Fatmir Terziu

image

SHETITJE E VONË ME GJOKË BECIN DHE “PLIS NË LUVËR”

TUNGJATJETA GJOKE BECI (sot, ne 75 vjetorin e lindjes se tij u promovua libri i Gjoke Becit, Plis ne Luver ne mjediset e Muzeut Historik
Full story
image

Raportet me “identitetin sekret”

Raportet me “identitetin sekret” Dr Fatmir Terziu   Imazhet nga fëmijëria ime, shenjëzat e duarve të vogla, fashitjet e trarëve nën çati, herë pas here më thjeshtojnë udhën ...
Full story
image

Ç’plan makabër për një përshkrim ironik të Gogol-it

Armela Hysi "Ujdhesës së përrallës tënde" Milosao, 2013   ç’plan makabër për një  përshkrim ironik të Gogol-it gjethnajë e brejtur ku krahasime banale të rinjsh romantikë varen si cerga të çngjyrosura. degët gjatoshe me ...
Full story
image

Pse Gjergj Kastrioti ishte i sukseshëm ?!

Pse Gjergj Kastrioti ishte i sukseshëm ?! Nga Gjon KEKA  Pas marrjes dhe rimëkëmbjes së Krujës më 1443, objektivi tjetër i Gjergj Kastriotit ishte të merrte posedimin ...
Full story
image

SHESHI I MBLEDHJEVE

SHESHI I MBLEDHJEVE Tregim Qazim  Shehu Dasma ishte në kulmin e saj kur ai i mori pushkën dajës së vet dhe shtiu tri herë në ajër.Plumbat ranë mbi ...
Full story

“Rini e Copetuar”

Fragment nga romani: “Rini e Copetuar”.                                                 Në birucat e sigurimit                             Reshat Kripa             Qelia ku më mbyllën ishte nën rampën e shkallëve.  Kishte dimensione 2,5 ...
Full story
image

Me Kujtim Spahivoglin

Sot është 85 vjetori i lindies së KUJTIM SPAHIVOGLT..tPo ju shkruaj shkurt disa disa kujtime me të  Me Kujtim Spahivoglin. Më pas e mora vesh se vajza ...
Full story
image

In memoriam, Dr. SADEDIN GJOKA!

 "Përse më dhëmb zëmra?!"                               In memoriam, Dr. SADEDIN  GJOKA! Nga   Përparim   Hysi      Nëse shihni titulli i këtyre impresioneve të çastit, është vënë në  thonjëza. Është vënë ...
Full story
image

Shpresë

              Kur mendoja sikur ikja kishte kthim. He-he!**************************************************************** Shpresë*********Po iki,po lë rrugën që stolisa me gjurmët e këmbëve të mia,po lë qershinë që më zbukuronte stinën,po lë ...
Full story
image

Ky libër i madh dashurie

Se lulet në botë janë krijuar Për ata që duam deri në dhëmbje… ***Mos ik sonte, nuk dua të fle! Rri me mua ta zbardhim këtë natë... Nëse bie ...
Full story
image

Mish për top

Nga dje dhe sot shqiptarët janë përfshirë në një masë proteste karshi një vendimi gjykate në Kroaci. Kjo në lidhje me ekstradimin e ballist Morinës, ...
Full story
image

Njeriu, fosil i radhës

Njeriu, fosil i radhës Reis Mirdita Thuhet se marrëzia nuk ka brirë. Po as krimi ka brirë e megjithatë këta dy akte kanë një dallim thelbësorë: përderisa me ...
Full story
image

ATDHE BASTARDESH

                      ATDHE BASTARDESH- Roland Gjozës, për Ditëlindjen - Ngjisja mes njerëzve ish bulevardin “Stalin”.Në të kundërtën ngjitej një plakë. E njihja,Nica e kolonelit, mbante një thes në ...
Full story
image

“Rapport à soi”

“Rapport à soi” Dr Fatmir Terziu   Raport është një marrëdhënie e ngushtë dhe harmonike. Një marëdhënie në të cilën njerëzit ose grupet në fjalë i kuptojnë ndjenjat ...
Full story
image

Unë besoj te politika si shërbim

Intervistë me themeluesin e "Win or Win Communications" Julian Zyla Bisedoi: Ermira Babamusta Çfarë pune bëni aktualisht? Na tregoni pak për kompaninë tuaj “Win or Win”. Julian Zyla: ...
Full story
image

Pandeli Koçi: Autorët shqiptarë të braktisur nga Ministria e Kulturës, Biblioteka Kombëtare trajtohet si mbeturinë e së kaluarës

    Shkrimtari Pandeli Koçi pohon se nga mungesa e mbështetjes duket se autorët shqiptarë janë pothuajse të braktisur nga Ministria e Kulturës. Në intervistën dhënë për ...
Full story
image

“Riformatimi i ekonomisë liberale: Rruga e daljes nga tranzicioni i stërgjatur i vendeve ballkanike.”

“Riformatimi i ekonomisë liberale: Rruga e daljes nga tranzicioni i stërgjatur i vendeve ballkanike.”  Jona Mërkuri Fundi i dekadës së parë të shekullit të XXI do ...
Full story
image

Në Strugë, përurohet libri me autorë Saranda Isenin e Hysen Ibrahimin “Dhoma 334”, kushtuar Dr.Ziadin Selës, “legjendës së gjallë të shqiptarizmit”

SHEMBULL  I  RI,  I ATDHETARIZMIT  E QENDRESËS SË PAEPUR TË SHQIPTARËVE.. (Në Strugë, përurohet libri me autorë Saranda Isenin e Hysen Ibrahimin “Dhoma 334”, kushtuar Dr.Ziadin Selës, ...
Full story
image

“PASIONI IM PËR MËSIMDHËNIE KA QENË PËRHERË BRENDA MEJE…”

  - Bisedë me Dr.Vjollca Lubonjën, mësuese e pedagoge, autore dhe botuese librash - Nga: Prof. Murat Gecaj          publicist e studiues 1.Përshëndetje! Duke të falënderuar për këtë bisedë, ...
Full story
image

Me 4 euro turizëm, mos ta dëgjoj kush?!

  1) Ka disa ditë që plot webe, japin një reportazh të një tv-je franceze, për turizmin shqiptar. Se si mund të kalosh javën me 500 ...
Full story
image

Dalldi

 Dalldi Nga  Përparim  Hysi              Atij i ra në sy në një seminar. Tri të katrat e pjesëmarrësve në seminar qenë femra, por atij, për çudi, i ...
Full story
image

NIKO KIRKA, AQ SHUMË HISTORI KOMBËTARE POSHTË THINJAVE 90-VJEÇARE!

