Fatmir Terziu

image

Pak ndryshe… Mos Qeshni ju lutem!

Pak ndryshe… Mos Qeshni ju lutem!   E kishim dëgjuar ku po na shpie mushka, por “ku po na shpie pula?” si do duket sikur ta dëgjonim
Full story
image

VLORE MOJ E BUKURA TI

VLORE MOJ E BUKURA TIVlore moj e bukura ti,Kush ta dha ate magji?Deti, qielli heqin kufite,Subtropiku te jep drite!Vlore ti moj bukuroshe,Te rreh vala kalteroshe,Djem ...
Full story
image

Metafora poetike, mbi flatrat ``Pegasiane``

Metafora poetike, mbi flatrat ``Pegasiane``  (Reth vellimit poetik “Pegasiane” te poetit Vladimir Muça)   Nga,  KUJTIM STANA       Shkrimtarin e talentuar Vladimir Muça, e kam njohur, fillimisht në takimet me ...
Full story
image

A JAM UNË NDONJËFARË PATRIOTI, APO JAM PATRIOT KOTI ?!

A JAM UNË NDONJËFARË PATRIOTI, APO JAM PATRIOT KOTI ?!  Gjithë ditën më cingëroi telefoni, që më sillte mesazhin e një flamuri qe valvitej. (Flamurin tonë ...
Full story
image

NËNTORI HISTORIK (2017) PA Dr. GAÇIN E MADH

    NGA KALOSH ÇELIKU            Miku im besnik Dr. Gaçi tri ditë nuk erdhi në shtëpi. Rastësisht, para selisë të Nënës Parti e kishte gjetur të përgjakur ...
Full story
image

Kush po e kërcënon Pavarësinë sot, pas 105 vitesh?!

Kush po e kërcënon  Pavarësinë  sot, pas 105 vitesh?! Nga Skënder S.KAPITI 105 vite më parë me 28 Nëntor 1912  patriotët shqiptarë shpallën në Vlorë ...
Full story
image

Kjo ditë me shi

Kjo ditë me shi                      (tregim) Nga  Përparim    Hysi         Shkollën, nga shtëpia ku rriinim me dy kolegë të mi, e kishim gati dyzet minuta larg. Gjithmonë gjumin ...
Full story
image

NA BASHKOJ LUFTA NA NDANË PARTITË!

NA BASHKOJ LUFTA NA NDANË PARTITË!           Nga Mhill Marku           Shengjin, 29 Nentor 2017. Sot takova një ish partizanNë gjoks ...
Full story
image

Duke lexuar "Kujtimet e një firmëtari" dhe përjetimi nga pinjollja e fisit Cakrani

Nga Fiqri Shahinllari Duke lexuar "Kujtimet e një firmëtari" dhe përjetimi nga pinjollja e fisit Cakrani        Këto ditë pashë  në shtypin e Tiranës pjesë nga libri "KUJTIMET E ...
Full story
image

Opinion për librin në Poezi-Prozë: "DËBIMI"të shkrimtarit HAMIT SIQECA

Opinion për librin në Poezi-Prozë: "DËBIMI"të shkrimtarit HAMIT SIQECA Me shkrimtarin HAMIT SIQECA, kisha pirë një kafe në nxitim e sipër te Omonia. Por u desh një ...
Full story
image

PISHA FLAMUR

PISHA FLAMUR   Poezi nga Zeqir Lushaj  Në Qafë të Llogorasë, Ballëpërballë Jonit, Ke mbirë! Dhe…! Je rritur mbi gur!! Erërat e forta të Perëndimit, Të gjitha degët , T’i kthyen mënjanë. Ta devijuan drejtpeshimin, (Të kthyen ...
Full story
image

JETË E KALUAR NË ZBULIM TË SË VËRTETËS

SHPENDI TOPOLLAJ                        JETË E KALUAR NË ZBULIM TË SË VËRTETËS                  (Rreth librit “Dy krisma në mesnatë” të Marenglen Rrapit) Edhe pse më tepër ...
Full story
image

NËNTORI NJË MUAJ ME NGJARJE

NGA HASAN KOSTRECI                                                          Është realisht me ngjarje Nëntori, por ndërsa 28 - ta e vitit 1912-të dhe në këtë muaj është për ne shqiptarët ...
Full story
image

SHQIPËRIA DO TË BËHET !

Nikë Gashaj   Gëzuar 105-Vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë  28 Nëntor 1912 – vendim historik     Festë  kombëtare e mbarë shqiptarisë !  DEKLARATË  SHQIPËRIA DO TË BËHET ...
Full story
image

HISTORIA

HISTORIA (Për nderë të 28 Nëntorit 1912)   E dhimbshme për shqiptarët e hershëm edhe të sotëm, ishte kjo histori. Ora e historisë shqiptare po vjen. Këtë kohë historike nuk duhet lëshuar. Vetëdijen kombëtare T’a mbështesim sepse n’a ...
Full story
image

OMANI”VILA MISTERIOZE”NJË DRITHËRIMË E KRIMIT

OMANI”VILA MISTERIOZE”NJË DRITHËRIMË E KRIMIT Për romanin omonim të Hyqmet Haskos Nga QAZIM SHEHU Romani i fundit “Vila misterioze” i autorit Hyqmet Hasko, tregon rritjen e nivelit të ...
Full story
image

INTERVISTË ME FUSHËN

Faslli Haliti Viz. S.kamberi «Artist i Popullit» INTERVISTË ME FUSHËN  PROLOG Myzeqe moj fushë Myzeqe Moj fushë Ti ishe hambari ynë Me misër të bardhë si sermë Ti ishe ...
Full story
image

28 DHE 29 NËNTORIT 2017! MOT MË SHUMË DHE MË MIRË!

Dr.Fatmir TERZIU!  JU PËRSHËNDES DHE JU UROJ T'I KALONI  TË GËZUAR JU DHE FAMILJA JUAJ!  F E S T A T  E :  28 DHE 29 NËNTORIT 2017!  MOT MË ...
Full story
image

Gëzuar 28 Nëntorin, Ditën e Pavarësisë Kombëtare!

Vilhelme Vrana Haxhiraj Gëzuar 28 Nëntorin, Ditën e Pavarësisë Kombëtare!      Unë jam Rainhard Haxhiraj. Sot mbusha 5 vjeç. Jam nga qyteti i Pavarësisë, nga Vlora e bukur. ...
Full story
image

PËR FESTËN E PAVARËSISË DHE TË KRENARISË SONË KOMBËTARE!

Në 105-vjetorin: URIME TË PËRZEMËRTA, PËR FESTËN E  PAVARËSISË DHE TË KRENARISË   SONË KOMBËTARE!... Nga: Prof. Murat Gecaj          publicist e studiues (x) 1. Në historinë mijëravjeçare të popujve, ngjarja  ...
Full story
image

Rëndësia e 28 Nëntorit 1443 për shqiptarët sot

Rëndësia e 28 Nëntorit 1443 për shqiptarët sot Nga Gjon KEKA Kur jemi në ditët e shenjta të nëntorit, gjithmonë kujtojm djersën e përgjakur të paraardhësve tanë ...
Full story
image

28 NËNTORI 2017

28 NËNTORI 2017 Nga Luan Çipi       Këtë vit, njëzetetetë nëntori, Dita m’e madhe e Shqiptarëve, Erdhi e mbarë, gëzim na solli, Kujtime e mall prej të parëve:   Në krye, vlonjat Ismaili, Nga ...
Full story

Kronikë e një dite të shënuar

Ne kuadër të 26 vjetorit           Nëntor 1991.Po afronte dita e shenjtë e flamurit. Kjo ditë nuk ishte si ditët e tjera. Kudo në zemrat e ...
Full story
image

