Fatmir Terziu

image

Ëndërrat tona nën qershi…

Ëndërrat tona nën qershi… (Kliko te shohesh filmin)    Dr Fatmir Terziu   Përpara nesh gjithnjë është ngritur një mal. Një mal shkëmbor me të cilin kemi ngurtësuar veten. Me
Full story

“Ti nuk di ç’është dashuria” e Abas Veizit

Fjalë të kursyera për jetë e autorë... “Ti nuk di ç’është dashuria” e Abas Veizit Faruk Myrtaj Letërsitë kthehen në domosdo leximi, në investime afatgjata autorësh, të mënjanuar, ...
Full story
image

A duhen ndriçuar “rrugë të reja” në krijimtarinë shqiptare?

A duhen ndriçuar “rrugë të reja” në krijimtarinë shqiptare? Dr Fatmir Terziu   Rugët në të cilat kalon sot krijimtaria shqiptare kanë lënë mjaft diskutime. Diskutime që ...
Full story
image

Gëzuar, Atdheu im i shtrenjtë, Gëzuar!

                  Gëzuar, Atdheu im i shtrenjtë, Gëzuar! Nga Fatmir Terziu   Qafëzoj kokrizëzën tënde të vetmuar, ajri im i udhëve të mia, tërë psherëtimëzën mallndjehëse mbi trupin tim, t’a ...
Full story

NJË URIM PËR NJË FILLIM TË RI, NË VITIN E RI

           NJË URIM PËR NJË FILLIM TË RI, NË VITIN E RI                                      Nga Frank Shkreli Ja po afrohet Viti i Ri.  Një Vit i Ri, një ...
Full story
image

DYMIJË E SHTATËMBËDHJETA QOFTË LULE DHE MJALTË!

TUNGJATJETA NGA BUZËDETI VLONJAT! DYMIJË E SHTATËMBËDHJETA QOFTË LULE DHE MJALTË!   Uroj një vit të ri të mbarë për njerëzit e mi, për miqtë e mi, për të ...
Full story

-Në vend të një kartoline urimi në këto ditë të kapercimit vjetor nga 2016-ta, në Vjetin e Ri 2017-

ÇIFTI NGA BARCELONA -Në vend të një kartoline urimi në këto ditë të kapercimit vjetor nga 2016-ta, në Vjetin e Ri 2017- Nga Zeqir Lushaj, Tr, Albani Po vjen ...
Full story
image

SHPËRBLIMI

  SHPËRBLIMI     Mbolla Qershinë. Pas dy, tre, katër, Pesë, gjashtë ditësh, Ti i kërkon korra të kuqe qershisë. Nga mospjekja, skuqja qershia ul kokën,  Qoftë prej meje qoftë prej vetë pemëtarisë   Kalon janari ...
Full story
image

Spekter pasuror, divers atributesh

Shoqata “Shqipëria”,  dega Vlorë             Xhiliola Lamaj   Shoqata “Shqipëria”,  dega  Vlorë, ka ditur të shpalosë vlera historike, artistike, sociale dhe humanitare, ka ditur të spikasë dhe të ...
Full story

Fishta përtej leximit nga “e ftohta” e shkrimeve

Fishta përtej leximit nga “e ftohta” e shkrimeve Dr Fatmir Terziu     Fishta është aq filozofik, aq poetik, aq shqiptar, sa është sharë në tre “derivat-variantet” pa e ...
Full story

76 VJET PA POETIN KOMBETAR

Autorë: Danil GAZULLI dhe Fritz RADOVANI     Në çdo fushë ku veproi At Fishta, tregoi se ishte gjeniu i pakrahasueshëm, prandaj edhe mundi t’u dilte mbanë ...
Full story
image

MIRËMËNGJESI TIRANË!

Tahir Bezhani:                                         MIRËMËNGJESI   TIRANË!                              Natën këtu e kam bërë                            Erdha nga Gjakovë                              Vonë                            Sot nga sheshi Skënderbe                           Shikimin lartësive e hodha                           Dajtit ia puthë ...
Full story

A e meritojmë varfërinë!?

( Sipas optikës së Thomas Sowellit ) Duke kërkuar albanica në botimet amerikane Dr. Andon Dede, Nju York   Si zor të ketë njeri që, sapo vetëdijësohet për statusin ...
Full story

NËSE

NËSE Nga Sherif Bllaca   Në mëngjes nëse lind dielli Gëzohu për ditë të mirë Nëse nata është e kthjellët Përqafoje dashurinë Nëse e do jetën si unë Mendohu mirë Nëse i dëgjon fjalët ...
Full story
image

DRAMA E NDËRDIES

  DRAMA E NDËRDIES   “Më të dashur nuk të pa kush, më të dashur kush nuk të di?!... Për ku je nisur K,? Për ku u nisur Ti?” Këto janë vargjet ...
Full story

PO(G)RADECI

Në pervjetorin e lindjes   PO(G)RADECI Nga: Zeqir Lushaj                                           ...
Full story

Është për të qeshur...

Është për të qeshur...       Vërtet që është për të qeshur. Jetojmë që prej shtatë vitesh në emigracion. Erdhëm familjarisht. Në fillim babai. Ai gjeti punë në ...
Full story
image

TELEFONATAT

ILIAZ BOBAJ   TELEFONATAT -tregim satirik     Zumë vendet tona në autobuzin e mbrëmjes. Qyteti ku do të shkoja ishte rreth njëqind kilometra larg. Zakonisht, në atë orë, pothuajse të ...
Full story

U rrallua krifa jote

QAZIM SHEHU ++++   U rrallua krifa jote, kalë, Me  vite të ikura në vrapime, Mbi bar i rrafshon rrënjë e dhëmballë Nëpër  gjuhë ngecin fije bari të rimtë.  Ku vajti hapi jot ...
Full story