NIKO KIRKA, AQ SHUMË HISTORI KOMBËTARE POSHTË THINJAVE 90-VJEÇARE!Sot miku im i shtrenjtë, shok i këtyre viteve amerikanë, Niko Kirka, mbush një moshë që për ...
Full story
image

TAHIR SINANI- KRENARIA E SHQIPTARISË

Përvjetor krenarie   Tropoja. Një emër lavdie e krenarie që nëpër shekuj e breza, nderoi kombin e atdheun. Tropoja e besës, e burrërisë, e traditës, e ...
Full story
image

NGJARJE DHE KUJTIME - Shënime

Pritjet për lirinë janë më të bukura nga vetë liria. ***Shqipërisë më mirë t'i kishte mbetur komunizmi, se sa i mbetën komunistët. ***Denoncimet e bujshme janë njëri ...
Full story
image

Kontrolli

Kontrolli Dr Fatmir Terziu   Për një gjë, letërsia është arti, që mbeti sot më pak subjekt i kontrollit, kontrollit të brendshëm dhe të jashtëm. Është e ...
Full story
image

URA

                URA Nga Fatmir Terziu   Bulëzëujtat mendime m’i bën shkallore mbështjella, guri ka zjarrmi, e damarët e tij frymojnë nën peshën shekullore mbi shpatullat ngarkuar se hapi prapë trazon kalërimet e mallit, dashuritë ...
Full story
image

TULIPANËT

SILVIA PLATH    (Sylvia Plath)     1932 – 1963     Sylvia Plath (Boston, 27 tetor 1932 - Londër, 11 shkurt 1963) ishte një poete dhe shkrimtare amerikane.   TULIPANËT   Tulipanët janë shumë ...
Full story
image

TAKIM I RADHËS, ME KOLEGUN E MIKUN, DHIMITËR XHOGA…

Skicë: TAKIM I RADHËS, ME KOLEGUN E MIKUN, DHIMITËR XHOGA… Nga: Murat Gecaj 1. Me  arsimtarin veteran, publicistin e autor te disa librave, Dhimitër Xhoga, megjithëse nga krahina të ...
Full story
image

AH MOJ NEXHI, ME NISHAN NË BUZË

-O Artan Buzeli, ku je bre, ku je!- dëgjoi një zë basi, si buri makine të vjetër. Vala e turmës e shtynte me bërryla e ...
Full story
image

LOTËT PIKËLLUESE TË HUMBJES TRAGJIKE TË DJALIT ËNGËLLOR RENATO SHABABN ALIKAJ

     Nga Qatip Mara    Të gjithë derdhim lotë për njeriun e dashur kur largohet nga jeta. Të sëmurit që lufton me vdekjen  i ndodhmi pran, ...
Full story
image

DORA E FEMRËS

DORA E FEMRËS Poezi  QAZIM SHEHU Si dorë e ngrohtë e një nëne Kujdesin tënd ndjeva, Kur rrezet në ujë lëshon mbrëmja Për t`i shuar në gënjeshtër.. Ajo dorë e butë s`bëhet ...
Full story
image

Mos u mërzitni, dr. Moikomi

Prof.dr. Eshref Ymeri  Mos u mërzitni, dr. Moikomi  Në Portalin “Agjencioni Floripress” të datës 24 korrik 2017, lexova një ese interesante të dr. Moikom Zeqos, me titull ...
Full story
image

QAZIM KOKOSHI FIRMËTAR I DEKLARATËS SËPAVARËSISË KOMBËTARE NË NJË STUDIM TË ENVER MEMISHAJ

      Për aktivitetin e tij  në shërbim të atdheut Qazim Kokoshi u dënua tre herë me vdekje, nga Otomanët në vitin 1908, nga italianët në vitin 1920 dhe ...
Full story
image

SHKOJNË BASHKË...

SHKOJNË BASHKË...   “I gjithë njerëzimi, sado që pa ndonjë biletë në dorë, është pjesëmarrës në një lotari të përbotshme, ku orë e çast hidhet shorti më ...
Full story
image

Mustafa Nano hëpërhë kundër bashkimit

Lis Bukuroca   Mustafa Nano hëpërhë kundër bashkimit Ja si e përligj: "Me Shqipëri etnike kuptoni një shtet të përbashkët për të gjithë shqiptarët? Jo, faleminderit. Sikur ...
Full story
image

ARSHI PIPA: ME RASTIN E 20-VJETORIT TË VDEKJES

ARSHI PIPA: ME RASTIN E 20-VJETORIT TË VDEKJES  Nga Frank Shkreli  Të ënjtën me 27 Korrik në Muzeun e Kujtesës së krimeve Komuniste në Shkodër u ...
Full story
image

Integrimi i vonuar i Ballkanit në Bashkimin Europian.

Integrimi i vonuar i Ballkanit në Bashkimin Europian.   Në vitin 2003, vendeve të Ballkanit iu ishte thënë se e ardhmja e tyre ishte brenda BE-së. Megjithatë, ...
Full story
image

VARGJE QË RRJEDHIN NGA MUZA E YMER NURKËS

VARGJE QË RRJEDHIN NGA MUZA E YMER NURKËS Siç mund ta keni vënë re, zhegut të verës, këtë vit unë i kam kundërvënë flladin e poezisë. Dhe ...
Full story
image

Elbasani në poezinë e surealistit Nikos Engonopoulos

Elbasani në poezinë e surealistit Nikos Engonopoulos Dr Fatmir Terziu   Me të paharruarin Dionis Qirzidhi, mikun e madh të mjaft krijuesve shqiptarë e të huaj, korrespodenca ime ...
Full story
image

Dr Arif Hasani, mjeku me emër dhe shpirt të Madh

Dr Arif Hasani, mjeku me emër dhe shpirt të Madh Dr Fatmir Terziu   Në fund të vitit 1969 dhe në fillim të vitit 1970-të një virus gripal ...
Full story
image

"Ali Podrimja in memoriam"

Njoftim, Ne kuader te takimeve te arsimtareve te diaspores dhe me rastin e 5 vjetorit te ndarjes nga jeta e poetit te madh Ali Podrimja, me ...
Full story
image

MANDOLINA “GIBSON” E BABAIT TIM

MANDOLINA “GIBSON” E BABAIT TIM Nga Luan Çipi       Të kujtoj me mandolinë, kur Ti, thurje melodi, Tingujt, ëmbël kumbonin dhe buçiste zëri basë, Të dëgjoja i mahnitur, me ndjesi, ...
Full story
image

Dr.Koelle :Ky qytet i lashtë lindi heroin e madh Gjergj Kastriotin

Gjon KEKA  Njëri nga misionarët dhe udhëtar e huaj dr.Koelle e përshkruan gjendjen në Shqipëri mjaftë interesante duke mos lënë pa përmendur edhe vizionarin,strategun dhe liderin ...
Full story
image

LIRIA EKONOMIKE ËSHTË ÇELSI I NJË SHOQËRIE TË BEGATË

  Nga Frank Shkreli Instituti i Lirisë Ekonomike pranë Fondacionit Heritage në Washington, botoi këtë muaj Indeksin e Lirisë Ekonomike në Botë të vitit 2017 për ...
Full story
image

Dhe prap zuri shiu në Tiranë

Nga  Petrit  Malushi Bedri  Alimehmeti  - Dhe prap zuri shiu në Tiranë        Autori tiranas Bedri Alimehmeti, ka vite që me lexuesin komunikon si prozator. Këtë ...
Full story
image

Astrit Lulushi sjell kalendarin historik

Astrit Lulushi sjell kalendarin historik Aleko Likaj, shkrimtar - Francë Kalendari historik:''Çfarë ka ndodhur më…?”, i publicistit dhe gazetarit të njohur të ''Zëri i Amerikës'', Astrit Lulushi, ...
Full story
image

Ç'U PËSHPËRIT FLLADI DRURËVE

                      Ç'U PËSHPËRIT FLLADI DRURËVE   Flladi u pëshpërit drurëve të fshehtat biblike, gjethes së parë që çeli i mësoi belbërimin e blertë, puthi lulet e para e lajmëroi pllenimin e jetës, u mësoi ...
Full story
image

Dita e Fierakëve

Dita e Fierakëve             (skicë letrare) Nga  Përparim  Hysi     Enkas po e shkruaj këtë sikcë letrare. Si të thuash,"nuni" që më shtyu për këtë skicë letrare, është ...
Full story
image

AI ISHTE !

