Fatmir Terziu

image

Doli nga shtypi: "Fatmir Terziu, krijues dhe studiues i risive artistike"

Doli nga shtypi, nga shtëpia botuese "Milosao" përmbledhja me shkrime të bashkëkohësve me titull: "Fatmir Terziu, krijues dhe studiues i risive artistike" përcjellur për lexuesit
Full story
image

ZANAFILLA E KOZMOLIRIKËS KACALIDHA

                                                                  sprovë      Mbi tri shtylla është mbështetur një botë (ndijore).    E para shtyllë e kësaj bote është guri. Doli prej dheut dhe errsirës dhe u shfaq si luksi ...
Full story
image

THESARET ANTIKE TË SULOVËS

    NGA PËLLUMB GORICA         Një udhëtim drejt Sulovës së Sipërme të Gramshit është një mundësi e mirë për të shfletuar faqe pas faqe ...
Full story
image

Jaçja dhe Metani

       Tregim Nga  Përparim   Hysi As që do ta kisha shkruar këtë tregim, sikur sot, krejt befasisht, tek varesha nga rrruga "Myslim Shyri" për në shtëpi, të ...
Full story
image

NJË NDODHI NË AUTOSTRADË

KRISTAQ TURTULLI  tregim Prej njëzet vjetësh s’ ish parë një dimër i tillë. Natyra u vesh në argjend marramendës, rëndesë torturuese kristalore. Bukuri e egër dhe ...
Full story
image

NJË RRËFIM JETËSOR NË NJË NOVEL TE AUTORIT PETRAQ J.PALI

        1. Novela :”Ana vajza e sekretarit” të shkrimtarit shqiptaro-amerikan Petraq J.Pali të sjell në  mendje imazhet  e një kohe gjithë përndjekje koha e diktaturës    me  varre të parakohshme dhe fate misterioze,ose ...
Full story

“Dielli”

                          Vangjush Saro   Fabul   “Dielli”   Shkëlqente saçi i madh mbi pellg, trazuar heraherës nga një shelg. La mendtë Biba edhe tha:  “Dielli! Është Dielli, mama!...” Por Pata fare nuk ia vari; ...
Full story
image

DOCUMENTARY, FILM AND EMPIRE – HOW SUCH FILMS EXOTICISED PEOPLE AND PLACE

DOCUMENTARY, FILM AND EMPIRE – HOW SUCH FILMS EXOTICISED PEOPLE AND PLACE   Dr Fatmir Terziu   Abstract               Film, documentary and Empire depicted historical and natural events which help ...
Full story
image

Së shpejti del nga botimi libri monografi-studimore i Dr Fatmir Terziu: “PËRPARIM RAMA, EMËR GLOBAL I ARKITEKTURËS MODERNE”

Së shpejti del nga botimi libri monografi-studimore i Dr Fatmir Terziu: “PËRPARIM RAMA, EMËR GLOBAL I ARKITEKTURËS MODERNE”   Midis të tjerave në këtë libër: Përmbajtja     Përtej hyrjes...................................................................... ...
Full story
image

Shqiptarët në Irlandë, një histori suksesi

  Emigranti shqiptar në Irlandë: “Kam zgjedhur punën si Perëndi” Kjo është historia e Ndrek Gjinit, autor, gazetar dhe mësues me profesion, i cili emigroi në Irlandë ...
Full story
image

TEZE HELENË

NOBELISTI  XII  1948           Thomas Stearns Eliot (26 shtator1888 – 4 janar 1965), shkrimtar anglez Me prejardhje amerikane. Është njëri ndër poetët më të njohur europian të shekullit të 20-të, fitues i shumë çmimeve, ...
Full story
image

Ç’MBETI PREJ MOMENTEVE TË BUKURA?

        Jaroslav Seifert 23 shtator 1901 Žižkov, Austri-Hungari10 janar 1986 (në moshën 84 vjeç) Prag, Çekosllovaki 10 janar 1986 (në moshën 84 vjeç) Prag, Çekosllovaki.  Shkrimtar, poet, gazetar Çek Çmimi Nobel ...
Full story
image

“SHPIRTIN E KAM PËRRHERË TE KËTO VEPRIMTARI DHE ATY GJEJ KËNAQËSI…”

  -Bisedë me Luljeta Avdiu-Cura, kryetare e Shoqatës “Labeatët” dhe e Shoqërisë Kulturore-Artistike “Ana e Malit”,Ulqin- Nga: Prof.Murat Gecaj publicist e studiues-Tiranë 1.Shprehi kënaqësinë për këtë bisedë edhe nga ...
Full story
image

EJA ME MUA

NOBELISTI  XI  1946           Herman Hese (Calw, 2 korrik 1877 - Montagnola, 9 gusht, 1962) ishte një shkrimtar, poet, aforist, filozof, lindur në Gjermani, piktor zviceran, ...
Full story
image

LEXO AGIM MATON: Një poezi e shkëputur nga vëllimi në botim i Veledin Korkuti

LEXO  AGIM  MATON     Vërtet do të ndjehesh i lirë? Lexo poezi me vargje të lira. Nuk di ku ti gjesh? Të them unë; Jo vetëm të lira, por dhe të mira.   Vërtet ...
Full story
image

BARDHYLI DHE NJERIU ME RROBA BLU

  Prill 1987 Bardhyli hapronte qetë nëpër rrugicën kryesore në Sëmirë të Rrafshit të Dukajve. Edhe pse ishte stina e dimrit, për çudi rrezet e diellit ...
Full story
image

Lamtumirë, mësuese e qeshur si drita!*

  nga Albert Habazaj Pas kësaj gjëme mbuluar me flamur kombëtar, jemi këtu për të shprehur fjalën e ndjenjës së hidhëruar: LAMTUMIRË, MËSUESE E QESHUR SI DRITA! ...
Full story
image

HYJNIA E LODHUR

PATRIZIA CAVALLI       Patrizia Cavalli (Todi, 1947) është një poeteshë italiane. Ka publikuar me sukses disa përmbledhje poetike: «Poezitë e mia  nuk do të ndryshojë Botën» (1974), Qielli(1981),«Poezi»( 1974-1992- ...
Full story
image

Si e njoha Profesorin Bedri Tahiri

Remzije Zekolli, poete Bedri Tahiri dhe Kadare (Si e njoha Profesorin Bedri Tahiri) Ismail  Kadare ishte   ndaluar nga pushteti i kohës, por jo nga zemrat tona. Ai frymonte ...
Full story
image

Uff… Uff…

Uff… Uff…       Uff… Uff… Sillu e përsillu nëpër shtrat. Mbyllur dritaret, dy kanatë. Janë tërbuar fijet e kashtës, si t’ishin majat e ashtës. Rrota tankesh. Zinxhirë… Vampirë… Mugëtirë… Dashuri e shqyer. Pragë e shkelur. Abazhur ...
Full story
image

PO CHU - I: KORRJA

        PO Chu-I. - Poet kinez, i lindur në T'ai-juan në Shan-si në 772 d. C., i cili vdiq në 846 pas Krishtit. Pas studimeve të ...
Full story
image

DEMOKRACIA, TË DREJTAT E NJERIUT DHE ROLI I SHTYPIT TË LIRË

                                                                                        Nga Frank Shkreli  Të ënjtën që kaloi në Budapest të Hungarisë, Zëvendës Sekretarja Amerikane e Shtetit për Sigurinë Civile, Demokracinë dhe të Drejtat e ...
Full story
image

"Mujë Buçpapaj - lirik i stërmbushur me pakohshmëri"

Mujo Bucpapaj Promovohet në Mitingun e Poezisë në Gjakove libri: "Mujë Buçpapaj - lirik i stërmbushur me pakohshmëri"-Kritika botërore për poetin shqiptar, botim i Shtëpisë Botuese ...
Full story
image

Eunuku,Genjeshtari i pa skrupull.

