Fatmir Terziu

DYMBËDHJETË BURRAT LAZARATAS

ILIAZ BOBAJDYMBËDHJETË BURRAT LAZARATASDymbëdhjetë burrat lazaratas,të zgjedhur një nga një me dorë,profet në krye vunë flamurin,shkuan në epope në Vlorë.Kuvendi i Madh i priste ngutshëm,në
Full story
image

Loja e Miss-eve

Tregim per femije Loja e Miss-eve  Ishte pasdite vere, Dielli kishte dalë në anën tjetër të liqenit dhe dukej si një monedhë e zjarrtë mbi kodër. Një ...
Full story

ZJARRET E TROJËS

ZJARRET E TROJËS JETA   Konsumojmë jetën çdo ditë, biem të flemë gjumi me makiazhin e ëndrrave hekuros rudhat tona si nata përenjtë e malit, mëngjesi na fshin makiazhin me peshqirin e resë, rrjedh përsëri ...
Full story

Brënda vetes…

    …kam diçka që se shihni dot. Thërret, qan, grindet, gëzohet…, dhe me fshin lotin e gurtë kur acarohem me ju, që s’më ngushëlloni dot zbrazjen. Brënda vetes kam një sy, që ...
Full story

PIKA E BOTËS OSE DISA PYETJE PËR GERMËN E PARË

                                                                               ESE                                                                  PIRRO LOLI                                                                            “Alephi” është një nga kulmet artistike të Borgesit, që na fton të kuptojmë elementin e fshehur, atë rrëfimin e jashtëlënë me kast, që e ...
Full story

Pema që ndriçon

Pema që ndriçon(Το  Φωτόδεντρο)                                                          Nobelisti Odisea Eliti(Οδυσσέας Ελύτης)1911-1996                              Pas Homerit,  poeti më ...
Full story

FATI I SYVE TE MARIGOSE SE FLAMURIT

Nga Fiqri Shahinllari           FATI I SYVE TE MARIGOSE SE FLAMURIT           Qe te qendisesh do te thote te kesh durim. Qe te qendisesh do te thote te ...
Full story
image

Dëshira e fshehtë e Bubulinos

                     -tregim- Shkruar  nga Viron Kona     -Kam edhe një pyetje,-tha gazetari, i cili kishte ardhur në qejf nga ...
Full story

POETI VLADIMIR MASALLOV NDJEK GJURMËT E BUKURA TË ESENINIT

      Kritikë letrare     Në Rusinë e sotme ka kaluar për të mos u kthyer më koha kur dikush e quajti Boris Pasternakun si një nga tri të ...
Full story

LULE TË ERRTA

    Pemë e dëshirës çel lule të errta, Për thellësi ndjenjash të sinqerta, Shoh si vërshojnë kurorës në majë, Lule të errta ,lule maji. LEXO KETU  ...
Full story
image

Gra të vogla

Gra të vogla   Gra të vogla, me trurin sa thoi Përbrenda nesh hyni pa ndjerë Gjithmonë jam lodhur t’i dëboj Por prapë i gjej nën derë.   Se nga e gjejnë ...
Full story

Fabula

FabulaNga  Petrit  MalushiÇakalli si ujkuDy, katër, tetë vjetQëndroi ujku në pushtet.Vulë e firmë në një dorë.Pyllin ndau me sinorë.Stane, vatha, përrenj,vija,Ca i biri, ca e ...
Full story

LULET E KAJSISË

   Tregim                                                                            Besa pa orën. Koha e arritjes së trenit kishte kaluar. Bujari nuk erdhi. E priste me padurim. Duhet të vinte, por nuk erdhi. ...
Full story

BISEDË ME "8 - Rrokëshin"

Agim Shehu BISEDË ME "8 - Rrokëshin"- Kaq kohë në qiell Dielli ndrin e shkon...Nuk di, çfarë "noviteti" i mungon!...- Shpesh për ty ne jemi zënë,prishur ca ...
Full story

Vjen Petrit Ruka..., por duhet edhe atje mes kapakëve të shkollave!

