Fatmir Terziu

image

Poetëve të dënuar

Poetëve të dënuarDr  Fatmir TerziuUnë,nuk ju thashë tungjatjeta!As ristelat nuk desha të di se nga cilët pyje janë prerëas gozhdët në cilën fabrikë janë prodhuarstolat
Full story
image

KU HUMBËN GJITHË BURRAT?!...

Nga Robert MARTIKO:                                    (FOSHNJA HYJNORE  DHE  TRE  MAGËT MODERNË)                                                                             Dedikuar një individi të jashtëzakonshëm si At  Pjetër Meshkalla S.J.*, ...
Full story
image

PËR KOHËN, KUR “LIRIA ISHTE E MBËRTHYER NË PRANGA”…

PËR KOHËN, KUR “LIRIA ISHTE E MBËRTHYER NË PRANGA”… (Disa radhë, për publicistin dhe poetin Vezir Ukaj) Nga: Prof. Murat Gecaj           publicist e studiues     1. Ndoshta, duket ...
Full story
image

Doli nga "Milosao": "Poezia "haraçi" tjetër për kohërat në kohëbotën që jetojmë", botimi II.

Shtëpia botuese "Milosao" nxorri në qarkullim librin me studime për poezinë e poetes së mirënjohur Iliriana Sulkuqi, me autor profesor Fatmir Terziu të titulluar "Poezia ...
Full story
image

“MENDIM ESTETIK MBI LETËRSINË BASHKËKOHORE, AUTORË VLONJATË”

   Parimet dhe struktura, konceptualiteti i autorit Eqerem Canaj  në formulimin e librit studimor “Mendim estetik mbi letërsinë bashkëkohore”.   MSc. Albert HABAZAJ, poet, studiues, bibliograf       ...
Full story
image

Shënimet e panjohura të William Ralph Martin-Leake për tokën shqiptare

Shënimet e panjohura të William Ralph Martin-Leake për tokën shqiptare Dr Fatmir Terziu   William Ralph Martin-Leake (21 December 1865 – 14 November 1942) ishte një shkrimtar i ...
Full story
image

Në 20 vjetorin e rënies

Në 20 vjetorin e rënies                                        Mos e harroni Bujar Kaloshin                   Në përvjetorin e rënies së martirit  Bujar Kaloshi, nuk e di sepse m’u kujtuan ...
Full story
image

LULET E POLITIKËS

LULET E POLITIKËS   Politika, siç është parë, I pëlqen të gjitha lulet. Me lule futet në garë, Me ato ngrihet dhe ulet.   Edhe fjalën... e ka “lule”, Madje, “lule” erëmire. Çka se... ...
Full story
image

For New Policy Ban

UK consumers are receiving £150,000 life insurance policies for as low as £10 per month, one of the many success stories of a new policy ...
Full story
image

ABDULLA TAFA – PRINCI SHKËLQIMTAR I LETËRSISË MODERNE

SHPENDI TOPOLLAJ   In memoriam     ABDULLA TAFA – PRINCI SHKËLQIMTAR I LETËRSISË MODERNE   U bë një vit qyshkurse poeti dhe eseisti erudit Abdulla Tafa ka shkuar të flerë ...
Full story
image

Njollat

              Ajo i thoshte shpesh: - Me burrin, njëmbëdhjetë vjet, me ty trembëdhjetë. Ai e dëgjonte dhe s’bëzante. Aksidenti vinte, herë i trishtuar me lot e keqardhje, ...
Full story
image

"Fytyra e Vendlindjes" e DURO MUSTAFAIT

Portreti i Poetit zbukurohet me vargje për Vendlindjen                                              (ese) Nga  Përparim   Hysi Të shkruash për një Poet si Duro Mustafai, nuk është aq ...
Full story
image

SHKRIMTARËT QË NA ERDHËN NGA SUEDIA

Kadri Tarelli shkruan:   “Unë, nëse do të jetoja edhe një herë, do të punonja me shqiptarët dhe për shqiptarët”. Ullmar Kvik (Qvick)   SHKRIMTARËT QË NA ERDHËN NGA SUEDIA Si koleg ...
Full story
image

Atdheu i humbur

  Atdheu i humbur   ''Duro o zemër, duro...  Siç duron bora në male''  Jeronim De Rada  Natën e mbrëmshme shikoja një emison për ruajtjen e traditës arbërore bash aty në ...
Full story
image

Politikanët tanë peshkatarë

Politikanët tanë peshkatarë nga Andon Dede, Nju York                 Dihet tashmë nga të gjithë se peshkatarët dhe gjuetarët janë nga njerëzit që gënjejnë më shumë, por përgjithësisht ...
Full story
image

Trekëndëshi i mashtrimit Athinë-Beograd-Moskë

      Athina   Kriza e vitit 2008 që preku vende të ndryshme, zbuloi faqe botës natyrën mashtruese të shtetit grek në marrëdhëniet e tij me Bashkimin Evropian. Vitet ...
Full story
image

“KONFLIKTI ME VETVETEN”- VEPËR BASHKËKOHORE ME VLERAVE TË LARTA NJERËZORE

Vështrim libri:   Nga: Tahir Bezhani   “KONFLIKTI ME VETVETEN”- VEPËR BASHKËKOHORE ME VLERAVE TË LARTA NJERËZORE   (Sejdi BERISHA: ”Konflikti me vetveten”-ese & shkrime të tjera), botoi Club Kultura ...
Full story

PROF.KOLË TAHIRI: ME LIBRIN E PARË, PËR GJUHËN SHQIPE NË BELGJIKË…

    1. Për punonjësit e arsimit tonë kombëtar, emri i prof.dr.Kolë Tahirit, tashmë, është i njohur si një ndër personalitetet e dalluara të kësaj fushe jetike për ...
Full story
image

MOS RRI NË DHOMË KOT!

MOS RRI NË DHOMË KOT! Nga Luan Çipi     Jam në dhomë po meditoj Si ta shkruaj një tregim. Një muzikë në sfond dëgjoj, Radio e fqinjit, ulurin.   Tej në rrugë, po leh ...
Full story
image

Punoj ne baza vullnetare, pa pagë, pa kërkesa, dhe pa etje për t’u dukur ne media vizuele.

