Fatmir Terziu

PËRPARIMET DHE SFIDAT NË BALLKANIN PERËNDIMOR

          PËRPARIMET DHE SFIDAT NË BALLKANIN PERËNDIMOR                   Shqetësime serioze për influencën e Rusisë në Ballkan                                                    Nga Frank Shkreli    Ky ishte
Full story

LIRIKA ME POETËT PËR POETËT

  Çelin kopshte trëndafilash poetikë, çelin me zjarrin e shpirtit lirik…   Detit nuk i dimë as fillim,as fund, dimë fjalët e poetëve karafila të kuq.   Duke ndezur motivet ne digjemi ...
Full story

Poezi lirike

Poezi  lirike       (cikël) Nga  Përparim    Hysi1. Përse?Përse më çon mesazh, moj mikja ime? Se unë qeshë "fjetur" dhe më zgjove nga gjumiJa tek më vjen malli ...
Full story

Mos harroni në këtë ditë: Adolf Hitleri kreu vetëvrasje

Mos harroni në këtë ditë: Adolf Hitleri kreu vetëvrasje Në këtë ditë në vitin 1945 i fshehur në një bunker nën selinë e tij në Berlin, ...
Full story

Fijet e barit të thatë…

Opinion Nga Ruzhdi Jata   Fijet e barit të thatë…   Jo shumë kohë më parë u bë në Ambasadën Shqiptare në Londër një Leksion i hapur Publik nga ...
Full story
image

Elbasani përtej nocionit të kujtesë-idesë

Elbasani përtej nocionit të kujtesë-idesë Nga Fatmir Terziu     Natyrisht ndjehesh mirë, kur lexon për Elbasanin, dhe mjaft elbasanas të ditëve që ti ke jetuar dhe komunikuar me ...
Full story

"Varfëri e pasur" e Poetit Qerim SKËNDERAJ

Vendlindja që i  dhuroi poezinë, Poetit!                                   ( esse) Nga   Përparim ...
Full story

Në kampin e Dakaut

              Letërsia dokumentare, memoaristika në përgjithësi, nuk hyn në preferencat e mia dhe si shkrimtar i kam qëndruar larg. E vura në dukje këtë aspekt ...
Full story

LUNDRA

LUNDRA QAZIM D.SHEHU Ti jeton në natën tënde, Në qiellin tënd, ti jeton, Sizifin merr përdore, Tek shtëpi e qejfit e çon.   Lundra që vjen drejt bregut, Pengohet nga dallgët, Egërsuar prej qejfit, Të ...
Full story

CËRVICA – VATËR E VALLES DHE KËNGËVE BURIMORE

  Cërvica është një ndër fshatrat më të bukur në territorin e Kërçovës. Shtrihet në një pjesë rrafshinore, rrëzë kodrës së Çukës. Në pjesën veriore ...
Full story

Elbasani nga hulumtimet e Hasluck

Elbasani nga hulumtimet e Hasluck Nga Fatmir Terziu   Elbasani në arkivat britanike është lexuar në forma të ndryshme që herët. Një nga format e këtij leximi ...
Full story

Sa për kujtesë Profesorit Nexhmedin Spahiu

Eshref Ymeri     Në faqen e internetit të datës 27 prill 2015 të portalit “Çamëria”, Profesor Nexhmedin Spahiu, në përforcim të bindjeve të veta për shpikjen e ...
Full story
image

ARTUR RIMBAUD

ARTUR RIMBAUD     NDJENJA   Mbrëmjeve të kaltra të verës, do të shkoj shtigjeve, i cimbisur nga gruri, do të shkel mbi barin e butë: prej tij këmbët, si në ...
Full story

Inspektoria .

Nga Petrit Malushi E fundit javë, e muajit të parë të vitit mësimor, ishte në ditën e katërt. Ora e tretë. Me regjistër e ditar në duar ...
Full story

Aleksandër Xhuvani i jep jetë Elbasanit mes “metodës Pestalozzi”

Aleksandër Xhuvani i jep jetë Elbasanit mes “metodës Pestalozzi” Nga Fatmir Terziu   Lidhjet me Elbasanin në arkivat britanike janë të shumta dhe datojnë mes referencave dhe bibliografive ...
Full story

"Eja prapë, o lule moshe!" e Zihni Shkurtit

Një këngë që u ndërpre...                                              ...
Full story

Mbrojeni Blushin, shqiptarë ...

