Fatmir Terziu

image

QORTIMI I VJESHTËS

                          QORTIMI I VJESHTËS Vjeshta i zhveshi drurët lakuriq t'i shohë mos kanë ndonjë plagë, ndonjë gjymtim nga barra e stinëve. S'menduan fare sa mbanin eshtrat e tyre, si hepeshin, si kërcisnin ato
Full story
image

NDERIM, RESPEKT E MIRËNJOHJE, PËR DR. KORAB SHEHUN!…

  Nga: Hysë Hasa Filadelfia-Amerikë 1. Vlerat e tyre të çmara, të intelektualëve të mjekësisë shqiptare, si Dr. Korab Shehu, nuk vdesin kurrë. Ata mund të ndahen fizikisht nga ...
Full story
image

Thanas Medi, shkrimtar që të rrëmben me prozën e tij të mahnitshme

  Është bërë vërtet e vështirë të gjesh libra të mirë. Sepse, të bombardojnë reklamat për mediokritetin. Revista dhe gazeta profesionale, nuk ka. Keshtu që nuk ...
Full story
image

Relike moshe

Xhahid Bushati Relike moshe   1. Malli më kish marrë për valën e kaltër të fëmijërisë. (lozonjare dhe lojcake ishte ajo).   2. Kam qëndruar në breg dhe nuk mbaj mend sa herë. (breg ...
Full story
image

AKULL

tregim          "Rrija shtrirë në krevat dhe vështroja me nge copëzat e akullit, që kishin rrethuar me konfiguracione të çuditshëm kornizat e xhamave të dritares. Akull! - ...
Full story
image

Nekrologji për profesorin e nderuar Hasan Çipuri

Sot më datë 29.09.2017 është ndarë nga jeta në moshën 82 vjeçare profesori i nderuar Hasan Çipuri. Prej shumë vitesh profesor Çipuri ka qenë anëtar i Bordit ...
Full story
image

Doruntina nuk kishte kalë

Doruntina nuk kishte kalë -Nuk i kuptova fjalët. Është e viseve tona kjo këngë?-Të pëlqeu?-Po. Është e kohës?-Çdo gjë e bukur arti është e kohës.-Po gjërat ...
Full story
image

Ti je lopë

Lis Bukuroca Ti je lopë   Njeriu që ka pasur kontakt, bashkëpunim, bashkëjetese, keqkuptime me lopët, sa herë konstaton te tjetri mospajtimin, që ai duke u bazuar te ...
Full story
image

Pushimi i një ministri amerikan për punë biletash

Ilir Levonja   Pushimi i një ministri amerikan për punë biletash   Dje në darkë ministri i shëndetësinë në kabinetin e Donald Trumpit, dha dorëheqjen. Sipas tij disa kontradikta mes ...
Full story
image

AMANETI -JETON DHE PAS VDEKJES

AMANETI -JETON DHE PAS VDEKJES                        Poezi nga Mëhill Marku, Lezhë NJË GRUA E MOSHUAR, KOMSHIATEK PRISTE ...
Full story
image

GJIGANTËT E DRITËS RIKRIJUAN HISTORINË LILIPUTËT PËRPIQEN TA ÇVLERËSOJNË!

Këtë trajtesë po e nis duke theksuar se po bëhen disa dekada që po largohemi nga traditat e shkëlqyera të të parëve tanë, sidomos atyre, ...
Full story
image

AT MATI PRENNUSHI O.F.M. SOT NUK KA AS VARR !

Nga Fritz RADOVANI:   1911: DEDË GJO’ LULI DHE AT MATI PRENNUSHI KU I KANË VARRET ? Përveç dokumentëve historike të botueme të asaj kohe, fotografive ...
Full story
image

Nuk kandidon Ismaili, por Shqipëria dhe Letërsia e saj!

    1) Në galeritë e librarisë Barnes dhe Nobël (Barnes & Noble), një vajzë e re ulur këmbëkryq, një dysheme prej shajaku të trashë ku sado ...
Full story
image

Gëzuar Kurdistanin e pavarur arkadash Erdogan!

Gëzuar Kurdistanin e pavarur arkadash Erdogan! Gani MEHMETAJ     Nuk me mbeti hatri që Erdogani I Turqisë ma bëri për pesë para shtetin e Kosovës. Nuk pashë ...
Full story
image

Çfarë? Nuk është dashuri kjo?

Çfarë? Nuk është dashuri kjo?                       Tregim Nga   Përparim  Hysi      Ka një shkak që lind dashuria. Ky shkak mund të jetë fare i rastësishëm dhe,sado që në ...
Full story
image

POEMË MALORE

POEMË  MALORE QAZIM SHEHU Shndrrohet në ajër  fryma Përzihet me jone të ndezura, Eci diku nëpër rryma Llërëpërveshura. Si fije e barit dhe si Gjethi kumbues i vetvetes Eci nëpër të njejtën dashuri Të ...
Full story
image

PLAKUSHI U BËRI ME BAHÇE E VRESHTA

PLAKUSHI U BËRI ME BAHÇE E VRESHTA (mesazh për bahcevanët e botës)   Hej, mos harroni të famëshmin Miçurin,1) Në bahçet tuaja bustin t’ia ngrini. Mrekullira bëri ai me shartim, Belica ...
Full story
image

Kokrat e shegës

              Kokrat e shegës Nga Fatmir Terziu   AND-ja dhe shenjat e gishtave, u dorëzuan shkencërisht para syve, në vargun e ndezur flakë, eksperimentohej mutina e mollëzave. Bulbthi i ndezur, i turpshëm, i ...
Full story
image

Në Ranoc të Klinës, shpaloset pllaka përkujtimore në shtëpinë e familjes së Prekë Zymit

Shkruan: Lekë MRIJAJ   Dje, më 27. 9. 2017, në Ranoc të Klinës në ballinë të hyrjes së shtëpisë së familjes së Prekë Zymit është inauguruar-shpalosur pllaka ...
Full story
image

POISONED BEAUTY'S SECRET

How my novel “Kojrillat” (Crane Birds- Gruidae) was inspired POISONED BEAUTY'S SECRET By Fatmir Terziu No matter how much you love writing; there will always be days when ...
Full story
image

NGRIRJE E BUKUR

  NGRIRJE E BUKURT    Iki dita ,u fsheh në palcën e tokës  Nata solli terrin e shqetësimeve  Përplasjet  thyen   ëndrrave  Luftë  mes dy poleve  të akullta  Gjumi miklonte qerpikëve të zverdhur  Bënte ...
Full story
image

Ti nuk ikje...

