Fatmir Terziu

image

A do të garojë për kryetar të PD-së? Ja përgjigjja e Presidentit Nishani

Presidenti në detyrë Bujar Nishani ka folur për zgjedhjet dhe situatën brenda PD-së si dhe një kandidim të mundshëm për kryetarin e saj. Në një intervistë
Full story
image

NGA BUDI I MADH TEK ISMAIL QEMALI DHE ARMENËT

NGA BUDI I MADH TEK ISMAIL QEMALI DHE ARMENËT Me zotin Kadare, në bisedë të lirë   Nga Xhevair Lleshi   I freskët, pse jo edhe  rinor, si të gjithë ...
Full story
image

Bie një fizarmonikë në muzg

Bie një fizarmonikë në muzg   Frymë të mbetura pezull e duar zgjatur mbi flakë perëndimi përgjojnë gjuhë të magjepsura fletësh Në kopshtet e moçëm të Mborjes kokrrat e mollës mbi ...
Full story
image

TI ERDHE TEK UNË

IRENA GJONI TI ERDHE TEK UNË (Poezi) (Ne nuk kemi nevojë për një ditë feste për babain për të të kujtuar e festuar. Ne jemi gjithmonë bashkë ...
Full story
image

NGA POEZIA E BIZANTIT

NGA POEZIA E BIZANTIT Keto poezi Bizantine i perkasin periudhes para shekullit te tete pas Krishtit. Nga Bizanti, nje perandori që zgjati mbi dhjetë shekuj, kemi ...
Full story
image

Liqenet e syve

Poezi nga Xhevahir Cirongu   Liqenet  e syve Nga sytë e trëndafilave Ngadalë  rrodhën pika loti, Atje te gurët e dashurisë pastaj Ëndrrat e jetës u thurën si gërsheti. Ju lotët e ...
Full story
image

Letrat dhe stimuli

Letrat dhe stimuli Dr Fatmir Terziu   Dhe tani në atë “kënd” ku lexohen filxhanet nuk ka dalje. Ndihen (ndjehen) vetëm shikimet në sytë e njerëzve. Shikimet, që ...
Full story
image

PESHA E INATIT

Anonime Arabe E solli në shqip Bajram Karabolli PESHA E INATIT   Tema e mësimit ishte inati dhe mësuesi na kishte porositur që të sillnim nga një trastë me ...
Full story
image

ARRATI DALLANDYSHESH

ARRATI DALLANDYSHESH     Dallandyshet ikën... S’po kthehen më, s’po kthehen, s’ po kthehen... Mbetur ballkonet pa çerdhe të reja, Pa çerdhe të reja, pa çerdhe të reja.   Të vjetrave shkërrmoqur balta, ...
Full story
image

RAPSODI DHE LIRIKU NË POEZINË E ADEM ZAPLLUZHËS

RAPSODI DHE LIRIKU NË POEZINË E ADEM ZAPLLUZHËS (Meditim rreth vëllimit më të ri poetik “Portreti e Lirisë” të poetit) Vangjush Ziko Mund të duket paradoksale dyfytyrësia e ...
Full story
image

MOGOSOAJA

JANIS RICOS MOGOSOAJA nga “Arkitektura e pemëve” 1. Këtu heshtja të zotëron si një gjumë muzikor. Të palëvizura metrokubet e diamandta të erës. Këtu edhe dashuria fle ...
Full story
image

Tri histori me zogj

Nga  Përparim  Hysi                                    Peligorga Tek kalova urën, për të dalë tek shkollla "Vasil Shanto" hodha sytë mbi lumthin e Lanës, i vënë në "dispilinë" nga një ...
Full story
image

Dje në Gjakovë, u perkujtua Shën Pali e Shën Pjetri dhe u kremtua Jubileu i 50 i meshtarisë së don Anton Kçirës

Dje në Gjakovë, u perkujtua Shën Pali e Shën Pjetri dhe u kremtua Jubileu i 50 i meshtarisë së don Anton Kçirës Shkruan; Lekë MRIJAJ Dje me ...
Full story

Një analizë e zgjedhjeve

Një analizë e zgjedhjeve Reshat   Kripa                                     Një anekdotë e vjetër tregon se kur Neroni i vuri zjarrin Romës, populli u ngrit në revoltë dhe rrethoi pallatin ...
Full story
image

TELEGRAM PREJ PARISI

Nga Fritz RADOVANI:     AT GJERGJ FISHTA O.F.M., IMZ. LUIGJ BUMÇI, DHIMITER BERATI. PARIS. 1919  ■PA SHKODER E VERI NUK KA HISTORI !  EDHE SHQIPES ME IA ...
Full story
image

VEPRIMTARI E BUKUR, QË SYNON TË JETË TRADICIONALE…

VEPRIMTARI E BUKUR, QË SYNON TË JETË TRADICIONALE…  (Në Vushtrri të Kosovës, u mbajt Manifestimi Letrar, “Fjala e gurit - 2017”) Nga: Ermirë R. Jusufi          kryetare e ...
Full story
image

LAMTUMIRË “PISHTARI I DEMOKRACISË” AGIM FAJA

SHPENDI TOPOLLAJ   LAMTUMIRË “PISHTARI I DEMOKRACISË” AGIM FAJA   I shtrenjti dhe i paharruari ynë Agim Faja! Ne, të afërmit, shokët dhe miqtë e tu, jemi mbledhur sot rreth teje, jo ...
Full story
image

KRYEMINISTRI RAMA DHE AT GJERGJ FISHTA

KRYEMINISTRI RAMA DHE AT GJERGJ FISHTA Nga Frank Shkreli Me këtë poezi më poshtë të At Gjergj Fishtës -- postuar në fejsbukun e tij -- Kryeministri i ...
Full story
image

Burokraci

Burokraci Astrit Lulushi Thuhet se një sistem i mirë shkurton rrugën drejt suksesit - kjo ndodh me një burokraci konkuruese ose nën kontroll. Por jo rrallë, burokracitë ...
Full story
image

FSHEHTËSIA PAS PORTËS

FSHEHTËSIA PAS PORTËS Në kopshtin e shtëpive të zotërinjve në Hanovër, hyj në një portë të hekurt, të vjetër,sa vet ndërrimet e qiellit, prej afër katër shekujsh.Tingujt ...
Full story
image

ATLETE TE GRISURA

Më në fund mund të quheshin të pasur ! Të paktën sipas standardeve shqiptare , të vendosura lirisht nga opinioni… Vërtet kishte ëndërruar të pasurohej një ditë, ...
Full story
image

Momente fluturake

Momente fluturake Momente fluturake lumturie Përshkuan qiejt e syve të tu, Kur dera e pritjes u hap Dhe buzëqeshur, haplehtë hyri Nje rreze e praruar flu. Larg teje… s’mundem! Larg teje dot ...
Full story
image

Koha e atyre që gjuajnë me gurë

  1) Aty nga mesnata, që kaloi, Lulzim Basha dha i pari njoftimin e fitores së kandidatit të PD-së, për kryetar bashkie në Kavajë, Isa Sakja. ...
Full story
image

Përtej gëzimit për fitoren në Kavajë

Përtej gëzimit për fitoren në Kavajë   Kavaja dha një sinjal tjetër. E dha mes gëzimit të fitores së Kryetarit Sakja në krye të Bashkisë së Kavajës, ...
Full story
image

KUR DEKOROHEJ MIKU YNË, DR. FATMIR TERZIU…

KUR DEKOROHEJ MIKU YNË, DR. FATMIR TERZIU… (Me titullin e lartë, “Mjeshtër i Madh”) Nga: Prof. Murat Gecaj          publicist e studiues 1. Kishte disa ditë,  qëkur ...
Full story
image

FATMIR TERZIUT * Poezi jubilare

FATMIR  TERZIUT  *        Poezi jubilare Nga  Përparim  Hysi Sot qeshë në PRESIDENCË (si i ftuar pak i veçantë)Ndaj e shkruaj këtë vjershëSi frymëzim, në këtë rast. Miku im, FATMIR  ...
Full story
image

ZGJEDHJET PËRFUNDUAN -- PO TASH?!

