Fatmir Terziu

Iliriana Sulkuqi, një tur promovimi me motivin “Paqe dhe dashuri”

Iliriana Sulkuqi, një tur promovimi me motivin “Paqe dhe dashuri”         Poetja dhe shkrimtarja Iliriana Sulkuqi mbetet unike në mënyrën e organizimit të aktiviteteve. Sa herë ajo
Full story

PSE E MBËSHTES LIGJIN PËR “PLEHRAT” ?

PSE E MBËSHTES LIGJIN PËR “PLEHRAT” ? Po përdor emrin që të gjithë politikanë e analistë e kanë në gojë, “plehra” , emër që kur e ...
Full story

DETYRIM, T’I NDEROJMË DHE TË SHRUAJMË PËR PRINDËRIT TANË…

DETYRIM, T’I NDEROJMË DHE TË SHRUAJMË PËR PRINDËRIT TANË…                (Rreth librit  “Adem Gllavica (Selimi) tregon…”) Nga: Prof.Murat  Gecaj       ...
Full story

Jepmë një puthje

Jepmë një puthje     Jepmë një puthje, Si dielli i jep detit, Kur shuhet drita e ditës. Një puthje Dhe errësira pa u ndjerë   Do t’i rrethojë verigat e galaktikës. Të më ...
Full story

PIKAT E SHIUT

PIKAT E SHIUT QAZIM D.SHEHU Më ngjajnë me lot të aratisur Nga syri i qiellit Ose frymën që sapo është nisur Nga tok drejt diellit.. Më ngjajnë e ç`nuk më ngjajnë Këto ...
Full story

70-VJETORI I MARTIRIZIMIT TË AVOKATIT MUZAFER PIPA

                                            Nga Frank Shkreli ”Si asht e mundun zotnij, që një trup gjykues, i cili për kryetar ka një ish-“teneqexhi”, (ishte fjala për Koçi Xoxen), ...
Full story

LUFTA PER NE UNIVERSITET

LUFTA PER NE UNIVERSITET Gezim Llojdia     Qyteti i Vlorës në jug të vendit është kryeqendra arsimore dhe kulturore e vendit. Dallgëzimet e historisë këtu kanë pasqyruar treguesin ...
Full story
image

NIMAN FERIZI, PISHTARI I ARSIMIT SHQIP

Kadri Tarelli shkruan:   NIMAN FERIZI, PISHTARI I ARSIMIT SHQIP Monografi nga Shevqet Canhasi Pak kohë më parë, Shoqata e intelektualëve “Jakova” në Gjakovë botoi librin: “Pishtari i ...
Full story

SIRTARI I KUJTIMEVE

POEZI NGA PËLLUMB GORICA     SIRTARI  I  KUJTIMEVE   I rëndë sirtari që mban kujtimet si në labirinte në të gërmova, mes lëndinave pyes gurët e udhët: Ku vallë fëmijërinë e harrova?!   Pse ...
Full story
image

Një "Çift të lumtur" që e vranë në gjumë?!!!

Një "Çift të lumtur" që e vranë në gjumë?!!!         Romani" Brenda një jete" të Eli Çollakut                   ( mbresa të një lexuesi) Nga   Përparim   Hysi    Miku im, ...
Full story

Nga Elbasani në Durrës

Nga Elbasani në DurrësTRE Kalorësit e Poezisë Kombëtare Shqiptare: Frederik Reshpja, Ndoc Gjetja dhe Betim Muça, vazhduan udhëtimin nen kujdesin shpirteror te kolegeve e artiseteve: ...
Full story

30 SHTATOR 1946 - 70 VJETORI I NJË MASAKRES TIPIKE KOMUNISTE

Nga Fritz RADOVANI:       ■HAPNI  DOSJEN  DR. AVOKAT  MUZAFER  PIPA ! DHE, SHIKONI KUSH JANË TERRORISTËT QË DEKORON QEVERIA SOT ! ■Të gjitha Partitë Komuniste kanë “LEVEN E ...
Full story
image

NJË DITË ME DASHIN, MËSUESIN E PARË TË SHQIPES NË GREQI

In memoriam NJË DITË ME DASHIN, MËSUESIN E PARË TË SHQIPES NË GREQI Shënime për mësuesit dhe mërgimtarët e Selanikut E kishim lënë të takoheshim në orën ...
Full story
image

TEKSTET

WALLACE STEVENS (1879 – 1955)       Wallace Stevens (Reading, 2 tetor 1879 – Hartford,              2 gusht 1955) ishte një                poet statunitens.     TEKSTET   I Joshje fustani, në orën e vonë Kafe ...
Full story
image

Hobi i një prodhuesi të pijeve alkoolike

Martin Markaj nga lagja Dardani e qytetit të Gjakovës, ka disa vite që merret me prodhimin e pijeve alkoolike. Këtë dhunti,e ka të trashëguar familjare ...
Full story

KRUSHQIT NUK BËJNË PAQË…

KRUSHQIT NUK BËJNË PAQË…               Lam Kukunja iku përsëri. Këtë herë i prishur në fytyrë, i vrarë dhe i heshtur. Dilo Jagodina, xhaxhai im, i vuri ...
Full story
image

PAK TOLERANCË POLITIKE, JU LUTEM!

                         PAK TOLERANCË POLITIKE, JU LUTEM!                                           Nga Frank Shkreli Për Shtetet e Bashkuara ky është një vit, që në ...
Full story
image

DRITË BREZASH

DRITË BREZASHE dua shumë gjyshin tim,i dua thinjat e bardha të tij,dua bardhësinë që ka në shpirt,në rrugën e jetës m'u bëftë dritë!E dua shumë ...
Full story

TË YJTAT THEKË GJER PËRDHE

TË YJTAT THEKË GJER PËRDHE   Pa shkruar mbeti strofa e fundit, muza m'u sos, shtrihem të fle. Sa i butë dysheku me Kashtën e Kumtrit, të yjtat thekë gjer përdhe.   Pa prerë ...
Full story

“KOSTUMET TONA KOMBËTARE DHE QENDRESA E TYNE!”