Ilir Levonja   Mbrojeni Blushin, shqiptarë ... Ato 118 apo 120 pika që shtron Blushi, nuk janë vetëm për të majtën. Por edhe për të djathtën. Nuk janë ...
Full story

Emri Shqipëri daton që nga shekulli i I para Krishtit

  Nga Gjon Keka Reagim në lidhje me shkrimin e z.Halil Matoshi ,të botuar në Gazetën Koha Ditore ,datë 24 Prill 2015 Në fakt as që e kisha ...
Full story

TË HUAJ NË ATDHE

TË HUAJ NË ATDHE   Bisedë mbas bisede n' Bruksel me Serbinë , ajo ikën larg , ne me shpresa rrimë; dhembjet rëndohen me kafshatë varfërinë . Parku ...
Full story

JETA E REFUGJATIT SHQIPTAR, NË PENËN E HOLLË TË NJË AUTORI

            (Shënime rreth librit  “Ne, ishim pesë shokë...”)   Nga: Viron KONA   Në këtë botim të ri, publicisti i njohur Bashkim Meleq Saliasi, paraqitet me një libër – ditar mjaft ...
Full story

SHIK-u i Fatos Klosit, Fatos Nanos e Pandeli Majkos me ekzekutorët e vet e shpërfytyroi luftën çlirimtare në Kosovë

    Liria me bishta   SHIK-u i Fatos Klosit, Fatos Nanos e Pandeli Majkos me ekzekutorët e vet e shpërfytyroi luftën çlirimtare në Kosovë. Frymën e tolerancës ...
Full story

SHUMË MUND NA U DESH

SHUMË  MUND NA U DESH     Shumë mund na u desh ta fitonim njëri tjetrin, kur lufta e klasave na rrinte si një litar në grykë dhe ishte sikur ...
Full story

Violete moj Manushaqe

Violete moj Manushaqe   Violet o moj manushaqe Me ngjyre purpur ne faqe, Mes shoqeve je e shpejte Lulezo ne mal e bjeshke!   Pse me rri si e trishtuar Pranvera mos ka ...
Full story

Demokracia shqiptare në 25 vjet: Sfida dhe mundësi

  Ju falënderoj nga zemra që më ftuat të marr pjesë në këtë konferencë të rëndësishme. Ju falenderoj gjithashtu për prezantimin bujar që më bëtë. Jam ...
Full story

TA DEGJOJME

1--TA  DEGJOJME. Mengjesit  Bota  rend  duke  u  ndare. Me  te  shkurtrat  ore  ka  cdo  mengjes. Dy  rruge   ne  glob  ata  kane  marre. Nje  pune,  nje  shkolle  , qe  bejne  ...
Full story
image

VENDOSEM NË NJË VEND TË REHATSHËM

1.VENDOSEM NË NJË VEND TË REHATSHËM Mbi divan, jastëku, batanija e butë, librat. Edhe ndriçimi është i mirë. nuk vjen askush, por unë nuk e humb shpresën që të hyjë ...
Full story

Fjalët e Anisës

  1)Në vitet '80 kinematografia shqiptare pati një shkëlqim me karaktere e tema lirike. Sigurisht mes tyre spikati edhe një vajzë e bukur. Shtatlartë me emrin ...
Full story

Diskursi natyralist i Elbasanit në arkivë

Diskursi natyralist i Elbasanit në arkivë Nga Fatmir Terziu   Vazhdimi nga Pjesa e I (lexo këtu) Vazhdimi i studimit “Elbasani në arkivat Britanike”, shqyrton mënyrat në të cilat ...
Full story

Elbasani në arkivat britanike

Elbasani në arkivat britanike Nga Fatmir Terziu   Në arkivat britanike është edhe ekzemplari me titullin origjinal “Elbasani” dhe me skicimet bardhë e zi në kopertinën e tij ...
Full story
image

PRESHEVA-PJESË E LËVIZJES DHE KUJTESËS GJITHËKOMBËTARE

  Shkruan: Xhemaledin SALIHU                                                    “Ata që i harrojnë përvojat nga e kaluara, do të detyrohen t’i përjetojnë përsëri”                                                                               Xhorxh Santaiana, filozof amerikan “Historia shkruhet gjithëmonë gabim, kështu ...
Full story

TRAGJIZMI GREK, MEGALI IDEA DHE PANHELEMIZMI

Prof.Dr.Resmi Osmani  Esse   1 Fqinjët tanë lindorë, grekët, që bashkë me ne (shqiptarët), janë nga popujt më të lashtë të gadishullit Ilirik, qysh në zanafillë të tyre, shquhen  ...
Full story
image

GJERMANIA: HAPNI DOSJET!

