Fatmir Terziu

Çekiçi

Çekiçi Nga Fatmir Terziu   Atje tej lajmi kishte marë dhenë. Dhe ajo që pritej plot tridhjetë e pesë vite për djelmoshin e zemrës kishte zjarrmuar ëndrrën e
Full story

BALADA E FAJIT

ILIAZ  BOBAJ   BALADA E FAJIT   Kemi vite,dhe veç dhe bashkë, Kërkojmë fajin,si gjilpërën në kashtë. Mendja na lodhet,gjumi s’na zë, Kërkojmë,kërkojmë e prapë s’gjejmë gjë. Tek shtyjmë njeri-tjetrin e ecim kuturu, Faji ...
Full story
image

K Ë N G A E T O K Ë S ( EUMENIDET)

    Lajmi kaloi si kometë mbi qiellin e Athinës, përbërë me ca tinguj yllësorë dhe bishtin e kish të lagur në shi. Qëndroi dy net ...
Full story
image

Drama e ikjes sfidohet në bartësin e shpirtrave

    Artesa Osmanaj (Adil Olluri, “Bartësi i shpirtrave të përzënë”, roman, Parnas, Prishtinë, 2015) Adil Olluri, i njohur për lexuesin me veprat: “Trilogjia postmoderne”- monografi (2011), “Romani postmodern ...
Full story
image

Gëzuar Vitin e Ri 2016!

Nesër bashkërisht do të risjellim ngadalë nëpër memorje ikjen e një viti. Do të sjellim këtë ikje mes ditëve të tij tek “Fjala e Lirë” ...
Full story
image

Kartolinë politikës për 2016

Kartolinë politikës për 2016 nga KOL SHKODRANI PELA ME HUQE.... Na ish një herë një pelë me huqe trupin e kish të shkurtë e Vrimën të kuqe ...
Full story

NATA E VITIT TË RI 2016

NATA E VITIT TË RI 2016 Nga Luan Çipi   Kudo, rreth pemës tradicionale të Krishtlindjes, Sot presin “Baba Gjyshin” t’i mbulojë me dhurata. Sofrat, mbushur plot me të mirat ...
Full story
image

GËZUAR 2016

  Ku fluturojnë orët veshur me minuta dhe sekonda?!Ku shkon ky vit veshur me muaj e ditë?!Ku shkon pëlhura që mbështjell qiellin?!Mos i gëlltit koha që ...
Full story

SHENJAT E DITËS

SHENJAT E DITËS QAZIM SHEHU Shenjat e  ditës vijnë  pa zogj, Dhjetra shikime njerëzish indiferentë I shkruajnë në hapësirën bosh Shenjat e ditës. Shenja të qenies dhe diellit vetëtitës Shenja të kohës ...
Full story

VJESHTË KULLON VARGU

    VJESHTË KULLON VARGU    Bien gjethet (erdhi vjeshta), nga ekrani i televizorit bien në këmbët e mia gëzhoja të verdha që tymojnë, kokra të zeza lotësh të një nëne ciflosin ekranin, tullumbace politike ngjyra-ngjyra çahen pa rënë, spikerja me ...
Full story

I ri dhe i vjetër...

I ri dhe i vjetër...   Zogjtë, si pashë të blinin asgjë me lekë në dorë: Për udhëtimin fluturues,  kanë biletën e pashkruar të qiellit dhe kur puthen në telat përballë ...
Full story
image

AGJENDA ISLAMIKE E TURQISË NË KOSOVË

  AGJENDA ISLAMIKE E TURQISË NË KOSOVË   DAVID L. PHILLIPS Drejtor i Programit për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtave, Instituti i Universitetit Columbia për Studimin e ...
Full story
image

PERIUDHËS FUTURISTE

(7 korrik, 1893 – Moskë, 14 prill 1930 ) - poet e dramaturg  sovjetik, këngëtar i revolucionit të Tetorit e interpreti ...
Full story

Ballafaqimi me vetveten

OPINION Shkruan: Faton MEHMETI Ballafaqimi me vetveten   Cfarë na solli 2015...nje pyetje e përgjithsme, mjaft komplekse dhe me një gamë të gjerë kontekstesh , prek nervin e secilit ...
Full story
image

Tespixhinjtë dhe liria e fjalës

  (tregim i shkurtër)   U kumtua se ishte aprovuar ligji për lirinë e fjalës dhe shkrimtarë, akademikë, shkencëtarë e profesorë filluan të dalin shesheve, kafeneve e vendtubimeve ...
Full story
image

A Band of Terrorists

A Band of Terrorists   By Visar Zhiti       (Excerpt from the book “Trails of Hell” pg. 221,222)   “I have already heard of you from Bajo. My prison sentence was ...
Full story

DJALI NGA HOTI – NJE NGA LIBRAT ME TE MIRE PER FEMIJE

    Rrefimet  e librit "Djali nga Hoti"  i  Kolec Traboinit vijne ne periudhen kohore 100 te viteve me pare. Ata jane mbeshtetur ne hartimet shkollore te ...
Full story
image

Fisarmonika e ndjenjave

Prof.Dr. Remi osmani               POEZI QË I FLSIN MENDJES ZEMRËS DHE SHPIRTIT                    Fisarmonika e ndjenjave nga Vjollc Tiku Pasku Me poeten dhe prozatorenVjollca Tiku-Pasku, ...
Full story

POEZIA E DASHURISË ËSHTË PIKIMI I SHPIRTIT… NGA FLAKËT E MALLIT…

    Nga dita e shpalljes së çmimit ”Poezia më e mirë e vitit”, s’ishte nevoja ta lexoja “poezinë” e saj, diku në një shoqatë fantazmë, bëhej ...
Full story
image

MBROJTËS I INTERESAVE TË KOMBIT

   DHIMITËR BERATI – MBROJTËS I INTERESAVE TË KOMBIT                                         Nga Frank Shkreli Ndonëse po merr fund ky vit, që shënon 45 vjetorin e vdekjes së Dhimtër ...
Full story
image

Kur nderohet “tjetri”

Qerim Vrioni     Titulli i mësipërm i shkrimit në  leximin fillestar nuk duket shumë  i ftilluar.     Kjo, sepse përgjithësisht, tjetri duhet nderuar e respektuar, ngaqë ...
Full story
image

MESAZH 'MBRETËROR' PËR RRUGËN E ARBËRIT

  Intelektualët dibranë që po lobojnë për ndërtimin e Rrugës së Arbërit kanë marrë një mesazh 'mbretëror' nga ER në lidhje me peticionin e tyre. Për këtë ...
Full story

VEPRAT E ARISTIDH KOLËS, JORGO MARUGËS DHE ANASTAS KULLURIOTIT I PËRKASIN KOMBIT SHQIPTAR

VEPRAT E ARISTIDH KOLËS, JORGO MARUGËS  DHE ANASTAS KULLURIOTIT I PËRKASIN KOMBIT SHQIPTAR   Nga KOLEC TRABOINI   Një panik i çuditshëm ndjehet këto ditë pas kuintave në Athinë ...
Full story
image

Mozaik me vargje

                                (poezi)Nga Përparim    Hysi             ...
Full story

MAKINA E MBULUAR

NGA HASAN KOSTRECI                                                                                                  MAKINA E MBULUAR                                                             tregim   Gjatë jetës njeriu kalon shumë ndodhira, por disa prej tyre të ngelin në mëndje dhe kurrë nuk harrohen. ...
Full story
image

Me leje, Zysh ?

