Fatmir Terziu

image

Revistës “Fjala e Lirë” , stafit , bashkëpunëtorëve dhe lexuesve të saj, në të katër anët e globit

Revistës “Fjala e Lirë” , stafit , bashkëpunëtorëve dhe lexuesve të saj, në të katër anët e globit Përshëndetje të dashur dhe të nderuar miq! Familjarisht ju
Full story
image

Forca identitare e veprës së Shahinllarit

Forca identitare e veprës së Shahinllarit F. Terziu   Me emrin e Fiqri Shahinllarit si fillim jam ndeshur nga kujtimet e gazetarit elbasanas Tomor Jolldashi. Më pas na ...
Full story
image

Gëzuar dhe plot suksese në vitin e ri 2018!

Gëzuar dhe plot suksese në vitin e ri 2018!   Miq të nderuar ne bashkëudhëtojmë. Po bashkëudhëheqim një trase të fjalës së bukur shqipe me “Fjala e ...
Full story
image

LIBËR QË DËSHMON PËR RRJEDHAT HISTORIKE TË KOHËS

LIBËR QË DËSHMON PËR RRJEDHAT HISTORIKE TË KOHËS Nga Ryzhdi Baloku Reshat Nurboja: "Unë, dëshmi kohe", botoi LQK-Pejë, 2015     Libri "Unë dëshmi kohe" i autorit Reshat ...
Full story
image

Ishe një zambak

Ishe një zambak     Shoh mbi qytet një kupë me yje, si lule maji, prush, Varur mbi pullazet e lagjes tënde të vjetër, Se zgjuar jam tërë natën, brenda ...
Full story
image

Cikël poetik “Pse shkoj në mal?!”

Cikël poetik “Pse shkoj në mal?!” nga Albert HABAZAJ ULLIRI I MIRËSISË Një lule me vargje për shenjtërimin e Nënë Terezës (26.08.1910-05.09.1997)   Sot, kur nga veset po kërcënohet Planeti, Egoistët ...
Full story
image

KOMENTET E DHJETORI 2017

KOMENTET E DHJETORI 2017 Lidhur me shtetësinë shqiptare të At Anastas Janullatosit   Koment shkrimit të:Janullatos: Problemi më i madh i grekëve në Shqipëri është që fshatrat janë boshatisur (December 20, 2017 ...
Full story
image

ME VETËTIMËN E KUQE TË GOTËS SË VERËS

Ju uroj  gezuar Vitin E Ri 2018 i nderuar Fatmir!Qofte nje vit i mbare per familjen tuaj,dhe i suksesshem ne krijimtari.Shendet, mbaresi, e lumturi qofshin ...
Full story
image

PORTOFOLI I MAGJEPSUR

Marku po ecte kuturu. Gjetkë shkonte mendja, gjetkë shkonin këmbët. U përmend,  kur para tij frenoi me tërsëllimë një makinë.   -Plasi sytë! Mos të është ...
Full story
image

FUTBOLLISTI I SHQUAR MEXHID HAXHIU

FUTBOLLISTI I SHQUAR MEXHID HAXHIU NË 75 VJETORIN E LINDJES Nga Luan Çipi Më 3 Janar 2018. Mjeshtri i Madh i Sportit, futbollisti i talentuar i Kombëtares Shqiptare, ...
Full story
image

PRITJE

PRITJE Thani Naqo Po s'munda të vij për Vitin e Ri, më mbaj në mendje kur të shtrihesh për gjumë. Ëndrrat sajojnë edhe rrugë me kthim, e shkrijnë akullin dhe ...
Full story
image

TRI POEZI

TRI POEZI Bajame Hoxha (Çeliku) SHTEGTUAR Si zogu shtegtar po nisem nëpër vise Prishur ma kanë folenë në atdhe! Kokë ulur krahë këputur e pendë rënë Rëndë në zemër një gur ...
Full story
image

MË PYETI NJË VAJZË

MË PYETI NJË VAJZË                                             ...
Full story
image

ME TY – PA TY!

ME TY – PA TY!                       Nga Mhill Marku Me ty – jam gjithkush Jam shqiponjë në qiell Veç ...
Full story
image

Vendimi i Gjykatës britanike, Basha: Lajm i shkëlqyer për shqiptarët

  Gjykata Supreme Britanike i hap rrugë mbajtjes së shtetësisë britanike me identitetin e vërtetë për të gjithë shqiptarët që kanë fituar shtetësinë britanike si kosovarë.   Lajmin ...
Full story
image

Dikur,natën e Vitit të Ri

Dikur,natën e Vitit të Ri     Të gjithë ishim të vegjël duke pritur të visheshim me ëndrra. Unë, mendoja se vitet  ndrroheshin si ngjyrat që përdorja pasditeve. Motrat e mia, ende ...
Full story
image

EMRI IM ESHTE BARDH NENGURRA

EMRI IM ESHTE BARDH NENGURRA   -Selimin dhe Hasanajn, nuk i durova dhe i nderrova-                           ...
Full story
image

Basha takon kryetarin e PD-së në Londër

   Kundërshtimi i MBB, fitore ligjore   Hasani ka pohuar se Gjykata Supreme ka vendosur gjithashtu në mënyrë të qartë se edhe personat e tretë, siç janë fëmijët ...
Full story
image

PËRNDJEKJA E NATYRËS

I PA GJUMË   Sytë i mbyll me dryn, me lloz, Matanë portës nata hesht Hëna flutur fluturzon Dhe tek vrima syrin ngjesh.   Natë e heshtur, argjend larë Hëna kulpër, kulpëruar Unë zgjas ...
Full story
image

FTESAT E DASMES

ILIAZ  BOBAJ   FTESAT E DASMES -tregim satirik.   - I mora ftesat e dasmës së Gencit, - u tha i ati, Agroni, fëmijve dhe së shoqes së vet, Afërditës.- ...
Full story
image

R r u g ë t

 Nga Leonidha  Naqedhrami Rrugët dalin nga stacioni i shpirtit  Krijoni mes tyre hapsirë . Rrugët janë arteret e zemrës. Kur s’pulsojnë , zemra ka ngrirë,  E bërë kallkan ,borë , ...
Full story
image

Një politikë të jashtme bazuar në fuqinë amerikane

    SFIDAT AKTUALE TË POLITIKËS SË JASHTME AMERIKANE, NË 100-VJETORIN E LINDJES SË PRESIDENTIT XHON F. KENEDI   Nga Frank Shkreli Viti 2017 shënoi 100-vjetorin e lindjes së ish-Presidentit ...
Full story
image

Përbindëshi Loch Ness në liqenin e Prespës?

