Fatmir Terziu

image

Ti, o Fiqri, të gjitha i di...

Fiqriut: “Bëj pyetje- lyp përgjigje”-   30.06.2016   Hektori    Ti, o Fiqri, të gjitha i di. Po një gjë ke merak: Çfarë thonë miqtë dhe shokët për mua
Full story
image

SYTË

SYTËSytë e mi i kam për vete,nuk t'i jap dot ty or mik,se ja besove sytë partisë nënëpër besë ky nuk është faji im...Unë kam ...
Full story
image

INTELEKTUALËT DIBRANË ME GOJË MBYLLUR ME DRY

INTELEKTUALËT DIBRANË ME GOJË MBYLLUR ME DRY Bisedë nga larg me dibranin Bujar Kapexhiu Të shoh nga larg mëmëdheut çdo ditë Bujar Kapexhiu. Të shoh në ...
Full story
image

TRUDËKAÇI *

TRUDËKAÇI *   NGA KALOSH ÇELIKU            Padashtas, në muajin e bekuar të “Ramazanit”, përderisa e pritja dikend me makinë në rrugë, në prag të “iftarit”: burrë, apo ...
Full story
image

Stalinizmi shqiptar në sytë e mprehtë të dy francezëve

                      (Rreth librit “Bulevardi Stalin Nr 57”) Kur çifti Elisabeth dhe Jean - Paul Champseix (Shanse) erdhën në Shqipërinë e viteve tetëdhjetë si mësues të gjuhës dhe letërsisë ...
Full story
image

BUSULLA E LEJLEKËVE

BUSULLA E LEJLEKËVE   Këtu larg, aq shumë larg sa edhe krahët e pulëbardhave do lodheshin dhe s'do kalonin dot atlantikun, mendimet venë e vijnë si leljekët dhe valët e skajpit, fytyra ...
Full story
image

ËNDËRRAT E TATJANA KYÇYKUT...

Cikle nga jeta ËNDËRRAT E TATJANA KYÇYKUT: Nga vorbullat e krijimit tek dalja në breg.   Dhimitri Pojanaku   Kisha kohë pa ja dëgjuar zërin nga afër.Ish po ai,i qeti,i ...
Full story
image

Jam Islandez

Jam  Islandez       (poezi si përkushtim për ekipin islandez) Nga   Përparim   Hysi- HYSSON Që sot e tutje, jam islandez Mbiemri im i  ri: është HYSSON!!! Dhe mezi pres; dhe mezi ...
Full story
image

NJË TAKIM MBRESËLENËS ME ISH DIPLOMATIN DHE POETINE SHKRIMTARIN E MIRËNJOHUR SHQIPTAR BESNIK MUSTAFAJ

    Vapë qershori, si çdo here në vendet ballkanike ku temperatura në këtë kohën arrin maximumin e saj dhe ku dielli çdo gjë përcellon. Njeriu ndjen ...
Full story
image

Bajram, Adem Jashari dhe Car Lazari nuk janë të njejtë

    627 vjet pas vrasjes së tij, serbët e kanë shkrirë në bronz atë që e quajnë prijësin e Betejës së Kosovës. Inaugurimi i shtatores së ...
Full story
image

Terror dhe solidaritet

Ilir Levonja Terror dhe solidaritet (Përciptas mbi sulmet e Stambollit dhe kurdët si etni)   Ndërsa është një luftë e frikshme. Dhe ai që udhëton aeroporteve e ndjen i ...
Full story
image

Ceremoni për ndarje Çmimesh në New York Qershor 2016, New York

Në një nga ambjentet e Tempullit të dijes Monroe College në New York, u mbajt veprimtaria prestigjoze e ndarjes së Çmimeve për Merita të Veçanta, ...
Full story
image

Ja pyetjet e mundshme sikur të bëhej Referendum për Reformën në Drejtësi

  Nga Skënder S. KAPITI   Në Shqipëri nuk ka nevojë për Reformë në Drejtësi, pasi Shqipëria ka Kushtetutë dhe ligje të mira, por janë krimi, tradhëtia dhe sidomos, ...
Full story
image

GJERGJ GECAJ,KULTIVUESI MË I MIRË I MJEDRËS NË KOMUNËN E GJAKOVËS

Tahir Bezhani:   Nga bujqësia:    GJERGJ GECAJ,KULTIVUESI MË I MIRË I MJEDRËS NË KOMUNËN E GJAKOVËS   Bujqësia është njëra nga hallkat  më të  rëndësishme për zhvillimin e një ...
Full story
image

“Nacionalizmi i pamundur”, si qasje e konspiracionit

Rreth veprës “Çeçenizimi i Kosovës me Albin Kurtin” të Sabri Maxhunit (Novosella) “Nacionalizmi i pamundur”,  si qasje e konspiracionit Dukagjin Hata Në vazhdim të përcjelljes së kredos së tij ...
Full story
image

RRUGA E DUKAGJINIT

Shkatërrimi dhe braktisja totale Dukagjinit është marrja e te gjallëve te sotëm! Para një jave ka lindur një iniciative e re e komunitetit Dukagjinas për asfaltimin ...
Full story
image

Ish-koleges sime, Afërdita Bega (Xhokaxhiu)

Një mbresë që nuk e mbaj dot për vete              Ish-koleges sime, Afërdita  Bega (Xhokaxhiu)                          (skicë letrare) Nga  Përparim    Hysi       Aty nga mesvitet  '70-të ...
Full story
image

“SHKËLQIM I TRISHTUAR”, MEMORIAL LËVIZËS PËR HISTORINË E DUKATIT

“SHKËLQIM I TRISHTUAR”, MEMORIAL LËVIZËS PËR HISTORINË E DUKATIT   Nacionalisti Maliq Koshena, bir i denjë i këtyre trojeve, në penën e studiuesit Albert HABAZAJ   Eqrem CANAJ, kritik, ...
Full story
image

Kapriço vere

Kapriço vere         U sulen retë, tabore lufte E zbritën turravrap. Me bajoneta zhveshur krejt, Vetëtinin nëpër natë.     E kuturisën përmbi tokë Me shpata farfuritëse. Si djersë e gjak, shiu me sqotë Përplasej mbi ...
Full story
image

Një vështrim historik për Klosin e Sulovës

            GJURMË TË LASHTËSISË SË NJË VENDBANIMI                Një vështrim historik për Klosin e Sulovës       NGA PËLLUMB GORICA         Kushdo që kuturis të hulumtojë ...
Full story
image

Zoti Lu, pse duhet t’ia japim të gjitha pushtetet Kryeministrit?

Nga Artur Zheji Në thirrjen më të fundit të fisme dhe elegante të ambasadorit Lu, bie në sy, që ai, e ka ndarë tashmë me një ...
Full story
image

Ku janë paratë e novoselasve

Ilir Levonja Ku janë paratë e novoselasve Në Novoselë të Vlorës, ka indinjatë. Kjo sipas emisionit Stop, data e sotshme. Një grup ish të përmbytyrish, nga viti ...
Full story
image

Një pyetje, ju lutem!

 Andon Dede, Nju York   Sikur ditën e mbërritjes së Kombëtares sonë në Tiranë, dikush të kishte qënë jo jashtë Shqipërisë por dhe jashtë planetit, për një ...
Full story
image

HAKMARRJA E NJË SHPIRTI TË PAFAJSHËM

        (Tregim)      Shkaku që më shtyu të shkruaj këtë ngjarje u bë një ëndërr. Një ëndërr nga ato që lënë shënjë në shpirt dhe nuk harrohen ...
Full story
image

JO HISTERISË!

