Fatmir Terziu

image

POPULLI SHKRIMTAR DHE UNIVERSITAR

       Populli shqiptar, që me shekuj luftoi kundër pushtuesve me shpatë, pushkë e topa, sot erdhi koha të lufojë me cica Xhadie e
Full story
image

Të jesh i drejtë

Të jesh i drejtë     (cikël  me poezi)Nga   Përparim   Hysi 1. Të jesh i drejtëTë jesh i drejtë, është pak "luks" i vështirëDhe këtë gjë e ...
Full story
image

VUAJTJET PËRCJELLIN PËRVOJË

Kadri Tarelli shkruan: Esse: “Ne ishim pesë shokë”. libri me autor Bashkim Saliasi Të them se i kam zili njerëzit, që kanë kujtesë të fortë, që mbajnë ...
Full story
image

DEMOKRACIA- Nje enderr e mbetur ne mes.

  Neve e ndoqem me emocione te jashtezakonshme rrezimin e monumentit te diktatorit dhe e shoqeruam duke e terhequr zvarre ne sheshin Skenderbeu. Une me ...
Full story
image

VAJ GRASH

VAJ GRASH  (skenaristi ishte prostitutë)  Figura grash formë bajameje,gjunjëprera kërkonin diellin kur si grashine në grykë u ngeci fryma e jetës,ngaqë i thyen n’besë ata me frak. Në kurm të ...
Full story
image

ANDREA DHE HELENA

 Novelë   Prolog     Madhëria e tij Robert D’Anzhu, bir i Karlit II, u kurorëzua mbret i Napolit pas vdekjes së të vëllait Filip I, më 1309. Kurorën ...
Full story
image

TERTIPE PËR SHQIPËRINË

TERTIPE PËR SHQIPËRINË Dilaver Goxhaj   Jo më kot thonë se historia përsëritet. Ngjarjet e ditëve të fundit në Kosovë për çështjen e kufirit me Malin e Zi ...
Full story
image

Çfarë rrëmuje! Politika dhe qeverisja “një rrëmujë kushtetuese”

  Çfarë rrëmuje! Politika dhe qeverisja “një rrëmujë kushtetuese” Dr Fatmir Terziu A kemi një kushtetutë? Cila është kushtetuta shqiptare? A ka dikush në të vërtetë kujdes? Në ...
Full story
image

Mbi një xokël një llampë e konturuar me dollarë

  Recension per librin me tregime  “Një dritë që s’ndizet për këdo” e Qazim D. Shehut Nga Ramazan S. ILNICA Libri me tregime i autorit Qazim D. Shehut ...
Full story
image

Lavrovi mbron krimin rusocarist

Prof.dr. Eshref Ymeri Lavrovi mbron krimin rusocarist   Para ca ditësh, ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov, ishte për vizitë në Beograd. Gjatë asaj vizite ai shprehu shqetësimin ...
Full story
image

Ç'TË BËJMË ME MAJAKOVSKIN

VITORIO  STRADA   ( Vittorio Strada ) Ç'TË BËJMË ME MAJAKOVSKIN ese Ç'të bëjmë me Vladimir Majakovskin? Me Majakovskin që për antonomazi është "poeti i revolucionit"? I një ...
Full story
image

SIMBOLIKA E DETIT DHE TALLAZET E JETËS NË POEZINË E NASE JANIT

  SIMBOLIKA E DETIT DHE TALLAZET E JETËS NË POEZINË E NASE JANIT Nase Jani: “DET DASHURIE”, poezi, botoi “Triptik” – Vlorë, 2011      Nase Janin (1947) e ...
Full story
image

MARS 1945: TRIMAT E KASTRIOTIT

Nga Fritz RADOVANI:         1948 – 2018 Asht 70 VJETORI I PUSHKATIMIT ... USHTARËVE TRIMA E BESNIKË TË GJERGJ KASTRIOTIT NË TROJET E TIJ... Me daten 8 Janar 1948, ...
Full story
image

Parti-Pushtet-Para!

Nga  Petrit  MalushiParti-Pushtet-Para!Parti -Pushtet-Para !Tri fjalë lidhur gërshet,Gurosur e bërë kala !S´i tund asnjë tërmet !Para-Pushtet-Parti !Tri fjalë mbërthyer, gozhduar.Zjarrojnë, djegin në gji,“Dashnorët e përbetuar”.Parti-Para-Pushtet ...
Full story
image

BORA E SHKURTIT “FLORIRI I BARDHË” I BUJKUT

BORA E SHKURTIT “FLORIRI I BARDHË” I BUJKUT Meditim Bardhësia e dëborës ka mbuluar thuajse gjithë Shqipërinë, nga Veriu në Jug, maleve, madje edhe fushave... Mjetet e ...
Full story
image

Kryeministri Rama në Londër

Kryeministri Rama ishte i pranishëm sot, në Forumin rajonal të nivelit të lartë, organizuar nga BERZH mbi investimet në Ballkanin Perëndimor, i cili po i ...
Full story
image

“Fjalori i fotografisë” i Qerim Vrionit, fjalori që na shpërfaq të themeltë historinë e fotografisë

“Fjalori i fotografisë” i Qerim Vrionit, fjalori që na shpërfaq të themeltë historinë e fotografisë Albert   Vataj Ne të gjithë, sa vjen dhe e gjejmë veten të ...
Full story
image

ELEGJI PER MESUESIN GJON JAHA

ELEGJI PER MESUESIN GJON JAHA   Nga Pal Neçaj, NY, USA   Zilja bie, telefonin hapa, Jam shokuar nga lajmi i rende, Thon'jete ka ndrruar Gjon Jaha, S'mbaja lotet, zemra u be plage, Koleg ...
Full story
image

Sulmohet makina diplomatike shqiptare në Selanik

Sulmohet makina diplomatike shqiptare në Selanik   Selanik, Greqi (AP) - Policia greke thotë se zjarrvënësit kanë shkatërruar një makinë me targa diplomatike që i përket konsullatës ...
Full story
image

Ndihmë sociale

Ndihmë sociale Astrit Lulushi Në kohën e diktaturës, njeriu që kishte më shumë shihej shtrembër, cilësohej borgjez, jetonte me frikë se mund të shpallej armik i shtetit ...
Full story
image

ELBASANI

SKICIM PARAPRAK: ELBASANI   “Takova një shok fëmijërie, që jemi rritur bashkë mbi një transhe kurrizngritur, që ndodhej në mes të Lagjes, dhe kujtuam bashkë bukën me sheqer ...
Full story
image

BARDHESI ROMANE

BARDHESI ROMANESi një kuvertë kristalore gjigandebora shtrirë mbi Romën e lashtë.Bardhësi e saj së pari prekukurorat e pishave në Monte Mario,vello të argjendt u la ...
Full story
image

Modeli i një tresheje në politikë

Modeli i një tresheje në politikë    Përfshirja në politikë është jo vetëm passion, por dhe art më vete. Atëherë çfarë është pjesëmarrja politike? Më saktë çfarë ...
Full story
image

Të bashkuar e jo të përçarë jemi më të fortë e të pathyeshëm

Shkruan: Besim Xhelili Vjenë, 24 shkurt 2018 SHKA “17 SHKURTI” NGA BADENI I AUSTRISË ME NJË SOLEMNINTET MADHËSHTOR MANIFESTOI 10-VJETORIN E PAVARËSISË SË KOSOVËS Jo më kot thuhet ...
Full story
image

NË ÇAMËRI, ATJE KU SHQIPJA BUIS ENDE…

  NË ÇAMËRI, ATJE KU SHQIPJA BUIS ENDE…       Dy ditë më parë, në hyrje të rrugës së ambasadave në Tiranë, shoqata “Çamëria” mbajti një protestë kundra qëndrimit të shtetit grek, ...
Full story
image

