Fatmir Terziu

image

Dashuria e mëngjesit

                        Dashuria e mëngjesit Fatmir Terziu   I kemi pjekur retë e mëngjesit bruska të shpërthyera diamant edhe jemi shtrydhur mes vetes, edhe jemi tharrë prapë edhe kemi sharë në heshtje,
Full story
image

SONET DASHURIE

CIKLI ; VALË MUZIKE, FRYMËZIM, DASHURI. TË SHOH DUKE IKURSa herë më prisje me buzëqeshjen e kitarës, sa herë nga tigujt e të dyjave derdhej një melodi,dhe ...
Full story
image

O Mure që ju shihni

Nga Antonela Gajtani           O Mure që ju shihni Në mbrojtjen time pse ju nuk dilni O Mure që ju dëgjoni A skeni fuqi mua të më mbroni   O Ju mure ...
Full story
image

MIMOZA

MIMOZA Nga Pierre-Pandeli Simsia Mimoza! Me këtë emër kaq të bukur më kanë quajtur mua që edhe pse origjinën e kam të largët, nga Australia, jam përhapur ...
Full story
image

Vargu si provokim i mendimit të thellë njerëzor, filozofik dhe poetik...

Shkrimtari dhe publicisti, Sejdi Berisha edhe në greqishte Vargu si provokim  i mendimit të  thellë njerëzor, filozofik dhe poetik...  (Sejdi BERISHA: ”Kthim në shtëpinë që nuk ekziston”, ...
Full story
image

Nuk ka pushtues të mirë,as pushtues çlirues,por vetëm pushtues skllavërues

  Nga Gjon KEKA  Gjergj Kastrioti është hero i shqiptarëve të vërtetë ,ai nuk është hero i mbetjeve osmane ,edhe pse disa nga ushtarët e sulltanit në ...
Full story
image

Jeta ka një fund, por kujtesa nuk mbaron

In memorium për mësuesin Hysni Xhetani Jeta ka një fund, por kujtesa nuk mbaron Nga Bajram CANAMETI Këto ditë u nda nga jeta në moshën 83 ...
Full story
image

Rama nuk ka forcë por frikë

    Shumë nga analistët shqiptarë gjykojnë sot se, shkarkimi i ministrit të drejtësisë është një forcë e Edi Ramës, karshi LSI-s. Si të thuash atë që ...
Full story
image

2017...muri...treni...Kosova...

                     Viti 2016 u konsideruar dështim  për Kosovën. Shumë procese të rëndësishme për Kosovën të pa përfunduara që prej viteve paraprake, nuk kanë mundur të ...
Full story
image

NË TREGUN E KËPUCËVE

                NË TREGUN E KËPUCËVE Fatmir Terziu   Këpucët të vranë ty, e dashur fjalët, më vranë më shumë mua më këputën damarët, më bënë të vuaj.   Në tregun e këpucëve mallrat nuk shiteshin ...
Full story
image

FEDERER METEOR I TENISIT BOTNOR I VITIT 2017

          ROGJER FEDERER FITUES I KUPES AUSTRALIA OPEN MELBOURNE, 29 JANAR 2017   Australia asht i vetmi vend i Botës që mbyllë vitin tue festue Krishtlindjet dhe ...
Full story
image

TAKIM MIQËSOR, FIKËSUAR NË NJË FOTOGRAFI…

Skicë: TAKIM MIQËSOR, FIKËSUAR NË NJË FOTOGRAFI… Nga: Murat Gecaj Para se t’i shkruaj këto pak radhë, në këtë skicë modeste, dëshhiroj që të them se titullin e ...
Full story
image

“Time” për shqiptarët: Heronjtë që shpëtuan hebrenjtë

“Edhe në kohët më të errëta, ka heronj – edhe pse shpesh ata mund të jenë njerëzit që ne presim më së paku”.Melissa Chan në ...
Full story
image

Lulja e xhehnemit nuk lëshon pe as pas presionit amerikan e britanik

Lulja e xhehnemit nuk lëshon pe as pas presionit amerikan e britanik   Asnjë reagim zyrtar të shtetit nuk pati kur u hoq kryqi dhe u përdhos ...
Full story
image

“MËSONIN STUDENTËT, MËSOJA DHE UNË, BASHKË MË TA…”

Nderim e kujtim, në 5-vjetorn e ndarjes nga jeta: PROF. MYZAFER XHAXHIU: “MËSONIN STUDENTËT, MËSOJA DHE UNË, BASHKË MË TA…” Nga: Prof. Murat Gecaj          publicst e studiues          Sa ...
Full story
image

Tallavaja e poezisë shqipe.

Tallavaja e poezisë shqipe.     Gati çdo ditë ndeshemi me botime dhe promovime librash, sidomos vëllime poetike, të cilat kohët e fundit dominojnë jetën artistike të vendit. ...
Full story
image

ROZI THEOHARI, ENDE ‘LATON’ GURIN NË POEMË MITI

ROZI THEOHARI, ENDE ‘LATON’ GURIN NË POEMË MITI Dr Fatmir Terziu   13 Dhjetori iku… Iku ai 13-tshi arithmetik i muajit që lamë pas. Iku! Iku sikurse kanë ...
Full story
image

“KIAROSKURO” QË RIKTHEJNË LEXIME KOHËRASH DHE NJERËZISH

“KIAROSKURO” QË RIKTHEJNË LEXIME KOHËRASH DHE NJERËZISH Dr Fatmir Terziu   Ndërsa pason fletët e një novele që siglon një “Çmim për shkrimtarin e vdekjes”, dritëhijet e kohërave ...
Full story
image

Romani “Kishim një ëndërr” i Nasi Lerës

Romani “Kishim një ëndërr” i Nasi Lerës   Shkrimtarit, pasi ka botuar një libër të mirë, nuk i mbetet veçse të jetojë për pak kohë nën hijen ...
Full story
image

Ëndërr përkujtuese

Tregim Bedri TAHIRI   Ëndërr përkujtuese Që në fillim, edhe pse nuk e kam zakon dhe deri sot s’e kam bërë kurrë, meqë nuk kisha nevojë, dua të betohem ...
Full story
image

Rreth krijimtarisë poetike të Myrteza Kasit

I PARI ISHTE ATDHEU Rreth krijimtarisë poetike të Myrteza Kasit   Nga Enver Memishaj   Shembulli i Argjiros Pasi hapa telefonin, më atë anë dëgjova një zë të bukur femre: Jam vajza ...
Full story
image

LEXIM I POEZISË TË POETIT, RRUSTEM GECI

  LEXIM I POEZISË TË POETIT, RRUSTEM GECI   Në gati 50 vite jetë shkrimore për letërsinë artistike, folklorin, letërsinë historike dhe llojet e tjera të saj, kurrë ...
Full story
image

ALEANCA STRATEGJIKE SHQIPËRI-SHBA -TURQI

ALEANCA STRATEGJIKE SHQIPËRI-SHBA -TURQI  ( Nr. 3) Nga Skënder S. KAPITI  Që prej rreth 2 shekujsh vepron aleanca antishqiptare Athinë-Beograd- Rusi, si një aleancë pansllavo-helenike antishqiptare dhe ...
Full story
image

Ndoshta je si më parë, në fillimin e një rruge...

   Ndoshta je si më parë, në fillimin e një rruge... (Poezi kushtuar aktorit të mirënjohur Gjergji Trolës që u nda nga jeta disa ditë më parë ...
Full story
image

Jon Harrison kërkon të shes disa nga kujtimet dhe armët e tij të Luftës

Jon Harrison    Oficeri pensionist britanik, që në krahët e tij mban tatuazhin e skuadrës Delta, të brigadës 138 Agim Ramadani, tregon se është sëmurë dhe kërkon ...
Full story
image

Kuzhina italiane në restorantet e shqiptarëve apo tradita e biznesit?

