Fatmir Terziu

image

Kujtesa ishte letër, por plagët nuk ishin të tilla

Kujtesa ishte letër, por plagët nuk ishin të tilla Nëpër faqet e “Puset e vdekjes në Kosovë” Nga Fatmir Terziu   Rikthimi dhjetë vjet më pas në leximin e
Full story

Parësia e hapësirave alternative dhe ritmi poetik

Parësia e hapësirave alternative dhe ritmi poetik (Një vëzhgim studimor për poezinë e Vehbi Skënderit) Nga Fatmir Terziu Kjo ese nuk synon të ripërsërisë apo të rilexojë ...
Full story

Përtej një mendimi dhe fjalës “gjeografi globale” ...

Përtej një mendimi dhe fjalës “gjeografi globale” për poetin Ndrek Gjini Nga Fatmir Terziu   Paradoksi i globalizimit është bërë një terren ku zgjerohet funksioni teknologjik, homogjinizmi ...
Full story
image

ARTI I MARTIN CAMAJT

  Camaj, tashmâ, ka nji emën mirkumbues ndër shijuesa të poezís shqiptare. Me veprat e derisotshëme na ka bindë se u pajis nga natyra ...
Full story
image

Letra që Kristoforidhi nuk e mori

Me mbylljen e marrëdhënieve të K. Kristoforidhit me Shoqërinë Biblike të Londrës më 1883, përfaqësuesi i saj në Stamboll, Aleksandër Tomsoni, e ndërpreu ...
Full story

MUZIKË SHPIRTRASH

MUZIKË SHPIRTRASH   Një lëndë hyjnore rridhte prej tyre, që zinte fill  nga             ëndrrat e notepsura me dritë. Ajo që nuk e thoshnin me zë ishte më e ...
Full story
image

Arrivizmi i klikёs sunduese ia bёri varrin rinisё

Arrivizmi i klikёs sunduese ia bёri varrin rinisё Djali jem , ti nuk e din se me sa pak mёshirё qeveriset bota - Oxennsticerna ...
Full story
image

Pse Qeveria Shqiptare nuk merr pjesë në Samitin e Parë Britanik të Drejtësisë?

Pse Qeveria Shqiptare nuk merr pjesë në Samitin e Parë Britanik të Drejtësisë?     Sot filloi në Londër, në ambientet e sallës së Konferencave, ...
Full story

Leter mikut te merguar

                  Leter mikut te merguar Mik i dashur sh flmd! Te mbaj mend miqesor elegant fëmijë. Jete e shendet dhe ty dhe asaj shtjelle dheu ...
Full story

THUAJA HËNËS

Vehbi Skënderi   THUAJA HËNËS   Kur ke diçka për të më thënë - diçka që nuk të shqitet e s'e mban dot për vete, ...
Full story

Varri i monofit...

         Tregim Nga Përparim  Hysi         Sado vendali, këtë histori që po ndaj sot  me ju, e mësova fare rastësisht. Dëgjova ...
Full story
image

Shtetet fisnore

  As dhjetë vjet nuk zgjati orientimi i drejt perëndimor dhe na falën një shtet. Mund të thuhet na e falën, sepse ne vet ...
Full story

Një zgjim për Timon

                      Një zgjim për Timon (Në vend të një përshëndetjeje) Nga Fatmir Terziu   Fjala shtyn në had metaforën e vendit hëna pagëzohet pa kryq në mes të detit, sfilatë pa modën ...
Full story

Parajsa e leximit, joshje e botës së fëmijëve

Antologji e Letërsisë për fëmijë “Lule për lulet” (2000-2014)   Asgjë më bukur dhe përjetësisht nuk mundet ta arkivojë kujtesën kulturore më mirë se sa ...
Full story

Pulëbardha

Pulëbardha -Tregim- Shkruar nga Viron KONA Jetonim dhe punonim të tre, prej një viti në shtetin më verior të Evropës,  në Norvegji. U ambientuam atje, ...
Full story

CV POETIKE PËR KËRKIM PUNE.

