Fatmir Terziu

image

NGA DRURI te “druri”

NGA DRURI te “druri”   (Fillesa e një Libri –Druri. Botimi i një Libri – Origjinë prej Druri)    Dhe , që më thoni e dua t’u them…, atë, që
Full story

"Lëndina" që i fali Atdheut Naun Kule...

                  ( ese)              Jehonë e një promivim libri. Nga  Përparim   Hysi        Ditën e shtunë, më 27 shkurt, në një nga sallat e Muzeut Kombëtar, u bë ...
Full story
image

NXËNËSIT E SHKOLLËS SË PARË SHQIPE NË PRESHEVË MË 1945

    Shkruan : Xhemaledin SALIHU     Shkolla e parë shqipe, në historinë e popullit shqiptar të Preshevës, në mënyrë zyrtare dhe solemne  hapet më 7 shkurt të vitit ...
Full story

A është, apo nuk është kështu?

  Nga Skënder S.KAPITI   (Shkurtimisht...) Një gjë më duket  se dihet, është  ajo që dihet se nuk  po kuptohet se çfarë po ndodh ndër ne, me ne ...
Full story
image

TYM E MJEGULL, NË ISH-STACIONIN E TRENIT TË TIRANËS!…

Vëzhgim: TYM E MJEGULL, NË ISH-STACIONIN  E TRENIT TË TIRANËS!…                        (Ose: “Ç’faj kanë mushkëritë tona?”)     Siç  e kanë parë banorët e ish-stacionit të trenit  të kryeqytetit, por ...
Full story

Boshti i Natës

Boshti i Natës Natën fjalët vdesinpsherëtima,tinguj,tik-taket e akrepavetë orës së vetmuar...veshin natën.Fjalët presin mëngjesintë dalin nga guaska e heshtjes.Të duan dhe të vrasinbotën njerëzore. Faleminderit!Ermentila Guci ...
Full story
image

Mos qoftë e qelqtë dashuria

    Meditime fragmentare rreth poezisë së Armanda Ekmekçiut) As emër kërkoj/as famë/…/ dua të më njihni / cila jam. (NJOHJE, A. Ekmeçiu)   Tek nisem të shkruaj më mposhtë ...
Full story
image

Krijimi artistik si mision qytetar

  Në një mjedis komod, me pjesëmarrjen e disa krijuesve dhe shumë dashamirësve të letërsisë, të dielën, 28 shkurt 2016, u bë prezantimi i romanit KANDIDATI ...
Full story

Presidenti im , Hashim Thaçi

              Me daten 26  Shkurt , ne ora 2  PM, nga ekrani televiziv  mesova se Hashim Thaci  u zgjodh president i  Kosoves  . ...
Full story
image

Bardhoshi

      Shoh këtë fotografi ku kam dalë me mikun tim Bardhosh Gaçe dhe sjellë në kujtesë kohën kur të dy ishim fare të rinj dhe  shkruanim ...
Full story

In memoriam Fatbardh Kupit

                Ditën e martë, datë 23 shkurt 2016, ora 16.30, ndërroi jetë në spitalin North Shore Hospital – Long Island, New York, një nga qëndrestarët ...
Full story

Fundekrye, Ideologji komuniste.

SHURRA   NGA KALOSH ÇELIKU           Kohën e fundit shqiptarët,  përpiqen ta lajnë Mutin me shurrë. Edhe, maqedonasit për qëllimet e tyre politike. Nuk e kam thënë unë ...
Full story

“Naftë të cilësisë së lartë, të tipit gaz kondensatë, ka me shumicë në Dumre”

Flet Prof. Dr. Irakli Premti, ish drejtor i Përgjithshëm i Minierave të Shqipërisë        Profesor, si ju lindi ideja për kërkim nafte në Dumre? Unë kam gati ...
Full story
image

Oakton author details swashbuckling history of OSS operatives

by Brian Trompeterinsidenova.comOakton author Albert Lulushi pored over declassified documents at the National Archives while researching "Donovan's Devils: OSS Commandos Behind Enemy Lines – Europe, ...
Full story
image

Shqiperia me kisha dhe xhamija..

  Tahsin Xh. Demiraj   Shqiperia me kisha dhe xhamija..               Kohe çudirash po kalojme!...             Çuditerisht, kohet e fundit, nje pyetje e çuditeshme po qarkullon! A ka qene Shqiperia ...
Full story

Jam një psalm i errët

Forugh Farrokhzad* (Forouch Farochzant) Ishte poetesha më e madhe iraniane e shekullit të 20të.Pasi kreu mësimet për pikturë botoi vëllimet poetike‘’Muri’’ dhe ‘’ Kryengritje’’. Në 1960 ...
Full story
image

Toka nuk ka nevojë për Tërmete…

SHËNIM në “LIBRIN IMAGJINAR TË PËRSHTYPJEVE” (pas “vizitës” në “SHTËPIZËN E POETIT”- të Petro Mejdi)    Si fillim. Në portën e hyrjes, në vend të fotografisë së “pronarit”, ...
Full story

Gallatë e madhe kjo Joleza

Ilir Levonja     E kemi kapur me këtë Jolezën dhe po kënaqemi. Gallatë e madhe.  Joleza gjithë andej. Me tituj bombastik, Joleza godet. Quan Francën shtet fqinj. Ramën ...
Full story

Top

Top Nga Fatmir Terziu     Makina kishte prekur kilometrin e fundit kur një tufë çafkash si të trembura morën poshtë nga ndarja e fundit e kufinjve, të ...
Full story

E KAM CFILITËSE IDENË

E KAM CFILITËSE IDENË Në Qeparo, e kam cfilitëse idenë Vetëm flladet pa u çvirgjëruar Janë, të tjerat sa ishin e mbetën Nga ankthet janë pushtuar. Në Qeparo, ma bren ...
Full story

VARJA E GJELIT TË DETIT

Nga perrallat e katundit tim Tregim   Na ishte njëherë e një kohë, jo shumë e largët, aty rreth vitit 1982, ku   gjelat dhe pulat e detit, po ...
Full story

. . . VENDOS HAPI I PARË QË ËSHTË SI I ÇMËNDUR

 SOTIR ATHANASI         ( fragment ) Edhe ajo ditë, si e mëparshmja, nisi për poetinme ritualin e mëngjesit, si zakonisht: futjen në det, fërshëllimën e trenit dhe ...
Full story

FABRIKAT, PLUHUR DHE HELM

Nga Luan Çipi   Pesë vite kam punuar, (Bash në zenitin e rinisë), Në një zonë të helmuar Midis Vlorës së bukurisë.   Mes tymit edhe pluhurit Në Fabrikën e Çimentos, Venitur gjallëri e ...
Full story

HAPAT E SAJ

  QAZIM SHEHU Sa bukur është të mbash vesh Hapat e saj, Si të kuptosh çeljen në gjeth Nga shpërthimi i parë.   Dhe mbetet e tmerrshme të shikosh Si shuhen ato për ...
Full story

SI NDRYSHOJNË KOHRAT…

                                                       NGA KRISTO ZHARKALLIU Vite më pare,kur u shëmbën kufijtë e lindjes dhe sidomos diktatura e Shqipërisë, në Greqi vërshuan me qindar mijra shqiptarë të ...
Full story

Nje tregim per mikun tim

    Reshat Kripa                                                      E njoha shumë vite më parë në kondita të jashtëzakonshme. Isha i burgosur në qelinë nën rampën e shkallës, që të çonte ...
Full story

POETI I NËMUR BILAL XHAFERRI

                                                 Sprovë                        ...
Full story

"Dogana" ime për një darovi

"Dogana" ime për një darovi        Poezi enkas për Profesor Vangjush Zikon    Nga  Përparim   Hysi Nuk pres dot gjer nesër,"Mbase nesër gdhin e diel"* Ndaj që sot po hedh ...
Full story
image

Një dashuri ballkanase...

