Fatmir Terziu

image

GCSEs 2017: Bota është një skenë për nxënësen yll Englatina

GCSEs 2017: Bota është një skenë për nxënësen yll Englatina Ajo ka marrë rezultatet GCSE të saj vetëm dy vjet pasi u zhvendos në Britani nga
Full story
image

Një diktator që shtyp popullin e tij është dy herë i mallkuar

Një diktator që shtyp popullin e tij është dy herë i mallkuar   Edukimi nuk është i mjaftueshëm për t'iu kundërvënë monumenteve të “pabesimtarëve” të historisë Opinion: Si ...
Full story
image

Shqiptari, Stiven Bregu, erdhi nën moshë, por shkëlqeu në mësime

Shqiptari, Stiven Bregu, erdhi nën moshë, por shkëlqeu në mësime   Një adoleshent shqiptar me banim në Bristol i cili fliste shumë pak anglisht kur erdhi dy ...
Full story
image

VIOLINISTJA, NUSJA E AFRIMIT

  Mbëritja e Afrimit në Amerikë kishte "tronditur" pothuajse gjithë banorët e atij qyteti të vogël. Lajmi kishte dalë nga goja e Merjemes, mamaja e Afrimit. Merjema ...
Full story
image

OHRI, QYTETI I NJË KUJTESE TË HARRUAR

OHRI, QYTETI I NJË KUJTESE TË HARRUAR  NGA PËLLUMB GORICA Duke ecur në hapësirat që shtrihen përtej kufirit të Qafë- Thanës, çdokush prej nesh edhe pse ...
Full story
image

KUJTIME TË PAHARRUARA TË SHPREHURA ARTISTIKISHT NË LIBRIN E PRENJO IMERIT

    Pashmangësisht, në jetën e njeriut vjen një kohë që kujtimet marrin përmasa akoma më të mëdha. Ato i shfaqen atij përherë e ...
Full story
image

NË VERMOSH E MË TEJ NË TROJET TONA MATANË KUFIRIT

  NË VERMOSH E MË TEJ NË TROJET TONA MATANË KUFIRIT Mbresa udhëtimi Kur nuk ke shkuar ndonjëherë atje, Malësia e Madhe sepse të përfytyrohet ashtu siç e ...
Full story
image

SA TË SHTRENJTA JANË LULET!

KRISTAQ TURTULLI SA TË SHTRENJTA JANË LULET! tregim 59 dollarë dhe 99 cent, bleva një tufë të madhe me karafila dhe trëndafila të freskëta, për Meritën, gruan time.  -Ua, ...
Full story
image

JANË TË ZHDUKUR POR NUK DUHET TË JENË TË HARRUAR!

  Nga Frank Shkreli Dje me 30 gusht u shënua Dita Ndërkombëtare e Personave të Zhdukur. Bota e shënon këtë ditë çdo vit, ndërkohë që entet dhe ...
Full story
image

AS , AS …

AS , AS … QAZIM SHEHU   As dita,as nata, As ora,as çasti. S`më thonë,sesi koha ma vjedh dashurinë Dhe drejt humbjes e çon. Ngjitem për kulm të natës Ngjitem për kulm të ...
Full story
image

Ardian Zagani humbi jetën tragjikisht

Vdiq tragjikisht në Londër, flasin miqtë e shqiptarit: Lajm shkatërrues ANGLI – Një ditë më parë një shqiptar, humbi jetën në një aksident automobilistik, por kjo ...
Full story
image

RROKJA E THEKSUAR E PARAFUNDIT TEK EMRAT

RROKJA E THEKSUAR E PARAFUNDIT TEK EMRAT     Te disa emra frymorësh theksi i gjatë (i mprehtë) në të shqiptuar bën që gjinia femërore të dallohet ...
Full story
image

NË DATËLINDJEN E 22-TË TË ATJONIT NJË ALBUM I SHKËLQYER I TIJ...

NË DATËLINDJEN E 22-TË TË ATJONIT NJË ALBUM I SHKËLQYER I TIJ... Në datëlindjen e 22-të e Atjon Zhitit, (30 Gusht), “studentit-engjëll” siç e quajnë të gjithë, ...
Full story
image

Një nga thëniet e ndritura të At’ David Gjeçaj

  Folësi i mrekullueshëm, me zë të bukur, kumbues, shpirtkulluar dhe përplot stil i Radio Vatikanit për 30 vite rresht në Seksionin Shqip... Shënimet 1977   Nga Xhevair Lleshi   Jemi ...
Full story
image

SHUL E SHUL

SHUL E SHUL E dinte se çfarë do të ndodhte, ua kishte punuar miqve edhe herë të tjera duke munguar për dy, tri, madje pesë javë ...
Full story
image

Ta gëzosh Gramozin Shqipëri

Ilir Levonja Ta gëzosh Gramozin Shqipëri  1) Dje në Durrës, pas atij takimi informal me kryeministrat e rajonit. Ky i yni i tregoi vendin Europës me terminologjinë ...
Full story
image

MJEK I PALODHUR E PROFESIONIST I AFTË, NJERI GJITHË POZITIVITET…

  MJEK I PALODHUR E PROFESIONIST I AFTË, NJERI GJITHË POZITIVITET… (Foto e re e profilit të  Dr.Ferdinand Mujës dhe çfarë shkruajnë:  miq e kolegë dhe pacientë ...
Full story
image

NJË ROMAN PËR GJON BUZUKUN

  Gjon Buzuku, një libër për Arbrit, kështu e ka titulluar romanin e vet shkrimtari Skënder Braka, që ka parë dritën e botimit në vitin 2015. ...
Full story
image

STIGMATA E DRITËRO AGOLLIT NGA ZYLUA TE SISTEMI QË I LIND ATA

SHPENDI TOPOLLAJ   STIGMATA E DRITËRO AGOLLIT NGA ZYLUA TE SISTEMI QË I LIND ATA   (“KALORËSI LAKURIQ” romani i ri i Dritëro Agollit)     Ndeshja e heshtur apo e hapur ...
Full story
image

RROKJA E THEKSUAR E PARAFUNDIT TEK EMRAT

RROKJA E THEKSUAR E PARAFUNDIT TEK EMRAT     Te disa emra frymorësh theksi i gjatë (i mprehtë) në të shqiptuar bën që gjinia femërore të dallohet ...
Full story
image

Krenari

Krenari Astrit Lulushi Cdo ndryshim vjen nga brenda...nëse...vendi është një i vetëm, pa lidhje varësie nga një tjetër, me përjashtim të...Zotit, dhe kur Ky mohohet...me përjashtim të ...
Full story
image

KOMEDI HYJNORE

KOMEDI HYJNORE    Nuk është komedia e Dantes,  as Virgjili nuk është udhërrëfyesi im, ashensori më zbret dhe më ngjit ditë e natë. Ky pallat është pallat emigrantësh, parajsë dhe ferr ...
Full story
image

U botua libri “Rrugëtimi filozofik i Prof.Dr. Isuf Luzajt”

  U botua libri “Rrugëtimi filozofik i Prof.Dr. Isuf Luzajt”    “Dje qeshë dikushi që erdha nesër do të jem askushi në vendin tim….”   I.Luzaj         ...
Full story
image

Poetja që mposht dallgët e jetës

Poetja që mposht dallgët   e jetës Nga   Përparim   Hysi Sapo mbarova së lexuari librin me poezi "Dallgët e jetës" të poetes DAVA  GJOKA. Është libri i parë ...
Full story
image

A DUHET T’I SHUHET EMRI LUMO SKËNDOS?

