Fatmir Terziu

image

NË SHQIPËRI DHE KOSOVË ; PARTITË, POLITIKA DHE DEMOKRACIA KEQFUNKSIONOJNË

       Partitë politike dhe politika  shqiptare nuk kanë promovuar demokraci por më shumë paqëndrueshmëri, konflikte, përçaje, zhgënjim dhe mosbesim. Ato janë infektuar rëndë nga oligarkia elitare
Full story
image

PO BEQAJN ÇFARË E LIDH ME DIBRËN?

  Gjashtë kandidatë për kuvendarë në Kuvendin e Shqipërisë dalin në dritë për Dibrën, për Dibrën qark që fillon nga Skuraj në Martanesh e nga Klenja në Draj-Reç e Krej-Lurë, një hapësirë gjeografike ...
Full story
image

“PATRIOTËT E BESËS” NËSE NUK JANË MACE

          Moti kohë e krahasoj Veten me macet e mia që jetojmë me vite në një shtëpi të përbashkët. Mace, që i ...
Full story
image

Lenica

Lenica     (tregim) Nga  Përparim    Hysi   Kam qenë me shërbim në atë qytezë të vogël, kur e kam njohur  Lenicën. Qyteza, vërtet e vogël, aq ...
Full story
image

Kanuni erotik i Kurtit

Lis Bukuroca Kanuni erotik i Kurtit Ata që dëshirojnë të blejnë librin, tani për tani mund të bëjnë vetëm online. Romani mund të porositet në Europë, Australi ...
Full story
image

Sot jam më shumë se kurrë opozitar

    E kam me ditur me kohë që në Shqipëri janë një shpurë e tërë me lugët në brez. Një shpurë që sado traditës, erzit të ...
Full story
image

Pertej te pabesueshmes...

Pertej te pabesueshmes... Rrjete internetike jane bere nje pjese e qenesishme e perdishmerise sone, edhe pse midis nesh ka qasje te ndryshme per te. Por koha ...
Full story
image

SË BASHKU, NJË KAFE NË LOKALIN E RI “TRINITY”…

Skicë: SË BASHKU, NJË KAFE NË LOKALIN E RI “TRINITY”… Nga: Murat Gecaj Një gjë është e sigurtë, në kryeqytetin tonë: Se nuk mungojnë lokalet e llojeve të ...
Full story
image

Riformatimi i ekonomisë liberale: Rruga e daljes nga tranzicioni i stërgjatur i vendeve ballkanike. *

    Fundi i dekadës së parë të shekullit të XXI do të mbahet mend nga përballja me një prej krizave më të madhe ekonomike. Këtë herë, ...
Full story
image

Ograku i zi

Ograku i zi Reis Mirdita Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta -XXX- Mirsati tallej sa herë që të dëgjonte për ograk por edhe me të sëmurë që ...
Full story
image

Botë e njeri

Botë e njeri Astrit Lulushi Bota është burg, me përjashtim se në 'të të gjithë janë të dënuar me vdekje. Njerëzit presin në radhë, dhe në proces ...
Full story
image

AI QË BËRI... MOHIMIN E MADH

 Trajtën e brendshme të poezisë “Che fece... il gran rifiuto”, (Ai që bëri... mohimin e madh), K. Kavafi, e ka huajtur nga matematika dhe, është ...
Full story
image

Dekorimi i kater figurave te shquara antikomuniste

  Me daten 18 prill 2017 ne Presidence u zhvillua ceremonia e dekorimit te kater figurave te shquara te nacionalizmit shqiptar, zoterinjve Isuf Hysenbegasi, Kudret Kokoshi ...
Full story
image

KY ZHGAN E KJO SHPURË...

KY ZHGAN E KJO SHPURË... QAZIM D.SHEHU Nga politika vijnë lajmet Mbrëmjeve me kumte –ahte, Qiellit i hapin një vrimë të largët Ku ozoni flet fjalë përçartje..   Ata ndodhin sipër nesh Poshtë ...
Full story
image

SHEKULLI ËSHTË PREMTUES, POLITIKA NË NGËRÇ

Thanas L. Gjika   SHEKULLI ËSHTË  PREMTUES, POLITIKA NË NGËRÇ (Mendime për veprën “Pushteti i korruptuar - protagonistët dhe viktimat” të R. Qosjes)                     Akademiku Rexhep Qosja, ka një ...
Full story
image

Presidenti i vendit tim dhe xhenjerët socialistë e demokratë

    Zgjedhja e Ilir Metës si presidenti i VII, i vendit, legjitimoi një fakt të madh, varjen në litar të demokracisë shqiptare. Nëse do të ishte ...
Full story
image

Bëj durim i tepelenti im, Qazim Shemaj!

Bëj durim i tepelenti im, Qazim Shemaj!   Më në fund e ndave mendjen dhe ike vëllai im në këtë ditë të bukur prilli. Mes përmes luleve ...
Full story
image

Dr. Honoris Causa shkrimtarit Fatos Kongoli në Universitetin “Ismail Qemali” - Vlorë

  Kam nderin te shpjegoj vlerën e Fatos Kongolit si personalitet i kulturës shqiptare, të dëshmoj kuptimin e punës së tij, që, po ngutem ta them ...
Full story
image

Një poete e re durrsake

Nga Fatmir Minguli   Mbi librat e poetes Trandafile Molla Baja Cila është poetja Trandafile Molla Baja? Trandafile Molla Baja ka lindur me 5 Janar 1957 në qytetin e ...
Full story
image

M`bëhet sikur

M`bëhet sikur    Sikur kumbulla dhe qershia poshtë dritares sime  kanë një mendim të fshehtë ikjeje në kokë. Cipën e trashë të këtij mendimi të fshehtë,  që përsillet rrugicave të ...
Full story
image

KUR SHKËMBËJMË LIBRAT TANË…

Skicë: KUR SHKËMBËJMË LIBRAT TANË… Nga: Murat Gecaj Në të shumtën e rasteve, krijuesit tanë të fushave të ndryshme, në poezi ose prozë qofshin, takimet e tyre i ...
Full story
image

“TRIMAT” E “BESËS” IKËN NË SHTËPI

“TRIMAT” E “BESËS” IKËN NË SHTËPI  NGA KALOSH ÇELIKU           Trimat e “Besës”, që në politikën shqiptare erdhën nga xhamia, Shtëpi e Zotit në ...
Full story
image

PUSHTIMI NGA ARMIKU PAQËSOR

Vullnet Mato   PUSHTIMI NGA ARMIKU PAQËSOR   Prisnim armiq nga toka, ajri e deti,me ushtri apo avionë të armatosur,me luftë pushtuese kundër shtetit,dhe me vrasje njerëzish të gjakosur.   Po ...
Full story
image

NJE VOTE KUNDER DEMOKRACISE

NJE VOTE KUNDER DEMOKRACISE   Më 16 prill, populli turk votoi për një paketë reformash kushtetuese të cilat do të centralizojnë pushtetin e shtetit në zyrën e ...
Full story
image

VJEDHARAKU

  VJEDHARAKU     Të vjedhësh, të vjedhësh, të vjedhësh! Dhe, vetëm natë e ditë, të dish të vjedhësh.   Pangopësisë natë e ditë rënë në gjunj t’i falesh: Me grushte të vjedhurat  Të ...
Full story
image

Ndahet nga jeta Qazim Shemaj

Në vend të nje homazhi, për mikun dhe lirikun virtuoz Qazim Shemaj që sot u largua nga jeta, sjell këtë essay Tipologjia e vers libre tek ...
Full story
image

Dosja e emisarëve të lirisë.