NUSJA ÇAME ME BRESHËRI PLUMBASH

Vullnet Mato NUSJA ÇAME ME BRESHËRI PLUMBASH  (Një tmerr i treguar prej saj, tetos time.) Zervistët lanë tre kufomat në dhomë dhe nxorën nusen e re te dera. ...
Full story

Në kuadrin e një masakre të padënuar

      Në kuadrin e një masakre të padënuar Reshat Kripa Në këtë përvjetor të masakrës së pashembullt që rregjimi komunist ushtroi mbi inteligjencën shqiptare, me rastin e ...
Full story
image

PUSHTETI LIGJOR NË VEND TË PUSHTETIT TË NJERËZVE

            PUSHTETI  LIGJOR NË VEND TË PUSHTETIT TË NJERËZVE Nikë Gashaj Shteti juridik është një ide emancipuese e barazisë së përgjithshme, e drejtshmërisë dhe e sigurisë. Ai ...
Full story
image

RASTËSISHT ME XHON LENON

RASTËSISHT ME XHON LENON   «Njeriu në përgjithësi dhe krijuesi në veçanti asnjëherë nuk janë njëdimensionalë...» (Ibrahim Kodra)   Skicë   Në Stamboll nuk është e lehtë të përballesh me rastësitë, ...
Full story
image

SYKOLE!

SYKOLE! Tregim Nga  Përparim   Hysi Kjo rrëfenjë pak baritore, ndoshta do t'ju çudisë disi, por mbresa apo vraga, që më la, është  e tillë që nuk   e mbaj ...
Full story
image

Gjuha Shqipe

                      Gjuha Shqipe Nga Fatmir Terziu     Për shpirtin, “tretjen” e tij të vërtetë. Rrëmoj vetveten, flas me vetveten. Kumtoj vetvetiu, i gërrhas vetvetes, mendoni se çfarë kërkoj, çfarë dëgjoj, çfarë më detyron të ...
Full story
image

LARG

    LARG   Do doja të them këtë kujtim ... Por ai u shua ... gati nuk mbeti gjë më: larg, viteve të para të adoleshencës, pushon ai.   Lekurë jasemini... ...
Full story
image

DITE SHIU NE ROME

Bedri AlimehmetiDITE SHIU NE ROME"Kështu si ka zën,ky shiu i Romësnuk ka ndër mënd të pushoj".Kisha folur shqip.Se si më erdhi nuk e di!Ndaj në ...
Full story
image

Në rrugen e bukur të Gjuhadolit ...

Nga Fritz RADOVANI:   NDOCI E JOLANDA GURASHI IKEN PERGJITHMONË     NDOCI E JOLANDA GURASHI   VDEKJA E MIQVE ASHT GJITHMONË TOPITËSE… ATA ASNJËHERË NUK KANË AS MOSHË !.. Në rrugen e bukur ...
Full story
image

SHKOLLA FEMERORE E E FIERIT

SHKOLLA FEMERORE E E FIERIT       Historia e arsimit në qytetin e Fierit, ashtu si për gjithë qytetet e tjerë të vendit, është e lidhur ngushtë ...
Full story
image

Pukës i thuri vargje Dom Ndre Mjeda e Migjeni, pa lënë anash Shtjefën Gjeçovin

Puka dhe eksodi human Leonora Laçi “Mos pyet se çfarë bëri vendi yt për ty, por çfarë bëre ti për vendin tënd”- këto rreshta më nxitën për ...
Full story
image

Letërsia është shkenca që evoluon një shoqëri e një komb

Vilhelme Vrana Haxhiraj   Kritika bashkëkohore e Vladimir Muçës “Unë mendoj…”   “…Letërsia me artin që të jenë të suksesshëm dhe të luajnë rolin e tyre nxitës për emancipimin ...
Full story
image

Genocidi armen, Hollanda dhe Shqipëria

  Genocidi armen, Hollanda dhe Shqipëria Sot bota e sulltanit Erdogan është tepër e trazuar. Parlamenti i një vendi të vogël si Hollanda, vendosi me 150 ...
Full story
image

THESPR0TI APO ÇAMËRI

THESPR0TI APO ÇAMËRI Të vërtetat nuk kanë nevojë për demagogji, as për propagandë, ato vërtetohen me argumenta, me llogjikë. E vërteta dhemb vetëm një herë, kurse ...
Full story
image

MILTO SHUKA NË ZEMRËN TIME

MILTO SHUKA NË ZEMRËN TIME Nga Luan Çipi       Për një mësues as, do t’i thur dy vargje Kam qenë qysh fëmijë, shok e mik me të, Bashkë në një ...
Full story
image

LIRIA TRAGJIKE

LIRIA TRAGJIKE   Popull, a ke frikë nga  monarkët  e tuapo je në letargji dhe s´flet dot. Liriasytë i ka  me  lot, e zemrën të  thyerPopull, pse ...
Full story
image

Romë e Rrymë

Romë e RrymëAstrit LulushiFjalët janë vetëm emra për gjërat që ekzistojnë pavarësisht nga fjalët. Ky është kuptimi i sipërfaqshëm që njerëzit i japin fjalës, thotë ...
Full story
image

UDHA E ZËRUAR

Me Fjalën… Nga Fatmir Terziu   Ndonjëherë mendoj për stër-Gjyshin tim, i cili u largua nga vendlindja e tij, shkoi në udhë të gjatë për t’u bërë një Mjeshtër ...
Full story
image

Dini i Zi dhe degët e tij një hapësirë e madhe e panjohur raftingu

RAFTING LUMENJVE TË DIBRËS QË S’BËZAJNË Dini i Zi dhe degët e tij një hapësirë e madhe e panjohur raftingu I kam jetuar lumenjtë e Dibrës, të ...
Full story
image

Mugëtirë

Mugëtirë Nga Shahin Ibrahimi Eh Shqipëri vëndlindja ime. Tek të shoh në hartë kaq të vogël, dëshiroj të të puth me kënaqësi çdo pjesë tënden dhe përsëri ...
Full story
image

A GJENDEN ËNDËRAT, NË GJURMËT E MËRGIMIT?

Kadri Tarelli, shkruan:   A GJENDEN ËNDËRAT, NË GJURMËT E MËRGIMIT? Esse: “Në gjurmë të ëndrrave”. Libër i shkrimtarit Vladimir Muça. Kisha kohë që e pata lexuar librin, ...
Full story
image

Debati absurd me Greqinë.

Debati absurd me Greqinë. Emri i Maqedonisë gjendet tek vetë historia e saj që do të ishte: Maqedonia pellazge Nga Kujtim Mateli Shkupi është një nga ...
Full story
image

Epidemia e ndihmës sociale dhe luksi i politikës

  Kur pyet një të papunë në Shqipëri, se, a merr ndonjë ndihmë sociale nga shteti? Të përgjigjet shkurt jo. Pastaj nxjerr si justifikim atë postulatin ...
Full story
image

FANTAZI

  John Keats (Londër, 31 tetor 1795-Romë, 23 shkurt 1821) ka qenë -një poet anglez, një nga eksponentët  kryesoërë të romantiçizmit. Pavarësisht nga mungesa e suksesit midis kolegëve të tij, John Keats tani konsideruar ...
Full story
image

Shkallët

Shkallët Nga Fatmir Terziu   Në qytetin e Elbasanit ndodhet “Banesa”. Lagjja ku banojnë elbasanas, të ardhur, të ngulur vitesh, emra që shkruhen ende në lista votimesh, të lindur, të ...
Full story
image