Kushtuar mësueses Violanda Mehmeti Atë fillim prilli isha i ftuar në përurimin e një shkolle 9- vjecare në qytetin tim të lindjes. Po kthehesha pas shumë ...
Full story

Shpresë

  Sheh një gotë të mbushur përgjysmë dhe me cinizëm pyet veten 'pse jo akull, por ujë?' Të qenit cinik nuk është e pazakontë; ...
Full story
image

Ne dhe "përkthimet" tona

Na duhen, domsodo, përkthime të veprave tona në gjuhë të tjera!Por, nuk duhet të jemi ne sponsorizuesit dhe vlerësuesit e këtyre veprave!Na duhet mendimi i ...
Full story

Refuzimi

              Njerëzit përpiqen ta vrasin kohën me të gjitha mënyrat, derisa një ditë koha i vret ata.    Kur Plarent Gjoka i dhuroi Kristinës librin e fundit, në hollin e ...
Full story

GËZUAR VITIN E RI HISTORIK SHQIPTAR 2016 NË SHKUP

  NGA KALOSH ÇELIKU              Vërtetë, tashti si popull jemi për durtrokitje. Hë për hë, nuk na pri Dexhalli me trumbeta nëpë Çarshi. Sehirxhive duke ua vënë ...
Full story

BUBULLIMAT E ZEMRËS SË NËNËS

Vullnet Mato   BUBULLIMAT E ZEMRËS SË NËNËS   Isha vogëlush, pa arritur moshën e djalit, nën hijen e një shelgu i zgjuar prej gjumit. Nëna lau teshat me finjë nga ...
Full story

Orët e fundit të Njeriut prej Bore

Vangjush Saro   Orët e fundit të Njeriut prej Bore   Tregim   Në të gjithë lagjen, në të gjithë qytetin, madje edhe më tej, binte pareshtur dëborë. Miliona e miliona ...
Full story
image

Faleminderit Ambasadorit të Kosovës Lirim Greiçevci

Faleminderit Ambasadorit të Kosovës Lirim Greiçevci Dr Fatmir Terziu   Takimet e mia mediatike, me Shkëlqesinë e Tij, Ambasadorin, Lirim Greiçevci,  në vitet që kanë pasuar në detyrën ...
Full story

Hija që i mori jetën Prenkë Jakovës

Hija që i mori jetën Prenkë Jakovës Dr Fatmir Terziu Prenkë Jakova mes miqve të tij Llazar Siliqi dhe Mustafa Krantja. Në arkivat britanike, shënohet se në ...
Full story

Surprizë

Surprizë       Fytyra më ndërron Sa herë që një shkëndijë vështrimi hedh mbi ty. Vështrim që të përkëdhel, na bën të qeshim që të dy. Të davaritet ëmbël frika ndërsa ...
Full story

Kronikë gri

Cikël me poezi nga Viron Kona       Kronikë gri     Kamera rrëshqiti, qëndroi e heshtur, në  shtëpinë e një familjeje pukjane, projektori u drodh, u mjegullua, nga pamjet drithëruese, migjeniane.   Mure ...
Full story

E ndjeva pëshpëritjen tënde Zoti im

Një poezi e shkrimtares Rita Petro, e cila flet pa censurë për seksin dhe organet gjenitale, ka shkaktuar një tërmet të vërtetë në media. Por, ...
Full story
image

Një vepër enciklopedike e antologjike letrare- historike

“Drenica- djepi i trimërisë”, është vepra e tridhjetë e Bedri Tahirit, studiuesit të devotshëm, veprimtarit të gjithanshëm e letrarit të shquar. Prej sot, historiografia shqiptare ...
Full story

(Për)çmim

                      Enigma e mendjes Nga Fatmir Terziu   E plotë Hëna lakuriqe. Enigma trashkendet dhe tisi zbret hutaq kartonë të shkulur nga mendjet garojnë në raftin përballë përpëlitjen e fjalëve nën zë dihamën e ...
Full story
image

Krishtlindjet 2015

Krishtlindjet 2015   Krishtlindjet erdhen kete vit, Ane e kend shtepite ndriten, Bredhat si qielli ne pranvere Jane zbukuruar me ylbere!   Do percjellim nje vit te gjate Neper duar mbajme dhurata. Shpirti ndjen ...
Full story
image

NJË POETE E RE, “NË RRUGËN PA KTHIM”…

    1. Nuk është hera e parë, që poetja Manushaqe Toromani ndodhet ndërmjet krijuesve të shumtë të kryeqytetit, por dhe jashtë tij. Me një njoftim të thjeshtë ...
Full story

VITE…, O JU VITE…

VITE…, O JU VITE…  QAZIM SHEHU   Vitet e humbura,në dallgë të shtyra të fatit nopran, Një trokth kuajsh që ik e ndalon buzë greminash, Në shtigje çminuar prej minash.   Vite ...
Full story
image

Duke uruar popullin tim për vrimën

Duke uruar popullin tim për vrimën (madhërisht vrimosur) U mahnita. Ndjenjat më ndalën frymën: Populli im, Mendjet e ndritura të popullit tim, Më në fund, O, më në fund, Dolën si të mëdha: Madhërisht ...
Full story

Aroganca e një institucioni shtetëror

Aroganca e një institucioni shtetëror   Reshat   Kripa               Në jetë mund të ndeshesh shpesh herë me shfaqje të arogancës së individëve të ndryshëm, por të ndeshesh me ...
Full story

Rrënjët

Rrënjët Nga Fatmir Terziu   Bashi i anijes Kelesh u lëkund. Nuk ishin dallgët, u tha nën zë e rrëmbyeshëm se ishin fjalët, erdhën me vrull të shkulmonin jetën nga ...
Full story
image