  Ky është një material i pabotuar më parë, por i mbajtur pesë vjet në arkivën time, sipas një kërkese të bërë z Fritz Radovani në ...
Full story
image

Në mjediset e ShB e Shtypshkronjës “Edlora”

Skicë: VIZITË “SUPRIZË” E POETES ALBANA PONARI, NË TIRANË…   Nga: Prof. Murat Gecaj 1. Radhët e kësaj skice modeste nuk përshkruajnë ndonjë ngjarje të rrallë, pra të padëgjuar. Përkundrazi, ...
Full story
image

Pos një pulle postare hungareze dhe Shqipërisë së viteve 56-57

Pos një pulle postare hungareze dhe Shqipërisë së viteve 56-57   Dr Fatmir Terziu   Ajo që kishte ndodhur vetëm një vit më parë në Hungarinë e vitit ...
Full story

Nje Ana Keranine e shekullit te 20

               Nje  Ana  Keranine   e  shekullit  te  20                   ( Persiatje ...
Full story
image

Kur dashurohet në vendin tim

                          Kur dashurohet në vendin tim Nga Fatmir Terziu   Kur dashurohet në vendin tim e para shpërthen gonxhja lulesë e çdo stinetumir simotrat e saj të rrathohen duar-duarnë Vallen ...
Full story
image

Edhe “Kënga Magjike” kërkon përvojën Arvizu

Edhe “Kënga Magjike” kërkon përvojën Arvizu   Ish-ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Alexandër Arvizu të dielën në ekranet televizive shqiptare, madje dhe një herë në ...
Full story

‘E zeza’- filozofia e ‘kiametit’ në veprat e Kadaresë dhe përçartja tek “Nobeli”

‘E zeza’- filozofia e ‘kiametit’ në veprat e Kadaresë dhe përçartja tek “Nobeli” Dr Fatmir Terziu   Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare, edhe këtë vit renditet ndër pretendentët e ...
Full story

Nga cikli me poezi "Kohë djalërie"

Nga cikli  me  poezi  "Kohë djalërie" Nga Përparim   Hysi 1.  NJë mikeje Tri sërë me urupa, varur mbi jelek Do ta pi me kupa, syrin se m'u tek Si e ...
Full story

A funksionon në Shqipëri shteti publik, juridik, demokratik dhe ekonomik?

A funksionon në Shqipëri shteti publik, juridik, demokratik dhe ekonomik? Nga Skënder S.KAPITI Këtë shkrim dhe këtë  pyetje po  e bëj duke pasur parasysh normativen, atë të ...
Full story
image

Pse dështoi një projekt që shënonte përfshirjen e arkitektit Robert Kote në planet kineze?

Pse dështoi një projekt që shënonte përfshirjen e arkitektit Robert Kote në planet kineze?     Si sot e 43 vjet më parë në sallën e madhe ...
Full story
image

Sofie Kastrioti: Duhet të bëjmë më shumë për njohjen e Skënderbeut

  Sofie Kastrioti: Duhet të bëjmë më shumë për njohjen e Skënderbeut   Sofie Kastriota, stërmbesa e heroit kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu ka rrëfyer për jetën e saj ...
Full story

BARI…

QAZIM SHEHU BARI… Nëpër shkulme shkulmëzo, o bar, Ul kokën pa pritur acar, Kur shikimet të përkëdhelin dhe hesht, Në aromën tënde thjesht. Shkulm nëpër shkulje ere, Shkulm nëpër tinguj potere. Ti shkulmëzo ...
Full story

QIRJAKO SAVA, ARTISTI

QIRJAKO SAVA, ARTISTI Nga Luan Çipi     Nga vetja kurrë nuk e ndava, Ishim të dy shokë, qysh fëmijë, Artisti, Qirjako Irakli Sava, Në vizion përherë më rri:   Fare i ri, u bë ...
Full story

Krijuesi mendjehollë

  Në vend të përkujtimit     Bedri TAHIRI   Krijuesi mendjehollë   ​​Ditën e vlerësojmë në mbrëmje                    dhe jetën në fund.           ...
Full story

VENDLINDJA, PJESË E PANDARË E JETËS DHE SHPIRTIT POETIK TË ALBANA PONARIT

                                                 Hyrje   VENDLINDJA, PJESË E ...
Full story

AMANI PUSHONI MË TË MERRENI ME LUFTËN PËR “PUSHTET”

        AMANI PUSHONI MË TË MERRENI        ME LUFTËN PËR “PUSHTET”   NGA KALOSH ÇELIKU         Amani, pushoni më të merreni me luftën për pushtet, kur ...
Full story

Për çfarë do flasi diaspora me kryeminstrin?

Ilir Levonja Për çfarë do flasi diaspora me kryeminstrin? Eshtë një pyetje që të vjen në parvaz të mëndjes. Ta mbush vështrimin. Por me lule gjëmbaçësh. Janë ...
Full story

MOS U ZINI, MAÇOKU NUK ËSHTË JUAJI...

  Fejton Pas tri dekadash, më në fund një lajm i gëzuar, hidrocentrali i Banjës dha kilovatët e parë të energjisë elektrike...Gjokset e politikanëve të parë të ...
Full story

A është Shqipëria sot një Kolumbi e vogël?

Ilir Levonja A është Shqipëria sot një Kolumbi e vogël?   Nevoja për punë, e ka detyruar shqiptarin të pranojë një sërë sfidash. Së pari emigrimin. Së dyti ...
Full story

MASAKRAT TRAGJIKE MAKABRE TË REGJIMIT KOMUNIST.

MASAKRAT TRAGJIKE MAKABRE TË REGJIMIT KOMUNIST.   Mëkatari narcizist Ismail Kadare Shkrimtari makbethist i mizorizmit enverist.            Sali Leka   Në tregimin me titull: “RRËFEHUNI MËKATARË RRËFEHUNI“ tregova disa fakte konkrete ...
Full story

Gëzuar Ditëlindjen Joseph DioGuardi

  Beqir SINA New York   Babai DioGuardi, Joseph Sr (Giuseppe) emigroi në Shtetet e Bashkuara nga Greci, Itali, në vitin 1929, kur ai ishte 15 vjeç. Familja ...
Full story

M I S H K A

  Mishka Svjetllovi atë prag pranvere ishte emigranti i parë që kishte kërkuar azil politik në qytetin e vogël buzë Sharontës. Tridhjetëvjeçari nga Rusia ishte shfaqur ...
Full story

Heshtja dhe errësira

              Heshtja dhe errësira   Nga Fatmir Terziu   Pasi hapësirat që hap janë të reja vende të vjetra, banuar nga e njëjta turmë deri tani të parealizuara dehje frymërash të ikura me dehjen ...
Full story

LETËR E HAPUR: Shkëlqesisë së saj Eleni Sourani, Ambasadore e Greqisë në Tiranë

Prof.dr.Resmi Osmani                                     LETËR E HAPUR              Shkëlqesisë së saj Eleni Sourani  Ambasadore e Greqisë në Tiranë Zonja ambasadore, shkak për këtë letër të hapur, u bë deklarimi Juaj ...
Full story

“NACIONAL – ÇLIRIMTARËT” E DUSHAN MUGOSHËS...

