Fatmir Terziu

image

RESPEKT PER AKTORËT, POR JO PËR FILMAT

NGA HASAN KOSTRECI     Duke patur jo vetëm dashuri, por edhe pasion për artin, më kujtohet që qysh në fëmijëri kërkoja t’i ndiqja të gjitha kurset e
Full story
image

“Çadra e Lirisë” - "institucioni" që shtron arsyen e një njësie për parandalimin e problemeve

“Çadra e Lirisë” - "institucioni" që shtron arsyen e një njësie për parandalimin e problemeve Dr Fatmir Terziu   “Çadra e Lirisë” tashmë ka krijuar një institucion. Një ...
Full story
image

NË KORAB, NË KRESHTËN QË PUTHET ME QIELLIN!

  Lumturinë e vlerëson kur përballesh me udhëtime.  Jean Sasson       Ka rrugë të cilat nuk maten me kilometra e orë udhëtimi, por me mori impresionesh dhe ...
Full story
image

Shqipëria prej 25 vitesh në anarkodemokraci

  Nga Skënder S.KAPITI Demokracianë Shqipëri por edhe ajo në Kosovë funksionojnë si një anarkodemokraci pasi  akoma edhe Sot, kjo “Demokracia” në Shqipëri  ashtu si edhe ajo ...
Full story
image

Ptolemejtë e lashtë...

ARDHACAKËVE HELEN Ptolemejtë  e  lashtë  qenë çamPirrro Burri i Epirit  ishte  gjak  i tyre, ai  prapa  vetes  la  epokëvepra e tij s´ishte aq e përsosur Nuk dua të kem ...
Full story
image

A është korrekt shtypi shqiptar?

A është korrekt shtypi shqiptar? Reshat  Kripa Në këtë shkrim dua të ngre një çështje mjaft të rëndësishme të ditëve të sotme: A është  me të ...
Full story
image

Refleksion i ditëve të zeza të 1997-ës

Në kuadër të 20 vjetorit Refleksion i ditëve të zeza të 1997-ës Disa ditë parë  ndërsa zbrisja nga  kodrat e qytetit ku kisha dalë për shëtitje, ...
Full story
image

NË TË DYZETËN DITË TEK “ÇADRA E LIRISË”….

Ramiz LUSHAJ   NË TË DYZETËN DITË TEK “ÇADRA E LIRISË”….                 Dje, në të dyzetën ditë, isha tek e cilësuara nga politika e në masmedia si “Çadra e ...
Full story
image

LEKA KRUTA-FERNANDELI

LEKA KRUTA-FERNANDELI NGA Luan Çipi    Leka Krutën kush e ka njohur, Ai, që ia ka soditur hiret, Mendje, trup e ka të çlodhur, Ka shijuar eliksiret!   Njëqindepesëdhjetë premiera, Ndenë lëkurë, tetëqind role, Leka ...
Full story
image

Me romanin "Kodi i baltës së pjekur" shkrimtari Çlirim Hoxha, është ngjitur në majën më të lartë të krijimtarisë së tij letrare

Letërsia e Realizmit Socialist që u instalua për 50-të vite në sistemin komunist në Shqipëri, dëmtoi shumë jo vetëm Letërsinë Shqiptare, vetë shkrimtarët dhe artistët ...
Full story
image

Kokë më kokë ne rrimë

Qazim Shehu +++   Kokë më kokë ne rrimë Pa qenë njerëz të mëdhenj, Jemi të zakonshëm, e dimë, Edhe pse lavditë ngrihen si shkëmbenj.   Të dashuruar besojmë Tek njëri tjetri verbërisht, Hijet e ...
Full story
image

Për ne nuk ka kthim

Për ne nuk ka kthim   Dielli do të lindë për botën,përsëri Dhe yjet do bëjnë gjithandej dritë Vetëm për fatet tona,që prapë lahen me lot Për ne qajnë e ...
Full story
image

Babai dhe djali

Babai dhe djali (Fabulë) Tregojnë në lashtësi, pleqtë nuk i mbanin në shtëpi, bezdi e kishte familja, djali në kurriz hidhte baban e tij. Kalonte një lum, ecte ne livadh, ngjitej lartë ...
Full story
image

Dramaturgu Bashkim Kozeli - Krenaria e shkollës Skenderbej.

  Me gëzim më duhet të pohoj në këtë ditë të shënuar, që edhe pse ka kaluar rreth njëçerek shekulli qyshkurse ne krijuam ...
Full story
image

SHPELLA E BAJRAM CURIT

Remzi Salihu     SHPELLA E BAJRAM CURIT       Thellë në shpellë fshehte atdheun Rrethimi thyente dhëmbë tërbimi Por në ty ishte skalitur lulengadhnjimi O lalë Bajrami!   Si bukë shpirti gatuhejnë ty njerëzimi Ujë durimi ...
Full story
image

GËSHTENJA E BAJRAM CURRIT

 Nga Zeqir Lushaj - Në fshatin tim, në Gri të rrethit të Tropojës, u ruejt rreth një shekull, “Monument kulture”, gështenja e Bajram Currit. I qëndroi një shekulli, por jo ...
Full story
image

Dy fjalë rreth romanit ‘‘Ati dhe Fati’’ i shkrimtarit Kristaq Turtulli

KUR JETA ËSHTË NJË SFIDË, NJË LUMTURI PËR TË MERITUAR, NJË AVENTURË PËR TË PROVUAR.   Dy fjalë rreth romanit ‘‘Ati dhe Fati’’ i shkrimtarit Kristaq ...
Full story
image

Urtia e lënë pas me Fjalët e urta.

Urtia e lënë pas me Fjalët e urta. Dr Fatmir Terziu   E dashur mbesa ime dhe nipi im gjithashtu, në kohët e mëparshme të diturit shkruan, cituan ...
Full story
image

PSE NUK HAPËN SHKOLLA SHQIPE ARVANITASIT NË GREQI?

PSE NUK HAPËN SHKOLLA SHQIPE ARVANITASIT NË GREQI? (NJË PËRGJIGJE ATYRE QË NUK E DINË OSE NUK DUAN TË MËSOJNË HISTORINË…)                                                                                                                         NGA  KRISTO  ZHARKALLIU Fillimisht ...
Full story
image

E dashuruara para pasqyrës

E  dashuruara para pasqyrës               (cikël me poezi) Nga  Përparim   Hysi Kokë! Moj kokë! Kokë! Moj kokë! Ku më shpie?Pse më çon në moteshkuar?Atë kohë përse ma bieTash që ...
Full story
image

QENDRESTAR I PALËKUNDUR, PËR LIRINË E DEMOKRACINË...

Nderim, në 92-vjetorin e vrasjes: QENDRESTAR I PALËKUNDUR, PËR LIRINË E DEMOKRACINË...                                                            “Bajram Curr, o Bajam Curr,                                                             Emri yt s’harrohet kurrë!...” Nga: Prof. Murat Gecaj       ...
Full story
image

ÇADRA E PROTESTES DESHMON SE KA ENDE SHPRESE

REXHEP SHAHU ÇADRA E PROTESTES DESHMON SE KA ENDE SHPRESE Çadra e lirise, sic e quajne disa, çadra e demokracise, ose sera ku rritet shpresa e shqiptareve, ...
Full story
image

Karremi i Ushtrisë për zgjedhje

OPINION Faton MEHMETI Karremi i Ushtrisë për zgjedhje   Derisa në njerën anë flitet për insistimin e Hashimit për formimin e ushtrinë , ata që më së shumti e ...
Full story
image

EDHE NJË HERË PËR FILMAT E KOHËS SË DIKTATURËS

Falenderoj z. Agron Tufa për hapjen e diskutimit mbi vlerat e antivlerat e filmave shqiptarë të krijuar gjatë diktaturës komuniste. Ai ka të drejtë kur shkruan se disa prej tyre ...
Full story
image

KONFLIKTI PERMANENT MORAL I INDIVIDIT DHE I SHOQËRISË

Promovimi i veprës “Boritë e apokalipsit” të autorit z. Gani Mehmetajt   Njëra nga synimet e letërsisë së shkruar është që të kap lexues në përmasa sa ...
Full story
image

“NUKUDI-DHËT” E SHQIPËRISË… DHE TË MENIDHIT.

