Fatmir Terziu

image

Edhe mbas dyzetë vjetësh

Nga Hasan Kostreci                     EDHE MBAS DYZET VJETËSH                    
Full story
image

Fabula e ditës: Jetët e mashtruara

Fabula e ditës: Jetët e mashtruara Dr Fatmir Terziu   Feigned lifes! Skenare të imituara për jetë të mashtruara. Kështu do ta karakterizoja protestën e Rrrugës së Kombit. ...
Full story
image

PLUTOKRATË “të dashur e të nderuar”

Për: Fjalën e Lirë PLUTOKRATË “të dashur e të nderuar”   Përkrah “mirëqenies” jetësore të cilën e konsumoj- e të cilën ju ma përgatitët ...
Full story
image

MIKRO-ESSE PËR FILMAT DHE FOTOT ME ZGËRDHITJE

  99,99% e fotove e filmave të Epokës Komuniste, që shfaqen tani në internet, janë me fytyra të vrerosura e nursëze...Sepse, edhe njerëzit, me të ...
Full story
image

GREQI: PARLAMENTI MIRATON NDRYSHIME PËR MARRJEN E NËNSHTETËSISË

GREQI: PARLAMENTI MIRATON NDRYSHIME PËR MARRJEN E NËNSHTETËSISË93 për qind (162.186) e përfituesve të nënshtetësisë dhënë në vitet 2011-2017 janë nga Shqipëria.Parlamenti grek ka miratuar mbrëmjen e të enjtes amendamentet ...
Full story
image

Enkomiastik

Enkomiastik Dr Fatmir Terziu   Shkrimi i “tej-populluar” (sidomos nga interesat e kohërave) na rrëfen “këmbëkryq” se forma e artit të praktikuar në mënyrë universale, bën që ...
Full story
image

Demagogji e Demokraci

Demagogji e DemokraciAstrit LulushiDuhet të zhbëhet që të bëhet. Njeriu mëson prej fatkeqësive, dhe disa nuk gabojnë më. I verbëri nuk gabon. Me shkopin e ...
Full story
image

“Shkrimtarët Matuka, Shehu e Gani s’e ngritën dollinë e parë për partinë”

Zbardhet dokumenti i vitit 1973/ “Shkrimtarët Matuka, Shehu e Gani s’e ngritën dollinë e parë për partinë” Shefqet Peçi ish-komandanti “legjendar” partizan me origjinë nga fshati ...
Full story
image

Me “gërshërët e ligjit” në dorë

Me “gërshërët e ligjit” në dorë A po lëviz rrota e ndryshkur e një drejtësie të kalbur?!... Nga Fran Kamshi Me shumë vështirësi duket se rrota e ndryshkur ...
Full story
image

PAS DORËHEQJES SË KRYEPROKURORIT TË ELBASANIT ARDIAN NEZHA...

  PAS DORËHEQJES SË KRYEPROKURORIT TË ELBASANIT ARDIAN NEZHA... Mbasditen e 13 marsit, në qendër të qytetit të Elbasanit përjetova këtë episod: Dy persona civilë më ndaluan dhe ...
Full story
image

E PA VETËM NJË HERË.

  ME RASTIN E 38 – VJETORIT TË VDEKJES             Vladimír Holan (Çeke: [vlatainɪmiːr ɦolan], 16 shtator 1905 - 31 mars 1980) ishte një poet çek ...
Full story
image

Dykuptimësia tipologjike e vargut të Ferik Ferrës

Dykuptimësia tipologjike e vargut të Ferik Ferrës Dr Fatmir Terziu   Një “dykuptimësi tipologjike”, si i tillë konsiderohet jo vetëm nga situata si “klishe”, por si mjet për ...
Full story
image

“Carpe diem” i Samiut

“Carpe diem” i Samiut Dr Fatmir Terziu   Uji në Bosfor nuk është i kripur. Në fakt, është mjaft i freskët. Mund të përdoret për t’u rruajtur dhe ...
Full story
image

Emri Dardan

Emri DardanAstrit LulushiNë Librin e Zanafillës thuhet se Dodanimi ishte bir i Javanit (një stërnip i Noas). Dodanimi është lidhur zakonisht me prejardhjen e njerëzve ...
Full story
image

Per shumë mot Pashkët!

Nga Fritz RADOVANI 1 PRILL 2018  Shqiptarve në Botë Ju urojmë: Per shumë mot Pashkët! 25  PRILL 1993: PAPA  GJON  PALI  II, PERBALLË  GJERGJ  KASTRIOTIT SKENDERBEUT  NË  TIRANË, ...
Full story
image

Arkitekt Sinani u dashurua marrëzisht me Sulltan Mihrimanin

Shqiptari më i famshëm në Turqi / Si u dashurua nga vajza e Sulltanit! Speciale/ Gazetat turke kanë publikuar pak kohë më parë një lajm sensacional, ...
Full story
image

“Legjendë…, apo e vërteta e një dashurie hyjnore!”

Vilhelme Vrana Haxhiraj Në kujtim të një dashurie hyjnore...një buqetë orkidesh me aromë Shqipërie Legjendë…,apo e vërteta e një dashurie hyjnore!”      “Legjendë…, apo e vërteta e ...
Full story
image

ME ODEONIN E ODEONIT TË SHQIPTARISË

Rami KAMBERI poet, studiues.  Tetovë.   ME ODEONIN E ODEONIT TË SHQIPTARISË   Ka kohë që jetojë mes shkrimeve të një pene, e cila porsi plaga e Çamërisë mbi shkamb pikëllimi, ...
Full story
image

ARTISTI I MADH KOMIK LEKA KRUTA

ARTISTI I MADH KOMIK LEKA KRUTANë 7 vjetorin e vdekjesNga Luan Çipi Nuk mund të rrija pa shkruar për Leka Krutën, artistin e madh komik të ...
Full story
image

JASHAR BUNGURI GJENERAL I BUJQËSISË SHQIPTARE

JASHAR BUNGURI GJENERAL I BUJQËSISË SHQIPTARE Shënime për Jashar Bungurin, dibranin që u qëndroi betejave të jetës së tij  me pushkë, penë, dije, gërshërën ...
Full story
image

ESE PËR LEFTER TALON, PËR RREZATIMIN E VLERAVE TË JETËS DHE VEPRËS SË TIJ HEROIKE

    Të nderuar pjesëmarrës të kësaj date përkujtimore, të respektuar veteranë, ju shokë të idealeve dhe llogoreve të Luftës, bashkëvëllezër shpirtërorë dhe bashkëvendas të Heroit të ...
Full story
image

NDËSHKUESJA

  Jiří Orten (emri i vërtetë ishte Jiří Ohrenstein) (Kutná Hora, 30 gusht 1919 - Pragë, 1 shtator 1941) ishte poet çeke. Ai ishte nga një familje ...
Full story
image

SHKULJA E BOSTANEVE

  FASLLI HALITI SHKULJA E BOSTANEVE tregim Sonte në mesnatë do të nisemi për dru në pyllin e Spolatës, tha xhaxhai që nuk bënte punë, pa ne, pa ...
Full story
image

GËSHTENJA E BAJRAM CURRIT

GËSHTENJA E BAJRAM CURRIT Nga Zeqir Lushaj - Në fshatin tim, në Gri të rrethit të Tropojës, u ruejt rreth një shekull, “Monument kulture”, gështenja e Bajram Currit. I ...
Full story
image

Guguftu` e guguçe`!