Me sa kam vëzhguar

Ja pse ka degraduar edhe sistemi i mirënjohjeve dhe dekoratave në Shqipëri dhe në Kosovë. Nga Skënder S.KAPITI Shkak për këtë shkrim është fakti se ...
Full story
image

Nxenesit bekimi im

MESUESE DHE POETE BUKURIA. Foto : Autori i shkrimit Ibrahim Hajdamataj.   Bukurie Bashukaj lindi ne pranveren e vitit 1971 ne fshatin Shoshan te Malesise se Gjakoves (Tropoje), ...
Full story
image

Gojëdhëna dhe këngë për kohën e Skënderbeut

Gojëdhëna dhe këngë për kohën e Skënderbeut   Gëzim Llojdia   Duke filluar këtë hulumtim  për epokën e Skënderbeut në 500 vjetorin e ti,j diku nga viti 68, Qemal Haxhihasani, shkruante ...
Full story
image

KIRURGU (që i preu rrugën vdekjes me bisturinë e tij)

               ESE nga Faslli Haliti   Për tridhjetë vjet rresht e kam parë doktor Skënderin të kthehet në këmbë ose me biçikletë nga spitali, ...
Full story
image

Na shurdhojnë me “negociatat”

GJOKË  DABAJ PSE  S’PO  E  KËRKOJNË  SHQIPTARËT  KUFIRIN  POSHTË  ARTËS  E  POSHTË  PREVEZËS?! Ka kaq kohë që po na shurdhojnë me “negociatat” për kufirin midis Shqipërisë dhe ...
Full story
image

FAT I DHIMBSHËM

FAT I DHIMBSHËM Sapo kisha mbaruar pushimet në vendlindje dhe mora avionin drejt Perëndimit, ku unë kisha krijuar jetën time të re. Ishte muaji ...
Full story
image

Ndofta një rehabilitim...

Ilir Levonja       Turlija shqiptare dhe Enver Hoxha     Nga dje e sot shqiptarët janë përfshirë në një luftë nervash, deklaratash, argumentash për shkak të 20 shkurtit 1991, ditës ...
Full story
image

Kauza e qëndresës dhe dinjitetit kombëtar përballë armiqve të lirisë…

Rreth librave “Jam Arbër: 800 vjet shtet” dhe “Shteti Komb, domosdoshmëri historike” të Azgan Haklajt       Nga Dukagjin HATA   Krijimi i një profili të lartë dhe të qëndrueshëm ...
Full story
image

Mos ma quani thjesht “Rilindje!”

Mos ma quani thjesht “Rilindje!” Nga Fatmir Terziu   I largohem në stinë të Abetares Atdheut tim. I fal ajrit pak frymë më shumë. Kërkoj të gjej në rrënjë ...
Full story
image

Me rastin e 20 shkurtit 1991

  SHQIPËRIA NË VITET NËNTËDHJETË (Me rastin e 20 shkurtit 1991) Është thënë dhe vërtetuar se njeriu është krijesë e veçantë, e ndërlikuar, ka cilësi të ndryshme  ...
Full story
image

Empathy

EmpathyAstrit LulushiGjuha shpreh dhe fjala përcakton. Gjuha është konkrete, fjala është abstrakte. Farë është për atë që e merr dhe mbjell (mendon, kujdeset, kultivon), dhe ...
Full story
image

Stinët dehen me frymë

Stinët dehen me frymë Nga Fatmir Terziu   Tani është koha kur stinët dehen dhe dehin vetë kohën. Ditët garojnë frymërave të ngrira, grumbuj grimcash të lagështa pluskojnë ciklit të ...
Full story
image

Refleksion kritik rreth poezisë së Faslli Halitit

Xhezair Abazi Universalizimi poetik i përditshmërisë njerëzore  (Refleksion kritik rreth poezisë së Faslli Halitit) Ata që janë ithtarë të pikëpamjes estetike se poezia është një dialog dhe komunikim ...
Full story
image

PYETJA LIDH KUJTESËN ME QENIEN

PYETJA  LIDH  KUJTESËN  ME QENIEN     Pyetja, si nerv i dialogut, e fjalës së folur, lidh. Lidh kujtesën, kujtesën pamore me kujtesën dëgjimore. Në lidhje, violinë e parë është pamorja, ...
Full story
image

SHQIPTARËT, SKËNDERBEU DHE VIVALDI

SHQIPTARËT, SKËNDERBEU DHE VIVALDI   Nga Xhevair Lleshi   Venecia e ndritshme dhe kompozitori i madh! Shqiptarët me Vivaldin kishin gërshetuar rrugët e tyre në kohën kur ai ishte ...
Full story
image

Ngaqë jo gjithë ditët kanë qenë të Diela!

Vangjush Ziko: Fjalë të nxjerra guaskash në brigje jetësh Ngaqë jo gjithë ditët kanë qenë të Diela! Faruk Myrtaj Kjo botë e pafundë krijuesish dhe krijesash të lë pagojë ...
Full story
image

Namëzitja pas ujësive

  Namëzitja pas ujësive Dr Fatmir Terziu   Pikëbashkohem me rrjedhat e ujësive që ndalen në Lumin Tamiz. E në këtë pikëbashkim ujësish ndjej të harruarat rrjedha, përrenjtë e ...
Full story
image

ATA

FASLLI HALITI Viz. S.kamberi «Artist i Popullit» ATA Hije poetësh ata rrinë nën hije rrepesh dhe lisash si për t‘u bërë rrepe - poetë lisa - poetikë me insulina. Por ...
Full story
image

Jorgjie!

In  memoriam, Jorgjie  Dhimitër Prifti (Sota) Tregim Nga   Përparim  Hysi Mësuesi është si puna e prindit. Çdo prind  dëshiron që ta lërë këtë botë,gjithmonë para fëmijëve të ...
Full story
image

85 VJETORI I DURO MUSTAFAIT

85 VJETORI I DURO MUSTAFAIT Nga Luan Çipi Duro Mustafai, ka lindur në “Lagjen e Re” në qytetin e Vlorës, më 21 shkurt të vitit 1933. Mësimet ...
Full story
image

Kur “digjej” përshpirtshëm Atdhetari dhe Patrioti Hasan Ramë Bllaca në prushin e Gjyqit Ushtarak

Kur “digjej” përshpirtshëm Atdhetari dhe Patrioti Hasan Ramë Bllaca në prushin e Gjyqit Ushtarak  Dr Fatmir Terziu Ndërsa mora parasysh të shkruajë këtë temë, për një nga ...
Full story
image

DOLI NGA SHTYPI LIBRI "NË FRONIN E SHKRIMIT"

DOLI NGA SHTYPI LIBRI "NË FRONIN E SHKRIMIT"      Me rastin e festes jubilare të dhjetëvjetorit të pavarësisë së Kosovës, doli nga shtypi libri më i ...
Full story
image

Në kafe, për llafe

Në kafe, për llafe   Me llafe në kafe Veten e pëlqejmë, Monument i ngerjmë Të tjerët gënjejmë Rrenat i këmbejmë, Ngushëllime blejmë, kënaqemi, dëfrejmë. Botën e zbërthejmë, Miqtë i mbërthejmë. Me të shkuarën flejmë Të sotmen ...
Full story
image

Siguri

SiguriAstrit LulushiNjeriu paturp është arrogant. Ai e di që s’e prek njeri; është i fuqishëm, i pushtetshëm, pra ndjehet i sigurt. Kështu mund të kuptohet ...
Full story
image

AKTUALITETI LIDHUR ME “ÇËSHTJEN ÇAME”

                                                               I.- Protestat në vartësi të problemeve. Në çdo shoqëri njerëzore lindin probleme të cilat krijohen nga kundërshtitë e interesave mes individëve, grupeve shoqërore, shoqërive në ...
Full story
image

