Fatmir Terziu

image

PASHKËT NË LONDËR

                      PASHKËT NË LONDËR Nga Fatmir Terziu   Një pëllumb i bardhë i përgjumur në dritare në mbrëmjen e ardhjes së Pashkëve.   Jashtë lakadrithmë postmoderne fshikullonte valëzimet e Tamizit, pluskimet e buta të kumbullave, minifundet, pantallonat
Full story
image

Një burrë dhe një grua

      Një burrë dhe një grua, Njëri ulur, tjetra në këmbë. Njëri, ishte mishrashkulur, Tjetra kurrizdalë, padhëmbë… E në mes kazanë plehrash, E vetmja lumturi që u dhëmb.   Një burrë dhe një ...
Full story
image

Rruga e jetës është drejtësia,mos u ndaj nga rruga për të hyrë në rrugica

Rruga e jetës është drejtësia,mos u ndaj nga rruga për të hyrë në rrugica  (Duke lexuar librin “Sa e këndshme është jeta” të Sokol Demakut) Shkruan Viron ...
Full story
image

Bunkeri

Bunkeri Tregim nga Pali  Shtëmbari Pas përfundimit të protestës, një pjesë e manifestuesve të papërmbajtur në vetvehte iu sulën bunkerit ndërtuar jo më shumë  larg ndërtesës së ...
Full story
image

PANDËSHKUESHMËRIA DHE HIPOKRIZIA POLITIKE NDAJ KRIMEVE TË KOMUNIZMIT

  Nga Frank Shkreli Radio Vatikani njoftoi dje se Papa Françesku ka autorizuar botimin e dekretit përmes të cilit shpalli të “Lum  Shërbëtorin i Hyjit, Vinçenc ...
Full story
image

FOLA ME MIGJENIN

KOHA MIGJENIANE  (Cikel poetik) GRUSHTI I MIGJENIT.Ah, si nuk kam,Një grusht të fortë,E malit që s'bëzan,Mu në zemër t'ja ngjesh.Kështu shkruante,Me penën e tij të artë,Poeti yne ...
Full story
image

Ngasja e historisë

Ngasja e historisë               Historia e kombit tonë, e vërteta dhe retushimet e kohës deri shtrembërimet e paragjykuara në rrjedhën e njëqind vjetëve të fundit, kanë ...
Full story
image

Homazh për Beben

Homazh për Beben    Nuk mund të rri pa thënë dy fjalë për ty, o Bebe, në çastin e përcjelljes tënde në banesën e fundit. Nuk mund ...
Full story
image

Klinton Zeqiraj,një emër që premton

KULTURË   Shkruan: Faton MEHMETI Klinton Zeqiraj,një emër që premton   Klinton Zeqiraj është model dhe prezantues nga Tirana, karriera e të cilit cdo ditë e me tepër po shenon ...
Full story
image

Ndalesa e gjuhës shqipe nga pushtuesi osman

Ndalesa e gjuhës shqipe nga pushtuesi osman Gjon KEKA Për ta kuptuar realitetin e sotëm të popullit shqiptar në përgjithësi duhet të kthemi dhe të shfletojmë historinë ...
Full story
image

Kori tragjik rreth Bashës

  Mazokizmi është cilësi e njeriut që e kërkon kënaqësinë fizike apo psikologjike nëpërmjet dhimbjes dhe vetëposhtërimit. Nganjëherë në sjellje të tilla ngatërrohen edhe forcat politike, ...
Full story
image

PSIKIKA KRIJUESE E KAVAFIT

PSIKIKA  KRIJUESE  E  KAVAFIT sprovë                   Coprat, që kanë shpëtuar nga psikika krijuese e Kavafit, janë shtrati i plleshëm i një numri ideal, të cilin ai mund ta ketë synuar dhe ...
Full story
image

BERATI DHE TRIDHJETË E NJË APOSTUJT E TIJ

BERATI DHE TRIDHJETË E NJË APOSTUJT E TIJ Tridhjetë e një ese   AMFITEATRI ANTIK NË BERAT – SHENJTORI I PARË Ese nga Xhevair Lleshi   Ka ardhur koha e shenjtorëve ...
Full story
image

Për Kaim Murtishin dhe librin e tij “Shqiptaria dhe drita e diturisë në viset ku del Drini”.

Shpendi Topollaj Për Kaim Murtishin dhe librin e tij “Shqiptaria dhe drita e diturisë në viset ku del Drini”.   Kam pasur përshtypjen e gabuar se pas librave ...
Full story
image

LIBRI “TRIUMFI I KOMBIT ”

LIBRI  “TRIUMFI I KOMBIT ” (hyrje) Skёnder S.KAPITI   Popujt bëhen kombe të fortë kur ata mënçurohen dhe janë të guximshëm e të gatshëm për të përballur e sfiduar ...
Full story
image

Udhëtim në kohë epokash

Shkruan: Hazir Mehmeti Udhëtim në kohë epokash (Shokut e kolegut Bedri Tahiri, në  gjashtëdhjetëvjetorin e  lindjes) Bedri Tahiri,  Portreti- dhuratë për fundvitin 2015 nga Gazmend Freitag (Austri)         Një ...
Full story
image

Legjenda e bukes...

 Jo me ne Puken e Migjenit por ne Zemer te Shqiperise, por ne Myzeqene e viteve 80-90 te shekulloit te XX-te. Një bukë gruri!...Një bukë gruri!..             ...
Full story
image

Mu te kodrat me ullinj

Mu te kodrat me ullinj       (cikël me poezi) Nga  Përparim  Hysi T'i shmangesh një sherri T'i shmangesh një sherri, nuk je hiç frikacak Se vet "turiderri" është veç burracak! Se ...
Full story
image

Byroja politike e PD-së

Ilir Levonja     Byroja politike e PD-së   Një lajm erdhi nga Saranda..., demokratët përzënë Arben Imamim. Megjithatë shtypi i gjerë nuk e pohonte. Veçse lista e drejtuesve të ...
Full story
image

IKU NË PËRJETËSI NJË BURRË NGA ODRIÇANI...

 IKU NË PËRJETËSI NJË BURRË NGA ODRIÇANI... Homazh për gazetarin e publicistin Stavri Kristo, nisur nga një pikë loti që ra djegshëm mbi truallin e Odriçanit... ...
Full story
image

Në Fushë Prezë

Ilir Levonja   Në Fushë Prezë   Nuk më hiqet nga mëndja. Nga darka e mbrëmshme kur pashë atë vajzën 19 vjeçe tek zvarritej. Në emisionin Stop. I kishin ...
Full story
image

KUR JETA VISHET ME PROZË……

KUR JETA VISHET ME PROZË……   QAZIM SHEHU Kur jeta mbushet me prozë Si të ishin zbrazur oxhakët me blozë, Kur sterrohet dhe mjerohet dëshira Për të gjetur ca vargje të ...
Full story
image

Letër nënës

                  Letër nënës Nga Fatmir Terziu   E dashur nënë! Udhëzimet e tua i kam bërë viza të bardha, të trasha.   Këtu i quajnë kalim-zebra! Ndërsa përkëdheljet e tua i mbaj astar tek zemra, ejulimë e shkulur ...
Full story
image

Babai dhe ëndrra

                    Babai Nga Fatmir Terziu   Unë isha bërë një valë e ujshme; duke zhytur fluturimthi thellë brenda, thirrjen e padukshme gjithë malli im mbante diellin mbi kurrizin tim qëndiste diamante në rrudhat e ...
Full story
image