  Viron Kona   Guguftu` e  guguçe`!   Sapo rrapi nis të çelë gjethe, kumritë1) shfaqen në degë, mbledhin fije andej-këndej, dhe mes rrapit ngrenë folenë.    Rreth e rreth fluturojnë, i shohim ...
Full story
image

IKJE NË SHPINË

    IKJE NË SHPINË Kemi kohë që ikim shpinë më shpinë Përditë nga pak, nga pak për ditë Ikja bëhet largësi Largësia bëhet ftohtësi Ftohtësia bëhet psherëtimë Psherëtima bëhet vetmi…   Të kujtohet dita ...
Full story
image

NATYRA

  NATYRA Dr Fatmir Terziu   Italiani Bellori e nxorri në skenën perëndimore për herë të parë kuptimin e saktë të fjalës “Natyrë”. Në vitin 1695 në një ...
Full story
image

Ëndërr e tretur

 Ëndërr e tretur       Fytyrë të trishtuar, kështu të mbaj mënd Me një ëndërr tretur në atë muzg mbrëmje, Shikimin perëndoje, tej në vëndin tënd Me një psherëtimë, dhe ...
Full story
image

Kufirin tek thana, Greqise !!!

Destina jone qe me Big Bangun universal ishte ajo qe ishte. Rrodhen shume ujra, toka u rrotullua shume e shume here rreth diellit dhe pesoi ...
Full story
image

BUZËQESHJA E FUNDIT E FRAUT ANNA HYBNER

BUZËQESHJA E FUNDIT E FRAUT ANNA HYBNER Tregim Dëbora e bardhë binte pareshtur me frymën e vet të ftohtë. Ftohtësia e saj gjendej edhe ...
Full story
image

TË JESH PRODHIMTAR DHE CILËSOR

    -Rreth librit të shkrimtarit Qazim D. Shehu  “Një dritë që s’ndizet për këdo...”- Nga Kozma GJINI Të botosh për çdo javë dhe prapë të jesh i ...
Full story
image

FIZARMONIKA E DJALËRISË

Vullnet Mato FIZARMONIKA E DJALËRISËZemra rinore m’u lidh me fizarmonikëndhe rrihte në gjoksin e saj të palosur.Unë e kilikosja në brinjët e bardhadhe e qeshura e ...
Full story
image

Dramaturgu, Profesor Xhemal Broja

    Profesor Xhemal Broja me nxenesit e Artit Dramatik ne Liceun artistik "Jordan Misja".1956 Nga e majta ne te  djathte- larte: Ali Roshi, Sadije Koka, Serafin ...
Full story
image

LEXIMI ARTISTIK I SË SHKUARËS

LEXIMI ARTISTIK I SË SHKUARËS Shënime për librin me tregime” Kujtime  Gri” të Tonin Alimhillajt Nga Qazim Shehu Duke lexuar librin me tregime ‘Kujtime Gri”të Tonin Alimhillajt,mund të paraqes ...
Full story
image

IDEALI I KRISHTERE

  (nga libri "Vlerë Shpirtërore") Gazeta Minerva - 27 Tetor - 2 Nëntor 2002/ faqe 15,16 RETROSPECTIVE " Zotërinj të ndershëm! Gëzohem me gjithë shpirt që sonte, si papritur, gjendem ...
Full story
image

Ja pse Serbia trëmbet nga Kosova

  Ja pse Serbia  trëmbet  nga Kosova Nga Skënder S.KAPITI Në vitin 1912-1913 Serbia me ndihmën e pansllavizmit dhe me miratimin e Europës  e pushtoi  Kosovën, djepin ...
Full story
image

Profili i autorit është i tejdukshëm

  ADEM ZAPLLUZHA, ARUSHA E BJESHKËVE POETIKE   Poezi e prodhuar nga hidrocentrali i shpirtit të Adem Zaplluzhës   Parathënie e vëllimit poetik “Ti mundesh nëse do” e poetit kosovar ...
Full story
image

RRUGA QË NUK MORA

ROBERT FROST  1874-1963 Robert Frost u lind në San Francisko më 1874 dhe vdiq në Boston më 1963. U formua  në New England në një mjedis ...
Full story
image

Zigzag psherëtimash

Zigzag psherëtimash Ajër i akullt mbështjell këtë moment me një qetësi drithëruese deri në agoni Kakofoni nervash ky trafik frymëmarrjesh vesh, ndërsa nën një zigzag psherëtimash Pritja... nis... Vjen! 6.01.2018 VETËBURGOSJE IDESH Përfundimisht, pa ...
Full story
image

“Kalendar Historik” i Astrit Lulushit--një libër me shumë vlerë

“Kalendar Historik” i  Astrit  Lulushit--një libër me shumë  vlerë    Para pak muajsh u vu në qarkullim në Tiranë nga Shtëpia Botuese “Tirana&Times” libri me titull ...
Full story
image

LAMTUMIRË IRFAN BREGU!

LAMTUMIRË  IRFAN BREGU! Nga Luan Çipi Dt 25 Mars 2018, ne një grup shokësh vlonjatë me banim në Tiranë, midis tyre: intelektualët Niko Gjyzari, Axhem Gjoni, Skënder Kamberi ...
Full story
image

Mosmirënjohja

Mosmirënjohja           "Mosmirënjohja është më e liga e poshtërsive"                 Imanuel   KANT             ...
Full story
image

ROMA GJITHMONE QYTET I HAPUR

ROMA GJITHMONE QYTET I HAPUR Në prag të marketit si fecka e një elefanti afrikan: "Buon giorno boss" zgjatur dora e një nigeriani. Resto mbetur mbi skontrin në dorën e tij ...
Full story
image

ILIAZ BOBAJ FIGURË E SHQUAR E LETRAVE SHQIPE SOT

Shkas i takimit të shumë krijuesve e dashamirëve të artit letrarë,dje në Tiranë, nga shumë vende të Shqipërisë, e disa qyteteve të Kosovës,ishte përurimi i ...
Full story
image

POETI LIRIK I VLORËS QË THUR TINGËLLIMA

HIQMET MEHMETAJ, POETI LIRIK I VLORËS QË THUR TINGËLLIMA   nga Msc. Albert HABAZAJ   Dy fjalë për tingëllimën. Tingëllima ose soneti nuk praktikohet shumë nga poetët e sotëm ...
Full story
image

THELLIMI I PRIRJEVE NIHILISTE NË SHOQËRI

  Luftërat botërore dhe Ballkanike të zhvilluara gjatë gjysmë parë të shekullit XX-të, krahas shkatërrimeve kolosale, dëmtimeve materiale të pallogaritshme, masakrave njerëzore, kultivuan edhe dëme të ...
Full story
image

POPULLI THOTË: UJI FLEN POR HASMI NUK FLEN

  NGA KALOSH ÇELIKU          Populli Historik Shqiptar e ka thënë qysh moti një urti popullore antologjike parashikimi për Ditën e Nesërme: Uji flen, por hasmi nuk ...
Full story
image

Ne thjesht vallzojmë. Keshtu bënte Campbell me muzikën e sferave!

Sot në mëngjez, trokiti në kujtesë mesazhi i Astrit Lulushit, autori i "Kalendarit Historik":   :) 26 Mars lindi Joseph Campbell, mitologjist amerikan, shkrimtar dhe pedagog i ...
Full story
image

U përcoll për në banesën e fundit poeti, shkrimtari dhe gazetari 80 vjeçar Irfan Bregu.

