Fatmir Terziu

image

FURNELA ME VAJGURI

FURNELA ME VAJGURI Tregim Nga Pierre-Pandeli Simsia Atë ditë të dielë, mesdita sapo kishte rënë dhe babai nuk ishte kthyer akoma në shtëpi. - Nuk do vonohem shumë, i
Full story
image

"Partia Demokratike nuk është partia e ish-të përndjekurve politikë, por klasa e të përndjekurve politikë është shtylla kurrizore e Partisë Demokratike"

Lulzim Basha ka thënë në një fjalë të tij para një viti e gjysmë tekstualisht kështu: "Partia Demokratike nuk është partia e ish-të përndjekurve politikë, ...
Full story
image

NE PËRJETOJMË ZHVLERËSIMIN E NDRITUR TË LIBRIT

NE PËRJETOJMË ZHVLERËSIMIN E NDRITUR TË LIBRIT   Intervistë me shkrimtarin dhe botuesin Xhevair Lleshi, Mjeshtër i Madh   1 – Jeni prej vitesh në tregun e botimeve, por ...
Full story

PSE SHTYPI SHQIPTAR (I TIRANËS) PËRKRAH E REKLLAMON METËN?

PSE SHTYPI SHQIPTAR (I TIRANËS) PËRKRAH E REKLLAMON METËN?                                                                                     NGA KRISTO ZHARKALLIU     Një dukuri e çuditëshme po vihet re në shtypin e Tiranës ...
Full story
image

MES DY PLANETЁVE

MES DY PLANETЁVENë udhën e gjatë drejtë Perëndimit, shtrëngoj në dorë disa guralecë të vegjël. Janë të bardhë të vegjël, vezullues, sikur të ishin gjysmë ...
Full story
image

O Mete për vete!

                  O Mete për vete! Nga Fatmir Terziu   E gjitha, pa ty, pa ju, pa disa, maskë e pështjellë në tezgën e shndërruar të formës së “Gabi”-t qesëndis kockat e lëna në ...
Full story

"Amerikani"

"Amerikani"                              -Tregim- Bashkim Saliasi Ai sillej si amerikan i vërtetë. Madje, kohët e fundit bleu një makinë të markës amerikane, nga ato makinat që shërbejnë për udhëtime ...
Full story

Fyelli i Tanës

Fyelli i Tanës Sprovë Nga Timo Merkuri Të gjithë e dimë historine e  përjetësuar në këngën “Fyelli i Tanës”. Kush ka qënë fatlum e ka dëgjuar edhe  këngën ...
Full story

BURRI I BORDURËS

Tregim BURRI I BORDURËS         Ai ishte një burrë shtatëdhjetë e kusur vjeç. Përherë atje. Përpara një bordure të lartë, në anë të trotuarit. Kalli në ...
Full story

Fërshëllej...

Fërshëllej...   Mbi buzë më qëndron një këngë që veten, ëmbël ta gënjej, Zerin, kam harruar mes të djeshmes  me buzën e tharë fërshëllej...   Fyyyy,fyyyyy...dhe të ndjej.   Sdi sa jam: dy, tre, katër...pesë.. mbi ...
Full story
image

SALI BERISHA, ELEFANT I POLITIKËS SHQIPTARE

SALI BERISHA, ELEFANT I POLITIKËS SHQIPTARE    Nga Ramiz Lushaj Thonë në legjenda galaktike se Toka mbahet nga katër elefantë e, po njikështu, po t'i mungonte Politikës Kombëtare Shqiptare ...
Full story

Komunikimi i kryepolitikanit me njerëzit e thjeshtë kërkon art

Nga Prof.dr. Eshref Ymeri     Fyerjet janë të palejueshme në gojën e një kryepolitikani   Praktika jetësore vërteton në çdo rast se gjatë një konflikti të një politikani me ...
Full story

GJOKSI SHPËRTHYES I ÇELËVJOLLCËS

  MGA KALOSH ÇELIKU          Amani, mjaftëni më me “gjokset shpërthyes dhe bythët e mëdha në hava”, artificiale të grave botës para kamerave televizive krah për krahu ...
Full story
image

MËLMESË E IDHËT NË PJATË KULTURORE

Remzi Salihu MËLMESË E IDHËT NË PJATË KULTURORE   Për shkak të transformimeve të shumta shoqërore dhe tranzicionit të gjatë në Ballkan, jeta njerëzore e kësaj ane kap ...
Full story

ROBOTËT E URTË

ROBOTËT E URTË BREAKFAST Më pëlqen ta thek bukën në mëngjes, ta lyej me atë që i themi gjalpë, djathi ka shijen e djathit, por s'bie as erë deleje, as ...
Full story
image

Stacion dashurie

Stacion dashurie   Fatmir Terziu  Dashuria: Stacioni abstrakt   Dashuria është si uji soda sot, po, dhe një lloj futbolli me topla është gjithashtu, kjo do të thotë, pluskat janë kapur shpesh ...
Full story
image

Steven Lulushi nderroi jete sot 5/28/2017, ne moshen 32 vjecare.

