Fatmir Terziu

image

Unë dhe my Alter ego

Lis Bukuroca Unë dhe my Alter ego Përshtypje nga leximi i djeshëm i romanit të shkrimtarit Edmond Shallvari, “Unë dhe MY Alter Ego” “Absolutja takon forcën e argumentit.
Full story
image

ÇËSHTJA ÇAMENË OPTIKËN E PARIMIT “PRAKTIKA KRITER I SË VËRTETËS”

 Çamëria (39°47’ 30.61’’ N - 20°17’ 58.91’’E)  (38°59’ 20.05’’ E - 21°02’ 34.88’’E) Fjalët thuhen, përdoren dhe dëgjohen përherë dhe për gjithçka. Koha i vlerëson ato për ...
Full story
image

URIME NTELEKTUALIT TË TALENTUAR XHEVAIR LLESHI ”MJESHTRI MADH” NË 70 VJETORIN E DITËLINDJES

Këtu larg oqeanit,ku jam pacient i përhershëm i spitalit të trasplantit Nju Jork,më erdhi  ftesa e intelektualit të talentuar,”Mjeshtri Madh” Xhevair Lleshi,i cili shkruante: “-  I ...
Full story
image

Shakaja serioze e një ambasadori

Prof.dr. Eshref Ymeri Shakaja serioze e një ambasadori Para do kohësh, në njërën nga faqet e internetit, qe botuar njoftimi i mëposhtëm: “Përfaqësuesi i përhershëm i Rusisë në ...
Full story
image

Simbolikja e mistikja dhe fantastja e tregimeve të Albert Shalës

MUHARREM KURTI, Shkrimtar        “Bukuri e trishtë” , libër me tregime e autorit Albert Shala , Gjakovë 2017.       Një libër i sapobotuar dhe i veçantë!     Në ...
Full story
image

Dy jete te ndara

Dy jete te ndara Nga Erlet Shaqe I madh dhe i vogël mësoi këto ditë kush ishte Adelajda Xhamani e cila humbi jetën në mënyrë; sa tragjike ...
Full story
image

FESTOJMË SË BASHKU

Kadri Tarelli shkruan: Durrës më 30. 10. 2017   FESTOJMË SË BASHKU 40-vjetori i shkollës së Mesme në Katund të Ri. Durrës Ngjarje e shënuar në këtë fund të vjeshtës ...
Full story
image

NJË POEZI E VEÇANTË DHE KREJT MODERNE

Rreth vëllimit poetik “Lora” të poetit Asllan Qyqalla  Nga Nikollë Loka   Vëllimi poetik “Lora”, i poetit Asllan Qyqalla, është i veçantë në llojin e vet dhe na ...
Full story
image

DO TË DOJA TË ISHA

Maksim Aleksandrovich Borodin ka lindur në vitin 1973 në Dnipropetrovsk (Ukrainë lindore), ku ai ende jeton sot. Ai u diplomua në arkitekturë, filloi të jepte ...
Full story
image

Honestera e një kënge.

Honestera e një kënge. Nga Timo Merkuri Gjithnjë kam qënë i bindur se dalja e një kënge popullore i ngjan shpërthimit të një burimi të ri nga ...
Full story
image

DY PLEQ TË NDERUAR

DY PLEQ TË NDERUAR Nga Luan Çipi       Dëshirë pata për të shkruar, Për të folur e treguar Dy reshta, pleqve të shquar. I sodis, mallin pa shuar:   Barba Nakua dhe Sotira, Prind ...
Full story
image

Nimfat e Perëndimit

Nimfat e Perëndimit Faruk Myrtaj tregim Gjithnjë e përfytyroja diku në anëdet tim kushëri, Shpëtim Borshin, me vështrim për andej ku thellësia bëhet blu aq e thellë e ...
Full story

MBETSH i PAHARRUAR MËSUESI IM!

MBETSH i PAHARRUAR MËSUESI IM!  U shua dhe një ikonë tjetër e teatrit kombëtar   Ne, nxënësit e tij të hershëm të Shkollës së Lartë Teatrore “Aleksandër ...
Full story
image

Arkivat britanike: Elbasani “kryeqytet i tregëtisë dhe ushqimit”

Arkivat britanike: Elbasani “kryeqytet i tregëtisë dhe ushqimit” Dr Fatmir Terziu   Ushqimi dhe të ushqyerit në Evropë dhe në Azi ka kohë që ka tërhequr vëmendjen ...
Full story
image

JUSTITIA PEREAT MUNDU

SOTIR ATHANASI  JUSTITIA PEREAT MUNDU           (Paramnezi*)          ( Ky tregim është paraqitur në garën e shoqërisë letrare             "Xingografia" ...
Full story
image

Shakaja serioze e një ambasadori

Prof.dr. Eshref Ymeri Shakaja serioze e një ambasadori   VAZHDIMI I PJESES SE PARE    “Me gjithë larminë e dukurive të tilla,.. ato mund të vihen në një emërues të ...
Full story
image

E FSHEHTA E KASAFORTËS

Poezi nga Vullnet Mato   E FSHEHTA E KASAFORTËS(Për ata/ato me kujtesa intime.)   Ashtu siç kanë zyrat kasafortë,ku mbajnë dokumentet sekret,njeriu ka një kasafortë në kokë,ku ruan të ...
Full story
image

METEOR

METEOR QAZIM SHEHU Kur nga lartësitë   këputet një zjarr Thonë njerëzit sa i hijshëm, Po në errësirë veten mbath Për syrin e pangishëm…    Gjer në mes të udhës bie dritë Për ta ...
Full story
image

30 vjetë marrdhenie dilpomatike mes Shqipërisë dhe Kanadasë

Ditën e shtunë më 28 tetor 2017, nën kujdesin e ambasadës shqiptare në kryeqytetin e Kanadasë, Otava, u përkujtua 30 vjetori i vendosjes së mardhënieve ...
Full story
image

AORTA E ALPEVE

AORTA E ALPEVE -Një Cikel poetik nga Tropoja-                                       ...
Full story
image

Sillmëni regjisorin

Sillmëni regjisorin nga dorëshkrimi DORUNTINA -Ta thyej këtu në skenë?-Jo. Do te kishte shume duartrokitje.-Nuk duhet ta bëj përkëtë? Përse punojmë ne të artit? Nuk punojmë për duartrokitjet?-Bëje! Do plasnin në ...
Full story
image

Mos urre Fejsbukun zemër, mjaft me urrejtje!

Ilir Levonja Mos urre Fejsbukun zemër, mjaft me urrejtje! Dje u nda nga jeta një gazetare e re dhe as që diskutohet që është një dhimbje. ...
Full story
image

Oaz Dashurie

    KËNGA E BULKTHEVE Më pëlqen të eci mbrëmjeve Me zëra nate, E këngë bulkthesh. Heshtja S’mund të hesht, E të mbjellë shijen e vdekjes. Kënga e bulktheve dëgjohet Si një kor ...
Full story
image

Më thërret një zë nga varri...