NJOFTIM Sot, më 25 mars 2018, pas një sëmundje të gjatë u përcoll për në banesën e fundit poeti, shkrimtari dhe gazetari 80 vjeçar Irfan Bregu. ...
Full story
image

Vizitori i parë i Krushës së Madhe

Vizitori i parë i Krushës së Madhe Nga Fatmir Terziu   Miliona vite u krehën në plazmin e qelqtë të lotit, në një pellg të përlëngët, një flok gërshetë i ...
Full story
image

Kohët edhe Ndryshojnë. Njerëzit ca më ngadalë

Kohët edhe Ndryshojnë. Njerëzit ca më ngadalë...Faruk Myrtaj Kohët gjithnjë ndryshojnë. Problemi është se si ndryshojmë ne, në gjeratoren e tyre. Sa të vërtetë jemi në ...
Full story
image

Bota dhe njeriu i saj

Bota dhe njeriu i sajAstrit LulushiBota përmban njerëz te vegjël. Aq shumë jane ata sa që i larti, i miri, mbetet i padukshëm. Por është ...
Full story
image

Përtej biberonit

Mos m’i shurdhoni veshët! Nga Fatmir Terziu Netëve të ftohta, ul orakullin mbi lutje e perdja e syrit, manovër shumë e ndjeshme   e hapësirave të leshta aq të mpira ...
Full story
image

TRASHËGIMIA DHE NOSTALGJIA ENVERISTE – PENGESA KRYESORE PËR ECJEN E NGADALSHME TË SHQIPËRISË

NGA THANAS L. GJIKA  TRASHËGIMIA DHE NOSTALGJIA ENVERISTE – PENGESA KRYESORE PËR ECJEN E NGADALSHME TË SHQIPËRISË (Portret biografi kushtuar gazetarit Frank Shkreli) Radio Zëri i Amerikës, ...
Full story
image

Pervjetori i lindjes së shkrimtarit, gazetarit dhe publiçistit Tuni Papuçiu (1922-1975)

Sa herë vjen qershori, koha e evenimentit më të rendësishëm të këngës për fëmijë, Festivalit Mbarëkombëtar të Fëmijëve që zhvillohet në qytetin e Shkodrës, gjallon ...
Full story
image

DASHURIA HYJNORE DHE DEHJA E MISTIKËVE NË BABATOMORR

Në vend të In Memoriam DASHURIA HYJNORE DHE DEHJA   E MISTIKËVE NË BABATOMORR Nga Kalosh ÇELIKU   Unë s`të fal idenë, sepse atë e krijon Ti Shpirt asaj nuk ...
Full story
image

Kurajoja të ecësh

Kur njeriu përballet me ngjarje ogurzeza është e natyrshme të kalojë në faza të ndryshme prej shokut të marrjes së lajmit ogurzi. Në fillim është ...
Full story
image

Identiteti iso-polifonik sprova

  Kur flasim për iso-polifoninë... Mbi debatin e rindezur për iso - polifoninë Ka ca kohë që në shtyp është rindezur debati “polifoni apo iso-polifoni”, origjina ...
Full story
image

Një kafe perkujtimore për motrën tonë

Një kafe perkujtimore për motrën tonë Reshat Kripa Qamilea ose Qamua, siç e thërrisnim ne,  ka lindur më 1 shkurt 1924, në shtëpinë e re të sapo ...
Full story
image

“Pashkët në burg”

“Pashkët në burg” të prof. Zef V.Nekaj-t   Pak biografi Prof.Zef V.Nekaj ka lindur në Domgjon të Mirditës. Jetoi përgjatë viteve 1919-2003. Mësimet e para i mori në ...
Full story
image

Gjergj Kastrioti - Skënderbeu në leksionin tim

                        Gjergj Kastrioti - Skënderbeu në leksionin tim Nga Fatmir Terziu Hija e tij ishte shpatë, pa dorën e mitit që e lindi, pa dykrenoren e mjekrën e bardhë.Zbriti ...
Full story
image

Eufori

  Eufori   Ky mëngjes qenka i bukur, dielli po ndrit cep më cep, pamja po na bën t`lumtur, kërcejmë  si zogjtë në degë.   Ç`ditë e artë, ditë e rrallë, bimët mbushur ...
Full story
image

GOLD MIRAZH...

GOLD MIRAZH...  (TREGIM) Nga Pirro LOLI Një vit punoi paralel edhe  në arkivin e Ministrisë së Punëve të Brendshme, qëllimisht si stazh i domosdoshëm për punën që e ...
Full story
image

SHKODRA NUK E HARRON DON LUIGJIN !

Nga Fritz RADOVANI   SHKODRA  NUK  E  HARRON  DON  LUIGJIN !   24 MARS 1963: Shugurohet Meshtar Don Luigj Kçira nga Imz. Ernesto Çoba. Pak kohë para zgjedhjeve të para ...
Full story
image

KRYEMINISTRIT TË KOSOVËS, GJENERALIT RAMUSH HARADINAJ

LETËR: KRYEMINISTRIT TË KOSOVËS, GJENERALIT RAMUSH HARADINAJ PRISHTINË Zoti Kryeministër, A do të më lejoni, si mirënjohës që jam për kontributin Tuaj të madh gjatë Luftës Çlirimtare të ...
Full story
image

SI E KAM NJOHUR GAZETARIN E ROJTERIT KURT SHORK

SI E KAM NJOHUR GAZETARIN E ROJTERIT KURT SHORK (Ai u vra në Sierra Leone) Po afron 20 vjetori i fillimit te fundit te luftes per Kosoven, ...
Full story
image

22 Marsi 1992, dita e parë e lirisë

Partia Demokratike erdhi në fuqi më 22 mars 1992, vetëm 14 muaj nga koha kur ajo ishte themeluar, duke përshkuar një rrugë të vështirë përballjesh ...
Full story
image

E mira dhe e keqja

E mira dhe e keqja Aida Dismondy Njerëzit, zakonisht, kanë tendencën të dallojnë mes së keqes dhe së mirës. Madje, njerëzit, bashkojnë veprimet dhe njerezit që i kryejnë ...
Full story
image

Ja pse shqiptarët kanë besim te institucionet euroatlantike dhe jo te politika dhe as te drejtësia vendore

Ja  pse shqiptarët  kanë besim te institucionet euroatlantike dhe jo  te politika dhe  as te drejtësia vendore Nga Skënder S.KAPITI Pavarësisht se shqiptarët janë populli ...
Full story
image

Në Akropol

Në Akropol Akropoli mbi një kodër, gjithë gurë e mermer, Mbretit të par` të Atikës, Kekropit i bën nder. Ndaj dhe unë i ngazëllyer, kam rënë në mendime, Koh` ...
Full story
image

Si mund të festohet 22 Marsi nën qeverisjen e Ramës

  Si mund të festohet 22 Marsi nën qeverisjen e Ramës   1.      Edhe unë e mora torbën ... 2.      Dy gishtat lart e ... në mes 3.      Kujdes klonin ...
Full story
image

FËMIJË KURESHTARË

FËMIJË KURESHTARËKalova shkaraz në një mjedis, ku një ekran i madh sillte imazhe nga atdheu. Endeshin nëpër një skenë mbushur me lodra, fëmijë të veshur ...
Full story
image

Ajka e mëndësisë shqiptare

HISTORI.....Në këtë foto shfaqet ajka e mëndësis shqiptare e mbledhur në Kongresin e Manastirit. 1. Midhat Frashëri (Lumo Skëndo) delegat i Klubit të Selanikut dhe i ...
Full story
image

NJË LIBËR QË I SHËRBEN PLURALIZMIT KULTUROR

  NJË LIBËR QË I SHËRBEN PLURALIZMIT KULTUROR Rreth librit te Enver Lepenices “Himne, këngë dhe marshe patriotike të Ballit Kombëtar”   Prof. Dr. Agron F. Fico, h. c., ...
Full story
image

Integrimi i femrës në shoqëri tregues i emancipimit të saj.

