Fatmir Terziu

image

I lexuam gjashtë ditë para, Të Shtunat

                    I lexuam gjashtë ditë para, Të Shtunat Nga Fatmir Terziu   1.   Mbi bashllakë të myshkur nga dihatjet e kuajve të shtunat bujtën si mjegulla e dendur.   Eh ishin kuajt pa ishin
Full story
image

Shtatë në një “të gjashtë”

                        Shtatë në një “të gjashtë”   1.   E shtuna. Të shtunat. Bashkë. Bekojnë ritet. Bashkë.   Javët përcjellin lodhjen. Bashkë. Zbusin pushimin. Bashkë.   Shumëzohen në bordero. Bashkë. Firmosin padrejtësitë. Bashkë.   Këndojnë fatin. Bashkë. Dehur ...
Full story
image

Ose asgjë

Ose asgjë   Ne tryezën ku thjesht u ulem për një kafe Sa për të prekur duart dhe sytë E për tu njohur Pasi ajo shkoi Unë u ktheva serish dhe ...
Full story
image

Pse "Klith me neveri", Poeti YLLI MUÇARAKU?

                                                        (ese) Nga   Përparim  Hysi As e njihja dhe as kisha dëgjuar për Ylli Muçarrakun. Para dhjetë ditësh isha në muzeun e Fierit dhe në zyrën e ...
Full story
image

Dr Fatmir Terziu: “PËRPARIM RAMA, EMËR GLOBAL I ARKITEKTURËS BASHKËKOHORE”

Dr Fatmir Terziu: “PËRPARIM RAMA, EMËR GLOBAL I ARKITEKTURËS BASHKËKOHORE” Intervistoi: Ardianë Pajaziti Ardianë Pajaziti: Sapo keni publikuar librin mbi rrugëtimin e arkitektit Përparim Rama, si erdhët ...
Full story
image

Po ti shef ku e ndjen veten tek zotëria apo krimineli

Ilir Levonja Po ti shef ku e ndjen veten tek zotëria apo krimineli Shumë njerëz në Shqipëri i gëzohen konstatimit të Ramës. Mbi dëmet e Shqipërisë ndaj ...
Full story
image

KAM QENË

FASLLI HALITI KAM QENË Kam qen dhe unë deputet Por S’leha, S’kafshova S’u ndërseva Majtas  djathtas Nga estremet s’u tërbova Hyra me peshën time bio që kisha Me peshën që hyra prapë ...
Full story
image

BUQETË ME LULE TË FRESKËTA

Tregim nga ALEKO LIKAJ  BUQETË ME LULE TË FRESKËTA Nuk kishim folur kurrë, edhe pse shiheshim disa herë në ditë, përballë pallatit tim te pijetorja në kryqëzim ...
Full story
image

Po kërkohet që kjo festë të jetë tradicional kombëtare...

Reportazh Nga manifestimet kushtua Ditës së “Plisit”- kultit të shenjte të bardhësisë shqiptare                                                              Po kërkohet që kjo festë të jetë tradicional kombëtare... Në manifestimin nga trashëgimia ...
Full story
image

REGJISTRIMI DHE PALLAVRA E VOTIMIT TË MËRGIMTARËVE.

REGJISTRIMI DHE PALLAVRA E VOTIMIT TË  MËRGIMTARËVE. Pyes të gjithë “skuadrën politike” që flet e pëllet për “votën e emigrantit” se si mund të votojë një ...
Full story
image

“SHEG’ E ËMBËL, MOJ SHEG’ E BUTË!...”

Skicë: “SHEG’ E ËMBËL, MOJ  SHEG’ E BUTË!...” (Kur Vjollca Koni thurë poezi malli, për vendlindjen) Nga: Murat Gecaj 1. Jo shumë ditë më parë, Vjollca Koni-Ajasllari, me origjinë nga ...
Full story
image

Shtëpia në ëndërr

                              Shtëpia në ëndërrNga Fatmir Terziu Shtëpia u boshatis nga frymët tona,e gjalla mbeti shenjëz e nyjtë,mbetën muret, perdet, orenditë,u shkulën gozhdave fotografitë,udhëtuan imazhet viteve larg,dritareve që fleksin ...
Full story
image

E ÇUDITSHME SHTËPI KJO

E ÇUDITSHME SHTËPI KJO   Më zgjon agimi, me pëllëmbën e padukshme flladi ma fshin ëndrrën që më bëri të vuaj.   Jam në dhê të huaj që kërkon të më birësojë, jetoj në ...
Full story
image

Hyrje e shkurtër në iso-polifoni…

Hyrje e shkurtër në iso-polifoni…   Pjesë nga libri në process “ Neço Muko, shokët dhe kënga himarjote”   Nga Timo Mërkuri Kur më 25 Nëntor 2005 u shpall vendimi ...
Full story
image

Një festë ndryshe, një rast më shumë për të festuar 28 Nëntorin e Pavarësisë

Një festë ndryshe, një rast më shumë për të festuar 28 Nëntorin e Pavarësisë nga një organizim i denjë festiv në Cavendish Hospitality (off mercedes ...
Full story
image

BESNIK MUSAJ PËRUROJ TRI VEPRA NE BAJRAM CURRI

Nga: Tahir Bezhani   BESNIK MUSAJ PËRUROJ TRI VEPRA NE BAJRAM CURRI   Krijuesi nga Tirana,me prejardhje tropojane,z.Besnik Musaj, në sallën e Muzeut “Bajram Curri” në Bajram Curr, në kuadër  ...
Full story
image

Në prag të Samitit të Diasporës:

  Fati i Shqiptarëve të Sirisë   Prof. Muhamed Mufaku*                             Para ca ditëve mora ftesë nga Kryeministri Edi Rama për të marrë pjesë në "Samitin e Parë ...
Full story
image

Ambasadori Qirko takon drejtuesin dhe botuesin e medias “Fjala e Lirë” Dr Fatmir Terziu

Ambasadori Qirko takon drejtuesin dhe botuesin e medias “Fjala e Lirë” Dr Fatmir Terziu   Në datën 27.10.2016 në ambientet e Ambasadës, z. Qirjako Qirko, Ambasador i ...
Full story
image

Fushate genjeshtrash

Gazetari kanadez Daniel Dale, i "Toronto Star" ka bere nje list te GENJESHTRAVE qe Z Trump ka thene gjate ketyre 43 diteve te fundit. Perveç ...
Full story
image

DAFINË PËR FIQRIUN SHKRIMTARIN TONË TË “PËRTEJ DETIT”

      Një vlerësim i plotë dhe i merituar nga autoritet kritik si Bjelinski apo Dritëroi ynë mbase do të duhej t’i bëhej krijimtarisë letrare të ...
Full story
image

NË NJË DITË, TË PRAGUT TË NËNTORIT…

Skicë: NË NJË DITË, TË PRAGUT TË  NËNTORIT… Nga: Murat  Gecaj 1. Kush ka thënë që njerëzit, kur dalin në pension, nuk kanë punë dhe e kalojnë kohën kot?(ha,ha) ...
Full story
image

Ndëshkimi dhe disiplina pozitive në raportet mësues-nxënës

  Nga Bashkim Saliasi                  Për të edukuar sjelljen e fëmijës në mënyrë pozitive, na duhet të zbulojmë mjedisin e tij të plotë ku  ai jeton e mëson, ...
Full story
image

Eja të ikim

Eja të ikim     Eja me mua, të ikim nëpër natë, M’i dëgjo këto fjalë të thjeshta. Të ëndërrojmë botën në çdo monopat, Pa poezi kurrë nuk vjen vjeshta.   Të ikim ...
Full story
image

Mendim filozofik për filozofinë e jetës “Në artin pa unaza”

Mendim filozofik për filozofinë e jetës “Në artin pa unaza”   Eltona Lakuriqi tenton të skalisë në artin e fjalës, dashurinë njerëzore          Vëllimi i katërt ...
Full story
image

Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta -IV-

Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta -IV- Nga Reis Mirdita   Digresion -IV- Kjo kaptinë nuk ishte e paraparë që të ketë përmbajtjen e mëposhtme. Disa ndryshime rrënjësore i ...
Full story
image

Rron, ore rron, vepra e Dushanit dhe e Miladinit

Nga Prof.dr. Eshref Ymeri                     Dekreti i Presidentit Nishani për dekorimin e 67 pjesëtarëve të Ballit Kombëtar, të vrarë 73 vjet më parë, viktima të krimit ...
Full story
image

1946 KRIMINELËT NË SHQIPNI USHQEHEN VETEM ME GJAK ATDHETARËSH

Nga Fritz RADOVANI:       ■HENRY KISSINGER I LIBRIT “DIPLOMACIA”... ■Sekretar i pesdhjet e gjashtë i Shtetit. Ka marrë çmimin “Nobel” për Paqen në vitin 1973, si ...
Full story
image

AJO QË ËSHTË

    Erich Fried ka lindur në Vjenë në vitin 1921. Në vitin 1938 ai la Austrinë dhe u transferua në Londër. Ndër vëllimet e tij me poezi: ...
Full story
image

Restoranti “Poem Bar & Grill” më i vizituari nga persona nga e gjithë bota

Restoranti “Poem Bar & Grill” më i vizituari nga persona nga e gjithë bota   Titullin e restorantit më të vizituar në MB “Poem Bar & Grill”, ...
Full story
image

Hapet shkollë e arsimit plotësues shqip në Walthamstow

Hapet shkollë e arsimit plotësues shqip në Walthamstow   Një shkollë e re shqipe u hap ditët e fundit të muajit Tetor në zonën e Walthamstow, ku ...
Full story
image

Paralele të padëshiruara shqiptaro-amerikane

Paralele të padëshiruara shqiptaro-amerikane   nga Andon Dede, Nju York             Kushdo që e njeh sadopak Amerikën dhe e krahason me vendin tonë, e ka fare të lehtë ...
Full story
image

Faleminderit miku ynë Viron Kona!

    (Reportazh nga shkolla “Vëllazërimi” Babrru-Kodër, Tiranë) Nga Bashkim Saliasi   1. Kur me shkrimtarin Viron Kona mbërritëm në shkollën Babrru-Kodër, na pritën buzagaz  mësuesit Caush Kullafi dhe ...
Full story
image

Në Festën Pagane të Ullirit në Kurjan të Roskovecit

Në Festën Pagane të Ullirit në Kurjan të Roskovecit                       (reportazh) Nga Përparim   Hysi         Brenda dyjavëshit të këtij fundtetori, me një ekip mikst nga Tirana, kemi  udhëtuar ...
Full story
image

Një takim mbreslënës në muajin e letërsisë shqipe

Vilhelme Vrana Haxhiraj         Një takim mbreslënës në muajin e letërsisë shqipe                                                                                                     Reportazh Bisedë me nxënësit dhe mësuesët e shkollës 9 vjeçare “Razip Sadikaj” Lubonjë     ...
Full story
image

Alpion: “Shën Tereza Globale” meriton më shumë vëmendje akademike

Alpion: “Shën Tereza Globale” meriton më shumë vëmendje akademike       Profesori i Universitetit të Birmingamit, i mirënjohur nga sfera akademike, publike dhe më gjerë intelektuale, Dr Gëzim ...
Full story
image

PIKTORJA PLOT TALENT E GUXIM

              KEIDI SEJDIU - PIKTORJA PLOT TALENT E GUXIM   Kur mbasditen e 27 Tetorit, u futa së bashku me shokët e mij në Galerinë e Arteve ...
Full story
image

Morrat e gjirizit të drejtësisë shqiptare

Ilir Levonja Morrat e gjirizit të drejtësisë shqiptare Që drejtësia shqiptare është e mbushur me morra. Kjo as që diskutohet. Dhe sado të pirdhemi sot. Sado të ...
Full story
image

PROF. DR. ISUF LUZAJ KA LËNË NJË VEPËR TË RRALLË E TË GJALLË, NJË VEPËR QË NGJASON ME LIBRAT E SHENJTË…

Zyba Hysen Hysa: PROF. DR. ISUF LUZAJ KA LËNË NJË VEPËR TË RRALLË E TË GJALLË, NJË VEPËR QË NGJASON ME LIBRAT E SHENJTË… (refleksione nga ...
Full story
image

VDEKJA NUK DO NGADHËNJEJË MBI JETËN E PROF. ALFRED UÇIT

  Ndërsa qindra e qindra intelektualë dhe njerëz të thjeshtë i jepnin lamtumirën e fundit profesorit të shquar dhe Mjeshtrit të Madh Alfred Uçi, Biblioteka Kombëtare ...
Full story
image

ЁNDRRAT E NЁNЁ MARIES

ЁNDRRAT E NЁNЁ MARIES                                        tregim Nёnё Maria ёshtё gjashtё vjeçe. E vockёl e bukur si njё kukull. Ka sy jeshil e me qerpikё tё gjatё. ...
Full story
image

FSHIRJA E OXHAKUT

ILIAZ  BOBAJ   FSHIRJA  E  OXHAKUT -Tregim satirik-   Në atë qytet të huaj ishim pak bashkatdhetarë,të ardhur nga vendi i largët i Ballkanit. Ishin njohur me njëri-tjetrin dhe pinim ...
Full story
image

Fitimtarë me tasa alumini

Ilir Levonja Fitimtarë me tasa alumini   Më 21 tetor të vitit 1943, vriten pa gjyq 67-të burra. Kjo afërmendsh është masakër. Sado në kohë lufte të ketë ...
Full story
image

PAJTIMI KOMBËTAR!

PAJTIMI KOMBËTAR!                                     Nga Frank Shkreli   Ende nuk kanë pushuar debatet dhe komentet në lidhje me deklaratat e vizitës së fundit të Kryeministrit të Shqipërisë, Z.  Edi ...
Full story
image

NJË KËNGË SHQIP NË TROLEIN E ATHINËS

NJË KËNGË SHQIP NË TROLEIN E ATHINËS Meditim Isha qetësuar në karrigen e troleit 3 të Athinës kur nga dera e mesit futet një burrë me një ...
Full story
image

Klithmat e hienave bolshevike

Klithmat e hienave bolshevike   Reshat Kripa               Ditët e fundit, si në një kor te dirixhuar nga hienat e zeza te sistemit të përmbysur, kanë mbushur faqet ...
Full story
image

SI NUK E VRAU VETEN ASNJË KOMANDANT A GJENERAL LUFTE

REXHEP SHAHU    SI NUK E VRAU VETEN ASNJË KOMANDANT A GJENERAL LUFTE    Si nuk e vrau a vari veten asnjë komandant lufte asnjë major a epror a ...
Full story
image

LUFTA E UÇK-SË, VEPRA MË E LAVDISHME NË HISTORINË TONË KOMBËTARE

  Nga Skënder S.KAPITI UÇK – Ushtria Çlirimtare e Kosovës- Lufta Çlirimtare e saj është faqja më e lavdishme në Historinë tonë Kombëtare  që ju kundërvu ...
Full story
image

Monolog

      Po të kishit një shpirt të vërtetë, do t’ju rëndonin fjalët e mia.  A dëgjoni?  Po të kishit një mendje të ndritur, do ju bënte të reflektonit. E kuptoni?  Po të ...
Full story
image

Dy skica

                                                   HEDHURINAT 1.KARAFILI         Kur të gjeta, ishte  dite marsi e mugët dhe vesonte shi.Dora e pakujdeshme e amvisës, apo e dikujt tjeter,ty nje bisk i brishte,te ...
Full story
image