Dosja e emisarëve të lirisë.   NUK ISHIN NDRIÇUES MENDJESH, ME ZBRITË ME PISH NË DORË. ISHIN ÇLIRUES TË VENDIT DHE HYNË ME PUSHKË NË DORË     Ushtarët dhe udhëheqësit ...
Full story
image

1967- A KISHIN MBETË BURRA QË E KUNDERSHTUEN “REVOLUCIONIN IDEOLOGJIK E KULTURAL” ?

Nga Fritz RADOVANI: Pjesa e XV     PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa ...
Full story
image

AVNI RUSTEMI NË KËNGËT E POPULLIT

AVNI RUSTEMI NË KËNGËT E POPULLIT   Nga MSc. Albert HABAZAJ Dakortësohem me urtësinë popullore dhe me vizionet e emrave të përveçëm në fushën e Folkoristikës, siç janë ...
Full story
image

Festivali i parë Rajonal të Poezisë dhe Prozës letrare gojore

Festivali i parë Rajonal të Poezisë dhe Prozës letrare gojore             “GURRA FEST”, Vlorë, 2017, traditë, arritje, probleme, sugjerime   Përgatiti: Albert HABAZAJ             Bukuria e pranverës në qytetin ...
Full story
image

QEVERI TEKNIKE !?, SHKONI NË KAVAJË...

QEVERI TEKNIKE !?, SHKONI NË KAVAJË... Nuk ka më shpresë. “Mushka” e së djathtës shqiptare edhe në “urën e varur mbi lumë” ftesa e fundit për ...
Full story
image

NIKOLA KAMAN ÇIPI, NIPI IM

NIKOLA KAMAN ÇIPI, NIPI IM Nga Luan Kaman Çipi    Sot, të shkruaj guxova e sërish dola Të shpalos një lajm, të shpreh një risi, Të përmend tim nip, me ...
Full story
image

Një lajm që na mbush me gëzim

      Sot në mëngjes, sapo hapa kompjuterin, u njoha me një lajm mjaft të gëzuar për lirimin e gjeneralit Ramush Haradinaj, të cilin moderatori i mirënjohur ...
Full story
image

ÇGJUM-U SHQIPTAR, ÇGJUM-U!

ÇGJUM-U SHQIPTAR, ÇGJUM-U!   Dr Fatmir Terziu   Me të sotmen e politikës mes udhës së “Dorëshkrimit të Simonit” dhe “Abecesë së Todhrit” e folmja e qashtër e Elbasanit ...
Full story
image

Shkëputje nga kornizat e skenarit për seri filmash dokumentarë

  Kështjella e Jerinës dhe Shpella e Kusarit      Emrin e cilës Jerinë mori kështjella malore në lartësinë mbidetare 933 metra? Emrin e Jerinës ilire, mbretëreshës ...
Full story
image

TOKA - DIKASTERET - MBJELLJET (PRODHIMI)

   Toka, kjo krijesë e evolucionit shpërthyes të miliona shekujve, ajo që neve edhe sot bëjmë përpjekje ta shfrytëzojmë, gjithmonë sipas interesave individuale apo grupindividëve, ...
Full story
image

PAPA FRANCESKU E PRITI DOD DOÇIN NË SELINË E SHENJTË NË VATIKAN

Shënjtëria e Tij, Papa Francesku priti në audiencën e Tij në Selinë e Shenjtë në Vatikan Dod Doçin, shqiptarin atdhetar nga Lura, biznesmenin bajemirë të ...
Full story
image

Shqipëri dil e bërtit poshtë opozitarizmi

    Më duket si paradoksale që bijtë e vetmisë së madhe. Bijtë e Dullës. I kujtojnë sot opozitës, vetminë. Çudi si nuk po dalim në rrugë ...
Full story
image

Kreuztanne(Udhëkryq)

  Sapo përfundova së lexuari librin”Kreuztanne” të Fate Velaj. E lexova shpejt brenda dy-tri ditësh dhe mund të them se u përfshiva në këtë libër që ...
Full story
image

Vendlindja: Oqeani Atlantik

  Vendlindja: Oqeani Atlantik I ulur në njërën prej  karrigeve të lokalin buzë detit, Aristidhi lexonte gazetën dhe herë pas here shijonte  kafen e tij të ...
Full story
image

NJË LAJM NGA STAMBOLLI

NJË LAJM NGA STAMBOLLI Nga Luan Kaman Çipi    Mbërriti një lajm i beftë prej Turqie, Nga qyteti i madh, direkt nga Stambolli E përcjell stërmbesa me emrin Ruye, Ky kumtë ...
Full story
image

Kudret Kokoshi

Ne 26 vjetorin e vdekjes               I mbylli sytë njëzetegjashtë vjet më parë. I mbylli pa shijuar mirë aromën e lirisë që sapo kishte filluar të ...
Full story
image

Fillimi i vdekur, ende pa lindur

  Kohët e fundit  kryetari i Kuvendit, njëherit edhe kryetar i PDK-së, Kadri Veseli ka nisur fushatën edhe pse jo zyrtarisht. Ai në të gjitha tubimet ...
Full story
image

ABSURDI I NJË KOHE NË ROMANIN E BEN SHEHUT

        Teksa kthen faqet e romanit “Ata nuk duhet ta dinë” të autorit Ben Shehu i cili prej vitesh jeton në Itali, natyrshëm që të ...
Full story
image

Pse Shqipëria është edhe sot në këtë krizë të thellë?!

Shqipëria është në krizë. Krizë do të thotë anarki, paqëndrueshmëri, pasiguri, paligjshmëri, mosbesim, mosshpresë , rrëmujë apo kaos e që mund ta çojnë  vëndin edhe në fatkeqësi e ...
Full story
image

Nuk jam më popull!!!

Nuk jam më popull!!!    (cikël me poezi) Nga   Përparim  Hysi Nuk jam më popull!!! Më lodhën! Më nuk jam popull! Fjala "popull" u bë demode Ia sollën popullit mendjen rrotull Politikanët ...
Full story

“DËSHIROJ SHUMË QË, TË GJITHË, TA DUAM DHE TA RESPEKTOJMË NJËRI-TJETRIN...”

    (Bisedë me atdhetaren dhe veprimtaren e njohur për të drejtat e njeriut, Behide Hasanaj)    1.Është kënaqësi e veçantë për mua, që po e zhvillojmë bashkë këtë ...
Full story
image

Në lëndinat e letërsisë për fëmijë

Kulturë  Kadri Tarelli shkruan:                    (Libër i shkruar nga Xhevahir Cirongu) Fëmijët e vegjël tani do të ken në dorë një libër të ri dhe do të kënaqen ...
Full story
image

U mundova

Gjallë   Mos u lodh, nuk e gjen shkakun. Shpjermë në pikën ku u nisa, Ku t’u bëra njësh me gjakun Dhe ndër deje t’u vithisa.   Larg nga unë  vite kalove, Po ...
Full story
image

“Rock nate”- dashuri dhe liri

Shkëlqim Psatha: “Rock nate”- dashuri dhe liri  Shkëlqim Psatha   “Rock nate”- dashuri dhe liri   “Rock nate”, vëllimi poetik i autorit  durrsak, Vaso Papaj, është një libër që të ...
Full story
image

MË MIRË…

MË MIRË… QAZIM D. SHEHU Për Xhon Stainberg   Fjala është margaritar Në fund të detit të ndjenjës, Vjen Xhon Satjnbek me polumbar, Zhytet e na jep perlën.   E marrim perlën edhe ...
Full story
image

Baca Lush

Ilir Levonja   Baca Lush Të gjithë webet e Shqipërisë sonë, që ti e quan vend pa popull. Shkruajnë se je prej Bërdice, Dajçi, Trushi etj. Madje ...
Full story
image

Monografia "Dita nuk është larg" nga Naun Kule

Ringjallja e një Patrioti përmjet një monografie           Monografia "Dita nuk është larg" nga Naun Kule                                 (ese) Nga  Përparim   Hysi     Sapo mbarova së ...
Full story
image

SHPRESOJ

SHPRESOJ   Fjalët me dhembin. Ëndrrat më trembin, Më duket u plaka.   Apo zjarrit iu shua vetem flaka?!... ...
Full story
image

E pashë!