“NUKUDI-DHËT” E SHQIPËRISË… DHE TË MENIDHIT. Zbulim i hatashëm “nacionalist” nga gazetat e Tiranës: “një gazetar i huaj zbuloi në gazetën “Jurnal Junior” i Minneapolis se…” ...
Full story
image

ARISTIDHI

                  ARISTIDHI Ju kujtohet Aristidhi i gjorë, truppakët e i hajthëm me gjymtyrët                                                                                  si një buratin? Natyrën e mbushi me pemë rrotull shtëpisë përdhese të ngritur me ...
Full story
image

Ali Asllani dhe fshati Vajzë

      Aktualisht fshati i sotëm Vajzë me shtëpi një pjesë të reja ,me punë të mëdha. Nikoqiret kanë zbukuruar oborret kanë fshirë baltërat anës avllive dhe ...
Full story
image

Tahir Bezhani: dy poezi

Tahir Bezhani:    dy poezi     KUR FRYJNË ERËRAT E MALLIT....     Shëtita rrugëve të qytetit     Kalova Çarshisë vjetër     Me mallin e  ruajtur gjatë     Të shoh katrorët ...
Full story
image

BAJRAM CURRI SHTYLL’ E NACIONALIZMIT MARS 1925: SHQIPNIA NË ZI...

Nga Fritz RADOVANI:     ■Dhe, këte Shqipni, nuk e kam gjetë kund ma sakt se tek Don Lazer Shantoja. ... “Nji plakë dhe nji gocë kjajnë përditë në ...
Full story
image

Debat me bashkëbisdim me JOHN HODGSON

KUR BATËRDIA MIZORE E LUBIUT REKLAMOHET SI MREKULLIA HYJNORE E MOISIUT Debat me bashkëbisdim me JOHN HODGSON Përkthyesi në Anglisht i librit të Kadaresë “Kamarja e turpit”.   SALI ...
Full story
image

JOSHEMI ME DEMOKRACINË, GËLLTISIM DEMAGOGJINË!!

Kjo trajtesë me aspekte filozofike dhe përvoja historike në organizimet shtetërore politike, merr shtysë nga aktualiteti i padëshirueshëm i zhvillimeve politike, ekonomike dhe juridike që ...
Full story
image

UberEATS seleksionon Vila Ronel Restaurant

UberEATS seleksionon Vila Ronel Restaurant   Ndoshta jo rastësisht. Ndoshta. Në një ditë kur Valbona Çela dhe bashkëshorti i saj Neritan Çela, bashkë me fëmijët e tyre, ...
Full story
image

NDERIME DHE DENONCIME

NDERIME DHE DENONCIME Kȅto ditȅ poeti V Zhiti reagoi ashpȅr ndaj Presidentit Nishani. Me kȅtȅ rast doli prapȅ nȅ shesh pȅrplasja e vjetȅr midis Presidentit me ...
Full story
image

"Blerim" në moshë të tretë

"Blerim" në moshë të tretë                  Tregim Nga  Përparim  Hysi Ai e shihte vazhdimisht. Ajo vinte tek i njëjti klub dhe,reciprokisht, shkëmbenin buzëqeshje. Tek e kundronte nga larg, ...
Full story
image

KRONIKË: KOSOVA E PËRGJAKUR

(Në mbrëmjen e 24 Marsit 1999, ora 19.50, NATO ndërmerr inkursione sulmuese kundër klikës militare të Sllobdan Millosheviçit) “Ҫështja Kosova” ka qënë problemi më prezent dhe ...
Full story
image

Marine Le Pen ka ngecur në rrjetin e shpifografisë së Beogradit

I dashur Profesor Eshrefi,Ju përshëndes dhe ju përgëzoj për qëndrimin tuaj demonstrative në mbrojtjen e Kombit edhe nga shprehje “sporadike”prej politikanesh që demonstrojnë haptazi se ...
Full story
image

NË GJURMËT E NJË BOTIMI TË RI, PËR FEMRAT KRIJUESE…

NË GJURMËT E NJË BOTIMI  TË RI, PËR FEMRAT KRIJUESE…   (Shënime, për librin e Prof. Murat Gecaj, “Kur flasin zemrat…”) Nga: SEJDO HARKA        publicist e studiues  “Kur flasin ...
Full story
image

Gjuha shqipe ende e ndaluar në shekullin XXI ?!

                                    Një nga ligjet më paradoksalë dhe më antishqiptar jo vetëm mesjetarë, por edhe sot e gjithë ditën, është ai i ndalimit të ...
Full story
image

Pagjumësi, vëmendje në realitet, fantazi, torturimi i shqisave, (emocion).

Pagjumësi, vëmendje në realitet, fantazi, torturimi i shqisave, (emocion). Gjer këtu ky tregim i ka të gjitha që i kërkohen një shkrimtari, por një mentalitet që unë ...
Full story
image

Paradoks

Mesuesi im Nje tufe me lule mblodha, mesuesit tim t'ia dhuroje, atij qe me mbajti doren, Abc-ne me mesoj. Te vrteten nuk e dija, koha te largon, ne festen e 7-marsit, rastesishte e ...
Full story
image

Mes letërsisë dhe gazetarisë së mirëfilltë si lëvrimi më specitfik

  Mes letërsisë dhe gazetarisë së mirëfilltë si lëvrimi më specitfik         Ese- publicistika letrare e „Mjeshtres së Madhe“Vilhelme Vrana Haxhiraj   Gëzim Llojdia   1  “E vendosur midis letërsisë dhe ...
Full story
image

Nderim për figurën e shquar të shkencës gjuhësore shqiptare, Prof. Androkli Kostallari

  Në përkujtim të 25-vjetorit të ndarjes nga jeta të Prof. Androkli Kostallarit më 22 mars 1992, sot në Tiranë organizohet prezantimi i vëllimeve I,II dhe ...
Full story
image

Ditë - Pushimi

Alicja Maria Kuberska– poeteshë polake, romancieri, gazetar, redaktor. Ajo ka lindur në vitin 1960, në Świebodzin, Poloni. Tani ajo jeton në Inowrocław të Polonisë. Në vitin ...
Full story
image

Ç’ MERAK E TRETI DRITEROIN?

  Meditim mbi epitafin e tij Ka pak kohë që Dritero Agolli, shkrimtari dhe poeti i shumënjohur ndër shqiptarët, ndërroi jetë për të mbetur i përjetëshëm në ...
Full story
image

Engjëjt e çnjerëzuar

Engjëjt e çnjerëzuar  (Fragment nga romani "Boritë e Apokalipsit", që do të promovohet sot në Bibliotekën Kombëtare "Pjetër Bogdani". Në veshë më ushtonin boritë e apokalipsit, ashtu ...
Full story
image

Sukses i madh dhe vlerësim i Grupit Artistik të Këngës Qytetare Beratase, në Turqi.