Prape u genjeva

Prape u genjeva   Lule ngarkuar u cfaq Prilli Nga gjumi u zgjua romantizmi, Mua si te ndjeshme e delikate Me gjeti ne befasi…pak hutaqe!   Sa shpejt qe e harrova dimrin Me ...
Full story
image

Përparim Rama, arkitekti shqiptaro-britanik, që meriton vlerësimin Global

Përparim Rama, arkitekti shqiptaro-britanik, që meriton vlerësimin Global Dr Fatmir Terziu   Forumi i Pavarur i Arkitektëve (NLA - New London Arkitekturë), që është një forum i pavarur ...
Full story
image

Mëkati i Doktor Berishës

  “Edhe unë do të doja të kisha një armë në shtëpi. Dhe nëse do të kishte një ligj që do të më lejonte, do ta ...
Full story
image

Kërkohet një dramaturg për Enver Hoxhën

Njoftim : Kërkohet një dramaturg për Enver Hoxhën. Ai duhet të jetë i bukur dhe i gjatë, komunist i kamufluar dhe të mos ketë gjatë karrierës ...
Full story
image

Guriq

                      Guriq Nga Fatmir Terziu   Kemi vite që i qepim dashurisë kostume sode stomakut gargara të specializuar kimike syve plastika stereotipe Ironikisht ... Jemi lumturuar. Dashuria është gjithmonë në ikje poshtë kravatave të ...
Full story
image

Si e vranë Drita Çomon

Aleko Likaj Si e vranë Drita Çomon Arkivolin e ulën për një çast në tokë. Kishin kaluar pragun e një shtëpie, që gjasonte më tepër me një ...
Full story
image

Janullatosi sulmon Nikolla Markun.

Janullatosi sulmon Nikolla Markun. Duket sikur qellimi kryesor ne ceremonine e zhvilluar per fronezimin e mitropolitit te Elbasanit, ka qene sulmi ndaj at Nikolla Markut, drejtuesit ...
Full story
image

Nobeli VII: WILLIAM BUTLER YEATS

     NOBEL 1923 William Butler Yeats (Dublin, 13 qershor, 1865 - Roquebrune-Cap-Martin, 28 janar 1939) ishte një poet, dramaturg, shkrimtar dhe mistik irlandez.   ______________________________________________ MOTIVACIONI: "Për poezinë e ...
Full story
image

Letër

                KIKI  DHIMULLA         Letër   Postieri, duke ma zvargur shpresën si hapat e vet më solli dhe sot një zarf me heshtjen tënde. Mbi zarf emri im i shkruar me ...
Full story
image

Si të merrni ndihmë për problemet tuaja tatimore

Si të merrni ndihmë për problemet tuaja tatimore Shumë lexues ankohen se institucionet financiare që janë të etur për të marrë paratë e tyre janë më ...
Full story
image

Shkas nga vëllimi poetik “Hallelulja”

Vaid Hyzoti        GJITHE JETËN SURVEJUAR NGA VETËTIMAT       Shkas nga vëllimi poetik “Hallelulja”            “Isha në Tiranë dhe desha të takoj Petraq Riston. Kisha një porosi nga Amerika për të. ...
Full story
image

SHTËPIA E QEJFIT

Nga përkëtej oqeanit Duke zbritur tatëpjetën e një autostrade thuajse të shkretë, Tomi me cep të syrit kapi një tabelë, ku shkruhej: “Motrat e Bukura të Shën ...
Full story
image

Vargje lakuriq

Dikur heshtja të kish mbyllur kufijtë, “çështje vize”,             Por prapë, kurrë s’u ndodhe midis hiçit, kuturu.           S’u bëre kurrë një buratin lidhur brenda një kornize. Shtëpia e poetit, ...
Full story
image

ÇAMËRIA DHE KOSOVA NË KRIJIMTARINË E BILAL XHAFERRIT

Prof.dr.Resmi osmani                                                                 Sprovë    ÇAMËRIA DHE KOSOVA NË KRIJIMTARINË E BILAL XHAFERRIT               Kur në Amerikë, Bilal Xhaferri botoi revistë,”Krahu i Shqiponjës”, e quajti kështu për ...
Full story
image

Demokratë, i hapni rrugën vetvetes!

Demokratë, i hapni rrugën vetvetes!   Xheni na je bërë si Iliri i Enverit. Nuk mund të them si Shitja i Qazimit. Pasi Reshitit të shkretë ia ...
Full story
image

Melisa Beqiri, modeli i një nëne frymëzimi për vajzat e saj e më gjerë

Melisa Beqiri, modeli i një nëne frymëzimi për vajzat e saj e më gjerë Dr Fatmir Terziu   Para disa kohësh një nga gazetat më në zë të ...
Full story
image

Dr Gëzim Alpion referencohet nga Sunday News

Dr Gëzim Alpion referencohet nga Sunday News   Dr Gëzim Alpion ka qenë i referencuar në një nga mediat më prestigjioze britanike ditë më parë. Mësohet gjithashtu ...
Full story
image

Autorefuzim

Χόρχε Μπουκάι ( Jorge Bucay) Lindi më 1949 në Buenos Aires të Argjentinës. Mjek –psikolog. U specializua për trajtimin e sëmundjeve konjitive, i punësuar fillimishtë në spitale , klinika ...
Full story
image

POEZIA VJEDH KOHË NGA TERRI

 Alush Avduli           POEZIA VJEDH KOHË NGA TERRI                                                    “Plagë Qeramike’’ kështu e ka pagëzur librin me poezi të përzgjedhura  Vasil Klironomi.  Është natyrshmëri krijuese që e vendos Klironomin në një ...
Full story
image

Një i çmendur si Nikolla

Ilir Levonja Një i çmendur si Nikolla   Shtatorin e kaluar një burrë në moshë..., qytetar etj. Iu drejtua Gjykatës të vinte drejtësi në vend. Sipas tij të ...
Full story
image

Një pamflet i shkëlqyer për ringjalljen e nacionalizmit shqiptar

  Në faqen e internetit  të gazetës sonë të respektuar “Dielli” të datës 22 prill, lexova pamfletin me titull “Vrima e zezë e helenizimit “paqësor” grek”, me autor zotërinë Idajet ...
Full story
image

NEFERTITI

        NEFERTITI Nga Fatmir Terziu   Çdo grua është Madona në albumin kthis të jetës para pasqyrës dhe dritës me vështrimin pasionant një buzëqeshje e fëmijës fletartë në alfabete të ftohta, kthizë për dimra          ...
Full story
image

ME SHEKSPIRIN

                      ME SHEKSPIRIN   Bet’hovenit i thashë në intimitet: Cilën simfoni t’i këndojmë Uiljamit? Të Pestën fatale apo të Tretën tragjike? Apo të presim ndjenjadrithëruar çastin final e mbi krahët diellor të ...
Full story
image

Mollët...