                      E pashë! Nga Fatmir Terziu   Unë vetëm e pashë. Kumbulla çelmën e butë, të pastër, të veshur të bardhë, e nguli në sytë e saj. Sytë e mi shikuan vetëm ...
Full story
image

Ku shkon Shqipëri?

Reshat Kripa Në këto ditë kur kremtohen pashkët më vjen parasysh thirrja që Jezusi i drejtoi Shën Pjetrit kur ai braktisi Romën nën presionin e paparë ...
Full story
image

VETËM SI ORA E VJETËR

VETËM SI ORA E VJETËR Fqinji im çdo mëngjesZgjohet si një gjinkallëRrufit disa kafeDhe më vonë shikon eklipsin e diellit Në çdo kohë është në gjendjeTë grindet ...
Full story
image

Në qytetin kur njeriu i lirë, i pavarur është fillimisht gjyqtar…

Odise Kote: Në qytetin kur njeriu i lirë, i pavarur është fillimisht gjyqtar…    “Funerali i hijes” ridimensionon një stil shkrimi dhe mendësie që është në ...
Full story
image

ATËHERË

                        ATËHERË Nga Agim Mato Qenë vite shumë të largëtkur një “po” e pavendosur,dilte që nga qenia jotesi nga një fëmijë e ndrojtur. Atëherë doja t’i shpëtojalakut të këtij ...
Full story
image

Kreta

                Kreta (dhe një ditë pas: Linja e udhëtimit nga Saranda) Nga Fatmir Terziu   Kjo është një poezi dashurie për të gjitha limonadat shtrydh për të bërë një limonadë, nga ...
Full story
image

Thinjat

Balada e pashkruar e gënjeshtrës (Edicioni i zgjeruar pa rënë në vesh)   Në një jetë tjetër, ishte vendi ku pashë fytyrën tënde! Një pasdite prilli, baltosje pranë shkulmave në buzë, ...
Full story
image

S’ të bëj dot frymë

Poezi nga Anila Kruti      S’ të bëj dot frymë   Je veshur dimër . Në dorë mban trëndafilat e borës. Vjen tek unë … E unë , në portën e vjeshtës bëhem ...
Full story
image

Një vështrim rreth vëllimit poetik “Rock Nate” të poetit Vaso Papaj

            Nuk jam letrar. Jam thjeshtë një mësues matematike nga Shkodra, tani pensionist, por dashamirës i çdo vepre të bukur arti, të çdo zhanri qofshin, ...
Full story
image

PRANVERA E KA EMRIN GRUA

ALBINA IDRIZI- PRANVERA E KA EMRIN GRUA E ndjen gjakun si lëvrinDamarëve të tokësKur shpupurish ëndrratKujtimeve rrënjë.Për flladin që puth gjethet.Për shiun që lan petalet.Për rrezet që ...
Full story
image

DASH (URI)

DASH (URI) Oh lum për ty! Dashuri!O zëmrën time ke sheruar! O pse po thua s' t' kam parë kurrë!Eh! Hej haj! Eh haj, mori zemērgurë!Shpirtin tim ...
Full story
image

PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në historinë e njerëzimit...”

Nga Fritz RADOVANI:  Pjesa e XIV   SULLTAN  ENVER  EFENDIA  SHKATRROI  KISHAT  KATOLIKE  SHQIPTARE     PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun ...
Full story
image

MUSHKONJAT

MUSHKONJAT Mushkonjat erdhën mysafirënë buzëmbrëmje pa i ftuar,pa u ulur rreth tryezësseç filluan për t'thumbuar! Rregullat më fare s'vlejnëkështu kurr s’bëri mysafiri,buka dot nuk përmbysejme nder çmohej ...
Full story
image

Këtu jemi, dhe Refuzimi estetik !

  Këtu jemi, dhe Refuzimi estetik!Dy figurave të kombit! Idioma klasike, romantizëm, realizëm me shpirt ,Dardania e dy figurave të qinvjeçarit tonë ,Hero, freska historike e dy ...
Full story
image

Qytetërimi i harruar, harresa jonë, të tjerët përfituan nga memoaret tona !

  " Misioni Rus" Qytetërimi i harruar, harresa jonë, të tjerët përfituan nga memoaret tona ! Shkrimtari I. Kadriu i ka vu vetës »detyrë » morale e ...
Full story
image

SHTATË LULE

Agim Gjakova SHTATË LULE  Lulja e parë(Trëndafili) Çdo pranverënë ndërgjegje krijoj një shpellëdhe futem në të i zvogëluarshtatë mrekulli të magjishmemë ngrenë në piedestal flurormugullimi e arrin universin ...
Full story
image

Kujtesë në pragvjeshte...

Kujtesë në pragvjeshte... Zogu qau si një gjeth i verdhë.Qau në heshtjeme lot vjeshte. Cicëroi si ëndërr..!Eh, sa ëndrra ka shtegtimi!..Një pupël si jetëshkrim la në folezë,la ...
Full story
image

Marë Priftja ‘’kërren’’ bejte

Marë Priftja ‘’kërren’’ bejte Ditë e zakonshme e viteve ’60 në Himarë. Autobusi i linjës Vlorë-Sarandë, i quajtur SATA, kishte ndaluar te sheshi i vetëm i ...
Full story
image

EPIKË FETARE

                            EPIKË FETARE Te derë e kishës, te derë e xhamisë kërkova shpëtimin.Ndihmë i kërkova Zotit, as ’Ndihmo veten’ nuk më këshilloi. Lexova Kuranin, lexova Biblën, i urtë ...
Full story
image

KUR EDHE NE LETËRSI OPEROHET SI ME LAZER

Harallamb Fandi   Libri " Aksion në vaskën e banjës", i shkruar së fundi nga Sazan Goliku, më tërhoqi vëmendjen me freskinë dhe morinë e larmishme të ...
Full story
image

“U”-ja e vogël e pësores dhe si po e pëson Camaj nga “zbardhuesit” filologë

  U bâ nji çerek shekulli qyshkur se Camaj e filloi zbarkimin e tij triumfal në atdheun e mohuem. Ai iku si nji i ri me ...
Full story
image

PARA FILLIMIT TË FESTIVALIT TË TEATROVE NË BUTRINT

                  Lotoret prej terrakote, të plasaritura,  të çara nga kripa dhe acidi i syve njerëzorë, ndiejnë t’u njomet hiri i tragjedive prapa xhamave të muzeut në Butrint!   Përse i mblidhnin ...
Full story
image