Kuzhina italiane në restorantet e shqiptarëve apo tradita e biznesit?   Mjaft shqiptarë zotërojnë restorante në shtete të ndryshme të botës. Në SHBA, UK, e në ...
Full story
image

BRITANIA KËRKON TË LARGOJË TË BURGOSURIT E HUAJ

BRITANIA KËRKON TË LARGOJË TË BURGOSURIT E HUAJ Nga Fatmir Terziu Keith Vaz, i ka bërë thirrje Qeverisë që të kthehen të burgosurit e huaj në ...
Full story
image

Punë qensh e karvane me qenër

Dikur një i përndjekur politik, me emrin Pjetër Arbnori, i quajti specialistë. Jo socialistë. Këta janë specialistë, tha, jo socialistë. Po, po kështu tha. Dhe ...
Full story
image

NJË FABUL QË VJEN NGA TALENTI PËR TË TREGUAR

NJË FABUL QË VJEN NGA TALENTI PËR TË TREGUAR Dr Fatmir Terziu “Grua në errësirë”  është një tregim i shkruar nga Suzana Kuqi vite më parë. “Jetë ...
Full story
image

MADHËSHTI E KOMBIT SHQIPTAR

HARADINAJ – MADHËSHTI E KOMBIT  SHQIPTAR          Për të tretën herë në Gjyq ndërkombëtar. Dy të parat i fitoi. Po ashtu, gjysmën e së tretës. Më ...
Full story
image

HULUMTUESI

Horhe Bukai (Jorge Bucay)   HULUMTUESI Kjo është historia e një njeriu të cilin unë do t’ a karakterizoja hulumtues... Hulumtues është dikush që kërkon, jo doemos dikush që ...
Full story
image

Historia e tretë e plakut Ç. K.

Historia e tretë e plakut Ç. K. Metamorfoza në pushtetin e qenieve të errëta –XVII- Reis Mirdita Dimër që nuk mbahej mend nga më parë! Ngrica dhe bora ...
Full story
image

Holokausti/ 75 familje shqiptare mes “Të drejtëve midis Kombeve”

Presidenti dekoron familjet që shpëtuan hebrenjtë në Shqipëri gjatë Luftës së Dutë Botërore Presidenti, Bujar Nishani, dekoroi sot disa familje shqiptare që strehuan hebrenjtë gjatë luftës ...
Full story
image

Spiro Gjikondi meriton respekt krijuesi

Spiro Gjikondi meriton respekt krijuesi Dr Fatmir Terziu Rastësisht më ngacmoi një dialog miqësor krijuesish, fjala e thjeshtë më saktë, “fjala me kripë nga pas”, ndërsa poeti ...
Full story
image

Nderron jete Harold Hayes

Harold Hayes, i fundit anëtar i mbetur gjallë nga një grup i mjekëve ajror amerikanë dhe infermierëve që u rrëzua, duke u ul në Shqipërinë ...
Full story
image

Ngushellime:

Ngushellime: Shqiptaro-amerikani, Tony Gojcaj, i vlerësuar me çmime si kuzhinier në restorantin e tij Willow Tree, ndërroi jetë në moshën 53 vjeçare. Gojcaj, ka lindur në Mal ...
Full story
image

Skuadra e pare olimpike shqiptare ne Lojerat Olimpike Athine 1933

  Skuadra e pare olimpike shqiptare ne Lojerat Olimpike Athine 1933   Mehmet Shtylla   Nje foto e arkives se familjes qe besoj se eshte me interes edhe per ju ...
Full story
image

Birra shqiptare “Tirana” në Hull të Britanisë së Madhe

Birra shqiptare “Tirana” në Hul të Britanisë së Madhe     Birra shqiptare “Tirana” në shishe dhe në kanaçe ende mban shijen e preferuar në Hull. Para disa ...
Full story
image

D h e u s h q i p t a r

                      NGA   LEONIDHA   NAQEDHRAMI   D h e u   s h q i p t a r Nuk ka ...
Full story
image

Nashua qe une urreja

 T r e g i m      Nashon e kisha inat dhe e urreja. Nuk e di perse. Personalisht nuk me kishe bere asgje. As puna ...
Full story
image

KORBAT E ZI I TURREN PRAPË AMERIKËS

  Donald Trump është zgjedhur dhe javën që kaloi u betua si president i Shteteve të Bashkuara.  Dua të them nga fillimi, ashtu siç jam shprehur ...
Full story
image

NËNA IME, KEKEA

NËNA IME, KEKEA Nga Luan Çipi       Tridhjetë vjet shkuan Pa Ty, ylli im. Dhe burrë i moshuar, Ndihem si jetim.   Para tetëdhjetë vjetësh, I kujtoj me mall Shqetësimet e jetës Plot merak e ...
Full story
image

ALI PASHË TEPELENA në vargjet e mia

ALI  PASHË TEPELENA në vargjet  e mia                 (cikël me poezi me rastin e 195-vjetorit të vrasjes)* Nga  Përparim   Hysi ALI PASHË TEPELENËS      (Në 175-vjetorin e vdekjes) Nëpër gryka, ...
Full story
image

Lulja e xhehnemit (ferrit) për shqiptarët e krishterë

Lulja e xhehnemit (ferrit) për shqiptarët e krishterë   Gani MEHMETAJ Kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari lejoi, mbase edhe urdhëroi përdhosjen e një ...
Full story
image

DASHURIA SI VYRTYT HYNJOR DHE SHËPTIM

                 “ZOT I DASHURISË”, autor  Engjëll I. Berisha, libër me poezi, botoi shtëpia botues ndërkombëtare “Bogdani” , Bruksel, 2016.        Po behën dekada, që autori Engjëll ...
Full story
image

Dosja e Musine Kokalarit

    Më 10 shkurt të këtij viti është 100 vjetori, i lindjes së Musine Kokalarit. Gruas simbol i vetvrasjes shqiptare. Po aq sa e bukur aq ...
Full story
image

Legjenda e një kënge

Legjenda e një kënge   ... Pranvera e atij viti s’u ngjante të mëparshmeve, erdhi disi e vonuar. Pemët sapo mugulluan, me zor çelën lulet e kumbullave ...
Full story
image

Llesh Doçi, mesazhieri i fjalës, nga Lura në çdo cep të shqiptarisë

Llesh Doçi, mesazhieri i fjalës, nga Lura në çdo cep të shqiptarisë Nga Gëzim LOKA Kur flasim për një poet, shkrimtar, studiues dhe  linguist, një njeri të ...
Full story
image

Letër e hapur nga shkrimtari Pëllumb Kulla

Letër e hapur nga shkrimtari Pëllumb Kulla     I dashur Fatmir Terziu   Para disa kohësh u ndjeva i përkëdhelur nga vlerësimi i një kritiku e kuratori letrar, si ...
Full story
image

Letër drejtuar Fjalës së Lirë

Letër drejtuar Fjalës së Lirë   Nga Mëhill Velaj   Në Londrën e mbuluar zakonisht me mjergull dhe brymë - rreh zemra e zjarrtë e elbasanlliut, studiuesit, publiçistit, kritikut, ...
Full story
image

ROZI

ROZI -Gërrmo thellë me sy në astarin e natyrës, rrëmo me ndjesinë tënde jetike qelizat e dukshme e të padukshme të saj dhe përherë e më ...
Full story
image

Ndjesi duke lexuar prozën e Fatmir Terziut

Ndjesi duke lexuar prozën e Fatmir Terziut Nga Nase Jani     Para disa vjetësh u ndesha me prozën e Fatmir Terziut. Nuk më kishte rënë rasti ta njihja ...
Full story
image

Paralajmëruesit e varrosjes së realizmit socialist

Paralajmëruesit e varrosjes së realizmit socialist   Dr Fatmir Terziu   Më kujtohet leximi im i hershëm se si në vitet e shpalljes së ‘anakronizmit dogmatik stalinian’ ajo që ...
Full story
image

