Fatmir Terziu

image

JAM SHKRIRË NË QENIEN TËNDE

JAM SHKRIRË NË QENIEN TËNDE   Jam shkrirë në qenien tënde, si një esperanto në përpjekje për t’u bërë gjuhë universale; në përmasa shndërrimesh jemi bërë një, pasi unë në shpirtin
Full story
image

PA BASHKIM RRETH SKENDËRBEUT NUK KA GJALLËRIM TË KOMBIT SHQIPTAR

PA BASHKIM RRETH SKENDËRBEUT NUK KA GJALLËRIM TË KOMBIT SHQIPTAR                                                 Në Kuadër të 550-vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit-Skendërbe  Nga Frank Shkreli  Ky vit është shpallur viti i ...
Full story
image

NJE PLAK

Ne 85 Vjetorin e Vdekjes KONSTANDINOS KAVAFIS NJE PLAK Brendësi kafeje. Zhaurimë.Në një tavolinë rri veçuar një i moshuar, përkulur mbi gazetë.Pranë, asnjë shok. Dhe mendon aty, n’at’ pleqëri ...
Full story
image

Basha: Dora ime e shtrirë për kritikët për bashkim: Orë kritike, përballë një qeveri kriminale

Kryetari i PD Basha u ka bërë thirrje kritikëve të tij që të bashkohen për të bërë më të mirën për vendin. Basha tha se ...
Full story
image

Prandaj duhet përkujtuar...

“Lidhja Shqiptare e Prizrenit”- ngjarja me e madhe në historinë e shqiptarëve     Nga Skënder S.KAPITI                                   Lidhja Shqiptare e Prizrenit prezantoi dhe paraqiti para botës moderne ekzistencën e ...
Full story
image

Sikur Majlinda Bregu të kishte pyetur Sali Berishën

Ilir Levonja Sikur Majlinda Bregu të kishte pyetur Sali Berishën Zgjedhja e ish ministres së Integrimit zonjës Majlinda Bregu, në postin e Sekretares së Përgjithshme në Këshillin ...
Full story
image

Thuajani këngës, çuna!

Thuajani këngës, çuna!  Tregim Qe kështu, si dalë pa dalë prilli, kur mëngjesi më gjeti në këtë fshat ku shkela për herë të parë. Ky fshat është ...
Full story
image

Kalaja e shembur që në themel

Kalaja e shembur që në themel Dr Fatmir Terziu   Më 7 tetor 1945 Qeverisë shqiptare të asaj kohe i shkoi kërkesa e dytë zyrtare për të bashkërenduar ...
Full story
image

Me rastin e njëvjetorit të ikjes nga kjo jetë të poetit Qazim Shemaj

TESTAMENTI  I POETIT Me rastin e  njëvjetorit të ikjes nga kjo jetë të poetit Qazim Shemaj Nga Artur Shemaj   Iku dhe ky vit si shumë të tjerë, Ti përtej ...
Full story
image

Më picko të lutem

PESËDHJETË MILIONË EURO PËR LURËN...   Qafa e Mërkurthit ndan Dibrën me Mirditën, më saktë Lurën me Mirditën...Nga maja e saj shoh dredhat e rrugës që zbret ...
Full story
image

Takim i mendjeve

Takim i mendjeve   I tillë është quajtur takimi që mbahet në Berlin. Kryeqendra e kulturës, për Lidhjen e Liderëve të Artit ndihmohet nga New York Times. ...
Full story
image

Pasqyrimi i një gjëndje kaotike të vendit

Kujtim Hajdari Pasqyrimi i një gjëndje kaotike të vendit Duke lexuar romanin e shkrimtarit Ilir Levonja “ E KUQJA E BORËS” nuk ka si të mos vesh ...
Full story
image

Gjeni truallin e përbashkët

(Ilira Veri) Gjeni truallin e përbashkët Ndesha sot shënime të mijat përzjerë me mesazhin e Lady Nada, një mastër e së Vërtetës. Më frymëzuan fjalët e saj ...
Full story
image

Meditim: RËNKIMET TEK “UDHA E DHIMBJES”

Meditim: RËNKIMET TEK “UDHA E DHIMBJES” (E autorit Resmi OSMANI) Kohë më parë lexova novelën: ”Udha e dhimbjes”, me autor prof. Resmi Osmanin. I lindur në Çamëri. ...
Full story
image

INSTITUTI PEDAGOGJIK SHKODER ME 29 PRILL 1967, ORA 17.00…

    AI  FITOI ! Ditë e paharrueshme në historinë e qytetit të Rozafës së thinjun. Ashtu ndodhi, si kishte parashikue At Mëshkalla. Atë ditë u organizue një mbledhje e Frontit ...
Full story
image

ÇGJUM-U!

  ÇGJUM-U SHQIPTAR, ÇGJUM-U! (Me të sotmen e garuzhdes dhe sedefnajën e “Dorëshkrimit të Simonit”) Dr Fatmir Terziu   Me të sotmen e përsheshur, me garuzhden e grykësisë së politikës ...
Full story
image

Petro Luarasi

E vërteta mbi trillimet Skënder Luarasi tek përmbledhja “Migjeni” sqaron:‘’Megjithëse Migjeni ka rrojtur e ka punuar në kohën tonë dhe shumë prej nesh e kanë njohur ...
Full story
image

Fjala

Fjala Fethullah Gülen, 30 Shtator 1998   Krijimi filloi me një rrokje të vetme fjalësh të përbërë nga dy shkronja, Be. Rruga që çoi nga njëjësia në shumëllojshmëri, ...
Full story
image

Një datë për nënat shqiptare

Një datë për nënat shqiptare Leonora Laçi Një datë për kalvarin e vuajtjeve dhe sakrificave të nënave shqiptare. Me ardhjen e Majit në vende të ndryshme të botës ...
Full story
image

DERA IME - OXHAKU

  DERA IME - OXHAKU   NGA KALOSH ÇELIKU   (Protestë në Shtëpinë Publike)   Imzot, më diferencuan neokomunistët Dashuri që bëjnë me Ebu Xhehlin E, përhapin SIDËN në Shtëpinë Publike.   Përditë dezinfektohem nga Virusi Verë ...
Full story
image

MUZIKA DHE NDJESITE E SHPIRTRAVE TANE

Përsiatje për një kohë të papërsëritëshme, që nuk kthehet kurrë më   Vitet gjashtëdhjetë,ai që nuk i mban mend nuk duhet t'i ketë jetuar           MUZIKA DHE NDJESITE E ...
Full story
image

Mençuri e shtatore të rreme

Mençuri e shtatore të rremeAstrit LulushiShqipëria vazhdon të jetë plang në lojë bixhozi mes bijëve të saj. Duke filluar nga shpallja e pavarësisë, ajo është ...
Full story
image

NJË MIKESHË E VJETËR E SHQIPTARËVE NË SHTËPINË E BARDHË

NJË MIKESHË E VJETËR E SHQIPTARËVE NË SHTËPINË E BARDHË                                               Nga Frank Shkreli Këshilltari i ri i dhe i treti mbrenda një viti i Presidentit Trump për ...
Full story
image

NË BARKUN E NJË REJE SHTATZËNË

Vullnet Mato   NË BARKUN E NJË REJE SHTATZËNË   Brenda barkut të një reje,  më ka ngjizur natyra,  ku sillem gjatë muajve  të shtatzënisë normale,  si një mendimtar i ri,  që sjell mendime ...
Full story
image

Pesë pëllumba shkruan fjalën, ikje...