Nga Fritz RADOVANI:   “NACIONAL – ÇLIRIMTARËT”  E  DUSHAN  MUGOSHËS...     ■1946 – KORRIK – 70 VJETORI I DEKORIMIT NGA TITO...  KUR DO TË HAPET DOSJA E TRADHËTARIT ...
Full story
image

Me rastin e 103 vjetorit të kryengritjes popullore dibrane të 22 shtatorit 1913

KRYENGRITJA E DIBRANËVE E SHTATORIT 1913 NË SHTYPIN E KOHËS.   Me rastin e 103 vjetorit të kryengritjes popullore dibrane të 22 shtatorit 1913   Nga Abdurahim Ashiku, gazetar ...
Full story

Sportet luajnë rol të rëndësishëm në edukimin e shoqërisë

   Libri me titull “ Sportet në Skrapar’’  të autorit  Enver Cakaj, sjell një kronikë të zgjeruar  ku lexuesi i aposionuar dhe dashamirës i sporteve, do ...
Full story

Në gjurmët e kohëve , histori e krenari që shkruhet sot

Këndi i librit Xhevahir Cirongu     Është një kënaqësi e veçantë, që sot lexon pas kaq vitesh dekada libra të tillë, të cilët na japin krenari e fisnikëri, ...
Full story

“Ura e Mbretit Shën Luigj” të Thornton Wilder,

 “Ura e Mbretit Shën Luigj” të Thornton Wilder, Fitues Tre Herë i Çmimit Pulitzer Nga Teuta Mulaj               Ditët e fundit doli në qarkullim libri “Ura e ...
Full story

EMIN KAÇAKU U ZGJUE NË PËRMENDORE

    NGA BAJRAM ÇELIKU & DEMIR KRASNIQI   Heeej, nëpër male, fusha e kodrina Ka lind nana, shumë djem trima. Emin Çelikun, atë trim shqiptarë, O, që luftoi  fytas me ...
Full story

Në gjurmët e deklaratës së ambasadores greke

Në gjurmët e deklaratës së ambasadores greke Në faqen e internetit të datës 21 shtator, lexova analizën me titull “Sqarim ambasadores greke për kufirin, çamët dhe ...
Full story

TË PANDARË EDHE NË PËRJETËSI

Përvjetorët e krenarisë sonë kombëtare   Bedri TAHIRI   TË PANDARË EDHE NË PËRJETËSI Luftë...luftë...luftë...dhe prapë luftë. Një emër që denbabaden na përcolli nëpër vite e shekuj. Për të, më ...
Full story

"Dekorata" që mori mësuesi IBISH KELMENDI?!!! *

"Dekorata" që mori mësuesi IBISH  KELMENDI?!!!  * Nga   Përparim   Hysi Këtë shkrim e bëj enkas për gazetën "DITA". Dhe ja, përse? Si pensionist që jam, ora gjashtë e ...
Full story

Thërras

Thërras     Mos ma shihni pëllëmbën! Fati im fle nën lëkurë. Mbi të le të ndërthuren vijat, Zemra s’lodhet kurrë. Jam i mirë, se e ndjej dhembjen, Në mos qoftë gjer torturë. S’kam ...
Full story
image

Medet, s’ke një shtatore!

Medet, s’ke një shtatore!                                                           Sot u zhvillua përurimi i Institutit të Studimeve Historike “Lumo Skëndo” Duke qenë i pranishëm në këtë ceremoni, para ...
Full story
image

Minimalizmi, arti triumfues i poezisë së Kaltrina VB Hotit

   ( Vështrim kritik për vëllimin poetik " Puthja sekret" të Kaltrina VB Hoti )                          ...
Full story

PËR SHOKUN E RINISË, PROF.DOK. ALFRED XHOMO

FASLLI HALITI   ESE PËR SHOKUN E RINISË, PROF.DOK. ALFRED XHOMO Parcelat eksperimentale të Institutit të Kërkimeve Bujqësore «Ivan Miçurin», për krijimin e kultivarëve ose llojeve të reja ...
Full story

Duke u përciellë me një njeri të mirë

Duke u përciellë me një njeri të mirë  In  memoriam, GËZIM   TEKI  LIBOHOVA Nga  Përparim   Hysi     Dje përcollëm për në banesën e fundit një njeri me vlera ...
Full story

Vargu i ngrohtë i poetit Artur Shemaj

  Nga Prof.dr. Eshref Ymeri   Vargu i ngrohtë i poetit Artur Shemaj    ​Këtu e ca kohë më parë, poeti i talentuar, por i pabujë, Artur Sheme, më pati ...
Full story

Peshimi i mendjes

Nga Petrit MalushiPeshimi i mendjesMendje kam peshuar, jo pak,Një...,dhjetë..., njëqind, shumë,Tek të rritur edhe vocërrak.Punën të tillë e kam pasur unë.Dhe mendjepaktit, në shoqëriNgjiten, si ...
Full story

AGRON ÇUÇI

AGRON ÇUÇI Nga Luan Çipi   Kam pasur dikur një shokë të ditur, Ka vite që me atë nuk takohem dot, E mori vdekja, ashtu krejt papritur Më kot unë gënjehem, ...
Full story
image

BAJRONI NË TEPELENË

BAJRONI NË TEPELENË   G.Llojdia 1. Udhëtari dhe poeti në vitin 1809  ishte mysafirë i në kala. Në kullën jugperëndimore  qysh nga koha e regjimit të shkuar u vendos ...
Full story

Një zë intelektuali vjen nga Strasburgu

Prof. dr.Eshref Ymeri   Një zë intelektuali  vjen nga Strasburgu                   Njerëz që kanë arritur suksese në jetë, zakonisht nuk nxitojnë të flasin për sekretet e veta. Kjo ...
Full story

Duke kërkuar pak vend për veten

            Duke kërkuar pak vend për veten Nga Fatmir Terziu   Kjo është hera e parë që ndjej veten pa vend në vendin e vet.   Kjo nuk është nga jashtë, nuk ...
Full story

Martin Gjoka,krijues i parë i muzikës klasike shqiptare

Martin Gjoka,krijues i parë i muzikës klasike shqiptare Shkruan:Prof.dr.ac.Akil Koci,kompozitor-Artist i Madh     Kur dëgjojm muzikën e At Martin Gjokës kemi përshtypjen se jemi duke dëgjuar një muzikë ...
Full story

NJË FUNDVERË E TRISHTË

NJË FUNDVERË E TRISHTË   Mesi i gushtit i vitit 1997 pati edhe një ngjarje të pazakontë atë verë në plazhin tonë të vogël buzë Adriatikut. Një ...
Full story

“PAQE DHE DASHURI”- NGA SHKODRA NE ELBASAN

“PAQE DHE DASHURI”- NGA SHKODRA NE ELBASANNë qytetin tim të Bollokumeve do të bujtin me fjalën e tyre të pavdekshme poetët qiellorë Betim Muco, Frederik ...
Full story

NJOLLAT NË FUSTAN

Autorja Mina Çaushi, pas ribotimit të librit të suksesshëm me tregime: Hapi i një gruaje”, e palodhur, vjen me librin e ri me tregime, “NJOLLAT ...
Full story

ITALIANËT DHE SHQIPTARËT Një partneritet historik

FYI--Attached is our AACL booklet on the history of Albanians in Italy, in the Albanian language. We also brought copies in the Italian and English ...
Full story

MUZEU I NJË HISTORIE TË DHIMBSHME...