Xhahid Bushati 1.Ti nuk ikje...   1. Shumë yje mblodha sa qielli lumnohej me kaltërsinë e vet.   2. Për Ty shumë yje mblodha!..   3. Të ëndërrova në qiellin e ëndrrës si më i shtrenjti ëndërrim! I ...
Full story
image

Një mister i zgjidhur: Pse 'Gurët e Sizifit' ngrihen dhe rrëfejnë

Një mister i zgjidhur: Pse 'Gurët e Sizifit' ngrihen dhe rrëfejnë Edhe shkëmbinjtë kanë jetën e tyre që do ta vazhdojnë. Uliks Gryka, duke mbledhur një ...
Full story
image

Vaj mes funeralit të shtetit

  Stambolli ishte i pari që ndoqi qarjet masive shqiptare dhe aziatike, mes funeralit të shtetit në filmin “Interregnum” të vitit 2017 të Adrian Pacit. Artisti ...
Full story
image

"Të gjitha lumenjtë rrjedhin" frymëzimi i Petraq Pecanit

Çmimi i Artit Brisbane i këtij viti (BAP), i themeluar dhe i drejtuar nga ish-artisti i muzikës Cathy Condon, u nis me gjithë pasion dhe ...
Full story
image

"Tradita" nga Ramiz Kukaj, një shqiptar etnik nga Peja

Ramiz Kukaj, një shqiptar etnik nga Peja, Kosovë, mendoi së pari se duhej ngritur “Tradita” nëntë vjet më parë. Djali i tij, i lindur në ...
Full story
image

Studenti shqiptar në Amerikë për muzikën pop

Studenti shqiptar  në Amerikë për muzikën pop   Njerëzit janë tërhequr në Amerikë për një sërë arsyesh të ndryshme. Për reklamuesin dhe studentin e marketingut Helio Qendro, ...
Full story
image

Butrinti i detyron një borxh të paçmuar Virgilit

Për dekada të tëra qyteti i lashtë i Butrintit është i dukshëm, por i pandryshueshëm në bregdetin jugor të Shqipërisë. Edhe shqiptarët duhej të merrnin ...
Full story
image

Jeta në bregdetin Shqiptar në Durrës, - në fotografi

Jeta në bregdetin Shqiptar në Durrës, - në fotografi Në shikimin javor nga gazeta britanike “The Guardian” të udhëtimeve të njerëzve përmes një treshe të imazheve ...
Full story
image

Jeta e dyzuar e një prozatori

Jeta e dyzuar e një prozatori  (tregimet e PIERRE- PANDELI SIMSISË)  ( ese) Nga  Përparim   Hysi Duke e filluar këtë  "ese"  me një parabolë të  largët, them që kam ...
Full story
image

Avokati Rodney Oliver, koleksionist i Pullave shqiptare në vite

Avokati Rodney Oliver, koleksionist i Pullave shqiptare në vite   Një nga avokatët më të dashur britanikë, që i janë gjendur shqiptarëve në momentet më të vështira ...
Full story
image

HËNORJA

HËNORJA NGA KALOSH ÇELIKU         Moti kohë nuk marr pjesë në përurimin e librave me përjashtim të ndonjë miku ose mikeje. Shkaku, se: shumica e autorëve pa ...
Full story
image

Matematika politike kurde

Lis Bukuroca   Matematika politike kurde   Izraeli është për shtetin kurd. Amerika shprehet e indinjuar. Turqia e gatshme të marshojë dhe e quan tradhti. Është e gatshme edhe të mbyllë ...
Full story
image

STAMP COLLECTION

STAMP COLLECTION I have been collecting postage stamps since the age of seven.  Most collectors now specialise in particular countries or themes etc and although ...
Full story
image

A DO T’IA HIQNI DIBRËS SIMBOLIN KOMUNIST “HERO I PUNËS SOCIALISTE ?”

A DO T’IA HIQNI DIBRËS SIMBOLIN KOMUNIST “HERO I PUNËS SOCIALISTE ?” Një  pyetje për Ramën-kryeministër dhe Bashën-dibran Dhe për dibranët ku janë e ku s’janë... ...
Full story
image

Gjykatësi fal krimin e studentes: falë talentit të saj

Gjykatësi fal krimin e studentes: falë talentit të saj   Mëngjesi i sotëm në faqet kryesore të mjaft gazetave britanike, si dhe në të përditshmet falas që ...
Full story
image

MË PRIT TE KODRA E KUKULLAVE

                    MË PRIT TE KODRA E KUKULLAVE E dashur, eja!Eja të çlodhemi livadheve të kujtimeve tona!Më prit tek Kodra e Kukullave,të ngremë balona si atëherë kur u ...
Full story
image

Projeksion

          Projeksion Nga Fatmir Terziu   Absurdi briskon zilkat veshë përbindëshi. Pastori i syve mësyn sqimndihës pason një hapësirë përmes cipës së trurit mundohet të shpejtojë, si një mi. Si një hije. Është mëngjes, në ...
Full story
image

Gjergj Kastrioti në kronikën holandeze të vitit 1586

Gjon KEKA:Gjergj Kastrioti në kronikën holandeze të vitit 1586 Në një kronik në gjuhën holandeze botim i vitit 1586 në një nga kapitujt i kushtohet edhe ...
Full story
image

Një homazh sot për Dashmir Zaçen

AI IKU DUKE LËNË PAS NJË VEPËR RILINDËSI Në kujtim të Dashmir Zaçes, mësuesi i parë i shkollimit shqip të fëmijëve në Selanik, 7 mars 2001 Një ...
Full story
image

MIGJENI…

MIGJENI… QAZIM D.SHEHU Nuk e di nëse ti një ditë do lexohesh Kur gjithë njerëzit të jenë të pasur. Kur në  rruge drama mos skajohet, Pikëllimi yt dhe i Lulit ...
Full story
image

“Diversity Nite” e deputetit Keith Vaz ftesa dhe shqiptarëve

“Diversity Nite” e deputetit Keith Vaz ftesa dhe shqiptarëve Dr Fatmir Terziu Keith Vaz mbajti një profil të qetë në konferencën e Partisë Laburiste të vitit të ...
Full story
image

Politikë e re: Çfarë është ajo, dhe pse i duhet PD-së së Bashës?

Politikë e re: Çfarë është ajo, dhe pse i duhet PD-së së Bashës? Dr Fatmir Terziu   Kryetari i PD-së Lulzim Basha, i ftuar në emisionin “Studio e ...
Full story
image

Namazgjaja ka ndrruar gjethet dhjetra here

  Kam “fatin e mirë”se nuk bëj ndonjë punë, që të paguhem këtu në Amerikë. Por kam fatin e mirë, njëkohësisht, se pa punë nuk qendroj ...
Full story
image

Ftesë për diskutim

Prof.dr. Resmi osmani                      JO VETËM DËSHIRË POR NEVOJË             Ftesë për diskutim           Më 15 shtator, poetja Eltona Lakuriqi, përuroj librin e saj të ri me ...
Full story
image

POEZIA KANADEZE

POEZIA KANADEZE Poezia kanadeze, për vetë specifikën e krijuesve të saj me origjina dhe tradita të ndryshme të prejardhjes së tyre, është e hapur, që në ...
Full story
image

Një klik pres

Një klik pres****************(Letër asaj, në moshën iks)***********************Sytë e mi të lëndët dëshirojnë, përpëliten, vuajnë. Vuajnë veç drejt teje nuk shohin. Një qiell me sy të ...
Full story
image

E VEJA

E  VEJA Dhe sivjet e futur  thellë në hidhërimsikur ka rënë në gjumin dimëror.Maj  dhe nuk guxon të dalë. Herë- herë vë veshin në dritare,dëgjon njerëzit që qeshin ...
Full story
image

KËNGË E RE PËR SHPREHITË

                KËNGË  E  RE  PËR  SHPREHITË Vasil Vasili Në frymën time rroni si kafshëza të shenjta dhe e quani veten eklisiri im.       Të yshtura nga zotat s’pranoni vaksina. Gjithë ...
Full story
image

Decibel

                      Decibel Nga Fatmir Terziu Të Heshturit me gurë të kujdesshëm, ndërtojnë Kala, gurët e Kalave të tyre shpërfillen nga të Zhurmshmit, Të Heshturit janë gjithnjë të harruar, në një Botë me ...
Full story
image

PO IKIN VITET

PO IKIN VITET (Pas përcjelljes së Farudin Hoxhës) Nga Luan Çipi       Vitet po ikin një e nga një Dhe fundi shpejt duket po vjen, Na ikën, për mos të ardhur ...
Full story
image