KRISTAQ TURTULLI Pesë pëllumba shkruan fjalën, ikje... Pesë herë kumboi ora asaj dite.Nga kulla e madhe,Pesë pëllumba të bardhë, Rrahën krahët me zhurmë, U trembën, fluturuan tutje.cNë qiellin e brymtë,Lanë ...
Full story
image

“KRYQI I ANËS” PROFESORI TRAGJIK PETRONINAS UNË DHE TË TJER

       “Efkaristo poli, albanemu”! ( Faleminderit shumë, shqiptari im! ) Kështu mbyllet pjesa e Tretë   Ato fjalë më shumë i ndjeva brënda vetes se sa i kuptova. ...
Full story
image

Shqipëria do të çlirohet nga diktatura e krimit dhe e korrupsionit

Shqipëria do të çlirohet nga diktatura e krimit  dhe e korrupsionit  Nga Skënder S.KAPITI   Diktaturë do të thotë shfrytëzim i pakufishëm i fuqisë nga dikush, nga një grup ...
Full story
image

Nënë Tereza.

  Esse nga Luan Çipi Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, e njohur botërisht si Nënë Tereza, lindi në Shkup më 26 gusht të vitit 1910 dhe ndëroi jetë më ...
Full story
image

KUR FLASIM PER PROZEN E KOSTANDIN VOGLIT

Aristotel Mëhilli                      KUR FLASIM PER PROZEN E KOSTANDIN VOGLIT                        Me Koçon (Kostandinin) kam patur vetëm një mirëmëngjes të thjeshtë për me shumë se 30 vjet si bashkëqytetarë. ...
Full story
image

SHKËMBIME TË BUKURA LETRARE DHE KULTURORE NË VJENË TË AUSTRISË

SHKËMBIME TË BUKURA LETRARE DHE KULTURORE NË VJENË TË AUSTRISË   Vjenë, 25 prill 2018 Shkruan: Besim Xhelili   Nga përvoja e mirë e shkëmbimeve dhe përafrimeve kulturore mes popujve ...
Full story
image

Jorgo Nanidhi shkruan letër anonime

Jorgo Nanidhi shkruan letër anonime Fragment nga novela* “Jorgo Nanidhi” Nga Timo Mërkuri   Atë mbasdite  qershori, Jorgo Nanidhi ngjiti me nxitim shkallët  drejt katit të dytë dhe duke fërshëllyer lehtazi ...
Full story
image

QËNDRESA SHQIPTARE NDAJ PENGESAVE ARMIQËSORE

  GJATË 140 VITEVE● (Disa ngjarje kryesore historike të rrugëtimit të kombit shqiptar) Historikisht të gjithë shekujt në trevat tona kanë sjellë njëri pas tjetrit pushtues të ndryshëm dhe ...
Full story
image

Nga bisedat me zonjën Liri Belishova

Nga bisedat me zonjën Liri Belishova Liri Belishova: Megjithëse e sëmurë, zonja Liri, u përgjigjet pyetjeve të mia. Ajo u lind më 14 tetor 1926, në Belishovë, ...
Full story
image

25 PRILL 1993 – 2018 PAPA GJON PALI II TEK GJERGJ KASTRIOTI – SKENDERBEU

    “Historia endè nuk e ka njohtë até që ka ngja në Shqipni...” 25 Prill 1993, kur Papa Gjon Pali II, po hynte fitimtar në Katedralen e ...
Full story
image

Një jetë t’lume herr fijëza drite

Një jetë t’lume herr fijëza dritei mbledh si kokrrat e gruniti fus në thurima t’sheshtae i mbaj shtrirë mbi kurrize mbytna n’lot se këputeme mbytna ...
Full story
image

DEMOKRACIA, NJË MISION I PAPËRFUNDUAR

DEMOKRACIA, NJË MISION I PAPËRFUNDUAR                                Nga Marjana Zeneli Bulku Për ne që e mirpritëm demokracinë si pjesë e atij brezi që jetoi 18 vjet në diktaturë, kohë ...
Full story
image

Hunda

Shkruan: Viron Kona   Hunda   -tregim- 1. Mësuesi ynë i matematikës i klasës së gjashtë kishte një zakon të  çuditshëm. Kur të kapte të papërgatitur, pa detyra apo kur ...
Full story
image

PARAJA DHE ZOTËRIT E SAJ

PARAJA DHE ZOTËRIT E SAJ Ese Vjollca Tiku Pasku  Njerëzit vlerësojnë paranë, me figura milionerësh,që kalojnë si hije e shekujve nëpër duart e ftohta. Disa i puthin paratë ...
Full story
image

HYSË HASA, NA SJELL LIBRIN E 11-TË, NGA FILADELFIA E AMERIKËS…

HYSË HASA, NA SJELL LIBRIN E 11-TË, NGA FILADELFIA E AMERIKËS… Prof.Murat Gecaj Tashmë, është e njohur se qindra e mijëra shqiptarë jetojnë në emigracion, shumë prej ...
Full story
image

Talenti i tij i rrallë, do të shërbente si pasaportë për kampionatet botërore të futbollit.

 “S’është kombi që nderon njerëzit e shquar, po janë ‘ATA’që ia rrisin vlerat dhe nderojnë KOMBIN!”Vivra I krahasuar me të madhin e futbollit botëror: Mexhit Haxhiu,”Pelja e ...
Full story
image

Hamit Gurguri bëri prezentimin e tetë romaneve të tija botuar e gjuhën suedeze

Sokol Demaku SHKRIMATRËT ME GJUHË AMËTARE TJETËR JANË PASURI E GJUHËS DHE KULTURËS SONË KËTU-JANË URË LIDHËSE MES LETËRSIVE, GJUHËVE DHE POPUJVE Në organizim të Qendres Kulturore ...
Full story
image

SHAH I PËRBASHKËT ME MJESHTRIN NDËRKOMBËTAR TË SHAHUT Z. BEDRI SADIKU

SHAH I PËRBASHKËT ME MJESHTRIN NDËRKOMBËTAR TË SHAHUT Z. BEDRI SADIKU Vjenë, 22 prill 2018 Shkruan: Besim Xhelili Nën organizimin e Klubit të Shahut “Austria Wien” dhe me ...
Full story
image

Falënderimet e mia

FJALA ME RASTIN E PROMOVIMIT TË                    LIBRIT “DEMOKRACIA NUK PRET” NË SELINË E               ORGANIZATËS PAN-SHQIPTARE VATRA NË NJU JORK                                       Nga Frank Shkreli Falënderimet e mia Organizatës Pan-Shqiptare Vatra.  Jam mirënjohës ...
Full story
image

Demokracia nuk pret!

Dr. Elez Biberaj Drejtor i Drejtorisë së Euroazisë Zëri i Amerikës Demokracia nuk pret! Eshte nder dhe privilegj per mua qe te marre pjese ne promovim te libirt te ...
Full story
image

NËPËR KOHË...

                                       Nga Jusuf BUXHOVI Publicistika shqiptare, nga koha e Konicës e këndej, përherë ka ruajtur qasjen e angazhuar ndaj problemeve shoqërore, politike dhe atyre kulturore. Ky fokusim ...
Full story
image

FRAN SHKRELI – PENË ATDHETARE NË DY EPOKA HISTORIKE

                                                 Nga Idriz Lamaj             Publicistika e Shqiptarëve të Amerikës është thesar i çmuar për analizimin e zhvillimeve historike të popullit shqiptar në atdheun tonë etnik dhe të ...
Full story
image

Tri ide kryesore, boshti i filozofisë së jetës tij

Tri ide kryesore, boshti i filozofisë së jetës tij Fjala Përshëndetse në bashkëbisedimin e mbajtun në selinë e Vatrës me rastin e promovimit të librit “Demokracia ...
Full story
image

DEMOKRACIA NUK PRET- PAK FJALË PËR MËNYRËN DHE STILIN E TË SHKRUARIT TË GAZETARIT FRANK SHKRELI

                                                      Nga Dalip Greca         Kam mendimin se libri që promovojmë"Demokracia nuk pret" i gazetarit Frank Shkreli, përveç mesazheve dhe shqetësimeve qytetare, sjell edhe përvojën e tij gazetareske, ...
Full story
image