MEDITIME NE PRAG TË 105 VJETORIT TË PAVARËSISË SË SHQIPËRISË

  Sa herë afrohet ngjarja e madhe, duke shkurtuar kohën me shpejtësinë e dritës dhe hapësirat e largëta kilometrike. Sa here trokasin në memorien tonë. Sa ...
Full story
image

GËZIM NIKA–35 VJETË KËNGË DHE VEPRIMTARI KOMBËTARE

       GËZIM NIKA–35 VJETË KËNGË DHE VEPRIMTARI KOMBËTARE Njoftohet se me 1 dhjetor 2017, komuniteti shqiptaro-amerikan do të festojë 35-vjetorin e veprimtarisë muzikore të artistit dhe ...
Full story
image

Ky libër i ri, është një kënaqësi e veçantë estetike

DOLI NGA SHTYPI I SHTËPISË BOTUESE ”BOTIMET MALE” LIBRI I KATËRT, “AH, SIKUR TA DIJE!” I POETESHËS GJENIALE, MIMOZA ÇOBO, E NJOHUR NGA LEXUESIT, SI ...
Full story
image

PISHTAR DRITE NË MALËSI

PISHTAR DRITE NË MALËSI -Me rastin e 10-vjetorit të rënies së Ismet Sali Bruçajt- Nga Zeqir Lushaj Në ditët e para të nëntorit të vitit 1968, në shkollën ...
Full story
image

MURI I BOTËS

MURI I BOTËS Kur mësuesja më pyeti për Murin e Kinës, ula kokën. Po atë çast edhe Patarusha, shoqja ime e bankës, u zbeh në fytyrë ...
Full story
image

JU FLET, BEG RIZA!?

  - Jam Beg Riza. I rënë në Kumanovë!Nuk jam i vdekur? Jam tek të përsosurit!Po e pres atë që na vrau në pusi!?Plot është gjak ...
Full story
image

Pelegrin i fjalës

Nga Petrit MalushiPelegrin i  fjalës(Dritëro Agollit)Pas fjalës mbete pelegrin,Ec e ec, në rrugë e shtigjeHapa hodhe, pas pa kthimShkele kodra,gryka e brigje.Me bujkun plugove në ...
Full story
image

Dita e Pavarësisë së Shqipërisë u festua të djelën në qendrën e qeverisë lokale edhe në Stamford SHBA

Dita e Pavarësisë së Shqipërisë u festua të djelën në qendrën e qeverisë lokale edhe në Stamford SHBA. Veprimtaria paraqiste një flamur shqiptar, si dhe ...
Full story
image

Bizneset shqiptare dhe kineze mbajnë takime B2B në Tiranë duke parë bashkëpunim më të fortë

Bizneset shqiptare dhe kineze mbajnë takime B2B në Tiranë duke parë bashkëpunim më të fortë  Përfaqësuesit e biznesit nga Shqipëria dhe Kina u takuan të premten ...
Full story
image

Anija patrulluese ALS ORIKU e Marinës Shqiptare përfundoi një vit të plotë të operacioneve me Grupin e Përhershëm Detar të NATO-s 2 (SNMG2)

Anija patrulluese ALS ORIKU e Marinës Shqiptare përfundoi një vit të plotë të operacioneve me Grupin e Përhershëm Detar të NATO-s 2 (SNMG2), duke shënuar ...
Full story
image

Sekretet dinë t'i ruajnë vetëm njerëzit e ndershëm

Sekretet dinë t'i ruajnë vetëm njerëzit e ndershëm                     Novela"Gërsheti amanet" e Petrit Malushit                                     (ese)    Nga   Përparim   Hysi        Sapo mbarova novelën "Gërsheti amanet" të Petrit Malushit, nuk ...
Full story
image

NJË NDËR FIRMËTARËT E DOKUMENTIT TË SHPALLJES SË PAVARËSISË…

Në prag të 105-vjetorit: ( Nderuar me titujt “Mësues i Popullit” dhe “Nderi i Kombit” )     Sidomos  në këta dhjetëvjeçarët e fundit, ka nisur të flitet e ...
Full story
image

ELI KANINA: LIBRAT "KUR FLASIN ZEMRAT", NGA MURAT GECAJ DHE"NUK KA MOSHË DASHURIA", NGA PËRPARIM HYSI…

Skicë: ELI  KANINA: LIBRAT "KUR FLASIN ZEMRAT", NGA MURAT GECAJ DHE"NUK KA MOSHË DASHURIA", NGA PËRPARIM HYSI… Shkoj drejt tyre, si më e vogël. Edhe më e ...
Full story
image

UDHËTIM NË PËRVJETOR

KRISTAQ TURTULLI UDHËTIM NË PËRVJETOR   Është kohë e vranët. Ditë e ftohtë fund nëntori. Pika të rralla shiu lëpijnë me përtesë xhamin e madh të përparmë. Makina ...
Full story
image

PËRPARA GJYQIT QESHARAK TË KOMUNISTËVE POR ME PËRFUNDIM TRAGJIK

    Më dërgoni ndonjë çikë gjizë mase u jep njeri. Burrel, 14 maj 1952. Qemal Musaraj Nga Enver Memishaj   Qemal  Xhelo  Musaraj lindi në Matogjin të krahinës së Smokthinës ...
Full story
image

PO MOS T’ ISHTE NJI’ KY BURRË, KURR N’ SHQIPNI S’ U NGRIT FLAMUR !

Nga Fritz RADOVANI:      105 VJETORI I NGRITJES SË FLAMURIT NË VLONË... ■ATDHETARI LUIGJ GURAKUQI TREGON: "Kam pas nderin me qenë afritë prej Plakut të nderuem Jeronim de ...
Full story
image

NDEROHEM ME TITULLIN “MJESHTËR I MADH”

NDEROHEM ME TITULLIN “MJESHTËR I MADH” Në kuadrin e 100 vjetorit të jetimores së parë shqiptare 1917-2017 dhe javës së ndërgjegjësimit për të shtuar kujdesin ...
Full story
image

MBULOVA ËNDRRAT QË PA FËMIJËRIA

MBULOVA ËNDRRAT QË PA FËMIJËRIA Ah, ç'm'u shkrep të bëhem fëmijë,në kokë më mbinë qime të ashpra.M'u n'trash zëri e përsëri,korijeve ndoqa mëllenja e laraska.Ah, ç'm'u ...
Full story
image

SHPIRT TIRANSI

- poemë -   Kushtuar bashkëqytetarve tiranas   Kush jam unë? Copëz shkëmbi shkëputur nga Dajti shkërmoqur e bërë njësh me truallin, mbi të cilin profecia e Sulejman Pashë Bargjinit 1) ngriti Tiranën time.   Kush jam ...
Full story
image

Një "orëleximi" në shkollën e Kurjanit *

Një "orëleximi" në shkollën e Kurjanit * (reportazh) Nga  Përparim   Hysi  Nëse vini re  me kujdes,"orëleximi" e kam futur në thonjëza se ç'është e vërteta nuk qe një ...
Full story
image

ERDHI VAJZA NGA KURBETI

ERDHI VAJZA NGA KURBETI Nga Luan Çipi       Erdhi vajza nga Holanda, Arta jonë, zemër artë, Ne na mbuloi me dhurata, Sa s’i shkruaj dot në kartë.   Po, më e çmuara darovi, Mendimi, ...
Full story
image

Perplexus

                      Meditim Nga Fatmir Terziu   E murmë mbulesa e natës së ftohtë të nëntorit, vesh vetminë në Lady Samuel’s Garden. Cili bust është më i gatshëm në pragdimër, në këtë vend ...
Full story
image

Kujtime si e njoha Kolonel Xhemal Laçin (1912-1994)

Kujtime si e njoha Kolonel Xhemal Laçin (1912-1994) Kjo intervistë me Tomë Mrijajn është pjesë e monografisë kushtuar Xhemal Laçit, dhe ishte këmbëngulja ime që ...
Full story
image

LEGJIONARËT

LEGJIONARËT   Kush e dha i pari lajmin për ekzistencën e një grupi  legjionarësh ilirë  të shpallur të humbur  nga ushtria e Aleksandrit të Madh, Pirros së Epirit  a  ndoshta të vet ...
Full story
image

Vështrim mbi përmbledhjen me tregime “Dashuri në lavatriçe” nga Lira Bojku

 PUNTORIE MUÇA-ZIBA Vështrim mbi përmbledhjen me tregime “Dashuri në lavatriçe” nga Lira Bojku  Në gurrën rrëfimtare të librit me tregime “Dashuri në lavatriçe” autorja e re, e ...
Full story
image

Të gjithë po transferohen për atje...

