Fatmir Terziu

image

S’rriten fëmijët, pa u besuar përrallave…

S’rriten fëmijët, pa u besuar përrallave… Nga Faruk Myrtaj   Askush nuk është vetëm në këtë botë. Aq më pak kur mërgon. Sidomos kur mërgon. Njeriu është një
Full story
image

KOSOVA NË VEPRËN LETRARE DHE PUBLICISTIKE TË ISMAIL KADARESË

KOSOVA NË VEPRËN LETRARE DHE PUBLICISTIKE TË ISMAIL KADARESË Prof.ass.dr. Besim MUHADRI Fakulteti i Filologjisë i Universitetit të Gjakovës “Fehmi Agani” Hyrje Ismail Kadare, qoftë në poezi, qoftë ...
Full story
image

ZEKË LUSHAJ IKONË E FOLKLORIT TONË KOMBËTAR

Një natë me tingujt e çiftelisë e zërin melodik të rapsodit Zekë Lushaj,nga fshati Shaptej, Komuna e Deçanit. Nga Tahir Bezhani   Rapsodi Zekë Lushaj nga fshati Shaptej ...
Full story
image

“ËSHTË NJË AKT REVOLUCIONAR TË THUHET E VËRTETA NË KOHË GËNJESHTRASH”

GEORGE ORWELL                    “ËSHTË NJË AKT REVOLUCIONAR TË THUHET                                  E VËRTETA NË KOHË GËNJESHTRASH”                                                Nga Frank Shkreli Në janar të vitit 1950 vdiq Eric Arthur ...
Full story
image

Shkolla, vetëm ajo, ndihmon në njohjen e së vërtetës

Shkolla, vetëm ajo, ndihmon në njohjen e së vërtetës Dr Fatmir Terziu   Një vit më parë si sot në Tiranë, Ambasadori i Izraelit në kryeqytetin shqiptar, Boaz ...
Full story
image

LËRMËNI ATJE NË SKUTË

LËRMËNI ATJE NË SKUTË   (Lutja e një të verbri ploitik drejtuar politikanëve)   Lërmëni, mos më ngani, Qaj për Ju, Ju veç mos qani, Ju lutem faqen mos lagni, Në rrjedhtë ...
Full story
image

DERDHET SHPIRTI…

DERDHET SHPIRTI… QAZIM SHEHU në gotën e së qeshurës shpirti derdhet po edhe në humnera ku qeshin helmet. Derdhet në vargje lakmitarë, Në yje që ndrisin mëkatarë, shpirti derdhet, Dhe në trup nuk rri, Shkëputet ...
Full story
image

Erotika e konfiguruar me mjete të fuqishme stilistike

NJË POETESHË ME PËRMASA GJENIALE Gjenialiteti i saj nuk është një shprehje formale, por vlerësim i menduar mirë, me dëshmi reale, e cila bëhet plotësisht ...
Full story
image

VJEN ME ROMANIN E SAJ TË PARË

  AUTORJA DURRSAKE SOFIKA BONJAKU    Teksa përhumbesha mes rreshtave të romanit “Vetëm pesëmbëdhjetë” të autores Sofika Bonjaku, më dilte parasysh ai konstatimi i ...
Full story
image

Letërsi e munguar

Letërsi e munguar                       HIROSHIMA MON AMOUR                (Hiroshima dashuria ime)         ...
Full story
image

Pak "behar" në palcë të dimrit

Pak "behar" në palcë të dimrit          ( një cikël me lirika) Nga  Përparim   Hysi 1. Mu  në dimër të moshësMu në dimër të ...
Full story
image

Shkolla e sotme, reflektim i tërë pamjes sociale shqiptare

Shkolla e sotme, reflektim i tërë pamjes sociale shqiptare Dr Fatmir Terziu   Problemet e shkollës së sotme janë një model i pastër i problemeve të të gjithë ...
Full story
image

Në përkujtim të Ditës Ndërkombëtare të përkujtimit të holokaustit

                 NJË NGA MIRËNJOHJET MË TË MËDHA   Në përkujtim të Ditës Ndërkombëtare të përkujtimit të holokaustit            Një ...
Full story
image

Shënime sipas kujtimeve të mërgimtarit të vjetër

KUR JACQUES CHIRAC FIRMOSTE NGRITJEN E SHESHIT “SKANDERBEG” NË PARIS   Shënime sipas kujtimeve të mërgimtarit të vjetër Kristo Zharkalliu   Është “VITI I SKËNDERBEUT”, 550 vjetori i ...
Full story
image

DRITË JETE-NJË LIBËR

DRITË JETE-NJË LIBËR NGA MEVLUD BUCI Nga Qazim Shehu Mevlud Buci,poet,publicist,analis,fabulist,gjurmues i pareshtur i shpirtit kolektiv popullor përmes fjalës së mençur,autor i 25 librave të zhanreve dhe ...
Full story
image

E vogla zhurmëmadhe!

E vogla zhurmëmadhe!   Një mizë e vogël zhurmëmadhe E dëgjoj tek më fyen qetësinë Vëmendje kërkoka sot patjetër  Kjo mizë as e zezë e as ...
Full story
image

RRUGËT E VDEKJES...

    Besniku akoma i ka të freskëta ditët e vështira të luftës së fundit që bëri Ushtria Çlirimtare e Kosovës për lirinë e trojeve tona nga ...
Full story
image

Dobrusha ime

           27.01.2018   Atje në Skrapar, në prehër të malit, Si princeshë e bukur Dobrusha më rri. Gëzon zemra e plakut dhe e djalit, Para saj ...
Full story
image

Njeriu

NjeriuAstrit LulushiNjeriu përbën misterin më të madh në këtë botë; thellësisht, ai nuk e di nga vjen, as ku po shkon dhe as çfarë do ...
Full story
image

MELBOURNE ME ROGER FEDERER... MA I BUKUR SE KURR !

Nga Fritz RADOVANI:           MELBOURNE JANAR 2018   28 JANAR 2018: Edhe pse temperatura në qytetin Melbourne ishte mbi 38 gradë celcius, rrugët e bukura ishin të mbushuna me ...
Full story
image

VEPËR QË PROVOKON PËR SHUMËÇKA

VEPËR QË PROVOKON PËR SHUMËÇKA   Nga Ryzhdi Baloku  Sejdi Berisha:"Përtej shkrimit", botoi "Club Kultura, Pejë",2013.  Libri "Përtej shkrimit", është një përmbledhje me punime të zhanreve të ndryshe letrare të ...
Full story
image

Arsim cilësor pa dështakë…

Arsim cilësor pa dështakë… Dr Fatmir Terziu Puna e mësuesit dhe vlerësimi publik kanë qenë nxitësit e reformave arsimore në mbarë botën. Sa më shumë që ligjvënësit ...
Full story
image

KUSH ËSHTË DIASPORA SHQIPTARE E VËRTETË

Thanas L. Gjika   KUSH ËSHTË DIASPORA SHQIPTARE E VËRTETË (Me rastin e vizitës që do të bëjë Ministri Majko tek ne)             Qeveria Rama i shtoi kabinetit ...
Full story
image

Bëj gajret, ore burrë i dheut! Jeta është shkollë

    Mosmirënjohja është dobësi e karakterit (Gëte)   Para pak ditësh, nga një shoku im i vjetër nga Tirana, me të cilin jam njohur para shumë vitesh, mora një ...
Full story
image

Dashuria e përbashkët për “Mësuesin”

    -Pak fjalë  për publicistin e pa papërtuar Fran Gjoka, mikun e kolegun tim prej afro 40 vitesh- Deri në vitin 1974, kur mbarova shkollën e lartë, ...
Full story
image

Të zbulosh Sterjo Spassen…

Prof. dr. Bardhosh Gaçe  Të zbulosh Sterjo Spassen… (Shënime mbi librin “IM ATË STERJO” të Ilinden Spasses) Në historinë e mendimit estetik, e cila përveçse lidhet shumë me ...
Full story
image