                              ZGJEDHJET PËRFUNDUAN -- PO TASH?!                                                       Frank Shkreli Ja mori fund fushata elektorale në Shqipëri dhe në Kosovë.  Po numërohen votat dhe po shpallen fituesit. Çdo ...
Full story
image

-Fatmiri ka qenë Mjeshter i Madh...!

-Fatmiri ka qenë Mjeshter i Madh...! Zotri Terziu; Djal i Elbasanit, shkrimtar i  Shqiperise, kritik edhe i pertej kufinjeve londinez, emigrant i Perendimit...qe aq shume ke mundur dhe ...
Full story
image

Urimet e mia të përzemërta

                Eshref Ymeri I dashur Profesor Fatmiri, E dashur "Fjala e Lirë", Më lejoni t'ju përcjell urimet e mia të përzemërta me ...
Full story
image

SALI BERISHA-ILIR META: PO IKIN ME TURP….

SALI BERISHA-ILIR META: PO IKIN ME TURP….                                                 NGA KRISTO ZHARKALLIU    Para ca kohe kisha shkrojtur  se si Sali Berisha dhe Ilir Meta po ...
Full story
image

Parajsa njerëzore janë fëmijët...

    Fran Gjoka.Publicist   Parajsa njerëzore janë fëmijët... Intervistë me shkrimtarin dhe publicistin e njohur Viron Kona   (Në 67 vjetorin e lindjes së tij)   -Duke ju falënderuar  për këtë bisedë dëshiroj t’ju ...
Full story
image

Humbjen dërrmuese të PD të Shqipërisë e kishte paralajmëruar Skënder Kapiti që me 10 Dhjetor 2013

 Nga av. Ilir Malindi, Durrës Me 25 Qershor 2017 në Shqipëri u mbajtën zgjedhjet parlamentare. Ajo e cila ishte e pabesueshme për opinionin ishte humbja e ...
Full story
image

Kur loti i shqiptarëve u bë armë dhe priste sinjalin e shkrepjes

Vështrim mbi librin “ Dhoma 334”  të autorëve Saranda Iseni dhe Hysen Ibrahimi-Suedi   Përmbysjet e regjimeve, shndërrimet e mëdha gjatë kohërave na kanë mësuar se metamorfoza ...
Full story
image

Në dekorimin e një kolegu me titullin “Mjeshtër i Madh”

  Prof. as. Dr. Astrit BISHQEMI Në dekorimin e një kolegu me titullin “Mjeshtër i Madh” Tiranë, 22 qershor 2017. Sot, së toku edhe me shokë të ...
Full story
image

Në vënd të një urimi

Unë duartrokita i pari. Në vënd të një urimi   Nga Timo Mërkuri Ditën e sotme, më 22 Qershor 2017,  në orën 10.30 në një ceremoni zyrtare në Presidencë, ...
Full story
image

Grupi “10 shqiponjat e Tërbaçit” për polifoninë labe femërore nderohet nga Presidenti i Republikës

Grupi “10 shqiponjat e Tërbaçit” për polifoninë labe femërore nderohet nga Presidenti i Republikës Nga Albert HABAZAJ, studiues i Etnologjisë dhe Folkorit Kujtesë. Për këngën polifonike labe, ...
Full story
image

SALI BERISHA: SA KOHË DO TË NA BEZDISË AKOMA?

SALI  BERISHA: SA  KOHË DO TË NA  BEZDISË  AKOMA?                                                                                          NGA KRISTO ZHARKALLIU Pas  zgjedhjeve të 23 qershorit,besuam se do të shpëtonim njëherë e mire nga ...
Full story
image

EDHE NJË HERË, PËR SHKOLLËN E PARË SHQIPE, NË MALËSINË E GJAKOVËS (TROPOJË)…

EDHE NJË HERË, PËR SHKOLLËN E PARË SHQIPE, NË MALËSINË E GJAKOVËS (TROPOJË)… Nga: Prof.Murat Gecaj         publicist e studiues Nuk do të shkruaja kësaj radhe, nëqoftëse nuk ...
Full story
image

Një jetë e tërë kushtuar arsimit shqip

Një jetë e tërë kushtuar arsimit shqip (Me rastin e 65 - vjetorit të lindjes së mësuesit atdhetar  Hazir Mehmeti) Kur filloi? “Në vitin e lindjes ...
Full story
image

“KËTO NDJENJA DHE FRYMËZIME, SHPËRTHYEN FUQISHËM, NË VITET E VONA TË JETËS SIME…”

“KËTO NDJENJA DHE FRYMËZIME, SHPËRTHYEN FUQISHËM, NË VITET E VONA TË JETËS SIME…”  (Bisedë, me autoren e 6 librave poetikë, Abide Gashi) Nga: Prof.Murat Gecaj         publicist e ...
Full story
image

Urime Edi Rama

  Ilir Levonja Urime Edi Rama  1) Më parë se të gjejmë fajtorin, të mësohemi e të themi urime. Të urojmë kundërshtarin. Pse jo? E akuzuam për shumë ...
Full story
image

Përdhosja e sheshit Gjergj Kastrioti

Përdhosja e sheshit Gjergj Kastrioti      1. Falja beduinçe e mijëra myslimanëve në sheshin Gjergj Kastrioti të Tiranës, dëshmoi se kot u ndërtuan qindra xhami arabe e turke në Shqipëri. ...
Full story

KRYETARI MISIONAR BASHA, NË KËTO KUSHTE, TË MOS E KONSIDEROJË AKTIN E DORËHEQJES SË TIJ

Dr. Albina Deda, deputete e PD     Rezultatet dhe projeksionet e deritanishme e nxjerrin PD-në në një situatë të papritur, aspak të merituar, që si mua çdo ...
Full story
image

Kartoni jeshil

Ilir Levonja Kartoni jeshil Një qytetare e Kosovës, përmes një statuti këtu në FB, tregon se si e kishin kthyer në kufi me Shqipërinë. Për mungesën e ...
Full story
image

PËRURIME LIBRASH NË AMBASADËN E KOSOVËS NË VJENË

PËRURIME LIBRASH NË AMBASADËN E KOSOVËS NË VJENË   Shkruan: Besim Xhelili Vjenë, 25 qershor 2017   Nën organizimin e Ambasadës së Kosovës në Austri, në bashkëpunim me Lidhjen e ...
Full story
image

MIDIS DASHURISH

MIDIS DASHURISHNga Luan Çipi     Si trup në Tiranë, si mendim në Vlorë.Kur vete në Vlorë, mendoj për Tiranë.Po pse është dyzuar mendja ime e gjorë.Afroi fundi ...
Full story
image

Lobimi për Rrugën e Arbërit tani kërkon drejtim të ri

Zhurma që filluan të bëjnë partitë kryesore në pranverën e vitit 2013 në lidhje me Rrugën e Arbërit më shtyri të konsultohem me disa intelektualë ...
Full story
image

I PAVDEKSHMI DRITËRO

                                                               I PAVDEKSHMI  DRITËRO                     “…Ju aq baltë po hidhni mbi mua,/sa në baltën që kam përmbi trup,/                        Mund të mbijë një dardhë a një ftua,/Një ...
Full story
image