 Bisede me te vdekurit. Ne vend te tyre (po te duan) le te pergjigjen Nexhmija dhe bijt e tyre, Iliri, Liljana, Prandvera me te shoqin, Sokoli ...
Full story
image

Katër Dosjet Çame i duhen dorëzuar edhe Senatit Amerikan

    Mesazh falënderimi zotërisë Festim Lato, Kryetar i Shoqatës Atdhetare “Çamëria”, Hollandë                   I nderuar zotëri Festim,                 Para tri ditësh dhe pikërisht më 25 maj, zotëria Albert Abazi, ...
Full story
image

Midis luftës dhe realitetit

      Disa ditë më parë në një nga faqet e saj për Europën, saktësisht më 24 maj, prestigjozja The New York Times, i kushtonte një artikull ...
Full story
image

Brekët

    Shokët me një sy e donin dhe më tjetrin, si të rinj që ishin, e tallnin. Ledi nuk jua prishte moshatarëve, si përtalljen dhe dashurinë ...
Full story
image

MAQEDONIA SHQIPTARE

MAQEDONIA SHQIPTARE   NGA KALOSH ÇELIKU            Popull shumicë në Shtetin e “përbashkët” IRJ e Maqedonisë se, janë shqiptarët, këtë nuk e luan as topi. Ndërkombëtarët e dinë ...
Full story
image

Cikël me poezi nga Viron Kona

  Sekreti i lavdisë   Ëndërron të bëhesh i famshëm? Sekretin, a e di? Qiriri bën  dritë, duke djegur veten e tij. Mollët apo shporta? Nisa të heq nga shporta mollët e ...
Full story
image

SHPELLA E PËLLUMBASIT NJË MONUMENT I MADH NATYROR NË SHQIPËRI

   NGA PËLLUMB GORICA        Prej kohësh më ka shtyrë dëshira për të bërë një vizitë në shpellën e Pëllumbasit. Ajo ndodhet rreth 25 kilometra nga Tirana, ...
Full story

DOLLI, ME MIKUN TONË FUAT MEMELLI…

Skicë: DOLLI, ME MIKUN TONË FUAT MEMELLI… Nga: Murat Gecaj 1. Nuk ishte hera e pare, në këto vitet e fundit, që kolegu e miku ynë i përbashkët, Fuat ...
Full story
image

96 vjetori i luftës çlirimtare të Vlorës

  “Lufta e Vlorës. Historia në Epikën Historike” e studiuesit Albert Habazaj E ardhmja e të shkuarës   1. Promovimi i librit: “Lufta e Vlorës. Historia në Epiken Historike” ...
Full story
image

Mëkati i zemrës

Unë dhe fjala    Fjala një inkonë e vogël  zemra ime i përgjunjet si murgu  Nga arteriet e ndezura të saj  Ngjitet me brishtërsi një lutje.     Si gjethe e kuqe ...
Full story
image

Të qeverisësh...

Të  qeverisësh...     (cikël  me poezi) Nga  Përparim    Hysi "Lufta" e partive  * "Lufta" e partive është si një lodër Një lodër që zgjat e nuk mbaron kurrë Ta shesin partitë ...
Full story
image

Dy fjalë për mikun tim, Eqerem Shehu

  Reshat Kripa   Dy ditë më parë u nda nga jeta miku dhe vëllai ynë i paharruar, Eqerem Shehu, anëtar i Kryesisë Kombëtare të Shoqatës Antikomuniste të ...
Full story
image

Vëllait tim

Kristaq Turtulli Vëllait tim Në një qytet që laget nga deti, ku këndoi Homeri,Mërgoi vëllai, zemërarti, këngëtari, Në mbrëmje numëron yjet dhe i bën tespihe... Gershet lidh katër horizonte,Krihet me krëhrin ...
Full story
image

Ti dhe Zoti Pet

Ti dhe Zoti Pet       Ti dhe Zoti Pet, Seç kishit një dëshirë të përbashkët në jetë!… E dinit që ish një dëshirë nën maskë, Por e kishit të pamundur ...
Full story
image

"FURTUNA" KISHTE FILLUAR

 SOTIR ATHANASI"FURTUNA" KISHTE FILLUAR         ( Pjesa e parë ) Po e linim Athinën nga një rrugë dytësore plot gropa e kthesa të rrezikshme për shpejtësinë 120-130 ...
Full story
image

Kur aestetika poetike pasurohet mes ditarëve të jetës

Kur aestetika poetike pasurohet mes ditarëve të jetës Dr Fatmir Terziu       Kur aestetika poetike pasurohet mes ditarëve të jetës edhe vetë fryma poetike qaset nga ritmika, lirshmëria, ...
Full story
image

QË LIBRI MOS “VDESË”

QË LIBRI MOS “VDESË” (Ose të mos mbetet shenjëzime tabelore për pikat e shiut nëpër bodrume dhe haure)     Filozofia e shkrimtarit Jefrey Archer në librin e tij ...
Full story
image

MJERË VATANI DHE MJERË MILETI KUR I PRI HOXHA E IQIMË METI

  NGA KALOSH ÇELIKU            Amani, (nuk e di për të satën herë e përsërisë këtë lutje nëpër shkrimet e mia publicistike), më thirrni kur të doni ...
Full story
image

Shtetin e ka falimentuar politika

Shtetin e ka falimentuar politika   Nga Skënder S.KAPITI     Politika pothuajse kudo shqiptare ka si kulturë papërgjegjshmërinë dhe sjelljen e korruptuar ndaj shoqërisë, shtetit dhe kombit te vet. ...
Full story
image

SHTETI PA DREJTËSI ASHT SHTET PA MORAL !!

Nga Fritz RADOVANI:         ATY KU NUK HAPEN DOSJET MUNGON DREJTËSIA ! ■Ja kush ishin terroristët që drejtonin Shtetin Shqiptar dje, dhe trashigimtarët e tyne prap sot! “Jo, do ...
Full story
image

PORTA «MIHAL ENGJËLL KOMNENI« – SHENJTORI I GJASHTË

Ese nga Xhevair Lleshi Po ta kishe shtëpinë te Vangjel Dollani në Kala me siguri do ta mbaje frymën te Porta e madhe, pastaj te porta ...
Full story
image

ODE PËR LULET

SEKRETI I TRËNDAFILAVE Je endur me gjuhën dhe stilin e flladit pranveror,ngjyrosur padashur me sytë e magjepsur të qiellit,teksa panë një engjëll të bardhë me top ...
Full story
image

Shpejt, pa marrë frymë: O sot o kurrë për mbrojtjen e Dibrës tonë!

LETËRKËMBIM ME ADEM BUNGURIN QË I DIGJET SHPIRTI PËR DIBRËN Nga Abdurahim Ashiku, gazetar Profesor, Doktor ADEM BUNGURI, thërret! O sot o kurrë për mbrojtjen e Dibrës tonë! Në ...
Full story
image

Përtej makinës së përdorur të Kryeministrit Britanik

Përtej makinës së përdorur të Kryeministrit Britanik Dr Fatmir Terziu   “Kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron blen një  makinë të përdorur për gruan e tij, Samantha, ...
Full story
image

KORRELACIONI OBJEKTIV I POEZISË

KORRELACIONI  OBJEKTIV I POEZISË (Ose marrëdhëniet mes dy amë shumë idiomave poetike)  Dr Fatmir Terziu Abstrakt   Aty nga fillimi i vitit 2001 pata rastin të jetoj jo shumë larg ...
Full story
image

"POSTMODERNIZËM", TERM I RI?!

