Fatmir Terziu

image

MBESËS SË SHUMËPRITUR

Poezi nga Muhamet Derri MBESËS SË SHUMËPRITUR   Ç’melodi të ëmbël na dhurove! Në pentagramë s’e hedhim dot. Babazotin sa shumë e gëzove, Kur e bëre gjyshin më të ri në
Full story

Gruparmata E largohet më 12-01-1945 nga Durrësi...

Edhe pjesa e fundit 1944-1945 e ditareve te luftes mbaroi. Librat origjinalë shkarkohen [deri në datën 4 Prill 2015] nga kjo adrese:   http://mab.to/1kRh0RO93 Kam ...
Full story

NJË KLIK LARG

                      NJË KLIK LARG Kur ajo ende nuk shfaqet, kur ende gishtat e saj nuk kanë                          ...
Full story

Më trego, o zog!

Xhahid Bushati    Më trego, o zog! -Më trego, zog, një përrallë? -Për një pyll unë kam mall…   -Më trego përrallë të re? -Ciii, në pyll kam një fole…   -Po një ...
Full story

PRANVERE

1---PRANVERE. Maji,  stuhi,  a  ka  me  bukur? Erdh   si  erdha   Une  tek  Ty. Ura  ime  ishte  zhdukur. Veshtron  mendja  ne  cdo  sy. Mbushur  syte  ishin  me  zemer. Ecja  tokes  neper   ere. Dielli  ...
Full story
image

E VËRTETA ËSHTË FAT DHE VUAJTJE

                        E VËRTETA ËSHTË FAT DHE VUAJTJE E vërteta është fat, është fat suksese, aktrim, këngë melodi e harresës.   E vërteta është pretenca e individit suksesi i mossuksesit, ...
Full story

Jam i trisht

Poezi mikste Nga   Përparim  Hysi Jam i trisht Jam i trisht siç qe Migjeni, kur "pa Kasollen e ftohtë" Se shoh që vuan polemi, ndërsa vet këtu jam ...
Full story

REKLAMA E MAKARONAVE

Konstandin Dhamo REKLAMA E MAKARONAVE Ah, sa të mrekullueshme do të jenë makaronat Koral,sa të shijshme dhe, sa të ushqyeshme ! Ja, ja, vetëm pas dhjetë ditësh ...
Full story

ÇASTI NË SHUMËSIN E PASHQUAR TË STEFAN MARTIKOS

ÇASTI NË SHUMËSIN E PASHQUAR TË STEFAN MARTIKOS sprovë Libri përsiatës “Kthetrat e iluzionit” i Stefan Martikos është përplot me ide. S’them me ide të reja. Thjesht, ...
Full story

PO VETON SURROI PSE MERR TITULL NË KUKËS

  Në 27 mars 2015 Këshilli i Qarkut Kukës e “gradon” veprimtarin e intektualin e njohur, Veton Surroin, me titullin Nderi i Qarkut Kukës, "Për kontribut ...
Full story
image

Saranda, atraksion apo refuzim…

Saranda, atraksion apo refuzim… Nga: PËRPARIM KABO* E kujt është Saranda? Kjo është më shumë se një pyetje, është një ese e hapur sa reale ...
Full story

Kaubojsi dhe agjentja

     tregim Rreth viteve tetëdhjetë në qytetin tonë u bë shumë zhurmë. Në çdo tavolinë shtëpie i bëhej gjyq një djali që vishej me pantallona të ngushta, ...
Full story

ÇUDITË E NJË REJE

Xhahid Bushati                   ÇUDITË E NJË REJE Një re sonte nuk ka gjumë, Ec e ec, e nuk bën zhurmë...,   Se në qiell dikush po fle, Dikush zgjuar rri ende...   Kalon ...
Full story

Greqia, në një Eurozonë të vështirë!