PETRIT RUKA CV POETIKE PËR KËRKIM PUNE. -për dijeni: të gjitha ministrive përkatëse- Emri: Petrit, Mbiemri: Ruka, Lindur ku Vjosa zgjerohet në ije, Ku u shpëton dy ...
Full story

Zhvillimi i qëndrueshëm dhe ekositemi

Zhvillimi i qëndrueshëm  dhe ekositemi   Dr. Zef Mulaj Zhdukja e pyjeve, reduktimi i biodiversitetit, shkatërrimet, kontaminimi i tokës, i atmosferë dhe oqeaneve ...
Full story

Loja e Mëkatit

           Fragmenti 9  Trageti u ankorua në portin detar të Dyrrahut të lashtë. Ata zbritën nga makina vetëm për të vulosur pasaportat. Kur Kaltra shkoi ...
Full story

BASTUNI

Nga cikli “ Mistere të jetës”   Kisha mbi pesë- gjashtë orë që punoja për studimin shkencor :  “ Neurozat e njeriut bashkëkohor”. Këtë rezume do ...
Full story

DRITE MAJI

DRITE MAJI   Kur mbërrin të pesëdhjetat, fillon e kthen kokën mbrapa gjithmonë e më tepër. Çfarë nuk kujton e risjell ndër mend dhe jeta, një ...
Full story

NUSJA E AKULLIT

Tregim mbi një ngjarje të jetuar–    Dava e Madhe mori shkullojën, përpushi me të zjarrin, duke shtyrë pak urët, për të afruar më shumë ...
Full story

Letra e Taulantit

Ilir Levonja     Si gjithmone ti Taulant na ke felliqur. Edhe me kete leter. Biles e ben me shume qejf. Me zell publik. Ndofta nga qe je ...
Full story

E TEPRUAT ZOTËRINJ SOLIDARË-OPOZITARË!

  Në vitin 1919, Lenini dhe Sverdllovi ecnin në korridor në Kremlin. Në anë të murit ishte vendosur një kasafortë e madhe dhe ...
Full story

SIDRITI MBUSH NJË VJEÇ

SIDRITI MBUSH NJË VJEÇ   ...Tani bën përpjekje të çohesh, nipi im, Si homoerektusit e parë.   Hedh një hap, hedh të dytin, duke ngjitur para syve të mi shkallët e evolucionit ...
Full story
image

Mall azat

                      Mall azat Nga Fatmir Terziu   E ndjej aromën e mureve. Gëlqerja feniks mbi lustrën e këpucëve që bëhen gati,                                           çdo mëngjes para se të zgjohet për kafenë e ...
Full story

Sportivitet dhe spontanitet, apo shtet

Sportivitet dhe spontanitet, apo shtetSadik BejkoNjë nga ikonat e mëdha të artit muzikor të shekullit të njëzet, njëherësh një nga ikonat e së majtës në ...
Full story

Impresione për romanin “Polen Gruaje” Të shkrimtarit Sotir Athanasiu.

Prof. dr. Resmi Osmani              Me letërsinë tonë të pas viteve90-të, ndodhi diçka disi e veçantë, në të u shfaqën dhe filluan debutimin poetë dhe prozatorë, ...
Full story

UNË NË KURBNESH, DIKUR...

          Nuk e merrja dot me mend se do të më vinte rasti të hidhja në letër këto kujtime që shpluhurosin ...
Full story
image

Labërqar

                      Anëdetje Nga Fatmir Terziu   Anëdetas anë e skaj shkumëbardhen pa fjalë. Valë që dirrigjohen në korr jetë marrin e japin vetëm në Vlorë...   Labërqar Nga Fatmir Terziu   Dallgët kuvisen mes vetes demokratikisht praktikojnë mbi ...
Full story

SA HERË MË ËSHTË DASHUR

Sa herë më është dashur të bëj betime, kam vënë në bè kokën e nënës sime;   Kam vënë në bè pa u trembur këtë truall, këtë bukë që ...
Full story
image

NE KUJTIM TË TË SHTRENJTËS NËNË

    NE KUJTIM TË TË SHTRENJTËS NËNË Me plot lloje bukësh, të zëna ndër magje:Bukë me brumë, me qiqra , pogaçeE aroma bridhte lagje më lagje,Tymnaja si ...
Full story

Requiem për Fredin dhe të tjerë…

Frederik Reshpja iku 9 vjet më parë. Lajmi i mirë është që balona ku fluturoi ai bashkë me trastën e poezive në shpinë, madje për ...
Full story
image

NENES

Nga vellimi Trete Poetik "Vjeshta mbi Dallge"(Kolana Dashurise) NENES E ku mund ta dija une kete diteKur gjumi i nates shkoje kaq shpejt,Se nga kjo bote kish ...
Full story
image

Syri i Londrës

                        Grim(c)ime moderne Nga Fatmir Terziu     Për ty do të mbledh erën, artin e grimcave                      mbi lakuriqësinë e natës, do ta pikturoj në hapësirë. Tashmë ka hyrë peneli në karnavacin e ...
Full story