PËRMENDORET E PANGRITURA TË MASAKRAVE SERBE NË DUMRE DHE SULOVË

Kujtese historike Historitë e masakrave ndaj shqiptarëve në fillim të shekullit të kaluar janë ende të paharruara. Aq të pashoqe ishin këto sa nuk mbetën pa ...
Full story

Një ditë pas KRISHTLINDJES

Një ditë pas KRSHTLINDJES                     (triptik) Nga  Përparim   Hysi Një ditë, pas Krishtlindjes,  u nisa nga Tirana për në Fier. Ora  6 e mëngjesit më zuri në klub ...
Full story
image

KËNGA MË E DLIRË

KËNGA  MË  E DLIRË    U rrita mes zogjsh nëpër pyje Së bashku në shkurre e livadhe. Zgjova agun herët, çela yje, Bashkë me ta në sinfoninë e madhe. Vërshëlleva melodi gazmore, Lulet me ...
Full story
image

POETËT VDESIN TË RIJ

REXHEP SHAHU POETËT VDESIN TË RIJ   (Parathënie e Antologjisë me titull Puthje mbi Bosfor, me 101 poetë turq, botim i Shtëpisë Botuese Klubi i Poezisë, Tiranë, shqipëruar ...
Full story
image

MJAFTON

      MJAFTON   Zoti Jezus ! Mund të bisedohet me Zotin: Në rrugë? Në pyll, Apo në diell Në breshër apo në shi, Nën qiell të kaltër apo në erë?   Me Zotin, Perëndinë, Bisedohet kudo Jo vetëm ...
Full story

Realiteti i prejardhjes së arbnorëve nga ilirët

Realiteti i prejardhjes së arbnorëve nga ilirët     Nga Gjon Keka*      Lashtëisa e shqiptarëve ka qenë një nga teoritë më të trajtuara nga studiues ,shkencëtar dhe autor të ...
Full story

E putha në mollza një të çmendur…

E putha në mollza një të çmendur…     Me përshëndeti i pari, dhe në sytë e tij lexova pellgje derti. I shtrëngova dorën. Gishtat e ashpër, më mbushën pëllëmbën me ndjenjë. I ...
Full story

Hartimi për Vitin e Ri

  Hartimi për Vitin e Ri   Tregim humoristik   Në prag të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, gjithnjë më vjen në mendje kjo histori e pabujë dhe e çuditshme ...
Full story

BURRAT EMËRMDHENJ

BURRAT EMËRMDHENJ Nga Luan Çipi   Në ëndërr, me Qeverim Kushtën mbrëmë, Bisedova, u çmalla shumë e si rrallë herë,  Ishim të rinj, shëtisnim qytetit më këmbë, Flisnim me zë të ...
Full story

Bojaxhinjtë

Bojaxhinjtë Tregim Nga Bashkim Saliasi   Në kamping nuk na rrihej, derisa të vinte ora dhe shkuam disa minuta më përpara. Plaku erdhi nga Patra dhe ishte në qejf. Na ...
Full story
image

KOKA PA KOKË

  FASLLI  HALITI     KOKA PA KOKË             Një arkeologu          Ai kafkat I zbulon Edhe në fund të dheut Po të jenë ato poshtë nё thellёsi, Në fund të ...
Full story
image

“Albawings” fluturon me Pitkinin

“Albawings” fluturon me Pitkinin Fatmir Terziu   Kryetari i aviacionit të Kardifit, Bruce Dickinson ka dorëzuar personalisht avionin e fundit, për flotën Albawings në Shqipëri për t’u bashkuar ...
Full story
image

Njeriu që s’do me pa!

Njeriu që s’do me pa! Nga Reis Mirdita Jo vetëm që s’do me pa por as nuk donë të dëgjoj. Dëgjon po i këndet se i duket ...
Full story
image

BARDHYL MALIQI PREZANTOHET NGA LIDHJA E SHKRIMTARËVE GREKË DHE BOTUESIT ARISTARETI SI POETI UNIVERSAL I FJALËS SË LIRË

Marilena Vasili BARDHYL MALIQI PREZANTOHET NGA LIDHJA E SHKRIMTARËVE GREKË DHE BOTUESIT ARISTARETI SI POETI UNIVERSAL I FJALËS SË LIRË Reportazh Një pritje e ngrohtë i rezervohet poetit ...
Full story
image

POET I JASHTËZAKONSHËM I SHQIPËRISË FQINJE-QË NDERON POEZINË DHE VENDIN E VET.

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΠΟΙΗΤΗΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΟΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ- ΠΟΥ ΤΙΜΑ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ     “Η αυτοκρατορία των πουλιών΄΄ ποίηση εκδ. Αρισταρέτη Αθήνα 2016 του Bardhgl Maligi..   Εξαιρετικός ...
Full story

Ushtarët shqiptarë dhe polakë bashkohen me Forcat Irlandeze tw Mbrojtjes

Ushtarët shqiptarë dhe polakë bashkohen me Forcat Irlandeze të Mbrojtjes   Një shoqëri gjithnjë e më shumë-etnike është forca e fundit e rekrutëve për t'u bashkuar ...
Full story

QEPJA E ATDHEUT NGA STRUKE NË GUNË TË ZEZË

KALOSH ÇELIKU QEPJA E ATDHEUT NGA STRUKE NË GUNË TË ZEZË   (Shkupi)   Imzot, Shkupi historik i shqiptarëve antik Jo, s’ka mëkate. Faj ka Dudumi “kuqezi”, “Shehit”, që pi gji Njerke si ...
Full story

Kartolinë

Dy poezi nga Fatmir Terziu Në këtë sezon festash të fundvitit, natyrisht urimi i pështjellë me astarin e mallit, dashurisë, dhembjes, pështillet tradicionalisht mes fjalëve dhe ...
Full story

KRISHTLINDJE TE GEZUARA

KRISHTLINDJE TE GEZUARA Era e ftohtë fishkëllen e tkurret mbi tokën me drita të arta,fletëzat e ngricës ngurtësojnë pëshpëritjet e frymës në acar,krishtlindjet ngrohin atmosferën me ...
Full story
image