                                               Nga Frank Shkreli Ndërsa udhëheqsit e Bashkimit Evropian (BE) po mblidhen në Bruksel për të biseduar mbi krizën “Brexit”, të daljes së Britanisë së Madhe ...
Full story
image

PSE KY “INDIFERENTIZËM” I SHOQËRISË CIVILE PËRREFORMËN NË DREJTËSI?

        Një shoqëri e civilizuar kurrë nuk do ta pranonte këtë Sistem Drejtësie dhe këtë farë politike që e ka degraduar sistemin e drejtësisë, shoqërinë dhe ...
Full story
image

E BIJA E DIONISIT

E BIJA E DIONISIT 1)   U hodha në valle me buzuk e kitara, si grekët qëlloj këpucën me pëllëmbë, “jam jabanxhi e fukara,” e bija e Dionisit më dehu me ...
Full story
image

FORMULA E BARDHË

Kush ka ndjerë qysh herët melodinë e vesës së agimit, që rrëshqet butë mbi harqe petalesh transparent, ka ndjerë edhe një rapsod të rënë nga gjuha e ...
Full story
image

Iku kembemadhi i Egjyptit

Ndërroj jetë në moshën 86-vjeçare aktori Bud Spenser,emri i vertete i te cilit ishte Carlo Pedersoli.Lajmin e hidhur e ka dhënë djali i tij, Giussepe ...
Full story
image

RINI E SHKËRMOQUR NËPËR BURGJE

Kadri Tarelli shkruan     GËZIM ÇELA në dy libra: “Klithma e një nëne” dhe “Nga burgu i Spaçit drejt lirisë” Në mes të muajit Qershor 2016, në odeonin ...
Full story
image

PSE QESHA SOT “NË TË ZEZË” ME KRYEMINISTRIN TIM ?

  Fejton Sot qesha me kryeministrin e vendit tim. Qesha fort, si asnjëherë tjetër. Qesha “në të zezë” si puna që bëj tash njëzet vjet duke selit ...
Full story
image

TEKI MUKA

Elegji nga Luan ÇipiTeki Muka, një shok i rrallë,Nuk flet dot më e as dëgjon,Me dhjetëra miq janë vënë në radhëAi,  pa shpirt e pa ...
Full story
image

HEROI QË SFIDOI HISTORINË

Shkrim me shkas: Në përvjetorin e heroit tanë të parë dhe në vend të reagimit për vendosjen e shtatores së humbësit të asaj beteje, Car ...
Full story
image

Safet Berisha “shtylla” e Partizanit

Nga Shqipëria në Itali, shtetin fqinj matanë Adriatikut, ish-futbollisti,  qendërmbrojtës  I Partizanit në vitet  1968-1981,Safet Berisha kaloi dhe u sistemua familjarisht në vitin 1992. Fillimisht ...
Full story
image

A do të shërohen ndonjëherë plagët e Britanisë së Madhe?

  Vendimi për të lënë Bashkimin Evropian e ka lënë Mbretërinë e Bashkuar me një shoqëri më të përçarë se kurrë më parë. Në pesëdhjetë vite ...
Full story
image

Kamerun, nxënësi që humbi referendumin

 David Cameron do të mbetet në histori si kryeministri britanik që arriti të shkaktojë daljen e vendit të tij nga Bashkimi Europian, ndërsa dëshironte qëndrimin ...
Full story
image

Referendumi britanik dhe mëkatet e demokracisë

Nga Dr Gëzim Alpion/Universiteti i Birminghamit/ Referendumi i 23 qershorit nuk duhej të kishte ndodhur. Meqë ndodhi, ai duhej të ishte marrë më seriozisht si nga ...
Full story
image

Rrugëhumbur

Faruk Myrtaj Rrugëhumbur tregim “…Cila perëndi mori hakën e miteve dhe e shndërroi botën në një lodër kibernetike? Sa shekuj do të na duhen që të mbërrijmë në stinët e dikurshme?...” Agim ...
Full story
image

ZHGËNJIMI

ZHGËNJIMI U zhgënjeva kur mësova se s' kisha lindur nga sqetull' e nënës, as më kishte sjellë peshqesh një leljek në djep, u zhgënjeva kur shoku më goditi me grusht në ...
Full story
image

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

  Nga Julian Zyla Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. ...
Full story
image

Në Uashington flamuri amerikan u ngrit për publicistin shqiptar Engjëll Musai

 Në ndërtesën e Kongresit Amerikan në Uashington DC u valëvit flamuri amerikan për nder të z. Engjëll Musai dhe kontributit të tij në lidhjet dypalëshe ...
Full story
image

Media angleze: Një Shqipëri “e thyer” që po kërkon shpëtim ekonomik në Britani

    Media angleze “Express.co.uk” ka bërë një shkrim për gjendjen ekonomike të Shqipërisë, për të rinjtë që përpiqen të largohen nga vendi dhe kërkojnë të ardhme ...
Full story
image

Vendi në varfëri, të gjithë duan të largohen

Gazeta angleze “Express” për Shqipërinë: Vendi në varfëri, të gjithë duan të largohen Gazeta prestigjioze angleze “Express” i ka kushtuar një reportazh të gjatë Shqipërisë duke ...
Full story
image

Njeriu: çantë lëkure…

                Njeriu: çantë lëkure… Njeriu qenka thjesht një çantë lëkure varur në supin e AbsurditDy pasqyrëza sysh, një medaljon zemre dhe guri i çmuar i trurit…Njeriu qenka ...
Full story
image

Një përmbledhje rreth shënime plotësuese me përqasje,ngjashmëri, dallime interpetime të reja për`` Këngët e Millosaut`` të De Radës.

      Mundësitë e interpretimit të gjithanshëm  të veprës artistike në ditët e sotme janë të shumëllojshme: ``Mund të zgjatesha edhe më hollësisht për të vërtetuar pse arketipi ...
Full story
image

TEKI MUKA, VETERANI QË JETOI E IKU NË KËMBË

  Albert HABAZAJ Para pak ditës, në një takim me kryetarin e Komitetit të Veteranëve të Vlorës Seit Jonuzaj dhe sekretarin e këtij komiteti Balil Banushaj, më ...
Full story
image

HAPNI DOSJEN: “SHOKËT DUSHAN MUGOSHA, ENVER HOXHA...”!

Nga Fritz RADOVANI:   HAPJA  E  DOSJEVE  TË  SIGURIMIT  TË  SHTETIT ASHT  AUTOPSIA  E  KRIMIT  TË  ORGANIZUEM     HAPNI DOSJEN: “SHOKËT DUSHAN MUGOSHA, ENVER HOXHA...”! ●Filloni me dokumentin e ...
Full story
image

FJALA E LIRE–LE TË ARRATISEN VITET...

      Le të arratisen vitet... unë këtu do ri, t’u gëzohem ditëve që kumbojnë, t’më mos më fiket qiriri im i ndezur.   Nuk është çasti të shlodhem, më ...
Full story
image

Cikël me poezi

Nga   Përparim   Hysi 1.Çdo grua Çdo grua tenton që kokën e burrit Do që ta futë në "kularin" e saj Edhe në paçë fuqinë e Herkulit As  mos kujto se ...
Full story
image

PO SHOQËRIA, A E “DËSHIRON” REFORMËN NË DREJTËSI?!