KEMI OBLIGIM KOMBËTAR QË TË SILLEMI M IRË DHE TË FITOJMË SA MË SHUMË SHOKË -thotë mësuesja, poetja dhe intelektualja shqiptare në mërgim Miradije Gashi në ...
Full story
image

Saranda e 1913 dhe Isadora Duncan

    Një artikull nga seria e atyre, që Dr  Olimpia Gargano studiuese italiane  ka shkruar për Shqipërinë  është edhe ai, që i përket Sarandës të  vitit  1913 ...
Full story
image

“Mont Blanc” dhe kujtimet për Përparim dhe Kristale Rama

“Mont Blanc” dhe kujtimet për Përparim dhe Kristale Rama Mal Berisha, Ish Ambasador i Republikës së Shqipërisë në UK dhe Republikën e Irlandës       Këto shënime rreth miqve të ...
Full story
image

ERDHI MBRËMJA

ERDHI MBRËMJA   Erdhi mbrëmja e lodhur siç vjen në emigrim, puna është punë si kudo në botë dhe djersa kundërmonjëse sado që t'i bësh me deodorant sqetullat, flak rrobat dhe futesh ...
Full story
image

“SPIUNI”

“SPIUNI”   NGA KALOSH ÇELIKU            Moti kohë, nateditë e vrisja mendjen sesi të shpetoj nga “miqtë” e mi dhe gratë “besnike”. Rrospitë meshkuj, që papritmas këmbën përmbi ...
Full story
image

DYZETË VJETORI I THEMELIMIT TË KF “BASHKIMI”- CËRVICË

  NGA BAJRAM ÇELIKU Sporti në fshatin Cërvicë dhe rrethinën e Kërçovës, ka një historik më vete. Edhe të parët tanë dikur janë marrë me sport, edhe ...
Full story
image

VETERANËT E LEKUT

VETERANËT E LEKUT Kur rridhet gjaku fushave,kodrave e bregut,kur shpindërroheshinjeta me vdekjen,vetetranët e sotëm të lekutnuk duronin krismën e dyfekut,Të mjerëve iu pat prishur rehatia,kush mësy ...
Full story
image

KUR PERZIHEN TUBACIONET...

Nga Fritz RADOVANI:     ●VETEM HAPJA E DOSJEVE I PASTRON TUBACIONET E ZEZA... U bane 25 vjetë që dy partite kryesore politike në Shqipni, vazhdojnë me mbushë ...
Full story
image

MIZAT

  Tregim           Kishte ardhur stina e diellit zhuritës dhe e mizave. Durim Kalbaj kishte sjellë një vrasëse plastike mizash, për të plotësuar paisjet e zyrës. Vrasësja i ...
Full story
image

HIDHESIA E PUTHJES

Ai përkuli kokën dhe e puthi fort, me afsh në buzë, vajza shtrëngoi sytë, ngriu, buzët e saj u vaditën prej lëngut të freskët dhe ...
Full story
image

VARROSJA E VIRTYTIT

VARROSJA E VIRTYTIT   Bota keqas është trazuar, Si një vullkan në veprim. Në çdo hap ka mëkatuar, Të ndryshoj e prish njerinë.   Lulet me ngjyra humane I ka vyshkur e rrëzuar. Veshur ...
Full story
image

DHE PAK...

DHE PAK...   Ne po fillojmë Për të mos mbaruar kurrë Me procesin e përjetshëm Të dashurisë                         Garlate (Lecco), 16 korrik 2016   SECILI NË MËNYRËN E VET   Kontribuojmë Në detyrat kryesore Të së lumes ...
Full story
image

SHTËPI E VJETËR…

SHTËPI E VJETËR… Aromë e pritjes lëviz gurët, Nën rruzuj malli pragu djersin, Tani hijet lëkunden nga muret Një fytyrë seç vjen në kujtim.   Në shkulm të etur të dëshirës Hapet ...
Full story
image

Hajdutët e historisë.

    DIKUR U VRAMË PËR HISTORI, SOT SEHIRXHINJ TË KËQINJ Mbrojtja e historisë dhe vlerave kombëtare, është një temë që rikthehet shpesh në vëmendje të opinionit publik, ...
Full story
image

Mbresa nga leximi i librit “5 Gjuhët e dashurisë”

    Përgjigjet mund t’i gjesh edhe në një barcoletë apo në folklore. Gjuha juaj e dashurisë ndryshon nga ajo e bashkëshortit ose bashkëshortes, po aq sa ...
Full story
image

NJË LIBËR I RI ME POEZI I DURO MUSTAFAIT

“FYTYRA E VENDLINDJES”   Nga Luan Çipi   Me vjershat e Duro Mustafait jam njohur qysh para 60 vjetësh, kur shkruante te “Drita” e “Nëntori”, përkrahë shkrimtarëve bashkëkohës të njohur ...
Full story
image

DINJITETI

DINJITETI * Nga Albert Habazaj   Qëndrimit fisnik të birit të Dukatit dhe nipit të Tërbaçit, shkrimtarit të mrekullueshëm Skënder Hasko   Kujt Ravena iu bë djep Për energjin’ diellore? Çfar’ i mori ...
Full story
image

Çmimi i "flliqur" i varfërisë

Çmimi i "flliqur" i varfërisë           Romani i Hatem Dervishaj "Çmimi i varfërisë"                         (ese) Nga  Përparim    Hysi     Sapo më ra në dorë romani i  Hatem Dervishjat "Çmimi ...
Full story
image

DERI KUR MË KËSHTU!

                                           Nga Frank Shkreli Sot, thirrjet e shqiptarëve të 25-vjetëve më parë, “Liri, Demokraci” dhe e “Duam Shqipërinë si e gjithë Europa”, duken tani si një ...
Full story
image

Terrori psikologjik i padrejtësisë përbën kërcënimin më të madh për shqiptarët

    Nga Skënder S.KAPITI   Padrejtësitë e politikës dhe të  drejtësisë janë krimet më të rënda në një shtet.   Këto janë prezent dhe dominojnë gjithë shtetin dhe ...
Full story
image

Akujt e mërzisë

    Thëngjijtë  e kujtesës   Në vatrën e kujtesës afrohet syri im mendimet djegin shputat mbi thëngjijtë e saj   Malli për ty një gacë ka mbërthyer duke i shkundur nga supet hirin e viteve   Derdhen prej ...
Full story
image

Sa shumë kohë e humbur

Ilir Levonja     Nga janari i vitit 2015, e deri këtë mesnatë korriku, u deshën plot nëntëmbëdhjetë muaj. Një e kohë e humbur tmerrësisht keq. Një kohë ...
Full story
image

Letër e hapur Drejtuar: Zotit Donald Lu Ambasador i Shteteve të Bashkuar të Amerikës

Shoqata Antikomuniste e të Përndjekurve Politikë  Demokratë të Shqipërisë    Dega   Tiranë   Nr. 5  Prot Tiranë, më 21 korrik 2016 Letër e hapur   Drejtuar: Zotit   Donald   Lu; Ambasador i Shteteve të Bashkuar ...
Full story
image

KËMISHËN E GJARPRIT HOQI

KËMISHËN E GJARPRIT HOQI Seç na i doli namisi i të dilte prej dheut,donte të bëhej emër sikur Skënderbeu,lakmia për pushtets'i la kund vend,këmishën e gjarprit hoqiu ...
Full story
image

SHEFKI STUBLLA - INTELEKTUALI QË ZBULON SHPIRTIN E POPULLIT

      Ndodh shpesh që emri i njeriut të shprehë në mënyrë tepër të koncentruar vetitë dhe cilësitë e atij që e mban. Kështu është dhe me ...
Full story
image

Botim i fundit i shkrimtarit Pierre-Pandeli Simsia

Shkrimtari Pierre-Pandeli Simsia del para lexuesit me librin e tij më të ri, vëllimi me tregime: "OH, SA SHUMË PO VUAJ!" Fragment i shkëputur nga libri: "... Një ...
Full story
image

Ditari i së dielës” i poetit dhe avokat Sami Velcanit

    1. Libri me poezi : “Ditari i së dielës” i  poetit të mirënjohur,avokat Sami Velcani,është një zë i  veçantë plot muzikalitet,rimë dhe ritëm. Autori  ka një vizion të vetin ...
Full story
image

Qenkan me Hënë!

