Fatmir Terziu

image

Kreolizmi poetik i Anton Çefës

Kreolizmi poetik i Anton Çefës Dr Fatmir Terziu   “Etja për një delir të blertë”   Kur në qiell të andrrës sime prek/ Me duer të brishta,/ Zgjohen vegime të ylberta mallesh./    Engjuj
Full story
image

Pikëpyetje?

I pyetur nga një agjenci lajmesh lidhur me ndalimin nga Presidenti Thaçi të gjoja librave antisemitë në Prishtinë, deklarova se vetëm shtetet totalitare dhe diktatorët ...
Full story
image

Foucault: Njeriu i fundit është pikërisht Philosophicus homo?

Foucault: Njeriu i fundit është pikërisht Philosophicus homo? Michel Foucault, filozof francez i shekullit të 20-të mbi “njeriun e fundit” dhe integrimin e filozofisë në shoqëri, ...
Full story
image

Festime të Pavarësisë nga Ambasada e Shqipërisë në Londër

Festime të Pavarësisë nga Ambasada e Shqipërisë në Londër   Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Mbretëri të Bashkuar dhe në Republikën e Irlandës, si radhë ndonjëherë ...
Full story
image

Festimet në “Vila Ronel Bar Restaurant” i zbukuron dhe “Mother Tereza Albanian Union”

Festimet në “Vila Ronel Bar Restaurant” i zbukuron dhe “Mother Tereza Albanian Union”   Festimet e Pavarësisë së Shqipërisë u ndjenë akoma më entuziaste këtë vit në ...
Full story
image

Qelitë në fund të shpirtit

Qelitë në fund të shpirtit Ngaqë zoti nuk mund të ndodhet në çdo skutë të jetës, krijoi nënën. ( ...) Më në fund, ndërtoi një fortesë në ...
Full story
image

Po mblidhemi perseri...

Po mblidhemi perseri... -Turmat qe mblidhen dhe dhimbja pa kufi- Erdhi perseri FundNentori yne! Flamuj, shqiponja te zeza, kuqezi sallone! Gravata te kuqe, blu dhe te zeza! ...
Full story
image

Parnasi sheh me bisht të syrit dhe pret me durim

 (Nga takimi i shkrimtarit Viron Kona me rrethin letrar të gjimnazit “Eqrem Çabej”, Tiranë) Shkruan: Bashkim Saliasi Në gjimnazin “Eqrem Çabej”, iniciatore e takimit me shkrimtarin Viron Kona ...
Full story
image

VDEKJE FASHIZMIT, RROFTË FASHISTJA!

VDEKJE FASHIZMIT, RROFTË FASHISTJA!                                      Nga Frank Shkreli   Historiani shqiptar Kastriot Dervishi ka botuar ditët e fundit një dokument, sipas të cilit provohet se Nexhmije Hoxha, bashkshortja ...
Full story
image

Monografia per Ismail Raken

  (fragment nga Monografia per Ismail Raken, kapitulli a) ***Natën e të martës së 29 nëntorit 1994, ditën e festës së çlirimit të Jugosllavisë, një ditë pas ...
Full story
image

Fiqriu me “Derte Shpirti“

 Fiqriu me “Derte  Shpirti“ NGA  NURI DRAGOI  “Derte shpirti” të Fiqri Shahinllarit janë derte të të gjithëve, pasi burojnë nga jeta njerëzore, nga problematika e saj, gëzimet dhe hidhërimet, ...
Full story

PËRUROHET LIBRI,“KATËR KONGRESET KOMBËTARE PËR ALFABETIN E SHQIPES”

Në festat e Nëntorit: PËRUROHET LIBRI,“KATËR KONGRESET KOMBËTARE PËR ALFABETIN E SHQIPES”                                 (Me autor prof.Arian Kadiu) Murat Gecaj   1. Në prag të Festës së 28 Nëntorit, Ditës së Shpalljes së ...
Full story
image

.NJË VIZITË TURISTIKE NË KURDISTAN

TURQI…15 MAJ 1995..) .NJË VIZITË TURISTIKE NË KURDISTAN Nga Daman Sinani Shënime udhëtimi-pjesë nga ditari personal Ishte pranverë e vitit 1995, një vit tepër i mbarë për mua e ...
Full story
image

Bio të jem?...

Bio të jem?...        Vallë, bio gjer tani të kem jetuar?...  Për mua do ishte mrekullia vetë. Me këtë vështrim të përmalluar, Mos i fatlumur arrita gjer këtu, vërtet?   Ndonëse vite ...
Full story
image

PAVARËSIA FLAMURËRON ZEMRAT

PAVARËSIA FLAMURËRON ZEMRAT   Nga Albert HABAZAJ   Çfarë bëri me trimat Ismail Qemali  e di dhe gjyshi, dhe babai, dhe djali: që ndezi zjarrin e shtëpisë shqiptare, kur  dinakët donin ta ...
Full story
image

Duke lexuar "Kujtimet e një firmëtari" dhe biseda me nje pinjollj te fisit Cakrani

Nga Fiqri Shahinllari   Duke lexuar "Kujtimet e një firmëtari" dhe biseda me nje pinjollj te fisit Cakrani        Këto ditë pashë  në shtypin e Tiranës pjesë nga libri "KUJTIMET E ...
Full story
image

BRITMAT

        BRITMAT      Politikani , Bërtet Kundër Politikanit Pushtetari britet, Ulurima, kacafytetet Bën thirrje për zimin e pushtetarit, Për t’u ngjitur vetë Në pozitë Në Pushtet. *** Artisti Propozon Rrëzimin e famës së ...
Full story
image

29 Nentori gjithmone i ka hyre ne hak Dites se Flamurit.

29 Nentori gjithmone i ka hyre ne hak Dites se Flamurit. Sivjet, ne kete 29 Nentor, dua te kujtoj edhe ballistet. Nuk kam pasur balliste ne ...
Full story
image

U festua 104 vjetori në MB

U festua 104 vjetori në MB Shqipëria dhe gjithë shqiptarët që jetojnë dhe punojnë, studiojnë dhe aktiviziohen në Mbretëri të Bashkuar, festuan edhe këtë viti 104 ...
Full story
image

Eshte Nentor i Festave te medha

Eshte Nentor i Festave te medha Eshte kjo dite kur u nda nje Baba Ishte babai im, ishte Feim Meko Ishte krenari nje burre jo do ...
Full story
image

NJË RELIKË QË NDERON 104-VJET, FLAMURIN E PAVARSISË

NJË RELIKË QË NDERON 104-VJET, FLAMURIN E PAVARSISË NGA PETRIT BASHA, STUDIUES, GRAMSH    Simboli i flamurit është rrënjosur thellë në ...
Full story
image

LEGJENDË E VJETËR

LEGJENDË E VJETËR   POEZI NGA PËLLUMB GORICA     LEGJENDË E VJETËR   Hapat ngatërrohen nga furi e erës, si stuhi dallgësh janë kombi im, vijnë me kohën buzë humnerës, në pamje luftrash hingëllim.   Me ...
Full story
image

DITA E FLAMURIT

DITA E FLAMURIT Nga Luan Çipi    Anash i kuq me një shqiponjë Dykrerësh, mes për mes, Flamuri ynë është tjetër lloj, Të sjell bashkimin, shpresë.   Mendja fluturon në lashtësi, Te Pirro e ...
Full story
image

I shtrenjti Atdhe të dua

Poezi nga Xhevahir Cirongu Mot e jetë në liri I shtrenjti Atdhe të dua Si rrënjët e lisit Në pavdekësi. Dhe trungu i trupit tënd Mbuluar me plisa të ...
Full story
image

PËRSE KJO SHURDHËRI KORÇA IME?