"POSTMODERNIZËM", TERM I RI?!  Dr Fatmir Terziu John Willinsky, nga Universiteti i Kolumbisë në SHBA, në librin e tij "Postmodern Literacy: A Primer" thotë se "postmodernizmi në ...
Full story
image

PËRSE “KRITIKA NDRYSHE”

PËRSE “KRITIKA NDRYSHE”  Dr Fatmir Terziu (Në vend të hyrjes)   Kritika e sotme dhe analiza e veprës letrare ka prekur dimensione të gjera. Për këtë janë shfaqur e ...
Full story
image

QË I DONTE SHQIPTARËT MË SHUMË NGA VETJA

  Te Safet Butka gjen gjithçka të mirë: Traditën e Atdhetarisë, mbartur nga paraardhësit me pikë kulmore babën e tij, Sali Butka; kulturën dhe arsimimin superior, ...
Full story
image

Protestantizmi, pajtohej me gjuhën shqipe në libra

Protestantizmi, pajtohej me gjuhën shqipe në libra Dr Fatmir Terziu     Në një letër të përfaqësuesit të shoqërisë biblike të Londrës, që mban datën 4 maj 1899, Kristoforidhi ...
Full story
image

Kur guximtarët rifitojnë besimin e humbur

Për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës janë shkruar e do të shkruhen tregime dhe libra nga më të ndryshmit, si dhe intervista të shumta. Por në ...
Full story
image

EHEHEEJ ! ...PO VIJNË TURQIT OREEEE... !

Fejton EHEHEEJ ! ...PO VIJNË TURQIT OREEEE... ! Me një llogari “xhepi plot”, për sot e për mot... “...Nuk dihet tamam se sa ka kushtuar ndërtimi i Fierzës, ...
Full story
image

Dy fjalë për armiqtë e vërtetë

    Eshtë një gazetar i yni që vjen nëpër këndet e Shqipërisë me mikrofon në dorë. Dhe mbeti duke na thënë se grekët, serbët, malazezët etj., ...
Full story
image

Një diskurs që flak tej “modestinë”

Një diskurs që flak tej “modestinë” Dr Fatmir Terziu Mensur Spahiu është një poet modest. Modest në fjalën e tij të bukur. Modest në paraqitjen e tij ...
Full story
image

Fara e metaforës poetike, “alla-Sulkuqi”

Fara e metaforës poetike, “alla-Sulkuqi” Dr Fatmir Terziu   “Jam Farë e mbjellë nga POPULLI IM.. Mbi kokën time, kapelet e “stinëve”, s’ma shkulën (veç flokëve), rrënjën e ...
Full story
image

POEZI BRENDA PROZËS POETIKE

vështrim mbi librin: “Modernët e kohës”   POEZI BRENDA PROZËS POETIKE Sejdo Harka me Librin “MODERNËT E KOHËS”. Analiza letrare, esse, portrete. Studjuesi, kritiku letrar, redaktori dhe publicisti Sejdo ...
Full story
image

FALËNDERIM

FALËNDERIM: Të nderuar Zonja dhe Zotërinj, Ju falënderojmë për ftesën në takimin e mbledhur sot këtu, me rastin e promovimit të librit “FABULA”, poezi dhe tregime të ...
Full story
image

Shakaja

Shakaja Vështirë ta shpjegoje përse i bënte të qeshnin njerëzit emri i Bog Letinjës. Ndoshta kontrasti me emrat e tjerë, apo vetëm se e kishte ai ...
Full story
image

Jo thjesht një kafe dhe një bisedë pune me Ambasadorin e Republikës së Kosovës, z Lirim Grejçevci

Jo thjesht një kafe dhe një bisedë pune me Ambasadorin e Republikës së Kosovës, z Lirim Grejçevci Dr Fatmir Terziu   Gjithnjë është kënaqësi një kafe dhe një ...
Full story
image

Pse ua lamë vehabistëve diasporën shqiptare?

    Zyrtarët e dy shteteve shqiptare, në vend të mbështesin e të financojnë shkollat shqipe, në vend të përpiqen të ruajnë kujtesën kombëtare të brezit të ...
Full story
image

“Ndergjegja e Pleshtit”

    Romani “Ndergjegja e Pleshtit” i shkrimtares Puntorie Muça- Ziba dhe mesazhet e  paqës në mjedisin shqiptaro-maqedonas. Romani “Ndërgjegja e pleshtit” i shkrimtares Puntorie  Muça-Ziba mbart  një  ...
Full story
image

Plot 50-vjet më parë kam botuar poezinë e parë në gazetën “Zëri i Rinisë”

Personazh/ Flet poetja dhe skenaristja Vllasova Musta: Plot 50-vjet më parë kam botuar poezinë e parë në gazetën “Zëri i Rinisë”   - Ka qenë i paharruar takimi ...
Full story
image

Çast

                                      Çast              Në buzë të putha, kur dita shkiste.             Nën harkun e lodhur të mendimeve,             Era grindej në sqetullën e një ëndrre,             Me ...
Full story
image

Sllavët mbeten sllavë

Përshëndetje atdhetare intelektualit dhe publicistit të mirënjohur, zotërisë Zef Pergega, për këtë demaskim publik që i bën Akademisë së Antishkencës së Malit të Zi për ...
Full story
image

Duke lexuar poezinë e mrekullueshme “Nuk do të harrohen kurrë!” të Ullmar Kvik (Qvick)

Në respekt të veprës së shquar të albanologut, poetit, përkthyesit  dhe “Mikut të    Madh të Shqiptarëve”, suedezit të shquar Ullmar Kvik (Qvick) Ajri i freskët i ...
Full story
image

O BELLA CIAO!

   TREGIM     O bella ciao!,bella ciao!, ciao,ciao….! Nëse vdes si partizan Të më varrosësh lart në mal…. Nën hijen e nje luleje të bukur O bella ciao!, bella ciao!,  ciao, ciao….![1] ...
Full story
image

Rëndësi ka të qeshim

Ilir Levonja Rëndësi ka të qeshim   Si tha plaku Mere, mua s'më ka mbetur asgjë tjetër, veçse të qesh. Kështu edhe shqiptarët. Po gajasen me vetdeklarimet e ...
Full story
image

“Mëkati”

 Shumë faleminderit për botimin e këtyre poezive të Poetit të talentuar Përparim Hysi. Veprat poetike të Përparimit janë mjaft të ngrohta se kanë një tingëllim ...
Full story
image

DUKE LEXUAR LIBRIN “NË LABIRINTET E JETËS SIME” të autorit Qatip Mara

      Në javën e parë të muajit  Maj, në tregun e librit në Tiranë ka dalur libri “Në labirintet e jetës sime” të autorit Qatip ...
Full story
image

SHAHIN DOÇI-MARTIR I LEGALITETIT DHE I LIRISË

Përurohet libri monografik dhe studimor  i Bajram Canametit:”Antikomunisti Shahin Doçi” Nga Qazim Shehu Ditën e shtunë, më 21.05.2016,në prani të mjaft personaliteteve,pjesëtarëve të ndryshëm të organizmave shoqërore ...
Full story
image

T'i diftojmë botës ,se kush jena e të bijt e kuj jena!

T'i diftojmë botës ,se kush jena e të bijt e kuj jena! Gjon Keka Paraardhësit tanë na kanë lënë jo vetëm mendime ,e fjalë të vlefshme , ...
Full story
image

BISEDË RASTI NË MËRGIM ME PLOTË NOSTALGJI

Jeton Partini Göteborg                        BISEDË RASTI NË MËRGIM ME PLOTË NOSTALGJI Sonte me iku nata duke biseduar tema ordinere (besa edhe primitive) se sa përpara ka qenë dhe ...
Full story
image

Çfarë të qaj më parë, o moj Shqipëri?