AI QË ZBRITI ZOTIN NË TOKË

Vullnet Mato   AI QË ZBRITI ZOTIN NË TOKË   Ai me daltën, penelin dhe penën e tij magjike, bëri shkëmbinjtë të flasin me gjuhën hyjnore, bëri tavanet, të reflektojnë parajsën ...
Full story
image

REALITETI DHE FANTAZMAT NË ROMANIN “ MONUMENTI I HIJEVE” TË PAJTIM ÇAUSHIT

                              Shumë njerëz, të arsimuar ose jo, mendojnë se të shkruash një roman, nuk ...
Full story
image

ZONJA DELFIN DHE VAJZA ME NISHAN NË FAQE

            SOTIR ATHANASI   ZONJA DELFIN             DHE             VAJZA ME NISHAN             NË FAQE              ( tregim) ( Ky tregim është shkruar për t'u paraqitur në garën e rradhës ku jepet ...
Full story
image

Shpresa Kapisyzi, me penel në dorë përpara telajos së jetës

      Shpresa Kapisyzi vjen sërish te lexuesit me një tjetër vëllim poetik. “63…” titullohet libri i saj, me vjersha të shkruara në kohë të ndryshme, kryesisht ...
Full story
image

" Mosmirënjohja është më e liga e poshtërsive"

Mirënjohja dhe mosmirënjohja                    " Mosmirënjohja është më e liga e poshtërsive"                                   Immanuel   Kant (1724- 1804)                                                 (filozof gjerman)                                      (ese) Nga   Përparim    Hysi        Që po e shkruaj këtë ...
Full story
image

I Madhi Profesor Isuf Luzaj, Njeriu që nuk vdes kurrë

Nga Prof.dr. Eshref Ymeri             Lexova homazhin e shkëlqyer që shkrimtarja dhe publicistja e shquar vlonjate Vilhelme Vrana Haxhiraj kishte botuar në ...
Full story
image

BUDALLAI DHE MBRETI I TIJ

  Dikur një budallai i shkoi ndërmend të takonte mbretin e tij. Duke ecur drejt pallatit mbretëror, përgjatë gjithë rrugës tek ndeshej me njerëz të ndryshëm, ndjeu ...
Full story
image

Poezia, zëri femëror, në analizën e diskursit heteroglosik

Poezia, zëri femëror, në analizën e diskursit heteroglosik Dr Fatmir Terziu   Poezia, zëri femëror, në analizën e diskursit heteroglosik, natyrshëm janë disa module të ndjeshme, delikate dhe ...
Full story
image

VËLLEZËRIT BODO

VËLLEZËRIT BODO Nga Luan Çipi   Në foto dalë Isuf Bodo, kolos nga mendja dhe shtati, Më i vogli ndër katër vëllezër, miq të mi simbole nderi, Vlonjatë, origjinë  Dukati, me ...
Full story
image

KUÇEDRA QË IA NDAL UJIN KAMZËS

REXHEP SHAHU KUÇEDRA QË IA NDAL UJIN KAMZËS Sa më shumë që afrohet dita e votimeve të 25 qershorit 2017, aq më pak ujë rrjedh në rubinetat ...
Full story
image

NËNTË GRATË E OMERIT

NËNTË GRATË E OMERIT  Dihet tashmë se Homeri kishte nëntë gra, sepse thërriste me nëntë emra gruan e tij. Pikërisht sepse ishin kaq shumë emra, për ...
Full story
image

POROSIA E BABAIT

  POROSIA E BABAIT   NGA KALOSH ÇELIKU        Im Atë,  shpeshëherë kur biente në armiqësi me pushtuesit, thoshte: Gishti tregues i dorës ende më punon ditenatë pa ...
Full story
image

Ndihmoni familjen e vetme shqiptare të Grenfell Tower

Sot e vizitova familjen Haxhisefa, Avniun (babai), Adrianën (nëna) dhe fëmijët Alkin (17 vjeç) dhe Altin (10 vjeç), familjen e vetme kosovare banorë të Grenfell ...
Full story
image

Prof. Dr.Isuf Luzaj,Filozofi shqiptar me përmasa botërore, merr titullin “Nder i Kombit”

"Dje qeshë dikushi që erdha nga boshësia,  nesër do të jem askushi në vendin tim….” I.Luzi                        Kur mësova se në datën 19 qershor 2017 Presidenti Nishani do ...
Full story
image

Profil letrar për Pandeli Koçin

  Kur i qasesh një profili krijues, për të ndërtuar ato ura që e lidhin atë me kohën dhe bashkëkohësin, vështirësia e parë qëndron në faktin ...
Full story
image

‘‘ LIQERI ’’ I LASGUSHIT, PARAJSA E SHPIRTIT …

     ‘‘ LIQERI ’’ I LASGUSHIT, PARAJSA E SHPIRTIT … NGA PËLLUMB GORICA   Natyra këtu ka magji. Lasgushi këtë magji e kishte kthyer në poezi. Tani “dremit ...
Full story
image

Tani që i mungojnë energjitë

Tani që i mungojnë energjitëkundërshtarët e papajtueshëme shikojnë t’ i jetë nënshtruar gjendjes septikedhe gëzohen.I shfrenuar pasioni i tyre. Ah! Ta zgjonte një  Medea. T’ i nxjerr ...
Full story
image

Jozefina Topalli – siç e lexoj unë…

Jozefina Topalli – siç e lexoj unë… Jozefinën nuk e njoh. Asnjëherë nuk e kam takuar.Kam ndjekur me vëmendje jetën e saj politike dhe marrëdhëniet e ...
Full story
image

Zgjedhjet në Republikë të Kosovës dhe në Republikë të Shqipërisë dhe reflektimi në Luginë të Preshevës

Zgjedhjet në Republikë të Kosovës dhe në Republikë të Shqipërisë dhe reflektimi  në Luginë të Preshevës   Zgjedhjet parlamentare në Republikë të Kosovës, të mbajtura më 11 ...
Full story
image

”NJË RRUGËTIM MAGJEPS NË VERIUN E MLARGËT”

NJË SHETI NË ATDHEUN E VIKINGËVE PËRMES LIBRIT ”NJË RRUGËTIM MAGJEPS NË VERIUN E MLARGËT” TË AUTORIT SOKOL DEMKAU   Këto ditë doli nga shtypi libri më ...
Full story
image

HKRIMTARJA FLUTURA (!) SHET MËND NGA…HOLLANDA.

SHKRIMTARJA FLUTURA (!) SHET MËND NGA…HOLLANDA.                                       NGA KRISTO ...
Full story
image

Fytyrën nga brigjet e tokës sime

Fytyrën nga brigjet e tokës sime Në përkujtim të poetit Milianov Kallupi   Arbëreshët e Italisë kur u lind fëmija, e kanë bërë zakon që t’ia kthejnë fytyrën ...
Full story
image

Poezia e arsyetimit, perceptimit dhe ndërgjegjes

Poezia e arsyetimit, perceptimit dhe ndërgjegjes Dr Fatmir Terziu   Poezia përtej arsyetimit si “Brerje e ndërgjegjes” është një dashuri e paskajshme, e zëshme nëpër shpirt të trazuar, ...
Full story
image

Histori e dhimbje, kujtime e krenari historike!