  1.Më thërret një zë nga varri... -Kushtuar Nënës sime të shtrenjtë- Më thërret një zë nga varri, Jo, e shtrenjta ime, Nëna më thërret... Nga dhimbja mbusha një oqean ...
Full story
image

Memoregrisësi

Nga  Petrit  MalushiMë lajmëruan se më kërkonte drejtori. Në përfundim të orës së mësimit zbrita nga kati i dytë në të parin. Ktheva majtas për ...
Full story
image

UDHËTIM LETRAR I KRIJUESIT TAHIR BEZHANI

  UDHËTIM LETRAR I KRIJUESIT TAHIR BEZHANI       Për krijuesin , përveçse ditëlindjës së jetës , udhëtimin e tij  nëpër dite muaj dhe vite, ka rëndësi përcaktuese ...
Full story
image

TËRË JETËN, ME DASHURINË PËR NJERËZIT DHE KUJDESIN NDAJ SHËNDETIT TË TYRE…

Në kujtim dhe nderim të Prof.Emeritus Hektor Çoçoli:   Para disa ditëve u nda përgjithnjë nga jeta Prof.Emeritues Dr.Hektor Çoçoli, mik i imi i kahershëm, duke lënë ...
Full story
image

Kur Aqif Pasha kujdesej për Gollobordën

Kur Aqif Pasha kujdesej për Gollobordën Dr Fatmir Terziu     Fakte të panjohura dalin përditë e më shumë në lidhjet e hershme të Elbasanit me një nga krahinat ...
Full story
image

ELBASANI NUK I KA PËLQYER REVOLUCIONARËT

ELBASANI NUK I KA PËLQYER REVOLUCIONARËT SHQIPTARË   Dr Fatmir Terziu   Dy fakte të rrëndësishme zhbirrojnë termin-togfjalësh  “revolucionarët shqiptarë”, që pushtoi botën mediatike në vitin 1924. Fakti i ...
Full story
image

NJË MOLLË LUNDRON MBI VARRE

NJË MOLLË LUNDRON MBI VARRE   - Shpëngulja vritka më shumë se vdekja?!   Ç´të bëjmë me shpërnguljen dhe mërgimin si ta ndalim këtë murtajë për kombin tonë është vrasës i ...
Full story
image

Festa e Ullirit në KURJAN të ROSKOVECIT!

   (përshtypje)     Nga   Përparim   Hysi        Për të dytën herë, marr pjesë në një festë aq të bukur,siç është kjo që BASHKIA ROSKOVEC e ka nominuar si"Dita ...
Full story
image

FRAZEOLOGJIA SI SHPREHJE E NDRYSHIMEVE NË PËRMBAJTJEN E POEZISË

FRAZEOLOGJIA SI SHPREHJE E NDRYSHIMEVE NË PËRMBAJTJEN E POEZISË (Vëzhgime rreth poezisë në vitet 90 e deri sot. Në fokus poezia e Arqile Gjatës si sintezë e ...
Full story
image

Përpara se të shfaqej Aurora

Botim i ri Bedri TAHIRI “SHPIRTPARAJSA”-NJË PERLË E VEÇANTË LETRARE Sot, më 27 tetor 2017, në shtypshkronjën Lena Grafic (botim i ArtClub “Rifat Kukaj”), doli libri më i ...
Full story
image

Binjakëzim

Binjakëzim   Çikago, qyteti i erës nisi sinfoninë e stinës. Era e ftohtë më përcëlloi fytyrën, duke më sjellë një kujtim malli nga mali i Moravës. Në mëngjes vesha këpucët e ...
Full story
image

DOMENIKO

  Të nesërmen, herët në mëngjes ne, u nisëm për të bërë dru në pyllin e Gjinerukës, në Spolatë. Xhaxhai na mori me vete mua dhe ...
Full story
image

FAQJA E BARDHË E HISTORISË

FAQJA E BARDHË E HISTORISË (Kolec Traboini, Miti i Hotit, Tiranë 2017)   Nga ANTON GOJÇAJ   Kolec Traboini shpërtheu si krijues pas rënies së sistemit monist. Është autor i ...
Full story
image

Një dritë mbi simbolikën e varrit me 6, 7 dhe 8 cepa në Shpat të Sipërm

Një dritë mbi simbolikën e varrit me 6, 7 dhe 8 cepa në Shpat të Sipërm Dr Fatmir Terziu   Në një postim të gazetarit Dr Fatos Salliu ...
Full story
image

Hirin syve

Zgjim Nga Fatmir Terziu   Zhurmë e gjatë e fjalës, nën këpucë që llapin gojën mbi asfalt. Mund të zemërohesha për qytetin zhurmëmadh që e dua, nëse e dashur nuk do të më ...
Full story
image

M E D E A

M E D E AESE Pirro Loli Medea ka zbritur nga dy mite të mëdha të antikitetit, qëndroi te Euripidi , kryemjeshtri i skenës tragjike e si ...
Full story
image

Ne ishim tre prej tyre

Ne ishim tre prej tyre nga romani "KULLOSHTER JOANTIKE" Nga e dinte ai se unë do ti flisja për Verën? Desha tija vishja një të qeshure, por ...
Full story
image

Haja mbi (ndër) kërthizë

Haja mbi (ndër) kërthizë Reis Mirdita I paskan vu në harmoni telat shqiptarët e televizionit! “Ani” tha dikush, “më mirë me shikua si hahet e pihet mbi e ...
Full story
image

“Ç’gjuhë flet Shpirti” i Suzana Kollaku Kuqit

“Ç’gjuhë flet Shpirti” i Suzana Kollaku Kuqit Faruk Myrtaj   “Gjej një punë që e do fort, dhe nuk do të të duhet të punosh asnjë ditë në jetën ...
Full story
image

Për Gurin në katër gjëndje

Poema e Gurit ( Për Gurin në katër gjëndje) Lutja   Zot , të lutem! Më jep fuqinë e durimin e burrit,  të mundem me gurët, duke u ...
Full story
image

RRUGA IME

Shtator 2017RRUGA IME Ti moj rruga vjetrusheTi moj antikëMbi ty ecaMë guxim e krenariTë kujtoj rruga imeEdhe ofshamat e natësNë kohërat e brishtaI kijtoj hapatE kohës ...
Full story
image

ENGJËJT

ENGJËJT Alarmi u dha njëherësh edhe në Mamac, edhe në Barabi. Të gatshëm si çdo ditë, gjahtarët rrëmbyen çiftet dhe vrapuan drejt fushës për të qëlluar, ...
Full story
image

Të shkarkohet Fatmir Hyseni

Kulturë     Festivali i Teatrove në Ferizaj, si rendomë,  i jep qyteti gjallëri dhe frymon art. Sonte do të paraqitej teatri “ Migjeni “ i Shkodrës me ...
Full story
image

POEMA E GURIT

Prof. dr. Resmi Osmani                                            ...
Full story
image

KUJDES

KUJDES   Fuuu...., fryn bulçitë, Urave të zjarrit u fryn Flaka shpërthen Dhe oxhakut brambullin.   Nëse fryn bulçitë, Dhe hirit të vatrës i fryn Reja e tymtë ngrihet E të qorron sytë.                    ...
Full story
image

"Marsiasi" i vogël nga Lushnja

"Marsiasi" i vogël nga Lushnja Kujtimit të Dhimitër   S.  Shuteriqi Tregim Nga  Përparim   Hysi Hyrje Pothuajse e kisha harruar si ngjarje ( ka ndodhur brenda një dite, ku në dy ...
Full story
image

Grejçevci një model i “Diplomacisë Memoriale”

Grejçevci një model i “Diplomacisë Memoriale” Dr Fatmir Terziu   Çdo memorje për të rikujtuar veprën si dhe lamtumirën e një figure të madhe është gjithmonë një valle ...
Full story
image

Gdhënjkë dashurie

                      Gdhënjkë dashurie Nga Fatmir Terziu   Dy gdhënjka rakie dhe i kthej në diamante lotët e syve. Gradacioni yt bëhet melhemi i mëndjes kyçet në metaforën tënde, e midiset në vargje parfum pluskëza ...
Full story
image

Nderim e kujtim, në njëvjetorin e ndarjes nga jeta të prof. Alfred Uçit

Nderim e kujtim, në njëvjetorin e ndarjes nga jeta: ME PROF.ALFRED UÇIN-AKADEMIK, UDHËTIME TË PAHARRUARA, NËPËR  TROJET AMTARE TË BALLKANIT… Nga: Prof.Murat Gecaj          publicist e studiues I. Jo vetëm ...
Full story
image

Ne mundsh…

  Ne mundsh ta ruash arsyen kur te tjeret s’gjykojne Dhe per kete, fajin ty ta hedhin :(Dhe ndofta ty ta hedhin fajin) Dhe ty te ngarkojne me ...
Full story
image

KU PO SHKON, PRINCESHA VLORË?