ALBANOLOGIA KINEZE KE JING, SHEFE E KATEDRES GJUHE DHE LETERSISE SHQIPE NE PEKIN

    Shoqata e Gjuhesise Shqiptare, qe drejtohet nga akademiku Prof. Dr. Emil Lafe organizoi ne Biblioteken e Kryeministrise ne Tirane, nje takim mbreselenes, me studiues shqiptare, ...
Full story
image

KATËR LIBRAT E DONIKËS

  KATËR LIBRAT E DONIKËS Është interesante të dihet, se si formohen poetët në internet!... Ashtu si hapësira qiellore ka galaktika të formuara herët, por dhe yje ...
Full story
image

SKËNDERBEUT-STRATEGU USHTARAK MË I MADH I SHEKULLIT XV DHE ARTI LUFTARK I USHTRISË TIJ

NE PËRKUJTIM TË 550 VJETORIT TË VDEKJES GJERGJ KASTRIOTIT –SKENDERBEUT NGA  HYSEN S.DIZDARI –TIRANE,ME 20.02.2018 ---------------------------------------------------------------------------------- Gjergj Kastrioti Skenderbeu ishte jo vetëm udhehëqes i popullit shqiptar në ...
Full story
image

Shpirti i trazuar i një poeti

       (Shënime për librin me poezi” Qetësojmë shpirtrat e trazuar”të Kujtim  Matelit) Nga Sejdo Harka Edhe pse ka kohë që mbi globin tonë fryjnë erëra të ...
Full story
image

VDEKJA E SHEQERXHIUT.

                                                    ...
Full story
image

Kryefesta e 10-të e Kosovës në Londër

Kryefesta e 10-të e Kosovës në Londër   Kosova mbushi dhjetë vite e Pavarur. Kështu festivja e këtyre ditëve që përkonte me ditën e dhjetë të Pavarësisë ...
Full story
image

TURNE NË SHAH ME RASTIN E 10-VJETORIT TË PAVARËSISË SË KOSOVËS

Shkruan: Besim Xhelili Vjenë, 18 shkurt 2018 TURNE NË SHAH ME RASTIN E 10-VJETORIT TË PAVARËSISË SË KOSOVËS Klubi i shahut “Arbëria” nga Vjena e Austrisë, me një ...
Full story
image

Kapiteni Y

Nga Fatmir Minguli                        Kishte mbushur mbi pesëdhjetë vjeç dhe në këtë gjysmë shekulli, jeta e tij kishte kaluar plot dallgë. Po i afrohej moshës ...
Full story
image

SHIU I KOSOVËS

FASLLI HALITI SHIU I KOSOVËS Çdo pikë shiu kosove Ka përbrenda Projektim Blerimi. Shiu I Kosovës Bleron edhe Saharën, Bën që të vërshojnë dhe lumenjtë e hënës, Rimbush detet e vdekura hënore. Shirat kosovarë Janë shoshitje gruri Grurë Që ...
Full story
image

URIME KOSOVW. 10 VJET MËVETËSI!

URIME KOSOVW. 10 VJET MËVETËSI!   Shqiptarë kudo jeni, mbushni gotat plot e plot! 10-vjetorë, Kosov’ shqiptare, po festojmë sot. Që nga yjet, lart nga qielli, Rugova na përshëndet: Mëvetësinë, ...
Full story
image

Ç`KOSTUM DUHET TË VESHIM

Ç`KOSTUM DUHET TË VESHIM QAZIM SHEHU Në ditën më të bukur të kombit, Ecim me gjunj të lodhur.. Ç`kostum duhet të veshim?   me ngjyra ,lakmues rrufesh lule e breza ylberorë në ...
Full story
image

Ju flet Tirana

    Këto dy ditë Prishtina u përfshi nga entuziazmi i 10-të vjetorit të pavarsisë. Me oshilacionet e veta, ku njëra palë bojkoton, ku tjetra nuk i ...
Full story
image

Persekutim

Persekutim  Astrit Lulushi Persekutimi është sëmundje, përndjekje në çdo qelizë, keqtrajtim i vazhdueshëm i njeriut ndaj njeriut (luftë brenda llojit), frikë e dhimbje.  Pavaresisht sesi quhet, persekutimi, ka ...
Full story
image

Tej qasjes së Sarros tek “Vdekja e kritikëve”

Tej qasjes së Sarros tek “Vdekja e kritikëve” F. Terziu   Rónán McDonald, një lektor i letërsisë në Universitetin e Reading, të Mbretërsisë së Bashkuar, ka shkruar një ...
Full story
image

“KRITIKA” E KRITIKËS LETRARE

Vangjush Saro “KRITIKA” E KRITIKËS LETRARE Ndër problemet e sotme të kulturës dhe të letrave shqip, është edhe mungesa e dukshme e kritikës letrare, artistike, e ...
Full story
image

“STILISTJA” E KËMBËVE TË MIA

SOT në Ditën e PËRVJETORIT TËND, e PËRJETSHMJA, NËNË!-Unë e di që nuk kthehesh, sepse asnjëherë nuk ke IKUR...Je në jetët e vazhdimësisë tënde, e heshtura... ...
Full story
image

ÇAMËRI, EDHE UNË JAM ÇAM

  ÇAMËRI, EDHE UNË JAM ÇAM   Motër e gjakut, motër e shpirtit, motër e zemrës, dhimbjen tënde e ndjej, e kam në gji. Kraharori i tëri më ...
Full story
image

VETMI

VETMI Shqyrtoj të njëqind'ta mendjette njeqind kokat, qe vozisin para meje,ne nje det kurmesh, gjymtyresh. Cila prej tyre do ta mbante mendimin tim ngrohtëe do ta rriste,si farëzën ...
Full story
image

KUJTIME TË DHIMBSHME, PO TË BUKURA FËMIJËRORE

KUJTIME TË DHIMBSHME, PO TË BUKURA FËMIJËRORE Nga Luan Çipi       Unë kam rrojtur gjatë, e jam shumë vite Dhe në krah kam pasur shokë me emër, Tani i them vetes: ...
Full story
image

GJAKHUMBURIT E JETËHARRUARIT NË KËRKIM TË FLORIRIT...

Kujtesë GJAKHUMBURIT E JETËHARRUARIT NË KËRKIM TË FLORIRIT...             Në vlerësim të heronjve të nëntokës, në 70 vjetorin e Minierës së Kromit Bulqizë. Njerëz të lirë që dhanë ...
Full story
image

Njeriu që shndërrohej në langar

Njeriu që shndërrohej në langar Nga Reis Mirdita Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta -XXXVII- Në këto momente trishtuese, kur lehonë e bebe luftonin për jetë, drita ...
Full story
image

TABELA

  FASLLI HALITI TABELA           Në trungun e titullit të gazetës Ka ngulur këtë tabel Kryeredaktori : Ndërsa Fushave, Arave, Fëllëza e dashurisë fluturon, Askund s’ka tabelë Që fluturimin ia ndalon.   ZHURMË    Para meje ...
Full story
image

Urime shteti im!

Urime shteti im! Ne si popull dhe gjeneratë e pavarësisë, jemi njerëz me shumë fat, që Kosova jonë e lirë, sot feston me gëzim jubileun e parë historik të shtetësisë ...
Full story
image

GËZUAR PAVARËSINË KOSOVË

GËZUAR PAVARËSINË KOSOVË (cikël me poezi)THIRRJE KOSOVARE Hape derën dhe për mua, Europë e vjetër,Europë e re, Mos më lërë më të vuaj, Jam e jotja s'më vë re...? Jam ...
Full story
image

O Shqypni e mjera...