Tregim/parabol Si shenjë dashurie, ajo i kërkoi një dhuratë krejt të veçantë: “Diçka që nuk i është ofruar asnjë femre tjetër në këtë vend...“ Duke e ditur ...
Full story

EPITAFI

  EPITAFI               E kisha bërë zakon që çdo vit në datën e përvjetorit të vdekjes së prindërve të mi, të shkoja në varreza dhe të vendosja ...
Full story
image

KANDARI ËSHTË I JUAJI Z. KREYEMINISTËR

KANDARI ËSHTË I JUAJI Z. KREYEMINISTËR   Një letër të hapur kryeministrit tim për “sahatet e ujit”   I nderuar z. Kryeministër! Ju shkruan një gazetar zoti Kryeministër. Ju shkruaj ...
Full story
image

ZHGËNJIMI

KRISTAQ TURTULLI ZHGËNJIMI Apologjia e vërtetë e një pensionisti( fragment i shkëputur nga novela me të njëjtin titull)Përse më dole përsëri përpara o Reshat Meçka. Shko ore ...
Full story
image

PËRUROHEN 4 VËLLIME, ME “KALENDARIN KOMBIAR” TË KRISTO LUARASIT…

PËRUROHEN 4  VËLLIME, ME “KALENDARIN KOMBIAR” TË KRISTO  LUARASIT… (500 kopje të librit do të shkojnë në biblioteka dhe institutucione) Nga: Prof.Murat Gecaj         publicist e studiues Sot paradite, ...
Full story
image

Mbi tezën “Miti nacionalist në letërsinë shqipe nga De Rada te Kadare

Mbi tezën “Miti nacionalist në letërsinë shqipe nga De Rada te Kadare Minella Aleksi Një rastësi më ngjalli interesin për tu thelluar në temën e shumë diskutuar ...
Full story
image

“Prozë-poezi” ose “poezi-prozë” apo “Ripërcaktimi për Kufijtë e Letërsisë”

“Prozë-poezi” ose “poezi-prozë” apo “Ripërcaktimi për Kufijtë e Letërsisë”  Dr Fatmir Terziu    Libri me një përmbajtje tipologjike “prozë-poezi” i shkrimtarit Charles Simic, “Bota nuk mbaron” (The World ...
Full story
image

Për grate që shisnin gjak dhe turpin e kohës

Për grate që shisnin gjak dhe turpin e kohës   Hyejda El Sajed, një vajzë shqiptare me gjak sudanez, balerinë, piktore, etj., person publik, tha në një ...
Full story
image

Brexit është ngjitur deri në ajër

Brexit është ngjitur deri në ajër   Implikimet për aviacionin ndërsa Mbretëria e Bashkuar po vazhdon negociatat përfundimtare për të lënë Bashkimin Evropian, duket se kanë kapur ...
Full story
image

“Elbasan Arena” e futbollit... apo?!

“Elbasan Arena” e futbollit... apo?! Fatmir Terziu   Lidhur me ndeshjen në “Elbasan Arena” ku zbresin në fushën e blertë Skënderbeu i Korçës dhe Dinamo i Kievit, do ...
Full story
image

Humanizmi lind në shpirt

Intervistë: Me humanisten dhe veprimtaren  Behide Hasanaj Intervistoi: Arta Nikqi Pjesën e parë të këtij nëntori e kalova në Zvicër, në vizitë te humanistja e palodhur ...
Full story
image

ABC -ja E MANASTIRIT ME SAÇ E SHPUZË DHE PA BUKË MISËRI NË ÇEREP

  (Shkrim lamtumirës për mikun tim Gaçi, në Luftën  me penë dhe armë për shkronjat shqipe)…    NGA KALOSH ÇELIKU            Arsimi dhe Kultura shqiptare, moti kohë ka qenë e ...
Full story
image

CILI ËSHTË SHQETËSIMI MË REAL, PËR GJUHËN SHQIPE SOT?

Në 45-vjetorin e Kongresit të Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe: CILI  ËSHTË SHQETËSIMI MË REAL, PËR GJUHËN SHQIPE SOT? Nga: Prof. Murat Gecaj          publicist e studiues   M.Gecaj, duke lexuar ...
Full story
image

FIGURA QE I BERI NDER KOLONJES DHE NDRICOI GJITHE SHQIPERINE

SHPENDI TOPOLLAJ   “ PISHTARI I DEMOKRACISE” KRISTO LUARASI – FIGURA QE I BERI NDER  KOLONJES DHE NDRICOI GJITHE SHQIPERINE.                                        Edhe sikur me rezerva ta pranonim teorinë ...
Full story
image

PROFESOR NDUE ZEF TOMA I PERJETSHEM KUJTIMI YT !

  Dikund andej kah Kelmendi u shkëputen disa grumbuj shkambijësh e në rrotullim nder prrojet e ujnave të pasterta t’ Atyne Bjeshkëve të Nêmuna, erdhën e ...
Full story
image

Dilema e shkrimtarit Zeqir Lushaj

Dilema e shkrimtarit Zeqir Lushaj (Shënime mbi librin me shkrime publicistike" Zbehje e heroizmit" të shkrimtarit Zeqir Lushaj) Zbulimet e çdo brezi janë hedhur poshtë si të ...
Full story
image

“ PISHTARI I DEMOKRACISE” KRISTO LUARASI – FIGURA QE I BERI NDER KOLONJES DHE NDRICOI GJITHE SHQIPERINE.

SHPENDI TOPOLLAJ   “ PISHTARI I DEMOKRACISE” KRISTO LUARASI – FIGURA QE I BERI NDER KOLONJES DHE NDRICOI GJITHE SHQIPERINE.               ...
Full story
image

Sefer Maliqi, pronari dhe atdhetari

Sefer Maliqi, pronari dhe atdhetari   Një heshtje e gjatë për një nga figurat më të rrëndësishme të një periudhe të caktuar në jetën midis dy pikave ...
Full story
image

Gjendet një vepër me vlerë për Pjetër Bogdanin

Gjon KEKA :Gjendet një vepër me vlerë për Pjetër Bogdanin   E gjeta veprën e Pjetër Bogdanit, me titull: „E vërteta e pagabueshme e besimit katolik„ botuar ...
Full story
image

Honestera e këngës

Nga Timo Merkuri …vijim… 7-Këto ishin disa nga momentet më të spikatura të epopesë së rezistencës antiturke himarjote në mbrojtje të autonomisë dhe venomeve, epope ku u ...
Full story
image

DITA E FALËNDERIMEVE NË AMERIKË, 2017

DITA E FALËNDERIMEVE NË AMERIKË, 2017 Nga Frank Shkreli Për shumicën e amerikanëve, imazhi i Ditës së Falënderimeve lidhet me gjelin e detit të pjekur dhe me ...
Full story
image

CIKËL ME POEZI DASHURI DERI NË PËRJETËSI

CIKËL ME POEZI DASHURI DERI NË PËRJETËSI nga Vjollca Tiku Pasku     KUR TI S’MË THUA TË DUA   Ti kalon pranë meje me një shikim lozonjar, padashur hyn në ...
Full story
image

“KATOLIÇESKAJA BANDA” MASKË E VRASJEVE KOMUNISTE

Nga Fritz RADOVANI:   “KATOLIÇESKAJA  BANDA”  MASKË E VRASJEVE KOMUNISTE       25 NANDOR 1946 PRIZREN… Vetem arkivat e Komitetit Qendror të Partive Komuniste zbulojnë të verteten e vrasjeve barbare të ...
Full story
image

Lamtumirë miku i im! Ti ia lave borxhin Atdheut me shumë dinjitet

In Memoriam për atdhetarin e paepur të Mergatës shqiptare   Hyzri Rekaj i cili tërë jetën ia kushtoi lirisë dhe pavarësisë se Kosovës e i cili ...
Full story
image

Tani shko dhe çlodhu vëllai ynë!