Nga Fritz RADOVANI:   AI  ISHTE  !    (Grafikë nga FR) AT PJETER MESHKALLA S.J. (25 SHTATOR 1901 – 28 KORRIK 1988)         “Na nën dhé  e ju mbi dhé,  por na ...
Full story
image

Një prurje me vlerë në letërsinë shqipe për fëmijë e të rinj

Një prurje me vlerë në letërsinë shqipe për fëmijë e të rinj - Shënime për romanin “Dallgët e këngës” të autorit Astrit Bishqemi-  Krijuesi Astrit Bishqemi sot ...
Full story
image

LARG dhe PRANË

                      LARG dhe PRANË   Ng Zija Çela Plot mistere është shpirti ynë. Ndodh që të kesh pranë një njeri dhe prapëseprapë ndiehesh vetëm. Por ndodh edhe e kundërta, ...
Full story
image

GJYSMA E FAJIT

                                  GJYSMA E FAJIT   Çdo gjë tani e bëj ngadalë, Me frymë të thellë e mundim. Por ja që ti shket si ngjalë, S’ të bëj me faj, Është faji im.   Çdo gjë tek ...
Full story
image

DITA IME

Në 30 vjet rrethanat ndryshojnë shumë, oraret pak….  DITA IME Në orën një do shtrihem të fle,Në orën dy nga pak do kem vdekur,Do shoh një ëndërr ...
Full story
image

SHPIRT I MASHTRUAR

                                SHPIRT I MASHTRUAR Me syrin tënd më mashtrove keqasMë vodhe shpirtinSi qyqja kur vjedh foletë,Vështro ngahera në syrin tëndPikëloti do jem,Zjarr i vërtetë.Mere at'pikëloti,Ate zjarr e ...
Full story
image

Hapja e portave të shpresës dhe të zgjimit

Kulturë Libri me i ri me poezi  me titullin“Varrtarët kush do t’i varrosë” të  Sejdi BERISHA Sejdi Berisha ka qenë dhe është personazh i botës së shkrimit ...
Full story
image

Gruaja e kriminelit

Gruaja e kriminelit Se kam pare me te shoqen te dale asnjehere(Keshtu ka bere gjithe jeten )Ne krahun e djathte mban nje roje si pantereNe krahun ...
Full story
image

PROJEKT PËR RIBËRJEN E BOTËS.

PROJEKT PËR RIBËRJEN E BOTËS.   Më tha Zoti në ëndërr një nate të gjatë ti ç’dreqin ke, që botën s’ma pëlqen? Më sill një projekt ta marr në shqyrtim, unë ...
Full story
image

ARSHI PIPA DHE VEPRA MADHORE E TIJ MERITOJNË NDERIM TË PËRJETSHËM

  SHPENDI TOPOLLAJ In memoriam                            (Me rastin e 20-vjetorit te vdekjes)   Kaluan 20 vjet nga vdekja ...
Full story
image

Flas për rrënjët

                    Flas për rrënjët Nga Fatmir Terziu   Flas për rrënjët. Drita e strukura thellë në panjohje, zbret me sytë e filizave për të parë një trung me gjallesa. Degë plot ...
Full story
image

Copëza shpirti të një krijuesi

Copëza shpirti të një krijuesi   Para pakë kohësh u takova me mikun tim Kujtim Agalliu në shtëpinë e vajzës së tij në Itali. Gjetëm kohë të ...
Full story
image

GRUAJA E PABESË

        Tablo nga Pino Daeni GRUAJA E PABESË Dhe unë e çova në lumë duke e pandehur vajzë, por ajo kishte burrë. Ish nata e Santiagos dhe ...
Full story
image

GURET E MEDHENJ

GURET E MEDHENJ(Profesorit tim te historise mjeshtrit te madh te artit koreografik Faruk Koka(1934-2012), prsekutuar dhe burgosur nga regjimi komunist)Kaq vite kane kaluar simpatia e ...
Full story
image

Në 93 vjetorin e Epopesë së Arbërisë së Vogël

     AMANETI  I  AZEM  GALICËS         Arbëria e Vogël po mbushte motin e dytë të mëvetësisë. Kulla e lirisë rrezatonte mbi gjithë Trojet Shqiptare. Kapedani i ...
Full story
image

U shënua 90- vjetori i vdekjes të heroinës së popullit “Shote Galica”

kulture Në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë                                 Historia shqiptare  është përplot ...
Full story
image

KA VDEKUR DISIDENTI I BURGOSUR KINEZ DHE FITUES I ÇMIMIT NOBEL PËR PAQË LIU XIAOBO

KA VDEKUR DISIDENTI I BURGOSUR KINEZ DHE FITUES I ÇMIMIT NOBEL PËR PAQË LIU XIAOBO Nga Frank Shkreli Disidenti më i njohur kinez dhe fituesi i Çmimit ...
Full story
image

Nuri Dragoj-Arsimi në Përmet 1912-1944

Nga  Petrit  Malushi                                             ...
Full story
image

Betimi dhe marrja e detyrës së Presidentit nga Ilir Meta (FOTO-VIDEO)

Ilir Meta është betuar si President i Republikës së Shqipërisë. Ceremonia e betimit u zhvillua në Parlamentin e Shqipërisë. Seanca drejtohet nga nënkryetarja e Parlamentit Valentina ...
Full story
image

Kjo arbëreshe më kthen shpesh prapa dhe m'i kujton vargjet e fuqishme të KARMELL KANDREVËS

Kjo arbëreshe më kthen shpesh prapa dhe m'i kujton vargjet e fuqishme të KARMELL KANDREVËS për rëndësinë dhe mbrojtjen e Gjuhës Shqipe në Mërgatë. Pra, ...
Full story
image

Dera fisnike e Albanve

Gjon Keka:Dera fisnike e Albanve  me rastin e përvjetorit të lindjes së Papa Klementit XI Albani po e paraqesë këtë shkrim me vlerë nga revista “Përparimi” ...
Full story
image

NIKOLLA SUDAR – NJË MIK I MIRË PËRMES SHKRIMEVE

                             (Rreth librit “Copëza jete”)     Kur e sheh për herë ...
Full story
image

Qëndrimet mediatike të disfatistëve kontribuan në fitoren e thellë të Lul Bashës

Izet Duraku Qëndrimet mediatike të disfatistëve kontribuan në fitoren e thellë të Lul Bashës      Të njejtat televizione që favorizuan humbjen e PD-s, vunë kujën kur humbja e ...
Full story
image

Urime legen

  1) Duhet të ketë qënë viti 2011 kur në atë kalvarin e zgjedhjeve shqiptare, dalja e rezultatit i ngjan një lindje të vështirë (megjithëse mbrëmë ...
Full story
image

Metafora e fjalës

  Ashtu si vera e bardhë Kur hidhet në gotën e qelqit, Te fjala e shpirtit tonë rrinë Të gjitha metaforat e vargut.   Seç  fryn puiza e erës vjeshtake Dhe fjala ...
Full story
image

Gjakova mikpritëse e mësuesve/eve nga Diaspora, seminar katër ditor

Hazir MEHMETI, Vjenë            Gjakova mikpritëse e mësuesve/eve nga Diaspora, seminar katër ditor          Seminari i trembëdhjetë me radhë do të mbahet prej 1-4 gusht në Gjakovë ...
Full story
image

Më ka marr’ malli për malet dhe fushat

David Gjeçaj, folësi i mrekullueshëm i Radio Vatikanit (seksioni shqip) po shkruante me shkrimin e tij të dorës në bllokun e shënimeve që vjen tek ...
Full story
image

ZJARRET E KUJTESËS

ZJARRET E KUJTESËS Qazim Shehu Zjarret e kujtesës në kodra pikëllimi Shkrumbuan shkurret e një gjelbërimi I cili nuk mundi të rritej kurrë. Shuhen sapo vjen agimi I një ngjarje të ...
Full story
image

Transfiksim

Transfiksim Dr Fatmir Terziu   Para disa muajsh vizitova Parisin. Ashtu nga ryma akademike e mendimit ngjitja në majë të Kullës së Eifelit, ngjau të më kishte zhvendosur ...
Full story
image