Babai meskin dhe fëmijët shtriga fytmëdhenj

Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta (XII) Babai meskin dhe fëmijët shtriga fytmëdhenj Nga Reis Mirdita Është përmendur edhe më parë se shtrigat janë njerëz, nganjëherë të ...
Full story
image

STADI: “XHA GORJO”

SOTIR ATHANASI         STADI:  “XHA GORJO”             ( Triptik plus një )                     ☆          Gruan e moshuar, sapo mbërrijti në spital nga azili e shpunë menjëherë në Reanimacion. ...
Full story
image

Pse jam dhe mbështes plotësisht Agron Tufën

Pse jam dhe mbështes plotësisht Agron Tufën Dr Fatmir Terziu   Kohët e fundit lajmi se Instituti i Studimeve për  Krimet dhe Pasojat e Komunizmit  pas një marrëveshjeje ...
Full story
image

E djeshmja e thau lotin e hidhur

Poezi nga Xhevahir Cirongu   Aleppo, Aleppo me vargun thërras   E çuditshme qenka kjo botë tinxare Vrapon si një e çmendur nëpër Aleppo, Meteorët egërsisht ranë mbi pallate Ah, edhe fëmijët ...
Full story
image

Në 5-vjetorin e ndarjes nga jeta

Në 5-vjetorin e ndarjes nga jeta: ADRIATIK KALLULLI; NDËRIM E KUJTIM I NJË KOLEGU DHE MIKU TË MIRË… Nga: Prof. Murat Gecaj         publicist e studiues Dje, më 20 ...
Full story

NË BROFJEN E NJË SHPENDI

NË BROFJEN E NJË SHPENDI QAZIM SHEHU Në brofjen e lehtë të shpendit, Jeta sheh dridhjen e saj Kur ik prej gazmendit Të fluturojë mbi majë.   Ik ai shpend  ajrit  Dhe lë ...
Full story
image

LËRENI QIELLIN REHAT

LULET E MUZËSNuk është vetëm tufë lulesh muza poetike,as fjalë dashurie që thuren nëpër ëndra,përtej muzës ka dhe klithma dhimbje,që duan pak muzë t'ju ngjallet ...
Full story
image

PESHA E MALLIT PËR VENDLINDJEN ....

Vështrim libri   Nga: Tahir Bezhani   (Zeqir Lushaj: ”Duhama e Valbonës”, poezi, 2016)     Zeqir Lushaj, është njëri ndër poetët më karakteristikë të Tropojës, mbase i gjithë Malësisë së Gjakovës, ...
Full story

KURTHI I ZEMERIMIT

Nga Fiqri  Shahinllari                                               ...
Full story

Duke “rrëmuar” astarin e bardhë të Dr Armor Dinos

Duke “rrëmuar” astarin e bardhë të Dr Armor Dinos Dr Fatmir Terziu   Shpeshherë jemi mësuar të “rrëmojmë” në astarin e jetës për të parë ADN-të e karakterit ...
Full story

Drakaena

Drakaena Tregim nga Fatmir Terziu   Gërmimet vazhduan gjatë. Ata që kishin ardhur si gjeologë për mineralin e Manganit në atë zonë, mistershëm uleshin netëve të gjata nëpër ...
Full story

HEJ, TI ZOG I VETMISË!

HEJ, TI ZOG I VETMISË!   Zogut krahëprerë I thanë:  Aty rri, kuçur, pas hekurave, Mbyllur në kafaz Me drynin e zi  Qenroje,  Në porta kështjellash të qëmotshme.   Ndryshku i hekurave,  Tyl fytyrëmeitosje shpërfaqur. Hapësirat ngushtaqe,  Rreze ...
Full story

" E shpejta si era"

" E shpejta si era"  *      Kushtuar "Mjeshtres së parë  Sportit, për femra", SOFIE MEÇOS Nga  Përparim Hysi Së pari, ky shkrim i  shkruar nga unë enkas ...
Full story
image

DHURATA IME PËR KRISHTLINDJE

DHURATA IME PËR KRISHTLINDJE Tregim Nga Pierre-Pandeli Simsia Më quajnë Benxhëmin (Benjamin) por shkurt më thërrasin, Ben.  Motra ime, Agi, është tre vjetë më e madhe se unë. Jam 14 ...
Full story

'Nuk ka ves më të ndyrë se sa mosmirënjohja''

'Nuk ka ves më të ndyrë se sa mosmirënjohja'' Petro LuarasiKontribut për njohjen dhe vlerësimin e familjes Qiriazi Historia e popullit shqiptar përmban me shumicë visare që ...
Full story
image

“DASHURIA ÇEL NË PRILL”

DRITA LUSHI: “DASHURIA ÇEL NË PRILL” DHE LULËZON GJITHË VITIN… Nga: Prof.Murat Gecaj        publicist e studiues 1. Nuk është rasti i parë, që po shkruaj për një krijuese, ...
Full story
image

NJË VARR – DASHURI PA MBARUAR

Kjo poemë i kushtohet babait tim. Me la fare të vogël, aq sa nuk më mbeti asnjë përfytyrim visual. E njoha nga bisedat e gjata ...
Full story
image

Vëllim poetik i një thesari letrar Me vlerë të çmuar për kulturën tonë letrare...

