Fatmir Terziu

"Vorba" prej balte?!!!

                       Tregim Nga   Përparim   Hysi Me timeshoqe kisha dalë nga tregu "Çam". Çfarë s'të sheh syri
Full story

S H O Q J A

.tregim.   Plaka Fanie, nëna e dëshmorit të Brigadës së Parë Sulmuese, zbriti me kujdes shkallët e pallatit duke i numëruar ato një nga një. Ishte ...
Full story

Atdhé!

                  Atdhé! Nga Fatmir Terziu   Brenda teje, ja ku jam, brenda teje Burrë në profesion.   Sikundër më ndjen, gishtat imitojnë ngadalë lukuninë e urisë së fjalës, sikundër më sheh, sytë shkoqisin tërë ...
Full story
image

A do të ketë më Milianov?

A do të ketë më Milianov? (Poetit Milianov Kallupi, në vend të një tufe lulesh mbi prehjen e tij...)  Nga Fatmir Terziu   Çka janë Hajket, flurudha, gërma apo fjalë? Ndoshta ...
Full story

“Udhëtar i vonuar” në “14 Udhëtime”

Çelik Petriti , “udhëtar i vonuar” në “14 Udhëtime”Midis titujve të rinj në  prozë dhe poezi , për lexuesin shqiptar  pranvera 2015, ka servirur edhe ...
Full story

Ç’ËSHTË “GJIRI I LALZIT”?

Ç’ËSHTË   “GJIRI I LALZIT”?                                                                                                     NGA  KRISTO  ZHARKALLIU             Vazhdimisht dëgjojmë dhe lexojmë akuza të ndërsjellta të politiklanëve shqiptarë për “korrupsion”, për drogë, për prostitucion ...
Full story
image

POEZI ME SHTRIRJE TË GJËRË IDEO-ARTISTIKE

Vështrim libri Nga: Tahir Bezhani POEZI ME SHTRIRJE TË GJËRË  IDEO-ARTISTIKE  (Idriz Berisha: “Udhëtim mes dy drinash”, poezi, botoi “Vorea Ujko” Klinë-2014) Këto ditë  korriku me vapë, me temperaturë ...
Full story
image

Dikursi i kapërcimeve metafizike në simbolikën e dashurisë

Dikursi i kapërcimeve metafizike në simbolikën e dashurisë Dr Fatmir Terziu “Gjërat më janë kaq të përkohshme udhëtimet në zemër të planetit, galaktika të reja, eksploroj.. pasuria ime gjithashtu... me dashurinë ...
Full story

Kush tha që do ishte perfekt : Bashkimi Europian ashtu siç duhet parë!

  Bashkimi Evropian është një eksperiment  prototip në historikun e qeverisjeve . Nuk ka asnjë shembull tjetër në kohët moderne për një përpjekjeje kaq intensive për ...
Full story

Eksplorimi i arsimit plotësues: Kufijtë, teoritë dhe metodat.

Eksplorimi i arsimit plotësues: Kufijtë, teoritë dhe metodat. Dr Fatmir Terziu   Abstrakt   Njohuritë ekzistuese të arsimit plotësues, që është edukimi i organizuar dhe i drejtuar nga politika, besime ...
Full story

NGA VJEN TRISHTIMI

   NGA  VJEN  TRISHTIMI                                                                    tregim                                                                                       Vajza del në dritare, me agor të bukur hepon trupin në ajër, ndërkoh flokët i bëjnë lëvizje, flokët ...
Full story
image

Port(v)ret cigareje

            Kotje pa det Nga Fatmir Terziu   Bunaca veshi mantelin e jodit guralecë e përlagur vetmia midis kufirit të mbrëmjes.   Tej dihatjes buzënjomja ndez eshkën e zërrit ikanak në parkun e boshatisur me dy ...
Full story

Arratisja e kohës

                    Arratisja e kohës   Brenda meje skrivat mavijosur në pellgjet e fëmijërisë së ndotur zhgarravisin plazmën duke u përfjetur, në pluhurin e dengjeve me karton.   Ndjeshmërisht ngucin mendimet shkuladredha fijesh në mugëtirë najloni, shpojnë ...
Full story

NJË DITË E MREKULLUESHME

ILIAZ  BOBAJ   NJË DITË E MREKULLUESHME   -tregim satirik   Sapo isha larë dhe u ula për të ngrënë mëngjesin. Dita ishte e mrekullueshme dhe unë kisha planifikuar për të bërë ...
Full story

Më mirë tu rrefehem

    Rrëfimi i mëposhtëm vjen si shërbesë me përpjekjen e mirë për t'i dhënë përgjigje disa dhjetra pyetjeve. Disa dhjetra kërkesave të sinqerta në lidhje me ...
Full story

Ç’ PRET POPULLI VIT PAS VITI ?