MUZEU I NJË HISTORIE TË DHIMBSHME...                                      Nga Frank Shkreli   ...... Dhe realizimi i një ëndërre 100-vjeçare.  Bëhet fjalë për Muzeun Kombëtar të Historisë dhe Kulturës Afrikano-Amerikane ...
Full story
image

Ka ndodhur... nga profesioni që të afron më shumë me Zotin se çdo profesion tjetër

Sindikata e mjekëve të Anglisë, kishte organizuar një ceremoni të madhe me rastin e diplomimit të mjekëve të rinj. Në këtë ceremoni, merrte pjesë edhe ...
Full story

Emri im nuk është Skënderbeu

Nga Gjon Keka :Kështu shkruan në "Monthly Packet" botim i vitit 1873: "Emri im nuk është Skënderbeu.Unë jam Gjergj Kastrioti, biri i Kastriotit i cili ishte ...
Full story
image

Kur takohemi me kolege e miq…

Kur takohemi me kolege e miq… Nuk eshte hera e pare qe publikoj ne Internet fotografi, me kolege e miq te mi te aferm. Gjthashtu, e ...
Full story

EVOLUIMI: PËRPLASJA ME JETËN

EVOLUIMI: PËRPLASJA ME JETËN        Dimë se nga bota inorganike, lindi bota organike. Mbas shumë kohësh, prej botës së gjallë, ose  botës shtazore, nisi një evoluim ...
Full story

HYSË HASA, NA SOLLI PËRSHËNDETJET E SHOQATËS “BIJTË E SHQIPES, NGA FILADELFIA…

Skicë: HYSË HASA, NA SOLLI PËRSHËNDETJET E SHOQATËS “BIJTË E SHQIPES, NGA FILADELFIA… Nga: Prof.Murat Gecaj 1. Ishte një takim i paralajmëruar, ky i mengjesit të ditës së sotme…Kolegu ...
Full story

Plakja

                      Plakja Nga Fatmir Terziu   Të shtunave, të dielave,                               në fundjavë rrëshkasim brigjeve të serta të ëndrrave e zhytemi thellë në përhumbjen e viteve.   Në gurgullimën e tyre të ...
Full story
image

Uvil Zajmi: Punimet e tim eti, Nexhmedin Zajmit, në Itali

Si iu vutë punës për të “zbuluar” jetën e babait tuaj në Romë? Ka qenë një pasion i imi ky ndër vite, por që u intensifikua ...
Full story

Udha e kryqit

Udha e kryqit     Jetova: qava, qesha, gjer shpirtin dhashë. Ëndërroja t’isha zog, të fluturoja nëpër botë. E në m’i prenë krahët, me kokën poshtë nuk rashë, Se nuk kam ...
Full story

Zbrazëtia, filozofia e panjohur e veprës së Kadaresë

Zbrazëtia, filozofia e panjohur e veprës së Kadaresë  Dr Fatmir Terziu Ndjesia e Ismail Kadaresë, ose më saktë ndjeshmëria e tij ndaj mjaft problemeve që trajton pena ...
Full story

LIQENI I DASHIT

LIQENI I DASHIT     Nga XHELADIN  GJONAJ       NEPER ALPET E SHQIPNISE KUDO BJESHKEVE TE MALESISE NE BJESHKE TE SHKELZENIT E GJEROVICES NE DOBERDOL  E NE BJESHKE TE SELBICES KA FAL ZOTI ...
Full story

NA MBLODHI MIKU YNË, HYSË HASA…

NA MBLODHI MIKU YNË, HYSË HASA… Nga: Prof.Murat Gecaj Këtu më poshtë po ribotojmë një skicë modeste, që është publikuar në muajin prill 2015. Lexuesi do të ...
Full story

PISTOLETA E MINISTRIT AHMET KRASNIQI NË KUKËS DHE FUAT RAMIQI

REXHEP SHAHU PISTOLETA E MINISTRIT AHMET KRASNIQI NË KUKËS DHE FUAT RAMIQI (fragment nga libri im në proces “Lufta ime për Kosovën”) 13 shtator 1998. Ora 15. Tre ...
Full story

Fenomeni arbëresh nën penën demoniake të profesor A. Shundi Inline image

Fenomeni arbëresh nën penën demoniake të  profesor  A. Shundi Inline image        1. Arbëreshët e Italisë, veprimtaritë e tyre, përbëjnë ndër shembujt etno - kulturor të ...
Full story

Tri analogji për zgjedhjet

Tri   analogji për zgjedhjet Nga   Përparim   Hysi Që në fillim, dua t'ju bëj të  njohur me statusin tim. Nuk jam politikan, por si qytetar kam bindjen time ...
Full story
image

Elbasani pos “rrotëllamës” së qejfit

Elbasani pos “rrotëllamës” së qejfit Dr Fatmir Terziu   E quajta “rrotëllamë” (të tjerë e kanë quajtur: rrotullamë; rrotë qejfi, karuzel), pasi dhe në origjinalin e arkivuar ...
Full story

Grupi i Vajzave të Tërbaçit

Grupi i Vajzave të Tërbaçit -Maket- Nga MSc. Albert Habazaj, studiues i etnologjisë dhe folkorit Dy fjalë hyrëse. Folkori femëror po e pasuron dhe e zbukuron hijshëm ...
Full story

SHTEGU PËR DALJE NGA RRETHIMI

SHTEGU PËR DALJE NGA RRETHIMI   NGA KALOSH ÇELIKU            Koha erdhi gomarit t’i zbresë Nastradini e t’i hipë Nastradinica. “Analistë” me këmbët dhe trutë në legen bëjnë ...
Full story
image

PASWORD

PASWORD Kur bie mbrëmja trurin e mbyll në qeli,ja heq të drejtën për të të menduar,portat e shtigjet që e çojnë tek ti,ja kyç me pasword ...
Full story
image