KALLDRËMET NË GJINOKASTËR

Agim Shehu KALLDRËMET NË GJINOKASTËR Gjinokastra shtrirë në male si vapor mbi dallgë deti! Varg-kalldrëmet valle valle përqafojnë ngado qytetin. Në ato valle që fëmi hodha këmbën putha ...
Full story

ELEGJI PËR FREDERIK RESHPJEN

    Frederiku vdiq, Frederiku Vdiq Me sytë e hapur S'ka kush t'ia mbyllë qepallat prej muzgjesh blu, që vijnë nga Kapela Sikstinë e Mikelanxhelos I pushoi zemra si vesa alpine në gem  Truri ...
Full story

"Marrëzia" e fundit poetike e Petrit Rukës

"Marrëzia" e fundit poetike e Petrit Rukës, (Në një kohë që unë mendova se i lamë duart me festën dhe me këta poetët "e ...
Full story

PUNA IME E RE

Afrohu, më tha përgjegjësi i magazinës. Nuk kemi kohë për të humbur. Ç’më duhej ta kundërshtoja, ndonëse ora ishte 8 pa 2 min. Zyrtarisht ...
Full story
image

VJESHTË

SKËNDER RUSI VJESHTË Sot jam vjeshtë, e dashur, vjeshtë. Mua që kam zhveshur vetëm vajza, Tani më duhet të zhvesh pemë. Dhe veç tani e mora vesh, Pemët ...
Full story

NË ÇAMËRI KANË LULËZUAR BAJAMET

Resmi osmani                                                                           Skicë                NË ÇAMËRI KANË LULËZUAR BAJAMET   Fundshkurti. Në Tiranë kanë lulzuar mimozat, kurorat e tyre janë mbuluar me vellon e artë. Në brigjet e ...
Full story

LOJË MIDIS LINDJES DHE PERRËNDIMIT

   LOJË  MIDIS  LINDJES  DHE  PERRËNDIMIT Kufiri është gjithnjë në mes, një rip toke e pandjeshme, e pastruar nga shkuret, për t’u vigjëluar, me shpinë nga ...
Full story

KOSOVA.

 KOSOVA. Poeme. Me  afer  ne  eshte  Kosova. Mes  Laberise  dhe  Gegerise. Nje  fasho  plage  I  nderova. Gezuar  ,  ky  pervjetor  I  Pavarsise!. Me  e  ashper  lufta  per  themel. Plagosur  , shkelur  permbi  ...
Full story

KUNDËR PARAGJYKIMEVE TË KRITIKËVE LETRARË

  Autori Flori Bruqi para lexuesit shqiptar paraqitët  më librin e tij më të ri “Diademë letrare II”, në të cilën vepër autori bënë një studim ...
Full story

TAKIMI ME VRASËSIN TIM

TAKIMI ME VRASËSIN TIM (Tregim)       Kurrë nuk më kishte shkuar mendja se tre vjet e ndonjë ditë më shumë do të takohesha rastësisht me vrasësin tim, ...
Full story

Treguesi Tirana

Duke kërkuar “Albanica” në botimet amerikane:   Treguesi Tirana Nga Andon Dede, Nju York   Më është bërë zakon që, sa herë më bijen në dorë botime të ndryshme këtu ...
Full story

TRAGJEDIA TRONDITËSE E URISË

Uria ishte fenomeni më i përhapur i kohës, megjithse nuk mbaj mend ndonjë krizë në vitet e fëmijërisë time. Mungonin shumë gjëra, por nuk kujtoj ...
Full story

Letër nga një i pafajshëm që dergjet në burgun e skëterrshëm

                    ( ose, sëpaku ti më kupto, nëse je baba i mirë për fëmijët e tu dhe baba i kombit)                                          Baba, në këtë letër ...
Full story

Ku Fshihesh Ti Dashuri?