PASQYRIMI I FIGURËS SË SKËNDERBEUT NË VEPRËN LETRARE TË BILAL XHAFERIT

Me rastin e 550-vjetorit të vdekjes së Skënderbeut PASQYRIMI I FIGURËS SË SKËNDERBEUT NË VEPRËN LETRARE TË BILAL XHAFERIT Dr. Besim Muhadri Hyrje Epoka dhe figura e ...
Full story
image

Pavdekshmëria e njeriut lidhet me trashëgiminë që ai lë në dobi të shoqërisë

“DASHAMIR ZAÇE NJË RILINDËS I KOHËS SONË” LIBËR NGA ABDURAHIM ASHIKU Pavdekshmëria e njeriut lidhet me trashëgiminë që ai lë në dobi të ...
Full story
image

E brengosur mos ji aspak

KOSOVË Republikë krenarie je ti Prandaj që prej rrënjëve ilire ti daton, E brengosur mos ji aspak, Se një ditë agresori i humb të gjitha Ndërsa ti realizon ándrrën shekullore ...
Full story
image

ATIK, HOLEK DHE BERAT, EFTIHIM XHIBLATI DHE HEBRENJTË

  Shënime të lexuara, jo pa rast, edhe një herë tani vonë Nga Xhevair Lleshi   U hodha edhe njëherë sytë shënimeve që kisha mbajtur në fundvitet tetëdhjetë të shekullit të ...
Full story
image

Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta

Rufë tmerruesi Nga Reis Mirdita Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta -XXXVI- Rufa që është përmendur edhe më parë, ishte njeri nga mishi e ashti por në ...
Full story
image

FILOZOFI ISUF LUZAJ, VJEN NË LETRAT SHQIPE

  Më në fund Isuf Luzaj hyn në Shqipëri nga “dera ballore” e jo nga “dera e fshehtë”. Kështu shprehet dikush, kur ka parasysh ç’është bërë ...
Full story
image

MANUALI I RI I POEZISË

MARK STRAND (1934 – 2014) Timothy Greenfield-Sanders, Mark Strand   Mark Strand (11 prill 1934 - 29 nëntor 2014) ishte një poet, eseist dhe përkthyes amerikan i lindur ...
Full story
image

Një libër historiko-shkencor me fakte tronditëse

Prof.Dr.Eshref Ymeri   Një libër historiko-shkencor me fakte tronditëse                       Libri i fundit i shkrimtares dhe i publicistes së shquar Vilhelme Vrana Haxhiraj, me titull“Tradhtia e Madhe ndaj ...
Full story
image

NJË LIBËR ME VLERA PËR MËSUESIT,NXËNËSIT DHE KOMUNITETIN

NJË LIBËR ME VLERA PËR MËSUESIT,NXËNËSIT DHE KOMUNITETIN Shtypëshkronja Filara në Tiranë botoi librin  “Komunizmi përmes dokumentave arkivore” Represioni në periudhën e vetizolimit(gjysma e dytë e ...
Full story
image

Mosmarrëveshjet në Vetëvendosje

Mosmarrëveshjet në Vetëvendosje Dilaver Goxhaj   Mosmarrëveshjet e tashme në VV, gjykuar nga  deklaratat e Grupazhit separatist nuk janë gjë tjetër veçse një puç i dështuar. E quaj ...
Full story
image

KURRË S’BESOJ

VENDOSMËRI   I dërgoja mbrëmje mëngjes letra qiellit Ai derdhet mbi to flakë rrufetë Dhe hi supesh kthente.   Majëpenën në avuj ujërash të nënreve ngjyeja Hirin, natë e ditë në statuja ...
Full story
image

Përse shkruan bariu i maleve të Gumenicës?

    Edhe pse nuk përbën lajm… Para se të shprehemi se përse shkruan bariu i maleve të Gumenicës Nuredin Veshaj, dëshiroj të spjegoj shkurt, unë përse ...
Full story
image

DUKE U ENDUR RRUGËVE TË TIRANËS

NGA HASAN KOSTRECI                                                  Marë nga libri “Jetë nën Diktaturë”   Qe viti 1952. Kishim vetëm pak muaj që sëbashku me nënën dhe vëllajin, qemë larguar përfundimisht nga ...
Full story
image

Koha ideale për të ngritur zërin tonë kundër këtyre paragjykimeve

Një projekt interesant me qëllim të ruajtjes dhe forcimit të një rrjeti bashkëpunues të hulumtuesve shqiptarë dhe serbë dhe aktivistëve të shoqërisë civile dhe fuqizimin ...
Full story
image

EKSPOZIM I ARTISTËVE SHQIPËTARË NË KE

EKSPOZIM I ARTISTËVE SHQIPËTARË  NË  KE  ( ME PIKTORIN E POPULLIT DHE SEKRETARIN E LIDHJES  SË SHKRIMTARËVE DHE   ARTISTËVE TË SHQIPËRISË  SKËNDER KAMBERI ) INTERVISTË nga FASLLI HALITI Urime ...
Full story
image

Po kur thonë që"nuk ngjaj" me BËRNSIN?!!!

Po kur thonë që"nuk ngjaj" me BËRNSIN?!!!                    (poezi)Nga  Përparim   Hysi 1.Po kur thonë që"nuk ngjaj" me BërnsinPo ...
Full story
image

A DO ULET EDI RAMA NË NJË SOFËR ME ARVANITËT?

A DO ULET EDI RAMA NË NJË SOFËR ME ARVANITËT? Opinion Nga Abdurahim Ashiku, gazetar, Athinë. Gjeneral Pangallos: “Që nga mosha e foshnjërisë flas gjuhën shqipe pse ...
Full story
image

VEÇORI SPECIFIKE NË POEZINË E FASLLI HALITIT

  nga Petrit Nika Poezia e Faslli Halitit filloi të shfaqej në letërsinë tonë në vigjilje të viteve “70. Siç e vë në dukje dhe studiuesi ...
Full story
image

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, takime të ngjeshura pune

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, takime të ngjeshura pune Dr Fatmir Terziu   Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, duke pasur rastin e ...
Full story
image

KUR FLITET PËR DIASPORËN

KUR FLITET PËR DIASPORËN Nga Frank Shkreli Njoftohet se të mërkurën u zhvillua një takim midis tre ministrave të diasporës, të Shqipërisë, të Kosovës dhe të Maqedonisë: ...
Full story
image

PO EMIGRANTËT A ISHIN NË KORÇË?

PO EMIGRANTËT A ISHIN NË KORÇË ? Opinion Nga Abdurahim Ashiku, gazetar Edhe takimi në Korçë midis dy ministrave të jashtëm të dy vendeve pazgjidhshmërisht fqinj shekullorë përfundoi, ...
Full story
image

Një pikturë që flet qartë për respektin gjithëshqiptar ndaj Skënderbeut

Një pikturë që flet qartë për respektin gjithëshqiptar ndaj Skënderbeut Dr Fatmir Terziu     Të shtunën e 18 gushtit 1906, “The Illustrated London News”, që ishte revista e ...
Full story
image

DRITËRO AGOLLI DO NDRIÇOHJË PËR JETË MIDIS NESH SI GJITHË KOLOSËT E LETËRSISË BOTËRORE

    In memoriam   Duket e çuditshme, por nuk e kam ndier mungesën e Dritëro Agollit gjatë këtij viti që ai fizikisht nuk është ...
Full story
image

DASHURIA NUK VRET

DASHURIA NUK VRET Elegji   Dashuria është veshur me të zeza. Një pëllumb i bardhë i qiellit, me një shirit të zi në këmbe fluturon me ...
Full story
image

THESI I BOSHATISUR

Vullnet Mato  THESI I BOSHATISUR Kemi pasur një thes mielli  mbushur plot e përplot,  ku ne shqiptarët të gjithë  ushqeheshim dje dhe sot.  Por kusarët pa mbarim,  dhe qeveritaret e pazotë,  e zbrazën ...
Full story
image