Do vij per pak

Do vij per pak Do vij per pak, do vij nga larg, Do vij per t'u takuar, Jam e permalluar!   Aroma e fushes te me freskoje Lulet e limonit  T’i prek ...
Full story

DU XHENAZEN KU KA MBETË

REXHEP SHAHU   DU XHENAZEN KU KA MBETË   (fragment nga libri im në proces “Lufta ime për Kosovën”)   “Rrezë Pashtrikut bie shi Po therret Hasi djemt e tij ... Qe kulmi ...
Full story
image

“Kur e përcolla ylberin”

Liri Rasha:  “Kur e përcolla ylberin” dhe  “Nusja me të bardha” me Silva Gunbardhin mbeten këngët më të kërkuara   -Kënga me Silva Gunbardhin mbetet një risi në ...
Full story
image

Tri poezi për vjeshtën

Tri poezi për vjeshtën   Nga Albert HABAZAJ             TË FALA NGA VLORA Vargje të lagura nga shirat e vjeshtës, Për në vise të largëta, guxoj të nis, druhem nga tetori, ...
Full story

Njerëzit mund të flasin një gjuhë universale, thonë shkencëtarët

Njerëzit mund të flasin një gjuhë universale, thonë shkencëtarët   Një studim akademik i kohëve të fundit ka zbuluar se fjalët e përdoruara për të përshkruar koncepte ...
Full story
image

5 epigrame

ILIAZ  BOBAJ    ( 5 epigrame)   1. PAS ZGJEDHJEVE Kërkojnë të drejtat e tyre dhe e ngrejnë zërin në qiell, ata që e shesin votën, për një thes me mielll.   2. KAFSHËT E ...
Full story

Arkeologu austriak zbuloi Dimalin ishte bir i një slloveni

Arkeologu austriak zbuloi Dimalin ishte bir  i një slloveni   Gëzim Llojdia 1. Hapësira ilire ka pasur një shtrirje të madhe ajo ishte diellore  me flakërimën e saj  se fshinë ...
Full story

KËRKIMI...

KËRKIMI... QAZIM SHEHU Ç`bën pranë detit bukuroshe. Ç`trishtim të kaplon, Mos dallga që hidhet majoshe E gjitha nuk të  gëzon? Ç` hapësirë të josh nga larg Kur horizonti i mbyll, Ky det mbetet ...
Full story
image

TELEGRAM NGUSHËLLIMI FAMILJES OSMANI

    Lajmi i hidhur se Shaban Osmani, ndërroj jetë, e muarëm me shumë hidhërim shpirtëror për ne bashkëpunëtorët e Shaban Osmanit dhe për të gjithë shqiptarët ...
Full story

SHKRIMTARI QATIP MARA DHE LIBRI I TIJ I FUNDIT

SHKRIMTARI QATIP MARA DHE LIBRI I TIJ I FUNDIT Nga Luan Çipi               Shkrimtari vlonjat Qatip Mara, në fillim të këtij viti, doli në publik me librin e ...
Full story
image

UNË DHE QIELLI

UNË DHE QIELLI (prozë poetike) Ti je për mua ajri i kaltër që më pushton, më tërheq drejtë vetes. Shpesh mbështillesh me një vel misterioz, ku unë ...
Full story

Letër falenderimi dhe mirënjohjeje Z. “Guri i Naimit” ose z.Dashamirës!

Vilhelme Vrana  Haxhiraj Letër falenderimi dhe mirënjohjeje Z. “Guri i Naimit” ose z.Dashamirës!      I nderuar Zoti Dashamirës!   Ju kam shprehur mirënjohjen time , duke iu drejtuar ...
Full story

Diskursi i pluhurit të artë të përjetësive

Diskursi i pluhurit të artë të përjetësive Dr Fatmir Terziu   Mesazhi themelor i vëllimit më të ri të poetit Agim Mato, “Mjeshtër i Madh”, i titulluar “Pluhuri i ...
Full story

Atje ku mbaron deti

Atje ku mbaron deti       Atje ku mbaron deti E nisa jetën time Edhe pse gjallë u ktheva, Më rridhnin plagë pas shpine. Se, si një dallgë qe jeta. M’u desh veç ...
Full story

Le t’i lemë të gëzohen Ramat. Detyra e PD, të shkul qeverinë

Deputeti i PD-së, Astrit Patozi ka komentuar humbjen e së djathtës në Dibër. Ai shprehet se humbja e zgjedhjeve në këtë bashki nuk e bënë ...
Full story

Arsimi nuk zhvillohet me nihilizëm, mllef dhe masa arrogante.

Dëgjoja sot fjalën e Kryeministrit dhe zëdhëneses së tij, ndërsa përpiqeshin të bindin një grup maturantësh se quasi-formula e re është vetëm për të mirët ...
Full story

MESELE DIBRANE PËR “KAUN” I VENDIT DHE “BUALLIN” E PRIZRENIT

  Kryetarit të ligjshëm të Dibrës Muharrem Rama (nuk e njoh nga afër) do ti jepja një këshillë mërgimtari që i djeg shpirti për Dibrën. E ...
Full story
image

Vizita - Meta në Britani, pritet nga drejtuesit e Grupit të Miqësisë

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta ishte për një vizitë zyrtare parlamentare ne Mbreterine e Bashkuar, shoqeruar prej znj. Arta Dade, Kryetare e Komisionit te Puneve ...
Full story

KRUSHQIT E HUMBJES NË DIBËR

REXHEP SHAHU   KRUSHQIT E HUMBJES NË DIBËR   Ju, që qartësisht për interest tuaja të shumëllojshme, të karierës, të biznesit etj etj., u ngritët nga Tirana dhe nga ...
Full story

Gafat e Isës

Faton MEHMETI Gafat e Isës       Pothuaje është bërë zakon qëe kryeminstri i vendit Isa Mustafa të bëjë gafe, qoftë në prononcimet për mediat apo edhe në faqen ...
Full story

Ikje

Ikje Astrit Lulushi    "Kur, o Katilinë, do të pushosh të keqpërdorësh durimin tonë? Sa kohë do të vazhdosh me këtë çmenduri? Kur do t'i vijë fundi kapardisjes ...
Full story

ALGONKUIN NJË MREKULLI NATYRE

 KRISTAQ TURTULLI                                                 ALGONKUIN NJË MREKULLI NATYRE                                                                 meditim                 Mëngjes. Qielli është i kthjellët dhe ajri i freskët verior të mbush mushkëritë. Ne jemi të çlodhur pas një ...
Full story

GURI I ÇMUAR

                 Resmi  Osmani                                                        Tregim                                                   GURI I ÇMUAR            1  Bledari qendroi para banakut.Vajza e recepsionit, ishte duke lexuar,u kujtua per vizitorin kur mbi te ra hija ...
Full story