Nga Xhevahir Cirongu   Me rastin e 628 vjetorit të  përkujtimit  të betejës së Fushë Kosovës ku mbeti i vrarë edhe Princi Teodor ...
Full story
image

Dekoratë kushtuar vuajtjeve të femrës nën diktaturë

Dekoratë kushtuar vuajtjeve të femrës nën diktaturë Leonora Laçi StudiueseShqipëria jonë e vogël, ka pasur përgjatë diktaturës plotë e përplot burgjet me intelektual  dhe në punë të ...
Full story
image

Poeti që do të"blejë" pranverë

Vëllimi poetik "A ka kund pranverë për ta blerë?" i FRAN  UKCAMËS (ese) Nga   Përparim  Hysi Me FRAN  UKCAMËN kam mbi dyzet vjet që njihemi. Sado që është ...
Full story
image

HELMUT KOHL, MEDALIA E ART’ E SHEKULLIT XX

Nga Fritz RADOVANI: HELMUT  KOHL, MEDALIA E ART’ E  SHEKULLIT XX Burrat e mendshem asht e vertetë që bajnë vepra të mëdha po jo, pa kenë Trima! ...
Full story
image

Myrtaj, është tej e tej letërsi

Myrtaj, është tej e tej letërsi Dr Fatmir Terziu   Për të hyrë thellë në filozofinë e tregimit të shkurtër të shkrimtarit Faruk Myrtaj tek “Natyra ka rënë” ...
Full story
image

PRAGMATIZMI FILOZOFIK NË VARGUN POETIK TË MARTIN LLESHIT.

Vështrim libri;   Nga: Tahir Bezhani PRAGMATIZMI FILOZOFIK NË VARGUN POETIK TË MARTIN LLESHIT. Një poet e njeri modest,  krijues me respekt e dinjitet,një pendë e mprehtë në poezinë ...
Full story
image

Shtëpia Botuese “ ADA” publikon librin “Të pikturosh fjalën… / Të pikturosh dritën…” të autorit Arqile Vasil Gjata

Shtëpia Botuese “ ADA” publikon  librin “Të pikturosh fjalën…  / Të pikturosh dritën…”  të autorit Arqile Vasil Gjata Në vend të hyrjes Kur lexojmë letërsi, përveç kënaqësisë ...
Full story
image

Si ndriçon xixellonja e Nase Janit

Vëzhgim mbi librin poetik për fëmijëSi ndriçon xixellonja e Nase Janit Nase Jani di që të të befasojë. Edhe këtë herë brenda zhanrit të vargut, të ...
Full story
image

Kosova votoi për një Politikë të Re dhe për një Kryeministër të Ri

Kosova votoi për një Politikë të Re dhe për një Kryeministër të Ri Nga Skënder S.KAPITI Zgjedhjet në Kosovë treguan nivelin e lartë të pjekurisë dhe ...
Full story
image

Shtegtimi kombëtar i atyre që mbajnë emrat Gjergj e Kastriot

Shtegtimi kombëtar i atyre që mbajnë emrat Gjergj e Kastriot   Gani MEHMETAJ   Gjergjin, nipin e mjekut të njohur, Mazllum Belegu, familja e pagëzoi me emrin ...
Full story
image

"Makina" e ILOS?!!!

"Makina" e ILOS?!!!       (rrëfim si një skicë letrare)   Nga  Përparim   Hysi        Sot, paradite, piva një kafe me ILON, mikun tim. ILUA  është Profesor-doktor ILINDEN SPASSE, djali ...
Full story
image

BUQETË POETIKE PËR ÇAMËRINË

Cikël poetik nga Albert HABAZAJ   1. KRAHU I PLAGOSUR I SHQIPONJËS (Këngë e pambaruar për Çamërinë - apel ndaj Protokollit të Firences, që i aneksoi Greqisë krahinën ...
Full story
image

FLAMUR HOXHA RIKTHIMI I SHPRESËS TE FITORJA

IZET DURAKU FLAMUR HOXHA RIKTHIMI I SHPRESËS TE FITORJA Në këtë fushatë të pazakontë zgjedhore, Flamur Hoxha, “njeriu i përkushtuar, familjari, sipërmarrësi dhe punëdhënësi shembullor”, siç e ...
Full story
image

VENDIM DEMAJ: RIKTHIME E LARTËSIME TË TIJ

VENDIM DEMAJ: RIKTHIME E LARTËSIME TË TIJ               1.             Sigurisht, Vendim Demaj është njeri i vendimeve, sikurse e ka emrin, rrugëtimet, karierën e tij. E, një prej këtyre ...
Full story
image

Këngëtari Nikollë Gjini, një jetë me këngën shqipe

Këngëtari Nikollë Gjini, një jetë me këngën shqipe                    Publiku më bënë të lumtur kur këndoj dhe harroj çdo gjë nga respekti për te para ...
Full story
image

45 VJETORI I VORRIMIT GJUHES GEGNISHTE

Nga Fritz RADOVANI: Pjesa e XVII.   1462: KËSHTU  FILLOI  “GJUHA  E  KRISHTIT” ! POPULL SHQIPTAR! VETEM TI FILLOVE ME SHKRUE I BEKUEM ! 1972: 20 – 25 Nandor, ...
Full story
image

PAS DISA VITESH

PAS DISA VITESHDikur në dritën që lulëzoi dashuria ime e parë fluturonim të dy me fjongon e ylberit drejt lartësisë dhe në momentet e ndritshme, në telajon ...
Full story
image

Thumbs – Up!

Thumbs – Up!   Kryetari i PD dhe Kryeministri i ardhshëm, Lulzim Basha, që u prit në një takim nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ...
Full story
image

Kur shteti kish marrë "brinjën"

Kur shteti kish marrë "brinjën" Romani "Semaforët e thyer" i Myrteza  Marës  (ese) Nga   Përparim   Hysi Myrteza Mara e  ka, tashmë, emrin në letërsinë shqiptare edhe si poet, por, ...
Full story
image

VILHELME VRANARI “RINGJALLUR SI KRISHTI” - NJË PRINCESHË E LETRAVE SHQIPE SHKRIMTARE E FEMRËS SË EMANCIPUAR*

VILHELME VRANARI “RINGJALLUR SI KRISHTI” - NJË PRINCESHË E LETRAVE SHQIPE SHKRIMTARE E FEMRËS SË EMANCIPUAR* Dy fjalë rreth veprës letrare të autores Vilhelme Vranari Haxhiraj   Nga MSc. ...
Full story
image

Nertesi Asllani, një jetë midis këngëve

Nertesi Asllani, një jetë midis këngëve Asllani i ri, si Isa Boletini dy koburet, përdor këngën dhe poezinë Nga MSc. Albert HABAZAJ, studiues i Etnologjisë dhe Folkorit Në ...
Full story
image

FRYMA E DASHURISË DHE NOSTALGJIA SI ÇASJE UNIVERSALE DHE PËRQUESHMËRI E MESAZHIT

 Të shumtë janë lexues, krijues e studiues të letërsisë që kanë shkruar për poezinë e Agim Vincës që nga paraqitjet e saj të para në ...
Full story
image

Kur festohej Njëvjetori i Pavarësisë

     Shqipëria në vitin 1913     Kjo fotografi i takon datës 28 Nëntor 1913, pra Njëvjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë. Ajo paraqet mitingun festiv ...
Full story
image

SHESHI I SKËNDERBEUT

SHESHI I SKËNDERBEUT Nga Luan Çipi     U bë mes Tirane “Sheshi i Skënderbeut” Një vatër e madhe, qendër vëllazërimi: Me pemë e lule, dhuratë nga Atdheu, Mijëra pllaka shtruar, simbolikë ...
Full story
image

PUBLICISTI, SHKRIMTARI E KOLEGU I MIRË, BARDHYL XHAMA…

Në 85-vjetorin e lindjes:  PUBLICISTI, SHKRIMTARI E KOLEGU I MIRË, BARDHYL XHAMA… Nga: Prof. Murat Gecaj           publicist e studiues 1. Kam pasur fatin e kënaqësinë, që jam njohur shumë ...
Full story
image

Homazh për Edip Tërshanën

Me rastin e 110 vjetorit të lindjes dhe 70 vjetorit te ekzekutimit             Fisnikëria lind bashkë me njeriun. Ajo trashëgohet brez pas brezi. Atë nuk mund ta ...
Full story
image

GARDE APO REPART I SHTABIT TE PERGJITHSHEM?!!

