Fatmir Terziu

“Mbi dudë” kam hipur vet?!!!

“Mbi dudë” kam  hipur vet?!!! Romani “Mbi dudë”  i  Fatmir Terziut  (ese) Nga  Përparim  Hysi      Enkas për mua, Fatmir Terziu më dërgoi romanin e tij të fundit: “Mbi
Full story

Vetmia e “Afërditës”!

Vetmia e “Afërditës”! Esé nga REXHEP KASUMAJ 1. Gusht i vjemë në Budvë. Ditë shiu. Një rrebesh malësie me shkrepje rr’feje e murmurimë, aq i njohur për ...
Full story
image

Ky lider i forcave shqiptare të Jugut

Ky lider i forcave shqiptare të Jugut, në Revoltën shqiptare të vitit 1911-të, kundër otomanëve, ishte një mik i ngushtë i Terenzio Toccit i cili ...
Full story

Një mendje, hiç mendje

Një mendje, hiç mendje                         Mendime për jetën dhe librin e Theofil Haxhijanit.                                         Prolog. Dikush thotë se  suksesin në  skenë e ka fal natyrës . Poeti Niko Kacalidha ...
Full story
image

IMJA DHE JOTJA

RAOUL FOLLEREAU (1903- 1977) Raoul Follereau ( Nevers , 19  gusht 1903 - Paris , 6 dhjetor 1977 ) ishte gazetar, filantrop dhe poet francez. IMJA DHE ...
Full story
image

STILISTIKA BEFASUESE E POETIT AGIM MATO

STILISTIKA  BEFASUESE   E  POETIT  AGIM MATO   Në një udhëtim prej lexuesi të vemendshëm përgjatë vargjeve  të krijuara nga poeti Agim Mato përfton gjendje emocionale pozitive të ...
Full story
image

MJEGULL DHIMBJEJE

MJEGULL DHIMBJEJE Tregim nga Xhevair Lleshi   E gjeta në dhomë me kokën mes dy duarve. Era e tymit të duhanit të bënte të ngriheshe vrulltas dhe të ...
Full story

HUMOR ME LIBRAT E THEKUR

HUMOR ME LIBRAT E THEKUR   -Hë, a e përfundove romanin, - më pyetI një mik. -Më duket se e përfundova, - i thashë, - por, para se ...
Full story

HIJE FJALËSH ME DRITË

HIJE FJALËSH ME DRITË QAZIM D.SHEHUSyri jot shkund Hije fjalësh me dritë Thellësive përkund Çfarë s`mundesh me arritë.   Sa kufij u tretën në të Sa pamje u fshinë, E të tjera humbën ...
Full story

Kryeministrin Rama pse e paska lëshuar zemra?!

      Eshref Ymeri Kryeministrin Rama pse e paska lëshuar zemra?!     Përmes faqeve të internetit, u njoha me një deklaratë të Kryeministrit Rama në një ...
Full story

Unë jam nga ZHARRËZA!

Unë jam nga  ZHARRËZA!     "O shtëpi! Moj shtëpi!      Të kem një varr si ti"              Popullore    (cikël me poezi) Nga  Përparim   Hysi Unë jam nga  ZHARRËZA!         "O shtëpi! ...
Full story

Ushtari i Marshallit, të rinjtë dhe Zikana

Ushtari i Marshallit, të rinjtë dhe Zikana Nga Reis Mirdita (Metamorfoza nën sundimin e qenieve të errëta) -XXI- “Ushtari i Marshall Titës” siç e quante ai veten e ...
Full story
image

PËRGJIGJE THASHETHEMEVE TË ARDHSHME

"Ne duam që fjala të shpërthejë si një minë e të bërtasë si dhimbja e një plagë dhe të nënqesh si një urra fitoreje» Vladimir Mayakovski                ...
Full story

Fisniku lind , nuk bëhet!

Fisniku lind , nuk bëhet!Sot më 23 të shkurtit 2017, ishte një ditë , që edhe pse kishte diell, rrezet e tij nuk më depërtonin. ...
Full story
image

Disa kujtime nga KISHA E SHËN THOMAIT, BERAT

Disa kujtime nga KISHA E SHËN THOMAIT, BERAT Nga Pierre-Pandeli Simsia Kishë e shenjtë, Ndërtuar mbi shkëmb,Vetë shenjti aty ku qendroi,Shenjtërinë e tij kish' lënë në atë vend... Kisha ...
Full story
image

Fëmijët janë si zogjtë

Viron Kona Fëmijët janë si zogjtë -tregim-   Atëherë, im bir rreth 6 vjeç, nuk ishte mirë me oreks. Po dobësohej, ndihej i pafuqishëm dhe po na vinte ...
Full story

KËNGA E TOKËS

  Novelë                                                       1          Po e them që në fillim: jam jetim. Fëmijë pa fëmijëri, i ri pa djalëri.Kjo është e djeshmja.Të nesërmen ...
Full story

KOHA E RRAFSHIMIT TË HARTAVE

KOHA E RRAFSHIMIT TË HARTAVE BABILONASIT E RINJ Kullë pesëdhjetëkatësheky pallati ynë,çdo kat pesëdhjetë korridorë,poshtë neshdhe mbi ne pesëdhjetë qyteteme çati qiellin,ashensorikapur në çengelin e hënësna zbret e ...
Full story
image

“NO STRES”

VAZHDIMISHT  I  NJËJTI     Në çastin e parë të jep përshtypjen e një babaxhani dhe  tek përballohesh me të, ndjen kaltërsinë e dikurshme të syve të  tij. ...
Full story

Sirena

SirenaErdhi  nga deti sirenë,e shoqëruar,nga guaska shumëngjyrëshe, mijëra guaska. Në tokë, takoi njerëz,dhe në shtëpinë më të afërt u bë vajzë e vetme.  Fitoi më shumë dritë në pamje,zë ...
Full story

A ka patur ndonjëherë paqe mes shqiptarëve?