Çfarë të qaj më parë, o  moj  Shqipëri?                 (cikël me poezi) Nga  Përparim    Hysi Çfarë të qaj më parë, o moj  Shqipëri? * Ti ke qeveritarë që mendojnë ...
Full story
image

”NJERIU NË PROVË” SAKRIFICË E NJERIUT TONË PËR JETËN E DINJITETSHME NJERËZORE

  -duke shfletuar romanin e Hamit Gurgurit ”Njeriu në provë” botuar nga shtëpia botuese ”Erik Hans” Gislaved, me 170 faqe   Gjithësecili dëshiron t’i shohë njerëzit e mëdhenj, ...
Full story
image

Poezia lirike në minoritetin Grek të Shqipërisë.

Poezia lirike në minoritetin Grek të Shqipërisë. Që nga lashtësia  poezia lirike shoqëroi krijuesin e saj( njeriun) dhe bëri më të  lehtë jetën e tij me emocionet ...
Full story
image

Amerikanët, reportazh nga Shqipëria !

Nga  Petrit  MalushiAmerikanët, reportazh nga Shqipëria !Prej të Bekuarës Amerikë,Maja e Botës, në shi e në erë,Drejt Shqipërisë u nisën një ditëDy gazetarë dhe një ...
Full story

Persiatje per nje liber , qe ringjall nje dijetar te shquar

        Eugjen  Merlika ( Kruja )   shkroi librin tjeter , per te  njejtin protoganist , me titullin kuptimplote “  Gjysem shekulli me pene ne dore ...
Full story
image

DIBRËS I DUHEN NJERËZ NË KRYE TË DIBRANËVE E JO NË BISHT TË PARTIANËVE

  Opinion Na ishin njëherë dy vëllezër elviarë (të  ndershëm, shenjtorë). Njeri jetonte në qytet e ishte këpucar, tjetri në mal bari delesh. Bariu vjen një ditë ...
Full story
image

Realitete të panjohura nga viti 1984

Realitete të panjohura nga viti 1984 Dr Fatmir Terziu   Një kooperativist i kooperativave bujqësore të tipit Hoxha, në afërsi të Butrintit në jug të Shqipërisë, i pati ...
Full story
image

ZILIA

          Unë jam zilqar. Ky ështe një sekret imi që unë s’ia kam treguar kujt. Di se diku ekziston një djalë ndaj të cilit jam tepër ziliqar. E kam zili atë për ...
Full story
image

MACJA DHE HËNA

  William Butler Yeats (Dublin, 13 qershor, 1865 - Roquebrune-Cap-Martin, 28 janar 1939) ishte një poet, dramaturg, shkrimtar dhe mistik irlandez. Shpesh i treguar si W. ...
Full story
image

Në njëzetepesëvjetorin e krijimit të Shoqatës së të Përndjekurve Politikë dhe të Kuvendit të Parë të saj

                        Para disa ditësh Unioni Mbarëkombëtar i Integrimit të të Burgosurve dhe të Përndjekurve Politikë  të Shqipërisë  organizoi  në mjediset e hotel “Tirana” një ...
Full story
image

Dritat e Elbasanit mes narrativit sypërshkrues të të huajit

Dritat e Elbasanit mes narrativit sypërshkrues të të huajit  Dr Fatmir Terziu   Ndërsa Biblioteka e qytetit të Elbasanit ishte ndërtuar në vitin 1934 me kontributet financiare të ...
Full story
image

...Litari prej rëre i mbretit dhe fjalët e plakut...

LETËR E HAPUR DREJTUAR  PROF. DR. SALI BERISHA         ...Litari prej rëre i mbretit dhe fjalët e plakut... Nga Xhevair Lleshi Nuk jam një tip si ti, i nderuar doktor, por ...
Full story
image

SI NËNË E DASHUR, E PAHARRUAR PËR JETIMËT SHQIPTARË

Në “Ditën e Jetimëve” SI NËNË E DASHUR, E PAHARRUAR PËR JETIMËT SHQIPTARË “Edhe tani, më duket se më del përpara, më zgjat duart e saj dhe ...
Full story
image

Bernard Njuman anglezi i biçikletës “George” në Elbasan

Bernard Njuman anglezi  i biçikletës “George” në Elbasan  Dr Fatmir Terziu Njeriu i huaj në biçikletë kapërceu rrugët e vitit 1934, duke lënë pas Ohrin, Strugën, Dibrën ...
Full story
image

PENËTARË TË LUMIT TË VLORËS

  (peisazhe artistikë dhe njerëzorë) Nga Xhemil LATO, poet çam me banim në Vlorë   Dyzetë vjet më parë, në një postë kufiri ku kish mbuluar bora, një djalosh ...
Full story
image

Nga Blloku i kuq i shenimeve

                                           Prova e se vertetes                                 ...
Full story
image

NJË LIBËR I DËSHIRUAR NGA TË GJITHË MATURANTET DHE ADOLESHNTËT.

Vjollca Tiku Pasku - autore letrare. ROMANI “MATURA E PAHARRUAR” I SHKRIMTARIT VULLNET MATO NJË LIBËR I DËSHIRUAR NGA TË GJITHË MATURANTET DHE ADOLESHNTËT. Teksa shikoja djalin ...
Full story
image

BANORI I VARKES SË NOES

NIKOLL NIKA   BANORI I VARKES SË NOES   (Mendime për jetën dhe veprimtarinë letrare të shkrimtarit dhe poetit pukjan TON ZMALI)   Ton Zmali ka lindur në Kokdodë të rrethit ...
Full story
image

JA DHE XHEVAHIRI I RADHËS KUNDËR IDENTITETIT DHE HISTORISË KOMBËTARE TË SHQIPTARËVE

                                       Nga Frank Shkreli Nuk mund të ishte ndryshe!  Ja i erdhi radha edhe ofendimit më të fundit kundër identitetit dhe historisë kombëtare të shqiptarëve. Kësaj ...
Full story
image

Kujt duhet t’i besojmë?!

Kujt duhet t’i besojmë?!   (Për arsyet e largimit në masë të njerëzve nga atdheu pas zgjedhjeve të 23 qershorit 2013)   I. Rexhep Shahu. Qershor 2015   “1.  Kukësi pa fëmijë ...
Full story
image

Një verë me Lasgushin

Nga Aleko LIKAJ Një verë me Lasgushin Kështu na u shfaq ai përtej. Me fytyrë nga liqeni. Dukej i pakët nga trupi, që kishte filluar të kërrusej, ...
Full story
image

GËZUAR MAL ME BORË MES MJEGULLAVE

Reportazh letrar     NGA KALOSH ÇELIKU            Edhe, mjetet e informacionit: gazetat dhe portalet elektronike më shurdhuan nateditë plot shkrime “eksluzive” politike: Kryqi në Butel ka leje të ...
Full story
image

GJASHTË LIBRA QË KANË MUNGUAR NJË SHEKULL NË SHQIPËRI

  Sot jemi mbledhur për një aktivitet të dyfisht: për të promovuar zyrtarisht Klubin e Poezisë në Tiranë, të inicuar e të drejtuar nga gazetari i ...
Full story
image

Në Ditën Ndërkombëtare të Muzeumeve

  Promovim i librit: "Lufta e Vlorës-Historia në Epikën historike" i studiuesit Albert Habazaj në Muzeun Kombëtar të Pavarësisë, Vlorë Nga Lefter BEQIRAJ, ish - mësues dhe ...
Full story
image

BUKURITË E VLORËS

BUKURITË E VLORËSNga Luan ÇipiTë bukura janë Alpet, Maja e Skënderbeut,I bukur është Thethi, Lura dhe Saranda,Po “Nuse me Tela”, “Bukuroshe e Dheut”,Vendi im i ...
Full story
image