ME KA PAS THANE NJE PLAK

  Më ka pas thanë një plak i vjetër: -Po shkon në shkollë? -Udhë e mbarë bir! Ne mbetëm të verbër me sy në ball, Ju, duhet të baheni ...
Full story
image

GJETHET E MENDIMEVE

  GJETHET E MENDIMEVE                                               ...
Full story
image

BABAI I SHOQES

     Tregim          Zënka e tyre kishte nisur në mesditë. Saktësisht pas orës së fundit të mësimit, kur si gjithnjë maturantët e "Çajupit" ishin mbledhur tek Bar ...
Full story
image

DASHURIA ËSHTË PËR TË MËNÇURIT

DASHURIA ËSHTË PËR TË MËNÇURIT fragment romani.  Gjyshi Rubin  me trupin e drejtë si selvi, të zhdërvjellët hyri mes grumbullit të dasmorëve, kënduar dhe luajtur në kitarë. ...
Full story
image

MERMERI QË PIKON

MERMERI QË PIKON  “Në vjeshtën e vitit 1979, në përbërje të një delegacioni të Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve të Shqipërisë, për herë të parë Zija ...
Full story
image

Vdekja e të vdekurit

Nga  Petrit  Malushi Vdekja e të vdekurit (tregim satirik) .     Biseda mori të nisur aty nga ora dhjetë e mbrëmjes. Nuk ...
Full story
image

NË TAKIMIN E RADHËS, TË “KOMPANISË LËVIZËSE”…

Skicë: Pasi kaluan ditët aq përvëluese të kësaj vere, vjeshta po na afron një kohë pak më të freskët. Kështu dhe ne anëtarëve të “Kompanisë lëvizëse”, ...
Full story
image

Koalicioni xhamajkan i Merkelit

    Nuk bëhet fjalë për ndonjë platformë nga vendi i Bob Marlit, por thjesht kolori i ngjyra i partive që priten të bëjnë koalicionin e ardhshëm ...
Full story
image

Pse duhet të mbyllët xhamia e Et’hem Beut dhe Sheshi Skënderbe

Shqiptarët përballë rrezikut të islamit agresiv (1)   Pse duhet të mbyllët xhamia e Et’hem Beut dhe Sheshi Skënderbe për islamikët?   Gani MEHMETAJ   Policia shqiptare u detyrua ta mbyllte ...
Full story
image

Dasma tek “Vila Ronel” bar-restorant ka një emër: Profesionalizëm

Dasma tek “Vila Ronel” bar-restorant ka një emër: Profesionalizëm     Sikurse dihet tashmë, “Vila Ronel” bar-restorant nuk është thjesht kompania shqiptaro-britanike në fushën e kulinarisë, por një ...
Full story
image

Gjerbat

                      Vjeshta Nga Fatmir Terziu   Më lagu sot deri në varg, vjeshta, mund të zemërohesha me të sadopak, por heshta. Londra më mësoi ngadalë e ngadalë të mos mbetem vjeshtak në vjersha. ...
Full story
image

Gjethëza zevzeke

                        Gjethëza zevzeke Nga Fatmir Terziu   Bëri çfarë nuk bëri mijëra adete, të bënte lastarin për vete.   Dhe ndejti më shumë se çdo gjethe atje lart, derisa një ditë edhe ajo ...
Full story
image

Shakaja e madhe

Shakaja e madhe   Bendo Gorani u ngrit në këmbë, iu afrua të burgosurve, i vështroi kalimthi si në paradë. Pamjen e kishte të lodhur e të ...
Full story
image

DETET S'KAN UJË, KANË LOT...

DETET S'KAN UJË, KANË LOT...  -NË SHENJË NDERIMI E PËRSHPIRTJEJE , PËR QINDRA BURRA, GRA,FËMIJË, TË RINJ E TË REJA QË NË KERKIM TË NJË JETE MË ...
Full story
image

Gjermania falënderon Kosovën

    Sot në orën 16:00 u ndërprenë emetimet e programeve, ku teleshikuesve iu kërkohej ndjesë sepse kancelarja gjermane kishte një lajm urgjent për popullin. Gjersa teksti ...
Full story
image

Te fusha e Zonjave…lexohet poezi.

Te fusha e Zonjave…lexohet poezi.  Përsiatje mbi librin “Te liqeni i zemrës” i Zef Skiro Di Maxhio  Nga Timo Mërkuri  Mahnitje qysh në vargjet e para! Kjo është ndjenja ...
Full story
image

RENIA

RENIA Tregim nga Qazim Shehu Ai ishte një poet i njohur.Shkruante njëkohësisht edhe studime mbi historinë e gjuhës.Po shkonim drejt një festivali të poezisë.E shihja si po ...
Full story
image

E kam kërkuar...

                Xhahid Bushati     E kam kërkuar...     E kam kërkuar edhe hijen e pemës, për të ndjerë më mirë ngrohtësinë e diellit.             Një gjethe e vogël më fliste më zë ...
Full story
image

Tomor Jolldashi një emër i spikatur i gazetarisë shqiptare

Tomor Jolldashi një emër i spikatur i gazetarisë shqiptare Shënime për Tomin, një mik e koleg që më mungon... Tomor na iku shpejt. Krejtësisht pa e menduar ...
Full story
image

Hahahahaha

HahahahahaVV të gjitha sfidat në Kosovë i paska kry e tash po na tregon se kë duhet të votojnë shqiptarët në Gjermani.Të dashur shqiptarë me ...
Full story
image

Apeli i Vetëvendosjes

Lis Bukuroca Apeli i Vetëvendosjes   Edi Rama bëri një gabim dhe rrezikoi jo aq veten, sa kishte mundësi të rrezikonte interesat shqiptare. Atë gabim e përmirësoi disi ...
Full story
image

KRYENGRITJA E DIBRANËVE, E SHTATORIT 1913, NË SHTYPIN E KOHËS.

KRYENGRITJA E DIBRANËVE, E SHTATORIT 1913, NË SHTYPIN E KOHËS. Me rastin e 104 vjetorit të kryengritjes popullore dibrane të 22 shtatorit 1913 Nga Abdurahim Ashiku, gazetar ...
Full story
image

THEMELORE MES RITEVE

THEMELORE MES RITEVE DHE BESYTNIVE TË TRASHËGUARA NË SHEKUJ   PËLLUMB GORICA   Sa do të doja të më tregonte dikush se përse bëhen këto rite, më thoshte ...
Full story
image

LEJFENIZMI SHQIPTAR

LEJFENIZMI SHQIPTAR ESE                                            Pirro LOLI  …(Francesko Goja) “Ti që për gjë tjetër nuk je, mbamë në kurris se mirë je...”  Kjo aventurë ideotragjike tjetërsoi  individualitetin e njeriut dhe ...
Full story
image

PO IKIN VITET

PO IKIN VITET (Pas përcjelljes së Farudin Hoxhës) Nga Luan Çipi       Vitet po ikin një e nga një Dhe fundi shpejt duket po vjen, Na ikën, për mos të ardhur ...
Full story
image

BRENGA PËR SHTËPINË TIME

Botimi im i fundit, vëllimi me tregime: BRENGA PËR SHTËPINË TIME RedaktoreJoana Simsia Përpunimi grafik dhe kopertinaJozef Design Botimet Jozef, Durrës, 2017 ...
Full story
image