O Shqypni e mjera...Astrit LulushiKur era e ndryshimeve u përplas në kufijtë e Shqipërisë Socialiste, më 1990, shumica kërkonte përmbysje sistemi. Veçanërisht këtë nevojë shprehën ...
Full story
image

MALL

MALL Nga Xhevair Lleshi   I dashur mik! Dikur im atë, në vegjëlinë time, kur lexoi në fletoren time që po i shkruaja letër një shoqes sime të klasës, ...
Full story
image

Nuk e çon vetullën Idriz Seferi. …ose... një letër për Sabit Rustemin*.

Nuk e çon vetullën Idriz Seferi. …ose... një letër për Sabit Rustemin*.   Nga Timo Mërkuri   Drejt e pate o Sabit Rustemi kur i pëshpërite Idriz Seferit të bronxtë ...
Full story
image

INTERVISTË ME FUSHËN

Faslli Haliti Viz. S.kamberi «Artist i Popullit» INTERVISTË ME FUSHËN  .poemth.     ROLOG   Myzeqe moj fushë Myzeqe Moj fushë Ti ishe hambari ynë  Me misër të bardhë si sermë Ti je ...
Full story
image

Mbrëmje letrare me rastin e 10-të vjetorit të pavarësisë së Kosovës

Faruk Ajeti, sekr: “Ju jeni lidhje e fuqishme me krijimtarinë letrare në gjuhën e nikoqirit dhe gjuhëve tjera këtu ku ne jetojmë. Kjo e ngritë ...
Full story
image

AMBASADORI XHEJMS PËRDU: PAJTUESI I BALLKANIT

AMBASADORI XHEJMS PËRDU: PAJTUESI I BALLKANIT  (Me rastin e 10-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës) Nga Frank Shkreli Konsullata e Republikës së Kosovës në Nju Jork, si pjesë e ...
Full story
image

DY POEZI

BEDRI ALIMEHMETI DY POEZI "AMORE BELLO" (Claudio Baglionit) Nuk mund të mos jetë dashuria e bukur! Kur të gjitha historitë janë histori dashurie. Drithërim' e saj, sic rreh krahët një flutur, Në ...
Full story
image

Krahët e Shpendit përhapin përjetësimin e dëshmorit të Kombit Skerdilajd Llagami

NDERIM 10 VJETORIT TË PAVARËSISË SË KOSOVËS Krahët e Shpendit përhapin përjetësimin e dëshmorit të Kombit Skerdilajd Llagami Nga MSc. Albert HABAZAJ Në jetën e sotme shqiptare, ...
Full story
image

N J Ё S H Ё N L A Z A R I V Ё R T E T Ё

N J Ё   S H Ё N   L A Z A R   I   V Ё R T E T Ё  Nga Leonidha Naqedhrami  (Mikut  tim,  Qatip  ...
Full story
image

HIMNI I LIRISË DËSHMORËVE TË KOSOVËS

Nga ALBERT HABAZAJ   Këngën me ligje fillova: Sot si diva ju po flini, Sa u desh Nënë Kosova, Sa e do nëna të birin.   Çdo ditë jave, muaj’, viti, ...
Full story
image

Romani shqiptar në këndvështrimin e kritikut Vladimir MuÇa

Prof.dr. Resmi Osmani        Romani shqiptar në këndvështrimin e kritikut Vladimir MuÇa       Kritiku, poeti dhe prozatori i njohur Vladimir Muça, në pritje të shtatdhjet vjetorit të ...
Full story
image

Pa Mitrovicën nuk ka kuptim Kosova

Pa Mitrovicën nuk ka kuptim Kosova   Politika kombëtare nuk duhet ta harroj pwr asnjë çast “çështjen Mitrovica”   Nuri Dragoj, doktor i shkencave historike   Libri i Ramadan Kelmendit “Gërshetime ...
Full story
image

NJË LETËR* MIRËNJOHJEJE PËR At ANTONIO BELLUSCI

Frascineto (CS). provincën e Kozencës Itali I nderuar At Antonio!. Me mallin e vatanit dhe për dashurinë e vllezërve tanë kudo që gjënden, sot mejtova që të dërgoj ...
Full story
image

C’ te Jete Valle Dashuria?

C’ te Jete Valle Dashuria? Dashuria eshte nje peme me vlere, Kerkon ta ruash e trajtosh perhere, Dashuria eshte nje femije i llastuar Qe ka syte e ...
Full story
image

Aktakuze ndaj Kryeministrit izraelit Benjamin Netanjahu dhe realiteti Demo-autokratik shqiptar.

Aktakuze ndaj Kryeministrit izraelit Benjamin Netanjahu dhe realiteti Demo-autokratik shqiptar. Pirro Dollani               Policia izraelite  ka bere ...
Full story
image

“Besim Sahatçiu. Një jetë për ekranin dhe skenën”

Kadri Tarelli, shkruan:   Në sallën e Akademisë së Shkencave, në Tiranë, ditën e premte, datë: 09, të shkurtit, 2018, u organizua përurimi i librit të Kopi ...
Full story
image

KUJTIME TË DHIMBSHME, PO TË BUKURA FËMIJËRORE

KUJTIME TË DHIMBSHME, PO TË BUKURA FËMIJËRORE Nga Luan Çipi   Unë kam rrojtur gjatë, e jam shumë vite Dhe në krah kam pasur shokë me emër, Tani i them vetes: ...
Full story
image

TRAMUNDANË LIRIKE

Nga Albert HABAZAJ   TRAMUNDANË LIRIKE   Vlonjates nga Kosova, të famshmes Meliha Doda   Me një mall sa deti Për Meliha Dodën, Po e nis një këngë Si nderim për Vlorën.   Ref.: Lule e ...
Full story
image

NJË KUSHTRIM PËR KULTURË!

NJË KUSHTRIM PËR KULTURË!                                         Nga Frank Shkreli Ditët e fundit jemi dëshmitarë të një përplasjeje tjetër në Shqipëri – jo të një natyre politike kësaj ...
Full story
image

PLURALIZMI FETAR DHE TOLERANCA

 Nikë Gashaj  Bota bashkëkohore jeton në pluralizëm, nacional, etnik, fetar etj. Pluralizmi fetar është pasojë e kulturës planetare bashkëkohore. Prandaj, për shembull, në vendet e europës ...
Full story
image

SHPENDIT PËR DITLINDJE

Kadriu uron:   Shpendi Topollaj, më 14 shkurt, në ditën e shenjtë të “Shën Valentinit”, ka ditëlindjen.  Pak vargje për urim!   SHPENDIT PËR DITLINDJE   Linde ti në dit dashnije, Porsi zog, në kohë furtune. Nuk lakmon kurorë lavdie, Veç aromë e djersë pune.   Ti o Shpend, me ...
Full story
image

NË HANJA TË KRETËS LUHET NJË DRAMË, MOS PRESIM TË LUHET TRAGJEDI?