Prejardhja e shqiptarëve sipas amerikanit George Fred Williams

George Fred Williams më 1914 ka shkruar: “Po të kthehemi në parahistori, para se rapsodët homerikë t’u këndonin hyjnive dhe heronjve mitologjikë, para se të ...
Full story

EMIGRIMI DHE UNË

Nga Luan Çipi   Edhe unë isha andej: Në Amerikë dhe në Kanada, Këtu rri, “loz e kërcej”. Si Atdheu, vend nuk ka!   Atje, vërtetë tjetër gjë: Qetësi e pastërti, Për mënge njeri ...
Full story

NJE DITE PARA DIMRIT NE VALBONE…

NJE DITE PARA DIMRIT NE VALBONE…   FOTOREPORTAZH DIMEROR: NGA: Tahir Bezhani       Valbona është një perlë e Alpeve shqiptare, e cila të josh së tepërmi në katër stinët ...
Full story

Për vrimën që po na çmënd

Ilir Levonja   Për vrimën që po na çmënd   Mund të bëhet një analogji fare e thjesht me disa vargje nga Dritëro Agolli. ''Në vendin tim, në vendin ...
Full story

PO U VJEN ORA PËR TË IKUR…

Ramiz LUSHAJ PO U VJEN ORA PËR TË IKUR… Gjykata Kushtetuese e Kosovës, shqyrtoi kërkesën shkrimore të Presidentes Jahjaga dhe prej të mërkures të 23 dhjetorit 2015, ...
Full story

ARTI POETIK FYHET ME VARGJE PËR VRIMËN…

Vullnet Mato   ARTI POETIK FYHET ME VARGJE PËR VRIMËN…   Arti poetik fyhet me vargje për vrimën, që zhyejnë metaforën, ritmin dhe rimën. Arti, që nga mugëtirat e kohës së ...
Full story
image

LAJME TË MIRA

      Biri natyral  i gjeneralit- mjek Atonio (2903-1966) dhe i markezes Giusepina Camardi Polizzi (1916- 1966 ), Sebastiano Grasso ka lindur në Siqili më, 1947. Studime ...
Full story

KUSH JAM

  ÇEZMA E SËMURË           Kllof, kllop, kllok.                                                                                                                                                  Kllofica,kllopica,klloqica...rrokullisenpikëzat:khkhkhdhe poshtënë kopsht,ç ‘dhimbje, vërtet,çezmën e sëmurë,të dëgjoshvarfanjakentë kollitet!Dhe kollitetkollitet...heshtpër pakdhe prapëkollitet.Çezma ime,varfanjakja ime,sëmundja jotemë mbyt,më therr.Hesht, hesht...pikëza nuk nxjerr.E ngjashmekërcitjas ‘mjafton.Mos ...
Full story

NË “NATËN E NIKAJ-MËRTURIT”…

Mbresa: JEHON FUQISHËM “BLU SKY” E SHKODRËS, NË “NATËN E NIKAJ-MËRTURIT”…   1. Kur po udhëtonim, nga Tirana për në qytetin e Shkodrës, plot tradita edhe në fushën e ...
Full story

Albini, Blushi dhe Gjykata Kushtetuese

  Nga Dilaver Goxhaj   Dy ditë para se Gjykata Kushtetuse e Kosovës do të shpallte vendimin e saj për “Zajednicën” e Thaçit dhe Mustafës, u thirr për ...
Full story

Kujtimit të Bardhyl Angjelit

Kurrë nuk është vonë për të folur për një njeri të mirë Nga  Përparim   Hysi    Shtysa për një shkrim përkujtimor, për të paharruarin  Badhyl Angjeli, lindi ...
Full story
image

Një poete ia bën prima?!!!

Një poete ia bën prima?!!!   (poezi pak "erotike") Nga  Përparim   Hysi Një poete ia bën prima Tek boton librin "Vrima" Mirë bëri! Aferim!!! Po ky libër mori çmim!!! Se është libër ...
Full story

LABËRIA E VLORËS URON SHQIPTARISHT

LABËRIA E VLORËS URON SHQIPTARISHT Festat e fundvitit dhe Viti i Ri 2016 po afrojnë. Ky vit, që po mbyllim do tëmbahet mend për vlerësimin më ...
Full story

Shenjtëria e Fjalës

                Shenjtëria e Fjalës Nga Fatmir Terziu   Janë strukur pikëlbulat e mëngjesit. Pas xhamave prokovacë e shtruar rend pas avujve dhoma e mbushur me bereqetin e duarve prokops prush në ...
Full story

‘Të vërteta mbi Ballin Kombëtar me autor Muharem Xhaferi

  Mendime dhe mbresa për dhe mbresa librin voluminoz:  ‘Të vërteta mbi Ballin Kombëtar me autor Muharem Xhaferi.’    ‘E vërteta është pranë nesh. Mjafton ta kërkosh. Mjafton të ...
Full story

TRADHTIA DASHURINË SHPËLBLEN

Poezi nga QAZIM SHEHU TRADHTIA DASHURINË SHPËLBLEN Po të mos tradhtohej koha s`do ish kohë Vetëm një fustan zonjushe që s`ka kush ta shohë, Ndaj bën rrokadën e detyruar ...
Full story

NEPËRKA DHE NUSJA

Vullnet Mato NEPËRKA DHE NUSJA Tregim Thuhet se natyra ia ka dhënë helmin gjarprit, thjesht për vetëmbrojtje nga kundërshtarët e vet. Pasi në të gjitha rastet e shfaqjes ...
Full story

Burrështetasit si vegël në duart e fatit

Burrështetasit si vegël në duart e fatit   Nga Gjon KEKA   Nëse doni të shihni një vend se sa i zhvilluar është shikoni cfarë ka në krye të ...
Full story
image

ASKUSH NUK MUND TE LUAJ ME NDJENJAT E POPULLIT TE MYZEQESE

MAKSIM ZARKA                      (Reagim - protestë ndaj një  “poezie”  të Haxhi Kallucit)     Shoqata “Myzeqeja” Fier, me degët e saj ...
Full story
image

Vështrim mbi poezinë e Diasporës

 Vështrim mbi poezinë e Diasporës: Me poetët Kolec Traboini, Gjekë Marinaj, Fatmir Terziu (Overview of the Poetry of Diaspora: On Works by Kolec Traboini, Dr ...
Full story