Sporti, krenari kombëtare, ndërsa politika turp dhe e urryer

Sporti, krenari kombëtare, ndërsa politika turp dhe e urryer   Nga Skënder S. KAPITI   Ajo  që më ka shtyrë për të shkruar  këto shënime analitike  për ...
Full story
image

Genjeshtra dhe e verteta

  GËNJESHTRA  DHE  E VËRTETA…                                           ...
Full story
image

Shënime për librin e ri poetik “Përpëlitje”, nga Albulenë Shaqiri

“RRJEDH  UJËVAR’ E SHPIRTIT TIM!…” (Shënime për librin e ri poetik “Përpëlitje”, nga Albulenë Shaqiri)                                                          Punë e vështirë, që unë s’po e dija:                                                        Marrëzi apo e mirë, ...
Full story
image

NUK DO TË HARROHEN KURRË

Nga Ullmar Qvick:     NUK DO TË HARROHEN KURRË Në luginat e Shqipërisë në dimër mjegulla në verë vapa mbytëse ndërsa në malet e larta mbretëron  ajri ...
Full story
image

ZEMRAT SHQIPTARE QË RRAHIN LARG ASHTIT MËMË

ZEMRAT SHQIPTARE QË RRAHIN LARG ASHTIT MËMË                  Nganjëherë më shkon mendja se emigrimi ka lindur tok me njeriun.Ndoshta,një antar ...
Full story
image

Kafja e mëngjesit

  Sapo i pashë ndjeva një fërgëllimë.
E kam lllafin për kafen mes Majkos dhe Bashës. 
Rruga ku duhej të kalonte Shqipëria, ishte një aleancë politike midis ...
Full story
image

KORTEU

  JACQUES PRÉVERT     1900 -1977 KORTEU Një plak i artë me një orë në zi Një mbretëreshë e munduar me një burrë  anglez Dhe me punëtorë të paqes me ...
Full story
image

Reflektim për 25 vjetet e kaluara

Në prag të fushatës elektorale   Tani i kam kaluar të tetëdhjetat. Jam në një moshë kur njeriu duhet të mendojë se dita kur do të ndahet ...
Full story
image

KRYEQENI, QENUSHJA, QENI

NEBI DRAGOTI                  KRYEQENI, QENUSHJA, QENI                    Satirë politike   I dëgjoni të lehurat?! Lehin të tre. I mbajnë iso kryeqenit me të lehurat. Mbrojnë njëri-tjetrin me lehje e ...
Full story
image

"Leksionet " e xha Trushit

                 Tregim Nga  Përparim  Hysi          Xha Trushin e kam njohur aty pragvitit '60-të të shekullit që iku, kur qeshë emëruar mësues në  fshatin më të largët ...
Full story
image

ALBUM

KY PAH I VALËS… QAZIM SHEHU Pah i valës në flokët e tu u pahit, Një dallgë e lehtë në to u rrit, Dhe u shkri buzëqeshja, një u ...
Full story
image

Histori me lotë

  Marrë nga libri “Bijtë e Shqipes” i Ronald Matthews   -‘Dikush’ thashë unë ‘sapo më ka treguar një tregim shumë mizor për Shqipërinë’. Isha ulur në dhomën ...
Full story
image

Ambasadori: Një grup i oficerëve të lartë ushtarak nga 15 shtete te ndryshme te botës

Ishte kënaqësi ta mirëpres një grup të oficerëve të lartë ushtarak nga 15 shtete te ndryshme te botës, të cilët po ndjekin një trajnim të ...
Full story
image

TRAGJEDIA E REVOLUCIONIT KULTUROR KINEZO-SHQIPTAR

                                                                                     Nga Frank Shkreli  16 Maji, 1966 shënoi 50-vjetorin e revolucionit ideologjik dhe “kulturor” kinez.  Kjo ditë shënon mbledhjen e Byrosë Politike të Partisë Komuniste ...
Full story
image

Dodona

Dodona Ne mesin e hyjnive pellazgjike ishte Zeusi dhe Dione ne Dodona,sipas Aristotelit Dodona ishte atdheu i pellazgeve dhe i fiseve te tyre.Poashtu Hesiodi(Hesiodus) e quan ...
Full story
image

Korrupsioni dhe politika e kriminalizuar janë kërcënim për sovranitetin kombëtar

Nga Skënder S.KAPITI     Kur një shtet kapet nga antishteti i politikës së krimit, korrupsionit dhe i padrejtësisë  sovraniteti i atij shteti është i rrezikuar dhe nën ...
Full story
image

Arkivat e panjohura: Turqia kërkonte shkëputjen e Shqipërisë nga komunizmi

Arkivat e panjohura: Turqia kërkonte shkëputjen e Shqipërisë nga komunizmi Dr Fatmir Terziu   Një dokument arkivor sqaron se në fillim të muajit Korrik 1953, me iniciativën e ...
Full story
image

Ky tren i nëndheshëm

                        Ky tren i nëndheshëm më çonposhtë parlamentit.Ashensori  më ngre në vende të lashtaku qypa  të mëdhenj prej argjili  dikur strehuan Diogjenin.Shumë prej copëzave qeramike, grirësi metalikmi përplasi ...
Full story
image

Kujt duhet t’i besojmë?!

Kujt duhet t’i besojmë?!   (Për arsyet e largimit në masë të njerëzve nga atdheu pas zgjedhjeve të 23 qershorit 2013)   I. Rexhep Shahu. Qershor 2015   “1.  Kukësi pa fëmijë ...
Full story
image

Përparim Rama, sukses dhe në Sri Lanka

Përparim Rama, sukses dhe në Sri Lanka  Dr Fatmir Terziu     Një sukses tjetër shënoi 4M Group, Kompania britanike, që drejtohet nga arkitekti Përparim Rama. E mirrënjohur tashmë ...
Full story
image

Korrupsioni dhe politika e kriminalizuar janë kërcënim për sovranitetin kombëtar

Nga Skënder S.KAPITI     Kur një shtet kapet nga antishteti i politikës së krimit, korrupsionit dhe i padrejtësisë  sovraniteti i atij shteti është i rrezikuar dhe nën ...
Full story
image

H A K M A R R J A

H A K M A R R J A   (marrë nga libri autobiografik  “Floriri i  fundit”) nga Kristo Zharkalliu) Gjatë gjithë jetë së tij  rronte me ...
Full story
image

Ëndrra të ngelura në udhëkryqet e jetës

Edhe dashuria - viktimë e luftës së klasave Para pak ditësh, Shtëpia Botuese “Nacional” nxori nga shtypi dhe hodhi në qarkullim një vepër të re të ...
Full story
image

“BREKËGRISURIT E POLITIKËS SHQIPTARE” DHE DIBRA E HARRUAR

“BREKËGRISURIT E POLITIKËS SHQIPTARE” DHE DIBRA E HARRUAR Fejton-opinion Dibra është mësue me luftue e me fitue me  shtatë krala...e jo më me shtatë ngjala... ...
Full story
image

I MBYTUN MIZORISHT NGA TRADHËTARI ENVER HOXHA

    ■30 SHTATOR 1946 : “ZHDUKET” DR. AV. M. PIPA... DHE  DOSJA  E TIJ... Muzefer Pipa asht le në Shkoder në 1914. Mbaroi studimet per jurisprudencë në ...
Full story
image

Huazim pa telajo

                    Huazim pa telajo Nga Fatmir Terziu   E nga e kanë marrë drejtimin, kaltërsitë, mes reve, bluja, rendejaket, sytë imitojnë vargje-bulëza, të liruara nga turpi i shfaqjes nudo.   E akullta ka shkrirë ...
Full story
image