Mollët...   ...pikuan si lotë yjesh.   Shkova të shoh, si skuqet stina nga pendimi.   Pikuan mollët. Shportat e çupave u ankuan nga zbrazia.   Mollët, Faqet e pa puthura te adoleshencës. ...
Full story
image

VARGJE QË QESHIN

VARGJE QË QESHIN   ZBULESA U zgjua qyteti përmbytur nga mjegulla, skeletet e drurëve korale të djegura, pallatet anije liburne ngecur në kum, unë peshk në akuarium, polumbar me dritaren skafandër, kufjot e laptopit në vesh, pyes zotin, mos ...
Full story
image

DREJT TROTUAREVE

    DREJT TROTUAREVE ...
Full story
image

Ikja e shenjtë e poetit Podrimja

Ikja e shenjtë e poetit Podrimja   Ndoshta jo më kot kjo ikje la shenjë në Parisin e kulturave... Ai e kishte pikënisur ikjen...Ikjen në ditë shënuara të ...
Full story
image

Poezia e 23 Prillit - Ditës Botërore të Librit

LIBRI ËSHTË DIELL Poezia e 23 Prillit - Ditës Botërore të Librit   nga Albert HABAZAJ   Shkëlqimtari tragjik, Lartësia e tij Shekspir Po vjen si shenjt e takohet me ne ...
Full story
image

Ndahet nga jeta patrioti Benjamin Kujtim Bektash Bej Cakrrani

                     Njoftim Ne date 19 prill 2016 nderroi jete ne moshen 76 vjecare ne spitalin e Hackensack,New ...
Full story

Fabula

                      Vangjush Saro   Fabula   Dialogu i kokëfortëve   DALLGA: Vështroje rërën, kqyrre me kujdes; një ditë, kokrra rëre do të jesh.   GURI: E di. Por ajo kohë është larg; ndërkaq, unë këtu… e ti përqark.   Vatra   “Ky ...
Full story
image

NJERËZIT

Ayten Mutlu ka lindur më 6 Tetor 1952 në Bandırma, Turqi. Ajo është poete dhe shkrimtare Ayten Mutlu ka lindur më 6 Tetor 1952 në ...
Full story
image

Në margjinat e ditës

Jose Ensch (Jeanne Marie Josèphe Ensch), ka lindur më 27 Tetor 1942 në Luksemburg-Gare, dhe vdiq më 4 shkurt 2008 në Luksemburg. Ajo  ishte një ...
Full story
image

Si një fitore

Sonia Coman, është nga zona e Konstancës (Pjesa juglindore e Rumanisë, port më i rëndësishëm në Detin e Zi). Ajo ka qenë gjithmonë shumë e ...
Full story
image

Ëndërr në një sfond të lehtë blu

Maria Topali ka lindur në vitin 1964 në Selanik. Ajo ka studiuar Drejtësi në Universitetin e Athinës, Greqi dhe në Universitetin e Johann-Wolfgang-Goethe, Frankfurt am ...
Full story
image

KUKATJE SHPIRTI

KUKATJE SHPIRTI (Në kujtim të vëllait të vogël të Gjyshit tim të dashur) Nga Fatmir Terziu   Aty, pikërisht ku kaloi Ai, për herë të fundit në jetën ...
Full story
image

Prej Bulevardit Daugava

Janis Elsbergs ka studiuar, gjuhën angleze dhe letërsinë e Letonisë në Universitetin e Letonisë. Ai ka botuar tre vëllime me poezi dhe ka bërë një ...
Full story
image

Gjeneza e Dhëmbëve

Sigitas Parulskis (i lindur më 10 shkurt 1965 në Obeliai, Rokiskis) është një poet, eseist, dramaturg dhe recensues nga Lituania. Në vitin 1990 ai u ...
Full story
image

NOBELISTI VI 1913

Rabindranath Tagore, i quajtur nganjëherë edhe me titullin e GURUDEV, është emir në anglisht i Rabindranath Thákhur ( A: [ɾobin̪d̪ɾonat̪ ʰ ʈ ʰ akuɾ]) (Kolkata, ...
Full story
image

Pyetja e nënës

Christine Werner ka lindur në vitin 1954 në Vjenë, Austri. Sot ajo është duke jetuar në Vjenë dhe në Steiermark. Me fjalë të saj, ajo ...
Full story
image

Ku ndalon këngën

Anka Žagar u lind në vitin 1954 në Zamost, rajoni Gorski Kotar nga Kroacia. Ajo ndoqi shkollën fillore dhe një kurs balerine, dhe shkollën e ...
Full story
image

LETËR LUFTE

Ferida Duraković ka lindur në 18 prill, 1957 në Lead. Ajo u diplomua në vitin 1980 në Universitetin e Sarajevës. Poezia e saj është përkthyer ...
Full story
image

MORE VESH, MORA THUAJ...

                                                                                      Tregim             Kur hyra në hollin e hotelit të gjeja një dhomë dhe të flija një natë. Pashë një grua plakë me tualet të rëndë, të veshur ...
Full story
image

Qeni i Degës...

Qeni i Degës...                       Tregim Nga  Përparim    Hysi       Fehrat  Grëmallari qe çuar heret. Më heret se zakonisht. Ka vendosur që të vejë në qytet për ...
Full story
image

AMANETET E NERMIN VLORËS

AMANETET E NERMIN VLORËSNga Luan ÇipiNder për Shqiptaren e Shquar,Mbesën e Ismail Bej Qemalit.Amanete shumë të çmuarI la vendit, burrit, djalit:-Akademinë e vetë “Iliria”,(Ngritur në ...
Full story
image

Lodrat prej vërteti

Ilir Levonja Lodrat prej vërteti   Lërini armët..., ka lodra më të bukura se ato. Këtyre lodrave prej vërteti u ka ikur koha. Ka komunikim. Kush nuk e ...
Full story
image

Dueli im ajror me Bruno Musolinin

                                  Kondensuar prej For Men. Kapiten Derek D. Dikinison               Per shume vjet qe tani me pelqen ti kujtoj, une kam bere aviacioni; luftarak profesionin tim; ...
Full story
image

SHQIPTARË: RRËMBENI ARMËT!

SHQIPTARË: RRËMBENI ARMËT! NGA     KRISTO ZHARKALLIU       Më në fund erdhi koha që shqiptarët të zgjohen! Kaq kohë u bënte thirrje që të bënin “revolucionin ...
Full story
image

Autoironi parlamentarësh

  Të qënurit parlamentar shqiptar nuk është një mode e re,të paktën cdokush në djepin e tij të egos kërkon të bëhet një zotëri Parlamentar. Shqiptarët ...
Full story
image

ME FRYMËZIM POETI, PËR PASURITË SHPIRTËRORE NË MALËSINË E GJAKOVËS

Nderim për Avdyl Sulaj: ME FRYMËZIM POETI, PËR PASURITË SHPIRTËRORE NË MALËSINË E GJAKOVËS Nga:  Prof. Murat Gecaj Një lajm shumë i dhimshëm u përhap nga Malësia e ...
Full story
image

S'NDRYSHOJ

S'NDRYSHOJBalta e arave më ndjek nga pas,kudo shkoj nuk më besdis aspak,s'e harroj baltën e arave aromën e saj.Më bëjnë vrejtje  për këpucët me baltë,për ...
Full story
image

Poeti i pastrehë i shkruan të dashurës së tij

Peter Semolič është zëri kryesor i brezit më të ri të poetëve sllovenë. Edhe pse ka rrënjët në traditë, ai filloi një prirje të re ...
Full story
image

DALLGËT E TOKËS

FASADA… POEZI NGA QAZIM SHEHU Fasada ,fasada, fasada, Kur do shkojmë në thelb, Gjer kur do hamë bukën bajate Të një fjale plot qelb? Fasada,maskarada, tirada Dritëshkurtra, dritëgjata, Nxijnë ditën ,shkëlqejnë kur vjen ...
Full story
image

PO ME ATDHETARIN E FLAKTË QAZIM KOKOSHI, Ç’ PATËN?

