Fatmir Terziu

How my novel “Kojrillat” (Crane Birds- Gruidae) was inspired

How my novel “Kojrillat” (Crane Birds- Gruidae) was inspired POISONED BEAUTY'S SECRET By Fatmir Terziu No matter how much you love writing; there will always be days
Full story

Doli libri “Elbasani në arkivat britanike”

  Pse “Elbasani në arkivat britanike”?   Elbasani në arkivat britanike është qysh herët. Emri i tij përmendet i ndërlidhur me mjaft faktorë ballkanikë, shqiptarë dhe më gjerë. ...
Full story

Arsinoi Bino, enigma dhe përplasja me ‘modernizmin’

Arsinoi Bino, enigma dhe përplasja me ‘modernizmin’ Nga Fatmir Terziu   Arsinoi Bino cilësohet si një nga shkrimtaret femra që bëri emër me vetveten. Ajo pati ndjenja moderniste, ...
Full story
image

“Nora e Bukur” në arkivat britanike

“Nora e Bukur” në arkivat britanike Nga Fatmir Terziu   Ndërsa vazhdoja kërkimet në arkivat britanike, katër vjet më parë ndesha në një ...
Full story

DY POEZI

Mashtrimi  Nga Fatmir Terziu Endet zvarranik hapësirës i gatshëm të privatizojë hisen e dritës.   Nën rrufën e shpuar nga fjalët i nxihen damarët.   Por ndodh pas dritëhijes t’i shkurtohet ...
Full story
image

Et’hem Haxhiademi njohës brilant i mitit

Et’hem Haxhiademi njohës brilant i mitit VAZHDIMI...  “Nymfat e Shkum(b)init” natyrisht është një nga perlat poetike të letërsisë shqipe të shkruar në vitet 30-të. E them kështu ...
Full story

Lirika maji

Lirika maji (poezi) Nga  Përparim   Hysi 1.E dashura ime! Të gjitha takimet tona qenë të nxehtaTë nxehta, plot mbresa çastet intime.Por shesh me lule ja që s'qenka jetaSe ...
Full story

LULEBAJAMET

Resmi Osmani                      LULEBAJAMET Bukuri qiellore,pikuar nga yjet Zbriti edhe këtë pranverë Mbi degët e përhinjta të bajameve të moçme, Brerimi i një ëndërre të bardhë: Lulebajamet!   Mbi qilimin e blertë të ...
Full story

Ismail Qemalit dhe vëllai Erdogan

Ilir Levonja Ismail Qemalit dhe vëllai Erdogan   Kishat na i bëri Greqia. Dhe për këtë i jemi mirënjohës Janullatosit. Xhamitë po na i bën Turqia. Dhe për ...
Full story
image

Besa e Burrit

Besa e Burrit Nga Fatmir Terziu   E zuri lemza gurin Miliona ujëvara u mbytën për një pikë lot.   Kërkonin Fjalën Toka, Deti, Hapësira. ...
Full story

Memorja me emrin “Libërbuz”!?

Memorja me emrin “Libërbuz”!? Nga Fatmir Terziu   Kishte kohë që kërkoja një dhuratë të vyer. Një dhuratë që enkas u lëshua atëherë, e krejt nxitimthi, nga xhami ...
Full story

PROZA E SHKURTËR NË PENËN E SHKRIMTARIT ISTREF HAXHILLARI

Prof. dr.Resmi Osmani       Personalisht, e pëlqej tregimin e shkurtër veçmas nga  gjinitë e tjera letrare, ngaqë ai kur është i arrirë ...
Full story

Simotrat

Life is like an onion You peel it off one layer at a time, and something you weep. (Carl Sandburg) Simotrat   Ato ishin martuar ne te njejten familje.Ne ato ...
Full story

Llafatari pa busollë i vdekatarëve…?