                    Qenkan me Hënë!   (Kur fëmija i sapolindur pa bajonetën tek koka... e nga plumbat ra mbi të nëna u çmend Globi, u bë lëm gjaku Kosova qau ...
Full story
image

HISTORIANI I DIMENSIONEVE THELLUESE

  MUHAMET SHABANI, HISTORIANI I DIMENSIONEVE THELLUESE Rreth librit "Politika ekspansioniste e shteteve ballkanike ndaj trojeve shqiptare" Nga Bajame Hoxha- Çeliku, Tiranë.      Kohët e fundit më ra në ...
Full story
image

PASDITE E LODHUR KORRIKU

                      PASDITE E LODHUR KORRIKU   U tërhoq vapa e ditës dhe i la panjat të marrin frymë, nën kurorët e tyre poshtë ballkonit uturijnë makinat që kthehen mbështjellë me vapën dhe djersën ...
Full story

NOSTALGJI, PËR VITET E STUDIMEVE UNIVERSITARE...

Skicë: NOSTALGJI, PËR VITET E STUDIMEVE UNIVERSITARE... Nga: Murat Gecaj 1. Nuk është rasti i parë as nuk do të jetë i fundit, që nga koha e mbarimit të ...
Full story
image

DY VËLLËZËR SHQIPTARO-AMERIKANË NË ZYRAT MË TË LARTA TË PENTAGONIT

   Nga Frank Shkreli  Organizata amerikane Partneriteti për Shërbimin Publik (PSHB) ose anglisht The Partnership for Public Service, është një ent jo fitimprurës me qëndër në ...
Full story
image

Reforma në Drejtësi – farsa e radhës e politikës shqiptare

    nga Andon Dede, Nju York   E ashtuquajtura “Reformë në Drejtësi” prej kushedi sa kohësh ka qënë dhe mbetet tema e ditës në Shqipëri. Vlerësimet për të ...
Full story
image

Kush nga Skenderaj inicoi rrugën e Kosovës drejt Evropës si përgjigje ndaj programit për kolonizim në Shkurt të vitit 1990

Gjurmëve të shtypit të kohës:   Pas kongresit të 14 të LKJ (Lidhja komuniste e Jugosllavisë), në Janar  të vitit 1990, kur edhe ndodhen mospajtime te ...
Full story
image

Fal familjes Kapiti, Drenica frymon edhe në Dyrrahun antik

  Opinion rreth librit të Bedri Tahirit “Atdhetarizmi jeton në përjetësi” Me  rastin e 60 vjetorit të lindjes, i uroj zotit Bedri Tahiri, Jetë të gjatë lumturi ...
Full story
image

FIERZA-NJË STACION PER T’U NDALUAR TË GJITHË SHQIPTARËT!

 – Reportazh nga TAHIR BEZHANI Edhe ëndrra realizohet kur je këmbëngulës në realizimin e saj. Ka shumë vite që bluaja idenë për një vizitë në ...
Full story
image

XHAKETA E DALË BOJE E “TOPOLAKUT”

Opinion Nuk e di pse më ka ngelë gozhdë në tru ai moment i rëndomtë i jetës sime dhe nuk e shkul dot. Ishte vitit kur ...
Full story
image

Shqipëtarët e prekur me Sindromën e Stokholmit

  Në gusht të vitit 1973, një tentativë e dështuar për të grabitur bankën “Kreditbankën” në Stokholm të Suedisë përfundoi në marrjen peng të katër nëpunësve ...
Full story
image

Veza e ‘drejtësisë’

E pakta që mund të ndihim në përshtajen e Muajit të Drejtësisë është ajo që vjen nga larg, sigurisht në varg. Ju përshëndes miq, deri ...
Full story
image

OFICERI DINJITOZ QË U BË SHKENCËTARI I MEKATRONIKËS

   (Rreth librit “Konstruksione të automjeteve moderne”)           Ndofta ashkush më mirë se matematikani dhe fizikani francez Rëne Dekarti, vepra e të cilit në fushën ...
Full story
image

Për hir të Drejtësisë!

Për hir të Drejtësisë!     Drejtësia?! “The Federalist” në numrin e saj të 51-të shkruan se “Drejtësia është fundi i qeverisë. Është fundi i shoqërisë civile. Ajo ...
Full story
image

APOLOGJIA E SHKRIMTARIT TË DASHURUAR ME DRITËN...

       ( Përshtypje dhe mbresa gjatë leximit të romanit “SHOKU    HIÇ “ të shkrimtarit N.Abilekaj )   Romani në fjalë përfshin një periudhë kohore 70- 80 ...
Full story
image

“Ngjalëza” e pritmërisë

.     Pritmëria.Orari 8:00-14:00.Dera hapej dhe mbyllej.Mbyllej dhe s’hapej. Nuk hapej pa u dëgjuar nga brenda zëri bubullues I punonjësit të vetëm të asaj zyre, ...
Full story
image

Kusure, o Laska i zi !

Nga  Përparim  Hysi   Aty mesviteve '70-të, ferma jonë, një nga më të mëdhatë në vend, kish nevojë për fuqi punëtore. Dhe, pikërisht atëherë, erdhën nga ...
Full story
image

ORA E BJESHKEVE,SELIM BUBRRECI!

  Një mëngjes të nxehtë fundqershori 2016, kur po bëhesha gati të nisesha për një udhëtim të gjatë, një zile e zgjatur telefoni, mjaft e hershme, ...
Full story
image

Ku ta dija unë i varfri se armiku ishim ne

Ilir Levonja     Fetullah Gylen, predikuesi i komunikimit ndërfetar, është sot i akuzuari me emër për grushtin ushtarak në Stamboll. Ai jeton prej më shumë se 20 ...
Full story
image

“KËTU, UNË KAM ATDHEUN E DYTË SHQIPNINË..!”

    1944 – DOSJA NR. 1885: ●“Jo, nuk vij me ju, mbasi nuk kam ardhë në Shqipni per qellime politike, as ushtarake dhe as, si pushtues. Këtu ...
Full story
image

Flet deputetja e PD-së, Mimoza Hajdarmataj

  Intervistoi: Redjon Shtylla Opozita i mbetet besnike paketës së reformës në drejtësi, ku roli i ndërkombëtarëve duhet të jetë ai vëzhgues dhe pjesë e procesit. Siç ...
Full story
image

Një SOS

  Një SOS poeti besoj se ia vlen, Është i sinqertë, nga ankthi shpërthen, Kur dashuria nga shpirtrat nis-del, Kur shkon kuturu, si varka pa vel Atëherë dhe poeti s’arrin ...
Full story
image

Nuk i kuptuam zogjtë

            Nuk i kuptuam zogjtë Nga Fatmir Terziu   Kur nuk i kuptuam zogjtë, kur na çukitën të urritur farën e ugarit të parë, vërshuam gurë mbi ta.   I qëlluam papushim mysafirët ...
Full story
image

Një lap(A)s pa karbon

                              Një lap(A)s pa karbonNga Fatmir Terziu Toka nuk e njeh foshnjërinë tuaj të mblatuarnuk ka asgjë, anonim ...shpirt i alkoolizuar. Zhgarravit shpirtrat e pëlqen ofshamën ...vertebra të ...
Full story
image