Tri histori me gjirokastritë

                      (rrëfenja)      "Ka shumë gjëra në botë që unë nuk  i di, por kurrë nuk shkruaj për gjëra që nuk di"                                              LEO  FILIPE (poet spanjoll) Nga  ...
Full story
image

LAJTHITJET E TA SHTUQUJTURËVE “BABALLARË-VE” TË KOMBIT

  Halit Xhemë Elshani            KOSOVA ËSHTË SHQIPERI ! LAJTHITJËT E TASHTUQUJTURËVE “BABALLARË-VE” TË KOMBIT NË BRUKSEL E VUEN  DR.IBRAHIM RUGOVËN NË DILEMË, GATI, GATI NË TË NJATAT ...
Full story
image

U përurua filmi dokumentar “Dasma Malësore” e Malësisë së Madhe

Në Sallën e madhe të Institutit Albanologjik në Prishtinë       Në promovimin e këtij filmi u dëgjuan shumë kritika të cilat u dërguan në adresë të individëve, ...
Full story
image

PSE U BOTUA LIBRI I HERMANN FRANKUT: LUFTA E ÇETAVE NË SHQIPËRI

Në shtëpinë ku jam lindë, kullë dy katëshe me gurë të mëdhej, me mur të trashë një metër, mes dy dritareve të vogla, është një ...
Full story
image

Me rastin e ndarjes nga jeta

AKADEMIKU ALFRED UÇI, PERSONALITET I SHQUAR I  ARSIMIT, KULTURËS DHE  SHKENCËS  MBARËKOMBËTARE SHQIPTARE Nga: Prof.Murat Gecaj         publicist e studiues Sot, më 26 tetor 2016, përmes TV u ...
Full story
image

PROFESORËT IKIN, POR MËSIMET DHE NDIHMESAT E TYRE TË VYERJA RROJNË PËRJETË!

PROFESORËT IKIN, POR MËSIMET DHE NDIHMESAT E TYRE TË VYERJA RROJNË PËRJETË!  (Dhimbje e pikëllim i thellë, për ndarjen nga jeta të Akademikut  Alfred Uçi) Nga: Prof.Gjovalin ...
Full story
image

Shqiptarët e Baden-Württembergut në Gjermani të bashkuar për shenjtërimin e Nëna Terezës

 Shqiptarët  e Baden-Württembergut  në Gjermani  të bashkuar për shenjtërimin  e Nëna Terezës Asllan Dibrani Nga Shqipëria, Kosova, e nga mbarë viset  shqiptare,si dhe nga diaspora, janë bëre  ...
Full story
image

Dalja e Britanisë nga Unioni është një rrezik për Britaninë e Madhe

“Dalja e Britanisë nga Unioni është një rrezik për Britaninë e Madhe. Vendi duhet të marrë kreun e Europës në vend që të qëndrojë në ...
Full story
image

Pushime

Pushime Astrit Lulushi Jam dakord; duke mos ndjekur rregullat, kam bërë "gabim". Dhe ata e quajtën "Eureca!" Por cfare gjetën ishte problem. Megjithatë, kur vazhduan ai u tha: ...
Full story
image

Rregulli I treshit

Rregulli i Treshit    Rregulli i treshit në Trojë ishte pikërisht piramida, ose trekëndëshi Trojan, 3x60=180°. Pra ishin tre kënde që formonin lidhjen e Trojës. Nëse piramida ...
Full story
image

Ndahet nga jeta Prof Alfred Uçi

Ndahet nga jeta akademiku Alfred  Filozofi i shquar dhe esteti, Akademik, Prof. Dr. Alfred Uçi u nda nga jeta sot në moshën 89-vjeçare. Pedagog i filozofisë ...
Full story
image

Për z. Bajram Mulaku, Kryetarin e Komunës dhe Kuvendin Komunal të Vushtrrisë.

Për z. Bajram Mulaku, Kryetarin e Komunës dhe  Kuvendin Komunal të Vushtrrisë.   Këtë përshendetje e bëj nisur nga fakti pas informimit se Kryetari i Kumunës Vushtrrisë ...
Full story
image

Pushtimi serbë, i Medvegjës.

Pushtimi serbë, i Medvegjës.   Sipas statistikave  të  Serbisë,  nën   Serbi, pra edhe  në  Luginën e Preshevës  që ndodhet  ende  nën  okupimin e Serbisë,  jetonin në vitin ...
Full story
image

KËTO DITË NË VLORË…

KËTO DITË NË VLORË… nga Albert HABAZAJ Kryesia e Shoqatës Kulturore Atdhetare "Labëria", Vlorë zhvilloi një veprimtari kulturore mjaft mbresëlënëse për qytetarët, në funksion të edukimit të ...
Full story
image

LILI, MOJ LILI DHE ZONJUSH JALLDIZI

LILI, MOJ LILI DHE ZONJUSH JALLDIZI NGA CIKLI: (TAKIMI I AUTORIT ME PERSONAZHET E TIJ ) [ PARAMNEZI*) ] Kjo histori zë fill degada vite larg. ...
Full story
image

Persiatje per vepren e re “Derte Shpirti “ te Fiqri Shahinllarit

Jeta ka treguar , se gazetaria eshte shtegu kryesor , nga ku kane ardhur shkrimtare te shquar te letersise shqipe ne te tera kohrat. Ish gazeten ...
Full story
image

Shoqata e shkrimtarëve në Suedi timoniere e organizimit dhe bashkimit

Reportazh   Shoqata e shkrimtarëve në Suedi timoniere e organizimit dhe bashkimit                                                                                      Të  intelektualeve shqiptarë në diasporë në një ombrellë Hasan Hasanramaj   Nga biseda  të cilën e zhvilluam ...
Full story
image

POEZIA DHE NAIMI, BASHKUAN TETOVËN DHE PRISHTINËN

      Përfundoi Edicioni Jubilar i FNP "Ditët e Naimit" POEZIA DHE NAIMI, BASHKUAN TETOVËN DHE PRISHTINËN Për të njëzetën herë me radhë, poetët nga mbarë bota, si dhe ...
Full story
image

HIJET…

                              Nga Zeqir Lushaj Thuhet për shumkand: -Njeri i hijshëm ! -I ka hije ! …! Janë fjalë ...
Full story
image

TELAJO VJESHTE NË BYSHEK

TELAJO VJESHTE NË BYSHEK   NGA PËLLUMB GORICA         Gjithmonë i pres me dëshirë udhëtimet eksploruese në gjirin e natyrës aq më shumë, në ato vende që lidhen ...
Full story
image

INXHINIERI

TAULLA BIMO, INXHINIERI Nga Luan Çipi       Taulla Bimo, inxhinieri, një tjetër shok fëmijërie, Gjithnjë më rri para syve, nuk largohet asnjëherë, Burrë i rrallë, i urtë e i ditur, ...
Full story
image

Njeriu me respekt te malet

Njeriu me respekt te malet Homazh për Gori Baren nga Albert HABAZAJ Gori Bare është lindur më 25 dhjetor 1937 (si urim për Krishtlindjen) në familjen e Lepa ...
Full story
image

Ndarësisë

Ndarësisë Të jesh bashkë nuk do të thotë të mos jesh i ndarë. Në fjalët bashkë dhe ndarë ka një vijë bashkimi dhe ndarje. Është lufta ...
Full story
image

MOS MË BËJ PETJE QË NUK I DI

MOS MË BËJ PETJE QË NUK I DI QAZIM SHEHU Mos më bëj pyetje që nuk i di, Pse pak para kemi në shtëpi Dhe prej parave s`ka më ...
Full story
image

KAM NJË JETË TË NGJESHU

LUMTURI PLAKU: KAM NJË JETË TË NGJESHUR, ME NGJARJE, PUNË, SHKRIME E BOTIME, POR EDHE ME VEPRIMTARI... Nga: Prof.Murat Gecaj          publicist e studiues 1.Kam kënaqësinë të kujtoj, ...
Full story
image