Steven Lulushi nderroi jete sot 5/28/2017, ne moshen 32 vjecare. Biri i nje te arratisuri nga regjimi komunist, edhe ai vete sikur nuk duroi dhe kur ...
Full story
image

Shënime për librin e ri të poetes Drita Lushi Sonata e Syve

  Lirika "circe" e të shkruarit     Shënime për librin e ri të poetes Drita Lushi Sonata e Syve, nga Shefqet Sulmina   Leximi i librit të ri poetik të ...
Full story

SAFO

SAFO QAZIM D.SHEHU … je mollë në majë Më duket,  Safo e ka thënë.  Dëshirat vorbullojnë  të pangjara, ushqimin tënd kërkojnë.   sikur Safo  e pëshpëriti  dje ngjethem s`ka mundësi të kenë kaluar tremijë vjet Safo ...
Full story

MENDIME RRETH LIBRIT “PO ME FORTIFIKIMIN Ç`PATËN” TË HYSEN QENDROS

  Nga veprimtaria në Shkodër.   Ndofta nuk ka vend më domethënës sesa ky që keni zgjedhur ju, për të promovuar librin e shokut ...
Full story

Kurth

   Tregim     Ajo mbërriti në stacionin e trenit në kohë,  pak para orarit të nisjes. Menjëhjerë më ra në sy veshja e zezë elegante dhe ...
Full story
image

Një cikël me poezi

Një cikël  me poezi Nga  Përparim  Hysi Kurrë Kurrë nuk i rashë pragut, që të dëgjojë deraNë vargjet që shkruaj, jam transparent si xham!Nëse në këto vargje vëreni ...
Full story
image

“KRONIKË NË KRUA” - NJË LIBËR TËRHEQËS I PUBLICISTIT DHE SHKRIMTARIT BARDHYL BEJKO

Kostandin Vogli, shkrimtar                              Për këdo, qoftë historian, publicist apo shkrimtar është një punë shumë e madhe të grumbullosh një arshivë me materiale dhe t’i ...
Full story

Kërcënimi më i madh Shqipërisë dhe Kosovës u vjen nga politikanët (Pj.1)

Kërcënimi më i madh Shqipërisë dhe Kosovës u vjen nga politikanët  (Pj.1)    Nga Skënder S.KAPITI Politika në Shqipëri, ky  profesion parazitar; politika, kjo pronë dhe ...
Full story
image

GJATË 20 VJETËVE, BOTIM I DASHUR PËR FTERRIOTËT…

GJATË 20 VJETËVE, BOTIM I DASHUR PËR FTERRIOTËT…                  ( Festë e bukur, për Gazetën “Fterra Jonë”) Nga: Prof. MURAT GECAJ            publicist e studiues Sot paradite, në sallën ...
Full story
image

Në vend të një kartoline urimi në 70 vjetorin e lindjes

Në vend të një kartoline urimi në 70 vjetorin e lindjes                 Ndonëse ngushëllohem e atë shprehjen biblike, se as vetë profeti nuk njihet si i ...
Full story

Rroftë Saliu dhe Fahria poshtë demokracia

  Rroftë Saliu dhe Fahria poshtë demokracia  Nuk është një PD e reformuar listash. Por është një PD e theksuar si produkt i çadrës. Dhe që ashtu ...
Full story
image

Vizioni i ri i edukimit: Koka, zemra dhe dora

Vizioni i ri i edukimit: Koka, zemra dhe dora   Dr Fatmir Terziu   Në të sotmen e shpejt-ndryshimeve, duhet patjetër të përqëndrohemi në përgatitjen e fëmijëve për përballimin ...
Full story
image

TUSHEMISHT

    Tushemisht … Eh, përsëri një emërtim në sllavisht, por sot asqë kam ndër mend të merrem me këtë dukuri të mbrapshtë të toponimisë; sot, ashtu si ...
Full story
image

AZEM

Poezia fituese ne festivalin ndërkombëtar “Takimet letrare – Azem Shkreli”, Pejë, 24.05.2017 AZEM(A. Shkrelit)1.Asgjë e pazakontë në botën amë, Azem.Këtu jetojnë si dikur:të hyjnueshmit pushtetarë të uritur, ...
Full story

MANIFESTI POPULISTE

FERLINGHETTI LAWRENCE Lawrence Ferlinghetti (New York, 24 mars 1919)  është poet amerikan MANIFESTI POPULISTE.  (poetëve, me dashuri) nga Lawrence Ferlinghetti Poetë, dilni nga studiot tuaja, hapni dritaret, dyert tuaja, jeni marrë tepër gjatë me ...
Full story

Antologjitë, tekstet, librat dhe diskurset flasin përtej dashurisë dhe besimit

Antologjitë, tekstet, librat dhe diskurset flasin përtej dashurisë dhe besimit Dr Fatmir Terziu   Kjo qasje letrare mes mjaft të tjerave të shpie tek dashuria. Dashuria e cila ...
Full story
image

Një tabelë për Urën e Goricës në Berat

                       Një  tabelë  për  Urën  e  Goricës  në Berat   Gjatë një vizite në Londër, 4-5 vite më parë, kureshtja më çoi edhe në urën e ...
Full story
image

GIROKASTRA E UNESKOS DHE EMIGRIMI

GIROKASTRA E UNESKOS DHE EMIGRIMI Nga Luan Çipi   Sodis Gjirokastrën përmallshëm në fotografi Dhe mendja me shkon njëqind vite shkuar: Baba im me të vëllezërit, ende djem të rrijë; Pas ...
Full story

VIKTIMAT, TË RËNËT, DËSHMORËT DHE HERONJTË.