    Nga Skënder S. KAPITI   Reforma në Drejtësi është më se e nevojshme sepse ajo e çliron shoqërinë, shtetin dhe moralitetin njerëzor nga vargojt e robërisë së ...
Full story
image

Europa dhe Shqipëria pas Brexit

Europa dhe Shqipëria pas Brexit Ben Blushi   Sikur të ndjekim historinë, mund të themi pa frikë se britanikët kanë qenë evropianët më inteligjentë. Ata e kanë kuptuar ...
Full story
image

Anglia kjo fatkeqësi e madhe

Ilir Levonja Anglia kjo fatkeqësi e madhe   Nuk e dija që për ne shqiptarët shtetarë, dalja e Anglisë nga Europa, qënka një fatkeqësi kaq e madhe. ...
Full story
image

GRIMCA IMPRESIONESH

  PËRSËRI  GRIMCA  IMPRESIONESH PËR  RIBOTIMIN  E LIBRIT  “KANUNI  I  PËRKITUR” DHE PËR SHKRIMIN DREJT E PASTËR TË GJUHËS SHQIPE... Vëzhgim letrar Pjetër Cara                 Në mirëkuptim me autorin ...
Full story
image

“RILINDJE” E KALBUR

  Nga Skënder S.KAPITI     Edhe kjo “Rilindja” e premtuar nga PS e paska pasur fjalën vetëm për ndërrimin e marrjen e  pushtetit dhe realisht për vazhdimin dhe ...
Full story
image

Gjethe malli

Loti i prostitutës   Sytë e saj janë të lodhur  mbi bebëza u fle vesa e prillit përjargur jorgani i kuq ku trupi i njomë bëri harakiri   Aty digjeshin hamshorët në ...
Full story
image

IKËN NË PËRJETËSI MËRGIMTARI KRENAR DOSLARI

  Sot paradite, e enjte 23 qershor, Krenar Doslari nga Përmeti, mërgimtar në Rrethimno të Kretës, 41 vjeç, baba i tre fëmijëve, dha frymën e fundit  ...
Full story
image

Mund të blihet lumturia?...

        Mund të blihet lumturia qoftë dhe me ca gram hashash? Mund të shuhen hezitimet me gota që të kthejnë gjumash?         Mundet, vallë rutina shtrigë të mos më ...
Full story
image

Kumti onirik

 Anton Gojçaj: “Passio” (roman), botoi Enti i Teksteve dhe i Mjeteve Mësimore, Podgoricë, 2015   a)      Mbyllja misterioze   Qenia njerëzore sado që të tërhiqet në botën e vetmisë ...
Full story
image

Mendimet

MENDIMET Mendimet si bletët kur roitinzhurmërojnë në kosheren e trurit,arsyeja, matka e tyre,përpiqet t' i qetësojë mos hanë mjaltine dimrit të pleqërisë,heq mënjanë fëmininë,rinia rend akoma nëpër ...
Full story
image

Le të flasim për shqiptari...

Le të flasim për shqiptari... Dr Fatmir Terziu   Iku ajo kohë kur të “tjerët” na merrnin për dore “politikisht” edhe në futboll. Iku! Loja e topit ...
Full story
image

Nënë Tereza ishte një Zonjë me karakter të fortë që nuk dorëzohej kollaj

Intervistë me ish Ambasadorin Amerikan në Shqipëri Z. William Ryerson Nga Mimoza Dajçi Washington, D.C., 2016   Përshëndetje Ambasador Ryerson! Përshëndetje!   Gëzohem që pata rast t’ju takoj në SHBA.  Edhe unë gëzohem gjithashtu.   Z. Ryerson, ...
Full story
image

ÇUDIRA TE FUTBOLLIT

                                                                                                              NGA  KRISTO  ZHARKALLIU  E vërteta është se do të isha njeriu I fundit që mund të fliste për futbollin. Nuk kam ndjekur as kam ...
Full story
image

QYSH KA DITUR ME E BË ZOTI KAQ BUKUR SHQIPËRINË

Reportazh përkujtimor për mikun tim të penës: Gani Xhafolli (1945-2015) (Shtegëtime poetike nëpër Evropë).   NGA KALOSH ÇELIKU                                            Motin e Madh (2012), Njëqindvjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, grupi i ...
Full story
image

NJË BREZ QË SHKON, ËSHTË HISTORI QË S’DUHET HARRUAR

Agim Bajrami NJË  BREZ  QË  SHKON,  ËSHTË  HISTORI  QË  S’DUHET  HARRUAR Bajram Gashi në librin “Një shekull në udhën e dijes”. Të shkruash historikun e një shkolle sado ...
Full story
image

DY NGACMIME NGA “EVROPIANI NE FUTBOLL’’:

DY NGACMIME NGA “EVROPINI NE FUTBOLL’’:1) SA MIRË , O SHOKË, UNË JAM SHQIPTAR!Nga Luan ÇipiTi, o Franca e shquar, emblemë e nderit,Vendlindja e Volterit ...
Full story
image

BASHKIMI I I KOMBIT

Nga  Skënder S. Kapiti   Konsolidimi dhe triumfi i kombit është liria e bashkimi kombëtar dhe demokracia e legjitimiteti popullor. Kombi duhet të udhëhiqet nga elita patriotike, ...
Full story
image

Anjeza një edukatore që i duhet Kuvendit

    Nëse doni të mësoni se deri ku arrin larmia e të sharit në gjuhën shqipe, gjerësinë leksikore tonën, ofshamën e të gëdëpurit shqip etj..., ndiqni ...
Full story
image

Princesha e poezisë

  Poetja  Brikena Qama,  që për nga vlerat na kujton poeten e lashtë greke Safon, pas  përpjekjesh në kërkim të një poezie të re , të një poezie jo ...
Full story
image

Biçikleta

                                        Biçikleta                            (Rrëfime takimesh të shkurtra)               Nga Goni :           “ Kur mora vesh pse ai njeri, ...
Full story
image

IA ZBARDHËN FËTYRËN KOMBIT

                                        Frank Shkreli      Java e kaluar ishte një javë historike për Shqipërinë dhe për kombin shqiptar.  Shqipëria mori pjesë në Kampionatin Evropian të futbollit. Në ndeshjet ...
Full story
image

SIMBOL I RINISË DHE SHPIRTIT ATLETIK TË PËRJETSHËM...

MEXHIT HAXHIU   SIMBOL I RINISË DHE SHPIRTIT ATLETIK TË PËRJETSHËM...   Më kujtohet në Kohën e Diktaturës të kem parë, në një revistë të huaj arkitekture, fotografinë e ...
Full story
image

DRURËT VDESIN NË KËMBË

 Tregim   Kujtimit të kolegëve të mi që përjetuan dhimbjen e shkatërrimit të veprës së jetës së tyre.                                                                                                                                            Pas ditëve të mugëta nga qielli i ...
Full story
image

UKË KIKAJ- BAMIRËSI I REKËS SË KEQE

  Rrugët e kurbetit për kosovarët u hapën që në fillim të viteve të shtatëdhjeta. Kushtet e vështira dhe skamja që kishin përfshi vendin shumë vite ...
Full story
image

TAKIM MBRESËLËNËS, ME SHKRIMTARË NGA SUEDIA…

  Këto ditë kanë ardhur në Shqipëri katër shkrimtarë nga Suedia: bashkatdhetarët tanë Sokol Demaku e Hamit Gurguri dhe suedezet Anna Mattssson e Britta Stenberg. Me ...
Full story
image

Gazetarit i ngriu lapsi mbi fleten e bardhe

     Sot, me 20 qershor 2016  lexova ne facebook nje shkrim me leng humori nga miku im Kadri Kadiu qe banon aktualisht ne Amerike i cili  rrefen ...
Full story
image

Nëse...