Nga “borxhet” te “Borxhet”…

(nuk di ku të fshihem…Sado që u mundova të gjej një strofkull vetëm për vete… Kjo folezë (si zogu brenda një fete buke), nuk do ...
Full story
image

PARTY CRASHERS[1] NË PRESIDENCËN E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË

Incident në Presidencë me Party Crashers të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Shqipërisë.Të dashur miq.Para disa ditësh Presidenti i Republikës, Sh.T z. ...
Full story
image

E PAFAJSHME:… (Falje publike)

E PAFAJSHME:… (Falje publike)E pafajshme për kohën (sistemin) që jetova (të cilin e përjetova me të gjitha dashuritë- utopiste, idealiste, të vërteta dhe gënjeshtra…);E pafajshme që ...
Full story
image

Në krahët e poezisë

          Tё respektuar mёrgimtarё qё kёto ditё na begatuat ekonomikisht, shpirtёrisht e emocionalisht! Tё nderuar tё pranishёm: qytetarё, mysafirë, krijues, zyrtarë komunalë, adhurues tё fjalёs sё ...
Full story
image

MUGËTIRË

    Ç’digjet vallë brenda meje, mos gjë zemra ka marë flakë? Shtrydh mbi gjoks tufët e reve, rrjedh shiu ditë e natë.   Shkelmoj pyllin. Jam kal’i erës, e fryj  lumin cep ...
Full story
image

Për intelektualin pukjan Halil Hoxha

HALIL HOXHA,PORTRET I NJERIUT TË MIRË   Nga Qazim Shehu Të flasësh për një njeri ,gjithmonë është mirë,cilido qoftë ai,sidomos sot në këtë kohë kur virtualiteti dhe rendja ...
Full story
image

Në shkollën 9-vjeçare “Vëllazërimi” erdhën shkrimtarë nga Suedia

  Ishim lajmëruar më parë nga miku im dhe i shkollës sonë shkrimtari Viron Kona për ardhjen në shkollë të një delegacioni me shkrimtarë nga Suedia. ...
Full story
image

Lajme nga Stambolli

      Minutë pas minute, lajmet që vijnë nga Turqia flasin për rritjen e numrit të të arrestuarve dhe të viktimave. Ndërkohë një dalldi e madhe njerëzore ...
Full story
image

EMRIN GAZETARE MA DHA NJOHJA ME TERRENIN…

   1.Jemi takuar rastësisht, gjatë veprimtarive kulturore e letrare në kryeqytet. Por, më e rëndësishmja për mua ishte kur, një vit më parë, bëmë bashkë një ...
Full story
image

Athanasi me gjuhë arkaike i flet libyrtësië së kohës moderne në tregimin

    Ujërat e çmendura ose manjake të detit “Jon” dhe “Kompleksi Elektra” Para pak ditësh tek Faltorja Jonë e Përbashkët e Dijes “Fjala e Lirë” më tërhoqi ...
Full story
image

PËRSE?...

Duke parë e përjetuar tmerrin në Nice, Francë.   PËRSE?...   Pse kjo kohë, kohë e marrë, Nuk mbjellë lule, por të vrarë?!...   Përse festa bëhet mort E gjaku lahet me lotë?!...   Nga ...
Full story
image

Pazërat

                      Pazërat Nga Fatmir Terziu   Kujdesu për zërin e mekur erërat zbresin kordave me ithtinë mesditë, në kith të perëndimit kur përkunden lindjet mesnatë! Kujdes mesnatës! Pra, pazërat buisin fort çdo pjellë fytit të tharë farkën e ...
Full story
image

Nëna ime!

Kur lind djelli me  rrezen e par mbi agim.Aty  afer  pulazit timAjo rreze me ngroh  shpirtin tim.Bashk me rrezen e par lind dhe kujitimi per ...
Full story
image

DY VËLLIME ME POEZI NGA BESIM XHELILI

    Pas botimit të dy veprave të fundit, vëllimit poetik “Besa” dhe romanit të tij të parë “1803”, që dolën nga botimi në mars të këtij ...
Full story
image

HEROI I POPULLIT PERLAT REXHEPI

  Vlonjati Perlat Rexhepi u bë i njohur në Shkodër e në  mbarë Shqipërinë, me aktin e tij sublim, krahas shkodranëve Jordan Misjes dhe Branko Kadies, ...
Full story
image

“KRUSHQIT” SHKOJNË E VIJNË NGA ROMA NË ATHINË ? !

  Këto “krushqi” pa “nuse”, pa një “grusht shtetit që s’bëzan” rrezik të kthehen në ekskursione turistike të krerëve të tubimeve!!! “Krushq” i quajti në prezantimin e ...
Full story
image

Balada e luleve

  Një vështrim mbi novelën “Rënkime shpirti” të Zenepe Lukës Pena mjeshtërore e zonjës Zenepe Lukës , ka derdhur nga shpirti një novelë të mrekullueshme të titulluar ...
Full story
image

Në Big Brother Edi Rama dhe Lulzim Basha

      Ka pak orë që përmes ambasadorit të saj Amerika u foli shqiptarëve. Po e theksoj, shqiptarëve. Një pjesë e vendosmërisë së saj vijon si më ...
Full story
image

“DHEMBIN DEGËT E SHQYERA”, PEMË E BUKUR POETIKE NË ATDHEUN ESTETIK TË SHKRIMTARËVE SHQIPTARË

  Poeti Albert Habazaj vjen me filozofinë poetike të kohës lëvizje si vlerë e rrallë poetike në kulturën qytetare, brenda Shqipërie dhe në diasporë Nacionalisti Maliq Koshena, ...
Full story
image

Nderim për Zef Zorbën

E kam njohur poetin Zef Zorba. Për këtë kam qenë fatlum. Takime të tilla, mbesëlënëse, sikur nuk vijnë shpesh në jetë. Qenë të përveçme.Takimi im ...
Full story
image

Rikthimi i Ifigjenias

  LEXO KETU               JANI RICO (ΓΙΑΝΝΗΣ ΡΙΤΣΟΣ)Rikthimi i Ifigjenias  (1971-1972)Fragmente. ...Avull  luanët e gurtë të portës në qoftë se u frynëzhvendosen, ikin dhe porta nuk biesepse  portë nuk ka  të ...
Full story
image

HASAN NEZA, KUADËR I AFTË DHE I PËRKUSHTUAR PËR ARSIMIN TONË KOMBËTAR

  Kujtim e nderim:   Nga: Prof. Murat Gecaj          publicist e studiues   1. Kur po i shkruaj këto radhë, për një koleg e mik të mirë dhe të paharruar, sjell ...
Full story
image

HARPA E MERIDIANËVE

HARPA E MERIDIANËVE   Paskam lindur të shtegtoj  me dy pasaporta në xhep, njëra e kuqe, tjetra blu, dy barkushe të zemrës që s'ndahet më dysh, jam mërgimtar i kurrëmërguar dhe emigrant nga ...
Full story
image

Paralele kuvendesh midis Anglisë dhe Shqipërisë

  Paralele kuvendesh midis Anglisë dhe Shqipërisë   Disa orë më parë, David Cameron lëshoi postin Kryeministrit në Britaninë e Madhe. Ai erdhi në pushtet si lideri i ...
Full story
image

