujve u skuq e syri dromcoi një mol. Orët u krehën ...
Full story
image

Çaste

          Çaste   Një udhëtar e nisi rrugën i vetëm, po i dukej e gjatë dhe pa mbarim, ec e shiko orën, mjedisin përreth, eh, sa i ...
Full story
image

Një cikël me poezi lirike

Një cikël me poezi lirike Nga   Përparim    Hysi 1. Si  Penelopa Në "avlëmendin" e madh të poezisë Si Penelopa unë zë e thur "qilima" Këtë "zeje" kam filluar,tash, pleqërisë Se, kur ...
Full story
image

VETTINGU: “PASURITË E GRABITURA POPULLIT TI RIKTHEHEN POPULLIT”

Pjesa e dytë   II. Krijimi i kapitalit pas 1990-tës në vendin tonë Ndërrimi i rendit ekonomiko-shoqëror, që ndodhi tek ne, në fillimet e viteve “nëntëdhjetë”, e gjeti ...
Full story
image

ATDHEU IM I DASHUR

ATDHEU IM I DASHUR T'i dua edhe plagët qe more deri dje, i shtrenjti, i bukuri imi atdhe ! T'i dua dhe bjeshkët nga sjell ujë lumi, që i ...
Full story
image

“Çokollata” e presidentit grek për Shqipërinë

  Gjatë një vizite para do kohësh në shtabin e forcave ajërore në Larisa, presidenti grek Prokopis Pavlopoulos deklaroi: “Është e pakonceptueshme që udhëheqja e Shqipërisë të ...
Full story
image

Guximi i shkrimtares në novelën e dashurisë hyjnore

Nga Fatmir Minguli ( Një analizë mbi novelën "Legjendë...apo e vërteta e një dashurie hyjnore!? " e shkrimtares Vilhelme Vranari Haxhiraj, Sh.B. Nacional, Tiranë 2018) "Gazetat turke ...
Full story
image

POROSIA E MUHAMEDIT a. s. “PA VATAN NUK KA IMAN”

  NGA KALOSH ÇELIKU           Popull i dalldisur me politikanë të arratisur, janë shqiptarët: kur, e gjithë bota bën luftë për Shtet, shqiptarët turren pas mureve, shtëpive dhe ...
Full story
image

ROLI I GJENDJES EMOCIONALE NË LARGIMIN E STRESIT

PSIKOLOGJI ROLI I GJENDJES EMOCIONALE NË LARGIMIN E STRESIT  Nga Bashkim Saliasi  Studimet kanë treguar se personat me stres kanë nivel më të ulët të qelizave me aktivitet ...
Full story
image

PA AGUAR ENDE...

   Nuk deshte që pas atij akti të bukur gjithçka të mbaronte shpejt. Duke e kundruar me ëndje partneren tek po çlodhej e qetë aty ...
Full story
image

ANDREA DHE HELENA

Resmi Osmani  Novelë ANDREA  DHE  HELENA Vazhdimi            11           Vend i panjohur,  të tjerë njerëz, të tjera zakone, tjetër jetë. Kjo ishte Arbëria,  ku e hodhi dora e fatit. E ndante  një rrip det nga vendi  i ...
Full story
image

Miti i “ëndrrës amerikane” dhe shqiptarët

Ka disa vite që aplikoj për lotarinë amerikane, si shumë të tjerë dhe ende asgjë...  Përzgjedhja rastësore është si tepër rastësore, ashtu si dhe pritja që ...
Full story
image

Zgjedhjet si zgjedhë apo Zgjedha e zgjedhjeve

Zgjedhjet si zgjedhë apo Zgjedha e zgjedhjeve Nga Andon Dede, Nju York Një përkitje jo fort e këndëshme kjo e dy termave që përmendëm më sipër, në ...
Full story
image