KU PO SHKON, PRINCESHA VLORË? Nga Luan Çipi     Deti mbushur me vaporë, Dhe ndërtimet ecin varg. Ku po shkon, princesha Vlorë, Më e bukura përqark?   Ti, po shtrihesh drejt Orikut, Brigje e ...
Full story
image

U TREGOJ VENDIN TIM

U TREGOJ VENDIN TIM   Të përqafoj deri sa të jemi njëri –tjetri derisa ta heqim mes  veti  ndryshimin dua të tregoj vendin tim, atë të himnit solemn, atë të ...
Full story
image

LETËR E HAPUR SHQIPËRISË SIME TË DASHUR!

LETËR E HAPUR SHQIPËRISË SIME TË DASHUR! Dr Fatmir Terziu   E dashur Shqipëri! Ju jeni e bukur, jeni e fortë, e palëkundur, durimtare dhe Ju ia vlen në ...
Full story
image

NJË KALENDAR QË TË LË PA FJALË

NJË KALENDAR QË TË LË PA FJALË E mira, e bukura Ilirianë, e thotë jo vetëm me fjalë.     Ndërsa Kultura Shqiptare ka ...
Full story
image

DRAGOI

  tregim                                Meja, vajza e vetme  e xhaxhait me gruan e parë  lindi një pasdite kur qielli mbi kodrat e Dumresë, ishte mbuluar me re shiu ...
Full story
image

NJË SQARIM NGA MËHALLA E SHPIFJEVE

 S‘kisha në mënd të merresha me to dhe në mbyllje të jetës. Por rasti e bie që një sua i tillë i veçantë, sidomos i ...
Full story
image

MBREMJE E FUNDVITIT 1963 NE BRODUEJ

  Në mbrëmje BRODUEJ ynë e fitoi përsëri gjallërinë e tij të zakonshme me fluksin karakteristik e tejet të rënduar të kalimtarëve,me të veçantën surprizë të ...
Full story
image

DASHUROJ TERRIN E NATES

TAHIR BEZHANI DASHUROJ TERRIN E NATES MUZË E ÇMENDUR E kalltë  vrapon majave Bukurive të çmendura ,stinëve Djersët i fshin  luginave Nëpër flokë pishnajash fërkohesh Më sjell pamjen e vendlindjes Pastaj ikën si ...
Full story
image

Dy kuleç për nënën time?!

Dy kuleç për nënën time?! Tregim Nga  Përparim    Hysi Hyrje Tek nisesha për në shkollë (isha emëruar larg,mbi 20 -km nga shtëpia dhe rrugën e bëja në këmbë),këtë ...
Full story
image

Ja ku arritëm tek Tahiri...

SHPËTIMI I TAHIRIT: TË BASHKOHET ME…OPOZITËN… NGA  KRISTO  ZHARKALLIU …Asnjëherë nuk kam besuar se politikanët-sidomos ata shqiptarë- janë mjaft të zgjuar që t’u shmangen kurtheve ...
Full story
image

Dashuria përtej

Dashuria përtej Nga Fatmir Terziu   Gomonja me trupin e pajetë të Dorelës u ndal pikërisht aty ku forca të shumta të rojave detare Italiane prisnin të ...
Full story
image

Pogradeci i Lasgushit, i Kutelit dhe i mbretit ilir Klut

Pogradeci i Lasgushit, i Kutelit dhe i mbretit ilir Klut     Gani MEHMETAJ   Pogradecin gjithnjë e kam lidhur me poetin e madh, Lasgushin. Kuteli më rrinte në cep ...
Full story
image

Poeti nuk armatoset me fjalor e broçkulla fjalësh kozmike

Libri “BLICI I ENGJEJVE” I MOIKOM ZEQOS Nga  SHEFQET SULMINA Nëse do të lexosh librin e ri poetik të Moikom Zeqos, “Blici i Engjëjve”, duhet ...
Full story
image

E verdhë kjo Vjeshtë!..

Xhahid Bushati   Rruga e shpirtit...   1. Cila është rruga drejt shpirtit, Jo bregu i tij, Rruga drejt shpirtit, o udhëtar i kësaj jete? Dikush tregoi rrugën drejt pyllit. (Merr gjelbërim jete!) Dikush ...
Full story
image

Peng i artë

Mercedes  Gega FALEMINDERIT baba!!!     S'di a do të mjaftonte Në fakt është vërtet shumë pak Për ty që zgjodhe punën Të flasë dhe të bëj bashkë!   Për ty që ...
Full story
image

KUR DUART E MIA

KUR DUART E MIA QAZIM SHEHU Kur duart e mia mezi mbahen Duke shtrydhur minutat kot, Më ngjajnë gjethe që do thahen, Në vjeshtën mot për mot.   Kur duart e mia ...
Full story
image

Doruntina dhe violina

Doruntina dhe violina nga dorëshkrimi DORUNTINA -Kjo është nëna ime. E sheh sa e bukur është? Shih si dridhet ajri rreth saj! Nuk është trupi i saj ...
Full story
image

STAFETA E POETËVE

STAFETA E POETËVE - Poetit lezhjan, Ndoc Gjetja - Nga Zeqir Lushaj Jam i bindur se : Porta e lashtë e Shëngjinit Dhe Kalaja shekullore e Lisit, Aq shumë, Do të mburren ...
Full story
image

Aty... ku pushtetin ta ketë dashuria dhe harmonia e natyrës

  Nga Dimal Hadri Është mbyllur Edicioni i 21-të i Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë "Ditët e Naimit", i cili u mbajt prej 19-22 tetor 2017, në Tetovë dhe ...
Full story
image

100 HERË E KAM PYET VEHTEN!

100 HERË E KAM PYET VEHTEN!                            Poezi nga Mehill Marku, Shengjin Njëqint herë e kam ...
Full story
image

TË LININ QENTË

TREGIM Nga Faslli Haliti (Viz. S. Kamberi, Piktor i Popullit) Ai rrinte ulur buzë detit mbi rërë. Një djalë shikonte plagën e tij në gju. Ishte një ...
Full story
image

KALI I SHEMËS PAS PORTE

KALI I SHEMËS PAS PORTE NGA KALOSH ÇELIKU            Nëse, e ka tejkaluar Kalin e Trojës për tradhëti të “vëllazërim-bashkimit” në Ditën e sotshme historike dikushi, qoftë ...
Full story
image

Vallja e ujqërve

Viron Kona       Vallja e ujqërve   Në pikë të dimrit e të uritur, kur dëbora gjithçka mbulon, ujqërit nisin vallen e njohur: “Më i forti mbijeton !”   Njëri pas tjetrit ...
Full story
image