PROFESOR NICK PANO: DEMOKRACIA NUK PRET

PROFESOR NICK PANO:  DEMOKRACIA NUK PRET    The panel discussion “Demokracia nuk pret” is both timely and relevant as Albania finds itself at another critical juncture in its ...
Full story
image

MBI VLERAT DHE TEMAT KRYESORE TË GAZETARIT FRANK GJETO SHKRELI

                                       Nga Thanas L. Gjika Në vitet kur Shqipëria nuk kishte marrëdhënie diplomatike me SHBA-të, “Radio Zëri i Amerikës”, luajti rolin e ambasadës amerikane për të ndihmuar ...
Full story
image

QAZIM SHEHU

BRAKTISJA QAZIM SHEHU 1. Kjo borë mbi male, ngjan qeleshes së malësorit, Humbur  në metropol, Duke lënë hijen e ikësit…   Ujqërit që hedhin valle, Pranë shtëpive bosh, Shkretinës në livadhe. BRAKTISJA1.     Bora që ra, s`guxon ...
Full story
image

MULTIKULTURA DHE POLITIKA

MULTIKULTURA  DHE POLITIKA   Nikë Gashaj                                     Ngritja e masave dhe kriza e elitave           Shekulli XX ka filluar në shenjë të zgjimit të masave, kurse themeluesit e psikologjisë dhe sociologjisë së ...
Full story
image

GJOBA RAMA NË UDHËN E KOMBIT TRADHËTI NDAJ KOSOVËS

REXHEP SHAHU GJOBA RAMA NË UDHËN E KOMBIT TRADHËTI NDAJ KOSOVËS Taksa, tarifa apo gjoba e qeverisë Rama ndaj përdoruesve të Udhës së Kombit është tradhëti e ...
Full story
image

NA BASHKON ELBASANI YNË I DASHUR

NA BASHKON ELBASANI YNË I DASHUR   Elbasan, në kuadrin e vitit të Skënderbeut, bashkuesit të madh kombëtar, qyteti i Elbasanit fton bijtë e bijat e tij,  poetë, ...
Full story
image

Përse pro Turqisë ?

Përse pro Turqisë ? Duam apo nuk duam ne, gjithmonë do të jemi përballë një fakti që aq sa ka rëndësi është edhe objektiv përballë historisë ...
Full story
image

Brukseli nuk ka vend për Pëllumb Xhufat...

Brukseli nuk ka vend për Pëllumb Xhufat...   Nga Sulejman GJANA   Para disa ditësh, Komuna e Skarbekut në Bruksel lajmëroi mbajtjen më 23 prill (të hënën), të një konference ...
Full story
image

Mbresa leximi nga Panairi i librit në Kukës

Mbresa leximi nga Panairi i librit në Kukës  Nga XHELADIN MJEKU KUR VALLES I PRIN PJETËR BOGDANI “Antologji e poetëve Kuksianë”, botues “Klubi i poezisë” – Tiranë, 2016 Në ...
Full story
image

“Kilt dhe fustanellë”: ende na emocionon thellë

“Kilt dhe fustanellë”: ende na emocionon thellë Dr Fatmir Terziu   Fustanella ka përfshirë mjaft studime. Studimet e dala nga faktet dhe kërkimet kanë përfshirë hera-herës studiuesit në ...
Full story
image

Zero

ZeroAstrit LulushiNdjenja e "zbrazët" shpesh shihet si negative. Disa njerëz që përballen me ndjenjë zbrazëtie përpiqen të dalin prej saj nëpërmjet heshtjes ose varësisë së ...
Full story
image

“90+” Libër tronditës, një baladë e dashurisë për jetën

“90+” Libër tronditës, një baladë e dashurisë për jetën Mendime për romanin e ri të Kozeta Zavalanit Çdo libër personifikon në një farë mënyre vetë personalitetin e atij që e ka ...
Full story
image

Kush mund t'i mbrojë kuksianët

    Eshtë një pyetje afërmendsh si një plasje shpirti. Për më tepër kur shikon një apati civile të një shoqërie e cila në vend të merret ...
Full story
image

Disa mendime për krijimtarinë e poetit Xheladin Mjeku

  Xheladin Mjeku është një zë krejt tjetër në poezinë që shkruhet sot në trevat e kosovës, e cila për mua tingëllon në kohë, ndryshe nga ...
Full story
image

Miku im Berti

Miku im Berti Me Bertin na njohu zbori ushtarak në Labinot-Fushë, rrethi Elbasan. Edhe pse ne ishim kokëqethur, Berti binte në sy. Ishte një djalë simpatik, ...
Full story
image

Edukimi në kontekstet e kohës postmoderne.

  Procesi i edukimit, familja dhe shkolla moderne…   Mendime rreth librit “Edukimi në Familje dhe Shkollë” të sociologut Gëzim TUSHI (Mjeshtër i Madh) FRAN GJOKA Edukimi në kontekstet e ...
Full story
image

RADHËN PRES: UNË OSE AJO TË FLUTUROJË NË QIELL

RADHËN PRES: UNË OSE AJO TË FLUTUROJË NË QIELL (Njërës nga Tri Engjujt Gra të mia besnike).   Edhe, sot qava për një Zanë Mali Që, papritur iku. Fluturoi në ...
Full story
image

NË EVROPË, TË BASHKUAR!

NË EVROPË, TË BASHKUAR! Nga Luan Çipi   Në një kuvend mbledhur tok: Grek, Serb, Turk e Bullgar, Pyeteshin shoku me shok: Kush do jetë në vend të parë?   Turku tha, pa ...
Full story
image

Shkrimtari brilant i prozës se shkurtër

Shkrimtari brilant i prozës se shkurtërGezim Llojdia Shkrimtari vlonjat Astrit Hajdini u nda nga jeta tre dite me pare.Astrit Hajdini e ka nisur krijimtarinë ne fund ...
Full story
image

Dikut buzët më s`i dhembin

Viron Kona Dikut buzët më s`i dhembin -Gazmore- -Diku na kanë ardhur miq, merr gërnetën dhe shko bjeri! -M`dhembin buzët, miqtë e mi, jam keq, oh, unë  i mjeri!   Njëri lutu, tjetri lutu, ai ngrihet ...
Full story
image

MANTELI MË I BUKUR NË BOTË

MANTELI MË I BUKUR NË BOTË     S’përgjova diellin kur u fsheh pas malit, Grizon muzgu e me nxit për rrugë. Jam meteor që digjem prej mallit, Përzjehem me dhe, ...
Full story
image

Paradoksi i absurdit

Paradoksi i absurdit Dr Fatmir Terziu   Mund të mendohet se mishërimi me demokracinë ndjek revoltën, por gabimisht. ... [R] evoli (ta) i jep vlerë jetës. ... Për ...
Full story
image

Romani “Gjembi i Trëndafilit”

Romani “Gjembi i Trëndafilit”   Shkrimtarja shqiptare Ismete Selmanaj Leba ka shkruar romanin “Gjembi i Trëndafilit” (2013), (botim në shqip dhe italisht). Subjekti, i librit flet për ...
Full story
image

Në Shqipëri sapo hyn në një dyqan të thonë “si kalove?”, “si jeni, mirë?”, “ça bone?”