Kulturë   Në vëllimin me titullin’’ Gjuha e truallit tonë’’ të poetëve  tonë lexuesi gjen veçantinë, veti  dalluese e poetizuar e autorëve të një shkallmimi të ...
Full story

"Dritë-hijet" e një diplomati" të Agron Alibalit

"Pirueta" të një diplomati"      "Dritë-hijet" e një diplomati" të Agron Alibalit             ( ese) Nga  Përparim  Hysi Me ftesë të botuesit Mehmet Gëzhilli, ditën e premte, më 16 ...
Full story

KUJTOJ GJIROKASTRËN

KUJTOJ GJIROKASTRËN (gazmore) Nga Luan Çipi    “Ti gjithnjë na flet për Vlorën Si s’the njëherë, Gjirokastër”, Më qortoi dhe tundi dorën, Shoku im, vlonjat i pastër.   “Vërtet në Vlorë hape sytë, Vitet shtyve ...
Full story

LOJË ME BUKUREZËN

LOJË ME BUKUREZËN   Në oborrin e fëmijërisë, Fluturoj flutur pas valles së një bukurezeje, Fap-fup, fap- fup syllambyltas luaj me të Ajo, me përdredhkëza dritëzimesh, pagjumësinë përzë.   Florizohen bredhërimat, Dritëzohen pëllëmbët, Argjendohen ...
Full story
image

TËRNDAFILA BORE

  TËRNDAFILA BORE  (CIKEL POETIK) Nga Pirro Loli CILA JAM UNE   Mos prisni të ngre sytë lart t’u tregoi qiellin Jam vetëm një shërbëtore një laps në dorën e Zotit një re e bardhë ...
Full story

Letër e Prof.dr. Eshref Ymerit, drejtuar Prof. Luftulla Peza

  I dashur Profesor Luftullai, Në faqen e internetit, lexova me shumë interes letrën që i keni dërguar ambasadores së Bashkimit Evropian në Tiranë, zonjës Romana ...
Full story

Kur “miu” të bën “Ai”

Kur “miu” të bën “Ai” Dr Fatmir Terziu   Ai është mjaft larg në rrugë gjeografike. Në rrugë tokësore dhe detare mbetet pak a shumë distancues i pashmangshëm. ...
Full story
image

ALEPPO, O LOT I GJAKOSUR NË SYTË E NËNAVE TË BOTËS!

ALEPPO, O LOT I GJAKOSUR NË SYTË E NËNAVE TË BOTËS! Refleksion Me çfarë të krahasoj ty Aleppo? ...Mbi ty ra nëma e një eklipsi tinëzar, që ...
Full story
image

Fjalor, për një fjalë të re, e kulturë më shumë

Fjalor, për një fjalë të re, e kulturë më shumë (Qerim Vrioni,: Fjalor i fotografisë, botime Vllamasi - Tiranë 2013)                                     ------------------  Nga Bajram Sefaj, Paris (France) Terma, ...
Full story

Miku i Shqiptarëve, ish Kongresisti Ben Gilman

            ISH KONGRESISTI BEN GILMAN NDËRROI JETË                                        Nga Frank Shkreli Ish Kongresisti amerikan i Partisë Republikane nga shteti i New Yorku-ut, Ben Gilman ndërroi jetë të ...
Full story
image

MBRËMJA E DASHURISË QË PUTHET VEÇ ME METAFORA

  MBRËMJA E DASHURISË QË PUTHET VEÇ ME METAFORA   (Mbrëmje të puthura”, vëllim poetik nga Agim Bajrami)    NGA PËLLUMB GORICA      Agim Bajrami është një ndër poetët me ...
Full story

Disa pyetje publike për qeverinë, si dhe për politikën e shoqërinë shqiptare në tërësi

Disa pyetje publike për qeverinë, si dhe për politikën e shoqërinë shqiptare në tërësi Nga Skënder S.KAPITI Edhe viti 2016 që po shkon ishte një vit ...
Full story

RRETH KUFIJVE DHE SEMANTIKËS SË BALADËS

RRETH KUFIJVE DHE SEMANTIKËS SË BALADËS BALADAT E LUMËS, HASIT, MALZIUT DHE FANIT, NJË KONTRIBUT I SHTUAR PËR KULTURËN KOMBËTARE Pas botimit në vitin 2005 të librit ...
Full story

MEMORJE

QAZIM SHEHU MEMORJE Memorja zbriti në stacion të autobuzit Pak më parë ishte e mbushur, Tani zbazet me zbritjen Në një udhë me pluhur. Dhe shkon të ngarkohet me kripën E një ...
Full story

Letër për një Zonjë

Letër  për një Zonjë     " Daullet bien për ata që kanë veshë"                      Populli   ( poezi) Nga Përparim Hysi Ç'qe stisur, mes  nesh, paska qenë "lojë" Një "lojë" përverse ...
Full story

Turma letrare “clique” me epitetin e çuditshëm dhe metaforën e çmendur

Turma letrare “clique” me epitetin e çuditshëm dhe metaforën e çmendur Dr Fatmir Terziu Esteti i famshëm francez, i viteve nëntëdhjetë, Marie Joseph Robert Anatole, Comte de ...
Full story

Konkurse dhe hitparade

Konkurse dhe hitparade           Ata ishin tre persona. Në një studio të thjeshtë, sajuar për këtë punë. Riprodhonin kasta, disketa, mbushnin me këngë usb e cfarë u ...
Full story

NË SHQIPNI VAZHDOJNË VRASJET KULTURORE

Nga Fritz RADOVANI:   1946... Në SHKODER 26 HETUESI E BURGJE...       70 VJET GROPOSJE E KULTURËS EUROPJANE NË BALTEN SLLAVE... ■1946 Po mbyllej me vendosjen e diktaturës barbare komuniste ...
Full story

Ethet e tifos së shkrimtarëve të vetëquajtur “më në zë’

Ethet e tifos së shkrimtarëve të vetëquajtur “më në zë’ Dr Fatmir Terziu   Kohë më parë, fill pasi vetvetiu në grupimet e ndryshme studentore, ato universitare, apo ...
Full story
image

Makfirja adoleshente dhe familja e shthurur

Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta–XI- Makfirja adoleshente dhe familja e shthurur Reis Mirdita Tash më dymbëdhjetë vjeçare, Makfirja filloi në gjumë si dhe zgjuar të dëgjojë zëre të ndryshme të përziera - femra ...
Full story
image