SAFET N. RAMOLLI (Studim i pjeshëm) GARDE APO REPART I SHTABIT TE PERGJITHSHEM?!! Në vend të hyrjes    Në veprimtarinë ditë pas dite, por edhe vit pas viti, të ...
Full story
image

Një demokrat i vetëm tek socialistët

    Nuk e di pse në 26 vjetorin e PS-së mori pjesë vetëm një demokrat. Dhe ky më liberali. Ose më normali midis demokratëve. Mjeku Halim ...
Full story
image

Gallup: Më shumë se gjysma e shqiptarëve duan të emigrojnë

Gallup: Më shumë se gjysma e shqiptarëve duan të emigrojnë     Më shumë se gjysma, ose 56% e shqiptarëve dëshirojnë të emigrojnë, janw detyruar për tu ...
Full story
image

I pavdekshëm brenda meje

Nga Bajame Hoxha(Çeliku)   I pavdekshëm brenda meje   Në inboxin tënd kërkoj ndër vite Se mos një mesazh ka mbërritur nga ti, Dhe kur aty nuk gjej asgjë tënden Çdo ditë ...
Full story
image

Përtej një koalicioni dhe negociatave britanike

Përtej një koalicioni dhe negociatave britanike   Për të qëndruar si kryeministër, Theresa May ka nevojë për votat e deputetëve nga një parti irlandeze e Veriut e ...
Full story
image

NDIHMESA E PAKURSYER E LUMJANËVE, NË LIDHJEN SHQIPTARE TË PRIZRENIT…

NDIHMESA E PAKURSYER E LUMJANËVE, NË LIDHJEN SHQIPTARE TË PRIZRENIT… Nga: Hysë Hasa studiues, Filadelfia-Amerikë 1. Rëndësia historike dhe jehona, në 139 vitet e “Lidhjes se Shqipetare te Prizrenit”(1878-1881), ...
Full story
image

Pavarësia de fakto e Kosovës është 12 Qershori 1999

Pavarësia de fakto e Kosovës është 12 Qershori 1999 Nga Skënder S.KAPITI Muaji Qershori  i vitit 2017  në Shqipëri dhe në Kosovë: për botën politike dhe ...
Full story
image

Pse Basha dhe Republika e Re?

Pse pëlqehet Basha dhe Republika e Re? Dr Fatmir Terziu Me idenë e Lulzim Bashës për një Republikë të Re, nënkuptojmë një shoqëri që i dëgjon qytetarët ...
Full story
image

Kostandini nuk hyri në ajodhimë…

Kostandini nuk hyri në ajodhimë… Sprovë Balada Kostandini dhe Doruntina është një ndër baladat shqiptare më magjepëse, sa që edhe me një lexim të shpejtë të mbeten ...
Full story
image

MREKULLIA

 MREKULLIA  Tregim Duhet të isha rreth 23 vjeç atëherë kur si drejtues automjeti, transportoja panxhar sheqeri nga Mollasi për në stacionin e trenit të mallrave. Marrshi  i ...
Full story
image

PUTHJA: NJË FRAGMENT I SHKALLËVE

                      PUTHJA: NJË FRAGMENT I SHKALLËVE Nga Fatmir Terziu   Të gjithë këtu në këtë pikë janë të bindur, të detyruar të shikojnë     vendosjen e shkallëve të ngjitjes, po aq ...
Full story
image

Sa e"lehtë" që është që të"flasësh" me të vdekurit?!!!

Sa e"lehtë" që është që të"flasësh" me të vdekurit?!!! In memoria- për Sejfulla Maleshovën (Lame Kodra)  (ese) Nga   Përparim   Hysi     Jam një nga ata që e kam "njohur" ...
Full story
image

Tërthortë

                      Tërthortë Nga Fatmir Terziu   Pisha përballë Godinës ku radha nduket tërthortë, meridian ndarës, mes asistencës dhe delirit të Madh Qielli i rrëmbyer shkund pushin e hirtë të puros, duke i ...
Full story
image

Ka ndëruar jetë para pak ditësh Doreen Logoreci e veja e Anton Logorecit

Ka ndëruar jetë para pak ditësh Doreen Logoreci e veja e Anton Logorecit (lindur në Shkodër, Shqipëri 19.7.1910, vdiq në Londër, 23.9.1990). Doreen takoi Antonin ...
Full story
image

NATËS SË VARRIT DO T'I RRËFEHEM

Puntorie Muça-Ziba NATËS SË VARRIT DO T'I RRËFEHEM ( Ulni zërin t’mos dëgjoj bota si u ngujuan dy palë krushq që vetes udhën ia zunë.) U fut ...
Full story
image

Qe çështje ore ta kapnin

Askush nuk e dinte hajdutin e lagjesai që natën bënte kërdinëqë vidhte nga telat brekët e gravedhe benevrekëve u bënte nga një vrimë.Për të shumtit ...
Full story
image

GAZ 69

GAZ 69 Konstandin Dhamo   Kishte disa ditë rresht që, në trotuarin përgjatë kafenesë Killing Time, qëndronte një GAZ 69 .Herën e parë e vështrova me habi dhe ...
Full story
image

DHIMBJE...!

DHIMBJE...! (Mikes time.Ne nje moment te veshtire te saj...) Dhemb shume,dhimbja jote, kur ti me rrefen!Zemra tkuret,mblidhet,e gjaku brenda zjen! Thike cdo fjale,qe shpirtin me copeton!Nuk di c'te ...
Full story
image

Pse edhe sot kjo “neglizhencë” anti-Kosovë nga elita politike e Tiranës

Pse edhe sot kjo “neglizhencë” anti-Kosovë nga  elita politike e Tiranës Nga Skënder S.KAPITI Akoma, edhe pse  jemi në mes të fushates elektorale të zgjedhjeve ...
Full story
image

MOS JAM GJË NË ËNDËR?

MOS JAM GJË NË ËNDËR? Nga Luan Çipi   Qeveri e zgjedhur nga “dy kundërshtarë”?! Mos jam gjë në ëndërr, a në kuturisje, Ikën dhjetëra vite, po ndër shqiptarë As që ...
Full story
image

NDJESIA INTELEKTUALE E SHKRIMIT

NDJESIA INTELEKTUALE E SHKRIMIT Dr Fatmir Terziu   Mendoj se “Vajz’ e valëve” - (Neço Muko, grupi i tij dhe kënga himarjote), sprova i autorit Timo Mërkuri, botuar ...
Full story
image

RIKTHIMI I DY-PARTITIZMIT. ËNDËRRA U SHUA?!

RIKTHIMI I DY-PARTITIZMIT. ËNDËRRA U SHUA?!  Dr Fatmir Terziu Në mesin e të gjitha pëshpëritjeve mbi rezultatin e zgjedhjeve në Mbretërinë e Bashkuar, ka pasur gjithashtu një ...
Full story
image

NGA SHIU NË BRESHËR: ANKOHESHIM PËR NISHANIN TANI KEMI… METËN!