ALTERNATIVAT

ALTERNATIVAT (këshilla të një plaku) Nga Luan Çipi       Për të kryer punë të mira, Për të mbërritur në sukses Ndiqen shumë alternativa, Duhen zgjedhur me kujdes.   Me mund fëmijët i rritëm. Dhe pse ...
Full story
image

"KRYQI I ANËS, VIA DEI, PROFESORI TRAGJIK PETRONINAS,UNË DHE TË TJERË"(5)

  Sytë e njomur të Profesorit i jepnin portretit të tij , një pamje tejet tragjike.  Me këto fjalë mbyllet pjesa (4), domethënë pjesa pararendëse.  Ndiqni tani vazhdimin:  Ju ...
Full story
image

Akademiku zagorit si Magjistar i fjalës së mençur

Jorgo Bulo - Naimologu me Penë të Argjendtë   Akademiku zagorit si Magjistar i fjalës së mençur   MSc. Albert HABAZAJ   Jorgo Bulo (27.04.1939-26.11.2015). Zagoriti i madh nga Sheperi, akademik ...
Full story
image

VETTINGU: “PASURITË E GRABITURA POPULLIT TI RIKTHEHEN POPULLIT”

 Pjesa e parë   I.-Toka-baza e zhvillimit të jetës Shtresa, sipërfaqja e sipërme e Planetit të Tokës, është baza mbi të cilën zhvillohet jeta, për gjithë gjallesat, është ...
Full story
image

DY FJALË PËR LIBRIN “INDETITETI ISOPOLIFONIK” TË TIMO MËRKURIT

  Kostandin Vogli, shkrimtar   DY FJALË PËR LIBRIN “INDETITETI  ISOPOLIFONIK” TË TIMO MËRKURIT   Në tranzitin e kohërave, në vrapimin e gjatë si maratonë nëpër shekuj, ku njeri brez ja ...
Full story
image

AUTOCENSURA SI FORMA MË E PËRSOSUR E CENSURIMIT TË SHTYPIT

                                                         Nga Frank Shkreli    Muajin që kaloi, Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) botoi raportin vjetor mbi të drejtat e njeriut anë e mbanë botës, ...
Full story
image

Brezat që bashkoi ky Shënkoll i Verës

: Brezat që bashkoi ky Shënkoll i Verës BREZAT QE BASHKOI KY SHENKOLL I VERES -Mbresa në 10 foto…dhe pak fjalë nga kjo festë në Lezhen e ...
Full story
image

I BURGOSURI I URALEVE

SERGEJ ESENIN " unë jam prej njerëzish të thjështë dhe si i tillë me një egërsirë stepe në zemër Unë di të dëgjojë një ditë të tërë pa ...
Full story
image

SERGEJ ESENINIT

VLADIMIR MAJAKOVSKI                Vladimir Vladimirovich Majakovski i cili ishte një poet rus dhe sovjetik, ndër përfaqësuesit më të shquar të futurizmit të shekullit të 20-të, e përcolli ...
Full story
image

ASKUSH

ASKUSHAskush s'mund të thotë asgjë,për ëndrën kur nuk njeh dhimbjen,kur nje ure i rrëzohen këmbët,nuk takojnë njeri tjetrin dhe  dy brigjet!Askush s'mund të thotë asnjë ...
Full story
image

Për nënë Mine Dragoj

Poesi nga  Engjëll Fino   Për nënë Mine Dragoj  ( Nëna që ruajti gërshetat e Heronës së Popullit  Fato Berberi ) Në vitin dyzetë e katër Janari dyzetë e gjashtë, Në Përmetin kala ...
Full story
image

Hiqi çizmet, armik!

Hiqi çizmet, armik!            Tregim Nga  Përparim   Hysi     Nuk kam qenë prezent, kur ka ndodhur kështu. Po,nëse po e shkruaj këtë tregim flakë për flakë, kjo ndodh ...
Full story
image

TRIMAVE të Prekazit

TRIMAVE të  Prekazit                              Nga Mehmet Musa, Gjermani Ne mes t'Prekazit mbi do shkrepa djem sokola u ...
Full story
image

Kristal, shqip !