DOKTOR LLUKË GJIDEDE, PIER FOSHARD I STOMATOLOGJISË DHE PROFESOR I MIRËNJOHJES QYTETARE

  Nga MSc. Albert R. HABAZAJ/ sekretar i shoqatës “Labëria”, Vlorë Wikipedianët, me faqen elektronike universale WIKIPEDIA, na informojnë se stomatologjia është disiplina që studion, diagnostikon, parandalon dhe ...
Full story

Doli nga botimi roman“Unikale” i Vilhelme Vrana Haxhiraj

  Këto ditë të ftohta dhjetori Shtëpia Botuese Nacional nxori nga botimi romanin e fundit të shkrimares vlonjate Vilhelme Vranari Haxhiraj., me titull “Unikale”. Romani qysh ...
Full story
image

A E SHPETON ARTI SHPIRTIN NGA MEKATI

Nga VASIL TABAKUSë pari, duhet të përcaktojmë se c’farë eshtë ARTI dhe c’farë është MËKATI. Natyrisht që janë të ndryshëm, por gjithësesi janë pjesë e ...
Full story
image

DITËLINDJA E PETRAQ ZOTOS *

   (poezi jubilare)   Nga  Përparim    Hysi Petraq Zoto nuk ka vdekur Shumëkush prej nesh e ka në shtëpi Gjallë për jetë ka për të mbetur Me veprat që  la ...
Full story

SHENJTORJA SHQIPTARE E MJERIMIT

Vullnet Mato   SHENJTORJA SHQIPTARE E MJERIMIT   Nuk kam besuar thëniet e vjetra, se shenjtorët bënin çudira e mrekulli. Bëmat e tyre më dukeshin legjenda, pa pasur fakte bindëse për besueshmëri.   Kjo grua u ngrit mbi lartësinë ...
Full story

GJUHA DHE POETIKA E PIRRO LOLIT

    ‘ ‘ Drama e shprehjes’’ libri më i ri eseistik i krijuesit Pirro Loli nuk është një libër i zakontë. Duke përqafuar një botë tejet ...
Full story
image

MAGJISTRICAT

      MAGJISTRICAT   Dy Magjistrica, Të dyja lakuriq, Rrotullohen natën në lëmë, Bark më bark e kurriz më kurriz, Tërheqin hënën me litarë magjish Rrotull-rrotull magjistricat Rrotullohen Lakuriq, Bark më bark e kurriz më kurriz.   Me lakuriqësi tërheqin ...
Full story

SHTËPIA ME DY ÇATI NDJEN FTOHTË

Shënime për romanin e Rezart Palluqit:”Shtëpia me dy çati” Nga Qazim Shehu Romani më i fundit i prozatorit të talentuar ,Rezart Palluqi ,vjen si një befasi në ...
Full story

DËSHMITË E NËNËS

    Nëna kaloi portën e madhe të rrethinës së burgut. E hodhi në dorën e majtë bohçen me ushqime, se  duhej të vinte gisht në fletën ...
Full story
image

PRANË NOLIT TONË TË MADH

 (në 50 vjetorin e vdekjes)            Po hyjmë në festën e Krishtlindjes. Edhe pse sot Kisha Ortodokse s’e kujton më Arkitektin dhe Atin e Madh të ...
Full story

FJALOSEM ME JONIN

FJALOSEM ME JONIN Sa i thellë ësht' malli, Ç'dallgë shpirt nget Veç ti ma di hallin Deti Jon, o det! Mbi një sop të shkëmbtë Jam ulur e rri, Liqenin Ontario E kam përkarshi. Valët ...
Full story

KALAJA

ATDHE    Kam një formular,  me kërkesat për punë Dhe në çdo profesion usta pagëzoj veten... Lëkura nuk skuqet e turpi mërgon, E përditshmja  ime e përligj gënjeshtrën. Por për lëkurën?E ...
Full story
image

GJURMËVE TË KAÇAKËVE TË SHQIPËRISË ETNIKE

  (ASAN BALLA – SHARKU)   NGA BAJRAM ÇELIKU – BALI      Kaçaku i maleve, Asan Balla me pseudonimin ,,Sharku”, lindi në fshatin Cërvicë të Kërçovës. Që në fëmijëri ...
Full story

Këto nuk duhen harruar

Në 25 vjetorin e përmbysjes së komunizmit        Njëzetepesë vite pas ngjarjes së madhe të përmbysjes së regjimit totalitar nga rinia shqiptare, më dalin parasysh ata ...
Full story

HARTOGRAFI VENECIAN CORONELLI PËR KËSHTJELLËN E KANINËS MË 1690

 Gravura përmban elementët të sulmit venedikas përmbi kalanë e Kaninës. Gravura është punuar(nga P.Coronelli. Datimi saj në krahun e djathtë regjistron vitin 1690. Ndërkaq që ...
Full story

SHËNJTËRESHA E SHQIPTARËVE, NËNË TEREZA

                                               Nga Frank Shkreli  Lajmi u përhap zyrtarisht të premtën nga Vatikani me një njoftim të posaçëm për median dhe për të gjithë të interesuarit  se  të ...
Full story

Nëndrejtori “këmbëthyer”

Nga  Petrit  MalushiZyrat e sigurimeve shoqërore, atë muaj kishin kaluar në mjedise të reja. Ishte përshtatur kati I parë I një pallati të sapondërtuar, në ...
Full story
image

Familja Pejane Imami

FAMILJA PEJANE IMAMI                                                                Nga Luan Çipi                              Belkizi, Jahjai, Genta dhe Sokoli Kosovarë, të  lindur në Pejë, Rasti i mirë sërish, na i solli Shtëpinë në Vlorë të na ...
Full story
image

70-vjet të FAIK BALLANCËS *

70-vjet të FAIK  BALLANCËS *         ( poezi jubilare)         "Prozator i mirë është ai që, dhe në prozë, është poet!"                         Sharl Baudler Nga Përparim   Hysi Ja i mbushe ...
Full story
image

“Avvenire”: Nënë Tereza pritet të shenjtërohet në shtator nga Vatikani

“Avvenire”: Nënë Tereza pritet të shenjtërohet në shtator nga Vatikani   Studiuesi i mirënjohur i Nënë Terezës, i cili së shpejti pret të dalë nga botimi dhe ...
Full story

NË TRABOININ E HOTIT KRESHNIK

    Nga KOLEC TRABOINI   Rruga nga Shkodra deri në Han të Hotit, që nga hera e fundit kur kam kaluar në nëntor 2012 ka ndryshuar shumë. ...
Full story

MAGJIA E VENDLINDJES NË LIBRIN “ I PËRVEÇMI “ TË AUTORIT LEONIDHA NAQEDHRAMI

 Duke lexuar vëllimin me poezi “I PËRVEÇMI” të autorit Leonidha Naqedhrami  të pushton e të freskon magjia e Vendlindjes.Dashuria për vendlindjen është e përjetshme,është hyjnore ...
Full story
image

Kush mban përgjegjësi për rrugaçërinë që shohim në Parlament?

