Fatmir Terziu

NGA RRUGA QË U NISE…

NGA RRUGA QË U NISE… QAZIM SHEHU Nga rruga që u nise the, kush të ka nisur moj e mirë, Sa pengesa rrëzove përdhe Sa horizonte shtyve pa i arrirë? Do
Full story
image

GJAKU I ËMBËL I BESIM GOLEMIT

GJAKU I ËMBËL I BESIM GOLEMIT   Ese nga Xhevahir Lleshi   Ai erdhi pa njoftuar. Më gjeti në zyrë dhe kur hyri në derë u përkul tej mase. ...
Full story
image

Gjëmimi i frymës së re demokratike

Gjëmimi i frymës së re demokratike Nga Gjon Keka Zgjidhjet e thjeshta të problemeve politike janë të mundura dhe rrallë mbesin të pazgjidhura, ndërsa zgjidhjet e komplikuara ...
Full story
image

SKRAJA POLITIKE

SKRAJA POLITIKE      NGA KALOSH ÇELIKU            Politika është akull. Nëse, di të rrëshqasësh, rrëshqet edhe me opinga gome. Nëse nuk di, e thyen kokën edhe me ...
Full story
image

Zogjtë kanë filluar të mos kenë frikë

Zogjtë kanë filluar të mos kenë frikë Shkruan Viron Kona Teksa qëndroja pranë dritares së dhomës së hotelit Sköna Nätter1). të Borås-it e  i gëzohesha bardhësisë së ...
Full story

Bixhoz

                        Bixhoz Nga Fatmir Terziu     E kanë kthyer tashmë, folklorin në rrush e kumbulla                           një në ngrehinë,                           dy në pjergulla, mendojnë,                luajnë,                     shkëmbejnë në gjatësi, në rreth dhe ...
Full story
image

Përshtypje për librin "Mbijetesa në vite" të Koçi Tahirit

Kam takuar një "alien"                                 ( ese) Nga  Përparim   Hysi     Mos u çudisni fare me metaforën time. Nuk dija se ç'emër t'i ...
Full story
image

LULET E BUKURA HOLANDEZE

LULET E BUKURA HOLANDEZETregim nga Luan ÇipiNuk kam shkruar kurrë tjetër herë me imagjinatë. Tregimet e mia të deritanishme, janë të gjitha përjetime vetjake të ...
Full story
image

ROLI I DIASPORËS NË MARRËDHËNIET AMERIKANO-SHQIPTARO

  Nga Frank Shkreli Muaji mars i këtij viti shënoi 25-vjetorin e rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë.  Marrëdhënjet amerikano-shqiptare janë aq të ...
Full story
image

Iliriana Sulkuqi na kthen ndjesisht edhe thjesht me fotografine

Iliriana Sulkuqi na kthen ndjesisht edhe thjesht me fotografine Nga Faruk Myrtaj   Ne skenen, aq me shume ne prapaskenen e drames shqiptare, kishte me shume drame se ...
Full story
image

DASMA NË 'HUNIN', FESTA NË 'XHENIN'

SOTIR ATHANASI   ( Tregim ) - I dashur koleg. Më thershin mua ato turma, që sulmuan anijet, në kuptoi gjë ajo tufë amorfe që shteti ynë ...
Full story
image

Historia duhet shkruar sipas fakteve, ngjarjeve, vendndodhjes dhe personave pjesëmarrës në to

      Si shkas u bë një shkrim te “Fjala e Lirë” i Prof.Dr. Bardhosh Gaçe dhe MSc Albert Habazaj  me temë “Kultura fetare Bektashiane në Vlorë” ...
Full story
image

Një libër që i bën nder shkollës ushtarake “Skënderbej”

        55 vjet më parë, ndërsa një rreze e ngrohtë dielli pranveror ia ndriçonte fytyrën aq të dashur për ne skënderbegasit, Gjylizarja, mësuesja pasionante e letërsisë ...
Full story
image

KUJTIME TË HIDHURA POR DHE NOSTALGJI

(24 MARS 1961-24 MARS 2O16)     Pesëdhjetë e pesë vite me radhë i numëroj përherë sikur të mos i kem përshkuar e jetuar unë por sikur ...
Full story
image

POETI ËSHTË SHPIRT I PAVDEKSHËM

SHPENDI TOPOLLAJ     In memoriam            (Rreth librit poetik “Fli dashuria ime” të Shpëtim Myshketës)      Ndofta qysh kur njeriu nisi të arsyetojë, ka filluar të flitet, të debatohet, ...
Full story
image

Kjo foto i takon shqetësimit të shkrimtarit dramaturg Ruzhdi Pulaha

A E DINI SE… …kjo foto(si edhe shumë të tjera…) është “shkrepur” me një aparat klasik, nga më të lirët e kohës dhe që i kam ...
Full story
image

Nderim, në përvjetorin e vrasjes

Nderim, në përvjetorin e vrasjes:                        “BAJRAM CURR, O BAJRAM CURR,                       EMRI YT S’ HARROHET KURRË!...”   Nga: Prof. MURAT GECAJ               publicist e studiues                                                   1. Sado vite që ...
Full story
image

L I S I A N A

     Shpesh herë jeta e vë njeriun përballë ca provave hutuese, të cilave s’di si t’u  përgjigjet. I duket sikur ai është njeriu i parë ...
Full story
image

Refleksion

                Ulur këtu në qoshen time rri dhe meditoj. Meditoj për jetën time. Meditoj për të kaluarën dhe të ardhmen time dhe çuditërisht nuk, shoh ...
Full story
image

Një Ëngjëlli nga larg

      Për Glein në një vjetorin e largimit   Nga: Armela Hysi     Nuk di pse kam një si mpirje dhe nuk arrij të bindem për të marrë telefonin. I ...
Full story
image

Si të bëhet Shqipëria një Zvicër e Ballkanit

Politikanët tanë ‘’të madhërishëm’’ me  shumë zell përsërisin në fushata elektorale se  Shqipëria i ka të gjitha mundësitë që të bëhet një Zvicër e Ballkanit, ...
Full story
image

NATA E PARE E MARTESES ME SHI

Tregim nga  Aleko LIKAJ   Dera e makinës u përplas lehtë nga pas. Marenglen Peka e mbante për dore nusen e tij të veshur krejtësisht në të ...
Full story
image

E dashur fli dhe, beso te gjumi i qetë i një gruaje.

E dashur fli dhe, beso te gjumi i qetë i një gruaje.   E dashur fli dhe beso te gjumi i qete i nje gruajeMbështillu me çarçafin ...
Full story

PSE U DASHKA TY ME TË DASH(T)Ë

PSE U DASHKA TY ME TË DASH(T)Ë QAZIM SHEHU Rrathë i vura kokës kur ia thashë vetes Se ty duhet me të dashtë, Rrathë uji ,rrathë gjethesh e rrathë ...
Full story
image

“VALLJA” E KADARESË

                      (Ligjërim mbi “Kushëri i ëngjejve”)   Bobo`, ç`i bën valles gjeniu! E përkund në djep,e mëkon me qumësht shpirti,e rrit.E mplak,për pak kohë e, vdes.E rilind. Nuk ...
Full story
image

Tre gabimet e Ramushit

      Veprimtaria politike e Ramush Haradinjat që nga themelimi i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës e themeluar ne vitin 2000, është karakterizuar me  pak ngritje e ...
Full story

Kuq e Zi në majën Eifel

    Kuq e Zi në majën Eifel (Kombëtares shqiptare të futbollit) Nga Fatmir Terziu     Në një shtrat kotullaç                                fle lëvizja gara gjarpëron në fushën e gjelbërt mëvetëson një art,                               pikturon dihamën e ...
Full story
image

SIKUR TA DINË NËNAT...