SHPIRT NJERIU

SHPIRT NJERIU  Miri Dhrami Gjashtëkatëshi ku banojmë, është një ngrehinë gjashtëdhjetë vjeçare, që  e quajmë karakatinë. Qysh tek hyrja syri të shikon cefla bojërash që varen, ...
Full story
image

PULËBARDHAT E VJESHTËS

PULËBARDHAT E VJESHTËS  Arqile V. Gjata Në vjeshtë pulëbardhat,  me mall e gëzojnë lirinë. Nuk kanë ftohtë, lundrojnë brigjeve ti shikosh se si kalojnë uragane si shkëlqimtare dëgjojnë këngët e ...
Full story
image

Përtej dhimbjes së motrës për Bilal Xhaferin

Përtej dhimbjes së motrës për Bilal Xhaferin Dr Fatmir Terziu   Këtë vit përkujtimi i një shkrimtari të madh e të vlerësuar si Bilal Xhaferi u duk si ...
Full story
image

KURRË NUK ËSHTË VONË PËR DREJTËSI

KURRË NUK ËSHTË VONË PËR DREJTËSI Nga Frank Shkreli Nuk është vonë kurrë për të dënuar kriminelët dhe krimet e nacizmit dhe të komunizmit.   Deutshe Welle dhe ...
Full story

ËNDRRA IME PËR VARFËRI

ËNDRRA IME PËR VARFËRI“…Se unë ëndërroj, jo që të komandoj, por të shërbej! Se mua më mbytin lotët po nuk më besuan, që në këtë ...
Full story
image

Dosja 04

Prozë poetike nga përmbledhja me poezi "Vega" botuar në vitin 2006 Dosja 04.  (Për gratë)  Ato gjetën fatligësinë në pragun e shtëpisë së burrave tekanjoz. Ëmbëlsinë e të ...
Full story
image

SA I BUKUR DUKET ATDHEU IM DARDAN

SA I BUKUR DUKET ATDHEU IM DARDAN   Libri: Trenat këtu gjithmonë vonohen Atdheu i jonë krenarSi një zog gjigant fluturon mbi qiellRetë sogjetarëI këndojnë serenata lirisëKu orë ...
Full story
image

Punëdatë

Punëdatë Nga Fatmir Terziu   Ma thua vërtet? Ma thua me gjithë mend? Ai ndërroi jetë dhe ti s’e mban mend?             -Ishte natë zotëri, ishte natë. Ishte ...
Full story
image

KUÇEDRA

KUÇEDRA Të gjithë e ndjenë se uji po pakësohej, por sidomos gratë. Në fillim ujit i humbi vrulli, pastaj u hollua aq shumë në lëfytet e ...
Full story
image

Shqiptarët janë si lodrat seksuale për Edi Ramën

  1) Midis shumë e shumë hamendësimëve, shumë e shumë rekomandimeve, a këshillave, gjë që ne vdesim ta bëjmë..., rreth konfliktit mes kryeministrit të vendit me ...
Full story
image

NJË UDHËTIM NË KRAHINËN E MATIT, VENDLINDJES SË FIGURAVE HISTORIKE

NJË UDHËTIM NË KRAHINËN E MATIT, VENDLINDJES  SË FIGURAVE HISTORIKE   NGA PËLLUMB GORICA      Një udhëtim me sfond eksplorues, që nuk ngjan me frymën bajroniane të shtegtimit, ...
Full story
image

Pse e shoh këtë ballafaqim si një sadifaksion historik?

    Produktet e universitetit të Tiranës dhe partia  Ajo që të bën përshtypje në këtë zallamahinë e çështjes Tahiri, me aktorë komisionin e mandateve, treshen e prokurorëve, ...
Full story
image

MË NGRINË SYTË

Sazan Goliku   MË NGRINË SYTË   Kam parë në një fotografi  sytë e një vajze kurde. Vetëm sytë.   Prej tyre buronte liri e mbështjellë  me brengë e trishtim,  rrezatonin mallkim e urrejtje.   Asnjë ...
Full story
image

“E ka thënë TEFA!..”

“E ka thënë TEFA!..” -Në nderim të Karikaturistit të shkëlqyer shkodran Shtjefën Palushi (TEFA), 28.06.1943 – 17.08.1985.                     1.                   Tefa…                   Polifotoja e ...
Full story
image

SHKRIMI - AKULL NGA LART

SHKRIMI - AKULL NGA LART Dr Fatmir Terziu     E ti më thua se u shkrimë. U shkrimë? Si ta kuptoj këtë që më paske shkruar kur unë ...
Full story
image

Trysni

Trysni   Djajtë me flamuj të bardhë, çarçafë të klorifikuar spitaleve të çmëndurisë, bëjnë thirrje për vlera, humanizëm e mirësi, për një botë ku çdokush të ndihet i barabartë në shtëpinë ...
Full story
image

ALBUMI I VRANISHTIT

ALBUMI I VRANISHTIT (koment për Librin) Nga Luan Çipi                              Shfletova për Vranishtin një Album, Qindisur nga poeti Duro Mustafa, Dhe zemra fort ja bëri bum, Një reze drite shkrepi e ...
Full story
image

M A L T U S Ë T E R I N J ose: N E O S A M A R I T A N Ë T ( 2 ) ( PARAMNEZI )

  Jashtë lokalit klientët qëndronin në ca frona dhe prisnin derisa t'u vinte radhe. Ashtu bëra dhe unë. Këpucari ngutej të përcillte njerëzit, porosia e të ...
Full story
image

NJË RRUGË E VJETËR

POEZI NGA PËLLUMB GORICA   NJË RRUGË E VJETËR   Një rrugë e vjetër,  që më kujton se nga jam nisur, të mbaj mend stacionet e reja  s’më le ...
Full story
image

Guri i Portës së Madhe

Guri i Portës së Madhe Nga Fatmir Terziu   Guri në të cilën ulej Dorma, e moshuara me shami të bardhë në kokë ishte shkulur atë mëngjes. Një ...
Full story
image

23 TETOR 1871 ASHT LE AT GJERGJ FISHTA

  HISTORINË  E VERTETË TË VERIUT KERKONJE NDER FERRA!.. Asht kenë një thanje e moçme: “Asht e vështirë me gjetë me mend shka bahet pa mend!” ...
Full story
image

Poetit Ziko, nje elegji

Poetit Ziko, nje elegji   Ziko Kapurani si ike kaq shpejt U nise ne turnen e perjeteshme,   Fund filmi, ekrani e mbyll skenen Sot te shkrova elegji, jo buqeten!   Te frymezon ...
Full story
image

PAS GJUETISË

Fabul   PAS GJUETISË   Pas gjuetisë, prenë zunë të ndanin Luani, Ujku dhe zonja Dhelpër. -Urdhëro zotrote, se je i vjetër,  ndaje! - i tha Ujkut Luani. Dhe priti puna si do shkonte. -Epo, ...
Full story
image

MENDIME TË LIRA NË LIBRIN, “ZILI DO TA KISHA DHE NJË MURG”

Kadri Tarelli shkruan: Durrës më 19. 10. 2017   Libri dhe Ilirian Zhiti janw me fat, pasi kuvendi pwr pwrurimin e librit mblidhet sot nw Durrws, mw, 19, ...
Full story
image

SIMBIOZË ME NAIMIN

20 TETORI na i mori Naimin dhe nuk na e pruri më. Pas tij, në çdo centimetër katror të mëmëdheut, zbarkuan zuzarët e pushtetit dhe të ...
Full story
image

TËRBAÇI. PASURIA KOSTUMOGRAFIKE DHE MAGJIA E POLIFONISË FEMËRORE.