Tani shko dhe çlodhu vëllai ynë! Fjala e Lamtumirës për Aleksandër Lalon PETRIT RUKA   Miq, shokë, të afërm, Jemi sot këtu për t'u ndarë me një nga ...
Full story
image

KORANI PESHKU ENDEMIK SHQIPTARE

PJESA –I- KORANI  PESHKU ENDEMIK SHQIPTARE I LIQENIT TE OHRIT NJE PESHK ANTIK  ME VLERA TE  MEDHA                           PER  TURIZMIN SHQIPTARE PJESE NGA LIBRI I RI FLORA DHE FAUNA ...
Full story
image

Punën e nisur çoje gjer në fund

Shkruar nga Viron Kona Punën e nisur çoje gjer në fund   “Sa do të doja që dy prindërve,  t`mos ua thyeja zemrën kurrë,  por ç`e do se koha s`kthehet,  pendimi ...
Full story
image

PERSA GRABOVA: SI NËNË E DASHUR DHE E PAHARRUAR PËR JETIMËT SHQIPTARË….

Në 100-vjetorin e Jetimores së parë: PERSA GRABOVA: SI NËNË E DASHUR DHE E PAHARRUAR PËR JETIMËT SHQIPTARË…. Prof. Murat Gecaj,          publicist e studiues  “Edhe tani, më duket ...
Full story
image

ME MIKUN TIM, IBRAHIM HAJDARMATAJ…

ME MIKUN TIM, IBRAHIM HAJDARMATAJ… Murat Gecaj Pothuajse gjithë paraditën e sotme e kalova bashkë me kolegun e mikun e kahershëm dhe të pandarë, Ibrahim Hajdarmataj. Ai ...
Full story
image

Sillni fëmijët të njohin atdheun e vet

Sillni fëmijët të njohin atdheun e vet                            Nga Mhill Marku, Shengjin Ashtu si pema pa ...
Full story
image

NJË BISEDË ME NIN RAJTËN PËR GJOKË DOÇIN

NJË BISEDË ME NIN RAJTËN PËR GJOKË DOÇIN Meditime për një hero të maleve të Dibrës në 74 vjetorin e rënies Ai, Nin Rajta, shoku dhe miku ...
Full story
image

LIGJI PËR SIMBOLE KOMBËTARE NË MAL TË ZI

LIGJI PËR SIMBOLE KOMBËTARE NË MAL TË ZI Nikë Gashaj Në periudha të ndryshme historike flamuri shqiptar ka qenë i ndaluar në Mal të Zi, si për ...
Full story
image

Kur kujtojmë të papërsëritshmin, Lublin Dilja

Kur kujtojmë të papërsëritshmin, Lublin Dilja Fatmir Terziu Kohët ikin shpejt. Ikin dhe fluturojnë. Mes këtyre ikjeve kohore ne shpesh shkundim memorjet. Memorjet e gjalla e të ...
Full story
image

NJË MUAJ E 13 VJET MË I PARË

Një urim i përzëmërt për 67 vjetorin e mikut tim, poetit, shkrimtarit dhe studiuesit çam Namik Selmani. Jetë të lumtur, të gëzuar me njerëzit më ...
Full story
image

Fantazma që trazon “gjumin” e “shenjtorëve”

Fantazma që trazon “gjumin” e “shenjtorëve”   Nga Dukagjin Hata   Sot, njëzet e shtatë vjet pas hapjes së Shqipërisë së izoluar në ferrin komunist, klanet e letrave që ...
Full story
image

HISTORI E VJETËR

PORTA E QIELLIT   Shëëët..., mos u flisni të vdekurve, Lërini në qiell tek flenë të përqafur me yjet! Nëse ua lëndoni, gjumin dhe me mërmërima Porta e Qiellit për ...
Full story
image

Lira e Gjyshes

                    1.     Është fluturëz Nga Fatmir Terziu   Ende tis’ i bardhë nduk fytyrën time. Dufi polit merakun tënd. Por më kot. E kotë kjo shije e largët. Sot një tis ...
Full story
image

Vend e Liri

Astrit LulushiE dua vendin kur e imagjinojVetëm si njeri të përvecëm,Sepse kur e shoh me njerëzGjendja shumë më dëshpëron.Liqenet, lumenjtë e tij i duaFshatin, ku ...
Full story
image

Ndahet nga jeta kompozitori Aleksandër Lalo

Është ndarë nga jeta ditën e sotme kompozitor Aleksandër Lalo, teksa në këto momente shfaqet në Klan programim C’est la vie, ku kryetari i jurisë ...
Full story
image

FOTOGRAFI

      Tregim             Atë ditë, të tre ne pensionistët, ishim si të mërzitur. Gjerbnim kafetë dhe s`flisnim. Ndërkohë erdhi Feriti dhe gjithçka ndryshoi: - Po ju - ...
Full story
image

TUNELI I VLORËS

Nga Luan Çipi       Atje pranë Tunelit, uji  i ftohtë kristal, Deti me stërkale bukur dallgëzon, Ndihmoni poetin tok me ju të dalë, Të sodisë mjedisin, zemra i gëzon!   Panoramë e ...
Full story
image

NALLANE

                      NALLANE Nga Fatmir Terziu   Në poezi, brenda vargut, por e shtrydhur.                                              Gdhendja               e saj e latuar pas çdo damari deri në thellësi. Këngë. Melodi, e beftë për ...
Full story
image

SAMARKANDA

NOMINUAR PËR ÇMIM NOBEL 2013 ROBERTO VECCHIONI Michele Massimo Roberto Flack, i njohur si Roberta Flack (Carate Brianza, 25 qershor 1943) është një këngëtar-kompozitor, lyricist, shkrimtar dhe ...
Full story
image

NJË SHEMBULL I NJË SHËRBESTARI TË SHQIPËRISË

                                         Më 19 nëntor 2017, Shoqata “Labëria”, “Nder i ...
Full story
image

“SQUASH”

Kjo poezi ndodhet në arkivat britanike. Është e panjohur më parë. Është realizuar nga Adamson dhe është botuar për herë të parë të enjten e ...
Full story
image

Sojëria e artit: konventat letrare: e shkuara, e sotmja, e ardhmja

Sojëria e artit: konventat letrare: e shkuara, e sotmja, e ardhmja Dr Fatmir Terziu   Hyrje Gjithnjë duket se flasim për gjërat e njerëzit që kanë jetuar në ...
Full story
image

U PLAK QEPAROI

U PLAK QEPAROI U plak Qeparoi lartësuar mbi shkëmbE s'gjen bastun të mbështetet,As dhe ilaç për plagën që dhëmbSe bijtë ia joshën kurbetet. U plak Qeparoi mbi ...
Full story
image

Guri i vendlindjes

  Udhëtoj  drejt vendlindjes sime…..pafundësi shikme!... Ja drita e diellit që lind çdo ditë mbi malin e bekuar, Tomorrin kryelart! Mirmëngjes i thotë tokës tonë arbërore ...
Full story
image

Një "alien" në një botë "fantazmash"

Një "alien" në një botë "fantazmash"Romani "DY ELSAT" i Mystehak Xhemalit                   Nga  Përparim  Hysi        Është pak e guximshme ...
Full story
image