Në Shqipëri sapo hyn në një dyqan të thonë “si kalove?”, “si jeni, mirë?”, “ça bone?” Nga Ismete Selmani Labaj   Para disa ditësh u nisëm me tim ...
Full story
image

BARBARA BUSH, “GJYSHJA E AMERIKËS”, NDËRROI JETË

BARBARA BUSH, “GJYSHJA E AMERIKËS”, NDËRROI JETË   Nga Frank Shkreli Barbara Bush, e quajtur si në përkëdhelje, “Gjyshja e Amerikës”, ose “gjyshja e të gjithëve” -- bashkshortja ...
Full story
image

Identiteti Iso-Polifonik

  Kur flasim për iso-polifoninë... Mbi debatin e rindezur për iso - polifoninë Ka ca kohë që në shtyp është rindezur debati “polifoni apo iso-polifoni”, origjina ...
Full story
image

Ça ishte ba në atë oda burrash

Ça ishte ba në atë oda burrash,ça kishin kuvendue nën mustaqen’shilte ulurveshun n’benevreke t’bardha,tue kolle tue vjell tymtue shkund pluhnin e vetllavetue pi kafe të ...
Full story
image

KËTE TË SHTUNË- DEBAT NË VATËR: DEMOKRACIA NUK PRET

KËTE TË SHTUNË- DEBAT NË VATËR: DEMOKRACIA NUK PRET TE PRANISHEM DR. ELEZ BIBERAJ DHE GAZETARI FRANK SHKRELI, AUTOR I LIBRIT”DEMOKRACIA NUK PRET”- Njoftohet komuniteti Shqiptar në ...
Full story
image

FILXHANI ME BUZË TË KAFSHUAR

Kadri Tarelli, shkruan:   FILXHANI ME BUZË TË KAFSHUAR Skicë   Pasi piu një gllënkë ujë, afroi filxhanin më pranë vetes dhe pa i lënë radhë të tjerëve, Fatriu e ...
Full story
image

GARDEROBA E GJENERALIT GRI

Shefki Karadaku                                    GARDEROBA E GJENERALIT GRI   Aty nga ora tre e asaj të marte gjithë punë e pritje tepër të mërzitshme qeveritarësh të huaj e vendas, kryeministrin ...
Full story
image

PIEDESTALI LEMOSHES

BEDRI ALIMEHMETI  PIEDESTALI LEMOSHES Në të njejtin vend Për cdo ditë, aty e gjej, Djaloshin afrikan gati dymetrosh. Stoik i palëvizshëm, Ngrirë, statuj e gjallë Mbi piedestalin lëmoshë. Aty nën diellin sac Aty në ...
Full story
image

RUBAIRAT

RUBAIRAT (https://sq.wikibooks.org/wiki/Rubairat)  (Marrë nga libri "Rubairat" i Omer Khajamit. I shqipëroi Rushit Bilbil Gramshi (pseudonim i Fan Nolit). Edicje e dyte, e ndrequr dhe e plotësuar. Bruxelles, ...
Full story
image

KLITHMË

KLITHMË  Në monolog për të plasarituratI flisnja zbrazëtisë, e qortoja mezemërim! Në studio s´ndodhejaskush, përveç meje e vetvetes Në këtë teatër hijesh e shpatashunë e luaja valsin ...
Full story
image

Mesazh për Europen nga jetimët e saj!

Leonora Laçi Dikush duhet t’ia thotë Europës në sy... Mesazhet e shqiptarëve drejtuar Europes janë si ato letrat  në shishe që hidhen në detin e pafund, ku ...
Full story
image

MAÇU PIÇU I PAÇAKUTIT

Vullnet Mato   MAÇU PIÇU I PAÇAKUTIT    Fusha pjellore,  në qiellin kaltërosh të hapur,  qytet përrallor,  me mure shkëmbi të gdhendur,  taraca në rrëpira  majëmalesh të zbardhur,  Ujëra të shtrydhura,  nga mjegullnaja e dendur.    Inxhinierë të ...
Full story
image

PO ZHDUKEN SHPIFSIT PA KERKUE FALJE !

  1913 KUR SHKODRA RRAHEJ ME TOPA NGA MALI I ZI… 16 SHKURT 1913: U LE IMZOT ERNESTO ÇOBA NË VAUN E DEJËS… Jo larg nga Kisha ...
Full story
image

EKSPOZITA FOTOGRAFIKE E FATOS LUBONJËS NË PLANETIN MARS

Me 15 prill 2018, Fatos Lubonja, çeli një ekspozitë të vjetër fotografike në mjediset e lokalit modern, Artkafe, në qytetin e Kukësit, me foto të ...
Full story
image

Deklarate e Deges se Partise Demokratike në Britani!!

Deklarate e Deges se Partise Demokratike në Britani!! ................................................................................. Dega e Partise Demokratike në Britani pershendet vendimin e sotem të Komisionit European për ti rekomanduar Keshillit të ...
Full story
image

Sikur të mos ishte Edi Rama

Ilir Levonja Sikur të mos ishte Edi Rama Vetëm Edi Rama nuk ka asnjë arsye të krenohet sot, pse Shqipërisë iu hap rruga për çeljen e negociatave. ...
Full story
image

“EDHE MURET KANË VESHË”

  Disa ditë më parë gazeta Telegraf në Tiranë botoi një artikull të Z. Hyqmet Zane,   titulluar, “Kur shqiptarët dënoheshin se dëgjonin “Zërin Amerikës”, ku ndër ...
Full story
image

KUKËSI, QYTETI I MIKËPRITËS SË PA PAHARRUAR !..

  Nga : Tahir Bezhani     Reportazh  nga Kukësi; Panairi i librit e do kujtime tjera.... KUKËSI, QYTETI I MIKËPRITËS SË PA  PAHARRUAR !.. Ditë më parë,mora njoftimin nga disa ...
Full story
image

Natyrisht

Natyrisht  Dr Fatmir Terziu   Latinishtja e Horacit na sjell në kujtesë: “Notandi Sunt Tibi Mores”. Kështu që ne vetëndjejmë dhe mirëkuptojmë se natyrisht dhe në mënyrë të ...
Full story
image

Një cikël me poezi lirike

Një cikël  me poezi lirikeNga   Përparim    Hysi1.Vështrimi i syve të tuVështrim i syve të tu: si një libër i hapurKur unë di mirë të ...
Full story
image

Shkrimtari i talentuar, Astrit Hajdini u nda nga jeta

Shkrimtari i talentuar, Astrit Hajdini u nda nga jeta    Astrit Hajdini ishte bir i Tepelenës, ku lindi, u rrit, u edukua, u formua si individualitet dhe ...
Full story
image

Prolog nga libri “ Letër burrave”

Lis Bukuroca   Prolog nga libri “ Letër burrave”           Këto dëshmi, të cilat do të lexosh në fillim të librit, janë përkufizime, që kanë dalë në dritë ...
Full story
image

DERTE PRINDËRISH

  Resmi osmani   Tregim DERTE PRINDËRISH           Inxhinjer Struga me të shoqen, zonjën Bule, pasi u kthyen nga shëtitja e pasdites në parkun e liqenit, u ulën  në kafeterinë ”Admiral”.Ishte heret ...
Full story
image

NDIQMANI HAPIN, ÇUNA!

NDIQMANI HAPIN, ÇUNA! Faslli Canaj Kur je fëmijë, kujtesa, letër e bardhë, shkruan, mban shënime gjithçka mbresëlënëse, qofshin të mira a të këqia të jetës, dhe, i ...
Full story
image

„Shlyerja e rigonit“

Nga  Petrit  Malushi   „Shlyerja e rigonit“             Atë vit në kujdestari kisha një prej maturave. Ndër tridhjetë e katër nxënës gjashtë ishin me përkrahje sociale. Gjendja e tyre ekonomike nuk ...
Full story
image

TI DI TË MË DUASH THJESHTË

TI DI TË MË DUASH THJESHTË Çasti i lumturisë ka ardhur, dashuria ime puthmi sytë!... Ti më shih lotët  e rrumbullakosur ku ka pasion dhe një pëshpërimë: "Të dua, të dua ...
Full story
image

Faleminderit “Askush”!

