Fatmir Terziu

image

Fragmente

LUI ARAGON Shkrimtari francez, Lui Aragon (Louis Aragon), lindi më 1897 në Paris dhe vdiq më 1982. Ishte shkrimtar, teoricien letrar dhe publicist francez. Me shkrimtarin Andre Breton dhe të tjerë ka themeluar surrealizmin
Full story
image

KUJTESË PËR RUGOVËN, PRIJËSIN E PAPRITUR

      KUJTESË PËR RUGOVËN, PRIJËSIN E PAPRITUR   Njohja dhe puna me Ibrahim Rugovën   E kujtoj Ibrahim Rugovën (2 dhjetor 1944 – 21 janar 2006) që nga vitet e ...
Full story

“Zerdexok”

“Zerdexok” Nga Fatmir Terziu   “Benzi” jeshil, model i vjetër i firmës së Tullave “Mema” në Elbasan, frenoi papritur. Kristo Mema, që ndodhej në vendin e parë, menjëherë ...
Full story
image

MJEKSI ME PRECIZION...

MJEKSI ME PRECIZION... Shefqet DELIALLISI Shkak për këtë shkrim u bë nisma e presidentit Obama një vit më parë ( 20 janar 2015) në sesionin e përvitshëm ...
Full story
image

Koha e çekiçëve mbi Fuat Dushkun

Koha e çekiçëve mbi Fuat Dushkun     Një material arkivor i prillit të vitit 1984, sqaron një ‘debat’ të lindur më 26 Nëntor të vitit 1982, në ...
Full story
image

PEZULLIMI PER 10 VJET I PARTIVE DO TE SHENDOSHTE GJENDJEN

 PEZULLIMI PER 10 VJET I PARTIVE DO TE SHENDOSHTE GJENDJEN   nga Lekë Tasi Kënaqësia e daljes nga diktatura në 1991 u pajis herët me pakënaqësira të ...
Full story
image

Një studim i rëndësishem për fushën e legjislacionit detar shqiptar

Një studim i rëndësishem për fushën e legjislacionit  detar shqiptar  Qemal Biraku     E drejta e detit në marrëdheniet ndërkombëtare, me autor  DR. ERMAL XHELILAJ, një studim i rëndësishem për ...
Full story
image

Njeriu që ka rrokur qiejt

Ilir Levonja   Njeriu që ka rrokur qiejt   Ndërsa i hidhja një sy kullave të larta të familjes Trump, në West Palm Beach. Shteti i Floridës..., një qytet ...
Full story
image

GJUHA E URREJTJES

Vullnet Mato   GJUHA E URREJTJES   Pse, o njeri, flet fjalën e keqe, sikur të kam vrarë babanë, sikur të kam kapur me leqe, a të kam prerë në besë vëllanë?   Pse ...
Full story
image

ZEMRËN

ZEMRËNZemrën do ta vendos mes vargjesh,nëse ndonjë varg nuk gjen dot rrugën,nga tingujt e ëmbël me rrahje tik takesh,zgjohen vargjet heret mposhtin gjumin.Do ta vendos ...
Full story

Le ta themi të shtunën...

                      Cikël: Le ta themi të shtunën... Në çdo të shtunë Nga Fatmir Terziu   Në çdo javë ka një të shtunë, një të shtunë, në çdo javë kjo është një ditë, një ...
Full story
image

Kuzhinieri i “Vila Ronel” dhe etika e gatimit

Kuzhinieri i “Vila Ronel” dhe etika e gatimit     “Kuzhina është dashuria ime e parë, e dytë dhe e tretë”, - kështu shprehet kuzhinieri i mirënjohur i ...
Full story
image

Pushteti

Një cikël me poezi Nga   Përparim   Hysi Pushteti Nuk ka gjë që më frikëson se sa pushteti NJësoj si provimi dhe ca më keq: lufta! Ta dini ç'kam hequr! Eh, ...
Full story
image

Prof Dr Xhevat Lloshi mbushi 78 vite

Prof Dr Xhevat Lloshi ka lindur në Fier më 28 janar 1938. Është bashkëpunëtor i vjetër shkencor që ka bërë përpunimin e redaktimin e pjesëve ...
Full story
image

Ju çfarë funksioni kishit?

Rama shpjegon tek Mamaqi foton e ‘makaronave’ dhe nudot   Megjithatë kryeministri Edi Rama e ka dhënë një shpjegim për foton e tij duke ngrënë makarona, teksa ...
Full story
image

HUMBJA E SHPRESA

HUMBJA E SHPRESA Sa shumë yje u shfaqën këtë natë, Lavrakun tim gjëkundi s’e shoh. Mbase, mendoj, është lyer me të kaltër, Apo… djegur meteor?...   Yje, yje, të mëdhenj, e ...
Full story
image

Flutura e nënës sime

Flutura e nënës sime               Kur motra doli te porta e shtëpisë, në krye të shkallëve u shfaq një flutur  krahëshkruar me vija delikate ngjyrë gruri, ...
Full story
image

Bashkërisht ecim më të sigurtë përpara.

Bashkërisht ecim më të sigurtë përpara. Dr Fatmir Terziu Nga dita kur ish Kreu i Organizatës Sllovene të Rinisë, Jože Školjc do të hidhte poshtë mitologjinë ...
Full story
image

Dy fjalë, e kemi që e kemi Kadarenë këtu...

  Thellë-thellë, u përfshimë në një “sfidë” përsonale për ta zbritur aty nga ku ne e dinim se ai qëndronte i fuqishëm. Nga Dalina Buzi Kur u zgjova ...
Full story
image

Gjeniu Gjirokastrit”

Kjo eshte kenga qe eshte kenduar dje ne UET ne ceremonine e 80 vjetorit t e Kadarese nga grupi i Pilurit tekstin dhe fotot i ...
Full story
image

ZHGËNJIM, PËR NJË DEKORATË!?…

                       ZHGËNJIM, PËR NJË DEKORATË!?… (Vetëm për ata, ata që kanë kohë, dëshirë dhe mirëkuptim, për të lexuar) Nga: Iliriana ...
Full story
image

NJË DITË OSE GASHTË ORË KRYEMINISTËR

NJË DITË OSE GASHTË ORË KRYEMINISTËR   Gëzim Llojdia 1. Dita në kalendarin tonë është fshirë. Kështu,që pas një moti,pas një mori ngjarjes mërijnë përsëri në stacionin nga u ...
Full story
image

Austro-Hungaria avokate e popullit shqiptar

Austro-Hungaria avokate e popullit shqiptar   Nga Gjon Keka   Për ta njohur më thellë rishfaqejn e ekzistencës së shtetit shqiptar në nëntorin e vitint 1912 duhet njohur edhe ...
Full story
image

Paluzza

Paluzza Nga Gentur Lleshi (pjesë nga libri «Ëndrra e vdekjes sime», bot. III, 2014)   Ende nuk e kishim mbledhur veten, kur na thanë se do të niseshim. Treni ...
Full story
image

NENI QË NDALON HETIMIN E KRIMEVE TË KOMUNIZMIT

NENI QË NDALON HETIMIN E KRIMEVE TË KOMUNIZMIT                                   Nga Frank Shkreli Korrespondenti i Zërit të Amerikës në Shkodër, Pëllumb Sulo njoftoi të hënën që kaloi se ...
Full story
image