FOTO LAJM ME RASTIN E DITËLINDJES SË AT GJERGJ FISHTËS

 FOTO LAJM ME RASTIN E DITËLINDJES                                SË AT GJERGJ FISHTËS                                     Nga Frank Shkreli E Diela e 23 Tetorit shënoi 145-vjetorin e lindjes së At Gjergj ...
Full story
image

AJRI I NATËS

FEDERICO GARCIA LORCA          ( Federiko Garcia Lorka)              1898 – 1936 Federico del Sagrado Corazón de Jesus Garcia Lorca, shqiptim IPA: [feðeɾiko ɡarθi.a Lorka] (Fuente Vaqueros, 5 ...
Full story
image

MËNGJES I KTHJELLËT VJESHTE

MËNGJES I KTHJELLËT VJESHTE   Ka edhe në vjeshtë mëngjese kur dheu i lodhur s'duron dot mërzinë, fshin me fshesën e plepave retë t'i ndrijë dielli, vërtiten gjethet si flutura mbi kokën time ...
Full story
image

NJË TAKSI PËR MACEN TIME

NJË TAKSI PËR MACEN TIME Të dielën e tretë të dhjetorit kishim zënë vend në " Quai de Stalingrad ", aty ku vijnë e takohen tri ...
Full story
image

Ja pse Ministri I Jashtëm...

                  Ja pse Ministri i Jashtëm i Kosovës, E. Hoxhaj, ka të drejtë Nga Skënder S.KAPITI Nuk është normale ...
Full story
image

Po të mos ishte rëra

Armela Hysi   Po të mos ishte rëra                         I po të mos ishte rëra mbretëresha nuk do të humbte. kërkonim kuturu. flokët e derdhur që sollën natën i mbuluan nga pas gjurmët. pishtarët ...
Full story
image

PORTRETE NË GËRMA

DRITA LUSHI                    PORTRETE NË GËRMA                         -Luljeta-            -Gruaja që dashuron punën…!   U diplomua më 16 maj  dhe pas katër ditesh  lindi ...
Full story
image

KULTURA NË ETAPËN E DOMETHËNSËVE

Remzi Salihu   KULTURA NË  ETAPËN E DOMETHËNSËVE   Të paditurit abuzojnë me të vërtetën, humanen, perspektiven dhe sidomos me muskujt mendor të brishtë, i rrënojnë vlerat e vërteta ...
Full story
image

NË RRUGËN E NDRITUR TË TË PARËVE TË TIJ

SHPENDI TOPOLLAJ       URAN BUTKA NË RRUGËN E NDRITUR TË TË PARËVE TË TIJ                                    (Rreth librit “Ringjallje”) Me të vërtetë është për t`u ...
Full story
image

Gjyshja

Gjyshja                                 Nga Albana Lifschin, USA Ne banonim në dy apartamente përballë ...
Full story
image

Baladë për Genturin flokëngritur

Baladë për Genturin flokëngritur  Vaso Papaj  Shkallë - shkallë andej nga malet Zbriste era e çatallosur E ndërkohë, nga Durrësi s’ndalej, Me aromë dallgë e plagosur.    Në mes tyre, bregut ngulur, Ish ...
Full story
image

PARAJA KURVË

NEBI DRAGOTI PARAJA KURVË            O paraja murdare             Që bën botën avare              Që gjesdis parai zagare,              ja  di kimenë parasë.                     Hasan Zyko Kamberi Ha-ha-ha! Kurva politikë për para është ...
Full story
image

Kadri Veselit s'po i pritet për tu bërëkryeminstër

  Kadri Veselit s'po  i pritet për tu bërëkryeminstër      Aty ku ska parime por pazare asgjë nuk funksionon siç duhet, e as që pritet te këtë rezultate pozitive.Koalicioni PDK-LDK u bë pasi ...
Full story
image

Severa- Vajza nga Kashmiri

S E V E R A- V A J Z A   N G A   K A S H M I R I     ...
Full story
image

Duke degjuar fjalen “FJALAMANE” te Trumpit

Duke degjuar Fjalen “FJALAMANE” te Trumpit Fjalimi Programatik i Trumpit     Jam duke degjuar fjalimin e  Trumpit ne Getysburg, te Pennsylvania, fjalen e tij programatike se çdo te ...
Full story
image

Novelë tronditëse

Dy fjalë rreth novelës së Resmi Osmanit,"Udha e Dhimbjes"! I nderuar z.Resmi! Urime për këtë novelë tejet tronditëse, por jashtëzakonisht të bukur,sepse ajo gjendet në vërtetësinë e ...
Full story
image

Për politikanët e Kosovës dhe të Shqipërisë ka ikur koha kur…

  Për politikanët e Kosovës dhe të Shqipërisë ka ikur koha kur… Nga Skënder S.KAPITI Tashmë i ka dalë boja dhe është konsumuar alternativa e politikanëve të Kosovës ...
Full story
image

Ambasadori Lirim Grejçevci takon bursistët e sivjetëm nga Kosova

Ambasadori Lirim Grejçevci takon bursistët e sivjetëm nga Kosova   Ambasadori Lirim Grejçevci takoi katër bursistët e sivjetëm, Majlinda Aliu, Sabin Selimi, Krenare Lleshi, Veton Kasapolli, të ...
Full story
image

UCL bashkon studentët shqiptarë

UCL bashkon studentët shqiptarë   Dashuria dhe angazhimi për Atdheun, për Kombin dhe shqiptarinë nuk njeh kufij kur bëhet fjala tek angazhimet që bëjnë studentët anembanë Globit. ...
Full story
image

Ridvald Dhimo, studenti shqiptar drejt NASA-s

“Për disa njerëz qielli është limiti, për ty duhet të jetë fillimi”. Ridvald Dhimo, studenti shqiptar drejt NASA-s   Ridvald Dhimo, një histori nga ikja dhe një ...
Full story
image

Festivali i poezisë (motive migjeniane) në Pukë

Festivali i poezisë (motive migjeniane) në Pukë u organizua  me rastin e 105-vjetorit të lindjes së Migjenit.  Në të morrën pjesë poetë nga të gjitha trojet ...
Full story
image

I LIRË

                         I LIRË -Homazh për poetin Pano Taçi –   Pak njerëz kujtohen për Panon. Kur flasin për të pa dashur  në fytyrë u vizatohet  një buzëqeshje e habitshme (nuk ...
Full story
image

103 vjet më parë

103 vjet më parë    Krajewski përballë një shqiptareje   Nuri Dragoj   Në orën 1500 të datës 16 tetor 1913, Komisioni Ndërkombëtar i Kontrollit (KNK), i caktuar për administrimin e ...
Full story
image

Spekullimet për antigreqizëm

SPEKULLIMET PËR ANTIGREQIZËM   Për shkrimin e datës 18 tetor 2016, botuar, si për herë në Gazetën “Tema” me titull: “Leximi ndryshe i axhendës shqiptare për marrëdhëniet ...
Full story
image

Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta

Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta Reis Mirdita   Hyrje Këmbësorit i duhen gjashtë orë të dendura për të arritur buzë liqenit të bjeshkës laramane. Djerrinat e veriut ...
Full story
image

“Tavolina e rezervuar”

Nga Viron Kona  “Tavolina e rezervuar” e poetit Delo Isufi          Libër i shkruar me gjuhën e zemrës              Talenti i vërtetë krijues ngjason ...
Full story
image

“Mitra e Zjarrit” sjell ART!