“KS3 – GJEOGRAFI ME HISTORI EMIGRACIONI” NGA KOSOVA

“KS3 – GJEOGRAFI ME HISTORI EMIGRACIONI” NGA KOSOVA   Dr Fatmir Terziu     Një nga programet televizive britanike në shërbim të komuniteteve dhe edukimit të fëmijëve, “Teachers TV”, ka ...
Full story
image

Kur banorët e Çamërisë ishin katolike

NJË LEGJENDË NGA ÇAMËRIA-THESPROTIA Në jug, matanë kufirit me Shqipërinë, ndodhet një krahinë e cila në lashtësi quhej Thesproti, ndërsa në mesjetë e deri vonë quhet ...
Full story
image

Vrasja e ‘kuajve’ të poezisë së Jovanit

Vrasja e ‘kuajve’ të poezisë së Jovanit Ose Vargëritmi trokth i jetëpoezisë së Grigor Jovanit Dr Fatmir Terziu   Kisha kaluar disa herë pranë vendit special ku garonin kuajt ...
Full story
image

MBËSHTETJA E PANJOHUR BRITANIKE PËR SHQIPËRINË

Duke kërkuar në arkivat britanike për fatet e shqipërisë   MBËSHTETJA E PANJOHUR BRITANIKE PËR SHQIPËRINË   Dr Fatmir Terziu   Shqipëria e viteve 1939-1945 ka një shtrirje të gjerë në ...
Full story
image

Disa fije floku të Franc Jozefit I-rë kushtuan 500 stërlina

Disa fije floku të Franc Jozefit I-rë kushtuan 500 stërlina Dr Fatmir Terziu   Disa fije të flokëve nga koka e Franc Jozefit të I-rë, Perandorit austriak të ...
Full story
image

MË NË FUND NJË E VËRTETË HISTORIKE

KOL BIB MIRAKAJ: MË NË FUND NJË E VËRTETË HISTORIKE                                       Nga Frank Shkreli Më në fund, historia flet, njihet e vërteta.  Të pakën në një rast.  ...
Full story
image

Universaliteti fondamental i simbolikës poetike të Spahiut

Poeti shqiptar, Xhevahir Spahiu, në vitin 1984, me krijimin e poezisë së tij brilante, “Një këngë dashurie për nananë”, krijoi mitin e tij në poezi. ...
Full story
image

Metonimia e ‘dasmës’ ...

Metonimia e ‘dasmës’ në poemthin e Vojsava Nelos Dr Fatmir Terziu 30 vjet vjet më parë poemthi i Vojsava Nelos do të shijohej si një ‘dasmë’poetike e ...
Full story
image

Pandeli Koçi një emër mes vlerave letrare Kombëtare

Pandeli Koçi një emër mes vlerave letrare Kombëtare   Dr Fatmir Terziu   Shkrimtari i mirënjohur vlonjat, Hyqmet Meçaj, në një nga kujtimet e tij të hershme që lidhen ...
Full story
image

Dimensioni jetik i një poezie me vlera dhe tërheqëse

Dimensioni jetik i një poezie me vlera dhe tërheqëse Dr Fatmir Terziu Prej kohësh më ka tërhequr krijimtaria poetike e poetit shqiptar, Agim Bajrami. Poezia e Bajramit, ...
Full story
image

Poeti që këndon ‘Arbëreshen’

Ferit Rama poeti që këndon ‘Arbëreshen’ Dr Fatmir Terziu Poetin shqiptar Ferit Rama e kam takuar vite më parë. Pikërisht në vitin 1987. E kam takuar ...
Full story
image

Me Mamicen, motren e vogel te Skenderbeut

Me Mamicen, motren e vogel te Skenderbeut Nga Aleko LIKAJ Vajza e vogël e filmit Isha vonuar. Njerezit qe po me prisnin tek kioska e Tos Kusit, kishin ...
Full story
image

ISA BOLETINI – KOMANDANTI I PARË I GARDËS SË SHQIPËRISË

ISA BOLETINI – KOMANDANTI I PARË I GARDËS SË SHQIPËRISË (15 janar 1864 – 23 janar 1916) Komandant i Gardës 29 nëntor 1912-14 mars 1914   - Emri i ...
Full story
image

AMBASADORI DONALD LU DHE PRESIDENTI I SHBA-ve, DONALD TRUMP, MIQ TË MËDHENJ TË SHQIPTARËVE…

AMBASADORI DONALD LU DHE PRESIDENTI I SHBA-ve, DONALD TRUMP, MIQ TË MËDHENJ TË SHQIPTARËVE… Nga Ibrahim HAJDARMATAJ               arsimtar e publicist Siç dihet, Ambasadori i betuar, i Jashtëzakonshëm e ...
Full story
image

Rugova, shkëmbimi i trojeve dhe numëratorja e fillores

Rugova, shkëmbimi i trojeve dhe numëratorja e fillores Nga Reis Mirdita Fjalë për shkëmbim trojesh në rrafsh kafesh dhe sokakësh ka pasur shumë herët mirëpo ndonjë provë ...
Full story
image

SHQIPËRIA, ITALIA DHE GREQIA NËPËRMJET VLORËS UNIVERSITARE ME EUROPËN AKADEMIKE

Universiteti  “Ismail Qemali” i  Vlorës  jep titullin “Doctor Honoris Causa”  shkencëtarit grek  Triantafyllos Albanis dhe profesorit  të shquar italian Genuario Belmonte  SHQIPËRIA, ITALIA DHE GREQIA NËPËRMJET ...
Full story
image

Një pedagog ateist i filozofisë diskuton me një studentin e tij në amfiteatrin e universitetit, për marrëdhëniet midis... shkencës dhe besimit te Zoti.

Një pedagog ateist i filozofisë diskuton me një studentin e tij në amfiteatrin e universitetit, për marrëdhëniet midis... shkencës dhe                                                                      besimit te Zoti. Lexoni me vëmendje ...
Full story
image

Ribotohet vepra e Ndue Gjon Markut, “Mirdita, Dera e Gjomarkut, Kanuni” nga Bianca Gjomarku

Ribotohet vepra e Ndue Gjon Markut, “Mirdita, Dera e Gjomarkut, Kanuni” nga Bianca Gjomarku Leonora Laçi Shkodër         Me endje lexova veprën e Kapidan Ndue Gjon Markut, ...
Full story
image

Xhemil Lato është Poeti i vërtetë

MJESHTRI I MUSHTIT METAFORIK TË JETËS NË SY   nga MSc.Albert HABAZAJ, poet, studiues   Poetin Xhemil Lato e njohin dhe e respektojnë të gjithë në Vlorë, Sarandë, Tiranë ...
Full story
image

“Justina” një roman që mbeti enigmatikisht ...