Vjen Petrit Ruka..., por duhet edhe atje mes kapakëve të shkollave!  Dr Fatmir Terziu Vjen Petrit Ruka. Vjen me një orrigjinalitet. Vjen me baladë..., dhe ardhja ...
Full story

NËNTË VJET E NËNTË DITË

  Nga Pëllumb Kulla    Është një përjetim i paprovuar… Për këtë edhe po shkruaj… Kur vallë arrin një vepër arti të të bëjë të përlotesh? Kur ajo tregon ...
Full story

NJERIU DHE SHQETSIMET

NJERIU  DHE  SHQETSIMET            1.( e nësërmja e  panjohur)   mallkim vitësh të lodhura shperthejnë gjembash kurse në tehun e skuqur fjala zihet peng trembur ankthit prerë kohësh ëndrrimtarja ime përplasët mendjës, ndeshët pavlerës kokave t’njeriut           ...
Full story

Alberti që u bë "shoku Albert"

               Tregim Nga  Përparim   Hysi Kur erdhi si nxënës në shkollën tonë (flas për shkollën e mesme), ky, Alberti, unë isha në vitin e tretë. Por si ...
Full story
image

ARTI DHE MAGJIA

  Alda Merini (Milano, 21 mar 1931 – Milano, 1 nëntor 2009) ka qenë një poeteshë aforistike dhe shkritare italianae.   Magjia është art apo arti ka një forcë magjike ? Që nga koha e kohërave ...
Full story

PETRAQ KOTE ËSHTË SHPREHJA KYÇE E POEZISË SË BREZIT TË TIJ

    MSC. ALBERT R. HABAZAJ    Letërsidashësit nga kritika letrare shqiptare janë orientuar me letërsinë e viteve ’80-’85 të  shekullit të kaluar. Vetëm pak bulëza të freskëta të viteve ’90 ...
Full story

Me kujtohet

    LEXO KETU DUKE KLIKUAR ...
Full story

Z E Z O M A

  SOTIR ATHANASIU                             POLEN GRUAJE                                 Z E Z O M A Kishin udhëtuar gjatë për të ardhur deri këtu dhe eshkurtuan mjaft rrugën drejt qëllimit, kur hasën ...
Full story

Kur "grindem" me veten

Kur "grindem" me veten         (cikël me poezi) Nga  Përparim   Hysi Sikur Sikur të shkruarët ta kisha nisur në rini, Pa dyshim, që do kish qenë më mirë. Mirëpo atëherë rroja ...
Full story
image

Cikël me poezi nga Viron Kona

    E ëmbla fëmijëri Kushtuar shokut tim të fëmijërisë Lulëzim Yzeiri (Xhimes)   Shoku im i fëmijërisë, ishte dje, është edhe sot. Fëmijëria tema e parë, nga moti në mot.   U rritëm si ...
Full story

Dhimbje për Francën

 Dhimje për Francën    Ah Francë:- Sena u bë hambar lotësh    Masakrën tënde e përjetoi bota mbarë,       Ata që e sajuan qofshin turpi i botës    ...
Full story

MUZEU KOMBËTAR I PUNËVE SPECIALE

 TRI POEMA        MUZEU KOMBËTAR I PUNËVE SPECIALE Ndryshe quhej Muzeu i organeve të brendshme, Bunkeri i mbrojtjes atomike Ose shtëpia me gjethe. Këtu heshtin të gjitha hijet e ...
Full story
image

Universalizmi dhe Nacionalizmi

    Gazeta Kombi,    22 Dhjetor 1943   Qysh prej shekujsh vazhdon lufta midis këtyre të dy botëkuptimeve. Kjo luftë filloi aty nga i XII shekull me Kartën e ...
Full story

Pse qau Endri në shtëpi?

Tregim për fëmijë  nga Aleko LIKAJ   Pse qau Endri në shtëpi?     Atë pasdite tetori Endri, sapo hyri në shtëpi, shkoi e ra përmbys mbi krevatin ...
Full story

Si të pikturoni një zog

                                                               Zhak Prever                                                               ishte një personalitet shumëdegësh                                                                 në letrat franceze, me kontribut të veçantë                                                                në fushën e poezisë dhe të teatrit Si të pikturoni një zog Fillimisht ...
Full story

Një roman me vlera të qënësishme

                   Refleksione për romanin “Për një mëngjes ndryshe” të Albina Idrizit              Shkrimtarja Albina Idrizi, botoi romanin e saj të dytë “Për një mëngjes ndryshe”, i ...
Full story
image