  (Intervistë me sociologun Gëzim  TUSHI, “Mjeshtër i Madh”…)   FRAN GJOKA  A është normal koncepti për femrën dhe rolin e saj si nënë? Meqënëse jemi në një ditë ...
Full story
image

Dashuria e përbashkët për “Mësuesin”

  -Pak fjalë  për publicistin e pa papërtuar Fran Gjoka, mikun e kolegun tim prej afro 40 vitesh- Prof. as.dr. Ilir Kanini Ish-redaktor dhe ish-kryeredaktor i gazetës “Mësuesi” ...
Full story
image

SHKOLLA “SKËNDERBEJ” NA MBAN PËRHERË TË RINJ

  Sot, në ditën e shënuar të 73 vjetorit të krijimit të shkollës tonë të shtrenjtë “Skënderbej”, m`u kujtua një ndodhi nga historia ...
Full story
image

KOHA PËR FORMIMIN E MËSUESVE CILËSOR

    (Intervistë) me Prof. dr. Sabri LAÇI Dekan i FHF-së, Universiteti i Tiranës Sot në botë ndodh njëprocesi gjerëi integrimit të dijeve që përfshinë gradualisht të gjithë shkencat ...
Full story
image

Fran Gjoka nuk pushon së shkruari

  Një udhëtim me mësuesin dhe publicistin Fran Gjoka, që s’pajtohet me të keqen Përse po rritet numri i analfabetëve në Shqipëri? Rritja e analfabetizmit është shqetësim dite. ...
Full story
image

Ti prapë je e bukur

Ti prapë je e bukur Ti je e bukur, prapë aq e bukurDhe po vjen të piqesh me mua.E bukur është dita edhe rruga,Klubi, tavolina e ...
Full story
image

Gjuha!

  Gjuha! Poezi.   Gjuha jote, gjuha ime! bëhet lesh, kur s’ka dhe qime. Kur ze e llap prapa shpine Edhe gurin e bën thërrime.   Kocka s’ka e kocka thyen, Ca i lan dhe ...
Full story
image

JETË KUSHTUAR PUNËS MËSIMORE DHE EDUKATIVE ME NXËNËSIT

  Profil                                                  ...
Full story
image

Një jetë në shërbim të dijes dhe gazetarisë…

  Nga Martin DEDAJ Një jetë në shërbim të dijes dhe gazetarisë… - Mësuesi dhe gazetari gjysëm shekullor Fran Gjoka - Ndonëse prej vitesh ka dalë në pension dhe ...
Full story
image

Por është momenti të përulemi me respekt

  SKICË LETRARE FRAN GJOKA PUBLICIST Por është momenti të përulemi me respekt Edhe kur krytë do na Mbulojnë thinjat, Ndërmend do të sjellim njëemër Nderues Emrin e dashur ,emrin e bukur, Emrin ...
Full story
image

THIRRJE MIQËSORE

THIRRJE MIQËSORE   Njerëz, Mos jini kujtesëshkurtër,  As dhe, më keq, kujtesëfshirë. Në se një moment do pranoni Që dikush me fshirëse  Si xhamatë e makinave t’jua laj E shpëlajë kujtesën, Pastaj me peceta ...
Full story
image

TURP PËR PERËNDIMIN!

  TURP PËR PERËNDIMIN! Nga Frank Shkreli  Media Amerikane  dhe anëtarë të Kongresit amerikan kanë shpërthyer me komente të ashpra në lidhje me lajmin se para dy ...
Full story
image

Histori që na bëjnë të besojmë tek fuqia e gruas

  Nga Sejdo Harka Të shkruash për fuqinë e gruas duhet të hulumtosh thellë  për historinë e bëmave dhe të jetës së saj të gjallë.E kush tjetër ...
Full story
image

Për më shumë dije, kompletim e letërsi

  Një Yll i Ri në Qiellin Shqiptar të Kulturës dhe Letërsisë     Revista Akademia Në duart e lexuesit cilësor Për më shumë dije, kompletim e letërsi Nga Ermal Hysi     "Akademia jonë ...
Full story
image

Lypje

Lypje   Në një udhëkryq zbrazësie, vetmi vrastare, po lyp jo pare për bukë e veshje, për nevoja të fabrikës mishtore.   Po lyp për një shikim njerëzor, një buzëqeshje ngrohëse, një përkëdheli ...
Full story
image

Poezia... ka festë

                  Poezia (Sot është 21 Mars, Dita Botërore e Poezisë e vendosur nga UNESCO në Paris në vitin 1999) Nga Fatmir Terziu   E lehtë, liquide, e shpejtë, hyri në ...
Full story
image

TIRONES TIME

Në ditën ndërkombtare të poezis 21 mare TIRONES TIME E magjishmja e mrekullis me emrin Tirona kurrsesi nuk mund të njehësohet vetëm me shtëpit karakteristike, mbështetur sup më sup si për ...
Full story
image

NYJET E PYLLIT TË DITËVE

NYJET E PYLLIT TË DITËVE QAZIM D.SHEHU Druri i arrës së vjetër Nyjëzon vështrimin tënd Hija që shkrihet me hijen tjetër Me vështrimin tënd rend…   Dhe kjo re, daulle vjeshte Me shkopinj ...
Full story
image

DROPULLITET

D R O P U LL I T E T     Dropullitet gjithmonë më janë dukur         se nuk janë qenie njerëzore.      Kam besuar se janë gjë tjetër. Renë ...
Full story
image

FYTYRËN TËNDE KA PYLLI

FYTYRËN TËNDE KA PYLLI Poezi nga IRENA GJONI  TI ERDHE TEK UNË Ti erdhe tek unë...Tingulli i shpirtit, galaktikën e mat me sekondat për të qenë afër meje.Në mungesë ...
Full story
image

DRITËRIMË

DRITËRIMË Po të dridhet zëri,e mua mend më pushon zemra;zemër...  Po të lagen sytë,e mua sa s'më shuhet drita;dritë... Po të merret fryma,e mua gati po më mbaron ...
Full story
image

Vdekjet kanë ngjyra

Enkeleda Ristani ***Vdekjet kanë ngjyraNëse do të me vrisje tinëse do vdisja prej tejevdekja do të kishte ngjyrë të kaltërE purpurt vdekja që do të të ...
Full story
image

TRUPAT - SKELETE ESHTRASH, KU JANË???

Fatime Kulli TRUPAT - SKELETE ESHTRASH, KU JANË??? Atje, krejt në kufij me Greqinë,në fshatin Qafë BotëEngjëjt kanë lënë hijet në kafaz prej mermeri,vetëm me EMRA….!Po trupat - ...
Full story
image

ZANI I NJI ZEMRE QI KËRKON PREHJE N’ANDJEN E NJI VULLNESE BLATUESE PËRMES POEZISË

MIRELA TERZIU, ZANI I NJI ZEMRE QI KËRKON PREHJE N’ANDJEN E NJI VULLNESE BLATUESE Nga Albert Vataj Ndoshta ka shumë rrug’ qi munden me t’çu brenda nji ...
Full story

Baladë për lëndinën e virgjër

Baladë për lëndinën e virgjër Me farë guriia zuri t’amblin lëndinës së virgjërqë priste birin ta donte.Por ngjyer tiranie boja jote,lakmusit të humorit njerëzoria ndërroi ngjyrënia ...
Full story
image

Kur të më jesh e zemëruar

Ti m`u rrëfeve për sëpari shkrepëtimtare në stoli, Un` ëndërrova se në zemër po më valon një mall i ri. O, ç’ka që m`u venit qipalla me ...
Full story
image