Gjëagjëza biologjia VII 2016

Gjëagjëza biologjia VII 2016 1.        Çimento dhe tulla, trupin tuaj ndërtojnë, Kur i zieni, apo i piqni, Shumë ju se ç’u shijojnë, Vrije mendjen a e di!? Në mësimet e ...
Full story
image

60 vjet

60 vjet (Kushtuar bashkeshortes) Vitet rrjedhin si lumenjte, gur e shkrepa kalorojne, nga zinxhiret ne lirohemi, dy zemra i bashkojme. 60 vjet, 6 dekada, mbresat ruajne dashurine, pa harruar dhe merzitjen, bashkeudhetar per ...
Full story
image

BISEDË ME LISIN

FASLLI HALITI BISEDË ME LISIN                                                          Kadaresë me rastin e jubileut të 80-të   Me T’u bërë Lis, Qindra, Mijëra gozhdë Të ngulën në trung, Tentuan të të thanin. Ti ua kalbe ...
Full story
image

KADAREA - GJENIU QË NUK QE E THËNË TË JETË DISIDENT

KADAREA - GJENIU QË NUK QE E THËNË TË JETË DISIDENT   Gëzim Alpion Birmingham, Angli, 28 Janar 2016 Ndoqa me interes intervistën e fundit të Kadaresë. Gjeniu yne i ...
Full story
image

Altruizmi i një shkrimtari

Altruizmi i një shkrimtari              Libri" Urtësi, trimëri, por  dhe humor e shaka vlonjate" i Luan ÇIPIT.                      (ese) Nga  Përparim   Hysi  Së pari, atë që do të  thosha ...
Full story
image

TRUPKËRTHI

TRUPKËRTHIKëmbëzbathur i  djersitur fytyrë vizatuar,si hartë shtetesh nga djersa e pluhuri,në kazanë plehrash kanaqë duke kërkuar.Trupkërthi nën rrezet e diellit përvëlues,të malit madh me gurë ...
Full story
image

PËR NËNËN MARTIRE TE PLURALIZMIT

…në kujtim të nënës time Kaliopi Dilo masakruar 25 vjet më parë me qëllim të bëhej mësim për të hequr çdo mendim shpresëdhënës se Shqipëria ...
Full story
image

Timo Merkuri (Zhiva) e ka qare si kenge kete rrefim per Isopolifonine...

    Timo Merkuri (Zhiva) e ka qare si kenge kete rrefim per Isopolifonine... Nga Faruk Myrtaj   Vetem ne kengen qe mbetet, nuk rrijne dot genjeshtrat...   Timo Zhiva (Merkuri) e provon nje ...
Full story
image

A MËSOJMË VËRTET NGA ZVICRA ! ?

Agim Shehu                       A MËSOJMË VËRTET NGA ZVICRA ! ?               Kohët e fundit në Zvicër Qeveria shpalli « Referendum », nëse supermarketet duhej të rrinin hapur ditën e dielë, dhe ...
Full story
image

Molla!? Thjesht e mbodha!

Molla!? Thjesht e mbodha! Dr Fatmir Terziu   Në fillim erdhi një piskamë. Pastaj një zhaurimë e mufatur që pllakosi sytë e mi të lodhur. Atje tej mes ...
Full story
image

QIRIRI

Në vigjilje të 150 vjetorit të lindjes së Andon Zako Çajupit Çajupi u lind në Sheper të Zagories më 27 Mars 1866. Jetoi, punoi dhe mendoi ...
Full story
image

Dita e Mirënjohjes dhe e Mosmirënjohjes

            Dita e Mirënjohjes dhe e Mosmirënjohjes                                                                                                                                       1.-             Nëse do t’i duhej t’i përmbahej manisë, për të vijuar kalendarin e ...
Full story

“Bashkë-ndjenja”

“Bashkë-ndjenja” Dr Fatmir Terziu   Në Langegase No. 26, Tur 11, Vienna VII, emri i Faik Konicës dhe i Dervish Bej Biçakut, ‘u lakua’ dhe për një emërzim, ...
Full story
image

Madhëria e saj- Kënga iso-polifonike.*

Madhëria e saj- Kënga iso-polifonike.*   Nga Timo Mërkuri   Tregohet nëpër biseda ndodhia e atij fshatarit nga Dukati, i cili ishte ftuar në dasmën e mbretit Zog. Si ...
Full story
image

Heshtja ul varfërinë këmbëkryq pa fjalë...

Heshtja ul varfërinë këmbëkryq pa fjalë... Dr Fatmir Terziu   Ajrit iu bëra palë me heshtjen, që kishte pllakosur ndjesinë time. Ishte hera e parë që e prekja ...
Full story
image

Mesazhe nga memoria

Ilir Levonja   Mesazhe nga memoria                                               -ese- Më mbetën sytë tek një shishe uzo. Një shishe hollake me nuanca qielli dhe që thoshte se ishte prodhuar në Greqi. ...
Full story
image

Hipokrizia shtetërore

Hipokrizia shtetërore Reshat  Kripa             Një zhurmë e madhe mbuloi vendin tonë këto ditë me rastin e pesëvjetorit të vrasjes së katër qytetarëve gjatë protestës që opozita ...
Full story
image

Betim Muço “Mjeshtër i Madh” (pas vdekjes)

Në Tiranë, Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani dekoroi me titullin “Mjeshtër i Madh” (pas vdekjes) shkencëtarin dhe poetin nga komuniteti shqiptaro-amerikan Betim Muço. Presidenti Nishani ...
Full story
image

Nën qiellin e Durrësit

Nën qiellin e Durrësit       Nën qiellin e Durrësit Vezullojnë dritat e fundvitit, Atje, në sheshin e ri, rreth Babagjyshit. Por më tutje, në rruginat Tremben foshnjet në gjumë. Hungërijnë qentë mbi ...
Full story
image

“Debati rreth solidaritetit” vlerë e munguar

“Debati rreth solidaritetit” vlerë e munguar Dr Fatmir Terziu   E kam ndjekur që në herën e parë të zanafilljes së tij, më 2 Nëntor 2015, emisionin “NIN” ...
Full story
image

Pak fjalë për një libër që meriton shumë

Pak fjalë për një libër që meriton shumë “Përkthimi – një histori pasioni” i Prof.Dr. Eshref Ymerit nga Dr. Andon Dede, Nju York Në një cikël emisionesh për ...
Full story
image

Përtej një libri të ri të Aleko Likaj

Faruk Myrtaj Ora ku lë takim Vajza e Gjeneralit Përtej një libri të ri të Aleko Likaj   Nëse të bje hera të takosh e të flasësh me Aleko ...
Full story
image

RRETH ROMANIT “SHOKU HIÇ” të NOVRUZ ABILEKAJT

SPROVË- RRETH ROMANIT “SHOKU HIÇ” të NOVRUZ ABILEKAJT Po e nis bisedën me romanin e Nokes nga emërtesa që ai e ka pagëzuar! Vetë titulli i zgjedhur ...
Full story

SHQETËSIM

SHQETËSIM QAZIM SHEHU Rrathë ujë ,zjarri,dheu,gjethesh, Rrathë tërmetesh në brendësi, Rrathë i vura kokës të gënjehem Nga një dashuri. Me bindje se duart e fatit Do i lirojnë për mëshirë, Një rreth u ...
Full story
image

MAGJISTARJA E FJALËS SË BUKUR...