Opozitë mos bëj kompromis

    Janë disa arsyet që sot me të vërtetë po shoh një opozitë. Dhe që aq të domosdoshme e ka demokracia. Sidomos ajo shqiptare. Vendi ku ...
Full story
image

BRIGADA VIII SULMUESE OSE “BRIGADA I E RE”

     Nga krijimi i çetave të para partizane, ditë pas dite, javë pas jave dhe muaj pas muaji, Lëvizja Antifashiste Nacional­-Ҫlirimtare në pranverën e vitit ...
Full story
image

ZHGËNJIM

ZHGËNJIM   Muzg në agim Miqësia,   Zhgënjim!  ...
Full story
image

MBI KUAJ FJALËSH KALËRO

MBI KUAJ FJALËSH KALËRO   Nëse shputat e këmbëve gjak të janë bërë Të përpjetave gurore marrë, Mos rri pas plagëve t’i shohësh gjak si kullojnë    Ecjen mos ndal!   Nëse shputat ...
Full story
image

NË UDHËT E JETËS

NË UDHËT E JETËS Në udhët e jetës kryqëzime, kthesa,dritë, errësirë, klithma ngazëllimi. Në udhët e jetës pendimi, e vërtetazemra dhe shpirti drejt amëshimit. Në udhët e kësaj jete lotët dhe ...
Full story
image

ME HËNËN E RE NËNA DHURATA JEPTE…

ME HËNËN E RE NËNA DHURATA JEPTE… QAZIM SHEHU Me hënën e re dhurata na jepte nëna, Treteshin ato kur faqet e ngrëna, Hëna i fshihte në tjetër dëshirë, Dhuratat ...
Full story
image

Shakaja

    Shakaja  ese  Brenda një harku prej njëzetegjashtë minutash, në pesë kontinentet, në qindra gjuhë u perhap lajmi i shuarjes së Markezit (Gabriel Garcia Marquez). Herët në mëngjes, ...
Full story
image

Tretshmëria dhe patretshmëria e njeriut

Tretshmëria dhe patretshmëria e njeriut (Trupi dhe Shpirti(¹)) Shoqëria shqiptare prej po thuaj tre dekadash ka rënë pré e një rendi ekonomiko-politik dhe social të padëshirueshëm, ku ...
Full story
image

LAMTUMIRЁ NDRYSHE

Vullnet Mato   LAMTUMIRЁ NDRYSHE   Kur fryma të më thotë lamtumirë, dua, mos derdhet as një pikë loti për mua. Përjetimin tim, ta qajë vetëm nëna, në parajsë, ku ndodhet shpirtargjendja.                          ...
Full story
image

MJAFT NA MALLËNGJYET ME HOMOSEKSUALËT

  E gjithë media e shkruar dhe televizive, opinionistë të njohur, psikologë, përfaqësues shoqatash të ndryshme e sidomos ata të mbrojtjes së të drejtave të Njeriut, ...
Full story
image

KUR DO TË BËHET SHQIPËRIA?

KUR DO TË BËHET SHQIPËRIA? Nga Frank Shkreli Kanë kaluar më shumë se 25 vjet nga shembja e komunizmit në Evropë.  Kisha menduar dhe besoja se shqiptari ...
Full story
image

SINONIMET E DHIMBJES SË NJË POETI

      (Hamdi Skeja në librin “Ekstremume”)    Të shkruash për librin e parë të një një autori, do të thotë ta rivendosësh atë në një mendim ...
Full story
image

Lotë amaneti

Nga  Petrit Malushi     (Fragment nga novela „Gershetat ne sepete“, ngjarje e jetuar)Heroina e Popullit, Fato Berberi, gjatë Operacionit të Dimrit 1943-1944, u plagos në ...
Full story
image

TAKIME, QË NA SJELLIN NË KUJTESË NOSTALGJINË E VITEVE TË SHKUARA…

Skicë: TAKIME, QË NA SJELLIN NË KUJTESË NOSTALGJINË E VITEVE TË SHKUARA… Nga:  Murat Gecaj Secilit nga ne, i ka ndodhur ose mund t’i ndodhë që, për një ...
Full story
image

RRUGËT E FOTOGRAFISË SONË NË SYRIN E NJË STUDIUESI

      Fotografia, jo më si një zanat, si mjet fiksimi i figurës njerëzore, i sendeve e objekteve, i natyrës dhe i ngjarjeve te rëndësishme të ...
Full story
image

HISTORIA E DURRËSIT, MBI DHE E NËN DHE

Arkeologët dhe historianët e qytetit të Durrësit, Prof. Dr. Hava dhe Sali Hidri, tashmë njihen në opinionin shkencor, si zbulues, studiues dhe botues, brenda e ...
Full story
image

Pse qesha me lot me deputetin “Kaubojs”?

TEST ME NORMAT E MËSUESIT PËR SHQIPEN E DEPUTETIT !!! Pse qesha me lot me deputetin “Kaubojs”? Më ngacmoi që të shkruaj këto radhë një “bashkëbisedim” midis ...
Full story
image

Një cikël me tri poezi

Thonë Thonë për mua që shkruaj çiltër dhe vesin e nxjerr lakuriq?! Nëse, me të vërtetë, e kam arritur, le të më vënë si KRISHTIN në kryq! Në ...
Full story
image

SHQIPËRIA ME TRE LOBINGJE NË WASHINGTON

SHQIPËRIA ME TRE LOBINGJE NË WASHINGTON Nga Frank Shkreli Në të vërtetë nuk është Shqipëria që ka tre lobingje në Washington, por, sipas të dhënave në median ...
Full story
image

Hallë Sanua dhe Qemali

Hallë Sanua dhe Qemali Elegji, nga Luan Çipi   E kujtoj me nostalgji, Sanie Çipin edhe djalin. Nënë, me dymbëdhjetë fëmijë. Në fund... ngeli me Qemalin. * Në Çiçaj, vuri kurorë, Qytetarë Gjirokastritë, Me çiflig ...
Full story
image

NGA SHËNIMET E NJË LEXUESI

NGA SHËNIMET E NJË LEXUESI                                         ...
Full story
image

Grinuiç

  Grinuiç Nga Fatmir Terziu   Më duhen sy të shoh moshën tënde. Gjysma midis në verbërinë e dritës, ditët e mia në këtë botë të errët dhe të gjerë, më duhet ...
Full story
image

AUTOPSIA E ENVERIT NGA “DOKTOR” DERRI I KOLKOZEVE

Nga Fritz RADOVANI: Pjesa e XIII.   10 MAJI 1959: ORA 5.00 PUSHKATOHET BRIJ LIQENIT DON DEDË MALAJ Shqipnia pergatitet me pritë në Tiranë Nikita S. Hrushovin. ...
Full story
image

NJË JETË, E PËRKUSHTUAR PËR ATDHEUN E POPULLIN TONË…

NJË JETË, E PËRKUSHTUAR PËR ATDHEUN  E POPULLIN TONË… (Festohet 98-vjetori i ditëlindjes së Gjen.Leit.Rrahman Parllaku, “Hero i Popullit” e “Nderi i Kombit”) Nga: Prof.Murat Gecaj           publicist ...
Full story
image

Kollarja e Bardhë

Kollarja e Bardhë Nga Fatmir Terziu   Dhe mendoni se diku ka pozuar kollarja?   Jashtë kokrizave dixhitale. Ndodh e Bardha të zhbëhet ngjyrim. E ftohtë.   Krisje. Zgjidhje. Zgjedhje.   Ka gungën e saj kollarja, eh, ndodh, varja mëngjeseve ...
Full story
image

QIPARISI DHE KANARINAT

QIPARISI DHE KANARINAT   Dy kanarina me puplat  ngjyra-ngjyra, flutura, Me zërin e tyre varg mjalti teksa u rridhte nga buza, Me zjarrin e syve të bukur prush që ...
Full story
image

Një mjek që "shëron" dhe me penë

                       Libri me tregime"Të vërtetat e ëndrrës" të MYZAFER  BERBERIT                            (ese) Nga   Përparim  Hysi      Nuk është  herë e parë që shkruaj për Myzafer Berberin. Dhe, nëse ...
Full story
image

A ka ekstremizëm dhe radikalizëm islamik te Shqiptarët e Luginës së Preshevës!?