PO ME ATDHETARIN E FLAKTË QAZIM KOKOSHI, Ç’ PATËN?Nga Luan ÇipiQazim Kokoshi u lind në qytetin e Vlorës në vitin 1882, në një familje tepër ...
Full story
image

HISTORIKE: KADETËT SHQIPTARË NGA KOSOVA PRANOHEN NË AKADEMINË USHTARAKE AMERIKANE, WEST POINT

  Nga Frank Shkreli  Këtë javë në Washington po zhvillon një vizitë Ministri i Ministrisë për Forcën e Sigurisë së Kosovës (FSK) zoti Haki Demolli dhe komandanti ...
Full story
image

Përtej një vëmendje për kontributet e një misionari

Rreth librit “Lutfi Vata-frymëzim për ardhmërinë” të shkrimtarit dhe publicistit Rruzhdi JATA  Me Rruzhdi Jatën jam njohur në fillim të viteve ’90, kur uragani mbarëpopullor i ...
Full story
image

KY SHPIRTI IM PAGAN

Adem Zaplluzha-Poezi nga libri “Sytë e gurtë të erës”                                                                           KY SHPIRTI IM PAGAN   Sonte nuk dua të vdes Le të ik ku të do Ky shpirt i ...
Full story
image

Një gjuhë e paaftë për të gënjyer

Laura Pugno ka lindur në Romë në vitin 1970. Ajo ka botuar romanet “Kur keni ardhur” (Fax Minimum 2009) dhe “Sirens” (Einaudi 2007), “Libri i ...
Full story
image

Çfarë kujtojnë duart

Johanna Ekström ka lindur në Stokholm në vitin 1970. Ajo është një shkrimtare dhe artiste e artit vizual, art i cili e ka prezantuar atë ...
Full story
image

“Nuk ka asgjë më të ëmbël se atdheu!”

Shënime për librin “Vepra 1 - vlerësime, opinione, intervista, refleksione” të Hysen Ibrahimit  1. Hedh vështrimin në etazherin tim dhe shoqëroj me sy librat e autorëve nga ...
Full story
image

O DASHURIA IME!

       RESMI  OSMANI                                                                          TREGIM                                       O  DASHURIA  IME!              Atë po e martonin.           S’ishte e diel, por një ditë e zakonshme jave. Nuk kishte dasëm, nuk ...
Full story
image

DO T’U JEPJA VLERË GJËRAVE…

  Gabriel García Márquez (Gabriel Garsia Markez, i njohur Edhe ju Gabo), shkrimtar i njohur kolumbian. Lindi më 6 mars 1927 ne Arakataka, një fshat i ...
Full story
image

“Memoriali i Shen Helenes”

 Faslli Haliti  “Memoriali i Shen Helenes” Ne perkthimin maestral te Xhemil Demiraj. Xhemil G.Demiraj             Perkthimi me qartesi dhe besnikeri i “Memorialit te Shen Helenes”, siç duket, ka qene ...
Full story
image

NËSE ...

NOBELISTI  V  1907 RUDYARD KIPLING 1865 - 1936   Rudyard Kipling (Bombay sot Mumbai, 30 dhjetor 1865 - Londër, 18 janar 1936), shkrimtar anglez. Në fëmijëri e mësoi gjuhën hinduse, vazhdoi shkollën ushtarake në Devonshire, ndërsa më 1882, u kthye ...
Full story
image

Diçka

Agi Mishol është një poete izraelite, i cila ka fituar një sërë çmimesh, duke përfshirë Çmimin Amichai Yehuda, Çmimin e Kryeministrit dhe Çmimin Dolitzky. E ...
Full story
image

Përralllë dashurie

Olivera Docevska është poete dhe punonjëse e drejtësisë, avokate nga Kryeqyteti i Maqedonisë. Ajo ka studiuar në Kirill and Metodi” pranë Fakultetit të studimeve politike ...
Full story
image

Është kaq e lehtë për të dashur një të huaj ...

Maria Doneva ka fituar disa çmime nga garat prestigjioze të poezisë kombëtare në Bullgari. Ajo është autore e Lamtumirë për Lexues (1996, 2003), Zbrazëti midis ...
Full story
image

PARKU TURISTIK I ZHYTJES NËNUJORE

PARKU TURISTIK I ZHYTJES NËNUJORE     I nxorrën katerat siluruese, të fundosura te bankina e ish bazës detare të Limionit.   Mbi kokat e kuriozëve të shumtë që ndiqnin këtë  spekta-            kël vërtiteshin ...
Full story
image

Hënë e plotë

Alice Oswald Alice Oswald ka lindur më 1966 dhe është një poete britanike nga Reading, Berkshire, e cila fitoi Çmimin Eliot T. S. në vitin 2002.  ...
Full story
image

Velloja

Lisa Wells është një poete dhe eseiste nga Portland, Oregon i Uellsit. Poezitë e saj mund të gjenden në revistat “The Believer”; “Më të mirët ...
Full story
image

Gagacë në rrëpirë

Owen Sheers është poet dhe shkrimtar tregimesh. I lindur në Fixhi, Sheers ishte sjellë deri në Abergavenny. Ai u emërua nga The Independent, si një ...
Full story
image

Prill 2013, Marrëveshja e pare për Asociacionin e komunave serbe

Prill 2013, Marrëveshja e pare  për Asociacionin e komunave serbe   Nga Skënder S. KAPITI   Me 19 Prill 2013, para 3 viteve u nënshkrua Marrëveshja e parë  për ...
Full story
image

Vajtim

Gillian Clarke, ka lindur në Kardif, Wells. Poete, dramaturge, editore, përkthyese, Presidente e “Ty Neuydd, qendër e shkrimtarëve” në Wellsin e Veriut, të cilën ajo ...
Full story
image

Albanian Valle

Albanian Valle By Fatmir Terziu   An early form of prayer spiritual strength, a condition. Patches of land  underneath tasselled feet become rhyming music; thought, conscience, art; in happiness, perdition, pain. When they touch up there hands, feet, bodies, minds become one.    Albanian Valle, Ancient Valle!   This beautiful form of art A bust on the tip of ...
Full story
image

PERËNDIA IM, KA PLOT YJE

TRACY  K.  SMITH   Tracy K. Smith ka lindur në Masaçusets në vitin 1972. U diplomua nga Universiteti i Harvardit duke marr pastaj një diplomë Master ...
Full story
image

Refleksione për një monografi

Kalatë mposhten me tradhti, Kreshnikët me pabesi (Refleksione për një monografi)   Librin memuaristik të Idriz Ahmetajt “Zeneli ynë i paharruar” për personazhin mitik të Migjenit e lexova ...
Full story
image

Kur nuk "qas" kasollja

              tregim Nga  Përparim  Hysi   Teste- teste janë dhe njerëzit, por dhe shtëpitë. Se, tek po shkruaj këtë tregim, më kujtohet një nga shokët e mi ...
Full story
image

DEMOKRACIA DHE POLITIKA E JASHTME E SHBA-ave

DEMOKRACIA DHE POLITIKA E JASHTME E SHBA-ave                                  Nga Frank Shkreli   Fushata paraprake për president këtu në Shtetet e Bashkuara ka arritur kulmin ndërkohë që të dy ...
Full story
image

Epo mirë, po ku gjëndet kjo Shqipëria?!