Vullnet Mato SIKUR TA DINË NËNAT...  Të ngjizet njeriu në kontakt me femrën, krijimi ka ngritur lakun e kënaqësisë, të mpiksen zogj me gjakun e zemrës, por jo për t’i ...
Full story
image

Nën peshë paradoksesh

  Figura e çrregullt e hijes zvarritej tinëzisht. Mund të fshihej në të. Prej vetes? Jo. Nga të tjerët. Edhe ka ndodhur. Sepse, ja, sot. Bëri ...
Full story
image

FEMER!

PORTRET SHQIPTAR Balli i rrudhur, ...liber brezash,histori! Sy gjysembyllur, ...kapake te rrenduar,merzi! Buze shternguar, ...fshehur mire dhimbje,trishtimi! Fytyre e rrudhur, ...e verdhe limon,pasqyre mundimi! Trup i kerusur, ...hap i rrende,i lodhur mendimi! Duar te lagura, ...djerse e ...
Full story
image

GJYSHJA

                          GJYSHJA Më çoni lajm të zbres atje poshtë, në qytet ku rroni,nxitni një tufë me engjuj të më mundin me dashurinë            ...
Full story
image

VAJZA QË E QËNDISI DHIMBJEN…

VAJZA QË E QËNDISI DHIMBJEN…(E njejta datë LINDJE-IKJE.Lind për të sjellë Pranverë. Ikën e mbështjellë me “Pelerinën “e një Dimri të NGRIRË…) Ende jemi në muajin ...
Full story
image

Poetry and comparative literature, metaphorical consequences in Fatmir Terziu’s poetry

Poetry and comparative literature, metaphorical consequences in Fatmir Terziu’s poetry   READ HERE CLICK By Shpresa Gjergji PhD Candidate     1.      Abstract   The importance of two elements, the definition of ...
Full story
image

POEZINË TIME REBELE SHQIPE NUK E SHES PËR NJË KAFE

POEZINË TIME REBELE SHQIPE NUK E SHES PËR NJË KAFE   NGA KALOSH ÇELIKU            Mjerë ajo poezi që shitet një kafe turke ose maqedonase! Edhe, vajtoeni nateditë ...
Full story
image

Kreshme

                Kreshme Përkushtim për Pashkë mikut tim Lazër Stani Mjeshtri gërryen katet e kujtesësgur më gur thurr fjalëndhe fjala mer rrugën,për të endur edhe Diellin,për të qëndisur edhe Hënën.“Në ...
Full story
image

Edhe shiu bën art

    Edhe shiu bën art, ndërsa përplaset mbi qelq... natyrisht pa stres...,  kur Frymëzohet nga Lart! (F. Terziu)   Histeri Nga Fatmir Terziu   Stërkeqen,                 stërpiken,                              stërqasen, dihamat e orës së vjetër të historisë, po nduket ...
Full story
image

AGONIA E TURMËS

“Një popull që zgjedh në krye të vendit njerëz të korruptuar, hajdutë, maskarenj dhe tradhtarë... Nuk është viktimë! Por është bashkëpuntor i tyre!” George Orwell       Jam dhe ...
Full story
image

Kujtimit të inxhinierit, Myftar Korita!

Tati!                  Tregim Nga  Përparim  Hysi  Vjen një kohë dhe tek u referohesh disa të njohurëve, zë e reflekton për ta. Se në memorie disa prej tyre jo ...
Full story
image

Si e vlerësuan autor të huaj figurën e Gjergj Kastriotit

    Shumë shkrimtar të mëdhënj kanë patur një vlerësim të lartë për figurën,personalitetin dhe heroizmin e Gjergj Kastriotit.Ishte pikërisht talenti i tij, strategjia dhe vizioni e ...
Full story
image

Presidenti Nishani vlerësoi me Titullin “Mjeshtër i Madh” Profesor Luan Malltezin

Presidenti, Bujar Nishani i akordoi Profesor Luan MalltezitTitullin “Mjeshtër i Madh” me motivacionin: “Në vlerësim të punës së tij të palodhur dhjetëra vjeçare në fushën ...
Full story
image

Republika e kulturës

   (Një rrëfim nga Irlanda)     Kur takon Godonë “Është natë e bubullimat s’kanë të ndalur./Të dridhet trupi i lagur nga shiu i rrëmbyeshëm./ Nën Pemën e Jetës duke ...
Full story
image

A ka ndryshuar gjë sot?

E SHKRUAR DJE PËR SHQIPEN NË MËRGATË   Opinion   Një rreth i madh me flamuj e banderola, dy qeveri qark e qark, dy kryeministra me një numër të ...
Full story
image

TRE RRATHËT

            Indiani mori shkopin,         Një unazë vigane u hoqi dy rrathëve përqark,          “Kjo është ku i bardhi dhe i kuqi         s’dinë asgjë”.                Carl Sandburg.   Polemikë  ...
Full story
image

JETA PLOT TALLAZE E GJERGJ TITANIT

    In memoriam    Gjergj Titani është lindur në 23 prill të vitit 1937.    Ne që e kemi  njohur dhe i kemi qëndruar pranë qysh herët atij, ...
Full story
image

ABDULLA MANOPULLI – NJË SHPIRT ARTISTI

  Ese nga Xhevair Lleshi   Papritur u takuam në rrugë. Fytyrë e fisme, e mbushur plot energji të mprehtë, brenda natyrës së tij të qeshur dhe ironike, ...
Full story
image

Në 17-vjetorin e vrasjes së poetit e profesorit Latif Berisha

Në 17-vjetorin e vrasjes së poetit e profesorit Latif Berisha nga forcat e barbarisë serbe si dhe në marrjen e vendimit të krijuesve vushtrrias për ...
Full story
image

SHFAQJE ME TEMË TË ZEZË TË KORRUPSIONIT TRAGJIK

    Recension Premierë teatri       Martin McDonagh: “Dorëzimi në Skopan”, komedi në regji të Ilir Bokshit e  në interpretim të aktorëve të Teatrit të qytetit të Gjakovës     Në vend të ...
Full story
image

PAS DALJES NGA LOKALI

                                        Që në çastin e parë kur hyri në brendësi të asaj taverne ...
Full story
image

Kuqali dhe Kazili

   Kuqali dhe Kazili   Për herë të parë një bujk në fshat Mbrehu në zgjedhë demin e ri kuqal. Ortaku i të riut ishte kau kazil, plak, Fshatari u vuri ...
Full story
image

Një libër që nuk lexohet vetëm një herë

  Nga Afrim Krasniqi   Përgjatë një shekulli histori Shqipëria ka pasur periudha kur nuk ka pasur parlament, as parti, as president, as mbret dhe as kushtetutë, por ...
Full story
image