                                     Në hapsirën e informacioneve letraro artistike, që duam t’i pasqyrojmë në kohën e sotme, na vjen bindshëm ideja që: Për përcaktimin e vlerave të ...
Full story

Përtej “Ikjes!”

Përtej “Ikjes!” Dr Fatmir Terziu   Ikja...(?!) Retiçenca pas ikjes, edhe i zëvendëson shenjat e pikësimit, edhe jo. Sidoqoftë, hera-herës pos ikjes, pikëpyetja dhe pikëçuditja mbeten në garën ...
Full story
image

SELVIA E TIRANËS

Vullnet Mato   SELVIA E TIRANËS   Në blerimin tënd, përtej shekullor, o Selvi jetëgjata qiellore e Tiranës, ke njohur soj e sorollop, banorë, mbledhur rreth teje nga ana e anës.   Thonë, të ...
Full story
image

1946: Shqipëria në revistën “The Geographical Magazine”

Eksperimenti politik i Enver Hoxhës?  Dr Fatmir Terziu   Një artikull i shkruar në Korrik të vitit 1946, në revistën “The Geographical Magazine” të Londrës, thekson një ...
Full story
image

POETESHA DHE HUMANITARJA SHQIPTARE RITA SALIU

                               Unë nuk jam as poet dhe as kritik poezie dhe si i ...
Full story
image

SYTË E SINTAKSËS MBUSHEN ME LOT

SYTË E SINTAKSËS MBUSHEN ME LOT Nderim për mikun tim, gjuhëtarin, pedagogun, prof. dr. Thoma Dhima (4.04.1952-20. 01. 2016)   Nga Albert HABAZAJ   U tkurra trishtuar si një fije ...
Full story
image

LAMTUMIRË GAZETARI LUAN DIBRA !

Homazh për një njeri të madh të publicistikës shqiptare. Dhe një Dibran me shpirt e me zemër... Nga Abdurahim Ashiku Unë nuk kam ...
Full story
image

“Të fala nga Londra”

Në këto kohë që jetojmë, nuk është i befasishëm lajmi se në një qytet, në një krahinë në një shtet, u botua një libër me ...
Full story
image

Kontradikta e trishtim

Marion Grafin Donhoff (1909-2002), ka pas qene nje konteshe austriake, nga ato grate energjike, te mbetura pa qellim pas fundit te "belle epoque", qe vinin ...
Full story
image

1946 në Shkodër fjala “Çlirim” domethënë 26 qendra torturash e burgje

KËTU U NGRIT FLAMURI ME YLLIN JUGOSLLAV   29 NANDOR 1944 SHKODRA PUSHTOHET NGA SLLAVOKOMUNISTET ! Ministria e Punëve të Mbrendshme me Seksionet e Mbrojtjes së Popullit, në çdo ...
Full story
image

KOLONEL SAMI KOKA DHE MBRETI ZOG

Dikush mund të protestonte për këtë titull, ku Sami Koka shkruhet dhe lexohet, para Ahmet Zogut. Gjithkush e njeh deri në pozicion mbretëror Ahmet Zogun ...
Full story
image

NJE BASHKIM JO AQ PERFEKT

NJE BASHKIM JO AQ PERFEKT Viktor Mërkuri   Bashkimi Europian arriti ti mbijetoj krizës ekonomike deri më sot, por duket shumë ë vështirë që ajo të vazhdoj ...
Full story
image

LIRIKA QË SHPREHIN FRYMËN E SHPIRTIT POETIK

    Vera Istrefaj (1975) del në opinionin letrar me librin e saj “Qielli i shpirtit tim” që sjell tema të larmishme, përmes saktësisë së vargut lirik ...
Full story
image

Mirëmëngjesi i bukur i tenorit Rruzhdi Karaj

Ishte mirëmëngjesi më i bukur i thënë ndonjëherë në korridorin e gjatë të një shkolle fshati, ku nxënësit kokrra-kokrra po futeshin nëpër klasa. Mësimi kishte filluar prej një ...
Full story
image

Ky të "shkrin"...

         Tregim shpotitës                (ish-kolegëve në Drejtorinë Arsimore, Fier) Nga dymbëdhjetë veta që punonin në Drejtorinë Arsmore ( e kam fjalën për inspektorët që mbulonin lëndë të ...
Full story
image

ATHINA, KY DIELL i PIKËLLUAR

  “Në këtë qiell që zvogëlohet për ditë secili prej nesh ka nevojë për të gjithë të tjerët. Duhet ta kërkojmë njeriun, gjithkund ku mund ...
Full story
image

PSIKOANALITIKA E ECJES

TREGIM       Sot më ndodhi diçka e pa imagjinueshme në fantazi dhe e pa ëndërrueshme në ëndërr. Sa dola nga shtëpia dhe hodha hapin e parë, ndjeva ...
Full story
image

Kthimi i zanafillës në numuror

                STATISTIKA RRËFEN ANËN E ERRËT                          (përballë vegjëlisë,ambasadorëve dhe emisarëve të BE-së)     Lindjen time,sidomos anën e errët, e kërkojne me qiri ofiqarët në  vendet e ...
Full story
image

Legjenda e një kënge

Legjenda e një kënge Pranvera e atij viti s’u ngjante të mëparshmeve, erdhi disi e vonuar. Pemët sapo  mugulluan, me zor çelën lulet e  kumbullave nëpër ...
Full story
image

BALADÊ E GJALLË

NEBI DRAGOTI   BALADÊ E GJALLË   Baladë me diell, diell e purpur Dardanie performuar me gjakun e Adem Jasharit, ngritur me gjakun e Adem Kosovarit…   Ademi, Paqa -një bozhur madhështor ngre Kosova e lirë, bozhur fantastik qiellor!   Qe ...
Full story
image

Dashurore!

Dashurore!   Babai im dinte si dashurohej një grua. Natën shpesh, dëgjoja ngatëruar fjalët e nënës dhe pëshpëritjet e puthjeve të babait ishin puhiza të përgjigjes…   Kur u largua nga jeta ime më, babai ...
Full story
image

NJË ORË MËSIM HISTORIE NË KULLËN E ISA BOLETINIT

  Nga Abdurahim Ashiku Ishte udhëtimi i parë në Kosovë... Ishte hera e parë që kaloja kufirin shqiptaro-shqiptar në Morinë... Një vit më parë e ...
Full story
image

Qemal Kazaferi s’iu nda asnjëherë Poliçanit, sepse ai u rritë bashkë me atë qytet...