Zbulohet libri, me portretin autentik të - Gjergj Kastriotit – Skënderbeut, në një medaljon

HYSEN S.DIZDARI                                        TIRANE ME, 25 JANAR  2018 Zbulohet libri, me me portretin autentik të - Gjergj  Kastriotit – Skënderbeut, në një medaljon NDERIM DHE MIRENJOHJE PER SKULPTORIN, ...
Full story
image

MËSUESI IM I MUZIKËS, KOMPOZITORI I MADH, TISH DAIJA

MËSUESI IM I MUZIKËS,  KOMPOZITORI I MADH, TISH DAIJA (Në 92 VJETORIN E LINDJES) Nga Luan Çipi       I kam të pashlyera nga kujtesa takimet e mia qysh fëmijë, ...
Full story
image

Flakëkashtizmi i protestave tek ne

  nga Andon Dede, Nju York E ç’nuk është thënë e po thuhet për protestën e pritëshme të 27 janarit: se do të bëhet nami, do t’i ...
Full story
image

Gjoba

 Gjoba   -tregim-  “I kam zgjedhur miqtë e mi,   n`vështirësi, brenga,gëzime,       s`ka, or s`ka, them, si ata, bashkë ndajmë edhe thërrime    Autori     -Po ia afroheshim Gosës së ...
Full story
image

Një projekt i ri arti që paralajmëron përndjekjen e komunizmit, do të nisë në Shqipëri.

Një projekt i ri arti që paralajmëron përndjekjen e komunizmit, do të nisë në Shqipëri.   Aktivistja e lindur në Kosovë Alketa Xhafa do të udhëtojë në ...
Full story
image

“Home Office” shqiptarë e ndaluar do të deportohen

“Home Office” shqiptarë e ndaluar do të deportohen   Policia e Portit mbajti gjashtë emigrantë të paligjshëm në Bootle, që është një qytet brenda Bashkisë së Sefton ...
Full story
image

BE, qeveria shqiptare do të ndajë 115 mln dollarë për të mbështetur bujqësinë e vendit

BE, qeveria shqiptare do të ndajë 115 mln dollarë për të mbështetur bujqësinë e vendit   Qeveria shqiptare dhe Bashkimi Evropian do të bashkëfinancojnë programin më të ...
Full story
image

FORUMI EKONOMIK BOTËROR NË DAVOS TË ZVICRËS

          FORUMI EKONOMIK BOTËROR NË DAVOS TË ZVICRËS                                                           2018                                              Nga Frank Shkreli Takimi vjetor më i njohur në botë i udhëheqsve politikë, ekonomikë dhe të biznesit ...
Full story
image

AVENTURAT E MIA

                      Agim Mato   AVENTURAT E MIA   Në adoleshencë mbaja nën jastek  librat e Tour Heyerdahlit, dhe netëve, në gjumë, zhaurinin nëpër mure shkulmet e oqeaneve,  këlthisnin shpesët dhe karabullakët e ...
Full story
image

SHEJTI I ATDHEUT TIM

    (President Ibrahim Rugovës në pervjetorin e dymbdhjetë)     Pervjetor vjet per vjet Per Ty  President Dhe vitet ikun Malli shtohet Dardania e brishtë Tmerrshëm sundohet Nga ata qe ta këthyen Jo vetem shpinën Por edhe pushken.   President  Atje ...
Full story
image

Në përvjetorin e parë të ndarjes nga jeta

Në përvjetorin e parë të ndarjes nga jeta  Për kujtim të tim vëllaiKa lindur më 4 shtator 1930 në Vlorë. Ishte djali i parë pas katër ...
Full story
image

HASAN ZYKO KAMBERI , GJYSHE RUBIA, OBAMA DHE TRUMP

HASAN ZYKO KAMBERI , GJYSHE RUBIA, OBAMA DHE TRUMP   Hasan Zyko Kamberin, me të drejtë, e kujtuam edhe  sivjet (dmth vjet) në  dimrin e ashpër 2017, ...
Full story
image

TRI POEZI PER ROMEN

TRI POEZI PER ROMENBELLA ROMA-AMOR MIARomës nuk i kam thënë kurrë lamtumirë.Ikur e ardhur si në shtëpin time cdo herëMirupafshim i kam thënë me plot ...
Full story
image

I PASHKËPUTUR NGA “RRËNJËT”, PËRHERË ME MENDJE E ZEMËR NË VENDLINDJE…

HYSË XH. HASA, I PASHKËPUTUR NGA “RRËNJËT”, PËRHERË ME MENDJE E ZEMËR NË VENDLINDJE… (Shënime për librin e ri, “Vlera intelektuale kuksiane-2”) Nga: Prof.Murat Gecaj         publicist e studiues 1. Këto ...
Full story
image

LUMENJTË NË RRJEDHËN E JETËS SIME

LUMENJTË NË RRJEDHËN E JETËS SIME   ESE   Nga Kristina Demiri Dojçe   Nganjëherë më duket se nuk jam gjë tjetër, veçse një shall që valëvitet në siluetën e reve, ...
Full story
image

Çfarë ka kjo të bëjë me bitcoin në Shqipëri?

Çfarë ka kjo të bëjë me bitcoin në Shqipëri? MATTHEW CLAXTON Dhe me të drejtë në plan, ne gjejmë se disa shkëmbime monedhash dhe madje edhe disa ...
Full story
image

UDHËTIMI HISTORIK, NË VARGJE

  UDHËTIMI HISTORIK, NË VARGJE Naxhije Doçi: ”Udha e kombit-Ëndërr e dehur e rrënjës”, poezi, botoi “Faik Konica” – Prishtinë, 2015. Naxhije Doçi (1946), e njohur tashmë për ...
Full story
image

„I nderuar Batakçi !“

Nga  Petrit  Malushi(Ese)„I nderuar Batakçi !“             Ju lutem me përulje, pranoni konsideratat e mia të sinqerta për personin Tuaj. Po ...
Full story
image

Nëntë vende që kanë shprehur interesimin e tyre për të pritur UEFA Super Cup në vitin 2020

Nëntë shoqata të interesuara për të pritur UEFA Super Cup në vitin 2020 002 - Përzgjedhja e shoqatës pritëse që do të bëhet në maj 2018 ...
Full story
image

A janë vendet e Ballkanit Perëndimor në rritje të shpejtë për BE?

2018 do të jetë një vit i rëndësishëm për gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor që aktualisht po punojnë drejt anëtarësimit në BE. Rajoni ka parë ...
Full story
image

Zëdhënësi i KE: Bullgaria nuk do të paraqesë rrezik për Eurozonën -

Zhvillimi ekonomik i Bullgarisë është çuditërisht i mirë dhe vendi nuk do të paraqiste rrezik për Eurozonën që synon të bashkohet, tha të hënën zëdhënësi ...
Full story
image

Borxhi publik shqiptar zvogëlohet në 71.5% të PBB-së në vitin 2017

Niveli i borxhit publik të Shqipërisë ra në 71.5 për qind të PBB-së në 2017 nga 72.4 për qind të PBB-së në fund të vitit ...
Full story
image

Kosovë 2018: Viti i “Lidhjes Shqiptare të Prizrenit”, i heroit kombëtar Adem Jashari dhe i Pavarësisë

  Viti 2018 përkon me tre përvjetorët më të rëndësishën në historinë e lavdishme të popullit martir dhe heroik të Kosovës që janë: 13 Qershori i ...
Full story
image

SHQIPJA LETRARE, SHKOLLA DHE SHOQËRIA E SOTME

Bisedë me studiuesin dhe publicistin Nuri Dragoj, Bashkëbisedim midis gazetarësh.      FRAN GJOKA LEZHE   Rruga  e gjatë, e vështirë dhe e mundimshme me të cilën ka ecur ...
Full story
image

“Vila Ronel” dhe “The Imperial Venue” rikompozojnë ritet e mira të gëzimeve shqiptare që i kemi humbur

“Vila Ronel” dhe “The Imperial Venue” rikompozojnë ritet e mira të gëzimeve shqiptare që i kemi humbur   Dr Fatmir Terziu   Një nga studiuesit më në zë të ...
Full story
image

Shqiptarja Mirana Kqiku, mes 22 nxënësve drejt Oksfordit dhe Kembrixhit

Shqiptarja Mirana Kqiku, mes 22 nxënësve drejt Oksfordit dhe Kembrixhit Dr Fatmir Terziu Akademia e Ekselencës në Londër, “East End Eton” do të dërgojë 22 nxënës të ...
Full story
image

“Stratfor”: 27 janar: Partitë shqiptare të opozitës kanë bërë thirrje për protesta për të përmbysur kryeministrin Edi Rama.