  Nëse...Nëse dëgjon nanurisjen e lashtë, të ujërave të qeta,Llapashitjen e butë të lopatave.Përplasjen e krahëve të zogjve shtegtarë,Këngën e zvargur të peshkatarëve...Ajsbergun që lundron ngadalë ...
Full story
image

Përtej “zhurmimeve” surrealiste të evropianit

              ‘Të tjerrët e djeshëm, me kostumin e sotëm’     Franca është kapur nga ethet e futbollit. Muzika, tenisi, arti, shkrimet ... thuajse nuk marrin dot “frymë” nga ...
Full story
image

“Vila Ronel” Kuq e Zi

“Vila Ronel” ka afruar ambientet e saj në një formë të kënaqshme festive për të ndjekur Kombëtaren shqiptare. Stafi dhe drejtuesit e saj, Kuq e ...
Full story
image

Goli i festes shqiptare

NDIQI FOTOT E TJERA NEPER BOTE ...
Full story
image

Lioni na buzëqesh me fitore, flet shqip, bashkon shqiptarët

Lioni na buzëqesh me fitore, flet shqip, bashkon shqiptarët   Goooooool! Minuta e 43-të dhe Sadiku, djali elbasanas, me prindër nga pjesa e “kufirit” shqiptar me shqiptarë ...
Full story
image

Premisat e Brexit-it dhe ecuria e Evropës

  Nga Dritan Hoti* Shtrirja gjeografike si dhe potenca e gjithanshme e një shteti kanë diktuar filozofinë e tok me të aksionin diplomatik të një shteti përkundrejt ...
Full story
image

PLAGA E KAHMOTSHME E TROJEVE SHQIPTARE

PLAGA E KAHMOTSHME E TROJEVE SHQIPTARE   NGA PËLLUMB GORICA        Më vjen në mendje një kullë e lartë atje në veri të Shqipërisë, që ata të cilët ...
Full story
image

BASHKIMI I I KOMBIT

Nga  Skënder S. Kapiti                                            BASHKIMI I I KOMBIT Konsolidimi dhe triumfi i kombit është liria e bashkimi kombëtar dhe demokracia e legjitimiteti popullor. Kombi duhet të ...
Full story
image

KUJTOJMË - POR NUK FESTOJMË IKJEN A DËBIMIN

LUFTA IME PËR KOSOVËN (fragment nga libri ne proces) Me 16 prill 2016 isha ftuar të mbaja një fjalë në Kukës në një konferencë në kujtim të ...
Full story
image

Një libër për lirinë e kombit tonë

    PARATHËNIE  PËR LIBRIN   Nehat Jahiu ka vite që jeton me misonin më të bukur më fisnik, më jetëgjatë që shkon edhe pas ndarjes fizike të një ...
Full story
image

Romani "Përtej iluzioneve" të Hatem Dervishaj

Përmbysje iluzionesh              Romani  "Përtej iluzioneve" të Hatem  Dervishaj                       (ese) Nga   Përparim    Hysi      Kur marr të shkruaj për  romanin e  Hatem Dervishajt, fare rastësisht buza më shkon ...
Full story
image

E DIELA

E DIELA   Erdhi e diela përsërime këmishën e larëdhe flokët e krehur bukursi besimtari që vete në kishë t' i falet zotit,gazetat bëjnë përmbledhjen e lajmeve ...
Full story
image

Djegia e mandateve

Ilir Levonja Djegia e mandateve A ja vlen kjo djegia e mandateve nga ana PD-së? E cila si veprim po konsiderohet si një kërcënim i Lulëzim Bashës ...
Full story
image

Një shpirt që nuk gjen prehje

Një shpirt që nuk gjen prehje (Meditim rreth vëllimit poetik “Më mbetën sytë...” të Fuat Memellit)   Vargjet e vëllimit të fundit me poezi të Fuat Memellit ...
Full story
image

Poezi nga Duska VRHOVAC ( Dushka VRHOVAC), Serbi

  Solli në shqip Dashamir MALO Duska Vrhovac ( Dushka Vrhovac ) është poete, gazetare dhe përkthyese. Ka lindur në vitin 1947 në Banja Luka. Ajo u ...
Full story
image

Hapat e Para

 (PËR ALEKSANDRIN E VOGËL QË MË DËRGON VIDEO NGA VJENA)                                                NGA KRISTO ZHARKALLIU   (Në mes të natës telefoni celular më lajmëron me tingëllimin e tij ...
Full story
image

Për të na treguar rrugën e tij „Rrugën e Kalvarit“

  Në këtë bisedë të këndshme me njeriun që shkriu tërë jetën për të mirë dhe në dobi të fëmijëve, rinisë e kombit në përgjithësi, njeriun ...
Full story
image

Një xhentëlmen i nxehur keq

Ilir Levonja   Një xhentëlmen i nxehur keq   Një nga fitoret më të mëdha të opozitarizmit ishte dhe heqja e mandatit të Koço Kokëdhimës. E bëri këtë edhe ...
Full story
image

ETHET E GUSHTIT

Sot, në çdo edicion lajmesh u dha një kronikë e pështirë, që kishte të bënte me ethet e gushtit. Dy të rinj të paduruar ishin ...
Full story
image

“ORA E MALEVE”: 4 GUSHT 1923

Nga Fritz RADOVANI: Viti I, Shkoder, e Shtunë, nr. 17...     ●GREQIA KËRCËNON SHQIPTARËT E ÇAMËRISË             Lexojmë në fletorën greke “Patris”, se Qeverria e Athinës ka dhanë nji ...
Full story
image

Telefonatat

ILIAZ BOBAJ   TELEFONATAT -tregim satirik     Zumë vendet tona në autobuzin e mbrëmjes. Qyteti ku do të shkoja ishte rreth njëqind kilometra larg. Zakonisht, në atë orë, pothuajse të ...
Full story
image

JOHN ASHBERY dhe tetë POEZI

    John Ashbery është një nga poetët bashkëkohorë amerikanë, përfaqësues i shkollës poetike njyorkeze. Krijimtaria e tij shtrihet gjatë shekullit të njëzetë dhe të njëzet e ...
Full story
image

KA NEVOJË PËR TY

        Albert Camus / al'bɛʁ ka'my / ( Mondovi , 7 nëntor 1913 - Villeblevin , 4 janar 1960 ) ishte një , filozof, eseist , ...
Full story
image

I ÇMENDURI

GI  DË  MOPASAN ( Guy de  Maupassant )                                            .tregim.               Jam i çmendur? apo vetëm xheloz? Nuk e di, nuk e di, por kam vuajtur shumë... E ...
Full story
image

NJË VELË NË BUNË

                                           NJË  VELË  NË  BUNË     Edith  Durham    Aty nga ...
Full story
image

QYTETRIMI ËSHTË…

  Raoul Follereau ( Nevers , 19  gusht 1903 - Paris , 6 dhjetor 1977 ) ishte gazetar, filantrop dhe poet francez.   QYTETRIMI ËSHTË…   Qytetrimi s’është as numri ...
Full story
image

Vështrim kritik për poezinë e poetit Dan Ibrahimi në librin e tij “ Fatthëna”

Kur ritmika poetike rezonon me shpirtin e poetit( Vështrim kritik për poezinë e poetit Dan Ibrahimi në librin e tij “ Fatthëna” ) Disa, sykthyer tek ...
Full story
image

KAFENË PAS BUKE

    NGA KALOSH ÇELIKU   Hoxhën e “Allahut” e kam pasur mik. Edhe shumë organizime kulturore e politike i bënim së bashku kokë më kokë: ai si Hoxhë ...
Full story
image

Kjo 88-ta që na ka zënë rrugën

Ilir Levonja Kjo 88-ta që na ka zënë rrugën   Vetëm një gjë më trishton në gjithë këtë këmbëngulje. Në këtë punën e 88-tës. Këtë të Venecias. Të ...
Full story
image

Qytetari dixhital: “Unë e dua Atdheun, por e urrej shtetin(?!)”