Përbindëshi Loch Ness në liqenin e Prespës?   Gazeta britanike “The Sun” raporton sot se vendasit në Shqipëri pohojnë se kanë kapur në kamera një version të ...
Full story
image

Atje tej në Adriatik..., me shijet e Aristotelit dhe Plinit

Atje tej në Adriatik..., me shijet e Aristotelit dhe Plinit Fatmir Terziu    “Larg, larg që këtu, Deti Adriatik shtrihet në një gji të ngrohtë, Midis gjelbërimit ndodhen kodrat Ilire.” ...
Full story
image

Mbi romanin "Misteret e Parisit të vogël" nga Kristaq Turtulli

Mbi romanin "Misteret e Parisit të vogël" nga Kristaq TurtulliAstrit Lulushi"Parisi i vogël" është padyshim një qytet plot mistere. Por çka e tërheq lexuesin është ...
Full story
image

KUJTIME TË PËRMALLSHME

KUJTIME TË PËRMALLSHME Tregim i jetuar       Nga Leonora N. Lami   Në shkollë, i ulur në bangon e fundit nuk shquaja mirë shkrimin e profesorit në dërrasën e zezë, ...
Full story
image

Poezi të fundvitit 2017

Poezi  të fundvitit 2017 * Nga Përparim   Hysi 1.Dimri Dimri vjen si i nxindosur Dimri ka kohën e tij Unë mbledhur,plevitosur Dhe në gusht unë zë mbërdhij. Dhe në gusht zë e ...
Full story
image

FATI I KEQ I GRAVE TË HUAJA

  FATI I KEQ I GRAVE TË HUAJA NË ROMANIN E XHEVAT MUSTAFËS Të pafundme janë krimet e regjimit komunist ndaj popullit të ...
Full story
image

Kartolinat

Nga  Petrit  MalushiKartolinatKohë moderne jetojmë tani.Me celularë nëpër duarUrojmë : „Gëzuar Vitin e Ri !...“Na urojnë : „Viti i Ri gëzuar !...“Në çast mesazhi fluturon,Globit, ...
Full story
image

Absurditeti shqiptar është krejt i veçantë

Nga Qatip Mara REFLEKTIME MBI DUKURITË SOCIAL-POLITIKE NË SHOQËRINË KOMUNISTE DHE POSTKOMUNISTE NË LIBRIN  “ELEGJI” - PËRMBLEDHJE ME POEZI , TË AUTORIT     ABDYL ALI KOPRECKA     Para pak ...
Full story
image

Përtej dhe prej Euripidit

Përtej dhe prej Euripidit Fatmir Terziu   Një fragment i poemës së Euripidit jep një fakt të mistershëm. Ky fagment hedh dritë mbi "statusin" e grave në ...
Full story
image

Lojë fjalësh

Lojë fjalësh Astrit Lulushi Eshtë sugjeruar se emri Odiseu është me origjinë jo-greke, ndoshta as indo-evropiane, pra me një etimologji të panjohur. Në fenë etruske emri dhe ...
Full story
image

SFIDA E DIMENSIONIT VETIAK

Vangjush Saro SFIDA E DIMENSIONIT VETIAK (Shënime rreth krijimtarisë poetike të Fatmir Terziut) Poezia është një nga pasionet e Fatmir Terziut, shkrimtar që ra në sy në këto ...
Full story
image

KURORA MBETUR PA KOKË

KURORA  MBETUR  PA  KOKË (Poemë e hapur)   Tё lindi me lule, mitra lashtёsi. Aromat e tyre shpërndanin lavdi.   Fustanin tё kaltёrt, bluzёn ngjyrё bari, Qeleshen të bardhë, si dёborё janari.   Flokёt vjedhur hёnёs, diellin ...
Full story
image

Kam dashur qysh herët të shkruaj për Haxhi Ali Banin

HAXHI BANI, NJ­­­­­­­­­­E­­ BURR I RRALLE VLORE  Jetëshkrim i shkurtër, nga Luan Çipi       Kam dashur qysh herët të shkruaj për Haxhi Ali Banin, jo thjesht si një ...
Full story
image

SI MUND TË SHPJEGOHET KJO INJORANCË E POLITIKËN SONË!

  SI MUND TË SHPJEGOHET KJO INJORANCË E  POLITIKËN SONË!   Mendoj që është gabim, kur i akuzojmë shpesh shqiptarët, jo të gjithë, sigurisht, për sjellje dhe veprime ...
Full story
image

MARTA

MARTA Shtatë herë e pashë Martën sot. Te pagëzimi i Naumildit, Si flakë e dalë nga ikonat, Ish stolisur me fustan  të kuq në të verdhë. Te i riu Gjokë ...
Full story
image

TRËNDAFILA DHE BILBILA PËRSIE

    (Dy fjalë si botues i antologjisë Trëndafila Persie) Kur m’u miratua kërkesa që ta botoja në gjuhën shqipe përmbledhjen me poezi moderne të Iranit, të përgatitur ...
Full story
image

Zani im shkoj bjeshkëve..., iku

   Nga Bardh Nëngurra, Norvegji ...! Shkoj Krasniqes dal kah Grija Bash te Blini në at kodrak,  I thrras n’oborr Sadik Selmanit Këtu jam nisë me ba konak! ...!   Shpirtin peshë ma çon ...
Full story
image

Pradigma “GJURMË TË PASHLYESHME”

  GJURMË TË PASHLYESHME Veprimtaria ime brenda ngjarjeve të bujshme në fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtëpia Botuese Shoqata e të Burgosurve Politikë e Kosovës Prishtinë 2016 Redaktor : Dr Gyrner Murati Lektor : ...
Full story
image

ÇRREGULLIME NË DIPLOMACINË SHQIPTARE!

              Opinioni publik nëpërmjet të mjeteve të informimit (p.sh. portalet: ulqini/online, malesia.org, etj.) u njoftua se në Asamblenë e Përgjithshme të Kombëve të Bashkuara ...
Full story
image

Modeli bashkëshortor në biznesin e vogël

Modeli bashkëshortor në biznesin e vogël Fatmir Terziu   Dhjetë vite më parë Lindita dhe Luli Nushi, dy bashkëshortë që kërkonin të zgjeronin aktivitetin e tyre në biznesin ...
Full story
image

Kalaja

Nga  Petrit  MalushiKalajaTë miat rrënjëPleksur, shtrirë shekujve,Thellë,Nën themelet e tu të patundur.Trimëria,Në muret shkëmb.Qëndresa,Mbi gurët supesalduar.Dashuria,Vaditur brenda teje.Urrejtja,Për armiqtë, tutje në horizont.Fortesë,Kartë identiteti,Pronë e paluajtshme,Je ...
Full story
image

HIROGLIFEVE TË QIELLIT

HIROGLIFEVE TË QIELLIT .. pranverë e përlotur ... stinë në stinë stinë në mua ..   ... qiell i vranët sy malluar streheve të qerpikëve heshtur pa heshtur monologu i shpirtit ..   ... fryn erë ...
Full story
image

NJË ENGJËLL MË ERDHI PRANË.

NJË ENGJËLL MË ERDHI PRANË.   Një engjëll qëndroi pranë dritares sime bardhësia e tij u shndërrua menjëherë në dritë, Vetmia e qenies sime e pyeti: “Përse ...
Full story
image

Punëtori i thjeshtë i shkrimtarisë ose Letërsia mes meje dhe teje.*

    Ndryshe nga socrrealizmi, që solli  para lexuesit  letërsinë  e përcudnuar të marrëveshjes solide mes  pushtetit dhe shkrimtarit,  pasnëntëdhjeta, krahas disa vlerave të lëna në hije, ...
Full story
image

Serial tregimesh

 Serial tregimesh                    SOTIR ATHANASI          3.. - "PRELUD I BRAKTISJES"               ...
Full story
image

Dy besimtarë

Dy besimtarë            Tregim Nga  Përparim  Hysi         Këtë tregim (ngjarjen e njoh prej kohësh dhe është krejt e vërtetë), e sjell enkas me rastin e festës së ...
Full story
image

SHYRETIT, DY FJALË TE FUNDIT

SHYRETIT, DY FJALË TE FUNDIT Nga Luan Çipi Ditën e mërkurë, në datën 21 Dhjetor, përcollëm për në banesën e fundit në varrezat e qytetit të Vlorës, ...
Full story
image

Bilbili dhe skifteri

Bilbili dhe skifteri Skifteri Diku në një cep të pyllit, Skifteri takon në pritë Bilbilin. -Përshëndetje ,mbret i këngës, i pashokë, Pa këngën tënde pylli ...
Full story
image

MOTIVET E ROMES 2017

-----------ROMA SEMPRE CITTA APERTA *)Në prag të marketitsi fecka e një elefanti afrikan:"Buon giorno boss"zgjatur dora e një nigeriani.Resto mbi skontrinnë dorën e tij përfundon, ...
Full story
image