“Stratfor”: 27 janar: Partitë shqiptare të opozitës kanë bërë thirrje për protesta për të përmbysur kryeministrin Edi Rama.     “Stratfor” kolona më jetëgjatë e gjopolitikës botërore që ...
Full story
image

Nis sot procesi i zhvarrosjes zyrtare të eshtrave të mijëra ushtarëve grekë

Nis sot procesi i zhvarrosjes zyrtare të eshtrave të mijëra ushtarëve grekë   Procesi i zhvarrosjes zyrtare të eshtrave të mijëra ushtarëve grekë që ranë në malet ...
Full story
image

Nga SHBA akuza për kompaninë shqiptare: shitjet e pahijshme, ryshfetet dhe mashtrimet

Nga SHBA akuza për kompaninë shqiptare: shitjet e pahijshme, ryshfetet dhe mashtrimet NEW ORLEANS, PRNewswire     ClaimsFiler, një shërbim i informimit të aksionerëve pa pagesë, u kujton ...
Full story
image

KTHIMI I SKËNDERBEUT NË KRUJË

FASLLI HALITI   KTHIMI I SKËNDERBEUT NË KRUJË   Ra perëndimi me hënë e re Si flamur otoman, Kur Skënderbeu rrufe Mbi, dherat e tia u çfaq.   U ndezën yjet e shuar Në qiellin e ...
Full story
image

Shqipëria,vendi ku kakariset dhe askush nuk bën vezë!

Shqipëria,vendi ku kakariset dhe askush nuk bën vezë ! Kamarier ? – Po! Më thuaj sa është kodi i WIFI ? Është aq. Aq sa ishte ...
Full story
image

KANOÇJA

KANOÇJA   Në rrugët përqark Bllokut has shpesh herë edhe Saimir Malokun. E kemi harruar sakaq, këtë shpikës të rëndësishëm për ne shqiptarët, ndonëse për novacionin e ...
Full story
image

DERVISH AVDYL HASANI I GRISE DHE ENERGJIA E MENDIMIT QE E KTHEJ ATE NË MIT

Nga Shejh Hasan Selimi   Po të ngjitësh dhe të kthehesh nga cilido pikë horizonti në Malësinë e Gjakovës (Tropojë) ka pikë takime me mite, që rrjedhin ...
Full story
image

NOVRUZ DERVISHAJ - KOMANDANTI ERUDIT I PAHARRUAR

      In memoriam      Po mbushet një vit qyshkurse u nda nga ne oficeri i shkëlqyer, poeti, prozatori, piktori e skulptori Novruz Dervishaj, ...
Full story
image

TRI POEZI PËR SKËNDERBEUN

TRI POEZI PËR SKËNDERBEUN QAZIM SHEHU SHATËRVANI NË SHESHIN ‘SKËNDERBEJ” Para tij gjendet një shatërvan Jo shatërvani sulltanor, Në mes të sheshit në Tiranë Hidhen krahët e ujit flurorë.   Shpesh sheh aty ...
Full story
image

Thjesht largim

Thjesht  largim     Në trupin e tretur të nënës së ikur jam i bindur se sytë, akoma janë gjallë. Më shohin. I shoh. Lotojnë me mallin e një çasti përqafimi… Nuk takohemi, qysh at’here kur mbi tëmthat ...
Full story
image

ALVDAL -ØSTERDALEN

                                           Nga Bardh NENGURRA Pranverë heret me ...
Full story
image

Ambasadori Qirko, roli i tij diplomatik, në marrëdhëniet me fqinjin Jugor të Shqipërisë

Ambasadori Qirko, roli i tij diplomatik, në marrëdhëniet me fqinjin Jugor të Shqipërisë Dr Fatmir Terziu   Me fqinjin Jugor të Shqipërisë gjithnjë ka pasur mosmarrëveshje, por gjithnjë ...
Full story
image

Dy fazat e “Çështjes Çame” dhe e drejta për tu trajtuar dhe zgjidhur

  Nga Fahri Dahri Takimi i dy ministrave të jashtëm të Shqipërisë dhe Greqisë, padyshim është një ngjarje e cila ndiqet me shumë interes nga të gjithë ...
Full story
image

Edukimi dhe vlerat krenari shqiptare

Edukimi dhe vlerat krenari shqiptare Një shembull është stduentja shqiptare Kejsi Shkreta. Për të duket sikur lëviz mbi copëza puzlash vetë jeta. Menjëherë pasi mbaroi, klasën ...
Full story
image

Rebelimi

    Rebelimi ka lindur herët në përditësi, si “faktor” i jetës së përditshme, por rebelimi si një motor i krijimit artistik u thellua vetëm në shekullin ...
Full story
image

SHTERËN KROJET BJESHKËS

SHTERËN KROJET BJESHKËS QAZIM SHEHU Shterën krojet e bjeshkës Poeti malësor u turr të shkruante vjershën Shterën xixat prej eshkës… U shter jeta në metropol, Nga vrullimet e ndalura këtu, Përbindshi rreth ...
Full story
image

"Takimi Marubi: Arti Bashkëkohor dhe Trashëgimia Fotografike" është duke bashkuar kuratorët ndërkombëtarë

Lala Meredith-Vula, lexues në art dhe fotografi në DMU, ​​në një ekspozitë të punës së saj, të quajtur Urtësia Sot dhe Gjithmonë, që e vendos ...
Full story
image

POSHTËRUESIT

  Nënë Shqipëri! Nënë  Kosovë, Nënë Çamëri dhe Iliridë!Nënë e Mollës sëKuqe! Nënë e Ulqinit dhe PreshevësMëse ta përmirsojë  unë  vargun tim kur dy Qeveritë Shqiptare të atdheutposhtërojnë ...
Full story
image

Fshati shqiptar, perla e braktisur e Ballkanit

Fshati shqiptar, perla e braktisur e Ballkanit Shumica e njerëzve kanë shkuar në qytete me shpresën e një jete më të mirë. ...
Full story
image

Tërhiqe këmbën Blush

    Blushi u largua nga drejtimi i Libras. Por edhe nga politika. Të paktën sipas tij dhe shumë informacioneve në webe të ndryshëm. Eshtë një gjë ...
Full story
image

75 VJETORI I PËRPARIM HYSIT

75 VJETORI I PËRPARIM HYSIT Nga Luan Çipi   Njëzetenjë Janari mbërriti Për ne, një ditë e mirëpritur: Shtatëdhjetepesë vjeç i arriti Përparim Hysi i ditur.   Ai lindi n’ Fier, Petovë, Origjina në ...
Full story
image

PRINCESHA E TRËNDAFILAVE TË BARDHË

PRINCESHA E TRËNDAFILAVE TË BARDHËRoman për fëmijë e adoleshentë nga Blerina Proj, një libër plot fantazi, ku brënda 332 faqeve, ka një ansambël të gjerë ...
Full story
image

UNË NUK DUA TË JESH MË SHOKU IM…

TREGIM (Mbeshtetur tek refimi i mikes sime Julianes )   Nga Kristina Demiri Dojçe   Një grua që dashuron, i adhuron madje edhe veset, madje edhe poshtëristë e njeriut të ...
Full story
image

"Regëtima pulëbardhash",

Marjeta Shatro Rrapaj është një shkrimtare që dy vitet e fundit botimet e saj në shtëpinë botuese "Milosao" janë të pranishme me dy libra poetikë ...
Full story
image

Kristaq Turtulli, thurr imagjinaten me fakte reale

Sa mire eshte kur shtijat krijuese te autorit te spikatur Kristaq Turtulli, thurin imagjinaten me fakte reale. Keshtu rrefimi behet   me i besueshem. I ...
Full story
image

KULM MBETET

KULM MBETET QAZIM SHEHU Kulmi është kur shikon si të pasurit Flasin e ngushëllojnë varfërinë tonë Kjo është si të ngresh  gërmadhën e avionit dhe  Sërish të ndërtosh me to ...
Full story
image

A DO TA SILLNI GJERGJ GJON KASTRIOTIN-SKËNDERBEUN ME NJË SHESH NË ATHINË?