       Dr. Hasan B.Luçi PERҪARJA E SHQIPTAREVE VARR I HAPUR A ka patur  ndonjëherë paqe mes shqiptarëve?        Së pari, ne shqiptarët nuk jemi ende njëzëri për gjuhën ...
Full story
image

S'i shkroi kush dy gisht letër..

KRISTAQ TURTULLI S'i shkroi kush dy gisht letër.. tregim Ja dhe viti i tretë i pritjes së letrës me dy fjalë iku. U hoq bredhi i vitit të ...
Full story
image

NË 104 VJETORIN E LINDJES TE PROFESORIT TE MADH

PËR PROFESOR ISUF LUZAJN, KA VEND TË FLASËSH ÇDO DITË NË 104 VJETORIN E LINDJES TE PROFESORIT TE MADHNga Luan Çipi . Për çdo vlonjat dhe shqiptar që ...
Full story

E bija e Gjon Palit në syrin e Kolë Macës

       Rrethimi  i   Shkodrës  (1912-1913)     Fotografia “E bija e Gjon Palit” (le ta quajmë kështu) është realizuar në Shkodër në fillim të shekullit XX, më ...
Full story
image

“Dashuria është një fjalë shumë e gjatë”

Michael Dennis* “Dashuria është një fjalë shumë e gjatë” http://michaeldennispoet.blogspot.ca/2017/02/love-is-very-long-word-majlinda.html Çfarë kënaqësie!  “Dashuria është një fjalë shumë e gjatë” e Majlinda Bashllarit ishte aq e këndshme për ta lexuar, kënaqësi ...
Full story

Për sllavët diktatori paranojak eliminoi atdhetarët e vërtetë Kap-III-

  Vilhelme Vrana Haxhiraj Për sllavët diktatori paranojak eliminoi atdhetarët e vërtetë Kap-III- Vazhdim i dy kapitujve të botuar.  “Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi ...
Full story

SI E SULMOI FAMILJEN PPSH ME SIGURIMIN E SHTETIT ANTISHQIPTAR

Nga Fritz RADOVANI Pjesa e IV.   PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa ...
Full story

NJARJET E VITIT 1854 NË KËNGËT E POPULLIT ÇAM!

  Të lexosh historinë në përgjithësi, siguron njohuri për ngjarjet, vendet dhe kohërat që janë zhvilluar ndodhitë. Por kur lexon historinë e komunitetit, vendit dhe ngjarjet ...
Full story

Ismail Kadare: Nobeli për Bob Dilan? Letërsia nuk ka nevojë të shkojë tek muzikaT

Në një intervistë për një gazetë franceze, Ismail Kadare ka folur për Nobelin në letërsi, për Bob Dylan, për letërsinë si tiraninë e tij të ...
Full story
image

Jo larg Operës së Vjenës

Hazir Mehmeti, Vjenë        Orë letrare festive për 17 Shkurt – Dita Pavarësisë së Kosovës       Vjenë, 17 shkurt 2017  17-Shkurti, hap realizimi i idealeve ...
Full story
image

“Eliminimi i Grupit Komunist të “Të Rinjëve”

HYSNI LEPENICA NUK KA QËNË ASNJË DITË ANËTAR I PARTISË KOMUNISTE Nga libri i Enver Lepenicës “Eliminimi i Grupit Komunist të “Të Rinjëve”   Instituti i Studimit të ...
Full story
image

Devolli heshti!?

Devolli     Çasti  është  shqiptarët  të  bashkohemi çasti  është  të  bëjmë një  bashkështet çamët dhe arvanitët jemi  një vëlla, një gjuhë, një alfabet, dhe një tërësi etnike                      Këtu është  ...
Full story
image

Me rastin e 117 vjetorit të lindjes

XHAXHAI IM, ILMI ÇIPI (Me rastin e 117 vjetorit të lindjes) Nga Luan Çipi     Xhaxhai im, Ilmi Çipi, pasardhës në një familjeje të hershme të lagjes Palorto, të ...
Full story
image

SHTATË HAPA NË RRUGËN E MAGAZINERIT TË MADH TË PROVINCËS

tregim               Durim Kalbaj s’kishte kaluar asnjëherë në atë rrugë. Donte edhe paksa të mbërrinte në kufi të saj dhe, pikërisht tani, që i ndjente edhe erën ...
Full story
image

Në 72- vjetorin e Luftës së Drenicës

  Mehmet Gradica u lind më 1913 në Gradicë të Drenicës, në një familje të varfër, por të ndershme, bujare, mikpritëse e luftarake. Babë Isufi e ...
Full story
image

Në 72- vjetorin e Luftës së Drenicës

  U lind më 1873 në Polluzhë të Drenicës. Ky ishte i biri i Mustafë Rexhep Kastratit që kishte vetëm një vëlla, Dervishin, i cili vdes ...
Full story

“Shqipëria çka qenë, ç’është dhe ç’duhet të bëhet”

AKTUALITETI I FJALËVE TË SAMI FRASHËRIT “Shqipëria çka qenë, ç’është dhe ç’duhet të bëhet”  Nga Frank Shkreli Këtu në Shtetet e Bashkuara, e hëna e ...
Full story
image

PROFESORESHA E SEXOLOGJISË

PILO  ZYBA PROFESORESHA E SEXOLOGJISË -Tregim – Ajo mbështeti kokën në kraharorin e të shoqit dhe e puthi lehtë në buzë.Ai mbylli sytë dhe i përkëdheli flokët, kështu ...
Full story

MAZHORANCA FSHIN DUART !!!