ZAMBAKËT E TOKËS SË VDEKUR

ELIOTI ARKITEKTURA E POEMËS   Si “pallat” ka pesë kate dukshëm të ndarë me nga një emër në balloren e secilit: Varrimi i të vdekurve, Një lojë shah, ...
Full story
image

Poezia e Fatmir Terziut, e thellë dhe e mençur në gjykimet e saj

Vangjush Ziko: Poezia e Fatmir Terziut, e thellë dhe e mençur në gjykimet e saj   Rruga e poezisë është e gjatë, është traga nëpër të cilën ...
Full story

Sytë

                    Myk Nga Fatmir Terziu   Timbrin e një zhurme pantere të brinjës e ndjej deri në mish në mukozë pluhur mendimesh të vrazhda lentezbardhur shikimet kapërcejnë korridoret e gjata ku përleshet ...
Full story
image

Klithmat e hienave të zeza

                  Kohët e fundit një fushatë e shfrenuar e hienave të zeza të së kaluarës ka shpërthyer në vendin tonë. Në qoftë se do t’i ...
Full story
image

”SOFRA POTIKE BORÅS 2016”

NË BORÅS Ë SUEDISË SOT MBAHET FESTIVALI I KATËRTË MË RADHË I POEZISË NË MËRGATË ”SOFRA POTIKE BORÅS 2016”   Sot (26.03.2016) në qytetin suedez Borås në ...
Full story
image

Hebrenjtë dhe Vlora

Opinion     Gëzim Llojdia   1. Edhe pse hebrenjtë kanë jetuar në Shqipëri për shekuj me radhë, ka pak  nga  prania e tyre. Por ka një arsye shumë të  rëndësishme për ta vizituar ...
Full story
image

Rreth librit: “Paria e rrethit të Ferrit”, e Grid Rrojit

Diagnoza të sakta, zgjidhje të vështira       nga Dr. Andon Dede, Nju York   Të gjithë e pranojnë tashmë se punët në Shqipëri jo vetëm nuk po shkojnë mirë ...
Full story
image

U bënë kohë tashmë

    u bënë kohë tashmë që ti nuk je më shoku im se si u kujtova këto ditë dhe vërejta se dielli u ngrit njësoj shiu ra njësoj ditët rrodhën njësoj u kujtova ...
Full story

SKELETE ËNDRRASH

QAZIM D.SHEHU LOJA Ta shtrova rrugën me puthje, Ti shkave mbi të e nuk shkele, Duke marrë në ngutje Trajtën e një reje.  Puthjet u kreshpëruan, Dhe u ngrinë,  pafta akulli, Ato nuk ...
Full story
image

Kërkoj një Moisi

Kërkoj një Moisi     Çdo natë në ekranin e xhamtë ju shoh Dhe s’kuptoj një fjalë në gjuhën tuaj. Po dhimbjen që herët jam mësuar ta njoh.       Më dhimbka ...
Full story
image

SKËNDER MUÇO TRAGJASI, NJË SHQIPTAR I MADH

Kur  një nga shokët e mi morri vesh se unë kisha dëshirë, pas vlonjatit Qazim Koculi, të bëja një ese përkujtimore për një tjetër vlonjat, ...
Full story
image

Dy qendrat vendimtare te historise sone - Kruja dhe Lezha

  Nga Gjon KEKA Pse i mora këto dy qendra ,këto dy pika të orientimit tonë ,të mesazhit tonë ,të vizionit tonë dhe të vlerës së pavdekshme ...
Full story
image

Lura në kohën e ilirëve. Lura, toka e bekuar që priti mbretër e perandorë

    Në Lurën e sotme banonte fisi i njohur ilir i Penestëve, një nga fiset më luftarake iliriane, i cili ka bërë një rezistencë të pashembullt ...
Full story
image

Marrëveshja BE-Turqi, plani përbllë realitetit

    Në datën 18 mars, pas dy ditësh nën negociata intensive, Turqia dhe Bashkimi Europian kanë arritur në një marrëveshje kompromisi mbi një plan për të ...
Full story
image

MURRO MYZEQARI

Tegim nga Aleko LIKAJ MURRO MYZEQARI Ka ndodhur ne myzeqe. Aty ne krahun e majte te rruges qe te çon ne Fier. Ne fushat e hapura te ...
Full story
image

Dikur kur lexonin dhe shkruanin Arben Imami, dhe Ilir Kadia

Dikur kur lexonin dhe shkruanin Arben Imami, dhe Ilir Kadia (Lexonin dhe shprehnin mendimet edhe maturantët... Po sot?!) Dr Fatmir Terziu   Në vitin 1975, kur shkrimtari Vath Koreshi ...
Full story

Dihamë detesh

                        Zero Nga Fatmir Terziu   Grada “Zero” mund të rezistojë mitin. Asgjë-ja, e (ç)liruar nga të gjitha skllavëritë në një gjendje të paracaktuar të gjuhës nuk është më në ...
Full story
image

Kujtimit të Ëngjëll Dervishit

Kolonelit që kam përse i shkruaj...                                    Tregim Nga  Përparim  Hysi        Ka qenë viti 1982, kur u njoha me kolonelin Ëngjëll Dervishi. ...
Full story
image

Persekutorëve

  U linda në pallate si rob lufte. Jetova në bodrume si në karantinë. Po diellin s’ma rrëmbyet dot E detin dot s’ma pitë, Ndaj tani s’ma heshtni dot as ...
Full story
image

Gëzon respektin dhe mirënjohjen e pukianëve

  Kushdo që shkon në Pukë, për punë apo për qejf, për të shijuar bukuritë e një turizmi sharmant e të beftë, nuk mund të mos ...
Full story
image

Vdes legjenda e futbollit futballit botëror Johan Krojf

Në moshën 68 vjeçare ka vdekur legjenda e futballit botëror dhe holandez Johan Krojf. Krojf ka ndëruar jetë në Barcelonë dhe ka vuajtur nga kanceri, ...
Full story
image

Gjykata e Hagës: 40 vjet burg Radovan Karaxhiçit

Gjykata e OKB-së në Hagë ka thënë se Radovan Karaxhiç, lideri i serbëve të Bosnjës gjatë luftës civile në 1990 është “përgjegjës për krimet kundër njerëzimit” ...
Full story
image

KUJT I VJEN TURP PER 22 MARSIN E DEMOKRACISE 1992

Me 22 mars 1992, 24 vite me pare, ndodhi mrekullia. Populli shqiptar masivisht perkrahu Partine Demokratike dhe ia dha voten e pushtetin ne menyre plebishitare ...
Full story
image

Donika Kadaj Bujupi jep dorëheqje nga AAK-ja

  Pas 13 vitesh të aktiviteteve në AAK, një prej deputeteve më aktive në Kuvend, Donika Kadaj Bujupi ka dhënë dorëheqje nga ky subjekt politik. Në ...
Full story
image

EROSI I GJËMSHËM

  Donika Dabishevci: “Kam me ardhë si deka” (poezi), botoi “OM”, Prishtinë 2015   a) Shtabuizimi i moralizmit   Për letërsinë shqiptare, me disa përjashtime tepër të vogla, mund të ...
Full story
image