Sukses i madh dhe vlerësim i Grupit Artistik të Këngës Qytetare Beratase, në Turqi. Nga Pierre -Pandeli Simsia Këto ditë Grupi Artistik i Këngës Qytetare Beratase me ...
Full story
image

Marine Le Pen ka ngecur në rrjetin e shpifografisë së Beogradit

  Përmes faqes së internetit, u njoha me informacionin e mëposhtëm: “Kandidatja presidenciale Marine Le Pen ka deklaruar se kur të bëhet presidente e Francës, do ta ...
Full story
image

NJË KRONIKË NGA VLORA

NJË KRONIKË NGA VLORA Nga Luan Çipi       Telefonin fort e shtrëngoj te dora, Zëri abonentit larg këndshëm buçet. Petraq Gjonçe jam, shoku yt nga Vlora! Unë pyes nga Tirana, ai ...
Full story
image

Pushteti i populistëve në epokën e autokratëve

Pushteti i populistëve në epokën e autokratëve    “Kur vlerat universale dhe të drejta ndërkombëtare lihen mënjanë, çështjet globale do drejtohen nga forca."   Gjatë vitit 2016, forcat politike ...
Full story
image

MAGJIA E MACES PUNITA

              - S’ mundja të shihja kur ta digjnin macen,- më foli e rrëmbushur nga lotët Savithri. Kokulur bëri një lëvizje me dorë dhe shtoi:- ...
Full story
image

Dita Botërore e Poezisë në Vlorë

Dita Botërore e Poezisë në Vlorë   Nga Albert HABAZAJ   Poezia, princesha e Letërsisë zbukuron pranverën edhe për poetët e Vlorës. Dita Botërore e Poezisë kujtohet me nderim ...
Full story
image

I MARRI

  Resmi Osmani Tregim I MARRI Bujari, mjek i sapodiplomuar, kur filloi punë në Bregas, fshat i lokalitetit me te njejtin emer, kartelën e parë mjekësore e hapi për ...
Full story
image

Një progres i mbrapshtë që ka nisur

Ilir Levonja   Një progres i mbrapshtë që ka nisur    Sot isha pushim. U ula në një tavolinë përjashta, me kafen dhe veten time. Përbri ndodhet një floktore. ...
Full story
image

Dy Perkthime

Sylvia Plath PASQYRA Unë jam prej argjendi dhe e saktë, pa paragjykime. Çdo gjë që të shoh e gëlltis menjëherë pikë për pikë pa hije dashurish apo ...
Full story
image

“REVOLUCIONARI I 1967” ISHTE VETEM TERRORIST

Nga Fritz RADOVANI: Pjesa e VIII.       PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa ...
Full story
image

NË VIZITË NJËDITËSHE NE SMOLICË- VENDLINDJE

Nga: Tahir Bezhani Reportazh : NË VIZITË NJËDITËSHE NE SMOLICË- VENDLINDJE  Ditën e parë të pranverës, vendosa t’i bëjë një vizitë  Smolicës,vendlindjes sime.  Më kishte pas marrë malli ...
Full story
image

Art

                Art (Vargut të Lasgush Poradecit)   Nga Fatmir Terziu    Shkulma dallgësh ngjashëm i qasen radhës, fluturimthi mbi liqerin e pastër, nga larg një mjegull e fraqtë bie pudër vajzash mbi varg, bën art.   Atje ...
Full story
image

Nderim për figurën e shquar të shkencës gjuhësore shqiptare, Prof. Androkli Kostallari

  Prof.dr. Eshref Ymeri        Në përkujtim të 25-vjetorit të ndarjes nga jeta të Prof. Androkli Kostallarit më 22 mars 1992, sot në Tiranë organizohet prezantimi i vëllimeve ...
Full story
image

Kur Tuk Jakova shprehej në OKB: "Kushdo që luan me kufijtë e Shqipërisë jugore do të përballet me gjakderdhje."

Kur Tuk Jakova shprehej në OKB: "Kushdo që luan me kufijtë e Shqipërisë jugore do të përballet me gjakderdhje."     Më 9 Shtator të vitit 1946, përfaqësuesi ...
Full story
image

Lejlaja

LejlajaMbresa Nga: Avdulla KënaçiAs më kishte shkuar kurrë ndërmend se një ditë do të drejtoja një grup letrarësh të vegjël në Shtëpinë e Pionierit në Gjirokastër. ...
Full story
image

GRI

GRI Gri - ja më rri rrotullSi një ngjyrë pa ngjyrë.Si shtëllungë, si vorbull,Vakum në natyrë. Herë e shoh si burgRrethuar me mur,Herë më ngjan si murgSkalitur ...
Full story
image

KËRCIMTARJA MAGJISTARE

SOTIR ATHANASI KËRCIMTARJA MAGJISTARE            ( Paramnezi *) - Ketrin’! - I thirri Moderatorja kërcimtares që sapo u shfaq në palestër. Tjetra ktheu kryet e befasuar. Ishte zonja ...
Full story
image

MAQEDONËT DOMETHËNË SHQIPTARËT MAQEDONË 700 - (-300) = 1000

                Historikisht është e pamundur më qenë njëkohësisht edhe Maqedon edhe Sllav. Një maqedon i cili i përket vitit 300 p.e.s. ndahet me 1000 vjet ...
Full story
image

KUSARËT DUAN PËRSËRI PUSHTETIN TA MARRIN ME DHUNË.....

KUSARËT DUAN PËRSËRI PUSHTETIN TA MARRIN ME DHUNË.....                                                NGA KRISTO ZHARKALLIU      Për 26 vite jemi mësuar me ngjarje absurde që po ndodhin në ...
Full story
image

Nga librat që kam lexuar, ky është i veçantë për mua

Gazetarja dhe publicistja prishtinase Sanije Gashi sjell librin ekskluziv, tejet reprezentativ dedikuar kryeqytetit kosovar. Libri Monografi Unike për Prishtinën, është libër luksi, një vulë e veçantë ...
Full story
image

EPISODE NGA DHEMBJA E MADHE E GJAKUT TONË...

EPISODE NGA DHEMBJA E MADHE E GJAKUT TONË... (Ky shkrim i përket vitit 2003, i formuluar mbi bazën e një shkrimi në fundvitin 1998, pas tragjedisë ...
Full story
image

Patrioti Ilir Malindi dhe shqiptarizmi

  Nga Skënder S. KAPITI Kisha dëgjuar për Ilir Malindin që në vitin 1985 si një intelektual të guximshëm dhe patriot i cili kritikonte hapur dhe ...
Full story
image

RRETH NJË RUBRIKE TELEVIZIVE

RRETH NJË RUBRIKE TELEVIZIVE : REFLEKSION     Një rubrikë e zakonshme e stacionit televiziv Euro-News, kushtuar (referuar: mbase duhet shprehur më saktësisht S.R) zhvillimeve në Bosnjë, ...
Full story
image

ARRESTIMI

Është një rrëfenjë e ngrohtë, një tregim i shkurtër, por që ndrit nga bukuria e përshkrimit, nga ironia e hollë e tregimtarit, i cili fsheh ...
Full story
image

Marë Priftja ‘’kërren’’ bejte

Marë Priftja ‘’kërren’’ bejte    Ditë e zakonshme e viteve ’60 në Himarë. Autobusi i linjës Vlorë-Sarandë, i quajtur SATA, kishte ndaluar te sheshi i vetëm i ...
Full story
image

DHURATAT PER STALININ E TITON NGA MUZEU I FRETENVE

Nga Fritz RADOVANI: Pjesa e VII.     PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht ...
Full story
image

GJENERATA E JONË

  Shpesh e kemi dëgjuar dhe vazhdojmë ta dëgjojmë shprehjen, se nuk është më ai njeriu i parë’, apo ka ndryshuar bota dhe megjithëse të thëna ...
Full story
image

LULE KUMBULLAT

LULE KUMBULLAT QAZIM SHEHU Sërish pranvera vjen dhe lulekumbullat Mësuan gënjeshtrën e parë, Ato ia shkopsitën gjoksit sumbullat  Dhe u harlisën në të bardhë.   Nga bisqet e thara të dimrit Vërshoi lëngu ...
Full story
image

Nora Repo, finlandezja që studioi religjiozitetin e grave shqiptare në Maqedoni

Nora Repo, finlandezja që studioi religjiozitetin e grave shqiptare në Maqedoni   Nora Repo është një doktor i filozofisë finlandeze që e specializuar në Islam në Ballkan ...
Full story
image

KAÇAK MALI QË HYNË E DELË KUR T’I TEKET PËR OXHAKU

KAÇAK MALI QË HYNË  E DELË KUR T’I TEKET PËR OXHAKU   NGA KALOSH ÇELIKU            Im Atë, Emin Çeliku: Netëve të Dimrit Madh, pranë zjarrit me flakë ...
Full story
image

Jo vetëm politika e drejtësia, por edhe mediat e shoqëria civile janë të korruptuara e të kriminalizuara

             Jo vetëm politika e drejtësia, por edhe mediat e shoqëria civile janë të korruptuara e të kriminalizuara Nga Skënder S. KAPITI Asgjë pothuajse nuk ...
Full story
image

”FRANCESKA” DHE ...