                                               Nga Frank Shkreli   Të martën që kaloi, Ambasadori i Gjermanisë në Tiranë, Hellmut Hoffman mori pjesë në ekspozitën "Diktatura dhe demokracia në epokën e ekstremeve: Fasha ...
Full story
image

Labirintet e Qytetit Tim

 Tregim nga Petraq Pecani Gruaja ime nuk ka bërë kurs shoferash, por makinën e nget me mjeshtëri. Makinën tonë e ngasim njekohesisht së bashku. Që kur e ...
Full story

Si u tradhtuan hungarezët nga serbët dhe mashtrimi me Skënderbeun

Histori Historia e panjohur e principatës së Osmanit, perandorisë më të fuqishme   -         Hungarezët - fushatë kundër osmanëve në nëntor 1444, fituan osmanët -         Mehmeti II,  hartoi planin për pushtimin ...
Full story

Rubrika: Gicilimet e shkodranit të vogël

Xhahid Bushati   1. -Genta, mos vono, hidhi ujë lules, se… -Jo, moj mami, se lulja ende nuk ka pirë ujin e djeshëm. 2. -Gledis, për cilin mësues ke simpati më ...
Full story

Aspekti Fokaldian i ekzistencës

Aspekti Fokaldian i ekzistencës Nga Fatmir Terziu   Një nga hulumtuesit e fateve të komuniteteve dhe kombeve, Benedict Anderson, i jep një shpjegim më të detajuar edhe ...
Full story

Akti i disidencës estetike, disidentët e vërtetë dhe pseudodisidentët

  Është fakt i njohur që Shqipërisë nuk i kanë munguar rastet ekstreme të persekutimit për shkak të krijimtarisë artistike, (letërsi, pikturë, muzikë…) aq sa shumë ...
Full story
image

PEMËT

NIKOLAJ STEPANOVIÇ GUMILOV                    1886 -1921   Nikolay Gumilyov, në rusisht: në rusisht Николай Степанович Гумилёв? (Kronshtadt, 15 prill 1886 -Pietërgrad, 24 gusht 1921), ishte një poet rus. Figurë ...
Full story

Përtej obskurrantizmit dhe klaustrofobisë narrative

Përtej obskurrantizmit dhe klaustrofobisë narrative Nga Fatmir Terziu   Në një poezi të hershme, poeti Zeqir Lushaj, “Kujtime fëminie” (1978), tek revista “Pionieri” nr 10, f. 25, sjell ...
Full story
image

A kanë ndonjë program kandidatët për kryetarin e Lidhjes së mësuesve..?

Sot që kanë ngelur akoma edhe katër ditë para datës së zgjedhjeve jemi njohur vetëm me kandidatët pjesëmarrës në konkurim,për kryetar i Lidhjes ...
Full story

Pak pudër mbi rrudhat e mia

  Pranvera e fushatave filloi. Ndoshta është koha kur dominon hiperbola. Normale jo të gjithë sythët e çelur do lidhin fruta Të paktën shohim lule. Gjethi ...
Full story
image

PREÇI, ABDURAHIMI DHE…KOSTA… (DHE UNË?)

PREÇI, ABDURAHIMI DHE…KOSTA… (DHE UNË?) NGA  KRISTO   ZHARKALLIU  Zakonisht nuk u përgjigjem komenteve ndaj shkrimeve të miq, si ato që më shajnë ashtu dhe ato që ...
Full story

Fabula një aspekt i krijimtarisë shqiptare

Fabula një aspekt i krijimtarisë shqiptare   Nga Fatmir Terziu   Hyrje   Qindra fabula u kompozuan në Indinë e lashtë gjatë mijëvjeçarit të parë para Krishtit. U krijuan e u ...
Full story

BISEDOJMË SHQIP PËR SHQIPEN

  Tre shkrime për shqipen –shqip nga arkivi im publicistik   Kanë kaluar më se një gjysmë shekulli nga shkrimi im i parë (8 maj 1957) e, në ...
Full story
image

HISTORI DASHURIE

            .romancë.     Ti nuk e di se ç’kam bërë atë ditë kur e takova U bëra palaço në plazh për t’u dukur në sytë e saj tallesha me ...
Full story

Dhjetë gjëegjëza

Xhahid Bushati Dhjetë gjëegjëza 1. Ka folenë lart në male, Nuk i trembet syri kurrë; Është trime, guximtare, Vënë e kemi në flamur… (Shqiponja) 2. Njëri lag, tjetra pi, Mendo pak, se e gjen ti. (Shiu ...
Full story