80 vjetori i Bibliotekës së qytetit të Vlorës

  BASHKËPUNIM KORREKT DHE I DOBISHËM I DY BIBLIOTEKAVE NË QYTETIN E LIBRIT   MSc. Albert HABAZAJ*   Kumtesa e drejtorit të Bibliotekës “Nermin Vlora Falaschi”, Universiteti “Ismail Qemali”, Vlorë   Ndihem ...
Full story

Letërsia?! Natyrisht përtej gjyslykëve që u qëndrojnë në majë të hundës

Letërsia?! Natyrisht përtej gjyslykëve që u qëndrojnë në majë të hundës Dr Fatmir Terziu   Të shkuarit drejt çmendurisë është rruga më e ngadalshme dhe më gallofe e ...
Full story

Te kjo prozë mund flasim për poezinë …

Te kjo prozë mund flasim për poezinë … Shënime gjatë leximit të librit “Ndershmëria vetëm”  të Faruk Myrtaj Nga Timo Mërkuri Leximi i tregimeve të librit “Ndershmëria vetëm” ...
Full story

Kufiri i intelektit, dogma e errët dhe i fundit i botës

Kufiri i intelektit, dogma e errët dhe i fundit i botës Dr Fatmir Terziu   Rastësisht këto ditë lexova një shënim personal të një miku për mikun e ...
Full story
image

VARIACIONE 2

VARIACIONE 2                                       Konstandin Dhamo   PERSHENDETJA   Sa shumë u morën me librin tim të parë me vjersha të krijuara me dhembje e shqetësim të sinqertë , që ...
Full story

NJOFTIM SHUMË ME VEND NGA ARKIPESHKVIA TIRANË-DURRËS

                                     Nga Frank Shkreli Çdo vit gjatë 25-viteve të fundit për Krishtlindje, për Pashkë dhe për Bajram, si në Shqipëri ashtu edhe në Kosovë, politikanët në ...
Full story

Si e gjeta Loken e Halil Alidemës në Croydon

Si e gjeta Loken e Halil Alidemës në Croydon Dr Fatmir Terziu   Lexuesit dhe njohësit e veprës dhe vlerave të shkrimtarit Halil Alidema (1936-1996) dhe mjaft shkrimeve ...
Full story

VET-T’IKI-UNË!

VET-T’IKI-UNË! Nga Luan Çipi   “Vettingu më shfaqet në gjumë, Emër i vrazhdë, që më tmerron Për çdo ditë shumë e më shumë!” Thonë juristët plep diplomë,   Thonë gjykatësit gjynahqarë, Prokurorët e disa ...
Full story
image

Skënder Tena, skulptori i parë i Vlorës

Skënder Tena, skulptori i parë i Vlorës    Albert HABAZAJ*   Skënder Tena është skulptori i parë i Vlorës. Në vitet 1960, kur u shfaq ai, nuk ka ...
Full story

TIGRI EXXONMOBIL DHE ARUSHA RUSE

TIGRI EXXONMOBIL DHE ARUSHA RUSE Nga Frank Shkreli   Me anë të një deklarate të marten në mengjes, Presidenti i zgjedhur amerikan, Z. Donald Trump njoftoi se, pas ...
Full story

Shtrirë në shtrat plot Art

Shtrirë në shtrat plot Art Dr Fatmir Terziu   Shtrirë në shtrat, duhet të jetë një përvojë krejt e përsosur dhe e nivelit të lartë botëror, në qoftë ...
Full story

Jetën - përdore me poezinë

Vaid Hyzoti   Jetën  - përdore me poezinë       Para pak ditësh Iliriana Sulkuqi u kthye në New York nga Shqipëria. E kisha ndjekur nëpër media në lëvizjet në Jug e Veri, e ...
Full story

LIBRAT DHE UNË

  LIBRAT DHE UNË   Sapo lind dielli,  librave të biblotekës u kreh flokët e thinjura, aty, në gjoksin e tyre jam dhe unë. Të mbuluara nga gjurmët e ...
Full story

FATI,RASTËSIA DHE DOMOSDOSHMËRIA NË ROMANIN “ATI DHE FATI “ TË SHKRIMTARIT KRISTAQ TURTULLI

Prof.dr. Resmi Osmani                                                            Esse       FATI,RASTËSIA DHE DOMOSDOSHMËRIA NË ROMANIN            “ATI DHE FATI “ TË SHKRIMTARIT KRISTAQ TURTULLI            Këtë fundviti, opusit të krijimeve të veta, që ...
Full story

LARTËSIM I PËRMASAVE TË MENDIMIT ARTISTIK

                 Shënime për librin “Fjalë muzash” me autor Pëllumb GORICA     Hysen KOBELLARI, Ph.D.; Shkrimtar.         Autorin e librit të ri me përsiatje letrare e kulturore “Fjalë ...
Full story

Visar: Baladë për një mik të gjallë

Visar Baladë për një mik të gjallë       Në ëndërr më dole mbrëmë, sinqerisht. Drejt meje me Nobelin në duar po vije.   Me buzëqeshje të humbur, më ngjave si Krisht. Dhimbja ...
Full story

‘Tregonjësit’ e kalibrit të kohës

 ‘Tregonjësit’ e kalibrit të kohës Dr Fatmir Terziu   Unë nuk them se kjo histori është e vërtetë, sepse, sikurse do ta lexoni do ta ndjeni se ajo ...
Full story

U lodha nga fyerje të tilla.