Faleminderit “Askush”! Dr Fatmir Terziu   Vetëm një fjalë. Vetëm një. “Njëckë” do të thoshte Poradeci i lirikave shqiptare. “Nji” “llaf i mirë” ndoshta do t’i shkonte përshtat ...
Full story
image

Shfaqja, Dukja dhe Thelbi

Shfaqja, Dukja dhe Thelbi Nga Andon Dede, Nju York Kështu, të vendosura së bashku, ato na kujtojnë disa kategori filosofike, si pasojë e përdorimit figurativ të kuptimeve ...
Full story
image

Peizazh

       Viron Kona   Peizazh   Grindemi si drerët, në lëndinë me bar, “brirët” i përplasim,  bam e bum përballë.   Se kam fajin unë, e ke fajin ti..., sa do zgjas sherri, askush nuk e ...
Full story
image

Mitro Dhimërtika

Dhivër   Kam krahasuar dhe gurët e tu me gjithë gurët që kam parë: megjithëse dihet, guri njëlloj është gur, më të mirë m’u dukën të tutë prapëseprapë.   Gjithshka tënden e ...
Full story
image

PËRKTHYESI I SHQUAR NIKOLLA SUDAR – NDEROHET ME TITULLIN “FISNIKËRIA E TIRANËS”

      Kur miku im Nikolla Sudar, me atë modestinë e tij proverbiale, më njoftoi se vepra dhe jeta e tij do nderohej këtu në Tiranë, kalimthi ...
Full story
image

Shpirti im

                                  Shpirti im Nga Fatmir Terziu   I ndjeshëm,               stinë e pashkulur në kalendar, i mjaltuar,               dhé prodhimtar, shinik i mbarë, me bukuri të rallë,               qëndisur në çdo hartë.    Sa shumë zgjime zbardh në lotin ...
Full story
image

DASHURIA

DASHURIA   Pergatiti: Adriana Myrtaj Fragment nga “The New Testament of Our Lord and Savior Jesus Christ” Translated into English from the approved Greek Text of the Church of ...
Full story
image

JASHTË GRAVITETIT

JASHTË GRAVITETIT   Si këputet psherëtimi nga thellësi e gjoksit E në fund të zërit bie, Këputet ylli  nga largësitë e ftohta Në funde vështrimesh lë hije…    Siç këputet një fjalë e ...
Full story
image

THJERRËZUAR KUBËZIMESH

Ismet Tahiraj:  Shenjtëresha Këmishëbardhë Xheladin  ÇITAKU THJERRËZUAR  KUBËZIMESH --Pikëvështrimi (poetja) absorbon përqendrimin e prozhektorit të poetit dhe pasqyrohet në tërësinë e konturave në dritën e theksuar. Prandaj, kjo ...
Full story
image

Mbi Ekspozitën fotografike “Shkodra ime”

                                   Mbi  Ekspozitën  fotografike  “Shkodra ime”    Para disa ditësh në qytetin e Shkodrës ...
Full story
image

Kodi Shqiptar i Etikës i Gazetarisë rishikohet për të pasqyruar sfidat e kohës së tashme

Kodi Shqiptar i Etikës i Gazetarisë rishikohet për të pasqyruar sfidat e kohës së tashme   Pas muajsh tryezash të rrumbullakëta dhe punimeve të ekspertëve vendorë dhe ...
Full story
image

BORXH I MADH NË SHPIRT

BORXH I MADH NË SHPIRTMë duket sikur kam lënë diçka mangët,më peshon si një borxh i madh në shpirt,nëse s'shkruaj shpesh për fshatin vargje,delet e ...
Full story
image

PO VJEN BEHARI

PO VJEN BEHARI  Nga Luan Çipi  Dimri po ikën, e mundi behari, Pemët për rreth lulëzojnë, Bora po shkrihet, iku acari, Bilbilat e turtujt, cicërojnë.   Në qoshk të pullazit, dy dallëndyshe,  Te ...
Full story
image

Tradita dhe avant-gardja e pikturës së Petro Dhimitrit

Tradita dhe avant-gardja e pikturës së Petro DhimitritDhe ne me këtë gjuhë të penelit të artë të Petro Dhimitrit duhet të zgjerojmë më tej vlerat ...
Full story
image

"FJALA LINDI FJALËN"

"PËR TY POEZI"Më fashiten mendimet kur të shkruajVetën e shoh tek sokaku i të marrëveDhe gishtat me puthiten,Zverdhen nga turpi i nurit tëndSe nuk të ...
Full story
image

NË KUJTIM TË PROF. DR. SHEFIK OSMANIT

NË KUJTIM TË PROF.DR. SHEFIK OSMANIT “Ti, do të dalësh mësues, po do të bëhesh edhe drejtor…”,-më tha profesori im, Shefik Osmani Ibrahim Hajdaramataj Në shtatorin e vitit ...
Full story
image

KOHA PËR MË SHUMË PËRGJEGJSHMËRI KOMBËTARE

I Isha duke parë një dokumentar me pamje nga xhungla, ku lëviznin të veçuara kopetë e kafshëve të egra dhe kopetë e kafshëve të buta. Filmimi ...
Full story
image

Një shpalim analitik, filozofik dhe estetik i vlerave të një mendimtari

Rreth librit “Sabri Maxhuni, zbërthyesi i kodeve” i autorit të Demir Behluli     Nga Dukagjin HATA   Libri “Sabri Maxhuni, zbërthyesi i kodeve” i letrarit dhe piktorit të mirënjohur ...
Full story
image

DESHMI AKUZE

Julia Gjika DESHMI AKUZE (Kushtuar zonjës Elena Gjika Merlika dhe shoqeve të saj, që kaluan jetën në kampet e dëbimit Tepelenë, Grabian, Savër, etj) Shi, bie shi i dëndur. I ...
Full story
image

Në nderim të rapsodit Dervish Shaqa 1956...., MOS ARDHSH KURRȄ!

Bajram Halil Gashi, shkruan: Copëza nga libri im: “Ah Shqipni, mos thuj mbarova”. Nȅ 33-vjetorin e vdekjes dhe 108-vjetorin e lindjes sȅ Rapsodit homerik, Dervish ...
Full story
image

Jetë

Jetë Me të parin, në mbarim adoleshence, fluturimthi ra në dashuri flakatare. Me të dytin, pas vdekjes aksidentale të burrit, keqas u grind duke grisur ditë e netë gjer në prishje ...
Full story
image

Libri për Herman Bernsteinin i Mal Berishës- model i letërsisë moderne dokumentare

   Libri për Herman Bernsteinin i Mal Berishës- model i letërsisë moderne dokumentare Më shumë se libër për një personalitet siç është Herman Bernstein vepra e studjuesit ...
Full story
image

“UDHËTIMI” I FUNDIT I BAJRAM CURRIT: DRAGOBI-KOLGECAJ-ZOGAJ-KRUMË…

   (Kujtime te bashkekohesit, Uk Arif Hajdarmataj)   1.Babai im, Ukë Arif Ahmeti-Hajdarmataj, i cili u nda përgjithnjë nga jeta vitin e kaluar, në moshën 96-vjeçare, që në ...
Full story
image

POETI QË DO IKË NESËR I MBYTUR NË BORXHE

POETI QË DO IKË NESËR I MBYTUR NË BORXHE          (Xhevahir Spahiut)   NGA KALOSH ÇELIKU   Shpatë e Skënerbeut, në brez. Topi Mic Sokolit Mitrolez i Adem Jasharit. Durim i Rugovës. Ende, ...
Full story
image

MOTIVE NGA TIRANA

BEDRI ALIMEHMETI MOTIVE NGA TIRANA   MREKULLIM VETETITES   Si të mos i kem zili këto rreze dielli, Që përkedhelin ëmbël kurmin tënd Këtë mrekullim vetëtitës kurbash Përsosmërinë e linjave që më çmënd.   Shndrit ...
Full story
image

Mos u trembni për presidentin

Ilir Levonja Mos u trembni për presidentin A është presidenti jonë i korruptuar? O Zot nga ta kapësh?! Në fakt të gjitha betejat sociale tonat, nuk po përdor ...
Full story
image

Hipokrizi e politikë

Hipokrizi e politikëAstrit LulushiHipokrizia nuk është e mirë, është gënjeshtër me emër tjetër; mashtrim, lajkë, shpifje, pretendim, që jeton me lavdi të huazuar. Njerëzit që ...
Full story
image