Ku Fshihesh Ti Dashuri?   Ku fshihesh ti dashuri? Ne feshferimen e gjethes Mos te ndricimi ne sy? Prane buzeve te nenes, ne perkedheljet ...
Full story

Dy poetë në trajektoren e fatit

Vangjush Saro   Dy poetë në trajektoren e fatit   (Shënime për krijimtarinë poetike të Luan Xhulit dhe Edmond Shallvarit. Pjesa e dytë)   Nëse vendos të rimarrësh një shënim, kjo ...
Full story

Loja e mëkatit

Vilhelme Vrana Haxhiraj                          Loja e mëkatit fragment 8  romani     8- Ditët dhe javët kalonin. Ditë pas dite Jonidi po afrohej gjithmonë e më tepër me të ëmën ...
Full story

In memoriam, Frederik Rreshpjes

Një meshë për "alienin" e Poezisë Mbarëshqiptare                      (esse) Nga   Përparim   Hysi Dua të shpjegohem: jam mëdyshur ...
Full story

Lira pasionante ose një dashuri si e Julietës

Lira pasionante ose një dashuri si e Julietës (Homazh për dashurinë e L. Rr. dhe K. Sh, Vlorë, 1964) Zemrën tënde bëri hoje mjalti bleta e dashurisë. Zemrën tënde thumboi Bleta e ...
Full story

DITELINDJA JOTE 14 SHKURT

Nga BAJAME HOXHA-ÇELIKU DITELINDJA  JOTE 14 SHKURT   Ditën e dashurisë, që linde ti Qe ora që të qeshën ty sytë Në  më të  bukurën ditë, 14  Shkurt Është gdhendur dhe ...
Full story
image

A do të festohet Shën Valentini sivjet?

Më 14 shkurt, nga viti në vit, nëpër rrugët dhe qytetet shqiptare shtohen çiftet apo individët, të rinj apo të moshuar, që mbajnë ...
Full story

GJINJTË

                                                 tregim            Është zonjë e habitshme me trrille. Kështu thuhet. Dhe moshën s’ia përcakton dot, gjithsesi.          Mbase është në ato vite të jetës, që ...
Full story

Lotët e Shenjtit

(Skicë)   Retës i pëlqente natyra, aty ndihej e plotë. Hapësirat e mbushnin me frymë, e gazmonin. Pranë liqenit, mes ajrit të bollshëm dhe fushës së gjerë ...
Full story

KE NJË DALLGË TË KALTËR NË SYTË E TU

KE NJË DALLGË TË KALTËR NË SYTË E TU   Të thashë: ke një dallgë të kaltër në sytë e tu, përzier me ëndrrat e natës që shkoi. Dhe ...
Full story
image

Lëngu i jetës

  Ne jemi të lindur prej dashurisë; Dashuria është nëna jonë. (Rumi)                   Lëngu i jetës Nga Fatmir Terziu   Sonte do të trokas tre herë në gotën tënde, trokitjen e parë ...
Full story

SHËN VALENTINI NË VARGJET E MIA

SHËN  VALENTINI NË VARGJET E MIA          ( cikël  me poezi) Nga Përparim  Hysi Mirëse erdhe SHËN   VALENTIN! As e dinim nëse kishte, ditë si ...
Full story

Kryengritja e djemve të Korçës – mitingu i shkronjave shqipe

Dhe e bënë me besa besën/, ja të rrojnë ja të vdesën/, ja të mprojnë abecenë/, me gjithë shpirt sa gjallë të jenë…” Këto vargje ...
Full story

SHENJËZIME TË NJË INTELEKTUALI KRIJUES…

              Në përditshmërinë e zakonshme të njeriut,  si një pasaportë  në kujtesën e përjetshme, mbetet ngultas golgota e të qënit krijues, duke ballafaquar faqet e ...
Full story

Llomoti

                    Llomoti Nga Fatmir Terziu Kështu ka filluar nga një përzierje e të gjitha llojeve, gjëja heterogjene, ajo boja llomoti. Një politikan ngjyrohet dhe ngjyroset ...
Full story

NJU JORKU

NJU JORKU POEME. Ballkanas, gjak  dhe   shpirt  shqiptare. Blerojme    njeheresh  ne  kete  vend. Nju jorkun  erdha  per  ta  marre. Ne  shpirt  e  kam  per  te  nje  kend. Me  sy  mbeshtetem,  e  ...
Full story

Shpresa vdes e fundit.