A DO TA SILLNI GJERGJ GJON KASTRIOTIN-SKËNDERBEUN ME NJË SHESH NË ATHINË? Një Pyetje, ATJE dhe KËTU; shtetit shqiptar me institucione të plota dhe tubimeve ...
Full story
image

KOSOVË ILIRIANE

KOSOVË ILIRIANE   Na ishte njëherë  një  zogme qiell  shumë  të  gjerë“Dardani” e kishte emrin“ Iliri ” e  kish  mbiemrin   Në  mbretërinë   e   tokësatë  zog  të  gjelbërimevetë ...
Full story
image

Poeti që puth marrëzisht hënën

           Libri me poezi nga Hekuran Halili "Enigma vijash"                                (ese)   Nga Përparim  Hysi       Nëse thënia popullore "Njeriu plaket duke nxënë" ka vlerë aksiome, atëherë edhe unë ...
Full story
image

Një vend për Aleksandër Moisiun!

Një vend për Aleksandër Moisiun!   - Moisi artisti, Moisi i ndritur! Brenda po qëndron, pse je i mërzitur? - Duke pritur mbeta, në Pallat i mbyllur, Dua ...
Full story
image

KURORE PËR SHKOLLËN SKËNDËRBEJ

KURORE PËR SHKOLLËN SKËNDËRBEJ   Nga kemi ardhur e ku jemi E kemi ndjerë dhe sot e ndjej Mallë për shkollën neve kemi Mallë për shkollën Skëndërbej.   Ajo shkollë ishte vetë ...
Full story
image

MJESHTRI DHE TEORICIENI I BOKSIT

Në 80 vjetorin e lindjes, pak fjalë për librin e tij “ABC - ja e Boksit”   Në aradhën e nderuar të sportistëve dhe trajnerëve tanë në ...
Full story
image

I DALLDISUR NGA DALLGËT E DHUNËS

REFLEKTIME NDËRKOHORE   I DALLDISUR NGA DALLGËT E DHUNËS   I vogël, fëmijë kam qenë dikur 6 vjeç, vishesha me këmishë pëlhurë Një dorë e Zezë ra mbi ne, si silurë. Gjithë ...
Full story
image

EPIKA FJALËS

  EPIKA FJALËS - poetit Fatmir Terziu      Nëpër   1  mijë   çaste    dhe ngushtica kohësh    u  rrit  f j a l a   e  lirë    dhe mendimi ndryshe      ...
Full story
image

Heshtja kobare e drejtësisë shqiptare

Heshtja kobare e drejtësisë shqiptare   DY PARALELE DREJTËSIE: ALEKSI I TIRANËS DHE ALEKSI I ATHINËS   Në  Athinë, për një plumb rikoshetë, polici fajtor u dënua me burgim ...
Full story
image

Vlerat e kohës në vargun poetik

Vlerat e kohës në vargun poetik Dr Fatmir Terziu   Sherif Bllaca e ka shtuar aritmetikën e botimeve të tij. Me peshën intelektuale të viteve ai tashmë ...
Full story
image

Lëvizje ritmike mbi konceptim jetik

Nota jete mbi tastierë   Dr Fatmir Terziu    Aty fshihet një botë e tërë muzikore. Një botë e ushqyer ndër vite me nota jete. Një botë që ndihet ...
Full story
image

POEZI ME SHPIRT TË NDJESHËM

POEZI ME SHPIRT TË NDJESHËM Dr Fatmir Terziu   Kanë kaluar vite nga poezia e saj e parë. Kanë kaluar vite nga koha kur ajo me duart e ...
Full story
image

MBRETI I ÇOLES

  Monodramë   Unë jam mbreti! E them për ju që s’më njihni. Jo një mbret dosido, por Mbreti i Çoles!Kurora ime mbretërore, është kjo kapele e vjetër, ...
Full story
image

‘Gur i rrëndë’ në kështjellën poetike shqiptare

Vangjush Ziko, ‘gur i rrëndë’ në kështjellën poetike shqiptare Dr Fatmir Terziu   Janë ndalur mjaft krijues dhe kanë vlerësuar krijimtarinë e Profesor Vangjush Zikos. Natyrisht janë thënë ...
Full story
image

Ekzistenca dhe zbrazëtia në mendimin filozofik të Prof. Dr. Isuf Luzaj “Nder i Kombit”

Ekzistenca dhe zbrazëtia në mendimin filozofik të Prof. Dr. Isuf Luzaj “Nder i Kombit” Dr Fatmir Terziu Muaj më parë Presidenti i Shqipërisë Bujar Nishani, i akordoi ...
Full story
image

Ky është edhe opinion dhe konkluzion

VETTING-u real: të gjithë politikanët, pushtetarët dhe gjyqtarët e tranzicionit, të largohen Nga Skënder S.KAPITI Largimi i pothuajse i të të gjithë politikanëve, pushtetarëve dhe gjyqtarëve ...
Full story
image

DISKURSI PËRSHKRUES I POEZISË

DISKURSI PËRSHKRUES I POEZISË Mbi krijimtarinë e poetit Halil Haxhosaj Dr Fatmir Terziu   Përshkrim Në majin që lamë pas në moshën 70 vjeçare ndërroi jetë poeti dhe profesori ...
Full story
image

SAMI FRASHËRI PËR BARAZINË E GRAVE

SAMI FRASHËRI PËR BARAZINË E GRAVE   Akademiku  amerikan Dr George Gawrych, një profesor i historisë në Universitetin e Baylor zbulon idetë e shqiptarit të Madh…   Dr ...
Full story
image

Prokurori i mëparshëm i AZ-së punon për reformat e Shqipërisë

Prokurori i mëparshëm i AZ-së punon për reformat e Shqipërisë Tim Steller     Leonardo shërbeu 19 vjet si gjykatës i Gjykatës së Lartë të Qarkut Pima, pastaj më ...
Full story
image

Për “Të ndaluarin” dhe visaret e Visar Zhitit

Për “Të ndaluarin” dhe visaret e Visar Zhitit Leonora Laçi I lexoj më endje, etje, me një frymë, ndjejë rreshtat tek rrëshqasin, vargjet, çdo trepikësh...edhe kur shkruan ...
Full story
image

SKENDERBEU NE LUFTEN E KOSOVES

 SKENDERBEU NE LUFTEN E KOSOVES                                          Nga Pal ...
Full story
image

Princesha Diana

  Përrallë për fëmijë         Për Anxhelika Semiha, Xhojel dhe Valerio         Na ishte një herë, një vogëlushe flokëverdhë me sy boj qielli. Ajo quhej Diana dhe jetonte ...
Full story
image

Që e vogël kisha prirje për të shkruar

BERATI KA PATUR SHUMË LULE KU BININ NË SY TRENDAFILATË PËRGJATË GJITHË LAGJËS MUZEALE -Thotë beratasja, gazetare e medias TV Mimoza Sinanaj   Ju lutëm një presentim  të ...
Full story
image