Kush mban përgjegjësi për rrugaçërinë që shohim në Parlament? Pirro Dollani             Një nga kontributet e vyera që kemi fituar gjatë këtyre 25 vjetëve në “demokraci” është ...
Full story

MEDITIM MBI KRIJIMTARINË E KRISTAQ TURTULLIT

Në datën 12 dhjetor 2015, Shoqata e bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze në Toronto, në bashkëpunim me një grup intelektualësh që jetojnë e punojnë në këtë qytet, organizuan ...
Full story
image

“Urgjenca gjuhësore” dhe shqetësimet e një studiuesi

  (Bisedë e prof. dr. Gjovalin Shkurtaj  me shkrimtarin Viron Kona)   Një jetëshkrimi i shkurtër i prof dr. Gjovalin Shkurtaj Gjovalin Shkurtaj, i njohur si dialektolog dhe si ...
Full story
image

NOKTURN FILLIKAT

ANGELA GIANNELLI   Jeton në Bari, ku ka lindur. Është një ish mësuese e shkollës primare. Është redaktore e revistës letrare “La Vallisa” dhe sekretare e organizatës ndërkombëtare ...
Full story

“EROSI I PLAGOSUR ME SHIGJETËN E TIJ..”

(Rreth vëllimit poetik  “Akuarele dashurie” të Kujtim Halilit)         Eh ç’kohë publike me kujtesën e harresës!.. se portat e hapura të grafomanisë janë aq të mëdha sa nuk ...
Full story

Në rrugicën tonë

Në rrugicën tonë                            ( poemth}     Në këtë rrugicë, Degë të thara kumbullash një ditë trimërohen E të fundmet gjethe të mbetura qorrazi i shpojnë, Që para kësaj fundvjeshte pakushte ...
Full story
image

Ndërhyrja pa beton mbi lumë një zgjidhje e mirë

BANORËT E PELLGUT DUAN NJË VJOSË NATYRALE, PA BETONIZIME Nga Meme HABAZAJ/ master, inxhiniere hidroteknike;        Msc.  Albert HABAZAJ/ studiues Vjosa është quajtur lumë i bekuar,sepse ...
Full story

Rrëfimi i Plotë, kush ishte sigurimsi që zgjidhte femrat e bukura për Enver Hoxhën, Hazbiun dhe Shehun

    Në datën 10 maj 1950, rreth orës 22:00, një krismë jo e zakonshme e derës së shtëpisë më zgjoi nga gjumi… Nana doli në korridor ...
Full story
image

Poezia e Avdush Canaj një lirikë plot magji

  Ai me një elagancë të rrallë e gdhend vargun duke veshur me metaforat nga më të bukurat dhe më origjinalet që mund t`i gjejnë vetëm ...
Full story
image

UNIFIKIMI I VARGUT LIRIK

POETI SKËNDER RUSI,UNIFIKIMI I VARGUT LIRIK,QË JETON PA U NDARË NË LIRIKËN E KORÇËS.   Korça qytet simbol.Vetëm në Korçë poezia ndihet komode në shtratin e saj.Qytet ...
Full story

Protestoni

Ilir Levonja   Protestoni   Protestoni, por mos digjni. Protestoni fort për ndryshim. Por mos shkatërroni. Protestoni zë lart për të drejtat tuaja. Por mos prishni. Protestoni nga mëngjesi ...
Full story
image

Nderohet pas vdekjes atdhetari i shquar, Idriz Basha me “Urdhërin e Skënderbeut”

Ishte shumë modest si burrë, përcolli mesazhin Bashkëshortja e tij,  bashkëluftëtarja e ideve zonja Kimete Basha-Mitrovica, që kishte ardhur nga Brukseli për të marrë këtë ...
Full story

A M A N E T I

SOTIR ATHANASIU" POLEN GRUAJE " Gjithsesi plaku hapi çantën dhe nxori që andej njëfletore të shkruar në frëngjisht. - Ky është amaneti im! - tha pa ...
Full story

Cirko(re)volucion

                        Nga Fatmir Terziu Cirko(re)volucion   Kam një vlagë siç e ke edhe ti, o bust. Ka nisur të erret, shiu i gjithëditës i kësaj kohe ia ka lëshuar vendin një ...
Full story
image

Muharrem Xhediku, mbreti i tangos shqiptare

Muharrem Xhediku, mbreti i tangos shqiptare.Romantiku me i madh i te gjitha kohrave, ne muziken shqiptare. Nje nga pionieret e muzikes se lehte shqiptare. Muharrem Xhediku ...
Full story

AMAZONA E POEZISË EROTIKE SHQIPTARE

  Nga Vangjush Ziko Duke lexuar poezitë më të fundit të poetes Fatime Kulli, nuk e di pse m' u kujtuan amazonat mitologjike, gratë luftëtare antimaskiliste. Ato ...
Full story

VRETVRASJA E KAPITENIT

Tregim   Për ditë e më shumë, fytyra e tij zeshkane, sa vinte e nxirrosej. Buzëqeshja i kishte ngrirë. Një pllak meremeri akulli. Sytë e zezë, që ...
Full story

KULLOSHTRA

   KULLOSHTRA   NGA KALOSH ÇELIKU   (Dikush hedhë vargje        nga dritarja)   Herët, zgjohem me një gotë raki rrushi Dikushi hedhë vargje nga dritarja. Imzot, si do të më vrasin te pragu ...
Full story

REAGIM MYZEQARI

   Bjeri me bukë se gurët e zënë vet.                                 Populli     Para disa ditësh mësova se z. Haxhi Kalluci, aktualisht N/kryetar i Bashkisë Fier, ka botuar një ...
Full story

AKADEMIKU ALFRED UÇI

Festohet 85-vjetori i lindjes AKADEMIKU ALFRED UÇI, PERSONALITET I SHQUAR I  ARSIMIT, KULTURËS  DHE  SHKENCËS  SONË MBËRËKOMBËTARE Murat Gecaj 1. Në mjediset e Hotelit “Tirana” të kryeqytetit tonë, sot ...
Full story
image

“FORTESA E FUNDPRILLIT ’99”