 “HYQYMETI” LEPURIN E ZË ME QERRE                                NGA KALOSH ÇELIKU                   Përditë më ndalin në rrugë: kalimtarë të rastit dhe rrufjanë. Intersohen ku banon Kalosh Çeliku ...
Full story
image

KEMI RELIGJIONE FETARE,POR NE THELB MBETEMI PAGAN

opinion KEMI RELIGJIONE FETARE,POR NE THELB MBETEMI PAGAN     Gëzim Llojdia   1. Aty ka shekuj të tërë gati,nga mesjeta që nuk dëgjohet më kambana. Dhe ndërsa pyet:përse kambana nuk dëgjohen ...
Full story
image

Hendeku që zgjatet

Hendeku që zgjatet   Qeveritarët shqiptarë hodhën ca firma mbi tubat fringo të TAP-it. Dërgesa e parë e gjermanëve. Një qeveri del në port të presi ca ...
Full story
image

The Drama Of Albania

The Drama Of Albania Jaime Pozuelo-Monfort Since I deliberately landed in Albania this past Sunday 30-August I have met about one hundred of the country’s ...
Full story
image

FËMIJËVE…

FËMIJËVE… QAZIM SHEHU Dhe pas një shetitje të gjatë nuk e dija si Mund t`i përqafoja fëmijët, veçse si  baba, Të gjitha rrugët më shtynë të mos i doja ...
Full story
image

SHIU VRASTAR

                            Vullnet Mato   SHIU VRASTAR   Nga dita kur i lagur qull, ai guxoi ta shante pak: “O shi, të dhjefsha renë që të nxori nga barku!” Shiu nuk iu nda ...
Full story
image

BOSTON STRONG*

Sot në Boston, është dita e Maratonës. Në përkujtim të ngjarjes së bombave  që shpërthyen në këtë ditë,tre vjet  më parë,po përcjell një poezi.    Fuat Memelli BOSTON STRONG* Qyteti kish veshur kostum ...
Full story
image

Dashuri dhe Urrejtje midis lejlekeve

      Keto dite lexova nje lajm kuriozitet ne gazeten " Dita" e cila i bente jehone nje kronike te transmetuar nga "Klan Kosova" Qe ne fillim ...
Full story
image

Muaji i Doris Lessing

Ky muaj është dhe vazhdon të jetë Muaji i Doris Lessing. Doris Lessing, e cila lindi si Doris May Tayler në Persi (Irani i sotëm) ...
Full story
image

Kollarja e Bardhë

                    Kollarja e Bardhë Nga Fatmir Terziu     Dhe mendoni se diku ka pozuar kollarja?   Jashtë kokrizave dixhitale. Ndodh e Bardha të zhbëhet ngjyrim. E ftohtë.   Krisje. Zgjidhje. Zgjedhje.   Ka gungën e saj kollarja, eh, ndodh, varja mëngjeseve ...
Full story
image

FESTOHET 25-VJETORI I KRIJIMIT TË SHOQATËS KOMBËTARE TË MIQËSISË E BASHKËPUNIMIT SHQIPËRI-ITALI

  (Në Laç-Kurbin, ishte një delegacion i ShShASh “Papa Klementi XI-Albani”, Suedi) Nga: MURAT GECAJ 1. Nuk është hera e parë që përfaqësues të Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Arstitëve ...
Full story
image

Nje çerek shekulli...

                         Njeqind stine kaluan, 25 pranverera, 25 verera, 25 vjeshtera dhe 25 dimra te ngricet dhe ne vendin tim ne Shqiperi thuhet se akoma jemi  ...
Full story
image

GJURMËT E FËMIJËRISË SATE

      ËSHTË NJË VIS   Është një vis i fshehtë i shpirtit me gërmadhat e ëndrrave të shembura dhe varrin e një dashurie.   Harresa s’e mbulon dot me mjegull atë vis.     GJURMËT ...
Full story
image

GAFORRJA

Franz Kafka ka lindur më 3 korrik, 1883 në Pragë të Austro - Hungarisë, sot Republika Çeke; vdiq më 3 qershor,1924 në Vjenë të Austrisë. Ishte  një nga shkrimtarët e historive të shkurtra, dhe një nga ...
Full story
image

Kushtuar Antikes , motres se Bilal Xhaferit

PREMTIM I PA SHPREHUR Kushtuar Antikes , motres se Bilal Xhaferit Heshtja që i kishte kapur në ato çaste, ishte më se e nevojshme. Të dy duhej ti ...
Full story
image

Jeta e Uran Kostrecit dhe thuajse e të gjithë shqiptarëve ishte mashtrim dhe pabesi

Ese e pabotuar     Përshëndetje të gjithë pjesëmarrësve!  Zotërinj, falenderoj z. Uran Kostreci që zgjodhi Vlorën, menjëherë pas Tiranës, për të paraqitur librin e tij në prozë, ...
Full story
image

Moska

Paul K. Davis "100 Decisive Battles" Tahsin Xh. Demiraj 75 vjet me pare                                                30 Shtator- 31 dhjetor 1941            Lufta Dyte Boterore Moska                    Forcat e impenjuara:                    Sovjetiket: ...
Full story
image

Xhemil Demiraj

Bashkim Kadiu                            "Bejme lufte per te jetuer ne paqe"- Aristoteli                           Kushtuar perkthyesit Xhemil Demiraj               Te jetoje ne nje mjedis te tille diktatorial ku dinjiteti njerezor ...
Full story
image

HAIQE ME UJK E SHEJTAN

NEBI DRAGOTI HAIQE ME UJK E SHEJTAN 1- Shejtani i vogël laraman mëson  nga shejtani i madh; për çudi bëhet më shejtan... 2- Shejtani, kujdes, të fut në thes, se, për vete, do ...
Full story
image

Fenomeni Blushi

Fenomeni Blushi   Ben Blushi nisi një tur që mund ta quajmë si përpjekja e intelektualit për të shkundur të drobiturit. Këta janë një mori e tërë. ...
Full story
image

Duhet ndalur Serbia

  OPINION       Republika e Kosovës në vazhdimësi është sfiduar nga Serbia. Serbet e Kosovës vazhdojnë të dirixhohen nga beogradi zyrtar, ndonëse marrin pjesë në institucionet e Kosovës, ...
Full story
image

EJA ME MERR

Zonje e nderuar,    Bajame Hoxha-Çeliku,   Po ju përcjell disa mbresa te miat nga leximi i perë i krijimeve tuaja poetike. Falemindrit për kenaqsine qe me dhuruat duke i ...
Full story

HORIZONTE

HORIZONTE QAZIM SHEHU Nga rruga që u nise, Sa horizonte shtyve pa arrirë Me dëshirën e ndezur kahmot? Horizontet mbillnin lule me dëshirë Në vështrimin veshur me lot. Dhe lulet erëmonin e ...
Full story
image

KUKËSI U DEKORUA NDERI I KOMBIT

REXHEP SHAHU   KUKËSI U DEKORUA NDERI I KOMBIT   (Në 17 vjetorin e dëbimit masiv të 480 mijë shqiptarëve të Kosovës për në Shqipëri dhe të manifestimit të ...
Full story
image