Genci Gestila, shqiptari që shpëtoi një vajzë nga vdekja në lumin Tamiz

Genci Gestila, shqiptari që shpëtoi një vajzë nga vdekja në lumin Tamiz       Heroi shqiptar me eksperiencë nga shërbimi ushtarak në Greqi, tashmë në Londër, është krahasuar ...
Full story
image

Montenji për Skënderbenë

Montenji për Skënderbenë Gëzim Llojdia 1. Poeti i rilindjes franceze Pier de Ronsar (1524-1585), pjesëtar i grupit të «Plejadës» dhe më i ndrituri në të, është në të ...
Full story
image

Saga historike e një familje atdhetare

Saga historike e një familje atdhetare Nga  Dukagjin HATA   Takimi me Sergjio Mazrekun, avokat, publicist, autor librash, humanist në ndihmë të shtresave në nevojë, është gjithmonë ...
Full story
image

VITI “SKANDËRBEGËVE” FISHTËS ME FLAMUJ PARTIAK

  NGA KALOSH ÇELIKU         Im Atë, Emin Çeliku: kaçak mali me mauzerrin nateditë gjithë jetën hedhur krahut e mbi krye në shtrat, “nagëntin” me fishek në ...
Full story
image

Misteri i vrasjes së shqiptares Silvana Beqiraj

Artikulli i “The Guardian”: Misteri i vrasjes së shqiptares Silvana Beqiraj Historia e Silvana Beqiraj, shqiptares që u gjet e vrarë 4 vjet më parë në ...
Full story
image

VITI I SKËNDERBEUT

VITI I SKËNDERBEUT Nga Luan Çipi   Ky, është viti i Skënderbeut Vargu natyrshëm rrëshqet, Nder, i bëhet mëmëdheut, Heroi i Kombit thërret!   Flet me të dhe historia, Si mburojë e Krishterimit, Nga emri, ...
Full story
image

Edhe në dasëm, kur të ftojnë, do ta thuash një fjalë

Edhe në dasëm, kur të ftojnë, do ta thuash një fjalë Komedia "Vdiq mbreti! Rroftë mbreti" nga FERDINAND  HYSI                 ...
Full story
image

Zëri i poezisë së Lolit, iso e poezisë moderne

Zëri i poezisë së Lolit, iso e poezisë moderne Dr Fatmir Terziu   Zërat e poezisë së Pirro Lolit, nuk janë thjesht tingëllima poetike, apo kumbime të brendshme ...
Full story
image

Nderim Heroit Kombëtar me rastin e 17 Janarit

Nderim Heroit Kombëtar me rastin e 17 Janarit   Me rastin e 17 Janarit, për të nderuar figurën e Skëndërbeut, pranë bustit të tij të ngritur me ...
Full story
image

FESTIVALI I PARË NDËRKOMBËTAR NË SHQIPËRI, 'KALA 2018'

FESTIVALI I PARË NDËRKOMBËTAR NË SHQIPËRI, 'KALA 2018' BREGDETI I JUGUT: PLOT DETAJE NGA 'KALA 2018' "Kala: 2018" është festivali i parë ndërkombëtar ...
Full story
image

GJERGJ KASTRIOTI 1406-1468

  GJERGJ KASTRIOTI 1406-1468 Dr. Ing. Kostantin Qeparoi, PhD. Member New York Academi of Sciences Ne simpoziumet e pseudoshoqatave me baze islame, te mbeshtetura nga hajdutet ne pushtetin ...
Full story
image

Rrugëve të hallit

Rrugëve të hallitPërher i menduar dhe i heshturRugëve dhe udhëkryqeve të vëndit,Shkruaj, fshi, shkruaj prap pa reshturUnë jetoj,  vuaj me hallet e tjetrit.Mistri kam penën ...
Full story
image

Kisha ofron strehë për njeriun e familjes shqiptare të urdhëruar pë tu dëbuar

Kisha ofron strehë për njeriun e familjes shqiptare të urdhëruar pë tu dëbuar   Nga Amy Lange  (WJBK) - Një goditje e imigracionit bën shumë njerëz nervozë dhe ...
Full story
image

Shqipëria dhe Greqia projekt për krijimin e pikave të përbashkëta të kalimit kufitar

Shqipëria dhe Greqia projekt për krijimin e pikave të përbashkëta të kalimit kufitar   Autoritetet policore të Shqipërisë dhe Greqisë diskutuan të mërkurën për të ngritur pika ...
Full story
image

Prodhuesi Britanik i Muzikës Joe Boyd në muzikën shqiptare 'Saze'

Prodhuesi Britanik i Muzikës Joe Boyd në muzikën shqiptare 'Saze' Muzika që mbush dhomën na çon në një majë të malit në Shqipërinë jugore     Prodhuesi Joe Boyd ...
Full story
image

Ukraina lejon mësimin fakultativ të gjuhës shqipe

Bushati synon të vizitojë Ukrainën më 22-23 shkurt Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, synon të vizitojë Ukrainën më 22-23 shkurt, njoftoi shërbimi për shtyp ...
Full story
image

NGJYRË E VJEDHUR NË PRILL

Poezi  QAZIM SHEHU NGJYRË E VJEDHUR NË PRILL Dorë e saj   prej  Kleopatre,  lule ndan  vatre; rreze mbi ujë,  gënjeshtër pa bujë, Regëtimë delikate gjethe prej flake, vezullim  palloi shfaqur, i kap ajo  burrit Çfarë i vidhet  ...
Full story
image

STUHIA

STUHIA  (Poemë)   Endni, ditë, fillin e së shkuarës S’mund ta bësh një shpirt të gjallë Jo! As me veten time s’do të kuptohem kurrë, Për të dashurën veten time S’jam veçse ...
Full story
image

Studimi “Tradhtia e Madhe ndaj Kombit” i shkrimtares Vilhelme Vrana Haxhiraj doli nga botimi

  Studimi “Tradhtia e Madhe ndaj Kombit” i shkrimtares Vilhelme Vrana Haxhiraj doli nga botimi Lexuesve, kolegëve, bashkëpunëtorëve, mediave dhe dashamirësve të librit!      Shtëpia Botuese Nacional në ...
Full story
image

Dy njerëz !…

Dy  njerëz !…Mendoj unë,Se të njoh ty.Ti mendonSe më njeh mua.Të dy,Mendjegënjyer !Dy botë,Dy mikrobotë !Labirinthe, mistere !...Të palexueshëm,Pa kode e  kopje çelësiNë duar të ...
Full story
image

Martin Luther King: “DUHET TË MËSOJMË TË JETOJMË SË BASHKU SI VËLLËZËR OSE DO VDESIM TË GJITHË SI BUDALLENJ”

Martin Luther King: “DUHET TË MËSOJMË TË JETOJMË SË BASHKU SI VËLLËZËR OSE DO VDESIM TË GJITHË SI BUDALLENJ” Nga Frank Shkreli Të hënën që kaloi, në ...
Full story
image

Skënderbeu, Venediku dhe Administratorët venecianë të Shkodrës

Skënderbeu, Venediku dhe Administratorët venecianë të Shkodrës Dr Fatmir Terziu   Një letër e publikuar mjaft herët dhe që gjendet në arkiva, na dikton të mësohet se ...
Full story
image

DEKLARIMET E MAJOR BESIM BELISHOVËS PARA SE TË VAREJ NË LITAR

Zotërinj gjyatar! Jam personi që shkeljen e fashizmit dhe italianëve në tokën tonë e kam pritur me lot në faqe…Do të ishte e drejtë që zoti ...
Full story
image

Disa mendime mbi librin “Tregime nga Malësia e Gjakovës” të Xhenc Bezhit

Disa mendime mbi librin “Tregime nga Malësia e Gjakovës” të Xhenc Bezhit Astrit LulushiLibri i Bezhit përbën risi sepse kërkon të përtërijë tregimet gojore duke i ...
Full story
image