POEZI NGA PËLLUMB GORICA

MIK ME DETIN       MBRËMJE BUZË DETIT   Hareshëm sonte kjo shëtitore: dritë, ajër, duket gjithë jetë, zagushi e magji shpirtëtore, afshin e nxehtë e flaka në det.   Freski kaltëroshe çdokujt ...
Full story
image

Islami: Rama është kundër reformës, ja dosjet që e trembin

      Intervistoi: Redjon Shtylla Përpjekjet e fundit për të zgjedhur ngërçin mes maxhorancës dhe opozitës mbi draftin e Reformës në Drejtësi, kanë përfshirë dhe Shtetet e Bashkuara ...
Full story
image

Ngjela: Berisha, Millosheviç! Kundërpërgjigjja amerikane, e ashpër

    Avokat Spartak Ngjela i cili vijimësisht është treguar mjaft i ashpër me PD-në për qëndrimin e saj lidhur me reformën në drejtësi, ka reaguar sërish ...
Full story
image

“Poezia, “haraçi” tjetër për kohërat në kohëbotën që jetojmë"

Këto ditë del nga botimi libri studimor i Dr Fatmir Terziut, Botimi i II, “Poezia, “haraçi” tjetër për kohërat në kohëbotën që jetojmë" (Duke studiuar poezine ...
Full story
image

KUR BËHET FJALË PËR TË JETUAR

                     NË  NJË SPIRALE TË RE TË JETËS... (Rreth novelës ‘‘Lisiana’’ me autor shkrimtarin Myrteza Mara)   Më bëri veçanërisht ...
Full story
image

MONOLOG I BUJAR KAPEXHIUT

MONOLOG I BUJAR KAPEXHIUT Ese nga Xhevair Lleshi ... Përmasat ku jemi ftuar të luajnë janë të ngushta, se e tillë është skena e shoqërisë sonë, bërë ...
Full story
image

Përtej fjalës “gossip” dhe çmimit të tij në mjedisin shqiptar

Përtej fjalës “gossip” dhe çmimit të tij në mjedisin shqiptar Dr Fatmir Terziu   Gazetari kryesor i ITV, Televizonit numër 2 të Britanisë së Madhe, teksa intervistonte një ...
Full story
image

“Enaugh is enaugh!”

“Enaugh is enaugh!” Gër-gërr-vish për të s’fi(t)uar! Dr Fatmir Terziu   Pagjumësia e ditëve me reformatim të reformës në Drejtësi ka shtuar zërrat dhe gër-gërr-vërret në muret e fasadat ...
Full story

TRADITA TË FSHATIT CURRAJ I EPËRM, PËRMES NJË LIBRI…

TRADITA TË FSHATIT CURRAJ I EPËRM, PËRMES NJË LIBRI… Nga:Prof.Murat Gecaj          publicist e studiues 1. Fshati Curraj i Epërm është ndër më të njohurit, jo vetëm në krahinën ...
Full story
image

“Djalli vishet në Prada”

  Pardje, e dielë. Sapo zonja Nuland kishte mbërritur, lajmi hapi veshët:  “Çfarë ka në paketën amerikane për Drejtësinë?”. Akoma po përtypej kureshtja për Paketën, kur ...
Full story
image

KUSHT PËR DALJE NË ZGJEDHJE TË LIRA DHE DEMOKRATIKE

    NGA KALOSH ÇELIKU            Partitë Politike Shqiptare në IRJ të Maqedonisë në pushtet e opozitë (me “besë” e pa besë), koha është sot të ngulin këmbë, ...
Full story
image

Postmodernja dhe struktura postmoderne e idesë së trajtimit të fëmijërisë mes përrallës

Postmodernja dhe struktura postmoderne e idesë së trajtimit të fëmijërisë mes përrallës (Reth librit të ri për fëmijë të Vranarit, “Shoku im Arushi”) Dr Fatmir Terziu   Shkrimtarja Vilhelme ...
Full story
image

Ky vëllim me proza të shkurtra, i parashtruar me gjuhë artistike mjaft lakonike

Në shënimin e tij në kopertinën e kësaj përmbledhjeje të re me tregime e rëfenja, redaktori, Prof.Dr. Zyhdi Dervishi, ka shkruar: “Ky libër i Sazan ...
Full story
image

AKOMA I TREMBEN DHE E URREJNË GJERGJ KASTRIOTIN SKENDERBEUN!

 NGA  KRISTO  ZHARKALLIU         Para disa vitesh një intelektual grek deklaroi (dhe shkrojti)se Aleksandri i Madh nuk ishte  veçse një kriminel,  vrasës i popujve. Ai paraqiti ...
Full story

Presidence e madhe me presidente te vegjel

                            Ngjarja  me  e rendesishme  e historise politike  boterore ka  qene lindja  e  republikes  , nga  hiri i  mbreterise ...
Full story
image

Sot ti socialist

    Sot partia socialiste feston 25-vjetorin e krijimit. Duhej ta kish bërë këtë një muaj më parë. Por nuk e bëri! Kjo për ato arsye që ...
Full story
image

Themelim apo ndërrim emri?!

Nga Prof.dr. Eshref Ymeri                   Përmes faqes së internetit “Lapsi.al” të datës 11 korrik 2016, u njoha me ftesën e mëposhtme që Kryetari i Partisë Socialiste ...
Full story
image

DON SIMON JUBANI (1927 – 2011)

  NGA GJON LJARJA: 4  NANDOR  1990 T’ kjosha falë Zot’ i vertetë T’ kjosha falë unë Ty, o Zot Shka po ndodhë n’ Fushë t’ Rrmajit sot? ...
Full story
image

PLAGOSJA E KUJTESËS

PLAGOSJA  E  KUJTESËS               Në fillim të qershorit (2016), Moikom Zeqo më dërgoi librin me poezi “Plagosja e Kujtesës”.        Një vit më parë më kishte dërguar “Miscellanea 10”, për të ...
Full story
image

QASJE MULTIDIMENSIONALE NJË FIGURE TË PËRVEÇME KOMBËTARE

Shkruan: Xheladin Mjeku   Dr Fatmir Terziu: “PËRPARIM RAMA, EMËR GLOBAL I ARKITEKTURËS BASHKËKOHORE”,  2016         Të rrugëtosh një “jolineareje” kaq të gjatë, të mundimshme, por edhe të ...
Full story
image

“Brexit” dhe për një Ambasador shqiptar në Londër

“Brexit” dhe për një Ambasador shqiptar në Londër Dr Fatmir Terziu   “Brexit” tashmë ka filluar të komentohet ndryshe. Pas rezultatit të tij, tashmë të njohur, Britania e ...
Full story
image

Kohë djalërie

  Kohë djalërie/ 1       (cikël me poezi) Nga  Përparim  Hysi 1.Ah, kjo ditë me shi!       "...binte e binte shi"                Kadare Ah, kjo ditë! Kjo ditë me shi! Ky shi i ...
Full story
image

KUR SHOH ME SYTË E NjË GRUAJE…

KUR SHOH ME SYTË E NjË GRUAJE…                                     Duro Mustafai Më jepni sytë e gruas në këmbim të syve të mi Dhe do shihni se tek unë çdo ...
Full story
image