Nga  Petrit  MalushiKristal, shqip !  Në bark ngjizur,Në dritë ende pa dalë,Qumësht duke thithur,KokëmbështeturTe gjoksi i nënës,Përkundur me këngë djepi... Të ëmbla, të ngrohta, Shkëlqimtare, të zjarrta, Nanuritëse, kristal...ShqipFjalët ...
Full story
image

KRAHË PËRMALLIMI

KRAHË PËRMALLIMI Nga Qamil Alushi,studiues Është vëllimi i 13 me poezi I poetit  Qazim D.Shehu.Lexuesi ka tani në dorë një libër me 158 krijime të reja poetike,motivet ...
Full story
image

MAKINA E MBULUAR

NGA HASAN KOSTRECI                                                                                                               Ishte një mbas dite Janari dhe qielli i nxirë tregonte se së shpejti do t’ia niste shiu. Nga Sahati në qëndrën e  Elbasanit dhe ...
Full story
image

Një qasje krahasuese ndaj Islamit dhe demokracisë

Një qasje krahasuese ndaj Islamit dhe demokracisë …Në këtë mënyrë, Islami pranon unitetin themelor të të gjitha feve. Një mysliman është njëkohësisht një ndjekës i vërtetë ...
Full story
image

Në këtë Pervjetor e në të gjithë PËRVJËTORËT

MJESHTRI I KOHËRAVE SHQIPTARE BABAJT TIM TË DASHUR SPIRO DEMIRI (SHTIKA ) Në këtë Pervjetor e në të gjithë PËRVJËTORËT. Nga Kristina Demiri Dojçe   Kudo ku hedh sytë në ...
Full story
image

ANDREA DHE HELENA

Resmi Osmani  Novelë ANDREA  DHE  HELENA Vazhdimi Pasi u bind në aftësitë e saj, i foli për atë që do të ishte i kujdesuri dhe nxënësi  i saj dhe  për kushtet e punës. ...
Full story
image

Martesa e Gjergj Kastriotit e Donika Arianitit-martesë e shekullit

Gani Mehmetaj: Shtegtime historike   Martesa e Gjergj Kastriotit e Donika Arianitit-martesë e shekullit   Ç'dasëm bëri Arianiti,Atë natë kalaja ndriti,Kënga dhe vallja buçiti,Çelën llamba,ndezën pisha,Plot tryeza me të ...
Full story
image

PO BIE

PO  BIE                    Nga qiejt po bie               Rashë një parvaz më poshtë               U bëra zogth mbi qytet               Zbraza fjalë të lashta               Për kërshërinë e vetvetes               Cytem për gjuhën parake               T’a ndjej - stinë që ...
Full story
image

Fotografo qenin!

Fotografo qenin!   (E vetmuar në vilën që biri i saj ndërtoi me para të zeza)   Ah… Mos më fotografo! Fytyra më është fishkur e tharë, Si ferrat e drizat në ...
Full story
image

Diktaturë në veprim

Diktaturë në veprim Astrit Lulushi Jeta në tokë qarkullon. Besëtytënitë, legjendat janë të lidhura me realitetin. Njeriu, kjo qenie e vetëvënë në qendër, s’është gjë tjetër veçse ...
Full story
image

Mbretëreshës së skenës dhe ekranit shqiptar, Margarita Xhepa!