BASHKIM  KOZELI           DRAME                             P E R S O N A Z H E T :     GERY POLLIT..............komandant i një njësie të NATO-s në                                    Kosovë. GRETA........................kapitene e ...
Full story

Gallatë e madhe kjo Joleza

Ilir Levonja     E kemi kapur me këtë Jolezën dhe po kënaqemi. Gallatë e madhe.  Joleza gjithë andej. Me tituj bombastik, Joleza godet. Quan Francën shtet fqinj. Ramën ...
Full story

Xhixhushka ose Anh

    Xhixhushka ose Anh  ( Nga ciklet “Dredhitë e pasionit”)   Xhuxhushka jetonte në katet e mesëm të gradaçielave të qelqta.Në krahësim me moshën e njomtë, kjo ish një arritje e padëgjuar ...
Full story

RËNIA HEROIKE E KALOSH DHE IMER BLLACËS

 Shumë ka vuajtur o vëllezër, populli shqiptar. Herë  nën turq, e herë nën serb e bullgarë, por kurrë gjak fal s’ka dhënë. Këto fjalë shpesh ...
Full story

PROTESTAT E BOJKOTETE SI INDUSTRI

PROTESTAT SI INDUSTRI, POR EDHE MË KEQ                                               Nga Frank Shkreli   Anë e mbanë trojeve shqiptare vetëm protesta e demonstrata, ndërsa populli shqiptar i mërzitur e plot ...
Full story

MENDIME PA STREHË

  MENDIME PA STREHË   RRETH VËLLIMIT POETIK “LUNDRIMET” TË AGIM MATOS   Poezia kujtohet për ardhmërinë. Tanimë  është nisur dhe ka mbërritur dje si vdekje në pavdeksi. Poezi– pulbardha flatruese ...
Full story

Gjerak pulash

Gjerak pulash   “Ke të fala nga jot kushërirë”, më tha Lipi dhe e vazhdoi bisedën sikur ta kishte kurdisur ndonjë gjë. Sefina, motra ime, kushërira jote, ...
Full story

Parku i Liqenit Artificial dhe Konventa e Aarhusit

Parku i Liqenit Artificial dhe Konventa e Aarhusit Po bëhet shumë zhurmë sot për ndërtimin një mjedisi lojrash në Liqenin Artificial të Tiranës nga bashkia e ...
Full story
image

UNË E TAKOVA FILOZOFIN ISUF LUZAJ

  Sazan Bitraj  Rrapi Toska Intervista Durrës më 05. 02. 2016.   UNË E TAKOVA FILOZOFIN IUSUF LUZAJ Bisedë me z. Sazan Bitraj             Në përpjekje për të shkruar historikun e ...
Full story

‘DASHURIA E PARË’

KRISTAQ TURTULLI   ‘DASHURIA E PARË’                                                             tregim Iku dhe i treti vit i pritjes së ardhjes së letrës me dy fjalë. U hoq bredhi i vitit të ri dhe ...
Full story

NJERIU I THJESHTË QË NGJITI LARTË RRUGËN E SHKENCËS MODERNE SHQIPTARE

  Remzi Gjika –shkrimtar, Vlorë                  Refleksione mbi librin” Bardhosh Gaçe - etnologu, studiuesi dhe pedagogu” të përgatitur nga Prof. Ilinden Spasse, Prof. Faik Shkodra dhe Dr.Xhevat ...
Full story
image

FTESË DASHURISË

FTESË DASHURISË Më hajde kur ndrit nga yjet nata, Të vish kur hëna të jetë e plotë, Më hajde kur dielli rrezet e arta I derdh bujarisht mëngjeseve mbi ...
Full story

Elez

        Në një fjetore bosh aksionistësh të pashë për herë të parë, Netëve pafund, kur me mushkonjat i humbnim betejat, Elez.           Kur i kyçja ato net e me ...
Full story
image

DIAMANTI ME SHKËLQIM TE FSHEHTË (FERNANDO PESSO-AS)

                                                                              ESE                                                                     PIRRO LOLI          Qenia dhe dhimbja universale e të jetuarit, toka e vrazhdët e njeriut dhe shpirti si trishtim i përhershëm, Ejanë fushat poetike ...
Full story
image

Kur ja thoshte këngës Mjeshtri Ekrem Turjaka

Kur ja thoshte këngës Mjeshtri Ekrem Turjaka Dr  Fatmir Terziu   Përjetimi dhe përkujtimi i mjeshtrit   “Na dhe rrugën e drejtësisë’ N’zemër të Pejës e Çarshisë, 20 vjet me Ty pa ...
Full story
image

Nga lakuriqësia politike greke tek i shkreti Nerqez

  (Në kujtim të shkrimtarit Siri Sulejmani! Si pretekst për analizën e “Dëshmitari i Qiellit”)   Më 3 korrik të vitit 2014 u nda nga jeta, në ...
Full story
image

Kronikë e një udhëtimi në Sarande

SARANDA, NJE POEZI ME VETE   Kronikë e një udhëtimi në Sarandë Nga Gema Bocardo CLAVIJO, Spanjë Perktheu Dashamir Malo   Gema Bocardo CLAVIJO. Lindi në Madrit. E diplomuar për drejtësi, ...
Full story

PELLUMB KULLA, ANDREA STEFANI DHE PERPARIM HYSI MERITOJNE FALENDERIM

PELLUMB KULLA, ANDREA STEFANI DHE PERPARIM HYSI MERITOJNE FALENDERIM SALI LEKA Lexova 7 shkrime me tregime për ngjarjet e kohës së diktaturës mizoriste enveriste-ramiziste. 7 shkrime ...
Full story

Gjysmanllëk babam, gjysmanllëk!

Ilir Levonja Gjysmanllëk babam, gjysmanllëk!   Gjysmanllëk babam, gjysmanllëk! Kështu është... Kujt t’ia dedikojmë këtë gjysmanllëk? Shoqërisë civile dje? Apo opozitës sot? Kujt? Gjysmanllëk, sherr, estradë... Tek ...
Full story

Për Dinjitetin e Fjalës...

Për Dinjitetin e Fjalës... Faruk Myrtaj Shqiptaret ndjehen mire, kudo ku jane, qe dominuesit e politikes se Tiranes kujtohen hera-heres edhe per "Fjalen e Lire", madje edhe ...
Full story

DOSJA ÇAME NË GJYKATËN E HAGËS

DOSJA ÇAME NË GJYKATËN E HAGËS   Prokuroria e Gjykatës Ndërkombëtare në Hagë, sot pranoi dosjen e Çamërisë, për rikthimin e Çamëve në trojet e tyre. Është ...
Full story

Nuk e di se si e ndien veten Tirana zyrtare

I dashur Profesor Rasimi, Shumë faleminderit për dërgimin e këtij informacioni të hollësishëm për përmbajtjen e Dosjes Çame. Ju jam shumë mirënjohës. Por e kam një ...
Full story

KËNGË E PËRBIRUAR

QAZIM SHEHU  KËNGË E PËRBIRUAR Në mitin e gjerdanëve të plagëve Erdh kënga dhe e bëri më të madhe, Kuptimin e ngashërimit e dhimbjes, Për gjithë ata që jetën dhanë.   Jeta ...
Full story

EPËRSIA E KALIT VRAPARAK

Vullnet Mato   EPËRSIA E KALIT VRAPARAK   Madhështori vraparak, nisur, me revan në krye të krushqve, rend shekujve shpinëstolisur, shpie ngazëllimin e nuseve...   Kalin zgjodhi për aleat njeriu, mes gjithë qenieve të gjalla, ndihmës ...
Full story
image

“Post Picture” dhe foto të panjohura shqiptare

“Post Picture” dhe foto të panjohura shqiptare (Kujtesë Kryeministrit shqiptar në Samitin e sotëm) Dr Fatmir Terziu       E panjohura e skutave të errëta të Luftës së Dytë Botërore ...
Full story

Samiti i investimeve të Ballkanit Perëndimor

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim po pret Samitin e Investimeve të Ballkanit Perëndimor në selinë e BERZH-it në Londër, sot e hënë, 22 shkurt ...
Full story

“Mjaft”(i) z. Veliaj!