HISTORI, QË NA BËJNË TË BËSOJMË TE FUQIA E GRUAS…

HISTORI, QË NA BËJNË TË BËSOJMË TE FUQIA E GRUAS… (Shënime për librin e ri, nga prof.Murat Gecaj, ”Si ujvarë bjeshke”) Nga: Sejdo Harka 1. Të shkruash për fuqinë e ...
Full story
image

E VËRTETA, ÇLIRUESJA

http://www.sacred-texts.com/bud/btg/btg04.htm  Adriana Myrtaj E VËRTETA, ÇLIRUESJA Gjërat e kësaj bote dhe banorët e saj janë subjekt i ndryshimit. Ato janë kombinime elementësh të së shkuarës dhe të gjitha ...
Full story
image

KOKË E PRERË

QAZIM SHEHU KOKË E PRERË Lexova mbi gijotinën U rrëqetha, Në mëngjes drejtova shpinën Dhe kokën mbi supe s`e gjeta…   Ajo plotësonte vitrinën Me koka të prera…   Sa koka të prera vërtiten Në hapësirë ...
Full story
image

Sikur lagja të kish gojë

  Sikur lagja të kish gojë Sikur lagja të kishte gojë Do të fliste me ne ndryshe Për barbarët që ndërtojnë Mbi foletë e dallëndyshes. Anë e mbanë ngjanë si ...
Full story
image

NË GJURMËT E KËNGËVE TË HUMBURA

                            NË GJURMËT E KËNGËVE TË HUMBURA   Rreth librit të Enver Lepenicës “Himne, këngë dhe marshe patriotike të Ballit Kombëtar”, Tiranë 2017   Nga Theodhori Proko   Instituti i Studimit ...
Full story
image

"Lulet e egra" që lidhin "kokrra të buta"

"Lulet e egra" që lidhin "kokrra të buta"                              (ese)   Nga  Përparim  Hysi        Është vendi për ta filluar këtë "ese" timen me thënien me vlerë të poetit ...
Full story
image

Çapkën/e

Çapkën/e   Dr Fatmir Terziu   Çapkënët në shumësin e tyre “mental” pasojnë përcjelljen e butë morfologjike pas zanash djallëzore në folklorin anglez, i cili është gjithashtu një karakter ...
Full story
image

DHE FURTUNA KISHTE FILLUAR

 SOTIR ATHANASI            DHE FURTUNA KISHTE FILLUAR         (PJESA E TRETË E . .KRYQI I ANËS. . . )     ...
Full story
image

BISEDË DHIMBJEJE

BISEDË DHIMBJEJE   Ese, nga Xhevair Lleshi   Ti mund të thuash se je i velur, i ngopur, por jo, do të bërtasësh pa zë: je i neveritur dhe ...
Full story
image

Ligji i pashkruar diktatorial: “Fajëso viktimën”

Ligji i pashkruar diktatorial: “Fajëso viktimën” Dr Fatmir Terziu   Diktatura me të gjitha format kërkon që bota të jetë brenda konceptimit dhe perceptimit teorik “e drejtë”: se ...
Full story
image

LETËR E HAPUR, Z. Ditmir Bushati

LETËR E HAPUR, Z. Ditmir Bushati,  Ministër për Europën dhe Punët e Jashtëme                                 TIRANË Z. Ministër!  Përshëndetje dhe suksese në detyrën tuaj. Janë plot 74 vite që banorët shqiptarë të rajonit ...
Full story
image

MARTIRI DINO MARTIKO

MARTIRI DINO MARTIKONga Luan Çipi Kush ishte Dino Martika?Një strall që lëshonte çika!Nuk dinte se ç’ishte frika,Plot virtyte e pa të liga! I lindur në Shënvasil,I tha ...
Full story
image

HESHTJA E DRAGOIT

HESHTJA E DRAGOIT Çamëri, detyrat për liri mos i harropërmes betejave do të çliroheshpër të mundurit u shpik paqa, sinjë mundësi për t ´ u nënshtruar! A ...
Full story
image

Firaun e zhongler 1)

Shkruan Viron Kona   Firaun e zhongler 1)     I kujtova fëmijërinë, doja t`i qaja ndonjë hall, ai u ndje i  bezdisur, shihte orën në çdo çast:   “-Ja tani që ne po flasim, n`drekë pune ...
Full story
image

PRITJA

PRITJAARTUR SHEMAJ Hark i tendosur I mallit tim,prêt. Në heshtje godet Zemrën me shigjetë. Mbi shkëmb të durimit Pika Pikon pritje. Në gëzim eterik Kthehet Lumturi e gërryer. Oaz shprese Me ujë të njelmët  Shuaj shpresën. U ngarkova me ...
Full story
image

SIKUR TË ISHA ELEFANT

SIKUR TË ISHA ELEFANT       Jo rastësisht po kërkoja në internet. Prej mëse disa javësh kisha një ngacmim të çuditshëm që ndoshta kishte mbetur hershëm, shumë hershëm ...
Full story
image

Gylenistët dhe erdogansitët shqiptarë

Gylenistët dhe erdogansitët shqiptarë  Nëse dikur Turqia otomane na pushtonte me taborë, sot e bën me metoda të tjera. Gati-gati naive, një gur në ujë. Dhe ...
Full story
image

KUSH NDËSHKOHET NGA TAKSA RAMA MBI UDHËN E KOMBIT?

KUSH NDËSHKOHET NGA TAKSA RAMA MBI UDHËN E KOMBIT?   Sot kërkohet një betim i shkurtë e i ftohtë akull i Lulzim Bashës: Betohem në emër të ...
Full story
image

Kosova- superfuqi e xhudos

Kosova- superfuqi e xhudos  Nga Skënder S.KAPITI  Xhudistet kosovare janë sot krenaria më e madhe kombëtare me të cilat krenohen kudo shqiptarët.   Në çdo evenimet dhe turne nderkombëtar, ...
Full story
image

Zëri i Amerikës dhe zëri i Shaqir Salihut

Zëri i Amerikës dhe zëri i Shaqir Salihut   Dush GASHI Fati jetësor i Shaqir Salihut, si edhe i shumë kosovarëve të tjerë, është i gërshetuar dhimbshëm me ...
Full story
image

TË DREJTAT E NJERIUT DHE GJYQËSIA E PAVARUR

TË DREJTAT E NJERIUT DHE GJYQËSIA E PAVARUR                                   Nikë Gashaj Pa një gjyqësi të pavarur nuk ka mbrojtje të të drejtave dhe lirive të njeriut, as parakushte ...
Full story
image

LARGËSITË

QAZIM SHEHU E qeshura është një gotë e thyer Shpirti derdhet, Ëndrra mblidhet. Mos shkojë në humnera Ku qeshin helmet. Në yje mëkatarë Shpirti derdhet. Shkëputet nga trupi si stuhi E ndal pak të fryjë ...
Full story
image

NË PRILL E NË MAJ

Vullnet Mato   NË PRILL E NË MAJ   Oh, të dua pranë në gjithë muajt e vitit, moj e mira ime, që të kam, laj-thaj, por të lutem, me zjarrin ...
Full story
image

NDERI

  https://virtuefirst.org/virtues/honor/ NDERI ndershmeria, drejtesia, apo integriteti i besimit dhe vepres se dikujt: njeri i nderuar. burim besimi apo dallimi: te jesh nderi i familjes. respekt i ...
Full story
image

E shkuara ka një mesazh

E shkuara ka një mesazh Tregim nga Fatmir Terziu   I kishte kryqëzuar me neveri këmbët. Si kërcime degësh të shkrafanjitura i vareshin në fund të atij porcelani ...
Full story
image

KERKOVA PO, NUK E GJETA KUND

Nga Fritz RADOVANI   KERKOVA  PO, NUK E  GJETA  KUND     PRANË  DREQIT… PO T’ ISHTE ENGJULL... A DO T’A MBANTE DREQI KAQ AFER VETES ?  Kam lexue disa artikuj per Pllumb Xhufin, që nuk i ...
Full story
image