Vilhelme Vrana Haxhiraj    Mbretëreshës së skenës dhe ekranit shqiptar, Margarita Xhepa!        Ikonës së skenës dhe ekranit, nënës dhe gjyshes së dhembshur, mikes së gjithë artdashësve , si ...
Full story
image

TEK TY GJETA DASHURINË

TEK TY GJETA DASHURINË Unë lulëzoj në degën e krahut tënd si një lule qershie, të pres, si presin lulet ngrohtësinë për të vegjetuar, me urinë e zogjve, ...
Full story
image

“SHPËTIMTARI” I SHQIPTARËVE ME 56 “SEJMENË” PËRMBRAPA

“Hoxhën” e Allahut, arratisur me vite maleve si “terrorist” dhe “armik” i Shtetit të “përbashkët”,i cili u bë i njohur në bazë të asaj se ...
Full story
image

"Jehonë brigjesh"

"Avlëmendi" made in  NAMIK  SELMANI!         "Jehonë brigjesh"(lirika)                     (ese) Nga  Përparim  Hysi Emërtimi metaforik është kejt i  imi dhe,posaçërisht, i qëllimshëm. Krijuesin disaplanesh,NAMIK SELMANI, kështu e përfytyroj: sikur ...
Full story
image

QEN I PLAKUR

QEN I PLAKUR QAZIM  D.SHEHU Ai  i lehu hënës mbi pllajë Ujkut që i shkonte tufës përskaj   Tani pulit sytë në mbyllje, Ndonjë shqelm në brinjë ha, Kuis plagëndrydhur.   Me zell qenëror  ...
Full story
image

Në Universitetin e Tetovës u promovua revista letrare “Illz“

Selam Sulejmani Në Universitetin e Tetovës u promovua revista letrare “Illz“ Në Fakultetin Filologjik të Universitetit të Tetovës u bë promovimi i 12 numrave të revistës letrare ...
Full story
image

Naim Frashëri

Naim Frashëri Esse nga Luan ÇipiNaim Frashëri u lind në 25 Maj 1846 në Frashër të Përmetit dhe vdiq në lagjen Erenqoj të Stambollit, ku edhe ...
Full story
image

MAGJIA QË I BASHKON FËMIJËT SHQIPTAR

Kadri Tarelli shkruan:   MAGJIA QË I BASHKON FËMIJËT SHQIPTAR Olimpiada gjithëshqiptare e matematikës Durrës. Maj 2018. Fillim Maji 2018. Në mjediset e kolegjit “T. Ozal”, në Durrës, QKF e ...
Full story
image

“DY SHTATAT” E JETËS SIME...

“DY SHTATAT” E JETËS SIME... Meditim Atë vit jeta ime fillonte me “Dy njëshat” e një viti që gjëmonte në luftë dhe me “dy njëshat” e një ...
Full story
image

JORGJI KONDAKÇIU DHE HISTORIA E “GJELBËR” E QYTETIT TË FIERIT

JORGJI KONDAKÇIU DHE HISTORIA E “GJELBËR” E QYTETIT TË FIERIT      Në historinë e zhvillimit urban të qytetit të Fierit ka shumë protagonistë me kontribute të spikatura ...
Full story
image

Poeti dhe Hëna

(Poemë)  Nga  Flamur Dalipaj -Oj ti Hënë që të shoh rrallë, Po të lutem me kaq mall. Në qofsh Hëna që kam parë, Që atëherë kur isha djalë, Dhe tani që jam ...
Full story
image

Një ftesë publike Luftar Pajës

Ilir Levonja Një ftesë publike Luftar Pajës Askujt tjetër më mirë se Luftar Pajës, nuk i shkon për shtat, për momentin ajo vjersha me autor anonim, Ku ...
Full story
image

PSE MUNGON FJALA E FUNDIT ?!

PSE  MUNGON FJALA  E  FUNDIT?!     DOSJA  2199: DON DEDË  MALAJ ka thanë pa Ju tute syni e pa Ju marrë goja, diten e parë që u hap gjyqi kunder Tij, në kinema “Republika” ...
Full story
image

ERDHËM NGA PLUHURI, SHKOJMË NË PLUHUR…

Vullnet Mato    ERDHËM NGA PLUHURI, SHKOJMË NË PLUHUR…    Gjithë mendimet e thella takohen në një pikë:  te shpjegimi i vetëm, i vërtetuar shkencërisht,  Shpërthimi i Madh, i grimcës së ...
Full story
image