NË VENDET E VOGLA

QAZIM SHEHU   NË VENDET E VOGLA Në vendet e vogla, poetët  I vret hapësira, varfëria dhe çështja kombëtare, Se edhe vendet e vogla i vrasin, Në balancat e pazareve.  …të jeshë ...
Full story
image

NE GREQI, KUR NE ISHIM PESË SHOKË

NE GREQI, KUR NE ISHIM PESË SHOKË   Nga Nuri Dragoj   Bashkim Saliasi, në librin e vet “Ne ishim pesë shokë”, përshkruan vuajtjet e emigrantëve shqiptarë, duke udhëtuar ...
Full story
image

PERPARA MONUMENTIT TE HAFIZ IBRAHIM DALLIUT

                Çallma e bardhë Si bora Dajtit. Xhybja lehtë Të derdhet shtatit.   Dritë në shpirt Flori në mendim, Djalë i Tironës Hafizi ynë Ibrahim.   Për gjuhn'e shqipes Për Islam e Muhamed Për Shqipnin e shenjtë Jeta jote shkoj krejt.   Nuk t'u ndal fryma Penda ...
Full story
image

“STILLE NACHT” TEK URA VAJGURORE – BERAT …

    1952 SHQIPNIA – NJË COPË TOKË E RRETHUEME N’ TELA ME FERRA! Oborre burgjesh e hetuesishë gjithkah të rrethuem në tela me ferra... Mbi muret ...
Full story
image

POGRADECI

KARTOLINA"POJANAKU" _______________________ POGRADECI Erë a fllad,çfarë je ,mbaje frymën! Mal e qiell mbi liqen po shihen. Ca dëborë dimri  në Mal të Thatë, Dridhet pak Nga frika se mos shkrihet. Ujërave qelibar, Dridhet pak E ...
Full story
image

Shqiptaret në hapësirat e Evropës

Shqiptaret në hapësirat e Evropës                                          Janë popull që më së shumti kanë humbur territore të veta ?!...   Hasan Hasanramaj   Përpjekjet dhe lufta e shqiptarëve për çlirim dhe ...
Full story
image

Duke vështruar e lexuar poezitë e kësaj poete të re

  Poezia është këngë që këndohet e lexohet në çdo kohë   Orgesta Tafa ka lindur në qytetin Elbasan më 01 .05 1997. Mbaron arsimin e mesëm në ...
Full story
image

LE TA ZBARDHË NË BARDHËSI

CIKEL ME POEZI  NGA POETJA E RE  TROPOJANE      1-LE TA ZBARDHË NË BARDHËSI   Dëborë  e dendur le të bjerë e ta zbardhë këtë tokë të mjerë nga çdo ...
Full story
image

Ramush Haradinaj-Kryeministri shqiptar më i merituar

Ramush Haradinaj-Kryeministri shqiptar më i merituar   Nga Skënder S.KAPITI   Po ta vështojmë historikun e qeverisjeve të kryeministrave  shqiptarë si të Shqipërisë dhë të Kosovës dhe të ...
Full story
image

Në udhë të jetës

Në    udhë   të  jetës    ( Prindërore )        1—Kur  nis  ecjen  ( Kristjanit )   Këmbëza për dorëza Dorëza për këmbëza Breshkazi te nënëza. Si zogthi me pendëza, Si yjzi te Hënëza ...
Full story
image

“MISTERET E PARISIT TË VOGËL”

   Një vështrim i shpejtë i romanit më të ri të shkrimtarit Kristaq Turtullit: “MISTERET E PARISIT TË VOGËL”                        E lexova me shumë kënaqësi romanin ende të pabotuar: ...
Full story
image

PAK SOLIDARITET, JU LUTEM!

                                         Nga Frank Shkreli Kjo nuk është ...
Full story
image

Serial tregimesh

   Serial tregimesh                   SOTIR ATHANASI  2.-" Nënë Maria, mbesa Ledi, orkestranti                      ...
Full story
image

VIHEM NË NJË VEND TË REHATSHËM

    VIHEM NË NJË VEND TË REHATSHËM Mbi divan, jastëku, batanija e butë, librat. Edhe ndriçimi është i mirë. nuk vjen askush, por unë nuk e humb shpresën që të hyjë ...
Full story
image

NATA E NEVRUZIT DHE KOKA NË DOLLAP

NATA E NEVRUZIT DHE KOKA NË DOLLAP Pak humor, me pak kripë e piper E tregojnë dhe qeshin. Humor llagapesh në Dibër që përcillen gojë më gojë ...
Full story

Lotët e asaj vajze

Fragment nga romani “Në kërkim të lirisë”   Vjeshtë 1992. Në një nga ditët e  asaj  vjeshte, nga Ministria e Arsimit,  erdhën disa kërkesa për të drejta ...
Full story
image

Shkeljet kushtetuese

  O vend i marrë peng. Edhe një here, me që e harroni shpesh. Shkeljet kushtetuese ne Shqipëri janë si shkeljet që gjelat i bëjnë pulave. ...
Full story
image

Aktorja me shpirt Mëmësie...

Xhahid Bushati Aktorja me shpirt Mëmësie... -Për Artisten e Popullit Tinka Kurti, në 85-vjetorin e saj. Një shikim ndryshe i portretit artistik- “Prej kohësh kam menduar të ...
Full story
image

ARDHJA E MADHE E DONIT

ARDHJA E MADHE E DONIT Nga Fatmir Terziu   Nuk e di pse ishin shtuar zërrat se ardhja e Donit ishte thjesht një “modus vivendi”, një stilim arithmetik ...
Full story
image

Cili më parë, syri ose zëmra

Skicë Cili më parë, syri ose zëmra Reis Mirdita Pa mëdyshje ishte një dukuri e re që më përvodh shpirtin asaj mbrëmje në mes të grupit intelektual ...
Full story
image

“ÇAIRI” ME GUNË FESTIVE E BABADIMËR NË SHKUP

“ÇAIRI” ME GUNË FESTIVE E BABADIMËR NË SHKUP NGA KALOSH ÇELIKU         Vërtetë, tashti si popull shqiptar, jemi për durtrokitje. Pamarrë parasysh, ngjarjet e fundit në Shqipëri, ...
Full story
image

Mërgata shqiptare në Greqi

  Tubime shqiptare në mërgim LINDUR NË DURRËS E BURRËRUAR NË MËRGIM Disa minuta bisedë me Ermal Sulën, kryetar i Federatës të Shoqatave Shqiptare në Greqi. Në jetën e ...
Full story
image

KAFAZ

  Mbi kurriz malesh soset, Vetëtimë evojturr. Në klithjen e një zogu groposet Frikë e pambrojtur.   Shkop kërcënues fati.   Po ku ishin duart që e mbanin Së gjëri e së gjati?   Tufa  fjalësh ...
Full story
image

Përleshjet shpërthejnë jashtë parlamentit shqiptar

Përleshjet shpërthejnë jashtë parlamentit shqiptar   Nga Cristina Abellan Matamoros Euronews     Policia shqiptare dhe demonstruesit u përplasën jashtë parlamentit në Tiranë gjatë zgjedhjes së prokurorit të ri. Përkrahësit e ...
Full story
image

LULEKAMBANAT E MUZGUT

Vullnet Mato   LULEKAMBANAT E MUZGUT   Kur dita diellore arriti çastet purpurake të perëndimit, ra kambana e kupës qiellore me tone të drithëruar... Atëherë ulën kryet në ritualin bimor të ...
Full story
image

Sa për kujtesë qeverisë shqiptare dhe Kuvendit të Republikës së Shqipërisë

Prof.dr. Eshref Ymeri      Përmes internetit, u njoha me vendimin e qeverisë shqiptare të 17 dhjetorit 2017 për nderimin e ushtarëve grekë që u vranë në territorin ...
Full story
image