  Ishte pragfillimi i vitit ’60 – të shekulli XX , ku gjeopolitika që po zhvillohej në evropë e më gjerë, solli ngjarje të rëndësishme politike ...
Full story
image

VARROSJA E PLUMBAVE

Vullnet Mato   VARROSJA E PLUMBAVE   Duke soditur Tokën nga stacioni kozmik, kozmonauti çmeritet me vezullimin prej qelqi dhe i duket absurditet, tek ajo bukuri mahnitëse, ca qenie mikroskopike asgjësojnë njëri-tjetrin   Dhe e quan privilegjin më të ...
Full story
image

BRISA YMERI NË ÇUDINË TIME SHQIP PËR SHQIPEN

BRISA YMERI NË ÇUDINË TIME SHQIP PËR SHQIPEN Një bisedë që më befasoi dhe më mbushi me gaz e hare... Nga Abdurahim Ashiku, gazetar Athinë Po ...
Full story
image

Askushi modern me vulën e fraktuar nga lashtësia e Hiçit

Askushi modern me vulën e fraktuar nga lashtësia e Hiçit Dr Fatmir Terziu   Askush nuk është në pyetje; por është gjithkushi. Askush nuk është duke pyetur; por ...
Full story
image

"VOTUESI I FUNDIT"

SOTIR ATHANASI"VOTUESI I FUNDIT"      ( tregim ) Ajo ditë mbahej mend edhe pse qe e diela e votimeve për në Kuvendin Popullor. I gjithë fshati, me ...
Full story
image

GURBETI PLAGË E SHPIRTIT POETIK

RECENSION: Nga: Tahir Bezhani               “Më fal,jetë”,poezi,2014,botoi”Shkëndija” Prishtinë.                                               “Mall që djeg larg teje Atdhe                                              As lulet më të bukura të majit                                              Nuk paskan erë....!                                                              (Lebibe Zogiani)                                     ...
Full story
image

Diskursi i dedikimit poetik, “soliloquy” dhe figurat e tjera të poezisë së Jakup Cerajës

Diskursi i dedikimit poetik, “soliloquy” dhe figurat e tjera të poezisë së Jakup Cerajës Dr Fatmir Terziu   Në mjedisin shqiptar, sidomos në atë të letrave shqipe në ...
Full story
image

Tespixhinjtë dhe liria e fjalës

Tespixhinjtë dhe liria e fjalës(tregim i shkurtër)   U kumtua se ishte aprovuar ligji për lirinë e fjalës dhe shkrimtarë, akademikë, shkencëtarë e profesorë filluan të dalin ...
Full story
image

Naneqi, vozitës, bekri, e futbollist...

Naneqi, vozitës, bekri, e futbollist... Ti be agës s'ën shtyhësh me mu'. A more vesh! Une be agës jom i pari që kom veshë farmerka be. Ani ...
Full story
image

Letërkëmbimi

    Janë përmbledhur në një vëllim më vete letrat e këmbyera në vite mes Lasgushit dhe Mitrushit, dy mjeshtërve të letrave, njohës të disa fushave, gjuhëve ...
Full story
image

Abecedaria poetike e Qerim Ujkanit

Abecedaria poetike e Qerim Ujkanit Dr Fatmir Terziu   Librin me vjersha për fëmijë “Tingujt e vendlindjes” të autorit Qerim Ujkani pata fatin ta kem në dorë rreth ...
Full story

NJË PIKË VESE

NJË PIKË VESE Qazim SHEHU Shkrehet dhimbja pas një dënese, Përmbyset në një pikë vese, Një pikë vese që  nuk shkrin, Nga dielli që nuk mbërrin. Një pikë vese rruazë martese Për ...
Full story
image

NË LEGNANO NË ITALI, MESHA ZHVILLOHET NË SHQIP

Don Antonoi Giovannini. Intervistë Durrës më 15. 01. 2015   NË LEGNANO NË ITALI, MESHA ZHVILLOHET NË SHQIP Intrevistë me Don Antonoi Giovannini Me Dom Antonoi Giovannini u njoha ...
Full story

Gjirokastra dhe I. Kadareja ne vitet e gjimnazit

        Profesori Agron Fico , me njofton se Gjirokastra , qyteti i manxuranes , do te festoi , me 28  Janar , tetedhjetvjetorin e birit ...
Full story
image

Profili i Merites.

Flet Merita McCormack shkrimtare Shqiptare në Amerikë: Nder sukseset “….Suksesi më e i madh për mua është familja…..”   Profili i Merites. Merita McCormack (Bajraktari nga vajzëria), ...
Full story
image

Apologjia e Shoku Hiç

Apologjia e Shoku Hiç) Ne krijuesit e moshuar, flasim gjithnjë e më shpesh për kohë  të kufizuar se kemi frikën e ikjes nga jeta. Lexojmë pak ...
Full story
image

Vetёm nёnat mund tё ndryshojnё botёn

Vetёm nёnat mund tё ndryshojnё botёn Nga Valentina Gjoni   Sot, udhёtojmё nё kohё moderne ku e pёrditshmja na merr me vete pa na lёnё shteg. Me tё ...
Full story
image

ASKUSH S’TE AKUZON PER BASTARD I ATDHEUT POR PER INATÇOR PROVINCIAL

  Nga: Tajar Dine        Myzeqe     Përgjigje – replikë me z. H. Kalluci pwr vjershwn “Liri…liri” botuar nw vwllimin “Kollare akulli” 2015    “Laraska, kur hipi mbi trëndafil    ...
Full story
image

DY BUZË, DY SY...

Vullnet Mato   DY BUZË, DY SY...   Më flasin dy buzë, më vështrojnë dy sy, me shikimin direkt, në një fotografi.   Mimika e ngecur në letrën e bromurit Më thotë, u njohëm në Epokën e ...
Full story
image

Vazhdimesi

Vazhdimesi---------------- Dridhje tetori u derdh ne tyU shkunde si mali nga boraNdjenje e bukur te theu ne syTi ule sytePer te fshehur dhembjen dhe LOTIN,kur duart shtrenguamper ...
Full story
image

DASHURIA NJERËZORE NË ELEMENTET E TRI POEZIVE TË VEÇANTA KAHASIMTARE

(Një studim apo një recension, për krahasim) Në fillim, kur dua të shkruaj një recension apo studim, për krahasim, e përmendi një poezi timen, të botuar ...
Full story
image

PËRRALLË E AKULLT

    URIMI IM   Këtej pranë polit sot ra dëborë (nuk shkruaj dot urimin e vitit të ri në fletë të zakonshme me stilolapsin e ngrirë se griset), shkruaj mbi mermerin ngjyrë qumështi të akullnajës duke gdhendur çdo shkronjë me alfabetin ...
Full story
image

TË JESH ÇAST, TË MOS JESH ASGJË, TË JESH GJITHÇKA

TË JESH ÇAST, TË MOS JESH ASGJË, TË JESH GJITHÇKA        Kam lexuar librin “Fernando Pessoa” poezi, përkthyr nga Moikom Zeqo, botim i “Zenit”, Tiranë 2014.      Përkthimi i ...
Full story
image

Besim Bokshi, esteti i paralelizmit figurativ

Besim Bokshi, esteti i paralelizmit figurativ Dr Fatmir Terziu   Figurat e kuptimit në letërsi, sidomos në poezi, luajnë një rol të rëndësishëm, madje disa herë klasifikimi i ...
Full story
image

Lisat e Syrja Beratit

Lisat e Syrja Beratit nga Xhevair Lleshi  Syrja Berati. (Po mbiemri pse Berati? Është biri i Ymer Beratit me famë.) Syrjaun e mbaj mend si nëpër tym, ...
Full story
image

DHIMBJET E URAVE TË LASHTA

  Ese          Historia e etnosit shqiptar ka qenë gjithmonë në lëvizje. Që në epokat e prejhistorike të mitologjisë ballkanike, në mijëvjeçarë të shumtë, pellazgët dalloheshin ...
Full story

“Mali i Vashës”

                    “Mali i Vashës” Nga Fatmir Terziu   Era i rregullon Globit karficën e ndarjes në dy pjesë, Londra mbledh kacekët e saj në thes. Kuisje me ngjethje fishkëllimash fjalët, është Dimër, ngrijnë ...
Full story
image

Fjala, “çelësi” magjik në poezi

Fjala, “çelësi” magjik në poezi (Me poezinë e poetit Alban Bala) Dr Fatmir Terziu     Poeti Alban Bala me anën e vargut, fjalës së tij poetike dhe poezisë së ...
Full story
image

Letërsia e lirë, të jep “dritën foshnjore” të munguar në moshë madhore

Letërsia e lirë, të jep “dritën foshnjore” të munguar në moshë madhore Dr Fatmir Terziu   Në jetën e sotme të shkrimeve dhe botimeve të shumta, natyrisht është ...
Full story
image

DR. IBRAHIM RUGOVA: KOSOVA NË MIQËSI TË PËRHERSHME ME SHTETET E BASHKUARA

                                 (Me rastin e 10-vjetorit të vdekjes)                                            Nga Frank Shkreli Ndonëse 21 Janari 2016 shënon dhjetëvjetorin e ndarjes nga kjo jetë të ikonës së pavarësisë dhe ...
Full story
image

Tungjatjeta Presidenti im Zoti Rugova!