Gjashtë profesorë

  Cikël me epigrame nga Viron Kona   Mirënjohje Farat e lulediellit ndodh që i merr era, në fusha, në brigje, në lëndina i çon, pavarësisht si rriten dhe si zhvillohen, ato ...
Full story
image

SAGA E EMIGRANTIT

SAGA E EMIGRANTIT  Të jesh emigrant s'do të thotë të jesh lypsar, por gjarpër që hiqesh zvarrë të zhveshësh lëkurën e tharë, të veshësh lëkurë të re që mezi të nxe, të ...
Full story
image

KUR NA FTON NË TAKIM, MIKU YNË PËRPARIM…

Skicë: KUR NA FTON NË TAKIM, MIKU YNË PËRPARIM… Nga: Murat Gecaj 1. Kishte disa here, në këta 2-3 muajt e fundit, që kolegu e miku krijues e botues, ...
Full story
image

Domosdoshmëria e tregtimit me çmim tavan, të ujit të pijshëm

Domosdoshmëria e tregtimit me çmim tavan, të ujit të pijshëm Zija   Lika        Përsa kohë qytetarëve nuk ju sigurohet uji i pijshëm në banesat e tyre, është ...
Full story
image

“Kultura asht shpirti i qytetnimit”

Nga Fritz RADOVANI:   INGJ. LUDOVIK ZOJZI (1910 – 1943)  “Kultura asht shpirti i qytetnimit” Dy çinarë shekullor mbi një stom me emnin e Zef Zorbës, brij lumit Kir, që ...
Full story
image

STRUKJA E BABAIT VARË PAS DERE

STRUKJA E BABAIT VARË PAS DERE   NGA KALOSH ÇELIKU   Babai iku një ditë mes varreve si burrat E la struken varë në gozhdë pas dere: Bombat e italjanit. Dhe, ...
Full story
image

Të huajt

     RUDI MUCAJ     Në një pykë të harruar të Evropës Juglindore, uji i akullt shkoi drejt Adriatikut në shkëlqimin e mbrëmjes. I freskët, ajo vrau kishat ...
Full story
image

Pergjige nga Gjon Keka per te vetequajturin historian Ilmi Veliu

Pergjige nga Gjon Keka per te vetequajturin historian Ilmi Veliu Zot na ruaj nga historian te tille... Ne nje shkrim qe bera se fundmi me titull:"Nuk e mban rrenjen, ...
Full story
image

DEZINFORMIMI RUS -- NJË KËRCËNIM SERIOZ NDËRKOMBËTAR

    Nga Frank Shkreli 1. Kohët e fundit, mediat amerikane dhe evropiane kanë shkruar dhe komentuar me shqetësim duke dhënë alarmin mbi përpjekjet e Rusisë së ...
Full story
image

NË SINGAPOR BIE SHI

Resmi Osmani  Tregim NË SINGAPOR BIE SHI  Nga cikli ”Koha e çudirave”  Janë me qindra personazhet e krijimeve të mia, ndër ta edhe Lake Llullaja. E  ...
Full story
image

Lasgushi dhe Tirona

BEDRI ALIMEHMETI          Lasgushi dhe Tirona                              -Tregim-           Kisha disa ditë që puna nuk po më ecte. Ulesha në tryezë i vendosur që nuk do të ngrihesha ...
Full story
image

Liri e Tirani

Liri e Tirani Astrit Lulushi Një brez shkon, brezi tjetër vjen. Kjo është rruga që ndiqet, dhe njerëzimi rron. Dielli ngrihet, dhe zbret poshtë, shkon në perëndim, ...
Full story
image

Në pyll, kur u njoha me shiun...

Xhahid Bushati Në pyll, kur u njoha me shiun... 1. Në një pyll të moçëm, në të hyrë të vjeshtës njoha një shi. Ishte i ri dhe vinte për ...
Full story
image

Për aktorin e madh Jani Riza

Krijime dhe artistë që shkojnë përtej kohës   Për aktorin e madh Jani Riza   Teksa yjet e kinemasë shqiptare, të teatrit shqiptar, ikin një e nga një, kupton ...
Full story
image

Mëngjesi i një dite

Mëngjesi i një dite Më mbaruan fjalët.Veç një më ka mbet, dhe një cigare e fundit në paketë. Flas me heshtjen,më e mira bisedë.Të fundit cigare e ndez.... I ...
Full story
image

Mos i hiqni dekoratat janë simbol i dështimit

Ilir Levonja     Mos i hiqni dekoratat janë simbol i dështimit   Kur bisedon me të njohurit, por edhe me gjerë, plot syresh të flasin për valixhet me dekorata ...
Full story
image

LIBRAT E PADISPONUESHËM

Aino Kallas LIBRAT E PADISPONUESHËM AINO KALLAS DHE NUSJA E UJKUT Aino Krohn ka lindur në vitin 1878 në Vipuri. I qaset të shkruarit që në ...
Full story
image

Rreziku i autoritarizmit në një epokë post-perëndimore.

Rreziku i autoritarizmit në një epokë post-perëndimore.   Viktor Mërkuri –Petagog i të Drejtës Ndërkombëtare Gjatë dy dekadave pas përfundimit të Luftës së Ftohtë dhe rrënies së Bashkimit ...
Full story
image

PSE FUTEM NË MENDIME?

Fatmira Beqja (Veseli), shkruan:   PSE FUTEM NË MENDIME? Meditim rreth botimit, “Kur lexoj një libër”, të Autorit Kadri Tarelli Disa ditë radhazi lëçita me ëndje dhe me laps ...
Full story
image

PËSHPËRITJET NË POPULL PËR VARJEN E HAVZI NELËS

REXHEP SHAHU PËSHPËRITJET NË POPULL PËR VARJEN E HAVZI NELËS (I dashur Havzi! Pa lejen e atyre debilave që duan të jenë pronarët e tu, që duan ...
Full story
image

KULAKU

KULAKU Tregim  NGA QAZIM D. SHEHU Jaho Vokrri ishte ulur pranë tavolinës ballore  në bar restorant turizmi,në një tavolinë ku rrallë ulej kush, përveç njerëzve të rëndësishëm.Plaku hijerëndë ...
Full story
image

NJË “KANDAR” QË SE KA BOTA...

Fejton NJË “KANDAR” QË SE KA BOTA...   Por e ka Shqipëria... Kur dëgjon fjalën “kandar” mendja të shkon tek një vegël matëse, vegël që ka një ...
Full story
image

LETËR HAVZI NELËS

REXHEP SHAHU LETËR HAVZI NELËS I DASHUR HAVZI, NUK ANKOHEM PËR NEBILAT Me 19 shtator 2017, fotografinë tënde Havzi, debilat e nxorën krah për krah me kopertinën e ...
Full story
image

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka takuar presidentin e Amerikës, Donald Trump.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka takuar presidentin e Amerikës, Donald Trump. Thaçi përmes një postimi në Facebook ka shkruar se Trump na rikonfirmoj se Shtetet ...
Full story
image

Jam pro, jo kundër plehrave!

Ilir Levonja   Jam pro, jo kundër plehrave!   1) Aty nga shtatori i vitit 2013, pozita e sotshme anulloi një ligj për riciklimin e mbetjeve urbane. Atë ...
Full story
image

Mooos, Arif!!!!

Mooos, Arif!!!!TregimNga Përparim HysiXha Arifin e kam patur bashkëfshatar.Kish lindur invalind nga një këmbë dhe,megjithatë,kjo këmbë nuk e pengoi që jo vetëm të krijonte familje,por të kishte ...
Full story
image

Levizja e Delvines 80 vjet me pare.