NGA SHIU NË BRESHËR: ANKOHESHIM PËR NISHANIN TANI KEMI… METËN! NGA  KRISTO  ZHARKALLIU    Kaq vite shqiptarët-një pjesë e tyre tekefundit- ankoheshin se presidenti Nishani ...
Full story
image

“HYLLI I DRITËS” DHUNOHET NGA “YLLI KUQ I REALIZMIT SOCIALIST”

Nga Fritz RADOVANI:     1911 Rropatej në tabutin e vdekjes gjithë ajo perandori Otomane, e nuk ishte e zonja me marrë as më dhanë kjoftë as amanetet ...
Full story
image

NË PRIZREN, KU "THËRRET" HISTORIA...

Nëpër faqet e ditarit: NË PRIZREN, KU  "THËRRET"  HISTORIA... Nga: Prof. Murat Gecaj          publicist e studiues 1. Është ditë e freskët dhe në Deçan ka nisur të vesojë shi. ...
Full story
image

QEVERIA E RE NË KOALICION DHE KUPTIMI BREXIT

QEVERIA E RE NË KOALICION DHE KUPTIMI BREXIT     Sot Britania e Madhe nxorri rezultatin e zgjedhjeve, në një zgjedhje historike, sikurse ishte quajtur gjatë fushatës elektorale. ...
Full story
image

Figura e Dom Nikollë Kaçorrit në Sesionin e II të veçantë shkencor, Durrës 3 qershor 2017

Nga Fatmir Minguli Figura e Dom Nikollë Kaçorrit në Sesionin e II të veçantë shkencor, Durrës 3 qershor 2017 -Organizuar nga shoqata e intelektualëve mbarëshqiptarë ”Trojet e ...
Full story
image

Jo më kot 20 u ngjiz tek Vivra

Jo më kot 20 u ngjiz tek Vivra     Ka ditë që shoh të jenë bashkuar qindra urime të ndryshme, rreth një numri që përkon me njëzetën, ...
Full story
image

Nga Partenoni i librave të ndaluar në shtëpitë tuba të refugjatëve – “documenta 14” fillon

Nga Partenoni i librave të ndaluar në shtëpitë tuba të refugjatëve – “documenta 14” fillon   Nga Tanja Wood     Tanja Wood shkruan se “Një model i përmasave të ...
Full story
image

Skicimet e Edward Lear përdoren për të promovuar turizmin në Shqipëri

Skicimet e Edward Lear përdoren për të promovuar turizmin në Shqipëri Dr Fatmir Terziu   Edward Lear, artisti anglez më i njohur për The Owl dhe The Pussycat ...
Full story
image

SOFRA POETIKE NË FAMILJEN HAXHIRAJ

Kadri Tarelli shkruan:   SOFRA POETIKE NË FAMILJEN HAXHIRAJ Takim poetësh në Dukat të Vlorës   Në të dalë të fundpranverës, Maj 2017, një grup prej pesë vetësh, Nikolla Spathari, ...
Full story
image

Me 25 Qershor 2017 në Shqipëri fiton përsëri politika, dhe jo demokracia

Me 25 Qershor 2017 në  Shqipëri fiton përsëri politika, dhe  jo demokracia Nga Skënder S.KAPTI  Politika shqiptare  në Shqiperi nuk është as nacionaliste dhe as ...
Full story
image

FSHIJ SYZET

          FSHIJ SYZET Po fshij syzet,kompjuterin e pastrova,fshiva ekranintë hedh vargjet e reja,sytë i lava nga ëndrrat (ca të frikshme,ca të çuditshme),poezia të jetëas me mjegull,as me këmishën ...
Full story
image

Besar Likaj nuk i ndahet “The Voice”, edicioni francez “Le Plus Belel Voix”

Besar Likaj nuk i ndahet “The Voice”, edicioni francez “Le Plus Belel Voix” Kjo fotografi të shpie gjatë punës në një nga studiot e The Vois-it ...
Full story
image

Shqipëria shpalli fituesit e çmimeve të gazetarisë investigative të BE

Shqipëria shpalli fituesit e çmimeve të gazetarisë investigative të BE   Gazetarja Alisa Mysliu ka marrë çmimin e parë në garën e Shqipërisë për Çmimin Investigativ të ...
Full story
image

TAKIM, NË NJË “UJËVARË MALLI”…

Skicë: TAKIM, NË NJË  “UJËVARË MALLI”… Nga: Murat Gecaj 1. Jorrallë, kemi dëgjuar ose lexuar të flitet për “ujëvara mali”, me ato bukuritë e tyre karakteristike. Pra, menjeherë, mendja ...
Full story
image

Qetësia e humbur e dashurisë Ilir Meta

  1) Presidenti i sapo zgjedhur i shqiptarëve. I joti, imi, yni etj... Eshtë sot fushatisti më i madh. Më nervoz, më fyes, më përbuzës. Dhe ...
Full story
image

Pak fjalë për librin “Vrulle rinore”

  Pak fjalë për librin “Vrulle rinore” Qysh nga “Poetika” e Aristotelit dihet se të krijosh do të thotë të jetosh. Letërsia, më bukur së kushdo tjetër, ...
Full story
image

Ti streha e shpirtit tim

Ti streha e shpirtit tim (Atë Shtjefën Gjeçovit) Varianti I Atë,në ishull të zi ka gdhirë vendi ynënë log kuajsh të harlisurE SULLTAN MURATËSH TË RINJ. Atë,merimangë shkretëtire truall’i plisit ...
Full story
image

Një nga rekrutët e mitur të sheshit pa emër

                        Një nga rekrutët e mitur të sheshit pa emër Nga Fatmir Terziu   Pranë kazanëve me aromë kafeje të shtrydhur, në bulevardin me emër Heroi, dhe më herët me aromë ...
Full story
image

Anjeza Shahini Connolly një zë që mahnit Londrën

Anjeza Shahini Connolly një zë që mahnit Londrën Fjala e Lirë Tashmë në një ditë të tillë, në një ditë të shënuar dhe krejt tradicionale dhe në ...
Full story
image

Hera e parë që çmimi “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” i është dhënë një gjyqtari britanik

Hera e parë që çmimi “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” i është dhënë një gjyqtari britanik Fjala e Lirë   Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Shkëlqesia e Tij, ...
Full story
image

Pas një ftese të sponsorizuar nga Ministria e Kulturës në dy kohë

Pas një ftese të sponsorizuar nga Ministria e Kulturës në dy kohë   Dr Fatmir Terziu   Në një ditë si kjo, një nga gazetat më në zë britanike ...
Full story
image

Britania voton sot, vendoset se KUSH do t’i udhëheqë negociatat për daljen nga BE-ja

Britania voton sot. Qendrat e votimit janë çelur për zgjedhjet e përgjithshme që do të përcaktojnë se kush do t’i udhëheqë negociatat për daljen e ...
Full story
image

Pritje nga Ambasadori Greiçevci për drejtuesit e Shoqata “Peja”

Pritje nga Ambasadori Greiçevci  për drejtuesit e Shoqata “Peja” Fjala e Lirë   Shoqata “Peja” që drejtohet nga një grup intelektualësh nga fusha të ndryshme, me në krye ...
Full story
image

JA PSE NDAJ TE NJEJTIN MENDIM ME MINISTRIN E BRENDSHEM TEKNIK, Z. DEMIRAJ.

  “...Pjesëmarrja e ushtarakëve në politikë, minon profesionalizmin”. “... Një gjeneral nuk mund të merret me politikë, dhe për ato që di, ai duhet të mos ...
Full story
image

RAKIA E BALLKANIT

Turneu im i nxitur nga rakia në Ballkan filloi në Shqipëri, që është vendi islamik më pak islamik në botë. Ju mund të gjeni xhami ...
Full story
image

Uta Ibrahimi, gruaja e parë shqiptare në mesin e 100 alpinistëve të Everestit

Uta Ibrahimi, gruaja e parë shqiptare në mesin e 100 alpinistëve të Everestit   KATHMANDU: Më shumë se 100 alpinistë u ngjitën me sukses në kulmin e ...
Full story
image

PSE HESHT RAMA E BRAÇE PËR “HASHASHIN” E LSI?