Fytyra tjetër

Fytyra tjetër TREGIM Në ndërtesën  ku jetonim përherë kish zhvendosje familjesh.  Disa largoheshin  duke mos paguar detyrimin komunal, të tjerë linin për kompensim  orenditë shtëpiake, kish nga ...
Full story
image

Një rrëfim i murosur nën pirgje absurdi…

Rreth romanit “Një dimër mes dimrash” të shkrimtarit Vaso Papaj Një rrëfim i murosur nën pirgje absurdi… Nga Hymqet HASKO Ikja e kohës fizike, disa ngjarje, jo vetëm ...
Full story
image

NEVERI

NEVERI Nga Andon Dede, Nju York Një miku im, që, siç pohon vetë, nuk lë shkrim timin pa lexuar, madje më merr dhe telefon për ta konfirmuar ...
Full story
image

ALI PODRIMJA

                  ALI PODRIMJA               Bard i lashtë, që shtegtoje në kuvende poetësh, i zbehtë e i shkujdesur nga kujtesa  dhe përplasja e meteorëve. Ditë ...
Full story
image

Mesazh i Presidentit të Republikës, Sh.T.Z. Bujar Nishani

“Zonja dhe zotërinj, Të dashur bashkëqytetarë të mi! U bënë pesë vjet prej kur kryej detyrën e lartë të Presidentit të Republikës së Shqipërisë. Pas pak largohem për ...
Full story
image

Një keqkuptim i madh me fjalën shqipe “Fakt” në gjuhën angleze

Një keqkuptim i madh me fjalën shqipe “Fakt” në gjuhën angleze   Tashmë nuk është më mister. Nuk është mister ngjashmëria e fjalëve shqipe në gjuhën angleze, ...
Full story
image

DEMOKRATËT E VERTETË

REXHEP SHAHU  Demokratë janë vetem ata që kanë marrë pushtet prej Partisë Demokratike, pak apo shumë, të madh apo të vogël, kanë marrë pushtet prej PD, ...
Full story
image

BUKURIA E BURRIT

  Anne Carson (Toronto, 21 qershor, 1950) është një poete, eseiste, përkthyese dhe mësuese kanadeze. Ka dhënë mësim për letërsi klasike në Universitetin McGill, në Universitetin e ...
Full story
image

Shndërrimi i Lumit në Perëndi dhe Muzë

Faruk Myrtaj “Të duan Lumi / Kur ti hesht / Kur ti nuk kërkon asgjë / Dhe të duartrokasin / Kur ti humb / Lumi...” Shndërrimi i ...
Full story
image

Përsosmëria

Përsosmëria Dr Fatmir Terziu   Që në nismë mirëkuptmi duket se cek një fjali. Ajo na shtjell(on) pa na përcjellur tërësisht aty ku duhet, se kemi të bëjmë ...
Full story
image

Fluturo Shqiponjë!

Fluturo Shqiponjë! Nga Kaltrina Hoti     Fluturo Shqiponjë! Fluturo! Nga Mollë e Kuqe në Çamëri Fluturo Shqiponjë! Fluturo T’i puthi krahët për Shqipëri   Me hijen tënde të kuqe mbuloi Xhamadanët dhe këmishat e ...
Full story
image

“RIKOSHETA” POETIKE E AHMET PRENÇIT

“RIKOSHETA” POETIKE E AHMET PRENÇIT -“Udhë  në  pasqyrë ”- poezi nga shpirti i  dlirë  i ish-kryepolicit  shqiptar Ahmet Prençi, intelektualit dibran që  nuk e rresht kontributin ...
Full story
image

Borxhi i pashlyer

Borxhi i pashlyer   Përsiatje për Ali Podrimen. Nga Timo Mërkuri   1-Leximi i poezisë “Borxh ajrit” të F.Terziut të botuar në datën 21.04.2013, kushtuar poetit Ali Podrimja, më ...
Full story
image

Nga Vlora për 60 vjetorin e Organizatës së Veteranëve

20 korriku, Dita e Veteranit   Nga Albert HABAZAJ kryetar i shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve “Petro Marko”, Vlorë 20 korriku kaloi. Veteranët dhe pasardhësit e tyre në Vlorë ...
Full story
image

Satirë Shtatë shqiptarët e aksionit

Satirë Shtatë shqiptarët e aksionit Shkruan: Dorëxhepi I kemi pasur burrat e odave. I kemi pasur të urtit dhe pajtimtarët. Pleqnarë dhe trima të pathyeshëm... Por sot, përkundër burrave të ...
Full story
image

Nga rrënjët e fisit Shehi, tek lidhjet me Zotin

Nga rrënjët e fisit Shehi, tek lidhjet me Zotin Mes cyrleve dhe zhurmës së helikopterit, kënga e Vesel Shehit dhe çiftelia, pasojnë lajmin tek Perëndia Dr Fatmir ...
Full story
image

SHQIPTARË, MOS KINI FRIKË NGA IDENTITETI JUAJ

 SHQIPTARË, MOS KINI FRIKË NGA IDENTITETI JUAJ Nga Frank Shkreli “Jeta është e shkurtër e studimi është i lodhshëm, njeriu është përtac nga mendja, publiku është i ...
Full story
image

Cikël me epigrame nga Viron Kona

Viron Kona në Llogora, pranë “pishës Flamur”, 1983   Cikël me epigrame nga Viron Kona   Mijëra herë Shqipërinë do t`zgjidhja Sikur të më ofronin, të zgjidhja tjetër atdhe, mijëra herë Shqipërinë do ...
Full story
image

MADHESHTI

MADHESHTINga deget e lisit gjigand kokrrat e lenit,t'vogla bien nje nga nje n'shtrate gjethesh,ca kalben, ca perfundojne ne fole te ketrit,te fuqishmet behen lisa që ...
Full story
image

Takim midis Nathalie Loiseau dhe Ditmir Bushati, Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë

Takim midis Nathalie Loiseau dhe Ditmir Bushati, Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë   Nathalie Loiseau, Ministre për Çështje Evropiane, po takohet sot me Ministrin ...
Full story
image

Dokument me vlere per Pjeter Budin

Gjon Keka :Dokument me vlere per Pjeter Budin Ketu po e paraqese nje dokument i cili ne fakt eshte botuar per here te pare ne revisten ...
Full story
image

XHEVDET SPAHIJA, PIKTORI QË I KËNDON PAQES MES NJERËZVE

  SHPENDI TOPOLLAJ   XHEVDET SPAHIJA, PIKTORI QË I KËNDON PAQES MES NJERËZVE       Asnjëherë nuk kam mundur ta kuptoj, e ca më shumë ta justifikoj, sot kur asgjë nuk ...
Full story
image

BUSTI I SKËNDERBEUT NË OBORRIN E MENSUR ISMAILIT NË BELICË

REXHEP SHAHU   BUSTI I SKËNDERBEUT NË OBORRIN E MENSUR ISMAILIT NË BELICË   Dikush hedh gurë e baltë kundër Skënderbeut, si qentë që lehin hënën. Thotë i biri ...
Full story
image

Të zakonshmet avaze prej Shqipërie

  Tha Mustafai (një gazetar me emër turk) që Vojsava eshtë me prejardhje sllave. Ia priti Spartaku (një avokat me emër spartan, vendi i Helenës së ...
Full story
image

SHQIPËRIA E KËTYRE VITEVE TË MUNDIMSHËM

  SHQIPËRIA E KËTYRE VITEVE TË MUNDIMSHËM Është një vend në Ballkan, i cili kufizohet me vetveten. ***Ku nxitojnë për në punë, dhe askush nuk arrin në kohë. ***Aty ...
Full story
image

Gjakataret as falje nuk denjojne te kerkojne !