VIKTIMAT, TË RËNËT, DËSHMORËT DHE HERONJTË.      Hera-herës, me dashje apo pa dashje, nga pakujdesia apo keqdashësia, atakohen nocionet e mësipërme. Më i “lakueshmi” ndër ...
Full story
image

KUJTOJ ARTISTIN BERATAS, KOMPOZITORI I SUKSESSHËM, I NDRITURI: ASQERI KADËNA

Artistët kanë të veçantën e tyre; ata krijojnë art, artin e pavdekshëm që trashëgohet ndër breza. Atyre u shkëlqen fytyra, janë njerëz fisnikë, artistë në ...
Full story
image

“JUGOSLLAVIA E RE “ KOPSHTI ZOOLOGJIK I BALLKANIT

Nga Fritz RADOVANI:   Kur Mehmet Shehu i tha: “E more Prek Cali, të pat ardhur dita t’a mbyllje historinë tënde me shkronja ari po t’ishe bërë ...
Full story

DHEU I SHQIPËRISË

        Resmi  Osmani         Triptik Nga cikli”Burrat shkojnë në luftë”                                            DHEU I SHQIPËRISË     1 Në shtëpinë e madhe të Konomejve në Gliqi të Çamërisë, atë ditë dhjetori kishte ...
Full story
image

FRYMËMARRJA E KAMBANËS

KATINA  VLAHU Katina Vlahu lindi në Korfuz të Greqisë. Pasi përfundoi studimet e larta për arkitekturë në Francë, punoi në Mynih, Athinë e Korfuz ku u ...
Full story
image

Njerëzimi është ai

Une me poezine jam rritur ne kohe te veshtira. Eshte femija i pare ne jeten time.  Njerëzimi është ai  Kur prek dorën butësisht  Përqafimi sa i brishtë!  Me sytë ...
Full story
image

Për çdo rast numri i emergjencës së Ambasadës shqiptare në Londër është +44 (0) 75 18662630

TIRANË- Ministria e Jashtme e Shqipërisë ka reaguar pas sulmit terrorist në Manchester ku mbetën të vrarë 22 persona dhe u plagosën 59 të tjerë, duke ...
Full story
image

Ndahet nga jeta arsimtari dhe krijuesi Halil Haxhosaj, nga Gjakova...

Nderim e kujtim: HALIL HAXHOSAJ,  QË SOLLI “PUHIZË SHPIRTI”,  NË BIBLIOTEKËN TIME…   Një njoftim i dhimbshëm u publikua dje, në faqe të ndryshme të Internetit!…Është ndarë përgjithnjë ...
Full story

Në kërkim të një miti

  ( Retorikat që përpiqen të vënë në gjumë popullin dhe miti i pathyer. )    Pavarësisht aftësisë sesa jemi në gjendje t’i kuptojmë sinjalet e kthesave të mëdha ...
Full story
image

Bisedë me krijuesen vlonjate, Rudina Mërkuri-Papajani)

“POEZITË E MIA JANË PRITUR MIRË DHE LEXUESIT MË KANË NXITUR, QË TË SHKRUAJ ENDE MË SHUMË…”                          (Bisedë me krijuesen vlonjate, Rudina Mërkuri-Papajani)   1.Përshëndetje, mike Rudina! ...
Full story

Liri

Liri Astrit Lulushi Shumë probleme do të zgjidheshin nëse veprohet me zemër. Një fjalë e urtë e indianëve të Amerikës thotë se njeriu i bardhë flet shumë, ...
Full story

“Sy tinzarë“

Nga  Petrit  Malushi“Sy  tinzarë“.      - Njoftimin e mora telegrafisht. Nga sekretaria e presidencës ishte zëri i një femre që më telefonoi. Pasi u ...
Full story
image

PËRSHËNDETJE IRFAN BREGUT!

PËRSHËNDETJE IRFAN BREGUT! Nga Luan Çipi   U përhap si flakë dyfeku Lajmi i këndshëm hënor: “Shpallet poeti Irfan Bregu, Qytetar Nderi në Vlorë”.   Po sot, shokët deklamojnë Një tufë të artë me ...
Full story

Të urdhëroj të jetosh!

Të urdhëroj të jetosh! Dilaver Goxhaj   Ndodh që në luftra të ndryshme, të përsëriten heroizma të njëjtë, në kohë të ndryshme, në vende të ndryshme dhe nga ...
Full story

UNË NUK JAM AS I DJATHTË, AS I MAJTË, JAM EMIGRANT

UNË NUK JAM AS I DJATHTË, AS I MAJTË, JAM EMIGRANT Pamflet Në adresën time në facebook janë shtuar si asnjëherë tjetër ftesat për të dhënë votën ...
Full story
image

ERDHA MËMËDHEU IM

ERDHA MËMËDHEU IM - poemë humoristike -   Nënë erdha nga mërgimi, Se kur e nis nga fillimi, Kacidhe mbetet fitimi!   “28 vjet nga ti i larguar, Nëpër botë krejt vetmuar, Ditët netët ...
Full story
image

LIBRI, NXITËS DHE MESAZHUES I PAQES UNIVERSALE

LIBRI, NXITËS DHE MESAZHUES I PAQES UNIVERSALE Nga Msc. Albert HABAZAJ/ poet, studiues Kryetar i Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve “Petro Marko”, Vlorë   Jam i lumtur të them ...
Full story

NJERIU I HUMNERËS

NJERIU I HUMNERËS      I adhuron lartësitë po aq sa humnerat. Ngjitet lartë të vështrojë poshtë. Të sodisë, të studiojë, të vëzhgojë, të fotografojë, të hulumtojë, të ...
Full story

ZGJIMI

NGA QAZIM D.SHEHU ZGJIMI …dridhet pafajësi  e dashurisë Drita nga të largëtat burime, Ku laj ëndrrat  më të bukura për ty, Që ti t’i veshësh, Sapo të zgjohesh, Bija ime… RUTINË   Ëndrrat e ndezura në ...
Full story
image