Sa ishe i vogel

Sa ishe i vogelErdhe në këte jetë nje mëngjesi polarMe qeshjen e parë ndrite fytyrat e personelitTe jetë i lumtur-uruan sa të panë.Dhe, ahengu nisi ...
Full story
image

LIGJËRIM PËR GJUHËN E PËRKATËSINË TONË ILIRE

 (Tregimi “Iliriani” i autorit Gani Mehmetaj) Tema e tregimit e protagonisti Tema e tregimit; përkatësia ilire.Protagonisti është Iliriani, i identifikuar me autorin (rrëfyesin).Rrëfimi është në vetën ...
Full story
image

XHELO MURRAJ

  Kurrë nuk e kisha menduar se do me jepej një moment i tillë të flas për Xhelo Murrajn, ndaj e konsideroj nder që m’u dha ...
Full story
image

Skllav I lumtur i profesionit dhe pasionit te tij

  I dashur Profesor Rexhep Uka, te falenderoj per kete shkrim homazh dedikuar Xhelo Murrajt. E lexova dy here: Nje here per permajtjen dhe nje here ...
Full story
image

Kujdes, kur të më shani?!!!

         (cikël me poezi) Nga  Përparim   Hysi          Ninullë E vura veten në djepe dhe po i këndoj me nina-nana E di, që do thoni: është në vete tani ...
Full story
image

Shokuese: Gjashtë-vjeçarë që mbërrijnë vetëm në Britani për të kërkuar azil

Fëmijët ende me moshën gjashtë vjecare kanë mbërritur vetëm në Britani për të kërkuar azil, raportojnë shefat e këshillit pasi ata paralajmëruan rreth disa çështjeve ...
Full story
image

FEJA NË SHKOLLAT SHQIPTARE: GABIM HISTORIK

FEJA NË SHKOLLAT SHQIPTARE: GABIM HISTORIK                                                                                      NGA  KRISTO ZHARKALLIU Na befasoi deklarata e kryeminstrit shqiptar se do të vendoset mësimi i besimeve fetare në ...
Full story
image

Kryetarit të Kontrollit të Lartë të Shtetit Dr. Bujar Leskaj

    I dashur Zoti Kryetar, Në faqen e internetit “Shqiptari.eu”, të datës 12 prill 2016, lexova një informacion befasues, me titull: “Kontrolli i Lartë i Shtetit denoncon vjedhjen e 1 miliard ...
Full story

Baltosja parlamentare

Baltosja  parlamentare        Mbi te 140  deputet e mandatuar ligjerisht , ne  zgjedhjet e vitit 2013 ,  eshte hedhur shume balte dhe anatema . Parlamenti ...
Full story
image

Pastrimin e politikës së Tiranës dhe Prishtinës nga korrupsioni dhe krimi e bëjnë zgjedhjet kombetare dhe ndëshkimi ligjor

  Nga Skënder S.KAPITI     ( Kur bëhet fjalë për informacione të sakta, jo të manipuluara dhe jo të imponuara e të seleksionuara nga politika dhe interesi; për ...
Full story
image

Epoka e K.

Epoka e K. Makina e shkrimit dëgjohej gjatë gjithë rrugës deri tek limani ku grumbulli i njerzve që vinin me varka dhe largoheshin me pulman shtohej. ...
Full story

Vallja shqiptare

                    Vallja shqiptare Nga Fatmir Terziu   Një formë e moçme e lutjes forcë e përshpirtshme, një gjendje. Fashat e tokës poshtë këmbëve me xhufka bëhen rima kënge,           ...
Full story
image

Shiu i verës

  Zemra e gjyshes   Alo, mami.........! Zëri vajzës nga Tirana, Para skajpit po më fton Shirlin tim s’po ma zë gjumi Mam’ – një këng’ po më këndon?   Ndaj dhe unë nga ...
Full story
image

Magjia e rrëfimit

MIHO GJINI(Mjeshtër i Madh) Magjia e rrëfimit Impresione rreth tregimeve të Albana Mëlyshi-Lifschin Dy libra me tregime dhe novela të zonjës shqiptaro-amerikane Albana Lifschin (“Takim me të papriturën” dhe “Magjia e ...
Full story
image

Parku i Lojrave dhe “Ambjentalistët”

Parku i Lojrave dhe “Ambjentalistët” Nga Luan Çipi   Bijtë mërguan larg, Mua më morën osh. Gjithë Botën unë varg Kundrova, qosh më qosh.   Pash urat e Bosforit, Milje beton e hekur, Në Niagarë, ...
Full story
image

Na ishte një herë...!

Fejton                 - Gjysh, a do të më tregosh një përrallë? – më tha në një nga këto ditë mbesa ime.             Kërkesa e saj më hutoi. ...
Full story
image

THËNIA E SË VËRTETËS (ose veshja e trashë)

THËNIA E SË VËRTETËS (ose veshja e trashë)   Kur doli nga shtëpia, ishte piku i mesditës. Dielli piqte çdo gjë që rrokte. Ai ishte veshur aq trashë, ...
Full story
image

SOT DHE DJE

      Rusell ishte një gazetar britanik, autor dhe politikan konservator. U lind më 29 maj 1904, djali i J Stanley Russell e Seahouses, Northumberland. Ishte  arsimuar në ...
Full story
image

Homazh për Dinen...

NJË NGA IDEALISTËT E PËRKUSHTUAR TË ÇËSHTJES ÇAME Homazh për Dinen, Nuredin Isufin Nga Albert HABAZAJ   Një premte mbasdite më vjen tek puna  Skënder Beqiri, miku im ...
Full story
image

LIRIDONA

LIRIDONA   NGA KALOSH ÇELIKU        Patriotike, ë?!!!... E veshur, fundekrye kuqezi. Duartrokitje. Cucë me të cilën Nëna Parti shkon në zgjedhje lokale e parlamentare. I premton postin ...
Full story
image

Masha

Masha Makina e stërngarkuar me familjar dhe rimorkio plotë plaçka të rrembyera, pritte para godinës në të cilën gjëndej apartamenti dydhomësh. Uturinte dhe sa nuk ishte ...
Full story
image

Buqetë me lule të freskëta

Tregim nga Aleko LIKAJ           Nuk kishim folur kurrë edhe pse shiheshim disa herë në ditë, përballë pallatit tim te pijetorja në kryqëzim të ...
Full story
image

Kur tjerrte nata si tezgjah

Kur tjerrte nata si tezgjah (Në kujtim të Drita Çomos, poetes brilante që iku e dashuruar me poezinë.) Gledis Çala dhe Drita Çomo (Frymëzuar nga disa poezi të saj ...
Full story
image

NOBELISTI IV 1906

     NOBEL 1906 GiosueAlexandër Joseph Carducci (Valdicastello di Pietrasanta, 27 korrik, 1835 - Bolojë, 16 shkurt 1907) ishte një poet dhe shkrimtar italian.Ky ishte italian i parë ...
Full story
image

Meshkujt italianë janë më të emancipuar, se ata shqiptarë

Personazh/ Flet poetja Mimoza Leskaj: Poezi+muzikë+natyrë dhe jeta merr ngjyrë tjetër -Rrjedh nga një familje e njohur patriotësh, nga Leskajt e Tatzatit të Delvinës, ndërsa nëna ...
Full story
image