MURRO MYZEQARI

Tegim nga Aleko LIKAJ MURRO MYZEQARI Ka ndodhur ne myzeqe. Aty ne krahun e majte te rruges qe te çon ne Fier. Ne fushat e hapura te ...
Full story
image

BILAL XHAFERRI DHE MJESHTËRIA E TË SHKRUARIT

                                             Sprovë                             Pas ...
Full story
image

Poezia e Agim Matos vlerësohet në Itali, si poezi Globale

Poezia e Agim Matos vlerësohet në Itali, si poezi Globale     Nuk do ta quanim thjesht një sukses. Një rast i tillë, është më shumë se suksesi ...
Full story
image

Flamur Delia, mbi të gjitha Njeri

      Ndërsa po rimerja një mesazh nga një miku im në celularin tim, ripërsëritja e tij të falenderoja shqiptarin e mirë, Flamur Delia, për një shërbim ...
Full story

Përgjumja

                      Pa titull Nga Fatmir Terziu   Rrugët u ngarkuan me peshën e udhëkryqeve, horizonte të shpëlara të ndotura në kohë mjegullash në lashtësinë e shekujve të Frymës. Njeriu i laboratorëve ...
Full story
image

PARKIM PËR MAKINAT E MEDIAVE

Nga Albert HABAZAJ   PARKIM PËR MAKINAT E MEDIAVE   “Na fal, o Faik Konica!...”   Dhe zuluve u vijmë anës, I kanë tributë ca rregullsi. Kërkokemi qiqra majë të thanës, Media, or ...
Full story
image

LINDJA E MESME DHE PERËNDIMI

 SHËNIM I AUTORIT: (22-4-2015) Ky shkriim u shkrojt dhe u botua para dy vjet e ca. Atëhere akoma nuk dukej në horizont tragjedia që do të ...
Full story

Opinion nga kanapeja

         Nje emision televiziv i NY  ka titullin “Kanape“ ( me theks ne fund ) . Titulli i thjeshte , por kuptimplot .  Besoj do ...
Full story
image

MAJMUNI NË TRIBUNË

Vullnet Mato   MAJMUNI NË TRIBUNË   Pasi majmuni veshi një kostum, u ngjit për të folur në foltore, sikur para pyllit me majmunë, do ta dëgjonte turma leshtore.   Nisi e tha ca ...
Full story
image

Poeti i ëndrrave të thyera

Në 68 vjetorin e lindjes         E vranë poetin. Përse e vranë? Mos vallë kishte kryer ndonjë krim? Jo. Ai shkruante vetëm vargje. Shkruante për lirinë, për ...
Full story
image

Paul K. Davis: "100 Decisive Battles"

  E perktheu: Tahsin Xh.Demiraj 100 vjet me pare Lufta e Pare Boterore. Verdun   21 shkurt 18 Dhjetor 1916 Forcat e impenjuara             Francezet: Armata e II-te             Komandant: Henmri Philippe ...
Full story
image

Lutemi për Belgjikën... !

OPINION Shkruan: Faton MEHMETI Lutemi për Belgjikën... !     Kjo e martë kobshme nga sulmet terroriste në Belgjikë mori jetën e së paku 34 veta kanë humbur  dhe se ...
Full story
image

Presidenti i zgjedhur, Hashim Thaçi, një shans i sigurtë për Ligjin

Presidenti i zgjedhur, Hashim Thaçi, një shans i sigurtë për Ligjin Dr Fatmir Terziu     Në Kosovë duket se një frymë dhe një erë e fortë demokratike po ...
Full story
image

FJALIMI QË PO TRONDITË BALLKANIN: NA MBYTI KORRUPSIONI!

Korrupsioni dhe Ballkani janë dy fjalë sinonime.  Korrupsioni në të gjitha nivelet e jetës shoqërore anë e mbanë Ballkanit ka krijuar një atmosferë ku interesat ...
Full story

Parmakët e fjalës

                        Sofra (Begatia e pas-M(b)arsit)   Nga Fatmir Terziu   Ofshamë e ikur kapakëve të zverdhur të Migjenit klithje pa trumbetim solfexho e lemerisur e sallës së Madhe solmaxhor drithërimash pa iventar marshon në ...
Full story
image

Vargu me figuracion i një dialektike njohëse

Vargu me figuracion i një dialektike njohëse   Seveme Fetiqi-Preteni shkruan me gjuhën e thjeshtë dhe mes kësaj thjeshtësie ajo ndërton vargun e saj poetik, vargun ...
Full story
image

PESË POEZI nga MICHEL HOUELLEBECQ

  * * * Spikeri me dorën e tij të verbër Zbraz mbi miliona krerë Lajmet si hala të thata pishe, Mbaj mendjen e kresë, mos më lerë, Tetë orë veç ...
Full story
image

A është apo nuk është kështu!?

(Anketë, pj.4-t)    Nga Skënder S.KAPITI                             (Diskreditimi i Komunizmit dhe degjenerimi i Drejtësisë ligjëruan Antishtetin-Vazhdim, pjesa e katërt e shkrimit anketë “A është apo nuk është kështu”)   ...
Full story
image

SPROVË PËR DALJE NGA POEZIA

      SPROVË PËR DALJE NGA POEZIA            Në Ditën Botërore të Poezisë       Sot asnjë varg, asnjë fjalë për be nuk e thash As nuk bëra homazh te varri i ...
Full story
image

KONDENSIM

Nepermjet teje e kondensoj veten, shnderrohem ne zjarr, avull perrua qe rrjedh,tkurrem, leshohem, bie, ngrihemsi nje gote spumato te tund e te derdh. Ti zgjedh veteveten t'a ...
Full story
image

KNAQËSIA E PËRURIMEVE TE PËRBASHKËTA

NGA;        Një organizim i suksesshëm në përurim librash, nga Klubi letrarë”Gjon N. Kazai” i Gjakovës,për krijimtarinë e poetit e krijuesit nga Tirana,Hasan Selimi.   Dita e ...
Full story
image

BISEDË ME ORAKULLIN E DELFIT

SOTIR ATHANASI                 ( eimeil )( BISEDË ME ORAKULLIN E DELFIT )Mbi romanin e V.VRANAJ -HAXHIRAJ:    "RIKTHIMI I ISMAIL QEMALIT" z.Vranaj - Haxhiraj, mirëmëngjes! Siç e lexoni edhe ...
Full story
image

Meditim me veten time

                Para disa ditëve takova një mikun tim të vjetër me të cilin isha njohur qysh kur ishim mbyllur në qelitë e Sigurimit të Shtetit ...
Full story
image

Lindja, veprimtaria dhe fundi i LPK-së përmes faqeve të librit “Lëvizja” *

    Gjën’ më të keqe jam gati ta dëgjoj, Gjën’ më të tmerrshme ma thuaj tani, Dhe lajmin më tragjik do ta duroj, Veç shpejt pergjigjmu: s’kam më mbretëri? SHEKSPIR, ...
Full story
image

Letërsi dhe totalitarizëm “Dhuratë” (1958) Poezi lirike nga Tasim Çiftja

Dhuratë (1958) Poezi lirike nga Tasim çiftja Dy fjalë për autorin   Tasim Xhaferr Çiftja u lind në Elbasan në vitin 1925 në një familje të njohur latifondistësh, nga ...
Full story
image

Zotërrinj: Një kafe për poetin më 21 Mars, ditën e mundit të tij poetik...?!