A DUHET T’I SHUHET EMRI LUMO SKËNDOS? Nga Luan Çipi   Flasin, shajnë dhe qortojnë, Masin, bëjnë arsyetime, Po, a mundet ta sheshojnë, “Jetën – mal”, për do gabime?   Kontribuoi për alfabetin, Ish ...
Full story
image

Jemi që pa ardhur deti

                                       Jemi që pa ardhur deti   Shënime për ...
Full story
image

Drejtësia vendosë në vend nderin e Gent Meshit

Drejtësia vendosë në vend nderin e Gent Meshit     Ndërsa gjyqi i dha fund me dënime të rrepta për vrasësit, gazetat online dhe ato në print flasin ...
Full story
image

DITËLINDJA E ALUSH CANAJT

DITËLINDJA E ALUSH CANAJTSot është 65-vjetori i lindjes të poetit dhe atdhetarit ALUSH CANAJ. ( U lind më 24 gusht të vitit 1952 ne fshatin ...
Full story

Shqiptarë mos rri, po duku!

Shqiptarë mos rri, po duku ! Iku vera. E bashkë më të edhe turisti i huaj. Tashmë mbetën vetëm domatet e vendit. Mbase shkuan dhe hormonet, ...
Full story
image

Një fotografi e panjohur dhe një histori.

Një fotografi e panjohur dhe një histori.   Nga Timo Mërkuri   Hapja këto ditë gushti në qytetin e Sarandës e një ekspozite  me dokumenta dhe fotografi të vjetra ...
Full story
image

Parajsa e superpërfitimeve dhe privilegjeve tëpamerituara përmes ligjit.

Parajsa e superpërfitimeve dhe privilegjeve të pamerituara përmes a ligjit.   Nga Zija Lika Në gjysmën e dytë të shekullit të njëzet, shqiptarët përjetuan një ndër diktaturat më ...
Full story
image

MJESHTËRIA E SPIKATUR E NJË FABULISTI

MJESHTËRIA E SPIKATUR E NJË FABULISTI       Fabula është quajtur gjinia më e vogël e epikës (në prozë dhe në vargje) dhe fabulisti i parë ...
Full story
image

Saranda

              Saranda Nga Fatmir Terziu    Kuaj bardhoshë të lodhur nga beteja mes guralecëve, kremojnë trupin tënd e dashur, kjo lojë e lashtë me dashurinë alarmon daullet e lëna majave e unë rrëshkas ...
Full story
image

Tek të pesëdhjetat

                      Tek të pesëdhjetat Nga Fatmir Terziu   Ndodh pa shkak. Nën degët e një peme të lodhur nga frutat, sytë të ndjekin katër stinë, njëherazi: në rrënjë, trung, degëza e gjethe, duke ...
Full story
image

U BËRA, SI DESHA TË JEM NË JETË

Vullnet Mato   U BËRA, SI DESHA TË JEM NË JETË   Po rrëfehem shkurt, për ata që më lexojnë dhe janë kureshtar të më njohin, si u formova ...
Full story
image

PLISI IM

PLISI IMSa herë të qëlluan me plumbaNë Tokën tëndeTë të fshijnë nga faqja e dheutNë detin MarmaraNë Çamërinë me dhimbëMedvegja Lugina e lotëvePo ti s'u ...
Full story
image

MIDHAT FRASHËRI – KOLOSI I HARRUAR I KOMBIT

MIDHAT FRASHËRI – KOLOSI I HARRUAR I KOMBIT Nga Frank Shkreli Disa burime tregojnë se Midhat Frashëri mbajti fjalimin drejtuar Shqipërisë dhe shqiptarëve nga Radio Londra më ...
Full story
image

SHALIMI I BRIRËVE TË CJAPIT ME MJEKËR “MUSLIMANE”

SHALIMI I BRIRËVE TË CJAPIT ME MJEKËR “MUSLIMANE”   NGA KALOSH ÇELIKU         Skënderbeu, heroi ynë kombëtar me përkrenaren në kokë dhe brirët e Dhisë u bëri ballë ...
Full story
image

TË DUASH MËMËDHEUN TËND….(NUK KA I MIRË OSE I KEQ!)

TË DUASH MËMËDHEUN TËND….(NUK KA I MIRË OSE I KEQ!)                                        NGA KRISTO ZHARKALLIU.    Shumë vite më pare, kur sapo isha detyruar të largohesha ...
Full story
image

FRAU RIVA

Riviera është bija ime. Meqë jeton në Austri, e kam lënë në gjermanisht fjalën Zonjë. Tregimi u shkrua në vitin 2000, është ribotuar disa herë.   FRAU ...
Full story
image

TRYSNITË NDAJ LIRISË SË SHTYPIT NE RAJONIN E OSBE-ës

TRYSNITË NDAJ LIRISË SË SHTYPIT NE RAJONIN E OSBE-ës                  Nga Frank Shkreli Muajin e kaluar u emërua Përfaqsuesi Për ...
Full story
image

Varri i Anakreonit e përktheu Qazim Shemaj

Poeti ynë lirik Qazim Shemaj, pas një bashkëpunim mjaft interesant me Jorgji Doksanin arritën të përfundonin vëllimin e parë të poezive lirike të A. S. ...
Full story
image

HOMO ROBOTIS

HOMO ROBOTIS   Sytë mbyll dhe shoh sendet e dhomës, formën e ngjyrën ua pikturoj përmendësh, tiktaku i orës elektronike mbi mur, reklamat e televizorit që më çmendën, uturima e kondicionerit, që sapo ...
Full story
image

TANUSH SHASKËS

TANUSH SHASKËS Nga Luan Çipi       O Tanush, ti je dikush, Krenar, qysh nga fis i lashtë, Të puthsha në ballë e gushë, Trimosh, i mërguar jashtë.   Tash, ikur në Amerikë, Me Duron, ...
Full story
image

Kthim në Tipasa

ANILA XHEKALIU   Kthim në Tipasa « I hutuar, duke u sorollatur në fshatin e vetmuar e të lagur, rrekesha më së paku të gjeja këtë forcën, ...
Full story
image

PRINCI I POEZISË

PRINCI I POEZISË TI je yll në yllësinë tonë,TI je yll!AJO hënë më një balonë,AJO hënë! AI zambak i qeshurisë,AI zambak!UNË vetë princi i poezisë,princi vetë! Nuk është ...
Full story
image

DY MENDJE

DY MENDJE-fabul- Kokëçekiçin peshk,dhe pse s'fitoi garë, e nxorën në krye: - Ndër ne je I PARË! Ngjitej lart, mendonte, Peshku-peshkaqen: “Më nxorën në krye?! Këta, ç’po i gjen?” Një mendje ...
Full story
image

PERËNDITË E DRITËS

PERËNDITË E DRITËS -Baladë Perënditë janë femraËshtë femërMikja imeMe ujvarën e flokëveDerdhurMbi krharorin timSi një zjarr prej ujiQë përvëlonNdërsa puthjetIkin largMe zogjtëDuke u shëndruarPak e nga pakNë ...
Full story
image

HAPESIRE BOSHE

AJER Nga mungesa e gjateE eresSe syrit tendJam ajerI pafuqishemTe levizNje gjetheGezimi. HAPESIRE BOSHE Me dhembKjo hapesire bosheMe hene indiferenteSi kambane e ndryshkurNga mosgjemimiMe zogj te hutuarQe s'dineNga ...
Full story
image

“LËNDIMI I NËNËS...”

Tregim nga Kozma Gjini Nënë Dhoksia, me trup të shkurtër, flokët gjysmëthinjur dredha-dredha fshehur nën burullukun e bardhë, ballin me rrudha, duart të argasura nga ...
Full story
image

PA MUNDUR ...