  Lapidar në vargje për pavdekësinë (Sheremet Prokshi, FORTESA E FUNDPRILLIT ’99, Prishtinë, 2015) Populli ynë përvojëhidhur qysh moti ka thënë: Kush bie në luftë për atdhe, nuk ...
Full story

Jemi bërë pis

Ilir Levonja Jemi bërë pis   Edi Rama i kërkoi falje publikisht padër Zef Pllumit dhe profesor Sami Repishtit. Po ndërsa i pari është pranë Zotit të tij ...
Full story
image

SHKRIMTARI BEKIM BUDO, TE “DYFYTYRËSIA”

  Esse, nga Luan Çipi       Duke lexuar librin e ri të ish punonjësit të hershëm të Inteligjencës Shqiptare BEKIM BUDO, që titullohet “DYFYTYRËSIA”, befasohesh nga larmia e ...
Full story
image

DERI NË STACIONIN TJETËR

Edmond Llaçi   DERI NË STACIONIN TJETËR                                                                     Skicë           Në vagonin e dytë pas lokomotivës, në ndenjëset dyshe të skajit më ekstrem të tij, tek lidhet me vagonin e rradhës, ...
Full story
image

PENDESA E LEPËRUSHIT KËMBËSHPEJTË

Rrëfim për të vegjël nga 1 deri në 1000 muajsh   PENDESA E LEPËRUSHIT KËMBËSHPEJTË   Keni dëgjuar për lepurin që humbi në një garë me breshkën? Domosdo. Ajo ka ...
Full story

Sadik Gecaj, modeli i sukseshëm i shqiptarit në Britani të Madhe

Sadik Gecaj, modeli i sukseshëm i shqiptarit në Britani të Madhe   Ishte vetëm një djalosh me një moshë të brishtë. Një moshë që i dedikonte një ...
Full story

Monolog me arnën

    Monolog me arnën  Fatmir Terziu Të paktën të dielave ndodhte ndryshe. Krejt ndryshe nga ditët e tjera të javës. Gjyshja ngrihej më herët. Bënte ritualin e mëngjesit ...
Full story

Disa shёnime pёr historianin shqiptaro-grek prof. Kristo Frashëri

HISTORIA E ÇAMЁRISЁ SË SAKATOSUR     ​            (Disa shёnime pёr historianin shqiptaro-grek prof. Kristo Frashëri)             Z. Kristo, nё fillim tё librit tuaj  “Historia e Çamёrisё”, ju shkruani: ...
Full story

Guximi krijues i Nimfa Hakanit në vëllimin me tregime”Pacientja 101”

      Esse                                         Në ditët e panairit të librit,shkrimtarja Nimfa Hakani publikoi dhe promovoi në stendën e “Toenës”, vëllimin me tregime “Pacientja ...
Full story

Poeti dhe shkrimtari durrsak Shpendi Topollaj nderohet me çmimin “ Pushkin”

        Para pak  ditësh, në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë u zhvillua ceremonia e ndarjes së çmimeve letrare , akorduar nga ana  e ...
Full story

VJEDHËSI I DASHURISË

  Tregim nga Qazim D.Shehu Poeti Osman Dushi rrinte në lokal shpinëkthyer ndaj rrugës, rufiste filxhanin e kafesë, hapte mbyllte bllokun , me ritualin e një njeriu ...
Full story
image

Kapitulli 35 nuk është zëvendësim për dialogun midis Beogradit e Prishtinës

E përditshmja e Beogradit ka zbardhur pikat kyçe të Kapitullit 35, të njohur ndryshe në qarqet zyrtare të Beogradit si Kapitulli për Kosovën. Që në krye ...
Full story

T U F A N I I M U K E S

Nga Fiqiri Shahinllari    Nje ndodhi tragjike ne Dhjetor        Erës së tërbuar me cikmë e ngrica që fryn në mënyrë uluritëse në kohën që bie dëborë e madhe, disa njerëz në Floq i ...
Full story
image

DRAMA E SHPREHJES NË LIBRIN E RI TË PIRRO LOLIT

  Nga ZIMO KRUTAJ     “Drama e shprehjes” është libri më i ri i shkrimtarit, poetit e eseistit të njohur Pirro Loli, i botuar së fundmi nga Shtëpia ...
Full story
image

Mullari me bar

Mullari me  bar               Tregim Nga  Përparim  Hysi Këtë ngjarje ma ke treguar një  shok imi, i ushtrisë, aty nga mesvitet gjashtëdhjetë,  kur tok me të, në një ...
Full story

Pikturat e dritës

      Teksa ktheja edhe faqen e fundit të vëllimit poetik “Magjia e dritës”, të poetes vlonjate Anila Toto, m’u duk se bashkë me poezitë isha njohur ...
Full story

QEJF ME BORXHET E PASARDHËSVE

Vullnet Mato   QEJF ME BORXHET E PASARDHËSVE   Marrim borxhe për ripërtëritje fuqie, të ecim përkrah shtetesh të përparuar dhe mbulojmë më ndonjë vello nusërie, trupin anemik të vendit, me zhele ...
Full story
image

Loti i burrit! (Goditja në zemër)

Zakonisht, punëtorët trokasin në zyrën time kur kanë ndonjë problem personal dhe këtë e bëjnë para orarit të fillimit të punës. Ndryshe ndodhi me Erin punëtorin ...
Full story

AKSIDENTI DHE NDIHMA E PLAKUT ME QENIN E TIJ

 SOTIR ATHANASIU     "POLEN GRUAJE" Ora, në dorën e poetit, shënonte dymbëdhjetë pa dy a tri minuta. Po të vareshin në një kep atje më tutje, do ...
Full story

Oh ku..?

Oh ku..?   Flene gjethja, si te jete e humbur nga udhetimi i eres Kerkon me ze ne gjumin ngjyrat e hijshme te tokes te piqen ne te, derisa te ngelen kore   Po bash ...
Full story

ILIR DEMALIA: “GURI I FUNDIT I DOMINOS”

                                                 Nga Frank Shkreli Gjatë ditëve të fundit në fillim të dhjetorit në Shqipëri u shënua 25 vjetori i lëvizjes që çoi në shëmbjen e regjimit të diktaturës komuniste ...
Full story

ZEMRA E DOKTORIT TË ZEMRËS

Dr. Sali Berisha ka një zemër të madhe, aq të madhe sa më duket sikur nuk ka as krahëror. E, përndryshe: me më pasë fjala ...
Full story

LILJANA QOSE - Lily Hope Love

  Liljana Qose ishte një mësuese e admirueshme, e respektuar, një model i përkryer njerëzor. Një shpirt artistik dhe një bukuri e rrallë. Mbylli syte ne ...
Full story

Nga “ferret” e socializmit shqiptar

Nga Eugjen Merlika Vizita e Kryetarit të Shtetit në ish-kampin e punës së detyruar të Spaçit është një ngjarje e rëndësishme, jo vetëm për faktin që, ...
Full story

Lamtumirë Lili, lamtumirë gruaja me trëndafila!