Rexhep Shahu Tungjatjeta Presidenti im Zoti Rugova! Dy theniet me te fundit per ty zoti President, thenie me germa te medha, jane ajo e ambasadorit Kristofer Hill ...
Full story
image

Si ndihesh sot ti socialist

Ilir Levonja Si ndihesh sot ti socialist   Përmbi të gjitha. Çfarë ka zënë prej ditësh. Përmbi të gjitha, çfarë po thonë studiove. Dijeni..., dhe thuajeni hapur, 21 ...
Full story
image

Mendime të trishta

Mendime të trishta (cikël me poezi) Nga  Përparim   Hysi Mendime të trishta Mendime  të trishta, më mplakën, më thinjën Shpesh vras mendjen dhe nuk dal në kut Jo se nuk dalloj ...
Full story
image

Kur Kadare quhej Smile Kadare

Intervistë me shkrimtarin shqiptar, Naum Prifti   Kur Kadare quhej Smile Kadare Helsinki: “Parti-Enver-Jemi gati kurdoherë!” Ismail Kadareja tok me Drago Siliqin e transformuan në thirrje proteste duke ...
Full story
image

TRAMI I TIRANËS DHE TROLEI I ATHINËS

Mendim TRAMI I TIRANËS DHE TROLEI I ATHINËS Në dëshirë që të shkojë në syrin e Erion Veliut, krybashkiak i Tiranës... Vite më parë, me masën e ...
Full story

Në ndihmë të panelistëve të nxehtë të ekraneve të ftohta shqiptare

Në ndihmë të panelistëve të nxehtë të ekraneve të ftohta shqiptare Dr Fatmir Terziu   Kur filozofët nisin të menduarit e tyre brenda vetes në fushën e quajtur ...
Full story
image

"Klikat" sociale dhe nje mense "qeveritare"

    Zoti ju dhashte! - me kete togfjalesh migjenian vazhdon qeverisjen e majta shqiptare perballe varferise ekstreme dhe diteve te akullta.  Se pari, thone psikologet, duhet te ...
Full story
image

DHJETË VITE PA TY, PRESIDENT I DASHUR DR. IBRAHIM RUGOVA

  Nga: Hysen Ibrahimi                                                   Förslöv/Suedi, 21 janar 2016 Filozofia e Presidentit Ibrahim Rugova, është përkrahur në çdo meridian të globit, sidomos nga opinioni demokratik i shteteve ...
Full story
image

DASHURI JETE

NEBI DRAGOTI DASHURI JETE   Kam dashuri për lëndinat valëzore, për arat me dallgë ngjyrë flori; kthehem i qeshur mbrëmjeve hënore, oborreve kuajt ngopen me qetësi.   Zbriti hareja këtu tek ne, ja, tek ...
Full story
image

ELEGJI PËR DRAGOIN E KËNGËS LABE

ELEGJI PËR DRAGOIN E KËNGËS LABE (Kujtim MICI i Tërbaçit)   nga Albert R. HABAZAJ   - “Shqipëri, nuse bregdeti” Pse të shoh me lot në sy? - më ka ikur i ...
Full story
image

Robertson: Millosheviqit nuk iu lejua nga ndërkombëtarët të bëjë një Kosovë monoetnike

Robertson: Millosheviqit nuk iu lejua nga ndërkombëtarët të bëjë një Kosovë monoetnike   Lord George Robertson dhe Ambasadori i Kosovës në Britaninë e Madhe, Lirim Greiçevci  kanë ...
Full story
image

NJË RRËFIM PËR DJE DHE SOT

         - Intervistë me Sazan Golikun, autorin e novelës “Zjarr dhe zjarr” -   Pyetje – Para pak kohësh  keni botuar novelën për të rriturit “Zjarr dhe ...
Full story
image

JU KAM DHJERË REFORMËN!

Shënim për këtë 21 janarin e 2016…JU KAM DHJERË REFORMËN!Në kalendaret e historisë së shqiptarëve ka plot ditë të tjera shumë më të përgjakshme se ...
Full story
image

Rina Katerina

 Tregim  1            Avokati  Kosta Moraiti, pasi piu kafen e mëngjesit, doli në ballkonin e katit të dytë. Ombrella e përhinjtë e reve qe nuk linte ...
Full story
image

Mamica; Si e xhiruam filmin "Skënderbeu"

Nga Aleko Likaj Me aktoren Adivije Sharofin                            Isha vonuar. Njerëzit që po më prisnin te kioska e ...
Full story
image

Djali i mirë është edhe Gatja

Ilir Levonja   Djali i mirë është edhe Gatja   E ashtuqujtura lufta kundër drogës, që nisi në qershorin e 2014. Duket sikur mbaroi. Të gjithë webet informojnë pasaktësisht ...
Full story
image

Përtej gjuhës së fotografisë: Një foto e rrallë e Edi Ramës me Matilda Makoçin

Përtej gjuhës së fotografisë: Një foto e rrallë e Edi Ramës me Matilda Makoçin     Kjo është një foto e rrallë e kryeministrit Edi Rama me gruan ...
Full story
image

ME KOZETA ZYLON

ME KOZETA ZYLON Nga Luan Çipi   Poeteshën Kozeta Zylo përshëndetëm sot E prisnim me dashuri e mall të pashuar, E kishim grishur miqësisht, ka disa mot, Gazetaren, mësuesen, poeten e ...
Full story
image

OPUSI KRIJUES I PIKTORIT GAZMEND FREITAG

OPUSI KRIJUES I PIKTORIT GAZMEND FREITAG Remzije Zekolli Të shkruash për figura të rëndësishme kombëtare të cilat me veprën dhe krijimet e tyre kanë lënë gjurmë të ...
Full story
image

GJENERATA JONË E PALUMTUR

    GJENERATA JONË E PALUMTUR   Ne ishim njerëz të një brezi të lindur përrenj, për të vaditur thatësirën e të gjitha moshave. Por koha na ndali, pa u bërë lumenj, të ujitnim kënetën e ...
Full story
image

Çfarë të zgjedh e t'ia dedikoj shqiptarëve

Ilir Levonja Çfarë të zgjedh e t'ia dedikoj shqiptarëve   Sot është 18 janar. Dita e Martin Luter Kingut. Dhe shumë rrjete kanë hedhur ofertën që të zgjedhësh ...
Full story
image

Xhamia me e madhe në Ballkan në vendin më të varfër të Evropës!