VOTA E EMIGRATËVE? MAZHORANCA FSHIN DUART !!!   Mendim   “Jemi i vetmi shtet në Evropë që nuk ka të regjistruar njerëzit e vet. Nuk di as sa janë, ...
Full story

ARSIMI NË VËRRI TË PRIZRENIT

ARSIMI NË VËRRI TË PRIZRENIT (Lexo faqet 43-72 të librit KETU) Në 85-vjetorin e shkollës ÇERKIN BYTYÇI Vërrini, si territor i komunës së Prizrenit, që ndodhet në të ...
Full story
image

Përlotet Bill Klinton, kamarieri kosovar i rrëfen në gjunjë historinë tragjike të familjes

Ish-presidenti i SHBA-ve, Bill Clinton ka shpërthyer në lot në një nga restorantet e New York City. Kjo ndodhi pasi një ish- refugjat nga Kosova, ...
Full story
image

NË VEND TË URIMIT, PËR DITËLINDJEN E BRUNILDA QATIP MARËS…

NË VEND TË URIMIT, PËR DITËLINDJEN E BRUNILDA QATIP MARËS…                                                    Ndoshta, vetëm prindërit lindin fëmijë,                                                                por ka raste që fëmija rilindë prindërit!                                                                       (Nga: Qatip Mara-Nju Jork) Nga:Prof.Murat ...
Full story
image

PAS KATËR MUAJVE NË TROPOJË

PAS KATËR MUAJVE NË TROPOJË Që nga  fundi i tetorit 2016-të nuk pata rast të shkoj në Tropojë. Ndodhë ndonjëherë, të bëhen punët të tilla që ...
Full story

XHIM XHEMA: SHQIPTARO-AMERIKANI QË I QITI TELASHE TË MËDHA SERBISË SË MILLOSHEVIÇIT

(Me rastin e 9-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës) Nga Frank Shkreli Me rastin e 9-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, Republika e Kosovës me institucionet e ...
Full story
image

Qamil Ali Graceni mësuesi elbasanas që pret të paktën një nderim Kombëtar

Me rastin e 37 vjetorit të ndarjes nga jeta Dr Fatmir Terziu   Një shkrim i gazetës “Tomori” të vitit 1942, theksohet se mësimdhënës i parë i shkollës ...
Full story

Vendi i ilirëve lashte ka qenë pika e kontaktit në mes qytetërimeve

Vendi i ilirëve lashte ka qenë pika e kontaktit në mes qytetërimeve   Gezim Llojdia   1 Me hirin e ftohtè tè kujtimeve mund  tè mbulohen,tri pika kontakti. Shqipëria e ...
Full story
image

Kontributi i Prof. Dr Basil Schader për shkollat shqipe

Kontributi i shkelqyeri Prof.Dr .Basil Schader për shkollat shqipe në Zvicër  (ME ALBANOLOGUN AKADEMIK PROF.DR. BASIL SHADRI- SYRIH/ZVICËR)   Albanologu Prof. Dr. Basil - Schader, ka lindur në ...
Full story
image

GJURME TE THELLA NE MENDIMIN PEDAGOGJIK BOTEROR

KOLLOSET E MEDHENJ TE SHKOLLES E TE ARSIMIT ISHIN MENDIMTARE, TEORICIENE TE LIDHUR FORT ME APLIKIMIN E VERIFIKIMIN E IDEVE TE TYRE, PRANDAJ LANE GJURME ...
Full story
image

VLERAT SECILI IA RRIT VETES ME PUNË DHE PËRKUSHTIM

  VLERAT SECILI IA RRIT VETES ME PUNË DHE PËRKUSHTIM Me psikologun Ndue Dragusha       Nisur  nga ngjarjet  e diteve të fundit në shkollat tona, a mund të na ...
Full story
image

Gjithkund në botë lejohen shkollat shqipe, vetëm në Turqi jo.

(Me publicistin Gjovalin Gjeloshi).     Autori në librin me publicistikë “Afër dhe Larg”, ka shkruar  dendur për problemet e arsimimit të fëmijëve të emigrantëve në gjuhën shqipe, ...
Full story

Rruga “Miss Durham”

    Rruga “Miss Durham”  -Tregim-   “Kudo në Rumeli njerëzit përgjigjen:  jam ortodoks apo katolik, ndërsa në Shqipëri edhe bariu më i thjesht me krenari thotë: unë jam ...
Full story

HIJA E ERËS

QAZIM SHEHU POEZI HIJA E ERËS Hija e erës është frika jonë Kur era sjell njëqind demonë Që na ulërijnë tek veshi Pastaj prapsen të heshtur. Mollza shkëndijash mbi zbetësinë E shpirtit dhe ...
Full story

LAKURIQ

LAKURIQ   Bëra sa munda në jetë, Të mirën e çmova nga pesha. E mblodha me qiell, me det, Të ligës as mbathjet si vesha.   E lash lakuriq, e braktisa, Si blozë ...
Full story
image

Nuk vdes profesori e artisti

Nuk vdes  profesori e artisti (Profesor Beqir Beqirit)   Si nxënës i Gjimnazit në Skënderaj Nuk i kuptoja gjërat me aq  lehtësi Në klasë i rëndë, me iksa e ypsylona Në ...
Full story
image

SHËNIMET E NJË TË PANJOHURI

  DËSHMI PËR KRIMET SERBE   Ishte e shtunë, diku rreth mesditës kur hymë në Pejë. Edhe pse kjo ditë e javës konsiderohej si dita e pazarit ...
Full story

Uk Mamli

Uk Mamli   Gazetarja e “Shkumbinit”, L. Branica, gazetë e Elbasanit të viteve të para 90-tës, ndërsa ngjiste shkallët e redaksisë me një zarf në dorë fliste ...
Full story
image

Ozoni dhe “Fjala e Lire”

                  Ozoni dhe “Fjala e Lire” Elko N Qeparoi   Sa te reja ka bota! Na u hap vrima e ozonit ne stratosphere Me interesim lajmin e shikova, po akoma ...
Full story

Uthulla syve

Uthulla syve Nga Reis Mirdita (Metamorfoza nën sundimin e qenieve të errëta) -XX- Zikana kishte filluar të mahniste që nga femëria e hershme në fshatin e lindjes. Mahnitje ...
Full story
image

...dikur në adoleshencë pranë kroit të fshatit

...dikur në adoleshencë pranë kroit të fshatit Nga Edmond Llaçi   PO BIE SHI Po bie shi. Nesër dhe pasneser është festë. Më të guximshmit nga nxënësit e gjimnazit ...
Full story
image

Kahqartazi…, pas kapës së Tjetrit

Pas kapës së Tjetrit Dr Fatmir Terziu   Pikëbashkohem me rrjedhat e ujësive që ndalen në Lumin Shkumbin. Të harruarat rrjedha, përrenjtë e mbetur rrëfenjave, përrallave, dhe ato ...
Full story
image

EMËR I VEÇANTË E ME VLERA

  Ndjejmë një ligështim e trishtim, që na shkakton më shumë nderim tek po përcjellim njërin nga njerëzit tanë më të veçantë për dinjitetin stoik kushtuar ...
Full story

Po misrin kush e hëngri?