ESKPOZITA:”FRANCESKA” DHE SHKOLLA VLONJATE E PIKTURËS   Gëzim Llojdia   1. Kur Adhurim Thomai, më bëri një ftesë  për një ekspozitë pikture në qytetin tonë,ajo  do të hapej në perëndim ...
Full story
image

LDK, mes rolit të viktimës dhe mos përgjegjësisë

OPINION Faton MEHMETI LDK, mes rolit të viktimës dhe mos përgjegjësisë Më afrimin e zgjedhjeve partnerët e koalicionit qeverisës po i rikthehen zanatit të vjetër, akuzave ndaj njëri ...
Full story
image

Shqipëria ka nevojë për një “dhjetor” tjetër

Shqipëria ka nevojë për një “dhjetor” tjetër   nga Andon Dede, Nju York   Sa u gëzuam atë dhjetor të ’90-ës! Si fëmijë, besuam se tash e mbrapa edhe ...
Full story
image

KOSMA DHE BANDITËT

  Pak fjalë mbi novelën Novela Koasma dhe banditët  u botua me seri në gazetën javore ”Sot„ nga tetori gjer më 6 dhjetor 1940, kjo novelë e ...
Full story
image

SHKRIM “ARTISTIK” PËR NESËR

SHKRIM “ARTISTIK” PËR NESËR RRIQËRAT POLITIKE   NGA KALOSH ÇELIKU          Rriqëra “kuqezi”, gjithë jetën e kaloi në garroç, nën bisht të Partive Politike “maqedonase” e Shqiptare të Njerkës: ...
Full story
image

NUK U BESOJA SYVE

 Pas kaq vjetësh po hapen karta dhe unë pyes veten me keqardhje dhe më bën jashtëzakonisht përshtypje:si është e mundur që shumica e shkrimtarëve, njerëz ...
Full story
image

DY FJALË RRETH ROMANIT TRENI I JUGUT TË KONSTANTIN VOGLIT

    Duke lexuar romanin e bukur të Konstantin Voglit, ‘‘Treni i Jugut’’, janë të shumta mesazhet që i dërgohen lexuesit për të menduar e përfytyruar. Bëhet ...
Full story
image

DUKURI TEKNEFESE KULTURORE NË SHTETIN E “PËRBASHKËT”

  NGA KALOSH ÇELIKU            Sekretari Shtetëror z. Behixhudin Shehapi, në Ministrinë e Kulturës të Maqedonisë pas 27 viteve të ndryshimeve “demokratike” nëpër të cilën i kanë ...
Full story
image

O grahja grahja Isuf Halili

  O grahja grahja Isuf Halili  -Portret i rapsodit mbi 9 dekadash- Poezi nga Zeqir Lushaj "Mic Sokoli po ban me dorë...".  Ah more Isuf Halili të lumtë ajo gojë.   Ç'ka Kollata që ...
Full story
image

Partizania Vidna

(Masakra malazeze në Katundin e Ri me 1945)       Sa herë me dilte para ia shqyeja sytë. Me gozhdonte figura e saj. Gjithnjë e lidhja me ...
Full story
image

Ku është dhe ku duhet të ishte sot Shqipëria

Ku është dhe ku duhet të ishte sot Shqipëria “optika e kohës” Nga Vilhelme Vrana Haxhiraj         Kam 17 vite që jam marrë me studimin e veprave të ...
Full story
image

Të injoruar por jo të dorëzuar

  Deklaratë për mediat në përvjetorin e katërt të peticionit për Rrugën e Arbërit       Gëzim Alpion Në emër të Grupit të Lobimit   Birmingham, Angli, 18 Mars 2017       Të indinjuar nga injorimi sistematik i Dibrës nga shteti shqiptar, dhe veçanërisht nga premtimet ...
Full story
image

Një monografi e bukur për një"Legjendë..."

Një monografi e bukur për një"Legjendë..."     LEGJENDA  MAJACI- nga NAMIK  SELMANI                    (ese) Nga  Përparim   Hysi Jam disi si me shpatulla për muri, kur marr të shkruaj për ...
Full story
image

Zikana dhe gruaja që donte fëmijë

Zikana dhe gruaja që donte fëmijë (Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta -XXIV- (e plotësuar) Dhe Zikana, për të ngjarë sa më shumë me njerëzit fallxhorë, ...
Full story
image

I DUAM SI ÇERÇIZI DHE ADEMI

I DUAM SI ÇERÇIZI DHE ADEMI Nga Luan Çipi   Kohë trazirash dhe rrëmuje, Shqiptarët në rrugë e sheshe Duan djem, tjetër lloj feje, Të kalitur në rrebeshe!     Çerçiz Topulli Gjirokastra, Që le ...
Full story
image

E Drejta dhe e Shtrembta

Vedat Kokona   E Drejta dhe e Shtrembta   E Drejta me të Shtrembtën nuk shkojnë kurrsesi: Këtë nuk ka njeri që nuk e di. Por dihet se një rregullë ka ...
Full story
image

VLONJATJA

Thani Naqo   VLONJATJA tregim -Gruaja duhet të jetë më e shkurtër dhe pesë gjer në dhjetë vjet më e re se burri...- dhe teto Dabucka shtoi se ajo ...
Full story
image

Jam me çadrën…

JAM ME ÇADRËN!  Jam me çadrën…  Me të gjitha çadrat e historisë së njerëzimit. Kudo që të jenë ngritur, në Paris, në San Petersburg apo Çikago. Sado ...
Full story
image

Demokracia e njerëzve me dosje

Ilir Levonja Demokracia e njerëzve me dosje   1)Në rrjetet sociale ka një denoncim të dhunshëm. Për një njeri që ka qënë aty. Por që sot është zgjedhur ...
Full story
image

Në gjurmët e esesë së shkrimtarit Sotir Athanasi

  Nga Prof.dr. Eshref Ymeri       Në esenë me titull“Frikë që na ka mbetur ende nga diktatura”, të botuar në Portalin “Fjala e Lirë” të datës 16 mars 2017, shkrimtari dhe eseisti ...
Full story
image

Kujtim Majaci, talenti që nuk harrohet

Nga  Petrit  MalushiKujtim  Majaci, talenti që nuk harrohetKoha ecën me ritmin e saj pa u marrë lejë njerëzve. Njerëzit e jetojnë atë në forma të ...
Full story
image

TE KERKOVA NENE!

TE KERKOVA NENE!   God could not be everywhere Therefore, he made mothers.   Zoti nuk mund te jete i kudo gjendur,  Prandaj Ai krijoi Nenat!   Sonte nga qielli prisja nje buzeqeshje Nena ...
Full story
image

Një cikël me poezi

Një cikël me poezi Nga  Përparim   Hysi Unë e  ti Unë i djathtë dhe ti i majtë (Sikur të  na kenë zënë djajët?!) Njëri- tjetrin shohim vëngër (Unë? Shenjti! Ti? Veç ...
Full story
image

Dr Fatmir Terziu studime, botoi "Create Media" 2017 ...