  Në Hanja të Kretës po luhet një dramë, dramë të cilën e ndan në fije të perit një tragjedi. Në amfiteatrin e shfaqjes nuk shohim ...
Full story
image

Eruditi Ramadan Sokoli dhe një cylë dyjare

     Kjo fotografi e studiuesit të njohur të muzikës popullore shqiptare (por jo vetëm të saj), njëkohësisht edhe mikut tim të ndjerë, prof. Ramadan Sokoli, ...
Full story
image

Rrësheni, qyteti që rend të kapë ritmet e vrullshme të kohës…

Reportazh: Nga Nikoll Vladi Gëzim Loka   I krijuar në vitet e para të pasçlirimit, aty nga viti 1949, Rrësheni ka provuar kulme dhe rënie, urbanizim dhe rrënim, ngjitje-ulje, mirëqenie ...
Full story
image

Permendje Historike Kombetare

Permendje Historike Kombetare RIBASHKIMIN E KOMBIT-në një SHTET të vetëm-i mundshëm,I domosdoshëm dhe i pashmangshëm.-Historia përsëritet,por para se teë ndodhë kjo alternative,duhet të jemi te Bashkuar ...
Full story
image

Drejtuesi „i ri“

Nga  Petrit MalushiDrejtuesi „i ri“            Në metrat e fundit të jetës aktive, mosha e detyronte drejtuesin të dilte në pension. ...
Full story
image

Gjuhë

GjuhëAstrit LulushiFjalët e vitit të kaluar i përkasin gjuhës së vitit të kaluar, dhe fjalët e vitit të ardhshëm pritet t’i përkasin vitit të ardhshëm, ...
Full story
image

NJË ROMEO DHE ZHULJETA E KOHËS SONË DHE SEKURITIVI

 (Tregim për Shën Valentinin) Buqeta me lule qëndronte ende mbi tavolinë. Atë nuk e meritoi as tregimi I fundit që bënte fjalë për sakrificën ditën e ...
Full story
image

XHELAL!

XHELAL! *         In memoriam, XHELAL HOXHËS                   (elegji) Nga   Përparim  HysiXHelaaaaaaaaaal, të thërresVallë, a më dëgjon?Po hajde ...
Full story
image

GODINA E BISHANAKËS, VATRA HISTORIKE E QYTETIT TË FIERIT

GODINA E BISHANAKËS, VATRA HISTORIKE E QYTETIT TË FIERIT       Në Fier kan qenë disa ndërtesa të njohura qeveritare të cilat përbënin iventarin e objekteve me ...
Full story
image

Një botë plehrash që kërkojnë të drejtat

Ilir Levonja Një botë plehrash që kërkojnë të drejtat Mjaft u morët me këto, plehrat e kinemasë. E çfarë janë, asgjë. Sikur çfarë kanë bërë..., janë ngjitur ...
Full story
image

CIKËL FABULISTIK

CIKËL FABULISTIK MEVLUD BUCI DINAKËRI Shkrepi hëna në ograjë, Dritë bëri në thepaja, Doli dhelpra nga gëmusha, Qeshi fort sa e pa arusha. Mos qaj hallin i tha një ketër, Për dredhi është ...
Full story
image

BALLADE PER MANJOLEN

BALLADE PER MANJOLEN Ajo s'është më. Atë e vranë. Oh! Jo, jo me saktë. E therën! Me thikë?!! Jo, ende nuk u shpreha qartë. Manjolën e bukur, Manjolën e blertë,  Manjolën e luleve të ...
Full story
image

ERMAL META DHE MËSUESET E GJUHËS SHQIPE ...

ERMAL META DHE MËSUESET E GJUHËS SHQIPE NË GREQI Projekt opinion për 7 marsin Ermal Meta është fitues në një festival prestigjioz. I lumtë. Pas i vjen ...
Full story
image

LIRIKA POETIKE E VULLNET MATOS, SI PËRJETIM I EMOCIONEVE TË FORTA ME NDJESI TË THELLË NJERËZORE.

Nga AGRON SHELE Vullnet Mato është nga ata autorë i cili i ka thurur himn jetës, e ka shfaqur atë përmes prozës dhe poezisë katërcipërisht ...
Full story
image

ME SYTË E HËNËS

ME SYTË E HËNËS Një natë në të perënduar,Ndjeva agun e frymës tëndeTë më gudulisë si fëmijë nëpër gushë,Ndjeva fëshfëritjet e lëkurës tëndeTë lëkundeshin në barin ...
Full story
image

Romani është një hymn, një përmendore që i ngrihet gruas shqiptare

Prof.dr.Resmi Osmani     REFLEKSIONE PËR ROMANIN “MISTERET E PARISIT TË VOGËL” I botuar në fund të vitit të shkuar,romani “Misteret e Parisit te Vogël”, shkruar nga romancieri ...
Full story
image

Do më shoqëroj stresi

 Do më shoqëroj stresi Sot çdo dhimje ka ngjyrën e saj Ndërsa e imja ka ngjyrë harreze, Dashurinë, në kujtesë do ta mbaj Dhe ajo do më dhurojë veç ...
Full story
image

ENGJEJT E VEGJEL

ENGJEJT E VEGJEL Ashtu si lulja ,qe kurre nuk celi,Ne grembo te Nenes ,driten se pe,Ti zgjate duart ,te falnin jeten..Ajo zemer e vogel ,me yjet ...
Full story
image

Tërheqje...

Tërheqje...Astrit LulushiTërheqja nga frika është e kushtueshme. Eshtë si një nga ato fitoret e Pirros, që të lënë thjesht të jetosh. Kështu skllaveria ka arritur ...
Full story
image

Një libër me vlerë historike me autor Nuri Dragoj

Nga Bashkim Saliasi Prapaskenat e Konferencës së Londrës Një libër me vlerë historike me autor Nuri Dragoj   Me të drejtë Nuri Dragoj shkruan: “Ky libër është një kujtesë ...
Full story
image

FJALA

AGIMI QAZIM SHEHU Si gjoks i një vajzë nën mëndafsh, Kur ajo e nxjerr nga i pëvëluari afsh, Del agimi prej bezes së natës, Afshin e thërret pakëz nga pakëz, Prej ...
Full story
image

FANTAZMA E SHËNJAVE

FANTAZMA E SHËNJAVE 72 vite më parë, në vitin e dytë që ishte hapur shkolla jonë, mësuesi na mësonte, veç të tjerash edhe vjersha. Njëra ...
Full story
image

MIQTË E MJERË

  1.MREKULLIA   Ç’dhi të përkryera, dhitë. Lindën dje, por si ka mundësi të dinë me kaq saktësi gjithë gjërat e dhive. Duket sikur kanë studiuar gjithë gjërat e dhive ...
Full story
image

Realiteti në Shqipëri si te melodramat e Raxh Kapurit

Realiteti  në Shqipëri  si te melodramat e Raxh Kapurit Nga Skënder S.KAPITI Sot po ta shohim nga afër realitetin shqiptar  kudo, dhe jo vetëm  në periferi ...
Full story
image

Pse ma gavnjeve cucën,dhaskal?!

Pse ma gavnjeve cucën,dhaskal?! Tregim Nga  Përparim   Hysi    Aha,- shpotiti sa më pa, - të kishnjam kërkuar në qiell dhe ja tek të gjeta në tokë. Se ...
Full story
image

Në Sazan

                Në Sazan Nga Fatmir Terziu   Duke i bërë radioskopinë mushkërive brenda një tuneli larg syve: qelizat shenjëza të pushtuara në harta të ndryshme e zeza si një paqe e ...
Full story
image

Shurup kolle

                    Shurup kolle Nga Fatmir Terziu   Mizori shijesh shpie në fytin tim. Zbret në brendësinë e mishtë dhe mësyn, pos një luge që e derdh në grykë. Trupi është i lodhur. ...
Full story
image

ORA E GRINUIÇIT

Vullnet Mato    ORA E GRINUIÇIT Kur ora e meridianit lindor, mbeti pas Grinuiçit, nga dështimi i zemberekun të dobët të asaj ore,  bota e quajti, ora dështake e meridianit të ...
Full story
image

DOLA HENEN TA TAKOJ

DOLA   HENEN  TA TAKOJ                    Nga Mhill Marku, Shengjin Muzgu sonte e mbylli syrinDita po shkon të flej gjumëPas ...
Full story
image

ME ZOGJTË E FILHARMONISË SË PRANVERËS

ME ZOGJTË E FILHARMONISË SË PRANVERËS   Avdush CANAJ, Porta e këngës, vargje për fëmijë e të rinj, Faik Konica, Prishtinë, 2017 Shkruan: VELI VELIU Nga porta e këngës ...
Full story
image

PO E NDËRTOJ VET NjË SHTËPI!