Sa shumë Sex-Skandale

Sa shumë Sex-Skandale nga Andon Dede, Nju York Paraprakisht të biem dakord apo të sqarojmë vetë temën: është fjala për skandale që kanë të bëjnë me seksin, ...
Full story
image

Të njohësh lirinë

Të njohësh lirinëAstrit LulushiNjeriu që lindi e vdiq në robëri ose diktaturë, kuptohet, iku pa e njohur lirinë. Sa vdiqën të tillë?! Por kombi është ...
Full story
image

HESHTJA E DRAGOIT

HESHTJA E DRAGOIT Çamëri, detyrat për liri mos i harropërmes betejave do të çliroheshpër të mundurit u shpik paqa, sinjë mundësi për t ´ u nënshtruar! A ...
Full story
image

FËMIJA QAN

FËMIJA QANFëmija qan sapo lind,mbase për pafajësinë e tij,që po vjen në këtë botë,të mistershme xhveshur lakuriq!Mbase për pafajësinë,që çdo ditë e vrasim të gjithë,ku ...
Full story
image

Ankesë lirike

  Ankesë lirike     Kur flas për ty buzëqeshin dhe pemët. Unë, përpiqem të bëj një buqetë ngjyrash, ta vendos mbi varrin e gjallë të vetes.  Di që në kristalin e shikimit tënd kroi i shpirtit tim, akoma s’ka shterrur. E shoh tek çastet qe akoma digjen dhe përqafimet e vërteta,  si kanë tharë të gjitha sythet… Kur mendoj për ty,më digjet fryma. Vuaj si behar i nxehtë, që pret vlagën e një stine tjetër.. Ngritën një mal ndarje mes zemrash dhe veten, ja lamë peng egoizmit . Thërrasim njeri tjetrin tani, me dëshirën tonë të pa gojë . Endërrojmë si zogj të plakur, që nuk do të fluturojnë më së bashku…        31/3/2018 ...
Full story
image

MOTIVE ME SHI

MOTIVE ME SHI KUR Përse ndihem jo shumë i qetë. Kur shiu rigon shtruar në Tiranë? Apo cka dëgjova është e vërtetë, Dhe ty sërish do të të kem pranë? Apo ...
Full story
image

AKADEMIA JUNIOR VLORË, PAS TITULLIT KAMPIONË TË BALLKANIT, FITOJNË VENDIN E TRETË NË ITALI

AKADEMIA JUNIOR VLORË, PAS TITULLIT KAMPIONË TË BALLKANIT, FITOJNË VENDIN E TRETË NË ITALI Nga Andi BEGAJ    Nga data 30 mars  deri në 2 prill 2018 në ...
Full story
image

Rrëfenja dhe batuta

Rrëfenja dhe batuta   Rrëfenja dhe një batutë, Si motra bashkë një herë, Një e sertë, tjetra e butë, Pa pritur ç’e ndezë sherrë.   Njëra ngul e tjetra shkul. Pyesin, kush është ...
Full story
image

“MEVLUDE” POETIKE PARTIAKE ME TRIMA PAS LUFTE

 “MEVLUDE” POETIKE PARTIAKE ME TRIMA PAS LUFTE NGA KALOSH ÇELIKU Edhe, mua si poet: Përderisa nateditë, pamëshirë më “vretë” poezia “erotike” e partive politike, nuk e them ...
Full story
image

Më pickoi grerëza

Viron Kona Më pickoi grerëza   Më pickoi grerëza, oh, e mjera unë, më ndihmo, o djalë, se po vuaj shumë!   Nuk kuptova gjë, s`di si më pickoi, mos e solli era, mos erdhi nga ...
Full story
image

Gjyshi im dhe taksa e Rrugës së Kombit

Gjyshi im dhe taksa e Rrugës së Kombit Ditar Kabashi 1. Rrugë nuk është vetëm hapësira që mundëson shkuarjen nga një vend në tjetrin. Prandaj edhe jo rastësisht ...
Full story
image

Rrugët dytësore si relike muzeale

    Gjatë këtyre ditëve, karshi opinioneve të mia rreth taksës a tarifës në rrugën e kombit..., kam marr shume e-maile, mesazhe ku midis shumë e shumë ...
Full story
image

Pak Ndryshe

Pak Ndryshe - Reçense   Aida Dismondy   Si mund të përmbledhësh dimensione të ndryshme të  rrjedhojave e ngjarjeve të një vendi në një libër? Një mënyrë është të shkruash ...
Full story
image

Rrëfenja dhe batuta

Rrëfenja dhe batuta   Rrëfenja dhe një batutë, Si motra bashkë një herë, Një e sertë, tjetra e butë, Pa pritur ç’e ndezë sherrë.   Njëra ngul e tjetra shkul. Pyesin, kush është ...
Full story
image

A na duhej vërtet ky lloj “Al Kapon!”

A na duhej vërtet ky lloj “Al Kapon!” Fatmir Terziu   Në South Yorkshire ndodhet një qytezë. Qyteza quhet Mexborough. Atje prej kohësh njihet një rrëfenjë e tillë… Dikur ...
Full story
image

20 bilancet dhe mësimet nga kriza 5 ditore mbi “Rrugën e Kombit”

20 bilancet dhe mësimet nga kriza 5 ditore mbi “Rrugën e Kombit” 1. Zhvillimi strategjik: kriza tregoi se nuk ekziston as strategji dhe as vizion për ...
Full story
image

Vizion i bardhë

                      Vizion i bardhë Nga Fatmir Terziu   Eh..h.., cihati një dihamë, Ajo u ngrit dhe dihama u sert me kockat Ai hapi sytë, u mblodh dhe ia zgjati dorën që ...
Full story
image

6 PRILL 1911 MBAS KASTRIOTIT ERDHI DEDË GJO’ LULI

Nga Fritz RADOVANI       FLAMURI I GJERGJ KASTRIOTIT U NGRIT...   Kishin kalue jo vite, po shekuj kur Flamuri i Gjergj Kastriotit kishte ra nga Kështjella e Krujës Heroike ...
Full story
image

Bëje, megjithatë…!

Bëje, megjithatë…! Lutje të Nënë Terezës   People are often unreasonable, irrational, and self-centered.  Forgive them anyway. Njerëzit shpesh janë të pa-arsyeshëm, jo-logjikë dhe egoistë. Por i falni ata, ...
Full story
image

Pse na indinjoi qendrimi i historianit Pëllumb Xhufi!

Pse na indinjoi qendrimi i historianit Pëllumb Xhufi! Leonora Laçi Duhet të kuptojmë  disa të vërteta të hidhura, se problemi nuk është “Xhufi”, sepse qendrimet e tij ...
Full story
image

JANI PAPA DHE “FLAMURTARI”

JANI PAPA DHE “FLAMURTARI”Nga Luan ÇipiVallë a ka vlonjat, pas viteve pesëdhjetë,Që nuk e ka njohur futbollistin e shquar?Jani Papa ynë, një mbrojtës legjendë,Herë na ...
Full story
image

Misioni i autorit-Antiteza

Misioni i autorit-Antiteza Mbi romanin “Misioni” të Vangjush Saros Ka libra që lexohen me një frymë siç lexohet libri i shkrimtarit Vangjush Saro. Çfarë ndodh në këtë ...
Full story
image

Dy përkushtime poetike

Shpendi Topollaj PIRRO KUQIT - POETIT QE VDIQ NE MJERIM    In memoriam Si ike ashtu o Pirro, pa u ndierë O vëlla, o fatkeq, o i miri poet Më përcolle ...
Full story
image

Lirizmi emocionues i shkrimtares Mira Meksi

Prof.dr. Eshref Ymeri   Lirizmi emocionues i shkrimtares Mira Meksi               Para do kohësh më ra në dorë përmbledhja me novela dhe me tregime e zonjës Mira Meksi, ...
Full story
image

