Fatmir Terziu

image

Magjia poetike Sulkuqi

Magjia poetike Sulkuqi     Arsyeja e padukshmërisë hermetike në poezinë e poetes Kombëtare, Iliriana Sulkuqi, zbulon një vetëdije të rritur të natyrës estetike dhe kalimtare të jetës
Full story
image

ËNDRRA E GURIT

  Vasko Popa ka lindur 29 qershor 1922 në fshatin Bellacërkë në Grebenac si Vasile Popa, rumanisht etnike. Ai ndoqi shkollën fillore dhe shkollën e mesme ...
Full story
image

BOTA E NJE GRUAJE

BOTA E NJE GRUAJE                                                   tregim        Ate vere vendosem te pushonim ne Sarande. Ishte fund gushti, kur valet merrnin ca rrudhje drastike aty nga mesnata, por ...
Full story

Në bedenat e iso-polifonisë

(Replikë e imponuar) IPo afrohet  10 vjetori i  njohjes së Iso-Polifonisë nga UNESCO më 25 Nëntor 2005 si një  kryevepër e njerëzimit. Normalisht që ky përvjetor duhet të na bëjë krenarë, si bij tënjë populli, që i ka dhënë botës ...
Full story

OBELISK NDARJES

OBELISK NDARJES (Sepse vijnë e ikin stinët, sepse blerojnë, zverdhen dhe bien gjethet, sepse na jepet dhe e shpërfillim rininë. Ndoshta, edhe jetën)**********U ndamë,si nga nëna, si ...
Full story

Cikël me fabula

ILIAZ BOBAJ-Cikël me fabulaFRIKAFrika po hapte një vrimë në tokë.- Ç'po bën ashtu ? - e pyetën kureshtarët.- Bëj vend për kokën, - u tha ...
Full story
image

DREJTPERDREJT NGA EURONEWS

Konstandin Dhamo Nga libri Moda e Varfërisë                      DREJTPERDREJT NGA  EURONEWS Ish presidenti Kodin atomik i dorëzon Presidentit të ri. Kodin atomik;mendoni ! Që mjafton një lajthitje Prej aventurieri ...
Full story
image

Petku i Fjalës

                Petku i Fjalës Nga Fatmir Terziu   E gjitha ka një pritje. Fjala petkun mund ta përfundojë këtu. Por ne nuk do të presim të lashtat, sepse ne duam ...
Full story

Letter to my son

Letter to my son My son,I forgave you For not remembering the moments, When you walked your first steps,Clinging to my hand, Smiling and crying at the same time. After ...
Full story

...NDAJ MBUSHEM ME THINJA

  ...NDAJ MBUSHEM ME THINJA   Më pyet, se ç'dua të më sjellësh nga Shqipëria Dhe unë mbetem i mekur... Është mal i lartë i përmalljeve të  mia, Populluar  në ...
Full story
image

Edhe ylberi po të shfaqej gjithnjë në qiell, nuk do ta shihnim më!...

     (“Modernët e kohës”, në penën e studiuesit dhe kritikut Sejdo Harka) Shkruar nga: Viron Kona Në kopertinë bie menjëherë në sy një kornizë bosh. Letërsia dhe ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1