  Pjesё nga ditaret e mia dhe kujtime!… Lёvizja e Delvinёs (Et’hem Totos): 15 Maj 1937.   U habita kur mё thanё pёr Ethemin, shkova menjёherё  dhe e ...
Full story
image

Fëmijëria ime

  Xhahid Bushati Fëmijëria ime 1. Fëmijëria ime u rrit me vështrime yjesh. 2. Syri im ndiqte shëtitjet e një ylli derisa kthehej në yll. 3. Nuk e di sa ishte ora, kur gjumi më zinte ...
Full story
image

POPULLI DHE STUDENTËT IA KISHIN DHËNË ME KOHË TITULLIN PROFESOR XHEMIL ÇELËS

    Nga Enver Lepenica   Breza të tërë studentësh, kolegë e miq të tij mbeteshin të mrekulluar nga erudicioni tij, por për arsye biografike jo vetëm që nuk ...
Full story
image

KADRI TARELLI, ME BOTIMIN E RI, “KUR LEXOJ NJË LIBËR…”

Në vend të një përurimi: KADRI TARELLI, ME BOTIMIN E RI, “KUR LEXOJ NJË LIBËR…” Nga: Prof.Murat Gecaj          publicist e studiues 1. Tashmë, është e njohur se, kur një ...
Full story
image

Në respekt dhe nderim të prindërve

Tri vjersha nga Viron Kona Në respekt dhe nderim të prindërve Rrobaqepësi (Kushtuar babait tim rrobaqepës Toli Kona, të njohur në Vlorë me emrin “Usta Toli”(1898-1977) Të përqendruar familjarisht ...
Full story
image

Një "orë gjeografie" nga gjeografia krijuese e Namik Selmanit

Një "orë gjeografie" nga gjeografia krijuese e Namik Selmanit                        Libri"NJerëz  të mirë"                        (ese) Nga  Përparim   Hysi            Titulli i esesë sime është sjell si metaforë apo si ...
Full story
image

Brengë

Dero MURATAJ Brengë ATA ISHIN PESË -kushtuar pesë kapedanëve të Velçës:Kapedan Kola, Kapedan Tava, kapedan Selam Hasani, kapedan Mehmet Sinani dhe kapedan Mezin Manaj- Rrugë nëpër beteja, Ikët bashkë ...
Full story
image

USHTARAKËT DHUNUES?!! PËRSE?!!!

Opinion      Më 31 gusht 2017 një 53-vjeçar vrau me gjakftohtësi ish-bashkëshorten e tij 39-vjeçare, nënë e dy fëmijëve, me profesion gjykatëse. Ishte një vrasje e ...
Full story
image

Javë meditimi

Lis Bukuroca Javë meditimi Qosja kërkoi nga Haradinaj të largojë fetarët nga shteti, sepse sipas tij, shteti qenka laik. Në demokraci nuk mund të largohen nga shteti, ...
Full story
image

KAFSHËT E BUTA SHTËPIAKE ME KËRPESH PËRQAFE

KAFSHËT E BUTA SHTËPIAKE ME KËRPESH PËRQAFE NGA KALOSH ÇELIKU          Vite më parë, tek libri im me poezi: E përcolla Natën (1998), mes atyre poezive të ...
Full story
image

RRUGËTIM NË TRASENË E ATDHETARIZMIT TË ELEZ (LEZ) ALLARAJ NË TRE BREZA.

RRUGËTIM NË TRASENË E ATDHETARIZMIT TË ELEZ (LEZ) ALLARAJ NË TRE BREZA.    Në Fjalorin e Gjuhës Shqipe, botim i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë (Instituti ...
Full story
image

JARA-PARAJSA E VOCKËL

Xhemail Peci JARA-PARAJSA E VOCKËL (Jarës, në ditëlindjen e saj të dytë)   Gëzimi im po fliste vetvetiu. Sikur e kuptoja se po gëzoja për diçka tek qëndroja ashtu ...
Full story
image

"MOTIVE NGA VITET 60-TE"

    "MOTIVE NGA VITET 60-TE" Cikel me poezi nga shekulli i kaluar   VDEKJA E MERILIN MONROS   Merilin Monro s'është më. Dhimbjen e ndjeu i gjithë globi. Ylli numur nji i seksit ...
Full story
image

Dy fjale

Dy fjale  per nje liber, titulluar fare thjesht,  "Atdheu im, Shqiperia!" i autorit ANTON ÇEFA Nje sy përmbajtjes se librit do te ishte nje lexim i shpejte i ...
Full story
image

E ruaj një fjalë në shpirt...

Xhahid Bushati       E ruaj një fjalë në shpirt...   Pas këtij mali, shtëpizën ka hëna, e ruaj një fjalë në shpirt me urtësi mali                         e qëndisma me laxhyhera hëne. Pas ...
Full story
image

Ëndrrat mbetur shtangët

Ëndrrat mbetur shtangët Në ndërkohë toka futet n'guva t'sajagjysma shkretëtirësohete gjysma tjetër përqullet.Njerēzit nuk lënë dy gjethe elbaroze bashkëata në vazhdimësi përpëliten pirgjevedhe digjen duke urryerbrenda ...
Full story
image

NJËMBËDHJETË SHTATOR

Resmi Osmani     Kujtime dhe meditime  NJËMBËDHJETË SHTATOR Arba,moj emërbukur,e mira mbesa ime! Sot është ditë e shënuar për ty, shkon për herë të parë në shkollë, hedh ...
Full story
image

Dita e tollonit

Tregim nga Viron Kona           Dita e tollonit                                           -tregim-     (Kronikë e ditëve që duam t`i harrojmë, por nuk i harrojmë dot)          -O ma, po ne kur ...
Full story
image

NGA AROMA E VENDIT TËND MUND TË VDESËSH NË ÇAST MALLI

NGA AROMA E VENDIT TËND MUND TË VDESËSH NË ÇAST MALLI   Është po ai, David Gjeçaj, folësi i Radio Vatikanit, në seksionin shqip, për 30 vjet, që ...
Full story
image

Semafori

Semafori   Tani kur shihemi unë ndaloj si një shtyllë. Po kur dhe ku? Pikërisht atëherë kur rrokën sytë tanë, në rrugë, në bulevard, në kinema në ...
Full story
image

Duke lexuar Giulian…

Duke lexuar Giulian… Shënime mbi librin “Nga zemra në qiell” dhe autoren Giulia Poli Disanto Nga Timo Mërkuri Takimi me  poezinë e Giulia Poli Disanto të meh frymën ...
Full story
image

KTHIM TE NOBELISTET

Konstandin Dhamo                         KTHIM TE NOBELISTET   Tregimin e titulluar Nobelistët e Vetëshpallur, e botova te gazeta Drita me ta përfunduar së shkruari. Ndonëse për letërsinë ka ...
Full story
image

Baca Prenk, na i bë hallall se jemi një tufë legenash.