“Mjaft”(i) z. Veliaj!   Kryetari i Bashkisë së kryeqytetit shqiptar, Tiranës, Erion Veliaj, zhvilloi një takim me disa të ftuar të Komunitetit shqiptar në Londër. I njohur ...
Full story

Kur Hashim Thaçi bashkë me Adem Jasharin e shumë heronj të tjerë nisën luftën

Kur Hashim Thaçi bashkë me Adem Jasharin e shumë heronj të tjerë nisën luftën, Visar Ymeri ishte arratisur e fshehur në Britaninë e Madhe e ...
Full story

TAKIM TJETËR MBRESËLËNËS, ME AKADAMIKUN ALFRED UÇI…

Skicë: TAKIM TJETËR MBRESËLËNËS, ME AKADAMIKUN ALFRED UÇI… Nga: Murat Gecaj 1. Kishim kohë pa u parë me prof.Alfred Uçi-Akademik, personalitet i shquar i shkencës, arsimit dhe kulturës shqiptare. ...
Full story

Thirrje Gongjilës

Poetesha lirike e Greqisë së Lashtë Safo-(Σαπφώ),  në dialektin eolik ( Ψαπφώ),lindi  në Ereso të Lesvos , sot Mitilini (630 -570 p.e.s).Me emrin e saj ka lidhje dashuria ...
Full story

Pse nuk besoj në klerikë?

Pse nuk besoj në klerikë?             (cikël me poezi) Nga  Përparim   Hysi Pse nuk besoj në klerikë? E them hapur:- Në klerikë nuk besoj Të asnjë feje: pa dallim! Në paksa, ...
Full story

Miqve të interesuar për shëndetin tim

                 Falenderime        Të nderuar zotërinj:    Skënder Kapiti,Vaso Papaj, Prof Dr.Fatmir Terziu, Prof.Dr. Resmi Osmani, Prof.Dr. Murat Gecaj, Prof.Dr. Eshref Ymeri, Sotir Athanasi, Armela Hysi, Faruk ...
Full story

Mos ik, Nadja...!

Faruk Myrtaj Mos ik, Nadja...!  “Ju sikur bëheni më të mirë larg vendit tuaj,” tha ajo... tregim   Kostaq Aravani nuk po kthehej i gëzuar si më parë, edhe pse ...
Full story
image

Debat me një koleg

Vangjush Saro   Debat me një koleg   (Fragment nga romani humoristik “Kurora e Ballkanit”)   I çmuari Qako! Falemnderit për vlerësimin ekselent që iu kishe bërë vjershave të mia në atë ...
Full story
image

AMANETIN

AMANETIN(Homazh atyre që u flijuan për fjalën e lirë)Më kritikoni dhe më bëni çdo vrejtje,të nderuar miq nuk zemrohem kurrë,për mugese muze, rime, pika a ...
Full story

SHOLLËT E XHA SALIKOS

Agim Shehu    SHOLLËT E XHA SALIKOS Shollët, xha Saliko, qysh, vallë i këpute: per Muzé t'i morën, ne Muzé i fute!   Me to, flutur lufte ikje si furtuna, - plumbat neper këmbë, këmbët përmbi ...
Full story
image

Elbasani quhej edhe Elbessan...

Elbasani quhej edhe Elbessan...       Vëllezërit Spicer në botimin e vitit 1851 “Katalogu përshkrues dhe ilustrues zyrtar nga Ekspozita e madhe e Punëve të industrisë së të ...
Full story
image

Kur Mbreti i Anglisë vizitonte Durrësin 154 vjet më parë

  Foto: Kur Mbreti i Anglisë vizitonte Durrësin 154 vjet më parë   Princi i Uellsit, i cili më pas u bë Mbreti Eduardi i VII i Anglisë ...
Full story

KOHA KURRË NUK HARRON

KOHA KURRË NUK HARRON   (Baladë për Mustafa Aranitasin dhe shokët e tij luftëtarë.)   Koha lumë që s’di të ndalë, Herë tërbuar e herë ngadalë Rrëmben dhe, gurë e shkëmbinj Përplas, ...
Full story
image

DOSJA IME*

FASLLI  HALITI             DOSJA IME*   Së pari preva bisedat intime me të, Pastaj pirjen e kafesë, Pastaj këmbimin e cigareve, Pastaj dhënien e dorës, Pastaj fillova ta përshëndes ftohtë, Më vonë ta përshëndes ...
Full story
image

U RRËFEJ NJË FUAT TJETËR...

Me dëshirën e tij, por edhe me kërkesën time, gazetari Shefqet Meko, miku ynë, ish kryetar i parë i Shoqatës së Gazetarëve Shqiptarë të Bujqësisë,”navasi” ...
Full story

PROZA BIOGRAFIKE E BAJRAM CANAMETIT PËRMES POETIKËS SË QËNDRESËS

NGA QAZIM SHEHU Publicisti dhe studiuesi Bajram Canameti me librin e fundit për Shahin Doçi sjell nje të vërtetë tronditëse të sistemit të dikurshëm komunist:të vërtetën ...
Full story
image

KUJTIME NGA LLAKATUNDI

KUJTIME NGA LLAKATUNDI Nga Luan Çipi   Oqean me dallgë është jeta, Që të tund e të përkundi, Ca kujtime të vërteta, I mblodha në Llakatund:   Viti shtatëdhjetepesë, Komuniste Shqipëria, “Ta bëjmë fshatin të ...
Full story

Scanderbeide i Margaret Sarrocchi

Scanderbeide i Margaret Sarrocchi - Si poema e pare epike ne Itali ne vitet 1600 shkruar nga nje grua u frymezuar nga heroi kombetar Shqiptar   GEZIM ...
Full story

Je dembel vëlla, je dembel ...