“Mitra e Zjarrit” sjell ART! Dr Fatmir Terziu   Një nga më të ndjeshmet depërtime feministe poetike të kohëve moderne mbetet vëllimi poetik “Mitra e Zjarrit” i poetes ...
Full story
image

“Dikushi” që pozon “kundërmues” nga koha e “kaçurrelit”

“Dikushi” që pozon “kundërmues” nga koha e “kaçurrelit”, Dr Fatmir Terziu   Kur isha i vogël gjyshi im i dashur gjithnjë më dërgonte që t’ja mbushja faqoren e ...
Full story
image

DHURATAT E VJESHTËS

DHURATAT E VJESHTËS Vjeshta me kostumin lara-lara qepur me gjembat e dëllinjës më kujtoi karnavalet dhe fëmininë që gënjehej se jeta ka vetëm një stinë, atë të buzëqeshjes.   Vjeshta ma mbushi gotën me mushtin e ...
Full story
image

RUAJTËSI I ZJARRIT

                        RUAJTËSI I ZJARRIT  Nga Agim Mato     Në lashtësi vija i ngathët, ëndërrues, dhe vëllezërit nuk më merrnin në gjueti, po më linin te shpella si ruajtës të zjarrit, që ditë ...
Full story
image

Kulpicë kombesh

                        Kulpicë kombesh Nga Fatmir Terziu   Grimohet flladi i afshtë i frymëmarjes së vlagët, mbi sfond vë parafango nga brolla e reve që krihen mbi lum, kasht’ degën e mbetur ...
Full story
image

Rakia pihet ndryshe në Bushek

                    Rakia pihet ndryshe në Bushek Nga Fatmir Terziu   Lëkurën shekullore të këtij rrapi të bulkthosur mbështillma burimi ka akullnajë e venat e tij pikojnë nën peshën mijëravjeçare mbi shkëmbinj të blatuar se ...
Full story
image

Romani “Fijet e barit të thatë” i Fatmir Terziu në programin e Shkollës së Lartë “Hëna e Plotë-Bedër”

Romani “Fijet e barit të thatë” i Fatmir Terziu në programin e Shkollës së Lartë “Hëna e Plotë-Bedër”       Përfitoj nga rasti të falenderoj dhe të ndjehem ...
Full story
image

RRAPAT QË “DËFTEJNË” DHE” FSHEHIN” HISTORI

  Teferiçi Atje,ku Shpati lag këmbët në Shkumbin,në juglindje të qytetit të Elbasanit,jo larg tij,gjëndet Busheku(dikur Buzursheku,nga :buz-pranë dhe she-ut-lumit).Në mes të gjelbërimit të Bushekut ndodhet Teferiçi,vend ...
Full story
image

FATKEQËSI NGA SUZI

FATKEQËSI NGA SUZITregim Isha në korridor kur ra zilja e parë e telefonit. Ndërsa shkova e mora dorezën, sinjali nga ana tjetër e telit u ndërpre. ...
Full story
image

SHELGU GARROQ PARA SHTËPISË

SHELGU GARROQ PARA SHTËPISË        (25 % -shi i shqiptarëve në IRJ të Maqedonisë).   NGA KALOSH ÇELIKU            Lidhja e Shkrimtarëve Shqiptar në Maqedoni, vite me radhë ...
Full story
image

Dhia që ngordhi në Velabisht

Dhia që ngordhi në Velabisht  *                    Tregim Nga  Përparim  Hysi   Në fshatin tonë atë mëngjes të ftohtë dhjetori kishte ardhur, me porosi të veçantë, një ekip ...
Full story
image

BULKTHAT

PAS SPANJES, MILANO, U JEP TJETER KUMT VARGJEVE TE POJANAKUT Poezia "Lot i burrit"e Pojanakut, sfidante edhe ne Spanje Nga shpallja e fituesit Jueves, 15 de septiembre ...
Full story
image

UDHA E DHIMBJES

      Resmi Osmani                                                         Novelë                                                                                        UDHA E DHIMBJES                                                                                                                                           Martirëve të Çamërisë       I Ata  sapo ishin ulur për të drekuar, kur hyri befas vëllami Jorgji, nga Kartereza, ...
Full story
image

CEREMONI E BUKUR FESTIVE NE ROME

CEREMONI E BUKUR FESTIVE NE ROME      -25 vjet marredhenie diplomatike midis Shqiperise dhe Selise se Shenjte, Vatikan- Shqiperia ne vitin 1976 doli hapur si vend ateist. Shëmbja ...
Full story
image

Braktisja e fshehtë e shkollës dhe parandalimi i saj si fenomen shqetësues

   Nga Bashkim Saliasi Puna e mësuesit është që të edukojë dhe të mësojë nxënësit se si të ecin në jetë. Nxënësit mësojnë dhe sillen në mënyra ...
Full story
image

Jemi njohur qysh fëmijë

TAJAR BONJAKU, KRYETARI Nga Luan Çipi       Tajar Bonjaku i mirë, I linduri në Kaninë, Edhe pse në moshë të shtyrë, Pamja, të kujton rininë.   Ka punuar në Kavajë Në fillim, midis barinjve Po, ...
Full story
image

Oderzo. Përralla që më tregonte një plak

Oderzo. Përralla që më tregonte një plak Nga Gentur Lleshi Tanimë jemi bërë burra. Na thanë se do të na ço¬nin në Oderzo ose në një fshat ...
Full story
image

Hashim Thaçi, një President patriot dhe diplomat

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ishte mbrëmë në emisionin e të mirënjohurit Blendi Fevziu në TV Klan. Pas vizitës së Edi Ramës para pak ditësh ...
Full story
image

Gjiri i Artës

Gjiri i Artës   Iliria po tkurret E dashura ime më ngjitet krahëve Përgjërimi më djeg për gjithnjë Sesi m’i përbuzin të parët e mi Të shpërngulur ...
Full story
image

Gjurmëve të identitetit tonë të lashtë kombëtar

Fotoreportazh: Në Prekaz të Epërm varri mbi treqindvjeçar i Prekë Kuçit Bedri TAHIRI  Gjurmëve të identitetit tonë të lashtë kombëtar Sot, më 15 Tetor 2016, me djalin e ...
Full story
image

KONVENCIONI I NUMRIT 13 TEJ FATALITETIT NJEREZOR

LULZIM LOGU KONVENCIONI I NUMRIT 13 TEJ FATALITETIT NJEREZOR -Përjetim i mënjëhershëm pas leximit të romanit “Shtrati 13”   Përballja me vdekjen , pavarësisht çastit, moshës apo mënyrës mbetet ...
Full story
image

Mirmëngjes, qyteti im!

Mirmëngjes, qyteti im!   Mirmëngjes, qyteti im!                                 Jam poeti yt, Poet i jetës dhe i dashurisë.  Ia pij lotët mërgimit, Ia dua thërrimet varfërisë.   Të dashuruarit e tu Janë prej kripe e zjarri   Dhe ...
Full story
image

Anita Bitri-AMAZONA E KENGES

  1. Rreth 8 vjet më parë,A.Mezini dhe grupi  online art-cafe komunikonte  për çdo gjë andej dhe këtej mëmëdheut tonë. Një mbrëmje A.Mezini hodhi këtë ditar të ...
Full story
image

FARSA POLITIKE E EDI RAMËS ME “DIASPORËN” SHQIPTARE

Shkruan Erion Berisha New York   FARSA POLITIKE E EDI RAMËS ME “DIASPORËN” SHQIPTARE Kryeministri Edi Rama iu ka drejtuar ftesa një numri të madh shqiptarësh me banim jashtë ...
Full story
image

ULQINI, NJË HISTORI E VJETËR ILIRE

 Të prekësh Ulqinin       Në çdo udhëtim të përshkruar është bërë zakon të prekim copëza përjetimesh të gjalla për natyrën, historinë e vendeve, dhe kulturën e tyre ...
Full story
image

TORAKS

Konstandin Dhamo                                   TORAKS                              ME FRYMEN E VENDLINDJES     VELLIMI ME I FUNDIT POETIK I SHEFKI                            KARADAKUT Trandja ideologjike dhe ekonomike e të gjithë ...
Full story
image

Poezi nga Viron Kona

Poezi nga Viron Kona     Vajza dhe Hëna   (Motiv popullor)   Në një natë të bukur, me yje stolisur, hëna bukuroshe, vallëzon e azdisur.   Bukuria e saj, yjet ka hutuar, ca digjen në heshtje, ca ...
Full story
image