Njeriu dhe e vërteta

Njeriu dhe e vërtetaAstrit LulushiBesimi është gjëja kryesore. Pa të njeriu nuk ka dëshirë e interes për asgjë. Besimi është frymë që vë trupin në ...
Full story
image

MODELI PËR ZGJIDHJEN E “ÇËSHTJES ÇAME”

SUDETËT, ISTRIANËT, IZRAELITËT, ÇAMËT DHE MODELI PËR ZGJIDHJEN E “ÇËSHTJES ÇAME” (*) “ Luftërat Botërore të shekullit të kaluar, megjithëse kanë kaluar mbi 70 dhe 100 vjet, kanë ...
Full story
image

Flaka

Flaka   Flakën e dua. Flaka është dritë, është ngrohtësi, përtërritje ndjenjash ninullë,fantazi. Flaka lajmëron lindjen e jetës shpresës, përshëndet fitoren e ngadhnjimit përvëlon gënjeshtrën. E urrej flakën kur jetë të pafajshme, vlera diturie, mundi e ...
Full story
image

Protesta kundër taksës së “Rrugës së Kombit” është e motivuar ekonomikisht, moralisht dhe patriotikisht

Protesta kundër  taksës së “Rrugës së Kombit”  është e motivuar ekonomikisht, moralisht dhe patriotikisht Nga Skënder S.KAPITI Janë veprimet, sjelljet dhe vendimmarrjet  ato prej të cilava ...
Full story
image

Kafja e fundit e Edi Ramës liderit të ballkanit perëndimor

  Shumë portale po e paraqesin si të qetë, të vendour në atë rrugën e vet. Por tensionin e të ndenjurave të tia, me siguri po ...
Full story
image

Befasia mes legjendës dhe të së vërtetës në një dashuri hyjnore.

      Përshtypje nga novela:“Legjenda e dashurisë së Arkitekt Sinanit me Sulltaneshën Mihrimahn”, e shkrimtares Vilhelme Vrana Haxhiraj “Mjeshtre e Madhe e Penës” Zonja e Letrave Shqipe,  “Mjeshtrja  ...
Full story
image

Epidemia e ëndërrave

Epidemia e ëndërrave (Vegime të kota të ndërgjegjeve të sëmura) Nga Dilaver Goxhaj   Ishte dita e fundit e muajit mars të këtij viti, por dhe dita e parë ...
Full story
image

Vandalët e vërtetë të Shqipërisë?

Vandalët e vërtetë të Shqipërisë? Nga Andon Dede, Nju York Para se të filloj të shtjelloj mendimet e mija për zhvillimet e fundit në Shqipëri, po i ...
Full story
image

Një parabolë e treguar nga Jezusi për Farën

Adriana Myrtaj Kapitulli 8 1 Dhe pas kësaj ndodhi që ai shkonte nëpër qytete dhe nëpër fshatra, duke predikuar dhe duke shpallur lajmin e mirë të ...
Full story
image

VOGËLUSHI DHE SKËNDERBEU

VOGËLUSHI DHE SKËNDERBEU   Alusianit            Kur atij vogëlushi iu shfaq në sheshin qendror të Tiranës, për herë të parë Skënderbeu, i madhërishëm, mbi kalë lëshoi një klithmë habie, u shpëtoi nga duart prindërve, vrapoi drejt monumentit, e ...
Full story
image

"Vrasja" e një MISSI

Aso kohe as që flitej për MISS! Nëse po e quaj kështu, mos kujtoni se po shpejtohem apo jam pak  i njëanshëm. Sado që kjo ...
Full story
image

Kombi, Kukësi i Kombit, rruga e Kombit, dhe Hajdutët e Kombit!

Kombi, (nacion)i jam unë, je ti, jemi ne të gjithë. Kombi shqiptar është gjithkund ku flitet sadopak gjuhë shqipe. Shqipe e pastër, e papërzier, shqipe ...
Full story
image

NJË QEN I LARMË I BUKUR I SERTË

Pal Ndrecaj NJË QEN I LARMË I BUKUR I SERTË Një qen i larmë i bukur i sertë vëzhgon gjithcka rreth meje me sytë që unë kurrë nuk arrita ...
Full story
image

TRI POEZI - TRI KENGE

TRI POEZI - TRI KENGE"I GIARDINI DI MARZO"Ja dhe tramisapo e la pas "Viale dei romanisti".Kafen dhe bllokun e poezivekam mbi tavolinë.Në bar jehon"I giardini ...
Full story

Një replikë me një “historian”

            Para disa ditësh duke ndjekur emisionin “Arena” në kanalin televiziv “Ora News”, drejtuar nga Dritan Hila, ndjeva neveri kur dëgjova ...
Full story
image

LOTI I DERVISH SHAQES .....

LOTI I DERVISH  SHAQES ..... Disa vite kam  punuar  si drejtor i Shtëpisë së kulturës dhe kryetar  i këshillit  të fshatit  të  bashkuar  në  Zogaj, Tropojë. ...
Full story
image

GJINKALLA DHE BLETA

GJINKALLA DHE BLETA   Fabula nga MEVLUD BUCI TRADHTI Kur fitoi votëbesimin Menjëherë mori frenat, Dhe me fjalë e përbetime Në shesh bënte rrenat.   Hiqej e ashpër dhe e larë Merrej fshehtas me zagarë. Me ...
Full story
image

NË MEJTEPET GYLENIT

NË MEJTEPET GYLENITDikur me ushtrisulltanë e pashallarëtokat iliriane i patën marrë.Sot me shkolla të lartae me mejtepe,turqit e Stabollitduan t'na bëjnë për vete.Politikanët tanën'dy shtetet ...
Full story
image

Midas

MidasAstrit LulushiKu shkojnë gjithë këto përfitime? Kjo ekonomi e suksesshme është çuditërisht e suksseshme, është gjoja e suksesshme ose e pasuksseshme. Gjithë ky luks i ...
Full story
image

JEHONA DHE DILEMAT E NJE POEME

QERIM SKENDERAJ JEHONA DHE DILEMAT E NJE POEME. U botua në vitin 1972, plotë dyzetë e dy vjet më parë, kur isha njëzetë e dy vjeç. Dy ...
Full story
image

"DASHI" NË KULLOTË

"DASHI" NË KULLOTË        (2 Prillit Tim)   Me Prillin e vendlindjes jam gatuar jam "dashi" - shenja prrush e zjarr. Me Hënën, Marsin, lidhur e ndikuar gjelbërimkërkues i ...
Full story
image

Zyrtarisht i çmendur

Zyrtarisht i çmendur Eseisti britanik Gilbert Keith Chesterton thotë: “Është e vështirë të zgjidhet dhe të provohet; prandaj është e vështirë të shërohet”.   Dr Fatmir Terziu   Nuk do ...
Full story
image

Dy gladiatorë

Dy gladiatorë Në fshatin tonë filluan të bëheshin të shpeshta largimet e djemve të rinj. Secili prej tyre i ngjante një historie grithërritëse për ne që ...
Full story
image

Poet

Poet Vdiq poeti Piro Kuqi.Nga uria ?Jo nga uria. Nga uria vdesin fukarenjtë. Piro Kuqi ishte i pasur. Njëqind dollarot në muaj që i jepte shteti ...
Full story
image

TË SHPIFËSH DUKE SHTREMBËRUAR !…

Agim ShehuTË SHPIFËSH DUKE SHTREMBËRUAR !…Ka kohë që më dhëmb fyerja e pastërtisë kombëtare të shqiptarëve shprehur te Hymni i Flamurit. Aq më shumë kur ...
Full story
image

Në ëndërr

Në ëndërr.................-S'kujtohesh për motrën, më thambeti e vetme, bën shoqëri me qyqetbokërrimave të Kuçit...Hapa sytë. Ku shkoi nëna?U gris çarçafi i natës Në dritare, përgjonte hëna! Ja ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1