“Justina” një roman që mbeti enigmatikisht larg Nobelit Dr Fatmir Terziu Një nga romanet e shënuar si ndër “më të lexuara” për një kohë të gjatë në ...
Full story
image

Vajza që lexon Komedinë Hyjnore

Ndue Ukaj Vajza që lexon Komedinë Hyjnore Ajo e vetmueme shëtit në pyllin e dendun në pyllin e errët pa porta dalje kërkon gjurmët që s’janë mbas një shiu ...
Full story
image

IDENTITETI SHQIPTAR I ÇAMËRISË

- ese Lidhja me Çamërinë më vjen nga zemra, nga gjuha, nga gjaku, nga varri i gjyshërve dhe stërgjyshërve, nga brigjet me det, me kopshte dhe ...
Full story
image

Mesazhi i fitores nga Londra

Mesazhi i fitores nga Londra Dr Fatmir Terziu   Partia Demokratike e Shqipërisë nisi mesazhin e fitores nga Londra. Pas një pune thuajse disa mujore, fillimi i ri, ...
Full story
image

Duke u ngacmuar nga një fakt për jetën e një intelektuali shqiptar që ka studiuar në Angli

Alizoti që studioi inxhinieri mineralesh në Exeter   Duke u ngacmuar nga një fakt për jetën e një intelektuali shqiptar që ka studiuar në Angli Dr Fatmir Terziu Duke ...
Full story
image

Rikujtesë: Nëntëmbëdhjetë vjet pas

Rikujtesë: Nëntëmbëdhjetë vjet pas   Bedri TAHIRI   Gjithkush duhet ta mbrojë pragun e vet   Lugetërve dhe djajve zakonisht u pëlqen terri i zi. Ashtu i kanë veprimet, të zeza ...
Full story
image

Parimet virtytet dhe këshillat gjatë jetës dhe veprës së Gjergj Kastriotit

Parimet virtytet dhe këshillat gjatë jetës dhe veprës së Gjergj Kastriotit   Nga Gjon KEKA   Gjergj Kastrioti kishte parime dhe virtyte që i mbante brenda jetës dhe veprave ...
Full story
image

LEZHA THRRET PËR BESËLIDHJE

                              LEZHA THRRET PËR BESËLIDHJE                                               Nga Frank Shkreli Javën që kaloi në Lezhë dhe në Romë u përkujtua 549- vjetori i vdekjes se Gjergj Kastriotit Skenderbeu. ...
Full story
image

SHBA dhe Turqia janë aleatët strategjik të Shqipërisë

SHBA dhe Turqia janë aleatët strategjik të Shqipërisë   Nga Skënder S.KAPITI                                                 Shqiptarët, turqit, sllavët dhe grekët. Fundamentalizmi ortodoks historikisht në shekuj ka qenë dhe vazhdon ...
Full story
image

Vepër që mëton vizion të ri për diçka që i mungon biografisë sonë

Shkruan: Besim Perjuci Vepra "Rrufetë e brengës"-/epigrame/,autor Faik Mustafa, botuar në shtypshkronjën Saga, Prishtinë,2016                             ...
Full story
image

E RRETHUAR NGA KOLEGË E DASHAMIRË TË SAJ…

Skicë: VJOLLCA SPAHO, E RRETHUAR NGA KOLEGË E DASHAMIRË TË SAJ… Nga: Prof.Murat Gecaj          publicist e studiues 1. Siç dihet, njeriu ka disa faza të jetës së tij. Pas ...
Full story
image

Mallkimi i pensionistit

Mallkimi i pensionistit              Tregim Nga  Përparim   Hysi Me Bardhyl Grëmallarin jemi shokë të vjetër. Kemi qenë kolegë (që të dy punnonim në arsim) dhe, pasi ai iku ...
Full story
image

ELEKTRA E ÇAMËRISË

ELEKTRA E ÇAMËRISË - poezi nga libri "Çamëri, jam Atdheu"   Njeri i sotëm; a je i përgatitur gjithandejti ndryshojmë kufijtë, dhe të bashkohemindiq udhën që njeh, ...
Full story
image

Djali i Jetimores

Jam unë. Jetim pa mbiemër. Me pasuri gjak të shprishur, vargje të lënë në gjysëm, dy varre të pa rregulluar në vëndlindje, një shtëpi të rënuar me themele të vjedhur dhe ...
Full story
image

TUNGJATJETA PRESIDENTI, IM ZOTI RUGOVA!

REXHEP SHAHU TUNGJATJETA PRESIDENTI, IM ZOTI RUGOVA! Në 2001, kisha botuar librin tim “Misioni për Paqen”, me intervista dhe impresione me misionarë të huaj e shqiptarë që ...
Full story
image

AMBIVALENCA E VETËDIJSHME

 (humoreskë)(...sikur na pëlqejnë gënjeshtrat e bukura. Joshemi aq shumë nga gjërash të stisura, me kushtin që t'jenë ujdisur bukur. S'kemi asgjë kundër "joshjes", na pëlqen ...
Full story
image

FJALËT FLUTUROJNË, E SHKRUARA MBETET

FJALËT FLUTUROJNË, E SHKRUARA MBETET 1.-Vizita e delegacionit të Kuvendit të Shqipërisë në shtetin Grek E kuptoj se në diplomaci flitet me terma që janë të ...
Full story
image

11-VJET PA IBRAHIM RUGOVËN

                        11-VJET PA IBRAHIM RUGOVËN                                               Nga Frank Shkreli   Po të kishte jetuar Presidenti i parë i Republikës së Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, dhjetorin qoi kaloi do ...
Full story
image

SHQIPËRISË SIME

Nga   Leonidha   Naqedhrami   SHQIPËRISË   SIME    Shqipëri, e dhimbsur nënë ,  Për ca mbetesh thel’ e mirë. Në s’ke tule për të ngrënë , Ke kocka për të lëpirë .                               P ...
Full story
image

Historia e dytë e plakut Ç. K.

Historia e dytë e plakut Ç. K. (Metamorfoza në ndikimin e qenieve të errëta –XVI-) Nga Reis Mirdita “Nga ura e lashtë mbi lumin e rrëmbyeshëm, një ...
Full story
image

Milingonat

              FILMIN MUND TA SHIHNI KËTU   Milingonat Nga Fatmir Terziu   Milingonat vërtiten në amfiteatrin lulak, kërkojnë tulet e hedhura nga protezat e liruara të zambakut plak.   Argusi lëshon sytë përqark, si një ...
Full story
image

LOTI I PESHKUT.

 LOTI  I  PESHKUT.         Një herë, mbi detin e vogël ra mot i lig. Shiu i trashë lante e shpëlante malet përballë, dhe përrenjtë derdheshin në det të verdhë, si lëngu i ...
Full story
image

ALEKSI I GRIKË MANATISË DHE ALEKSI I EKSARKIES TË ATHINËS

Në 6 vjetorin e dhimbjes ALEKSI I GRIKË MANATISË DHE ALEKSI I EKSARKIES TË ATHINËS   Shënuar një vit, dy vjet, tre vjet...më parë... Rishënuar në përvjetorin e ...
Full story
image

RRUGA VLORË-SKELË

RRUGA VLORË-SKELË Nga Luan Çipi       Rrugë e ndërtuar për buaj Me dy shina si kurorë, Rend karroca me dy kuaj. “Bulevardit” Skelë-Vlorë   Jemi njëqind vite shkuar Tjetër lloj mentaliteti: Rrugë me zhavorr e ...
Full story
image

Parathenje e vëllimit poetik “Rock Nate” të Vaso Papajt

Pelegrin i jetës dhe i dashurisë    Dr. Anila Plaku (Bratja) Pedagoge pranë UAMD                          Vaso Papaj vjen para lexuesit edhe një herë me  fizionominë e konsoliduar ...
Full story
image

Këndellja folklorike e shqiptarëve

Këndellja folklorike e shqiptarëve Petrit Kuçana U këndellën edhe njëherë shqiptarët në këtë fillim viti, krejt si i dehuri që u gjend para tre fakteve (gati) të ...
Full story
image

BRYMA DHE MJEGULLA NË FUSHATË ELEKTORALE

BRYMA DHE MJEGULLA NË  FUSHATË  ELEKTORALE      Mëngjez janari. Ftohtë. Shumë ftohtë. Dita ka çelur, por dielli nuk duket. Rrugët, shëtotoret dhe parqet e qytetit janë të qeta, madje ...
Full story
image

Raporti me të vërtetën raporti me rrugën e duhur

Ilir Levonja Raporti me të vërtetën raporti me rrugën e duhur Tek ne ka filluar një debat i madh mbi votimin elektronik. Në gazeta. Në studio. Dhe ...
Full story
image