Po misrin kush e hëngri?   Skicë Nga Bashkim Saliasi     Në kohën e kooperativës, në vitet ’70-90, zakonisht në periudhën e vjeshtës në parcelat e mbjella me misër, caktonin ...
Full story

Requem për FREDERIK RRESHPJEN

Requem për FREDERIK   RRESHPJEN  *             (cikël me poezi) Nga  Përparim   Hysi Requem për Frederik RReshpjen  * "Një fllad mbrëmjeje më mbështolli"** ( me vete kisha "luanët e fëmijërisë që ...
Full story

ME 15 SHKURT 1909 LINDI “DIELLI”

ME 15 SHKURT 1909 LINDI “DIELLI”                                      Përgatiti Frank Shkreli 108 vjetë më parë, ekzaktërisht me 15 Shkurt, 1909 doli në Boston të Shteteve të Bashkuara numri ...
Full story

Për lexuesin libri “Pa Koment” i autores Vilhelme Vrana Haxhiraj

Për lexuesin libri “Pa Koment”i autores Vilhelme Vrana Haxhiraj      Para pak ditësh doli nga botimi vëllimi  me titull “Pa Koment”, libri i dytë me ese-publicistikë ...
Full story

FAMILIA SHQIPTARE DHE AJO “REVOLUCIONARE E 1967”

Nga Fritz RADOVANI: Pjesa e III   PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa ...
Full story
image

Humbja e Agollit, nostalgjia për diktaturën dhe rehabilitimi neokomunist i saj

Humbja e Agollit, nostalgjia për diktaturën dhe rehabilitimi neokomunist i saj   Nga Sulejman GJANA   Ceremonia e bujshme mortore e majtistëve, me pjesëmarrje qeveritare dhe e organizuar me ...
Full story

NJË ANTOLOGJI HISTORIKE PËR KRIMET E KOMUNISTËVE

NJË ANTOLOGJI HISTORIKE PËR KRIMET E KOMUNISTËVE Rreth librit të Enver Lepenicës “Eliminimi i Grupit Komunist të “Të Rinjve”   Prof.Dr. Muharrem Dezhgiu   Instituti i Studimit të Krimeve dhe ...
Full story
image

TËRMET NË PIRAMIDËN E ARTIT

TËRMET NË PIRAMIDËN E ARTIT -  fragment poeme - Tërmet në piramidën e artit, një tërmet,Lëkundje të fuqishme jep themel,majë,Lot të rëndë po lëshojnë nga qiejt retë,Supet ...
Full story

BASHKONI KOMBIN NË LIDHJEN PREJ GJAKU!

BASHKONI KOMBIN NË LIDHJEN PREJ GJAKU!Nga Luan Çipi Për kohën e shkuar kam ca derte e mall, Tridhjetëmijë fletë kalendari grisa...E pyes veten shpesh: Ç’ kam kuptuar ...
Full story

KOSOVA E LIRË

KOSOVA E LIRË -1- Sot, Kosova me plisin e bardhë Dardan zgjohet, An’ e kënd trapezoidali kosovar vetëm zbardhon, Mbi eshtrat e të parëve nën tokë - themel betonohet, Ndërtesat ...
Full story
image

Bulëvesa e “Shën Valentin”-it

                    Bulëvesa e “Shën Valentin”-it Nga Fatmir Terziu   Petalja rebelkë,                     e paqtuar me vesën, ndërsa një i zhveshur,                              lypës bekon pranverën këngën peng,                    të një zogu mbi ferrë një ...
Full story

"Kronikë në krua"

Doli nga shtypi libri i gazetarit Bardhyl Bejko "Kronikë në krua", një ansambël kujtimesh, përjetimesh dhe meditimesh nga vendlindja e vet, Konispoli. Libri me 370 ...
Full story

BOTA QË SHOHIM NË DETIN E SYVE TË POETES

Dr.sc. Bardhyl Maliqi   BOTA QË SHOHIM NË DETIN E SYVE TË  POETES Marjeta di se çka merr nga jeta, se më kot nuk do ta pagëzonin ...
Full story
image

Per Dashurine

Per Dashurine Ne se nuk te ka prekur dashuria Je duke ecur ne terr.( Platon )   Kush tha dashuria u shua, Kush per te s’u shenjterua, Kush u rrit, nuk’ ...
Full story

NJË PYETJE DASHURISË SIME

NJË PYETJE DASHURISË SIME PARADOKS SHKURTI Ia theu jetës palcakunshkurti,shkurtabiq i vitit,varrosi çdo gjë nën akull. Shënjtor Valentininë palcë të dimritshenjtëroi epshin e gjakut.Burrëresha dashurisarajeve të dimritu vu ...
Full story

RECITIMI I QATO VJESHTËS PËR SHËN VALENTIN

  Vangjush Saro   RECITIMI I QATO VJESHTËS PËR SHËN VALENTIN   (Fragment nga romani “Kurora e Ballkanit” *)   Mik i shtrenjtë! Uroj të jeni mirë! Të falenderoj nga zemra që tregon ...
Full story

NË THINJA FLOKËSH

NË THINJA FLOKËSH Në krahë trupin mban të ngrirë, edhe pse një dorë e lehtë hidhet në sup, të shpin lodhjen ai sy i mpirë, ...
Full story

Politikanë! "Qëroni qepën!"