Pesë shqiptarë me pasaporta të ndryshme

Pesë shqiptarë me pasaporta të ndryshme   Zëvendëskryeredaktorja e gazetës Republika, Eglantina Alliaj, para pak vitesh ishte e angazhuar nga ENEMO, në Kosovë, për vëzhgimin e zgjedhjeve të ...
Full story
image

Në rrjedhë

  Novruz Abilekaj  Në rrjedhë E vrullshme rrjedha, rrokullimë ujërash dhe trungjesh. Unë në mes.   Vështroj; Trungjet kërbunjë, pagdhendur bërrylat, lëvozhgëtrashë zgavruar.   Mornica tej e tej kurmit, sikur ngjajmë.   Kundër rrjedhës kërcejnë troftat; vezulluese, ylberëse.   Ngjala dhe peshq tërthorojnë,  diç rrëmbejnë. Sa hije ...
Full story
image

ZERVISTËVE TË RINJ U GËRLLOSËN(¹) NGA FYTYRAT

  Mendoj se shtetit dhe kishës Greke i duhet dhënë një përgjigje, jo në kuptimin e kundërvënies, duke treguar forcat ushtarake, se këto qendrime janë qesharake, ...
Full story
image

NJË JETË NË 36 SHKRONJA

NJË JETË NË 36 SHKRONJA Nga QAZIM  SHEHU Libri i poeteshës dhe prozatores Hatixhe Erebara “Një jetë në 36 shkronja” sjell dramën e individit në diktaturë,një dramë ...
Full story
image

"TAKIM I AUTORIT ME PERSONAZHET E TIJ " BASHKIM ME DHIMBJE* [ PARAMNEZI*) ]

Ata ishin mbëledhur si me porosi dhe tregonin raste të harresës Kuptohet: shëmbujt silleshin vazhdimisht jashtë vetes,  për të tjerët.  Vetëm njërit iu desh të pranojë se: gruaja ...
Full story
image

LIND NJË FËMIJË

KONSTANTIN BALMONT                1867-1942 Konstantin Dmitrievič Bal'mont, në rusisht: Константин Дмитриевич Бальмонт? (Vladimir (Oblast' i Vladimirit), 15 qershor 1867 – Paris, 23 dhjetor 1942), ka qenë poet rus, është konsideruar një nga eksponentët më ...
Full story
image

Kundër “tezës” për një komb kosovar, dhe jo më: politikë anti-Kosovë nga politika e Tiranës

Kundër “tezës” për një komb kosovar, dhe jo më: politikë anti-Kosovë nga politika e Tiranës   Nga Skënder S.KAPITI   Vazhdim... Ka ardhur koha të themi të vërtetën ,të ...
Full story
image

Kanabis kërcënon Shqipërinë

Kanabis kërcënon Shqipërinë   Pas leximit të shkrimit të professor Rexhep Ukës në Fjala e lirë me titullin “Kanabisi”   I nderuar professor Rexhepi! Trajtesa juaj për kanabisin, është një ...
Full story
image

DEPUTETËT SI MALL “NË TREGUN ÇAM”

     Politika shqiptare në periudhën e tranzicionit të tejzgjatur, midis mjaft bëmave çudibërëse, ka ideuar, mëkuar (mënyrë ushqimi për bebet), rritur e stimuluar edhe një ...
Full story
image

Donald Trump duhet të refuzojë kriminelët e luftës që e mbështesin dhe të qartësojë pikëpamjet e tij për Luftrat në ish-Jugosllavi dhe ndërhyrjet e NATOs

Donald Trump duhet të refuzojë kriminelët e luftës që e mbështesin dhe të qartësojë pikëpamjet e tij për Luftrat në ish-Jugosllavi dhe ndërhyrjet e NATOs   Javën ...
Full story
image

Burojnë lumenjtë e Shqipërisë

QAZIM SHEHU Burojnë lumenjtë e Shqipërisë  Në Greqi,Maqedoni, Sapo Vjosa hapin nis Hapin nis Drin i Zi...   Dhe futen në tokën e Shqipërisë Në kufirin shtetëror, Kokëturfulluar,përmidis I bien dheut arbëror...   Derdhen në det ...
Full story
image

Pse rrejnë politikanët??

OPINION  Shkruan: Faton MEHMETI  Pse rrejnë politikanët ??  Rrena apo gënjeshtra , është një lloj mashtrimi në trajtën e një të pavërtete të shprehur me qëllim mashtrimin, shpesh ...
Full story
image

Kur këndoja djalërisht

  Kur "këndoja" djalërisht (cikël me poezi mikste) Perparim Hysi   1.Letër për një mike   Unë nuk shkruaj poezi me porosi Shkruaj kur ndjej dhe dëshiroj Nga deliri nuk vuaj, sikur kushedi Sikur ...
Full story
image

IKJA

IKJA Nga Gentur Lleshi Isha betuar që të mos i kthehesha kurrë asaj dite. Por dikush, me një fshehtësi të çuditshme, më mëson, më pëshpërit. Tani, vetëm ...
Full story
image

" Tabloide rurale" të poetit Flamur Çepele

Një poet i rebeluar me kohën         Tek po ecnim për qejfin tonë  me mikun tim, Mystehak Xhemali, në shetitoren qendrore të Roskovecit (asnjëherë nuk  e ...
Full story
image

E keqja

E keqja Astrit Lulushi Bota pa fund, sic duket, krijon mundesi per t'u perpjekur per cdo gje qe njeriu mendon se mund te permiresoje pranine e tyre. ...
Full story
image

Enver Hoxha-j nga Suhareka

      Ndofta duket paksa e vonuar kjo si temë që do trajtojë. Por preokupimet e shumta, dita e ngarkuar. Lajmet që na ulin kokën, të tjera ...
Full story
image

NJË GJYQ QË HISTORIA DUHET TA BËJË

NJË GJYQ QË HISTORIA DUHET TA BËJË   Në aulën e Parlamentit Europian, eurodeputetja greke Spyrakis, per te vene ne siklet komisionerin hand he shqipërinë, I bëri ...
Full story
image

VJEN NGA BELGJIKA DHE PËRURON DY LIBRA POETIKË…

PRANVERA GJONI, VJEN NGA BELGJIKA DHE PËRURON DY LIBRA POETIKË… Nga: Prof.Murat Gecaj         publicist e studiues 1. Kisha shumë vite pa e  vizituar ish-Kinostudion “Shqipëria e re”, ku ...
Full story
image

Teodor Laço, shkrimtari dhe njeriu

Teodor Laço, shkrimtari dhe njeriu   Teodor Laço, ndër emrat më të njohur në letërsinë shqiptare, përfaqëson në të njëjtën kohë një nga ato dukuri të ...
Full story
image

“Rrënjët tona janë këtu, degët nëpër botë hodhën shtat!”

Vilhelme Vrana Haxhiraj foto Prof. Augustin Giordano Intervistë me Prof.Augustin Giordano “Rrënjët tona janë këtu, degët nëpër botë hodhën shtat!” Botuar në origjinal “Shqipërinë e kemi te buza e ...
Full story
image

Pyetje titistëve të “kombit” kosovar: Jeni me cicat e Cecës apo Nënë Terezën?

Titistëve të “kombit” kosovar u vlen tu kujtohet në çdo cast se shqiptarët nga të dyja anët e Drinit vetëm dy elementë nuk kanë të ...
Full story
image

Shqipëri e lashtë

Shqipëri e lashtë Kjo është një mundësi unike për të mësuar në lidhje me një art që, ndër të tjera, dëshmon për rrënjët evropiane të Gadishullit ...
Full story
image

TRUPAT - SKELETE ESHTRASH, KU JANË???