PAKOHA

PAKOHA Fatmir Terziu   Binte shi kur makina u ndal ndanë rrugës, ku kollonat e mermerta të asaj godine, binin thikë me dheun që llaçitej mes vetes. ...
Full story
image

Homazh për veteranin Rushit Laze Skëndaj

RA DHE NJË LIS I LARTË I TËRBAÇIT     nga Albert Habazaj   Në moshën 90 vjeçare ra dhe një lis i lartë e me rrënjë i Tërbaçit plak ...
Full story
image

ÇEZMA EKARROS

ÇEZMA EKARROS   tregim vazhdim  E njohu. Gurgullim uji.  Ndali dhe ngriti kokën. Hodhi  vështrimin rreth e rrotull. As dhjetë hapa para tij një sipërfaqe vreshti e madhe. Të ...
Full story
image

Rrezja e parë

Rrezja e parë Nga dritarja e shpirtit vjen Ngrohtësia e puthjes së saj Dhe zgjon Një ëndërr të fjetur. Në ditën time të re Çelet Një gonxhe premtimi!   Edhe në stinën e rënieve ...
Full story
image

ÇMIMET VJETORE

  I madhërishmi Qako! Tregimin tënd e lexova. Shumë mbresëlënës. Nuk besoj se kishe shkruar më parë gjë më të mirë se ky tregim. Domethënë pas ...
Full story
image

“KTHIM NË SHTËPINË QË NUK EGZISTON” I SEJDI BERISHËS, NOSTALIGJI DHE ELEGJI ME PESHË TË RRALLË POETIKE

NË FOKUS (Duke lexuar poezinë-“poemthin” “KTHIM NË SHTËPINË QË NUK EGZISTON”)     Poezia, ose siç po e quaj tani, “poemthi”, “Kthim në shtëpinë që nuk ekziston”, e shtrirë ...
Full story
image

Epitafi i hipokrizise

       Një ditë prej ditësh m’u tek të shkoja të vizitoja varrezat e qytetit. Ide e çuditshme do të thoni ju. Me të ...
Full story
image

DHJETË SHQIPONJAT E TËRBAÇIT

DHJETË SHQIPONJAT E TËRBAÇIT   nga Albert HABAZAJ   Vallja - kurorë dafine për dhjetë shqiponja mali, dhjetë tufa trëndeline, lum Tërbaç, kush ia fali!    Janë vajzat e Tërbaçit, Si shtojzovalle të ...
Full story
image

KRYEMINISTRI SHQIPTAR E ZBUT KRIZËN POLITIKE

    NGA KALOSH ÇELIKU            Historike, ë?! Erdhi koha, që IRJ e Maqedonisë ta shohë veten në pasqyrë si Shtet Shqiptar. Pak si e vështirë kjo situatë ...
Full story
image

Zgjerimi rus në Frontin Ballkanik: levat dhe pasojat

Zgjerimi rus në Frontin Ballkanik: levat dhe pasojat Viktor Mërkuri Avokat Petagog në Fakultetin Juridik, UET   Në fillim të viteve 1950, qeveria britanike formoi një qasje të re ...
Full story
image

PARALAJMËRIMI I AT GJERGJ FISHTËS: KUJDES NGA RREZIKU I PËBRENDSHËM

      PARALAJMËRIMI I AT GJERGJ FISHTËS: KUJDES NGA RREZIKU I PËBRENDSHËM                                                Nga Frank Shkreli Paralajmërimin për rrezikun e mbrendshëm, At Gjergj Fishta e ka bërë me ...
Full story
image

MURRO MYZEQARI

Tregim   MURRO MYZEQARI   Ka ndodhur ne myzeqe. Aty ne krahun e majte te rruges qe te çon ne Fier. Ne fushat e hapura te Savres. Ne ate ...
Full story
image

ASHTI POETIK SI METAFORE E KOHES

LULZIM LOGU  ASHTI POETIK SI METAFORE E KOHES -Shënime rreth librit “Shpirtit i betohem” të Hasan Selimit, botoi “EMAL’ 2017 Pas librit “Hije dheu”, që përveçse ...
Full story
image

“Nëse milicia lazdrohet...”

  Behram HOTI Adem Jashari: “Nëse milicia lazdrohet...” Bënte vapë e madhe në Kosovë. Drapri ra edhe në arat dhe grunajat në Drenicë. Në korsitë e asfaltuara në ...
Full story
image

Kufoma e osmanizmit i qelbi shqiptarët

Kufoma e osmanizmit i qelbi shqiptarët Nuk ka shembull tjetër në historinë e kombeve e të shteteve të qytetëruara, kur në vendin, ku do ...
Full story
image

Nga kush dhe nga çfarë kërcënohet kombi sot?

Nga kush dhe nga çfarë kërcënohet kombi sot? Nga Skënder S.KAPITI  Pasi u botua një artikull i imi me Titull “Misioni i Kombit në rrugën e përjetësisë”,  ...
Full story
image

KRIFË…

QAZIM SHEHU KRIFË… Nga vitet ikur në vrapime Ku lagte shiu dhe vërshonte era U rrallua krifa prej brilantine Me ngjyrat që jepte pranvera. Si bari ku bie zjarri Ca flokë trishtojnë ...
Full story
image

Vajza që e do poezinë

Ndue Ukaj Vajza që e do poezinë Ajo lindi në ditën kur s’duhej Qyteti kundërmonte aromë të keqe E zogjtë kishin ra përdhuni ne qetësi.  Era e luleve ...
Full story
image

“BALA” - Grupi i avokatëve shqiptaro-britanikë festoi ditëlindjen e parë

“BALA” - Grupi i avokatëve shqiptaro-britanikë festoi ditëlindjen e parë Fatmir Terziu   “BALA” - Grupi i avokatëve shqiptaro-britanikë, që drejtohet nga avokatja dhe barristerja me emër Brikena ...
Full story
image

Trokthi i Lotit

                      FILMIN SHIKOJE KETU Trokthi i Lotit Nga Fatmir Terziu   Nuk i duhet pasaportë në pragun tënd. Trokthi i lotit nuk do ‘viza’ të mësyjë sokakun e kalldrëmtë kursen ...
Full story
image

KONGRESI I LUSHNJËS: AI QË HODHI THEMELET E SHTETIT TË RI SHQPITAR

  Pas Kuvendit Kombëtar të Vlorës më 28 nëntor 1912, mbtetet padyshim ngjarja më e rëndësishme në historinë e Shqipërisë. Ndërsa simbolilikisht, Kuvendi i Vlorës është ...
Full story
image

DËBORË NË TËRBAÇ

DËBORË NË TËRBAÇ   Këngë nga Albert HABAZAJ   Në Tërbaçin ton’ të dashur ra dëborë Në fshatin me Çikën matur, vë kurorë. Vë kuror’ dëbor’ e bardhë mbi Tërbaç, Tërbaçin ...
Full story
image

MJESHTRI RAMIZ REKA I DASHURUARI I PËRJETSHËM I BOKSIT

     MJESHTRI RAMIZ REKA I DASHURUARI I PËRJETSHËM I BOKSIT   Me rastin e 79 vjetorit të lindjes      Gjithmonë kam pyetur veten se si ngjet që midis sportistëve, ...
Full story
image

KALI MODERN I TROJËS

POEZI  NGA VULLNET MATO, PËR “FJALA E LIRE” Vullnet Mato KALI MODERN I TROJËS Kali modern i Trojës, u nis të vejë, në formë treni, të futej në Kosovë, me ...
Full story
image

ANTISHQIPTARIZMI I HARRUAR…

                        ANTISHQIPTARIZMI  I  HARRUAR…                                                                       NGA KRISTO  ZHARKALLIU  Para do kohe lexova një shkrim të mikut dhe gazetarit të njohur Abdurahim Ashikut se duke udhëtuar ...
Full story
image