Mustafai po thotë që “Kosova është edhe e sërbëvet të Kosovës”

  SERVILOSJA “ME KULTURË” E MUSTAFA NANOS   Mënyra se si i serviloset Mustafa Nanoja gazetës sërbe Danas, është e neveritshme. Duket sikur kërkon të jetë “i hapur” ...
Full story
image

I PAHARRUARI RASIM BEBO

     Ka një javë që na ka lënë pa praninë e tij, po për të mund të shkruash në çdo kohë, pasi ai hyn në ...
Full story
image

TINKA KURTI, ARTISTE E SHQUAR DHE E DASHUR E SKENAVE TONA…

Në 85-vjetorin e lindjes:   1. Para pak vitesh, Shoqata “Nikajmërtur”, e krahinës me të njëjtin emër, në Malësinë e Gjakovës (Tropojë), organizoi një koncert të madh festiv, ...
Full story
image

Jetë nga jeta e shkrimtarit Skënder Drinit

Xhahid Bushati Jetë nga jeta e shkrimtarit Skënder Drinit -triptik kujtimesh-  (në tre vjetorin e vdekjes)       1. Një ditë...             1.                                                         Shumë njerëz e njohin... Por... ka edhe ...
Full story
image

ME RASTIN 16 DHJETORIT, 45 - VJETORIT TË BOTIMIT TË POEMËS“DIELLI DHE RRËKERRAT”,

ME RASTIN 16 DHJETORIT,  45 - VJETORIT TË BOTIMIT TË POEMËS“DIELLI DHE RRËKERRAT”,     DJALË “ I MIRË” Ai qenka djalë i mirë Unë qenkam djalë i keq. Ti këte ...
Full story
image

NJË MATERIAL ARKIVOR QË FLET EDHE PËR SOT

NJË MATERIAL ARKIVOR QË FLET EDHE PËR SOT Dr Fatmir Terziu   Elbasani, thuhet në arkivat britanike, “është një qytet i lashtë, në “Albania”, është disa milje larg ...
Full story
image

Përsiatje per nje Lider

Faruk Myrtaj Përsiatje per nje Lider Njoftimi më sipër, redaksional, besoj, shfaq njëherazi dy profile të Lulëzim Bashës që, kam drojtje, në pamjen ballore nuk rezultojnë dot ...
Full story
image

LETËRSIA S’ËSHTË THJESHT DËSHIRË, AS BIZNES, AJO ËSHTË PËRGJEGJËSI…

Zyba Hysen Hysa: LETËRSIA S’ËSHTË THJESHT DËSHIRË, AS BIZNES, AJO ËSHTË PËRGJEGJËSI…   Që të dallojë një vepër nëse i përket letërsisë shqipe, s'mjafton vetëm të ...
Full story
image

GËSHTENJ’ E PAPRERË.

Kadri Tarelli, shkruan: GËSHTENJ’ E PAPRERË. poezi   Dëgjoje bilbilin, Po ta bën me sy. E la trëndafilin, Po këndon për ty   Hidhu moj, mos prit, Mos e merr më nge. Zogu po u ...
Full story
image

ÇUDITEM

ÇUDITEM                                          Poezi nga Bardh Nëngurra Shohim andërra ...
Full story
image

SA HËRË PI KAFE

 SA HËRË PI KAFE                                 Poezi nga Mhill Marku Sa herë pi kafe Tretem në ...
Full story
image

Edhe për zgjedhjen e Kryeprokurorit, Shqipëria problem ndërkombëtar?!

  Nga Skënder S.KAPITI   Shqipëria, politika e saj e tranzicionit: për skandale, për papërgjegjshmëri, për padrejtësi, dhe për kundër interesave kombëtare të shtetit dhe të shqiptarëve ...
Full story
image

BUROKRATI SERVIL

BUROKRATI  SERVIL Nga Luan Çipi   Jeta na u nda më tresh: Shkollë, punë dhe pension Mirë a keq, kudo të jesh Halle të njerëzve dëgjon:   Ç’po na thotë një burokrat, Mos e ...
Full story
image

Impresione nga një libër me lirika

Impresione nga një libër me lirika                          "Një udhëtim në fluturim me ndjenjat" të MINA ÇAUSHIT                                          (ese) Nga  Përparim   Hysi   Pa e filluar shkrimin, po them atë që,zakonisht, ...
Full story
image

Gjegj Kastrioti - Skënderbeu

Gjegj Kastrioti - Skënderbeu   - p o e m ë   Në bashkësinë e kombevenë historinë e luftravenuk ka një hero të ngjashëmqë mund ta ngrejë aq lartemrin ...
Full story
image

“AJO”

                “AJO” Fatmir Terziu   Të gjithë atje e donin, por e urrenin, pse filxhanin e kafes e mbante me vete, të gjithë atje kokën s’ia kthenin kur edhe përditësinë si kafja ...
Full story
image

SHIHEMI

ETLEVA QERRETI 1.CI VEDIAMO Ci vediamo nel regno dei sogni Dove la mente si lascia andare a un piacevole abbandono. Li non ci sono limiti, non esistono confini, è tutto un ...
Full story
image

MAKTH

MAKTH ( Kur mbarset dielli me hileqarë) Thonë se statuja n'bark Luciferin ka,mbetësin beronjë barktharëkyç misterioz ngjyrë ndezur...Gjurmë për gjurmë pa iu ndarë skulptoriqë fishkëlleu me gishta kur ...
Full story
image

Lideri i Opozitës Basha: I pari që takon komunitetin shqiptar në BM

Lideri i Opozitës Basha: I pari që takon komunitetin shqiptar në BM   Lulzim Basha mori pjesë në Londër në konferencën e organizuar nga Konservatorët britanikë ...
Full story
image

KY NJERI NUK E DURON DOT KURRË JETËN E MËRZITSHME E MONOTONE

KY NJERI NUK E DURON DOT KURRË JETËN E MËRZITSHME E MONOTONE Duke biseduar me një telepati të zakonshme me mikun tim, Qatip Mara, në mëngjesin ...
Full story
image

Moj e bukura More!

Gani Mehmetaj Moj e bukura More! (Nga kronika e fratit të paemër, mungon data)  Kalabria! Sa s’klitha i entuziazmuar si Arkimedi para dy mijë vjetësh, kur e ...
Full story
image

DEKLARATAT E BURRËRISË

DEKLARATAT E BURRËRISË Deklarata të burrave trima e atdhetarë, përpara Gjykatës Komuniste, në mbrojtje të pafajsisë së udhëheqësve të Ballit Kombëtar të Vlorës.   Nga Enver Memishaj   Dëshëroj të plotësoj ...
Full story
image

LIS MALËSIE

LIS MALËSIE Poeti istogas Bardh Nengurra         (Kushtue poetit shtatkreshnik të Malësisë së Gjakovës Bacës Shaban Bali Nokshiqi )   Shaban Bali Nokshiqi   Nuk di kur me dukesh ma ...
Full story
image

PO MBYLLET VITI I TURPIT:“50 VJETORI I SHPALLJES REVOLUCIONIT KULTUROR – 1967”

Nga Fritz RADOVANI:   6 SHKURT 1967 – KUSH NË EUROPË KA BA MBI POPULLIN E VET ATE SHKA KANË BA KËTA DY TERRORISTË NGA VITI ...
Full story
image

NË KUJTIM TË ISH-AMBASADORIT LUBLIN DILJA

NË KUJTIM TË ISH-AMBASADORIT LUBLIN DILJA – ME RASTIN E 60-VJETORIT TË LINDJES Nga Frank Shkreli Me 10-Tetor të këtij viti, ish-ambasadori i Republikës së Shqipërisë në ...
Full story
image

Do t’i zgjoja ëndrrat e baladave

Poezi  nga Xhevahir Cirongu Do t’i zgjoja ëndrrat e baladave Tek ajo pemë e dashurisë    Mes lulesh të dy ngecur,  Fluturat ikën pa shpresë,          Dhe flokët e zeza ...
Full story
image

U MBYT NJË NENDETSE !!