NDODH... Shpesh vijnë poet, mbledhin karrige, nëpër salla u lexojnë vjersha atyre që pijnë raki. Këto takime bukurisht janë ngazëllyese pasi dhe karriget mësohen të dëgjojnë poezi... ...
Full story
image

E shihja përditë, të paktën prej 6 vitesh

Rexhep Shahu Tungjatjeta Arshin Xhezo! (në dy vjetorin e vdekjes) Në orën 9 të mëngjesit të 10 shkurtit 2016, sot dy vjet më parë, Izet Duraku më thotë ...
Full story
image

FIGURË SHUMËDIMENSIONALE E KULTURËS SË GJITHMBARSHME SHQIPTARE

AGIM VINCA FIGURË SHUMËDIMENSIONALE E KULTURËS SË GJITHMBARSHME SHQIPTARE Prof. Ass. Dr. Besim Muhadri Hyrje Agim Vinca është një nga figurat kyçe të fushës së studimit të letërsisë ...
Full story
image

BULQIZA NDËRTOI SHQIPËRINË POR AJO E HARROI ATË

BULQIZA NDËRTOI SHQIPËRINË POR AJO E HARROI ATË Shënime të gazetarit Me rastin e 70 vjetorit të minierës së Bulqizës Një historian i huaj shkroi se ...
Full story
image

HASAN HASNJOKU ELBASANASI FISNIK ME URTËSI TË MENÇUR

HASAN HASNJOKU ELBASANASI FISNIK ME URTËSI TË MENÇURParaditja e datës 9 shkurt 2018, nuk ishte një paradite e zakonshme edhe pse dimërore! Në orën 10. ...
Full story
image

Profesorë na falni, na lindi “një axhustim i nevojshëm”

Profesorë na falni, na lindi “një axhustim i nevojshëm” Dr Fatmir Terziu   Fjala shqipe “Axhustim” në “Oxford Albanian – English Dictionary” (Oxford University Press; 1999) u jepet ...
Full story
image

BAHRI OMARI, “NDERI I KOMBIT SHQIPTAR’’

  (Nga Luan Çipi, në përvjetorin e lindjes)       Bahri Omari u lind në 10 Shkurt të vitit1889 në qytetin e Gjirokastrës dhe ishte biri i Iljazit dhe ...
Full story
image

Sistem pa sistem, pa motor, pa shofer, pa pasagjer, makinë pa rrota. Rrotë.

Lumturisht e papunë !           Leonora Laçi   Ndodh që puna ta jep lumturinë, në rrethanat tona, puna ta kufizon atë, ta bjerrë, ta pengon aty produktivitetin. Është groteske ...
Full story
image

JALTA DHE SHQIPNIA ...

Nga Fritz RADOVANI 11 SHKURT 1945  – 2018: JALTA  DHE  SHQIPNIA ... “MOJ  SHQYPNI,  E  MJERA  SHQYPNI,   KUSH  TË  KA  QITË  ME  KRYE  N’ HI ?”                                                 ...
Full story
image

ADOLESHENCA E PAPËRSËRITSHME

ADOLESHENCA E PAPËRSËRITSHME Tregim Vetullat e diellit përkëdhelën me një nuancë të kuqërremtë flokët e gjatë të Elenës, teksa ajo po sodiste perëndimin nga veranda e shtëpisë ...
Full story
image

Ish ministrja Karabina: Të ndalojë marrëzia që po shkatërron shkollën

  Të ndalojë marrëzia që po shkatërron qëllimisht shkollën dhe arsimin bazë të çantës së lehtë dhe dijes së cunguar. Arsimi parauniversitar, i cili është arsimimi ...
Full story
image

PO KANIONET E SETËS PSE PREKEN Z. RAMA?

PO KANIONET E SETËS PSE PREKEN Z. RAMA? Është koha edhe për një VETING mbi natyrën, për të nxjerrë para ligjit të gjithë ata që shkatërruan ...
Full story
image

LONDRA NË KUJTESËN TIME

Behar Çaushllari LONDRA NË KUJTESËN TIME Thonë Londra është në mjegull Po ka më shumë se kudo qartësi, Syri të sheh zhvillim dhe rregull, Nderohet puna për çdo njeri.   Vend me ...
Full story
image

Greqi-Maqedoni, a mund të zgjidhet mosmarrëveshja e emrit?

  Greqi-Maqedoni, a mund të zgjidhet mosmarrëveshja e emrit? Viktor Mërkuri Petagog në Fakultetin Juridik Universiteti Europian i Tiranës Avokat   Javën e kaluar qindra mijëra shtetas grekë morën pjesë ...
Full story
image

MIRËNJOHJE KIRURGUT SKËNDER HOXHA

  MIRËNJOHJE KIRURGUT SKËNDER HOXHA ESE nga Faslli Haliti   Për tridhjetë vjet rresht e kam parë doktor Skënderin të kthehet në këmbë ose me biçikletë nga spitali, gjithmonë ...
Full story
image

NA BASHKOI MIKU YNË, KADRI TARELLI…

Skicë: NA BASHKOI  MIKU YNË, KADRI  TARELLI… 1. Kishte pak ditë, që kolegu dhe miku ynë, arsimtari veteran, publicisti e autor librash, Kadri Tarelli, me banim në Durrës, ...
Full story
image

MBETA "ADMIRAL" I MENDIMIT TË LIRË!

MBETA "ADMIRAL" I MENDIMIT TË LIRË!   Tek shihja një ditë albumin e fotoveQë ahere kur unë isha djalë i riJo, ahere nuk ishte kohë e gradaveAdmiral kisha dalë ...
Full story
image

Poezia çan detin e ngrirë brenda nesh

Poezia çan detin e ngrirë brenda nesh  MARK SIMONI Në dhomën e madhe të një bukinisti fiorentinas gjeta librin e famshëm “Poezia dhe diskurse mbi poezinë” të ...
Full story
image

Viti i Bostonit

Viti i Bostonit NGA ELIZABETA ALEXANDER Javën e parë në Kembrixh një makinë plot me djem të bardhë u përpoq të më largonte nga rruga dhe të pështynin ...
Full story
image

NJË DRITARE E “QORRUAR” DHE NJË GERMË E “SHUAR” PËR DIASPORËN!

NJË DRITARE E “QORRUAR” DHE NJË GERMË E “SHUAR” PËR DIASPORËN!   Opinion Nga Abdurahim Ashiku, Athinë. Kanali televiziv nr. 3 për Diasporën po nuk doli të ...
Full story
image

SI E SHËNOI DIASPORA 50-VJETË MË PARË NË ROMË, 500-VJETORIN E VDEKJES SË GJERGJ KASTRIOTIT – SKENDERBE

                                                   Nga Frank Shkreli Siç dihet, viti 2018 është shpallur nga qeveritë e Tiranës dhe të Prishtinës, por edhe nga Kisha ...
Full story
image

N'shenjë kujtimi per Valentinë!

N'shenjë kujtimi per Valentinë! Nga Mustafë Rugova, Hollandë Hajde çikë pash ashikninëT'lidhim besë si DukagjinëPeshë ta çojme krejt DardanineN'shenje kujtimi per Valentinë!Hajde ngutu ardhsh e bardheSe kjo kohe shume nuk pretShume kan ...
Full story
image

Pesë aspektet e munguar të thelbizmës së shkrimit në ...