Ilir Levonja Je dembel vëlla, je dembel ...   Një nga ato tre pyetjet e mbrëmshme, ato tek Opinioni..., ku midis kësaj e asaj. Ka apo nuk punë ...
Full story

Rekuiem për të vdekurit e botës

  Të vdekurit e botës ngjajnë njëllojPa moshë fjalësh, qiej kujteseNga jeta shpesh ikin me drojëDhe bëhen natë që s’njeh mëngjeze.   Të vdekurit e botës mbajnë nga një lule në gojëPrej stinësh që blerimin than papriturPrej lutjesh tek një Zot, që s’i ndihmojëPor veç i pa nga larg pak i mërzitur.   Të vdekurit e botës mbajnë xhaketa prej brymePër t’u mbrojtur nga dimrat e të gjallëve këtuNë Hadë ata ndalojnë sa për pushimePastaj gjejnë strehë mbi qiellin blu.   Të vdekurit e botës janë fëmijë prej kujtesashBalona enigmash dhe ëndrrash pa trajtëAta s’bëjnë plane mbas kulisashS’të hedhin kurrë mbas shpine, baltë.   Të vdekurit e botës pijnë liker psherëtimashDhe asnjëherë nuk ngopen dotTrupin që kanë e hedhin vetë mes krimbashSe mjaft mbi shpinë e mbajtën kot.     Të vdekurit e botës janë lundërtarë të krisurQë kurrë nuk kthehen nga janë nisur.         ...
Full story
image

SHKRIMTARI QË KËRKON DREJTËSI PËR KOMBIN E TIJ…

Murat Gashi:  Prizren Kosovë.             (Mbi veprën e zgjedhur të Arben Kondit “KOSOVË E CAMËRI”)   Hyrje.   “Kosovë e Çamëri”, vepër e zgjedhur në tetë vëllime është një shpirtëzim ...
Full story

“Shok” e meriton!

“Shok” e meriton!  Dr Fatmir Terziu,     Një biçikletë e gjendur në mes të rrugës, në kthimin pas një kohe të gjatë të njërit prej protagonistëve të ...
Full story

PLAVË-GUCI – PALCË E ASHT I TROLLIT TAND

Ramiz LUSHAJ PLAVË-GUCI – PALCË E ASHT I TROLLIT TAND 1.Në Plavë-Guci:Ka ra shi e m’u lagën kambët nga vërshimet e gufimet e tokësKa ra borë e ...
Full story

HESHT!

Eduarda Nanushi-EJN. HESHT! Nuk di... Si... Por ndodhi! Mes nesh, Hyri Ari, I luftes Perendi! Pusho! Mos fole! Me fjale nuk dua! Me i mire pushimi, Midis fjaleve te tua! EJN. DIVORC. Po i le, atje... lotet e hidherimit. Stalaktite, Ne shpellen e erret, Muze, te ...
Full story

KUR SHKRUAJA I ZEMËRUAR

                    KUR SHKRUAJA I ZEMËRUAR   I përpirë i tëri isha nga përleshja e elementeve.   Gjithë ankth prisja të dilte mbi kodrën përballë  një hënë e ngarkuar me ëndrrat e ...
Full story
image

Letërsinë e kam ushqim shpirtëror

Zoti Simsia, mirseerdhët në studion e televizionit ILIRËT. Mirsejugjeta zoti Borova. Ju faleminderit për ftesën që më  bëtë. Falenderoj televizionin ILIRËT, producentin Gëzim Muhaj. Është nder, ...
Full story

PLEQTË E MIRË TË KOHËS SIME

PLEQTË E MIRË TË KOHËS SIME(Mbresa nga puna në NIL Prodhime, Vlorë)Nga Luan ÇipiI kujtoj me admirimPleqtë e mirë të kohës sime,Mirënjohje dhuroj shpërblim,Respekt dhe ...
Full story

Urime Camerise

Me një emocion të jashtëzakonshëm lexova njoftimin tuaj aq mbresëlënës për dorëzimin në Gjykatën e Hagës të Dosjes për gjenocidin barbar që shteti shovinist grek, ...
Full story
image

Urime ditëlindjen Nënë!*

Pavarësia më gjeti të papërgatitur, thuajse erdhi papritmas! A është e mundur që kjo ta ketë befasuar dikë kur është pritur aq gjatë e për ...
Full story

DOSJA E ÇAMËRISË DORËZOHET NË HAGË

DOSJA E ÇAMËRISË DORËZOHET NË HAGË Kërkoj vetëm frymëmarrjen e lirë çame në trojet e tyre nga MSC. Albert HABAZAJ Më në fund, mbas shumë përpjekjesh, u hodh ...
Full story
image

Mediat botërore kontaktojnë akademikun e Universitetit të Birminghamit për shenjtërimin e Nënë Terezës

    Alpion: “Shenjtërimi rast shumë i mirë për Vatikanin për të njohur pavaresinë e Kosovës”   http://www.birmingham.ac.uk/schools/government-society/departments/political-science-international-studies/news/2016/01/mother-teresa.aspx     Pas shpalljes së njoftimit të Vatikanit për shenjtëriminin e Nënë Terezës gjatë Vitit ...
Full story

Shartuesi

Shartuesi Nga Fatmir Terziu   Por gjërrat nuk janë si njerëzit. Njerëzit jetojnë mbi dhe, edhe pse arsyeja e tyre për të qenë aty ku ata janë ...
Full story

TANUSHA ...

TANUSHA SOT SHKON NUSE PA FLAMURIN KUQEZI   NGA KALOSH ÇELIKU            Kumanova qyeti historik i Luftës së 2001 – shit, Tanusha ajo vashë e bukur legjendare, sot ...
Full story

Nuk ke si mos jesh nga GORA?!

     Për Gorën kam dëgjuar aty, mesviteve '50-të, përmjet valles aq të bukur"Gorarçe" që e kërcenim në nivel krejt prej amatorësh, por me një "valltar" ...
Full story
image

POEZI DIMRI

    Gabriele D'Anuncio, d'Anuncio, (Peskara, 12 mars 1863 - Gardone Riviera, 1 mars 1938), ishte shkrimtar, poet, dramaturg, gazetar italian. Është quajtur si "interpret i veçantë dhe ...
Full story

IM NIP DHE KOSOVA E PAVARUR

  Emocione që më vijnë e nuk mund t’i mbajë për vete...   E diele, 17 shkurt 2008 ! Athina është nën pushtetin e dëborës dhe akullit. Bora ...
Full story
image

DIELLI I DIMRIT

    Mëngjesi i parë i një dite të re, kur ai nuk do të shkonte në punë, jo sepse do të fillonte lejen e zakonshme vjetore ...
Full story

KЁNGЁ PЁR FLAMUR

    Përshëndetje Pavarësisë së Kosovës                   Oj, Kosovë, o krah’Shqiponje Krah’ rrebeshesh i plagosur, Siç je ti në  këto troje Kam Çamërinë sakatosur.   Vjen me frymë Perëndie Përreth Sheshit të Flamurit Yjësia e Lavdive, Ku ...
Full story

FOTOGRAFI TE PANJOHURA PËR SHTEPINE E FLAMURIT DHE TË QEVERISË SË VLORËS TE VITIT 1912

DOSJER 1 .Buletini nr 458 e mërkurë 23 shkurt 1916 në një fotografi nga Vlora shkruan se baza italiane në Vlore e cila do të bëhet ...
Full story
image

PSE NUK NA “MUNGON“ FUAT MEMELLI...