“Presheva- pjesë e pandarë e Lëvizjes Kombëtare nëpër shekuj”

Një libër monografik për Preshevën Përkitazi me librin “Presheva- pjesë e pandarë e Lëvizjes Kombëtare nëpër shekuj” (Monografi), Preshevë, 2017   Trashëgimia kulturore një nga sferat më ...
Full story
image

AGIM MATO DHE DANIELE GIANCANE “NJË DET NA BASHKON”

GRAZIA STELLA ELIA   AGIM MATO DHE DANIELE GIANCANE “NJË DET NA BASHKON”  Poetë italianë dhe shqiptarë të jugut   (Marrë nga numri 106 i revistës “La Vallisa”, organ ...
Full story
image

DORA E SHKRONJAVE

DORA E SHKRONJAVE     Një  e  vërtetë  e  fshehu  në miell    për  origjinën  tonë  pellazgo- ilirevazhdon  të  pengohet me pengënnga  Akademitë  tona  kombëtare   Asnjë  kohë  s´mund  të harrojmëPse kaq mistere për origjinën ...
Full story
image

Heronjë që i rrinë Shqipërisë kurorë

Heronjë që i rrinë Shqipërisë kurorë   Dr. Nuri Dragoj   Monografia “Rrapo Hekali dhe legjenda e një fisi martirësh”, të autorëve Nuri Plaku dhe Robert Hamitaj, është një ...
Full story
image

ZËRA

ZËRA QAZIM SHEHU Zëra njerëzish që s`janë më, Zëra shkrepash thikëlatuar, Zëra gjethesh vështrimhutuar, Zëra vitesh me mballoma, Zëra shelgjesh aq të njoma, Zëra malesh fshehur në qiell, Zëra dritash hedhur si miell… Frymojnë ...
Full story
image

JO FJALË

          NICHITA STĂNESCU                                                                                POEZI Më thuaj, po sikur të të rrëmbeja një ditë dhe të puthja shputën e këmbës, do të ҫaloje vërtet pak pastaj nga frika se mos ...
Full story
image

Ndahet nga jeta: “FLUTURA” E VALLEVE TË MALËSISË SË GJAKOVËS (TROPOJË)…

    Sot, në mëngjes, në Internet lexuam këtë lajm: “Me hidhërim të thellë ju njoftojmë, se u nda përgjithnjë nga jeta, nëna jonë Xhevahire Gashi-Vidrica.Varrimi bëhet në ...
Full story
image

UNË DHE PULËBARDHA

UNË DHE PULËBARDHA                                   Nga Mhill Marku Vala përcjell valën, Tutje për në breg Marinari ...
Full story
image

Kur humbi Hëna...

              Xhahid Bushati Sonte...   Në shtegtimin e zemëruar të reve hëna humbi... Trishtimin e qiellit zbehshëm e dritësuan ca yje të largët. Sonte - Shikim i pakët... Kur humbi Hëna...   Shiu i vrullshëm që ...
Full story
image

Paradokse të qeverisë së Kosovës

Paradokse të qeverisë së Kosovës Dilaver Goxhaj Gjatë këtyre javëve të fundit jemi njohur me dy vendime të Qeverisë së Kosovës. I pari ka të bëjë me ...
Full story
image

“Djali që u bë tullumbace” një novelë gazmore në shqip dhe anglisht

NGA PANAIRI I LIBRIT    “Djali që u bë tullumbace” një novelë gazmore në shqip dhe anglisht   Shtëpia Botuese “ERIK” ka publikuar këto ditë novelën gazmore “Djali që ...
Full story
image

Ndjehem e privilegjuar që sot jam mes jush

Universiteti “Eqrem Çabej” Fakulteti Edukimit dhe Shkencave Shoqërore Departamenti i letërsisë Dr. Ermelinda Kashah Tema: I nderuar zoti, Arqile Ndjehem e privilegjuar që sot jam mes jush, pasi ftesa që ...
Full story
image

POETJA, QË “E KA PËRQAFUAR JETËN”…

ENKELEJDA MURATAJ: POETJA, QË “E KA PËRQAFUAR JETËN”… (Sipas tregimit të saj) Jam  Enkelejda  Pashaj-Murataj, e lindur  në qytetin  e Kukësit,  në muajin korrik 1976. Aty kam kryer ...
Full story
image

MOTIVE TE HERSHEM SHKOLLORE

MOTIVE TE HERSHEM  SHKOLLOREPUSHIMI VOGELPas jehonës së ziles,Profesori i matematikës iku.Më në fund.Frymëmarrja jonë normalizohet.Pushim i vogël,vetëm pesë minuta.Klasa e gjitha gjallërohet.Fisniku hap "Fizikën".Bardha lidh ...
Full story
image

QELIBARJA

QELIBARJA   Në ball t'oxhakut  qelibari nxjerr tym edhe mediton...   Zë i përmalluar shqetëson ndjenjat aty ku rrinë kambë kryq burrat   qelibari nxjerr tym deri në maje oxhaku   e në odë zëri i burrave dridhë e dridhë qatin   qelibari ...
Full story
image

Më raftë pika

  Sapo mësoi që isha shqiptar, Xheni më thirri e më tha se dinte shqip. Nuk kish më shumë se dy orë që u njohëm. Do ...
Full story
image

VEJA E PULËS QAFËRJEPUR NGA BABA DOVLETI

             Përderisa, dje, e kam pasur frikë Nëntorin e Kuq Komunist, sot e kam frikë edhe Nëntorin Neokomunist “Shqiptar” euforik, krah për krahu me “vëllezërit” ...
Full story
image

HAKI TAFA – BURRI QË ÇOI NË VLORË ISMAIL QEMALIN

  In memoriam         Banorët e fshatit Luz i Vogël në Kavajë, janë dalluar gjatë gjithë historisë për vlerat e tyre të larta ...
Full story
image

GËZIM KAME – PLOT 70!

GËZIM KAME – PLOT 70!Në të njëjtën ditë, 7 nëntor, kur në Sheshin e Kuq të Moskës u mblodhën mijëra forca dhe makineri ushtarake, për ...
Full story
image

FLAGRANCA

FLAGRANCA  Ajo kishte filluar të ngazëllente me dashnorin, thua se tek ai mashkull kishte hasur ndonjë maço sa gjashtë burra, prandaj duke shtuar edhe një kat ...
Full story
image

ATDHEU NIS TEK ZEMRA

- poemë nga Rrustem Geci Grykën e Bosforit, pyeteni s´e flet: gjysma është lotdhe gjysma është det!... Shplomi vuajtjet Shqipëria ime,Shihmi plagët sa janë mbi mua,fëmin në gji ...
Full story
image

FALSIFIKATORI

SHPENDI TOPOLLAJ FALSIFIKATORI Tregim - Jo or jo, nuk është tamam kështu si thua ti! - foli gati duke marrë zjarr Faslliu. - Ai që është i ndershëm, ...
Full story
image

Kur humbi Hëna...

Xhahid Bushati Sonte... Në shtegtimin e zemëruar të reve hëna humbi... Trishtimin e qiellit zbehshëm e dritësuan ca yje të largët. Sonte - Shikim i pakët... Kur humbi Hëna...   Shiu i vrullshëm që ra nuk ...
Full story
image

Jo thjesht “burimi” por dhe “shtama” i duhet letërsisë

Jo thjesht “burimi” por dhe “shtama” i duhet letërsisë Dr Fatmir Terziu Problemi dhe procesi i të shkruarit dhe të botuarit “letërsi” në mesin e shqiptarëve, brenda ...
Full story
image

"Poezia nuk ishte gjë, thjesht fjalë me rimë, por ajo fotua poshtë saj qe një kryevepër!"

NJË SQARIM I NEVOJSHËM   Dje unë botova një status të thjeshtë duke shprehur pa iu drejtuar askujt një shije timen. Ishte ky: "Poezia nuk ishte gjë, thjesht ...
Full story
image

SHIHEMI NË TIRANË...