U lodha nga fyerje të tilla.   Tani e ndjej, se edhe dashurinë po e japin me kredi. Përqindje e lyrshme. E kam frikë përqafimin e akullt dhe ndjesia e dashurisë, ka mbetur ...
Full story
image

PRIMO SHLLAKU DHE “MENOPAUZA E ENGJËJVE”

Zgjodha këtë poemë, jo vetëm se më duket se mbart të gjithë tharmin poetik të Shllakut, por edhe se më tingëllon si një mision mistik ...
Full story

Një paruke për alkoolin dhe Parlamentin

Një paruke për alkoolin dhe Parlamentin Dr Fatmir Terziu   Sikurse ju thashë miqtë e mi, kohët e fundit biseda me biznesmenin e fuqishëm shqiptar të fushës së ...
Full story

Një këngë për ESMA REXHEPOVËN *

Një këngë për ESMA REXHEPOVËN *                      In memoriam                    (poezi jubilare) Nga  Përparim  Hysi Me një këngë po të përcjell, ESMA REXHEPOVA! Se ti kishe lindur me këngë në ...
Full story

RAMADAN BIGZA-GAZETAR I SHQUAR DHE I PAHARRUAR.

RAMADAN  BIGZA-GAZETAR I SHQUAR DHE I PAHARRUAR.                                                                                                                      NGA KRISTO  ZHARKALLIU Ky vit që po mbaron (2016) duket se akoma nuk ka dhënë fund  lajmeve ...
Full story

Shoh dritën tënde si vonon

QAZIM D. SHEHU Shoh dritën tënde si vonon Si të ishe kilometra largësi, Tani ky terr më tepër terron Për yllin bën mirë, Ylli shndrit në errësi… E nga kjo shndritje ...
Full story
image

ÇMIMI I LIRISË

Resmi Osmani Tregim Nga cikli “Burrat shkojnë në luftë” ...
Full story

Kjo temë sensibilizuese për një shoqëri më humane e më qytetare, ka nevojë për pjesmarrjen e të gjithëve.

Kjo temë sensibilizuese për një shoqëri më humane e më qytetare, ka nevojë për pjesmarrjen e të gjithëve.   VËMENDJE!...   Njeriu po zhvishet nga çdo bukuri,I nxori dhëmbët ...
Full story
image

Skllavëria e vargut të lirë

Skllavëria e vargut të lirë Dr Fatmir Terziu   E vërteta më e nevojshme në makthin krijues, në makthin e kapur nga ajo që dikur dhe sot është ...
Full story
image

4 POEZI NGA ROBERT FROST

Lindi në San Francisko më 1874 dhe vdiq në Boston në vitin 1963.U formua në New England në një mjedis ende rural. I ndërpreu studimet ...
Full story

Rruga e acaruar: një ëndërr e keqe

Rruga e acaruar: një ëndërr e keqe Dr Fatmir Terziu   Nuk e mbaj mend mirë. Më kujtohet paksa, disi, kur xhaxhoica e babit na rrëfente rrëfenja e ...
Full story

Susta e fatit *

(cikël me poezi)Nga Përparim HysiLista e mungesaveMë mungojnë shumë gjëraLista e tyre:e gjatë,pafundNga këto mungesa,u zhbëraSe t'i plotësoj,nuk mund.T'i rreshtoj,vallë,për ju ka rëndësi?Dhe hiç nuk ...
Full story
image

Ëndrra t e një nate zgjimi..

Ëndrra t e një nate zgjimi..   Ai, që ju tashmë e njihni pak a shumë, ka një huq të keq, kështu i thonë të tjerët, po  ...
Full story
image

Fama e një arkitekti

Fama e një arkitekti Dr. Fatmir Terziu “Përparim Rama emër global i arkitekturës bashkëkohore”,  botues  “Lulu & ACPE” USA, 2016, dhe ribotim në Prishtinë             Ibrahim KADRIU   Një ...
Full story

Mbi konventat e krijimeve letrare: e shkuara, e sotmja, e ardhmja

Mbi konventat e krijimeve letrare: e shkuara, e sotmja, e ardhmja Dr Fatmir Terziu     Gjithnjë duket se flasim për gjërat e njerëzit që kanë jetuar në ...
Full story

E madhe dëshira

E madhe dëshirat’i japësh lëvizje vetes dhe të prezantohesh si autokton nëse je i sigurt,së ke të njëjtat rrënjë me të pavdekshmit . Këtu, në këtë rrafshnaltë, vetëm ...
Full story
image

GUR I ÇMUAR

OSIP ĖMIL’EVIČ MANDEL’ŠTAM                     1893-1963      Osip ėmil’evič mandel’štam; Dietz Edzard (gjermanisht, 1893-1963),     GUR I ÇMUAR   Të lexosh vetëm libra për fëmijë, të ushqehesh vetëm me mendime fëminore. Të shpërndash krejt atë që ...
Full story

Historia e shkurtër e një harrese të madhe

Historia e shkurtër e një harrese të madhe Leonora Laçi-studiuese, dhjetor 2016 Libri “Italianë të Shqipërisë” i shkrimtarit italian Uilliam Buonapace të cilin e lexova me një ...
Full story

Solidarnost

Ilir Levonja Solidarnost   1) Solidarnosti, ky term frymëzimi në perandoritë moderne të lindjes, pas luftës së dytë botërore. Që ndryshe mund të shqipërohet edhe si proletarë të ...
Full story

H A K M A R R J A

H A K M A R R J A   (marrë nga libri autobeografik  “Floriri i  fundit”) nga Kristo Zharkalliu) Gjatë gjithë jetë së tij  rronte me ...
Full story
image

MATEMATIKA ËSHTË EDHE POEZI

Kadri Tarelli shkruan:   MATEMATIKA ËSHTË EDHE POEZI Kuvend në paraqitjen e librit të Pertef Zgjanollit Përkufizimin letrar, “Matematika është edhe poezi”, e bëri shkrimtari dhe poeti durrsak ...
Full story

KRISHTI U KRYQËZUA NË LESHNICË

KRISHTI  U  KRYQËZUA  NË  LESHNICË   Sprovë          A duhet marrë seriozisht ky titull i poezisë së Niko Kacalidhës? Edhe po-ja edhe jo-ja plotësojnë njëra- tjetrën dhe krijojnë tharm për të menduar. I ...
Full story
image

KODI I QYQES

FATMIR MUSAI KODI I QYQES ( Akuarel për një roman ) Skena lejtmotiv Një studio, diku në një vilë luksoze. Një plak i rrëgjuar mbi të shtatëdhjetat, fisnik që ...
Full story
image