PA MUNDUR ... Spiranc’ e pritjes nuk qenka thyer?!Këputur s’është ky fill i trishtë?! Larg na mban fatezhgënjyerNdarë në dy dete përjetësisht. Kaq keq na paskan humbur udhëtSa ...
Full story
image

VAJTIM PËR JUGUN

        Përktheu:Agim Mato VAJTIM PËR JUGUN Hëna e kuqe, era, ngjyra jote prej gruajeveriore, dëbora e paanë...Zemra ime është tashmë në këto ultësira,në këto ujra të hirnosura nga ...
Full story
image

Ora e Buzëqeshjes

Tik-tak...Pastajtak-tik... Kaq tikmuar Ora e Buzëqeshjes,mbi atë sy mermeritë apostullit të fundit... Tak... Takmon...Busullë e mendimit,pa akrepim...Varkëz e tulatur,mbi dallgë,pa orientim... Suvalë... Dhe prapë takmim,rrufezjarruar shpirtit tim,shigjeto, o ...
Full story
image

Refuzoj të shembem!

Shpesh ndodh të më pyesin: "Si ia del të përballesh me sfidat e jetës? Pse ti nuk lodhesh?"E vërteta është se edhe unë lodhem. Jo rrallë ...
Full story
image

" Vetja"

E çfarë bëm´ në këtë jetë?Lindëm dhe qeshëm me veten,Ecëm dhe rrugës qam' veten,U lutëm, të fshehur pas vetes,Gënjyem, por thjesht veç veten,Fituam, por pa ...
Full story
image

VETËM NJË DITË.

VETËM NJË DITË. Ashtu qe shkruar e qe thënë,ajo e dashuroi vetëm një ditë,ndoshta ia la zemrën gjysëm të ngrënë,ndoshta e dashuroi si vet perënditë. Dhe nuk ...
Full story
image

GEGNISHT apo GEGËRISHT?

GEGNISHT apo GEGËRISHT?  Më ka bërë përshtypje ligjërimi i disa studiuesve, të cilët, kur i referohen mënyrës së të shprehurit në dialektin gegë, përdorin emrin gegnishte dhe ndajfoljen ...
Full story
image

“Bërje shurre”?!

“Bërje shurre”?!       Një kolegu im anglez, pas shumë bisedave të lira me të, sigurisht pas interesimit personal të tij për Shqipërinë dhe fjalëve superlative, këtë ...
Full story
image

E THËNA, BËHET MIRË...

E THËNA, BËHET MIRË...  Na shponMë keq se thika, me disa tehe, kur na i prek sytëNa trishtonDamarëve jete, si vdekja, kur e merr emrin e ...
Full story
image

LIRIKË PËR TY QË TË DUA

LIRIKË PËR TY QË TË DUA O shpirt ti më rri pranëE zemra nis u bie telaveQë asnjëher telave kështu sju raZemra brenda saj tingullin e ...
Full story
image

PASI PASHË NJË KRONIKË FILMIKE

Sot, në datën përkujtimore të ndarjes nga jeta të babait tim të shtrenjtë, vetiu ndjej të nevojshme të them: kam mall dhe më mungon shume, ...
Full story
image

VIDEOPOEZIA

  Shekulli i elektronikës po sjell në jetën kulturore burbuqëzimin e formave të reja artistike, të cilat, ka afro gjysmë shekulli, që po profetizojnë dhe po ...
Full story
image

REPUBLIKA E KUQE SA NJI GOGËL KA RA N’DASHNI ME VEDIN

Përsëri me David Gjeçaj, prifti katolik nga Thethi, që punoi 30 vjet në Radio Vatikani (seksioni shqip), i cili ka lënë pas diamante për kurorë. Ja ...
Full story
image

Dy kungujt që peshojnë tonelata

 NEBI DRAGOTI    SI SHUMË KUNGUJ NËN SQETULL KRYEMINISTRI RAMA? Dy kungujt që peshojnë tonelata janë Reforma në Drejtësi dhe zbatimi me përpikmëri i Vettingut. A do ...
Full story
image

Memorja, leximi dhe libri

Memorja, leximi dhe libri Dr Fatmir Terziu   Ndërsa hidhja shtat, vogëlush i përkëdhelur nga duar që kishin lënë shenja mbi vepra anembanë Atdheut, madje dhe Ballkanit, sidomos ...
Full story
image

Foleja e dashurisë

Ata kishin disa ditë, që edhe pse si zakonisht zinin vend në tavolinën e preferuar, ndryshe nga herët e tjera rrinin të heshtur. Rufitnin kafet ...
Full story
image

KARABURUN, NJË UDHËTIM DISAORËSH NË MAGJINË E KALTËR TË JONIT

KARABURUN, NJË UDHËTIM DISAORËSH NË MAGJINË E KALTËR TË JONIT PËLLUMB GORICA     Të udhëtosh në vendet turistike përjeton një emocion më vete. Sidomos në këtë vapë ...
Full story
image

" Ethe gushti"

                    " Ethe gushti"                          Cikël me poezi Nga Përparim  Hysi 1. Po kur thonë?!!! Po kur thonë:- Gusht e ...
Full story
image

84 vjet nga atentati ndaj Hasan Prishtinës

Hasan Prishtina – mbrojtës i lirisë, tërësisë territoriale dhe arësimit shqip. (84 vjet nga atentati ndaj Hasan Prishtinës. 1878-14 gusht 1933)       Deri më 1908 prezantohet me ...
Full story
image

Letërkëmbim…

Letërkëmbim…     Thomaidha Tanuçi Cullufe   E dashura ime e shtrenjtë. Kam pritur gjatë për një fjalën tënde, për një rreze drite të shpirtit tënd, që të ndriçonte skutat ...
Full story
image

E heshtur...e huaj

E heshtur...e huaj Drita Beqiri Ademi           Jam një pasardhëse e heshtur Në mes të dy qiejve,  Si hëna në errësirën e natësE humbur e kaluar... Jam nisur të vij,Natyrisht të ...
Full story
image

PRAPAMBETJA GJUHËSORE E KOSOVËS DHE NJË KONTESTIM I GEGËRISHTES

PRAPAMBETJA GJUHËSORE E KOSOVËS DHE NJË KONTESTIM I GEGËRISHTES Varianti kosovar i gjuhës shqipe deri në Luftën e Dytë Botërore ishte një variant shqip krejtësisht i ...
Full story
image

PIKA SHIU

BEDRI ALIMEHMETI poezi PIKA SHIU   "Ca pika shiu" sot nuk "ranë mbi qelq" 1) Si në atë poezinë brilante të Kadares. Por, mbi pllakat e trotuareve prishur keq. I pash të ...
Full story
image

PO BËJ SIKUR…

              PO BËJ SIKUR…( prag fluturimi…) Po bëj sikurPo shihem në pasqyrën e para-ikjes…Sikur s’kam asnjë rrudhë, asnjë thinjë…,Sikur jam mes e midis jush, sikur ju përqafoj,sikur me ...
Full story
image

PROVE NE DASHURI

BEDRI ALIMEHMETI PROVE NE DASHURI  TREGIM         Ishte një ditë gri dhjetori me brymë, hirnosur ca më shumë nga një mjergull e dendur nga ato të rrallat, ...
Full story
image

Vangjel Kapedani në gjurmët e të fshehtës

NË GJURMËT E TË FSHEHTËS Koleksionisti elbasanas i numizmatikës Vangjel Kapedani, një vlerë në historinë muzeore shqiptare Të portretizosh krijues, artistë, intelektual me vlera, të apasionuar pas ...
Full story
image