Qytetari dixhital: “Unë e dua Atdheun, por e urrej shtetin(?!)”   Përtej termit Diasporë shqiptare   Dr Fatmir Terziu     Ndryshe nga qytetarët e ndryshëm, përfshirë dhe shqiptarët e Kosovës dhe ...
Full story
image

Bëj pyetje, lyp përgjigje

Dje, me 14 qershor, sapo nisa ecjen ne korsine 72 te jetes. Po them ecje dhe jo vrap apo ling per shkak te moshes,por edhe ...
Full story
image

PASION PËR PUNIMET ARTISTIKE TË ARTIZANATIT, ME MOTIVE KOMBËTARE SHQIPTARE…

SERVETE KASTRATI: SI MË LINDI DHE U ZHVILLUA PASIONI PËR PUNIMET ARTISTIKE TË ARTIZANATIT, ME MOTIVE KOMBËTARE SHQIPTARE…     1.Siç mund ta dishë dhe ti, me punën ...
Full story
image

Kosova e Luftës dhe angazhimi i panjohur i Përparim Ramës

Kosova e Luftës dhe angazhimi i panjohur i Përparim Ramës   Shtetasi shqiptaro-amerikan, Xhemail Hoxha: “Ne, sidomos gruaja ime ka jetën e dytë, falë ndihmës së ...
Full story
image

Dite te zjarrta

Fragment nga romani “Ne kerkim te Lirise”       Reshat  Kripa   Ishte mbrëmje. Fatosi po dëgjonte emisionin qëndror të lajmeve. Spikerja, me një zë që dukej sikur nuk ishte ...
Full story
image

Romancat dhe pikëllimet e një dyqani lulesh në Melburn

Romancat dhe pikëllimet e një dyqani lulesh në Melburn (ligjërim mbi rrëfimet e Oli Stikos) Udhëtojnë pa zbardhur dita.Ndoshta përkrah karrove apo trenave me fruta-perime,mish,peshk,të gjitha drejt ...
Full story
image

NË AUSTRI 17-VJETORI I ÇLIRIMIT TË KOSOVËS FESTOHET ME NJË PASDITE LETRARE DHE KULTURORE

NË AUSTRI 17-VJETORI I ÇLIRIMIT TË KOSOVËS FESTOHET ME NJË PASDITE LETRARE DHE KULTURORE Vjenë, 13 qershor 2016 Shkruan: Besim Xhelili  Me rastin e 12 qershorit, 17-vjetorit të ...
Full story
image

DY MËSIME SHQIPTARIE

DY MËSIME SHQIPTARIE Nga Lun Çipi       Dy mësimet në futboll, Proklamata dashurie, Djemtë trupgjatë-mes’hollë, Shembuj nderi dhe lavdie:   N’ kampionatin Evropian, Debutuan bashkë, një grup, Shqiptarë e Kosovar, Si një shpirt e ...
Full story
image

KUVEND SHKENCOR NË ISTOG. KOSOVË.

Istog 2016   Gjuha standarde dhe dialektet KUVEND SHKENCOR NË ISTOG. KOSOVË.  Istogu i bukur, mbështetur në rrëzë të bjeshkëve, qytet plot gjelbërim, i njohur për burimin e madh ...
Full story
image

"EDHE UNË TË FALENDEROJ, ANA"

SOTIR ATHANASI"EDHE UNË TË FALENDEROJ,                 ANA"     Makinën e mbylla dhe e sigurova.  Në çastin kur do të largohesha, një tufë pëllumbash qenë grumbulluar e çukisnin thërrimet ...
Full story
image

Nga jeta kulturore

  Nga jeta kulturore   Femrat e qytetit tim në një ekspozitë qëndrojnë varur pas kornizave, brenda mureve mbyllur në tabu , pa atë vijëlakimin e kuq në fytyrë ...
Full story
image

Të ikësh natën, Bashkim*

Të ikësh natën, Bashkim*       Rrugë e gjatë e përbaltur, Plepa gjysmëlakuriq. Ku jam nisur për të vajtur, Thomëni, në miq, a në armiq?   Të ikësh natën, Bashkim… Këpucë të rënda, këmbëlejlek. Të ...
Full story
image

Ahengu dhe turpi

Albert Habazaj Ahengu dhe turpi tregim   Nuk kishin filluar akoma shirat. Ishte e premte e datës 15 tetor, nëse s’gaboj. Punoja, si zakonisht, te bar “La piramida”, në ...
Full story
image

NË VEND TË NJË REÇENCE PËR LIBRIN “NJË JETË NË 36 SHKRONJA”

Dr Gëzim Alpion   Birmingham, 14 Qershor 2016       NË VEND TË NJË REÇENCE PËR LIBRIN “NJË JETË NË 36 SHKRONJA”   ___________________________________________________   Hatixhe Erebara, “Një jetë në 36 shkronja”, Tirane: M ...
Full story
image

POROSITË E AMBASADORIT GJERMAN

POROSITË E AMBASADORIT GJERMAN                                      Nga Frank Shkreli   Vizita zyrtare e Ministrit të Jashtëm të Gjermanisë, Frank Walter Steinmeier të martën në Shqipëri, shënoi gjithashtu edhe ...
Full story
image

LOGJET PËR “RRUGËN E ARBRIT” DHE DIBRA E MBYTUR

LOGJET PËR “RRUGËN E ARBRIT” DHE DIBRA E MBYTUR Një “Rrugë e Arbrit” pa Dibrën si e ka krijuar Zoti është një “rrugë për në varreza”. ...
Full story
image

SI, TI BABA

1.SI, TI BABA        Edhe unë Si ti, Baba Kam filluar T’i heq këmbët zvarrë, Siç i hiqje ti, dikur Kur ishe në moshën që jam sot, unë. ...
Full story
image

PËR ÇËSHTJEN ÇAME

                                                  ...
Full story
image

Mbrëmja

Mbrëmja   Nusëron mbrëmja mbi sy hedh vellon e purport vëth I argjendtë në veshin e saj cicërimat e qeshura të zogjve   Tej fushës nga plugu lëruar shpërhapen ariet e buta të ...
Full story
image

Dikur ushtar i UÇk-së, sot jeton në tendë

   Sociale Shkruan: Faton MEHMETI Dikur ushtar i UÇk-së, sot jeton në tendë   Selim Ymeri, invalid i UCK-së e një javë ndodhet në tendë pasi ka ...
Full story
image

Erdhi dhe lidhi

Erdhi dhe  lidhi në këmbët e Likurësit një anije që kish kaluar nga venate Afërditës. E stolisur me  fenerin e Diogjenit në bash,me dysheme të mermertë dhedoreza prej ...
Full story
image

NALLËMKAT

NALLËMKAT   Ah, nallëmkat e tua, trak-truk, trak-truk, mbi kalldrëm. “Më do, s’më do, të dua,”- mbaj rritmin me zë e me mend.   Trak-truk, trak-truk, në mëngjes, gjumin je ti që ma ...
Full story
image

Jo çdo akt terrorist i përket ISIS-it

Ilir Levonja Jo çdo akt terrorist i përket ISIS-it Çfarë ndodhi mesnatën e herët të 12 qershorit në Orlando, është plotësisht homofobia e njeriut karshi njeriut. Ose ...
Full story
image

Shënime të një gazetari

NJË PARTI PA “ZË” E PA “LAPS” NË 25 VJETOR Shënime të një gazetari Aktualisht në zë e në germë, Partia Socialiste në përvjetorin e 25-të të ...
Full story
image

MIQTË E MI BESNIK TË PENËS NUK I PËRCJELL NË VARRE

    NGA KALOSH ÇELIKU   (Kalosh Çeliku i përgjigjet          me poezi Date Koçit)   Erdha, në Kërçovë. Dhe, rash në Cërvicë Varrin e stërgjyshit kaçak: Emin Çeliku. Që, ishte krahu djathtë  i ...
Full story
image

NJE SHKRIM KRITIK NDAJ KRYEMINISTRIT RAMA.