PËRSE KJO SHURDHËRI KORÇA IME?             Apologji për vete dhe për të tjerët...(pjesa e tretë)             Ishte mezi  i viteve tridhjetë të shekullit të kaluar. Fund vjeshte. Buzë ...
Full story
image

PARTIVE POLITIKE SHQIPTARE PRAPA U VJEN HISTORIA

         (Urim Festiv në Ditën e Flamurit).   NGA KALOSH ÇELIKU         Frikë, sot të kesh të vijë Nëntori kuqezi në Shkup. Edhe, pse: gjatë sistemit komunist, mezi ...
Full story
image

PLAKA TË BUKURA

UJËVARAT QAZIM SHEHU Shkrofëtijnë ujëvarat nëpër shkëmbinj Si jelet e kalit në vrapim, Dhe bien me vrull si të dredhnin inxhi Humnerash, tek na ua përpin, Një mall që gjithnjë  na ...
Full story
image

“Tregimi i Sabri Godos me të meta ideore, Kadare: Vepër e rrallë e realizmit socialist”

  “Tregimi i Sabri Godos me të meta ideore, Kadare: Vepër e rrallë e realizmit socialist”   NGA: DASHNOR KALOÇI
Ashtu si dhe te dokumenti paraardhës, edhe ky bën ...
Full story
image

Përmbajtja: RELACIONE TË KOMITETIT TË KULTURËS DHE TË ARTEVE DHE TË LIDHJES SË SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE TË SHQIPËRISË DREJTUAR KOMITETIT QENDROR TË PPSH:

Përmbajtja: RELACIONE TË KOMITETIT TË KULTURËS DHE TË ARTEVE DHE TË LIDHJES SË SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE TË SHQIPËRISË DREJTUAR KOMITETIT QENDROR TË PPSH:-MBI SHFAQJET E ...
Full story
image

Problemi më i madh që kanë sot shqiptarët është politika

    Nga Skënder S. KAPITI Politika sot është aktiviteti më i madh që zhvillohet në shoqëri, pavarësisht se ajo nuk prodhon asgjë por vetëm sa pretendon se ...
Full story
image

Historia, bazë e hulumtimit dhe fjalës së vërtetë

  Nga Reis Mirdita    “Historia është prodhimi më i rrezikshëm që kimia e intelektualit ka përpunuar. Të bënë të ëndërrosh, i deh popujt, ngjall kujtime të rreme, ...
Full story

ERDHI PËRSËRI FESTA E PAVARËSISË DHE E KRENARISË SONË KOMBËTARE!...

Në 104-vjetorin:   Prof. Murat Gecaj   1. Në historinë mijëravjeçare të popujve, ngjarja  më e shënuar për ta është shpallja e pavarësisë ose data e formimit të shtetit të ...
Full story
image

FEMRAT

DRITA LUSHI                                                                                 FEMRAT     Më pëlqejnë femrat, që ecin me kokën lart  dhe hap të vendosur, që janë të afta të zgjidhin problemet, që u dalin ...
Full story
image

KODI I FSHEHTE I PERFITIMIT

Remzi Salihu KODI I FSHEHTE I PERFITIMIT   Pengesat e shumta që dalin gjatë zbatimit të Reformave në drejtësi dhe mospërfillja e ligjeve të nevojshme nga individët, e ...
Full story
image

“Friedrich Hayek. Liberalizmi përballë etatizmit” Autor: Prof.Dr. Adrian Civicit

RECENSE   “Friedrich Hayek. Liberalizmi përballë etatizmit” Autor: Prof.Dr. Adrian Civicit     Nga Viktor Mërkuri     Kemi mësuar dhe pohojmë se, rënia e Murit të Berlinit shënoi rënien  e sistemit totalitar ...
Full story
image

FESTOHET 12-VJETORI I NUMRIT TË PARË TË REVISTËS “PELEGRIN”…

FESTOHET  12-VJETORI I NUMRIT TË PARË TË REVISTËS “PELEGRIN”… Nga: Prof.Murat Gecaj          publicist e studiues 1. Një ngjarje e rëndësishme kulturore e letrare, në jetën e kryeqytetit tonë,ishte ...
Full story
image

DASMË SHQIPTARE “MADHËSHTORE”

    NGA KALOSH ÇELIKU            Jo, o krushkë politik shqiptar! Nuk është kjo politika “madhore” Shqiptare. Pikë e pesë, kur jeni përçarë nëpër parti politike në këtë ...
Full story
image

TRI PARADIGMA TË VARGËZUARA

TRI PARADIGMA TË VARGËZUARA    REJA   Reja e bardhëmbështolli panjën lakuriq si një furkë,pena m'u bë drugë,torri renë,veshi panjën e çveshur.   Tërë jetën tjerr vargjedhe lakuriq kam nbetur.   QENGJI   Jam qengj,kullos livadhin ...
Full story
image

28 NANDORI 1912 ASHT VETEM KY...

Nga Fritz RADOVANI: 28  NANDORI  1912  ASHT  VETEM  KY...   ●28 NANDOR 1912 DEKLARATA E PAVARËSISË SË SHQIPËRISË, u nënshkrue  në Mbledhjen e Parë të Kuvendit Kombëtar ...
Full story
image

ZOTI TË PRET LUAN TOTO

ZOTI  TË PRET LUAN TOTO   Gezim Llojdia Iku për tu bere i padukshëm përgjithnjë. Poeti,shkrimtari,piktori dhe njeriu Luan Hysni Toto .Për krijuesit e Vlorës është një dite ...
Full story
image

RRUGA QË NUK MORA

Lindi në San Francisko më 1874 dhe vdiq në Boston në vitin 1963. U formua në New England në një mjedis ende rural. I ndërpreu studimet për ...
Full story
image

KUSH NA E SHITI ATDHEUN ?!

Nga Fritz RADOVANI:         “ÇLIRIMTARËT” Enver HOXHA, Dushan MUGOSHA (S. MURATI), Spiro MOISIU. 20 GUSHT 1943   ■DOSJA: Komisari Politik ENVER HOXHA dhe Komandanti i Përgjithshëm Major    SPIRO ...
Full story
image

DY URAT DHE KËSHTJELLA E ROZAFËS LEGJENDA APO PROFECI?

DY URAT DHE KËSHTJELLA E ROZAFËS LEGJENDA APO PROFECI?             Kam ecur nëpër vende të ndryshme gjatë jetës. Kam banuar dhe shikuar në shumë fshatra si të ...
Full story
image

Në kuadrin e 25 vjetorit të ngritjes së flamurit kombëtar pa yllin komunist Një ditë historike

    Reshat  Kripa   28 nëntor 2016. - Vegime të ndryshme shfaqen para syve të mi. 28 nëntor 1443, kthimi i Gjergj Kastriotit në Krujë. 28 nëntor 1912, ...
Full story
image

Orë letrare në shënim të 104 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë

Hazir Mehmeti, Vjenë                  Orë letrare në shënim të 104 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë           Frrokaj :”Ju jeni një potencial ...
Full story
image

Në Kosovë si në Shqipëri: sundon elita politike e korrupsionit dhe e injorancës së armatosur me pushtet dhe me para

Në Kosovë si në Shqipëri: sundon elita politike e korrupsionit dhe e  injorancës së armatosur me pushtet dhe me para Nga Skënder S.KAPITI Është e pabesueshme ...
Full story
image

Sa larg shkojnë shtrigat

Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta (VIII) Sa larg shkojnë shtrigat -VIII- Nga Reis Mirdita Në të bëmat e tyre, shtrigat nuk njohin kufij. Edhe pse mundësitë ...
Full story
image

LIRIA DHE FLAMURI KOMBËTAR : KRYEFJALË TË SHENJTA TË POPULLIT SHQIPTAR

    Kur vjen Nëntori, krejt natyrshëm çdo shqiptari i shkon mendja tek 28 Nëntori i vitit 1912, kur Plaku i urtë Ismail Qemali me mëmëdhetarë ...
Full story
image

102-723

         102-723       Të pashë një mbrëmje  pas xhamit, në televizor. Kthyer në njeri - targë, njeri pa emër. Mbaje në gjoks një numër, çmim për ...
Full story
image

NA IKU LUAN TOTUA

NA IKU LUAN TOTUA Elegji nga Luan Çipi    Iku dhe një Luan me griftë shpupuritur, Një burrë me ato vlera, që s’i gjen dot më, Luan Totua i miri, ...
Full story
image

Pak buzëqeshje

 Pak buzëqeshje     Si meteor në horizont i shkrihej shikimi Pa buzëqeshje dhe nur bukurie, Përjetonte çaste ku dukej trishtimi Mbi valëza deti tretej lumturia.   Kuptohej që e kishin lënduar Të tregohej ...
Full story
image

Shkodra ka dhënë shumë Marie... edhe Marie Shllaku e meriton një shtatore.