Ilir Levonja Baca Prenk, na i bë hallall se jemi një tufë legenash. "luaje, luaje, goce këmbënë, t'ia q.... gegës nënën''  Teksi i mësipërm është refreni i një ...
Full story
image

6 KALLZIME 6 KALLZIMTARË 8 VJET BURG SHTESË PËR HAVZIZ NELËN NË SPAÇ

(sepse ka agjituar e propaganduar për minimin dhe dobësimin e pushtetit tonë popullor) Havzi Nela i dënuar me 15 vjet burg, ndërsa vazhdonte të vuante dënimin ...
Full story
image

GJASHTE KALLXIMTARET (spiunat) e HAVZI NELES NE BURG DHE DENIMI I TIJ I DYTE ME 8 VJET BURG NE RRESHEN

GJASHTE KALLXIMTARET (spiunat) e HAVZI NELES NE BURG DHE DENIMI I TIJ I DYTE ME 8 VJET BURG NE RRESHEN   Më 8 gusht 1975 Havzi Nela ...
Full story
image

Vepra e Gjergj Kastriotit e mbanë gjallë mëmdhenë tonë

Vepra e Gjergj Kastriotit e mbanë gjallë mëmdhenë tonë Nga Gjon KEKA Historia është mësuese e njerëzimit.Ajo është një pasqyrë e së kaluarës, që përmban mësimet për ...
Full story
image

PËR ATA QË LYPIN NË RRUGË

PËR ATA QË LYPIN NË RRUGË   Nga KOLEC TRABOINI   Për sistemet autokratike dhe diktatoriale lypësit e nevojtaret janë armiq dhe arrestohen si keqbërës. Me 30 gusht 2017 ...
Full story
image

30 ORËT E ARRATISË SË HAVZI NELËS NGA INTERNIMI DHE PLAGOSJA E POLICIT PREJ TIJ

Pas 19 vitesh burg, pas daljes nga burgu dhe endjes poshte e lart, i papranuar askund e pothuaj prej askujt, vec nënës, i panjohur pothuaj ...
Full story
image

Fjalë e gëzuar ...

Shënim politik Nga Fatmir Terziu   Kostumi i politikës është më tepër si funksioni i samarit. Jo vetëm që skuth peshën e fijeve të qepjes, por kandaros dhe fijet e mendjes, konsumin ...
Full story
image

PUTHJA E BURRIT ËSHTË JETË PËR GRUAN

PUTHJA E BURRIT ËSHTË JETË PËR GRUAN Kur të puth një burrë për të parën herë,ndez lulen e ndrojtur me erë vajzërie.Ti grua pëshpërin ;Puthmë edhe ...
Full story
image

TAJFUNI, APO SHTETI?!

TAJFUNI, APO SHTETI?! Poemth Tajfun në qiell, tajfun mbi tokë,Tajfun mbi mua,Mbi këtë perlë plot me miq e me shokë,E mbi shpirtin tim të qelqtë,Tajfun në bregdet,Tajfun ...
Full story
image

DESHIRË PËR T'U IDENTIFIKUAR ME BUKURINË

Juan Ramón Jiménez NGA  KLAUDIO RENDINA ’’Ankthi i përjetësisë'' e ka quajtur Huan Ramon Himenes poezinë e tij duke iu referuar dëshirës së tij të madhe që ...
Full story
image

LUFTRAT E MIA

LUFTRAT E MIA  Bëra zbore atdheun ta mbroja por luftë s'bëra, vrava armikun imagjinar në tabelë kompesatoje (më në fund e kuptova), të shpëtonte prej vetvetes atdheu rropatej.  Një jetë ditë e natë bëra luftë  pleqërinë ta ...
Full story
image

VRITET EDHE NJËHERË PREKË CALI

VRITET EDHE NJËHERË PREKË CALI -- PRIJËSI I MALEVE DHE PIRAMIDA E KUFIRIT SHQIPTAR Nga Frank Shkreli Për disa vite tashti, ishte shtëpia e At Gjergj ...
Full story
image

Disa konsiderata

Disa konsiderata për shkrimtarin Bedri Tahri dhe kritikun Fatmir Minguli  Nga Skënder S.KAPITI Ajo se çfarë vërehet e konstatohet lehtësisht në Shqipëri dhe Kosovë në këto ...
Full story
image

Një darkë pune me të famshin, avokatin Perga

Një darkë pune me të famshin, avokatin Perga   Dr Fatmir Terziu   Një nga figurat publike më të njohura të Torinos, thuajse ndër më populloret, është dhe ajo ...
Full story
image

Taulant Filja, shqiptari dhe familjari biznesmen model i Astit

Taulant Filja, shqiptari dhe familjari biznesmen model i Astit Dr Fatmir Terziu   Prej vitesh në këtë pikë, zhurmat ndjesëdhënëse, frymëzuese dhe përcjellëse të fateve njerëzore, mblidhen grusht ...
Full story
image

HIJA IME

QAZIM SHEHU   HIJA IME Hija ime si çdo hije Rri me mua  pa bujë, Si një re mbi kopshtije Si një ujë nën gurë. Rri ajo dhe zgjatet pak Kur e mas ...
Full story
image

ZËRI I FUQISHËM I SHPENDI TOPOLLAJT EDHE NË KRITIKËN LETRARE

  MEHDI RAMOHITAJ   ZËRI I FUQISHËM I SHPENDI TOPOLLAJT EDHE NË KRITIKËN LETRARE   I gjashtëmbëdhjeti në radhën e librave me kritika letrare, ky libër, pa ...
Full story
image

Kur arti shndërrohet në manifestim i ndjesive estetike dhe vlerave shpirtërore

Kur arti shndërrohet në manifestim i ndjesive estetike dhe vlerave shpirtërore ( Referim rreth poezisë së autores Mirela Terziu)  “Asht’ poezi, asht’ kang’, asht’ pëshpërim, asht’ ...
Full story
image

FRYMË POEZIE NË MAT

                 FRYMË  POEZIE  NË  MAT   Mbresa nga Festivali i Dytë Mbarëkombëtar i Poezisë “Muza Poetike Budiane”, në Burrel   NGA PËLLUMB GORICA   Si zogjtë që mblidhen rreth një çerdheje ...
Full story
image

KUJTIME PËR PETRON DHE SIHATIN

KUJTIME PËR PETRON DHE SIHATIN Nga Luan Çipi       I urti Qani Kamberi, bujti sot në mëngjes, Në krye të shokëve të hershëm shumëvjeçarë Dhe biseda e shtruar, shpejt zjarr ...
Full story
image

NUSJA NGA TIRANA

NUSJA NGA TIRANA Tregim Nga Pierre-Pandeli Simsia      Nxehtësia e stinës së verës atë mbasdite sikur nuk donte të largohej nga qyteti edhe pse Dielli pas një ...
Full story
image

VULLKANI U ZGJUA!

Kadri Tarelli shkruan:   VULLKANI U ZGJUA! Esse librit, “Vullkan i fjetur”. Autor Bajram Muharremi-Bistrica Në ditët e mesgushtit 2017, së bashku me miqtë e mi, unë nga ...
Full story
image

“BETEJA KUNDËR RUÇIT – FUNDI I ANTI-KOMUNIZMIT”

                                         Nga Frank Shkreli Ky ishte titulli i një programi televiziv ditët e fundit në Shqipëri, duke iu referuar emërimit të Z. Gramoz Ruçi si Kryetar ...
Full story
image

Jeta e mundimshme e një antikomunisti

                    VELEDIN BILBILI DHE GRUPI “ARMIQËSOR” I DUKATIT   Veledin Bilbili e la me gisht në gojë Sigurimin e Shtetit në vitin 1948, ndërsa kishte vajtur ...
Full story
image

Shiu i Qytetit tim

Xhahid Bushati     Shiu i Qytetit tim   Trumcakut ia lagu thërrimen e bukës. Fluturaku, edhe i uritur Nuk e mallkoi. Shiu, lehtas, ëmbël ia pastroi puplat, ia shndriti për fluturime të ardhshme.   Shiu i Qytetit ...
Full story
image

NJË KOMB, NJË APEL

NJË KOMB, NJË APEL Nga Frank Shkreli Pesë ish-presidentët e Shteteve të Bashkuara, republikanët Xhorxh H. W. Bush i vjetër, Xhorxh W. Bush i ri dhe demokratët ...
Full story
image

Kysh a vajza jote?