      Mobilizimi i policisë së Kosovës dhe Apeli i Ambasadës së SHBA-ve, se gjatë Festës së Pashkëve mund të ketë shprehje të ekstremizmit dhe radikalizmit islamik ...
Full story
image

“ҪADRA E LIRISË”, “QEVERIA TEKNIKE” dhe “REPUBLIKA E RE”.

“ҪADRA E LIRISË”, “QEVERIA TEKNIKE” dhe “REPUBLIKA E RE”.  Prej 18 shkurtit 2017, pra gati prej dy muajsh, në Shqipëri, në qëndër të Tiranës, në bulevardin ...
Full story
image

Vetë e pati fajin, përse na dha raki…!

Vetë e pati fajin, përse na dha raki…!     Nuk la fshat dhe shkollë pa ndërruar. Vitet e fundit para se të vinte demokracia i takoj të punonte ...
Full story
image

Jetë e iluzion

Jetë e iluzion Astrit Lulushi Liria është iluzion për të krijuar realitet të rremë. Njeriu jeton i ndërvarur, nga lindja në vdekje. I sapo lindur ai ...
Full story
image

Po-ja rurale dhe Jo-ja e Metropolove

    Qytetet e mëdha, apo qëndrat kryesore të Turqisë. Si Stambolli, Antalia, Ankaraja, Izmiri, Adana, Van, Manisa, Mugla, Dijarbakiri, Hataj, Çanakale, Shirnak, Balikeshir, Tekirdazh, Bater, Hakari, ...
Full story
image

Lilian Hayden që zbuloi “një mrekulli shqiptare”

Lilian Hayden që zbuloi “një mrekulli shqiptare” Dr Fatmir Terziu     Lilian Hayden, një misionare katolike, pjesë e dinastisë së kësaj familjeje me emër në SHBA, që kishte ...
Full story
image

Historia ime?

Është një poezi, nga ato lloj poezish që cilësoheshin “alarme dhimbjeje nga fronti i luftës” dhe që realizoheshin nga korrespodentë, apo të dërguar specialë të ...
Full story
image

Pozita e korruptuar

Pozita e korruptuar dhe opozita e dobët, fatkeqësi për popullin Opozita  është jetike në një shoqeri të evoluar, ndërsa ne shoqeritë ende në proces të pjekurisë ...
Full story
image

"SQUASH"

Kjo poezi ndodhet në arkivat britanike. Është e panjohur më parë. Është realizuar nga Adamson dhe është botuar për herë të parë të enjten e ...
Full story
image

MOJ NENOKJA IME- MAKOS

* **                                               ...
Full story
image

A do të ndodhë ndonjëherë dhe në Shqipëri, ajo që ndodhi me Presidentin Ruzvelt në vitin 1913?

A do të ndodhë ndonjëherë dhe në Shqipëri, ajo që ndodhi me Presidentin Ruzvelt në vitin 1913?  Dr Fatmir Terziu Teksa në mesin e arkivave ka mbetur ...
Full story
image

THIRRJE NGA ZBORI

 NGA DITAR (i konvalesencës ideologjike) me rastin e 15 Prillit ditës  Deportimit tim në Kooperativën Bujqësore të Fier-Sheganit 5.                        THIRRJE NGA ZBORI Prill 1973        Sot jam në zbor ...
Full story
image

NJË BISEDIM MIDIS LASGUSH PORADECIT DHE AT FULVIO KORDINJANOS

Përgatiti për gazetë: Enver MEMISHAJ NJË BISEDIM MIDIS LASGUSH PORADECIT DHE AT FULVIO KORDINJANOS Nga Kudret KOKOSHI Ka shkuar më shumë se një vit. Një mëngjes vjeshte ndodhem në ...
Full story
image

Vidrat dhe xhindet

Vidrat dhe xhindet Reis Mirdita Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta -XXVIII- Ngjarjet, e pra përjetimet e njerëzve lidhur me fëmijët janë pjesë e madhe e këtij ...
Full story
image

POHIMET E PANDERSHME TË VIATÇESLLAV MOLOTOVIT DHE MOLOTOVËT TANË

  Për librin e Felix Tchouevit (Feliks Tuçev) “Biseda me Molotovin”, botim i EXTRA dhe përkthyer me shumë kompetencë nga Pranvera Hoxha, nuk ...
Full story
image

ME RASTIN E 87-VJETORIT TË VETËVRASJES SË POETIT

ME RASTIN E 87-VJETORIT TË VETËVRASJES SË POETIT VLADIMIR MAJAKOVSKI Më 14 prill të vitit të kaluar, me rastin e 85-vjetorit të vdekjes së tij, ...
Full story
image

PERTEJ SE FIGURSHMES SE ZINI VESHIT

PERTEJ SE FIGURSHMES SE ZINI VESHIT Mustafa Lamaj*  Arti nuk shtrihet asnjehere ne vakum sado formal qe te jet ai, kjo eshte e pa mundur, artisti si ...
Full story
image

TË SHPËRFYTYRUARIT

U darkuan me peshk, sallatë e djathë kaçkavall. Me shpresë se alkoli do përndizte kujtimet rinore, Gjergj Kodra piu nxitimthi një dopio raki, po aq ...
Full story
image

Kur zverdhen ditët

Puntorie Muça-Ziba       Kur zverdhen ditët   Kur ditët zverdhen të gjithë fshajnë të gjithë tërbohen frika sëmbon në palcë motre, atë vendi-vend se zë. Ajo kërcëllen gishtërinjtë deri në palcë: ah, edhe ti ...
Full story
image

Djemtë e Vlorës “Akademia Junior”, U-10, nderojnë Vlorën dhe Shqiperinë

A DO TË JETË KY EKIP KAMPION I ARDHSHËM I BALLKANIT   Arritjet e vogëlushve të Vlorës U-10 dhe trajnerit Besi Shabanit, kampion ballkanik për dy vjet ...
Full story
image

PËR DY SHQIPTARË TË MIRË DHE SHOQATËN TONË

              Në këtë 15 vjetor të krijimit të shoqatës së komunitetit shqiptar “Bijtë e Shqipes” në Filadelfia, Pensilvania, e ndjej si detyrim moral por edhe atdhetar, të shkruaj pak ...
Full story
image

Për poetët aktiv në facebook

                  RISI LETRARE PËR RILINDJE…                  (Për poetët aktiv në facebook) Poeti nuk është kalemxhi që shkruan cekt bejte pa ...
Full story
image

I BUKUR SI SY NERMINI

Këngë për Nermin Vlora Falaschin, humanisten dritërore, shkrimtaren fisnike (18. 04. 1921 -28. 11. 2004), emrin e së cilës mban Biblioteka Qendrore e Universitetit “Ismail Qemali”, Vlorë   I ...
Full story
image

Kujtime për mjekët Vrenoz Kuçi, Isuf Guri e Pëllumb Dollani

  Portrete mjekësh të cilët u gëdhendën nëpër kohë...! ( Kujtime e fakte sjellin Dake Tusha e Bardhi Xhamallati për mjekët Vrenoz Kuçi, Isuf Guri e Pëllumb ...
Full story
image

NJË KUJTIM I GËZUESHËM

NJË KUJTIM I GËZUESHËMNga Luan ÇipiGjyshe, babë, nënë e vëllezërNë një foto shoh me mall,Mendja më shkon në kohë tjetër,Të kujtoj ngjarjet me radhë:Babë e ...
Full story
image

Deri në ekzistencë.