  Pesë aspektet e munguar të thelbizmës së shkrimit në monizëm Dr Fatmir Terziu   Shkrimi i një romani ishte “një detyrë e frikshme” më thoshte gjatë bisedave të ...
Full story
image

Homazh për të rënët e lirisë

    70 vjet më parë   Më 25 janar 2006 Asamblea Parlamentare e KE-së, me 99 vota pro, 42 kundër dhe 12 abstenime, miratoi rezolutën Nr. 1481 (2006) ...
Full story
image

Dialog me paranë

Nga  Petrit  MalushiDialog me paranëTë kam ty ? Jam si pranvera,Si dhëndërrush i gëzuar,Dehur si i pirë nga vera,Si fëmijë i lumturuar.Kreu dashurisë je ti,Nga ...
Full story
image

CIKEL POETIK

Bedri Alimehmeti CIKEL POETIK "PETIT CAFE" U gjenda sot papritmas dhe krejt rastësisht Para një bari të vogël ku lexohej "Petit Cafe"  Tabel'e shkruar me sa kuptoj, në frëngjisht. Po e ...
Full story
image

VAÇJA ENDE KËNDON

Sapo kishte  kënduar në Orën Gazmore të qytetit, Vaçja erdhi  në shtëpinë tone. Ne kishim  hyrje-dalje me Zelët. Që  në moshën dymbëdhjetë vjeçe, Vaçja ishte  ...
Full story
image

Në Këlcyrë, varreza greke dhe italiane Athina kërkon të legalizoj teorinë e Vorio-Epirit

  Në Këlcyrë, varreza greke dhe italiane Athina kërkon të legalizoj teorinë e Vorio-Epirit Nga Nuri Dragoj Qeveria shqiptare pranoi zgjerimin e varrezave greke në Këlcyrë e Bularat, madje ...
Full story
image

“O nieri, fol bre! Ku e ke hallin?”

Në vitet 1910, shkrimtari i madh norvegjez Knut Hamsun përshkruan, luftën e njeriut me urinë, të ftohtin e hidhur dhe talentin në qytetin Kristiana (Oslo, ...
Full story
image

PRANGA NË TRUTË TONA

  PRANGA NË TRUTË TONA Më falni, më vjen keq, por unë nuk mund të bëhesha pushkë as dorë a gisht që tërheq këmbëzën për me vra ...
Full story
image

Libri “Hapësira negative” i Luljeta Lleshanakut, botohet në Mbretërinë e Bashkuar

Libri “Hapësira negative” i Luljeta Lleshanakut, botohet në Mbretërinë e Bashkuar Sapo ka dalë në treg, libri me poezi në gjuhën angleze “Hapësira negative” i poetes ...
Full story
image

TE HARRUARIT: Vëllezërit tanë çamë ortodoksë

    Ka ditë që flitet kaq shumë për Camërinë mitike. Së fundit, duke e mohuar e përdhosi keq edhe vete presidenti grek. Por, tek e fundit ...
Full story
image

ETYDE PER VENDLINDJEN

SHEFKI KARADAKU ETYDE PER VENDLINDJEN  ( Nga libri Toraks , që botohet së shpejti Spahikorre Spahikorre Dëlirem kur të shoh…                   *** Shefki Shefki lejlekët thirrën fort tek ikën nëpër ...
Full story
image

Me krahëmarrje punës

Me krahëmarrje punës          (mikroantologji)Nga  Përparim  Hysi          Gjatë jetës kam njohur njerëz që nuk e duan punën a, për ...
Full story
image

Një kambanë që kumbon në heshtje

Një kambanë që kumbon në heshtje                                        ...
Full story
image

Lexuesi shton dijet

  Lexuesi shton dijet kur lexon revistën “Universi”   Revista kulturore shkencore “Universi”, botim  i Institutit Shqiptar të Mendimit dhe i qytetërimit Islam në Tiranë, NR 17, ndodhet ...
Full story

KRIPËMJALTËZA

KRIPËMJALTËZA        Hyjninë që sjell e ndjell buzagazin e një kombi, apo të një bashkësie njerëzish, unë do ta quaj Kripëmjaltëza. Nuk është veç përfytyrimi ...
Full story
image

E SHTRENJTA IME TI, TINKA KURTI

E SHTRENJTA IME TI, TINKA KURTI(Nuk kam frymë për ngushëllim, por dy Fjalë i kam për ty, Tinka ime!)…“ Moj kulla bukë dhënë – uratat t’u ...
Full story
image

Shteti “ka vdekur”

Shteti “ka vdekur” Nga Skënder S.KAPITI Aty ku ligjin e bën dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papërgjegjshmëria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja ...
Full story
image

Doni ndryshim? Ja një propozim për shkollën e sotme...

Doni ndryshim? Ja një propozim për literaturën e sotme... Dr Fatmir Terziu   P. Vannini dhe L. Milne (2014) në studimin e tyre “Etnografia publike si angazhim publik” ...
Full story
image

Ariola është aktualisht studente e vitit të katert për doktoraturë në kërkime mjekësore

Intervistë: ARIOLA BARDHI – NJË SHKENCËTARE E RE SHQIPTARE NË AMERIKË  Intervistoi: Blerina BYTYÇI  Ariola Bardhi: Studimet në Amerikë më dhanë mundësinë per tu dashururar me shkencën.  Ariola është ...
Full story
image

FJALA NË SHESH

      Kur fjala në kurorë  e  ndien plagënnga dhimbjet  e  të qenit e shtypur dhe nga kërcënimet që të mos jetëdëshmitare e krimeve të pushtuesit....   Pjesëmarrja e fjalës për  Çamërinënë ...
Full story
image

SOVRANËT NUK U PRESIN KOKAT GAZTORËVE

SOVRANËT NUK U PRESIN KOKAT GAZTORËVE Në gusht të vitit 1997, në një moshë të shtyrë, vdiq në Moskë komiku i njohur Jurij Nikulin, i njohur ...
Full story

SOVRANËT NUK U PRESIN KOKAT GAZTORËVE (2 - VIJIMI)

SOVRANËT NUK U PRESIN KOKAT GAZTORËVE (2 - VIJIMI) “Si urdhëron, shoku Enver, radhën tjetër që të dal, do të them diçka!” Menjëherë pas këtij premtimi shokët me ...
Full story
image

NË KËTË SEZON TË NXEHTË UNË MENDOJ PËR TY

  Nâzım Hikmet Ran (15 janar 1902 - 3 qershor 1963), i njohur zakonisht si Nâzım Hikmet (shqiptim turk: [naːzɯm hikmɛt] (Rreth këtij dëgjimi të shëndoshë)) ...
Full story
image

KUR DEHEN PROTEZAT

KUR DEHEN PROTEZAT Tregim Nga Fatmir Terziu   “Protezat, asetet e huazuara, ushqimi cfilitet para lotëve, sytë pushtohen nga ikja, të gjitha gjërat dakordohen në një kod të ndjeshëm, të ...
Full story
image

Patriotizmi steril nuk ndihmon Shqipërinë!

Dr. Ledian DROBONIKU,        Patriotizmi steril nuk ndihmon Shqipërinë!           Kuptojmë se cili është patriotizmi steril: 1. Patriotizëm steril është ai që kërkon shpëtimin e ...
Full story
image

Kristaq Turtulli sjell një roman për të na zbuluar misteret e qytetit të tij

Kristaq Turtulli sjell një roman për të na zbuluar misteret e qytetit të tij Nga Aleko Likaj E përjetova si një ngjarje të zëshme artistike në ...
Full story
image

A JA VLEN TË KUJTOHET NJË PRESIDENT?

A JA VLEN TË KUJTOHET NJË PRESIDENT? (Omer Nishani, në përvjetorin e lindjes) nga Luan Çipi Omer Nishani lindi në Lagjen Palorto të qytetit të Gjirokastrës më 5 ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1