Zotërrinj: Një kafe për poetin më 21 Mars, ditën e mundit të tij poetik Dr Fatmir Terziu   Sot është Dita Botërore e Poezisë. Dita Botërore e Poezisë ...
Full story
image

Thjeshtësia e Princit të Wellsit, Charles, dhe intelektualët që i duhen Kosovës

Thjeshtësia e Princit të Wellsit, Charles, dhe intelektualët që i duhen Kosovës Dr Fatmir Terziu   Princi i Wellsit, Charles, vizitoi Ballkanin dhe u ndal edhe në Kosovë. ...
Full story

“Mars” që u mbars

                    “Mars” që u mbars (Shpesh, sa më e madhe mbetet injoranca jonë për diçka, aq më e madhe mbetet rezistenca jonë ndaj ndryshimeve)   Dr Fatmir Terziu   Më ngjan ...
Full story
image

MIQ TË POEZISË, GËZUAR 21 MARSIN!

                PRELUD PËR DETIN   NGA Albert HABAZAJ Ta dish' ti, det i Vlorës kë freskon vlorërisht këtë mbrëmje shëndet do të bëheshe për poetët, do të shteroje deri në çmendje!...   Nga Pogradeci ...
Full story

PAMUNDËSI…

PAMUNDËSI… Qazim SHEHU Një pikë vese ndrit mes barit Margaritar i harruar, Sikur t`i japë dielli jetë të gjatë Do ta merrja në duar. Në një ninëz syri ta vija Të shihte ...
Full story
image

LUFTA HEROIKE BALLË PËR BALLË PËR ÇLIRIMIN E KËRÇOVËS

   (Rënia historike e Rramazan Mislimit (DAUTI).          Historinë të shtrembëruar, na e shkruajtën okupatorët, të vërtetën e gjen vetëm në popull. Këto fjalë, shpesh m’i thoshte ...
Full story
image

STROFKULLA E DJALLIT

              Nata kishte kohë që kishte mbuluar gjithçka me vellon e saj të errët. Dritat e qytetit po shuheshin njëra pas tjetrës. Vetëm një dritë ...
Full story
image

ME BRAÇEN, NE JEMI DHE “PIMË” KAFE PËRDITË…

Skicë:   Nga: Murat Gecaj Sigurisht, shumëkush nga ju nuk e njeh nga afër kolegun e mikun tonë të përbashkët, arsimtarin veteran e publicistin Ibrahim Hajdarmataj, të cilit ...
Full story
image

Shoqata shqiptare “Peja” në Londër ka bërë zgjedhjet e reja

    Shoqata shqiptare “Peja” në Londër ka bërë zgjedhjet e reja Kryetari i ri i radhës është zgjedhur z Lutfi Gashi   Shoqata shqiptare “Peja” në Londër ka ...
Full story
image

JO VETEM NGJARJET E MEDHA KOMBETARE, I BEJNE BASHKE SHQIPTARET

  Degjojme e shkruhet shpesh ne kete kohe per deklarime e interpretime nga me te ndryshmet, ne lidhje me humbjen e shume cilesive te shoqerise njerezore ...
Full story
image

Vargu i ndjeshëm i Sokol Demakut

Vargu i ndjeshëm i Sokol Demakut “Është shumë më e errët kur një dritë ikën, se sa ajo kur ishte, në qoftë se ajo kur ishte ...
Full story
image

Gjyshi i ëmbël Janaq.

                  Mendime dhe përshtypje për krijimtarinë poetike në vite të poetit për fëmijë Janaq Pani.             -Takohemi nesër në stacionin ...
Full story
image

Kur vjen Sokoli

Kur vjen Sokoli  “Vendi im, o vendi im! Një zë i lartë, Një fjalë e shtrenjtë...” Sokol Demaku(“Mbrëmja në mërgim”). Shkruan Viron Kona 1. Ka ardhur shpesh herë Sokol Demaku në ...
Full story
image

KUR HYRA BRENDA SHPIRTRAVE

Vullnet Mato   KUR HYRA BRENDA SHPIRTRAVE   Hyra brenda shpirtrave të politikanëve,     u futa fshehtas, pa lejekalimin e vulosur. M’u duk sikur hyra në shpirtrat e shejtanëve, zienin nga mllefi dhe ...
Full story
image

KONGRESI I PARTISË SOCIALISTE HARRON ZËRAT QË I DHANË EMËR E PRESTIGJ

KONGRESI I PARTISË SOCIALISTE HARRON ZËRAT QË I DHANË EMËR E PRESTIGJ Opinion Më tërhoqi vëmendjen që as Rama, as Ruçi dhe asnjë diskutues nuk thanë asnjë fjalë për ata që ...
Full story

Vendi do burra

      Presidenti i 16-të i Shteteve të Bashkuara, është Abraham Linkoln. Ai konsiderohet si babai i kombit për faktin se i dha fund luftës civile midis ...
Full story
image

BEN BLUSHI NUK ESHTE OPOZITA SHQIPTARE

REXHEP SHAHU   BEN BLUSHI NUK ESHTE OPOZITA SHQIPTARE   Nese opozita shqiptare, grupe te caktuara te saj, eksponente deledash te saj qe jetojne si veshka mes dhjamit ne ...
Full story
image

60-vjetori i aksionit famkeq të armëve në Kosovë, 1955 – 1956.

Aksioni i armëve 1955 – 1956. Durrës më 15. 03. 2016   MBIJETESË NËN TERRORIN SERB 60-vjetori i aksionit famkeq të armëve në Kosovë, 1955 – 1956.             Aksioni për ...
Full story
image

GJUHË SHQIPE E MËMËDHE

Krijim për 7-8 Marsin.   GJUHË SHQIPE E MËMËDHE Mësueseve Motrat Qiriazi   Mësuese, dy motrat Qiriazi Sevasti e Prashqevi. Hapët të parën shkollë vashash, Lule Korçës për lavdi.   Si rrufe që shkrep ...
Full story
image

ATDHETARI E LUFTËTARI I NJOHUR E TRIM, XHEMË PJETRUSH GECAJ

Nderim e kujtim:   Nga: Nuredin Sadik Lushaj arsimtar veteran dhe studiues Unë, si studiues i thjeshtë i traditave më të mira në Malësinë e Gjakovës (Tropojë), ruaj kujtime ...
Full story
image

QAZIM KOCULI, BURRI I MADH I LABËRISË

Nga Luan ÇipiNë fshatin Kocul të Vlorës, mbi një kodër të butë, buzë Liqenit Artificial,  ende dallohet nga larg shtëpia e madhe disa katesh si ...
Full story
image

Presidentja Jahjaga priti Princin e Wales-it dhe Dukeshën e Cornwall-it

Presidentja Jahjaga falënderoi Lartmadhërinë e Tij, Princin Charles për rolin qenësor të Britanisë së Madhe për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, dhe në ndërtimin e ...
Full story
image

SHETITJE NE SHI

    Ah, sa i pëlqente shiu, sa i pël;qente ! E sidomos netëve dimërore, kur qëmtonte gati fshehtësisht si psherëtimë nëpër trotuare, ku për shkak të ...
Full story
image