GJARPNI E GRUEJA

GJARPNI E GRUEJAAjo mbramë harroi trupin e vet zbuluete në mëngjes e gjeti pikturë të varunnë murin e gjanë dhetë pashë:e kqyri dhe e kqyri ...
Full story
image

Pak t’imta për nji lamtumirë

Ernest Koliqi Kalldramet e udhve shkodranendër prille të stinës fmijnorem’u dukshin të shtrueme anëpraneme inxhi plot shkreptima vizllore. E knaqshem un sŷnin e mitun,– ku dridhej çudija ...
Full story
image

Balade Çame

Balade Çame Ylberi, si nje pershendetje e perlotur lamtumire, u zhduk matane largesive, mbi kreshtat e flakeve, neper shi. Matane largesive u zhduk e perflakur Cameria dhe gjitha rruget tona shpien ne veri. Ulerin ...
Full story
image

HIROSHIMË

  HIROSHIMË Veç ti ma rikthen një stinë.Jo me fjalëe premtim.Me prezencëndhe magjinëQë s’ka funde s’ka fillim! Ç’të ka ndodhurnuk ma fsheh.Dhe nga trupis’më fsheh gjë.Moj kunadhjakallogre,Humb si hënëe ...
Full story
image

Lulet e Marsit

Lulet marsiane Poezi nga Xhevahir Cirongu   Me dënes derdhte lotët lulja e marsit Në trupun e saj ujrat  filluan ti shkrijnë, Nga gjumi dimrak po çelnin manushaqet Buzëqeshnin gurët,stinët aty ...
Full story
image

Trëndafili

1.Trëndafili Në kujtesën time do mbeteshSi një trëndafil i madh dhe i bukurDhe mbresa juaj gjithmonë e freskët Ndaj, dhe tash që shkruaj, jam turbull. Se vjen trëndafili ...
Full story
image

Babëzi që pjell barbarë

Babëzi që pjell barbarë Nga Andon Dede, Nju York   Ndërsa lexoj kronikat e përditëshme për artistët që po luftojnë dhëmb për dhëmb me qeverinë për të mos ...
Full story
image

KËNGË PËR NËNËN

KËNGË PËR NËNËN   Nga Albert HABAZAJ     NËNAVE U FALET VLORA   Për ju, moj zonja të rënda, Për ju, nëna buron kënga.   Si bekim nga Perëndia, Mirësi nga ëmbëlsia.   Si drit' e bukur hyjnore, Shpërthejnë sot lule ...
Full story
image

Familja e braktisi, i fejuari e shiti: Historia e tmerrshme e shqiptares që rrezikon dëbimin nga Anglia

  Familja e braktisi, i fejuari e shiti: Historia e tmerrshme e shqiptares që rrezikon dëbimin nga Anglia “Unë u shita si borxh. Do doja të kisha ...
Full story
image

Ministri Majko në parlamentin britanik: Shqiptarët duhet të jenë pjesë e së tërës

Ministri Majko në parlamentin britanik: Shqiptarët duhet të jenë pjesë e së tërës Çështja e diasporës shqiptare shkon në dyert e parlamentit britanik. Në ambientet e ...
Full story
image

Majko në Londër: Diaspora, jo çështje politike, por i duhet konsensus politik

  Majko në Londër: Diaspora, jo çështje politike, por i duhet konsensus politik Ministri i Shtetit për Diasporën Pandeli Majko është zyrtari i parë i lartë shqiptar ...
Full story
image

I nderuar Z. Minister I Diaspores Pandeli Majko

I nderuar Z. Minister I Diaspores Pandeli Majko Me falni Z.Minister, me falni qe nuk erdha t’iu degjoj sonte ashtu sic erdhen shume nenshtetas shqiptaro -britanike, ...
Full story
image

Ramë Bllaca , Dielli që vulosi vijimësinë shqiptare në Kosovë!

Hero kombëtar me të cilin,sot e atëherë,nuk mund të identifikohet asnjë deputet tjetër në trojet tona etnike. Shembull atdhetarie, që na mësoi se jeta pa ...
Full story
image

SHQIPËRIA – SI ZVICRA!

  SHQIPËRIA – SI ZVICRA! Nga Luan Çipi       Po u pyes politikanë, pse krijoni shumë parti? -Se, doni veten në krye, lakmitarë për pushtet, Të grabisni, të rrëmbeni prona, mall ...
Full story
image

NEVRUZI -“DITË E RE” - SI FESTË POPULLORE PAGANE

NEVRUZI -“DITË E RE” - SI FESTË POPULLORE PAGANE Shënime. Dita e Sulltan Nevruzit është një festë me përmasa botërore. E ...
Full story
image

GAZETARI, POETI, NJERIU I MIRË, LIRIM DEDA

    GAZETARI, POETI, NJERIU I MIRË, LIRIM DEDA (Homazh përkujtimor )   Në fillim të viteve ’70, isha redaktor për letërsinë, në revistën “Ylli”, më e madhja letraro- artistike- ...
Full story
image

NJË BETEJË JO E ZAKONËSHME LETRARE

  Nga Zimo Krutaj   “Drama e shprehjes” është libri më i ri i shkrimtarit, poetit e eseistit të njohur Pirro Loli, i botuar nga Shtëpia Botuese ...
Full story
image

KUR POETI ËSHTË KLITHMA E GOJËS SË RACËS NJERËZORE

         KUR POETI ËSHTË KLITHMA E GOJËS SË RACËS NJERËZORE         (Rreth librit “Zemrën lashë peng” të Vangjelia Verori (Mehmetaj)        Mbrapa pallatit ...
Full story
image

POLITIKA E KUADROVE

POLITIKA E KUADROVE Nikë Gashaj Vërehet se ka shoqëri të cilat mund t ë jetojnë përpa të verteta, si dhe për ekzistimin e tyre nuk është e ...
Full story
image

Qeverisje me virtyt

Qeverisje me virtytAstrit LulushiNëse planifikon diçka çoje deri në fund ose mos e fillo fare. Sepse është diçka vetëm në se mendja të thotë se ...
Full story
image

ALEKSANDËR BOJAXHI – MODELI I SPORTISTIT QYTETAR

                      (Rreth librit “Histori e aventurave alpinistike”)   Imagjinata njerëzore qysh në kohët më të vjetra u ka ngritur kulte dhe i ka ...
Full story
image

Fjala.

            Në cep të buzës bieçdo ditë, pa pra njëherë... Bie e ngrihet, sikur po ngre frone, pa këmbë... Fjala lëshon rrezeqë kapërcejnë kohënhapësinë që rrokim me sy... Fjala ka ...
Full story
image

K O R Ç A I M E

NGA  KRISTO  ZHARKALLIU      Me vështirësi nis të shkruaj për udhëtimin e papritur e të dhimbëshëm në qytetin tim,në Korçë. Madje jo njëherë nuk i thashë ...
Full story
image

NDEN STREHEN E STACIONIT KATER KONTINENTE

NDEN STREHEN E STACIONIT KATER KONTINENTE Shiu i beft ei vrullshëm, litarë ujor, që lëkunden furishëm, thua gjendesha në një anije piratësh mes tërbimit të dallgëve në Karaibe, kushtëzuan flakjen ...
Full story
image

ANDREA DHE HELENA

  Resmi Osmani                                                                                         Novelë                                        ANDREA DHE HELENA                                                                                           Vazhdim      7 Pakkush e mësoi atë mbrëmje në Krujë atë ç’ka kishte ndodhur. Andrea princeshën Helena ia dorzoi së ...
Full story
image