Në përkrahje të shkrimtares dhe të publicistes së shquar Vilhelme Vrana Haxhiraj

  E nderuar dhe e respektuar Zonja Vilhelme, Analizën tuaj të kushteve të lindjes dhe të zhvillimit të demokracisë në Shqipëri, të botuar më 19 prill 2015 ...
Full story
image

Ambasadori norvegjez: Kosova dhe Shqipëria, si dy vëllezër me shtëpi të ndara

  Ambasadori i Mbretërisë së Norvegjisë për Shqipërinë dhe Kosovën, Jan Braathu, eshte shprehur se Shqipëria dhe Kosova janë si dy vëllezër me shtëpi të ndara. ...
Full story
image

Furka e gjatë e narrativit

  Furka e gjatë e narrativit Nga Fatmir Terziu Shpeshherë udhëjeta na tjerr si fije të endura në furkën e lehtë të mjaltëgjuhësve të origjinës e na shpie ...
Full story

Urtësia e munguar

    1)Nuk e di se ku është qejfmbetja e profesor Qoses me të djathtën. Por ajo që di, ajo që shoh përditë, ajo që më trishton ...
Full story
image

Ç’kanë thënë shkrimtarët me famë botërore për vdekjen?

  Ajo që e ka tronditur thellësisht njeriun e parë dhe çdo njeri tjetër në botë, vdekja, vjen e shpjeguar sipas konceptimit të shkrimtarëve ...
Full story
image

KONSPIRANCION DHE DIVERSION NDAJ RRUGËS SË DIBRËS

KONSPIRANCION DHE DIVERSION NDAJ RRUGËS SË DIBRËS   RRUGA E ARBËRIT- rruga që duhej ndërtuar e para në Shqipëri... E ndërtonte valuta e madhe e kromit, ...
Full story

MORAL

Zgjohet zemra nga forcë e panjohur, E flirtit marrok, Normë e moral  i ndotur, të thonë: mos!...   Morali si kokë Cerberi, Na ruan e na frik, Një sy e mban tek ...
Full story
image

Hijezeza

Nga: Gazmend Freitag, piktor   Ka dy vjet që jam njohur personalisht me z. Hazir Mehmeti, publicist dhe Mësues i fëmijëve shqiptare në Vjenë. Vendtakim kishim ...
Full story

Dane "Avropa"

                  Tregim Nga  Përparim   Hysi Po prisja që të kthehesha nga qyteti në fshat.  Makinat tani janë si ...
Full story
image

ZBATIMI I METAFORËS

VLADIMIR MJAKOVSKI             1893 -1930     ZBATIMI I METAFORËS   Një burri të shëndosh dhe pis i dhuruan dy puthje. Burri ishte i ngathët, nuk dinte ç’të bënte, ku t’i fuste ato. Qyteti, i gjithë në festë, këndonte ...
Full story

Kushtet e lindjes dhe zhvillimit të Demokracisë në Shqipëri kujtesë

         Viti 1990 Shqipërinë e bunkerizuar e të gjymtuar e gjeti në grahmën e fundit, si një trup në lëngatë, i cili nuk sheh asnjë ...
Full story

Babai

                  Babai Nga Fatmir Terziu   Qershiza në kopshtin tim shkundi buzëqeshjen, por ka veshur parmakët dhe rrugicën që të shpie në Regent’s Park pranë Kishës me të njëjtin emër ku shatërvani me ...
Full story

…Festimi i Furnaltës…

  Agim Shehu                       …Festimi i Furnaltës…               (pjesë romani „Udha për te vdekja“                                                                   …Sheshi i Furnaltës qe mbush tejpërtej me zbukurime e me njerëz. U ...
Full story
image

“Hapat e fitores së madhe”, libri i ri i gjeneral Jani Lufit

               Tani që vetëm pak ditë na ndajnë nga 70 vjetori i fitores ndaj bishës nazi - fashiste, më bije në dorë libri i ...
Full story

“UDHA PËR TE VDEKJA”

Njoftim: Po del nga shtypi romani i autorit „UDHA PËR TE VDEKJA“. Është sigurisht vepra më e rëndësishme e tij. Bërthamë pikënisje e romanit është ...
Full story

Prilli

                  Ju flisni Nga Fatmir Terziu   Ju flisni, ju flisni, ju flisni...   Ju flisni për ajrin, duke thithur ajër, oksigjenin e duhur për mushkëritë, ...
Full story

BETIMI

Tregim Gjithnjë e kisha dëgjuar  të më betohej për çdo gjë, për hënë e diell,për tokë e qiell,gjithnjë e kisha besuar se duhej ta besoja, madje, ...
Full story