Vjeshta e tretë

νjeshta e tretë   Nuk kishim veç një javë që endeshim rrugëve të qytetit ,pasi shpëtuam e nuk u mbytëm në ujrat e Mesdheut.Im atë më mbante ...
Full story
image

"Halli" i xha Trushit

"Halli" i xha  Trushit Nga  Përparim   Hysi  E kam njohur prej kohësh xha Trushin. Unë mësues në atë fshat të largët (epo më tej nuk kishe se ...
Full story

Përvojë

Përvojë Astrit Lulushi Vuajtja është emri tjetër për përvojën - thotë Horaci - si njeriu i plakur a lëkurë e reshkur. Në këtë botë asgjë nuk është ...
Full story
image

Dy fjalë për një shkrimtar që e"vranë" në gjumë In memoriam- MUSTAFA GREBLLESHI

  Nuk është herë e parë që kam marrë pjesë në tubime përkujtimore shkrimtarësh, por në këtë, për të ndjerin MUSTAFA GREBLLESHI, jo vetëm u ...
Full story

CA FJALË JOPAQËSORE MBI NJË REVOLUCION PAQËSOR

Ne përditë dashurojmë dhe e shfaqim. Urrejmë, kënaqemi, mallkojmë… Dhe i shfaqim urrejtjet kënaqësitë dhe mallkimet tona.Në gjuhën banale këto quhen votime. Po le ta përdorim ...
Full story
image

PAS PROVIMIT

Pas nje shkëputje te shkurtër Vjollca Tiku Pasku përsëri rikthehet ne pasionin e poezisë. ajo shpjegon se "Arsyea e shkëputjes  mësimi i gjuhës gjermane. Pas provimit te gjuhës ...
Full story

LULZIM BASHA: FAJIN E KANË “KATOLIKËT VERIUT”!

        LULZIM BASHA: FAJIN E KANË “KATOLIKËT VERIUT”!                                  ...
Full story

Vazhdimësia ilire-arbërore dhe livadhet e Gjon Gegs!

Vazhdimësia ilire-arbërore dhe livadhet e Gjon Gegs!     Gani MEHMETAJ   "Edhe Kaliqani i ka pothuajse të gjitha toponimet katolike, duke filluar nga Dardha e Kishës (në ...
Full story
image

ROMANCIERI KRISTAQ TURTULLI ERDHI NGA KANADAJA

Reportazh nga Luan Çipi   E pritëm në një takim kortezie, mikun tonë të mirë Kristaq Turtulli, në një lokal veror në qendër të Tiranës, biseduam me ...
Full story
image

Depresioni i spiunit

Depresioni i spiunit Reis Mirdita Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta -XXXII- Ditë vere. Isha në kulmin e hulumtimeve mbi të bëmat e një të degraduari shoqëror. ...
Full story

NUK I HEQ DOT TAPËN, LËPIN DHE THYEN SHISHEN E VERËS

Kadri Tarelli shkruan:   NUK I HEQ DOT TAPËN, LËPIN DHE THYEN SHISHEN E VERËS Vilhelme Vranari në librin “Çmimi i dualizmit” E lexoj dhe e rilexoj novelën “Çmimi ...
Full story

Kronika nga Kështjella e Lekës

Gani MEHMETAJ Kronika nga Kështjella e Lekës   Fëshfërima e erës e barte pëshpërimën e ushtarëve të mbërthyer në kështjellën malore. Të alarmuar nga lëvizjet e ...
Full story
image

JETA SI KRENARI E FITUAR …

LULZIM LOGU JETA SI KRENARI E FITUAR … Në 70 vjetorin e lindjes dhe 50 vjetorin e krijimtarisë së krijuesit TAHIR BEZHANI -   E kam njohur dhjetë vjet ...
Full story

Gagareli i përparimit

    Gagareli më i madh i shqiptarëve është Edi Rama. Nga një province e Vlorës, bën humor me ndjekësit duke i konsideruar popull. Kur ata janë ...
Full story

Imagjinoni këtë…

Imagjinoni këtë… Dr Fatmir Terziu   Imagjinoni këtë. Jeni pjesë e një imagjinate, që riskon me jetën dhe vrullin e saj që nga fëmijëria. Më tutje, më herët, ...
Full story

ZOGJTË E GËNJYER TË TIRANËS

QAZIM SHEHU ZOGJTË E GËNJYER TË TIRANËS Një zog, tufë zogjsh, Nuk shoh qiellit të Tiranës. Nuk shoh,sorra ,korba, Në qytetin e madh. Qytetin kazan. Ky kazan zien përditë, Kocka ëndrrash. Kufoma mbetjesh, Inerte. Zogjtë vetëm ...
Full story

I FUNDMI I FSHATIT

I FUNDMI I FSHATIT   M’u lutën “eja” e, prapë “eja, babush,  nuk ka kufij.” Ç’të mirë në botë do të gjeja? “Me një këmbë në varr jam, nuk vij”!   Ikën të gjithë, mbeta fill vetëm, korbat krakëllijnë mbi ...
Full story

PO AT GJERGJ FISHTA, SHKA THA ?!