     SHIHEMI NË TIRANË... -Aty ku “përleshen” kujtime dhe ëndrrat e bukura- Ne  të ikurit kemi një shprehje të mallshme: “Shihemi në Tiranë...”. Dhe lutemi sinqerisht që kjo ...
Full story
image

AH! KËTA PESHQIT!!!

 AH! KËTA PESHQIT!!!      Prej më shumë se një dekade, sidomos në prag të fushatës për zgjedhjet parlamentare të vitit 2013, dhe më pas, popullit shqiptar ...
Full story
image

VETËVRASJA E POETIT DHE FUNDI I HIDHUR I ROMANCIERIT

Antagonistë dhe kundërshtarë të së kaluarës dhe aktualitetit të letërsisë apo të mitologjisë. Shkrimtarë të famshëm dhe gazetarë vizitojnë sërish në formë tregimi kontrastet e ...
Full story
image

TAKIMI I KRETËS HISTORIK APO SPORADIK?

  I.- Nëse do të zyrtarizohet “Lëvizja e lirë e çamëve”, si duhet reaguar? Të nderuar miq, bashkëkomunitarë, ju uroj që familjarisht të jeni shëndoshë e mirë.Tek ...
Full story
image

SADRI AHMETI

  Zëvendësministrin e brendshëm të Komunizmit, aha, ish zëvendësministrin e brendshëm pra, siç kërkuat ta saktësojmë, e takoj shpesh paradite , kur dal për të pirë ...
Full story
image

DASHURIA E MALEVE ËSHTË NJË GJË SERIOZE

    Përktheu Agim Mato               Juan Carlos Galeano lindi në vitin 1958 në Florencia të Amazonias Kolumbiane. Në 1983 emigroi në Sh. B. A.,  ku jep leksione ...
Full story
image

NJË SHOQES TONË TË MIRË

NJË SHOQES TONË TË MIRË (E. XH. oficere marine)                             Nga Mhill Marku, Shengjin Kur shoh ...
Full story
image

Migjeniane në Bulqizë

NJË SHTATORE PËR “ATË QË KA MË SHUMË MERITA PËR KËT VEND” Migjeniane në Bulqizë Lajmi u shkrua flash, “vetëm pak minuta më parë...” “...Humb jetën një ...
Full story
image

"J E S H I L E"

SOTIR ATHANASI           "J E S H I L E"         ( Tregim I jetuar)              (Ky tregim ...
Full story
image

LUGA LEGJENDARE

  LUGA LEGJENDARE                              Poemë                  Qëkur ngjita ...
Full story
image

EKONOMI TREGU

     U bënë vite që nuk kisha qenë në fshat. U bë sebep  vdekja e një kushëriri që u detyrova të shkoja. Kishin ndryshuar shumë ...
Full story
image

MATHAUZENI I VARFËRISË

MATHAUZENI I VARFËRISË Sot natën kam fjetur me vdekjen dhe u zgjova me retë, teksa pashë njerëz që vuanin urie me zorrë të ngjitura, kokë, qafë, flokë të ...
Full story
image

Edhe Prishtina iu bashkua Fondacionit të gruas intelektuale shqiptare

Nga Konferenca themeluese e Fondacionit të gruas në Institutin Albanologjik në Prishtine   Edhe Prishtina iu bashkua Fondacionit të grua intelektuale shqiptare   “E vetmja vatër për gruan intelektuale ...
Full story
image

KURSE PAGA E JUAJ

KURSE PAGA E JUAJ Sonte është vonë . Bisedojmë nesër .Bisedojmë në një kohë tjetër , për problemet e ditës dhe për gjumin tënd . Ti ...
Full story
image

METAFORA E ATDHEUT DHE LIRISË, NË VARGJE

    METAFORA E ATDHEUT DHE LIRISË, NË VARGJE    Avdush Canaj: “PORTA E KËNGËS”, vjersha për fëmijë e të rinj, botoi “Faik Konica”-Prishtinë, 2017     Sot, kur po rrufisja ...
Full story
image

GËRSHETIMI I MENDIMIT KRIJUES DHE FILOZOFIK QË NGRE LARTË ZËRIN DHE MESAZHIN POETIK

Analizë libri   Nga: Tahir BEZHANI   GËRSHETIMI I MENDIMIT KRIJUES DHE FILOZOFIK QË NGRE LARTË ZËRIN DHE MESAZHIN POETIK (Sejdi BERISHA: ”Varrtarët kush do t’i varrosë”, poezi – 2017)                   ...
Full story
image

PËR PROFESOR ISUF LUZAJN, KA VEND TË FLASËSH ÇDO DITË

PËR PROFESOR  ISUF LUZAJN, KA VEND TË FLASËSH ÇDO DITË (Në promovimin e trajtimit të tij filozofik, studiuar nga Vilhelme Haxhiraj Vranari) Nga Luan Çipi   “Mjeshtrja e Madhe” ...
Full story
image

BYSHEKU, NJË PIKTURË E NATYRËS DREJT SHKATËRRIMIT

    BYSHEKU, NJË PIKTURË E NATYRËS DREJT SHKATËRRIMIT      NGA PËLLUMB GORICA     Të  udhëtosh përmes panoramash piktoreske, të duket sikur e zhvesh lëkurën e vjetër të ...
Full story
image

Prifti vinte nga pazari, priftëresha molloiste

Prifti vinte nga pazari, priftëresha molloiste               Replikë me një shkrim të JULIAN DEDËS                                   (fejton) Nga  Përparim   Hysi             Para së gjithash, zotëri i nderuar, të më falësh ...
Full story
image

Zoti I ruan budallënjët, ndersa të mënqurit ruhën vetë !

 Më mbanë në shpresë fjala e urtë popullore                      Zoti I ruan budallënjët, ndersa të mënqurit ruhën vetë !  Shkruan : Halil Gashi Kosovës nuk I ...
Full story
image

RRËFIMI I HULIGANIT

SERGEJ ESENIN RRËFIMI I HULIGANIT Të këndojnë, jo të gjithë janë të zotë Dhe jo të gjithve iu është dhënë të bien, Drejt e te këmbët e ...
Full story
image

SHKENCËTARËT BOTËRORË PARALAJMËROJNË RREZIK PËR NJERËZIMIN

                                                                       Nga Frank Shkreli Në një paralajmërim botuar në revistën ndërkombëtare online “BioScience”, shkencëtarët e udhëhequr nga ekologjisti i njohur amerikan William Ripple i Universitetit shtetëror ...
Full story
image

Poezia ishte festa me e bukur e jetës së saj e përcjell me emocione ...

  Poezi ishte festa me e bukur e jetës së saj  e përcjell me emocione ...   Hasan Hasanramaj   Në sallën e kuvendit të komunës së Deçanit - në ...
Full story
image

Krijimtaria e shkrimtarit Ramazan Hushi dhe qyteti i tij.

Krijimtaria e shkrimtarit Ramazan Hushi dhe qyteti i tij.                                      ...
Full story
image

Unë nuk çuditem

Visho Ajazi , ish-kryetar i SHISH-it, i dorëhequr nga kjo detyrë më 30 tetor,propozohet nga...k.ministri...ed rama...ambasadori i Shqipërisë në NATO... Unë nuk çuditem.Nuk do të çuditem ...
Full story
image

AMANETI RINOR

AMANETI RINOR(baladë)E pres të hyjë në det,jam dallgë me buzën e kripur.Rinia ma la amanet:"puthe kur të jetë rritur." Nga deti ajo ka frikë,i kanë ...
Full story
image

Zjarri ngroh trupin, libri ngroh shpirtin

Zjarri ngroh trupin, libri ngroh shpirtin Nga Bashkim Saliasi Fillimi vjeshtës së tretë! Kohë zjarri për të ngrohur trupin dhe për ta mbrojtur nga të ftohtit. Pasi ndeza ...
Full story
image

Komente per librin Flora dhe fauna detare ne pullen Shqiptare

Komente për librin Flora dhe fauna detare në pullen Shqiptare NGA VETERENE TË FILATELISE  SHQIPTARE Studimet dhe botimet në fushën e Filatelise Shqiptare,janë të rralla,por falë punës ...
Full story
image

Flora dhe fauna jonë detare është e pasur

Shqipëria ka një vijë bregdetare me gjatësi 476 km, që laget nga deti Adriatik dhe deti Jon;  bota nënujore e këtyre dy detrave, është kaq ...
Full story
image

Instituti i Studimeve Historike“Lumo Skëndo”përuron studimin“Rrugëtimi filozofik i Prof.Dr.Isuf Luzajt”i shkrimtares Vilhelme Vrana Haxhiraj.