"Telashe" prilli

"Telashe" prilli        (cikël me poezi) Nga Përparim   Hysi 1. Ah, ata sy!Ata sy,sa lakmues,seç më fshehin mistershëmDhe më janë aq tundues,se më kot jam ...
Full story

Mosha e tretë

Kostaq Duka   Mosha e tretë   U lodha duke tundur këmbanën e rëndë të jetës. Tingujt e fundit shurdhuar u  tretën hapësirës gri…… Tani shoqëruar nga vetmia deshifroj klithmat e erës, thashethemet e zhurmshme  të zogjve, simfoninë drithëruese të gjetheve.   Qëndroj ...
Full story
image

Nuk di ç’lë pas, nuk e di ç’ke përpara

Nuk di ç’lë pas, nuk e di ç’ke përpara (Mbresa nga vëllimi poetik “unë dhe Unë” i Sokol Olldashit) Pirro Dollani               Sapo mbylla fletën e fundit të ...
Full story
image

“CERTIFIKATË PAFAJSIE” APO “CERTIFIKATË PASURIE” ?

Opinion “CERTIFIKATË PAFAJSIE” APO “CERTIFIKATË PASURIE” ? Në Kuvendin e Shqipërisë, e prej andej në mjetet e komunikimit masiv, vazhdojnë ngjitjet në tribunë me “Certifikata pafajësie” e ...
Full story

GJITHÇKA SI DIKUR

IGOR’ SEVERJANIN  1877 - 1942   GJITHÇKA SI DIKUR     «Gjithçka si njëherë e një kohë », tha qetësisht ai: "gjithçka, si dikur». E fiksoja në sytë e dëshpëruar - Gjithçka si ...
Full story

NENTE VITE PAS

Si ka mundësi, që për nëntë vite rresht , të mos më qëllonte ta shihja qoftë edhe një herë të vetme në rrugë atë, të ...
Full story

Mit

                  Mit Nga Fatmir Terziu   Brenda teje, ja ku jam, brenda teje Burrë në profesion.   Sikundër më ndjen, gishtat imitojnë ngadalë lukuninë e urisë së fjalës, sikundër më sheh, sytë shkoqisin ...
Full story

NGA DOLI E FAMËSHJA ANTISHQIPTARE „555“ ?!

Agim Shehu                      NGA DOLI E FAMËSHJA ANTISHQIPTARE „555“ ?!       Në bisedën tonë të zakonshme me kafen përpara, miku im nga Kosova më pyeti: „Edhe pse ...
Full story

MËKAT TOKËSOR

BLICNga blic i syve të zjarrtëNjë shkrepje të vetme më fal,Të ndizem i tëri në flakë,Mëkatit t'i dal ballpërballë!DY VJOLLCAMbi kuporet binjake bulonin aromëdy gonxhe ...
Full story
image

VETVRASJA E NJË KOMBI

                                                                           Nga Frank Shkreli   Kohët e fundit më ra në dorë libri me ...
Full story
image

NJË PËRMENDORE PËR MIKUN E MADH D’ESTOURNELLES DE CONSTANT

    (Botohet për herë të parë në gjuhën shqipe një libër i rrallë “Unë i kam shumë borxh Shqipërisë” i nobelistit te Paqes te vitit 1909, ...
Full story

Dixhitalisht

                      Letrat Nga Fatmir Terziu   E zverdhur, e lodhur, e paqtë. Letra shtrihet gjerë e gjatë, në arkivolin e xhamtë pluhuri bën rrokadë me një të shkruar të largët.   Është letra e ...
Full story

A di Zoti shqip?

    Hoxhallarët, Bashkësia Islame e Kosovës, me bashkësitë simotra në Shqipëri, Maqedoni e Kosovën Lindore duan të na bindin se Zoti nuk di ...
Full story

“Përtej mjegullës ka dritë” të shkrimtarit Isa Alibali

Shënime për librin “Përtej mjegullës ka dritë” të shkrimtarit  Isa Alibali Libri më i fundit i shkrimtarit Isa Alibali, me titull “Përtej mjegullës ka ...
Full story

VEXHI BUHARAJA – ORIENTALIST DHE PERKTHYES I SHQUAR I PENGUAR DHE I FYER

                              Në vitin 1986, kur punoja në gazetë, më erdhi një letër jo e zakonshme. E dërgonte Vexhi Buharaja. Ishte një zarf i madh, që ...
Full story
image