Skicë: PSE NUK NA “MUNGON“ FUAT MEMELLI...   Nga: MURAT GECAJ 1. Një lexues i vëmendshëm, këto ditë dhe pikërisht në Ditën e shënuar të Shën Valentinit, ka parë në ...
Full story

KARAMELET E KOSTELLOS SHOLLËS

     tregim                Kostello Sholla ishte i pa përsëritshmi, bas baritoni i serenatave, hokarari, pijetari shëmbullor dhe i kudogjenduri i panaireve, karamele bërësi e shitësi zemërgjërë. Qejfliu ...
Full story

Dashuri pushtetari

Nga  Petrit  MalushiDashnorja e kryetaritPër mikesha e dashnoreMos më merrni për të mpakët.Përzgjedh fjalë në fjalore,Ndizem prush e u fut flakët.Le të jetë muaji janar,Ditë ...
Full story

Mosmbajtja e premtimit për ndërtimin e Rrugës së Arbrit

Shumë faleminderit për botimin në faqen tuaj të internetit të thirrjes së zotit Gëzim Alpion, drejtuar deputetëve të Dibrës që të thërrasin në interpelancë kryeministrin ...
Full story
image

Ky mesazh u është dërguar sot 6 deputetëve të Dibrës. Ju lutemi botojeni po ta shikoni të arsyeshme.

    https://www.change.org/p/complete-the-construction-of-the-arb%C3%ABri-road-nd%C3%ABrtoni-sa-m%C3%AB-shpejt-dhe-me-standarde-rrug%C3%ABn-e-arb%C3%ABrit/u/15488498   *****   16 shkurt 2016   Të nderuar Deputetë të Dibrës:   z. Shkëlqim Cani z. Bedri Hoxha z. Roland Keta z. Ulsi Manja z. Sherefedin Shehu z. Përparim Spahiu   Siç e dini, në Tryezën e Rrumbullakët ...
Full story

KUSH LUAN ME ÇAMËRINË?

KUSH LUAN ME ÇAMËRINË?   P O E M Ë nga Minella Kureta   I. Tokës rrënjët shtrin ulliri, Të përballojë stuhinë. Gëlltit lotët thellë shpirti Ç’do bëjmë për Çamërinë?   Portat me Kanata hapur, Sikur flasin, ...
Full story

ÇIFTI I HESHTUR

Vullnet Mato                              ÇIFTI I HESHTUR                                                              Tregim             Ata ishin dy kamerierë të bar-restorantit kryesor të qytetit provincial. Bimi dhe Elda kishin zënë vend në ...
Full story

Emigranti

Tregim Nga Bashkim Saliasi Emigranti Mua sa s’më ra pika, kur mësova se dy djem 22 vjeçarë ngrinë në malin e Gramozit atë janar të acartë të vitit ...
Full story

MESAZHI I JOHN KERRY-T NË TIRANË

                                                      Nga Frank Shkreli     Të Djelën që kaloi, Sekretari Amerikan i Shtetit John Kerry vizitoi Tiranën, vizitë e cila u tha se i shërbeu thellimit të ...
Full story

20 Shkurti 1991-ditë e shënuar historike

    Nga Sali LEKA   Populli shqiptar ka ditë ngadhënjimtare historike dhe duhen festuar, me gëzim dhe vullnet. Njëra nga këto data, me ngjarje me përmasa kombëtare, është ...
Full story
image

Krijuesi Besim Xhelili nga Austria vjen me dy libra të rinj para lexuesve

Krijuesi Besim Xhelili nga Austria vjen me dy libra të rinj para lexuesve   Shkrimtari dhe poeti tetovar i cili jeton dhe vepron në Vjenë të Austrisë ...
Full story

Kujtimit të Uan Janos (Kakanit)

Përkime të çuditshme...                  Tregim Nga  Përparim    Hysi Nuk ka patur fierak, të brezit tim po se po, por dhe brezit para meje që mos e njihte Uan ...
Full story
image

Shënime mbi romanin….”Për një mëngjez ndryshe” të Albina Idrizit…dhe më tej...

Një roman ndryshe.... Shënime mbi romanin….”Për një mëngjez ndryshe” të Albina Idrizit…dhe më tejë... Nga Timo Mërkuri     1-   Leximi i romanit  “Për një mëngjez ndryshe” krijon atë ...
Full story

Doli në qarkullim libri "Pena e vjeshtës së artë"

Nga  VASIL PREMÇI DEHJA E SHPIRTIT Ujëvarë... Ky vëllim me tregime lirike nuk synon të shpallë shënjtërinë e lirikës, por t’i japë lexuesit kënaqësi estetike. Teologët ia dedikojnë ...
Full story

MYSAFIRJA E NATËS

       TREGIM   Gjithë të dashuruarve Për Shën Valentinin            Elma, mësuesja e re e shkollës së fshatit, mëngjeseve kur shkonte te nxënësit e saj, qëllonte ...
Full story
image

Grupi Viola Beach shuhet në aksident trafiku

Pesë shtetas britanikë kanë vdekur në një aksident me makinë në Suedi. Anëtarët e grupit indie "Viola Beach" janë të përfshirë në aksident, i cili ka ...
Full story
image

SHOSHITJE LASGUSHIANE

FASLLI HALITI                      SHOSHITJE LASGUSHIANE   Breshëri shpon Liqenin, E bën shoshë atë. Me shoshën gri Liqenore Unë shoshis Retë e zeza qiellore.   Nje vesë shiu i imët, Si niseshte Bie Nga Qielli Mbi ...
Full story

TAKIME, QË NA ÇLODHIN E NA ZGJATIN JETËN…

Skicë: TAKIME,  QË NA ÇLODHIN E NA ZGJATIN JETËN… Nga: Murat Gecaj           Nuk është hera e parë, që shkruaj për takime të ngrohta e mbresëlënëse, me kolegë, miq e ...
Full story

Bashkëjetesë

Bashkëjetesë     Në lëmoshën e një një të pa strehi në rrugë, u mblodhëm vizitorë fatlumë unë,  një qen i mërzitur, një mace lehonë, dhe një pëllumb,që kishte harruar si fluturohej. I pa strehi, flinte ...
Full story
image

KOHËT DHE TI

KOHËT DHE TI Kohët ndërrohen sikur vesa me diellin,ti ngele dryni i kujtimeve të palexuara,çelesin veç teje as zogu i mëngjesit s'e di, më thuaj nëse fyellashti ...
Full story

Çfarë foli Kerry me shtetarët tanë

Ilir Levonja     Ja si fillon një ëndërr...
Midis demokracisë së Amerikës dhe asaj të Shqipërisë ka shumë gjëra të përbashkëta. Ndaj amerikani Kerry ka se çfarë të ...
Full story

Lirizmi estetik i një poeti

Lirizmi estetik i një poeti Dr Fatmir Terziu   Nga memorja   Grupi i vogël i mësuesve që udhëtonin me autobuzin e vogël urban të linjës Librazhd- Lunik, dukej ...
Full story
image

SIKUR JETA TE ISHTE KATERMBEDHJETE SHKURT...

SIKUR JETA TE ISHTE KATERMBEDHJETE SHKURT... Krijuesi fali nje engjell ne toke,Qe ne kete bote te madhe lumturi te sjelle;Por sado lutje te perditshme te thurim,Vec ...
Full story

Mos ke frikë të thuash të dua

Mos ke frikë të thuash të dua   Mos ke frikë të thuash të dua, Nuk ka asgjë të gabuar, asgjë, asnjëherë. Sikur edhe një minutë të jesh i ...
Full story

Shën tragjedi(A)lizmi

                    Shën tragjedi(A)lizmi (Kujtesë Nexhmijes për Shën Valentinët e humbur) 1- Ne ngapak, përditë, të gjithë i rimbollëm vetvetiu të gjitha tragjeditë ndoshta na u desh një gjysëmshekull të mbanim larg ...
Full story
image

ME I BUKURI I DETEVE

         Nga poezitë që kam shqipëruar kohët e fundit, po dërgoj një cikël-buqetë për miqtë e Klubit në Ditën e Shën Valentinit.         ...
Full story

NJË HERO I KOHËS SONË NË SUHAREKË

Vullnet Mato   NJË HERO I KOHËS SONË NË SUHAREKË   Na është ngulitur, të quajmë hero, trimin që i ndal frymën armikut, ose shfaq guxim të lartë kudo, ku nxjerr të ...
Full story

A janë shqiptarët të lashtë ?