Ilir Levonja Me drogë, jo me kapsolle ...  Opozitë më shumë se kurrë e ndjej sot peshën tënde. Dhe ndofta më shumë se unë, e do vendi. ...
Full story
image

HIJA MISTIKE E REXHEP BELIT

HASAN SELIMI                                HIJA MISTIKE E REXHEP BELIT       Sa e sa herë më ka ardh në mendje të bëj diçka shkencore për Rexhep Belin! Të bëj diçka që ...
Full story
image

PIKAT E VESES

PIKAT E VESESMe duket sikur kam lene dicka manget,me peshon si nje borxh i madh në shpirt,nese s'shkruaj shpesh per fshatin vargje,kuajt e serte,gjelat që ...
Full story
image

SHKOLLAT SHQIPTARE JU PRESIN!

SHKOLLAT  SHQIPTARE  JU  PRESIN ! Nga At Gjergj FISHTA O.F.M.   ATDHEUT Në 115 vjetorin e botimit... Strofat janë të prekuna të gjitha ma vonë nga Autori. Kjo kangë e ...
Full story
image

Gjuha serbe - një jevgë përballë zonjës së rëndë shqipe

Ismail Kadare i përgjigjet letrës së botuesit Henri Çili për hapjen e dosjes së tij gjatë komunizmit dhe tregon arsyet pse nuk e harron dhe ...
Full story
image

Karroca shqiptare xhiron në baltë

Nga Vangjush Saro  Jo shumë kohë më parë, një gazetar i huaj, ndër “bukuritë” e tjera nga Shqipëria e viteve të fundit të Socializmit, ofronte për ...
Full story
image

GJIROKASTRITJA

QIELLI E KISHTE DËGJUAR LUTJEN TUAJ   Fatmir Terziu Bukuroshi, një rinosh me shumë hijeshi, elegancë dhe pak gjykim, pasi ka shpenzuar paratë e tij sa majtas dhe ...
Full story
image

PSE PRAPE SIRIA?

PSE PRAPE SIRIA?   Ditën e martë data 4 Prill, një sulm me armë kimike në qytetin Khan Shaykhun të Siris, qytet prej kohesh i kontrolluar nga ...
Full story
image

sakrifica e pengut

NGA ARMELA HYSI   sakrifica e pengut   ajri qe i përsyktë sikur agimi të kish ngrirë mbi çatitë naive të historisë së përgjysmuar. ndoshta vetë rrëketë e ...
Full story
image

AKADEMIKU BEDRI DEDJA: NDERIM E KUJTESË, PËR NJË PERSONALITET SHUMËPLANËSH...

Në 13-vjetorin e ndarjes nga jeta: AKADEMIKU BEDRI DEDJA: NDERIM  E KUJTESË, PËR NJË PERSONALITET SHUMËPLANËSH... Nga: Prof. Murat Gecaj         publicist e studiues                                                         “A të kujtohet, xhaxhi Bedri,   ...
Full story
image

Re helmesh

SHPËRTHIME Re helmesh.Brenda zhurmave dhe erës së keqe,dritaret luten t’ i hapë një dorë njeriu. Ku një avlli;  Një burim të më japi vlera. Një arrë, nota të ...
Full story
image

Të reja: Njëzetë ndaleska të vogla..., aspak për të qeshur

Të reja: Njëzetë ndaleska të vogla..., aspak për të qeshur 1. Deputeti: “Ju thoni se ka ardhur një njeri në derë që dëshiron të më takojë mua? ...
Full story
image

Kujtesë nderimi për vajzat e djemtë e rrugës”Drashovica” të Lagjes së Re që i dhanë tonin qytetit të Pavarësisë ndër vite!

    Fragment nga libri- “Të pathënat e jetës”                           Ecje ndër vite me bashkëshortin tim Fitim Haxhiraj      Intervistoi Vivra:                    Fitim Haxhiraj   Kjo është një ndër pyetjet ...
Full story
image

PËR TIPIN QË PIU VERËN, PËRMBYSI KUPËN DHE SHAU TË ZOTËT E SHTËPISË NË NJË DITË FILLIMPRILLI!

PËR TIPIN QË PIU VERËN, PËRMBYSI KUPËN DHE SHAU TË ZOTËT E SHTËPISË NË NJË DITË FILLIMPRILLI!        Këtë tip e quajn Vasil Klironomi. “Merë frymë” ...
Full story
image

NJË FSHESË E HEKURT DO TË FSHIJË USHTRINË

NJË FSHESË E HEKURT DO TË FSHIJË USHTRINË (Fragment nga romani “Pas kuintave te Teatrit Diktonian”)   Kapitulli i dytë      Lajmi u rrëzua nga Maja. Pesha e tij ishte ...
Full story
image

"Amza" e një dhimbjeje të madhe " Vajet e pranverës mashtruese" të Bajame Hoxha (Çeliku)

Titulli i kësaj "eseje" është paksa metaforike. U mundova disi dhe them se duhet të kem qëlluar në shenjë. Kam lexuar qindra libra të autorëve ...
Full story
image

FRERI

FRERI Tregim QAZIM D.  SHEHU Pasi i kishte bërë tri vite burg prej asaj të mallkuare gjuhë ,nga që nuk rrinte dot pa llapur, Mirash Duri zuri vend ...
Full story
image

GJUHA SHQYPE

Nga At Gjergj FISHTA O.F.M.: Pjesa e XI   Kjo kangë, nji nder ma të bukrat poezi lirike të At Fishtës, kje botue në rasen e pesëdhjetëvjetorit ...
Full story
image

Njëzetë ndaleska të vogla..., aspak për të qeshur

Njëzetë ndaleska të vogla..., aspak për të qeshur Fatmir Terziu 1. Një njeri i varfër ishte shumë i lodhur nga një fushatë e gjatë për politikanët, (aman ...
Full story
image

"KASANDRA SHPËTON POR. . . , EDHE SHPËTOHET

 ( Paramnezi *)           ( E regjistruar në TOP CHANNEL për të kërkuar ndihmë )         Zëri I skafistit me tonin e një harbuti: - Po mbytemi, ...
Full story
image

MAKTHI

  Tregim                        Ata ishin katër. I kishin thirrur me ngut, pa e ditur përse. Qendronin të heshtur, në pritje si ...
Full story
image

BINOMI RAMA – VUÇIÇ KUNDËR KOSOVËS

  Ideja e hedhur në Samitin e Sarajevës (16.03.2017) për krijimin e tregut të përbashkët ballkanik po bëhet, gjithnjë e më shumë, objekt debatesh në kryeqytetet ...
Full story
image

DIMËRI TROKET TEK PORTA E NE JEMI KRUSHQ

Baam - baaam, i paloj me vargje pas  porte të Shtëpisë) “Miqtë”, m’i ka lidhur kërpeshi kanapit në grazhd Dhe, sulen pas shpine kur dal tek Livadhi ...
Full story
image

A ËSHTË KJO KOHA E ERRËSIRËS SË MADHE?!