Lothario

Lothario Dr Fatmir Terziu   Zagushia që përcjell imagjinatën e ditëve letrare kërkon përtej “padurimit” freskinë dhe lagështinë e tejduhur. Edhe pse vapa ka tendosur shpirtrat e lodhur, ...
Full story
image

Poetja Armela Hysi, cikël poetik në revistën letrare greke “Mandragora”

Poetja Armela Hysi, cikël poetik në revistën letrare greke “Mandragora” Me një cikël poetik ku përfshihen disa poezi nga libra të ndryshëm të autores, si dhe ...
Full story
image

Një pranverë e shkurtër liberale

Si gjithnjë, kaps. Llërët, nën përthyrjen e gjunjëve, iu mpinë; wc-ja ish alla-turka. Kërkon me sy letër higjenike, por Mashkullorja e kishte paralajmëruar që mbrëmë: ...
Full story
image

PABESIA

PABESIA QAZIM SHEHU Fytyrë miku merr pabesia, Armiqtë si miq puthen, Të ngjan: gjërat e këqia Mërgohen e s`duken.   Në trill të butë të mashtrimit Dyndet ajo si re, I mbulon kreshtat e ...
Full story
image

Akoma me Erionin kjo dëm-demokracia jonë

  Një foto e hedhur në webet e CNN-it mbi zjarret në Shqipëri. E ka mërzitur shumë Erion Braçen. Një nga ata persona që mendja ...
Full story
image

NËNA E ODETËS

NËNA E ODETËS Ende pa vajtur ora e zakonshme, e bija u kthye në shtëpi me një çehre të keqe në fytyrë. Befas, shpërtheu në dënesje. ...
Full story
image

"Gremina e dashunis" dhe gremisjet e një shkrimtari të talentuar

              Sapo isha ndarë me heronjtë e letërsisë policeske, pra i kisha thënë lamtumirë romaneve të "kolanës së verdhë", që në ato vite ishte rreptësisht ...
Full story
image

Lokusi klasik i realiteteve të papajtueshme

Lokusi klasik i realiteteve të papajtueshme Dr Fatmir Terziu   Në Poliçan të Skraparit mosha ime pesëvjeçare në lojën me koleksionin e pullave postare të viteve shtatëdhjetë, kishte ...
Full story
image

VESVESELIU PA KOKË

VESVESELIU  PA  KOKË (Shënime për Aleksandër Baben e krijimtarinë e tij) Nga Dionis Qirzidhi Me Aleksandrin na bashkojnë ëndërrat dhe kujtimet e fëmijërisë. Ai, Nestor Jonuzi dhe Pandeli ...
Full story
image

POEZIA E PARË NË GJUHËN SHQIPE

POEZIA E PARË NË GJUHËN SHQIPELekë Matrënga, i njohur si Luca Matranga,ka lindur më 1567 në fshatin Hora e Arbëreshëvet/Piana degli Albanesi , ka vdekur ...
Full story
image

A SYNOI KOSOVA TË BËNTE GJUHËN E SAJ LETRARE?

  MEHMET KRAJA nga libri ''IDENTITETI KOSOVAR' A SYNOI KOSOVA TË BËNTE GJUHËN E SAJ LETRARE? Roli i Rizes Camajt, Koliqit.... Shqipëria mbetej burimi i vetëm i të gjitha ...
Full story
image

KOHA E DYTË-VERA

(Kthejua stinëve shpirtin tand)KOHA E DYTË-VERA Sonte u shue ylli i shën Lorencit, e dashtun,Qielli u mbush plot me dëshira.Mbi syprinën e xhamit ku thyhej drita ...
Full story
image

Ku shkoni, o të plakur...?

Ku shkoni, o të plakur...? Çapiten nëpër ajër të kohës,kukurisin me pak zë grumbuj të moshuarish.-Ku shkoni, o të plakur,nëpër mjegullën e bardhë?Jeni hallexhinjderi në shpirt ...
Full story
image

FATMIR MINGULI, NJË ZË I VEÇANTË NË LETËRSINË SHQIPE

SHPENDI TOPOLLAJ FATMIR MINGULI, NJË ZË I VEÇANTË NË LETËRSINË SHQIPE Fatmir Minguli ka shkruar shumë për të tjerët. Tani e kanë radhën ...
Full story
image

KAÇAKU EMIN ÇELIKU - (XHAMBAZI) KRAHU DJATHTË I DËRVISH CARËS

AKADEMI PËRKUJTIMORE HISTORIKE (Në Cërvicë të Kërçovës më 13 gusht 2017)   NGA Bajram Çeliku - BALI           Historinë na e shkruajtën të tjerët, deshëm ose nuk deshëm ne ...
Full story
image

Bukuroshja

Bukuroshja U zunë dy djem për një perri, për një flokëverdhë u zunë dy djemtë kisha thënë që është imja, jo është e imja po të ...
Full story
image

QAZIM KOKOSHI NJË FIGURË EMBLEMATIKE E HISTORISË SHQIPTARE

  Pedagoge e Historis në Universitetin “Ismail Qemali”, Vlorë   Në dekadat e fundit të jetës demokratike shqiptare, publicisti dhe historiani Enver Memishaj është shfaqur përpara lexuesit me ...
Full story
image

Ai, përkthyesi i fjalës si klithme shpirti, Qazim Shemaj

Faruk Myrtaj Ai, perkthyesi i fjales si klithme shpirti, Qazim Shemaj, ne emailin On Saturday, November 5, 2016 4:53 PM, me shkroi:  Po te dergoj ciklin nga Pushkini, ...
Full story
image

PAK REALITET NË LIDHJE ME BISEDËN TELEFONIKE TILLERSON-RAMA

PAK REALITET NË LIDHJE ME BISEDËN TELEFONIKE TILLERSON-RAMA Nga Frank Shkreli Media të ndryshme shqiptare njoftuan të mërkurën lajmin e lëshuar nga Zyra e Kryeministrit Edi Rama ...
Full story
image

Mirëmëngjesi Bashkimi Kombëtar

    Poezi nga Kaltrina Hoti, NY   I thashë: -Mirëmëngjesi Bashkimi Kombëtar Në heshtje më tha : - Si Mirëmëngjesi Bashkimi Kombëtar Si unë dhe ti   U thash: - Mirëmëngjesi Bashkimi Kombëtar Më than: - Kurrë! U ...
Full story
image

Libri “Ikja e Madhe”

Mendime mbi librin “Ikja e Madhe” me autor shkrimtarin patriot, Albert Zholi      Libri “Ikja e Madhe”, është i ndërtuar me mjeshtëri, ku ndërthuret arti i të shkruarit ...
Full story
image

DHJATA E DHIMBJES

Sapo isha kthyer nga shteti, ku ndodhesha prej vitesh në mërgim dhe mendova të ndizja një qiri në kishë. Teksa po sodisja gjelbërimin përreth kishës, ...
Full story
image

Zëri I Shqipes

Zeri I Shqipes 1.Klithm e jehon mbi alpet ShqiptareI veshtron plaget nga bishat barbareRrebeshi i eger e shtrengata gjakatareLufte, lufte per qeshtjen kombetare... 2.Zeri i shqipes qiellin ...
Full story
image

MENDIMTARI PA TITULL SHKENCOR

Nga Fritz RADOVANI:   MENDIMTARI  PA  TITULL  SHKENCOR KU TË QET KJO RRUGË  MBI KËTE URË ?! – PAK KUSH E DI... ●Drejtë Kështjellës së Drishtit u ...
Full story
image

EDHE I VDEKUR HAVZI NELA I MBAN SYTË NGA JUGOSLLAVIA

REXHEP SHAHU EDHE I VDEKUR HAVZI NELA I MBAN SYTË NGA JUGOSLLAVIA (fragmente nga libri im në proces për Havzi Nelën) Natën e 10 gushtit 1988, pa zbardhë ...
Full story
image

“SKËNDERBEU”

“SKËNDERBEU” Nga Luan Çipi       U hap lajmi, mori dheun, Thash e them, zëra, britma, Po përgojojnë Skënderbeun, Bastardët, prirë nga e liga.   Dikush thotë se s’është Shqiptar, “E di mirë unë: është ...
Full story
image

Pak histori e lënë nga babai im…

Pak histori e lënë nga babai im… Babai im edhe pse nuk s’kishte kryer ndonjë shkollë të lartë, ai në ditët e fëmijërisë së tij të ...
Full story
image

Mos më pyet sa vjeç je, pyetëm shëndetin si e ke.!