Respekt për punën e palodhur të mësueses veterane Ana Ndocaj

PROFIL Fran Gjoka        Kanë kaluar disa vite kur mësuesja e talentuar e klasave të para dhe të katërta  Ana Ndocaj ka dale në pension. Kontributi ...
Full story
image

FRIKË

FRIKË   Një maçok lind maçok dhe në rrugë  ngryset maçok Gdhihet mëngjeseve mbi ujra gjerizash, qullur, qimepështirë. Kujt kurrë s’i ankohet të çirret e thotë Pse botë më linde ...
Full story
image

TOPONIMIA ΝË RRËNJË TË GJERGJ KASTRIOTIT

Me rastin e 17 janarit, 550 vjetorit të vdekjes të Skënderbeut   TOPONIMIA ΝË RRËNJË TË GJERGJ KASTRIOTIT   Gjergj Kastrioti lindi në Kullën e Gjon Kastriotit. Po ku ...
Full story
image

Krenaria në arkivat britanike me emrin e Gjergj Kastrioti – Skënderbeut

Krenaria në arkivat britanike me emrin e Gjergj Kastrioti – Skënderbeut Dr Fatmir Terziu   “Lordi Aleksandër” është emri tjetër me të cilin njihet Gjergj Kastrioti – Skënderbeu ...
Full story
image

Edhe dy fjalë për demarkacionin!

Edhe dy fjalë për demarkacionin!   Ilir Sefaj   Ditë më parë komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike e ka dërguar në kryesi të Kuvendit projektligjin ...
Full story
image

Kryeheroi - epoka e të cilit nuk përfundon kurrë!

Kryeheroi - epoka e të cilit nuk përfundon kurrë!   Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, (1405-1468)  Nëse mund të thuhet për një udhëheqës të një populli se ai vërtetë ishte personalitet ...
Full story
image

"PETRONINASI DHE ALKATRAZI"

 SOTIR ATHANASI    "PETRONINASI DHE ALKATRAZI"                     ( DIPTIKI )Ai e soditi nga larg vizatimin, pa thënë asnjë fjalë. Pastaj, si vendosi syzet optike, u afrua për të ...
Full story
image

DARKA MË E PASUR E JETËS SIME…

DARKA MË E PASUR E JETËS SIME… TREGIM Nga Kristina Demiri Dojçe O kohë të largëta,  që më nxirrni në brigje të thepisura malli e përlotjeje! Sa herë ...
Full story
image

Magji e jetës përmes mjeshtërisë artistike

Magji e jetës përmes mjeshtërisë artistike Refleksion për librin me tregime”Një dritë që s`ndizet për këdo” të Qazim D.Shehut Nga Ndue Lleshaj            Në fillimjavën e dytë të ...
Full story
image

PULLA E PARE POSTARE SHQIPTARE ME PORTRETIN E GJERGJ KASTRIOTIT-SKENDERBEUT

HYSEN S.DIZDARI                                        TIRANE ME,17 JANAR  2018 17 JANAR 1468-17JANAR-2018 KUSHTUAR               550 VJETORIT TË VDEKJES -GJERGJ  KASTRIOTIT-SKENDERBEU ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ PULLA E PARE  POSTARE  SHQIPTARE ME PORTRETIN E GJERGJ  KASTRIOTIT-SKENDERBEUT Pulla e parë  ...
Full story
image

N' KRYE TË ARBËRISË

N' KRYE TË ARBËRISË   Pesë  shekuj  me radhë Me  shpatë e hangjarë, Erdhên  vezirë, sulltanë e pashallarë.   Vite pas vitesh djemtë  nizam na i merrnin, me vashat  ma të bukura përtrinin haremin   Poqen e ...
Full story
image

Një cikël me lirika *

Një cikël  me lirika *Nga  Përparim   Hysi 1. Një aromë  e  mirëNjë aromë e mirë, më shtyu  në mëkatVallë ç'xhevahir, më fsheh në atë shtat?Flokët pis ...
Full story
image

KOSTAQ KOTA PËR NJË SHQIPËRI ME FRYMË EUROPIANE, SIÇ KA PATUR RRËNJËT

KOSTAQ KOTA PËR NJË SHQIPËRI ME FRYMË EUROPIANE, SIÇ KA PATUR RRËNJËT   Msc. Albert HABAZAJ/ studiues, poet   kryetar i Shoqatës së Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve, “Petro ...
Full story
image

VEPËR PËR FËMIJË, ME MISION EDUKATIV DHE ATDHEDASHËS

VEPËR PËR FËMIJË, ME MISION EDUKATIV DHE ATDHEDASHËS   Nga Ryzhdi Baloku     Hekuran Halili: "Përrallat e Nazusë" - Tiranë, 2014   Shkrimtari çam nga Saranda, është i njohur për ...
Full story
image

Mergimi, dhimbje dhe trishtim i bukur

Mergimi, dhimbje dhe trishtim i bukur Faruk Myrtaj I shkojne te tera pergezimet Luanit  Luan Çipit qe, pas atyre vargjeve si gjysh e prind e bashkeshort klasi, vjen ...
Full story
image

Qentë në disa proverba

Qentë në disa proverba F. Terziu Ndërsa gjurmon komentet proverbiale mbi qentë përmes mençurisë së koncentruar të shekujve, ngjashmëria e tyre është mbresëlënëse. Për shembull, latinët i ...
Full story
image

Kulti i atdhetarizmit dhe familjes në një libër me poezi

    (Shënime për vëllimin poetik “Thashë, të bëhem edhe unë  poet” të Viron Konës) Nga Sejdo Harka Shkrimtari Viron Kona, ka vite që bën emër me krijimtarinë e ...
Full story
image

MË MIRË VONË SE KURRË

NGA HASAN KOSTRECI   Po vihet re shqiptarët më së fundi kanë filluar të kthjellohen e të kuptojnë manipulimin që atyre u është bërë nga politika dhe ...
Full story
image

A DUHET TESTUAR ADMINISTRATA PËR DREJTSHKRIMIN E GJUHËS SHQIPE ?

A DUHET TESTUAR ADMINISTRATA PËR DREJTSHKRIMIN E GJUHËS SHQIPE ? Nga Abdurahim Ashiku, gazetar   Një letër  Edi Ramës dhe strukturave zyrtare që nga Kuvendi i ...
Full story
image

Gjergj Kastrioti - Skënderbeu

 KRISHTIT SHQIPTAR    Gjergj Kastrioti - Skënderbeun mund ta quaj  mësuesin   tim; aq shumë të  fyer, e  të  sharë dhe  aq  shumë   të  lavdëruar.    Këtë  kolos  të   kombit   ...
Full story
image

Shtëpia e Eseninit

  SERGEJ ESENIN       1895- 1925 Sergei Alexandrovich Yesenin (por shkruhet ndonjëherë edha si Esenin; rusisht: Sergei Alexandrovich Esenin, (21 Shtator 1895-28 dhjetor 1925) ishte një poet ...
Full story
image

NË SHESHIN E KALTËR TË QIELLIT

NË SHESHIN E KALTËR TË QIELLIT        Në sheshin kaltëror të qiellit Tymi me re të verdha u ëmbëlsua, Natën ai ëndërron. Njerëzit flenë, Ankthi më mundon vetëm ...
Full story
image

LAMTUMIRË MARIENHOF

LAMTUMIRË MARIENHOF   Mirupafshim, mik, mirupafshim, Ti  je në zemrën time përgjitmonë                                      Ndarja jonë e destinuar Një takim të ardhmë na premton.   Mirupafshim mik, pa e fjalë e gjeste, Pa ...
Full story
image

PËR VDEKJEN E ESENINIT

Nikolai Alekseevich Klyuev (1884 -1937), ishte një poet i shquar rus. Ai u  ndikua nga lëvizja simboliste dhe nga një dashuri për folklorin rus.   PËR VDEKJEN ...
Full story
image

Ç’duhet të dimë për Skënderbeun pas 550 vitesh mungese?