.....GAZETA QË U SHËRBEN LIGJVENSËVE AMERIKANË DHE PROFESIONISTVE TË TJERË POLITIKË NË KRYEQYTETIN AMERIKAN.   NJE SHKRIM KRITIK NDAJ KRYEMINISTRIT RAMA.   SA PËR INFORMACION, KOLEGË TË NDERUAR.   SHËNDET DHE ...
Full story
image

Legjenda e Bjeshkëve të Nemuna

Legjenda e Bjeshkëve të Nemuna Gani Mehmetaj         Në valën e dëbimeve, kur refugjatët iknin maleve apo fshiheshin shpellave që të mos i rrihte era, shqota ...
Full story
image

FUQIA E FJALËS NË POEZINË E AGIM MATOS

Albina Idrizi FUQIA E FJALËS NË POEZINË E AGIM MATOS   Para disa muajsh, mes dhjetëra mijëra lexuesve virtualë nga mbarë bota, hasa në një mesazh ...
Full story
image

NUK BESOJNË...

NUK BESOJNË...   Jam pacient i ri nga një vend i largët, Dhe më japin të plotësoj një formular spitali: "Nëna dhe babai nga ҫfarë sëmundje vuanin..."  ...
Full story
image

EDHE NJË TJETËR SHKRIM PËR SHQIPËRINË SOT NË GAZETËN WASHINGTON POST

EDHE NJË TJETËR SHKRIM PËR SHQIPËRINË SOT NË GAZETËN WASHINGTON POST   Subject: In Albania — NATO member and U.S. ally — worries about the emergence of ISIS   http://www.msn.com/en-us/news/world/in-albania-%e2%80%94-nato-member-and-us-ally-%e2%80%94-worries-about-the-emergence-of-isis/ar-AAgVEyS?li=BBnbcA1 ...
Full story
image

“I ARTI” BARDHYL XHAMA: SHKRIMTAR E “MËSUES I MERITUAR”

Në vend të urimit, për 83-vjetorin e lindjes:  “I ARTI” BARDHYL XHAMA: SHKRIMTAR E “MËSUES I MERITUAR”   Nga: Sejdo Harka                 ...
Full story
image

“ÇAMËT” E DIBRËS DHE PRONAT E DIBRANËVE NË MAQEDONI

“ÇAMËT” E DIBRËS   DHE PRONAT E DIBRANËVE NË MAQEDONI Nuk ka vetëm prona Çame jashtë kufirit të Shqipërisë, ka edhe prona dibrane që duhen kërkuar ...
Full story
image

E KËRKON ZAKONIN, BABA

FASLLI  HALITI         E KËRKON ZAKONIN, BABA       Shtatë ditë, Shtatë net, Krisi kënga, Tërboi vallja, Buçiti gërrneta, Gjëmoi, u ça darja.   Ditën e tetë hipi vajza mbi kalë Dhe vajza nisi të qarat ...
Full story
image

Nga do ta kthesh kokën, sot të ka ardhur radha...

Nga do ta kthesh kokën, sot të ka ardhur radha... Tregim Në një fshat të largët malor jetonte një burrë, që kishte lindur dhjetë fëmijë. Ishte i ...
Full story
image

Në brigjet e shpirtit

Cikël me poezi Xhevahir Cirongu       Në brigjet e shpirtit        Lamtumirë, o mik i dashur  Ike pa më folur si flladi i erës, Nëpër rrugët e grisura të ...
Full story
image

POEZIA KËRKON IMPULSE AZHURNIMI

                               Kritikë   Historia letrare në ecurinë e saj, ndërkohra, njeh etapa , metoda, rryma të larmishme krijimi dhe zhvillimi. Ndodh kjo dukuri që ...
Full story
image

Thonë për mua

Thonë  për mua        (cikël  me poezi) Nga   Përparim    Hysi 1.  Thonë për mua Thonë për mua që shkruaj fare hapur Ngjarjet, por dhe veset i nxjerr lakuriq Kështu bëj dhe ...
Full story
image

JEMI KRENAR QË MËSOJMË SHQIP, JEMI KRENAR SE KEMI NJOHURI PËR VENDIN TONË

     Nga manifestimi i përfundimit të vitit shkollor në qytetin  Borås të Suedisë   Nga Sokol Demaku       Një atmosferë e veçantë gëzimi mbizotëroi në institucionet arsimore dhe qendrat ...
Full story
image

SKICA E FOTOS SE UGOLINIT NE BUTRINT

Opinion SKICA  E FOTOS SE UGOLINIT NE BUTRINT   GËZIM LLOJDIA     1. Igino Epicoco bëri këtë skicë Prof Luigi Maria Ugolini në vitin 1932. Për ata të interesuar në qytetërimet e ...
Full story
image

TË LEXOSH LOTIN NË VARGJE

TË LEXOSH LOTIN NË VARGJE   Shënime për vëllimin poetik “Kënga e lotit”, të krijuesit Xhevahir Cirongu    PËLLUMB GORICA       Ka shumë njerëz që kohën e lirë e ...
Full story
image

GËZIM LLOJDIA, NJË PENË GJITHNJË NË KRIJIM

Nga Luan Çipi     Publicistin, poetin, shkrimtarin dhe studiuesin vlonjat, Gëzim Llojdia, ka vite që e presin për ta lexuar me kërshëri e padurim çdo ditë, si në ...
Full story
image

Pavarësia de fakto e Kosovës me 12 Qershor 1999

  Nga Skënder S.KAPITI Në historinë tonë kombëtare çdo datë kalendarike ka shënuar në Kosovë një ngjarje të madhe kombëtare, dhe çdo derë shqiptare kosovare ka dhënë ...
Full story
image

PSE NUK KEMI AMBASADOR NË VATIKAN !?

Nga Fritz RADOVANI:     ■Me 25 Maji 1945, perfaqsuesi i Vatikanit në Shqipni Imzot Leone G.B. Nigris, nxiret jashtë Shqipnisë nga qeveria sllavokomuniste e Tiranës, që ...
Full story
image

Pluhuri i artë i poezive …

    Përsiatje mbi vëllimin poetik “Pluhuri i artë i përjetësive” të Agim Matos   Nga Timo Mërkuri   Thënia …që ta kuptosh poezinë duhet të “njohësh” autorin,  qëndron më shumë ...
Full story
image

Dr Alpion zgjeron udhëtimin e “Nënë Terezës”

Dr Alpion zgjerron udhëtimin e “Nënë Terezës”     Sipas postimit online të faqes zyrtare të Ambasadës së Kosovës në Londër, mësohet se aktiviteti në video është ndjekur ...
Full story
image

Neo-Avangardja e Kadrush Ramës

Neo-Avangardja e Kadrush Ramës Dr Fatmir Terziu     Teksa hidhte hapat e tij në grihatjen dhe(u)nore të Lumëbardhit, stërkalat e dala nga përshpirtja ujore qaseshin afër e më ...
Full story
image

Skënder Kapiti ka zbritur në tokën shqiptare idetë e filozofëve më të mëdhenj

Skënder Kapiti ka zbritur në tokën shqiptare idetë e filozofëve më të mëdhenj Nga Fatmir Minguli   Kur merr në dorë librin e Skënder Kapitit, “NJERIU FILOZOF, ETIK ...
Full story
image

Qyteti pa kohë

Qyteti pa kohë     Qyteti im është pa kohë, sido që të jenë qiejt e tij. I ngjan një vajze me sqimë, ndërrohet në çast: blu, rozë a ...
Full story
image

NOBELISTI XVI 1948

SALVATORE QUASIMODO NOBELISTI  XVI  1948         Salvatore Quasimodo Është një nga përfaqësuesit më origjinal të hermetizmit. Lindi në sirakuzë. Në fillim punoi si gjeometër, çka i ...
Full story
image

JU LUTEM, BLINI BAJAME ME KRIPE...