Dashuria ime

          Dashuria ime Nga Fatmir Terziu   (Filmin ndiqe këtu: KLIKO) Përditë gjej shenja të përfjetura të fëmijërisë në trupin tim. Brishtësia e lodhur nga vitet, shqepet nën arnat e ...
Full story
image

Mitomanët qaramanë dhe udhëtimi me trenin gogol

Mitomanët qaramanë dhe udhëtimi me trenin gogol   Dështoi dredhia që në mendjet serbe ishte e përafërt me atë të Kalit të Trojës     Nga pamja e jashtme, treni ...
Full story
image

ÇEZMA E KARROS

ÇEZMA E KARROS      Tregim  Ai, me peshën e te pesëdhjetë e pesë viteve mbi supe, me lodhshmërinë e shkaktuar nga rrugëtimi i gjatë në ngjitjen e ...
Full story
image

RIMËN MA DHUROI NAIMI

RIMËN MA DHUROI NAIMI   Mua muzën ma dha nëna, Si gen gatuar në gjakë. Dritën e mori nga hëna, Ma mëkoi që në barkë.   Rimën ma dhuroi Naimi Dhe imazhin nëpër ...
Full story
image

Arkitektura e ëndrrës

NDIQE DHE SHIKOJE FILMIN KETU Arkitektura e ëndrrës Nga Fatmir Terziu   Ne udhëtuam gjatë udhës së etur nga piskama e gurit ne udhëtuam, udhëtuam… dhe u pikëtakuam me malin, fushën, u pikëtakuam me ...
Full story
image

“IN HOC SIGNO VINCES”

Nga At Gjergj FISHTA O.F.M.:   “IN  HOC  SIGNO  VINCES”   (ME KËTE SHENJË DO TË FITOSH)                                                                Me 17 JANAR 2017                             Në fillim të shek. XV turqit sulmojnë ...
Full story
image

Rreth teknikës artistike të shkrimtarit Novruz Abilekaj

Nga   Leonidha   Naqedhrami   Rreth teknikës artistike të shkrimtarit Novruz Abilekaj   Ndjenjat e vendlindjes, vatrës, trevës krahinore, atdheut duke qenë të lindura në qenien e shqiptarit, kanë detertimuar ...
Full story
image

E gjeç nga mos e pandehsh

E gjeç nga mos e pandehsh                                                                       Skicë      Nga Bashkim Saliasi Ishte viti ’78, Instituti i Lartë Pedagogjik në Shkodër mbushte 20 vjet që kishte hapur dyert ...
Full story
image

Romani "Dashuria e ndërprerë" i PETRAQ ZOTOS

Shkrimtari që flet përmjet veprës së tij       Romani "Dashuria e ndërprerë" i PETRAQ  ZOTOS                      ( ese) Nga   Përparim    Hysi Kurrë nuk e kam patur kaq të  vështirë për ...
Full story
image

Çika, një histori e dhimbshme

Çika, një histori e dhimbshme (Metamorfoza nën ndikimin e qenieve të errëta XV) Reis Mirdita Të paktë janë meshkujt haxhuze të papunësuar. Femrat preferojnë më tepër të jenë ...
Full story
image

KTHESA E KAMANIT

KTHESA E KAMANIT Nga Luan Çipi    Gati një shekull më parë Quhej  “Kthesa e Kamanit” Rrugë zik-zak, mal i çarë. Po rre, s’të gjendej nishani!   Toponim për burrë me vlerë Kaman Çipi, Gjirokastra, Taksist ...
Full story
image

Dritare

Dritare Dhjetëvjeçarë tani që Maria,nuk feston më në 21 Nëntor*.Megjithatë,diçka i ka mbetur nga Afërdita. Ndërsa unë, sa herë vesh pantallonatpërpiqem të gjejë  mbylljen time të majtë,që humbi ...
Full story
image

VETERANËT E MALËSISË SË GJAKOVËS (TROPOJË)

VETERANËT E MALËSISË SË GJAKOVËS (TROPOJË), KRENARË PËR TË DJESHMEN DHE TË SOTMEN…                                    (Shënime nga analiza vjetore-2016) Nga: Ibrahim Hajdarmataj           arsimtar e publicist Para disa ditësh, Komiteti ...
Full story
image

PROFILIZIMI POETIK E FILOZOFIK I HASAN SELIMIT

      TAHIR BEZHANI      PROFILIZIMI POETIK E FILOZOFIK I HASAN SELIMIT Hasan Selimi: “Shpirtit i betohem”,poezi,2016 Letërsia shqipe në vitet e pasluftës e në vijim është begatuar me ...
Full story
image

Njerëz të fjalës

Ilir Levonja Njerëz të fjalës Njerëz të fjalës. Ka mbi disa ditë që mbetët duke ia nxjerrë sytë shoku-shokut. Edhe pse e dini fare mirë që jeni ...
Full story
image

II-E ardhmja e kombit vjen e sigurt kur pranohet e shkuara dhe e sotmja

Vilhelme Vrana Haxhiraj II-E ardhmja e kombit vjen e sigurt kur pranohet e shkuara dhe e sotmja   Vazhdim  e  II-ta “Mjafton ky citat i Robert Tempel që ...
Full story
image

TË TAKOHESH SËRISHT ME PAPA FRANÇESKUN…

  - mbresë - nga Visar Zhiti   Të takohesh përsëri me Papa Françeskun, të shtrëngosh duart me Shenjtërinë e Tij, të vështrohesh në sy, të ...
Full story
image

BORA DHE BANANET E TROPIKUT NË SARANDË

                      BORA DHE BANANET E TROPIKUT NË SARANDË Nga Agim Mato   Me gëzim i pritën flokëzat e borës, që nisën të lodronin sipër tyre, bananet  me fletët e gjelbra  e ...
Full story
image

SUBSTANCA KREATIVE E GJUHËS SARKASTIKE

(Mer rastin e vdekjes së Ramiz Kelkmendit)                     Brenda kërkesës së njohjes dhe mosnjohjes së njeriut shfaqen dilema të mëdha kërkimi. Çfarë filozofie ...
Full story
image

Për termin “isopolifoni” po aplikohet (zbatohet) “platforma e hashashit”…

Denatyralizimi i folkorit vjen si pasojë e mosplotësimit kulturor   Për termin “isopolifoni” po aplikohet (zbatohet) “platforma e hashashit”…   nga MSc. Albert HABAZAJ, studiues i etnologjisë dhe folkorit   Për ...
Full story
image

KOHA ËSHTË ME “VËLLEZËRIT” TA NDAJMË SHTËPINË

KOHA ËSHTË ME “VËLLEZËRIT”         TA NDAJMË SHTËPINË   NGA KALOSH ÇELIKU            Herët e kam thënë në shkrimet e mia publicistike, që nga koha e PPD -ës dhe ...
Full story
image

"Harku" i Picasso-s

"Harku" i Picasso-s                   Tregim Nga   Përparim   Hysi Ata jo vetëm  nuk njiheshin me njëri- tjetrin, por, tek shkëmbyen mesazhin e parë, e kuptuan  që ...
Full story
image

Fragment nga ”Ditari I Doruntinës”

Fragment  nga ”Ditari I Doruntinës”   Dhe kështu u mbyll marrëveshja, mua më dhanë tek Princi I pjekur dhe familjet tona parashtruan,nënshkruan, firmosën pas shumë llogaritjesh, përqindjesh, ...
Full story
image

ME GJITHË ZËRIN

VLADIMIR MAJAKOVSKI ME GJITË ZËRIN ( Përcjellja  e  parë e poemës) Të nderuar                 shokë pasardhës! Duke gërmuar                       në kakërdhive të sotme                                                  të gurëzuara LEXO KETU ...
Full story
image