Instituti i Studimeve Historike“Lumo Skëndo”përuron studimin“Rrugëtimi   filozofik i Prof.Dr.Isuf Luzajt”i shkrimtares Vilhelme Vrana Haxhiraj. Nga Vlad Haxhjiraj      Në datën 10 nëntor 2017, në ambientet e Institutit ...
Full story
image

Dy fjalë autores Vivra

  Prof.Dr.Eshref Ymeri Përshëndetje nga Santa Barbara –Californi-USA   Prosf.Dr.Eshref Ymeri     Dy fjalë autores Vivra:   Posteri, ftesa dhe fletëpalosja janë kompozuar bukur, shumë mirë. Kopertina e librit është befasuese: ...
Full story
image

SI PO NDIKON MOSKA NË BALLKAN PËRMES BLERJES SË MEDIAVE

  Një Mister në Shqipëri Rusia? Përsëri? Blerja, kontrollimi, manipulimi, përdorimi i mediave në vende të tjera? nga Peter Gross Në një univers lajmesh të rreme, dhe llojeve të ...
Full story
image

“Çaje Shukarije”

                      Karabobkë e vogël, tani, ndoshta s’e di, atje ku je pranë Romës, kushedi …, kushedi po mediton në heshtje këngën tonë të lirë, të vetme, që i sillej zhurmshëm ...
Full story
image

Xhuxhe

Xhuxhe erdhe,xhuxhe lëkurë bajloziveshur me fibër.Qëkurse zbrite shkurrajeveunë s’të harrova,harruar mbetshin kockat e tuase xhuxhe ishe, se xhuxhe jebajloz i zi, pjellë djallituri bollë…Dhunuar e zhveshur ...
Full story
image

FLORA DHE FAUNA DETARE NË PULLËN SHQIPTARE

Komente per Librin Date,08.11.2017 FLORA DHE FAUNA DETARE NË PULLËN SHQIPTARE Është ky titulli i botimit të ri që i vjen pasurisë së literaturës dhe studimeve  filatelike ...
Full story
image

SIÇ LIDH DASHURIA DETIN ME TOKËN

SIÇ LIDH DASHURIA DETIN ME TOKËN                                    Poezi nga Mhill Marku, Shengjin Sa ...
Full story
image

MOMENTE KRENARIE PËR BANORËT E QYTETIT TIM KUKËSIT

    (fragment nga libri im në proces “Lufta ime për Kosovën”)   Unë kam shumë momente që jam ndjerë krenar si gazetar lokal në Kukës. Jam ndjerë ndikues, ...
Full story
image

Livadhi i dashurisë

Nga  Petrit  MalushiLivadhi i dashurisëTë vyshken lulet nuk i lëNë livadhin tim të dashurisë.Me vesën e mëngjesit, një nga njëI ledhatoj dhe i ujis.Nuk shiten, ...
Full story
image

DY DIBRANË NË DALLAS…

DY DIBRANË NË DALLAS… -Skicë- - Po në  Dallas, mund të shkojmë?- më pyeti Ahmet Prençi ndërsa kishim udhëtuar së bashku në disa shtete në   zemër Amerikës, ...
Full story
image

BIO-Poezia e Preng Macaj

BIO-Poezia e Preng Macaj Faruk Myrtaj Pak ditë më parë, në “Milosaon” e Gazetës Shqiptare, pashë një cikël me poezi që ma rrëmbeu vëmendjen dhe kohën për ...
Full story
image

Dije më pak të heshtura

Dije më pak të heshtura Astrit Lulushi Janë vende e ngjarje të vogla që shpesh luajnë rol të madh në zhvillime epokash historike - Jezu Krishti u ...
Full story
image

KAFJA E MËNGJESIT…

KAFJA E MËNGJESIT… Kafen e mëngjesit, sot e piva bashkë me kolegët e miqtë e mi të “Kompanisë levizëse”: Shkrimtarin e publicistin Bardhyl Xhama-“Mësues i merituar” ...
Full story
image

DEKLARATË

JOSE ' SARAMAGO                            1922 - 1998  José de Sousa Saramago ( IPA: [ ʒuzɛ saɾamaɡu ] ) ( Azinhaga , 16 nëntor 1922 - Tias ...
Full story
image

MONUMENT

MONUMENTPërzieni fjalën o njerëz përzieni,le të shkrihet si gurët e metalit,esencën derdheni n'kallëpe monumenti,mbeturinat lerjani fundit të kazanit!Fjalët esencë që ngrenë monumente,i bëjnë ballë furtunave ...
Full story
image

DEDIKUAR TY

Bedri AlimehmetiDEDIKUAR TYJe kaq e bukur o Zot!Sa unë çdo ditëprej pamjes tënde mrekullohem.Dhe më vjen inat me veten,që të të them sa e bukur ...
Full story
image

PËRGJIGJE NJË PATRIOTI

  Ka ndodhë shpesh në histori, që heroi nuk pranohet, xhelozohet, çheroizohet. Gjithmonë nga ata që janë e kundërta e heroit. Frikacaku urren trimin. Tradhetari urren ...
Full story
image

Kaplladisja luan karadyzen ose rizgjimi i Migjenit

Kaplladisja luan karadyzen ose rizgjimi i Migjenit Fatmir Terziu   Nuk e di nga filloi. S’mund ta them nga zeroja. As nga gishtat që pasuan rekjen e ...
Full story
image

“The Pride” – Krenaria e shqiptarëve në Chicago / SHBA“

“The Pride” – Krenaria e shqiptarëve në Chicago / SHBA   Nga Niko Papa / Chicago - SHBA I dallur për urtësinë  dhe talentin e tij në aktrim, ...
Full story
image

VETTING krimit dhe tribalizmit politik

VETTING krimit dhe tribalizmit politik   Nga Skënder S.KAPITI VETTING-u do ta pastrojë politikën shqiptare nga krimi dhe nga të kriminalizuarit si dhe duhet ta çmontojë edhe ...
Full story
image

ME PIKTORIN E TALENTUAR ARTUR HASANI

Nga Qatip Mara  Pas disa viteve të vështira të jetës sime nëpër spitalet Tiranë,Torinio,Milano,Nju Jork, këto ditë u   takova në Brooklyn  Nju Jork me mikun ,intelektualin ...
Full story
image

Mugujt e Mesjetës të nderuan.

Xhahid Bushati 1.Teutës, ilire... Mugujt e Mesjetës të nderuan.   Ti, kaq e bukur si shtojzovalle ecje shekujve ëndërrimtare.   Bukuria flet edhe në heshtje. Po kaq e bukur si atëhere më shfaqesh në këto ...
Full story
image

INSTRUKTORI USHTARAK I ÇETËS “SHQIPONJA” TË HYSNI LEPENICËS.