Kur injoranca “çerçit” mesazh dhe alegori tek fëmijët

Kur injoranca “çerçit” mesazh dhe alegori tek fëmijët Astrit Bishqemi, novelë “Burgu i Qelqtë” (Onufri, 1995). Dr Fatmir Terziu   Si një fëmijë shumë nga librat e ...
Full story

DUART DHE INTELEKTI I SHQIPTARËVE NË EKONOMINË GREKE

DUART  DHE  INTELEKTI  I  SHQIPTARËVE  NË  EKONOMINË  GREKE Nga Abdurahim Ashiku, gazetar-Athinë Një gazetar grek në një televizion privat tha: "Shqiptarët hanë bukën prej nesh, por ...
Full story

Romani me 292 faqe, fokusohet në jetën pasionante të një vajze nga një krahinë e jugut

Doli nga shtypi nga shtëpia botuese "Milosao" romani "Pasioni" i Dashnor Selimit, i njohur deri tani si autor i vëllimeve poetike. Romani me 292 faqe, ...
Full story

S’ke pse pyet

S’ke pse pyet        Pyet dritaren, e së vetmes dhomë ku rrinim. Atje ku dashuri dhe lumturi për jetë ngjitën. Atje ku rreze dielli tek ne kurrë s’arrinin. Po pyet ...
Full story

250 VITE LIRI SHTYPI

                                                                                                      Nga ...
Full story

Pacienti AL2016S-R

Pacienti AL2016S-R Tregim nga Fatmir Terziu     “Unë jam egoist, i paduruar, dhe i pasigurt, mjaft shpërfillës. I bëj mjaft shpesh gabimet, jam jashtë kontrollit, dhe mjaft i ...
Full story

Ne TË DY…

Ne të dy mbajmë njëri tjetrin Në të njenjtin takt, Dhe jemi kaq të etur Pa pakt. Shkulet marrëveshja në moskuptimin Pse jemi pranë; Dhe moskuptimi në qëllimin Për destinacionin e mbramë. E ...
Full story
image

"KOMPLEKSI GJENOVEZE" *) [ PARAMNEZI ]

     SOTIR ATHANASI "KOMPLEKSI GJENOVEZE" *)        [ PARAMNEZI ] Ai pallat qe disi i veçuar nga tërësia e banesave edhe për faktin se një abulancë, që do ...
Full story
image

Dhjetë nga Miro Tërbaçet e këngës labe

Etnografi dhe folkor Kostumografia femërore dhe sfida për dinjitetin e folkorit burimor Dhjetë nga Miro Tërbaçet e këngës labe nga MSc. Albert Habazaj, studiues i Etnologjisë dhe ...
Full story
image

POPULLI QË UDHËTON NËPËR SHEKUJ ME KOKA TË PRERA NË HISTORI

    NGA KALOSH ÇELIKU         E kam thënë, herët nëpër shkrimet e mia publicistike: Botës, i kemi dhënë mjaftë personalitete shqiptar. Radhën, e ka Bota t’ia kthejë ...
Full story

NGUSHËLLIM PËR PANAJOTËT E VLORËS

NGUSHËLLIM PËR PANAJOTËT E VLORËS Nga Luan Çipi   Babë Renatoja në mes rruge, pikëlluar proteston, Gropa e thellë gjëmëmadhe, hon i errët, aty pranë, Gazetarja, veshur në t’zeza, rri ...
Full story
image

-Një grek, në korrik të vitit 1959, në fermën Çlirimi të Fierit, më dha një amanet…

NJË EMIGRANT GREK NË RININË TIME     -Një grek, në korrik të vitit 1959, në  fermën Çlirimi të Fierit, më dha një amanet… Nuk po e mbaj ...
Full story
image

Haiku

Haiku   ... vjeshtë e vonë- hijet endacake mes nesh ... rrëfim dashurie- pikat e shiut bëjnë rrathë ne liqe ... ndalesë në fushë- Fotografia Ikë nga korniza ... vështrim nga gërmadhat- në perin e merimangës e rrumbullakta e qiellit   ... pushojnë këmbanat- fillon ...
Full story
image

“My honour was avenged”

“My honour was avenged” Tregim nga Fatmir Terziu   Ne kemi qenë të harruar për njëri-tjetrin për një kohë të gjatë. Emri im nënthotë asgjë për ju. Kujtesa ...
Full story

"Ladenaku" në Elbasan *

"Ladenaku" në Elbasan   *                 Kujtimit të NJERIUT INSTITUCION:  VASIL  KAMANIT!                               Tregim Nga  Përparim  Hysi Është muaj dhjetor dhe, gati tërë muajin, rroj me mbresat e shkollës NORMALE ...
Full story

Individualisti

          Mbi artin poetik të Faslli Halitit                  Koment   Për shkak të mos përgatitjes së tekstit, duke ...
Full story

Lumturia e rreme e të persekutuarve

  1) Duhet të ketë qënë viti 1984-85 kur nga ato aksionet e shkollave të Myzeqesë, pambuk, misër etj. Kthehesha më këmbë anës xhadesë. Nga fushat ...
Full story

Si funksionojnë politika dhe shteti shqiptar sot, pas 104 vitesh Pavarësi

Si funksionojnë politika dhe shteti shqiptar sot, pas 104 vitesh Pavarësi   Nga Skënder  S.  KAPITI Artikulli i këtij shkrimi ka të bëjë me atë se si funksionon ...
Full story

Vështrime rreth librit “Modernët e kohës”, të autorit Sejdo Harka

             Nga Bashkim Saliasi Më është bërë zakon, sa herë lexoj një libër, dëshiroj që mbresat e mia t`i ndaj me lexuesit, ...
Full story

Edhe një Marije tjeter mbas Maria Shllakut rroku armët... 70 vjetori i VRASJES...