AJO QË TË PARAT S`I VURI RE…

QAZIM  D.SHEHU  AJO QË TË PARAT S`I VURI RE… Gjerdan i plagëve të kujtesës Shkrihet si pikë e vesës, Sapo dielli syrin shfaq, E gjerdanë kthehen Sërish në fraq… Në minera fjalësh ...
Full story
image

Thëngjijtë e kujtesës

Thëngjijtë  e kujtesës   Në vatrën e kujtesës afrohet syri im mendimet djegin shputat mbi thëngjijtë e saj   Malli për ty një gacë ka mbërthyer duke i shkundur nga supet hirin e viteve   Derdhen prej ...
Full story
image

Moderator i këtij përurimi ishte poeti e studiuesi Albert Habazaj

XHILIOLA (OLA) LAMAJ PËRURON LIBRIN E DYTË, NË POEZI E PROZË… Nga: Prof.Murat Gecaj         publicist e studiues 1. Nuk ka kaluar shumë kohë, nga publikimi i një bisede të ...
Full story
image

POEZIA E HASAN SELIMIT, NJË POEZI MODERNE ME IND EPIK

Agim BAJRAMI Poet nga Çamëria         S’ka më bukur kur në një ditë fund dhjetori dikush të nisë një pako me libra si peshqesh, ashtu si babagjyshi i ...
Full story
image

Njerëzit e paditur dhe poezia

Njerëzit e paditur dhe poezia     (Kur mediokrët fjalën poezi e përdorin në kuptimin inferior të saj, si “ broçkulla ose përralla”)  Fjala poezi vjen nga greqishtja e ...
Full story
image

O MERRMË, O ERË E GJELBËR!...

O MERRMË, O ERË E GJELBËR!...(Poemth) Sonte thirra renë e ëndrrave të mia:Eja me frerët e erës, më udhëto, në këtë moshë ku më ka çuar largësia dhe ...
Full story
image

ZEMRA E TIM BIRI RREH TE NJË TJETËR

ZEMRA E TIM BIRI RREH TE NJË TJETËR Tregim nga Xhevair Lleshi   Ai ishte një burrë rreth të pesëdhjetave. Fliste një italishte të rrjedhshme, se, tek e ...
Full story
image

“Ku ikën ti vetja ime” ,

MUHARREM KURTI         FORCA E INDIVIDUALITETTI KRIJUES       “Ku ikën ti vetja ime” , poezi, autor Zenun Hysenukaj , botoi shtëpia botuese “Muzgu” , 2016, Tiranë.      ...
Full story
image

Lushnja e preshit

Ilir Levonja Lushnja e preshit Herë më herë Lushnja e preshit, shfaqet në opinione të ndryshme si vendi habi i protestave të vitit 1997-të. Herë më herë, ...
Full story
image

MALL I ÇMENDUR

  Tahir Bezhasni: dy poezi                                    MALL I ÇMENDUR                         Kur vi në Valbonë                       Gurgullima  miklon flokët e bardha                        Rrudhat qeshin fushës së ballit             Lotët çmenden ...
Full story
image

POLITIKANI

POLITIKANI Qyteti im ngriu papritur një mëngjes janari, atëherë kur më së paku pritej, pas vjeshtes plot diell dhe qiell të kaltër. Ra pak borë krahasuar ...
Full story
image

PUTINI NUK ËSHTË ALEAT I AMERIKËS

         PUTINI NUK ËSHTË ALEAT I AMERIKËS                                                  Nga Frank Shkreli Në Senatin e Shteteve të Bashkuara në Washington ka filluar procesi për miratimin ose jo ...
Full story
image

Nobelisti Pablo Neruda,Homeri i shekullit te XX .

                                                     Nobelisti  Pablo Neruda,Homeri i shekullit te XX .   Nga SEJDO  HARKA Nobelisti Pablo Neruda,ky oaz i thellësive të deteve dhe i tingëllimave të kambanave,ka mbetur ...
Full story
image

GËZO ÇASTIN!

GËZO ÇASTIN!Skicë, nga Luan Çipi   Duke pirë kafe, me një shokun tim pensionist, të kërkuar e të gjetur me kujdes, sipas parimit shokun zgjidhe më të mirë ...
Full story
image

Diaspora letrare shqiptare në studimin e Mimoza Rexhvelajt

Diaspora letrare shqiptare në studimin e Mimoza Rexhvelajt Prof. Nasho Jorgaqi               Një zë i bukur poetik ka kohë që këndon në viset e Malësisë së Madhe ...
Full story
image

“MISIONARE E PAQES DHE PROSPERITETIT”

ARSIMTARJA E NJOHUR LUMTURI VLADI, NDEROHET ME TIRULLIN DIPLOMATIK, “MISIONARE E PAQES DHE PROSPERITETIT”… Nga: Prof.Murat  Gecaj          publicist e studiues (x) 1. Nuk është rasti i pare, që ...
Full story
image

Mjaft më me broçkulla

Mjaft më me broçkulla të tilla: " KAM QENË I E PERSEKUTUAR"! Nga Pierre-Pandeli Simsia Edhe pse ka kaluar një periudhë kohe më shumë se njëçerek shekulli ...
Full story
image

N a f t a e b a r d h ë

Nga  Leonidha  Naqedhrami                             N a f t a   e   b a r d h ë               Sot s’ka kala të mos marrin femrat .              Nëse ...
Full story
image

Shpendi Hulësi Topollaj, ky shkrimtar durrsak

Kadri Tarelli shkruan. Durrës më 10. 01. 2017   SHPENDI TOPOLLAJ, NJË ZË I VEÇANTË NË KRITIKËN LETARE SHQIPTARE Libri: “Po thahet shpirti”. Kritikë letare – portrete.   Shpendi Hulësi Topollaj, ...
Full story
image

Buka në lojën e lagur

                      (NDIQE FILMIN KETU) Buka në lojën e lagur  Nga Fatmir Terziu   Kërkoj mes librave të gjej lotin tënd, e shtrenjta nëna ime, trazoj celularin por ndjej këngë ledhatime dhe mall që ...
Full story
image

Një letër miqësie ...

  Një letër miqësie Dr Fatmir Terziut Nga Bajram Sefaj Tash kur e kam edhe fotografinë tënde, mund të të shkruaj edhe letër të hapur, zoti Fatmir. Por ...
Full story
image

MË USHTON NË DAMARË QENIA JOTE

MË USHTON NË DAMARË QENIA JOTE                                                               Yllkës    Më ushton në damarë qenia jote.   I mbështjellë jam nga përqafimi yt, nga shtrëngimi i krahëve të tua  që zmbrapsin retë    të mos më ...
Full story
image

Fuqia e shkëmbit

Fuqia e shkëmbit                                        Atë shkëmb e goditi rrufejadhe shkëmbi, e mbajti brenda vetes. Dërgoi Efesti, të tre ndihmësit: Vrondin, Steropin dhe Arjint’ u kthejë shpikjen por, që të ...
Full story
image

K O H Ë E D J E G U R –

                                     K O H Ë  E  D J E G U R – Romani i ri i Thanas Mediut që na befasoi këndëshëm…..                          NGA  KRISTO ZHARKALLIU       ...
Full story
image

Koha e Unit, koha e Vetvetes dhe Bashkëkohësve…

Rreth përmbledhjes me tregime “Unë mbretëresha e Trojes” të autores Kristina Demiri Dojçe   Koha e Unit, koha e Vetvetes dhe Bashkëkohësve…   Dukagjin HATA   Kur shfleton librat në qarkullim, ...
Full story
image

Për këtë gjë na bindin shumë argumenta...