PSE HESHT RAMA E BRAÇE PËR “HASHASHIN” E LSI? Mendim Kemi parë ekraneve të vegjël kombëtarë e vendorë, tokësorë e satelitorë, gjatë gjithë lajmeve e ...
Full story
image

Misioni specifik -Të merrej me bunkerët e Shqiperise

Misioni specifik -Të merrej me bunkerët e Shqiperise     Gëzim Llojdia*   1. Emily Glass  është një arkeologe,ajo   ka punuar më shumë në sitet arkeologjike në jug të vendit ,kryesisht ...
Full story
image

DUKE KUJTUAR ME MALL GJITONIN E MREKULLUESHËM TË PRINDËRVE TË MI SHABAN ALIKAJ

DUKE  KUJTUAR ME MALL  GJITONIN E MREKULLUESHËM TË PRINDËRVE TË MI SHABAN ALIKAJ   Përballë çezmës së Kalasë  pak metra larg njëra tjetërs  dy familje jetuan me ...
Full story
image

Lojërat e Luftës: NATO fillon manovrat më të mëdha ndonjëherë në rajonin e Detit të Zi

Lojërat e Luftës: NATO fillon manovrat më të mëdha ndonjëherë në rajonin e Detit të Zi   Nga Dan Alexe Dan Alexe, Editor Kontribues, i Europa e Re ...
Full story
image

Princi i kurorës Leka II i Shqipërisë u nderua në Nju Jork gjatë udhëtimit në SHBA

Princi i kurorës Leka II i Shqipërisë u nderua në Nju Jork gjatë udhëtimit në SHBA Brittani Barger, editore e Europws shkruan se “Princi i kurorës ...
Full story
image

Fotografia e Visar kryeziut flet shumë dhe sot

Fotografia e Visar kryeziut flet shumë dhe sot   Kjo fotografi është realizuar nga Visar Kryeziu. Dhe mban datën e 14 majit të vitit 1999, kur artisti ...
Full story
image

Homoseksualizmi në romanin e Pajtim Statovcit

Homoseksualizmi në romanin e Pajtim Statovcit   “My cat Yougoslavia” (Macja ime Jugosllavi) shqyrton: zhytjen e thellë të Pajtim Statovcit në politikën e identitetit shqiptar. Me karaktere ...
Full story
image

Hajdutët e arteve italiane u paraqitën si blerës nga konsullata shqiptare.

Hajdutët e arteve italiane u paraqitën si blerës nga konsullata shqiptare. Një profesor në Universitetin e Lundit në Suedi zbulon një vjedhje arti         Profesori vuri re se ...
Full story
image

KOHË ZGJEDHJESH

KOHË ZGJEDHJESHNëna ime Shqipëri, e murosur si vetë Rozafa,E shikoj si sisën i pi çdo njeri,dhe ikin si nata!Të gjithë e pinë veç e veç, ...
Full story
image

Studentët shqiptarë drejt universiteteve kineze

Studentët shqiptarë drejt universiteteve kineze Kina u bë destinacioni i tretë më popullor për studentët Nga Zhang Zefeng   Vitin e kaluar, Kina u bë destinacioni i tretë më popullor ...
Full story
image

Rrëfime që vlejnë për gjithëkohën

 Rrëfime që vlejnë për gjithëkohën "Rrëfime në dy kohë" të Bajram  Karabollit                                               (ese) Nga   Përparim    Hysi             Para  dhjetëditësh u njoha me Bajram Karabollin. U nisëm me të ...
Full story
image

LETËRSIA DHE LIBRI NË ARITMETIKËN ELBASANASE TË VITEVE

LETËRSIA DHE LIBRI NË ARITMETIKËN ELBASANASE TË VITEVE Rreth “Elbasani ndër vite për librin” të Prof. as. Dr. Astrit Bishqemit   Dr Fatmir Terziu   Në fakt nuk është thjesht ...
Full story
image

POEZIA ËSHTË GRUA E PRAPË KURTIZANE DHE PAK VETA E RRËZOJNË NË SHTRAT

                  (Arbër Çeliku: Me Veten flas (poezi, 2017)   NGA KALOSH ÇELIKU            Historikisht, poezia: dje, sot dhe nesër do të marri frymë dhe jetojë si një Grua ...
Full story
image

Portretet e grave të Shqipërisë komuniste kujtojnë realitet të ndryshëm

  Nga Jeremy Gaunt   Tre gra janë vendosur mbi muret e galerisë, të gjalla, të sfiduara dhe të mbushura me frymën e punës për jo pak ...
Full story
image

Terror i përditshëm nga myslimanët e importuar

  Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au) *** Dënimi me Vdekje për Terrorizëm dhe Tradhti ndaj Vendit duhet të ketë në gjithë Evropën! Terrorizmi nuk duhet ...
Full story
image

“ Tre muskutierët ” e djallëzuar

Faton MEHMETI   “ Tre muskutierët ” e djallëzuar         Në historinë e Francës, musketierët ishin garda e mbretit. Ata kishin për detyrë që të mbrojnë mbretin e ...
Full story
image

Urimet më të mira tribunës mediatike”Fjala e Lirë”, ku shkruhet gjuha e ëmbël shqipe!

  Lejla Gorishti   Urimet më të mira tribunës mediatike”Fjala e Lirë”, ku shkruhet gjuha e ëmbël shqipe!   Përshëndetje Z Terziu! Ishte surprizë e ...
Full story
image

Një mik kam zënë gjithë jetën e jetës

TregimShumë kohë më parë tregojnë se burri u martua dhe lindi pesë fëmij, një djalë dhe katër vajza. Djali si djali i pari i fëmijëve ...
Full story
image

MIRËNJOHJE TË SINQERTË PËR VENDASIT E QYTEZAVE MIKPRITËSE

  Kam lindur në Risian (Rrëzanj) Gumenicë -Thesproti, me datë 18/12/1937, jam larguar me 22/07/1944, për në Shqipëri. Fillimisht kam banuar në Durrës; më pas në ...
Full story
image

QEMAL VRIONI - NË NJË EKSPOZITË TË RE

      I nxitur nga kurreshtja dhe padurimi, para se të ekspozoheshin sot në këtë galeri, shkova dhe i pashë në studio, pikturat dhe vizatimet e mikut ...
Full story
image

Një fakt që na shpie gjetkë mes “dashurisë”

Një fakt që na shpie gjetkë mes “dashurisë”   Në fshatrat serbe mungojnë gratë e reja. Në fshatrat shqiptare mungojnë të rinjtë. Kjo është një tragjedi që ...
Full story
image

Nënkoloneli David Jones siguron ndihma për Fondin One-To-One për Fëmijë

Nënkoloneli David Jones siguron ndihma për Fondin One-To-One për Fëmijë   Nënkoloneli David Jones dhe Liridona Zogaj, Drejtore e Projektit të Fondit One-To-One për Fëmijë Nënkoloneli David Jones, ...
Full story
image

Në lashtësi ndryshe, sot ndryshe, por pazari vazhdon

Në lashtësi ndryshe, sot ndryshe, por pazari vazhdon Reis Mirdita Jemi në një kohë kur pazari, rrugë e rrugica, janë rrastë plotë me njerëz, - që shiten ...
Full story

Lulzim Basha, Politikani praktik në funksion të së tërës

Lulzim Basha, Politikani praktik në funksion të së tërës Dr Fatmir Terziu     Politikanët janë njerëz të zënë me punë, sidomos në kohë elektorale. Kur nuk po drejtojnë ...
Full story
image