KRISTAQ TURTULLI                 JU LUTEM, BLINI BAJAME ME KRIPE...                                                                                                 tregim Çunak isha, me pantallona te shkurtra, kur dola të shisja bajame me kripë. Në kockë më priste i ftohti ...
Full story
image

Në prag të 50-vjetorit të krijimtarisë së shkrimtarit dhe publicistit, Sejdi BERISHA

  Në prag të 50-vjetorit të krijimtarisë së shkrimtarit dhe publicistit, Sejdi BERISHA SHKRIMTARI DHE PUBLICISTI, SEJDI BERISHA KA LËVISUR PËRPARA KUFIRIN E ARTIT TË FJALËS SË ...
Full story
image

Tungjatjeta, Ilir Shqiptari!

Albert Habazaj Tungjatjeta, Ilir Shqiptari!   (Kur isha mërgimtar në Itali, duke dëgjuar kasetën “Shkëlqimi i plisit”)   Në malësitë xheloze akuilane, Mes një gjelbërimi të ftohtë e të errët, Dëgjoj këngën ...
Full story
image

" Në labirintet e jetës sime" të Qatip Marës

Memuaret e një mësuesi veteran          "  Në labirintet e jetës sime" të Qatip  Marës                    (ese) Nga  Përparim   Hysi Ka njerëz që, kur dalin në pension, kthehen në ...
Full story
image

POEZIA SI PIKTURË NË VEPRËN: TA MORA VARGUN TË AUTORES KALTRINA VB HOTI

POEZIA SI PIKTURË NË VEPRËN: TA MORA VARGUN                  TË AUTORES KALTRINA VB HOTI (Kaltrina VB Hoti: Ta mora vargun (poezi), botoi Asdreni - Shkup 2016). NGA ...
Full story
image

ÇMIMET LETRARE KOT FARE

  Nga KALOSH ÇELIKU            Dukuri e çuditshme shqiptare, ndahen çmime letrare: në Shqipëri, Kosovë, IR e Maqedonisë dhe në Diasporën Shqiptare. Edhe, e dini si përfundojnë ...
Full story
image

FOSHNJA HYJNORE DHE TRE MAGËT MODERNË

Kjo poezi, përveç vlerave artistike, është edhe një himn i madh për burrërinë e jashtëzakonshme të provuar në praktikë, ndershmërinë, fisnikërinë dhe sakrificën ekstreme. Është ...
Full story
image

MITI I GURIT

                    MITI I GURIT Nga Fatmir Terziu   Ishin të parët e mi që u dashuruan me gurin e ledhatuan, e zgjuan nga gjumi i baltosur,                                                            i bënë nder e ...
Full story
image

Kjo fotografi...

                   Kjo fotografi...     Shkruan Viron Kona                   Dionis Qirixidhi, Hiqmet Meçaj, Koço Kosta, Viron Kona, Fatos Arapi, Ferhat Çakëri, Xhevair ...
Full story
image

VIZITË VENDEVE TË VEÇANTA TË HISTORISË E KULTURËS SONË

  Reportazh nga Istogu   Këto ditë te bukura qërshori, në shoqëri me mikun, Bardh Nëngurra,gjatë qëndrimit disaorësh në Istog,vizitova dy vende me rëndesi historike e kulturore të ...
Full story
image

Jam bëre i dobët në shpirt

Jam bëre i dobët në shpirt       Pakon që më dërgove se kam hapur akoma. Mbaj inat si grerzat : I vij rrotull dhurates, përkëdhel në heshtje emrin tënd, dhe sjell ndërmend ...
Full story
image

KËTË JAVË NË HISTORI

                                             Nga Frank Shkreli    72-vjetë më parë, më 6 qershor, 1944,  përafërsisht pothuaj 200,000 ushtarë të forcave aleate ndërmorën zbarkimin e rrezikshëm amfib në brgdetin ...
Full story
image

NOBELISTI XV 1958

          Boris Leonidovich Pasternak (Rusisht: Борис Леонидович Пастернак Dëgjon? Mosk 10 shkurt, 1890 - Peredelkino, 30 maj, 1960 ) Ishte një poet dhe shkrimtar rus. Në ...
Full story
image

Bashkëshortja ime Angjelina

Bashkëshortja ime Angjelina                         Skicë Shkruan Bashkim Saliasi ...Biseda nisi e ngrohtë, sikur njiheshim prej vitesh edhe pse ne ishim adoleshentë. Që në fjalët e  para të njohjes, ...
Full story
image

Fëshfërima e muzës

Ëndrrat   Në shpirtin tim të zhuritur ëndrrat janë si përrenjtë Pellgjet magjike me ujin e tyre djerrat e thata të trishtimit i bëjnë të buta si lëndina   Shpirti ka aq ...
Full story
image

Ars Poetika

Ars Poetika Rexhep Ferri Nëse nuk je hedhur mbi kalë për të sjellë dritë, as një gjysmë dite nuk ke qenë poet.   Në poezi s’ka asgjë sa për të thënë ...
Full story
image

PO POPULLI PSE HESHT

PO POPULLI PSE HESHT, PSE NUK KËRKON REFERENDUM PËR REFORMËN NË DREJTËSI ? Opinion Ka tashmë më se dy vjet që drafti për “Reformën në Drejtësi” përcillet ...
Full story
image

HUMANIZMI, TEHU QË LARTËSON KRIJUESIN

HUMANIZMI, TEHU QË LARTËSON KRIJUESIN Dr Fatmir Terziu    “Ti mund të kthehesh në kriminel a në shenjtor dhe asnjeri se vë re, por në të mungoftë ndonjë ...
Full story
image

VLERA TË VIZIONIT POETIK IDEALISTO-ALTRUIST TË MEHMET AKIF ERSOJ PËR AKTUALITETIN E SHOQËRISË SHQIPTARE

VLERA TË VIZIONIT POETIK IDEALISTO-ALTRUIST TË MEHMET AKIF ERSOJ PËR AKTUALITETIN E SHOQËRISË SHQIPTARE*[1]  Prof. Dr. Zyhdi Dervishi Universiteti i Tiranës         Poeti  Mehmet Akif  Ersoj u lind në Stamboll ndërmjet datave 22 ...
Full story
image

Një javë në Parajsë

Një javë në Parajsë   nga Andon Dede, Nju York                  Nga përrallat që më kujtohen nga fëmijëria, është dhe një që tregonte për parajsën. Mbase më ka ...
Full story
image

DASHURIA PLATONIKE E PARTIVE POLITIKE SHQIPTARE

    Nga KALOSH ÇELIKU          Imzot,  amani:  E vjedh popullin shqiptar Shteti i “përbashkët demokratik maqedonas”, Republika e Kosovës, Shteti Shqiptar! E vjedhin Partitë Politike Shqiptare e ...
Full story
image

Libri “NJERIU FILOZOF, ETIK E POLITIK & MORALMATERIALIZMI” i Skënder Kapitit- një filozofi e parë ndryshe