Shkodra ka dhënë shumë Marie... edhe Marie Shllaku e meriton një shtatore. Leonora Laçi –studiuese Nëntor 2016 Nuk është hera e parë që shkruaj për heroinën shkodrane Marie ...
Full story
image

QKSH ”MIGJENI” NË BORÅS TË SUEDISË NË KUADËR TË FESTAVE TË NËNTORIT PREZENTON KULTURËN DHE TRADITËN SHQIPTARE NË SKANDINAVI

Sokol Demaku QKSH ”MIGJENI” NË BORÅS TË SUEDISË NË KUADËR TË FESTAVE TË NËNTORIT PREZENTON KULTURËN DHE TRADITËN SHQIPTARE NË SKANDINAVI Në organizim të Qendres Kulturore Shqiptare ...
Full story
image

Takimi i Disaporës përfaqëson një qasje krejtëisht të kundërt nga 25 vjet më parë

Kryeqyteti shqiptar mblodhi fundjavën e kaluar shqiptarët që jetojnë dhe punojnë jashtë Atdheut. Më shumë se 1000 përfaqësues nga të gjitha trojet shqiptare dhe më ...
Full story
image

Sali Hoti, jo thjesht një sipërmarrës i zoti, por dhe një shqiptar i denjë

Sali Hoti, jo thjesht një sipërmarrës i zoti, por dhe një shqiptar i denjë Dr Fatmir Terziu       Ndërsa bëjmë bisedën e zakonshme tek “Poem Bar-Grill Restaurant”, ...
Full story
image

Ermal Karakushi, inxhinieri elektrik, njeriu human dhe specialisti i mjaftkërkuar

Ermal Karakushi, inxhinieri elektrik, njeriu human dhe specialisti i mjaftkërkuar   Dr Fatmir Terziu   Në fakt është një bisedë mjaft e thjeshtë, një komunikim njerëzor, një qasje e ...
Full story
image

Bue-jt, një origjinë e haruar.

Bue-jt, një origjinë e haruar.   Nga Timo Mërkuri. Për Bue-jt është folur e shkruar shumë edhe për faktin se  janë një nga fiset më të mëdha e ...
Full story
image

Shkruaju me re reve, o njeri

                    Shkruaju me re reve, o njeri Nga Fatmir Terziu1.Një ushtri kaloçe resh, dhjetëra pëllëmbë në qiell,kalifer pas basorelievit të shkrepëtimës,u shfaq mes nesh, në ditën me ...
Full story
image

“Prozë-poezi” ose “poezi-prozë” apo “Ripërcaktimi për Kufijtë e Letërsisë”

“Prozë-poezi” ose “poezi-prozë” apo “Ripërcaktimi për Kufijtë e Letërsisë” Dr Fatmir Terziu   Libri me një përmbajtje tipologjike “prozë-poezi” i shkrimtarit Charles Simic, “Bota nuk mbaron” ...
Full story
image

ATI DHE FATI

ATI DHE FATI  Syri i fildishtë Në letërsinë botërore është i pa arritshëm një çift baballarësh tragjik. I pari “Mbreti Lir “ që arriti të shohë ...
Full story
image

Muzika dhe kënga e Rustem Serices, pjesë e fondit të artë të Elbasanit

Muzika dhe kënga e Rustem Serices, pjesë e fondit të artë të ElbasanitÇdo familje elbasanasi ruan në kujtesë gëzimin e muzikës së Rustem SericësNga Hyqmet ...
Full story
image

POEZI NGA PËLLUMB GORICA

SYTË E PRITJES   POEZI  NGA  PËLLUMB  GORICA     MIKES POETE!   Bulevardi me mjegull ende të pret, po ti ke zgjedhur  laureshë tjetër për këngën. Ç’mesazhe i erdhën zemrës së shtrenjtë, që ...
Full story
image

ERVEHE MEZINI

ERVEHE MEZINI Elegji në 70 vjetor nga Luan Çipi       Pse iku n’amshim, më e mira grua, Ajo, më e bukura dhe me gojën mjaltë, Me sy të qeshur, bardhoshe, e ...
Full story
image

Për njerëzit e Fushave të Gjëra

Për njerëzit e Fushave të Gjëra   Qazim Shehu   Për njerëzit e Fushave të Gjëra, Fjala mbarohet e tëra, Ngrihen, kumbojnë  zemrat e hovura Dhe dashuritë vibrojnë të lodhura.   Për njerëzit e ...
Full story
image

Koci Petriti, një korife që galopoi mbi vargje

Koci Petriti, një korife që galopoi mbi vargje   Sa herë marrë në duar “Lirikat e majit” të poetit të madh Koçi Petriti, prushi i figurave letrare ...
Full story
image

GAZETAT SI POLITIKA, POLITIKA SI GAZETAT

                                       Kritikë Punët e Shqipërisë, me këtë fokusim dritëshkurtër e të varfër si gazetat, si politika, nuk i kapin gjithë problematikat, që ka mbarë vendi; ka ...
Full story
image

KUPA E ARTË PËR “KATOLIÇESKAJA BANDA”

Nga Fritz RADOVANI:   KUPA  E  ARTË  PËR “KATOLIÇESKAJA  BANDA” 25 NANDOR 1946 – 2016... 70 VJETORI I PUSHKATIMIT ! ●Ata janë gurtë e thëmelit të Atdheut që ...
Full story
image

Cila është dita e çlirimit?

Cila është dita e çlirimit?   Reshat  Kripa               Në këto ditë nëntori dëgjojmë disa zëra korbash të zinj që çirren për të ashtuquajturën “ditë e çlirimit”  njëlloj ...
Full story
image

Mbi samitin e Diasporës në Tiranë

Ndue Lazri   SHOW ELEKTORAL APO NJË TAKIM I DËSHIRUAR? -Mbi samitin e Diasporës në Tiranë- Samiti i parë i Diasporës Shqiptare, organizuar me iniciativën e kryeministrit shqiptar Edi ...
Full story
image

POST SCRIPTUM I “SAMITIT” TË DIASPORËS

POST SCRIPTUM I “SAMITIT” TË DIASPORËS                                            Nga Frank Shkreli Nuk dua të komentoj mbi suksesin ose dështimin e pjesëshëm ose të tërë të “samitit” që u ...
Full story
image

Këto nuk duhen harruar

Në kuadrin e 70 vjetorit   Reshat  Kripa             Jemi mbledhur sot në këtë tubim, për të nderuar emrat e pavdekshëm të martirëve të lirisë dhe demokracisë, ekzekutuar ...
Full story
image

PARAJA

FASLLI HALITI   PARAJA     I shëmtuar, unë ? Paraja Bukuria Ime !   Injorant, unë ? Paraja ! Dituria Ime   Unë i marrë ? Paraja Mençuria Ime!   Frikacak, unë? Paraja! Trimëria Ime   Unë plak? Paraja Rinia Ime!   Unë i pandershëm? Paraja Nderi Im!     Unë i pabesë? Paraja Besa Ime!   Unë i padrejtë? Paraja! Drejtësia ...
Full story
image

KËSHILLA PËR MIQTË

KËSHILLA PËR MIQTË: Nuk janë dëgjuar asnjëherë zyrtarët grekë të falenderojnë Amerikën se po mban me bukë emigrantët grekë, as zyrtarët polakë të falenderojnë Gjermaninë se ...
Full story
image

PËR GJUHËN DHE IDENTITETIN KOMBËTAR SHQIPTAR

PËR GJUHËN DHE IDENTITETIN KOMBËTAR SHQIPTAR -Nga biseda në “Radio Kontakt”, me gazetaren e moderatoren Blerina Rizvanolli- Nga: Prof.Murat Gecaj          publicist e studiues (x) 1. Nuk ishte hera e ...
Full story
image