Policja në Tiranë gjobit aktorin Robert Ndrenika

Aktori i famshëm shqiptar, Robert Ndrenika, i cilësuar si ndër pak aktorët më të mirë shqiptarë të të gjitha kohërave, është përballur me një police ...
Full story

Kuja

                    Kuja Nga Fatmir Terziu   Përrenjtë. Akorde të reja lëshojnë zgradhave fjetanakët e zgjuar kukojnë pak çaste nga muzika e tyre letargjike syhapjen.   Mbi kapakë të likenizuar shtojca myshkore zhgarraviten jetë mbi kreshta. ...
Full story
image

E PUTHURA E PARË

E PUTHURA E PARË “Azili, kjo shtëpi duket sikur është stacioni i fundit i jetës për të moshuarit...”     ...Kjo godinë e bukur është e ndërtuar me përkujdesje ...
Full story
image

Marubi i Fotografisë shqiptare i flet Botēs sē artit

Marubi i Fotografisë shqiptare i flet Botēs sē artit   Dr Fatmir Terziu     “Marubi, një Dinasti e fotografisë shqiptare: Nje Dinasti Fotografësh ...” me autorē Loïc Chauvin, Christian Raby, ...
Full story

BËJMË DASMË NË TIRANË TË ÇUDISIM GJITH DYNJANË ……

               BËJMË DASMË NË TIRANË TË ÇUDISIM GJITH DYNJANË ……                     ...
Full story
image

PËRSHTATUR PËR LËVIZJEN E KAFSHËVE

      Vlerat natyrore, vlerat mjedisore laujnë një rol rë rëndësishëm ne jetën e njerëzve dhe cdo gjëje të gajllë në ate ambient ku ata jetojnë.Kështu në ...
Full story

Dibra e Shukrit, miellit dhe Rrugës së Arbrit

    Albanian Stories Nga Rudina Xhunga Zgjedhjet në Dibër ishin zgjedhjet e miellit. Nuk ka rëndësi kush shpërndau miell, PS, PD, apo Bektashinjtë për Bajram. Rëndësi ka që u ...
Full story

MAFRA,NJE ENDERR PER PAQEN!...

LULZIM LOGU MAFRA,NJE ENDERR  PER PAQEN!... -Shënime udhëtimi- I Ndërsa hynim në avionin e linjës Tiranë-Frankfurt,një valë e të nxehtit të mesditës së Tiranës së fillimkorrikut, përzier me jehonën ...
Full story

NJË URIM I VEQANT PËR KRIJUESIN E VEQANT

Nga: Tahir Bezhani.   NJË URIM I VEQANT PËR KRIJUESIN E VEQANT   Sejdi Berisha,poet,publicist,romansier,dramaturg,eseist,me një bagazh të pasur  krijimtaire,me datën 09.shtator,të këtij vit,në orën letrare në Klinë, "Ora ...
Full story
image

E BEKUAR TI,STINË E DASMAVE

E BEKUAR TI,STINË E DASMAVE     ARTUR SHEMAJ    Romina Shemajt   E bekuar ti stinë e dasmave Na bashkon me fis e shokë, Ëndrra vajzash në krahë pegasi Fllad hyjnish bie në ...
Full story
image

Mos u mërzit Profesor Berti..!

Nga Julian Deda. Kam ndjekur me vëmendje situatën dhe tensionin mediatik të krijuar këto ditë nga dialogu mes Robert Ndrenikës dhe Mirela Kumbaros. Të them të ...
Full story

Bajagi baladë e Bricjapit

Bajagi baladë e Bricjapit   Nga Fatmir Terziu   “Dielli del tre herë në ditë”! Kështu e pati lexuar të shkruar në një nga librat e zverdhur të sëndukut ...
Full story
image

Shkodra është dhe djepi i lirisë

Shkodra është dhe djepi i lirisë nga Simon Mirakaj me rastin e 70 vjetorit të kryengritjes së Postribes. Te nderuar pjesmarres, jemi mbledhur sot në këtë cermoni ...
Full story
image

Cili je në të vërtet ti Blush, Ben “Rama”, Ben “Berisha” apo Ben “Prenga”?

Sa herë që Ben Blushi flet në parlament, populli edhe “i majtë” edhe “i djathtë”, apo në mes qoftë, braktis çfarë ka përpara kur ai ...
Full story
image

ARTI - URË BASHKIMI

ARTI - URË BASHKIMI -Në festivalin interkulturor në Riva del Garda- Bukuritë që na shpalosen bregut të Liqenit të Gardës janë të panumërta dhe befasuese. Rruga ndjek ...
Full story
image

Dilpoma Universitare

 - Mbete gjithë ditën në kompjuter, moj bijë - i tha e ëma kur hyri në dhomë dhe eci drejt saj.Ajo, si të mos kishte ...
Full story

Liria ime

Liria ime       Liria ime! Të kam dashur si t’ishe një gonxhe. Më sillje përherë ringjalljen. Edhe në më jepje ndihmën, Edhe pse brenda saj kishe ndëshkimin: Të mos shkoja gjëkundi, Të mos ...
Full story
image

KA GJITHMONË DRITË NË FUND TË TUNELIT

NGA PËLLUMB GORICA   KA GJITHMONË DRITË NË FUND TË TUNELIT    (Libri me tregime “Në fund të tunelit”, i shkrimtarit Burhanedin Xhemaili)         Jeta e njeriut është ...
Full story

Unë fshatar e birfshatari *

Unë fshatar e birfshatari  *        ( poezi)                    "Hajt, mor, Zoti të dhashtë!"                                  MIGJENI Nga   Përparim  Hysi Unë fshatar e birfshatari, mbillja grurë, po haja misër Kish vendosur "kumandari" ...
Full story

Ngushëllime familjes Përparim Muça

Ngushëllime familjes Përparim Muça   Sot u nda nga jeta nëna e mikut tonë dhe bashkëatdhetarit Përparim Muça. Nëna e tij, Alije Muça, shkoi në duart e ...
Full story
image

Në Dibër kalon Shkumbini

      Nuk është çështje e lumit fizik; çështja është se në Dibër po u vihet kufiri disa çështjeve themeli që janë zgjatuar nëpër jetën tonë, aq ...
Full story

Një ndalesë tek letrat e Zeqir Lushajt

Një ndalesë tek letrat e Zeqir Lushajt Dr Fatmir Terziu   Zeqir Lushaj, udhëtoi para pak ditësh mes kapakëve të gjashtë librave të tij më të fundit drejt ...
Full story

“Dhi e zgjebosur e bishtin përpjetë...”