Thinjat e Obamës dhe ato të Edi Ramës

Ilir Levonja   Thinjat e Obamës dhe ato të Edi Ramës   Për Edi Ramën një foto me Barack Obamën është ajo e ditës. Nga ana tjetër disa deklarata ...
Full story
image

DY REALITETE TË MARRËDHËNIEVE SHQIPTARO-AMERIKANE

                                                      Nga Frank Shkreli Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është duke bërë këtë javë një vizitë zyrtare në Shtetetet e Bashkuara, ...
Full story
image

Gjykata e Lartë e ka shpallur të pafajshëm ish-ministrin e Arismit Myqerem Tafaj

Gjykata e Lartë e ka shpallur të pafajshëm ish-ministrin e Arismit Myqerem Tafaj, i akuzuar për shpërdorim detyre duke lejuar akreditimin e institucioneve të arsimit ...
Full story
image

NJË ÇIFT XIXËLLOJASH

Vullnet Mato   NJË ÇIFT XIXËLLOJASH   Burrë e grua janë kthyer në dy xixëlloja. Bëjnë jetë nate pa ndriçuar së toku. Nuk shkëmbejnë më xixa puthjesh te goja. Ajo xixëllojë te ...
Full story
image

Korrupsioni endemik

    Nuk është befasues aspakt raporti i fundit DASH-it për korrupsionin dhe të drejtat e njeriut në Kosovë, raporti vetëm sa e konfirmon përceptimin e qyetarëve ...
Full story
image

Usta Thanasi dhe beu

(Tregim i përjetuar)   Skënder Luarasi Usta Thanasi dhe beu Thanas Gjoka atë mot shkoi të piqet me të shumtit e shekullit të tij. Me sytë e mendjes ...
Full story
image

DIÇKA PËR PETERBURGUN

GJASHTË POEZI TË VLADIMIR MAJAKOVSKIT   DIÇKA PËR PETERBURGUN Çatia qan me lotë në ulluk, Në mëngën e lumit vija heq. Qielli me buzët po nduk Thithat e gurtë përmbi qytet. Qielli ...
Full story
image

Humbja e Simonës.

tregim.  Kisha vite që njihesha me Simonën. Me sa më kujtohet, njohja me të zuri fill aty nga viti i fundit i gjimnazit. Duhet të kishte ...
Full story
image

SHQETËSIME MËRGIMTARËSH

  -një përmbledhje, esesh dhe ngjarjesh nga jeta e mërgimtarëve   Emine Hoti një mërgimtare e ditëve të para të largimit të shqiptarëve nga vendlindja në shekullin ...
Full story
image

Poetizimi i mbërtheckave të jetës

  HAPËRIMI  LETRAR  I  ISMET  TAHIRAJT  ( Poetizimi  i  mbërtheckave  të  jetës )        - Ismet Tahiraj i lindur në Klinë të Epërme, fshat i regjionit të Drenicës, ...
Full story
image

XIXËLLIMET E LUMTURISË

XIXËLLIMET E LUMTURISË   E dini ç’aspiratë më sëmbonte? Të zbuloja medikamentin shpirtëror që e bën njeriun të lumtur. E ushqeva me këmbëngulje aspiratën time, e shndërrova ...
Full story
image

Mesazh urimi për Profesorin Rasim Bebo, me rastin e 90-vjetorit të lindjes së tij (14 prill 1926 - 14 prill 2016)

    Mesazh urimi për Profesorin Rasim Bebo, me rastin e 90-vjetorit të lindjes së tij  (14 prill 1926 - 14 prill 2016)   Profesor Rasimi, ore i uruar, Katërmbëdhjetë prilli, kjo ...
Full story
image

KY GUR

QAZIM SHEHU MEMORJE   Memoria shtrihet në shtrojën e barit Kërkon ngrohtësinë e gjelbërimit, Sa kohë ndenji në ajër , Në krahë zogjsh të dimrit. Dehja e çasteve e uli, Pasi ajri gjë ...
Full story
image

Ndershmërisht

  Ndershmërisht Hekuran Miraka është një burrë i shëmtuar, siç thotë vetë, por që (siç them unë) di të qeshë bukur, të dashurojë bukur, të zemërohet bukur, ...
Full story
image

"Konispoli pikturë perëndie"

Doli në qarkullim libri "Konispoli pikturë perëndie" i Begtash Shorrit, nga shtëpia botuese Milosao. Libri përshkruan bukuritë dhe resurset e zonës, problematikat e profesionit të ...
Full story
image

“Shkrimtari nuk duhet te jete i etur per njohje e fame qofte edhe per nje filxhan lavdie…”

“Shkrimtari nuk duhet te jete i etur per njohje e fame qofte edhe per nje filxhan lavdie…” Intervistë me shkrimtarin Flori Bruqi nё Kosovё ZEF PERGEGA ...
Full story

NUK ËSHTË “PËRRALLË NGA E KALUARA”, AJO QË MË TREGOI MIKU IM, HALIL KOPANI…

  Nga: Prof.Murat Gecaj         publicist e studiues                                   ...
Full story
image

Piktori Sezai Dani me ekspozitë personale në Paris

  Më pëlqen shumë thënia e Francis Bacon: “Puna e artistit është gjithmonë për të thelluar misterin”, pasi i përshtatet personazhit të intervistës, piktorit shkodran Sezai Dani, ...
Full story
image

E ENJTJA, NË TELEVIZOR

E ENJTJA, NË TELEVIZOR Nga Luan Çipi   Ditët e javës bosh po na ikin Mbrëmjet na duken akull e borë: Të Enjten mbrëma, më mirë ta fikim,  S’guxojmë të shohim ...
Full story
image

Ora shtatë e mbrëmjes

ora shtatë e mbrëmjes unë shkruaj karrocat mondane të nëntëqindës kalojnë nëpër cirkuid kolomb dhe avenjunë e pestë çojnë zonjat në operan metropolitan mbushen restorantet dhe teatrot te avenju ...
Full story
image

Ja bre, kjo është Amerika!

Periodikisht, unë rikthehem tek libri im më i dashur, "Rrëfenja nga Amerika". Shumë nga miqtë e mi e kanë këtë libër, dhe shumë të tjerë ...
Full story
image

DOSJA NR. 1333... PSE I VRANË DY PROFESORËT NË SHKODËR ?!