Kysh a vajza jote?     -Prandaj ju keni ardhur nga Dibra? -Unë kam ardhur për burrin. -E di, - i them, - që ke ardhur për burrin dhe nuk ...
Full story
image

Opingat

                    Opingat Nga Fatmir Terziu   U thanë: Ju mbajtët burra! Ata nuk bëzanë: Me heshtje bënë tutje mënjanë. U thanë: Ju ishit shtrati për legjendat. Ata u përkundën: ...
Full story
image

PARAPËLQIMI I ESENINIT PËR POEMËN E TIJ DRAMATIKE "Pugaçovi"

  Parapëlqimi i Sergei Eseninit për poemën e tij dramatike "Pugaçovi"na bëhet i njohur nga dëshmi të ndryshme. Maksim Gorki,duke kujtuar një takim të vetin me ...
Full story
image

Një cikël me poezi lirike

Një cikël me poezi lirike Nga  Përparim  Hysi 1. Ne shkëmbejmë"tepsitë" nga larg Ne shkëmbejmë"tepsitë" nga larg, Por me zemrat tona jemi afër. Në shpirtëra që të dy kemi plagë Të ...
Full story
image

BURRAT E MURRMË

BURRAT E MURRMË Tregim nga Qazim Shehu Ishte i njenjti lokal ku ne shkonim shpesh, aty pinin një gotë verë dhe rrinim duke soditur reliket e vjetra.Në ...
Full story
image

Më në fund Lulzim Basha thotë: Nuk e njoh marrëveshjen e 17 majit

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka mbajtur sot në Kuvend fjalimin e parë si deputet. Në gati 40 minuta, Lulzim Basha paraqiti atë që ...
Full story
image

Finesa e Monika Kryemadhit shpëton LSI dhe nxjerr zbuluar Lulzim Bashën

Fakti që tre deputetë të PD-së kanë votuar për Gramoz Ruçin si kryetar Kuvendi, në kundërshtim me vendimin politik të grupit parlamentar demokrat, nuk do ...
Full story
image

JA PSE NUK STUDJOHET AT GJERGJ FISHTA NDER SHKOLLAT SHQIPTARE !

Nga Fritz RADOVANI:   JA  PSE  NUK  STUDJOHET  AT  GJERGJ  FISHTA NDER  SHKOLLAT  SHQIPTARE !               Nga At Gjergj FISHA O.F.M.     “Kryeministrit veç po i tham     Se Shqipnia ...
Full story

Ku duhet të jem unë?

Ku duhet të jem unë?   Reshat  Kripa                                                   I kam kaluar të tetëdhjetat. Tashti nuk më mbetet gjë tjetër veçse të ëndërroj. Qysh kur isha fëmi ...
Full story
image

MOIKOM ZEQO, SEKRETI I FLUTURIMEVE PINDARIKE NË POEZI

MOIKOM ZEQO, SEKRETI I FLUTURIMEVE PINDARIKE NË POEZI E lexova me kureshtje dhe kënaqësi librin më të ri poetik të Moikom Zeqos “Letrat për Makabe Zaharian”, ...
Full story
image

SHKENCËTARI

FARUDIN HOXHA, SHKENCËTARI Nga Luan Çipi       Shkencëtar ish Farudini Burrë Shteti radhë e parë, Akademikun e njihni, Krenari për çdo Shqiptar.   Inxhinieri hidroteknik, Qindra projekte krijoi, Mjeshtri i Madh elektrik, Vite e shekuj sfidoi.   Projektoi ...
Full story
image

NËPËR DIMENSIONET E NJË SHPIRTI TË MADH POETIK

NËPËR DIMENSIONET E NJË SHPIRTI TË MADH POETIK Duke shfletuar krijimtarinë e njeriut të njohur të letrave shqipe, Vullnet Mato, i cili ka rreth pesëdhjetë vjet ...
Full story
image

Droje e bukur

Droje e bukur   E di që e di, Që e ndjen, E kupton. E di që me fjalën Marrëveshje kërkon. E di që me veten  Dhe jep... Dhe merr... E duart  Të djersiten E këmbët ... mend ...
Full story
image

ERMIRA BABAMUSTA MERR ÇMIMIN INAUGURAL PËR VITIN 2017

ERMIRA BABAMUSTA MERR ÇMIMIN INAUGURAL PËR VITIN 2017 Bisedë me intelektualen e njohur dhe e vlerësuar lart, në diasporën shqiptare   Nga: Prof. Murat Gecaj          publicist e studiues     Ermira ...
Full story
image

Diploma e kryetarit

Viron Kona Diploma e kryetarit Cikël me epigrame nga Viron Kona Trim Trim je kur bën atë që duhet, më trim, kur s`bën atë që s`duhet! E sigurt do presësh gjatë.... Mos ...
Full story
image

Nuk e mban rrënjën, por rrënja të mban ty

Nuk e mban rrënjën, por rrënja të mban ty Nga Gjon Keka Dëgjojm shpesh që thonë se në Kosovë dhe Shqipëri janë 90% mysliman, dhe këtë nuk ...
Full story
image

105-vjetori i lindjes së Sabiha Kasimatit

105-vjetori i lindjes së Sabiha Kasimatit   Petro Luarasi Sabiha Kasimati. Nderim dhe brengë Sabiha Kasimati (1912-1951) po përmendet gjithnjë e më shpesh në këto dy dekada si një  ndër  gratë ...
Full story
image

LUPO SOLITARIO*

Resmi Osmani  Tregim LUPO SOLITARIO*   Nga cikli”Burrat shkojnë në luftë”    Vjeshta e vitit 1942.   Lufta kundër pushtuesit Italian,në lokalitetet thella të malësisë në juglindje të vendit kishte nisur. ...
Full story
image

DUKJA E PUGAÇOVIT NË QYTETIN E JAIKUT

    Sergei Alexandrovich [SYN: (shtator  21 shtator 1895 - 28 dhjetor 1925) është  një poet lirik rus. Ai është një nga poetët më  popullorë e më ...
Full story
image

PUSHTETI I MORALIT

FLAMUR HOXHA PUSHTETI I MORALIT Duke besuar se opozita është kolona pa të cilën nuk rri dot në këmbë një shtet demokratik apo edhe që thirret demokratik ...
Full story
image

“Gjuha Tjetër” nuk do të thotë “Letërsi Tjetër”

“Gjuha Tjetër” nuk do të thotë “Letërsi Tjetër”    Mbase mund të shtyhemi më tej dhe të pyesim,                   ...
Full story
image

Një mbrëmje tek bar "Capriccio"

 tregim        Nuk mund ta merrni me mend se sa llafazan ishte bërë Geni atë mbrëmje. Ne kishim zënë vend që nga ora gjashtë tek "Capriccio". Ishim ...
Full story
image

BABI IM, SHOFERI PARË NË VLORË

BABI IM, SHOFERI PARË NË VLORË Nga Luan Kaman Çipi   Gati njëqind vjet më parë u ktheve nga Amerika, Ti, babai im i dashur, atje dhjetë vjet mërguar, Punove ...
Full story
image

Konference shkencore në Vlorë

Prof. Dr. Roland Zisi: “Në këtë rajon, ku popujt jetojnë ‘supi i njërit nën sqetull të tjetrit’, bashkëjetojnë tre alfabete: i latinishtes, i greqishtes dhe ...
Full story
image

P. dhe P.

                      P. dhe P. Nga Fatmir Terziu Sendi më i pabesë: shkrepësja e lagur Ilaçi për kokën: dhimbja Litari më afër vetes: mashtrimi Trualli më i përfolur: goja Tuneli pa shpresë drite: ...
Full story
image

Shëndet e të mira mikut tim Petraq Kolevica!