Mashtrimi dhe korrupsioni

Pergatiti Adriana Myrtaj Fethullah Gülen 25 Mars 2015 Mashtrimi dhe korrupsioni Marrja e gjërave me dredhi nuk është vetëm akt i uzurpimit të mjeteve financiare ose materiale që nuk ...
Full story
image

Baladë për Hodo Nivicën

Baladë për Hodo Nivicën......................................... Si gjerdan mbi supeTë mban KëndrevicaVështron thellë në kohëraHodo bej-Nivica Ja, përtej DelvinësPaska rënë mavriaPlagët e Janinës I lidh Çamëria Nxijnë serasqerët Shtigjeve me pritaNë ç’ferman ...
Full story
image

MENDIMI LETRAR - I KOMPROMENTUAR

  Disa argumente, por sidomos fryma e kësaj trajtese, janë përcjellë në publik edhe përmes shënimeve të mëparshme; (“Kaos në letrat shqip” dhe “Kritika e kritikës ...
Full story
image

80-VJETORI I NJË FOTOGRAFIE

    Nga Frank Shkreli Ishte viti 1938.  Ky vit shënonte 30-vjetorin e veprimtarisë si Ordinar Universiteti të Profesor Ernest Koliqit.  Me këtë rast u botua edhe kjo foto në ...
Full story
image

Djemtë e Gusmarit Baladë

Djemtë e Gusmarit Baladë ............................Shtatë yj’ ka plejadanë mitologji,shtatë djem baladaqë po thur tani. Shtatë bij të rënëfshati im Gusmar,në shtatë zemra nënetë shtatë kanë një varr. Të shtatë ...
Full story
image

QEN I PLAKUR

QEN I PLAKUR QAZIM  D.SHEHU Ai  i lehu hënës mbi pllajë Ujkut që i shkonte tufës përskaj   Tani pulit sytë në mbyllje, Ndonjë shqelm në brinjë ha, Kuis plagëndrydhur.   Me zell qenëror  ...
Full story
image

Kërkoj një strehë

Kërkoj një strehë…………………….....Atdheun e ngarkova në shpirtJam për udhë të gjatëMbi humnerat e mia Fluturojnë pëllumbat e OviditKam mbetur fillikat..! Ik, më thanë, ik tutjeMerr arabanë me ...
Full story
image

QEN I PLAKUR

QEN I PLAKUR QAZIM  D.SHEHU Ai  i lehu hënës mbi pllajë Ujkut që i shkonte tufës përskaj   Tani pulit sytë në mbyllje, Ndonjë shqelm në brinjë ha, Kuis plagëndrydhur.   Me zell qenëror  ...
Full story
image

"Trekëndshi i BERMUNDËS" në romanin "Apoliptik" të PETRAQ PALIT!

"Trekëndshi i BERMUNDËS" në romanin "Apoliptik" të PETRAQ PALIT!                       (ese)Nga   Përparim    Hysi  Emërtimi im është ...
Full story
image

THYEJ QAFËN! S’JE PËR LIBËR TI!

Kadri Tarelli    THYEJ QAFËN! S’JE PËR LIBËR TI! Skicë Një zë dëgjova të vinte nga trotuari në anën tjetër të rrugës. Ishte Arjani, djali i Muzemilit, mikut dhe ...
Full story
image

PROMOVOHET NË BERN TË ZVICRËS ROMANI “1803”

Romani “1803” i autorit shqiptar nga Vjena Besim Xhelili, pas promovimit nëpër disa qytete të ndryshme në Europë, ndaloi në stacionin e radhës në “Zentrum5” ...
Full story
image

Triniteti i dashurisë në leximin e vargut të Mentor Serjanit

Triniteti i dashurisë në leximin e vargut të Mentor Serjanit  Dr Fatmir Terziu   Leximi i poezive të Mentor Serjanit ka një arsye që prek pikën treshe të ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1