TËRBAÇI. PASURIA KOSTUMOGRAFIKE DHE MAGJIA E POLIFONISË FEMËRORE.   Kostumi folkorik i vajzave të Tërbaçit si identitet shpirtëror, (jo material), por edhe material në Labëri dhe në ...
Full story
image

HASAN PRISHTINA- TRURI I LËVIZJES KOMBËTARE SHQIPTARE

Me shkas: me rastin e kthimit të Hasan Prishtinës (Shtatores) në Vendlindje, në Vushtrri      HASAN PRISHTINA- TRURI I LËVIZJES KOMBËTARE  SHQIPTARE             Mue n’idenë teme patriotike ...
Full story
image

KRIJUESI MUHARREM KURTI, VAZHDON TRADITËN E KRIJUESVE TË MËDHEJ NGA GJAKOVA.

  KRIJUESI MUHARREM KURTI, VAZHDON TRADITËN E KRIJUESVE TË MËDHEJ NGA  GJAKOVA. Gjakova,njëra ndër qytetet më të njohura të kulturës letrare në Kosovë e jo vetëm,vazhdon me ...
Full story
image

FUNDI I VDEKJES

Poezia " Fundi I vdekjes" e Pojanakut korr sukses ne Itali. Merite edhe e perkethyeses Fabiola Sali ne dhenien e dy cmimeve nderkombetare kesaj poezie! Jepet ...
Full story
image

Ky libër botohet me të bëme dhe anegdota të mbledhura në fshtrata e Drenicës

Deli Smaka DOLI NGA SHTYPI ”ABRIJA DHE SHPIRTI I FSHATIT” I SOKOL DEMAKUT Libri ka 86 faqe dhe është botuar nga kuadër të Redaksisë së revistës ”Dituria” ...
Full story
image

Shpjegimi

Shpjegimi nga dorëshkrimi DORUNTINA Tani është vjeshtë dhe drurët digjen, ndërsa piktoret dëfrejnë me flakën dhe ngjyrën pa kuptuar shijet e dhembjes që kanë lidhje me shijen ...
Full story
image

Zaim Tollja, zëri i veçantë i një profesionisti

    Nga Dukagjin HATA   Muzika është arti i dashurisë, që buron nga shpirti dhe derdhet në mijëra tinguj e nota, në ujëvarën e së bukurës, që ...
Full story
image

Vdekja e berberit

         Askush nuk ia mbante mend mbiemrin, madje edhe ai vetë tashmë e kishte harruar. Dhe domosdo nuk kish sesi të ndodhte ndryshe, mbasi kishte ...
Full story
image

SELËN E VRAU “BESA” NË PUSI POLITIKE

SELËN E VRAU “BESA”  NË PUSI POLITIKE   NGA KALOSH ÇELIKU            Selën, nuk e vrau Menduh Thaçi e as huliganët e 27 prillit (2017) në Kuvendin e ...
Full story
image

E SHËMTUARA...!

E SHËMTUARA...!   Dhimbja jonë jeton tek e shëmtuara... ka kaq shumë sa ato bëhen lule, shëtisin nëpër rrugëtime. Lulëzojnë të shëmtuarat, ato janë e sotmja, vet jeta ngjajnë si ne nuk zbehen nga ...
Full story
image

E drejta për respektimin e jetës familjare sipas nenit 8 të KEDNJ

                      Arfjona Kocibellinj    Petagoge e të Drejtës Publike  Universiteti Europian i Tiranës   E drejta familiare përbën një nga institutët më të rëndësishme të legjislacionit shqiptar dhe ...
Full story
image

Fronti opozitar më kot

Ilir Levonja     Fronti opozitar më kot    Ky është fronti opozitar më kot ndaj as mos e çoni nëpër mend se do të rrëzojnë qeverinë e Edi Ramës. ...
Full story
image

KUÇEDRA

KUÇEDRA Të gjithë e ndjenë se uji po pakësohej, por sidomos gratë. Në fillim ujit i humbi vrulli, pastaj u hollua aq shumë në lëfytet e ...
Full story
image

SITUATA ËSHTË DËSHPËRUESE” – VRITET GAZETARJA E ANTI-KORRUPCIONIT

“      SITUATA ËSHTË DËSHPËRUESE” – VRITET GAZETARJA E ANTI-KORRUPCIONIT    Nga Frank Shkreli ”Hajdutët janë kudo. Situata është dëshpëruese”.  Këto ishin fjalët e fundit të gazetares së ...
Full story
image

EPIKË

EPIKË           Robert Elsie Lahutës iu drodh një tel hapet një varr në Theth, një shtrat i gurtë m'i butë se mermer, m'i bardhë se bor' e bjeshkës që ...
Full story
image

Dy poezi

Dy poezi nga Viron Kona   Ç`ti bëja moj nënë! Porositë moj nënë, një për një  m`i dhe,  veçse zemrës sime, një fjalë pse s`i the?   Ç`ti bëja moj nënë, kur erdhi si erë, unë isha pulëbardhë, ai ishte skifter!   Ç`ti bëja moj ...
Full story
image

KUJTESEN NUK E NDAL DOT

                             MYZEJEN ÇULLHAJ (KONDURI)       ROMANI “MASHTRUESI” I SHPENDI TOPOLLAJT, GJITHMONË AKTUAL                    Kritikë letrare        E kam kaluar të gjithë krijimtarinë shumëplanëshe të Shpendi ...
Full story
image

KUR POEZIA DEL NGA PELLGU I SHPIRTIT....

Vështrim libri Nga: Tahir Bezhani KUR POEZIA  DEL NGA PELLGU I  SHPIRTIT....  (Sherif Bllaca:”Të kujtoj rruga ime”,poezi,SHB.”Lena Graphic Desing”,Prishtinë-2017)  “ Kur pena shkruan për ju,sa peshë kam në shpirt”...  Malli ...
Full story
image

TË GJITHA DASHURITË JANË SI KËPUCËT

MARTA MARKOVSKA   Marta Markovska u lind 29.06. 1981 në Shkup, Maqedoni. Është anëtare e Shkrimtarëve të Maqedonisë   TË GJITHA DASHURITË JANË SI KËPUCËT     Të gjitha dashuritë janë si ...
Full story
image

UNË DËGJOJ ERËN

UNË DËGJOJ ERËN nga dorëshkrimi DORUNTINA Ahu filloi të shëmbëj. Bëri një hark të gjerë nëpër fundin e qiellit të lart dhe u përplas prapë mbi malin ...
Full story
image

“ N E O S A M A R I T A N Ë T “ ( 1 )

  “ N E O S A M A R I T A N Ë T “  ( 1 )   ( Ky tregim është shkruar një dekadë ...
Full story

Druvarja e lodhur.