Ariu i vogël

                      Tregim per femije nga Aleko LIKAJ              Ariu  i   vogël   Kështu ishte Sif Jani i Shpatit. Një goxha burrë ...
Full story
image

KY ËSHTË SHQETËSIMI IM

  Shuntaro Tanikau , sot poeti më i shquar dhe më i çmuar, lindi në Tokio, më 1931. Ai është djali i filozofit të famshëm, Tanikau ...
Full story
image

KAM KONKLUDUAR:

Profesor Eshrefi, fale imagjinates time, duke integruar bemat e Enverit, menyrat e konservimit te krimeve te tij dhe futjen e Kalit te Trojes Janullatos ne gjirin ...
Full story
image

KUALIFIKIMI I MËSUESVE, SFIDË E KOHËS

KUALIFIKIMI I MËSUESVE, SFIDË  E KOHËS Nga Bashkim Saliasi Zhvillimi i kurrikulës është i suksesshëm, kur mësuesi kualifikohet në vazhdimësi, sepse është ai që e zbaton në ...
Full story
image

NJË RRËFIM NË KUFIJTË E LEGJENDËS

NJË RRËFIM NË KUFIJTË E LEGJENDËS           Kam pёrshtypjen se nё letrat shqipe, pas Ismail Kadaresё, mund tё jetё romancieri Kristaq Turtulli qё shёtit shpenguar mbi ...
Full story
image

Mali i vuajtjes në Google

                Mali i vuajtjes në Google Nga Fatmir Terziu   Rrëshqet si bisht meteori përmbi hartë barku i google, lëmit si toka e etur çdo farëz, ja, Pylli i Shën Thanasit, ...
Full story
image

Ditët e Kulturës Shqiptare në Ambasadën e Republikës së Kosovës

Ditët e Kulturës Shqiptare në Ambasadën e Republikës së Kosovës   Ministria e Diasporës, në bashkëpunim me ambasadën e Republikës së Kosovës, në Londër dhe nën ...
Full story
image

Shoqata ‘Mother Teresa Albanian Union’, integron 20 mësuese shqiptare në shkollat britanike

Shoqata ‘Mother Teresa Albanian Union’ organizoi një aktivitet të rëndësishëm me rastin e punësimit të njëzetë grave dhe vajzave shqiptare në sistemin arsimor në Londër. ...
Full story
image

Trurnir futbolli ne Londer: mysafir nga Kosova ishte Arbitri njohur z.Musa Olloni

Një foto nga turniri i fundit në Londër i organizuar nga veteranet Fc Kosova Londer, ku mysafir nga Kosova ishte Arbitri njohur z.Musa Olloni! ...
Full story
image

Nje perfaqesi e Shoqates "Peja" ishte ne vizitë ne OVL UÇK Pejë

Nje perfaqesi e Shoqates "Peja" ishte ne Vizitë ne OVL UÇK PejëKryetarit te ri Gazmend Syla i deshiruan punë të mbarë ne emer te anetareve ...
Full story
image

Zaev u flet shqiptarëve në Zvicër, hajdeni të bëjmë vendin e III shqiptarë

Zaev u flet shqiptarëve në Zvicër, hajdeni të bëjmë vendin e III shqiptarë     Kryetari i LSDM-së në Maqedoni, Zoran Zaev, duke folur para Diasporës shqiptare në ...
Full story
image

Simpozium shkencor kushtuar figurës së heroit tonë kombëtar

Ambasadori i Republikës së Kosovës, Lirim Greiçevci, mori pjesë në simpoziumin shkencor kushtuar figurës së heroit tonë kombëtar, Skënderbeut, në Universitetin e Kembrixhit, organizuar nga Shoqata ...
Full story
image

Ambasadori i RSH në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandën e Veriut, z. Qirjako Qirko, i paraqiti kredencialet Madhërisë së saj, Elizabeta e II

Dje, më datë 22 nëntor 2016, Ambasadori i RSH në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandën e Veriut, z. Qirjako Qirko, i paraqiti kredencialet Madhërisë së ...
Full story
image

Vizita e suksesshme e Kryetares së Bashkisë Shkodër, znj Voltana Ademi

Vizita e suksesshme e Kryetares së Bashkisë Shkodër, znj Voltana Ademi   Gjatë vizitës së saj në Këshillin e Brent, një ndër autoritetet lokale pjesë e Bashkisë ...
Full story
image

Vlera Turjaka, me një “Oscar” nga Universiteti i Coventry

Vlera Turjaka, me një “Oscar” nga Universiteti i Coventry     Vlera Turjaka, studentja shqiptare e diplomuar në BA për Biznes Ndërkombëtar nga Universiteti i Coventry në Mbretëri ...
Full story
image

AZRETI ALIU NË XHAMINË “JAHJA PASHA” NË SHKUP

    NGA KALOSH ÇELIKU          Mjetet e informacionit të varura e të “pavarura”, dhe portalet elektronike, gjatë kësaj fushate të ”ashpër” parazgjedhore të jashtëzakonshme,  kohën e fundit ...
Full story
image

BOTUES E TAGRAMBLEDHËS TË HYQYMETIT

Nga KOLEC TRABOINI Meqë banditët e qeverisjes, sejmenët botues të lidhur me pushtetin i kanë mbyllur të gjitha shtigjet që autori të mund të këtë ...
Full story
image

Zotin lus

Zotin lus       Çdo frymëmarrje për mua është një lutje më shumë, Jap e marr, jap e marr të të shoh dhe në gjumë,  Se ti je mrekullia me ...
Full story
image

BEDRI DEDJA, NJERI I MIRË DHE PERSONALITET I SHQUAR, SHUMËPLANËSH E SHUMËVLERËSH

Kujtime, në përvjetorin e ditëlindjes: BEDRI DEDJA, NJERI I MIRË DHE PERSONALITET I SHQUAR, SHUMËPLANËSH E SHUMËVLERËSH Nga: Prof.Murat Gecaj        publicist e studiues Ndiej kënaqësi të veçantë tani ...
Full story
image

Në vazhdim të një homaxhi me fakte tronditëse

    Në disa faqe interneti të ditës së djeshme, si “Fjala e Lirë” etj., ishte botuar një artikull i shkrimtares dhe publicistes së shquar, Zonjës Vilhelme ...
Full story
image

VALVITJE SHPIRTI

Nga:  Tahir Bezhani; tri poezi          VALVITJE SHPIRTI  Kulme-kulme vinin retë  Përplaseshin stomeve shkëmbore  Gjoksi i gunguar avullonte  Malli përvëlohej joneve të heshtura  Buzëqeshja udhëtonte si era  Mbytur valëve përcëlluese Gacë e strehuar thellësive Pëshpërimat ...
Full story
image

TAKSITË E VERDHA

TAKSITË E VERDHA QAZIM SHEHU Taksitë e verdha si gjinkalla, Rrinë të urta pranë parkut, Këto gjinkalla fort të rralla, Presin të nguturit e largët..   Në dyer, pullë e taksave U rri ...
Full story
image

Mola nga moda

                  Mola nga moda Nga Fatmir Terziu   Dhe thua pastaj ke irniqe. Mola hëngri krejt ngrehinën tonë, traditën e lashtë që mbajtëm në koma, kopsat e qepura me fije të artë, jelekun ...
Full story
image

Duke shfletuar kalendarin historik

Më 20 nëntor kujtuam dom Ndre Mjedën në përvjetorin e ditëlindjesDom Ndré Medjaj meshtar e poetDuke shfletuar kalendarin historik,  më 20 nëntor kujtuam dom Ndre ...
Full story
image

Një troshë

                        Një troshë Nga Fatmir Terziu   Një troshë nuk mjafton të mbushësh tryezën, një troshë nuk paguan edukimin, një troshë nuk shuan etjen, një troshë nuk ta heq trishtimin, një troshë nuk ...
Full story
image

NJË POETE “NDRYSHE” ME GYTERIN E SAJ NË ATHINË

NJË POETE “NDRYSHE” ME GYTERIN E SAJ NË ATHINË   Nga: Armela Hysi                Epitetin “Ndyshe” për poeten Enkeleda Ristani, që përdora në titullin e shkrimit, e huazova ...
Full story
image