Jetoje jetën sepse është e bukur (Lili)     Largësia dhe ikjet tona me hir apo pahir nga Atdheu kanë dhimbjen e thellë brenda, kanë plagën e pashërueshme ...
Full story

DUA TË ISHA

DJE Dje t’kisha përball Sotë të shoh vetem shpinën Po nesër…?   Unë jamë ai… I djeshit jamë Që të rria përball   Ku më ike o njeri Rruga jonë dje Sishte kjo…!   Unë jamë këtu Sështë ajo ...
Full story
image

Sot kullat e shkretuara mbajnë peshën e viteve

  Interviste  me poetin dhe publicistin Gjon Neçaj. Kam qene fare i ri kur isha i apasionuar pas krijuesve tropojane,e thene troç shkas ishin bere kenget e ...
Full story

Urimi “i vonuar” për 80 Vjetorin e poetit Haliti

Urimi “i vonuar” për 80 Vjetorin e poetit Haliti     Pranë Galerisë Kombëtare të Artve në Tiranë është një kafene. Në atë kafene mjaft artistë përditë rrëkëllejnë ...
Full story

Gozhda

              Gozhda (Kushtuar Halil Alidemës)   Nga Fatmir Terziu   Gozhda kërciti në sofrabezin e mufatur me lotë fëmijësh dhe kurbeti, mbi murin e shastisur të shkollës tetëvjeçare të Pozharanit të Vitisë, ciflat e ...
Full story
image

LOJA E DASHURISË

LOJA E DASHURISË   Perëndoi dhe dielli i një dite prillore, Nata hedh vellon purpur, mëndafsh, Zogjtë cicërojnë në qindra kore, Ne shihemi në sy e puthemi me afsh.   Pikon tinguj ...
Full story
image

TË DREJTAT E NJERIUT SI STANDARD NDËRKOMBËTAR

                                              Nga Frank Shkreli   =Dita e të Drejtave të Njeriut shënohet nga komuniteti ndërkombëtar çdo vit me 10-dhjetor, date kjo që përkujton ditën kur në vitin 1948, Asambleja ...
Full story

Njëqind vjeçe do edhe drita

Ilir Levonja Njëqind vjeçe do edhe drita   Pikërisht në kohën kur disa shtetarë shqiptarë merreshin me dekorata. Me kastraveca. Se si hyri dhe se si doli trangulli ...
Full story

TROKTHI I KUAJVE

                  Në Luginën e Verdhë,  një tufë kuajsh vrapojnë përnatë. Deri tek “Bishti i Zhurit” dëgjohet trokthi i tyre! Kur bie nata dhe hëna e shtynë ...
Full story
image

BABA BAJRAM ÇERÇIZI

  Përkujtimore, nga Luan Çipi       Secili, e ka me emër një baba të vetin. Edhe “Baba Bajrami” mund të ishte babai i ndokujt. Po nuk është vetëm ...
Full story

AKADEMIKU FRANCEZ FLET SHQIP

Nga Albert HABAZAJ, studiues                     Në një vështrim të përgjithshëm, akademiku francez Herni Tryat mund të trajtohet në dy rrafshe: si shkrimtar, i dalluar veçanërisht ...
Full story
image

PROMOVOHET KRIJIMTARIA E POETIT AGIM MATO NË BARI TË ITALISË

    Qyteti i Barit në Itali shquhet për jetën e gjallë letrare e artistike, falë grupit “La Vallisa” me president profesor Daniele Giancane, poet, studiues, me mbi ...
Full story

Tregimi që vizaton jetën në grotesk

        Shënime për krijimtarinë artistike të shkrimtarit Tasim Aliaj   Tasim Aliaj, në vështrimin e autorit të këtyre radhëve, është një ndër figurat më interesante e të veçanta ...
Full story

MONOLOGU I NJERIUT TË LETRAVE

Vullnet Mato   MONOLOGU I NJERIUT TË LETRAVE   Me letra sikur të mbuloj edhe detin,  nuk pres të më shtohet dikur pasuria, por jam pronar i ligjshëm i talentit, që bujarisht ...
Full story

Turmat e Dimrit

Turmat e Dimrit   “Zotërinj, jo me aq yrysh, sa të na duken më të sjellshëm ata të parët...!”   Zotërinjtë e mi ishin lart, në dhomat e tyre. ...
Full story
image

Miza në pjatë!.......

      Ndodheshim ne trotuar,përbri ish stacionit të trenit,duke e vazhduar udhën më tej në heshtje,njëfarë kapllimi që më kishte mugur së keqi së brendshmi,si rrallëherë. Edhe pse ...
Full story
image

NDARJA NGA NËNA

      Poezi nga:  Alush Hoti   NDARJA NGA NËNA   Ama bash asnjë të keqe s’ia fali dot Serbisë Ngase s’i pata borxh gjë Veçmas ndarjen e dhunshme nga Nënëlokja ime  Në moshën e saj të pleqërisë së ...
Full story

VETË E KANË FAJIN

VETË E KANË FAJINVetë e kanë fajin lulet petalçelura,që sot të zemëruara petalet tundin,krejt nektarin ja dhane vetë grenzave,profesioni i grenzave është vetëm thumbi..Vetë e ...
Full story
image

SHPIRTIN ME LER...

SHPIRTIN ME LER... Merr gjithshka nga unë të gjitha psheritimat e dala nga thellësitë e mia merr,e me fillin e tyre thur veshjen tënde  më ...
Full story

ME HAP JAMBIK

ME HAP JAMBIK QAZIM SHEHU Gjen përherë një stacion të ri, Në stacione të vjetra dritën fik, Mjegullën përndez e dritën fik, Ndjesi ther pa pritë. Dashuria. Në gjokse të zbrazta avullon, Pa ...
Full story
image

“Nime”

                  Rruga e M(b)arë! Nga Fatmir Terziu   Krushqit mbahen ndezur në ëndërra petale-petale shkronjëzat mbarsin alfabetet ur(t)ia shkulmëzohet mes buzëve të përthara në këngë jetohet nga plisat e Atdheut mbi kuti duhani ...
Full story

Mëkate ...