PËR MINISTRIN E PUNËVE TË JASHTME, DITMIR BUSHATI

LETËR E HAPUR E ISH-AMBASADORIT TË KOSOVËS, DR. ISLAM LAUKA, PËR MINISTRIN E PUNËVE TË JASHTME, DITMIR BUSHATI Tiranë, me 14.04.2015 Zoti Ministër, ...
Full story

Pavdekësi

                        Pavdekësi (Poetit William Blake) Nga Fatmir Terziu   Ishte një fëmijë, që kur kishte lindur në Soho, tha se kishte parë Zotin në dritaren e tij, si një ...
Full story
image

Natë dhjetori

Natë dhjetori Dhjetor rruga n’gjumë ngrica ftohë shpirtin ndezë trupin ngrohë. Natë bën borëbardha mbi kreshta rrënqethet trupi acar n’eshtra. Afrohet agu ...
Full story

TË REJAT E TIRANËS

ILIAZ  BOBAJ   TË  REJAT  E  TIRANËS -Cikël poetik   SHTËPIA E DJEGUR   Prej saj kanë mbetur, zgavrat e syve të dritareve, eshtrat e kollonave, skeleti i gurtë i kreut, ku vinte kapelen çatia.   Dhe hiri, që ...
Full story
image

Ku vemi?

                        Ku vemi? Nga Fatmir Terziu   Përtej fjalës, shoqërisë, është vetvetja, identiteti, udha, e ardhmja, që prodhohet nga gjuha.   Sot është në fokus dhe një cohë e ftilluar, një pistë ...
Full story

I dashur Blush

    Në romanin tend ''Të jetosh në ishull'' fq 269, ti shkruan. ''Çifutët dhe Jezu Krishti me të gjithë apostujt e tij nuk kanë folur greqisht.'' ...
Full story

Flaut Vertebrash

Majakovskij (në rusisht: Владимир Владимирович Маяковский; Bagdad, 7 korrik 1893 – Moskë, 14 prill 1930) - poet e dramaturg sovjetik, këngëtar i revolucionit të Tetorit e interpreti më i madh i kursit të ri, ndërmarrë nga kultura ruse post-revolucionare.__________________________________________________________ « ...
Full story

KOZMOLIRIKA KACALIDHA

KOZMOLIRIKA  KACALIDHA sprovë Ndjej pa qënë Kasandra: Niko Kacalidha (poeti), s’do të bëhet kurrë mit. Ai do të mbetet poet pa popull. Ndërsa lexuesit e tij do ...
Full story
image

Mbrëmësore

                  Agshol Nga Fatmir Terziu   Ja tek jemi. Zogj të lirë. Pemë që çelen, lulëzojnë, fulpë hiri të ardhur nga shekujt kë takojmë, kujt i takojmë?   Zogjtë ende takohen me ...
Full story

Plaku i thinjur në radhën e qumështit

Ilir Levonja   Plaku i thinjur në radhën e qumështit   tregim   Mamaja mbeti duke u zënë me vëllain e madh. Sipas asaj, si i madhi që është nga ne ...
Full story

Si një apel për të gjithë ata që shkruajnë

Fjala sa  shëron,aq edhe vret                Si një apel për të gjithë ata që shkruajnë *           ...
Full story
image

PËRJETIMET E TMERRIT TË LUFTËS TË SHPËRFAQURA NË LIBËR

  PËRJETIMET E TMERRIT TË LUFTËS TË SHPËRFAQURA NË LIBËR     Lufta çlirimtare e fundshekullit të XX në Kosovë në përgjithësi, e në Gjakovë në veçanti, është një ...
Full story

FEMRA

1--PYJET  HALORE Te  paster  pyjet   dhe   te  njome. E  thithin   diellin    neper   qiell. Zhbirojne  halorin ,  si  dush   I  holle. Mbi  hijet   rene  copeza   diell. Krahet     larg    kur  ka  halori. Tunel  ...
Full story

VETERANËT E HANKO HALLA

VETERANËT E HANKO HALLA Ç’ ke moj Hanko Hallë me kaq shumë mërzi ? Nuk më rrihet brenda  s’ më dilet as jashtë, dua të pëlcas…!  Veteranët  e çajit- luftëtarë thashë ? ...
Full story

Gjysmazog...

Një poezi tjetër për Ju. Të nderuar miqtë e mi, shpeshherë retë vijnë si ndjesi lundruese në jetë, si arsye të situatave që ngjeshen me ...
Full story
image

RRËFIM PARA KRISHTIT

RRËFIM PARA KRISHTIT Krisht, Erdha të rrëfej mëkatet e mia: Vajta tek gruaja të Premten e Zezë, E di, që ashpër do të më shaj Perëndia: Kur Krishti u flijua, ...
Full story

Për çfarë tjetër mund të flasin shqiptarët?