A ËSHTË KJO KOHA E ERRËSIRËS SË MADHE?!                                              Nga Frank Shkreli A është kjo periudhë e historisë shqiptare, koha e errësirës së madhe politike dhe morale?  ...
Full story
image

FRYMËZIM, DASHURI, DHIMBJE, JETË E ATDHE, NË KRIJIMET E POETEVE E SHKRIMTAREVE TONA

Kadri Tarelli shkruan: Meditim mbi librin “Kur flasin zemrat”. Shkruar nga Murat Gecaj Para pak kohësh, në një takim miqsh në Durrës, Dr. prof. Murat Gecaj më ...
Full story
image

DEMOKRACI

Kjo poezi ishte gati një himn në vitin 1899. Kur ajo u botua nga “Clarion” në 4 Mars 1899, gazeta “Herald” e asaj kohe thuhet ...
Full story
image

ILIR META…NJERIU I SAKRIFICAVE….

                  Është e vërtetë se  skarpalliu Ilir Meta më ka befasuar ngahera gjatë këtyre 26 viteve të demokracisë. Ai është ...
Full story
image

“Të tjerët”, proverbi dhe fluturakët

“Të tjerët”, proverbi dhe fluturakët Dr Fatmir Terziu   Ndërsa që në ringritjen e kësaj “Godine” të Lirë nga Fjala, komunikimi me Faruk Myrtajn ka qenë zanafillës, ajo ...
Full story
image

“DITËT DIBRANE”, GJALLËROJNË JETËN E KRYEQYTETIT TONË…

“DITËT DIBRANE”, GJALLËROJNË JETËN E KRYEQYTETIT TONË…(Nderohet “Mësuesja e merituar” Nazmie Pasholli dhe Luiza Gega, Ambra Meda e Suela Lala) Nga: Prof.Murat Gecaj          publicist e studiues 1. Kishte ...
Full story
image

Instinkti dhe tendenca sokratiane

Instinkti dhe tendenca sokratiane “Di një gjë, që s’di asgjë!” Dr Fatmir Terziu   Këto kohëra, me syrin tek letrat shqipe, si syri tek pantallonat e disa djelmoshave, ...
Full story
image

JA KUSH KA QENE KORCA

JA KUSH KA QENE KORCA MIQTE E MIJ… KORCA DJEPI I KULTURES.....KORCA PARISI I VOGEL....KORCA....QYTETI I SERENATAVE.... Foto........Një grup studentësh shqiptarë në Montpellier të Francës në ...
Full story
image

VJERSHA TË THURURA MBI MAGJINË E PËRRALLËS DHE ËNDRRËS

Prof.dr.sc.Faik SHKODRA  VJERSHA TË THURURA MBI MAGJINË E PËRRALLËS DHE ËNDRRËS  Letërsia për fëmijë viteve të fundit përherë e më shumë po pasurohet me vepra zhanresh të ...
Full story
image

Poezi nga cikli “Imazh”

Reis Mirdita Poezi nga cikli “Imazh” 3. Plepat Te radhitur në breg Të përroit ujë cekët, plepat Valëviten në ciklin miklues Të erës së pranverës, Që vonoi... 2.10.2016 4.Në bulevard Vetura ...
Full story
image

MBESA IME, ANXHELA

MBESA IME, ANXHELA Nga Luan Çipi  Vajza në foto, e gëzueshme dhe e dukur, Është mbesa ime e shtrenjtë, Anxhela Gore, Studente e banuese në Holandën e bukur, Që ndjek ...
Full story
image

TIGRI GREK I “ LIGJIT TË LUFTËS ”

TIGRI GREK I “ LIGJIT TË LUFTËS ”   Tigër grek, tigër helen, tigër i sajuar i murgjëve dhe i Ushtrisë fashiste greke ti që N. Zervën e shndërrove ...
Full story
image

Shqipia asht illirishtja e lashte me fjaleza te vogla e te ndara

Shqipia asht illirishtja e lashte me fialeza te vogla e te ndara, ashte glua qe ka kriju gluet e tjera. Duke hyre per here te ...
Full story
image

Tradhëti apo pamundësi?

PUSHTIMI I SHQIPËRISË MË 1939: TRADHËTI APO PAMUNDËSI?!   Tradhëti apo pamundësi?    7 prill 1939 natyrshëm ka zënë vend jo vetëm në historiografinë shqiptare por edhe në ...
Full story
image

VJERSHËTORI I PATRIOTIZMIT DHE DHIMBJES PER ATDHEUN.

Aleksandër Stavre Drenova (Asdreni) (11 prill 1872-dhjetor 1947)   “… Shqipëri, o mëma ime, ... /Shpirt e zemër më gëzohet/… / Në liri të të vështronj /… / ...
Full story
image

Mungesa e zërit kritik nga intelektualët

  Pas fjalës “elitë” nënkuptohen qartë politikëbërësit, akademikët, ekonomistët me influencë si dhe analistët që përcjellin ngjarjet dhe shqyrtojnë arritjet e këtyre elitave. Duke bërë një ...
Full story
image

EDI RAMA NUK VLEN AS PËR KRYEMINISTËR AS PËR KURBAN. KUR TIRANITË NUK DORËZOHEN PËRMBYSEN

  Zhan Zhak Rusoi, filozofi dhe iluministi i madh francez i ka lanë si testament njerëzimit veprën e vet monumentale "Kontratën Sociale", ku shpjegon qartë se ...
Full story
image

"Plluq"! Ka një mesazh ... për ty!

"Plluq"! Ka një mesazh ... për ty! Fatmir Terziu   Medemek ishte lodhur. Kishte shtrirë duart mbi porcelan duke i digaçur në banjën e tij. I kishte kryqëzuar ...
Full story
image

Hakmarrja e mullait të rrejshëm

Hakmarrja e mullait të rrejshëm Reis Mirdita Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta -XXVII- I refuzuar dhe i pështyrë, njeriu xhinde i metamorfozuar në mulla, nuk e ...
Full story
image

Sikur Artani të ishte sot në detyrë

Ilir Levonja Sikur Artani të ishte sot në detyrë   Në vendin tonë një ish polic duhet të mos jetë asgjë. E kam fjalën për ndonjë meritim statuti ...
Full story
image

NE BJESHKËT E DUKAGJINIT

  NE BJESHKËT E DUKAGJINIT   Linda në Rivierë, ku valëzon detit Jon, E mendoj çdo çast, malli më mundon, Në zemër mbaj dhe një tjetër dashuri, Për bjeshkën e ...
Full story
image

Edhe Koço na mungonte

Ilir Levonja     E kam fjalën për Koço Kokëdhimën. Dhe nuk e di përse na duhet. Pasi sistematikisht ka qënë objekti ynë. Skandali i Sarandës në ...
Full story
image

"Dora ilaç" e bletës

 Këtë tregim që sjell për lexuesin, ma ka treguar gjyshja ime nga babai dhe, tek e dëgjoja së pari nga ajo,as e mendoja se kishim ...
Full story
image

Ç`KOSTUM DUHET TË VESHIM

Ç`KOSTUM DUHET TË VESHIM QAZIM SHEHU Ç`kostum duhet të veshim Në ditën më të bukur të kombit, Drejt kësaj dite ecim Me gjunj të lodhur..   Kostum me ngjyra ,lakmues rrufesh Shekujve shpirtin ...
Full story
image

Kur gjykojmë qeverinë

Kur gjykojmë qeverinë nga Andon Dede, Nju York ​Para se të ndalem konkretisht tek tema, jo pa qëllim, dua të hap një parantezë të vogël. E fillova ...
Full story
image

BLINI I GRISE...