Gjakataret as falje nuk denjojne te kerkojne ! Sot e 40 vjet me pare dora gjakatare e terroristeve-komuniste nen bresherine e armeve nga skuadra e pushkatimit ...
Full story
image

Ylli i Operas së Gjeorgjisë, Anita Rachvelishvili dy pike para sopranos shqiptare Ermonela Jaho

Ylli i Operas së Gjeorgjisë, Anita Rachvelishvili, ka fituar çmimin e saj më të ri ndërkombëtar pasi fitoi çmimin më të mirë të çmimit të ...
Full story
image

Jessica Fulford: Puna me myslimanët shqiptarë kosovarë më mësoi për dashurinë e refugjatëve

Jessica Fulford: Puna me myslimanët shqiptarë kosovarë më mësoi për dashurinë e refugjatëve   Jessica Fulford   Ishte vera e vitit të dytë të kolegjit. Kisha ime, sapo ...
Full story
image

Ka dalë nga botimi vëllimi i tretë (në gjuhën serbe) i edicionit të kapitalit të "serbëve dhe shqiptarëve përmes shekujve", nga Petrit Imami

Ka dalë nga botimi vëllimi i tretë (në gjuhën serbe) i edicionit të kapitalit të "serbëve dhe shqiptarëve përmes shekujve", nga Petrit Imami, me nëntitull ...
Full story
image

Labinot Tahiri me dedikim emocional për prindërit e tij

Labinot Tahiri me dedikim emocional për prindërit e tij Këngëtari ka treguar gjithnjë në intervista se është shumë i lidhur me familjen e tij. Prindërit për këngëtarin ...
Full story
image

“Mëngjes në Shqipërinë e bukur”, Bebe Rexha befason me vizitën

“Mëngjes në Shqipërinë e bukur”, Bebe Rexha befason me vizitën Këngëtarja e njohur shqiptare me famë botërore ka vizituar sot Shqipërinë pas pushimeve në Greqi. Në ...
Full story
image

Kosova lutet për senatorin amerikan John McCain

Kosova lutet për senatorin amerikan John McCain   Mediat amerikane raportuan sot se senatori Johna McCain është diagnostifikuar me kancer në tru. Pas këtij lajmi, kanë ardhur ...
Full story
image

PROLOG...

              ANA STERILE Nga Fatmir Terziu   Në mbretërinë e panumërt të vetëtimave enigmatike tërheqja e butë e pjesës metalike diktohet nga duart e mbështjella me doreza plastike, gishtat e mbërthyer ...
Full story
image

Heronjtë e mi letrarë, apostujt, engjëjt e mi letrarë

Heronjtë e mi letrarë, apostujt, engjëjt e mi letrarë Gjithe jeten kam shkruar dhe shkruaj, per me te Bukuren ,ne jete,familje dhe shoqeri,per shpirtin,zemren mendjen e ...
Full story
image

Nuk bëhesh i madh!

Nuk bëhesh i madh!   Nuk të bën shqiponjë, mali ku je ngjitur, As gjel kokosh, plehu ku ke hipur! Nuk të bën të zgjuar, karige bythës qepur, ...
Full story
image

Ekzaltim

Ekzaltim Dr Fatmir Terziu   Ekzaltim?! A është thjesht një ndjenjë apo gjendje lumturie ekstreme. Kjo do të ishte si përkufizim? Apo si shenjë e përafërt nga ...
Full story
image

QUMËSHTI I LULEGJARPRIT

QUMËSHTI I LULEGJARPRIT  Ec dhe bëj hije mbi këtë tokë me emër(për mua shemër).Hijen ma shkelin këmbëtë huaja për mua,zogjtë ma ndyjnë me glasat e tyre,panjat me ...
Full story
image

DITËLINDJE CA E VONUAR

DITËLINDJE CA E VONUAR Nga Luan Çipi       Nuk gjej dot të tjera shanse Ndaj dhe ulem për të shkruar Erdhi koha për bilance Të kujtoj kohën e shkuar.   I mbusha tetëdhjetë ...
Full story
image

Gjurmë të ndjeshme pas leximit të romanit "Goja e Natës"

                të shkrimtarit vlonjat (shqiptaro-amerikan) PETRAQ J PALI. Lejla Gorishti       Sapo mbarova së lexuari romanin "Goja e Natës" të shkrimtarit vlonjat,Petraq ...
Full story
image

Kultura kombëtare si Hirushja…

  Vangjush Saro   Kultura kombëtare si Hirushja…   Opinion   Shikoj, me raste, që Kryeministri i vendit, z. Edi Rama, poston ndonjë fjali në përvjetore të njerëzve të shquar të kombit. ...
Full story
image

Debutimi i një poeteje

Debutimi i një poeteje                 Libri "Ç'kërkojmë nga kjo botë?" i ELIDA PRIFTIT                                (ese) Nga  Përparim   Hysi          Sado që ELIDA PRIFTI po boton për ...
Full story
image

INTELEKTUALI I PAMPOSHUR, BIR I DENJË E KRENARI E SHKODRËS, QË PËRBALLOI DIKTATURËN ME KURAJO E QËNDRESË TË JASHTZAKONSHME

  Në 100 vjetorin e lindjes kujtojmë  PROF. GULJELM DEDËN Nga Lek Pervizi          I lindun në Shkodër më 1916, Profesor Guljelm Deda u afirmue si një ...
Full story
image

MAKIAZH

QAZIM SHEHU MAKIAZH Për tonin e të kuqit në buzë, Për trillin e buzës që s`u puth, E ngrita  vargun lule në udhë, Për puthjen e ajo u rrudh.   Për ngjyrën ...
Full story
image

GRANADA MAJA (Granada ime)

  Svetlov ka lindur në një familje të varfër çifute. Ka botuar që në vitin1917. Dy vjet më vonë, Svetlov botoi pëmbledhjen e tij të parë ...
Full story
image

Skenari i Erdoganit “ për grushtetin ” e 15 korrikut

  15 korriku i 2016 shënon kulminacionin e realizmit të një skenari për vënien e diktaturës në atë që sot konsiderohet, Turqia moderne. ...
Full story
image

TEK “PËRMENDORJA E PAVDEKSISË”

TEK “PËRMENDORJA E PAVDEKSISË” Prolog 18 Gusht i vitit 1944             Ishte mes gushti i vitit 1944, kur vargu i njerëzve të dëbuar nga vendlindja po ecte në ...
Full story
image

Prijësit

 Prijësit ...Njëri nga Princat Trojan i kishte marrë buallicën mbretëreshës së fisit dhe i kishte lënë vetëm buajt. Ndërsa tjetri kishte dhënë diplomat e para ndër ...
Full story
image

NJË BOTË TJETËR

Hermann Hesse 1877 – 1962 Hermann Hesse lindi më 2 korrik 1877 në një qytet pranë Calw dhe vdiq më 9 gusht 1962 në Lugano të Zvicrës. Hermann Hesse është njëri nga shkrimtarët më të shquar gjermanë ...
Full story
image

GRANADA MAJA

Svetlov ka lindur në një familje të varfër çifute. Ka botuar që në vitin1917. Anëtar i Komsomolit që nga viti 1919, Svetlov u dërgua në ...
Full story
image

Vargje të fuqishme për Azem Galicën

Në 93 vjetorin e Epopesë së Arbërisë së Vogël, doli nga shtypi poema kushtuar Azem e Shotë Galicës “Nën qiellin e mrrolur të Kosovës”, e ...
Full story
image

Këngëtari Tartar Avduli dhe Grupi i Tragjasit i kanë kapur majat e Malit të Folkorit

Këngëtari Tartar Avduli dhe Grupi i Tragjasit i kanë kapur majat e Malit të Folkorit TARTAR AVDULI I TRAGJASIT I KA ARRITUR MAJAT E KËNGËS LABE Nga ...
Full story
image

Pjesë nga libri si reagim per z.Mustafa Nano

  Vojsava dhe përkatësia e saj arbërore  Është shkruar dhe folur mjaft për përkatësinë e nënës së Gjergj Kastriotit, porse më tepër është folur dhe paragjykuar nga ...
Full story
image

Shoferi i autobuzit që u bë president

Ilir Levonja Shoferi i autobuzit që u bë president  1) Nga vendet e Amerikës Latine, venezuelianët, kilianët, argjentinasit. Deri diku edhe uruguajanët. Seç kanë një sharm europian. ...
Full story
image

25 vjet dhe është vetëm fillimi...