Shëndeti...Nji fjali e çmuare jete: - ,, Mos më pyet sa vjeç je, pyetëm shëndetin si e ke.! “Vitet e jetës i kemi sa për ...
Full story
image

Kundërshti letrare

Kundërshti letrare Dr Fatmir Terziu   Le ti kthehemi shkrimtarit Samuel Beckett, jo në hisen e tij, as në thellësinë e mendimit, por në një shkurtesë frazash me ...
Full story
image

KOHA SHKUNDET KURRËKUND

KOHA SHKUNDET KURRËKUND Trevargsh QAZIM  D.SHEHU Në faqe shkëmbinjsh dielli hodhi një dorë rreze pasqyrat u grisën si beze. +++ Humbi kujtesa e një minuti Minuti tjetër e fshiu Fytyra në ajër ngriu. +++ Uri e ...
Full story
image

Te kjo prozë mund flasim për poezinë …

Te kjo prozë mund flasim për poezinë … Shënime gjatë leximit të librit “Ndershmëria vetëm”  të Faruk Myrtaj Nga Timo Mërkuri Leximi i tregimeve të librit “Ndershmëria vetëm” ...
Full story
image

Minimizimi i dëmit financiar nga statusi i nëpunësit civil

  Nga Zija Lika   Nisur nga fakti që përgjatë 16 vjetëve të fundit të veprimit të ligjeve nr 8549 datë 11.11.1999 “statusi i nëpunësit civil” dhe 152-2013 ...
Full story
image

Dhimbja që le pas....

Dhimbja që le pas....47 vjet me pare, ne 9 Gusht 1970 u nda nga jeta tragjikisht, u mbyt ne liqenin e Pogradecit, vellai im Pellumbi, ne ...
Full story
image

PARA SE TË MBËRRIJ NË AT-MËMËDHE….

PARA SE TË MBËRRIJ NË AT-MËMËDHE…. ( Meteorologët parashikojnë se era e Dashurisë së Mallit të kripur do të fryjë andej…, nga Athina……, duke “peshuar” rëndë, ...
Full story
image

BODLERI

BODLERI I sëmurë, me mjegullën përfshirëse të hashashit, engjëll nën lëkurë demoniBodleri sheh veten si i vrari vrasësin dhe duket – tavernë nën tym nejloni.Ju ziliqarë ...
Full story
image

N Ë N A T

N Ë N A T……….......Zonjat që kam parëKoha i ka tretur Dhimbja i ka vrarëEmri u ka mbetur Vezikon, të shkretënQë fliste me dheunJashtë-buiste majinBrenda-shënëndreun Ç’simfoni vajtimiQë drithmonte ...
Full story
image

... jo s'duhet harruar!

2 korriku, jo s'duhet harruar! Ёndёrroja shumë të shkoja në atë shtet. Disa bashkëmoshatarë të mi, trashëgimtarë të lagjes sё famshme dhe të tmerrshme të "Bllokut ...
Full story
image

Përtej fjalës “disiplinë’ për Lavdrim Krashin

Përtej fjalës “disiplinë’ për Lavdrim Krashin Dr Fatmir Terziu Është aktiv. I pranishëm në mjaft aktivitete dhe angazhime komunitare në Mbretëri të bashkuar. I palodhur deri në ...
Full story
image

FUNDJAVA E AVOKAT ZAÇE SEFERIT

 Resmi Osmani                                                                           Triptik                            FUNDJAVA  E AVOKAT ZAÇE SEFERIT        1 Forcës së zakonit s’ke ç’i bën. Edhe pse e kishte vendosur që atë mëngjes fundjave të flinte ...
Full story
image

Një përkthim brilant nga poeti Qazim Shemaj

Vetëm pak kohë para se shoku im i dashur, poeti i mrekullueshëm tepelenas, Qazim Shemaj të ikte për Andej, një nate më mori në telefon ...
Full story
image

Dështim

Dështim Dr Fatmir Terziu   Ashtu si shumica e njerëzve, autostrada e jetës sime është e mbushur me leximin e rrënojave të dështimeve të shumta. Kur isha ...
Full story
image

Ëngjëjt

Ëngjëjt Oh ëngjëj ejani edhe sot! Vazhdojmë të jetojmë duke ju pritur..Veçse bashkë me ju bëhet më e plotë Kjo botë për dashuri e uritur!  Oh, ëngjëj...Ejani dhe sot...Sa ...
Full story
image

KAM FOLUR ME ZOTIN

KAM FOLUR ME ZOTIN Me buzën vesitur me lëng trëndafili,me faqen e shndritur me brymë e me vesë,fundvjeshtës së mardhur m'i ndez zjarre prilli,me dorën - ...
Full story
image

VRESHTARI

KONSERVATORNë këtë kupë verë gjallon historia,Zëra antikë më ligjërojnë në kor…Edhe pse modern në dëshirat e mia,Verën e pi si konservator! VRESHTARITërë jetën im atë mbolli ...
Full story
image

AH, PENELOPË QË THUR E SHTHUR VETEN

IRENA GJONIA H, PENELOPË QË THUR E SHTHUR VETEN “-Të puth pafund zemër e të pres…-Dhe unë do të vij, do të të gjej…”… … …Po ...
Full story
image

GJELLË LAKRORI

GJELLË LAKRORI Porsa thashë një të vërtetëMikun tim, humba përjetë!Ç't'i them vetes, e të gjoritVetë ia hapa petët lakrorit! Po të hapen tërë ato dosjeGjellë lakrori, a ...
Full story
image

S’E HARROJ UNË MIKEN TIME

Dashuria e parë naive... cikël me  Poezi të rinisë (2) S’E HARROJ UNË MIKEN TIME Buzë përroit, ulur mbi bar, Lart nga plepi po vështroj Një çift zogjsh tek po luajnë,Midis ...
Full story
image

CIGARET

CIGARET Nga pagjumesia e nates, si rrallehere, me kishte marre gjumi mbi krevat. I veshur pasi kisha ngrene dreke. U zgjova turbull dhe " dhashe urdher" ...
Full story
image

DIAMETRALIZMA

(DIAMETRALIZMA) KUR JAM I MËRZITUR Kureshtje s'kam për ngjarjet tragjike,Përgjoj xhezven gjersa mer valë.Komshiet s’më duken erotike,As pulpat e palmave përballë. Mendjen ma thëthin vëndlindja,Gjurmoj numra e emra ...
Full story
image

POEMË PËR KOSOVËN

POEMË PËR KOSOVËN(Ali Podrimjes, si shtesë për vëllimin “Sprovë antologjie për Kosovën”) 1.As Dje, as Sot, as MotNga Dheu s’më lot,Kam rrënjë të thella guriE kocka ...
Full story
image

Turbullimë letrare

Turbullimë letrare Dr Fatmir Terziu   Xhemal Xhepa e quanin. Ishte mësues i Letërsisë. Ishte mësues mjaft i mirë. Të gjithë e quanin ndjeshëm, Profesor Xhemali. Mësues dhe ...
Full story
image

LULET....