Nga Bedri Tahiri     Që kur vajta për herë të parë në Durrës, fill pas çlirimit të Kosovës, më priu një fat i mbarë që u njoha ...
Full story
image

KUR VETMJAFTOHESH ME ATË QË TË DHURON FATI I JETËS

NGA PËLLUMB GORICA            (Lida Lazaj në tregimin “Profil vetmjaftueshmërie”)       Jeta është një rrjedhë e fuqishme në kohë dhe hapësirë. Atje ku mendohet se ajo ...
Full story
image

Motrat Libohova, një rrugë plot dhunti e pasion në këngën shqiptare

Nga Hyqmet HASKO Motrat Libohova, si duet dhe secila më vete, janë individualitete të spikatura të këngës shqiptare, qoftë të këngës popullore, qoftë asaj të përpunuar ...
Full story
image

E dua dashurinë

      Shihmë në sy… Do të dallosh atë që don të më thuash. Kërko në zemrën tënde Dhe shpirti yt do të më gjejë atje. Unë gjë tjetër s’do të ...
Full story
image

Media e pavarur dhe kritike është roja e Demokracisë

    Nga Skënder S.KAPITI   Sot në epokën e modernitetit janë mediet e shumta, e që fatmirësisht ka mes tyre të atilla si: të lira, të pavarura, të ...
Full story
image

Konvencialisht bima për poetët ballkanikë paraqet përkryerjen

Shumë nga vendet ish diktatoriale, i kanë të pashlyeshme nga kujtesa vërshimin e masave në sheshet publike, rrëzimin me kollajllëk të miteve paradoksale, duke dëshmuar ...
Full story
image

BORZILOKJA

BORZILOKJA   Po pres, mezi pres, të zverdhem, të pikoj ku kalon ti. Në më shkelsh, s'kam pse trembem, jam lule që çel përsëri.   Në më mbyllsh, o, i marrë, edhe shishkën ...
Full story
image

KAROCATA ANTISHQIPTARE VAZHDON...

  G. Finlai shkruan: “Vetëm ardhja e turqve, e shpëtoi Greqinë që do të bëhej truall shqiptar”.  (the Histori of Grecce”, London., 1851, f. 349.)                                                                                 Ndërsa ...
Full story
image

VLORA, PO NA ZBUKUROHET!

VLORA, PO NA ZBUKUROHET! Nga Luan Çipi   Kur ja bëri  Vlora fora? -Dhjetëra here në histori! Gjithnjë tym e flakë, Vlora, Vlora, baras  Shqipëri.   Shqipja, rilindi në Vlorë, Pesëqind vjet në robëri, Plaku mal, me ...
Full story
image

DUKE KRASITUR PEMËT

    PO Chu-I. - Poet kinez, i lindur në T'ai-juan në Shan-si në 772 d. C., i cili vdiq në 846 pas Krishtit. Pas studimeve të ...
Full story
image

Përtej këtyre fotografive...

Përtej këtyre fotografive...   Një mik britanik i letrave, Robert Adams, vizitoi këto ditë Shqipërinë. Dhe nga Gjirokastra ai postoi disa fotografi. Mes tyre ai solli dhe ...
Full story
image

‘Bota Internetike’ dhe Shqipëria narrative

    Shqiptarët njihen më shumë me njëri-tjetrin kur ikin prej Shqipërisë së vogël Dr Fatmir Terziu Abstrakt Dikur një shkrim të tillë e pata cilësuar “Përtej çmimit për shkrimtarin ...
Full story
image

PORTRET I NJË TË RIU ENTUZIAST

  Në këtë kohë evoluimesh të mëdha njerëzore,koha patjetër,nxjerr në sipërfaqe njerëz me prirje për punë e dije,që transformojnë njerëzimin,jetën në tërësi. Gjeneratat e reja,pa asnjë ...
Full story
image

TOKË PJELLORE

                    TOKË PJELLORESi bujku një mençur i që pastron farat,para mbjelljes të jenë të pastra dhe elitë,mjeshtrisht Dr Fatmir Terziu pastron fjalët,prandaj është plot bereqet "Fjala ...
Full story
image

"Pellazgët e pasardhësit e tyre"

“...Si një dhuratë të bukur, toka krijoi së pari njeriun, dhe Arkadia krijoi “ Pellasgët Hyjnorë ”, shumë ma përpara se të krijohej Hana.” Pindari, ...
Full story
image

KUJTONI ZONJEN BEDRIJE ASHIKJA!

Nga Fritz RADOVANI:     1976 DOSJA E PAMBYLLUN... ■Konvikti “Malet tona” në Shkoder ishte kthye në hetuesi, mbasi ishte pranë spitalit të Shkodres, në fund të rrugës së ...
Full story
image

Shpirti nuk gjykohet……

  Esse analizë rreth vëllimit poetik, “Ftesë për Flirt” e  autores Flutura Acka   Ambicioze dhe e mëncur, e palodhur, e qëndrueshme dhe e papërkulur, ajo është gjithmonë, ...
Full story
image

Alpinisti i dritës

Albert Habazaj   Alpinisti i dritës   homazh   Bota - lule dhe furtunë, vdekja plasi nga marazi. Kush pranon se po fle gjumë Dhe iku Halo Abazi?!   Nuk ka gjumë shkencëtari, ka hipur në mal ...
Full story
image

Zëri që qetëson edhe qiejt

  Jo,nuk si  është era që shpërndan retë dhe kthjellon fytyrën e qiellit,jo.Keni vënë re kur një këngë ju godet në shpirt,ju zgjon kujtime,fantazi,ju prek telat e ...
Full story
image

JETA SHETIT NE VARREZA...

Këngë e tejkënduar, në prag të botimit të vëllimit poetik: -JETA SHETIT NE VARREZA... (poezia është e shkruar vite më parë. E risjell, pasi koha nuk ka ...
Full story
image

MBI GJUHËN POTIKE E PERSPEKTIVËN E SAJ

Teoria klasike e letërsisë, nuk e ve në dyshim ndryshimin midis poezisë e prozës, ndryshim i cili ka të bëjë, para së gjithash, me gjuhën ...
Full story
image

Metamorfozë

Nga  Petrit  MalushiMetamorfozëGjysmëshekulli,Nga tribuna, salla kongresesh e konferencashVeshët  na dëgjuan deri në shurdhim :“Shqipëria fener ndriçues !”,“Shqipëria kala e pamposhtur !”,“Shqipëria shkëmb graniti !”.Sytë na ...
Full story
image

SHTATË DITË SAKRESTAN TË NJË ATEISTI

    1)NJË TAKIM I VËSHTIRË        Armen Kodra kishte katër vjet që jetonte në Itali. Punonte në të zezë, në një dyqan ambulant, i cili ishte pjesë e ...
Full story
image

POETI, MIDIS QIELLIT DHE TOKËS

    Shënime për librin poetik “Ditaret e mjegullës”  të Agim Bajramit.   Një prej numrave të fundit të një reviste që boton poezi online në frengjisht kishte për ...
Full story
image

Ese për mendimet e mia

                Para syve më dalin vargjet e një poezie të një poeti anonim, më falni  nëse e kam përdorur edhe herë të tjera, të një ...
Full story
image

Doli nga botimi libri me “letra nga ferri” me titull “Dashuria plagoset.., por nuk burgoset” i shkrimtares Vilhelme Vranari Haxhiraj

Sh.B,Nacional              Shtëpia Botuese“Nacional”nxori në qarkullim një vepër të re të shkrimtares Vilhelme Vranari Haxhiraj, Mjeshtre e Madhe e Penës. Vepra është e gjinisë së ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1