Arrestimi i Ramushit është një arrestim politik. Dilaver Goxhaj   Për këtë gjë na bindin shumë argumenta, të cilët po i rreshtojmë  njëri pas tjetrit: -Në se Serbia do ...
Full story
image

Nderim e kujtim, për një veteran

Nderim e kujtim, për një veteran: RESUL BEDO, VËLLIM ME JETËSHKRIME TË DËSHMORËVE... Nga: Prof. Murat Gecaj          publicist e studiues Sot, u dha njoftim përmes stacioneve të TV-ve, ...
Full story
image

MË TEPËR SE SA NJË SHQIPTARE

EDITH DURHAMI: MË TEPËR SE SA NJË SHQIPTARE    Në dimrin e vitit 1903-1904, për pesë muaj rradhazi, me cilësinë e misionares bamirëse të Mbretërisë së ...
Full story
image

SHËRBIMI I RUAJTJES E SIGURIMIT TË PERSONALITETEVE PREJ MË SHUMË SE NJË SHEKULI.

       Studjuesja pasionante dhe njohësja e thellë e çështjes së ballkanasve, Zonja e Madhe e kombit anglez dhe e Evropës, Edith Durham, pak më shumë ...
Full story
image

ROBERT NDRENIKA SHËNON SOT 75!

ROBERT NDRENIKA SHËNON SOT 75! Edhe ju më të rinjtë do të vinit te 75-at! Berti i dashur, ta uroj këtë ditë të shënuar. Ti, i shtrenjti ...
Full story
image

Edi Rama, President?!

Edi Rama, President?! Fatmir Terziu   Ra violina e Shkëlzen Dolit që të dëgjoheshin dhe tingujt e tjerë. Tinguj që vijnë nga “Calvert Journal”. “Calvert Journal” që është ...
Full story
image

Realiteti në Luginën e Preshevës në vitin 2017

Realiteti në Luginën e Preshevës në vitin 2017   Çfarë pret Lugina e Preshevës nga viti 2017- Pak gjë! Realisht  çfarë do duhej të  priste, është shumë  ...
Full story
image

Misioni i kombit në rrugën e përjetësisë

Misioni i kombit  në rrugën e përjetësisë Nga Skënder S.KAPITI  Misioni i njeriut është të krijojë familje dhe të lejë pasardhën që të vazhdojë jeta pandërprerje. Njerëzit ...
Full story
image

KUR MUNGON BUZËQESHJA

KUR MUNGON BUZËQESHJA (Shoh një ftohje njerëzore të frikëshme.) Nuk e di ku po jetoj, Kush është para, anash, pas. E kthej kokën të lexoj, Asnjë frymë me buzë në ...
Full story
image

KUSH E SPIUNOI GRUPIN E KOMANDANT MUJË KRASNIQIT QË RA NË PRITËN SERBE NATËN E 14 DHJETORIT 1998

REXHEP SHAHU KUSH E SPIUNOI GRUPIN E KOMANDANT MUJË KRASNIQIT QË RA NË PRITËN SERBE NATËN E 14 DHJETORIT 1998 Vrasjen e 38 ushtarëve të UÇK në ...
Full story
image

NJË RRIP SI DITAR

NJË RRIP SI DITAR Uh, sa djersitem kur hekuros! Hekuros, hekuros! Kostumet e burrit janë, por nuk janë pak… Megjithatë nuk ia përtoj. Kam merak që ...
Full story
image

LUFTA DHE UNIVERSI

Vladimir Mayakovsky    LUFTA DHE UNIVERSI           POEMË FUTURISTE Ju jeni mirë! Për të vdekurit nuk ka çnderim. Mbyt urrejtjen për  vrasësit e vdekur!  E lan uji më i pastër mëkatin ...
Full story
image

TREGIMI SI SHPREHJE FILOZOFIKO-POETIKE

Xheladin MJEKU TREGIMI SI SHPREHJE FILOZOFIKO-POETIKE Prend Buzhala: “SINAPSA E HESHTJES”, tregime me pak fjalë, botoi “Rozafa” – Prishtinë, 2016 Takim pa shkas Thënja e urtë popullore “Më mirë ...
Full story
image

Bodeci Dyfaqësh

Bodeci Dyfaqësh Tregim nga Fatmir Terziu   Unë jam Bodeci Dyfaqësh. Më kujtoni? Bodeci që u bë ylli i kohës, një i tillë që bëri autobiografi? Një i ...
Full story
image

Pse u la në harrresë Hajdar Blloshmi?

Pse u la në harrresë Hajdar Blloshmi? -       Personalitet politik e figurë e rrallë e arsimit kombëtar     Shkruar nga: Prof. As. Dr. Astrit Bishqemi     1. E keni vënë ...
Full story
image

BASHKIMI KOMBETAR QE NUK E DUAN QEVERITE

REXHEP SHAHU   BASHKIMI KOMBETAR QE NUK E DUAN QEVERITE   Ne nuk e bëmë, nuk e kemi, e nuk do ta kemi për shumë mote një abetare të ...
Full story
image

“Copëza shpirti”

Dhimo Tarusha për vëllimin “Copëza shpirti”   “Copëza shpirti” është titulli i vëllimit poetik i poetit Kujtim Agalliu, që ka dalë në dritë tash kohët e ...
Full story
image

Qytetarëve që e quajnë veten shqiptarë?!

    Vihelme Vrana Haxhiraj     Qytetarëve që e quajnë veten shqiptarë?! Shkas për analizën psiko-kombëtare që vijon më poshtë , u bë ndalimi i turpshëm i z.Ramush Haradinaj ...
Full story
image

ARIANA, BRYLLËSI E RRALLË

ARIANA, BRYLLËSI E RRALLË (1) Tregim nga Xhevair Lleshi   Tani jam në moshën e duhur për t’i parë gjërat si duhet. Edhe Arianën, fqinjën e dikurshme e ...
Full story
image

Variola Vera

tregim Gani MEHMETAJ variola vera    Më fillimin e verës, qytetin e mbërtheu hija e vdekjes. Qielli s'kishte asnjë re. Pas dimrit të gjatë e pranverës ...
Full story
image

“UDHËTIMI” I FUNDIT I BAJRAM CURRIT: DRAGOBI-KOLGECAJ-ZOGAJ-KRUMË…

“UDHËTIMI” I FUNDIT I BAJRAM CURRIT: DRAGOBI-KOLGECAJ-ZOGAJ-KRUMË… (Kujtime të bashkëkohësit, Ukë Arif Ahmeti) Nga: Ibrahim Hajdarmataj           arsimtar e publicist 1. Babai im, Ukë Arif Ahmeti-Hajdarmataj, i cili u nda ...
Full story
image

LITARI I MALLIT

  Klementi mbështet dorën në dorezën metalike të derës dhe s’i bëhet të ikë. Era e këndshme e kuzhinës, kurmi i ngrohtë i gruas e ...
Full story
image

PËRGJIGJE GURI NAIMIT D. ME DY POEZI “EROTIKE”

  NGA KALOSH ÇELIKU            Mik i nderuar, Guri Naimit D.! Titulli i librit me poezi: Zonjën Vdekje do ta marr për Grua, është protestë ironike. Zemërim ...
Full story
image

LULZIM BASHA, RRUGËTIM EURO-ATLANTIK

LULZIM BASHA, RRUGËTIM EURO-ATLANTIK - Lideri demokrat Lulzim BASHA -i ftuar Nderi në Ceremoninë e Inaugurimit të Presidentit Amerikan Donald TRUMP, më 20 janar 2017 në ...
Full story
image

RASTI HARADINAJ: URGJENCË KOMBËTARE

                     RASTI HARADINAJ: URGJENCË KOMBËTARE                                        Nga Frank Shkreli   Ndalimi i ish kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj nga autoritetet e Francës, në bazë të një urdhër arresti ...
Full story
image

PSE PO HARROHEN MARTIRËT ?!!

Nga Fritz RADOVANI:   PSE  PO  HARROHEN  MARTIRËT  ?!!       Don Kolec Prennushi asht le me 1 Janar 1902 dhe ka vdekë me 2 Korrik 1950. Ka vazhdue studimet ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1