Greqia, në një Eurozonë të vështirë! Kur u themelua eurozona, krijuesit e saj parashikuan një progres gradual drejt një "zone optimale të monedhës", e karakterizuar nga ...
Full story
image

Ajo nuk ishte Mari Magdalena

                        Ajo nuk ishte Mari Magdalena Nga Fatmir Terziu   Ishte koha kur vezët ngjyheshin fshehtas. Hauri zbriste e ngjiste shkallëve shpirtin e komshijes dredha-dredha të lashtat përthyerje mbusheshin me ajër e ...
Full story

Enigma ''Shtegu i pashkelur i Nolit''.

  Në përkujtimin e 50-vjetorit të ndarjes nga jeta të kolosit të kombit shqiptar, Imzot Fan S. Noli, media Digitalb i ofroi publikut filmin ...
Full story
image

Mbreti dhe molla e kuqe

Tregim               Mbreti dhe molla e kuqe Ishte ditë të bukur me diell, mbreti kishte dalë në ballkonin e katit të tretë të vilës ...
Full story
image

Në emër të dashurisë për jetën

SKICA Mimoza Agalliu Në emër të dashurisë për jetën (Skicë) Nuk po e gjej shpirtin sonte… Si një trup i ngurtë shëtit në skaje të panjohura më parë. ...
Full story

I LASHË VËSHTRIMET NË ATË GUR

I LASHË VËSHTRIMET NË ATË GUR QAZIM  D.SHEHU Në  guackën pa kthetra, Provokova stuhinë, Në bigë vështrimesh të vjetra, Ca bulëza fresku ndrinë. Gjethnajë e mbylljes së trishtë, Më drithëronte marrëzisht. Kur ...
Full story

Xixëllonjë e mirë

    Xhahid Bushati   Xixëllonjë e mirë   Kur pylli e udhët Janë në errësirë, Nga shtëpia del Xixëllonjë e mirë...   Si yll i ngjan natës, Si një ëndërr ngjan, Bredh nëpër hapësira, Në shpirt dritën mban...   Shëtit ...
Full story

Faleminderit për këtë çast!

Nga Entela Binjaku Në kërkimin sociologjik historitë e jetës kanë një vlerë shumë të rëndësishme, sepse ato ofrojnë mundësinë e mbledhjes së biografive të ...
Full story

SEKRETI I PËRPARIMIT?!

SEKRETI I PËRPARIMIT?! Nga Luan Çipi       Dimër i acartë: stuhi e shtrëngatë, Zbardhon Kanadaja, ky vend i  pafund,  Ngrirë lumenj e liqeje, bora shtruar gjatë, Breshër, shi, acar, era gjithçka ...
Full story

Letra e padërguar...

Letra e padërguar...                  Tregim Nga   Përparim    Hysi Mbeti dhe mbeti kjo letra ime... e padërguar. Se, sado ...
Full story

Një cikël me poezi

Një cikël me poezi Nga Përparim   Hysi Pagjumësi Tërë natën e natës nuk më zuri gjumiAh, çfarë kam hequr natës! Ç't'ju them , i paudhi!Seç dogja "vajguri" ...
Full story

KUTIA ME ESHTRA NJERËZISH

 “E  SHKUERA  ARKIVON   DHEMJEN  NJERZORE, POR THERRET  QË  MBI DHEMJE  KOHET  SHTATZANA     DO  PJELLIN  VETEM  DASHURI”                                                                                                                            ZEF   MULAJ       KUTIA ME ESHTRA NJERËZISH   Në rrënjët e lisave kocka ...
Full story
image

Underground

                        Dora e padukshme Nga Fatmir Terziu   Ëndërra iku, velencja e gjatë u tërhoq nga Ekuinoksi, këtë dhomë gjumi të hutuar, bulëza e mëngjesit ia fali bulkthit me prekjen e ...
Full story

PËR XHEVAHIR SPAHIUN

PËR XHEVAHIR SPAHIUN                                                   Nga Pirro Loli ...Pas opeeracionit tim, tronditjen tjetër  do ma shkaktonte miku im i vjetër, Xhevahir Spahiu. I përditshëm me të, ...
Full story