TRUPAT - SKELETE ESHTRASH, KU JANË???   Atje, krejt në kufij me Greqinë, në fshatin Qafë Botë Engjëjt kanë lënë hijet në kafaz prej mermeri, vetëm me EMRA….! Po trupat - ...
Full story
image

Lufta midis komunistëve e nacionalistëve kurseu shumë gjak ushtari gjerman në Shqiperi

Izet Duraku Lufta midis komunistëve e nacionalistëve kurseu shumë gjak ushtari gjerman në Shqiperi   Autorin e librit “Lufta e çetave në Shqipëri”, Hermann Frankun, major i ushtrisë ...
Full story
image

AMERIKA

Irwin Allen Ginsberg (Newark, 3 qershor 1926 – New York, 5 prill 1997 ishte poet amerikan     AMERIKA                                                             Amerikë të kam dhënë gjithçka dhe tani s’jam asgjë. Amerikë dy dollarë e njëzet e shtatë ...
Full story
image

HAKMARRJA E SHËN VLASHIT

Nga cikli «Apostuj të dashuruar»   HAKMARRJA E SHËN VLASHIT   Ese nga Xhevair Lleshi   Vdiq? Vërtet? Ç’thua more derdimen! Nga nepërka? Iu hodh me egërsi mbi gjoksin e hapur! ...
Full story
image

MINELLA KONOMI, VETERINARI

MINELLA KONOMI, VETERINARI         Një shokë të dashur kujtoj me mall Kudo që është, ngado ku shkon, Me të shqetësohem, kur ka një hall, Dhe kur pak vuan, apo lëngon.   Minella ...
Full story
image

Quo vadis Shqipëri?

Quo vadis Shqipëri?   Sipas  një tradite të krishterë Shën Pjetri u largua nga Roma si rezultat i terorrit te ushtruar nga perandori Neron por gjatë ...
Full story
image

Kanabisi

  Sipas jush, cilat do të jenë pasojat afatshkurter dhe afatgjate të mbjelljes masive të hashashit në ekonomi Në fakt, rrekem të gjej pse më drejtoheni mua ...
Full story
image

TIMO MËRKURI, NJOHËS I MIRË I FOLKLORIT DHE MREKULLIVE TË TIJ

TIMO MËRKURI, NJOHËS I MIRË I FOLKLORIT DHE MREKULLIVE TË TIJ MIRËNJOHJE, TIMO MËRKURIT! PETRIT RUKA   Miku im i mirë, Timo Mërkuri, poet dhe studiues i talentuar  është ...
Full story
image

Egzorçizmi i Shêjtnisë së Tij, Papës Leonit XIII, dhe paragrafi i zhdukun.

Egzorçizmi i Shêjtnisë së Tij, Papës Leonit XIII, dhe paragrafi i zhdukun.   Lutja e egzorçizmit kundër satanit dhe engjëjve apostatë kjé hartue prej Shêjtnisë së ...
Full story
image

Lugët e floririt dhe kërkesat e veçanta të të ftuarve

Rrëfehet shefi i darkës mbretërore: Lugët e floririt dhe kërkesat e veçanta të të ftuarve   Rrëfehet shefi i darkës mbretërore: Lugët e floririt dhe kërkesat e ...
Full story
image

Azem Galica po u kthehet në bronz për të rrezatuar trimëri e atdhedashuri

Azem Galica po u kthehet në bronz për të rrezatuar trimëri e atdhedashuri     Bedri TAHIRI                                                Sot, nxënësit, arsimtarët dhe punëtorët e kësaj shkolle dhe të ...
Full story
image

KU ISHE TI… HERO

Edhe më i pandjeshmi sheh nëpër Kosovë djegie, shkatërrime gjithkund, veç duke udhëtuar rrugëve të saj, pa hyrë në thellësi. Përmasat e vërteta të dëmeve ende ...
Full story
image

DASMA MBRETËRORE

DASMA MBRETËRORE Poezi NGA BAJRAM CANAMETI Bekim i dasmës mbretërore Në zemër të kombit trokiti, Erdhën shqiptarët nga hapësirat E princ Leka  në mirëseardhje i rriti.   Urimin e shpërndan kënga buçitëse Nëpër shtigjet ...
Full story
image

Derte Shpirti

Dalja e një libri është jo vetëm gëzimi i autorit, por dhe një lajm i mirë për të gjithë ne, sidomos kur ai vjen në ...
Full story
image

Një koment për shkrimin: Llogaritë e vogla politike meskine që fshihen pas sulmeve ndaj Ilir Metës

Një koment për shkrimin: Llogaritë e vogla politike meskine që fshihen pas sulmeve ndaj Ilir Metës Fahri Dahri E lexova me vemendje shkrimin e mësipërm dhe me ...
Full story
image

Unë e mbështes politikën e “zero problemeve”

Meta: Marrëzitë e disave nxorën se edhe Arta Dade, përveç meje, ishte greke ! Nga Ilir Meta* Në fakt nuk doja sot të flisja për vizitën në ...
Full story
image

Llogaritë e vogla politike meskine që fshihen pas sulmeve ndaj Ilir Metës

Llogaritë e vogla politike meskine që fshihen pas sulmeve ndaj Ilir Metës Nga Qamil Xhani. Në fund të vizitës tre ditore të Kryetarit të Parlamentit, Ilir Meta ...
Full story
image

Hapi i një gruaje

MINA ÇAUSHI, NË UDHËN E PANDALUR TË KRIJIMTARISË LETRARE..                         (Përuron dy libra me tregime, në Kamëz-Tiranë)   1. Kur po udhëtoja me autobusin e linjës, nga qendra e ...
Full story
image

BURRË NANE

  Përgëzime, Çmimet politike: “arsimore e kulturore” të merituara nga shteti “përbashkët i vëllazërim - bashkimit” në çdo përvjetor historik “maqedonas”! Asnjëri, deri më sot ...
Full story
image

Elona Olloni dhe “Al-Tax LTD” modeli i vlerës integruese

Elona Olloni dhe “Al-Tax LTD” modeli i vlerës integruese Dr Fatmir Terziu   Kur i referohemi fjalorëve profesionalë të përkitjes së tillë, në një profesion të tillë ne ...
Full story
image

Një promovim plot me mbresa

Një promovim plot me mbresa Nga   Përparim  Hysi  Një grup miqësh të shkrimtarit Mystehak Xhemali udhëtuam nga Tirana për në Roskoves të rrethit Fier. Grupi  ynë përbëhej ...
Full story
image

SHPËRBLIM I MERITUAR

SHPËRBLIM I MERITUAR                                              Nga Gjekë Gjonaj Puna e suksesshme e gazetarit, analistit dhe  publicistit të njohur shqiptaro-amerikan, Frank Shkrelit,  nga fsahti Amull i Komunës së Ulqinit, ...
Full story
image

MOIKOM ZEQO - TALENTI I BEFASIVE TË MËDHA

FASLLI HALITI MOIKOM ZEQO - TALENTI I BEFASIVE TË MËDHA    (Mrekullitë nuk eklipsojnë dhe nuk eklipsohen) Detin Adriatik e kam gjetur ndonjëherë të qetë, por Moikom Zeqon ...
Full story
image

Afërmendsh, nuk bie gjithnjë shi

Izet Duraku   SHQIP: URREJTJA E SHPIKUR   Bashkë me baltën e plehrat nën këmbë të gjindjes, fare lehtë, po thonë, se mund të shihet sa shumë është shtuar ...
Full story
image

ORIJENTALISTIKA NË SHËRBIM TË STUDIMIT TË HISTORISË E KULTURËS SHQIPTARE*

ORIJENTALISTIKA NË SHËRBIM TË STUDIMIT TË HISTORISË E KULTURËS SHQIPTARE*   Prof. Muhamed Mufaku **          Ndonëse nuk jetoi gjatë (1923-1976) Hasan Kaleshi ishte një figurë e shquar ...
Full story
image

Ç’ËSHTË NJË DASHURI ?