  Nga Gjon KEKA Duke u kthyer përsëri në frymën e antikitetit të kombit tonë, në mund të shohim ndryshimet,lëvizjet e brendshme të jetës së njerëzëve të ...
Full story

NDERIM PËR NJË ATDHETAR E PROFESIONIST TË NJOHUR

Një vit më parë, u nda nga jeta Agr.Tomson Nishani: NDERIM PËR NJË ATDHETAR E PROFESIONIST TË NJOHUR Nga: Prof.Murat Gecaj           publicist e studiues Një vit më parë, ...
Full story
image

HARRESA KURRË S`DO TË BIE MBI POETIN ALUSH CANAJ. AI DO TË JETË I PËRHERSHËM

Në 44-vjetorin e vrasjes nga UDB-ja e poetit dhe  atdhetarit Alush Canaj Natën e 14 shkurtit 1972 pasi kishte dalë nga një qeli burgu i dërmuar ...
Full story

E PANJOHURA, NËNA DHE UNË (Juda) QË E KALLËZOVA ... NË GUSHT

                                              Më ka mbetur e patretur një habi. Në një çast, që kurrë s’do t’ia hap dot flegrat për ...
Full story
image

ZONA ME GJELBËRIM TË PËRHERSHËM

ZONA ME GJELBËRIM TË PËRHERSHËM***                                         (ESE)                                PIRRO LOLI      Për M. Prustin koha ndahet në kohë të shkrimtarit dhe të veprës letrare. Çelësi i artë i ...
Full story
image

NJE THIRRJE PROTESUESE ME PESHEN E BETIMIT DHE DASHURISE

Përsiatje  letrare NJE THIRRJE PROTESUESE  ME  PESHEN  E  BETIMIT  DHE  DASHURISE   Maxhun  OSMANAJ (Profili krijues –letrar si  letërnjoftim) Donika  Dabishevci (198o),poete,studiuese e letërsisë  dhe kritike letrare,herët  trokiti guximshëm në  ...
Full story

Pas njëzet vjetësh

   Pas njëzet vjetësh Dhe po s’qesh më, pas njëzet vjetësh, Do dua prapë të të takoj E në kuzhinë, (zakon poetësh), Në sytë e tu thellë të ngulmoj. S’ka gjë ...
Full story

SYRI I KEQ

Tregim nga Qazim D. Shehu    SYRI I KEQ Ajo hapi derën dhe para meje u shfaq një vajzë e gjatë .Hutimi që ndjeva atë çast duke më ...
Full story
image

AROMË VARGJESH

AROMË VARGJESHNëse s'ju pëlqen aroma e plehut në arë,ju lutem mos i lexoni kurrë vargjet e mia,s'është faji im por i muzës që m'vjen pas,shpesh ...
Full story

Gabimi

  U kthye anash, mbështeti kokën mbi pëllëmbën e djathtë, futi gishtin e vogël të dorës tjetër mes leshrave të saj. Në dritën e pakët të ...
Full story

Jetojme online

  Faruk Myrtaj Jetojme On Line Vangjush Zikon e kam ketu, ne Canada, por e kam takuar veç nje here te vetme fare! Veç ate dite e takova ...
Full story

Fati nëpëmjet një lapsi të mprehtë

Fati  nëpëmjet një lapsi të mprehtë   Pa fjetur s’ mund të shikosh ëndrra! Na thotë shkrimtari Murat Aliaj. Aforizma të tilla të bejnë të  lëvizësh vendit.  Klubi Khajam ...
Full story
image

Vilmos Aba-Novák

Vilmos Aba-Novák (Budapest, 15 mars, 1894 - Budapest, 29 shtator, 1942) ishte një piktor hungarez dhe gdhendës. Qe  nxënës  i Carol i Ferenczy  dhe i Viktor ...
Full story
image

ALBUMI I BIENALES NË KINË

    Sot arriti me postë Albumi i Bienales së Kinës. Një  botim tepër serioz, tejet estetik, si dhe tejet  lluksoz. Pjesëmarrësve të përfshirë në Albumin kualitativ e ...
Full story
image

Macja pa familje

Macja pa familje Ne ikem natyrisht,Te shqetesuarNe ikemPer te shpetuar. Duke lene pasFantazmat,Dhe hijet e vdekjesE te urise. Ato silleshin si hijena,Rrugicave tona,Kercisnin dhembet,Si demonat! Ne ikem te hutuar,Trofe ...
Full story
image

LETRA E KRYETARIT TË SEATTLE

LETRA E KRYETARIT TË SEATTLE   Kryetari i Seattle ishte njeri nga të fundmit e rregullit moral Paleolitik. Aty nga viti 1852,  Qeveria e Shteteve të Bashkuara kërkoi ...
Full story

CIGARJA E DJEGUR

Tregim                                         CIGARJA E DJEGUR   Im vëlla, i madhi, ishte kujtesë e gjallë. I kishte ngjarë babait në këtë pikë, saqë nuk kishe ç’të shtoje. Edhe im atë, kur niste ...
Full story

PAPAGALLI MË THOTË

    BOTË VIRTUALE   U mësuam botën ta hetojmë pa e prekur, mikun ta bëjmë mik pa i dhënë dorën, i buzëqeshim miqësisë siç i buzëqeshim pasqyrës, luleve u shijojmë ngjyrën aromën ua ka thithur ...
Full story
image

Epigrami tipik i Iliaz Bobajt

Epigrami tipik i Iljaz Bobajt   Dr Fatmir Terziu   Në vend të hyrjes   Kohët e fundit më kanë rënë në dorë disa epigrame poetike. Autori i tyre, krijuesi shqiptar, ...
Full story
image

Heshtja në tekstet shkollore për poezinë meritore të Sulkuqit

Heshtja në tekstet shkollore për poezinë meritore të Sulkuqit Dr Fatmir Terziu   Anna Andreyevna Gorenko (Ana Ahmatova), është padyshim një nga poetet më në zë të letërsisë ...
Full story
image

POETI I KOHËS DRAMATIKE

Shkruan: Ahmet Selmani         a) Metafora e qiellit   Duke u nisur nga titulli i librit poetik “Copa ime e qiellit” të autorit Xhevdet Bajra, fare lehtë zbresim në ...
Full story

Zhigolò

Zhigolò  Ishe i njomë, kur more detin, Flokë si gruri, sy të zi. Zbrite si me drojë tragetin, Nata e zezë ngjante lubi.   Sesi u bëre zhigolò, Trupi e shpirti yt ...
Full story

KËTIJ NUK MUND T’I THUHET “NJERI”

Vullnet Mato   KËTIJ NUK MUND T’I THUHET “NJERI”   Ai klith e qesh me tonalitet të fortë, në tryeza lokali, a ndenjëse urbani, ku ka shtatzëna që s’durojnë dot, t’u zërë ...
Full story

" NË EMËR TË DASHURISË "

SOTIR ATHANASI( tregim për Shën Valentinin ) Buqeta me lule qëndronte ende mbi tavolinë. Atë nuk e meritoi as tregimi I fundit që bënte fjalë për ...
Full story
image

KRUSHQIT NUK BËJNË PAQË…

KRUSHQIT NUK BËJNË PAQË… Lam Kukunja iku përsëri. Këtë herë i prishur në fytyrë, i vrarë dhe i heshtur. Dilo Jagodina, xhaxhai im, i vuri llozin ...
Full story
image