Une lexoj vertet ngadale

I dashur Kadri, Nuk di nese duhet te te falenderoj apo te qortoj. Gjeje vete se si duhet te veproj. Pse? Sepse me perlote me pjesen:" ...
Full story
image

NË SQETULLËN E MALEVE TË RUGOVËS

    NGA PËLLUMB GORICA        Për të gjithë adhuruesit e klimës malore dhe vendeve turistike, midis të cilave, Gryka e Rugovës është një perlë e rrallë, ndër ...
Full story
image

Gjashtë "binjakët" të Bajame Hoxhës (Çelikut)

Gjashtë "binjakët" të Bajame Hoxhës (Çelikut)                              (ese) Nga  Përparim   Hysi Nuk mbaj mend se cili prej shkrimtarëve të huaj, i quajti librat që kish shkruar; fëmijët  e ...
Full story
image

Kolonja – Republika e Stalinit

Rexhep Shahu   Kolonja – Republika e Stalinit   Nuk e dija, sot e mësova nga miku im Izeti se ushtaraku anglez Dejvis Smajli e paska quajtur Kolonjën e ...
Full story
image

Abdyl Sharra një nga Elitat kombëtare të mohuara 70 vjet pa një varr.

Vilhelme Vrana Haxhiraj Abdyl Sharra një nga Elitat kombëtare të mohuara 70 vjet pa një varr.         Në kujtim të kushëririt të tim Eti, inxhinier Abdyl Sharrës!      ...
Full story
image

“MËSUESI”, NJË ORGAN I MUNGUAR NË MENDIMIN PEDAGOGJIK SHQIPTAR

“MËSUESI”, NJË ORGAN I MUNGUAR NË MENDIMIN PEDAGOGJIK SHQIPTAR - Replikë e detyruar, për mbylljen e Gazetës dhe Revistës “Mësuesi”, organ i Ministrisë së Arsimit dhe ...
Full story
image

AKTIVITET ME RENDESI MESHTARE DJE NE ROME

AKTIVITET ME RENDESI MESHTARE DJE NE ROME Nen perkujdesjen e ambasadorit te Shqiperise te akredituar ne seline e Shejte ne Vatikan, poeti dhe diplomatit Visar Zhiti, ...
Full story
image

Malli i Atdheut

Tregim per femije. Malli i Atdheut Kishim lënë pas brigjet italiane. Trageti ynë dukej si një lëvozhgë are dhe i vetëm, në detin e paanë. Ishim nisur ...
Full story
image

“Kryemendja”

Nga  Petrit  Malushi“Kryemendja”Jam në krye, jam i pari,Medjeploti, mençuria,Shkenca vetë, shkencëtari,Dijeshumti, dituria.Jam reforma, përparimi,Mjekësia edhe mjeku,Arsimtari dhe arsimi,Rendi, pushka dhe fisheku.Jam ndërtuesi, inxhinjeri,Agronomi, arti, sporti,Financa ...
Full story
image

TAKSITË E VERDHA

TAKSITË E VERDHA QAZIM SHEHU Taksitë e verdha dalin  në rrugë Prej trishrtimit tonë,me ngutje nisen Destinacioneve që nuk i duam.   Në  dyert e tyre vula e taksave bashkiake, Ngjan me ...
Full story
image

Përshëndetje, Komadant! Gjeneral Leitnantit në lirim,Rrahman Parllaku!

Përshëndetje, Komadant!           Gjeneral Leitnantit në lirim,Rrahman Parllaku! Nga Përparim  Hysi   Kot nuk thonë atë shprehjen: "  E kërkova në qiell, por e gjeta në tokë!". Kështu ndodhi ...
Full story
image

Durrësi kujton!

      Leonora Laçi- studiuese 20 nëntor 2016 Durrës Në Odeonin “Nikolin Xhoja” të Pallatit të Kulturës “Aleksandër Moisiu”,  Durrës me datë 18 nëntor u promovua libri i znj. ...
Full story
image

Arbër Dumani, studenti që synon më shumë mes kulturave

Arbër Dumani, studenti që synon më shumë mes kulturave     Në mesin e disa studentëve që janë Studentë Ambasadorë Ndërkombëtarë, nga Universiteti Park i SHBA-së, është dhe ...
Full story
image

ME TA ! ME NJEREZIT E VERTETE !

ME   TA  !  ME NJEREZIT E VERTETE !             Rastësia nganjëherë është nëna e surprizës dhe të befason aq shumë, sa të duket se edhe ...
Full story
image

Croydon ankohet për migrantët fëmijë azilkërkues nga Shqipëria, duke dyshuar se nuk janë nën moshë

Croydon ankohet për migrantët fëmijë azilkërkues nga Shqipëria, duke dyshuar se nuk janë nën moshë       Në Tiranë mbaroi punimet “Samiti I i Diasporës”, ndërsa në rrugët ...
Full story
image

Tjerrallafje

Tjerrallafje(Samit pa diasporë) Nga Fatmir Terziu     “Oj molle e kuqe ç’ban andej moj cuco ç’ban anej. O merre rrugen dil këndej moj cuco dil këndej” (Popullore)                   Dhe mollëkuqja ...
Full story
image

TATUAZHET E METISIT

TATUAZHET E METISIT   S'e di kush m'i vizatoi krahët e shqiponjës mbi gjoksin tim si dy mushkëri që thithin oksigjen e s'ngopen, linda kështu me këta krahë zogu që shtegtimi i ndjell, bie edhe fle ...
Full story
image

“Ura e Goricës”- peizazh i Ilia Xhimitikut

                      “Ura e Goricës”- peizazh  i  Ilia Xhimitikut       Ura e  Goricës     Kjo urë mbi lumin Osum, mbetet një nga objektet ndërtimore më të vjetër dhe ...
Full story
image

Diaspora duhet të jetë e përfaqësuar në çdo Ministri

Nga Avni Dervishi, Politolog, Suedi Pesë milionë shqiptarë jetojnë në vende të ndyshme të botës. Kuptohet se aty nuk hyn Diaspora shqiptare që gjendet në Turqi, pasi ...
Full story
image

Kah po shkon PDK-ja

OPINION   Faton MEHMETI          Kah po shkon PDK-ja     Ndonese forca e parë në vend, PDK-ja ndodhet në prag të situates më të veshtirë të saj që nga themelimi ...
Full story
image

NATO–TRUMP DHE MARRËDHËNIET TRANS-ATLANTIKE

NATO–TRUMP DHE MARRËDHËNIET TRANS-ATLANTIKE                                                 Nga Frank Shkreli Aleanca e Atlantikut Verior, NATO njoftoi të premtën se Sekretari i Përgjithshëm i kësaj organizate, Jens Stoltenberg komunikoi me ...
Full story
image

Kruja e Kastriotit shkëmbi dhe diga

Me rastin e 573 vjetorit te ngritjes se flamurit në Krujë   Kruja e Kastriotit shkëmbi dhe diga   Nga Gjon KEKA   Historia në përgjithësi konsiderohet si një studim i ...
Full story
image

Shtëpia Botuese “Naim Frashëri”, foleja e grerëzave të Diktaturës

Shtëpia Botuese “Naim Frashëri”, foleja e grerëzave të Diktaturës      Nga Sali LEKA*   Në kohën e Diktaturës komuniste, Shtëpia Botuese “Naim Frashëri” ishte i vetmi ent botues në ...
Full story
image

Zoti Basha: Unë apo Panariti i LSI

Rexhep Shahu   Zoti Basha: Unë apo Panariti i LSI   Nuk do te doja kurrë që kryeministri i nesërm Lulzim Basha i PD të dilte prej mitres së ...
Full story
image

“Shtrigat” e akuzuara mesjetare skoceze publikohen në internet

“Shtrigat” e akuzuara mesjetare skoceze publikohen në internet   Skocezët me mbiemrin Minhead, Gilchreist ose Semple janë në mesin e atyre që mund të rridhnin prej ...
Full story
image

KUR PO NDRRONI ALFABETIN ?