Në portofolin tim,gjithnjë do të gjesh një kartëmonedhë të përdorur,një biletë të haruar nga udhëtimi I fundit,fotografinë me vajzat dalë një ditë krishtlindjeshdhe nipin e ...
Full story
image

Oksimoroni me stilin Zhupa

Oksimoroni me stilin Zhupa   “Pas teje unë ngelem si guacka, unë ngelem si guacka në breg,                                                                si guacka në breg që trishton, jo heshtja, po malli për ...
Full story
image

Rruga e Dibrës ose Broadway

Memory    Ajo pjesa e Rrugës së Dibrës nga Hotel Tirana gjer te kryqëzimi me Rrugën e Barrikadave , e cila në fund të viteve gjashtëdhjetë ...
Full story

KOHA NA KA DHËNË GURIN

KOHA NA KA DHËNË GURIN   At i Botës është Koha. S’rri askund në fron. Na shfaq një çast në vendlindje dhe do kthehet dikur të na marrë përsëri. (Askund ...
Full story

Fragment nga novela TË NGJASHMIT

Megjithëse e mbaj veten për çapkën që ëndërron të bëhet aktor, Suzi u tregua më çapkëne e superaktore; m’i përlau kursimet, ma përdhosi dashurinë e ...
Full story
image

Kujtimit të plakut të mirë nga Petova e Fierit Zenel Rabijes

Rrëfimet e  xha Zenjelit                                    Tregim Nga  Përparim   Hysi     Sado që kam lindur dhe jam rritur në Petovë të Fierit dhe, sado që këtë xha Zenjelin (kështu ...
Full story
image

HISTORI ME NJË FSHATAR E NJË GOMAR

Përralla për të vegjël nga 1 deri në 1000 muajsh HISTORI ME NJË FSHATAR E NJË GOMAR Na ishte e mos na ishte... Ka jetuar një herë, shumë ...
Full story
image

Bunker

              Bunker Nga Fatmir Terziu     Dielli i vetmi la shenjat e gishtave të tij,                                                          të gjatë,                                                           pa këna, pa reklamë, apo sfilatë, i vetmi që hyri si pakkush në përrallë, jo ...
Full story
image

POPULLI

      POPULLI       Populli ngrihet vetë.   Turmën e ngrenë E ndërsejnë Të lehë Të kafshojë si qen...!         LAKURIQI     U ndeshën një ditë Zogjtë Dhe minjtë. Lakuriqi fërkonte duart Dhe rrudhte turinjtë.   U mundën zogjtë, Fituan minjtë.   Pjesa prej miu e lakuriqit ...
Full story

TAKIM

   TAKIM Është e natës  ora e vdekur Të vdekurit e vjetër shikojnë nga pjesaE të vdekurve të rinjëQë vijnë drejtë  tyre Dëgjohet një rrahje zemre e lehtëSikur përqafohen ...
Full story
image

SPORTISTI KAMPION BOTËROR

SPORTISTI KAMPION BOTËROR Nga Luan Çipi   Kemi qeshur, qarë me lot Mahnitur nga rezultati Dhe nga jehona në botë.   Edhe pse i vogël shtati, Në duar shtangën e mbajti. Nderimi, gjithë jetës ...
Full story

Dashuri me pantallona të shkurtra

Ilir Levonja                             Dashuri me pantallona të shkurtra                                             tregim   Po përgatitemi për manifestimet e majit. Shirat kanë mbaruar. Zakonisht në këtë stinë më duket sikur jeta hapet. ...
Full story

Biblioteka e Bubulinos

 -tregim-   Shkruar nga Viron Kona   Një ditë, babai i tha Bubulinos: -Bubulino, mund të m‘i tregosh librat e bibliotekës tënde. -Po, o babi, t’i tregoj me gjithë qejf, që ...
Full story

Do këndoj, se ma do shpirti

Do këndoj, se ma do shpirti    (poezi jubilare për 80-vjeorin e lindjes së FASLLI  HALITIT)* Nga Përparim  Hysi Do këndoj, se ma do shpirti Për ty, Faslli  Haliti! Sapo ...
Full story

BËRTHAMA ENERGJETIKE E TOKËS PËRMBYS SHPËRTHIMIN E MADH

    Vështrim mbi Teorinë e "Tokës në Rritje dhe Zhvillim"  prej  transformimit Kozmik të Materies   --                                                                     Nga Vedat Shehu ********** Dy fjalë Në kët shkrim nënvizohet aftësia e jashtëzakonshme ...
Full story

NJERIU

QAZIM D.SHEHU NJERIU Njeriu sa vjen dhe s`e pëlqen më fytyrën e tij, Gënjehet nëpër maska dhe maskën që t`i rrijë Mirë ende s`po e gjen, Për një fytyrë të ...
Full story
image

SHOKU IM...(ose vetvetja)

SHOKU IM...(ose vetvetja)  Shoku im, rri ulur mbi shkëmbin e viteve, zhytur në  sfondin  pa fund të mërgimit ngjyrosur me buzëqeshje të shuara të shumë miqve nëpër mjegull dhe si mijëra të pagjumë  jeton ...
Full story

Kohë djalërie

Kohë djalërie     (cikël me poezi) Nga  Përparim  Hysi Kohë djalërie Në korijen plot me shkurre  e me bar të harlisur Djalërisë, moj kohë, më shpure, kur mustaqe qeshë padirsur Kur ...
Full story

Tahir Bezhani: tri poezi;

                                    GËRHAMË E VAJSHME…                                   Nata është e gjatë                                 Sa një shekull             Kur gjumi nuk të zë                              Nga dhimbët e dhimbjeve             Gërhamë  të vajshme pa nda                              ...
Full story
image

DERA

    Edward James Hughes, i njohur si Ted Hughes (Mytholmroyd, 17 gusht 1930 - Londër, 28 tetor 1998), ishte poet dhe shkrimtar. Konsiderohet si një nga poetët ...
Full story
image

Cikël poezi nga Viron Kona

    Peshkatarët   Sa ngriheshim nga rrobat, suleshim vrap buzë detit, njësh me ne mbërrinin anijet, nga peshkimi i natës ktheheshin.   Ktheheshin anijet plot, ose bosh fare, ky është peshkimi, gjueti me halle.   Peshkatarët ishin të ...
Full story

NETË KORÇARE TË POEZISË

QAZIM D.SHEHU NETË  KORÇARE TË POEZISË Skënder Rusit Në  netët korçare të poezisë Nuk di të dallosh kush më e bukur mbetet, Poezia që i afrohet dashurisë, Apo ky qytet mbi ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1