Fatmir Terziu studime, botoi "Create Media" 2017 ...   Unë dyshoj se të gjithë e dinë hapësirën, që vetë hapësira i mban, por nuk e kanë të ...
Full story
image

Debatit të z Athanasiu: “Karrigia” gjigante prej druri me një këmbë të thyer...

Një vend në ferr. Shpirtrat e sapoardhur në ferr janë ulur në këtë karrige për të na bërë ne të harrojmë ato të gjitha për ...
Full story
image

FESTA QË I URON MIRËSEARDHJEN PRANVERËS

      Nga rrëketë e shekujve kanë gurgulluar e gurgullojnë shumë rite pagane. Këto janë përcjellë, sa në antologjinë gojore popullore, aq edhe në plastikën e lëvisshmërisë ...
Full story
image

Libri i LUAN ÇIPIT "LULISHTARËT E KOMBIT"

Një tetëdhjetë e tre vjeçar-vital                                  Libri i LUAN ÇIPIT "LULISHTARËT E KOMBIT" Nga  Përparim   Hysi    Nuk është fare vështirë për mua që të flas për Luan ...
Full story
image

KU MUNGON AT GJERGJ FISHTA S’ KA SHQIPTARË SE... “HANË ME GISHTA”

Nga Fritz RADOVANI: Pjesa e VI.     PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht ...
Full story
image

NJË LIBËR I RI PAK I ÇUDITSHËM

Nga Luan Çipi     Shtëpia Botuese ”ADA” nxori nga shtypi një libër të ri në prozë, me titullin “LULISHTARËT E ATDHEUT” përgatitur prej meje dhe me redaktore ...
Full story
image

MALËSORI BUJAR DHE EVROPIANI ERUDIT

MARTIN CAMAJ: MALËSORI BUJAR DHE EVROPIANI ERUDIT                                      Të tjerët për Martin Camajn,                                  në kujtim të 25-vjetorit të vdekjes                                            Nga Frank Shkreli   Në një shkrim me ...
Full story
image

NUK MËSOHET DROGA PAS TË 50-TAVE?

  - Tregim - Nuk di pse  e shkruajta mbi varrin e gjyshes time te ndjere kete shkrim.Nuk di, është një rrëfim përpara saj, si përpara perëndisë ngaqe e ...
Full story
image

Pas takimit me Ramiz Alinë, më vjen një ftesë nga Lidhja e Shkrimtarëve

  FTESA                                                             15 mars 1973     Pas takimit me Ramiz Alinë, më vjen një ftesë nga Lidhja e Shkrimtarëve. Më 15 mars 1973 organizohej një mbledhje ...
Full story
image

Akuza për F. Konicën

FAIK KONICA : “AMBASADOR I KULTURËS DHE I LETËRSISË  SHQIPTARE NË BOTËN E HUAJ...”. (15 mars 1876-15 dhjetor 1942) Akuza për F. Konicën   Një ndër frazeologjizmat e ...
Full story
image

“Më falni “

Nga  Petrit  Malushi“Më  falni “Më fal hajdut që s’jam si ti !Edhe ujkut, kur sulet në kopeI jep leksion, të ka zili !Vështrim e sy ...
Full story
image

KRAHË PËLLUMBI

KRAHË PËLLUMBIOh sot dua të dehem tapë të bëhem,me ngjyrat e aromen e luleve t'pranverës,dhe sofër në sofër hareshëm të ulem,me buzqëshjee ëmbëlsi barllokumesh.Brigjeve të ...
Full story
image

NJË VARR – DASHURI PA MBARUAR

Kjo poemë i kushtohet babait tim. Me la fare të vogël, aq sa nuk më mbeti asnjë përfytyrim visual. E njoha nga bisedat e gjata që ...
Full story
image

Debat (Diskutim): Frikë që na ka mbetur ende nga DIKTATURA

Zonja Vivra, ju përshëndes nga Gjeneva!  Siç e shikoni, kam qënë përpara portave të selisë së KOMBEVE TË BASHKUARA NË GJENEVË.  ( Kuptohet me drojen e emigrantit.  Frikë ...
Full story
image

PËR TY, I KAM 7 MIJË FJALË TË PATHËNA…

  1. Sot: 7 mars 2017. Lamtumirë… me duartrokitje Për një burrë të mirë, Yllson në rritje… Sot, po qan Qielli me lotë Toka po ndjen ftohtë, ftohtë. Bubullin e shkreptin dhimbja ndër ...
Full story
image

POLITIKANË: LËRENI 1997-ën NË HULLINË E VET!!!

POLITIKANË: LËRENI 1997-ën NË HULLINË E VET!!!   Një këngë e popullit e kënduar prej më se gjysëm shekulli në trevat e Shqipërisë së Jugut, afërsisht ...
Full story
image

U përurua një libër, me autor Dr. Hamdi Reqica

TUBIM  MBRESËLËNËS, NGA SHOQATA “MËGIMTARI”, NË KIEL TË GJERMANISË...  (U përurua një libër, me autor Dr. Hamdi Reqica) Nga: MRIKA KRASNIQI  Shoqata “Mërgimtari”, e cila është e regjistruar në ...
Full story
image

FESTA QË I URON MIRËSEARDHJEN PRANVERËS

    FESTA QË I URON MIRËSEARDHJEN PRANVERËS   PËLLUMB GORICA      Nga rrëketë e shekujve kanë gurgulluar e gurgullojnë shumë rite pagane. Këto janë përcjellë, sa në ...
Full story
image

Shqipëria

Këto poezi janë realizuar nga një poet nga Kina, që ka parë emigrimin dhe problemet e tij, njësoj si shqiptarët që u pikëtakuan me të ...
Full story
image

Hero emblematik i Kryengritjes së Përgjithshme Kombëtare

   Hero emblematik i Kryengritjes së Përgjithshme Kombëtare, shndërruar në monument atdhetarie dhe përjetësuar në piedestalin e historisë, duke ngritur i pari, pas 500 vitesh robërie, më 12 gusht ...
Full story
image

Ku mbetën 1.2 miliard euro ???

Menjëherë pas shpalljës së pavarësisë së Kosovës me 12 shkurt 2008, me 11 korrik të atij viti u mbajt Konferenca e Donatorëve për Kosovën. Në ...
Full story
image

Pse Shqipëria gjendet shpeshherë në udhëkryq?

           Pse Shqipëria gjendet shpeshherë në udhëkryq? Nga Skënder S.KAPITI   Sot Shqipëria është aktualisht në një krizë të thellë  politike , elektorale, ligjiore pasojë kjo ...
Full story
image

“Superman”-in e lindi poezia heroike shqiptare

“Superman”-in e lindi poezia heroike shqiptare Dr Fatmir Terziu   “Superman”- i (Mbinjeriu) ka lindur dhe është frymëzuar nga poezitë epike shqiptare. Këtë fakt të panjohur më parë ...
Full story
image

KUR QENIA SHKON DREJT ZEROS DHE VITET NUK NUMËROHEN

Botuar te gazeta “Shqiptarja.com, 12 mars 2017, faqe 18-19    KUR QENIA SHKON DREJT ZEROS    DHE VITET NUK NUMËROHEN Bisedë e shkrimtarit Riza Braholli me shkrimtarin Sazan Goliku ...
Full story
image

Mbahet edicioni i 25-të i “Takimeve Poetike të Karadakut”

KUMANOVË: Mbahet edicioni i 25-të i “Takimeve Poetike të Karadakut”   Poetja Lindita Ramushi-Dushku u shpërblye me vendin e parë, Lola Shehi me vendin e dytë, kurse ...
Full story
image

U BANE 25 VJET...