Politikanë! "Qëroni qepën!"                 "Të qërosh qepën!"                     GUNTER   GRASS- nobelist gjerman               Cikël me poezi Nga  Përparim  Hysi Politikanë! "Qëroni qepën!"           "Të qërosh qepën!"              GUNTER   GRASS- nobelist gjerman Politikanë! Qëroni ...
Full story
image

UNË JAM NJË GJETHE

UNË JAM NJË GJETHE IRENA GJANÇI GJETHJA Agu na gjeti shtrirë, tek shkëmbi mbuluar  me vezullimin e purpurt të hënës mbështjellë  tek njëri-tjetri si burbuq i sapoçelur lagur nga epshe që ...
Full story

PËRRALLAT QË BËJNË QESHARAKË VIKTIMAT E DIKTATURËS DHE ARROGANCA E PROKURORËVE SHQIPTARË…

                             NGA  KRISTO ZHARKALLIU    Kanë kaluar 26 vjet qëkurse u shëmb diktatura dhe nuk kalon ditë që në faqet e gazetave shqiptare të mos ...
Full story

DHURATË HYJNIE

DHURATË HYJNIEDo të lë një plis toke në letrën e bardhë,nga ato plisa që thërmova me dorën time.Letra të bëhet ugar  i mbjellë me një ...
Full story
image

ROMEO, ZHULJETA DHE SEKURITIVI

SOTIR ATHANASI     Buqeta me lule qëndronte ende mbi tavolinë. Atë nuk e meritoi as tregimi I fundit që bënte fjalë për sakrificën ditën e Shën Valentinit. ...
Full story
image

NË TË BËFSHA NJË LIBËR TË MADH DASHURIE!

NË TË BËFSHA NJË LIBËR TË MADH DASHURIE! Nëse, ty do të të bëja një libër dashurie,Sytë e tu do t’i vija,Mbi kopertinën e gjerë,Dhe bojës ...
Full story

Shpendi Topollaj – njeri dhe krijues i mrekullueshёm

 Me rastin e 70 vjetorit të lindjes     Më 14 shkurt, pra ditën e shënuar të Shën Valentini, poeti, shkrimtari dhe kritiku Shpendi Topollaj, mbush 70 ...
Full story
image

CIKËL POEZISH NGA PETRIT DERRAJ

CIKËL POEZISH NGA PETRIT DERRAJ     Petrit Derraj   POROSI TIM BIRI Qeveria , bir, të do injorant,                                                                                                              Të të xhvat me taksa e me kamat, Bankat të duan për të të të mbytur,                                                                                          përherë në borxhe të ...
Full story
image

RAIMONDA MOISIU, ME DISA YLBERE, NË “QIELLIN” TONË LETRAR…

  RAIMONDA MOISIU, ME DISA YLBERE, NË “QIELLIN” TONË LETRAR… Nga: Prof.Murat Gecaj         publicist e studiues 1. Raimonda Moisiu, me origjinë nga Korça, është poete, shkrimtare, publiciste dhe veprimtare ...
Full story

Lulja mbi gur

                      Lulja mbi gur Nga Fatmir Terziu   Dhe ende habitet guri! E shikon dhe s’e lëshon nga sytë. Filizi dhe gjethet, gonxhet dhe petalet, nëndegëzat dhe rrënjët, klorofili dhe drita ...
Full story
image

Sheri, unë dhe Adriano Çelentano

             SHERI, UNE DHE ADRIANO CELENTANO     Kisha tre muaj qe me ne fund kisha gjetur nje pune per te qene, ne nje ...
Full story

Bij te Lirise se Pamundur

Faruk Myrtaj Bij te Lirise se Pamundur Neve,  se kush na tha qe mahere ka qene Diktature Proletariati, Faslli... se kush na fliste pa pushim per metoden e Realizmit ...
Full story

Tri shoqe gjimnaziste

Tri shoqe gjimnaziste Eleonora Qeparoi   Elko, Harikla e Kasjania, ishim shoqe nje here Na shkoi shoqeria, sa nisem te paren pranvere. Harikla si lule shege, thurrte bukur nje gershete Kishte ...
Full story
image

KENNDVESHTRIM JO REALIST NE FILMIN TURK 'FETIH 1453'

Nga Skifter Këlliçi Boston, SHBA< Që në vitin shkollor 1949-50, kur isha nxënës i klasës së 6-të,  nga mësimi  i historisë së Mesjetës, Ve$ te ...
Full story
image

KËNDUAM NËN DHUNË

  Si, si, Ne kënduam   Me porosira,  Me tortura dhe dhunë? Ne  Kënduam nën dhunë, Por jo me tortura Jo me ...
Full story
image

NJË LIBËR I RI PËR ÇAMËT

NJË LIBËR I RI PËR ÇAMËT Nga Luan Çipi     Këto ditë doli në qarkullim një libër i ri i shkrimtarit Namik Selmani me titull “BIRI I SHQUAR ...
Full story

Ikën pëllumbat dhe të lanë

Ikën pëllumbat dhe të lanë Fluturuan pëllumbat, ikën në Tiranë,Qajmë nëna ime, qajmë sa jemi gjallë.Ngritën foletë, zogjtë u shpërndan.Qajmë nëna ime, qajmë sa jemi gjallë. Në ...
Full story

G Ë R V I M A M B I R Ë R Ë

  S H K R O N J A   E  P A R Ë  E  E M R I T Pena e Naimit ,De Radës , Dritëroit ...
Full story

Harold Hayes që kaloi 63 ditë në Shqipëri, prapa linjave të armikut në Luftën e Dytë Botërore

Harold Hayes që kaloi 63 ditë në Shqipëri, prapa linjave të armikut në Luftën e Dytë Botërore   Virginia McCall mori një telefonatë që ajo kurrë nuk ...
Full story

KUR NJERIU ASHT VETEM SHIFER..?!