Ç’ PRET POPULLI VIT PAS VITI ? Nga Luan Çipi, pensionist       Populli, pleq e  të rinj, Duan ndryshime e mbajnë shpresë. Për më mirë mendja më ri, Rilindjen, me lule ...
Full story
image

“Shqyptarë, a ndiet?”

  Po bëhen tre dhjetëvjeçarë qëkurse ka zënë fill një përtëritje e shpejtë dhe e thelluar e studimeve që u kushtohen historisë dhe institucioneve ...
Full story

Underground

                    Underground (Trenat nëntokësorë të Londrës) Nga Fatmir Terziu   Dita lind me zbokthin e shiut në Londër, mbasyve u ngjesh me taka qerpikësh                                                 lëkurën e tendosur... Pemët e errëta i feks. ...
Full story

IKJA E MARGARIT SULIT

                  IKJA E MARGARIT SULIT     Ike dhe le pas një traktat filozofik qesëndisës për jetën,  me një buzëqeshje të hidhur që të shfaqte enigmatik në sytë e të tjerëve.    Pe ...
Full story
image

Luftë klasash!…

  Ishte nbledhja e trete dhe nuk po i jepej dum ceshtjes se shkurtimit, pasi nje sot e nje neser, nje i nenes e tjetri i ...
Full story

Jeta është eksperiment

Jeta është eksperiment, dhe eksperiencë; i ngjan udhëtimit që merr fund me “ah sikur ta dija!”. Eshtë si zgjim, pas ëndërrës së keqe, kur zbulon, ...
Full story

Kafe qensh

Nga  Petrit  MalushiKafe qensh                                            ...
Full story

Në tokën e poezisë së ecjeve

    Përsiatje për librin “ Lule ajri” të poetes Hasije Selishta Kryeziu      Se poezia është princeshë e artit, këtë e mbaj mend që kur mëtoja ...
Full story
image

“Kruja trime flet me motrën: Gjirokastër shtroje sofrën!”

           (Duke lexuar vëllimin e ri “Shqipëria e dashur” të poetit Halim Laçi) Viron Kona   Halim Laçi, është një emër i njohur dhe i respektuar i ...
Full story

DIKUR ...

  DIKUR ...   Dikur “shoku im” Më të cilin punoja Më shikonte vëngër Sa herë që luanim Apo rrinim Sikur donte me më hëngër   Edhe kur hanim ...
Full story

RUSIA DHE GJENOCIDI SERB NË SREBRENICË

RUSIA DHE GJENOCIDI SERB NË SREBRENICË                                                     Nga Frank Shkreli  Me rastin e 20-vjetorit të masakrës serbe mbi popullatën civile boshnjake në Srebrenicë të Bosjnjës, Britania e Madhe kishte paraqitur ...
Full story

“E-Konsullata” apo “gallata”: kallashnikovi në ditën e parë të shkollës, “noissy” dhe ... Kryeministri

“E-Konsullata” apo “gallata”: kallashnikovi në ditën e parë të shkollës, “noissy” dhe ... Kryeministri   Dr Fatmir Terziu   Kallashnikovi në duart e një tetëmbëdhjetëvjeçari u shfaq jetëmarrës në ...
Full story

Plazhi i fundit

  Plazhi i fundit…     Ne kohen e luftes i gjithe ai plazh u minua nga gjermanet per kunder nje zbarkimi te mundeshem te forcave aleate. Pas çlirimit ...
Full story

Po tani, të lënça Zotin?!

Po tani, të lënça Zotin?!           "Vajti shyta për brina             La dhe veshtë n'ta"         ...
Full story

Dum karamele tate, dum çokollata!

Ilir Levonja   Dum karamele tate, dum çokollata!   Përballë entuziazmit të shqiptarëve, Anxhela Markel ka diçka për të thënë. Qetë dhe me sqimë, ashtu si një gjermane, deklaron. ...
Full story

Kur historinë e shkruajnë historianët

    Meditime për monografinë e Kristo Frashërit “Ahmet Zogu: Vështrim Historik”*     Dr Gëzim Alpion Universiteti i Birminghamit, Angli   Në leksionin me temën “Përse Shqipërisë i duhen ‘intelektualë publikë’”, që ...
Full story

Mos ia prisni krahun Osman Haxhiut!