Zajreja e jetës

Zajreja e jetës  (Në kujtim të Ali Kapllani Terziu, gjakut tim firmëtar në Pavarësinë e Vlorës) Nga Fatmir Terziu    “Lëvizi duart moj e uruar. Lëvizi! Të janë bërë ...
Full story
image

Ja kush është Janullatosi dhe Vangjel Dule

Ja kush është Janullatosi dhe Vangjel Dule   Përsëri sa për kujtesë shqiptarëve atdhetarë, në mbarë trojet etnike dhe në diasporë                   Më 16 gusht të vitit 2014, ...
Full story

Vizita tek fshatarja e urtë zvicerane

Alfred Papuçiu   Vizita tek fshatarja e urtë zvicerane Kur shkoj në fshatin zviceran jam i habitur nga lulet nëpër ballkone, nga flamurët me emblemën e Zvicrës apo ...
Full story

Misit

Misit Tregim Nga Fatmir Terziu   Hija që përthyhej Grykës së Gjerë i kalonte Majës së Grizmës baqthi. Pastaj kapërcente rrjedhnajën e shkitshme të Rrënajës dhe kopsitej pas ...
Full story

Gjerba në Elbasan

                      Gjerba në Elbasan Nga Fatmir Terziu   Pika shiu. Sa u vjetërruan gjerbat mbetën me gojën hapur në qiell, të parët i pikturuan në sytë e tyre me melodi ere, shtambë ...
Full story
image

Nga cikli Dita e Verës

                    Nga cikli Dita e Verës   Kënga e qytetit tim Nga Fatmir Terziu   Unë përhumba veten në Regents Park me një çantë shpine të huaj në kurrizin tim me një këngë ...
Full story
image

Mysafirët e ëndrrave

                  Mysafirët e ëndrrave Nga Fatmir Terziu   Hithra, driza, kokrra të trëndafilit të egër, melhemi i fëmijërisë sime, refugjatë të shkulur nga trualli bredhin netëve të shkreta ku dikur ishte fushëjeta.   Ish armiqtë ...
Full story

“Vetëm” dhe “vetë” jo thjesht një argument në poezi

“Vetëm” dhe “vetë” jo thjesht një argument në poezi Nga Fatmir Terziu   Në këtë ese-analizë do të trajtojë problemin e veprimit dhe motivin e tij të duhur ...
Full story

Dehja

                      Dehja Nga Fatmir Terziu   Çfarë është e vërteta? Thotë Vlonjati, me germën e Madhe. Mik i letrave të zgjedhura pret përditë mes heshtjes asnjë përgjigje. Çfarë është e vërteta? Pyet Vlonjati dallgë ...
Full story

Vranari lë pas “buzëmbrëmjen” e narrativit

Vranari lë pas “buzëmbrëmjen” e narrativit (“Loja e Mëkatit” një roman me stilin e Xhejms Xhois) Nga Fatmir Terziu   Para disa ditësh, tek “Fjala e Lirë”, shkrimtarja ...
Full story

GJETJA ISHTE DHE ËSHTË MIRËGJETJA E ARTË POETIKE SHQIPTARE

NË 71 VJETORIN E LINDJES SË POETIT NDOC GJETJA   Nga FATMIR TERZIU     Hyrje Ndërsa shënohet në shpirtin poetik dhe zemrave të mbarë dashamirësve të poezisë së tij ...
Full story

Po veshjet tradicionale shqiptare...?!

Po veshjet tradicionale shqiptare...?! Nga Fatmir Terziu   Edhe sot në një moment tejet historik, ndërsa gratë deputete shqiptare, të bashkuara u panë në Kuvendin e Kosovës, munguan ...
Full story
image

Mirëmëngjes!