DRITA LUSHI     Ç’ËSHTË NJË DASHURI ?   Ti mund te kesh njohur aq shume gra, sa ndoshta …s’di Si është një dashuri… Ose, ose…, të flasësh, te qeshësh të përmendësh fjalën “të dua” S’është, ...
Full story
image

NOTI LLAMBRAQI

                        AGIM MATO   NOTI  LLAMBRAQI     Kur iu qep ajo sëmundja e keqe e njeriut dhe mjekët, me keqardhje, ia prenë biletën për amshim, i vetmuar e priti te krevati, vdekjen që ta merrte.   E ...
Full story
image

Vals në shtëpinë e të ikurit

Vals në shtëpinë e të ikurit Novelë Qyteti nuk kishte filluar ende të mërdhijë, ndonëse përreth tij masivet e vargmalet e lindjes ishin thinjur nga bora krejtësisht. ...
Full story

PROFETI I URUAR

PROFETI I URUAR Dritëro Agollit, Nderit të Shkrimtarëve Shqiptarë, për 85 vjetorin e lindjes                           ...
Full story
image

Imazhi ... Jemi të varfër djema

Nga Ilir Levonja Brënda disa ditëve në studiot televizive shqiptare u arrit në një përfundim. Dasma mbretërore ia rriti Imazhin Sqhipërisë në Perëndim!Nuk kam asgjë me dasmën. ...
Full story
image

A duhet ta lejojmë Kryeministrin...?!

A duhet ta lejojmë kryeministrin shqiptar të negocioj për Kosovën?   Gani MEHMETAJ   Turpi i Elbasanit  Kur kombëtarja shqiptare  humbi për faqe të zezë në Elbasan nga Serbia, s’kishte ...
Full story
image

Me piktorin dhe poetin Agim Nikaj (Merturi)

Me piktorin dhe poetin Agim Nikaj (Merturi)   Agim Nikaj është piktor. U lind në Shengjergj të Merturit me 8 gusht 1941. Ka kryer studimet në Akademinw ...
Full story
image

Hall me qe e hall me buaj.

Hall me qe e hall me buaj.                 Qyteti yne i vogël i kishte katër Like. Ai i lagjes të sipërme dallonte nga tre të tjerët. Jo se ...
Full story
image

FLAMURI NGA KOSOVA

FLAMURI NGA KOSOVA Mbresa nga dita e parë në Shkollën Shqipe "Gjuha Jonë" në Filadelfia Dita e parë e shkollës. Kë nuk emocionoi ? Të mëdhenjë dhe ...
Full story
image

Vështrim kritik rreth trilogjisë interesante të Tafil Durakut

Tri romane në një (Vështrim kritik rreth trilogjisë interesante të Tafil Durakut) Nga Dilaver Goxhaj   Tek shumica e romancierëve të sotëm në Kosovë vihet re se në librat ...
Full story
image

TË VRAMË NË TIRANË...

Nga Fritz RADOVANI: “I  DASHUR  MARESHALI   STALIN !..” 13 TETOR 1943: ORA 13.13’ 503 TË VRAMË NË TIRANË... ●Populli Shqiptar asnjëherë nuk ka kenë agresor, as pushtues i një ...
Full story
image

Vepra letrare si sistem universal letrar dhe filozofik antitotalitar

Vepra letrare si sistem universal letrar dhe filozofik antitotalitar Prej disa vjetësh çdo fillim vjeshte bën bashkë në një përzgjedhje më të mirësh dy emra shkrimtarësh ...
Full story
image

Kundër “tezës” për njëkomb kosovar. Dhe jo më; politikë anti-Kosovë në Shqipëri

Kundër “tezës” për njëkomb kosovar. Dhe jo më; politikë anti-Kosovë në Shqipëri Nga Skënder S. KAPITI Vazhdim... Shqiptarët e Kosovës janë shpirti i kombit shqiptar dhe Kosova ...
Full story
image

MESAZHI I KARDINALIT TË RI SHQIPTAR DHE HISTORIANËT REVANSHISTË

MESAZHI I KARDINALIT TË RI SHQIPTAR DHE HISTORIANËT REVANSHISTË                                                Nga Frank Shkreli                                                 Të djelën që kaloi, Papa Françesku njoftoi emërat e 13 kardinalëve të atij ...
Full story
image

DARKA PER TË VARFËRIN

Tahir Bezhani: Tregim:                           DARKA PER TË VARFËRIN   Pranvera kishte shpërndarë gjelbërimin  gjithandej natyrës pafund. Kaltërsia e gjethimit te maleve, blerimi i fushës ,jepte një pamje të ...
Full story
image

Kohë Pleqërie( cikël me poezi)

Kohë Pleqërie( cikël me poezi) Perparim Hysi to FJALA, botaere, Zemra, +9 33 minutes agoDetails Kohë  Pleqërie   (cikël me poezi)   Nga  Përparim  Hysi      1. Mikja ime!   Ti je si një dremitje e ëmbël Që ...
Full story
image

MAZI KUR I PRI PARA PELËS AZGANE

MAZI KUR I PRI PARA PELËS AZGANE    NGA KALOSH ÇELIKU  Mjerimi shqiptar e ka arritur kulminacionin politik. Turma trusakate i pri në ballë Institucionit shqiptar.  Guxim merr ...
Full story
image

Modernëve

Modernëve     Ju doni të ndryshoni artin, I keni shpikur plakjen letërsisë. Gjuhës, Komunikimit fatkeqësisht, I bëni injeksione fjalësh në anglisht. Gjer poezisë… Ia hiqni asaj Homerin, Dantes - parajsën e ferrin Petrarkës - sonetin, Gëtes, ...
Full story
image

Valbona Çela jo thjesht vetëm përkushtim, por dhe shembull komunitar

Valbona Çela jo thjesht vetëm përkushtim, por dhe shembull komunitar Dr Fatmir Terziu   Kemi shkruar disa herë për suksesin që ka dhe kualitetin e shërbimit që na ...
Full story
image

FIGURAT SI PARALELIZËM POETIK NË VEPRËN E QEMAJL JUNIKUT

  Halil Haxhosaj   FIGURAT SI PARALELIZËM POETIK NË VEPRËN E QEMAJL JUNIKUT   Qemajl Juniku: “Shungullimë shqetësimesh”, poezi, botoi Klubi letrar “Gjon Nikollë Kazazi”, Gjakovë, 2016   Libri ” SHUNGULLIMË SHQETËSIMESH”, ...
Full story
image

PARATHANIA, GJUHË PSIKIKE – E RE

Sprovë           Gjuha përherë këndellet nga të epërmit e saj. Ne, të shënuar nga ajo si qenie përfytyruese, s’jemi të barabartë me atë, ...
Full story
image

MAQEDONIA QAN MOTI PËR PROTEKTORAT

MAQEDONIA QAN MOTI PËR PROTEKTORAT   NGA KALOSH ÇELIKU            Interesante, kjo puna jonë e shqiptarëve. I gjithë populli shqiptar, i madh e i vogël merret me “politikë ...
Full story
image

A duhen pasuruar tekstet e historisë shqiptare me fakte të tilla?

A duhen pasuruar tekstet e historisë shqiptare me fakte të tilla?   Dr Fatmir Terziu   Kjo fotografi është marë nga arkivat e gazetës Australiane, “The Land”, që është ...
Full story
image

Një grup shqiptarësh kanë protestuar kundër plehrave edhe para Ambasadës në Londër

Një grup shqiptarësh kanë protestuar kundër plehrave edhe para Ambasadës në Londër. Në fakt ka qenë Aleanca Kundër Importit të Plehrave (AKIP)... ...
Full story
image

Psikopati

Psikopati Që nuk ishim  mirë ne njerëzit dhe koha ku jetonim, nuk diskutohej Ajo që diskutohej ishte se kush do ta bënte hapin e parë për ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1