Llafatari pa busollë i vdekatarëve…? Të kujtohet kur të vura mbi tavolinën birro-n, grigllen emblemoreBirron Pils, dreq licencë sllovenesh dinak, ndofta çeke, jo-ishte gjermaneE n’tiket blu-portal ...
Full story

Reshat Kripa që shkruan vargje me "kripë"

Reshat Kripa që shkruan vargje me "kripë"             Libri me poezi "Dhimbje"                     ...
Full story

Krenaria e hershme elbasanase mes Et’hem Haxhiademit në arkivat britanike

Krenaria e hershme elbasanase mes Et’hem Haxhiademit në arkivat britanike Nga Fatmir Terziu   Hyrje   Libri që mori dritën e “Dielli”-t, shtypshkronjës së atëhershme shqiptare, brenda pak ditëve ...
Full story

Pse Letërsia shqipe për fëmijë e të rinj ‘asht nji kafshatë që s’kapërdihet…’?

Xhahid Bushati (Pjesa e parë)                                                                                      -opinione, impresione dhe zhgënjime-                 Në vend të parathënies Gjithë vëmendje, duke fiksuar edhe detajet më të vogla, kaloj nga një stendë ...
Full story

1965-ta e mistershme Shqiptare

1965-ta e mistershme Shqiptare Nga Fatmir Terziu   Kushtet e rënda atmosferike të fillimit të vitit 1966 e detyruan pushtetin e atëhershëm shqiptar të vihej mes një dyzimi ...
Full story

Azili në Bashkimin Europian dhe ndikimi tek shtetet anëtare

 Azili në Bashkimin Europian dhe ndikimi tek  shtetet anëtare   Çështja e lëvizjes së lirë të qytetarëve të BE-së, si dhe e emigracionit dhe azilit nga vendet ...
Full story

PUPËL E BARDHË MBI SUP

Vasil Klironomi  PUPËL  E  BARDHË MBI  SUP Nga një pëllumb ose nga një re. Ajo më ndodhi, ndërsa po ecja, fshati vinte më afër dhe bëhej gjithnjë e më ...
Full story

“KTHETRAT E ILUZIONIT”...

“KTHETRAT E ILUZIONIT” NJE LIBER SIMBOL I LIDHJES MIDIS PËRVOJËS SE JETES DHE EKZISTENCES NJEREZORE.   NGA Robert MARTIKO, shkrimtar   Nuk mund të mos pohoj qysh në fillim se ...
Full story

NË KAOS KA PËR-SHTAT-JE

MIGJENI Nyja e kravatës iu zgjidh prej ofshamave dhe ra mbi setrën e vjetër të parathanieve... Gjithë burrat dhe gratë ja deshën mëndafshin, po një kollë e përjetshme buron ...
Full story

Libri "Dervish Iljazi" i Gjergj Qafokut

Kleriku që më futi në "dollomanë" e tij                   (esse) Nga Përparim  Hysi Jam ndodhur para një paradoksi: e mora ...
Full story

Aleksandri, rikthehet

Aleksandri, rikthehet (Me rastin e ribotimit të novelës "Vesveseliu") Faruk Myrtaj   Në të gjitha kohët ka pasur pushtete dhe pushtetarë, parti dhe partiakë, shkrimtarë dhe letërsi. Pa asnjë ...
Full story

Atdheu i mirë

Rrënjë fjale (Babait tim të dashur, Dail Terziu) Nga Fatmir Terziu   Aty do të ketë gjithnjë rrënjë fjale. Askush nuk i shkul dot, asnjëherë, kanë zënë vendin e tyre, ...
Full story
image

ZOGU I PLAGOSUR

FASLLI HALITI ZOGU I PLAGOSUR    Përshtatur nga një skicë e librit «Nuove voci»                                     (Skicë )   Didini ishte gjuetar  pasionant. Çdo fundjavë, hidhte çiften në krah, ngjishte gjerdanin ...
Full story

Prof. Polua dhe disa te tjere jane bere pjese e historise sone.

    When a great man dies, for years the light he leaves behind him, lies on the paths of men. Henry Wadsworth Longfellow, U.S. poet. ( Kur vdes nje ...
Full story

Miliona vjet

                        Iluzion Nga Fatmir Terziu   Le ta qartësojmë bashkë. Në livadh unë i ngul sytë në çdo lule të bardhë, le ta qetësojmë bashkë këtë aksiomë, nëse e gjitha vijon ...
Full story

TI ATJE JE

      RRUGËT E REJA Ajo rrjedhë nëpërmjet meje Sikur gjaku i ri - Dashuri - Në venat e mia. Ti gjen mënyra të reja, Për të ushqyer, ...
Full story

Gjyshërit e korruptuar

Nuk ka ditë që të mos shikoj në facebook mikesha e miq, kolege e kolegë qofshin vërsnikë me mua ose aty rrotull që kane vendosur ...
Full story
image

“Shkumbini” e meriton vëmendjen e humbur?