25 vjet dhe është vetëm fillimi...   Leonora Laçi 16-korrik 2017-  Pukë E nisa me këtë frazë motivuese, si mesazh premtues për të ardhmen, këtë e pash të ...
Full story
image

In memoriam

Shkruan: Besim Perjuci /In memoriam, me rastin e vdekjes së njeriut, intelektualit, poetit, shkrimtarit, prozatorit, dramaturgut, eseistit, publicistit dhe kronikanit të shumë ngjarjeve historike kombëtare z.Myrteza ...
Full story
image

ASGJË NUK KA KUPTIM,

     Ivan Aleksejeviç Bunjin, (rus. Ива́н Алексе́евич Бу́нин, Voronjezh, 22 tetor 1870 - Paris, 8 nëntor 1953), ishte shkrimtar rus. Ishte fitues i Çmimit Nobel për letërsi, për vitin 1933. Ishte poet, romansier, dhe novelist. Pas Revolucionit të tetorit ikë ...
Full story
image

19 Grand Slam i fituem nga Zvicerriani ROGER FEDERER

Nga Fritz RADOVANI:   ROGER  FEDERER   MBRETI I TENISIT BOTNOR       17 KORRIK 2017 WIMBLEDON 19 Grand Slam i fituem nga Zvicerriani ROGER FEDERER   Diten e diele, në Wimbledon ...
Full story
image

O SHQIPNI ..! PO JU VJEN ERA RUB !!

Nga Fritz RADOVANI:         SHKA NUK BANI TURKU, SLLAVI E GREKU E BANI “NËNA E  JUEJ PARTI !” ME ATA TRADHTARË, QË PO I VENË MINAT EDHE ...
Full story

Homazh për poetët

Në 40 vjetorin e rënies   U vranë poetët. Përse u vranë? Mos vallë kishin kryer ndonjë krim? Jo. Ata shkruanin vetëm vargje. Shkruanin për lirinë, për ...
Full story
image

PO TË ISHTE MIGJENI GJALLË...

Vullnet Mato PO TË ISHTE MIGJENI GJALLË... Qytetet tona nga Jugu në Veri, për ujin veror vuajnë shumë, kur kushdo, shikon me sy, se çdo qytet, ka pranë një lumë. Po ...
Full story
image

KËNGËTAR DRITHËRUES I ATDHEUT

KËNGËTAR DRITHËRUES I ATDHEUT   -Për librin e Rrustem Gecit “Dora e e Atdheut”   Ky libër voluminoz i Rrustem Gecit me 950 faqe dhe 15 mijë vargje i ...
Full story
image

LIBRI I RI ME POEZI ‘’SHTRATI I SHPIRTIT” I POETES MARJETA MUSARAI

  Libri i ri me poezi “Shtrati i Shpirtit” i poetes vlonjate Marjeta Musarai, është përmbledhja e fundit krijimeve të saja poetike më të mira, të ...
Full story
image

Nga Edicioni i V-të të manifestimit letrar

Reportazh   Nga Edicioni  i V-të të manifestimit letrar                                                                           Ndërkufitar me emrin “Muzat e Alpeve 2017”                                                                       Gjatë bisedës që zhvilluam me shkrimtaren, aktivisten dhe organizatoren e edicionit ...
Full story
image

ZBULOHEN DHE PUBLIKOHEN KUJTIMET E QARZIM KOKOSHIT FIRMËTAR I DEKLARATËS SË PAVARËSISË

ZBULOHEN DHE PUBLIKOHEN KUJTIMET E QARZIM KOKOSHIT FIRMËTAR I DEKLARATËS SË PAVARËSISË   Nga Sonila Rusheku Instituti i Studimeve Historike “Lumo Skëndo”     Instituti i Studime Historike “Lumo Skëndo”, në ...
Full story
image

Kastriotizmi të depërtoj në jetën e brendshme të popullit

Kastriotizmi të depërtoj në jetën e brendshme të popullit Nga Gjon Keka  Ka kohë që në trojet tona shihet një ndotje tradhëtie ndaj kombit, e mohimit të ...
Full story
image

PËR SHKAK TË MËRISË...

KRISTAQ TURTULLI PËR SHKAK TË MËRISË... fragment poeme Për shkak të mërisëNdaj varfërisë.Dëgjoi zërin e verbër që i pëshpëriste:E dëgjove? Hamalli e bëri ylberin benevrekë. Mijëra dëshira janë ndehur në ...
Full story
image

Duhet thënë ndal shovinizmit në Ballkan, që të mos përsëriten më tragjeditë!

Vilhelme Vranari Haxhiraj   Duhet thënë ndal shovinizmit në Ballkan, që të mos përsëriten më tragjeditë!   Përshëndetje! Ju përgëzoj që mbështesni dhe i bëni jehonë thirrjes së Prof.Dr.Eshref Ymerit ...
Full story
image

Z. EDVIN: “NUK DO TË BËHESH KRYEMINISTËR!!!”, “MOS VOTONI RAMEN PER KRYEMINISTER!!!”

Z. EDVIN: “NUK DO TË BËHESH KRYEMINISTËR!!!”, “MOS VOTONI RAMEN PER KRYEMINISTER!!!”    Kështu kanë thënë një gazetar dhe një opinioniste më 13 qershor 2013, por ...
Full story
image

Lista e zezë dhe rubrika, qytetari dixhital denoncon!

lir Levonja   Lista e zezë dhe rubrika, qytetari dixhital denoncon!    1) Për herë të parë denoncimin si akt qytetar, e ndesha këtu ku jetoj sot. Në Amerikë. ...
Full story
image

MOESTA ET ERRABUNDA

SHARL BODLER (Charles  Baudelaire)        1821- 1867 Baudelaire fotografi da Étienne Carjat, rreth 1862 Charles Pierre Baudelaire (Paris, 1821-Paris, 1867) ishte një poet, shkrimtar, kritik letrar, kritik arti, gazetar, aforist, ...
Full story
image

Instikt

        Instikt “Në art, ashtu si në dashuri, instinkti është e mjaftueshmja”. (Anatole France) Nga Fatmir Terziu    Mes degëve ti zbrite. Zjarr  i femrës së hutuar me fustan të kuq, pikëza ...
Full story
image

GJENOCID ME MASKEN “REVOLUCION IDEOLOGJIK E KULTUROR”

Nga Fritz RADOVANI: Pjesa e XIX   GJENOCID ME MASKEN “REVOLUCION IDEOLOGJIK E KULTUROR”   ENVERI: KËTA DY I RREGULLOJ UNË, TI RAMIZ, MERRU ME SHKODREN !   1966, Amerikani Harold Uajzberg ...
Full story
image

SHKRIMET

SHKRIMET   Sa lëkurë kecash janë regjur, sa trungje drurësh janë bluar për të shkruar historinë njerëzore, sa pranvera e sa vjeshta janë djegur nga zjarret dhe kanë plehruar mendjen tonë. historia e planetit është ...
Full story
image