Druvarja e lodhur.   E lodhur është një percaktim i nxituar. Mbase rri e trishtuar, pa shpresë ta paguajnë për kërcunjtë që ka prerē. Xhulia, mbesa ime ...
Full story
image

Dizenjot industriale: Kushtet për mbrojtje në jurisprudencën europiane

                    Arfjona Kocibellinj Petagoge e të Drejtës Publike             Universiteti Europian i Tiranës   Zbatimi i së drejtës në lidhje me mbrojtjen e pronësisë intelektuale është një element ...
Full story
image

I GJALLË MES SHPIRTRASH TË VDEKUR

Midis shumë pyetjeve që mund të bëhen, me dy po filloj. Janë ato më të epërmet, për të cilat thuhet se, kur vjen finalja, gjyqtarët ...
Full story
image

Turku me tre gishta

      Gani MEHMETAJ   - Erdoganin ua morëm, ua endëm nëpër Serbi, i nxorëm myslimanët serbë në rrugë të çirreshin si për Gadafin. T'i shihje se si i ...
Full story
image

NJË PRINC QË NA BUZËQESH

NJË PRINC QË NA BUZËQESH Nga Rudolf Marku 1Në letërsinë botërore duket se librat me titujt që përmbajnë fjalën Princ, kanë qenë vërtet me fat të veçantë, ...
Full story
image

Nënës

          Nënës:   Në shpirtin e djegur që nuk gjeti asnjëherë qetësi Përjetshëm munda të shkruaja vetëm emrin tënd Nënë Emër i cili ndër vite mori shijen e lotëve të mi Që për-Ty pareshtur, në kurbet më kanë rënë   Në rrugëtimet ...
Full story
image

Folie à Deux

Folie à Deux Nga Fatmir Terziu   Endri ishte në tualetin e punës, në atë tualet ku dyert me shenjat e këpucëve, që përcaktojnë atë të femrave dhe ...
Full story
image

Natë britanike...

Natë britanike... Po shkoj...Të fle në shtratin e natës,Mbështjellë me velin e ëndjes,T'i hap qepallat e ëndrrës… A.D. Chelmsford, Essex, UK 13.10.2017 ...
Full story
image

Fabrikimi i armikut të ri

Lis Bukuroca Fabrikimi i armikut të ri   Para luftës patëm një armik të jashtëm, të cilin e luftuam herë në mënyrë efektive, herë jo, por meqë në ...
Full story
image

Qyteti ku dua të jetoj

Xhahid Bushati Qyteti ku dua të jetoj   Zgjohem Me një mendim Çdo ditë me të njëjtin mendim, Çdo ditë për qytetin tim...   “E dua!” – por era e fëlliqur e kazanëve M’i ...
Full story
image

Linja e qendisur dhe pata*

Linja e qendisur dhe pata* In memoriam,At DHIMITËR  PRIFTIT Tregim Nga Përparim   Hysi Ashtu, në të ngrysur, Xox Lundra u kthye në shtëpi. Ia kish marrë këngës. Edhe ia ...
Full story
image

KRONIKA E NJË DITE

Gjatë një dite , në jetën e njeriut, mund të mos ndodhë asgjë për t’u shënuar, por mund të ndodhin edhe shumë gjëra. Këtu do ...
Full story
image

POETI DHE EMIGRIMI

POETI DHE EMIGRIMI       Fenomeni i emigrimit është i njohur dhe i përjetuar nga poetët tanë që nga fillimet e njohura të letërsisë sonë dhe ...
Full story
image

APLIKIMI I TVSH-SЁ NGA BIZNESI I VOGЁL, MUND TЁ SHKAKTOJЁ NORMALISHT RRITJE ÇMIMESH DERI NЁ 5%

Hyrja  në skemën e tatimit mbi vlerën e shtuar (tvsh-së),  të biznesit të vogël me xhiro vjetore deri në 5 milion lekë të reja, duke ...
Full story
image

EDHE VEZËT E PATAVE JANË FAJTORE

Flutura përplas krahët pas llambushkës, unë përfytyroj Suzin në mëngjesin e fundit. Rrobat e mia të punës, por edhe brekët,  bluzat, këmishët e çorapet, edhe ditën ...
Full story
image

Kalvari "Koprencka"

Nga  Qatip Mara SFIDAT E JETËS TË INTELEKTUALIT ATDHETARIT TË PËRKUSHTUAR SHQIPTARO-AMERIKAN  ABDYL ALI  KOPRENCKA Në diasporën shqiptare në Nju Jork atdhetari përkushtuar me shpirt të lartë ...
Full story
image

DRITE E DRITËROIT

DRITE E DRITËROIT                                         Poezi nga Mëhill Marku, Shengjin Dhëmbja ...
Full story
image

KOHA PËR SHENJTËRIMIN E THEOFAN STILIAN NOLIT ?

KOHA PËR SHENJTËRIMIN E THEOFAN STILIAN NOLIT ? Theofan Stilian Noli, lindi në İbrik-Tepe (Qytezë), lokalitet shqiptar në Thrakën Lindore të Turqisë Europiane, më 6 janar ...
Full story
image

Korça e rinisë sime

Korça e rinisë sime   Gani MEHMETAJ   Të vizitosh Korçën është si të kthehesh prapa në kohë, të djegë malli i pashpjegueshëm, të duket sikur e ke braktisur qytetin ...
Full story
image

Një qiri për Belamorën

Një qiri për Belamorën Nga Fatmir Terziu   Kur u rikthye prifti në lagjen tonë, e gjithë Spajkorrja u habit. Gratë pëshpëritën nëpër rrugica, sidomos në ato ku ...
Full story
image

DESHMORI SELFO HEKALI DHE GJAKU I SHENJTËRUAR NË ALTARIN E ATDHEUT

Nga: Robert H. Hamitaj DESHMORI SELFO HEKALI DHE GJAKU I SHENJTËRUAR NË ALTARIN E ATDHEUT                             Selfo Qazim Hekali është një nga dëshmorët e rrallë ...
Full story
image

SHPIRTI I TIJ DO TË FESTOJ BASHKË ME NE

Kadri Tarelli shkruan: Durrës më: 15. 10. 2017    Drejtori ynë Jusuf Hoti, dyzet vjet në drejtim Me pikëllim e dhimbje në shpirt e zemër, përcollëm për në banesën ...
Full story
image

NË WASHINGTON DO TË KUJTOHET 100-VJETORI I VIKTIMAVE TË KOMUNIZMIT

  Nëntori 2017 shënon 100-vjetorin e Revolucionit Bolshevik.  Historia tregon se një natë tëftohtë në Petrograd, 100-vjetë më parë, një grup i vogël Rojesh të Kuqe ...
Full story
image

Mizka të vockla

Mizka të vockla Nga Fatmir Terziu   Në xhamin e ftohtë, gati të fraqtë në të ngrirë ishte shenjëza e tij. Ata thoshin se vrasja ishte kryer në ...
Full story
image

Kur flas sinqerisht,

Kur flas sinqerisht, mallëngjehem. Fshehur, fshij cepat e mbytur të syve. Gënjeshtra i them vetes. Kur flas sinqerisht një damar tek balli më godet. Ngjason me dorën e rrëndë të babait, meraku i ...
Full story
image

Shqipëri !