JAM GRUAJA QE DUHET TË JETE

JAM GRUAJA QE DUHET TË JETE Cikël me poezi nga Maram al MASRI (Siri) Solli në shqip Dashamir Malo   *** Gratë si unë nuk dinë të flasin fjala ...
Full story
image

Shukrija kjo faqja e zezë

    Shukrija kjo faqja e zezë   Nëpër webet shqiptare po flet vetëm Shukrija. Dëgjojeni si thotë: "Natën e publikimit të videos, Shukes iu drejtova me fjalët: Ngrije ...
Full story
image

Për shqiptarët po përsëriten legjendat

Për shqiptarët po përsëriten legjendat Dilaver Goxhaj   Sikundër po bëhet e njohur nga mediat here pas here, Ukshin Hoti më 17 maj 1999 i kishte mbushur 5 ...
Full story
image

‘‘ LIQERI ’’ I LASGUSHIT, PARAJSA E SHPIRTIT …

    NGA PËLLUMB GORICA      Një ndenjë e bukur dhe e këndshme kënaqësie e shoqëroi udhëtimin tonë drejt juglindjes, mes një grupi miqsh të penës, me të cilët shpesh ...
Full story
image

ETYDE PRANVERORE

ETYDE PRANVERORE   ERDHI E DEHUR MBRËMJA   Erdhi e dehur mbrëmja, nga dera e ballkonit vërshoi ajri i ngopur me aromën e panjës së porsaçelur, erdhi më në fund pranvera, me retë po ik tufa ...
Full story
image

Rreziku që vjen nga Boa

                                                    ...
Full story
image

Okulisti shqiptar me 22 diploma të huaja dhe mijëra urime

   Nga Msc. Albert Habazaj & Halil Bregasi Aftësia dhe mirësia veprojnë; nuk duken, nuk mburren. Përballë, në trajtë “L-je” me teatrin “Petro Marko” të qytetit të ...
Full story
image

“KURRË NUK ËSHTË VONË, PËR MËSIME E STUDIME…”

  Siç do ta lexoni më poshtë, afër 5 vjet më parë, shkrova një artikull për Anila Novruzajn (Gecaj), të cilin e botova edhe në librin ...
Full story
image

NJË DEKADË POEZI NOBELISTE – Përkthime nga FASLLI HALITI

NJË DEKADË POEZI NOBELISTE 1901- 1945 NOBELISTI  I  1903SULLY PRUDHOMME1839 – 1907 René Francois Armand Prudhomme i mbiquajtur  Sully Prudhomme (Paris, 16 mars 1839 – Châtenay-Malabry, 6 shtator ...
Full story
image

SARANDA – QYTETI MË ME DIELL NË EVROPË

PESË ESE PËR TURIZMIN Ese nga Xhevair Lleshi   Nganjëherë gjërat fillojnë vetëm pse të do qejfi. Ndoshta je nisur për një udhëtim turistik edhe ti si puna ...
Full story
image

Në Elbasan me Bedri Dedjen

Në Elbasan me Bedri Dedjen Nuk do ta kisha besuar kurrë, se ai takim në mesditën e 30 Qershorit të vitit 2001, në një lokal përballë ...
Full story
image

Rezolute mbi gjenocidin e Perandorise osmane ndaj popullit arbnor

Rezolute mbi gjenocidin e Perandorise osmane ndaj popullit arbnor  Gjon Keka Duhet qe ne Parlamentet si ne Kosove ashtu edhe ne Shqiperi te miratohet nje rezolute mbi ...
Full story
image

PRISHTINA PRITI MIQ NGA DURRËSI

Përurim i librit “Burg në Liri” Durrës më 14. 05. 2016   PRISHTINA PRITI MIQ NGA DURRËSI Dy dit më parë, më sakt të Mërkurën, datë 12. Të Majit ...
Full story
image

KRENARIA E VLORËS

KRENARIA E VLORËS Nga Luan Çipi    Vlora është qytet me shumë monumente: Në qendër madhështor ngrihet “Pavarësia”, Në Skelë, “Buletini”, një shkëlqim më vete, Te “Ismail Qemali”, nderohet Lavdia.   Në muze, ...
Full story
image

VLORA NËN PUSHTETIN E “AULONA INTER FOLK FESTIVAL” NJË MANIFESTIM I JASHTËZAKONSHËM I FOLKUT EUROPIAN

  Gëzim Llojdia 1. “Aulona Inter Folk Festival”  në edicionin e tetë, është njëri prej aktiviteteve  më të mëdha kulturore në jug të vendit  me pjesëmarrje nga shumë vende në fushën ...
Full story
image

POET!

POET!  (cikël me poezi) Nga  Përparim  Hysi Nëse... Nëse e pësova si Timoni nga Athina  * Se me laçkë e plaçkë të gjitha i dhurova Sikur në kurbet do të më ...
Full story
image

DY ETYDE PRANVERORE

DY ETYDE PRANVERORE   ERDHI E DEHUR MBRËMJA   Erdhi e dehur mbrëmja, nga dera e ballkonit vërshoi ajri i ngopur me aromën e panjës së porsaçelur, erdhi më në fund pranvera, me retë po ...
Full story
image

PROMOVOHEN NË ATHINË ROMANI “1803” DHE VËLLIMI POETIK “BESA” TË AUTORIT BESIM XHELILI

    Athinë/Vjenë, 14 maj 2016 Shkruan: Besim Xhelili   Në ambientet e Ambasadës Shqiptare në Athinë, me pjesëmarrjen e kënaqshme të bashkatdhetarëve që jetojnë në Greqi, artdashësve dhe përcjellësve ...
Full story
image

HYSEN HAXHIAJ DHE LIBRI I TIJ I RI

SHPENDI TOPOLLAJ Të nderuar vëllezërit tanë të shtrenjtë, stërnipër të atyre dardanëve që tërhoqën vëmendjen e grekëve të shquar Homerit dhe Strabonit, respektivisht 28 dhe 20 ...
Full story
image

ING. CANE MEHMETAJ, NDERI I SHOQATËS “SKËNDERBEGASI”

        Duke folur për kalimin e moshës, më i shquari ndër shkrimtarët e të gjitha kohrave Stefan Cvajgu ka thënë se “Të plakesh, do të thotë ...
Full story
image

Europa do të dij ta ruaj unionin e saj

Europa do të dij ta ruaj unionin e saj Gjon Keka Jemi mësuar kohëve të fundit të dëgjojm si në diskutimet politike ashtu edhe në shtyp ,nga ...
Full story
image

Letër pa zarf

Letër pa zarf PO TË BIEN GJETHET DHE PO TË THAHEN DEGËT EDI RAMA Në trupin e gjallë të “ullirit” të “Rilindjes” janë ngushtuar enët komunikuese, limfa ...
Full story
image

VESHTRIME MBI PLATFORMAT SERBE KUNDËR SHQIPTARËVE

        Hartimi i programeve politke për një Serbi të Madhe apo Serbi të Vjetër tek serbët është i kahershëm dhe në kurriz të zotërimeve osmane dhe ...
Full story
image

Orë letrare në Javën e Integrimit në Vjenë, Austri

Hazir Mehmeti, Vjenë    Vjenë,11 maj 2016     Lidhja e Shkrimtarëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Austri “Aleksandër Moisiu“ organizoi një orë letrare në kuader të Javës së Integrimit ...
Full story
image

TRIUMFI I KOSOVËS

    Nga Skënder S.KAPITI   E quaj Triumf të Kosovës, pasi brënda 3 javësh Kosova arriti 4 fitore të mëdha historike që fillon me fitoren e ekipit ...
Full story
image