THETHI BËHET GATI PËR PAPËN

THETHI BËHET GATI PËR PAPËN   Ese nga Xhevair Lleshi   Lajmi mori dheun. Të gjitha malet, ahet, lisat, pishat, rrjetet e internetit dhe portalet gjithashtu njoftuan se një ...
Full story
image

Një plakushe rrudhace, një zgërbonjë, me vello nuseje të re

Një plakushe rrudhace, një zgërbonjë, me vello nuseje të re   Të dashur miqtë e mi të nderuar Elida dhe Skënder Buçpapaj, Në Portalin tuaj “VOAL” të ditës së ...
Full story
image

Vargjet pa mendim

Viron Kona   Cikël me epigrame1) nga Viron Kona 1). Epigram: Vjershë e shkurtër, zakonisht satirike, që përmban një mendim të mprehtë e thumbues.   Vargjet pa mendim   Vargjet pa mendim: si ...
Full story
image

Endërr

Endërr Astrit Lulushi Që nga kohërat më të largta, ndoshta që kur Përëndia dënoi Abelin për vrasjen e vëllait të tij, individit gjithmonë  i është dashur të ...
Full story
image

VËLLAI IM

         NAZIM HIKMET                    (Nazim Hikmet Ran)                        1902 – ...
Full story
image

NGJASHMËRI NË DRAMAT TONA

Agim Shehu NGJASHMËRI NË DRAMAT TONA   Takoj poetin Drago Siliqi, një shkrimtar fisnik, i çiltër e i përzemërt si rrallëkush në elitën e krijuesve. Fjala e parë ...
Full story
image

Zgjedhjet mbaruan! Është koha të kthejmë sytë nga ...

Zgjedhjet mbaruan! Është koha të kthejmë sytë nga arsimi, nga ushqimet që konsumojmë dhe qytetarët Nga Elitjona Doko Temperaturat e larta të  kësaj vere duket se do ...
Full story
image

Fotaq Andrea me "Fletore koniciane"

Fotaq Andrea me "Fletore koniciane" Astrit Lulushi Disa thonë se është pozita gjeografike që i mban shqiptarët jashtë Bashkimit Evropian, të tjerë thonë se është feja myslimane, ...
Full story
image

QILIMI FLUTURUES

    QILIMI FLUTURUES -vijim- -Po vajza?  –Vajza u bë diell dhe ndriçoi botën.  –Deri këtu?  –Jo historia vazhdon: - dibrani shpiku barutin dhe vrau hutin....  -Jo, mos u largo shumë dhe ...
Full story
image

NE, QORTUESIT E MËDHEJ TË ATDHEUT

  NE, QORTUESIT E MËDHEJ TË ATDHEUT Të gjithë jemi bërë qortues të mëdhej. Qortojmë pa pushim atdheun. Qortojmë pa mëshirë. Qortojmë gjithçka, gjithkënd.Sepse nuk duam askënd veç vetes. Flasim si zota. Fshikullojmë atdheun sikur ...
Full story
image

I BLEU VOTAT RAMA? OJ, TË BLERË!

I BLEU VOTAT RAMA? OJ, TË BLERË! Unë nuk votova dhe nuk më mbetet peng përderisa rezultatet dolën ato për të cilët do të votoja. Por ...
Full story
image

Dy perkthime

CHIDIOCK TICHBORNE 1558? – 1586 My prime of youth is but a frost of cares;My feast of joy is but a dish of pain,My crop of corn ...
Full story
image

Shotë Galica dhe hilet e jetës

Në 90-vjetorin e vdekjes së heroinës Shotë Galica   Bedri TAHIRI   Me vrasjen e Azem Galicës pothuajse mori fund edhe Lëvizja Çlirimtare e njohur më shumë si Lëvizja ...
Full story
image

A E MBAN MEND?

A E MBAN MEND? Nga Luan Çipi       A e mban mend, moj (Hanëm) Zonjë, Kur luanim bashkë symbyllas, Të kërkoja ndër gjitonë Veç të të sodisja rishtas.   Ti ikje, unë pas ...
Full story
image

Pse nuk e ka fajin korrupsioni

Dr. Ledian Droboniku Bashkëthemelues i ShqipON         Ky artikull niset i shfavorizuar sepse drejtohet kundër një dogme që iu induktohet shqiptarëve në mënyrë sistemike prej 27 vitesh, ...
Full story
image

MERR KOHE

MERR KOHE   Merr kohe te nxjerresh mesime, Te marresh e japesh mendime. Te shtosh te sistemosh dijeni,  Te cohesh sa duhet ne lartesi!             Te ushqesh mendjen dhe syte  Te ndalosh problemin ...
Full story
image

TENDER PËR KRYETAR PARTIE

TENDER PËR KRYETAR PARTIE    Në Shqipëri ndryshimet rrënjësore në vitin 1990, do të preknin sidomos dhe më së pari edhe fushën e Plralizmit Partiak. E ...
Full story
image

Shqiptarë, mjaft e turqizuat Shqipërinë

Ilir Levonja   Shqiptarë, mjaft e turqizuat Shqipërinë     1) Sheshi Maltepe, Stamboll, të dielën më 9 korrik. Qe i tëri një gumëzhimë njerëzore. Opozita priste liderin e saj, ...
Full story
image

Lisi me rrënjë të thella

Lisi me rrënjë të thella     Mikut tim Kristo Çipa     Nga Timo Mërkuri     Sa herë që kemi folur dhe shkruar për këngën iso-polifonike himarjote me emërtimin “Himarë” kemi nënkuptuar ...
Full story
image

SHPIRTRAT FLENË NË RADOHINË

SHPIRTRAT FLENË NË RADOHINË   Në Theth duke biseduar me Zamir Marikën   Ese nga Xhevair Lleshi   Në Theth kërkonim atë plakun e mençur që hidhej shkëmb më shkëmb sikur ...
Full story
image

Partia e humbësve

  Ilir Levonja  Partia e humbësve  Gjithë gjasat janë se, po vazhdoi kështu. Debati brenda demokratëve, një farsë e llojit shqiptar, me unë dhe hundëpërpjetër, me elozhe e ...
Full story
image

ALEGORIA, MITI DHE LUFTA PËR LIRI, NË NJË NOVELË…

ALEGORIA, MITI DHE LUFTA  PËR LIRI,  NË NJË NOVELË…   “Nëse më do si Lirinë, do më kesh pranë çdo herë”-autori MiftarKurti Nga:Remzije  ZEKOLLI         Vushtrri-Kosovë Novela e Miftar Kurtit ...
Full story
image

Një "çun" që kapërceu ylberin

Edi LUARASI-  Dashuri e dramë nga ZENEPE LUKA   (ese)   Nga  Përparim  Hysi   Po e filloj këtë "ese", duke "vjedhur" pak me "andra" diçka nga FAN NOLI. Ai thotë:"... ...
Full story
image

Takimi

Vangjush Saro   Takimi   (Tregim)   Mezani rrinte ngjitas me derën e zyrës së z. Esheref. Dhe prej një copë here, po mendohej si t’ia fillonte bisedës. Ai kishte kërkuar ...
Full story
image

Dy poete dhe shkrimtare të njohura në letërsinë suedeze, islandezen Kristin Bjarnadottir dhe suedezen Anna Mattsosn

  NJË TAKIM MBRESËLENËS ME TË BIJEN E POETIT DRITËRO AGOLLI, POETËN DHE UDHEHEQËSEN E “KLIK EKSPO GROUP” NË TIRANË ME MIQË NGA SUEDIA Vapë qershori, si ...
Full story
image

MËKATET E LIRISË

MËKATET E LIRISË  Qyteti ndeu në rrezet e diellit çarçafët e larë të dashurive të fshehta. Doli makina të lajë pështymat dhe vjellmat të qytetit të dehur nga deliret. Muret kruajnë tatuazhet bizare vizatuar në ...
Full story
image