Nga Fritz RADOVANI:   KUR  PO  NDRRONI  ALFABETIN ?     MANASTIR 1908 22 NANDOR 1908  – Përfundon punimet Kongresi i Manastirit...  2016 AKADEMIA ANTISHKENCORE E REPUBLIKËS SË SHQIPNISË... ●Harron me perkujtue ...
Full story
image

SHPËTIMI NGA ATDHEU…*

 ESE   Nga PIRRO LOLI   ...gjithçka, njerëzit, pemët, yjet, janë heroglife, mjerë ai që i lexon rrokje më rrokje......mushka kemi mbetur, uqër, dhelpra, derra...(N. Kazanxaqi) *** ...Atdheu, që kur u ...
Full story
image

REFIT HOXHA DHE LUMJA

REFIT HOXHA DHE LUMJA përkujtimore Nga Luan Çipi   Mësues Nuro Tërbaçi, ka pasur tre djem, Po, mbi Refit Hoxhën, unë nuk vë asnjë, Të mirë si atë, nuk ke se ...
Full story
image

Requiem zërash

Requiem zërash   Ah, ç’zëra më arrijnë nga kjo nëntokë! Zëra që s’i kapin dot veshët e kohës sonë.     Zëra nga boshësia drejt boshësisë, pa kokë. Më kot kërcënojnë pa ...
Full story
image

RAMA YNË

RAMA YNË Rama ynë, kryeministringado shkon fjalë t'mëdha lëshon,çka thotë sot, nesër " harron ".Si n' Preshevë si n' Kuvendgra e fëmijë i lë pa mend.Kohët ...
Full story
image

“Samiti i Diasporës”: Analfabetizëm diplomatik apo injorancë e MPJ-së

“Samiti i Diasporës”: Analfabetizëm diplomatik apo injorancë e MPJ-së Dr Fatmir Terziu   Dua të them që në fillim se nuk jam dhe nuk kam qenë kundër një ...
Full story
image

“Gungëngrehina 2”

“Gungëngrehina 2” Nga Fatmir Terziu     Nuk ishte e thënë të qëllonte si në rrëfenjat e pleqve të moshuar. Sipas gjasave një gozhdë, një litar dhe një shpatë ...
Full story
image

Një prurje me vlerë në letërsinë shqipe për fëmijë e të rinj

- Shënime për romanin “Dallgët e këngës” të autorit Astrit Bishqemi- Krijuesi Astrit Bishqemi sot është padyshim një nga figurat më tê veçanta e të spikatura të ...
Full story

Qasja (lirike) e poetit të njohur në skenë dhe ekran

  Qasja (lirike) e poetit të njohur në skenë dhe ekran Duke lexuar dhe kujtuar dramat dhe skenarët e Vangjush Zikos   Nga Vangjush Saro   Është një gjë e njohur ...
Full story
image

Kur mbyll sytë

  Kur mbyll sytë Buzët nuk lëvizin ndërsa  i drejtohem qiellitsymbyllur . Duke menduar se atje lartë në tokën e qiellit është  i gjithëfuqishmi  dhe më shikon. Hyji ynë nga ...
Full story
image

Suvatimi e bojatisja e diktatures

Rexhep Shahu Suvatimi e bojatisja e diktatures Bunkera te tille muze te diktatures, qe i quan kryeministri si ai qe njoftoi edhe zotin se inauguroi te MInistria ...
Full story
image

I përjetshëm qoftë vepra dhe kujtimi Hytbi Tarellit!

Nga Bashkim Saliasi   E diel, data shënonte 12.11.2016. Së bashku me dy miqtë e mi Viron Kona dhe Sejdo Harka morëm rrugën për në Durrës. Reshjet ...
Full story
image

KUR SHKRONJAT KAPESHIN ME PINCË…

KUR SHKRONJAT KAPESHIN ME PINCË… Gazeta”Kukësi i Ri”, Një enciklopedi e vogël e Kukësit Bisedë me shkrimtarin dhe gazetarin Ruzhdi Jata Nga Qazim Shehu PYETJE:Zotti Ruzhdi,si ndihesh sot, pas ...
Full story
image

Atdhetarizmi fillon nga gjuha

Atdhetarizmi fillon nga gjuha   DY (6) VJET NGA GJYQI I GJUHËS SHQIPE NË ATHINË... Rreth harresës së 22 janarit 2010 të “Gjyqit të Gjuhës Shqipe” në Athinë ...
Full story
image

PËRURIMI LIBRIT SHQIP ME NJË TRËNDAFIL

PËRURIMI LIBRIT SHQIP ME NJË TRËNDAFIL   NGA KALOSH ÇELIKU            Moti kohë nuk marr pjesë në përurimin e librave. Shkaku, se: shumica e autorëve pa vetëdije për ...
Full story
image

QKSH ”MIGJENI” NË BORÅS TË SUEDISË NË KUADËR TË FESTAVE TË NËNTORIT PREZENTON KULTURËN DHE TRADITËN SHQIPTARE

Sokol Demaku QKSH ”MIGJENI” NË BORÅS TË SUEDISË NË KUADËR TË FESTAVE TË NËNTORIT PREZENTON KULTURËN DHE TRADITËN SHQIPTARE Në organizim të Qendres Kulturore Shqiptare ”Migjeni” në ...
Full story
image

MIRELA RUKO - STUDENTJA QË SFIDOI MINISTREN E ARSIMIT

MIRELA RUKO - STUDENTJA QË SFIDOI MINISTREN E ARSIMIT   Vajza studente Mirela Ruko i hodhi në kokë Ministres se Arsimit që udhëheq reformës shkatërruese të arsimit, ...
Full story
image

KUVENDI I REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË MIRATON KOMISIONIN PËR HAPJEN E DOSJEVE

KUVENDI I REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË MIRATON KOMISIONIN PËR HAPJEN E DOSJEVE Nga Frank Shkreli          Miratohen anëtarët e Autoritetit për hapjen e dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit ...
Full story
image

Të vërtetat nga ‘politika e re’ e modelit Basha

Të vërtetat nga ‘politika e re’ e modelit Basha Dr Fatmir Terziu   ‘Konservatorët’ brenda PD-së e tejkalojnë - dhe të tjerët afër idesë së kryetarit shfrytëzojnë - ...
Full story
image

Lumturia e shtrigave, ves jo ndjenjë

Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta (VII) Lumturia e shtrigave, ves jo ndjenjë -VII- Nga Reis Mirdita Shtrigat janë qenie të sëmura shpirtërisht dhe nuk përkojnë me realitetin. ...
Full story
image

PESHA E GJËRAVE TË THJESHTA

Pavarësisht mos pasjes së një “ligji filozofik”, koha ka arritur të ecë përpara përmes gjërave të thjeshta. Të thjeshtë kanë qenë njerëzit që kanë lidhur ...
Full story
image

Morali juaj

Morali juaj .poemë. Kush i prishi kishat, tyrbet, Teqetë Xhamitë? Ju i prishët!      Ju i pështytë.         Kambanat I bëtë kusia, Tenxhere, kazanë ushtrie, Gëzhoja plumbash, predhash, Kazanë rakie. Këmbora lopësh, demash, Këmbora ...
Full story
image

Buzëqeshja e harruar

Tregim Gani MEHMETAJ   Buzëqeshja e harruar      Shkundte lodhjen nga trupi ashtu si shkund pluhurin nga rrobat sa herë ulej në karrigen e butë të kinemasë. Kur ...
Full story
image

Letërpërshëndetje Simpoziumit IV të Qendrës së Studimeve Pellazgjike

Letërpërshëndetje Simpoziumit IV të Qendrës së Studimeve Pellazgjike   I dashur Profesor Luftullai, E dashur Zonja Liliana, Më lejoni të kem nderin t’Ju drejtohem me këtë Letërpërshëndetje me rastin e ...
Full story
image

FEJZO LEPENICA, VEPRIMTAR PATRIOT, AVOKATI CAMËRISË MARTIRE

  Portret, sipas librit të Enver Memishaj “Fejzo Lepenica jetoi dhe vdiq për Shqipërinë”   Nga Idajet JAHAJ, studjues, shkrimtar Vjen një zë që nga Janina, Një zë i bukur ...
Full story
image