“Dhi e zgjebosur e bishtin përpjetë...” Nga Fatmir Terziu   Majucka bumbashe e gishtit tregues iu fry në llumin e zi të filxhanit të kafesë. Dhe sa e ...
Full story
image

Dr. SADEDIN GJOKËS

Dr. SADEDIN GJOKËS Elegji nga Luan Çipi       Qielli qan, sa mbytet toka, Yjet, me shkreptimë flasin: “Nuk rron më Sadedin Gjoka!” Gurët e rrugës po plasin.   Kryemjek, stomatolog, Ku kish tjetër si ...
Full story

RRËFEHUNI MËKATARË RRËFEHUNI!

RRËFEHUNI MËKATARË RRËFEHUNI! TREGONI SI E KENI BURGOSUR SHKRIMTARIN SALI LEKA DHE 124 SHKRIMTARË MODERNISTË, HUMANISTE TË KULTURUAR DHE DEMOKRATAË TË BETUAR, TË ADMIRUAR NGA LEXUESIT. SALI ...
Full story

Ndihem i lumtur kur vijë në Shqipëri

    Nga Bashkim Saliasi   Ishte viti 2013. Miku im Viron Kona më bëri me dije se në mbrëmje në ora 7.00 kishte organizuar një takim me disa ...
Full story
image

MALET MBETUR JETIMË

MALET MBETUR JETIMË Ese nga Xhevair Lleshi   Aa, këtu jam në shtëpinë time tani! Mbajeni gojën. Malet janë drita ime, vera që pi përditë, shakaja që bëj me veten ...
Full story

Thjeshtësia dhe korektesa tek Flamur Delia dhe “Transport Express” UK-Shqipëri-UK

Thjeshtësia dhe korektesa tek Flamur Delia dhe “Transport Express” UK-Shqipëri-UK Dr Fatmir Terziu     I njohur dhe i mirënjohur tashmë nga i gjithë komuniteti shqiptar në Britaninë e ...
Full story

UNË SHES GJELA E JO PULA

  NGA KALOSH ÇELIKU          Vërtetë, tashti më në fund u binda se, një artist i lindur, e ka vështirë të mbijetojë në këtë shtet të “përbashkët ...
Full story
image

Shoqata Tomorri dhe ‘’Dielli i Tomorrit’’ në Durrës

Kulturë Shoqata Tomorri dhe ‘’Dielli i Tomorrit’’ në Durrës Dake Tusha @ Xhevahir Cirongu Prej shumë vitesh në Durrës është formuar shoqata kulturore atdhetare “Tomorri’. Si degë e ...
Full story
image

Kënga e Petro Markos për Halim Xhelon dhe dy vjersha të Halimit

  MSc. Albert Habazaj, sudiues, ish-halimxheloist Kur ishim të vegjël, në vitet 1967-1974, nxënës në shkollën 8-vjeçare “Halim Xhelo” të vendlindjes time, në Tërbaçin e dashur, drejtori ...
Full story

PËRJETIME TË TRISHTA

PËRJETIME TË TRISHTA, TË NJË POETEJE EMIGRANTE… (Botohet libri i Donika Çelës, “Lotët e dhimbjes”) Nga: Prof.Murat Gecaj 1. Tashmë, është e njohur se emigraconin dhe “plagët”, që ka ...
Full story

BALADA E UDHËS SË KTHIMIT

    Prof.dr.Resmi Osmani                                                 ...
Full story

Hijet

POEZI QAZIM D.SHEHU HIJET Aromë e pritjes gurëzohet Pragu djersin në rruzuj malli, Këtu dikur bukur jetohej Tani s`frymon frymë së gjalli. Hije lëkunden nga muret Sikur mezi presin të bien, Ti marrë era ...
Full story

Ismail Kadare sërish ndër favoritët për Nobel

Kur ka mbetur më pak se një muaj nga ndarja e çmimit Nobel për Letërsinë në vitin 2016, bastexhinjtë prej kohësh kanë përzgjedhur kandidatët kryesorë. Në ...
Full story
image

Mashtrimi me aeroportin e Kukësit

Pesë muaj pas miratimit të marrëveshjes me koncesionarin e Rinasit, nuk ka ende asnjë lajm se çfarë po ndodh me aeroportin e Kukësit. Qytetarët shqiptarë ...
Full story

Kapitët- shpirti i shqiptarizmës

Në 27-vjetorin e ndarjes nga jeta të atdhetarit Sabit Kapiti Bedri TAHIRI-GALICA Kapitët- shpirti i shqiptarizmës Përherë e më shumë po i besoj asaj thënies: Rasti është mbreti ...
Full story

Kish mjaftuar një vështrim

Kish mjaftuar një vështrim Kish mjaftuar një vështrim në fund të tunelit, Ku më shpuri ajo lojë vajzë-djalë. Qemë ngarkuar plot thjeshtësi. Vetëm me të i thyem komplekset e ...
Full story
image

LINDJA E ANSAMBLIT FOLKLORIK “DARDANIA”...

 Nga Haki ZLLAMI   (Me  valltaren Zade zymer MotinA)            Gjysëmgushti 1957.            Në Moskën e ish- BS, do të zhvillohej  Festivali  Folklorik Ndërkombëtar i Rinisë. Shqipëria do ...
Full story
image

AKUARREL POETIK

  Nga Pirro Loli     BEFASISHT IA BEHU VJESHTA   Një flutur e vogël zbriti nga hëna Dhe u ndal në gjethin e qershisë. Me këmbët e holla Filloi të vizatonte ...
Full story
image

Çdo bëhet vallë me shqiptarët po fituan Trump dhe Jeremiç?!

Të mos harrojmë se janë rreth 1 milionë serbë në SHBA, që mund të konsiderohen si mbështetës potencialë të Trump në votime, ku vetëm në ...
Full story

Petraqin e kemi në shtëpi...