      Puna si doorman (roje dere,-do ta perkthenin patriotet e mi, ne mos thencin qen tek dera!)me beri t’i njoh shpejt gjithe banoret e pallatit. ...
Full story
image

PIKTORI I KAMPEVE TË VDEKJES TË REGJIMIT TË ENVER HOXHËS

    Piktori është Z. Lekë Pervizi. Kampet e vdekjes janë kampet e regjimit komunist të Enver Hoxhës, pikërisht ai kampi famëkeq i Tepelenës.  Ditët e fundit ...
Full story
image

GEGNISHTJA DHE NJË PROVERB IDHNAK PËR GJUHTARËT TANË

GEGNISHTJA DHE NJË PROVERB IDHNAK PËR GJUHTARËT TANË Nga  Kolec TRABOINI   Një proverb shkodran sa historik aq dhe aktual për gjuhëtarët tanë thotë: "Asht idhnue Drishti ...
Full story
image

Të thashë që unë nuk pi cigar...

                      Tregim   Nga  Përparim  Hysi     Eh,   ka ndodhur,  pa dhe  rrëfehet. Një gruaje i vdiq burri dhe, tek do kthehej për tek familja e vetë, befas ...
Full story
image

Ismail Kadare- një evropian i llojit të posaçëm

Ismail Kadare- një evropian i llojit të posaçëm Nga Fahri Xharra Ishte kjo nata kur ismail Kadaresë iu nda çmimi anëtar i përjetshëm i Akademisë së Shkencave ...
Full story
image

Nga padija apo nga papërgjegjshmëria?!

(Refleksione për simbolet tona kombëtare) Nga Sazan GOLIKUNjë shtet i konsoliduar e serioz që zbaton Kushtetutën në çdo nen e paragraf të saj nuk të fal ...
Full story
image

DUKE RRJEDHUR...

DUKE RRJEDHUR...   Mjalti i dashurisë Mes buzëve tona Bëhet Gjithnjë e më i shijshëm                         Stubëll, 5 gusht 2017    JASHTË RRUGËS   Duke shikuar Majtas e djathtas Nuk shohin pengesat Rrëzohen E përfundojnë Në greminën e vdekjes                         Stubëll, ...
Full story
image

LIBRAT

DUKJE QAZIM D. SHEHU Errësira vë në dukje yjet Dhe pyjet gjelbërimin po ashtu, Dhe gruaja burrin dallon, Burri për grua veten vajton. Në dukje vihen sa e sa sende Sa e ...
Full story
image

SHI NE "BRODUEJ"

Bedri AlimehmetiSHI  NE  "BRODUEJ"Ndën strehën e farmacisë,aty ngjeshur pas xhamit,pushtuar i tëri nga e helmëta perandori e gjarpërit;a midis "Tymit" te xha Andoni,kudo që të ...
Full story
image

Zgjimi i gjenive europianë

Zgjimi i gjenive europian Nga Gjon KEKA Revolucioni i cili ka ndodhur në shekullin e pesëmbëdhjetë e ka ndryshuar tërësisht fytyrën e Europës, dhe futi një sistem ...
Full story

NËN ÇATINË E TRIBUNËS

Ja, herë pas here nga "Lejlekët nuk vijnë më"NËN ÇATINË E TRIBUNËSKur t’i lexojnë këto shënime, dikush, do të qeshë me friken e gruas time ...
Full story
image

Mbahu, Nëno, mos ki frikë se ke djemtë në Amerikë!

  Janë vargje të Nolit. Shkëputur nga vjersha ''Jepni për nënën'', të cilën peshkopi, eruditi, poeti, muzikologu, politikani, qeveritari e shkroi nga viti 1917-të. I bie ...
Full story
image

Totemizmi

Totemizmi Dr Fatmir Terziu   Gati njëzetë e dy vite më parë, ndoshta një ditë si e sotmja, në ish-Kinemanë e Elbasanit që kishte marë emrin e emetuar ...
Full story
image

TROKITJE

Miq të dashtun, ky tregim prej dhjetë rreshtash, është shkruar 20 vjet më parë. Njëherë, pasi e lexova në një sallë, një zonjë kërkoi t’ia ...
Full story
image

Shumë pyetje kemi për vetveten

Në Çeki sa shekuj kishte që ishin ngritur universitetet? Shekulli njëzetë e gjeti Çekinë me industri makinash.Shqipëria u fut në një sistem të ri pa ...
Full story
image

LIGJI PËR GJUHËN SHQIPE NA DOLI HERDHE DASHI

  NGA KALOSH ÇELIKU            Pejgamberi ynë, Muhamedi a. s. është Profeti i fundit sipas Kur’anit. Rrugës tij përpiqet të ecë edhe Muki me “hallall” lule, krah ...
Full story
image

Zemërimi i dallgëve

                      Nga Viron Kona               Zemërimi i dallgëve Pushues dhe turistë kureshtarë vërshojnë, të shijojnë plazhet e argjendta në “Lungomare”, por sapo prekin ujin, t`futen më tej s`guxojnë, mbi valë ...
Full story
image

ZEMRA KA VITE SA DASHURIA

ZEMRA KA VITE SA DASHURIA -Bashkëshortit Tim, me rastin e 50 vjetorit të Lindjes!- Nga Drita Lushi   Ai s’është princ Por një burrë Madje, as sytë s’i ka blu Ndërsa herë ...
Full story
image

TRUPAT - SKELETE ESHTRASH, KU JANË???

FALEMINDERIT ORGANIZAROREVE TE FESTIVALIT NE FUSHEKOSOVE dhe jurisë që në mungesen time (për arsye shëndetësore), më besuat titullin : MEDALIONI POETIK. Falm.nga zemra!Êshtë nder dhe ...
Full story
image

DRITË PËR NJË NATË TË FUNDIT

    DRITË PËR NJË NATË TË FUNDIT   T’i fala të gjitha ëndrrat Dhe prapë t’i mora, Më duheshin litarë për fyt. Ëndrra e natës së fundit Po më shtrëngon më shumë, Ashtu ...
Full story
image

MIRËNJOHJA, PJESË E NDJESISË SË MORALIT NJERËZOR

Shpesh herë, në jetën tonë, jemi ndeshur me njerëz të mirë, fisnikë dhe bujarë që na janë gjendur pranë në ditë të vështira, duke na ...
Full story
image

KANGA PËR MREKULLIN E ARTIT TEM

KANGA PËR MREKULLIN E ARTIT TEM   Dakikat e jetes teme Po hecin si re t’lumnume Bashk me secilen rrahje tanen, Çi u nis drejt meje me ardh Tuj ma ngrî ...
Full story
image

Me ju do pleqeroj

Me ju do pleqeroj.................................Midis dy dashurish jetojPiktura dhe poezia njesojPer mua zihen te dyjaSe ku perpara do te shkojMundohem te jem cdo here me toKur ...
Full story
image

E DI, E ÇMENDUR JAM ...!