Turqia ua futi thikë pas shpine shqiptarëve, i ktheu në mesjetë, i mbërtheu me narkozën e besimit të verbër islamik, i paralizoi si gjarpri bretkosën. ...
Full story
image

Kur shkëmbejmë "tepsitë" me miqtë

                  (ese)   Nga   Përparim  Hysi   Titulli i kësaj eseje është pak i veçantë. Por, me të vërtetë, kështu ndodhi. Me autorin e romanit "Kulla e nëmur" u ...
Full story
image

REQUIEM PËR SKENDERBEN NË LONDËR.

REQUIEM PËR SKENDERBEN NË LONDËR. Një kujtesë nga heroi! Me datën 28 nëntor 2012, në nderim të 100 vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, mbas shumë ...
Full story
image

Narrativi i Balokut lexon memorjen edhe me anën estetike të gjërave

Narrativi i Balokut lexon memorjen edhe me anën estetike të gjërave Dr Fatmir Terziu   Më parë se të referohen e të qasen kohërat tek romani “Kur barra ...
Full story
image

FSHATARI

FSHATARIMos u tharto or mik kur flet fshatari,mos u ndjej keq prej fjalës tij të pastër,e krekos se këpucët kercasin bulevardit,mos të vije ndot se ...
Full story
image

Shqipëria është krejt Perëndimore

Shqipëria është krejt Perëndimore (Me romanin e shkrimtares, Anne Bridge, “Singing Waters” (1945) Dr Fatmir Terziu   “Së pari, Shqipëria është një vend shumë e shumë i bukur!”, - ...
Full story

Familje!

Edison YPIPasi i vdiq gruaja Shpresa, Besimit ngordhalaq i mbetën 12 jetima; 7 djem, Shkëlqimi, Guximi, Krenari, Durimi, Përparimi, Gëzimi, Fatmiri, dhe 5 vajza, Zana, ...
Full story
image

Baleti letrar i “X”-it

Baleti letrar i “X”-it  Dr Fatmir Terziu Baleti në formën e tij të njohur, është një formë artistike e valles së kryer me muzikë, duke përdorur ...
Full story
image

VDEKJA TE NE, KA NJËSUAR HERONJ DHE TRADHTARË.

  Një vështrim i shkurtër i jetës politike sociale të shqiptarëve, të evolucionit dhe të fatit të figurave historike, duke vëzhguar nga viti 1912 deri në ...
Full story
image

FLI

FLIFli, se unë do bëhem engjëll i gjumit tënd,të ndjek në ëndrra që ndizen dhe shuhen,atje ku errësira nxit shëmtinë e zezë dhe dënd,do ndizem ...
Full story
image

Imzot Mark Sopi, misionar i shkrirë për “Atme e Fe”

  Atdheu ka nevojë për burra të tillë, për emra të ndritur korifenjsh të cilët çështjen kombëtare e vejnë mbi të gjitha dhe profesionin, arritjet e pozitën e respektuar ...
Full story
image

BAZAMENTI I ATDHEUT DHE PIEDESTALI I LIRISË NË VARGJE

 Tashmë kemi edhe librin e katërt me poezi të Fazli Greiçevcit, i cili vjen pas një  pune të gjatë dhe me përkushtim nga Sinan Gashi. ...
Full story
image

"BACË, NUK ËSHTË KRY!"

                                         Nga Frank Shkreli Javën që kaloi në Kosovë u shënua 17-vjetori i masakrës së Reçakut, aty ku me 15 Janar të vitit 1999 forcat kriminele ...
Full story
image

Mesazhierët e tretur

                Mesazhierët e tretur Nga Fatmir Terziu   Zbresin të gjejnë fatet, gjuhën e tyre. Të lehta e të shpejta përqafimi i flokëve të dëborës në hapësirën e ngjeshur nga ...
Full story
image

Duke kërkuar një statujë për draftbërësit e Dre(q)tësisë

Duke kërkuar një statujë për draftbërësit e Dre(q)tësisë Dr Fatmir Terziu Kam kërkuar në të gjitha parqet…, këndet, qoshet, hapësirat dhe mjegullsirat e skutave anembanë Athinës, Londrës, ...
Full story
image

Me rastin e 17 janarit, përvjetorit të vdekjes të Skënderbeut

Me rastin e 17 janarit, përvjetorit të vdekjes të Skënderbeut                   TOPONIMIA ΝË RRËNJË TË GJERGJ KASTRIOTIT                                                 Gjergj Kastrioti lindi në Kullën e Gjon Kastriotit. ...
Full story
image

Një letër e habitshme me emrin e Isa Boletinit

Një letër e habitshme me emrin e Isa Boletinit Dr Fatmir Terziu   Një letër e publikuar rreth mesit të Korrikut të vitit 1912-të, e cila ka në ...
Full story
image

"SOT ËSHTË DITARDHJA IME. GËZUAR!

"SOT ËSHTË DITARDHJA IME. GËZUAR! -Medi Koxhaj "shkruan" në ditlindjen e vet, nga "Galaksia X"-   Përshëndetje miqtë e mi, që  jetoni në atë cep të Ballkanit. Gëzoheni ...
Full story
image

NJË LAJM I MIRË POR...PA BUKË NË TRASTË

NJË LAJM I MIRË POR...PA BUKË NË TRASTË E ngutshme njohja e vulave zyrtare të shtetit shqiptar nga vendet e tjera. Deri kur do të vazhdohet ...
Full story
image

PERSIATJE...

PERSIATJE... E bleva dhe e lexova librin tënd me lirika ÇDO PERËNDIM MË VDES NGA PAK, - më shkruan teto Dabucka, (personazhe romanesh).- Në Alaskë temperatura ...
Full story
image

Të lumtur që dështojmë

    Të lumtur që dështojmë     Nga nëntori i vitit që shkoi, ambasadori i Shteteve të Bashkuara, u tha shqiptarëve midis të tjerave se..., ata që nuk e ...
Full story
image

NGA SYRI TE SEKSI

Iliriana Sulkuqi, janar 2007 (Këtë shkrim e ribotoj sot, me rastin e 80-Vjetorit të ditëlindjes të Prof. Dok.  Adem Harxhi) Thonë se dashuria mund të lindë edhe me shikimin ...
Full story
image

Një replikë e detyruar Kapllan Resulit

  Në këtë përgjigje të detyruar, has një vështirësi serjoze, pasi nuk di se kujt t’i drejtohem, edhe pse personi në fjalë quhet Kapllan Resuli. T’i ...
Full story
image

LUAN DIBRA GAZETAR DHE KINEAST

LUAN DIBRA GAZETAR DHE KINEAST 1930-2016   Në mesin e janarit u nda nga jeta gazetari dhe kineasti, kolegu ynë Luan Dibra i cili ka punuar ...
Full story

Udhë-ajër-ndalesa “Nënë Tereza”

                        Ju përshëndes miqtë e mi me disa poezi të reja: Tre nga cikli “Botё ajri”   Udhë-ajër-ndalesa “Nënë Tereza” Nga Fatmir Terziu   Një zë ajri oshëtin. Dita s’ka aguar mirë. Një ...
Full story
image

Xha Hyseni i Zaloshnjes

Rrëfime nga: Hyjni CEKA Xha Hyseni i Zaloshnjes Një herë kur nisej për Berat, Hysen Zaloshnja takoi Kadri Hazbinë rrugës. Ministri e porositi për qen gjuetie, zagarë ...
Full story
image

GAZETARI I VERIUT TE EMBEL!...