              In memoriam, Petraq  Zoto Nga  Përparim     Hysi Vjet, në këtë kohë, kam qenë në llixhat e Elbasanit. Atje dhe më gjeti lajmi i ndarjes nga jeta ...
Full story
image

Shën Tereza, qortim qiellor dhe frymëzim tokësor

Nga Visar ZHITI … Nënë Tereza mbylli sytë përgjithmonë në Indinë e largët, ndërkohë qenia e saj e shenjtë sikur nuk pranonte të shplodhej, se edhe ...
Full story
image

Si e gjeta varrin e Pando Sinices ne SHBA

Si e gjeta varrin e Pando Sinices ne SHBA    Ka qënë një nga firmëtarët e Memorandumit, që gjashtë klerikë orthodoksë shqiptaro-amerikanë, me në krye Nolin, i ...
Full story

Kumbullime 'milionëshe'

Kumbullime ‘milionëshe’ “Ai ha kumbulla dhe ne na mpihen dhëmbët”?   Nga Fatmir Terziu I Kur ne jemi fëmijë, ne rrallë mendojmë për të ardhmen, por të ardhmen e ...
Full story

Një udhë pelegrine

Puntorie ZibaNë 106 vjetorin e lindjes së nënës TerezëNjë udhë pelegrine( Gonxhe moj, sa sy të mëdhenj kishn të sëmurët e tu)Me krahë të çlirëtudhëtoje ...
Full story

Lakander(e)

Lakander(e)   Si fillim me fjalën. Me këtë fjalë që përcillet nga kujtesa e fjalorëve për një njeri që shquhet si “karakter i lëkundur”, por që e ...
Full story

"Kambanë për Vetingun"

Ku pjerdh unë për ligje?!!!          "Kambanë për Vetingun" Nga   Përparim   Hysi Tek kjo rrëfenjë, nuk jam unë  protagonisti. Se , me të vërtetë, nuk jam aq trim ...
Full story

KARABURUNI, MAGJIA QË SFIDON ARKITEKTËT MË TË GUXIMSHËM

       KARABURUNI, MAGJIA QË SFIDON ARKITEKTËT MË TË GUXIMSHËM    NGA PËLLUMB GORICA        Udhëtimet jashtë Tiranës, në fundjavë, në gjirin e natyrës së mrekullueshme të ...
Full story

Dosja ODESSA

Dosja ODESSA   Astrit Lulushi   The Odessa File (Dosja Odessa) është një roman nga Frederick Forsyth, botuar në vitin 1972. Libri tregon historinë e një gazetari gjerman pas ...
Full story
image

Nuk vlen miqësia hipokrite e kafes me hile

Konferenca Mbarëkombëtare e Kllogjerit për Çamërinë, 3 shtator 2016 Kumtesë: Nuk vlen miqësia hipokrite e kafes me hile   Msc. Albert R. HABAZAJ Sekretar i Këshillit Ndërkombëtar për Çamërinë, ...
Full story

Nënë Tereza, një nga Elitat e mohuara nga Diktatura, sot shpallet Shenjtore

Vilhelme Vranari (Haxhiraj)             “Nënë Tereza nuk qe ndonjë perëndeshë, por një grua humane dhe me të mund të fliste çdonjëri. Nobelistja e parë shqiptare ...
Full story

Një poezi e panjohur më parë

Një poezi e panjohur më parë Dr Fatmir Terziu    Miq të nderuar po ju përcjell një poezi të panjohur më parë   21 Dhjetor 1880. Gazeta “Darling Downs Gazette ...
Full story
image

Lirim Deda

  NDAHET NGA JETA POETI YNE KOMBETAR LIRIM DEDA, në 31 gusht 2016 Jetëshkrimi Lirim Deda ka lindur në Nivicë të Kurveleshit, Tepelenë, më 16 shkurt 1936. Shkollën fillore e ...
Full story
image

Select list of interviews and articles on Mother Teresa's canonization:

Select list of interviews and articles on Mother Teresa's canonization:   G. Alpion, ‘Two miracles and 19 years later: why Mother Teresa’s journey to sainthood took so long’, The ...
Full story

Estetika, evoluimi dhe lidhja me shkencat e tjera të Filozofisë

Vilhelme Vrana Haxhiraj  Studim mbi filozofinë e Estetikës   Vazhdim ...  * Kalimi te Filozofia e hershme Moderne    Lindja e një rryme të re filozofike ishte Filozofia Politike që ...
Full story
image

DY FJALË PËR MIKUT E DASHUR, DR. SADEDIN GJOKA

Nga Luan Çipi     Dje, dt 1 Shtator 2016, pas disa operacionesh dhe vuajtjesh të mundimshme e të gjata, në moshën 81 vjeçare, na la dr. SADEDIN ...
Full story

Iliriana vlerësohet me Titullin "MOTHER TERESA"

Pas udhëtimit letrar “JETA SHËTIT NËPËR ËNDRRA...” poetja e mirënjohur, Iliriana Sulkuqi, autore e dhjetëra veprave me poezi, shënime kritike, libra e revista për fëmijë, ...
Full story
image

Shikimet e fundit

 Shikimet e fundit.   Shikimet e fundit më lanë pershtypje Nga pa fuqia shpesh herë dremisje, Mesazhe, keqardhje, dhuroje në ikje Ndoshta mendoje, kobin që po na priste.   Kthej kokën, kujtoi ...
Full story
image

Edi Rama u riprempton dibranëve premtimin për Rrugën e Arbërit por mandatit të tij po i vjen fundi

Edi Rama u riprempton dibranëve premtimin për Rrugën e Arbërit por mandatit të tij po i vjen fundi   Reagim i Grupit të Lobimit në lidhje me ...
Full story
image

ZONA MISTERIOZE E SHPIRTIT NJERËZOR

  (Romani “Shtrati 13” i Petrit Palushit)     Në romanet e Petrit Palushit ekziston një vazhdimësi tematike, e cila shfaqet dhe rishfaqet jo vetëm në rrafshin horizontal të ...
Full story

TAKIM ME QATIP MARËN NË VLORË

Fotografia si më sipër është e mikut tim Qatip Miftar Mara, mësues historie dhe krijues letrar, dalë në pension para disa vjetësh. Siç e shikoni, ...
Full story

Estetika, evoluimi dhe lidhja me shkencat e tjera të Filozofisë

                                                                                                  Studim mbi Filozofinë e Estetikës    Gjithësia me gjithë trupat, objektet e çdo gjë që ekziston në natyrë qysh nga lindja, jo vetëm kanë ...
Full story

SHENJTËRIA E TIJ, DIELLI…

SHENJTËRIA E TIJ, DIELLI… QAZIM SHEHU Ti diell më ngjateton E unë eci rrugës pa të parë, Ti diell ngrohtësi dhuron, E unë ftohtë kam marrë. Që të duash ty, sa ...
Full story
image

KURORË SONETI

    ( Nëna jonë Tereze[*])   I.   Në cikol blerimi vetveten e gjete Rrugë e gjatë në zemër të Dukagjinit Ku gjithmonë shpresa qiellin prekte Ngjeshur e bashkuar me velët e Drinit   Atë ...
Full story
image

Ndahet nga jeta poeti dhe publicisti i njohur, Lirim Deda

Ndahet nga jeta poeti dhe publicisti i njohur, Lirim Deda Jetëshkrimi Lirim Deda ka lindur në Nivicë të Kurveleshit, Tepelenë, më 16 shkurt 1936. Shkollën fillore e kreu në ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1