U MBYT NJË NENDETSE !!            Nga Mhill Marku  (Homazh për 44 nenujes argjentinas  që humben jeten me nendetse në fund të Oqeanit, nga ...
Full story
image

HEBET E “KALIT SHEMËS” SHITEN NË BIT - PAZAR

HEBET E “KALIT SHEMËS” SHITEN NË BIT - PAZAR   NGA KALOSH ÇELIKU            Edhe, “analistët” tanë politik me këmbët dhe trutë në legen, nateditë merren me hebet ...
Full story
image

NGA NJË LETËR

NGA  NJË  LETËR         Vasil Vasili im, kam qënë i sëmurë, gati pesë ditë, i pangritur nga shtrati, nga një temperaturë e lartë që është atribut i nëmur i lueçemisë, por Librin e Lasgushit e mbarova. Nesër bëj faqosjen.         Vasil Vasili im i shtrenjtë, po të dërgoj menjëherë me PDF librin Stina e Pestë ku është parafjala tënde poetike dhe estetike.       Në fund e mbylli poezia jote që më çon në Djall si të isha kryepersonazhi   i  Xhon Miltonit, domethënë Luçiferi. E pranoj.         Shumë faleminderit, o Mjeshtër!          Të përqafoj.        Moikom       Tiranë 8 nëntor 2017     LEXO KETU  ...
Full story
image

Ngërçi kombëtar aktual

      Para pak ditësh, tre qeveritarë të lartë nga vendet e rajonit, ai i Greqisë, Bullgarisë, Rumanisë, dolën publikisht në mbështetje të Serbisë për përshpejtimin e ...
Full story
image

NJERIU DHE INTELEKTUALI QË PUNOI PA U LODHUR PËR VENDIN E TIJ

    KAHREMAN YLLI, NJERIU DHE INTELEKTUALI QË PUNOI PA U                                LODHUR PËR VENDIN E TIJ   In memoriam Si e mbarova së lexuari librin ...
Full story
image

„Drejtor, të shkuara !“

Nga Petrit Malushi„Drejtor, të shkuara !“       Atë javë drejtorin nuk e kishim parë në ndërmarrje.Thoshin se ishte me shërbim. Këtë herë jashtë shtetit. ...
Full story
image

Mikpritja e Shqipërisë është për tu nderuar

Foreman: Mikpritja e Shqipërisë është për tu nderuar   Kam udhëtuar në Shqipëri pak më shumë se një javë. Kur u përpoqa të vendosja se çfarë të ...
Full story
image

“Nuk mendon se kjo ndodhi në Islandë”

Nëna e njeriut të vrarë shqiptar: “Nuk mendon se kjo ndodhi në Islandë”   Nëna e viktimës Klevis Sula, një 20 vjeçar shqiptar i cili ka vdekur ...
Full story
image

TOP CHANNEL do të publikojë nesër fakte nga dosja Tahiri

Një hulumtim i ri pritet neser nga doosja Habilaj-Tahiri, që Top Channel publikoi i pari dhe ekskluzivisht, përmban 416 faqe. Kurse dosja e plotë që ...
Full story
image

Nuk bëra keq...

Nuk bëra keq...     Më detyruan të kthehem mbrapa dashuritë e vjetra,  që veten emëronin “enë të zbrazura”  mbetur përjashta. Bëra hapa mbrapa pa ju fshehur turpit dhe kërkova falje, çasteve të lënë ...
Full story
image

Kujtimit të mikut tim,HAJREDIN NASUF NIKOÇI

    Nga   Përparim  Hysi   Kaluan 6-vjet e tetë muaj Dhe unë të kujtoj dhe qaj Ja, pak nga pak, vjen viti i ri Por nuk më gëzon shpirti (se ...
Full story
image

Schofield: Zgjerimi i kufijve në Shqipëri

Unë e dua historinë: me gojë dhe me shkrim. Historia më dha mua një lente për të parë botën përtej përvojës sime. Nuk është për ...
Full story
image

Në një mision në Shqipëri

  Fr. Emanuel Cutajar ka qenë prift i famullisë në veri të Shqipërisë për 17 vjet. Ai shpesh e ka gjetur veten duke u ballafaquar me ...
Full story
image

Rikthehet mjeshtri Agim Halili me “WMM- Motors”

Rikthehet mjeshtri Agim Halili me “WMM- Motors”     Mjeshtri Agim Halili rikthehet më profesional, rikthehet me stilin e tij të inxhinierit profesionist me Kompaninë e re “WMM- ...
Full story
image

Hija e tim shoqi

PJESË E SHKËPUTUR NGA ROMANI IM I RI NË PROCES BOTIMI Nga Pierre-Pandeli Simsia Nazes vazhdonte t'i ndehej në fytyrë një shprehje dhimbjeje.Ndjeu një shtrëngim therrës në ...
Full story
image

”Një dritë që s`ndizet për këdo…”

TREGIMET E QAZIM SHEHUT Lidhur me librin me tregime:”Një dritë që s`ndizet për këdo…” të Qazim D.Shehut Nga QAMIL ALUSHI Me vëllimin me tregime”Një dritë që s`ndizet për ...
Full story
image

KOHA KUR SATURNI HANTE BIJTE E VET

INTERVISTA E GAZETARIT ARTUR KORRIKU ME SHKRIMTARIN SHPENDI TOPOLLAJ: KOHA KUR SATURNI HANTE BIJTE E VET   Pyetje: Tashmë njihet si prodhimtaria jote e bollshme dhe shumëplanëshe ...
Full story
image

U nda nga jeta, Rasim Bebo

  Nga Vilhelme Vrana Haxhiraj   Sot, më 12 dhjetor 2017, u nda nga jeta historiani dhe   Atdhetari, Rasim Bebo! U nda nga jeta, Rasim Bebo, sot më 12 ...
Full story
image

Sot më 12 dhjetor 2017, ndërroi jetë, në moshën 91 vjeçare Historiani i shquar RASIM BEBO

Sot më 12 dhjetor 2017, ndërroi jetë, në moshën 91 vjeçare Historiani i shquar RASIM BEBO, autor i botimeve historike:“Dodona”, “ZEUSI”, “ARTIKUJ DHE NGJARJE- 2 ...
Full story
image

SFIDA E NJË PËRKTHYESI ADOLESHENT

 Serial tregimesh          SOTIR ATHANASI  1- SFIDA E NJË PËRKTHYESI ADOLESHENT                                       ...
Full story
image

ZGJOHUNI TË VDEKUR SE NA MBYTËN TË GJALLËT

        NGA KALOSH ÇELIKU   Përderisa, te Rrapi m’u bë armik shpine Edhe, Ibriku me dy çepa i rakisë rrushit: Krah për krahu, sot me Dy shtamba verë Dhe, një ...
Full story
image

Sprovë vjersherimi

Sprovë vjersherimi       1. ATDHEU Atdhe-dheu i atit, Mëmëdhe-dheu i mëmës, Atmëmëdhe: Nje çift martesor! Bashkim  kozmogonik, Martesë me dhunë apo dashuri? I lashte sa zanafilla, Mitra jonë e ngjizjes,tharmi i jetës Para Adamit dhe ...
Full story
image

KU JE TANI, MOJ SHPIRT ?...