    Sprovë vlerësimi për librin “Pranverat e qytetit të veriut” të Gjon Neçajt, publicistikë. Sapo ka dalë nga shtypi ky libër, botim i Forumit Shqiptar të Kulturës, ...
Full story
image

Një vështrim tjetër për “Vrimën”

Nga Lorenc Vangjeli Një vështrim tjetër për “Vrimën” Ka një pasazh të jashtëzakonshëm, në lirikën e jashtëzakonshme të prozës “Dashuri në Kohën e Kolerës”. Markezi i huazon ...
Full story
image

Shpresoj

Shpresoj Jakup Ceraja   Do vish si puhizё e prillit, Do mё ledhatosh edhe mё shumё, Buzё lumi me guralecё e shkumё, Buzё mali me kroje e zogj, Buzё fushe me bar ...
Full story
image

Ars poetica

Ars poetica Rexhep Ferri Nёse nuk je hedhur mbi kalё ёpr tё sjellё dritё, as njё gjismё dite nuk ke qenё poet. Njё poezi s’ka  asgjё sa pёr tё thёnё ...
Full story
image

Kёnga ime

Kёnga ime Qibrie Demiri Frangu   E ka dёgjuar kёngёn e nёnёs pёr lulien, kёngёn e babait qё kёndon mbrёmjeve “dalngadalё po vjen behari”..., pёrrallёn e gjyshes pёr ujkun e kam mёsuar ...
Full story
image

Gjuha jonё

Gjuha  jonё Natasha Bega   Ato gёrma, Ato gёrma aq tё ёmbla, Aq tё bukura ato gёrma! qё nga A-ja, gjer te Zh-ja!   Fytyra ime, Fytyra jote, Me njё emёr, Me njё zemёr. Udhё lirie, Dritё ...
Full story
image

Shqiponja nё gjokset fёminore

Shqiponja nё gjokset fёminore   Silvana Gjebrea   Fёmijёt shepsh duan tё vizatojnё shqiponjёn duke bashkuar pёllёmbёt mbi gjoks, kёshtu imazhi i saj tek ata pёrherё lartёsohet edhe nё mes tё lodrave ...
Full story
image

Fjalё dashurie

Fjalё dashurie Met Dervishi   Mё duket sikur jemi njohur me vite, sikur ke qenё e pranishme si ajri nё ditёt e fёmijёrisё dhe nё ditёt e djalёrisё sime; sikur tё ...
Full story
image

''Mall ''

Teodor Keko ''Mall '' Ti mos e mbyll, nёnё, derёn, Dritaren mos e mbyll. Vёr veshin! Dёgjo erёn e vjeshtёs tek tund drurёt nё pyll.   Ja, si kjo erё nё mesnatё Do ...
Full story
image

Chateau Margaux

Chateau Margaux   -Tregim-   Fatmir Terziu   Duke kaluar përbri këndit të vogël të pijeve, drejtori i shkollës dëgjoi zërin e dikujt, që fliste me sa duket, për të: -          ...
Full story
image

FLAKA E DYFISHTË E NJË MISIONI POETIK

FLAKA E DYFISHTË E NJË MISIONI POETIK     Octavian Mihalcea   Disa antologji të poezisë shqipe janë përkthyer në gjuhën rumune nga Baki Ymeri. Poezitë i ka përzgjedhur sipas ...
Full story
image

NË XHIRO ME NJË HIJE KREJT TIMEN

 Paul Celan (Cernauți, 23 nëntor 1920 – Paris, 20 prill1970) ka qenë një poet rumun hebre, me gjuhë amëtare gjermane, ka lindur në kryevendin e Bukovinës veriore, sot pjesë e Ukrahhinës. Ishte bir i vetëm i Leo ...
Full story
image

RRETH ROMANIT “SHOKU HIÇ” të NOVRUZ ABILEKAJT

SPROVË- RRETH ROMANIT “SHOKU HIÇ” të NOVRUZ ABILEKAJT Të nderuar miq! Po e nis bisedën me romanin e Nokes nga emërtesa që ai e ka pagëzuar!Vetë titulli ...
Full story

NGREFOSJE

QAZIM SHEHU NGREFOSJE Unë jam Leka i Madh, të pushtova Në trojet e tua të shpirtit brodha, Më duket nja tre mijë vjet. Ose që kur mollën e mëkatit mora, Dhe ...
Full story
image

P O E Z I A, KJO FOSHNJË E THINJUR…

                                                                                            ESE             …që ka lindur e ditur. Plakë mijëvjeçare është. Leshrabardhë si retë e dëborës. E njëkohësisht foshnjë. E papërkufizuar. E papagëzuar. Pash më pash i ka ...
Full story
image

Perceptimi? Sa e njohim ne atë mes strukturës letrare....

Perceptimi? Sa e njohim ne atë mes strukturës letrare....   Dr Fatmir Terziu   Tre të verbër u pyetën të përcaktojnë një elefant. I pari preku këmbën e tij ...
Full story
image

Iku mjaft shpejt gazetari Agron Bala

Ja çfarë do të postonte Agron Bala në faqen e tij të Facebook më 9 Janar të këtij viti:     Ikja e herët e një kolegu, ...
Full story
image

SHOFERËT E KAMIONËVE

Vullnet Mato   SHOFERËT E KAMIONËVE   Shoferët e kamionëve, hapësirave shtegtuar, me shpirtin fluturues, kurdoherë në merak, me vëmendjen e ngrirë, në këmbë e në duar, mbi pedale frenash, kthetra lejleku ...
Full story
image

Gjergj Kastrioti mbajti fatin e kontinentit europian në ekuilibër

Me rastin e 548 vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit Skënderbeut   Nga Gjon Keka Gjergj Kastrioti, si një vizionar dhe burrështetas i madh, është shembulli më i ...
Full story
image

Poezia që shënoi fatin e Andrea Varfit

Poezia që shënoi fatin e Andrea Varfit Dr Fatmir Terziu   Rexhep Hoxha, tek përzgjedhja “Antologji e poezisë shqipe” (1972) botuar në ish Jugosllavinë e asaj kohe krahas ...
Full story
image

Denigrimi i shkrimtarëve nga Ministria e Kulturës

REFLEKTIMMora shkas nga nje listë që Ministria jonë e Kultures u rekomandon perkthyesve vendas e te huaj, qe duhet të përfaqësojnë letërsinë shqipe në Evrope ...
Full story
image

Republika e Spacit

  Nga: Lindita Karadaku   Dy profesorë të Universitetit të Tiranës, Julian Bejko dhe Dritan Karadaku, kanë realizuar bashkë me studentët e tyre një dokumentar për burgun famëkeq ...
Full story
image

Pse, Reformën në Drejtësi nuk e kryen dot vetë politika shqiptare!?