EMA E PAMASHTRUAR

QAZIM SHEHU EMA E PAMASHTRUAR Me rreze të diellit, pezmin e erës, Një letër dërgoma poshtë derës. Derdh aty dy pika lot, Ose:dy pika ujë aty derdh, Dëshirë kam të mashtrohem ...
Full story
image

VJEN NGA QIELLI

VJEN NGA QIELLIVetëm nga qielli ti do të vish, Se në tokë s'gjenden vajza të krijuara nga fryma e avulli i dëshiraveHedh sytë lart: asnjë avion ...
Full story
image

Një roman që të intrigon me temën që trajton

Një roman që të intrigon me temën që trajton  Romani "... s'i them  askujt?!!!" i Raimonda MOISIUT.                                     (ese) Nga   Përparim   Hysi    Ka raste që hallin që ke ...
Full story
image

Gjetja e frymëzimit në mirësinë e të tjerëve, sidomos shqiptarëve nëpër botë

Gjetja e frymëzimit në mirësinë e të tjerëve Nga Mike Crockett   Mike Crockett është një oficer në pension i marinës. Ai jeton në Norfolk. Kohët e fundit ...
Full story
image

ATA QE I BASHKON ARTI,NUK I DALLON MOSHA

Nga: Tahir Bezhani  Reportazh nga Bajram Curri ATA QE I BASHKON ARTI,NUK I DALLON MOSHA Shkuarjen ne Bajram Curr këtë radhë e bëmë ndryshe nga hera tjera,me ...
Full story
image

Dodona pellzge dhe vendodhja e saj

Dodona pellzge dhe vendodhja e saj Nga Kujtim Mateli Para pesw vitesh, pas botimit të librit “Dodona ndodhet në Dëshnicë të Përmetit I”, akademik Muzafer Korkuti ...
Full story
image

NJË PLAGË E HAPUR QË S’PO GJEN SHËRIM

PROF. DR. ESHREF YMERINJË PLAGË E HAPUR QË S’PO GJEN SHËRIMKy libër i akademikut Prof. dr. Flori Bruqit që po vihet në dorën e lexuesve, ...
Full story
image

URIME DITELINDJA LULZIM LOGU!

URIME DITELINDJA LULZIM LOGU!   Mik i dashur,Luli,urime ditelindja e 57-te e jetes sate te bujshme! Kesaj dite i gezohemi te gjithe miqet e Tu,ata te cilet ...
Full story
image

Kur feston ditëlindjen muzikanti Adham Prifti

Kur feston ditëlindjen muzikanti Adham Prifti   Përtej tastierës, thjeshtësisë, kulturës, profesionalizmit që e trashëgon që nga Akademia e Arteve, për muzikantin e talentuar dhe me mjaft ...
Full story
image

NË THETH, NË FSHATIN E BOTËS

NË THETH, NË FSHATIN E BOTËS   Ese nga Xhevair Lleshi   Thethi! Në gjuhën shqipe i thonë thjesht në një emër që s’e gjend dot kund. Por në ...
Full story
image

Kryeministri i radhës, Gjaku, Kushurinjtë kundër

Kryeministri i radhës, Gjaku, Kushurinjtë kundër Nga Faruk Myrtaj   Kryeministri Rama, para deputetëve të rinj, mes tërë asaj tirade që e shfaq të bollshme propagandën e tij, ...
Full story
image

QILIMI FLUTURUES

QILIMI FLUTURUES  Kur erdhi Vjosa më pyeti për ditën se qysh e kalova. Mirë, i thashë si gjithmonë. Siç e di pasi pimë kafenë bashkë, ti ...
Full story
image

Edhe një herë zëri për Gjuhën Shqipe, arsimin shqip në Diasporë

Edhe një herë zëri për Gjuhën Shqipe, arsimin shqip në Diasporë Dr Fatmir Terziu     Në emigrim thuajse është një pjesë dërmuese e shqiptarëve. Një numër i saktë ...
Full story
image

Arles 2017: Tregime të buzëve dhe virtytit nga Anna Ehrenstein

Arles 2017: Tregime të buzëve dhe virtytit nga Anna Ehrenstein Shkruar nga Diane Smyth   “Isha thellësisht e interesuar për fenomenin e luksit pseudo dhe imitimeve”, thotë Anna ...
Full story
image

Pali Shtëmbari, 60 vjet monopateve të prozës shqipe

Pali Shtëmbari, 60 vjet monopateve të prozës shqipe nga MSc. Albert HABAZAJ Kush është njeriu Pali Shtëmbari që njoh unë? Kam vite e vite që i jam ...
Full story
image

NË LLIXHAT E ELBASANIT, ATY KU NATYRA BËN MREKULLI

    NË LLIXHAT  E  ELBASANIT, ATY  KU  NATYRA  BËN  MREKULLI    NGA PËLLUMB  GORICA        Për Llixhat e Elbasanit gjithnjë kam qënë kurioz, sepse ky emër më ...
Full story
image

LEGJENDAT E VERTETA PER LUGETNIT !

Nga Fritz RADOVANI: Pjesa e XVIII   LEGJENDAT E VERTETA PER LUGETNIT !     SOT: “ASHT GJITHSHKA E PABESUESHME !”   PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja ...
Full story
image

BLERJA E VOTAVE – TUMORI I DEMOKRACISËSHQIPTARE

BLERJA E VOTAVE – TUMORI I DEMOKRACISË SHQIPTARE   ​Në çdo sërë votimesh që zhvillohen në Shqipëri, që nga viti 1991 e deri më 25 qershor 2017, ...
Full story
image

Progresi

Progresi Astrit Lulushi Lufta e brezave vazhdon, ajo nuk mëshiron as shoqëri, familje a "vatër". Asgjë nuk e ndal progresin. Kjo është një e vërtetë. Por, ndërsa ...
Full story
image

LILIÇKA

VLADIMIR MAJAKOVSKI   LILIÇKA NË VEND TË NJË LETRE        Një tym duhani shqeu ajrin. Dhoma është një kapitull i ferrit të Kruçjenihit. Kujtohu - pikërisht në këtë dritare për herë të ...
Full story
image

Rita Strakosha beson se po qe se një njeri nuk fle mjaftueshëm gjatë natës dhe përdor shumë ushqim të shpejtë gjatë ditës, e bën homoseksual.

Një studiuese me një diplomë të psikologjisë nga Universiteti Shqiptar, thotë se ajo gjeti një lidhje mes zakoneve të varfëra të të ngrënit, privimit të ...
Full story
image

Sherr i ri: Çaj i maleve në kufirin shqiptaro-grek dhe bimët medicinale

Sherr i ri: Çaj i maleve në kufirin shqiptaro-grek dhe bimët medicinale   Çaj i maleve në kufirin shqiptaro-grek, është bërë problemi i rahdës në marrëdhëniet midis ...
Full story
image

ARGATËT E DREQIT KUNDËR PARTISË DEMOKRATIKE

REXHEP SHAHU   ARGATËT E DREQIT KUNDËR PARTISË DEMOKRATIKE   Fushata histerike kundër Partisë Demokratike për shpartallimin e shkatërrimin e saj, e shitur si luftë ndaj kryetarit dhe jo ndaj Partisë, ...
Full story
image

Arësyet e rënies së PD-së në Shqipëri dhe të LDK-së në Kosovë

  Nga Skënder S.KAPITI Partitë diktatoriale dhe ato autoritariste zakonisht në pushtet montojnë regjimin partiak  korruptiv, mafioz, klanor e nepotik ku: ligjin, pronarin e partisë dhe pushtetin ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1