Vullnet Mato   KU JE TANI, MOJ SHPIRT ?...   Vogëlushja Margaritë, ku je tani, moj shpirt, kur unë jam nisur për në horizontin e muzgut?... Kujtesa më vizatoi profilin tënd ...
Full story
image

Nëse meriton ndokush që të dekorohet për kontribut të lartë

                          Ali Meta – mësues  dhe patriot i madh ( 1925-2017) Nga Skënder S. KAPITI Mësuesi dhe patrioti Ali Meta i  përket familjes së madhe ...
Full story
image

Nga Elbasani... tashmë është një menaxhere e shërbimit të klientit në spitalin e Anna Jaques

Ela Halilaj ka rrëfyer sesi ka ndryshuar jeta e saj nga Shqipëria në Amerikë. Ajo shprehet se shanset në SHBA janë shumë të mëdha dhe ...
Full story

Në gjurmët e një romani të pabotuar

Në gjurmët e një romani të pabotuar Reshat Kripa 8 dhjetor 1990 Dhjetor 1990.  Atë  ditë  çifti   sapo   kishte   zbritur  nga   treni  në  kryeqytet. Blerina  kishte  një seminar ...
Full story
image

LUKJA

LUKJA        Tregim    Nga  Përparim  Hysi     Lukja është shkurtimi i emrit Flamur,por unë, ngaqë  e kam patur edhe nxënës, edhe komshi, ndryshe siç qe regjistruar, e ...
Full story
image

“Lente të ndërveprimit simbolik” një dimension me vlerë globale sociologjike

“Lente të ndërveprimit simbolik” një dimension me vlerë globale sociologjike Dr Fatmir Terziu   Abstrakt   Riforcohen bindjet se komunikimi verbal, mbetet i detajuar larg apo më pranë zonës ...
Full story
image

Udhëtim i këndshëm mes kujtesës së Skënder Zogut

Udhëtim i këndshëm mes kujtesës së Skënder Zogut Dr Fatmir Terziu   Nëse dëshironi të “udhëtoni” në një mjedis plot bula djersësh dhe ujësish të kripura loti e ...
Full story
image

UNË DHE TË TJERËT

UNË DHE TË TJERËT (TEK" FTESË NË RRETHIN E DHJETË" TË FLUTURA AÇKËS) Nuk janë vetëm tre. Trekëndëshi mund të lëvizë brinjët lehtësisht e mund të jem ...
Full story
image

MAKTHI I NJË BURRI

MAKTHI I NJË BURRI -Tregim- Shefqet Meko             Leko Xoka ishte një ndër pedagogët që shpesh i mbante librat nëpër xhepa.Çanta I dukje e rëndë. Ai ishte i ...
Full story
image

NGJARJE TRONDITËSE QË NDODHIN VETËM NË NJË SISTEM KANIBALËSH, SIÇ ISHTE KOMUNIZMI

NGA HASAN KOSTRECI                          NGJARJE TRONDITËSE QË NDODHIN VETËM NË NJË SISTEM KANIBALËSH, SIÇ ISHTE KOMUNIZMI   Lexova para disa ditësh deklarata dhe deponime për ngjarje të ndodhura ...
Full story
image

HISTORI E BUKUR

HISTORI E BUKUR   Flokërrodhen lypse E morën ca flokëkrehëse nusesh E nisën ta zbukurojnë si të ishte vërtet nuse Në floktoret e tyre të bukura, të ngrohta.   Ia lanë flokët ...
Full story
image

Ruajtja e gjuhës shqipe, ruajta gjallë e kombit

Ruajtja e gjuhës shqipe, ruajta gjallë e kombit Mirela Karabina Ish Ministre e Arsimit e Shqipërisë  Kur flasim për rrugëtimin e gjuhës shqipe, në mendje të vijnë Naimi ...
Full story
image

PSE S’ MERREM ME POLITIKË

PSE S’ MERREM ME POLITIKË Nga Luan Çipi   Kam pasur mendim kaherë Mos t’merrem me politikë, “Shqiptaria”, më bënë nder, E mbaj kokën lart pa frikë.   E kam porosi nga baba: “Mos ...
Full story
image

SI MUND TE FLIJA!

Bedri ALIMEHMETISI MUND TE FLIJA!Domosdo doja të flijaaq më tepërngaqë më dukej sikur notoja endenëpër valët e atyre tingujve magjikë.Ashtu doja të flijame nanurisjen e ...
Full story
image

Zemra e zjarrtë e poetit, leksikografit dhe atdhetarit Sadulla Zendeli-Daja

    (Duke lexuar librin e S. Z. Dajës “Dëgjoni zemrën time!”, botuar nga “Toena”, paraqitur në Panairin e Librit, Tiranë, 17 nëntor  2017) Ka disa vite që, ...
Full story
image

“DITË E VECANTË NË SHKOLLËN "VËLLAZËRIMI"

  Libri na hap sytë, në çel horizonte dhe na krijon vizione, ai na bënë me miq të shquar Nga takimi i nxënësve dhe mësuesve të shkollës ...
Full story
image

PAZARI I VJETER I SHKODRES 1962 KUJTIME… KJO HYMJE E VAZHDONTE QENDRESEN !

  Deri kah viti 1968 vazhdonte me qendrue në kambë kjo pamje, derisa shkatrruesit janë kujtue per sheshimin e plotë të kësaj qendre tregtare të Shkodres ...
Full story
image

KAÇAKSHEY

KAÇAKSHE   Kaçak mbeta. Kaçakshe po vij, natës pa hënë i çaj shtegun symbyllur. Duk-duk zemra nën gunën gri, do rrëmbej dashurinë e kyçur. Tëposhtë shtyj, që nga koria, mjegulla qorre derdhet ...
Full story
image

Një njeri e varën te KËNDI I LOJËRAVE.

Kam qenë ushtar në Burrel. Viti 1968. Një njeri e varën te KËNDI I LOJËRAVE. Te lisharëset lëkundëse ku koloviten fëmijtë,  te shelgjet vajtues ku ...
Full story
image

NË 10-VJETORIN E LINDJES, PËRURON LIBRIN E 3-TË ME POEZi…

SIBORA HUDA, NË 10-VJETORIN E LINDJES,  PËRURON LIBRIN E 3-TË ME POEZi…   1. Kam qenë shpesh herë i pranishëm në sallën  e bibliotekës së Muzeut Historik Kombëtar të ...
Full story
image

Një Urim për një Zonjë të Letrave Shqipe

              E kam zakon që kur fillon një muaj i ri, sjell në mendje ditëlindje të miqve, të afërmve, a njerëzve që ndikojnë në jetën ...
Full story
image

Se kam qenë dikur i ri

Se kam qenë dikur i ri      (cikël me poezi lirike)   Nga  Përparim  Hysi   1. Se kam qenë dikur i ri   Se kam qenë dikur i ri Dhe kam patur ...
Full story
image

Kalendari Historik, 7 Dhjetor,,,2017

Kalendari Historik, 7 Dhjetor,,,2017 Duke shfletuar kete botim/Liber/Kalendar pune krejt te veçante te Astrit Lulushit, s'mund te mos vesh re njeren nga vecorite e tij me ...
Full story
image

PËRMBI ÇUKË NË KATUND AJO COPËZ BRYME

PËRMBI ÇUKË NË KATUND AJO COPËZ BRYME NGA KALOSH ÇELIKU (Realitet i pajetë)   Endem rrugëve i çmendur. Dhiareve Tavernat, sot i bëj kokë më kokë. Edhe ibrikët me raki rrushi ...
Full story
image

GRUA, MOS PROVO TË VDESËSH!...