Shqipëri ! Ne qiellin e syve të tu dua të fluturoj Si një meteor do të digjem E di,  Nuk do të ndodh asgjë. Me mijëra e mijëra vdiqën Pasi dashuruan U ...
Full story
image

YLLI ZVICERRIAN I TENISIT BOTNOR

    ROGJER  FEDERER FITOI  KUPEN  E  94  BOTNORE, DHE TË  DYTEN  E  SHANGAIT   E pritme me shumë ankth rezultatin e kësaj ndeshje Tenisi të Kupave të Mëdha që do ...
Full story
image

Cikël me poezi

PIKA SHIU   "Ca pika shiu" sot nuk "ranë mbi qelq" 1) Si në atë poezinë brilante të Kadares. Por, mbi pllakat e trotuareve prishur keq. I pash të binin tek ngrija finxhanin e kafes.   Dhe, pikat ...
Full story
image

Lastari nen mikroskop

  H.G.Wells             Lastari nen mikroskop Uilliam Hilli ishte biri i nje kepucari ne qytetin e vogel Landport. Ai kishte filluar te lexonte ...
Full story
image

‘Takimet e Civilizimeve: Nga Aleksandri i Madh tek Nënë Tereza’

Routledge boton veprën e Gëzim Alpion/‘Takimet e Civilizimeve: Nga Aleksandri i Madh tek Nënë Tereza’/Që nga 2008 ky libër është botuar nga 4 botues të ...
Full story
image

Minella, i birri i këpucarit vlonjat Niko Papajorgji

    Në dt.11 Tetor 2017, në Restorant “Tepelena” Tiranë, me nismën e ekonomistit vlonjat Niko Gjyzari, u organizua një drekë pune, me vëllezërit Papajorgji, Harillën dhe ...
Full story
image

Gunga

Gunga Nga Fatmir Terziu Atë ditë nuk menduan më tutje. Nuk sollën hallet e tyre. Bashkë ishin bërë të gjitha fiset, rrënjët e rrënjëve të Gjakut të ...
Full story
image

DRITA REXHA,NJË GRUA PUNTORE E PALODHSHME

Nga :Tahir Bezhani Shkrim me shkas të veçantë; DRITA REXHA,NJË  GRUA  PUNTORE  E  PALODHSHME Puna e mirë gjithmonë fletë vet. Në këto kohë të vështira jete, ai ...
Full story
image

EPIGRAME

EPIGRAME 1. Një shpirt pa mëkate, Vdekjes, dua t’i dorëzoj. Ngaqë nuk jam gati akoma, ... rroj. 2. Ai prej kashte më është më i butë, se një shtrat pambuku. Prandaj, me të dalë hëna, mullarëve duku... 3. Nga e ...
Full story
image

Lushnje ktheu tek tradita

Ajo që më trishton sot është fakti që qyteti im është i tëri një skenë debatesh mbi krimin, vrasjet në rrugë, klanet, zonat e influencës, ...
Full story
image

DRITËRO AGOLLI DHE MËRGIMTARËT E RINJ

  Nga takimet e gazetarit me njeriun e madh të letrave shqipe   Dritëro Agolli, më 13 tetor 2017 do të kishte 86 vjet jetë... Jetë e ...
Full story
image

I pafjalë

I pafjalë (Tregim në kujtim të patriotit nga Kosova Hamdi Thaçi) Nga Fatmir Terziu   Ai ishte qethur thuajse zero. Në fakt jo si të gjithë qethjet e asaj ...
Full story

ROBERT ELSIE - I SAKTI, I URTI, PUNETORI I MADH DHE MIKU I DASHUR I SHQIPTARËVE

  (Kujtime) Të hënë më 2 tetor 2017 vdiq Profesor Robert Elsie, albanologu më i shquar i ditëve tona në një spital të qytetit Bon të Gjermanisë, ...
Full story
image

Të falem o At' Gjergj Fishta

    Të falem o At' Gjergj Fishta O Homeri i eposit shqiptar Lexoi kohët e mira e të ligshta Dhe më bën të ndjehem krenar   Përkulem para teje si besimtar Dhe ...
Full story
image

NJË VIT MË PARË, PËR DITËLINDJEN E DRITËROIT…

  NJË VIT MË PARË, PËR DITËLINDJEN E DRITËROIT… Nga: Murat Gecaj   Një vit më parë, pra pikërisht më datën 13 tetor 2016, Shkrimtari ynë i shquar,  Dritëro ...
Full story
image

HARRILENAT E VJOSËS DHE TËPAEMRËT E SHKATËRRIMIT TË SETËS DIBRANE

HARRILENAT E VJOSËS DHE TËPAEMRËT E SHKATËRRIMIT TË SETËS DIBRANE Ku janë deputetët e Dibrës, po krye bashkiaku? Kush ua ka vënë dorën në fyt mos ...
Full story
image

MEDEA DHE MALLKIMI

MEDEA DHE MALLKIMI fragment nga dorëshkrimi DORUNTINA E kuptova. Vdekja për mua ishte bërë pus dhe nuk ishte shumë hapa larg. Në mushkëritë e kuajve ajri hynte ...
Full story
image

"Ndaj duhet t'i kthehem shkrimit te hijeve..."

    "Une paskam ende deshire per jete... Ndaj duhet t'i kthehem shkrimit te hijeve..."   Edhe thjesht keto dy vargje do te mjaftonin per ta pranuar autoresine e Zimo ...
Full story
image

“Betejat e Kalorësve”

“Betejat e Kalorësve” Nga Fatmir Terziu     Ky është, pa quhet park. I kanë vënë edhe një emër të paqtë. Emër që të shpie në kohë e në ...
Full story
image

MIT GREK ME SHISHE TË MËDHA

MIT GREK ME SHISHE TË MËDHA - Dëgjo, - tha më në fund ndërsa po rrinim jashtë, në cep të verandës së një hoteli bregdetar, në ...
Full story
image

VJESHTA

VJESHTA Vjeshtame kostumin lara-lara qepur me gjemba dëllinje dhe fije merimage veshur karnavale me pelerinë të grisur mbretëreshe,sikur viti të kish vetëm një stinë,atë të ngërdheshjes. Vjeshta,piktorja surrealistemë dhuroi kryeveprën e ...
Full story
image

KULM PA ÇATI

KULM PA ÇATI QAZIM SHEHU Ngjitem për kulm të natës Ngjitem për kulm të ditës Dhe shtyj sa afate Për të mos iu afruar dritës. Në prag të errësirës. A jam Sizif ...
Full story
image

Psalm atdheu

Psalm atdheu Në mugëtirëflej rehat me psalm në sye denjë për muguj pemësh dalë nga i bardhi dhé,e kënaqursi, kur piqen qershitë.... dhe shpirtëroj ëndrrën e kahmotshmeqë ...
Full story
image

NE

   ANNE SEXTON  Anne Sexton (Newton, 9 nëntor 1928 – Weston, 4 tetor 1974) ka qenë një shkrimtare e poeteshë amerikane NE Isha mbështjellë në peliҫen e zezë, në peliҫen e bardhë dhe ti më shpështillje dhe në një ...
Full story
image

Gjon Keka vjen me librin e ri në gjermanisht për Gjergj Kastriotin

Gjon Keka vjen me librin e ri në gjermanisht për Gjergj Kastriotin Nga Valter Koxhaj Autori dhe studiuesi shqiptar Gjon Keka vjen me një libër të ri ...
Full story
image

EDI RAMA SHPIK PAKICË BULLGARE NË SHQIPËRI E SHET SHQIPTARË

REXHEP SHAHU   EDI RAMA SHPIK PAKICË BULLGARE NË SHQIPËRI E SHET SHQIPTARË    Qe 100 vjet askush nuk shiti Shqipëri as shqiptarë veç Edi Ramës  Qe 100 vjet politika ...
Full story
image

Kur dhurova një shami, kuq e zi, këngëtarit Shaqir Cërvadiku

“VETËM NJË GJË E DI TË SIGURTË : NË SHPIRT KAM GAZ, DRITË, SHPRESË!...”        (Bisedë, me Mirvete Kabashin-Leku, krijuese dhe veprimtare e njohur prizrenase) 1.Ndërsa po ...
Full story
image

A do të ndëshkohet korporatokracia e korrupsionit dhe krimit!?