MALLI TË PJEK E DIELLI KURRË S'TË NXEH

  Si fluturat pas shiut me krahët e plagosur,treteshim qiellit që kurrë s'e kisha parë,ma avion iknim prapa diellit,burra, gra e fëmijësi t'ishim të pagojë e ...
Full story

PLAGË E TRETË

Gjerdan plagësh lidh kujtesa, Në rruazat që shquan vesa, Ngashërim ,dhimbje, ngashërim, Një trini pa mbarim Në minera fjalësh pa mineral Lindi plaga e parë, Dhe në puse të shterta pa ...
Full story
image

TRE VJETORI I PETICIONIT PËR RRUGËN E ARBËRIT

TRE VJETORI I PETICIONIT PËR RRUGËN E ARBËRIT   http://chn.ge/1pR1wFZ   Përshëndetje Përkrahës të Peticionit,   Sot tre vjet më parë filluam peticionin online për Rrugën e Arbërit.   Nuk kemi asgjë për ...
Full story
image

”QENDRA SHQIPTARE MBRETËRESHA TEUTA” DO MBAJ GJALLË KULTURËN GJHUËN DHE TRADITËN SHQIPE NË GÖTEBORG TË SUEDISË

    Në Göteborg të Suedisë pas shumë kohësh dhe shumë angazhimesh të entuziastëve dhe adhuruesve të gjuhës, kulturës dhe traditës shqiptare më në fund u arritë ...
Full story
image

“Partia ime”

  Vjershe satirike Nga  Petrit  Malushi“Partia  ime”O parti, imja parti !Të kam në zemër, në gji!Ty të dua mbi Dheatin,E pranoj edhe mëkatin.Nuk e shpreh dot dashurinëQë ...
Full story
image

Ngushëllimi nuk ka atdhe.

      Sa herë që rrimë dhe mendojmë për të kaluarën tonë, peripecitë që kemi përjetuar në të, me të mirat dhe të këqiat e saj, ne ...
Full story
image

Albert Lancaster Lloyd, britaniku i parë që solli muzikën shqiptare në ishullin britanik

John Rodden: Folk-muzika shqiptare, identitet i pavdekshëm shqiptar ... përtej mesazhit të Orwellit... Albert Lancaster Lloyd, britaniku i parë që solli muzikën shqiptare në ishullin britanik Dr ...
Full story
image

Nderim për Profesor Moikom Zeqon!

" Hajduti" në dhomën time?!!!               (rrëfenjë e jetuar)      Nga  Përparim   Hysi      Kam gati dyzet vjet që këtë ngjarje e mbaj mbi shpinë. Më  ka gjetur ...
Full story
image

BALLKAN!

Nga Albert HABAZAJ BALLKAN! “Gjëja më e pakuptueshme në botë është se bota është e pakuptueshme”                                     Albert Ajshtajn   Plusminuset e tëndes histori Bënë Eskilin e Homerin, Të madhin Aleksandër në ...
Full story
image

Në vend të një letre të hapur deputetit Ben Blushi...

BEN BLUSHI NË ATHINË ERDHI ME GOJË...PA VESHË. Në vend të një letre të hapur deputetit Ben Blushi... ...I thashë se në hapësirën kohore nga 7 marsi ...
Full story
image

Përtejë tekstit të këngës “Mbeçë more shokë mbeçë”

    Nga ciklli “Autorët e monumentit “Kënga Himarjote”. Nga Timo Merkuri Në fakt, për këtë këngë, kam shkruar edhe te libri im “Vesa mbi këngë” sprovën  “Mbeçë  more  ...
Full story
image

NJË VEPËR - MË SHUMË SE DËSHMI

    Remzi & Ryzhdi Baloku: Si u themelua ilegalja ORGANIZATA PËR BASHKIMIN E TROJEVE SHQIPTARE   Thesarit të veprave, që flasin për të djeshmen e të sotmen dhe dëshmojnë ...
Full story
image

BEKIM FEHMIU - ODISEU SHQIPTAR I KOSOVES

(U promovua sot ne Tirane, ne Akademine e filmit ne Kinostudio me pranine e disa personaliteteve te filmit e te artit, aktore, shkrimtare e gazetare ...
Full story
image

FALMËNI…!

FALMËNI…!VILSON BLLOSHMI dhe GENC LEKA - të lindurit e Marsit dhe të pandarë në Ditën e Pushkatimit….(17 korrik 1977).Përkatësisht lindën na datat e lindjes prej ...
Full story

Identiteti i një parku

      Në vitet 50-të shqiptarët projektuan një park natyral. Ndofta me kujdesin e atyre që kishin ca ëndrra. Por kjo nuk ka më asnjë rëndësi për ...
Full story
image

NË KRAH TË MAJTË KAM VENDIN TIM, DY GJYSMA BËRË DASHURIA…

  (Refleksione nga një poezi)     Kam kohë që shkruaj vargje, (mbase që në ngjizje) saqë shpesh mendoj se linda me vargun, apo nëna më lindi për ...
Full story
image

DUKE LEXUAR MANIFESTIN KRIJUES TË MICHEL HOUELLEBECQ

    Mishel Houellebecq është një nga shkrimtarët francezë më të lexuar të shekulli të njëzetenjëtë. Krijimtaria e tij artistike dhe ajo eseistike prek dhe trajton problemet ...
Full story
image

MoneyGram And Post Office Mark 20 Year Anniversary

MoneyGram dhe Post-Office Limited festoi një moment historik në marrëdhëniet e tyre 20 vjeçare të biznesit të këtij muaji në një ceremoni të veçantë në ...
Full story
image

It’s a small world, even in London

The ambassador opens the front door, so of course my mind goes blank. Debrett’s said something about a particular use of Your Excellency, but I can’t ...
Full story
image

Belgium’s Borders to Remain Open

Belgium confirms free access for visitors arriving by land. Free access to Belgium will continue as normal this summer. Recent speculation that controls on air arrivals ...
Full story
image

Ministri Manjani dhe Reforma në Drejtësi

    Nga Skënder S. KAPITI   Shkak i nxitjes për të  shkruar  këtë shkrimi është impenjimi dhe përkushtimi real, serioz dhe i përgjegjshëm i Ministrit të Drejtësisë z. ...
Full story
image

MoneyGram and UK Post Launch New Services as they Celebrate 20-Year Business Relationship

  PDF  Add to Briefcase MoneyGram and UK Post Launch New Services as they Celebrate 20-Year Business Relationship The companies have conducted 20 million money transfer transactions together    MoneyGram (NASDAQ: MGI) ...
Full story
image

BALADË E RE PËR NJË LEGJENDË TË RE

  Nderim heroit kosovar Adem JASHARI nga Albert HABAZAJ Kjo tokë filloi të mësohet me dhembjen,Me ëndrrat mbështetur në murin e pushkatimit:Hiena zgërdhihet kur shuan një familje,Zogjtë e bjeshkëve ...
Full story
image

KUVENDIM ME LEXUESIN SHKOLLAR

KUVENDIM ME LEXUESIN SHKOLLAR Poemth Diploma katedrash Më janë privuar, Në shkollën e jetës U pata "zdruguar". Për vite me rradhë Ngado që jam endur Të gjithë librarët Miq më janë gjendur. Çdo liber që ...
Full story
image

KENAQESIA E NJE VIZITE…

KENAQESIA E NJE VIZITE… . Ishte kenaqesi e veçante per mua dhe bashkshorten time, qe sot ne dreke na bene nje vizite ne shtepine tone, ne Tirane, ...
Full story
image

KOHA

Poeti Sirian( Adonis) lindi në fshatin Kasabin në vitin  1930- Këtë përkthim ja kushtoj popullit Sirian që i fali  Evropës  kulturë dhe Evropa në këto ditë të vështira,  ...
Full story
image

ÇAMËRI, MOJ DRITË SYRI ...