                      Mirëmëngjes! (Në vend të urimit për 8 Marsin.) Nga Fatmir Terziu   Një fjalë, një buzëqeshje, një urti prej mëngjeseve të tilla që nis, të jep gjithnjë rini.   Nata e lodhur me ...
Full story

Fjala e Lirë

Fjala e Lirë Nga Sherif Bllaca   Pas dritares së hapur valëviteshin shumë ngjarje... që kanë ikur dhe ardhur, përtej viteve të shkuar dhe janë harruar.   Dalëngadalë iu afrova u hodha një shikim aty mbas ...
Full story

Loja e Mëkatit

Vilhelme Vrana Haxhiraj Loja e Mëkatit           Fragmenti 11  Ishte mëngjesi i parë pas kaq vitesh, që Kaltra flinte e qetë. U ngrit nga shtrati pa i ...
Full story

Dëshirë...

                        Dëshirë... (Mësuesve, kolegëve, pedagogëve, akademikëve..., edukatorëve) Nga Fatmir Terziu   Ka njëmijë dëshira brenda jush. Fjala dëshira më e madhe që pëshpërit gjatë gjithë ditës, shqip në të gjitha gjuhët e botës lind ...
Full story
image

Brenda avllisë

                        Brenda avllisë Nga Fatmir Terziu   Sytë e qiellit nguleshin në shkallaren e hatllave ndriçonin bulëzat e verdha të misrit e tymin e çibukut fatfun të gjyshit.   Kacafytur me strukturën e ...
Full story

VIRTUALITET

VIRTUALITET     Herë-herë e braktis realitetin ku rroj, ja mbath, pa u vënë re, në virtualitet, bëhem frymë, erë, dhe  përpiqem t’i afrohem i ndrojtur një vorbulle shpirtrash të ...
Full story
image

Tipologjia e vers libre tek Shemaj

Tipologjia e vers libre tek Shemaj Hyrje Para disa kohësh një kolegu im më sugjeroi të lexoja revistën “Folklorica”. Jo thjesht për lexim, sa për të ...
Full story
image

Gjyshet

                      Gjyshet Nga Fatmir Terziu   Në hauzin e shtëpisë mblidhnim shiun. Uji njomte hardhitë që vareshin mbi çati ditëve kur duart e nënës shpejtonin të lanin rrobat dhe shkuma e ...
Full story

Rrjedha e plotë simbolike mes personales dhe kolektives tek Abdylazis Islami

Rrjedha e plotë simbolike mes personales dhe kolektives tek Abdylazis Islami Nga Fatmir Terziu   Abdylazis Islamin pata fatin ta njoh nga afër dhe të pi kafe me ...
Full story

Loja e Mëkatit

  Loja e Mëkatit            Fragmenti 10        Koha kaloi pa u vënë re. Në Parajsën me emrin Llogara ra mbrëmja. Antonio dhe Arlindi ulur pranë oxhakut ...
Full story

Nga tutela dhe moralizimet, te gjetjet artistike

    Shënime të pjesshme për elemente tërësore të letërsisë artistike për fëmijë e të rinj   Ndërsa lexojmë e rilexojmë letërsinë më të ...
Full story

Zemra e poetit

                      Zemra e poetit (Poetit Xhevahir Spahiu në ditëlindje)   Nga Fatmir Terziu     Zemra është mbledhur pluhur. Fjalët pasojnë kodet e tyre të ngatërruara shtëpi e vjetër krenohet mes vargut janë vite të ...
Full story

Qershiza ime

                  Mars Nga Fatmir Terziu   U zumë një mot me shi e me borë, akull, furtunë, rrebesh e stuhi, u zumë e prapë kënduam në korr, Gëzuar mes bardhësisë Vitin ...
Full story

VENDLINDJA

  Në rrugën e ngushtë vajtje - ardhje për atje Një nga një si gurë kilometrikë plagët. Nga dhëmbi i qumështit te dhëmballa e anës. Vendlindja, ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1