Ilir Levonja   Për çfarë tjetër mund të flasin shqiptarët?   Çuditërisht Europën apo edhe kontinentin këtej, nuk i shqetëson aspak tryezat e dy qeverive shqiptare. Si ajo e ...
Full story

S H P Ë R T H I M I I D A S H U R I S Ë ...

   S H P Ë R T H I M I   I   D A S H U R I S Ë   S Ë   A ...
Full story

Investitoret duhen zgjedhur si krushqit e rinj

Nga Fiqri Shahinllari   “Alitalia”Kete  keshille te miqve italiane dhene ne dhjetor 1990 e gjej aktuale edhe sot tek lexoj e degjoj bemat e investitoreve te ndryshem ...
Full story

Unë dhe ca vargje të mia

Unë dhe ca vargje të mia           (cikël me poezi) Nga  Përparim  Hysi Unë ... Unë jam si një shelg i butë, lotues,Por jam dhe ...
Full story

KUR SHPIRTI I SHPËRFILL MURET

Dr. sc. Bardhyl Maliqi KUR SHPIRTI I SHPËRFILL MURET Pasqyrat që reflektojnë shpirtin e Eliverta Kaninës përtej mureve të vetmitare të izolimit, më inspirojnë për një ...
Full story

Saimir Strati - Rekordet “Gines”

Nga  Petrit  Malushi Saimir Strati - Rekordet “Gines” E mundimshmje ecja, rrugë Himalaje, Arritja tek qielli, Majë Everesti. Por sa mbeten shtirë, nëpër ...
Full story

Kryqi i Tij është çdo poezi

                      Kryqi i Tij është çdo poezi (Poetit Ndoc Gjetja) Nga Fatmir Terziu Picingulthi rëshket vargu mbi petal, gjaku i tij laft mbi trëndafil. Lalabe shtatë ...
Full story

Miku me çelësat e shtëpisë

Ilir Levonja   Miku me çelësat e shtëpisë 1)Një shqiptar me emrin Miron Çako pranë kishës ortodokse gjysmë shqiptare. Kishës sonë internacionale..., ka bërë një listë të gjatë. ...
Full story

Dekriminalizimi ynë i rrezikuar

Dekriminalizimi ynë i rrezikuar   Nga Sulejman Gjana Kryetar i PLL   Aktorët dhe faktorët politikë që ndihen bartës të frymës kombëtariste dhe që në epiqendër të filozofisë së jetësimit ...
Full story

Këpucë hakoçësh

                  Këpucë hakoçësh Nga Fatmir Terziu   E di, ti pastron në xhamin e ngrënë nga kuitjet grahmën e këpucëve të mia të veshura shekuj më parë unë s’mund të them ...
Full story
image

Vdekja e ngadaltë e gazetave

                  Vdekja e ngadaltë e gazetave Nga Fatmir Terziu   Mëngjes herët në Marylebone. Londra përkund karvanin e fjalës në stacionin e trenit plinte gazetash e revistash ia ngadalësojnë hapin kalimtarja ...
Full story
image

Hell

Hell   Muret kapërcenin majthi njëri-tjetrin. Bardhësia ngjyhej me të bardhë. Çuditërisht, vetëm fjalët ktheheshin në gonxhe. Gonxhet pluskonin mbi mure dhe shpirtrat vijaseshin deri në ...
Full story
image

Në Zonën e Akullt

Joyce Carol Oates (Xhois Kerël Outs)     Në Zonën e Akullt               Motra Irenë, një grua e gjatë, e shkathët dhe rreth të tridhjetave kishte një pamje ...
Full story

BISEDE ME QIELLIN

BISEDE ME QIELLIN   Kisha kohe ta shoh qiellin pa re Sot u shpalos me tere bukurine I kthjellet, provokues mbi dhe Me ngjau se Erosi shkeli syne!   Gati t’i ankohesha ...
Full story
image

NJË DEGË MIMOZE

Edmond Llaçi NJË DEGË MIMOZE          Që në çastin që  dëgjova atë mbasdite ardhjen e gjitonëve të rinj, thirrja e një vajze të re në emrin ...
Full story
image

Diplomati i karrierës

Rubrika Fjalori diplomatik Nga Dr. Jorgji Kote   Diplomatët profesionistë ose të “karrierës” janë ata që e fillojnë këtë zanat/profesion specifik menjëherë pas përfundimit të shkollës apo dhe ...
Full story