SURGITE,  MORTUI  ! (ÇOHI, TË  DEKUN !)   Vëndimet e padrejta t’Europës kundër tokave të Shqypnisë mbushin me mëni dhe egërsojnë zemrën e Poetit. Në furi të këtij ...
Full story
image

DISA KUJTIME PËR NJERIUN E MADH, BIZNESMENIN E MADH DHE HUMANISTIN E MADH, MUHAMET MALO

Edhe pse kanë kaluar kaq ditë nga ikja e papritur e mikut tonë të shtrenjtë, Muhamet Malo, ende nuk mund ta besojmë se , me ...
Full story
image

DRITA LUSHI NJË SHPIRT I BUKUR GRUAJE DHE POEZIA

  Poezia e vërtetë nis nga shpirti, është  zëri ynë I brendëshëm dhe I fshehtë, është fjala jonë e padeklaruar, është vështrimi ynë I thllë ...
Full story
image

PËR MOTET, E KRENARISË...

PËR MOTET, E KRENARISË... Tregojnë, fytyratKur sytë, tinëzarë, i lëshojnë shikimet me tradhtinëSi piktori, ngjyratKur i derdhë në pëlhurë, për të pikturuar Shqipërinë Për fytyrat, që flasin ...
Full story
image

SHI...

SHI... ShiuTërë jetën përmallonKohën e bën rrugëtimSyrin me shikim e ushqenShiu është si zëri imNuk dëgjohet e të shurdhonËshtë këmishë e frikësimitËshtë frymëzim Për të vdekur vetëm ...
Full story
image

O MOJ RRUSHE INTELEKTUALE!!!

O MOJ RRUSHE INTELEKTUALE!!! Mori Rrushja celularinpak të argëtohet dhe të shikojë risipo qebesa, a ka ftesa të reja për miqësi.Intelektuale,shoqen s'e kavjehrrën e rahaton me ...
Full story
image

Disa herë kam dashur të vras veten

Disa herë kam dashur të vras vetenme ca mënyra të dobëtapor kam dështuarkur kam arritur në atë pikë. Litarin e kam hedhur rreth një mendimi të ...
Full story
image

PRITJE E KOTE

PRITJE E KOTE Të pres. Ngjan ndërkohë,se ka zbardhur...Nga ankthi se nuk di vish kurrë,ndjej të mardhur.Duke të pritur ty,u bëra heshtje, album, pasqyra.Prej karafilit që ...
Full story
image

KUR E GJITHË BOTA ËSHTË NJË LOT...

Dr. Sc. Bardhyl Maliqi KUR E GJITHË BOTA ËSHTË NJË LOT... Shkrimi botohet me rastin e 1 vjetorit të ndarjes nga jeta të juristit, poetit dhe përkthyesit ...
Full story

ARRATIA E DALLANDYSHEVE

ARRATIA E DALLANDYSHEVE     Dallandyshet ikën... S’po kthehen më, s’po kthehen, s’ po kthehen... Mbetur ballkonet pa çerdhe të reja, Pa çerdhe të reja.   Të vjetrave shkërrmoqur balta, copa- copa rënë, Fijet ...
Full story

Poeti që ka bërë hop cilësor përmjet metaforave

Poeti që ka bërë hop cilësor përmjet metaforave   Vëllimi poetik " Mik me ajrin" i Arqile Gjatës (ese) Nga   Përparim    Hysi Të flasësh për një poet si Arqile ...
Full story
image

SHPULLA

  Ai fotomontazhi që kisha parë në faqet e një reviste rreth pesëmbëdhjetë vite të shkuara , me një pemë të tharë , majë së cilës ...
Full story

DHIMBJE VITESH

DHIMBJE VITESH Vitet e humbura,në dallgë të shtyra të fatit nopran, Një trokth kuajsh që ik e ndalon buzë greminash, Në shtigje çminuar prej minash.   Vite të humbura në ...
Full story

Kjo tokë nuk falet

Reis Mirdita Kjo tokë nuk falet Një pëllëmbë toke, pak Dhe shumë, në tokën E copëtuar, të larë Nëpër shekuj, me gjak shqiptar. Një copëzë, e dini ; por ...
Full story

Kastriot Myftaraj shpërthen ndaj Kadaresë: Ju gjunjëzove Vlahutinit, por kam prova që gruaja jote…

 Gazetari Kastriot Myftaraj i është përgjigjur shkrimtarit Ismail Kadare në lidhje me letrën që ai i dërgoi dje ambasadores së BE-së në Tiranë, Romana Vlahutin ...
Full story

Disa profesione të çuditshme, postmoderne

                      Disa profesione të çuditshme, postmoderne Dr Fatmir Terziu   Profesioni parik:   Njeriu i thëngjillit është një dhelinë e vjetër, mbeti profesion modern dhe në këtë kohë, me qymyr na “mirëmban” si ...
Full story
image

"TË TJERA KOHËRA, TË TJERA TABIATE"

SOTIR ATHANASI "TË TJERA KOHËRA, TË TJERA TABIATE"                 (Tregim I jetuar ) Spitali që priste atë ditë urgjencat, ndodhej në ...
Full story

MRETËRIMI I PIRROS SË EPIRIT

MRETËRIMI I PIRROS  SË EPIRIT Një roman i Resmi Osmanit Koment nga Luan Çipi E lexova romanin” MRETËRIMI I PIRROS  SË EPIRIT” me vëmendje dhe si shqiptar, u ...
Full story

Ka edhe një faqe tjetër, të turpshme, në historinë e Ushtrisë së Kuqe

Në historinë e Luftës së Dytë Botërore, kryesfondin e saj e zë përplasja e Gjermanisë naziste me Bashkimin Sovjetik, pas sulmit të befasishëm të trupave ...
Full story