FUNERALE NE PARIS

FUNERALE NE PARIS   Funerale, prape funerale Bota nga shinat ka shkare, Qiellin ne Ferr e kthejne Token e bejne humnere!   Psheretin Seine, nxin Eiffeli Ne Paris, paniku e tmerri, Ne mes popullit me kulture Hyjne ...
Full story
image

Ngjarje të përjetuara

         Qysh moti, por më shumë kohëve të fundit, është bërë traditë që krijuesit, krahas temave të ndryshme, t’u rrekën edhe ngjarjeve të veta personale. ...
Full story

CIKËL: PËR PARISIN

 PËLLUMBAT FLUTUROJNË   Shesheve të Parisit pëllumbat e paqes u përpoqën t’ua vrisnin.   Gugatjet, këmbana pa gjuhëza Fluturimet, rrathë të zinj tymi, Krahët ajër i sharruar, Këmbët pranga të ndryshkura, Sytë shpella ...
Full story
image

Dr. Adem Harxhi edhe mjek, edhe letrar

Doktor A. Harxhi – pionier i studimit të seksualitetit dhe seksit Uji në mitologjinë antike, por shumë e më shumë në mjekësinë moderne, ka një rol ...
Full story
image

Fragment nga romani “Rober Lufte”.

                       Hëna që ishte ngritur lartë, po e tërhiqte dritën dalngadalë. Për disa çaste qëndroi në dritare, sikur donte të shikonte për ...
Full story

“Një pëllëmbë jetë”

Nga Zhaneta Lazri -Rreth vëllimit “NJË PËLLËMBË JETË” të Tonin Nikollit- Pas pesë librave të pritur ngrohtë nga lexuesi, poeti Tonin Nikolli vjen përsëri mes nesh ...
Full story

Studimi që kishte munguar….

Studimi që kishte munguar…. Përsiatje mbi librin “Joni Poetik  2” të Fatmir Terziut. Nga Timo Mërkuri Në qoftë se do më duhej të perifrazoja fjalët e poetes britanike ...
Full story

SHTËPIA IME PREJ DETI...

 SHTËPIA IME PREJ DETI... ESE I     Poeti i lundrimeve të pabëra, Agim Mato  e ka harruar ditëlindjen siç ka harruar deti të tijën. Ai është biri i ...
Full story

Dielli nga lindja po perëndon

  Xhensila Mirashi - Dielli nga lindja po perëndon   Dielli nga lindja po perëndon E kuqja e përgjakur e rrezeve veshi qiellin gri. Dielli nga lindja po ...
Full story

Shqipëria para-buxhetore 2016, një krizë tjetër?

Shqipëria para-buxhetore 2016, një krizë tjetër?   Këto ditë u shënua fitorja e parë e revolucionit demokratik. Kjo sipas ish Kryeministrit Berisha u shënua nga protestat masive ...
Full story

BËHEM SAKRIFICË LIRIE

BËHEM SAKRIFICË LIRIE Homazh të pafajshmëve të Parisit Nga Albert HABAZAJ   Nuk kam fjalë, më sëmbon dhembja, Dhemb ligjërimi, zemra e syri… Si baçkallom’ e vjetër mendja Kur në palcë të ...
Full story

Me ndarjen e botes ne pushtues, ne teroriste, prodhues dhe perdorues te armeve

  Me ndarjen e botes ne pushtues, ne teroriste, prodhues dh perdorues te armeve   Leksione te frymezuara nga librat e aktivisteve te Partise Demokratike USA dhe Bishop ...
Full story
image

Te ikurit

Te ikurit Vellai im, sa po me mungon Ndaj dua te shkruaj shume, E behet si lume malli per ty Kush tha te ikurit nuk vijne? Kush tha mes nesh ...
Full story
image

FILOZOFIA - NJË ARMË MODERNE NË BETEJËN E JETËS

              Nisur nga etimologjia e termit që rrjedh nga greqishtja philos (mik) dhe sophie (urtësi, mençuri, dituri), kuptimin e filozofisë do ta përcaktonim si ...
Full story
image