POEZINË TIME E SHES LIRË DY SHTAMBA ME VERË

         Mjerë ajo poezi që shitet një kafe turke, “maqedonase”, ose çaj rusi! Edhe, turruni ta vajtoni nateditë atë “poet” me gra Zajazi, që dalldiset ...
Full story
image

Lotët e heshtur

DIPLOMATE DHE POETE SELVI   Selvi Beçaj Ponari, kete vit ka 35 vjetorin e lindjes se saj, e cila lindi me 23 shtator 1983, ne Tirane. ...
Full story
image

Pozherani sot është një ndër fshatrat më të mëdhenj në Kosovë

Intervistë me Z. HYSEN TERZIU, arsimtar i historisë dhe gjeografisë “Pasi më pyet që bëra kryq para se me ngrën darkë në Stubëll, e pasi këtu ...
Full story
image

Të jesh vetvetja është gjëja më e lehtë në botë

SHKUMBINASET, QË SHËROJNË ME PROFESIONET DHE PASIONIN PËR TË SHKRUAR Mbresa NGA ELI KANINA "Mikroskopi dhe teleskopi janë vazhdimësi e syrit, telefoni vazhdim i zërit, plugu dhe shpata i ...
Full story
image

Lidershipi flet me gjuhën tonë!

Lidershipi flet me gjuhën tonë! Nga Entela Binjaku Disa ditë më parë në mjediset e Kolegjit Universitar “Bedër”, organizata “Leadership Development Association Albania & Kosova, në bashkëpunim ...
Full story
image

Asgjë nuk është e pa arritshme

ETA MODEL E NJË SHKENCËTAREJE- PROF. DR. SABILE KEÇMEZI-BASHA Nga Ajete ZOGAJ Me prof. dr. Sabile Keçmezi-Bashën, bëmë intervistë në lokalet e Institutit të Historisë së Kosovës. Temë ...
Full story
image

DITA E SHENJTORES NËNË TEREZA.

Sapo doli nga shtypi libri "Il giorno di Santa Madre Teresa", botim i shtëpisë botuese të Vatikanit LEV (Libreria Editrice Vaticana), më prestigjozia e ndër ...
Full story
image

E BUKURA KRENARE

E BUKURA KRENARE Qazim Shehu E bukura krenare,kjo vajzë E ngrirë fare, Dhe çfarë tek ajo gjallon Një det ngrirë në hon. Në art të delirit pozon. E bukura krenare me mëri, Vë ...
Full story
image

Disa pyetje për Qeverinë me rastin e 5-vjetorit të peticionit për Rrugën e Arbërit

    16,000 përkrahës kërkojnë që peticioni të pranohet formalisht nga Kryeministri Edi Rama  18 Mars 2018 Gëzim Alpion & Grupi i Lobimit   Sot është 5-vjetori i peticionit online për ...
Full story
image

VLORA DHE SHIPKOVICA E NJË JETE TË GJALLË ATDHETARE

VLORA DHE SHIPKOVICA E NJË JETE TË GJALLË ATDHETARE (Vilhelme Vranari Haxhiraj, “Bashkë në dashuri dhe atdhetari”, Bukuresht, 2012) Nga përmbajtja e librit të autores nga Vlora ...
Full story
image

VRITET GAZETARI, BIE QEVERIA NË SLLOVAKI

VRITET GAZETARI, BIE QEVERIA NË SLLOVAKI                  “Sulmi kundër gazetarëve është një sulm kundër të gjithë neve”                                            Nga Frank Shkreli  Ja, mu në qëndër të Evropës, ...
Full story
image

Shallvaret e Ramës dhe Oboti i përmbytur

  Ka më shumë se dy javë që rrethinat e Shkodrës, janë nën pushtetin e ujit. Shkarkimet nga kaskada e lumit Drin, reshjet e shiut etj..., ...
Full story
image

EDHE MBAS DYZET VJETËSH

                                                     ...
Full story
image

ARRATISJA E DY VAJZAVE: OSE TRAGJEDIA E VAZHDUESHME SHQIPTARE.

 Jemi mësuar prej vitesh me antishqiptarizmin e fqinjëve dhe sidomos të atyre me ndienja të thella shoviniste raciste ndaj shqiptarëve dhe nuk na bënin përshtypje-ndonse ...
Full story
image

Dy poezi “Tomorit” të Lef Nosit

Dy poezi “Tomorit” të Lef Nosit Dr Fatmir Terziu   Në arkivat britanike ndodhen dhe këto dy vjersha të shkruara nga dy shqiptarë, nga Leskoviku dhe nga Tuzi. ...
Full story
image

Dy udhë me kahje të kundërta që preknin Stambollin

Dy udhë me kahje të kundërta që preknin Stambollin Dr Fatmir Terziu   Pothuajse në një ditë ndodhin dy gjëra, që rastësisht asokohe u harruan të komentohen, por ...
Full story
image

Elionës

Elionës   Në ditën që ti linde Elionë e bukur Këngën më të mirë,këndoi Kanarina Për lumturinë e babi Ardianit Si dhe të mëmës Nina   Gëzim të madh patën Dhe gjyshi me ...
Full story
image

PËR BESË

PËR BESËPër besë nuk më bëhet vonë hiç,dhe mos fitofsha në këtë bote asgjë,s'do të rresht së mbrojturi sinqeritetin tim,sinqeriteti në këtë botë shumë i ...
Full story
image

“Për shpetimin e Vatres” sipas Prof. Arshi Pipës

   Vazhdimisht miku i kol.Xhemal Laçit, studiuesi dhe Sekretari i Lidhjes së III Shqiptare të Prizrenit në SHBA Tomë Mrijaj i cili është dhe bashkëthemelues i ...
Full story
image

AMBASADORE VLAHUTIN, NA SHPËTONI NGA GRABITJET E QEVERIVE

REXHEP SHAHU   AMBASADORE VLAHUTIN, NA SHPËTONI NGA GRABITJET E QEVERIVE   Një shqiptar nga fshatrat e Mirditës, në vitet ‘20 të shekullit të kaluar, shpëtoi një oficer francez ...
Full story
image

PO JU PYES SI SHIROKAS…

Nga Fritz RADOVANI   PO  JU  PYES  SI  SHIROKAS…   E BUKRA LLOGARA... Bukuria e Liqenit të Shkodres reflektohet edhe nder shkambijt e Taraboshit, tue i dhanë pamje piktoreske edhe ...
Full story
image

Pyes veten?

       Valë trishtimi Pyes veten? A jam ai që isha, apo jo? Pyes veten për çfarë kam ëndërruar Ku unë të ardhmen me gëzim prisja Nga zhgënjimi,zemër ...
Full story
image

EKSPEDITA, ZBULIME DHE PËRSHTYPJE UDHËTIMI

                 Përkrah shënimeve të ndryshme mbi çka zbulonim në ato ekspedita të karakterit të njohjes së terrenit, të objekteve antike, të ...
Full story
image

Arti i skulptorit shqiptar "jeton" në Ambasadën Shqiptare në Kanada

Një koleksion i vogël i veprave të artit nga skulptori shqiptar Hytbi Tarelli, i cili jetonte dhe vdiq në Toronto, Kanada, dy vjet më parë, ...
Full story
image

Ambasadori britanik në Tiranë: Jemi të shqetësuar nga rreziku rus në Ballkan

Sekretari i Jashtëm britanik, Boris Johnson deklaroi se, me shumë gjasë urdhrin e helmimit të ish-agjentit rus Sergei Skripal dhe vajzës së tij Yulia Skripal, ...
Full story
image

A mbeti Kosova pa ushtri ‘falë’ LDK-së?!