BLINI I GRISE... -Fisnikut Zeqir Lushaj- Kuvende burrash mblidheshin, Nderroheshin kutitë e duhanit, Dyertë e zemrave rrinin Në kullen e Sadik Selmanit. Udhetaret ndalonin me deshirë, Aroma e blinit i mbushte miresi, Dhe një ...
Full story
image

Të dielën e pas një Prillit

 Të dielën e pas një Prillit -Dëgjo ç ‘më panë sytë- më tha miku im Alush Avduli . - Sot paradite një shofer i makinës së ...
Full story
image

SIKUR FLASIM BALLË PËR BALLË

SIKUR  FLASIM  BALLË  PËR  BALLË           Sa pak tregime ka! E ke vënë re, Faruk?         Shkruhen ngjarje pa rreshtur, por që s’bëhen kurrë tregime. Nuk e di se sa të ndërgjegjshëm janë ...
Full story
image

VIKTOR QURKU: “MOS HARRONI”

NEBI DRAGOTI                   VIKTOR QURKU: “MOS HARRONI” Vetëm Ministria e Kulturës, si detyrë të vetën, mundet të bëjë perkujtimin e poetëve, që kanë ndrruar jetë duke u ...
Full story
image

ÇADRA E ROJEVE TË DEMOKRACISË NË TIRANË

REXHEP SHAHU ÇADRA E ROJEVE TË DEMOKRACISË NË TIRANË Nëse këtë vend e cilësojnë ende demokratik, nëse ndokush beson ende se ka ngelë shpresë se nuk është ...
Full story
image

Emrin e ka thjesht: Kripë në shqip

    Emrin e ka thjesht: Kripë në shqip Vlora nga distanca duket,  si një nuse e re Dr Fatmir Terziu   Natyrisht është fëmijëria. Ajo moshë delikate, që plotëson më pas shenjat ...
Full story
image

Çështje emri

Çështje emri Astrit Lulushi Fise të lashtë që banonin dikur në trojet e shqiptarëve, as nuk e dinin se kishin një identitet të përbashkët, “Ilir", sepse veten ...
Full story
image

Jeta vjen radhë

                  Jeta vjen radhë Nga Fatmir Terziu   Dëgjomëni, pëshpëritjen e lënë mbi tasstierë të shtrenjtit e mi, vëllezër, motra, grua, nënë, të dashurit fëmijë, jam me ju edhe tani.   Tani që dita ka filluar të ...
Full story
image

SKËNDER BANI, URTËSIA

SKËNDER BANI, URTËSIA Nga Luan Çipi       Skënder Banin e kam parë Dhe e kam njohur si kunat. Në moshë, thuajse, barabar, Të ndryshëm ishim në shtat.   Djalosh trup lastar, i gjatë Gjithnjë ...
Full story
image

VËLLEZËRIT

VËLLEZËRIT Tregim nga Pierre-Pandeli Simsia Vdekjen e babait 74 vjeçar në pragpranvere, të pesë fëmijët e tij e përjetuan dhimbshëm ashtu siç përjetohet humbja e njeriut të ...
Full story
image

Lëvizja “Kokëdhima” – si “Zgjidhje”e çprangosje për lirinë e demokracinë

Lëvizja  “Kokëdhima” – si “Zgjidhje”e çprangosje për lirinë e demokracinë   Nga Skënder S.KAPITI Lëvizja politike e ndërmarrë nga z. Kokëdhima që me të drejtë është ...
Full story
image

Mesazhi kulturor elbasanas për Haradinajn

Mesazhi kulturor elbasanas për Haradinajn Dr Fatmir Terziu Nuk është rastësi që shpirti elbasanas bëhet njësh në kohë të tilla, kur njeriu kërkon medoemos të mirën ...
Full story
image

FATI I DY VARREVE

FATI I DY VARREVE (Fragment nga romani “Pas kuintave te Teatrit Diktonian”)   Kapitulli i parë        Zhvarroseshin dy varre. Në të njëjtën kohë. Përmbajtja e tyre ishte një kontrast ...
Full story
image

Dy poezi nga Viron Kona

Dy poezi nga Viron Kona   Uji nga Qafështama Kur mbërrita në parkun Qafështamë, roja i parkut me nj`shishe uji m`u afrua, “-Pi nga ky uji, -m` tha ...
Full story
image

Jul Variboba, poeti i vlerësuar nga Arkivat britanike

Jul Variboba, poeti i vlerësuar nga Arkivat britanike Dr Fatmir Terziu   Literatura ka qenë, mbeti dhe ende është shumë borxhlie tek zjarri i bardhë i fesë. Misteret ...
Full story

NDERIM E KUJTIM, PËR HAXHI DEDE RESHAT BARDHIN…

Në 6-vjetorin e ndarjes nga jeta: NDERIM E KUJTIM, PËR HAXHI DEDE RESHAT BARDHIN… Nga: Prof.Murat Gecaj          publicist e studiues Shtatë vjet  më parë, pra ...
Full story
image

NJË SKENË MALLËNGJYESE…

                     (SKICË)                                 ...
Full story
image

Me rastin e “Panairit të turizmit”

NATYRA DIBRANE  “GUACKA” QË MBAN  “PERLËN” E BUKURISË SHQIPTARE Me rastin e “Panairit të turizmit” “Në shtyp flitet për “minierat e kaltra”, për bregdetin tonë bukuri rrallë ...
Full story
image

A e hanë shqiptarët sapunin ?!

A e hanë shqiptarët sapunin ?! Nga Reis Mirdita E mbajmë mend mirë ditën kur Ilir Agë Metës ia nxorën në shesh ca video të haramisë. „E hëngër“, thanë shqiptarët por e ...
Full story
image

Buka e nënës

                    Buka e nënës Nag Fatmir Terziu Bujanë në lumin e madh të lotit buit buhërt brumin e ngjeshur duart vetëm ato të hapura përqafojnë agimet shtruar... Buka e ndorme ia kalon bukës cilët ...
Full story
image

NË KUJTIM TË MASAKRËS SË TIVARIT

  Portali i lajmeve nga Ulqini, “Ulqinionline” njofton se të djelën me 2 mars, në kujtim të Masakrës së Tivarit, 72 vjetë më parë – Shoqata ...
Full story
image

ÇADRA SI SIMBOL I SHTËPISË SË LIRISË, DHE I SHQIPËRISË SË NESËRME EVROPIANE

  REPUBLIKA E RE PO LIND2 PRILLI APEL QËNDRESE PËR KAUZËN KOMBTARE         Partia Demokratike dhe ansambli i opozitarizmit shqiptar, të përndjekurit politikë, rinia, intelektualë, veteranët dhe mbarë ...
Full story
image

Jul Variboba, poeti i vlerësuar nga Arkivat britanike

Jul Variboba, poeti i vlerësuar nga Arkivat britanike Dr Fatmir Terziu   Literatura ka qenë, mbeti dhe ende është shumë borxhlie tek zjarri i bardhë të fesë. Misteret ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1