  (Ja pse EDHE UNË jam edhe  nga Çamëria…): -Në Pemën  Gjenetike të familjes dhe fisit tim, nuk ka asnjë  nga Çamëria…. Nuk ka , por ka ...
Full story
image

OPINIONE KUNDËRTHËNËSE PËR STANDARDIN E SHQIPES

       Reagimet e shpeshta të disa gjuhëtarëve lidhur me “padrejtësitë që i janë bërë dialektit gegë”, sidomos me mosfutjen e paskajores në strukturën e gjuhës së ...
Full story
image

Quranat në Pullat Postare të Shqipërisë së viteve 80-të

Quranat në Pullat Postare të Shqipërisë së viteve 80-të     Në edicionin e 45-të me ilustrime të pullave postare nga e gjithë bota “Pullat Postare të ...
Full story
image

Ikën shpejt mjaft ditë prejse u ndave nga mesi ynë, e dashura

                                                      Janari i sivjetmë ishte disi më i ftohtë dhe më i trishtueshëm se zakonisht. Nga ky acar dhe ...
Full story
image

Republika

  Nga Skënder S. KAPITI    ( Vazhdim i shkrimit “A është apo nuk është kështu ”,  pjesa e tretë.) Res  publica  (Republikë) do të thotë “gjë e ...
Full story
image

NË MBRETËRINË E NATËS THËRMONTE YJE

BUQETË ME VARGJE  PËR FJALA E LIRË Nga Irena Ilo Gjançi NË MBRETËRINË E NATËS THËRMONTE YJE Ajo kishte etje të madhe për të shkruar... Në mbretërinë e natës thërmonte  nëpër ...
Full story
image

Një libër si album dashurie

        "Porosi për diellin" nga Luan  Çipi                 (ese) Nga Përparim  Hysi E kam në dorë, se sapo e kam mbaruar librin me poezi të Luan Çipit "Porosi ...
Full story

SY ZHBIRUES

SY ZHBIRUES QAZIM D.SHEHU Zhbirojnë e turbullojnë sytë e tu, Në shtrat të përmallimit, A janë yje që u ndodhën këtu, Apo hej të ngrirë të dimrit. A janë gaca që ...
Full story
image

NDERIM PËR KËNGËTARIN AQ TË NJOHUR DHE TË PAHARRUAR, DERVISH SHAQA…

  Nga: Prof. Murat Gecaj          publicist e studiues 1. Në takimet e bisedat, që kam zhvilluar me mikun tim të mirë Bajram Gashi, ish-mësues dhe drejtues  i arsimit ...
Full story
image

Jo më kot u vendos 4 shtator 2016 dita kur Nënë Tereza shpallet shenjtore

Jo më kot u vendos 4 shtator 2016 dita kur Nënë Tereza shpallet shenjtore Dr Fatmir Terziu   Jo më kot është vendosur data 4 shtator 2016 si ...
Full story
image

Rusvelti i propozuar për Mbret i Shqipërisë

Rusvelti i propozuar për Mbret i Shqipërisë Dr Fatmir Terziu   Menjëherë pas Majit të vitit 1913, gazeta “New York World” publikoi një intervistë me Ismail Bej Qemalin, ...
Full story
image

KARRIGEJA

      Për njerëzit e rendomtë karrgieja ka sherbyer si ndjenjëse me katër këmbë per t’u clodhur, pra si mjet çlodhës.Në sistemet monarkiste , mbretërit dhe princërit ...
Full story
image

Pesha e fjalës poetike të Luan Çipit

Pesha e fjalës poetike të Luan Çipit Dr Fatmir Terziu   Edhe në vëllimet e mëparshme, por veçanërisht në këtë të fundit, te cilin e kemi lexuar ...
Full story
image

Forma e përfytyrimit panegjirik të poezisë së Adem Zaplluzhës

Forma e përfytyrimit panegjirik të poezisë së Adem Zaplluzhës Dr Fatmir Terziu   Forca e përfytyrimit poetik në profile të ndryshme poetësh po vihet gjithnjë e më shumë ...
Full story
image

ULLIRI I MIRËSISË

Nga Albert HABAZAJ Një lule me vargje për Lumturimin e Nënë Terezës (1910-1997)   Sot, kur nga veset po kërcënohet Planeti, Egoistët behin si shumëkëmbësh të xhelozisë, Sot, kur jetim ...
Full story
image

NJË URIM I THJESHTË PËR DITËLINDJEN, BASHKUDHËTARJA IME E JETËS, TI ZONJË MEVLYDE...!

  Nuk e di, por sikur pate zbritur me aromën e jetës dhe të lumturisë, pate zbritur si yjet që madhështojnë kaltërsitë e qiellit. Dhe ashtu, ...
Full story
image

ARIE

Poezi nga Azem Shkreli ARIE “Më deshën ardhjet, tani një shkuarje më doOshëtimë e trishtë mungese mos më kërko Më ler ndajnatës largësia le të ndodhi pahirM’i duhet ...
Full story
image

Askurrkënd s’kam dashur si ty gjer më tash

  Granit Zela ka lindur në Bushat, (Bicaj), Kukës në 10.2.1979. Shkollën e mesme e ka kryer në Shkodër dhe Tiranë për gjuhë angleze. Është diplomuar ...
Full story
image

Agron Tufa, një oreks prej ushtari për jetën

  Agron Tufa, një oreks prej ushtari për jetën Blerina Spaho   Agron Tufa, një oreks prej ushtari për jetën Agron Tufa, një oreks prej ushtari për jetënAgron Tufa, ...
Full story
image

STATUJAT

Gruaja e kishte dashnorin në krevat, kur pa pritur ndjeu derën e garazhit. Burri që do të kthehej të nesërmen kish ardhur para kohe. E ...
Full story
image

MË PARË SE TË FESTOSH…

MË PARË SE TË FESTOSH…(Kritikë Qytetit tim, Elbasan)-Ma zure në fyt , Ballakumen, Qyteti im!- (ta lexojë, kush ka dëshirë dhe kohë)Ty, qyteti i ngjizjes sime, ...
Full story
image

KU I KAM SHOKËT?!