RRUGËTIM POETIK NËPËR LAKESAT E HAPËSIRËS DHE MJEGULLAT

Halil HAXHOSAJ   RRUGËTIM POETIK NËPËR LAKESAT E HAPËSIRËS DHE MJEGULLAT     Ali Tahiri: “Unë koha dhe mjegullat”, botoi “Litografia“, Gjakovë, 2016.     Emri i Ali Tahirit, për të interesuarit e ...
Full story
image

Kjo eshte poezia e fundit e Eseninit

Nga Fiqri Shahinllari   Nje miku im korcar, inxhinieri Andrea Guci-dashamires i letersisei i cili jeton ne Virginia te Amerikes, me dergoi poezine e fundit te Eseninit me titull: "Lamtumire ...". E ...
Full story
image

Leksioni publik në Tiranë për Nënë Terezën ngjall interesim në Indi

‘Matters India’   New Delhi 13 maj 2016   Leksioni publik në Tiranë për Nënë Terezën ngjall interesim në Indi   ‘Sfidat e studimit të Nënë Terezës para dhe pas shenjtërimit’ http://mattersindia.com/2016/05/challenges-to-mother-teresa-scholarship-before-and-after-canonization/     Gazetari C. ...
Full story
image

Narrativi nga Grabjani i buhitur

Narrativi nga Grabjani i buhitur Dr Fatmir Terziu     Në vitin 1984 në zonën e Savër, Saravës, Grabjanit, Dushkut kisha një mik që ishte internuar dhe shpesh e ...
Full story
image

D Y N Ë N A T

         NGA  KRISTO  ZHARKALLIU  (FRANGMET NGA LIBRI AUTOBIOGRAFIK :”FLORIRI  I  FUNDIT) Për shumë kohë jam përpjekur të tregohem i butë-ose objektiv-larg shprehjeve të skajshme,duke  i u ...
Full story
image

Në hapat e fundit

Luis Aragon 1897- 1982 Këto poezi të përkthyera në gjuhën shqipe, ja kushtoj mikut tim shkrimtarit dhe poetit Myslim Maska. Përkthyesi.   VAZHDON DHE LEXIMI I PLOTE ESHTE ...
Full story
image

TUPANAT RREHIN PA JEHONË

TUPANAT RREHIN PA JEHONË  është cikël poetik i shkëputur prej vëllimit NJËMIJË VJET AJKUNË të autores Elinda Rusta, botuar nga Shtëpia Botuese Klubi i Poezisë, ...
Full story
image

Gozhdë

      Poetë! Ju keni për armë vetëm fjalën. Në gozhdë ta ktheni, a s’mundeni dot? E më në fund të kryqëzonit Barabbën, Në majë të Golgotës, qoftë edhe sot?…   Ç’betim ...
Full story
image

GJITHNJË E PAHARRUAR, MIKJA JONË E MIRË, QAMILJA…

Njëvjetori  i ndarjes nga jeta: GJITHNJË E PAHARRUAR, MIKJA JONË E MIRË, QAMILJA… Nga: Murat Gecaj Sa shpejt ikin ditët, javët e muajtë! Ja, si pa u kuptuar, ...
Full story
image

Kjo histori e ngushtimit të Ilir-Arbër (Alban)-Shqiptarëve

I nderuar Profesor Eshrefi, Unë mba mentë nga Historia shkollore, se Shqet (Sllavet) i lejoi (lejuan) Perandoria (Perandoritë) Romake të futen në trojet e saj (tyre) ballkanike si ...
Full story
image

Lugëbrezni e shtatë

                      Lugëbrezni e shtatë Nga Fatmir Terziu   Shtatë. Ata ishin shtatë. një lindje e gjatë mbi një baladë. E para ishte ajo më e Madhja Fjalë. Më e vjetra tek e ...
Full story
image

Ç’KA AI MË SHUMË SE NE

FASLLI HALITI           Ç’KA AI MË SHUMË SE NE     Ai është më i miri Midis nesh. Më i miri Ai ? Pse Ç’ka ai Më shumë se ne?   Mos ka dy koka dy gjuhë, Tre ...
Full story
image

Konferenca e Konispolit për Çamërinë

Konferenca e Konispolit për Çamërinë                                                                                   Nga Albert Habazaj Për njohjen dhe zgjidhjen e Çështjes çame, po punohet paralelisht në dy rrafshe: në rrafshin kombëtar dhe në ...
Full story
image

YLLI

YLLI QAZIM D.SHEHU Shpesh nga lartësitë pa kufi, Lartësi që mund të m`i maste Galileu, Një yll vjen pa hipokrizi, Dhe me dëshirë zemrën ma ngjeu. Të shkosh gjer tek ai ...
Full story
image

Pas një lajmi në TV News 24

        Pas marrjes së një mesazhi të një mikut tim kosovar më 15 mars 2016, ku më shkruante se “Thaçi nuk e ka shitur Kosovën dhe se ...
Full story
image

Invazioni i kujtesës

                    Invazioni i kujtesës (Apoteozë për djegjen me speca kineze)   Nga Fatmir Terziu   Mbillte gjyshi im në kopshtin e vogël në Spajkore perime, qepë të njoma, hudhra dhe speca djegëse u ...
Full story
image

Demokracia në Shqipëri, është demokraci apo komunizëm modern!?

Demokracia në Shqipëri, është demokraci apo komunizëm modern!?   Nga Skënder S.KAPITI     Mosndëshkimi i krimeve të komunizmit, mospengimi dhe lejimi për 25 vite i dominimit dhe i sundimit ...
Full story
image

NJERIKOLLTUKU

NJERIKOLLTUKU                            tregim        Kur hipi në kolltuk njeriu ishte i dobët dhe i veshur jo mirë. Kolltuku e pranoi ashtu siç ishte.    Gjatë cermonisë së fronëzimit i kumtoi porositë ...
Full story
image

FIGURAT HISTORIKE TË DEBATUESHME NË NJË KËNDVËSHTRIMIN HISTORIK

FIGURAT HISTORIKE TË DEBATUESHME NË NJË KËNDVËSHTRIMIN HISTORIK   Gëzim Llojdia   1.   Kjo është vërejtje e famshme e Bonapartit, që thotë: "Historia është një grup i gënjeshtrave, që njerëzit ...
Full story
image

Kjo histori e ngushtimit të Ilir-Arbër (Alban)-Shqiptarëve

I nderuar Profesor Eshrefi, Unë mba mentë nga Historia shkollore, se Shqet (Sllavet) i lejoi (lejuan) Perandoria (Perandoritë) Romake të futen në trojet e saj (tyre) ballkanike si ...
Full story
image

NË 75 VJET JETË 59 IA FALA GAZETARISË...

NË 75 VJET JETË 59 IA FALA GAZETARISË... - Më 11 maj 2016 mbusha 75 vjet jetë... - Më 8 maj 1957 u botua ...
Full story
image

Indinjatë

    Shoh në shtypin shqiptar një indinjatë gjysmake. Ose herë me zë dhe herë zë ulët. Një indinjatë me gjysmë krenarie. I pari kryetari i një ...
Full story
image

KUSH E VRAU DON DEDË MALAJ ?!