BALADA POPULLORE SHQIPTARE SIPAS FOLKLORISTIT QEMAL HAXHIHASANI

  Abstrakt Qëllimi i këtij artikulli është, që nga opusi i punës kërkimore - shkencore të njërit prej figurave të shquara të etnologjisë dhe folkoristikës shqiptare, ...
Full story
image

Fundrrugëtim

Të nderuar lexues! Me këtë poezimesazh, me titull “Fundrrugëtim” përshëndes gjithë bashkëmoshatarët e mi, të gjithë ne që jetojmë “Rininë e tretë”, pasi lindëm, jetuam e ...
Full story
image

”TRE PIKESH” I TË RESË FRESKIDA PLEPI NA VJEN SI NJË DHURATË PËR LEXUESIN

  Duke shfeltuar librin e parë me poezi të të resë shkodrane Freskida Plepi, botuar nga Kompania botuese “Helena Kadare”   ”Si n`pafundësi tu u mundu me kuptu ...
Full story
image

VARGJE MALLI

VARGJE MALLINë dhé të huaj larg vendlindjes time,shkruaj vargje çdo ditë fletës së bardhë,pastaj kërkoj një pëllumb a dallëndyshe,vargjet e mia plot mall në krahë ...
Full story
image

E padukshmja elementi meritor i Njeriut të lumtur

E padukshmja elementi meritor i Njeriut të lumtur Dr Fatmir Terziu   Një rast model është ai i Njeriut me vlera të mëdha si në biznes, ashtu dhe ...
Full story
image

Vizioni i munguar i diskursit të jetë-ëndrrës

Vizioni i munguar i diskursit të jetë-ëndrrës   Përtej përmasava të tjera semantike, përdorimi i më shumë se treqindë-hershëm i fjalës “ëndrra” në mesin e poezive të ...
Full story
image

NONDË BAKA

  Nga Luan Çipi     I kishte fjalët të pakta Po me peshë dhjetëra okë, Veterani  Nondë Baka, Ishte i pari ndër shokë.   Partizani i bregdetit Dhe dëshmore, Eftiqia, Të nderuar ishin motit, Bijë të ...
Full story
image

“JU TREGOJ BUKURINË E JETËS SIME, E CILA MA QETËSON SHPIRTIN…”

  ( Bisedë me Xhemile Adilin, autore e disa librave poetikë ) Nga: Prof. Murat Gecaj publicist e studiues-Tiranë 1.Ke lindur dhe jeton në krahinën e Kërçovës…Aty i kreve ...
Full story

Fabula

Vangjush Saro   Fabula                         Vetëpërmbajtje   Bam (!) një çifte  në pyllin e vjetër; nga strofkulla, doli zonja Dhelpër. “Po hedh njëherë sytë te përroi. Ndoshta për mua diçka teproi: ndonjë thëllëzë a ...
Full story
image

TROJAT BIEN VETË

TROJAT BIEN VETË   Pleqtë e mençur trojanë kur panë helenën e bukur, nuk e gjykuan, i dhanë të drejtë paridit që e kish rrëmbyer. U thinj dashuria jonë tok me dashuritë epike, nipërit ...
Full story
image

“UJËRAT E ÇMËNDURA OSE MANJAKE NË DETIN “JON” DHE “KOMPLEKSI ELEKTRA” [PARAMNEZI*]

Laerti I befasoi studentët e tij me fotot e nxjerra nga mikroskopi.Tejet të zmadhuara si ca përbindsha, ato mikrobe, t'a shpifnin me lakminë e tyre ...
Full story
image

TRISHTIME PËRPLASËSE ME VETËVETEN

VESHTRIM LIBRI: Nga: Tahir Bezhani     Jehona Agushi, tani një krijuese e dëshmuar  me krijimtarinë e sajë poetike,këto ditë doli me librin më të  ri me poezi,”Kur vret ...
Full story
image

NË SHKALLËT E UNIVERSITETIT

                                                             -Tregim – Sokrati mori pultin e televizorit dhe e mbylli.Kishte ditë që mëngjes e mbrëmje, dëgjonte vetëm zhurmë për votimin e një ligji kundër korrupsionit.Tërhoqi ...
Full story
image

Fytyra e krimit mizor nuk mund të jetë pa shenjë dhe pa emër!

100 vjet nga masakra austrohungareze në Lurë   Nga Gëzim LOKA Një ngjarje e rëndë kriminale me përmasa genocidiale ndodhur në Lurë në vitin e largët 1916, ka ...
Full story
image

Letra e ambasadorit dhe keqardhja e Majkos

    Pandeli Majko, një nga ish kryeminstrat e Shqipërisë dhe deputet aktual i Kuvendit, u kujton sot shqiptarëve rrezikun e përfshirjes së Shqipërisë në një spirale ...
Full story
image

Freskim i ndërgjegjes sonë kombëtare

    Gjergj Kastrioti – Krenaria Jonё Kombёtare Çdo popull e ka heroin e vet kombёtar. Edhe ne shqiptarёt e kemi heorin tonё tё lavdishёm kombёtar- Gjergj Kastriotin.  ...
Full story
image

Lek, lek, lek…

    Rrapëllimë makinash nën dritare: Gëlon jeta. Zëri i saj qiellin prek . Rrapëllimë planesh, padurimesh, babëzish,      Motora të çmendur, që askush si ndjek. Hapa lart e poshtë Dhe gjithmonë një ...
Full story
image

Lamtumirë, Mësues i dashur!

           In memoriam, SOTIR   MEÇOS! Nga   Përparim   Hysi Unë isha 5-vjeç dhe ju, i dashur mësues me gjithë tëtshoqe, mësuesen aq të mirë, Dhoksinë, tek qetë mysafirë  ...
Full story
image

KUSH ISHTE TEK VARRI I KASTRIOTIT ?

Nga Fritz RADOVANI:   KUSH ISHTE TEK VARRI I KASTRIOTIT ?   A  UJKU, …A  TURKU !?     ​“Kam me pasë shkretinë per votër,  ​  E per shtroje të ndeztën ranë;  ​  Kam me pasë ...
Full story
image

Vrasje që “vret”

  nga Andon Dede, Nju York             Më 6 korrik, të gjitha kanalet televizive i hapën lajmet e mbrëmjes me një skenë jo të zakonshme: në Baton ...
Full story
image

RRËFIM PËR MOSHËN E ËNDRRËS

 NGA PËLLUMB GORICA                 (Iliriana Sulkuqi “Qirinjtë e Galaktikës”, poezi)       Çdokush lexon dhe përzgjedh letërsi sipas shijes së tij individuale. Kjo ndodh edhe me mua. Një ...
Full story
image

SHKRIMTARË SUEDEZ VIZITOJNË DURRËSIN

Kadri Tarelli shkruan   Para pak ditësh, në javën e fundit të muajit Qershor 2016, një grup shkrimtarësh suedez, vizitoi qytetin tonë, Durrësin e lashtë 3000-vjeçar. Ata ...
Full story
image

PËRRALLË

Mikut  dhe shokut tim të rinisë Timo Mërkuri.I uroj shërim të shpejtë.   PËRRALLË Një herë e një kohë,   në një fshat të vogël e të largët,hodhi shtat një ...
Full story
image

ASKUSH TË MOS GUXOJË TË PREKËSHENJTORIN TONË GJERGJ KASTRIOTI - SKËNDERBEUN.