Historiani e biznesmeni Sabri Maxhuni Novosella dhe Banjat kuruese "Nena Naile"

Histori suksesi Historiani e biznesmeni Sabri Maxhuni Novosella dhe Banjat kuruese "Nena Naile" Historiani e biznesmeni i suksesshëm i trojeve shqiptare Sabri Maxhuni Novosella, së bashku me ...
Full story
image

Cikël poetik

ILIAZ   BOBAJ   Cikël poetik     EMRI   E mbaroi Farin e famshëm të Aleksandrisë. Mbi gurët e tij, gdhendi emrin e vet: ‘’Sostrati,i biri i Deksifanit nga Knida’’. Gurët i veshi me pelerinën ...
Full story
image

FESTA E “QEBAPIT” NË ÇARSHI DHE ÇAJI RUSIT

    FESTA E “QEBAPIT” NË ÇARSHI             DHE ÇAJI RUSIT   NGA KALOSH ÇELIKU          E kam thënë moti kohë nëpër shkrimet e ...
Full story
image

Një vepër që ngul kollona të disiplinuara të Gjuhës Shqipe

Një vepër që ngul kollona të disiplinuara të Gjuhës Shqipe (Mbi “Analiza gjuhësore: Përpjekje për standardin e shqipes” të Profesor Musa Nushit) Dr Fatmir Terziu   Problemet gjuhësore ...
Full story
image

SHTETI SHQIPTAR U KËRKON FALJE 38 MARTIRËVE TË KISHËS KATOLIKE

“RRNOFT SHQIPNIA EDHE PA NE”                                                         Nga Frank Shkreli Javën që kaloi në Presidenti i Republikës së Shqipërisë kryesoi një ceremoni me rëndësi jashtzakonisht të madhe për ...
Full story
image

KOPRACJA E PADENJË

KOPRACJA E PADENJË QAZIM SHEHU E kërkuam dhe përgjëruam lavdinë Këtë kopracë të padenjë, Hutohet, shkroftin ,ndrin Si kali që do shijë lëmej E këmbët i dridhen në dobësim.   Është gur i ...
Full story
image

RRUGA

KO  UN POET JUGKOREAN   Ko Un, lindi në hangul: (Kunsan, 1 gusht 1933) është një poet, shkrimtar, eseist, dramaturg dhe piktor Jugkorea, një nga figurat më ...
Full story
image

NGA KANDILI TEK INTERNETI

NGA KANDILI TEK INTERNETI   E jetova jetën time,Një jetë e trazuar,Plotë me muzgje e agime,Sëmurë e shëruar. Herë e urtë e herë mizoreSapo nisa udhën.Në tatëpjeta, malore,Mendimet ...
Full story
image

PROMETEU ZJARRSJELLËS

Resmi osmani                                                            Tregim mitologjik[1]                                    PROMETEU ZJARRSJELLËS         Në Skithinë e largët,në malin Kaukaz,ku s’shkelte këmbë njeriu dhe s’fluturonin as zogjtë e qiellit, në një shkëmb të ...
Full story
image

Ç'dreq gazetarie është kjo?

Daman Sinani Çdreq gazetarie është kjo? Nganjehere njeriu vihet ne dileme. Me gjithe respektin qe kam personalisht per shtypin e median ne pergjithesi, jo vetem per faktin ...
Full story
image

E Ç’MUND TE PRITET MË TEPËR NGA KËTA POLITIKANË!

NGA HASAN KOSTRECI                 E Ç’MUND TE PRITET MË TEPËR NGA KËTA POLITIKANË! ‘Nëqoftëse e fitoj luftën, historinë e bëj vetë’, shprehej Hitleri kur e akuzuan se ...
Full story
image

KY QYTET

KY QYTET   Ky qytet i huaj s'është imi, jam vetëm banor i tij, edhe ai e di këtë, por s'më bie në sy, nuk ma kursen ajrin dhe dritën edhe dëborën e shiun me ...
Full story
image

MOTOÇIKLETAT

MOTOÇIKLETAT Nga Gentur Lleshi (Libri «Ëndrra e vdekjes sime», Uegen, 2014) Basalghelle-n pothuaj e kanë pëlqyer të gjithë. Sapo marrin vesh se këtu janë sistemuar për mrekulli gjashtë ...
Full story
image

Genti në Paris

Genti në Paris Pa e kuptuar, Genti u gjet menjëherë në mes të sallës. Në fillim nuk e kuptoi se si erdhi deri aty, por pastaj ...
Full story
image

A do të jemi prapë nesër?

A do të jemi prapë nesër?       A do të jemi prapë nesër? Nuk të pyes më shumë. Edhe pse mbrëmjeve të qeta mezi më ze pak gjumë.  Pak ...
Full story
image

Takim me një të vdekur

Takim me një të vdekur         ( tregim) Nga   Përparim  Hysi Kur vdiq ai, unë kisha kohë në mërgim. Qe si befas vdekja e tij, se jo vetëm ...
Full story
image

Hajde libra, libra

Hajde libra, libra….   Kur Ministria e Transporteve vendosi dy vite më parë që të hiqte nga qarkullim furgonat, në rrjet plasi humori me faktin se tani ...
Full story
image

DERTE QË DALIN NGA SHPIRTI

DERTE QË DALIN NGA SHPIRTI   -Vështrim për librin e fundit të Fiqri Shahnllarit “Derte shpirti”-   Ndër ata që këto ditë lexuan librin e fundit ” Derte shpirti” ...
Full story
image

Fatmir Terziu: Arsimi dhe arsimimi duhen parë me sy akademik

Fatmir  Terziu: Arsimi dhe arsimimi duhen parë me sy akademik (Intervistë me Prof Dr Fatmir Terziu, pedagog dhe studies pranë LSBU, Londër) Intervistoi Elitjona Doko Kam patur rastin ...
Full story
image

Kombi dhe magjia e artit

Kombi dhe magjia e artit (Krenari dhe nderim për veprën e artistit Hytbi Tarelli) Shënime në dy kohë  “Kush do të lëvizë botën të lëvizë më parë ...
Full story
image

PA DASHURI NUK DO KISH AS NJERI, AS PEMË AS BAR DHE AS GURË

PA DASHURI NUK DO KISH AS NJERI, AS PEMË AS BAR DHE AS GURË Rreth prozës dhe poezisë së Jakov Solomonit   Nga Enver Memishaj   Njerës si Jakov Solomoni, ...
Full story
image

Kuptimi i fitores Trump për pjesën tjetër të botës

Kuptimi i fitores Trump për pjesën tjetër të botës   Lajmi se kandidati republikan Donald Trump arriti të fitojë zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara ka bërë ...
Full story
image

VIZITË E NJË EKIPI TË RTV “KONTAKT”, TE “KOMPANIA LEVIZËSE”…

Skicë: VIZITË E NJË EKIPI TË RTV “KONTAKT”, TE “KOMPANIA LEVIZËSE”… Nga: Murat Gecaj Sot në drekë, një ekip i RTV “Kontakt”, me gazetare Entela Duraj dhe kameraman ...
Full story
image

Edhe qeveria, edhe Akademia, e kanë hedhur dhe vazhdojnë ta hedhin vallen sipas daulleve të grekosllavizmit

I dashur Profesor Rasimi, Urime për artikullin me titull "Dy nivele zero". Ju falënderoj nga zemra për këtë analizë të shkëlqyer shkencore që i keni bërë kontributit të ...
Full story
image

Pellazgët

I nderuar Profesor Eshrefi, Do t'më falni, qe mburem me fantazinë time, qe kujtoj se me anën e saj,kapëcej limitet e njohurive dhe perfshije, me anen ...
Full story
image

Kosovës i është refuzuar nga Shqipëria dhënia e prefiksit telefonik

Mirmëngjes profesor Eshrefi, Ju, miku im  Rasim Bebo dhe shumë shokë të tjerë, që jetoni në Amerikë, bëni një punë mjaft të madhe për të ...
Full story
image