Nga Fritz RADOVANI:   KUSH E VRAU DON DEDË MALAJ ?!     DOSJA NR. 2199... ■24 PRILL 1959 Ditë hane. Rigonte pak shi... Altoparlantët ishin hapë në të gjitha ...
Full story

Duke lexuar librin historik te Eugjen (Merlika) Kruja

       Eugjen  Merliken (Kruja) E kam njohur ne  kampin e  debim- interrnimit  ne  Lushnje  . Ai , sot njifet si nje studjus produktiv dhe   serioz ...
Full story
image

KUSH NGRE SHKEMBINJTË MOHON PERËNDITË

                                                                                                                                                                                            ……Të bësh një punë të padobishme mijëra vjet, pa asnjë shpresë, të hipësh e të zbresësh në një majë mali, me një shkëmb mbi shpinë ...
Full story
image

AROMË GRUAJE

( fragment) Kësisoj me atë ndjenjë tronditëse për dashurinë ndaj francezes, u kthye në kabinë, ku heshtja absolute e gjumit të vapës që sundonte gjithë vargun e ...
Full story
image

“Trirema Joniane” rikthen traditën e stërlashtë të nderimit të poetëve

“Trirema Joniane” rikthen traditën e stërlashtë të nderimit të poetëve     ·         Klubi i Krijuesve Jonianë të Sarandës mendon që të  rikthejë në aktivitetet e tij ...
Full story
image

RRUDHA

                    RRUDHA Nga Agim Mato   Rrudha të valëzuara të fytyrës që befas bëheni vertikale, rrudha anës buzëve që tendosni emocionet, ato mbi ballë, që shprehin habinë, ato që shoqërojnë ...
Full story
image

Isha Meti, jam Poeti

Isha Meti, jam Poeti  ************************Shkroi vargje gjithë fshati U flak lopata dhe shati.   Sedërlli, siç jam unë Stisa vargje, lashë çdo punë.   U fry fama dhe më gjeti Isha Peti, jam ...
Full story
image

VLERAT AMERIKANO-EVROPIANE

     9 Maji shënon çdo vit Ditën e Europës, një ditë kur festohet paqa dhe bashkimi në Evropë.  Kjo datë shënon gjithashtu përvjetorin e deklaratës historike ...
Full story
image

Në 80-vjetorin e lindjes

Në 80-vjetorin e lindjes: KOLË TAHIRI: PEDAGOGU, PSIKOLOGU DHE VEPRIMTARI I SHQUAR I ARSIMIT TONË KOMBËTAR Nga: Prof.Murat Gecaj sekretar i Përgjithshëm i Shoqatës së Arsimtarëve të Shqipërisë   1. Në ...
Full story
image

TROPOJA KA QËNË DHE MBETET PASAPORTA E KRENARISË KOMBËTARE

Shpesh herë,në zallamahinë e një politike që kërkon ta zvetënojnë mazhorancën që qeveris vendin ,tashmë kjo metodë e përseritur çdo herë që ndërrohen pushtetet ,e ...
Full story
image

Me rastin e 25 vjetorit të rrugës si gazetë e lirë

KUR MERRJA DRITË NGA “KOHA JONË” Me rastin e 25 vjetorit të rrugës si gazetë e lirë Shënime të gazetarit. Ajo hyri në jetën time ...
Full story
image

Cameron: Përse duhet të qëndrojmë në BE

Kryeministri britanik David Cameron paralajmëroi në një fjalim sot se Britania do të shtonte rrezikun e luftës nëse zgjedh të largohet nga Bashkimi Evropian përmes ...
Full story
image

Pikëpyetjet e Britanisë

Nëse Britania do të votojë për të braktisur Bashkimin Evropian në qershor, a do të rifitojë ajo sovranitetin të cilin ata që janë në favor ...
Full story
image

HEBRENJTË E VLORËS

HEBRENJTË E VLORËS Nga Luan Çipi       Në Shqipëri dikur, ka pasur shumë Hebrenj, Në Vlorë fise të mëdhenj qytetin popullonin: Sollomonë, Matathia, Jakoel, Negrin, Kohen, Kishin pasuri e shitore ...
Full story
image

Një përpiekie për të hyrë në misteret e lindjes së gjues(glues)

  Margarit Nilo (Autori kush eshte) Po jap pak nga puna ime, kryesisht nga fialet ruse. Kam botu disa libra mbi orgjinen e formimit te fialeve, ku ne ...
Full story
image

MONOLOG I NJERIUT TË PASNESËRMË

        MONOLOG I NJERIUT TË PASNESËRMË   Adami dhe Eva nuk kishin parti, arka u projektua nga jopartiaku Noe. Të gjitha partitë me buzëqeshjen malinje, i shpiku djalli – ai ...
Full story
image

Skulptori Llesh Biba, artisti që i jep frymë drurit dhe historisë

    Nga Dukagjin HATA   Kur ish Kryeministri Berisha ftoi sipërmarrjen izrealite për të kontribuar në Shqipëri, nismë që pati nxitje dhe bashkëpunime konkrete, skulptori i talentuar ...
Full story
image

Jo të gjithë janë një lloji…prandaj jo të gjithë zihen në kët' çorbë…!

Arbnore Lumi   Jo të gjithë janë një lloji…prandaj jo të gjithë zihen në kët' çorbë…!   Dashunia e lënë n'pluhun               Unë kam një mendim tjetër, - tha ...
Full story
image

SHKODRA, JO THJESHT NJË LULE MES LULESH

SHKODRA, JO THJESHT NJË LULE MES LULESH Dr Fatmir Terziu     “Shkodra, ose Skutari, është kryeqyteti i Shqipërisë së Veriut dhe është shtrirë në Jug të Liqenit me ...
Full story
image

Lexova me endje dy gjera

Sot ne facebook lexova me endje  dy gjera: Njera  percjelle nga Mitro Cela dhe nje tjeter nga Capajev Gjokutaj. U kenaqa. M'u kujtua thena e latinit ...
Full story
image

DHJETË POEZI NGA JOSIF BRODSKI

  DASHURIA Dy herë u zgjova sonte këtë natë dhe shkova drejt dritares ku fenerët, si pikat e një fraze mbetur n' erë, një fraze të këputur aq të gjatë, s' ...
Full story
image

TË RINJTË QË DUHEN

        Jacques Prévert (Nëjli - mbi-Seneë,  4 shkurt 1900 – Omonvije-la-Petite,  11 prille 1977) ka qenë një poet e  skenarist francez.         1.TË RINJTË QË DUHEN           Të rinjtë që dashurohen puthen në këmbë Përballë portës së natës Kalimtarët që ...
Full story
image

S’di pse!?

        S’di pse, Puthjen e parë E kam dhënë tek sytë!? Mos në një kohë të vrenjtur, S’kish shkëlqim të dytë!?   S’di pse, Lodhur e zhgënjyer Nga vështrime rakitikë, M’u dukën sytë e tu ...
Full story
image

THOTË VASHA ,PO

  NËNA VIJNË -Rekuiem për nëna- Nëna vijnë prej  luadhit me lule ,dhe me krua flladitës e qielli blu si trëndafili I hapet petalet nëna shkuar nënave , si ...
Full story
image

THIRRJE TELEFONIKE PASMESNATE

  NGA KALOSH ÇELIKU   (Patat e egra dalin nëpër Qytet)   Patat e egra dalin nëpër Qytet E kalojnë Urën e Gurit. Sorrat e zeza pas tyre grupe - grupe Ferexhenë hedhur krahëve.   Pyetja: ...
Full story
image

KOSOVA, FIFA DHE OKB

KOSOVA, FIFA DHE OKB   Nga Skënder S. KAPITI   Realizimi i Antarësimit të Kosovës në Federatën Botërore të Futbollit që pritet të bëhet  me 12-13 Maj të ...
Full story
image

Jetën nuk e shkova në gjumë

Jetën nuk e shkova në gjumë          ( cikël me poezi) Nga  Përparim    Hysi Jetën nuk e shkova në gjumë Jetën nuk e shkova në gjumë Si ujë i ndenjur ...
Full story
image

KUR POETI I SHKRUAN POETIT

KUR POETI I SHKRUAN POETIT:                             I dashur dhe i nderuar mësonjësi im i diturive shkollore dhe udhëzues i poezisë sime, DURRO MUSTAFAI! Është tepër e vështire për ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1