Të ikësh nga e vërteta

Të ikësh nga e vërteta           "Ikje prej vetes", roman nga Kristaq Turtulli                (ese) Nga   Përparim   Hysi Sapo mbarova së lexuari romanin  e Kristaq Turtullit dhe, nën trysninë ...
Full story

VAZHDON I PËRGJAKUR 9 MAJI

VAZHDON I PËRGJAKUR 9 MAJI Më 9maj 1945 u pohua e mbyllur një nga skenat më tragjike të njerëzimit në historinë e tij të re. Ra ...
Full story

Libri "Power of Myth" nga Joseph Campbell edhe në shqip

Libri "The Power of Myth" nga Joseph Campbell edhe në shqip Astrit Lulushi Shqipëria vazhdon të prodhojë bunkerë, jo prej betoni,  por mendje të mbyllura, me dritare ...
Full story

Dashuria: Tre stacione

Të nderuar dhe të respektuar miq! Ju ndaloj me përkujdesjen poetike në disa stacione “dashurie”, jo thjesht si pjesë e përditësisë së kësaj filozofie, por ...
Full story

Tri urat e shenjta mbi lumin Drin!

    Legjenda për Urën e Shenjtë (Fshajtë) mbi Drinin e Bardhë në mes të Gjakovës e Rahovecit, të katundi Fshajë është motërzimi i legjendës për Kështjellën ...
Full story

DR. IBRAHIM RUGOVA: NJË BURRË SHTETI NDRYSHE QË BËRI MIQ PËR KOMBIN SHQIPTAR

Me rastin e Promovimit të librit “Në Hap me Rugovën”     Urtësia e Ibrahim Rugovës dhe Trimëria e Adem Jasharit Përshëndetje dhe falënderime organizatës pan-shqiptare VATRA për ...
Full story
image

NJËMIJË VJET ÇAMËRI

 Parathënie per vepren e zgjedhur në gjashtë vëllime “1000 vjet Çamëri”të romancierit Arben Kondi          1         Çamëria në Shqipërinë e poshtme,e ndodhur në kufirin jugor te Ilirisë ...
Full story
image

KUR POEZIA VJEN SI SHPËTIM

KUR POEZIA VJEN SI SHPËTIMLIDHUR ME LIBRIN “MONOLOGU I ASHTIT” TË TAHIR BEZHANITNGA QAZIM SHEHU Tahir Bezhani është një krijues që prej dy dekadash po i ...
Full story

Drejtues në vite

Nga  Petrit  MalushiDrejtues në vite.        Porta kryesore me dy pjesëza brenda kornizës metalike,lyer me bojë gri, ndodhej nga faqja ballore e ndërtesës ...
Full story
image

“PUSHTETI I MITIT” I STUDIUESIT AMERIKAN JOSEPH CAMPBELL NË SHQIP

    Doli nga shtypi nga shtëpia botues "Milosao" bestselleri i fuqishëm "Pushteti i mitit" (me përkthyes prozatorin e mirënjohur Faruk Myrtaj) i studiuesit amerikan Joseph Campbell, ...
Full story
image

“Baleti dhe Çajkovski ishin një “ dhe të pandarë.

“Baleti dhe Çajkovski ishin një “ dhe të pandarë.  Edhe me Çajkovskin, ashtu si me disa figura të mëdha te artit botëror, ka ndodhur që në ...
Full story

Humor

 Humor Dua sot t`ju tregoj, S’jam i zoti të mësoj, Me dredhi e me lezet, Klasën do kaloj sivjet.   Sa vjen orë e matematikës, Nis kriza e psikikës, Truri nuk më funksionon, Tërmeti ...
Full story

Në kërkim të botuesit*

Vangjush Saro   Në kërkim të botuesit*   I lavdishmi Qako, jemi mirë me shëndet, ashtu urojmë edhe për ju. E kam parë keq këto ditë. Të kujtohet, përpara ...
Full story

FRAGMENT NGA NOVELA "TË NGJASHMIT"

Vë re se, përveç mizës, vijnë qark llambushkës edhe dy flutura; një e verdhë e tjetra e kaltër. “Fluturat, - thoshte Suzi, - janë shpirtra të ...
Full story

ADN-JA E MONOTONISË

                      ADN-JA E MONOTONISË Nga Fatmir Terziu Djepet ku u ul fëmijëria, prodhojnë ëndërra. Me këta djepe mbushen ende ninullat, shkruhen bëmat për trimat librave, bashkë me syngjitë, lanisin monotoninë e murrosur ...
Full story

Tallazet e jetës

Tallazet  e jetës        (cikël me poezi) Nga  Përparim Hysi Tallazet  e jetës Tallazet e jetës gëzimet m'i shpartalluan Dhe me rrudha shpesh ma mbuluan ballin "Faje" që nuk i bëra, ...
Full story

ROMANI I LUFTЁTARIT ÇAM, ME PUSHKЁ E PENЁ, RASIM BEBO.