                             Ja ku na del tani edhe historiani turk Talha Ugurluel që kërkon të verë në ...
Full story
image

“Fjala e Lirë” dhe miqtë e kolegët e Timo Mërkurit urojnë një shërrim të shpejtë

“Fjala e Lirë” dhe miqtë e kolegët e Timo Mërkurit urojnë një shërrim të shpejtë dhe rikthim mes nesh. Ai ndodhet në spitalin e Selanikut ...
Full story
image

Çmimin e Tretë dhe Medalje e Argjendtë per poeten Armela Hysi.

Në edicionin e 25 të konkursit ndërkombëtar për poezinë "Giovani e Poesia di Triuggio", ku merrnin pjesë 584 poetë nga 23 vende nga e gjithë bota ...
Full story
image

Skenderbeu dhe Rembrandi

Skenderbeu dhe  Rembrandi  Gëzim Llojdia 1.Këto shënime të shkurtëra të Vincenza Musardo Talò për librin: Skëderbeg një hero modern”, të autorit Gennaro Francione, editor C. D’Agostino, ...
Full story
image

Poezia është bashkudhëtare e jetës time

Personazh/Flet poeti dhe baletmaestri Llaqi Nako: “Kur bulëzojnë sythat”, aludon për riciklimin e jetës - Poezia është e dashura ime e parë dhe më jetëgjatë, sepse ...
Full story
image

Lamtumirë Almir

Lamtumirë  Almir       Nuk më pushojnë dot lotët për ty Almir  Më falë që më janë shterur edhe fjalët Nuk gjejë shpjegim vogëlush se si jetojmë kot Dhe pse ...
Full story
image

MBRETËRSHA ME GJAK SHQIPTAR

  1. Irani, dikur trualli ku shtrihej  një pjesë e Persisë, ka pasur  në shekullin e XX, një mbretëreshë shqiptare për 10 vjet. Mirëpo historia e saj ...
Full story
image

Ali Asllani, dritëhijet dhe vepra e rrallë “Mbreti ynë”, 1935, që mori në qafë lirikun e madh

  50 vjetori i vdekjes së poetit Ali Asllani Ali Asllani, dritëhijet dhe vepra e rrallë “Mbreti ynë”, 1935, që mori në qafë lirikun e madh studim MSc. ALBERT ...
Full story
image

JETA PËRTEJ NJË TË PUTHURE

(Reth romanit “E puthur… në Venecie” të autorit Kadri Ali)   Këto ditë, shkrimtari dhe intelektuali, por dhe miku im i mirë Kopi Kyçyku më dhuroi librin ...
Full story
image

The Albania Operation

The Albania Operation Document http://www.bbc.co.uk/programmes/b07j4ppw Listen in pop-out player As part of Radio 4's Cold War season, Document unearths new evidence from key moments in the 1940s and 1950s. In ...
Full story
image

MAGJIA E NJË ENIGME NË FAQET E NJË ROMANI

MAGJIA E NJË ENIGME NË FAQET E NJË ROMANI   Nga SEJDO HARKA Shfleton romanin “Mëria e Zanave” shkruar nga prozatori i njohur Grigor Banushi dhe të duket ...
Full story
image

NDERI DHE IDENTITETI I KOMBIT SHQIPTAR NË SHITJE

I nderuar lexues, nëqoftse gjëndesh në pushimet verore dhe nuk ke ndjekur lajmet e ditëve të fundit, duhet ta dishë se nderi, identiteti dhe interesi ...
Full story
image

Çamëria-ndërgjegjja e vrarë e shqiptarëve

    Të vrarë e të dëbuar nga grekët, të fyer e të sharë jo rrallë nga bashkëkombësit, të shpërfillur nga pjesa tjetër e kombit jashtë kufirit, ...
Full story
image

KOHA SHPRUSHË PLAGËT E VJETRA...

  Shaban Bali Nokshiqi:”N’kufi te shqipes e thej gurin”,vargje epike,botoi “Blini”-BK- Gjakovë. Këto ditë me vapë vere,Shaban Nokshqi,botoi librin e tij të tretë me poezi epike,me titull: ...
Full story
image

Shakaxhiu i Përparimit

            Ne pergjigjen e shkrimit tim te dates 27.06.2016 qe me dergonit ne dy gazeta te perditeshme ju shkruanit:             “Nuk ka forcë tokësore që më ...
Full story
image

ORËT TË PAGJUMA JEMI VËLLA!

KRISTAQ TURTULLI ORËT TË PAGJUMA JEMI VËLLA! Orë të pagjuma jemi vëlla, Ne, Orët e zemrave të emigrantëve, Me vete kemi marrë uratën e nënave, Heshtjen e rëndë të baballarëve... Por kanë marrë ...
Full story
image

Ringjallja e Sterjo Spasses

                       Im atë, Sterjo të Ilinden Spasse!                (ese ) Nga  Përparim  Hysi Çdo monografi që shkruhet për iks autor, ca më tepër kur kjo monografi promovohet, unë ...
Full story
image

Të ndalet njollosja e figurës së Gjergj Kastriotit, ajo është figurë e shenjtë

  Gjon KEKA Gjergj Kastrioti nuk është figurë e thjeshtë ,nuk është një hero i zakonshëm, nuk është një personalitet që mund të hedh balt secili që ...
Full story
image

Dheu i huaj

  Dheu i huaj   Nën diellin e huaj si bleta hap krahët e zhveshur mbi buzët e thyera të ditëve   Nën qerpikët e ashpër fle ëndrra e shtëpisë së vjetër me oxhakun ...
Full story
image

VEHXHI BUHARAJA – ËNDËRR PËR TË ARDHMEN

Ese nga Xhevair Lleshi  Si do t’ia bëjmë? Si? Kështu po më pyeste një pasdite vonë në parkun «Dëshmorët e Kombit». Ishte hera e parë që ...
Full story
image

NJE TELEFONATE MBAS 20 VJETESH...

    Ishte nje telefonate para pak ditesh, jo krejt e zakonshme por disi e papritur per mua... Mbas disa pyetjesh te shpejta me bashkbiseduesin u riktheva ...
Full story
image

Asimetri

Asimetri   Nga Fatmir Terziu   Ç’është me detet tona! I lag dhe të lagin dhe s’i lëshon nga sytë e trupi. Dallgët dhe rëra, baticat dhe zbaticat, kripa dhe ...
Full story
image

RIGAT E SHIUT JONIAN NË POEZINË E AGIM MATOS

    RIGAT E SHIUT JONIAN NË POEZINË E AGIM MATOS   Agim Mato” Lundrimet...”  Botoi ,“Milosao”, Sarandë, 2014. fq. 163.   Bota poetike rezulton në përditshmërinë tonë si rrezatim i ...
Full story
image

PERLA E GJYSHIT

ALBERT HABAZAJ PERLA E GJYSHIT Kjo ditë m'u zgjua si lule e bukur, Po mos më pyesni më tepër si e qysh, Lumturinë e statusit kaq të lumtur Po ...
Full story
image

Sa herë

    Sa gjëra kanë ndryshuar në jetë E sa kanë mbetur njëlloj. Sa herë poshtë kam shkuar, vërtet, Po s’kam thënë: gjithçka mbaroi.   Sa herë kam menduar në jetë, Të bëj ...
Full story
image

FALLSIFIKATORË, FLISNI... PO, MOS SHKRUENI RRÊNA !