Nga Fritz RADOVANI:  U BANE  25  VJET...   VAZHDOJ  ME  PA  YLLIN  SHQIPTAR !       MARTIN  CAMAJ  (21 KORRIK 1925 – 12 MARS 1992)                   LARG ATYNE QË FLASIN SI UNË   Fishkllim ...
Full story
image

GJASHTËDHJETË VITE LARG ATDHEUT – SHPRESA DHE ZHGËNJIME.

  N J E R Ë Z    D H E   K O H R A     GJASHTËDHJETË  VITE  LARG  ATDHEUT – SHPRESA DHE ZHGËNJIME.                                                                                  Nga KRISTO  ZHARKALLIU    ...
Full story
image

Prolektkultasit e Shqipërisë noprane

Vangjush Saro   Prolektkultasit e Shqipërisë noprane   Opinion   Në vitet ‘70 e ‘80 të shekullit të kaluar, për ta bërë më të njohur kulturën socialiste, shteti botoi në gjuhë ...
Full story
image

TAKIMI ME RAMIZ ALINË PËR KRITIKËN E 10 GJIMNAZISTËVE KUNDËR POEMËS «DIELLI DHE RRËKERAT»

    Të paskan tmerruar ata lushnjarët. Ç’duan të thonë ata me këtë “sa pa qenë tepër vonë”? Domethënë sa pa të fut në burg. Më tha ...
Full story
image

Vepra poetike e Martin Camajt

Vepra poetik e Martin Camajt Ndue Ukaj Në njëzetepesë vjetorin e kalimit në amshim, Shtëpia Botuese “Onufri”, e rikthen Martin Camajn në vëmendjen e lexuesit shqiptar, ...
Full story
image

Përkthyesi i poezive të poetit shqiptar, Moikom Zeqo fiton Çmimin “Rilke” 2017

    Përkthyesi i poezive të poetit shqiptar, Moikom Zeqo, Profesori i Universitetit të Kolorados, Wayne Miller ka fituar Çmimin “Rilke” 2017 për librin e tij "Post-", ...
Full story
image

H E R O I K A

H E R O I K A     Poemë për Kryengritjen e vitit 1981     Tek po pija  kafenë e mëngjesitnjë zë  shumëzohej  nga  qytetilashë kafenë, dhe dola në ...
Full story
image

Kazani mbi zjarr i Zikanës

Kazani mbi zjarr i Zikanës Reis Mirdita (Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta -XXIII- (e plotësuar) Si zakonisht ditëve me diell, n ‘oborrin e gjerë, "zonja" e ...
Full story
image

SA BUKUR, KUR PRINDËRIT I VESHIN FËMIJËT E TYRE, ME RROBA POPULLORE!

Skicë: SA BUKUR, KUR PRINDËRIT  I VESHIN FËMIJËT E TYRE, ME RROBA POPULLORE! Nga: Murat Gecaj 1. Kur ndodhesha në dyqanin “Veshje popullore”, në qendër të kryeqytetit, pra jo larg nga ...
Full story
image

EMOCIONE TË BUKURA DHE MBRESA TË PAHARRUARA…

Në Preshevë, afër 6 vjet më parë: EMOCIONE TË BUKURA DHE MBRESA TË PAHARRUARA… Nga: Prof. Murat Gecaj (x)         publicist e studiues 1. Ishte pasdite e majit 2011, kur ...
Full story
image

PUBLICISTIKA E NOLIT – NJË MAJË E LARTË

PUBLICISTIKA E NOLIT – NJË MAJË E LARTË (06.01.1882-13.03.1965)   Ka kombe, që hyjnë në histori edhe përmes personaliteteve që ata ekspozojnë gjatë rrjedhës së historisë së ...
Full story
image

Në njëzetë vjetorin e vitit 1997

    Ilir Levonja Në njëzetë vjetorin e vitit 1997 Ka ditë që në botën virtuale, studiove televizive etj., sillen ngjarje, e kujtohet 1997-ta. Ose viti i ashtuquajtuari si ...
Full story
image

Kush i vrau zogjtë e qiellit?!

Kush i vrau zogjtë e qiellit?! Fragment nga romani me te njetin titull Hapuni! Hapuni! Qielli po rrëzon rrufetë. Është mëritur me të gjallë dhe të vdekur. ...
Full story
image

11 MARS 1948 – 2017 DOSJA NR. 1302/II-A

Nga Fritz RADOVANI:     1946 VITI MA FATZI PER POPULLIN SHQIPTAR ! ■Fillon me mbylljen e vatrave arsimore dhe kulturore të Shkodres dhe me Gjyqin e disa ...
Full story
image

Ai flet me engjëjt

Ai flet me engjëjt(Shokut të mirë të shkollës së mesme, Janaq (Joan) Gjica, si një lutje e paqtë për shpirtin e tij të mirë e ...
Full story
image

REFLEKSIONE MBI LIBRIN “KUJTIM I GDHENDUR NË MALL”

REFLEKSIONE MBI LIBRIN “KUJTIM I GDHENDUR NË MALL”             Krijimtaria artistike e një autori ka në thellësi të fjalës e gjuhës, jetën njerëzore dhe forcën emocionale, ...
Full story
image

TABLOJA

  TABLOJA                   .tregim . Njëfarë Martinati, tregtar likeresh zotëronte një sasi té madhe parash, i këshilluar edhe nga nipi, frekuentues i rregullt i mjediseve artistike, vendosi të ...
Full story
image

NDËRROI JETË PIONERJA E ARSIMIT KOMBËTAR NË ANË TË MALIT

     NDËRROI JETË PIONERJA E ARSIMIT KOMBËTAR NË ANË TË MALIT                                          Nga Frank Shkreli Me keqardhje të madhe lexova lajmin sot në portalet vendore të ...
Full story
image

THIRRJE TELEFONIKE PASMESNATE

  (Mikes Di, në vend të luleve).   NGA KALOSH ÇELIKU   SHKUPI   Imzot, Shkupi historik i shqiptarëve antik Jo, s’ka mëkate. Faj ka Dudumi “kuqezi”, “Shehit”, që pi gji Njerke si qëngji ...
Full story
image

SHQIPONJAT KTHEHEN NË FOLE

PILO  ZYBA   Nga libri..."Këngëtarët e Kombit" SHQIPONJAT KTHEHEN NË FOLE- poetit Azem Shkreli –Në Grykën e RugovësOshëtijnë lisat,Rrjedhin ujvara ëndërrash,Lëshohen si flokë të larë vajzashMbi supet e ...
Full story
image

Një këngëtare e talentuar me zemër të plagosur rëndë

Nga Prof.dr. Eshre Ymeri                     Në mjediset shqiptare hasen shumë këngë të larmishme, gazmore, por aty-këtu edhe trishtuese, me ritëm të shpejtë dhe të ngadaltë, të ...
Full story
image

NDERIM NËNËS

NDERIM NËNËS Nga Luan Çipi   Nga një grua lind një popull Gruaja nënë është zanafilla, E para në botën rrotull, Superiorja, më e mira!   Fëmijët me gji mëkon, I rrit me përralla ...
Full story
image

SHOWTIME EUROPE

SHOWTIME EUROPE   Ky vit do të jetë vendimtare për eurozonën. Mes marsit dhe shtatorit, Holanda, Franca dhe Gjermania do të mbajnë zgjedhjet e përgjithshme rezultatet e ...
Full story
image

Faik Ballanca, shkrimtari realist i tregimit shqiptar

Me rastin e dyzet vjetorit të vdekjes së Faik BALLANCËS, një prej yjeve të tregimit shqiptar në ato vite Nga Aleko LIKAJ Faik Ballanca, shkrimtari realist i tregimit ...
Full story
image

KËNGË ME DHIMBJE NATE

Nga Tahir Bezhani;                     Dy poezi:                                    KËNGË  ME DHIMBJE NATE                                Një zhurmë  trishtuese trokiste                    Ndizte flakën e mendimeve  pa nda                    Errësirës  ecë  e  fishkëllen ...
Full story
image

Një buqetë e veçantë Akademikut,Bardhyl Golemi!