A mbeti Kosova pa ushtri ‘falë’ LDK-së?!       Në pranverën e 2014-ës ishte aktualizuar më shumë se kurrë debati rreth mundësisë së shndërrimit të Forcës së Sigurisë ...
Full story
image

E BUKURA E DHEUT

                  E BUKURA E DHEUT     Atëherë poezia për mua ishte e Bukura e Dheut, që e pushtoi si me magji rininë time të hershme. Jetonim së bashku në ...
Full story
image

RRËFIMI I NJË ARXHIU

RRËFIMI I NJË ARXHIU Ai u shfaq gati pa pritur. Nuk e di se nga erdhi dhe çfarë ndjeu kur u përballua me shikimin tim, por ...
Full story
image

SHKOLLA E PARË NË FSHATIN QERRET

  Në fillim të shekullit të kaluar, në mbarë Shqipërinë e pushtuar dhe të mbushur me varfëri, mjerim e padituri, ishte e madhe dëshira për dije. Në ...
Full story
image

BOLSHEVIKU RADE

FASLLI HALITI BOLSHEVIKU RADE TREGIM Shpallja kulak e Sefi Dushit në fshatin tonë pritej, pasi ai ishte i pasur dhe i prekur rëndë nga Reforma Agrare, por ajo ...
Full story
image

Proletarë të drejtësisë bashkohuni e bjerini

  Sipas një njoftimi më të fundit, në Lezhë janë arrestuar 22 persona. Duke filluar me kryetarin e Bashkisë dhe vartës apo funksionarë të tjerë të ...
Full story
image

SERENAT TIRONE

SERENAT TIRONE 1. Unë natë për natë Dal rri në ballkon T'më bësh serenat Shpirti fort ma don. Se jam lul'e bukur Jam vjollc'e Tironës Vallzoj si flutur Nën dritën e honës Dhe vij pranë ...
Full story
image

Xha UANI!

Xha  UANI!    Tregim Nga  Përparim  Hysi    Kishin ardhur nga Komiteti i veteranëve të rrethit që të hiqnin eshtrat e një partizani dhe kishin vendosur që,pasi të ...
Full story
image

KUR ÇELIN MIMOZAT

        Mysafir, Eci këtë natë, Në rrugët e këtij qyteti.   Bari i ri , Aroma e luleve të para, Lajmërojnë: – Po vjen pranvera!   Mimoza , Ku të prisja Ty, Qenka rritur…   Aty, Poshtë ish-dritares tande Rri! Ndezi një ...
Full story
image

Një gjeni si Stephen Hawking

Vdekja e shkencëtarit të shquar, Stephen Haukins, është një humbje e madhe për Botën, në përgjithësi. Them kështu se ai nuk qe vetëm një gjeni ...
Full story
image

Kur kënga ringjall Kastriot Gjinin

  Kur kënga ringjall Kastriot Gjinin   Dr Fatmir Terziu   Përlotja emocionale mes talentit të pavdekshëm Në një nga emisionet televizive shqiptare përlotja e natyrshme i takonte timbrit, vargut, ritmit, ...
Full story
image

Jorgo Nanidhi shpëton qytetin…

  Jorgo Nanidhi shpëton qytetin… Nga novela* “Jorgo Nanidhi” Nga Timo Mërkuri Xhelo Xhelili  ishte një djalë shkolle  i fshatit X.. Sit ë gjithë fëmijët, mëndjen e kishte top ...
Full story
image

Reportazh nga “kryeqendra” e festës pagane që mbledh më 14 mars dashamirësit e festimeve nga nga bota.

  “DITA E VERËS”, VETËM NË ELBASAN DUHET TË JESH NË KËTË DITË FESTE Reportazh nga “kryeqendra” e festës pagane që mbledh më 14 mars dashamirësit e ...
Full story
image

FRYMEMARJE E RE E NATYRES

FRYMEMARJE E RE E NATYRES Bie bore,Ben ftohte sot ne Nju Jork,Nje push fluturues i lehte bardhosh, Mbulon gjithecka, me krahet ombrelleDhe pse esht’ dit’ e pare ...
Full story
image

Supa

  SUPA QAZIM  D.SHEHU Me luspa përindshi gatuan Supën mëkatare të ngjerimit Hije e njerëzve që vuajnë Kënaqësinë e nënshtrimit… Supën bajate të  të gatuar Me barin e hidhur të kujtesës Që mbetet pa ...
Full story
image

KRYQI I ANËS, VIA DEI, PROFESORI TRAGJIK PETRONINAS, UNË DHE TË TJERË

  Pjesa e Parë përfundoi me fjalët: Atë natë bëra një gjumë me ëndërra të pakuptimta . . . Ndiqni tani ndiqni vazhdimin miqt e mi! PJESA ...
Full story
image

MIKE POMPEO, I EMËRUARI I PRESIDENTIT TRUMP NË KRYE TË DIPLOMACISË AMERIKANE

Pas disa muaj mosmarrveshjesh, shpeshëherë edhe publike, me Rex Tillersonin, Sekretarin Amerikan të Shtetit, Presidenti Donald Trump e shkarkoi atë papritmas nga detyra, ndërkohë që ...
Full story
image

Ç’MË THA TRUNGU I NJË PEME

Vullnet Mato   Ç’MË THA TRUNGU I NJË PEME   Një çift i dashuruar kishte gdhendur dy emra, mbi lëkurën e një ahu degëgjerë e shtatgjatë. Afrova sytë, te nyjet e ...
Full story
image

Loja me sigurimin shqiptar të komunizmit

  Loja me sigurimin shqiptar të komunizmit Fjala e Lirë Fotot që sjell Joe Mazza në BraveLux dhe një tekst i shkurtër për një shfaqje teatrale në ...
Full story
image

Vërtet ekziston “liria”? Por a kuptohet sot tek ndasia “Djathtas” dhe “Majtas”

  Vërtet ekziston “liria”? Por a kuptohet sot tek ndasia “Djathtas” dhe “Majtas” (Shkas prej Astrit Lulushit) F. Terziu   Sejdin Balla, thuajse nuk kishte ndoshta një ngjashmëri ...
Full story
image

MITI QË TË SHPIE TEK MAJAT ÇELA

  MITI QË TË SHPIE TEK MAJAT ÇELA Dr Fatmir Terziu   Në vend të hyrjes   Prej kohësh bota e krijimtarisë jeton edhe në fushën e letrave me mitin që ...
Full story
image

Kur kritikoheshin Kadare dhe Agolli në gazetën :”Drita”

Kur  kritikohej   Kadare dhe Agolli  në  gazetën :”Drita” Mjafton për të shfletuar të përjavshmen  :”Drita”,letrarore-artistike të 10korrikut 1966,për të kuptuar qartësisht si bëhej kritika nga lexuesit në shtypin letrar.Në dukje qartësisht ...
Full story
image

NJË FEMËR E KEQE

  Shpendi Topollaj Tregim                NJË FEMËR E KEQE U bë personazh televiziv, fare rastësisht Bela. Natyra i kishte falur një trup të bukur dhe fytyrë të hijshme, kurse ...
Full story
image

E majtë dhe e djathtë

E majtë dhe e djathtëAstrit LulushiNjeriu, në dukje i qetë, dëshiron atë që nuk e ka vetë; paqe me botën e jashtme apo një lloj ...
Full story
image

VALDET ZIBA, USHTARI QË KUJDESET PËR VARRIN E KOMANDANTIT

REXHEP SHAHU   (fragment nga libri im ne proces “Lufta ime për Kosovën”)   Valdet Myftar Ziba është ndër ushtarët më të rij të UÇK-së. Nuk e kam njohur në ...
Full story
image