KOHA KA “KOHEN” E SAJ, AJO DUHET DOKUMENTUAR

KOHA KA “KOHEN” E SAJ, AJO DUHET DOKUMENTUAR Dr Fatmir Terziu       Kanë kaluar mëse 17 vjet që nga dita kur një ekip i Televizionit “Dardan” vizitoi ...
Full story
image

Remembering my short film Windy Corner

Remembering my short film Windy Corner Fatmir Terziu  (The film is in British Council)  My inspiration for my short film Windy Corner came from the Great Storm in ...
Full story

Folk-muzika shqiptare, identitet i pavdekshëm shqiptar

Folk-muzika shqiptare, identitet i pavdekshëm shqiptar ... përtej mesazhit të Orwellit... Dr Fatmir Terziu   Viti 1984 është vetëm një kujtim, por mbërthimi i fjalëve të romanit të George ...
Full story
image

TE DASHURAT E MIA

    TE DASHURAT E MIA Sot Lexova Dhe rilexova Homerin (Iliadën, Odisenë) Koka m’u mbush me imazhe heronjsh Greko-trojanë,  Fytyra, Gjoksi M’u cirkos Me gjak ...
Full story

Ambasadori Grejçevci takon talentin shqiptar të futbollit

Ambasadori Grejçevci takon talentin shqiptar të futbollit   Ambasadori i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Republikës së Kosovës në Mbretëri të Bashkuar, Lirim Grejçevci mirëpriti këto ditë në ...
Full story

Atdheu i mbartur në këngë… ose Atdheu i shpëtuar.

Atdheu i mbartur në këngë… ose Atdheu i shpëtuar. Përsiatje mbi librin “Rapsodi të një poeme arbëreshë” Nga Timo Mërkuri. 1-Mbi librin “Rapsodi e një poeme arbëreshe” , ...
Full story
image

"Rapsodi të një poeme arbëreshe"

Shtëpia Botuese "Milosao" hodhi në qarkullim përmbledhjen "Rapsodi të një poeme arbëreshe" të mbledhur nga i madhi Jeronim de Rada dhe të përshtatur në shqipen ...
Full story
image

MBI POEZINË BASHKËKOHORE TË ARBËRESHËVE TË ITALISË

    Veprat që u krijuan dhe rrafshi i lartë artistik që mbërritën në to disa nga shkrimtarët arbëreshë të shekullit XIX, sidomos J. De Rada, F. ...
Full story

Lamtumirë prej botës shpërndarë

Ilir Levonja     Lamtumirë prej botës shpërndarë   A ishte dominante në shtyp intervista e Nexhmije Hoxhës? Kjo është çështja në botën virtuale shqiptare. Dhe ka një lloj ngutje, ...
Full story
image

A jemi eksperiment i reformes ne arsim?

Tema:A jemi eksperiment i reformes ne arsim? Arsimimi është pjesa më e rëndësishme e njeriut, ku mund të formohemi si moralisht ashtu edhe profesionalisht. Për ...
Full story
image

FATKEQËSI NGA SUZI

Tregim nga: Aleko Likaj Isha në korridor kur ra zilja e parë e telefonit. Ndërsa shkova e ngrita dorezën, sinjali nga ana tjetër e telit u ...
Full story

ART I PËRÇATUR

  E pati bërë mendjen top që do të bënte diçka të veçantë. Krejt të veçantë. E veçanta, e befta, e rralla mbahej mend. Një vepër ...
Full story

SKLLEVËRIT E MIJËVJEÇARIT TË TRETË

        Kush tha se ka vdekur përgjithmonë skllavëria, me agimin e Lirisë së Njeriut në Konventë?... Ajo rron dhe do të vazhdojë në vite mijëra, derisa ka skllevër të ...
Full story
image

PROJEKT për bashkim kombëtar

      Kёto ditё nё botim tё SMS, e shtypur në “Mileniumi i Ri” në Tiranë, doli  nё dritë libri mё i  ri i Skёnder Sadri ...
Full story

Namik Selmani, krijuesi me sharm të veçantë estetik dhe stilistikë emocionale

Kur dikush mbush moshën e pensionit, bashkë me kujtimet e punëve të kryera dhe angazhimeve që e kanë shoqëruar gjatë kohës aktive të punëve, detyrave ...
Full story

Më gjeni një "rrobë" për shpirtin

Më gjeni një "rrobë"  për shpirtin          (cikël me poezi) Nga Përparim   Hysi Më gjeni një "rrobë" për shpirtin Më gjeni një "rrobë" për shpirtin Se shpirtin e kam  me ...
Full story
image

Teknologjia po perparon,

Tema: Teknologjia po pėrparon, dhe tė rinjtė Shqiptarė akoma e kanė mendjen tek facebook-u? Teknologjia, tashmė ėshtė njė pjesė e pandarė e jetės sonė, e cila ...
Full story

SKAVICA ËSHTË FJALË E DIBRANËVE JO E POLITIKANËVE

SKAVICA ËSHTË FJALË E DIBRANËVE JO E POLITIKANËVE Skavica është vënë në gojën e politikanëve si dhëmb i tridhjetë e shtatë. Lakohet në të gjitha rasat, ...
Full story
image

TRIOJA VLONJATE

TRIOJA VLONJATE Nga Luan Çipi       Yje të zbritur nga qielli, Meli, Kosta dhe Reshati, Në pamje si lule prilli  Nga fytyra dhe nga shtati.   Rrotullohet qafë e flokë, Beli  seç  vërtitet rreth, Dridhet ...
Full story
image

“Kurora e Ballkanit” i shkrimtarit Vangjus Saro

Përshëndetje, i nderuar lexues këto ditë, është publikuar në Amazon.com romani humoristik “Kurora e Ballkanit” i shkrimtarit Vangjus Saro. Individualisht, libri mund të porositet online, duke ...
Full story
image

Open Book Toronto’s Profile of Majlinda Bashllari

      Open Book Toronto recently interviewed Majlinda Bashllari as part of their “Poets in Profile” series. The article for this interview begins with a description of Majlinda’s poetry collection entitled Love is ...
Full story

Vështrim mbi romanin Krastakraus të Bilal Xhaferrit

          Prof.dr. Resmi osmani                                              Sprovë                         Vështrim mbi romanin  Krastakraus të  Bilal Xhaferrit               Bilal Xhaferri, “Nderi I Kombit”, (1935-1986), vitin e shkuar pati ...
Full story

TË NGJASHMIT

    “Shpirt, jam penduar që të braktisa. Më tako para se të vras veten...” Mesazhi qe nisur ndërkohë që isha në gjumë dhe, për herë të parë, ...
Full story

EMRI JOT…

EMRI JOT… QAZIM SHEHU Si bari e thirr vesën, Lulja mëngjesin,si Sytë e vashës parajsën, udhëtari trastën, shkrepi ujëvarën, djegia shkrumbin, paqja pëllumbin, e thirra emrin tënd, pranë meje të bënte vend, ta shtynte vetminë të dy ...
Full story

“Gungzhaukruz”

“Gungzhaukruz” Nga Fatmir Terziu     Mbi tryezën e drunjtë, që lëkundej nga të katër anët, u zbraz çanta e tij e meshintë. Njeriu me uniformën e doganierit shoqërohej ...
Full story
image

”Rrokje në kryq”

 Pirro Loli Eva nuk ma merrte për keq kur i thosha: “Ik, se dua të qëndroj vetëm”. Qëllonte që edhe nuk bindej, “Do ta pimë kafen ...
Full story

Tinguj mbi tastjerë

Tinguj mbi tastjerë     A të kujtohen   Ditët e vjeshtës që hanin vetveten ? Gjethet e plepave skuqur e zverdhur, Si dridheshin tërë frikë?   A të kujtohen Mëngjeset që i përkëdhelnin ...
Full story
image

GËNJESHTAR DHE INTRIGANT I PASUKSESHËM, TË NDIHTË ZOTI!