Nga Fritz RADOVANI: Pjesa e II.   KUR  NJERIU  ASHT  VETEM  SHIFER..?!   PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe ...
Full story

“Mirëmëngjes!” interes

                    “Mirëmëngjes!” interes   Nga Fatmir Terziu   Kur s’patëm zë, piskamat t’i mbushnim me shkrepëtimat e maleve kur shkrepëtije, t’i mblidhnim shkrepëtimat në setre. Njëlloj si të tjerat adete. Të ...
Full story
image

Cene tё kohёs sё shkuar

Nga dosja e diktaturёs.   SI U SHNDЁRRUAN NJERЁZIT NЁ HIJE PA LIRI E TЁ DREJTA Cene tё kohёs sё shkuar   Nga Petrit Derraj   Para mё shumё se 30 vjetёsh, ...
Full story

50-VJETORI I NJË ÇMENDURIE KOMBËTARE

50-VJETORI I NJË ÇMENDURIE KOMBËTARE                                                      Nga Frank Shkreli Në historinë e kombeve të mëdha e të vogla ndodhin lloj-lloj fatkeqësishë: luftëra, pushtime, fatkeqësi të natyrës, e ...
Full story
image

A NA KENI “ZILI”? EJANI DHE JU, TE NE!...

Skicë: A NA KENI “ZILI”? EJANI DHE JU, TE NE!... Nga: Murat Gecaj Ju, që na shihni në këtë fotografi, edhe mund të na njihni...Megjithatë, po ua tregoj, ...
Full story

KËSHTU SHKËNDIJON KJO JETË

KËSHTU SHKËNDIJON KJO JETË QAZIM D. SHEHU Errësira duhet që yjet në dukje t`i vejë Një buzëqshja jote që zemra të ngazëllejë, Përherë një e kundërt na jep një ...
Full story
image

“KUR FLASIN ZEMRAT…”

VJOLLCA KONI, NË LIBRIN  “KUR FLASIN ZEMRAT…”   1. Po të shfletoni librin e ri, “Kur flasin zemrat…”(Tiranë, dhjetor 2016), ndërmjet 65 poeteve e shkrimtareve, artisteve e veprimtareve të njohura, ...
Full story
image

DHE DIMRI VDES...

DHE DIMRI VDES...   Keni parë se si dhe dimri vdes...? Vdes nëpër peisazhe bore kur jeta për rreth pak e nga pak pa asnjë gjurmë ftohtësie, përpjetë maleve hije ngricash që ...
Full story

Mos prit 18-tën, fillo e protesto!

Ilir Levonja Mos prit 18-tën, fillo e protesto! Kur filluam protestat në 1991, nuk caktuam datë. Por u zgjuam, u mblodhëm dhe dolëm shesheve. Këtë e bën ...
Full story

Sa mirë bëre që vdiqe, o Dritëro!

Sa mirë bëre që vdiqe, o Dritëro!   Nga Pëllumb Kulla Të qoftë i lehtë dheu që të hodhën përsipër, o njeri, por më e lehtë të qoftë ...
Full story

“Lulebozhuri i Dukagjinit” si argument poetik

“Lulebozhuri i Dukagjinit” si argument poetik Dr Fatmir Terziu   “Lulebozhuri i Dukagjinit” i autorit Servet Bytyçi nuk është thjesht një prurje poetike “e vonuar” sikurse e ...
Full story
image

Shqipëri, vazhdon kërkimi i tre minatorëve kinez

Shqipëri, vazhdon kërkimi i tre minatorëve kinez   Strukturat e Repartit të Inspektim Shpëtim Minierave po vazhdojnë operacionin e kërkimit të 3 minatorëve kinez te bllokuar në ...
Full story

John Belushi në pullat postare shqiptare

John Belushi në pullat postare shqiptare   ​ John Belushi, aktori dhe këngëtari shqiptar, me famë botërore, i cili vdiq në moshën 33 vjeçare në vitin 1982, ...
Full story

Libri, Jorgji Kote: Histori të vërteta nga Shqipëria e kuqe

Libri, Jorgji Kote: Histori të vërteta nga Shqipëria e kuqe Gazeta e përditshme belge në gjuhën angleze “Brussels Times”, në numrin e saj të radhës të ...
Full story
image

Fundi BELAMI (Paramnezi*)

( E treguar nga një veteran i policisë që meritoi buqetën me lule të freskëta vendosur mbi trapezën e shoqërisë sonë letrare, e quajtur: XINGOGRAFIA )   Blegtori, la çelsat ...
Full story

"Luleshtrydhja" që çeli në janar

     Qe aty nga pragu i viteve shtatëdhjetë të shekullit që shkoi, që në shkollën tonë, mu pas pushimeve të semestrit të parë, të emërohej ...
Full story

JALLA LEMA...”LUNGO ARBRIN”

JALLA LEMA...”LUNGO ARBRIN” Fejton Më në fund “Rruga e Arbrit”,  aq e lakuar, aq e dëshiruar, nga kjo anë e ajo anë e kufirit shqiptaro-shqiptar; nga tiranasit, matjanët, dibranët këtej ...
Full story

Vrulli i përbaltjes që ka nisur

    Ilir Levonja Vrulli i përbaltjes që ka nisur Për dy ditë me radhë e ngritëm në kupë të qiellit Dritëroin. Tashmë do na duhen edhe dy ditë ...
Full story

POLITIKA E JASHTME AMERIKANE DHE SHQIPTARËT

                          POLITIKA E JASHTME AMERIKANE DHE SHQIPTARËT                   NJË POLITIKË E MBËSHTETUR NGA DY PARTITË KRYESORE                                                         Nga Frank Shkreli  Zgjedhjet e fundit për president në Shtetet e ...
Full story

Disa pyetje për publikun

  Nga Skënder S.KAPITI     (si një hyrje për artikullin : Në Shqipëri dhe në Kosovë duhet shëmbulli i Lëvizjes si ajo e Presidentit amerikan DONALD TRUMP)      ...
Full story
image

Muri në Mitrovicë dhe reflektimi i tij në Luginë

Muri në  Mitrovicë dhe reflektimi i tij në Luginë       Muri në Mitrovicë,  veçmas këto 2 javët  e fundit,  gjithënjë e  më shumë  është  duke  patur implikime ...
Full story
image