Nga Fritz RADOVANI: Pjesa e VIII.     PROF. AVOKAT PAULIN PALI  DHE  PROF. KOLË PRELA... ■“... Kallxon nji zojë e cila, aso kohe bante punën si përkthyese në ...
Full story
image

Në “kopshtin e muzës poetike “të Xheladin Mjekut

Nga  SEJDO HARKA Sapo fillon të shfletosh librin me poezi “ Në kopshtin e muzave”,shkruar nga  poeti i njohur  kosovar Xheladin Mjeku ,e ndjen veten  si ...
Full story
image

GJASHTË POEZI TË VLADIMIR MAJAKOVSKIT

GJASHTË POEZI TË VLADIMIR MAJAKOVSKIT   DIÇKA PËR PETERBURGUN Çatia qan me lotë në ulluk, Në mëngën e lumit vija heq. Qielli me buzët po nduk Thithat e gurtë përmbi qytet. Qielli ...
Full story
image

LAURA ALBANESE DHE MUAJI I TRASHËGIMISË SHQIPTARE NË KANADA

Opinion LAURA ALBANESE DHE MUAJI  I TRASHËGIMISË SHQIPTARE NË KANADA   Gëzim Llojdia   1. Albanian heritage  month in Ontario.Nisma në parlamentin e  Ontario ,ku Laura Albanese (lindur më 11 September, ...
Full story
image

European commission proposes suspension of Schengen visa wavers for US and Canadian visitors

The European Commission today adopted a political Communication on the state of play and way forward as regards the situation of non-reciprocity with certain third ...
Full story
image

Një prozator që vë pikat mbi i

         "Nuk dua të vdes në errësirë" të Mystehak  Xhemalit                      (ese) Nga   Përparim    Hysi       Pasi lexova librin me tregime " Nuk  dua të  vdes në errësirë" ...
Full story
image

‘Go Back to Homer’s Verse’: Iliads of revolution and Odysseys of exile in Albanian Poetry

  Adam J. Goldwyn* During the Albanian independence movement (1887–1913), Albanian nationalists sought to forge a new European identity to contrast with their former Ottoman one. The Homeric epics, ...
Full story
image

SHPINA JOTE SI NJË PASQYRË

      Mercedes Álvarez (Tandil, Buenos Aires, Argjentina, 1979). Ajo jetoi në Mar de la Plata deri në nëntëmbëdhjetë vjeçe, ndërsa nga viti 1998 deri në 2006 ...
Full story
image

Amanetet e pambajtura

Ilir Levonja   Amanetet e pambajtura   Nuk e di se çfarë ka ndërmend qeveria me lëndën kulturë fetare, pasi po kërkoj edhe në webin e Ministrisë së Arsimit ...
Full story
image

ROMANCË PARISJENE

       ( Paramnezi*) - Ai s'qe thjesht një vështrim, por vetëtimë e nisur nga matanë kaltërsisë përqëndruar në atë qelqe e cila, si pickimin e bletës, ...
Full story
image

Një foto përtej fakteve

Një foto përtej fakteve Dr Fatmir Terziu   Është vërtet një moment për tu përshëndetur. Jo thjesht për takimin e z Naim Hasani, me Liderin e së Djathtës ...
Full story
image

Shkencëtarja shqiptare e Imperial College

Shkencëtarja shqiptare e Imperial College   Dr. Blerina Ahmetaj-Shala, është shkencëtarja shqiptare që punon në Fakultetin e Mjekësisë, të Universitetit Imperial College të Londrës. Aktualisht punon si ...
Full story

Pse e shoh ndryshe foton nga Maja e Sharrit të Presidentit Thaçi?

Pse e shoh ndryshe foton nga Maja e Sharrit të Presidentit Thaçi? Dr Fatmir Terziu   Ashtu sikur dihet, një fotografi, mund të rikonsiderohet në gjuhën e ...
Full story
image

Presidenti Nishani mbështet shoqërinë civile

Presidentin Nishani mbështet shoqërinë civile   Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Bujar Nishani priti sot në Institucionin e Presidentit të Republikës një grup qytetarësh të angazhuar në mënyrë ...
Full story
image

SIKUR AI GRUSHT TË ISHTE PËR DIBRËN, BULQIZËN...

SIKUR AI GRUSHT TË ISHTE PËR DIBRËN, BULQIZËN... Opinion Të enjten e “pushtimit fashist”, 7 prill, Kuvendi i Shqipërisë u kthye në një lukuni qensh. ...
Full story
image

Pse dështoi opozita ???

OPINION Shkruan: Faton MEHMETI         Që nga shtatori i vitit të kaluar, opozita ka bllokuar punën e parlamentit duke kundërshtuar marrëveshjen për asociacionin e komunave me shumicë serbe ...
Full story
image

MANIFESTI POETIK I VLADIMIR MAJAKOVSKIT

    Vladimir Majakovski u përket poetëve që kanë thënë një fjalë të re, jo vetëm në krijimtarinë kombëtare, por edhe në atë botërore. Si krijues, ai ...
Full story
image

SINANI E HANA

  Tregim   1. Simeoni pasi ishte liruar për gjithë një nga shërbimi luftarak i perandorisë osmane , prej betejave te Jemenit atje ku kishte marr emrin e ri ...
Full story
image

KËRPI TË RIKTHEHET NË FUSHË SI BIMË E ARAVE

  Opinion Nga Abdurahim Ashiku, agronom, ish pedagog i fitoteknisë Kërpi, apo siç njihet në shkencën agronomike me emrin latin Cannabis sativa L, duhet të rikthehet dhe të ...
Full story
image

Bashkëjetesa e pamundur e Papës me Enverin

    Nga Sulejman GJANA Kryetar i PLL   Para disa netësh, teksa po kaloja nëpër bulevardin kryesor të Tiranës, në orët e vona të natës, në kthim nga një ...
Full story
image

Presidenti Thaçi dhe njëqindëshi i tij i parë nga maja Sharr...

Presidenti Thaçi dhe njëqindëshi i tij i parë nga maja Sharr... Dr Fatmir Terziu   100 Ditët e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, sapo kanë filluar. Presidenti Thaçi, ...
Full story
image

VRASJA E VALBONËS DHE MBYTJA E DIBRËS

  Replikë Shqipëria një pëllëmbë e dy duarve të trupit shqiptar është. Është koha që të luftohet për çdo gisht, për çdo qelizë, pa harruar ...
Full story
image

Kanina e lashtë, qytet iliro-arbëror

 Cikël  artikujsh  historik    “Shkenca historiografike botërore e pranon njëzëri që trualli ynë, ka qenë i banuar të paktën qysh prej 30 000 vjetësh (nga fillimi ...
Full story
image

MIKESHAT E BLLOKUT

  Bela, e gjatë me flokë të kuqërremtë dhe të shkurtër, që ecte shtruar , me vështrim dhe mendim të fshehur pas ca syzeve të mëdha ...
Full story
image

LSHK ,ME MJETE QESHARAKE ,PËR TU MISHËRUAR

LAJM NGA LSHK ----------------------     Pse po injorohet LSHK – pyet shkrimtari Rushit Ramabaja. E për ta diskutuar këtë e çështje dhe problemet tjera, në Institutin Albanologjik të Prishtinës ...
Full story
image

I urojmë ndërhyrje kirurgjike të sukseshme z Sherif Bllaca

I urojmë ndërhyrje kirurgjike të sukseshme z Sherif Bllaca     Miqësisht dhe nga zemra me ngrohtësinë dhe dëshirën e madhe i urojmë një sukses shëndetësor mikut tonë, ...
Full story
image

“Takohemi tek “Vila Ronel”

  “Takohemi tek “Vila Ronel” Dr Fatmir Terziu   Sa herë që telefonon dikush për një kafe, një bisedë, apo edhe për një arsye tjetër, një përgjigje është e ...
Full story
image

Bleona Kryeziu vlerësohet në Grosvenor Leader’s Event

  Mjaft fëmijë shqiptarë janë bërë kontigjentët e rrinj të talentuar të së folmes së lirë në gjuhë angleze në mjaft konkurrime të ndryshme. E tillë ...
Full story
image

SYRI I QIELLIT

  QAZIM D.SHEHU Pika e shiut,lot i arratisur Nga  syri i qiellit ra. Kaq rrugë iu desh sa syri im ta shihte. Me që askush në rënie nuk i pa… SEGMENT Në ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1