      Romani autentik, “Shala e kalit të jetës” i shkrimtarit dhe historianit të dëgjuar Rasim Bebo, shënon një pikë kulmore në të gjithë krijimtarinë e shkruar, në disa fusha,ku ka lëvruar ...
Full story

PROGNOZË

                      PROGNOZË Nga Fatmir Terziu   Fjalët kahsillen si gjethet. Re, pluskime sythash, qoka filxhanësh me ne, filiza të pafajshëm, dromca lotësh, njomin gjuhën e erës, mbi trung, nën dhe, ngahera zbut bulkthat e etur, Pranvera! Ti e dashur, zgjon ...
Full story

JANINA QË TË DEH ME AROMË HISTORIE SHQIPTARE

   Është kënaqësi të nisësh një udhëtim të gjatë, kur qyteti ende s’është zgjuar dhe kur pret që erërat e Jugut të të thërrasin për ...
Full story

KUR VJEN E IKËN MAJI

KUR VJEN E IKËN MAJI Nga Luan Çipi   Kur vjen Maji, qesh natyra, Lulëzojnë lulet me errë, Fushat duken lloj, lloj ngjyra, Dielli ngroh me tjetër vlerë.   Maji erdhi, ndërrohet gjaku, Gëlojnë ...
Full story

KOLOMBI I VOGËL

KOLOMBI I VOGËL Si kaluan vitet! E ndërsa unë rrudhem,si gurët e detitmë lëmohen kujtimet e fëmijërisë sime. Atëherë më thërrisnin  Kolombose i bija përreth një guri në ...
Full story

Qeverisje pameritë

Qeverisje pameritë Astrit Lulushi Kur rrugëve sheh njerëz të rrudhur, kërrusur, të rënduar nga hallet a të alkoholizuar, të mbuluar me lecka a tesha të vjetëruara, duke ...
Full story

Peripecitë për shërim nga ograku

Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta -XXXI- Mirsati, ateist i dëshmuar, refuzonte të sheh ndonjë hoxhë që i shkonin për dore kësi punësh të shpëtimit nga ...
Full story

Shqyrtimi i gjakmarrjes në gjykimin e vilajetit të Himarës gjatë okupacionit Italian.

Shqyrtimi  i gjakmarrjes në gjykimin e vilajetit të Himarës gjatë okupacionit Italian. Nga Timo Mërkuri Në Prill 1941, të Prëmten e Madhe, në një stan në ...
Full story

KY ZHGAN E KJO SHPURË...

KY ZHGAN E KJO SHPURË... QAZIM D.SHEHU Nga politika vijnë lajmet Mbrëmjeve me kumte –ahte, Qiellit i hapin një vrimë të largët Ku ozoni flet fjalë përçartje..   Ata ndodhin sipër nesh Poshtë ...
Full story

RROSPIA MASHKULL

RROSPIA MASHKULL FJETI ME SHKËRDHAÇIN DHE SOT HIQET NUSE VIRGJINE   NGA KALOSH ÇELIKU           Pajtohem, deri diku me “Prekazin 1”?! Vendlindjen e Komandatit legjendar, Adem Jashari. Vetëmse, ...
Full story
image

Ne kuadrin e 120 vjetorit te lindjes

              Lindi më 7 mars 1897 në Smokthinë të Vlorës, në një familje të njohur për patriotizmin e saj. I ati i tij, Shero Emin ...
Full story

VETËTIMA

                          VETËTIMANga Fatmir Terziu U shkulm shkëlqimi i rrezeve të diellitndriçoi flokët e saj të butë e të artë;në sytë e saj, u pllakos kaltërsia e qiellit,u shtrua ...
Full story
image

Për ca zonja të vjetra intelektuale të paharruara

Për ca zonja të vjetra intelektuale të paharruara Lule ç’u thanë nën peshën e rëndë të librave shtypës,herbarium i zymtë i jetës,ndryshkje hëne nën mahogan,vyshkje nëne ...
Full story
image

E heshtur e huaj

E heshtur e huaj Jam një pasardhëse e heshtur Në mes të dy qiejve,  Si hëna në errësirën e natësE humbur e kaluar. Jam nisur të vij,Natyrisht të kthehem,Gjethet ...
Full story

0 + AKUAREL

(Rrëfenjë e shkëputur nga vëllimi “AKSION NË SHKUMËN E VASKËS”) Ashtu si të gjithë qentë e qyteteve, një bushtër e re e bardhë me barrë po shkonte ...
Full story
image

EMIGRANTET dhe MERGIMTARET

EMIGRANTET dhe MERGIMTARET 1-Emigrantet…rrob të vetes, skllav të botës-Ne ushtarë të Kryqëzates të Emigrantëve,për kafshatë dhe Paqe, kemi pushtuar Botën,nuk plaçkitim, por kështjella ndërtojmë,…gjakun dhe eshtrat ...
Full story

SHI

SHI Bie shi i butë pranverePërmes shiut nxiton malli imEcën e nuk ndalet kësaj hereAshtu i lagur, vjen tek Ti! (1990) ...
Full story

Kohë sfidash

  Në Shqipëri dialogu politik zhvillohet me tekste mesazhesh në telefona. Nga ky apo ai, persona që i rrinë pranë njëshit. Deri editore webesh etj. Analistë ...
Full story

ZYHDI SHEHIT NUK I NDAHET SHPIRTI NGA KAVAJA E DEMOKRACISE

    “Kavaja - Trajtesa historike” është libri i porsa botuar nga DDS Durrës me autor Zyhdi Shehin. Qysh në fillim më duhet të theksoj se jo ...
Full story

NJË DATË SI MIRËNJOHJE PËR TË RËNËT PËR ATDHE!!!