Shpresa vdes e fundit.   Ajo qё tё mban gjallё, nё ditet me tё mira Ajo qё tё rri pranё dhe ne çastet e vёshtira. Njё gjё qё vdes ...
Full story

PËRTEJ DRITARES

                                                  ...
Full story

Hëna

     Sojliu, ishte besimtar i madh në Zot si, pothuaj, të gjithë fshatarët e tjerë të kësaj zone. Lisi, të cilin disa e quanin “Dushku ...
Full story

Një “Viktor” jo “Viktor” në stilin e Petraq Palit

Një “Viktor” jo “Viktor” në stilin e Petraq Palit   Në formën letrare të shkrimit të Petraq Palit dominon gjuha e përditshme. Përditësia dhe plagët e saj ...
Full story

Shi dhe vetëm shi *

Shi  dhe vetëm shi  *                         (poezi) Nga  Përparim    Hysi Zbritën qiejtë përmbi tokëShiu litar e papushimDhe gjëmimat ...
Full story

Të shoh atë vënd

Të shoh atë vënd Shahin Ibrahimi  Ah dëshirë po më vë marazin Me zinzhir më ke prangosur Po ma ngushton gërmazin Se ti me mua ke lozur.   Disa herë e kam ...
Full story
image

“BARONESHA SHENTEBEN” - NJË ROMAN I DETAJEVE TË PATHËNA

              Nga gjërat e bukura që mora me vete kur u ktheva nga Shqipëria ishte edhe një çantë plot me libra. Një pjesë të tyre ...
Full story

Loja e mëkatit

fragment nga romani Mikpritja dhe bujaria e Enkelit me Vjollcën, si dhe takimi me të birin, e kishin bërë me krahë atë femër të harruar nga ...
Full story
image

BOTA PO DRIDHET, A VJEN LUFTA BOTERORE?

BOTA PO DRIDHET, A VJEN LUFTA BOTERORE? Prof. Savash VELIU As Perëndimi as Rusia nuk po tregojnë se janë të vetëdijshëm për seriozitetin e krizës që ...
Full story

MOS IKNI NGA TOKA MËMË

MOS  IKNI   NGA TOKA   MËMË   Në Kosovë, qindra qytetarë po përpiqen çdo natë të sigurojnë një vend në një nga autobusët që udhëtojnë për në Serbi, ...
Full story
image

RRETH RASTIT TE NJË PEDANTIZMI ME NATYRË ATAVIKE

Lexova me habi artikullin “KRITIKA LETRARE”, të shkrimtarit Luan Çipi, duke u befasuar në lidhje me faktin që, një i ashtuquajtur shkrimtar “profesionist”, “plak”, “elitar”, ...
Full story

Inspektor Çaushi kërkon nuse

                         tregim Nga   Përparim  Hysi  Çaush Rexhepi  qe inspektor arsimi. I vetmi në seksion ...
Full story

“ MOS DENONCONI KORRUPSIONIN ! “

             NGA  KRISTO  ZHARKALLIU Duke jetuar shumë vite në një demokraci perendimore, kam pasur fatin të ndjek jo vetëm dobësitë e pushtetarëve, por edhe të ...
Full story

Kryepërkujdesësit dhe magjistari i egër

Kryepërkujdesësit dhe magjistari i egër Fragment nga romani “Fijet e Barit të Thatë” Nga Fatmir Terziu   “Përse?” E pyeta unë Fijebelkën me një shpejtësi të madhe. “Çfarë ...
Full story

Narracioni ndjesor i një gruaje

Narracioni    ndjesor  i  një gruaje Agim Bajrami Një grua më shfaqet mbas shfletimit të çdo poezie të këtij libri, herë me vargun e saj të përshkruar nga ...
Full story

Kuadratura

Kuadratura Fragment nga romani “Fijet e Barit të thatë” Nga Fatmir Terziu   Disa thoshin se ngjante me një gjarpër. Disa si një litar që ka gunga në ...
Full story

“Lule për lulet” - një antologji gjithëpërfshirëse e letërsisë shqipe për fëmijë

Këto ditë Shoqata Mbarëshqiptare e Shkrimtarëve për Fëmijë e të Rinj promovoi një botim të rëndësishëm, titulluar “Lule për lulet”, antologji e letërsisë për fëmijë. ...
Full story

Rrëfenja gazmore për ditët me shi

   Rrëfenja gazmore për ditët me shi Nga   Përparim  Hysi    E mbaj mend mirë: në ditët me shi, në fshat, mblidheshim pas oxhakut dhe të ...
Full story

Lule për lulet

Xhahid Bushati                         Lule për lulet[1]                                     -Antologji e letërsisë për fëmijë (2000 – 2014) -Botim: Shoqata Mbarëshqiptare e Shkrimtarëve për Fëmijë e të Rinj, Tiranë, 20l4-             Përmes ...
Full story

A duhet dorë "dorë e huaj" në drejtësinë shqiptare?