 “Shkumbini” e meriton vëmendjen e humbur? Nga Fatmir Terziu   John Foster Fraser lë pas kapitullin pararendës, duke na dhënë arsye se udha e tij vjen nga ...
Full story

Ah, sikur të takoja disa nga personazhet e mi!

                                          ( esse) Nga Përparim  Hysi  Ma merr ...
Full story

Gjuha arrogante e Isës

OPINION Shkruan: Faton MEHMETI        Gjuha është mjeti kryesor i komunikimit të njërëzve dhe ka të bëjë më përdorimin e simboleve për t'u kumtuar mesazhe të tjerëve ...
Full story

Shqyrtim analitik rreth librit me kujtime “Rrugëtime të gjata” të autorit Habib Muho

  Kujtesa dhe emocioni vetjak si mesazh i një brezi dhe një kohe Dukagjin HATA Sot shkruhen shumë libra me kujtime, mbresa e rrugëime në kohë, shpesh sa ...
Full story

Fat, po cili fat?..

                                                                                                                                                           -opinion-                 Ben Blushi është i vetmi njeri që i ulur në karrigën e Parlamentit shqiptar, manifeston dukshëm dy zeje të çmueshme: ...
Full story
image

Spektri i ngjyrave të penelatës jetë.

Spektri i ngjyrave të penelatës jetë.   ( Referim rreth librit me tregime dhe novela “ Çanta e mistershme” të autorit (Hamdi) Erjon Muça.)   Tregimet e herë ...
Full story
image

VARGJE NGA DITARI I BURGUT KOMUNIST

Ndër duar kam një tufë me krijimtari të poetit, skenaristit, shkrimtarit, përkthyesit Pëllumb Lamaj. Vinë shkrimet e tij shkruar thjesht, plot ndjenjë, dashuri, sinqeritët, përkushtim ...
Full story

NISHANI

NISHANI   PUSIA   Për secilin një shigjetë është gati, harkëtari i padukshëm ka tendosur harkun, e dimë dhe ecim në rrugën e nisur, s' kthejmë kokën (mornica na shkojnë por s' jemi qejfprishur), molla e drurit të ...
Full story

E MENJËHERSHME SI NJË RREZE

E MENJËHERSHME SI NJË RREZE Trevargsh QAZIM D.SHEHU +++ E menjëhershme si një rreze Nga mijëra kilometra largësi Erdhe ti… +++ Puhizë e ëmbël.Gjeratore Shprese.Që  na kujton Djepin e dheles… +++ Bërryl i rrugës.Një plep Gjethet mërzit nëpër ...
Full story
image

VERA E FORTE E GRIGOR JOVANIT

(E vjelur nga “Vreshtat e Dionisit”) Më duhej të pija “mushtin” e kësaj “vreshte të lashtë” të sapo vjelur nga miku im poet, Grigor ...
Full story

Mos e shit votën!

      -Me rastin e 1 majit. -Me fillimin e fushatës.   Ti qytetar që mendon se do heqësh emrin nga lista e shitores në lagjen tënde. Se do mbyllësh ...
Full story

O HELM I ËMBËL SI MJALTI!

O HELM I ËMBËL SI MJALTI!     Të kujtohet historia e atij magjistari gjigant brenda një shisheje?   Jam unë ai që tallazitet brenda  shishes sate sa herë që ti e tund ...
Full story
image

Qëndisje

                Qëndisje Nga Fatmir Terziu   Midis Hënës dhe errësirës qëndron një shtizë, e mprehur në sitën e reve.   Në xhunglën asfalt, krekoset zagushia, me Tjetrin e lodhur bëjnë rrokadë këpucët ...
Full story

Selim Aliaj, Poeti që i shkroi poezitë me lëkurën e dashurisë dhe dhimbjes

      Para se ta njihja fizikisht, një ditë të largët pranvere, kur isha ende student dhe pata rastin të pija një kafe me të në një ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1