                                    Një portret i Petraq  Kolevicës     Këtë fotografi (portret) të arkitektit, poetit, përkthyesit, intelektualit e, njëkohësisht mikut tim Petraq Kolevica, e kam bërë në shtëpinë ...
Full story
image

Kush e votoi Gramoz Ruçin nga e djathta?!

    Ilir Levonja Kush e votoi Gramoz Ruçin nga e djathta?!  1) Sot të gjithë demokratët janë të befasuar. Një, dy, apo tre vota shkuan për Gramoz Ruçin. ...
Full story
image

As nuk e di në duhet të jem

  FERNANDO PESSOA NUK JAM ASGJË                                          Nuk jam asgjë, nuk mundem për asgjë, nuk gjurmoj asgjë. I gënjyer, mbart qenien time me vete. Nuk e di s’e të kuptoj, as nuk ...
Full story
image

T'u rrojnë Kallakët se Hajria iku!

  Ilir Levonja   Nuk e di pse shqiptarëve u dhimbset kaq shumë ikja e Hajrie Rondos? Kemi kaq kollozër tani, sa, mjafton një Kallak a një Fevzi, ...
Full story
image

LAJM I HIDHUR

LAJM I HIDHUR:Orët e mesditës së sotme është ndarë nga jeta në qytetin e Himarës, aktorja e shquar e skenës së teatrit dhe kinematografisë shqiptare, ...
Full story
image

“SI TEMË KRYESORE TË POEZIVE TË MIA, VEÇOJ MBIJETIMIN E ËNDRRAVE…”

DIANA ZHITI: “SI TEMË KRYESORE TË POEZIVE TË MIA, VEÇOJ MBIJETIMIN E ËNDRRAVE…” (Bisedë me autoren Diana Zhiti, për librin e parë të saj, “Ëndërr ishte…”) Nga: ...
Full story
image

PSE QANTE E QESHTE GRUAJA PA SHKAK

PSE QANTE E QESHTE GRUAJA PA SHKAK   Ajo qante befas sikur të ishte fëmijë. Qante shpesh pa një shkak të kuptuar. Kujtohej, me burrin bënte pak dashuri, dhe lotët i ...
Full story
image

VARGJE PER - FJALA E LIRE

VARGJE PER - FJALA E LIRE DORA Dora...! Është e lehtë, ka peshën e rëndë të vesës. Dora përthanë lotin, shkruan emrin që ende nuk të ka ...
Full story
image

Natyrë njerëzore

Natyrë njerëzore Astrit Lulushi Në periudhen kur Skënderbeu luftoi, Arbëria ishte plotësisht e Krishterë, dhe ai bëri gjithçka a sa mundi për ta ruajtur në harmoni këtë ...
Full story
image

ARSIMI SHQIP NË SUEDI

Kadri Tarelli shkruan: Durrës, më: 01. 08. 2017   ARSIMI SHQIP NË SUEDI Monument mësuesve të mërgatës shqiptare Ndjek me vëmendje shkrimet që publikohen shpesh nëpër faqet e shtypit të ...
Full story
image

KRENARE NË NJË LIBËR HEROINA RUKIE RAMA

  SHPENDI TOPOLLAJ             ERDHI KRENARE NË NJË LIBËR HEROINA RUKIE RAMA Fjala e mbajtur në promovimin e librit “Copëza jete”     Ne vimë në Tropojën ...
Full story
image

Rukie Rama,”Copëza jete”

Nga Tahir Bezhani Përurim libri në Bajram Curr: DIKTATURAT  LINDIN  NJERËZ  TË MËDHENJ Në qytetin  Bjram Curri, (6.shtator,2017),në sallën e Muzeut Historik , u përurua libri  i autores ...
Full story
image

FLISNI PRA

Mark Strand (1934-2014) me origjinë amerikane, i lindur në Kanada, poezia e tij me motive shoqërore përdor një gjuhë të thjeshtë e konkrete; vargu i ...
Full story
image

Mjekësi, historia e vajzës së dy prindërve punëtorë

    Në Shqipëri vazhdojmë t'i pyesim nxënësit 'Çfarë e ke babin? Po mamin?', sikur diplomat universitare të përcilleshin në gjene, duke vazhduar me mendësinë e vjetër ...
Full story
image

P O Ç A R I

P O Ç A R I..................Shpesh herë më ngjan se jam poçarVeç kokë Çezari s'mbaj në duar!Më ndodh të ndal ndonjë lypsarA ndonjë çift të ...
Full story
image

Akademikët e kanë shitur historinë e kombit tonë

Akademikët e kanë shitur historinë e kombit tonëNga Kujtim MateliAkademia e Shkencave është institucioni më i rëndësishëm shkencor nga pikëpamja e rëndësisë që ky institucion ...
Full story
image

URIME “HOXHË” PAVARSINË E IRJ TË MAQEDONISË

URIME “HOXHË” PAVARSINË E IRJ TË MAQEDONISË  NGA KALOSH ÇELIKU  Kopeja me zgjebe, që me vite e ndjek Autorin e këtij shkrimi publicistik: ende është gjallë në ...
Full story
image

DUKE DEGJUAR ÇELENTANON

BEDRI Alimehmeti   DUKE DEGJUAR ÇELENTANON   Mbrëmë Adriano desh qava për rininë time, që më shkoj mbi një palë këpucë nallçe, ngrënë tek themrat, në pantallona doku të holluar dhe nën një xhaketë ...
Full story
image

"Muslluku?!" *

"Muslluku?!" * Tregim Nga Përparim   Hysi Lajmin që Bardha nuk do ishte më ndihmsja ime, ma dha komandanti i kompanisë,Vasili. Siç e shihni, po flas me fjalor ushtarak. ...
Full story
image

O Zot, shpëtoje Blendi Fevziun!

…këto fjalë unë i shkruaj për të gjithë ata njerëz që e rrethuan Fevziun, duke i dhënë udhë çmendurisë së tij dhe çmendurisë tonë të ...
Full story
image

NJË VËSHTRIM MBI LETËRSINË KANADEZE

NJË VËSHTRIM MBI LETËRSINË KANADEZE Këtë vit Kanadaja festoi 150-vjetorin e themelimit të Konfederatës Kanadeze. Edhe historia e mirëfilltë e letërsisë kanadeze lidhet me këtë datë ...
Full story

KACAFYTJA

   TREGIM   Arën  e Dervish Beut që Reforma Agrare, ia dha Rustem Çokut, Rustem Ҫoku e mbolli misër vendi. Edhe pse i ri, si dhe bujk pa ...
Full story
image

Pulëbardhë

                  Sazan Nga Fatmir Terziu   E shtyp Dielli nuditetin mbi ujë: gur i etur në përzhitje me dy kodërza stil gati për tu bërë fitil, krahëhapur me bulëdjersë, që derdhet nën këmbë me çarje ...
Full story
image

LLAMBRO HYSI, MODELI I NJERIUT QË MERITON MIRËNJOHJEN

  nga MSc Albert Habazaj,   studiues i Etnologjisë dhe folkorit,   Ndër veprimtaritë e shoqatave kulturore atdhetare që veprojnë në Shqipëri, spikasin festat kulturore që realizojnë shoqata të ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1