Nga Fritz RADOVANI:    FALLSIFIKATORË,  FLISNI... PO,  MOS  SHKRUENI  RRÊNA ! Prefektura e Shkodres  1991 Viti i ngjarjeve ma të paharrueshme po, por edhe nder ma të lavdishmet që janë zhvillue në qytetin e ...
Full story
image

Qeveria Rama ka edhe pak kohë të dëshmojë se nuk po mashtron me Rrugën e Arbërit

2 korrik 2016   Qeveria Rama ka edhe pak kohë të dëshmojë se nuk po mashtron me Rrugën e Arbërit   Deklaratë e Grupit të Lobimit pas interpelancës së ...
Full story
image

Pse aziatikët flasin në emër të shqiptarëve?

        Të gjithë shqiptarët në Kosovë, Maqedoni, Preshevë e Bujanovc e dinë prejardhjen e tyre katolike sipas trungut familjar nga Hasan Hyseni deri të Zef Marku. ...
Full story
image

Pa inat, per 2 korrikun e shqiptareve

Me 2 korrik 1990 u debua nga Shqiperia pjesa me vitale e shqiptareve. I deboi atdheu komunist qe i shfytyroi njerzit, i beri kavie, i ...
Full story
image

Aty ku mungon pavarësia e sistemit ligjor,nuk ka drejtësi

   “Drejtësia është e barabartë me lirinë e shpirtit, të cilën mund ta vendosë vetëm i virtytshmi”                                                                                                                                           Vivra        Çdo ditë e çdo orë, apo emision lajmesh ...
Full story
image

Sot ishim më të rëndësishëm se kurrë...

Sot ishim më të rëndësishëm se kurrë... Shkruan Viron  Kona   Nga data 20 deri në datën 25 qershor 2016 bënë një vizitë në Shqipëri katër shkrimtar nga ...
Full story
image

BREXIT: Realiteti dhe pasojat

    Më 24 qershor, europa e gjeti veten përballë një Mbretërie të Bashkuar e cila me 52 % të votave pro, dhe 48% kundër, kishte vendosur ...
Full story
image

JETË NË LIBRAT E MI…

VJOLLCA MYFTARI: JAM PËRPJEKUR QË TA PËRÇOJ MË TEJ MENDIMIN E FËMIJËVE, DUKE I DHËNË JETË NË LIBRAT E MI… Nga: Prof.Murat Gecaj         publicist e studiues 1. Përshëndetje, ...
Full story
image

KUMBULLAT E VERDHA

KUMBULLAT E VERDHA   E piva gllënjkën e fundit të rakisë, kumbullat e verdha m'u fanitën, kazani i rakisë dhe gjaku i tyre shtrydhur mbi prushin e vatrës, çelën lule të bukurat ...
Full story
image

Jemi popull administratë, jo popull që të rrëzojmë.

      Po shoh në shtyp një lloj aludimi për rrëzimin e Ramës, për shkak të atyre milionave që u vodhën në aeroportin e Rinasit. Mirëpo nga ...
Full story
image

KUR I BEZDIS,OSE I…OFENDON TË RRAHIN AKOMA DHE NË ROMË!

  Shqipëria po përjeton 25 vjet demokraci që e ka shndërruar vendin në xhungël. Nuk do të heshtim kurrë të themi të vërtetën, megjithse jetojmë në ...
Full story
image

BURRA AS PËR VARRE E AS NË HISTORI

  NGA KALOSH ÇELIKU            Debilat politik: arsimor dhe kulturor m’i tregojnë sot, haptas kufinjt e arave dhe livadheve të Babait. Arat dhe livadhet, që Unë me ...
Full story
image

NJË ENCIKLOPEDI POETIKE TË BOTËS SHQIPTARE

“LIBRI I TIRANIVE” I ISMAIL SYLËS-SI NJË ENCIKLOPEDI POETIKE TË BOTËS SHQIPTARE Pasi i shkon deri në fund vëllimit poetik “Libri i tiranive” të Ismail Sylës, ...
Full story
image

Kujtimit të Saba Hasës

Dreka  e "Bajramit"         Kujtimit të Saba   Hasës                      Tregim Nga  Përparim    Hysi        Cilido që do e lexojë këtë tregim timin, do t'i lutem veç për një gjë: ...
Full story
image

SHKRIMTARI DHE PUBLICISTI SEJDI BERISHA, SË SHPEJTI EDHE NË GREQISHTE

  Shkrimtari dhe publicisti, Sejdi BERISHA, i cili deri me tash ka botuar tridhjetë e pesë vepra, së shpejti, opinionit lexues grek dhe shqiptar do t’i ...
Full story
image

“Rrëfenjat e xha Avramit”: Prozë që të fal kënaqësinë e artit

“Rrëfenjat e xha Avramit”: Prozë që të fal kënaqësinë e artit   Prof as. Dr Ledri Kurti për librin e Fatmir Terziut   Uni dhe thurjet e rrjetave ...
Full story
image

Një gur

DON KOLEC PRENNUSHI1 JANAR 1902 – 2 KORRIK 1950 Një gur shumë i çmueshëm… Në themelet e Kishës Katolike Shqiptare…Gur shumë i fortë, i pathyeshëm… Ashtu si karakteri ...
Full story
image

Kur i putha sytë e një qyteti

  Kur i putha sytë e një qyteti( Për pak s'e harrova zanafillën)I rash tej e ndanë Atlantikutkaprëceva sinorindola nga barku i bishës gojë ashpër,m'u përlot ...
Full story
image

SHQIPËRIA E SHESHIT OMONIA E VILI MINAROLLIT

(mbresa nga libri “Në kafenenë e Benit te sheshi Omonia”) Vesi dhe virtyti me rrënjë në Tiranë, çelin lule në sheshin Omonia të Athinës. Shqipëria mbartet ngado ...
Full story
image

Sytë plot mall të një mërgimtari

          Libri "Më mbetën sytë" të FUAT  MEMELLIT                              (ese) Nga   Përparim    Hysi                   Miku im, Profesor Murat Gecaj, më la takim tek Bar "Migena". Të takohemi atje,- ...
Full story
image

MONOLOG I ASHTIT-POEZI E DHIMBJES SË DLIRË DHE DRAMËS SË THEKSHME NJERËZORE

        (Tahir Bezhani: “Monologu i ashtit”, poezi-botoi Klubi Letrar “Gjon Nikollë Kazazi”-Gjakovë, 2016)   Monolog i Ashtit, titulli i librit më të ri të Tahir Bezhanit, një metaforë ...
Full story
image

NJERIUT ME SHPIRT NJERIU

    ( Luan Çipit) Nga Duro Mustafaj   Ai është i moshuar, por me tipare të një të riu, Dhe njerëzit i do me dashuri të pakufishme. Kot nuk thonë për të: “është njeri, me shpirt ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1