Dita e Dëshmorëve    Për shkak të detyrës, para më shumë se 15 vjetësh (2001-2002 S. R) pata një kontakt bashkëpunimi me disa ushtarakë nga Turqia, ...
Full story

KOLOMBI I VOGËL

KOLOMBI I VOGËL Si kaluan vitet! E ndërsa unë rrudhem,si gurët e detitmë lëmohen kujtimet e fëmijërisë sime. Atëherë më thërrisnin  Kolombose i bija përreth një guri në ...
Full story
image

SOT TRE MAJI ËSHTË NDRYSHE

SOT TRE MAJI ËSHTË NDRYSHE   Mbesa ime e parë Perla B. Habazaj sapo mbushi 10 muaj   Nga Albert R. HABAZAJ   Sot tre maji është ndryshe, Për ty, Princeshë, e ...
Full story

Kur një amanet nuk e tret as dheu

           Romani i VASIL TOSKËS "Amaneti në dy brigje"                        (ese) Nga  Përparim   Hysi    E kam të drejtën e plotë që përshtypjet e mia për romanin e ...
Full story
image

Ç ‘ patën yjet e natës?

Ç ‘ patën yjet e natës?   Të thash se do të vija, dhe ti më prisje me krah hapur! Sa dhe  ngjyrat e ylberit në qiell me fjalë e ...
Full story
image

MAESTRO KODRA IJA IME E DASHUR ZËRE SE NUK KA QENË KURRË...

  Nga Xhevair Lleshi   Binte dëborë e shkrifët. Salloni i tij mbushur me muzikën e zakonshme ndihej ngrohtë. Qielli sikur kishte rënë poshtë, përmbi pemë e bar. ...
Full story

Lapidari i Beratit kushtuar Dëshmorëve të Kombit

       Ndër gjurmët që gërvish historia në mjediset publike,  lapidarët janë nga objektet më interesantë dhe më ndikues për njohjen e vlerave të paraardhësve. Përveç nivelit ...
Full story
image

KUJTOJMË LANDIN TONË!

  Nga Pierre-Pandeli Simsia   Zakonisht, kur dëgjojmë apo interpretojmë një këngë, themi emrin e këngëtarit që e ka kënduar atë këngë; madje edhe në aktivitetet e ndryshme ...
Full story

Ndodh, prandaj thuhet

Ndodh, prandaj thuhet Dr Fatmir Terziu Ajo: "Sot nuk më vure re në autobus..." Ai: "Më fal, ajo që ishte me minifund e ulur afër teje mos ishte ...
Full story

KURVA QË KA FJETUR ME SHKËRDHAÇIN DHE SOT HIQET VIRGJINE

    Kurva, që ka fjetur me shkërdhaçin dhe nateditë i ka ndërruar burrat: serb, maqedonas e turq, sot para Dhëndrrit shqiptar hiqet si virgjine. Thotë, publikisht pa ...
Full story
image

BAZAT E NJË ARTI TË RI KOMUNIKIMI

  Njeriu kurrë nuk mëson prej gabimeve të veta, sepse ato defekte personale i injoron para të tjerëve, apo i arsyeton sipas dëshirës së vet. Çdo ...
Full story
image

Refleksion mbi “TURMA LETRARE “CLIQUE”

SOTIR ATHANASI Refleksion mbi librin: “TURMA LETRARE “CLIQUE” të FATMIR TERZIU   Hyrje: Është libri më i fundit i dalë nga pena shumë produktive me firmën: Dr. FATMIR TERZIU. ...
Full story

FYTYRA E RE E CENSURËS SË SHTYPIT

FYTYRA E RE E CENSURËS SË SHTYPIT Me rastin e Ditës Botërore të Lirisë së Shtypit Nga Frank Shkreli Çdo vit, 3 Maji shënon ditën kur mbarë bota ...
Full story
image

HAPA DASHURIE

HAPA DASHURIE Nga Luan Çipi    Drejt fundit po marshoj me guxim e siguri, Rrugës, tentoj shpesh ta kthejë shikimin pas, Kaloj ndër mend si film, një jetë plot dashuri, Ngazëllehem ...
Full story

NJË E KEQE OGURZEZË QË PO GODET PA MËSHIRË

  Abuzimi me substanca psikotrope është një problem i madh shoqëror dhe shendetësor në tërë botën, nga se pasojat që dalin nga efektet e drejtëpërdrejta dhe ...
Full story
image

KËNGË HIMNI PËR ÇAMËRINË

KËNGË HIMNI PËR ÇAMËRINË     Çamëri, plagë e të gjithë shqiptarve Ji zemër nënash, dhe zemër bijash Ji  trimja  jonë  në  betejat për  liri Ji armë burrash nga më atdhetarët   Kjo këngë ...
Full story

Kjo çorape…

Kjo çorape… Dr Fatmir Terziu Fjalët e shqipes, ato të gjuhëve të huaja, të dëgjuarat, të shkruarat, apo dhe të dëftuarat, ose dhe ato të pretenduarat dhe ...
Full story
image

A DUHET T'I MBAJMË GJATË PA PUBLIKUAR KRIJIMET TONA?

    Sipas meje,edhe po, edhe jo. Them "po", sepse ngutja, më të shumtën, s'na del për mirë. Them "jo", sepse krijimin letrar, kryesisht poezinë, e mban më këmbë ...
Full story

Kur më 1 maj 1954 linda unë

Kur më 1 maj 1954 linda unë, tërë fshati e përgjëroi nënën, ngaqë më lindi në maternitet. Kur unë nxora vajin e parë, babait iu ...
Full story
image

AMANETI LENIJES

AMANETI LENIJES (Fantazi për Ymer Nurkën) N’atë pllajë të Gorës shkëndijoi guri, Xixat ndezën flakë... lindi Ymer Nuri! Era e Lenijes fryu përmbi djep, Të qarën e foshnjës fluturoi në ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1