  Nga Luan Çipi    Sot në Tiranë bie shi e fryn suferinë, Jam mbyllur brenda, si të jem në burg. Ju pyes: -kush vallë di, ta largojë mërzinë? -Bisedo me ...
Full story

DREJTORI

  Tregim nga QAZIM D.SHEHU Drejtori thirri financieren e vet në zyrë dhe  , pasi e shikoi një herë mirë e mirë nga këmbët tek koka ose ...
Full story
image

Kur zgjidhja është opozita

Kur zgjidhja është opozitaBledi KASMIKryetari i PD, Basha do të nisë nesër një vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara me një axhendë të ngjeshur takimesh ...
Full story
image

Kumtet parakristiane të botës iliro-shqiptare në Himarë

Duke menduar për këngën “Vajzë e valëve”       -Nga Cikli “Autorët e monumentit “kënga Himariote”   Nga Timo Merkuri   Duke punuar për monografinë “Autorët e Monumentit Kënga himariote’, vetvetiu ndalesh ...
Full story
image

DUAR TË BASHKUARA QË SHKURTOJNË DISTANCAT

-Nga takimi i përfaqësuesve të federatave FNAI Itali e FSHSHG Greqi- Për ne që po merrnim avionin nga Athina për të shkuar në Itali në takimin ...
Full story
image

NJË NISMË HUMANE

Tregim            Së fundi, një grup autorësh shqiptarë, u mblodhëm në një kodër të Athinës, nga ato ku ia merrte ngeshëm me fyell Apolloni, dhe morëm ...
Full story
image

BILAL XHAFERRI MJESHTËR I PROZËS SË SHKURTËR

                                                  ...
Full story
image

Gjithçka Tiranës

Ilir Levonja   Në emër të disa tiranistëve. Jo tironcave, festa pagane e ditës së verës është zhvendosur në kryeqytet. Dhe sot Tirana e shqiptarëve mu duk ...
Full story
image

JANAQ EPAMINONDA PANI Titullin e Nderit "NDERI i HIMARES"

Njoftim============================= Nje lajm i Gezuar ne diten e pare te Pranveres per Qeparotasit dhe per Bregasit si edhe per lexuesit e shumte te poetit JANAQ Epaminonda PANI Sa ...
Full story
image

MBRESA, NË FESTËN E “DITËS SË VERËS”-2016…

Skicë:   Nga: Murat Gecaj Secili nga ne, sot e zgjodhi vendin dhe mënyrën e tij, për ta festuar “Ditën e Verës”-2016…Kështu vepruam edhe ne, 3-4  kolegë e ...
Full story
image

KAM VITE QË BËJ TË DURUARIN

Që bëj të duruarin kam vite E bie e ngrihem me një ëndërr, Herë nxjerr lule e aty venitet, M'a mbyll e m'a hap plagën zemër. Që bëj duraksin kam ...
Full story
image

ZGJIMI I PYLLIT

Vullnet Mato   ZGJIMI I PYLLIT   Kam ardhur sërish në parajsën me pisha, mes pyllit me kaftan të gjelbër veshur. Më presin gjithë miqtë e parë që kisha, para dimrit gri, ...
Full story
image

Gëzuar DITEN E VERES, Qyteti im!

            Gëzuar DITEN E VERES, Qyteti im! T'u mbushtë shpirti dhe trupi me lule...Elbasani- një ballakume në mes…- Sy Pranvere e mërguar… Fryn kjo erë e Krastës Erë e Krastës, erë, ...
Full story
image

VAJZE PAGANE

  Ulur jam, nën hije peme,Mendoj për kohën, që s’ka kthim,Në kokë më lind, një farë dileme,Të zgjoj prap, atë kujtim. Tek vije ti, ashtu e qeshur,Më ...
Full story

Dre(q)tësi

                        Dre(q)tësi Nga Fatmir Terziu     Kur bëhet bujë drejtësie në vendin tim e para ngrihet politika e bëhet një garth thërret rrjeshtin e vet të bëhet njëshkolonë me të dorë ...
Full story
image

FLETE NGA DITARI

  Kam bërë shumë gabim që nuk i kam shkruar letrat që me mend çdo herë kam dashur të t’i shkruaj. Që në mend i shkruaj gjithmonë për ty….Skrupujt ...
Full story
image

KËPUCËT E TË DËNUARIT

Agim Shehu SHOLLËT E XHA SALIKOSShollët, xha Saliko,qysh, vallë i këpute:per Muzé t'i morën,ne Muzé i fute! Me to, flutur lufteikje si furtuna, -plumbat neper këmbë,këmbët përmbi ...
Full story
image

E SHKRETA, NËNA IME!

  E shkreta, nëna ime, tre ditë e tre netë në koma, vdiq në një nga datëlindjet e mia…   Shuhej e shuhej zemra në ekranin mbi kokë, mbajtur me rrjeta ...
Full story
image

Gratë më 8 Mars

Gratë më 8 Mars I lanë për sot punët e ditës(Aty janë punët, le të presin),Dhe sytë e shkruar shkrijnë mes ditësTi bëjnë vetvetes paksa qejfin. I ...
Full story
image

Enigma e Këshilltarit të Presidentit për Rajonin

Enigma e Këshilltarit të Presidentit për Rajonin “Flamur Gashi fliste hershëm që në bankat e shkollës”, thonë shokët e tij...  Dr Fatmir Terziu Pak vetë e dinë ...
Full story
image

BUKE E HIDHUR!

BUKE E HIDHUR! Ah,kur foli gomonaxhiu, Beso nene,gjaku me ngriu! Njeri-tjetrin ne sy pame, Pershendetjen e fundit dhame! Te gjithe qame duke vajtuar, Mua,nene,me shtyne dy duar! Ti me rrite me therrime, Puna ...
Full story
image

Dita e Verës

Dita e Verës të prish ty qetësinëme karakaftet dhe ballakumet.Gurgullimën e ëmbël në Shkumbin,e zgjon këtë ditë nga përgjumjet. Të zgjon kjo ditë pranvereve prej dimridhe ...
Full story
image

KRAH PËLLUMBI

KRAH PËLLUMBIOh sot dua të dehem tapë të bëhem,nga ngjyrat dhe aroma e luleve të pranverës,dhe sofër në sofër hareshëm të ulem,mes buzqëshjeve e ëmbelsisë ...
Full story
image

TE PATA THENE DIKUR

  Dua te fle, gjumi s'me zeMe hedh perpjete shtrati,Po c'paskam sonte dot s'e gjejPo me terbon inati. Akrepi trak e truk troketU fshe nen hi shkendija ...
Full story

Kënga e qytetit tim

Nga cikli Dita e Verës Kënga e qytetit timNga Fatmir Terziu Unë përhumba veten në Regents Parkme një çantë shpine të huaj në kurrizin timme një këngë ...
Full story
image

VIÇAT E PALËPI NË GRAZHD TË LOPËVE POLITIKE

    NGA KALOSH ÇELIKU            Im Atë, gjatë gjithë jetës shpesh-herë ma përsëriste një thënie popullore të trashëguar brez pas brezi: Besë ki, por besë mos i ...
Full story
image

Po një shtëpi muze për Ali Asllanin?

1. E vendosur në zonën e Skelës , shtëpia ku dikur jetoi poeti i famshëm liriku i madh,diplomati,sekretari i këshillit të ministrave të qeverisë së ...
Full story
image

Homazh për Shaban Xhyherin

    U nda nga jeta kryeqytetari, i burgosuri politik, regjisori i dramës “Vëllavrasja” dhe               “President Nderi “i Klubit “Ali Asllani”,Shaban Xhyheri      Në datën 11 mars, u ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1