                  (skicë letrare) Nga  Përparim   Hysi        Kjo skicë letrare është veç impresioni im dhe po shkruhet pa i marrë leje,atij që i kushtohet. Është një lloj ...
Full story
image

NDËRMJET " KUDHRËS E ÇEKANIT "

NDËRMJET " KUDHRËS E ÇEKANIT "   Pasi hymë në një rrugicë, u ndal e më tha: - Po ma merr mendja se keni ikur nga katundi ...
Full story
image

PAK HISTORI NGA KOHËT E ZJARRTA TË MALËSISË SË MADHE

        PAK HISTORI NGA KOHËT E ZJARRTA TË MALËSISË SË MADHE                                                    Frank Shkreli   Kohët e fundit më ra në dorë libri me titull, “Pak Histori Nga ...
Full story
image

Urim nënës

                        Mall Nga Fatmir Terziu   Ti mos e mbyll “Skype” këtë natë, ekranin lëre të qaset në përfjetje, nguli sytë nënë e dashur mbi qelq… ndiqi detajet! Janë duart e tua, ...
Full story
image

LULEDELET

LULEDELET      Dëgjova zëra të më thërrisnin nga poshtë.    Hapa dritaren e mëngjesit dhe pashë sheshin e erërave të shkurtit  të mbushur plotë e për plotë me shoqezat e mia ...
Full story
image

E KUNDRUAR SI POLIFONI SHUMËSHKRIMORE KUNDËR VESIT

  “MONUMENTI I HIJEVE”- E  KUNDRUAR SI POLIFONI SHUMËSHKRIMORE KUNDËR VESIT Pajtim Çaushi, si shkrimtar i njohur duhet kundruar si krijues i poilfonisë shkrimore në krejt veprën ...
Full story
image

NËNËMIRAVE TONA

NËNËMIRAVE TONA(Cikël poetik për nënat)DITA E NËNËS...Ku je nënë,sa më ka marrë malli,për dorën tënde të ëmbël,veç pak t'më ledhatojë ballin.Sa fort ndritkan sot rrezet ...
Full story
image

VIRGJËRESHAT

VIRGJËRESHAT QAZIM SHEHU Virgjëreshat thirrën jetën Jeta u kursye. Xixata :llavën u derdhën Llava nuk u ngjye. Atëhere hijen e burrave morën Jetën mos e linin, Kështu gjithë jetën torën Dëshirë pas dëshire.   Për furrën ...
Full story
image

BRAKTISE SONTE GJUMIN!

 Zeqir Lushaj (redaktor në “Zeri i Rinisë”, 1976)  - Ndize dritën..., aty me ke’,…mbi komodinë!- ….! Mos nga dera, nga dritarja, do të vijnë tek Ti, një ditë,  (si pakujtuar) librat e mi!   Mund të ...
Full story
image

Tumirje pritambël

Tumirje pritambël (Prekja ajrore e 7 Marsit) Nga Fatmir Terziu Në fillim dolën pluskat dhe bulëzat e njoma të luleve. Pastaj në një bardhësi të llahtarshme u shfaqën ...
Full story
image

Urra, rrofshin mësuesit!

Ilir Levonja   Urra, rrofshin mësuesit!   Në vitet 1960, me një vendim të presidiumit të kuvendit popullor të kohës. U vendos që 7 marsi të njihej si dita ...
Full story
image

TINGUJT E BUKUR TË PIANOS, NË DUART E JORA MATOSHIT

   TINGUJT E BUKUR TË PIANOS, NË DUART E JORA MATOSHIT. Bukuroshja e vogël,dhjetëvjeçarja, Jora Uran Matoshi, nxënëse në klasën IV  fillore, në shkollën  “Mustafa Bakija” në ...
Full story
image

Margaritarë dhe marrëzi shqiptare

Margaritarë dhe marrëzi shqiptare  Gani MEHMETAJ  Shqiptarët kanë këngëtarë të famshëm të muzikës së popullarizuar (Rita Ora, Dua Lipa, Era Istrefi e Bebe Rexha) ), këngëtarë operash ...
Full story
image

Një copëz jete

Një copëz jete Nga Mercedes Gega Pas një nate të gjatë dimri, Ku drita dhe zjarri mungojnë, Vjen shpresë-zbehur mëngjesi Tek lypësi që uria mundon.   Nga shtrati i gazetave të djeshme Çohet ...
Full story
image

POPULL QË E KA LINDUR NANA ME KËMISHË

  NGA KALOSH ÇELIKU            Dervish Emin Çeliku (Xhambazi), krahu djathtë i Dervish Carës, në vitin 1844 me kryengritësit shqiptar e çliruan Shkupin nga ushtria osmane. Dhe, ...
Full story
image

SUTA DHE SHKOLLA E KUQE FLAMUR “HARIS FERHATI” NË TRAGJASIN E VLORËS NDRIJNË EDHE PAS VITESH…

  Sa herë vjen 7 Marsi, kujtojmë dhe nderojmë gjithë patriotët që kanë dhënë kontributet e para në fushën e arsimit, kontribut, i cili ka qënë ...
Full story
image

Një kontribut 100 – vjeçar i mësuesëve elbasanas në krahinën e Sulovës

MIRËNJOHJE PËR MËSUESIN   Një kontribut 100 – vjeçar i mësuesëve elbasanas në krahinën e Sulovës   NGA PËLLUMB GORICA     Ndodh që njerëzit të çfarëdo kategorie qofshin ...
Full story
image

FYTI PREJ ÇELIKU

Mikhail Bulgakov. FYTI PREJ ÇELIKU Mikhail Bulgakovi e publikoi “The Steele Windpipe” bashkë me shumë histori doktorësh, midis viteve 1925 dhe 1927. Ato u përkthyen në anglisht ...
Full story
image

Populli dhe shoqëria

  Para do kohësh, në internet, kam lexuar me mjaft interes tre artikuj emocionues. I pari titullohet “Kush do ta çmontojë “bombën politike” në Shqipëri [VOAL, ...
Full story
image

MËSUESIT E MI : SA FISNIKË!!!

MËSUESIT E MI   Albert Habazaj   Kur nxënës ne kemi qenë Mësuesi quhej prind i dytë, Dinjiteti i tyre kishte vlerë, Si mësuesit s'kishte të dytë.   Ata qenë të mençur shumë,  Qenë si ...
Full story
image

ME MALL…

ME MALL… Nga Zeqir Lushaj  Xheladin Gjonaj me djalin e tij (ish nxenesi im) Gezim Gjonaj Në bibliotekë, Në mes librash të tjerë, Qëndron edhe Ai, I heshtur, i qetë. Në duart ...
Full story
image

EDHE PERËNDITË NUK DINË Ç'TË MË THONË

EDHE PERËNDITË NUK DINË Ç'TË MË THONË Shumica e vjershave e tregimeve,shkruar në moshën adoleshento-rinore, por e ca më vonë, firuan dhe u tretën... Nuk ishin ...
Full story
image

PROFESIONI I MËSUESIT

URIME 7 MARSIN MËSUESE  E MËSUES TË DASHUR !   Profesioni i mësuesit është mjaftë i mirë, por edhe shumë i vështirë. Kjo thënie ...
Full story
image

NE, ISHIM TE MIQTË TANË, KADRI TARELLI E BAJRAM GASHI…

Skicë: NE, ISHIM TE MIQTË TANË, KADRI TARELLI  E BAJRAM GASHI… Nga: Murat Gecaj Kushdo, që e lexon titullin e kësaj skice të thjeshtë, mund të shprehet:”Mirë, që ...
Full story
image

NJË BOTIM DOMETHËNËS, PËR HISTORINË E SHKOLLËS SHQIPE, NË MIRDITË…

Në prag të Festës së 7 Marsit: NJË BOTIM DOMETHËNËS, PËR HISTORINË E SHKOLLËS SHQIPE, NË MIRDITË… Nga: Prof.Murat Gecaj (x)         publicist e studiues 1. Ishte një kënaqësi e ...
Full story
image

TRIPTIK I UDHËS

TRIPTIK I UDHËS SOMNAMBULI I pashërueshëm jam somnambul, fle dhe shoh një ëndërr jo nga më të bukurat, jo në shtrat,  as në jastëk me pupla. Në garazh dremit  dhe udhëtoj, ballin mbështetur  mbi timon të ...
Full story
image

MËSUESIT E MI : SA FISNIKË!!!