Fragment nga dorëshkrimi” Elitat janë krenari Kombëtare”  “Nuk është sipërfaqja e vendit ajo që bën një fron të respektueshëm, por aftësia e atij që ulet mbi të.” ...
Full story
image

POET I RRËNJËS SONË

       PËLLUMB   GORICA Dedikim poetit elbasanas Milianov Kallupi, në përvjetorin e 70 të lindjes, i ndarë nga jeta në moshën 65 vjeçare. Krijimtaria e ...
Full story
image

5 nominime Dua Lipa

Ajo u nominua për artistin solo femër britanik, aktin e suksesshëm, kategoritë e vetme dhe video, së bashku me çmimin më të madh të natës, ...
Full story
image

SHKUMBINI TETOVAR

SHKUMBINI TETOVAR Fatmir Terziu   Shkumbini është një subjekt i përsosur për një shkrimtar. Një lum mitik i trazuar ende nga shtojzovallet, zanat dhe "mburojat e shpuara". ...
Full story
image

GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU ASHT I PERJETSHEM

Nga Fritz RADOVANI: 17 JANAR 2018 Plot 550 vjet pa GJERGJ KASTRIOTIN – SKENDERBEUN Isha i vogël kur më tërhiqte vemendjen një kuadër pikture mbi një ...
Full story
image

Reformë drejtësie pa reformimin e institucionit të avokatisë?!...

      Ka dy vjet që reforma në drejtësi, me dritëhijet, dilemat dhe enigmat e saj është në agjendën e ditës të shoqërisë shqiptare, në pritje të ...
Full story
image

PËRNDJEKJE

PËRNDJEKJE   Thembra ime, majën e këmbës, Gjurmë pas gjurme, Ka vite që nga pas e ndjek.   Maja,  një ditë, I dha komandë vetes, Pas ktheu menjëherë, Thembrën ndiqe a përndiqe Mos iu nda ...
Full story
image

KURBETI DHE SHQIPËRIA

KURBETI DHE SHQIPËRIA Nga Luan Çipi Kurbeti, s’ka lindur koti Po, për halle e për nevojë, Kush është ca burrë i zoti,  Shton pasuri e përvojë!   Emigruan të parët tanë, Larg në ...
Full story
image

GARDA SHQIPTARE VJEN NGA SHEKULLI XV: Skënderbeu ideator dhe krijues i saj.

  Studim GARDA SHQIPTARE VJEN NGA SHEKULLI  XV: Skënderbeu ideator dhe krijues i saj.   Viti 2018 nga qeveria shqiptare është vendosur si Viti i Skënderbeut. Kjo duke marrë ...
Full story
image

PËR RAMIZ REKËN DHE LIBRAT E TIJ KUSHTUR SPORTIT TË BOKSIT

SHPENDI TOPOLLAJ     PËR RAMIZ REKËN DHE LIBRAT E TIJ KUSHTUR SPORTIT TË BOKSIT Në 80 vjetorin e lindjes Në aradhën e nderuar të sportistëve dhe trajnerëve ...
Full story
image

NGA LARTËSITË

NGA LARTËSITË QAZIM SHEHU Nga lartësitë një zjarr Këputet i hijshëm,  Sa herë në mesanatë E kam parë. Pastaj kam hyrë në dhomë ku flinin, Njerëzit e mi, Gëzuar isha, Ishin gjallë… Unë dilja sërish ...
Full story
image

Heshtja

Astrit LulushiHeshtja është lloj vetëvrasje. Mjafton heshtja e pritshme për t’iu “gëzuar” heshtjes së plotë. Të dënosh veten do të thotë të çarmatosësh armikun apo ...
Full story
image

M0N0L0GU I FUNDIT

(Në "Vitin e Skënderbeut")-botuar më 1968- M0N0L0GU I FUNDITU vrava, Gjergj i Kastriotitnë ballësulm, kur çava.Më dehu era e barotit,u futa...dhe u vrava! Shokët që larg ndjekin ...
Full story
image

GJERGJ KASTRIOT SKENDERBEU -- I PËRGJITHMONËSHMI I FISIT SHQIPTAR

                           Nga Frank Shkreli Kështu e pat cilësuar Fatosin e Kombit Shqiptar, Papa Pali i VI ...
Full story
image

„Miku i librit“

Nga  Petrit  Malushi „Miku i librit“Në zyrë ishim katër. Unë, Bedriu, Sandri dhe Tiku. Mbulonim sektorë të ndryshëm. Bedriu ishte i dhënë pas letërsisë. Para pak ...
Full story
image

PROBLEMATIKAT EPOKALE

  Kumtesa e sotme merr shkas nga pragtakimi i radhës i ministrave të jashtëm të dy shteteve, lidhur me agjendën e shumëpritur të ndreqjes së dëmeve ...
Full story
image

Në Kullën e Bacës Isë!

Në Kullën e Bacës Isë! Nga Rita Saliu SHBA, Janar 2018. Si protagoniste në eventin më të rëndësishëm historik, kur u zhvillua Ceremonia e rrivarimit të eshtnave të Heroit ...
Full story
image

LLOGARITE E NORES

L LOGARITEE  NORES T r e g i m  Jetonin mire, vec “ger-meret” e saj beheshin shkak per zenka qe ne kulmin e tyre mendoje se vetem ...
Full story
image

Të përgatisim një gjeneratë të re.

     Nga Fran Gjoka Në dekadat e fundit, është bërë shumë në politikat e shtetit për mbrojtjen e të rinjve, të cilët kanë filluar të konsolidohen si ...
Full story
image

BUVILLA, SHKOPETI, MORNO DHE NJË MESAZH PËR KRYEMINISTRIN TIM...

BUVILLA, SHKOPETI, MORNO DHE NJË MESAZH PËR KRYEMINISTRIN TIM... Shqipëria, duke perifrazuar Nolin është “anës lumit e pa larë, anës kroit gojëtharë”. Tirana tash prej shumë vitesh ...
Full story
image

Urimi?! Natyrisht nga zemra… Por a duhet më shumë nga instanca për Agim Shehun?

Urimi?! Natyrisht nga zemra… Por a duhet më shumë nga instanca për Agim Shehun? F. Terziu   Nuk ma merr mendja se ka ndonjë që dashuron dhe ...
Full story
image

Problem i pa zgjidhur

Problem i pa zgjidhurAstrit LulushiEdhe pse thonë, vështirë të besohet se historia përsëritet. Megjithëse, mes epokave të ndryshme shpesh ekzistojnë analogji që të habisin, në ...
Full story
image

AH KY TRËNDAFIL!

PËSHPËRIMË   Gjokspetosur Me zor përpiqem të thith frymë. Thërras frymën që të përpiqet E frymë nga fryma e saj të më jap.   Frymëthithja e përtejshme Në vesh vjen e më thotë: Mos ...
Full story
image

VIOLINË TELAKËPUTUR

VIOLINË TELAKËPUTUR   Violinë pa tela, a tela keputur, copa bërë fare, Në dasma t’i dëgjoje, qe një kohë marrish,  Lejendaluesmarrëse për të festuar martesën Pa le t’i ftoje, telakëputur, ...
Full story
image

NJË DREKË TE VAITI

NJË DREKË TE VAITI Nga Luan Çipi   Vaiti është  një tiranas i mirë dhe gjithnjë gazmor, që ka një lokal, tip rosticerie, në rrugën Mine Peza.  Ne ...
Full story
image

A PËRBËN VEPËR PENALE DEKLARATA RACISTE E MJEKUT E.K.?

A PËRBËN VEPËR PENALE DEKLARATA RACISTE E MJEKUT E.K.? Një pyetje për prokuroren e përgjithshme dhe juristët që i dinë mirë nenet e Kodit Penal. Sikur të ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1