Mozaiku pellazgjik në botën romanore “Kodi i baltës së pjekur” të Çlirim Hoxhës

ÇLIRIM HOXHA, ROMANCIERI I PARË I TEMËS PELLAZGJIKE   Mozaiku pellazgjik në botën romanore “Kodi i baltës së pjekur” të Çlirim Hoxhës   Nga MSc. Albert HABAZAJ/ poet, studiues   Romancieri ...
Full story

KRYENGRITJA SHQIPTARE E KËRÇOVËS (1844) - LUFTA E SOPIT

KRYENGRITJA SHQIPTARE E KËRÇOVËS (1844) - LUFTA E SOPIT NGA BAJRAM ÇELIKU - BALI Gjithëmonë, si dhe në të gjitha trojet shqiptare, nën sundimin e egër otoman, ...
Full story
image

Çështja e "tre kompozitorëve"

Çështja e "tre kompozitorëve" Çfare eshte mire dhe çfare eshte keq. (Nuk e them une,thuajeni Ju) . . . . Deri ne ndrimin e sistemit,redaksia e krijimtarise ...
Full story
image

KOSOVA NË VARGJET POETIKE TË DRITËRO AGOLLIT*

  Figura e Kosovës zë vend të veçantë pothuaj në të gjitha zhanret e krijimtarisë sonë, duke filluar nga ajo letrare, teatrore, filmike, muzikore, në arte ...
Full story

Ngushëllim për veten dhe për vargjet e mi

Ngushëllim për veten dhe për vargjet e mi       Sot , u boshatisa me shtimin e një varri tjetër. Var  prindri. Për mua  dhe për gjithë poezinë Baba! Nga dhimbja,loti u bë mermer dhe ...
Full story
image

"...Si p.sh., Dritëro Agolli, Ismail Kadare, Fatos Arapi etj..."

"...Si p.sh., Dritëro Agolli, Ismail Kadare, Fatos Arapi etj..."   Kur kemi qenë dikur në bankat e shkollës, veç shumë gjërave të tjera, kujtoj edhe një frazë ...
Full story

Mbi dudë

Mbi dudë Tregim nga Fatmir Terziu   Në ardhjen e tij të parë Ai kishte jetuar gjatë. Aq gjatë sa kohërat nuk mateshin me asnjë prej qasjeve të ...
Full story
image

Urdhri i Enver Hoxhës: Si u hoq festa e Bajramit dhe Pashkët

  Sipas porosisë së Enver Hoxhës, KQ i Partisë së Punës së Shqipërisë, në vitin 1967, lëshon vendimin për heqjen e festave të Bajramit dhe Pashkëve. ...
Full story

50 VJETORI I “REVOLUCIONIT IDEOLOGJIK E KULTUROR” NGA TERRORISTI ENVER HOXHA

Nga Fritz RADOVANI: Pjesa e I   PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht ...
Full story
image

“KUR FLASIN ZEMRAT…”

ALBANA PONARI, NË LIBRIN “KUR FLASIN ZEMRAT…”   Kam shkruar edhe më parë se, në librin tim “Kur flasin zemrat…”(Tiranë, dhjetor 2016), kam folur për rreth 65 ...
Full story

Kameleoni

Tregim   Kameleoni   Gani MEHMETAJ    Koka e tij trekëndëshe me dilte eklips para një vajze të bukur, shoqe të fakultetit. Herën tjetër se nga mbinte në ...
Full story

Një “Doppelganger” për të riprodhuar “Ekstra Superhënë”

Një “Doppelganger” për të riprodhuar “Ekstra Superhënë” Dr Fatmir Terziu     Vangjush Saro, vjen për lexuesit me një prozë të re. Është proza e tij e gjatë, që ...
Full story

DRITËRO AGOLLI : NJERIU,MIKU SHKRIMTARI…

  DRITËRO  AGOLLI :   NJERIU,MIKU SHKRIMTARI…                                        ...
Full story

Lamtumirë Pelegrini Dritëro!...

Lamtumirë Pelegrini Dritëro!...   Dhèu të qoftë i lehtë! Fjala të peshoftë sa Dhèu i Globit!   Ti,i shtrenjti ynë, Dritëro more sot e përgjithmonë, nga “balta” jote, që magjishëm ...
Full story

Lamtumirë,USTA!

Lamtumirë,USTA!             In memoriam, DRITËRO AGOLLIT! Erdhi lajmi- gjëmë që na ka tronditur Zemra kujt s'i dhëmb, për ty,MENDJENDRITUR? Përmbi shtatë dekada, prozë e poezi Meriton hossana, o zemërflori! Babaxhan nga ...
Full story

“BOMBA” POLITIKE E “ABAZIT” NË DUART E IVANOVIT

    NGA KALOSH ÇELIKU           Përderisa, Ali Ahmeti në You Tube e këndon këngën e tij popullore me çifteli e fyellin e Bariut të ...
Full story

Përtej vdekjes...

Bedri TAHIRI   Përtej vdekjes... (Dritëro Agollit)   Thanë si përqartë: Iku e na la Dritëroi! Mua bëftë, seç më theri thellë në zemër Edhe pse nga urtësia e Njeriut të mirë Kisha mësuar se kurrë nuk ...
Full story

NA LA DRITEROI

NA LA DRITEROI Nga Luan Çipi     Iku, u nis Driteroi Në udhëtimin e pafund, Drejt qiellit fluturoi, Lartësi e çarë me mund.   Në tokë, zinte vend të parë Për talent e dituri, Udhërrëfyes ...
Full story

DRITËRO AGOLLI DO MBESË GJITHMONË MES NESH​

  DRITËRO AGOLLI DO MBESË GJITHMONË MES NESH​     Edhe pse thonë se poetët rrojnë pas vdekjes, me trishtim duhet pranuar se na la ai që ndriçoi mbi ...
Full story

Hiri i fjalës

                      Hiri i fjalës (Dritëroit …) Fatmir Terziu   Dje, të kërkuan perënditë ngarendjen e ikjeve vargore në fjalë-besë portreti u misht në kornizë sepse aty ishte muza e shkrimit vlera e shndërruar në ...
Full story

IKU DRITËRORI

IKU DRITËRORI Elegji me lot det për Dritëro Agollin   Nga ALBERT HABAZAJ   Shqiptarëve u iku Shkrimtari, Shkrimtarëve u iku Pishtari. Pishtari i pashuar u fik, Dritëroi na dritëron me dritë. Pikëllimi ma ...
Full story

Devolli heshti!?