Prandaj qielli mbetet i përjetshëm

E hënë. Javë e re. Filloi kështu një nga javët që më kanë thënë se janë të miat.Dua të hesht por gurgullojnë fjalët, coptojnë paretet e ...
Full story

ËNDRRA E VJOSËS

ËNDRRA E VJOSËS         Ndjeva amëz brigjesh të njohur si këmishë nate lumi. Qe ngritur në qiell Vjosa a ëndrra e saj e trishtë; kullonte bula uji, fjalë ...
Full story
image

“Hiri hyjnor”, si vepër e dimesioneve të mëdha dhe sprovave të mbijetsës së një populli të tërë.

Referim rreth romanit “ Hiri Hyjnor”  të  autores Hasije Selishta Kryeziu   Nga Agron Shele     “ Kosova është gjaku im që nuk falet ”                                         Ali Podrimja     Sa herë që ...
Full story

Në gjurmë të brezava.

        Pamvarësisht jetës së vështirë që po bëjmë në këto kushte tranzicioni të vështira shpesh ne si njerëz i bëjmë pytje ndonjëherë vetvetes, a kemi ndryshuar ...
Full story

HYMNI I FLAMURIT

HYMNI I FLAMURIT Larg flamurit të përbashkuarme një dëshirë e një qëllim,t'i qeverisim të korruptuarsi Kosovën edhe Shqipërinë. Prej mashtrimit kush largohetnga varfëria s'ka shpëtim,partisë veç ai ...
Full story

Shtëpia e Kryeministrit

Ilir Levonja   Shtëpia e Kryeministrit “Harxhova dy vite e ca duke kërkuar me të djathtë e me të mëngjër.'' 1) Fotot që do shikoni më poshtë janë marrë ...
Full story

Nëpunës

Nëpunës   Shkollën e dëshirës vazhdoj akoma.   Nuk behëm dot si ty, i njejtë, pa ngjyrë, pa anë horizonti.   Dashuroj të gjitha foljet. ...
Full story
image

HAPJA E DOSJEVE, NEVOJE SHOQERORE APO KUJTESE HISTORIKE

  Hapja e dosjeve të Sigurimit të Shtetit është bërë domosdoshmëri në aktualitetin e shoqërisë shqiptare. Mos hapja e tyre në periudhën e tranzicionit (ndryshe sa ...
Full story

Bëre be për Ramën, Mark.

Ilir Levonja Bëre be për Ramën, Mark.   Lëre kanunin dhe zakonet Mark. Se boll ia nxiu faqjen Enveri për 45 vjet. Aq sa nuk ka mbetur shqiptar ...
Full story

VULLNET POLITIK DHE BASHKPUNIM I TË GJITHË AKTORËVE

 VULLNET POLITIK DHE BASHKPUNIM I TË GJITHË AKTORËVE                                             Nga Frank Shkreli  Kaqë nevojitet, "Vullnet politik dhe bashkpunim i të gjithë aktorëve", citohet nga gazeta Illyria e New Yorkut  të ketë ...
Full story

VEGIMI I TRETË VETËM PËR SARANDËN

                      Qytetin, që dikur i këndoja me aq mall, tani e shetis vetëm në gjumë. Vetëm thellë pas mesnate hap portën e kujtesës dhe arratisem fshehurazi se ...
Full story

Kujtimit të Bacë Hasan Makës

  As me qepë dhe as me hudhra   *                                 ...
Full story
image

TRIPTIKU I ABSURDIT

TRIPTIKU I ABSURDIT   ËNDRRA   Asnjë ëndrrën time s' kam qejf ta tregoj. S' dua të dëgjoj asnjë ëndërr të botës. Tërë ëndrrat i shikoj në shtëpinë ku u linda. (në mërgim ...
Full story
image

Monedha në ujë

                  Vdekja e fushave Nga Fatmir Terziu     Qielli shfleton arkivën këtë mëngjes. Retë dymbëdhjetë vende mbamendëse shkruajnë kujtimet e lëna djerr fushave fushat vetë shtrihen në gjumin endepadalë këtë njoftim ...
Full story
image

PUSHIMET E KËSAJ VERE

PUSHIMET E KËSAJ VERE Nga Luan Çipi     Familja, gati e plotë Grumbulluar këtë herë Kanë udhëtuar nëpër botë, Bërë bashkë, si rrallë herë.   Mungon Deni edhe Vali Të bëhemi trembëdhjetë, Urojmë Zotin ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1