RITAKIM ME TISH DAIJA

RITAKIM ME TISH DAIJA Nga Luan Çipi       E shoh në fotografi dhe më shfaqet si i gjallë, Mësuesi im i dashur, muzikanti Tish Daija, I shndrisin sytë e zi, ...
Full story
image

E DËGJOJ SHIKIMIN TËND

E DËGJOJ SHIKIMIN TËND   Kam bërë mëkate dashunore të gruasPër hire të së bukurës dhe të pasionitNë jetë kam bërë shumë harrimekur si këngë e dëgjoja ...
Full story
image

NJË PËRMENDORE LETRARE PËR POETIN E HARRUAR

Hyrje Pas një qëndrimi dyditor në Prishtinë, me sugjerimin e piktorit dhe akademikut Rexhep Ferri, poeti i mirënjohur shqiptar, Frederik Rreshpja, do të ndalojë një natë ...
Full story
image

Disa vjet më parë u kthye në qytet një djalë i ri

Disa vjet më parë u kthye në qytet një djalë i ri, i cili kishte vite që jetonte dhe punonte jashtë shtetit. Në një mbledhje ...
Full story
image

Presidenti Hashim Thaçi dhe diskursi i shtetarit modern

Presidenti Hashim Thaçi dhe diskursi i shtetarit modern   Shteti i Ri, Shtetari Modern Hashim Thaçi është një libër i tipit Biografi dhe është shkruar nga nga ...
Full story
image

NDËRROI JETË NË NJU JORK DR. AGIM LEKA –PJESËMARRËSI I FUNDIT I KONFERENCËS SË MUKJES

NDËRROI JETË NË NJU JORK DR. AGIM LEKA –PJESËMARRËSI I FUNDIT I KONFERENCËS SË MUKJES Nga Frank Shkreli U nda nga kjo jetë një kolos i komunitetit ...
Full story
image

Liberalizmi dhe Bashkimin Europian

Liberalizmi dhe Bashkimin Europian Viktor Mërkuri Idetë e mëdha të filozofisë politike shpesh janë të vështira për tu kuptuar në mendjen tonë dhe pak janë shembujt kaq ...
Full story
image

Emmanuel de Las Cases "Memoriali i Shen Helenes"ne Shqip

  Nga Botimet "Vllamasi" doli botimi me i ri i Memorialit te Shen Helenes i biografit qe ndoqi Perandorin deri ne Shen Helene, Emmanuel de las ...
Full story
image

HIJA E GJERGJ KASTRIOTIT

VITI  2018  I  KASTRIOTIT …   DHE  I  MADHI   MARTIN  CAMAJ  (1925  – 1992 )   12 MARS 1992... Asht le në fshatin Temal të Veriut të Shkodres. Prindët e dergojnë ...
Full story
image

SHKRUAJ POET

SHKRUAJ POETShkruaj poet të lutem vargun protestë,sepse vargun nuk mund ta arrestojnë,më thirri Migjeni nga shekulli njëzetë.Protesto  pa rreshtun n'letër t'bardhë,për bijtë bastardë të baballarëve ...
Full story
image

DITA E VERËS NË ÇERMENIKË

DITA E VERËS NË ÇERMENIKË   Deri në fund të frymëzimit Që nuk e di sa do zgjasë, Të këndoj ty ,Çermenikë, Kur bora me fërfllazë Shkund zemërimin në malet-thikë Ndërsa vijnë ...
Full story
image

KOMANDANT GURI – SIMBOLI I HEROIT TË THJESHTË

KOMANDANT GURI – SIMBOLI I HEROIT TË THJESHTË Dilaver Goxhaj   Qysh kur kemi qenë fëmijë kemi dëgjuar nga më të rriturit se dita e martë dhe  numuri ...
Full story
image

TRASHËGIMIA

  Homazh  me rastin e 10-vjetorit  te  ndarjes nga jeta   ESE NGA FASLLI  HALITI   Parcelat eksperimentale të Institutit të Kërkimeve Bujqësore «Ivan Miçurin», për krijimin e kultivarëve ose ...
Full story
image

Hegjemonizmi stalinist i Kumbaros

  Nga Frank Shkreli Ja edhe zhgënjimi i radhës nga Ministria e Kulturës e Republikës së Shqipërisë, ose më mirë të themi nga zonja që kryeson atë ...
Full story
image

Sari i Nënë Terezës, shenjtores shqiptare, emblema e fuqishme e zemrës njerëzore

  Sari i Nënë Terezës, shenjtores shqiptare, emblema e fuqishme e zemrës njerëzore   Sari me kufijtë blu është ndoshta emblema më e fuqishme e të gjithëve, sepse ...
Full story
image

Departamenti i Policisë i New Lenox në SHBA priti disa oficerë policie nga Shqipëria

    John Ferak    Policët shqiptarë vizitojnë policinë e re të Lenox për trajnimin e gjinisë së seksit (Lajmërimi në vijim është nga Departamenti i Policisë New Lenox dhe ...
Full story
image

Elbasani (Me dhe pa Mbledhjen e Qeverisë në “Ditë të Verës”)

              Elbasani (Me dhe pa Mbledhjen e Qeverisë në “Ditë të Verës”) Nga Fatmir Terziu   Qyteti me festën më të bukur, qyteti që paq vetveten në ujë të njelmët, për ...
Full story
image

Tao-tao Taulanti

  Ilir Levonja   Tao-tao Taulanti Sot grupi parlamentar i PS, diskutoi shumat lobuese që Basha dhe PD-ja e tij kanë ofruar në Washington. Grupeve që merren me punë ...
Full story
image

TUE PRITË GJERGJIN ME U KTHYE

Pal Ndrecaj TUE PRITË GJERGJIN ME U KTHYE Kur ka hyrë Gjergji në Krujë unë kam qenë i fshehur pas nji muri dhe nuk kam luejtë vendit se ...
Full story
image

Cladosporium

              Cladosporium ose loja e mykur me artin dhe artistin Nga Fatmir Terziu     Për lojën, e cila është teatrale, një lojë e vërtetë. Në gojën që kurrë nuk mund ...
Full story
image

Pragpritje historike?!

NEGOCIATAT PËR NJË MARRËVESHJE TË SHUMËPRITUR (Pragpritje historike?!)  “Toka” lëviz, edhe “Akrepat e orës lëvizin”, por a rrotullohen të dyja në një krah?. Në të vërtetë dihet ...
Full story
image

Po i pyes shqiptarët ...

Viti 2018, Viti i Adem Jasharit  dhe Familjes Jashari Nga Skënder S. KAPITI Ky vit ,viti 2018 , përkon me 20 vjetorin e Epopesë së Lavdishme ...
Full story
image

Ndahet nga jeta doktori i njohur i fëmijëve Polikron Çela

Ndahet nga jeta doktori i njohur i fëmijëve Polikron Çela Ndahet nga jeta në moshën 81-vjeçare mjeku i njohur Polikron Çela. Pas një sëmundje të rëndë, ...
Full story
image

KOMEDIA E ZEZË

 SHFAQJE TEATRORE    Premiera e dramës “Gratë” u shfaq në dt. 26 dhjetor 2017 në Teatrin e Komedisë në Shkup. Në atë periudhë kohore unë gjendesha ...
Full story
image

Për nënën time në Ditën e Nënës

                  Kujtimet e fëmijërisë (Për nënën time në Ditën e Nënës) Nga Andi Terziu   Nënë, më fal: Për të parën thyerje të besimit tënd kur isha gjashtë vjeç. Isha Luis Názario ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1