Poezi nga Xhevahir Cirongu   Devolli heshti!? ...Por... Dritëroi jep dritë ,sepse ai na la fjalën e shkruar të bukur shqipe!      Dritëro Agollit   E ndali rrjedhën ...
Full story
image

NJË TAKIM I PAHARRUAR, ME DRITËROIN…

NJË TAKIM I PAHARRUAR, ME DRITËROIN… Nga: Prof.Murat Gecaj          publicist e studiues Sot u përhap lajmi i dhëmbshëm për të gjithë ne, që është ndarë përgjithnjë nga ...
Full story
image

DRITËRO AGOLLI DHE MËSUESIT E SHQIPËS NË GREQI

DRITËRO AGOLLI DHE MËSUESIT E SHQIPËS NË GREQI   Ai, Dritëro Agolli IKU... Më dhëmbi si të më ishte këputur një këmbë e të ecja me ...
Full story
image

Ndërron jetë në spital shkrimtari i madh Dritëro Agolli

Ndërron jetë në spital shkrimtari i madh Dritëro Agolli Ndërron jetë në moshën 85 vjeçare shkrimtari i madh, kolosi i letërsisë shqipe Dritëro Agolli. Dritëroi ka ndërruar ...
Full story

Në nderim të martirëve të lirisë

  Jemi mbledhur sot këtu për të promovuar librin e zoterinjve Kujtim Boriçi dhe Syrja Xhelaj kushtuar “Martirit të Demokracisë“ dhe “Qytetar Nderi i Qytetit të ...
Full story
image

Njeriu i mirë dhe qentë e tij

Njeriu i mirë dhe qentë e tij (Metamorfoza nën sundimin e qenieve të errëta) XVIII Nga Reis Mirdita Kosovë. Bregu kufitar me shtetin amë. Vitet e pesëdhjeta e ...
Full story
image

KUJTIME TË HAJRI HOXHËS PËR 4 SHKURTIN 1944

KUJTIME TË HAJRI HOXHËS PËR 4 SHKURTIN 1944   Fragment nga libri në dorëshkrim   Më 1 shkurt 1944, shkruan në kujtimet e tij ish  partizani Hajri Hoxha, kujtime ...
Full story
image

RRITU, SI THËLLËZË E SHQIPE!

nga Albert HABAZAJ   RRITU, SI THËLLËZË E SHQIPE! Perlës 7 muajshe   Pupurushe, moj Pupurushe, Shtatë muaj sot i mbushe, Gjyshi yt sa shumë gëzon, Si zog mali fluturon. Perla jonë rritet përditë, Na ...
Full story
image

ÇIKË HASJANE…

                                                                        Teksti nga: Zeqir Lushaj                                             ...
Full story

MASAKRA E 4 SHKURTIT 1944

MASAKRA E 4 SHKURTIT 1944   4 shkurti 1944 mbetet i rivrarë. Mbetet i tillë, pasi askush nuk ka marrë përgjegjësinë; askush nuk ka pranuar fajësinë, askush ...
Full story

SHQIPËRIA IME

SHQIPËRIA IME S'e di a nuk më deshe ti.S'e di a nuk të desha unë...Por çdo burim që rrjedh nga ty,Më turbullon, më le pa gjumë.Se ...
Full story

NDODH...

NDODH... Shpesh vijnë poet, mbledhin karrige nëpër salla u lexojnë vjersha atyre që pijnë raki.   Këto takime bukurisht janë ngazëllyese pasi dhe karriget mësohen të  dëgjojnë poezi... më pëlqenë dhe mua ajri ...
Full story
image

KUR DO KTHEHET PRAPË EDLIRA ?

ILIAZ  BOBAJ     KUR DO KTHEHET PRAPË EDLIRA ? -Cikël me poezi për fëmijë   YLLI  I  VOGËL   Ka mbetur vetëm, krejt i vetëm, si një fëmijë pa asnjë shok, yjet e tjerë ...
Full story
image

Tranzicioni i stërgjatur shqiptar, Balcerowicz dhe “Terapia e shock-ut”

Tranzicioni  i stërgjatur shqiptar, Balcerowicz dhe “Terapia e shock-ut” Mendime gjatë leximit të librit “Liberalizmi ekonomik” Nga Jona Mërkuri Njohja me dokrinën e ekonomisë liberale, nëpërmjet leximit të ...
Full story

DELENGRËNËSI

DELENGRËNËSI   NGA KALOSH ÇELIKU            Kohëve të funditë përgjumshëm, non-stop përmes valëve të Radio Shkupit e dëgjoj gati për çdo ditë e natë, një këngë antologjike popullore ...
Full story
image

Lypja si një formë mbijetese dhe dështimi i politikave sociale

Lypja si një formë mbijetese dhe dështimi i politikave sociale. 83 fëmijë ende çdo ditë në rrugët e Durrësit, ndërkohë që institucionet fajësojnë njëri-tjetrin!   Fenomeni i ...
Full story
image

ΝJË DEGË MIMOZE

                                        ΝJË DEGË MIMOZE                    Që në çastin që  dëgjova atë mbasdite ardhjen e gjitonëve të rinj, thirrja e një vajze të re në emrin ...
Full story
image

Kapela e fajit

Istref  Haxhillari Kapela e fajit Goj Nevati, piktori, shkëlqente në zhanrin e portretit. Bocete nudo flinin rafteve të studios. Kaherë paguante Liljanën, ciganen e hajthme  me trup ...
Full story

GJYSMA E FAJIT

GJYSMA E FAJIT   Çdo gjë tani e bëj ngadalë, Me frymë të thellë e mundim. Por ja që ti shket si ngjalë, S’të bëj me faj, është faji im.   Çdo ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1