Shqiptarët emigrantë modele humane

Shqiptarët emigrantë modele humane   Sulmi i fundit terrorist që tronditi Anglinë ndodhi në Londër ku 7 vetë humbën jetën, ndërsa dhjetëra të tjerë u plagosën. Të ...
Full story
image

ME ËNDËRRËN E KAHERSHME, SËRISH NË PRIZREN

   Nga Pëllumb Gorica        Nuk jemi shtegtarë si zogjtë për t’iu përshtatur stinëve të vitit në trojet andej e këtej që kanë ndjeshmërinë e gjakut tonë ...
Full story
image

RAMADAN BATALLI

RAMADAN BATALLI Përkujtimore nga Luan Çipi     Kam njohur në rini, hershëm, Një djalosh, që i ndriste balli, Një vlonjat të thjeshtë, të ndershëm, Quhej Ramadan Batalli.    Ishte sy zi, me mustaqe, Çelik në krahë, ...
Full story
image

Në përkujtim të Ardian Kaloshit

Në përkujtim të Ardian Kaloshit   Gjashtë muaj më parë, në Toronto të Kanadasë u shua në moshën 46 vjeçare zemra e Ardian Sherif Kaloshit, ish-i përndjekur ...
Full story
image

Muhaxhirët boshnjakë dhe të dëbuarit shqiptarë

Muhaxhirët boshnjakë dhe të dëbuarit shqiptarë   Asnjëherë nuk është thënë se nga krahina e Nishit deri në Vrajë, Serbia dëboi (1878-81) me masakre shqiptarët myslimanë e ...
Full story
image

Festohet 1 Qershori në Londër

Festohet 1 Qershori në Londër   4 Qershori mblodhi prindër, mësues, edukatorë, miq e të ftuar në Child’s Hill Park për të festuar ...
Full story
image

Hoti Construction Limited festoi 4-vjetorin

Hoti Construction Limited festoi 4-vjetorin Dr Fatmir Terziu   Kompania shqiptare, një ndër më të sukseshmet në Britaninë e Madhe, “Hoti Construction Limited”, që drejtohet nga Sali ...
Full story
image

“Të pakënaqur!”

“Të pakënaqur!” Dr Fatmir Terziu   Isha sikurse, jam dhe do të jem pranë teje Atdheu im i shtrenjtë. Isha pranë teje, ashtu sikurse jam me ty në ...
Full story
image

Tre ish-ushtarë shqiptarë kanë ndihmuar mjaft persona gjatë sulmit terrorist në “Borough Market”

Tre ish-ushtarë shqiptarë  kanë ndihmuar mjaft persona gjatë sulmit terrorist në “Borough Market” Sulmi i fundit terrorist që tronditi Anglinë ndodhi në Londër ku 7 vetë ...
Full story
image

Mbresa dhe mendime rreth romanit të Kristaq Turtullit ​​“Në trenin e linjës nr. 16”

  ​Ilinden Spasse ​ ​Posa mbarova së lexuari romanin “Në trenin e linjës nr. 16” të shkrimtarit të talentuar korçar Kristaq Turtulli, tani banues në Toronto të Kanadasë.  ​ ...
Full story
image

RAMADAN BATALLI

  Përkujtimore nga Luan Çipi     Kam njohur në rini, hershëm, Një djalosh, që i ndriste balli, Një vlonjat të thjeshtë, të ndershëm, Quhej Ramadan Batalli.    Ishte sy zi, me mustaqe, Çelik në ...
Full story
image

Krijimi i armikut te vogel

Krijimi i armikut te vogel    Në grupin e pensionistëve, ulur nëpër stolat e lulishtes së qytetit , Sulejman Shabani është një nga ata që mbajnë ...
Full story
image

Piktori gjakovar prof. Xhevdet Spahija shpalos artin e tij vizual në Vlorë

Piktori gjakovar prof. Xhevdet Spahija shpalos artin e tij vizual në Vlorë   “Në tablotë e piktorit nuk mungon deti, sepse piktori e di se treqereku i ...
Full story
image

THJESHTËSIA, NDERSHMËRIA DHE ENTUZIAZMI ROMANTIK NË PROZËN E SHPENDI TOPOLLAJT

  Nga biseda me shkrimtarin   Kadriu: Janë shkruar libra dhe shumë artikuj për jetën dhe krijimtarinë tënde. Të kanë quajtur me të drejtë miqtë, shokët, kolegët shkrimtarë ...
Full story
image

PËRSËRI, BASHKË ME FUAT MEMELLIN…

Skicë: PËRSËRI, BASHKË  ME  FUAT MEMELLIN… Nga: Murat Gecaj 1. Një lexues i vëmendshëm, tashmë, e di që Fuat Memelli, publicist e kineast dhe autor librash i njohur, ndodhet ...
Full story
image

GAZIFIKIMI, FERMAT ALA «UKA FARM» DHE TURIZMI SHËTITËS

  Nga Xhevair Lleshi   Më pyeste një mik, me të cilin po udhëtonim së bashku se çfarë mundësish kemi sot për t’u zhvilluar. Dhe unë iu përgjigja ...
Full story
image

SHI BIE NË ATHINË...

SHI BIE NË ATHINË... Nuk do të hyjë në pentagramin e vargjeve “Shi bie në Tiranë”. Shi bie edhe në Athinë ashtu siç ...
Full story
image

DEPUTETI IM FLAMUR HOXHA

REXHEP SHAHU     Biznesmeni 50 vjeçar Flamur Hoxha, njeri i sukseshëm ne biznesin e tij të prodhimit të veshjeve, prind shembullor me dy djem e një vajzë, ...
Full story
image

E Shtuna Komuniste

E SHTUNA KOMUNISTE, E ENJTJA PARLAMENTARE, REPUBLIKA E RE DHE MARRËVESHJA ҪUDIBËRËSE E Shtuna Komuniste   Në periudhën e shtetit monist, midis shumë sajesave të tjera të ...
Full story
image

VLONJAT LIND

  VLONJAT LIND Nga Luan Çipi     “Vlonjat lind. Të kesh shansin të bëhesh, nuk mundet!” Ka thënë në një fjalë të artë, vetë Ismail Qemal Beu. Ta dëgjojë gjithë Shqipëria ...
Full story
image

Haxhiraj në 20 vite krijimtari

Lejla Gorishti   Arti, gjuha dhe origjinaliteti i “Mjeshtres së Madhe” Vilhelme Vranari  Haxhiraj në 20 vite krijimtari   U bënë 20 vite punë e lodhshme në fushën ...
Full story
image

Nimfa Hakani, një shkrimtare e heshtur në talentin e vet

Nga Prof.dr. Eshref Ymeri                 Kam në dorë një përmbledhje me tregime me titull “Pacientja “101”, të shkrimtares Nimfa Hakani. E ka hedhur në qarkullim Shtëpia ...
Full story
image

Mbi albumin fotografik “Berati” të Leon Çikës

         Para se të flasim për albumin e arritur cilësor “Berati” të fotografit të njohur Leon Çika, lipset t’i hedhim një sy të shpejt zhvillimit ...
Full story
image

Portretet me shkas i një kuadri të dëshmuara: BEKIM AVDIAJ DOKTOR I SHKENCAVE SOCIALE

Nga : Tahir Bezhani Portretet  me shkas i një kuadri të dëshmuara: BEKIM AVDIAJ DOKTOR  I  SHKENCAVE SOCIALE Një punë e gjatë, e lodhshme, plot sakrifica,  pa ndërprerje, ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1