A duhet dorë "dorë e huaj" në drejtësinë shqiptare? Nga Fatmir Terziu   Gjyqtarët shqiptarë sipas një sondazhi të zhvilluar kohë më parë me mbështetjen e ambasadës britanike ...
Full story
image

BORXHI I VJESHTËS

                BORXHI I VJESHTËS   Shtëpia e parfumuar tashmë e vjeshtës. Edhe një herë  akoma jemi të papërgatitur, pa pulovra e pa këpucë. Re të papritura që nga mëngjesi ...
Full story

AUTOKRITIKAT

    Ah, e poshtra , shpërthyesja, e pamëshirshmja! Sa të doje mund ta shaje atë femër , por njëherësh , nuk shpëtoje dot pa psherëtirë valueshëm : ...
Full story

LIS I PLAKUR

LIS I PLAKUR QAZIM D .SHEHU Jam lis, zgollë nga koha Fymë lisash  më ngashënjejnë Eja dhe futa brenda meje Strehë më të ngrohtë s`ke ku gjen.   Mos më quaj, thjesht, ...
Full story
image

Forma autoritative e Camaj

Forma autoritative e Camaj Nga Fatmir Terziu     Një nga komponentët më të ndjeshëm artificialë të të shkruarit të Martin Camajt është një truk logjik dhe gjuhëfunksional, ...
Full story
image

Varka e përmbytjeve ende po bojatiset për të etiketuar fajtorin e ri

Varka e përmbytjeve ende po bojatiset për të etiketuar fajtorin e ri Nga Fatmir Terziu   Kur ndodhën përmbytjet në Shkodër, në kohën e Qeverisë “Berisha” një batalion ...
Full story
image

MAGJIA E ULQINIT NË PENËN E ZYHNI BEQIRAJT

    (Rreth librit “Mall për Ulqinin në këngë”)        Libri “Malli për Ulqinin në këngë” i autorit Zyhni Beqiraj, më shumë se një album letraro - ...
Full story

Më thuaj Xhames Xhois

                      Më thuaj Xhames Xhois (Një bisedë pa zë me James Joyce në ditëlindjen e tij) Nga Fatmir Terziu   Më thuaj Xhames Xhois* si ta njoh qytetin tim,     ...
Full story
image

Akil*, këtu Zeusi vizatoi diellin!

* Akili, mban mbi krye nje qeleshe!   Akil*, këtu Zeusi vizatoi diellin!   Mi fal këmbët e shpejta Akil, po due me i ra qark për qark vendit Me ...
Full story

CIKËL ME POEZI PËR FËMIJË

ILIAZ  BOBAJ   CIKËL ME POEZI PËR FËMIJË       NË NJË LULE   Fytyra e natyrës, frymëmarrja e jetës, buzëqeshja e fëmijës, vërtetësia e ngjyrave, pasqyra e dritës, parajsa e syrit, mjaltorja e bletëve.   Në një lule të ...
Full story

Tufë peozishë nga Sokol Demaku

      PAQE Një ditë, Unë pashë shumë njerëz, Njerëz jo të zakont, Pashë njerëz me fytyrë të qartun, Unë pashë kur këta njerëz, Zemër nuk kishin, Unë pashë kur këta njerëz, Ishin ...
Full story

Siluetë prapa mjegullës

Tregim         Ajo e kishte përqendruar shikimin në një pikë, pa e kthyer kokën majtas as djathtas, duke i kryqëzuar me ngathtësi këmbët e gjata nën fustanin ...
Full story

ËSHTË KOMUNIST ALEKSIS CIPRAS?

                                                                                    NGA KRISTO  ZHARKALLIU  Për zgjedhjet e fundit në Greqi shkrojta dy shkrime dhe nuk kisha ndërmend të mirresha më ne këtë çështje sikur të ...
Full story

MË THËRRET KRISMA E FJALËS

                             -poezi -     Sot hija ime përkundet majave shkëmbore, Hepohet,zgjatet kreshtash e degëve malore. Mes harvallëqeve,thepash e shkëmbinjëve, Të sodis Pllajën Kosovë,mes gishtërinjëve.   Asnjë roje të mos ketë forcë,që të ...
Full story
image

BISEDË ME NAIMIN

  (Prozë nga Kujtim Skënderaj) “ O ditë e bardhë , shpejto pak e kalo gardh, …jak, jak, se të pres, …nuk vdes…..” Dikur, më dhanë një temë hartimi, ta zhvilloja me ...
Full story

Një portë e hapur në misteret e Ilirisë

                      Në Panairin e 17 të Librit që u hap në Tiranë më 12 nëntor dhe vazhdoi deri më 17 nëntor 2014, doli në qarkullim ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1