GËNJESHTAR DHE INTRIGANT I PASUKSESHËM, TË NDIHTË ZOTI! Mbi brengat historike të Skifter Këlliçit   Ia kam lexuar edhe më parë atë që sapo ka ripublikuar në “Fjala ...
Full story
image

Edhe një herë mbi plagjiaturat e tij në dramën “Dy krisma në Paris”, mbështetur në motivet e romanit “Atentat në Paris”

PELLUMB KULLA KEMBENGUL TE MBETET PLAGJIATOR    Edhe  një herë mbi  plagjiaturat  e tij në dramën “Dy krisma në Paris”, mbështetur në motivet e romanit “Atentat ...
Full story

“Dy krisma në Paris”, apo ““Dy krisma në panik”

“Dy krisma në Paris”, apo ““Dy krisma në panik” Fatmir Terziu “Dy krisma në Paris”, një vepër e vënë në skenë nga mjeshtri Pëllumb Kulla, gjithnjë ka ...
Full story
image

Pse ne Parlamentin shqiptar flitet “lare e pa lare”?

Pse ne Parlamentin shqiptar flitet “lare e pa lare”?   Eshte nje pyetje e cila eshte konsumuar me shumeti nga njerzit e zakonshem gjate ketyre dy dekadave ...
Full story
image

MJEKESIA ESHTE SHKENCE APO ART

  Përgatitur nga: Prof.Dr. Andrea GUDHA   Hipokrati: “Mjekësia është shkencë dhe Art” Florence Nightigale : “Infermieristika është Arti më fin”     Auguste Komti i ka rreshtuar shkencat në këtë ...
Full story

ZBRAZËTITË SI BARASPESHA DHE SI THELLIM

                                                            Për “Ar dhe fosfor” të Romeo Çollakut           Për qartësi, kemi nevojë të përdorim terma të pranuar njëzëri. E, megjithatë, kjo qartësi është e pamjaftueshme vetëm me termat e pranuar njëzëri, sepse së ...
Full story
image

Qazim Sokoli, shqiptari i thjeshtë, por me zemër të madhe

Qazim Sokoli, shqiptari i thjeshtë, por me zemër të madhe Nga Fatmir Terziu   “Çfarë mundësie e mrekullueshme të flas me ju sonte. Jeni gazeta “Albanian News” ...
Full story

MIKPRITJE...JO HOTELE...HANE..

Ne Shqiperi ne kohen e perandorise Osmane nuk kishte Hotele. Kishte vetem Hane.Dhe mikpritje shqiptare...Ja cfare thote Eqerem bej Vlora ne kujtimet e tij :"Ne ...
Full story
image

Mendime të shkruara në skaj të vetvetes

Mendime të shkruara në skaj të vetvetes Ese nga Xhevair Lleshi   Zakonisht të papriturat e vitit, kur nuk ndodhin vijnë vetvetiu në dhjetor. Dhe mua kështu më ngjau ...
Full story
image

’’Po t’ua thoja reve’’

  Xhevahir Cirongu    (Vështrim rreth librit me titull ’’Po t’ua thoja reve’’, poezi të autores Fatbardha Lile) Nuk është von që të hedhësh në letër kujtimet e jetës. ...
Full story
image

KOMEDI ME SYNIME GJENERALIZIMI

    Premierë teatri në Gjakovë   KOMEDI ME SYNIME GJENERALIZIMI   Larry Shue: “Budallai”, komedi, premierë, regjia Zana Hoxha- Krasniqi. Përktheu nga anglishtja: Shkëlzen Berisha. Premiera u shfaq në sallën ...
Full story

NUK DUHET TË JETË E RREZIKSHME TË THUHET E VËRTETA!

                                               Nga Frank Shkreli   Bazuar në deklaratat e tija të shpeshta mbi lirinë e fjalës, duket se Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry e ka në ...
Full story

Turpi

    Fshati zhytej në terrin e mbrëmjes. Sendet, lyer me gri të thellë alumini, dukeshin të mugëta, zhurmat kulmonin aty-këtu me të lehura qensh, pëllitjet e ...
Full story

“LETËR DËRGUAR KADARESE

I NDERUAR, ZOTËRIA JUAJ, KADARE,                                           ...
Full story
image

KURTHET E ANTIKRITIKËS

KURTHET E ANTIKRITIKËS Shkruan: Ahmet Selmani Çështja e librit në përgjithësi sot është bërë një shqetësim tepër serioz, për shkak se, pas botimit të tij, assesi nuk ...
Full story

70- VJETORI I RËNIES HEROIKE TË MEFAILIT VOGËL

  Nga BAJRAM ÇELIKU - BALI          Për ta shkruajtur këtë tekst, më nxiti një këngë e thurur nga një rapsod nga fshati Zajaz i Kërçovës, me ...
Full story

Donovan’s Devils

Donovan’s Devils Nga Albert Lulushi Libri Donovan’s Devils (amazon.com) është histori e pararendëses pak të njohur të Forcave të sotme Speciale amerikane, OSS ose Zyrës së Shërbimeve Strategjike ...
Full story

Libri, i publikuar këto ditë nga Amazon, vizaton me humor botën e sotme të letrave, duke përqeshur provincializmin dhe grafomaninë

    Libri, i publikuar këto ditë nga Amazon, vizaton me humor botën e sotme të letrave, duke përqeshur provincializmin dhe grafomaninë   …Në Tiranë, krejt papritur e ...
Full story

Një kafe shqeto...

Një kafe shqeto...                     Tregim me "tri pamje" Nga  Përparim  Hysi Sulltani kish  thirrur qeveritarët e tij dhe, siç e kish bërë zakon, urdhëroi që t'u shërbenin me ...
Full story

"JA YLLI DHE SHKËLQIMI I TIJ JA DHE HUMBËTIRA DHE ERRËSIRA E SAJ "

SOTIR ATHANASI ( Pesë vjet më vonë për. . .VOTUESIN E FUNDIT ) Ato çaste kujtoi gomën e shpëtimit që prindi i fëmijësia hodhi tjetrit të rrezikuar ...
Full story
image

NJË ZAMBAK DIBRE NË ATHINË

NJË ZAMBAK DIBRE NË ATHINË Në kujtim të Luan Matit, dentistit të qeshur, djalë Dibre në mërgim... Sa herë kthehem nga vendlindja, nga trojet e mija që ...
Full story
image

DR. AGIM LEKA

                                                    Nga Frank Shkreli Ditët e fundit lexova në gazetën Dielli të Organizatës Vatra një letër që doktori i njohur për aktivitetin e tij prej më ...
Full story
image

Via Pracchiuso, 73

Via Pracchiuso, 73 Nga Gentur Lleshi (pjesë nga libri «Ëndrra e vdekjes sime», bot. III, 2014)   Udine. Një qytet i shtrirë e i gjatë. Udine Nord dhe Udine ...
Full story

Çështja e heqjes së shtetësisë Britanike

Çështja e heqjes së shtetësisë Britanike Avokati Naim Hasani Duncan Lewis Solicitors     Çështja e heqjes së shtetësisë Britanike është vendosur nga Gjykata e Apelit në Londër më ...
Full story
image

NJË FUNDVERE E TRISHTË

                  Mesi i gushtit i vitit 1997 pati edhe një ngjarje të pazakontë atë verë në plazhin tonë të ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1