TAHSIM SPAHIU, INSTRUKTORI USHTARAK I ÇETËS “SHQIPONJA” TË HYSNI LEPENICËS. DR. SINAN IMAMI, MJEKU I ÇETËS Nga Isuf Spahiu dhe Enver Lepenica Formimi i çetës antifashiste “Shqiponja”, ...
Full story
image

Ku rridhte gjak e buronte këngë

Honestera e këngës Ku rridhte gjak e buronte këngë   Nga Timo Merkuri …vijim 5- Marrëveshja e lidhur mes himariotëve dhe Sulltanit për njohjen  autonomisë krahinore, ishte në favor të ...
Full story
image

DANIEL GAZULLI DHE “SOFRA E MADHE” E ADRIATIKUT

Nga Fritz RADOVANI:       12 NANDOR 2012... 5 VJET... Shumë vite perpara kishe ndigjue nga pleqtë per këte “sofer”. As nuk e kishe idenë e madhsisë së saj ...
Full story
image

Syri i nënës në shpirtin e një vajze të re

Syri i nënës në shpirtin e një vajze të re Çdo fëmijë është imi, kur nga unë duan buzëqeshje, këshilla dhe ndihmë për tu kuruar. I ...
Full story
image

ZËRI I ÇAMËRISË

ZËRI I ÇAMËRISË Çamëri djep i pellazgjistes së lashtëTrashëgimi të kemi prej të parëveTi je flamurtarja në duar të lirisëGjakja jonë e luftës dhe e paqes… Era ...
Full story
image

Ku rridhte gjak e buronte këngë

Honestera e këngës Ku rridhte gjak e buronte këngë     Nga Timo Merkuri …vijim…. 5.n-Ndërkohë në Stamboll qysh më  3 Nëntor 1839 ishte shpallur dekreti i reformës së re që ...
Full story
image

A do të luajë Qeveria e Ramës në Kazinonë e Kryetarit të Bashkisë?

A do të luajë Qeveria e Ramës në Kazinonë e Kryetarit të Bashkisë?   Duke u rritur edhe një budallallëk tjetër i paparë ndonjëherë më parë ...
Full story
image

DORË E FEMRËS

Poezi  QAZIM SHEHU DORË  E FEMRËS Dorë e saj, dorë Kleopatre,  lule që mbin prej vatre; rreze mbrëmje mbi ujë  gënjeshtër pa bujë, Dorë e fatit,regëtimë delikate Këputet si një gjethe prej flake, Bisht ...
Full story
image

POETESHAT VLONJATE

POETESHAT VLONJATE Nga Luan Çipi        Poeteshat vlonjate i recitoj e i lexoj me shije, Të mbushin freski dhe t’i kthejnë vitet pas, Në çdo strofë e varg, bulon fllad ...
Full story
image

Unë e dua LASGUSHIN !

Unë e  dua LASGUSHIN !                      (cikël me poezi) In memroriam, për 30-vjetorin e ndarjes nga jeta. Nga   Përparim   Hysi 1. Lasgush  Poradecit Kush ta vrau shpirtin e bukur që ...
Full story
image

Dije të heshtura

Dije të heshtura Astrit Lulushi Jakob Fallmerayer (1790 - 1861) ka qenë gazetar, politikan, udhëtar dhe historian austriak, i njohur kryesisht për “Teorinë Greke”, ku flitet mbi ...
Full story
image

MALL PREJ ËNDËRRE

  MALL PREJ ËNDËRRE        POEZI   PËLLUMB GORICA       SA KOHË KËRKUAM VETEN…   Ah, sa kohë pa puthur rrezen...Përballë këtij qielli mospërfillësMe spektrin e zjarrtë të ylberitTani i falem dashurisë, ...
Full story
image

Krijimtaria letrare e shkrimtarit Pierre-Pandeli Simsia është e pasur në kuptimin shpirtëror të fjalës.

Nga Eglantina Shehu Zakonisht, kur lexon një vepër letrare të mirëfilltë që të tërheq, roman, novelë, përmbledhje me tregime dhe pasi ke lexuar edhe faqen e ...
Full story
image

SHTËPIA E BARDHË SHPALLI DITËN KOMBËTARE TË VIKTIMAVE TË KOMUNIZMIT

                                              Nga Frank Shkreli Shtëpia e Bardhë ka shpallur 7 Nëntorin -- 100-vjetorin e Revolucionit Bolshevik Rus më 1917 – si Ditën Kombëtare të Viktimave të ...
Full story
image

AJO QË DI TË DASHUROSHM BETET

Në internet kam gjetur një fragment të takimit, në të cilin Pier Paolo lexon disa vargje të "Dhiatës Shpirtërore" të poetit amerikan para autorit. (Maria Pina ...
Full story
image

Tri rrëfenja në një

Kau i Nastradinit,shallvaret e Çehovit dhe poturet e Kryeministrit?! Nga   Përparim   Hysi Nuk di sa përqasin me njëra-tjetrën këto  rrëfenja që po i bëj bashkë. Më ka ...
Full story
image

Një kujtesë nga një aksident

Një kujtesë nga një aksident F. Terziu   Kanë kaluar tashmë rreth tetëmbëdhjetë vite nga maji i vitit 1999-të, kur në Apex Corner shqiptari Mirjan Muça shpëtoi mrekullisht ...
Full story
image

INTERMEXO PER ELENEN

Përsiatje për nje kohe te paperseriteshme qe nuk kthehet kurrë me : "Nëse merremi vetëm me te kaluarën, na plas njeri sy, po nëse do te ...
Full story
image

NJË LIBËR SI SHEMBULL DHE THIRRJE QË TË NXJERRIM NGA HARRRESA PATRIOTËT SHQIPTARË

QAZIM KOKOSHI, FIGURË E NDERIT PATRIOTIK NJË LIBËR SI SHEMBULL DHE THIRRJE QË TË NXJERRIM NGA HARRRESA PATRIOTËT SHQIPTARË   Rreth librit: ”Qazim Kokoshi, firmëtar i Deklaratës së ...
Full story
image

A DO TA FTOJNË ÇIDHNAKËT RAMËN T’I TREGOJNË “ARAT E GJERGJIT TË GJON DIBRANIT?”

A DO TA FTOJNË ÇIDHNAKËT RAMËN T’I TREGOJNË “ARAT E GJERGJIT TË GJON DIBRANIT?” Mësohet se Edi Rama do ta ç’vendosë tryezën ovale të ...
Full story
image

SHPËRTHIME

SHPËRTHIME Re helmesh. Brenda zhurmave dhe erës së keqe, dritaret luten t’ i hapë një dorë njeriu. Ku një avlli;  Një burim të më japi ...
Full story
image

PROFILI I NJË DIPLOMATI

                                                    KUSH ...
Full story
image

KRAJNI – PASHAPORTA IME!

KRAJNI – PASHAPORTA IME!                                        Nga Mhill Marku, Shengjin Dhe ...
Full story
image

KASËM TREBESHINA

Kasëm Trebeshina u nda nga jeta. Një humbje që kombi e ndien thellë. Eseja e mëposhtme është nxjerrë nga libri me ese «Satirikon» i shkrimtarit ...
Full story
image

Shuhet në moshën 91-vjeçare shkrimtari Kasem Trebeshina

Ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare shkrimtari Kasëm Trebeshina. Shkrimtari ka ndërruar jetë ditën e djeshme në Ankara, ku jetonte tek vajza e tij. Pas rënies ...
Full story
image

Të fitosh mbi skepicizmin si Arqile Gjata

Noke Abilekaj Të fitosh mbi skepicizmin si Arqile Gjata**********************************************Pas njoftimit mbi veprimtarinë e datës 5 Nëntor 2017 ku pati prezantim krijimtarie në nivelin e një ...
Full story
image

Parlamenti 1924-kur J.Erebara kerkoi zi per Leninin, Fico shenje zie per Wilson, A.Kelcyra zi per Vani Kosturin

     Bisedimet e Kuvendit kushtetues. Faqe 63-65.Mbledhja e VII. E hanë me 4 Fruer 1924.Ora 3 m.dr.  Në parlamentin shqiptar në vitin 1924 është mbajtur zi ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1