  Ishte viti 1913, kur Mark Kakarriqi ishte ambassador në Vjenë, dhe Shkodra vazhdonte me kenë e rrethueme nga Mali i Zi… Një gazetar e pyeti ...
Full story

Ministri Valon Murati nderon Sir Noel Malcolm në “Ditët e Kulturës Shqiptare” në Britani të Madhe”

Ministri Valon Murati nderon Sir Noel Malcolm në “Ditët e Kulturës Shqiptare”  në Britani të Madhe” Dr Fatmir Terziu Ditët e Kulturës Shqiptare në Britani të Madhe, ...
Full story

Zaev: Përdorimi i shqipes është obligim ligjor e kushtetues në Maqedoni

  Zaev: Përdorimi i shqipes është obligim ligjor e kushtetues në Maqedoni   Shkup, 4 dhjetor 2016 – Kryetari i Partisë Social-demokrate të Maqedonisë (LSDM), Zoran Zaev, ka thënë ...
Full story

Me vlerë të çmuar për kulturën tonë letrare...

Kulturë     Vëllim poetik i një thesari  letrar                         Me vlerë të çmuar për kulturën tonë letrare... Në vëllimin me titullin’’ Gjuha e truallit tonë’’ të poetëve  tonë ...
Full story

SHPELLA E ZEZË E PËLLUMBASIT, DESTINACION TURISTIK QË NUK DUHET HUMBUR!…

SHPELLA E ZEZË E PËLLUMBASIT, DESTINACION TURISTIK QË NUK DUHET HUMBUR!… NGA PËLLUMB GORICA      Shpella e Zezë e Pëllumbasit është një ndër gjashtë shpellat më unikale ...
Full story

4 DHJETOR 1912 – DATËLINDJA E FORCAVE TË ARMATOSURA SHQIPTARE

  Paradoksalisht, deri në vitin 1992, si datë krijimi e Forcave të Armatosura është mbajtur 10 korriku i vitit 1943, datë që përkon me krijimin e ...
Full story

KALAJA E TEPELENËS KU SHKELI LORD BAJRONI

Reportazh   KALAJA E TEPELENËS KU SHKELI LORD BAJRONI   Gëzim Llojdia   1. E vetmja dëshmi e hershme, që rrokin sytë e njeriut. Kështjella   që sundon qytetin jugor në kodër. Edhe udha ...
Full story

Stani i tradhtisë kombëtare këtë bulmet ka

              Ndoqa në internet deklaratat shoviniste të eurodeputetes qipriote Eleni Theocharous, e cila kishte ardhur në Tiranë posaçërisht për t’i futur frikën në palcë Tiranës ...
Full story

Ca copa bronzi*

Ca copa bronzi*     Ca copa bronzi ranë në asfalt. Për herë të parë u ndjeva gjallë. Një diktaturë shndërrohej në baltë E qesha e qava, murosur përballë.    Dhe nuk m’u ...
Full story
image

RRUGA E SENËS

    RRUGA  E SENËS       Rruga e Senës: dhjetë e gjysmë e mbrëmjes atje, në qoshe, është një njeri që epohet…, është i ri ka kapelë pardesy një grua e tund… e shkund i flet ai ...
Full story

VITET E PALOSURA

VITET E PALOSURA QAZIM D.SHEHU Në fletët e herbariumit të jetës Palosen vitet, Si thumbi shkarkues i bletës Etja u rritet.   Në blic të ndjenjës shkrepëtijnë Dhe pamjet u ikin, Me nojmën e ...
Full story
image

Një kombinim i rrallë: njeri-shtrigë-xhinde

Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta (IX) Një kombinim i rrallë: njeri-shtrigë-xhinde -IX- Nga Reis Mirdita   Prindërit e Xhanes dhe Dilit  nuk flinin. Fëmijët u vonuan. Afrohej mesnata ...
Full story
image

SFIDAT PER FAKTORIN SHQIPTAR NE BALLKAN

Objekt : SFIDAT PER FAKTORIN SHQIPTAR NE BALLKAN                              Zgjedhjet ne SHBA siguruan nje mandat per z.Donald Trump .Kjo ishte nje vote     qe shkundi politiken tradicionale ...
Full story

Kur "çiraku" i shkruan "USTAIT" "Prit dhe pak" i DRITËRO AGOLLIT

                             (Ese) Nga   Përparim   Hysi Shkodranët kanë një këngë: " Sillet moti për së mbari". Më duket se vet titulli i kësaj kënge, i rri për shtat ...
Full story
image

Birr nga dy prindër mësuesish të shquar

BARDHYL GOLEMI, AKADEMIKU Nga Luan Çipi       Kam shkruar dhe më parë për Bardhyl Golemin Po, portretin e tij nuk e kam gdhendur dot, Për t’arritur bregun, më duhet ta ...
Full story
image

Anton Mazreku, pinjolli i një familje historike, që u la në hije nga bashkënxnësi Enver Hoxha

    Anton Mazreku është një nga figurat më të spikatura intelektuale të qytetit të Shkodrës, me një origjinë familjare dhe shoqërore të lidhur me ikonat e ...
Full story
image

NDAHET NGA JETA, SHABAN ZMAJLI I ROSUJËS ILIRE!...

Nderim e kujtim: NDAHET NGA  JETA, SHABAN  ZMAJLI  I  ROSUJËS ILIRE!... (Një “letër”ose bashkëbisedim, përmes Internetit)   Dje u nda përgjithnjë nga jeta, Shaban Zmajli-Margjeka, biri i njohur i ...
Full story
image

KRONIKË E DITËVE, ME FLAMURIN KOMBËTAR SHQIPTAR

KRONIKË E DITËVE, ME FLAMURIN KOMBËTAR SHQIPTAR                                                    -Në Filadelfia,SHBA- Nga LAVER NIKU Pesëmbëdhjetë vite më parë e elektronike, te ndërtesa e lartë e PECO-s, me urimin për ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1