MËSUESIT E MI : SA FISNIKË!!!      - Kam qenë edhe unë mësues. Duke gërmuar disa shënime të para 55 viteve, më bëri përshtypje edhe formati ...
Full story
image

SHKOLLA SHQIPTARE “PA DYER’ E DRITARE”

Nga Fritz RADOVANI: Pjesa e V.     PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa ...
Full story
image

8 MARSI – DITA E TË GJITHËVE

8 MARSI – DITA E TË GJITHËVE “Gjysma e shenjtë e qenies njerëzore!!!” (Mazini) “Gruaja është zemra e botës dhe zotëruesja e padukëshme e “trëndafilit, lirës dhe ...
Full story
image

PËRSHËNDETJE TË NDERUAR MIQ DHE JU FALEMINDERIT!

"Me çamët kemi jetuar si vëllezër, në të mira e të këqia. Mallkuar qofshin ata që bënë këtë tmerr mbi ’ta"!  .                                                      (Tulla Stefaniu)  PËRSHËNDETJE TË NDERUAR ...
Full story
image

6 mars 1991 26 vjet më parë. Kujtesë.

6 mars 1991. Ne orën 13.00 u kthyem në shtëpi nga shkolla. Kur takova babin që kishte ardhur për të ngrënë drekën po e shikoja ...
Full story
image

DUKE SHFLETUAR POETIN AGIM SHEHU TE ESSEJA “PËR GJINOKASTRËN”

  Vetëm një dashuri e pafundme dhe ndjenja e një nderimi të madh për një qytet, ku Agim Shehu kalon gati çerekun e jetës së vet, ...
Full story
image

ME I BUKURI I DETEVE

ME I BUKURI I DETEVE  Nazim Hyqmet Më i bukuri i deteve   është ai që nuk kaluam. Më i bukuri i fëmijëve tanë, s’është rritur akoma. Ditët tona më të bukura  presin ...
Full story
image

THEMBRA E AKILIT E Prof. PËLLUMB XHUFIT

THEMBRA E AKILIT E Prof. PËLLUMB XHUFIT Profesor Pëllumb Xhufi është një historian i mirëformuar, autor i disa veprave dhe i shumë artikujve dinjitozë për historinë ...
Full story
image

Me intelektualët e talentuar Qemal & Kozeta Zylo në shkollën shqipe "Alba Life" Queens New York

       Intelektualët e talentuar  Qemal & Kozeta Zylo  me vlera të larta atdhetare janë modeli shëmbullor I atdhedashurisë  që shpërndajnë rreze drite e diturie,rreze dashurie ...
Full story
image

Z.Xhoga për punimet e mia rreth tri miqësive të PKSh“Fjala e Lirë”

Vilhelme Vrana Haxhiraj Z.Xhoga për punimet e mia rreth tri miqësive të PKSh“Fjala e Lirë”      I nderuar z.Dhimitër Xhoga! Miku im, Guri i Namit, Ju faleminderit që i keni lexuar punimet e ...
Full story
image

Ajo nuk shquhet për bukuri fizike, por është bukuria e artit !

Isabelle HuppertSkicë e vogël, për protret të madhNjë zonjë e madhe, e artit!(Ajo nuk shquhet për bukuri fizike, por është bukuria e artit !)--------------------------------------------------- Parisienja, Isabelle ...
Full story
image

Francë, liroje Heroin tim!

Francë, liroje Heroin tim! Ilir SEFAJ Mbaj mend datën 8 Mars 2005. Këtë datë nuk do ta harrojë asnjëherë. 8 Marsi është një datë e rëndësishme për ...
Full story
image

Java teatrore e sime mëje

    Ilir Levonja Java teatrore e sime mëje 1) 8 MarsiMë 8 Mars të këtij viti, 2014, mbushen plot dhjetë vjetë nga dita që ndërroi jetë dhe mori ...
Full story
image

Tale of rewarding journey

From a young age, Cameron Albanoi wanted to help people. The now 60-year-old migrant moved with his parents from Albania to Macedonia in 1956. ‘‘There were ...
Full story
image

Turkish, Albanian cultures merge through music in Kosovo

Turkish, Albanian cultures merge through music in Kosovo The Yunus Emre Institute, which has been operating in Kosovo since 2011, has attracted a great deal of ...
Full story
image

PERLA JONË, MJALT I MJALTIT

PERLA JONË, MJALT I MJALIT nga Albert HABAZAJ   Zonjushe e bukur, Perla Që jetën na mbush me mjalt, Si anije e bardhë me vela Po nis udhëtim të gjatë.   Me mjalt ...
Full story
image

Kulaku që i "hipte" FRONTIT?!!!

Kulaku që i "hipte" FRONTIT?!!!              Tregim Nga   Përparim   Hysi   Hasan Veliu nga fshati MBROSTAR-URA të rrethit të Fierit, ishte kulak. Pra, nuk gëzonte si të gjithë të ...
Full story
image

Më ka marrë malli për nënën time

    (Tregim i jetuar) Dyqani ynë në rrugën ALIPEDHU 4, në Pire edhe atë të djelë, punoi. E nënvizoj nga që, në mbasdreke ne kishim vendosur ...
Full story
image

AVOKATJA

AVOKATJA Tregim Nga Pierre-Pandeli Simsia Ajo erdhi nga Shqipëria si vizitore tek prindërit e saj në Nju Jork bashkë me vajzën e saj foshnjë 5 muajshe e pajisur ...
Full story
image

GRA TË BUKURA

GRA TË BUKURA QAZIM D.SHEHU Gra të bukura bien në grackë të parasë Do thoja dashurisë,po më falni, Dashuria sot i ngjet Saharasë Me ëndrra lëndinash të largta… MOLLZAT Si këmba në ...
Full story
image

PJESË NGA DITARI I KONVALESHENCËS SIME IDEOLOGJIKE ( PRILL 1973 – PRILL 1977)

PJESË NGA DITARI I KONVALESHENCËS SIME IDEOLOGJIKE (  PRILL 1973 – PRILL 1977) Janar 1973 Gjatë muajit dhjetor 1972 u pëshpërit diçka për poemën time «Dielli dhe rrëkerat» ...
Full story
image

Mjeku gojë ëmbël, që të shëronte me fjalë, u mbulua në dheun e Filadelfias

Dosja e emigrantëve. ARANIT TARTARI, MIKU I POPULLIT, NUK JETON MË Mjeku gojë ëmbël, që të shëronte me fjalë, u mbulua në dheun e Filadelfias, të Shteteva ...
Full story
image

NJË NDËR THEMELUESIT E ARSIMIT NË MIRDITË

BIBË GJET LLESHAJ,NJË NDËR THEMELUESIT E ARSIMIT NË MIRDITË Me rastin e 7Marsit Ndërsa po lexoja disa vargje të Gjovalin Filopatit:”Dielli rrezet mbi tokë lëshon/male ,fusha i ...
Full story
image

Britania nderon komunitetet

Britania nderon komunitetet   Të dalluarit e jetës politike dhe publike nga jeta e komunitetit kanë marë çmimet e këtij viti në një mjedis të ri ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1