Vullnet Mato     GRUA, MOS PROVO TË VDESËSH!...    Grua, për pak sa s’më ike, nga gripi i rëndë...  Vdekja zgjati kthetrat, skërmiti dhëmbët,  të më linte vetmitar, me fëmijët ...
Full story
image

SHPIRTI I ANA KARENINËS

SHPIRTI I ANA KARENINËS   Është mëkatare dora e dashurisë, kur prek yllin e kuq lindur nga zemra, zjarr djegës nga engjëjt e fshehtësisë, përvëlon realitetin e fjetur ...
Full story
image

Dallgë poetike

Nga Ibrahim Hajdarmataj Kryetar i OJF “Mësuesi”, Publicist Tropojë                                 Dallgë poetike (Duke lexuar vëllimin “Thashë, të bëhem edhe unë poet!” të shkrimtarit Viron Kona). Këto ditë lexuesit dhe kritika u ...
Full story
image

Eh...”Zgalem”, të kam zili!

Eh...”Zgalem”, të kam zili! (Sipas Gorkit...) “Zgalem”, ti nuk lodhesh nga furtuan dhe qiejtë gri nëpër tramundana e shkonë jetën, nuk ke frikë nga shkrepëtimat dhe unë, si ty dua ...
Full story
image

PËR UDHËN 20-VJEÇARE TË RADIO-KONTAKT…

TIRANE:VEPRIMTARI FESTIVE, PËR UDHËN 20-VJEÇARE TË RADIO-KONTAKT…   1. Sa shpejt kaluan, më shumë se 20 vjet, nga emisoni i parë i një radioje, që tashmë është bërë ...
Full story
image

FILLIMI I LËVIZJES DEMOKRATIKE NË VLORË NË VITIN 1990

Në kuadër të dhjetorit ’90 që solli ndryshimet epokale FILLIMI I LËVIZJES DEMOKRATIKE NË VLORË NË VITIN 1990 „Detyra ndaj popullit dhe atdheut na futi në këtë ...
Full story
image

Edhe pse kam dy mjekë në familjen time...

Nga Qatip Mara FALËNDERIME PËR MJEKUN E FAMILJES DR. CARDIOLOG ANDRE SPINDLER, 2335 Bell. Blvd. Bayside ,NY.11360 Në ditët e para të dhjetorit  në një mëngjes befasisht ...
Full story
image

Shkodra-si e imagjinoja dhe si ishte

Shkodra-si e imagjinoja dhe si ishte (3)   Fusha e Rrmajit   Kisha e Madhe, Arra e Madhe, Kafja e Madhe janë tri pikat karakteristike të Shkodrës së ...
Full story
image

TINGUJT E ADRIATIKUT. FESTIVAL TALENTESH

Tingujt e Adriatikut. 2017 Durrës më 05. 12. 2017.   Pak ditë kanë kaluar nga festimi madhështor i 70-vjetorit të krijimit të Qendrës Kulturore të Fëmijëve të Durrësit ...
Full story
image

S’KENI PARË ASGJË AKOMA!

Nga cikli “Koha e çudirave” S’KENI PARË ASGJË AKOMA! Pjesa e dytë Pas ngjalljes nga ajo që u quajt vdekje klinike, Lakja po e merrte veten ngadalë.Ishte një ...
Full story
image

REGJISORI BESIM SAHATÇIU I RINGJALLUR NGA PENA E KOPI KYÇYKUT

    Shumë vite më parë, atëherë kur njeriu te ne fshihej edhe nga vetja, ashtu si vjedhurazi, pata parë në një stacion ...
Full story
image

DËSHMORI I PARË I DEMOKRACISË

 JOSIF BUDO – DËSHMORI I PARË I DEMOKRACISË                  (Rreth librit “Baladë për Josif  Budon” i Josif  Dojës)    Ndofta nuk është e ...
Full story
image

Profil malli…

Xhahid Bushati Profil malli… -Ese kushtuar Frederik Rreshpjes, lirikut të shquar të letrave shqipe.  Frederiku, pati edhe një jetë vetmie. Një konstatim ky, që vjen edhe nga njohja ...
Full story
image

Andej-za dhe ... këndej-za

                    LOJË MBI RROTA Nga Fatmir Terziu   Udhëtoj me trenin e pasdites dy të dehur e kanë pushtuar me gërrhima sendiljen e Klasit të Parë. Vajza me minifund në platformën në ...
Full story
image

PA KTHIM

PA KTHIM Më duhet të kap një horizont për shërim!   Ditën, Tremben, Kuaj të egër, M'ikin, Hingëllijnë.   Muzgjeve, Sa i zë, Ngjala Gishtave Përdridhen, Rrëshqasin.   Pas Majave Fshehur, Më trazojnë, Gërgasin!   Çadrën ngre!   Syfajkua, Këmbëdre,   I ndjek. ...
Full story
image

HAIKU I PARE

    HAIKU I PARE   Përqafoj pishën Lagen flokët e zeza Buzëqeshja vrapon...   Mali ndërron pamje Sytë vesohen Lumë lotësh...   Akulli   mashtron sytë Dashuri shkrijnë  akullnajat Me prushin e rinisë...   Shiu rreh xhamat Plaga e vjetër dënes Kush ...
Full story
image

PSE RROJ?

PSE RROJ? Nga Luan Çipi       Po barisja Bregut të Detit, Moshuar, ngritur tensioni, I jam bërë barë dhe shtetit, Njëzetepesë vite pension!   Disa herë thënë e shkruar, Përsëritur me pasion, Brohoritur e kënduar:  “S’ka ...
Full story
image

ANTOLOGJI E VOGËL POETIKE ME POEZI TE KOLEGEVE PËR POETIN FASLLI HALITI

FATBARDH RUSTEMI KUQALASHËT DHE POETI  Faslli Haliti  Jam ndjerë i përdorur,  jo se ma kanë hedhur, nuk mund të them se s`ma kanë punuar... Duke luajtur me bezen e kuqe kuqalashët ...
Full story
image

DOSJA 3616: SI U BA ZHDUKJA E PROF. BONATTIT?

Nga Fritz RADOVANI:   “Kam provue tortura të pandigjueme e të palexueme... Masakra me knaqë shpirtin e tyne pa asnjë arsye...”. Pak kohë mbasi u dënue Imzot ...
Full story
image

Gjemajl Bojku-Mjeshtri dhe Shaban Gashi – Zhivca: dy shqiptarë fisnikë, dy shokë, dy miq të pandarë

Gjemajl Bojku-Mjeshtri dhe Shaban Gashi – Zhivca: dy shqiptarë fisnikë, dy shokë, dy miq të pandarë (Rrëfimi në kohë tjetër, jo thjesht për të kujtuar) Dr Fatmir ...
Full story
image

Poezia bën mrekulli në moment

      Një poemë e mirë ndryshon gjuhën e trupit të saj kur lëviz nga një gjendje shpirtërore në tjetrën. Poemat e mira shënojnë vetveten me “damkë” ...
Full story
image

Plot 70 vite këngë dhe valle

Në 70 vjetorin e themelimit të  AFA “ Rugova “ Ansambli  Folklorik  Autokton “ Rugova” Thesar I trashigimisë kluturore                                                                        shqiptare    Plotë 70 vite , këngë ...
Full story
image

EDHE NESËR PËR VARR E KËRKOJ NJË VARG

    NGA KALOSH ÇELIKU   (Dhomë zgjimi)   Unë, sot e kam një dhomë zgjimi Me piktura. Libra. Dhe, Gjelin Kryengritës mbi kokë. Mëngjesin. Dikur e kisha me gruan besnike E sot, edhe pa ...
Full story
image

Përrallë jave...