A do të ndëshkohet korporatokracia e  korrupsionit dhe  krimit!? Nga  Skënder S.KAPITI Ky titull shkrimi pyet  se pse dhe si ndodh  që në Shqipëri dhe Kosovë ...
Full story
image

Ndikimet e Folklorit të Trevave të Labërisë në Poezinë e ALI ASLLANIT, NEXHAT HAKIUT DHE FATOS ARAPIT[1]

  Përmbledhje     Poezia lirike, si pjesë e rëndësishme e komunikimit dhe shprehje e botës së brendshme të autorit drejt lexuesit; prekja e thellë e problematikave përmes ...
Full story
image

Kujtesë fëmijërie

  Kujtesë fëmijërie 1. Ëndrra dhe fëmijëria ime si ëndërr i kërkonte natës që vinte çdo natë në oborrin tim të vinte me xixëllonja.   Nata u bë ëndërr dhe fëmijëri. Oborri bëhej përrallë dhe xixëllonjë ...
Full story
image

Rekuiem për "Ave Marian"(La novia) e një mesnate plazhi, gusht 1963

BEDRI ALIMEHMETI Rekuiem për "Ave Marian"(La novia) e një mesnate plazhi, gusht 1963         Nga ballkoni i katit të tretë të ndërtesës së sektorit "Teuta", tek po rrija mbështetur në ...
Full story
image

PSE NUK KA KALENDAR MARTIRËSH ?!

Nga Fritz RADOVANI:   PSE  NUK  KA  KALENDAR  MARTIRËSH ?! 1943,13 TETOR, ORA 13. 13’ BOMBARDOHET TIRANA ! ■503 PERSONA HUMBIN JETEN... E VRASJET VAZHDOJNË... ■DERI KUR NË SHERBIM ...
Full story
image

E si "nuk qenkam nga Vranishti?!"

E si "nuk qenkam nga Vranishti?!"            Libri "Vranishti në shtëpitë tona" nga Duro Mustafai  Nga  Përparim  Hysi        Sado pak hipotetike pyetja ime, sikur e ka marrë ...
Full story
image

O veteran me bukë me vete

  O veteran me bukë me vete    Kultura jonë masone karshi Enverit është bërë e modës tashmë. Ca me të qeshur e ca me bindje, ja futëm ...
Full story
image

Klithma

Klithma Tregim nga Fatmir Terziu   Le ta quaj “klithma”. Jo se ishte e ngjashme. Jo. Por, se për mua ishte një klithmë e pandjeshme. E brendshme,  e ...
Full story
image

JASHTË TEMPULLIT

JASHTË TEMPULLIT sipas Migjenit Nga Vasi lVasli  Një ah! (i kujt është?), u bë trumcak. Këqyr vetveten e mbuluar nga hijet e ditëve të tij në një varg ...
Full story
image

Dritëhijet e medaljes enigmë

Dritëhijet e medaljes enigmë Nga Armela Hysi             Romani i një Zonje të Letrave Shqipe, autores Vilhelme Vranari Haxhiraj, “Dritëhijet e medaljes enigmë”, botuar në korrik të ...
Full story
image

Ura

Ura I zgjati celularin dhe i tha të merrej vesh me Adelinën, por ai u përgjigj se nuk kishte telefon në shtëpi. Sipërmarrësi Mentor Samsuri i ...
Full story
image

Edhe pse topi është i rrumbullakët…

Edhe pse topi është i rrumbullakët… Përsiatje pas ndeshjeve nga Andon Dede, Nju York Në prag të një ndeshjeje të rëndësishme, në mos gabohem me Gjermaninë, në vitet ...
Full story
image

Këpucë me numër të vogël blini!

  Nga Viron Kona   Rubrika  “Qesh, se s`qaj dot!”   Këpucë me numër të vogël blini!   Njeriu, dihet ka shumë halle, dalin befas e radhë s`mbajnë, rreth e rreth si një ...
Full story
image

“Elisabeta” Lispet

E perktheu: Bardhyl Xh. Demiraj Rudyard Kipling                    “Elisabeta” Lispet Ajo ishte bije e nje malesori qe banonte ne Himalaja. ...
Full story
image

"Lirinë nuk jua solla unë"

"Lirinë nuk jua solla unë" -Tani do të më puthësh në kalë?-Mendoj se pashë të kundërtën. -Atëherë pse nuk e bërë? Pate frikë se unë isha eshkë ...
Full story
image

…DO KEMI DHE NE VARRET TONA!?!?

…DO KEMI DHE NE VARRET TONA!?!?   Vitet e jetës në emigracion më dalin të gjalla shpesh here në kujtesë… Disa prej tyre dhe më janë fshirë, ...
Full story
image

LULËZON SHQIPËRIA SOCIALISTE

REXHEP SHAHU LULËZON SHQIPËRIA SOCIALISTE Ata që ankohen, si unë, se jemi keq, ia fusin kot. Sepse ka keq e më keq dhe nuk ia gjejmë fundin ...
Full story
image

EVROPË, KËTO NUK JANË VLERAT E PËRBASHKËTA!

EVROPË, KËTO NUK JANË VLERAT E PËRBASHKËTA!                                          Nga Frank Shkreli Fund javën që kaloi, një numër gazetash amerikane botuan lajmin e përhapur nga agjencia amerikane e ...
Full story
image

Makthi...

Tahsin Xh. Demiraj Makthi... Ne sistemin qe kish marre denimin me vdekje!                              Ishim te mberthyer nga makthi. Jetonim me makthin, hanim, pinim, flinim me te. Ishim te ...
Full story
image

DASH GOLAJ PËRSONALITET ME MERITA TË DALLUARA

Nga: Tahir Bezhani   Portret i njeriut  të merituar: DASH GOLAJ PËRSONALITET ME MERITA TË DALLUARA     Dash Halit Golaj Familja Golaj,njëra ndër familjet më të njohura në Komunën e ...
Full story
image

Gjak i humbur

Gjak i humbur Astrit Lulushi Konstantin Louloudis, lindur më 1991, është garues britanik; dy herë fitues i medaljes olimpike dhe dy herë kampion i botës në garat ...
Full story
image

Feja e shqiptarit është shqiptarija

        Eshtë një varg i poetit shkodran, Pashko Vasa. Ca e thërrasin Vaso Pasha, ose Vasko Shkodrani etj. Një intelektual shqiptar në botën otomane. Kulmin e ...
Full story
image

"CANSONE"

"CANSONE"   Lehtë ndihet:"Il sogno nel mio sogni, io vedo tu" O Zot! Nga po më vjen kjo melodi hyjnore? "Non parlerò d'amore non parlerò mai più"... O tinguj magjepës ...
Full story
image

Mburrja

Mburrja Nga Fatmir Terziu   Për ty nipi im do të gjej kohën e duhur. Edhe pse koha më ka zënë tëposhtë në kthinat e saj, prapë, mendova ...
Full story
image

“FLUTURIME PINDARIKE”

SHPENDI TOPOLLAJ   “FLUTURIME PINDARIKE” NË LIBRIN E ASLLAN OSMANAJT   Personalisht nuk jam njohur mirëfilli me krijimtarinë letrare të Asllan Osmanajt. Madje edhe bisedat që kam shkëmbyer me ...
Full story
image

VILA IME PËRTEJ JETËS...

POEZI NGA VULLNET MATO   VILA IME PËRTEJ JETËS... Vilën përtej jetës e ngrita me mjegullat, që mbesin,nga Udha e Qumështit, në bishtin e galaktikës tonë,aty ku disa ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1