E DI, E ÇMENDUR JAM ...! Te mua nuk mbrrijnë,tingujt e frymëmarrjes tënde,edhe pse shtrirë pranë meje qëndron,ngrohtësia jote ngadalë me pushton. E di,te vendi do më ...
Full story
image

Besimi

Besimi Dr Fatmir Terziu   Kur isha i vogël, i vogël thuaj, në të pestat e jetës, shtëpinë tonë e vizitonin, pos të tjerëve dhe një elektriçist, dhe ...
Full story
image

Fragmentimi, ikja nga Totalja Piramidale

Fragmentimi, ikja nga Totalja Piramidale Nga Faruk Myrtaj   Në Çeki ndodhi ca më kollajshëm, se diku më në Jug të ish-kampit Soc... Kjo, sepse edhe inversi nuk ...
Full story
image

Pasuria shqiptare nënujore e harruar shumë e më shumë se 1.600 vjet më parë

Pasuria shqiptare nënujore e harruar shumë e më shumë se 1.600 vjet më parë   Saranda, destinacioni më i vlerësuar turistik shqiptar, ka rënë në syrin e ...
Full story
image

Vendimi nxit debatin: A do bëhen martesat të dielave?

Vendimi nxit debatin: A do bëhen martesat të dielave? Një vendim i një kryepeshkopi shqiptar për ndalimin e martesave të së dielës, brenda komunitetit katolik shqiptar, ...
Full story
image

Fragmentim

Fragmentim Dr Fatmir Terziu   Tigra kurë s’kisha parë. As elefantë dhe deve me gunga, nuk kisha, që nuk kisha parë ndonjëherë. Por, të gjithë këto kafshë, ...
Full story
image

DY PËRKTHIME TË MREKULLUESHME

Ngjarje kulturore Bedri TAHIRI DY PËRKTHIME TË MREKULLUESHME Mërgimtari, Raif Mehmeti, krahas punëve të mëdha atdhetare: mësimdhënës, asambleist në Nybro,  e mbi të gjitha veprimtar i shquar i ...
Full story
image

BOMBA, AKSIDENTET ATOMIKE DHE “BOMBA NJEREZORE”. (6 dhe 9 gusht 1945)

  Për të ardhur tek Hiroshima e Nagasaki    Njerëzimi, për shkak të “kokave të nxehta” të tipit Hitler apo Musolin dhe të mbështetësve dhe pasuesve të ...
Full story
image

ENDËRRAT E BUKURA TË DJALOSHIT ENGJELLOR HIQMET KUJTIM DEMIRAJ TË GRABITURA NGA DALLGËT MIZORE TË DETIT

Nga  Qatip Mara ENDËRRAT E BUKURA  TË DJALOSHIT ENGJELLOR  HIQMET KUJTIM DEMIRAJ   TË GRABITURA NGA DALLGËT MIZORE TË DETIT Po shkruaj  me dhimbje këtë memoral të ...
Full story
image

„Rritje e nivelit të jetesës !!!“

Nga  Petrit  Malushi„Rritje e nivelit të jetesës !!!“.        E shtunë. Ditë pushimi. Ora dhjetë. Një shok, koleg pune, më ka ftuar për ...
Full story
image

Shqiptari që u gjend në një udhëkryq historik në Lindjen e Mesme

    Legjenda 1 : Ahmet Hilmi Arnauti më 1937 Këto ditë po shkallëzohen për fat të keq edhe më shume tensionit në Lindjen e mesme, përkatësisht midis ...
Full story
image

PËRQAFUAR ME ERËN

Vullnet Mato   PËRQAFUAR ME ERËN    Nëse ka një “hiç” dhe njëherësh gjithçka,  që e dua instinktivisht  dhe më do,  me shtysë të vetvetishme, që më bën të mendoj për të  e për çdo ...
Full story
image

A do ketë më Shqipëria mësues të tillë si ky?!

    Nga Bardha Nergjoni Është shembulli tipik i metodistit, mësuesit dhe një dashamirësi të arsimit. Ka mbi 50 vjet që ka lidhur të përditshmen e tij me ...
Full story
image

PËRFUNDON MBRËMJA LETRARE E PROMOVIMIT TË LIBRIT "55 VJET PUBLIÇISTIKË" E mJESHTRIT TË MADH MIHO GJINI

PËRFUNDON MBRËMJA LETRARE E PROMOVIMIT TË LIBRIT "55 VJET PUBLIÇISTIKË" E mJESHTRIT TË MADH MIHO GJINI. -JA DISKUTIMI IM- Mbrëmja e sotme ka sjellur në kolorin e ...
Full story
image

PIKTOR SYSHË.

PIKTOR SYSHË.Petrit SulajSy kam pikturuar sot gjithë ditënnga mos,në ajr, në tokë e në fytyra njerëzish,madje dhe né muret e shpellave prehistorike,vetëm mbi ujin e ...
Full story
image

Qielli s`ka xhepa

Qielli s`ka xhepa Për breshërin , dëborën dhe shiunqielli s`ka kulisa e xhepa. Ndryshe nga qielli, njeriu ka hone e humneraku fsheh fjalë të serta, të ftohta, të mprehta. Dhe ndryshe ...
Full story
image

E PO Ç'TË BËSH IDRIZ SEFERI

    PRESHEVA   Vajzë me jorgovan të vyshkur në dorë. Vjeshta po braktiset. Për çudi, plepat akoma po shushurijnë, kurse brenda thellë në lumë, po dridhen guralecët. Vajzë me jorgovan të ...
Full story
image

PROMETEU

Sazan Goliku PROMETEU Pasi kaloi skëterrën e mbitokës e të nëntokëspasi përbuzi e mohoi thesaret e tokës e të qiellitpasi shpërtheu zinxhirët e fatit të parathënëme zjarrin ...
Full story
image

Letër babait në mërgim

Letërsi për fëmijë Letër babait në mërgimMbrëmja erdhi shpejt dhe Besmira nuk haroi që të lajë duart, përpara se të ulej në tavolinën e ngrënies. Mori ...
Full story
image

S’MATET VLERA ME PËLLËMBË

                S’MATET VLERA ME PËLLËMBË Tavolina rreth e rrethShatërvan gëzimin derdhNjë si lule faqeshegë,Ti fryn fllad mbi gjethe degë. Syri im hutuar bredhSi mbi pjalmin shkon një bletëNë ...
Full story
image

Fjalë për fabulën dhe veçanësitë e saj në prurjet e shkrimtarit Vangjush Saro

  Nga Dr. Daniela Hasa*   Shkrimtari Vangjush Saro sapo ka publikuar librin e tij të ri me fabula, titulluar “Gomar apo Kaproll?” Krijimtaria letrare e këtij autori, ...
Full story
image

GRANADA MAJÁ

  Svetlov ka lindur në një familje të varfër çifute. Ka botuar që në vitin1917. Dy vjet më vonë, Svetlov botoi pëmbledhjen e tij të parë ...
Full story
image

AMBASADORË TË DENJË TË MUZIKËS DHE TË KULTURËS SHQIPTARE

MERITA HALILI DHE RAIF HYSENI: AMBASADORË TË DENJË TË MUZIKËS DHE TË KULTURËS SHQIPTARE Nga Frank Shkreli Pikërisht pas ditën e së djelës me 6 gusht në ...
Full story
image

Bjerini, lërojani nënën Agimit!