Bajram SefajPërrallë jave... (Njëherë për tri e herën tjetër, për katër të tjera!)(fragment)... S`ka adio..., natën e mirë..., s`ka natën e mirë, padron, ditën e mirë, ...
Full story
image

Mbrapsht

Faslli Haliti Mbrapsht          .poemë. Zoti U mërzit, Vendosi ta rikrijojë botën sërish Qiellin e bëri det Detin qiell Zogjtë notojnë në det Peshqit Fluturojnë në qiell Yjet i bëri lule Lulet yje Lulet rrezatojnë dritë Yjet përhapin ...
Full story
image

KUJDESTARI I ZOGJVE

                    KUJDESTARI I ZOGJVE Nga Agim Mato   Veterineri plak është kujdestar i zogjve të një lokali  veror.   Çdo mëngjes, sa del rezja e parë e diellit, Sa shfaqet kujdestari te ...
Full story
image

“THASHË TË BËHEM DHE UNË POET”

Nga Fran GJOKA     “THASHË TË BËHEM DHE UNË POET” -Vëllim me poezi nga Viron Kona-   Viron Kona është një ndër shkrimtarët më në zë për krijimtarinë e tij ...
Full story
image

Diejt e dashurisë nuk njohin perëndime!!!

Diejt e dashurisë nuk njohin perëndime!!!   Sa bukur ta bën lidhjen stili yt Me ato që ti zgjedh e thua! Siç pa fjalë, por më përshkruan Dhe ...
Full story
image

Lirizmi si funksion rrëfimtar semantik dhe emocional

Rreth librit me tregime”Aroma dehëse e jargavanit” të shkrimtares Kristina Demiri Dojçe   Lirizmi si funksion rrëfimtar semantik dhe emocional   Nga Dukagjin HATA   Hap pas hapi e në mënyrë ...
Full story
image

Atdhedashuria është top që shëmb çdo kështjellë

    Atdhedashuria është top që shëmb çdo kështjellë   Nuri Dragoj   Monografia që i kushtohet prijësit popullor Cane Miftar Smokthinës, na njeh krahas jetës dhe veprimtarisë së këtij ...
Full story
image

Leksion dhe shkelma*

Leksion dhe shkelma* (Fragment nga romani “MISIONI” i shkrimtarit Vangjush Saro) Prej një copë here, atje poshtë, në oborrin e Komisariatit, njëra nga makinat e parkuara nguc ...
Full story
image

Sadik Bejko: Faleminderit për Lamtumirat

Faruk Myrtaj Sadik Bejko: Faleminderit për Lamtumirat Sadik Bejkon e kam lexuar herët, udhëve të nëndheshme; e kam takuar të rikthyer në Tiranë: dukej sikur edhe në ...
Full story
image

Moskuptimi …

Moskuptimi … Nga cikli “Honestera e këngës” Nga Timo Merkuri …vijon… Duke u njohur me rezistencën shekullore antiturke të himarjotëve në luftën për liri dhe në mbrojtje të venomeve  ...
Full story
image

Risto Olavi Rasa

Poezi të shkurtra të shkruara nga poeti Risto Olavi Rasa. Risto Olavi Rasa ka lindur më 29 prill 1954 në Helsinki. Ai është poet finlandez. ...
Full story
image

MOTIVE NGA QYTETI IM

Bedri AlimehmetiMOTIVE NGA QYTETI IMKUJTIM Ky qiell grii Tiranës sot,më kujton një shtëpi,një oborr,rrethuar me avlli,dy portokajme kokrra plot,dhe një vatër zjarri.O Zot sa e ngrohtë! -----------   VAJZA ...
Full story
image

FILIZAT

QAZIM D .SHEHU FILIZAT Maja lisash më ngashënjejnë Përmbysur në zgollë të kohës, Furtunat e harruara rrëfejnë Për qetësinë tonë të plogët...     Mos më quaj një zgërbojë, Lisit të plakur erërat s`i ...
Full story
image

Bora e parë

Bora e parë Mollë po m'ijell dhe i themEdhe Eves të mjellë mollë,Është janar dhe fryn erë,Është janar dhe bije borë. Dy mijë rrënjë i vura kodrësSi ...
Full story
image

SI FLLAD

PARAROJË PRANVEREFëmjëve të mrekullueshëm të shoqatës:"ARDHMERIA LONDËR",shoqatës "Mother Tereza Union Albanian" dhe të gjithë fëmijëve të komunitetit Shqiptarë në Mreterinë e Bashkuar të Britanisë së madhe. Mos ...
Full story
image

Majë çative keni për të mbetur

Ilir Levonja Majë çative keni për të mbetur  Kemi një shtet 105 vjeçar. Edhe pse pretendojmë që jemi kombi më i vjetër në Ballkan. Po në këto ...
Full story
image

Kujtesa e ajrit

Visar Zhiti 2 dhjetor 1952... Edhe 100 vite suksesi per poetin, shkrimtarin dhe dipllomatin Visar Zhiti   "Është zvogëluar sipërfaqja e pyjeve dhe është shtuar sipërfaqja e frikës....   është zmadhuar ...
Full story
image

Kur flet dhe shkruan me gjuhën e bilbilave

Bashkim Saliasi Recensent i librit  “Shitësi i vogël i kekëve” të shkrimtarit Viron Kona  Kur flet dhe shkruan me gjuhën e bilbilave           “Bilbilat zë bukur sfidojnë zërat ...
Full story
image

DRENICA E PUSHKËS DHE E PENËS

Shkruan: Xhemail Peci DRENICA E PUSHKËS DHE E PENËS (Vështrim për librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicës, Prishtinë, 2014) Prelud Pena mëmëdhetare gjithmonë u ngre një himn pushkëve ...
Full story
image

Shtamba pa çep

Shtamba pa çep Reis Mirdita Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta -XXXIII- Dielli akoma pa dhënë sy, aty, mbi kreshtën e Bjeshkës së Liqeve, Atmani shtrëngoi kalin ...
Full story
image

E deftë

                    E deftë Fatmir Terziu   Kotollaç. Trokëllak. I vetëm në vetminë e deftë. Kohëtregues   i lagësht i përmbytjes së madhe po fryhesh në ujëra të ndotura, po shkul një organizëm pa ...
Full story
image

Vilhelme Vranari është një shkrimtare tanimë e mirënjohur

Uran Butka  PËRURIMI I STUDIMIT “RRUGËTIMI FILOZOFIK I PROF.DR.ISUF LUZAJT”         I  AUTORES VILHELME VRANARI HAXHIRAJ “MJESHTRE E MADHE”.    Uran Butka-studiues, historian, drejtor i Institutit të ...
Full story
image

Pse shkruaj

PSE SHKRUAJ? Nga Luan Çipi       Shkruaj që diç të tregoj, Një model, një shëmbëlltyrë, Dituri, dritë të përçoj, Të përcjell ç’ është më e mirë.   Nuk shkruaj për reshje shiu, Që lagin ...
Full story
image

SHIU I VONUAR

Nga Libri: "MOS E SHIKO FUNDIN E DETIT" i Andrea Zarballa   SHIU I VONUAR   Pinë shiun kodrat, lisat, ullinjtë pinë fshatrat dhe varret.    Bujqit u ndalën në mes të ...
Full story
image

NJË "POEZI" E SANDËR LALOS

NJË "POEZI" E SANDËR LALOS   Duke kërkuar me Margën partiturën e muzikës me temën për filmin tim të fundit artistik "Ne kemi diellin" të shkruar nga ...
Full story
image

Tre skica

Tre skica nga Bashkim Saliasi  “Mësueskat”   Thanë se ishin mësuese. Hipën në autobus sa kalova shkollën e vjetër në Kamëz, porsa u ulën në fund të autobusit ...
Full story
image

PROFESORË! *

PROFESORË! *        Profesorëvë të mi në ish-Normalen e Elbasanit                          (poezi jubilare) Nga    Përparim    Hysi Nuk di kë të përmend  prej jush më parë?Se ju ishit që të ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1