                Në median elektronike lexoj njoftimin e mëposhtëm:   “Kreu i Shtetit shqiptar në vlerësim të shembullit të tyre frymëzues në organizimin, drejtimin e luftës si dhe ...
Full story

Shtëpia e emigrantit

Shtëpia e emigrantit   Banoj, fqinj me një shtëpi të mbyllur. Nga ballkoni im shoh grilat e ngrëna nga dielli dhe perdet e grira, kanë shoqëri frikën e heshtjes. Sot, dikush erdhi dhe hapi ...
Full story

KUKULLA E PALLATIT TË MERMERTË

        Resmi Osmani                                                   Novelë                KUKULLA E PALLATIT TË MERMERTË          1   Orën e fundit, ne të klasës së tretë B të maturës ...
Full story

KOHËN E NDALI DASHURIA

Kadri Tarelli shkruan:   KOHËN E NDALI DASHURIA Ese kushtuar librit “Kohë që s`dashuron”, të poetit Agim Bajrami. I çuditshëm ky titull libri me poezi, shkruar nga Agim Bajrami ...
Full story

Bari

QAZIM D.SHEHU   +++   Bari u mbështoll në heshtjen e tij Pritjen duke zbutur, Në fijet e brishta u thur Shkrimi i kërkimit të mundur.   Ndaj u nis të pushtonte cepat e ...
Full story

Pavdekësia e profesorit, shkrimtarit Nonda Bulka, njeriut midis njerëzve fisnikë dhe të thjeshtë

Pavdekësia e profesorit, shkrimtarit Nonda Bulka, njeriut midis njerëzve fisnikë dhe të thjeshtë Nga Alfred Papuçiu Sa më shumë ikin vitet, për mua mbetet i paharruar profesori i ...
Full story
image

“Epo edhe NE, Njerëz jemi...!”

“Epo edhe NE, Njerëz jemi...!” Faruk Myrtaj   Pothuaj një muaj me parë, Novruz Abilekaj, bashkëSelenicasi im, kolegu i gjendshëm në Fjala e Lirë, më shkroi si më ...
Full story

FESTA E SH.B.A. – së FESTË EDHE PËR POPULLIN TONË

       Periudha prej 25 vjetësh dalje nga diktatura e egër komuniste, ka qenë mëse të mjaftueshme për ta bindur çdo shqiptar se 4 Korriku i ...
Full story

Hijet që lëvizin

Hijet që  lëvizin   Reshat  Kripa               Sot mora pjesë në një promovim librash të një autori i cili kishte kaluar 22 vjet në burgun komunist. Bëhet fjalë ...
Full story
image

GJITONIA JONË, ARTA HAJRO

GJITONIA JONË, ARTA HAJRO Hanëme Çipi, mësuese pensioniste     Dy engjëj janë me një emër: Gjitonia jonë dhe vajza ime. Të njëjta janë dhe në zemër: ...
Full story

NË MËNGJESIN E DASHURISË

NË MËNGJESIN E DASHURISË Në mëngjesin e dashurisëLulet dashurojnë Premtimet e rrezeve Me fijet e dritës qepPlagët e djeshmeShtigjet e dhimbjes Në agimin e dashurisë Dritarët dashurojnë Sytë bojëqielliFytyrë e perrisë Me ...
Full story

Zhgënjimi

ZhgënjimiAstrit LulushiS'është koha për maturiIdiotët janë vënë në kryePërhapur si kancer social.Është vërtetë e thjeshtë;Revolucioni lindi kurvënDashamirëse, pandjenjë,Të prishur, besimi u bëFantazi mbi arsyenI forti ...
Full story

Bashkite e qyteti dhe te fshatit

Bashkite  e qyteti dhe te fshatit        Qeverrisja, nga sot e tutje ,  do te ushtrohet  sipas ndaries se re territoriale , me Bashkite  qytet- ...
Full story

Edhe Tritani ka fituar.

Nga Gëzim Zilja   Edhe Tritani ka fituar.   Ndoshta nuk do ta kisha marrë kurrë mundimin të shkruaja një artikull lidhur me rezultatet e arritura nga Partia Demokratike ...
Full story

Pranvera e shqiptare e vitit '90-të.

Ilir Levonja   Pranvera e shqiptare e vitit '90-të.   Në pranverën vitit 1990 një gazetar italian, i hollë, me flokë të rënë, me mustaqe të zeza..., shëtiste në ...
Full story

P e r i u d h a B l u

        «Perëndia është me të vërtetë vetëm një tjetër artist. Ai shpiku gjirafë, elefantin dhe macen. A nuk ka një stil real. Në të vërtetë Ai ...
Full story

EPIRI PASTHIRRMË JUGU

  “Kujtesa dhëmb kudo që ta prekësh”                                                                                           J. Seferi                                                                                  POEMË                                                                                            HYRJE   Do t’i fryj hirit, të ndez zjarrin e fikur. Atje Nata                    vajton mbi pyje por, unë do kthehem ku dergjen kujtimet e ...
Full story
image

EDHE UNË E DUA MARINË

 Dejan GJORGJEVIÇ, autor serb i lindur Vellika Sjenica pranë Lleskovcit, më 1970. Me Dejanin jemi njohur në manifestimet poetike ballkanike. Ai ka një bonsens të ...
Full story

Huadhënia, firmat me hua të këqia dhe FMN

Huadhënia, firmat me hua të këqia dhe FMN   Së fundi edhe misioni i FMN – së “zbuloi” se huatë e këqia pengojnë rritjen ekonomike (punësimin ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1