  Nuk ka asnjë diskutim që mendimi ndryshe, është një herezi në Shqipëri. Dhe mjerë ai që e thotë se nuk mbetet bir nënë pa u ...
Full story
image

Pa Kadarenë Shqipëria do të ishte e mangët

Ismail Kadare nuk bën pjesë tek ata njerëz që nuk u intereson se çfarë mendojnë apo flasin të tjerët për të. Për këtë arsye ai ...
Full story
image

KONTEKSTI - BAZË E PËRCAKTIMIT TË PJESËS SË LIGJËRATËS

KONTEKSTI - BAZË E PËRCAKTIMIT TË PJESËS SË LIGJËRATËS Nga Musa Nushi Konteksti shpesh ndihmon përcaktimin e pjesës së ligjëratës, kur kemi paqartësi në disa raste. Kështu, p.sh., ...
Full story
image

Ishte dikur një fletore, fshehur me vargjet e saj...

“NUK MBETËN VARGJE TË FSHEHURA NË MUR,/ NUK MBETËN VARGJE TE LËNA NË HIJE!...”  (Disa radhë, për krijimet e poetes Mimoza Leskaj) Nga: Prof.Murat Gecaj         publicist e ...
Full story
image

PREKJA

PREKJA Dr Fatmir Terziu   Kjo gjë më ndodhi më parë se të “prekja” me sy një vajzë të bukur. Kohë më parë se të shihja buzët e ...
Full story
image

Kishte parfum tjetër Tirana

                        Kishte parfum tjetër Tirana Nga Roland Gjoza   Kishte parfum tjetër Tirana si një bukë dyzetshe e ngrohtë e porsaprerë si speca të fërguar si domate zemër kau veç kur dilnim në ...
Full story
image

Nga gjithë kjo odise...

Përvjetor lavdie: 19-vjetori i rënies së dëshmorit Jeton Tërstena Bedri TAHIRI Dëshmori i parë i UÇK-së në Artakoll   Shala e Bajgorës, më tridhjetë e ca katundet e saj, ...
Full story

STILOGRAFI

Herë pas here nga "Lejlekët nuk vijnë më"STILOGRAFIPër një mungesë banale, për hiçmosgjë, Melis Selam Fiçorri humbi kryeqytetin dhe një goxha punë në Kinostudjo.Kjo ndodhi ...
Full story
image

PROBLEME TË LIBRIT DHE PROCESIT LETRAR

PROBLEME TË LIBRIT DHE PROCESIT LETRAR Në bisedat e përditshme midis krijuesve apo edhe lexuesve, si edhe në faqet e shtypit të përditshëm (shtypi periodik letrar ...
Full story
image

Pse merrni nëpër gojë Atdheun, xhanëm?!

Pse merrni nëpër gojë Atdheun, xhanëm?! Nga Faruk Myrtaj S'di nese gaboj- edhe une- por duket se ka ca nxitim ne zgjedhjen e Fjales si akt komunikimi ...
Full story
image

MEDITIM PRANË ‘’LUNGOMARES’’

MEDITIM PRANË ‘’LUNGOMARES’’ Nga Luan Çipi       Dielli po perëndon, Mbrëmja bie e qetë mbi Vlorë, Vitet ikin pa kuptuar, jeta si në garë vrapon, Ne, të moshuar të dy, kapur ...
Full story
image

ZBULOHEN KUJTIMET E QAZIM KOKOSHIT FIRMËTAR I DEKLARATËS SË PAVARËSISË KOMBËTARE.

ZBULOHEN KUJTIMET E QAZIM KOKOSHIT FIRMËTAR I DEKLARATËS SË PAVARËSISË KOMBËTARE. Për aktivitetin e tij  në shërbim të atdheut Qazim Kokoshi u dënua tre herë me ...
Full story
image

SHTEPIA E PERJETSHME E RICOSIT

                  SHTEPIA E PERJETSHME E RICOSITNE MONEMVASIA Barba Jani, në cep të kalasë ku të kanë vendosur,si vend më duket i përsosur.Por nëqoftëse të bezdis hëna netëvedhe si ...
Full story
image

ARRAT

            ARRAT  Gruaja ime profetizon me bindje, Se im bir 5-vjeçar Do bëhet milioner patjetër. Gjithçka pëlqen e hipotekon për vete, Ndonëse pa vulë Dhe të pashkruajtur në letër.  Përpara kontrollon pjatat tona, Por ...
Full story
image

Artist, ti je per skene jo per zyra, krenohu qe je artist.

I dashur artist qe te vjen turp qe je shqiptar!Jam me ty, me deshperimin tend, me vuajtjen tende, qaj nga pamundesia qe ty nuk te ...
Full story
image

Asgjë e re

Asgjë e re Astrit Lulushi Njeriu mendon ato që lexon dhe shkruan ato që mendon. Kjo ndëlidhje tregon se në botën e mendimit asgjë nuk është e ...
Full story
image

“Zjarri i Shën Elmo-s”

                      “Zjarri i Shën Elmo-s” Nga Fatmir Terziu   Ciatja e stinës ka ndalur orën, njeriu lexon Nolin në Kishën e mendimit, “larg bythës sime” tabuti s’ka gozhdë të mbyllet përtej fjalës ...
Full story
image

Si duhet ta kuptojmë Pashko Vasën?

FEJA E SHQIPTARIT ËSHTË SHQIPTARIA -Si duhet ta kuptojmë Pashko Vasën? -   Nga KOLEC TRABOINI   Në një debat për një çështje serioze, veçmas ato që janë kombëtare e ...
Full story
image

Nuk ngjit qimja në kadife

    Këto kohët e fundit, në faqet e internetit, qenë botuar disa artikuj me sulme, të shoqëruara me shpifje dhe me sharje të pahijshme kundër një ...
Full story
image

Një shënim i shkurtër

        Në faqet e internetit të ditës së sotme, lexova një njoftim me titull tronditës: “Tenori i njohur Agim Hushi braktis përfundimisht Shqipërinë: Më bëtë të më ...
Full story
image

Tenori i njohur Agim Hushi braktis përfundimisht Shqipërinë

Tenori i njohur Agim Hushi braktis përfundimisht Shqipërinë. Lajmin e ka bërë publik vetë Hushi përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”. Teksa numëron zhgënjimet ...
Full story

KOKA, PA KOKA

    KOKA, PA KOKA        Ai  Zbulon kafka   Edhe në fund të dheut Po të jenë,  Poshtë nё thellësi.  Në fund të dheut gropos kokat  Kokat plot tru, plot mençuri.     Kafkat i nderon si gjenesha  Edhe kafkën pa ...
Full story
image

“Unë i jam shumë mirënjohës vendit tim dhe qytetareve të vendit tim

TIRANE– Pas pesë vitesh në Presidencë dhe një javë në pozicionin “ish”, Bujar Nishani rikthehet në Partinë Demokratike. Në një intervistë për gazetën “Panorama”, ai ...
Full story
image

Midis Irene Papasi-it dhe Kadaresë

  1) Ka kohë që në internet, sidomos në webet shqiptare, qarkullon një nga intervistat e aktores së njohur greke Irene Papas apo Irena Lejlekut. ...
Full story
image

“Penelopa” greke/ Historia e një ylli kinemaje që krenohet me origjinën shqiptare

“Penelopa” greke/ Historia e një ylli kinemaje që krenohet me origjinën shqiptare E kush nuk është dashuruar me Penelopën e bukur greke. Me atë fytyrë të ...
Full story
image

Mallëngjim

Mallëngjim Edhe Dielli- ...më pa me lot në sy -Hëna më vërejti -për të duke qarë Më thanë lëre... ...është shumë larg ...tanimë të ka harruar -Nuk është e duhura për ...
Full story
image

SA SHUMË DUA TË KEM NJË QYTET ME IDEALIST

                    SA SHUMË DUA TË KEM NJË QYTET ME IDEALIST Mos ka ardhur koha të kërkojmë një QYTET IDEALIST!?? “Sa shumë dua të kem një qytet me ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1