    Nga Skënder S.KAPITI  Nëse  Reforma në Drejtësi do t’i lihej në dorë  vetëm politikës shqiptare do të ishte një dështim i sigurtë të saj, ashtu sic ...
Full story
image

NJË KRYELAJM NË TV KLAN QË MË SHQETËSOI SOT

  Gazetat dhe televizionet shqiptare lajme të tilla sporadike për krime e zënka të llojit “zënka grash për vezë pulash” nuk duhet ti publikojnë U paralajmërua dhjetë ...
Full story
image

ULQINI DHE VLORA

Vështrim historik Nga Luan Çipi  Që prej dy vjetësh, tre herë çdo javë, ditëve të marta, të enjte dhe të shtunave, ne, një grup i madh vlonjatësh ...
Full story
image

JO VETËM DISA, POR ËSHTË E GJITHË KJO KASTË E SHOQËRISË E KORRUPTUAR

        Diskutimet dhe artikujt e shkruar nëpër gazeta, se parlamenti shqiptar duhet patjetër dekriminalizuar dhe hequr disa persona me prejardhje të dyshimtë, të duket sikur ...
Full story
image

Media kritike, kritika dhe kritika e kritikës

    Nga Skënder S.KAPITI     Vetëm mediat kritike dhe shkrimtarët, intelektualët dhe filozofët e guximshëm dhe kritikë nuk mbrojnë të këqijat dhe nuk ndoten nga pisllëku i politikës ...
Full story
image

TRI TROKITJE MBI “KOKËN” E ENVER HOXHËS

                        (Fragment nga romani “Nga kandili tek interneti)      N. K., erdhi një vit pas meje në Ravenë. Komandant i togës së zjarrit. Djalë i mirë, i shkathët, ...
Full story
image

Kosova shungullon si një lumë kujtimesh të paharruara

          Albina Idrizi trajton subjekte të ndryshme dhe nuk vuan nga mungesa e preokupimit, nga mungesa e thellësisë sentimentale dhe nga mungesa e kujdesit ndaj tekstit ...
Full story
image

RADHA E VIZAVE

    RADHA E VIZAVE      Çdo ditë, para se të futem në Televizion, ndeshem me turmën e madhe të njerëzve, të cilët pasi ngrihen nga kartonët rëzë ...
Full story
image

Duhet aftësi profesionale të dallosh të bukurën

      Studjuesi i folklorit, ish mësues i shkollës sonë në Erind (Lunxhëri), banor i qytezës së Valaresë, intelektuali Fitim Çaushi, në këtë pesëvjeçarin e fundit është ...
Full story
image

UDHËTIMI ME DON KISHOTIN

     Tregim   U bë viti që isha diplomuar inxhinier hidroteknik dhe më kishin emruar në Drejtorinë e Ujrave në një rreth malor të largët në ...
Full story
image

Zogjtë emisarë

        Ka disa muaj që një ambasador..., më saktë dy. Po përpiqen të fusin drejtësinë shqiptare në shinat e një vendi normal. Përpjekja e tyre është ...
Full story

SY ZHBIRUES

SY ZHBIRUES QAZIM D.SHEHU Sytë e tu zhbirojnë e turbullojnë Në shtatin e ngrohtë të përmallimit Në çdo pore shkojnë Në foletë e shpërthimit. Sytë, eh sytë aq të rrumbullt Me një ...
Full story
image

ÇMENDURI VJESHTE

                      LIRIKA : ÇMENDURI VJESHTE Vjeshtë e çmendur dashurie, nuk ngopesh me gjethet e verdha; gjethet e verdha i rrufit në kulm urie, duke vallëzuar e dallgëzuar në vreshta marrëzisht ...
Full story
image

MJEGULL E DENDUR MBI LUGINËN E DRINIT TË ZI

  Dibrën duan ta mbysin pa i dhënë të drejtën e “fjalës së fundit”. Mbase ky është “ekzekutimi” unikal i denjë për “librin ginis”... Në fjalorin toponomastik ...
Full story
image

Jemi në Amerikë baba

    -tregim-   Fjeta gjumë nga ora 7 e darkës deri në 7 të mëngjesit. (Sa e çuditshme është shqipja. Fjeta gjumë?! Çfarë të tjetër mund ...
Full story
image

FJALIMI I FUNDIT I PRESIDENTIT OBAMA MBI GJËNDJEN E VENDIT

                                  Nga Frank Shkreli Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama në fjalimin e tij të fundit të martën mbrëma mbi gjendjen e kombit, foli mbi ...
Full story
image

FAMILJA E HOTIT SHUAR PËR ATDHE

FAMILJA E HOTIT SHUAR PËR ATDHE Dedë Gjo Luli, Nik Gjelosh Luli, Gjergj Dedë Gjo Luli, Kol Dedë Gjo Luli, Luc Nishi, Pal Luc Nishi, Gjelosh Luli.   Nga ...
Full story
image

NE PAGANET QE FESTOJMË FESTA PAGANE

OPINION       1. Regjimi iku 25 vjet më parë ,tradita e tij për festimin e vitit të ri ende jeton. Duke lënë në heshtje Krishtlindjet,regjimi zgjodhi festën pagane ...
Full story
image

NDRYSHE NGA DJE

NDRYSHE NGA DJEUnë nuk mërzitem me bindjet tuaja,është e drejta jote të medoshë mik,e dimë se kemi bindje të kundërta,ndryshe nga dje ti më thoje ...
Full story
image

TROKASHKAT

TROKASHKAT   U ngjita në katin e njëqind e nëntë,Prek retë e Çikagos me mustaqe e gishta.Majë grataçielit ç'm’ i morën mendëtë,Valltaret spanjollka me pulpët e brishta.   Trokojnë ...
Full story
image

Vëllim poetik me larushinë e vet të spikatur në tematikë

Recension për librin “Ylli pikturon ëndrrën” të Avdush Canajt  Vëllim poetik me larushinë e vet të spikatur në tematikë  Canaj është një poet që e përkëdhel fjalën. ...
Full story

Vangjel Dalani, poeti që iku për të lënë “zemrën” tek lexuesi

Vangjel Dalani, poeti që iku për të lënë “zemrën” tek lexuesi   Dr Fatmir Terziu   “Qielli me yje e hënë verdhacuke yjet copa djathi hëna copë buke” (“Retrospektivë” Vangjel Dalani, 1976).     Vargjet e ...
Full story
image

"PAS NJË DISKUTIMI NË KOHËN E. . .KONICËS"

SOTIR ATHANASI       ( tregim ) 1,Ajo ditë në dyqanin tonë në Pire, nuk do të më mbetej në kujtesë, madje do të renditej me të tjerat ...
Full story
image

FARËN QË S’ ËSHTË JONA TOKA JONË S’E RRIT...

              Kënga labe, gjerdan i artë i folklorit shqiptar   Nga  Albert HABAZAJ, studiues*)   Etnokutura shqiptare na mbush me frymë kombëtare dhe ka mozaikë ylberorë e shirita të ...
Full story

Tre lajme te gezuara nga republika europjane e Kosoves

       Sa me shume  ngjarje degjojme , bindemi  thellesisht se  qeverrite  korruptohen , se ne qeverrisje nuk ka tenicjene , por militante . Nuk pretendohet ...
Full story
image

KADARE, “NOBELI” DHE SHTYPI SHQIPTAR

               DITët e fundit po lexoj rastësisht dhe me kurreshtje të madhe Autobeografinë e kineastit të famëshëm Çarli  Çaplin me ...
Full story
image

TITO JOHALLAS-ALBANOLOGU I FUNDIT NË GREQI..

                                                                                                 NGA  KRISTO  ZHARKALLIU                     Me Tito Johallasin u njoha fill pas shëmbjes së diktaturës fashiste në Greqi,kur kishte filluar dhe njëfarë lëvizje nëpërmjet intelektualët ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1