Politika e Tiranës asnjëherë nuk ka kërkuar Bashkimin e Shqipërisë etnike gjithëshqiptare

Politika e Tiranës asnjëherë nuk ka kërkuar Bashkimin e Shqipërisë etnike gjithëshqiptare Nga Skënder S.KAPITI Jo më politikë anti-Kosovë nga Tirana, dhe kundër atyre që s’e duan ...
Full story
image

TË MOS NËNÇMOHET LIRIA E VOTËS SË AMERIKANËVE

TË MOS NËNÇMOHET LIRIA E VOTËS SË AMERIKANËVE                                          Nga Frank Shkreli  “Duhet të bëjmë një punë më të mirë për të shpjeguar se Amerika do ...
Full story
image

Inxhinieri Vangjel Loli

VANGJEL LOLI (gazmore) Nga Luan Çipi       Te “Sheshi i Burrave” doli Dhe na mblodhi përsëpari, Inxhinieri Vangjel Loli, Bashkë me të, Niko Gjyzari.   Të dy, kanë një përvjetor Në ditëmuaj pranë e pranë, Të ...
Full story
image

SULOVA NËN PUSHTIMIN AUSTRO-HUNGAREZ TË VITEVE 1916- 1918

SULOVA NËN PUSHTIMIN AUSTRO-HUNGAREZ TË VITEVE 1916- 1918   NGA   PELLUMB GORICA    Lufta e Parë Botërore, që plasi në fillim të vitit 1915, mbuloi në ...
Full story
image

“Dorë e gurtë”

Nga  Petrit  MalushiShpirt tiranasPërherë shtruar tiranasja sofër !Ngarkuar mikpritje e bujari.Pranë  i ul si vëlla e motër,Ardhës të vjetër e ardhës të ri.Përherë çelur tiranasja ...
Full story
image

Gëzim Alpion në mediat botërore për shenjtërimin e Nënë Terezës

Gëzim Alpion në mediat botërore për shenjtërimin e Nënë Terezës   Dr Fatmir Terziu Londër, më 14 nëntor 2016   Akademiku Gëzim Alpion, i cilësuar nga kritika si ‘studiuesi më ...
Full story
image

15 NANDOR 1946: DOSJA E SIGURIMIT 1302/II – A

Nga Fritz RADOVANI:   15 NANDOR 1946: DOSJA E SIGURIMIT 1302/II – A     ●DOSJA E FUTJES SË ARMËVE NË KISHEN E FRETENVE NË SHKODER Duhej zbatue urdhni i qeverisë jugosllave ...
Full story
image

Kioska e dehur

                          Kioska e dehur Nga Fatmir Terziu   Hyrja gjithnjë nga hija. Grusht arna, banjo, përskuqje, kofshë pulash me therrje të sforcuar, pupla. Minder i thatë i ngulur me dërrasa, morali i vazhdueshëm ...
Full story
image

Fatmir Terziu: “PËRPARIM RAMA, EMËR GLOBAL I ARKITEKTURËS MODERNE”, boton “Lena Grafik” Prishtinë, 2016

Xheladin MJEKU   QASJE MULTIDIMENSIONALE NJË FIGURE TË PËRVEÇME KOMBËTARE  Fatmir Terziu: “PËRPARIM RAMA, EMËR GLOBAL I ARKITEKTURËS MODERNE”, boton “Lena Grafik” Prishtinë, 2016  Të rrugëtosh një “jolineareje” kaq ...
Full story
image

Rrugën e Arbrit ia kërkojmë qeverisë shqiptare, jo inxhinierëve dhe shoqatave qytetare

13 nëntor 2016 Rrugën e Arbrit ia kërkojmë qeverisë shqiptare, jo inxhinierëve dhe shoqatave qytetare   Gëzim Alpion Në emër të Grupit të Lobimit   Ata inxhinierë dhe shoqata që acarohen ...
Full story
image

BABILONASIT E RINJ

BABILONASIT E RINJ   Kullë pesëdhjetëkatëshe ky pallati ynë, çdo kat pesëdhjetë korridorë,poshtë neshdhe mbi ne pesëdhjetë qytete me çati qiellin,ashensori kapur në çengelin e hënësna zbret e na ngjit nga e hëna ...
Full story
image

MINAT SERBE – SPIUNAT SERBË

MINAT SERBE – SPIUNAT SERBË  Marsi erdhi përsëri. Marsi i luftrave. Marsi i minave. I minave serbe. I minave njerëz. I minave serbe njerëz. Marsi i ...
Full story
image

Falënderim dhe mirënjohje për ngushëllimet!

Falënderim dhe mirënjohje për ngushëllimet!   Të gjithëve që na lehtësuan dhimbjen për humbjen e të dashurit tonë Hytbi Tarelli. Faleminderim për të gjithë miqtë, shokët dhe të ...
Full story
image

LAMTUMIRE SHKRIMTARI YNE BAHRI MYFTARI!

LAMTUMIRE SHKRIMTARI YNE BAHRI MYFTARI! Kastriot FRASHERI Drejtor Instituti i Çeshtjeve Kombetare Eshte ndare nga jeta sot, ne menyre krejt te papritur, pas nje semundje te rende e te ...
Full story
image

Mbresa dhe emocione pas leximit të veprave të autorit

Mbresa dhe emocione pas leximit të veprave të autorit  Dale Carenegie Psikologjia e suksesit 1, 2, 3 Veprat e Dale Carenegie bëjnë fjalë për eksperiencën e njerëzve ...
Full story
image

Izraeliti që thotë se është dhe ndjehet vlonjat.

                  Dr. Aron Solomon është lindur në Tetor të vitit 1952 në qytetin e Vlorës ku dhe përfundoi studimet shkelqyeshëm nê gjimnazin ''Ali ...
Full story
image

Trungu im

   LOT ( Tani po i vë shpirtit një gur dhe ju lus të mi nxirrni sytë.) Në altarin prej dy kokrra sysh lumenj lotësh që derdhen ...
Full story
image

Në ç’humbëtirë kisha rënë?

Në ç’humbëtirë kisha rënë? Pirro Dollani               Njëzet e tre orë më parë, Leonard Cohen, këngëtari e poeti i shkëlqyer, u largua fizikisht nga kjo botë, dhe ...
Full story
image

POEZIA I BASHKON DHE I PASURON NJERËZIT SHPIRTËRISHT

Anton Nikë Berisha (Universiteti i Kalabrisë)   POEZIA I BASHKON DHE I PASURON NJERËZIT SHPIRTËRISHT   Na bashkon një det. Antologji me poetë italianë dhe shqiptarë të jugut. Zgjodhi ...
Full story
image

DY NIVELE ZERO

DY NIVELE ZERO Të shpifur dhe të shpikur nga greku, me një përmbytje të madhe, për të fshirë qytetërimin Pellazg në nivelin zero, që vijon me ...
Full story
image

Një libër tavoline për prindërit e rinj

Nga Prof.dr. Eshref Ymeri   Universiteti “Aleksandër Xhuvani” dhe Rotary Club Elbasan, më 07 nëntor 2016, ora 12:00, në sallën ovale, organizuan diskutimin e librit me titull ...
Full story
image

Fushëveprimi dhe kontingjentet e shtrigave

Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta (VI) Fushëveprimi dhe kontingjentet e shtrigave Nga Reis Mirdita   -VI- Ngjarja e parë Në të parën herë, pas njohjeve të përgjithshme mbi shtrigat, ...
Full story
image

Antigona Fazliu,- përjetësisht në gonxhen e lirisë së Kosovës e të kombit tonë

Histori Esse nga Xhevahir Cirongu   Antigona Fazliu,- përjetësisht në gonxhen e lirisë së Kosovës e të kombit tonë     Kosovën e kishte mbuluar plaga e shekullore serbomadhe. Mbi trupin ...
Full story
image

KRENARIA DHE PENGU I DREJTOR MENTOR ZERALIUT

KRENARIA DHE PENGU I DREJTOR  MENTOR ZERALIUT Nga Abdurahim Ashiku -I kërkova me argumente Adil Çarçanit, ministër i Industrisë dhe Minierave në atë kohë, 900 mijë dollarë. ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1