SHKOI DEM NJE PIKEZ QUMESHT

U kthyen ca kërkues shqiptarë që bënë kërkesë për azil nga Gjermania.Mes këtyre kërkuesve për azil të Ballkanit Perëndimor, sot më erdhi mbesa e ime ...
Full story

28-te Engjej, Ne Qiell Dhjetori

28-te Engjej, Ne Qiell Dhjetori   Deren shtyu duke perplasur    Nuk priti dot, kishte nxitim,         Percapej, sulej si I fantaksur E therriste djalli per krim!   Gatuar ishte si fuci baruti Gjaku i tij ...
Full story
image

Cikël me poezi nga Viron Kona

  Naim Frashëri Qindra poetë kam lexuar, por vjershat e Naimit i mbaj mend më mirë, si ushqim i nevojshëm i shpirtit dhe dijes, i sjell në mendje me  kënaqësi ...
Full story

REZISTO O NJERI !

ARQILE GJATA   REZISTO O NJERI ! I brengosur, qirinj mbaj në duar, si gjithë bota  dhe unë po derdh lotë...          Paris! Rëndë të goditi era e zezë. të ngrirë të ...
Full story

Buqetë me vargje - Ndezur i Tëri, si Qiri

Buqetë me vargje - Ndezur i Tëri, si Qiri Nga Arqile Gjata     NË KONCERTIN E POETIT ALI PODRIMJA   Koncerti filloi.. Një rrufe u shpërnda nëpër ajër dhe pesha e dritës ndriti ...
Full story

GARRAVARRE

KAPITULLI II   Në Sopot guri i fundit topiti topagropthi në hapësirën që ndante tërë atë ndarje natyrore të mistershme të së thatës me të ujtën. Topkalorthazi ...
Full story

Sekretet e mija

Sekretet e mija   Sekretet e mija Sytë e lakuriqtë të kaltër të pushtuar nga jeta Ku shtrirë nga retë e bardha u bëjnë sehir buzëve të qepura Të maskuara nga nata ...
Full story

GROPA

      Nuk e kam fjalën për Gropat e shumta me të cilat janë mbushur rrugët e kryeqytetit tim, të cilat, më së shpeshti, sa herë që ...
Full story

Është për të qeshur...

Tregim per femije nga Aleko LIKAJ:                Është për të qeshur...   Vërtet që është për të qeshur. Jetojmë që prej shtatë ...
Full story
image

Xhaketa prej stofi

                                              -Tregim-        “Emrin e  tij askush s`e zë në gojë, se mos frikshëm shfaqet në derë, Qoftë larg! -thonë, - ku i dihet,  mund të jetë kthyer ...
Full story

Guliam Apolinaire (1880 -1918)

Guliam Apolinaire (1880 -1918) Me prejardhje Polonoitaliane, gati babai i surealizmit. Megjithëse me një jetë të shkurtër,la gjurmët e veta në poezinë moderne por dhe një ...
Full story

Do t'ju them një fjalë të rëndë...

Do t'ju them një fjalë të rëndë...           " Poezia është "ilaçi" që e zbut politikën dhe e bën më të mirë!"                                   Vaclav   Havel                    (cikël me ...
Full story

“Socializmi i ekranizuar”, zullumi, korrupsioni apo strukja e qëllimtë

“Socializmi i ekranizuar”, zullumi, korrupsioni apo strukja e qëllimtë   Universiteti Loughborough i zonës së Leicestershires në Mbretëri të Bashkuar ka kohë që ka vijuar e ...
Full story

ÇAMAROKË

VARGJE PËR FSHATINVlaga e ngrohtë e tokës time,avullore shpërthen brazdave,po mi ngrohka sot vargjet poetike,shkriftësine e dheut jepka fjalëve...Dhe kjo fleta e letrës se bardhë,ku ...
Full story

TESTAMENT

KA DASHURI  TË MADHE ?   A ka dashuri të madhe, Dashuri të vërtetë Në këtë botë, Të vogël, Në këtë jetë si segment ?   Gjersa Ka  Mërmërima , Ka edhe klithma, Ka ...
Full story

Mbi tezën homerike…

Mbi  tezën homerike… Në vënd të një përshëndetjeje, për mikun tim Anton Nik Berisha Nga Timo Mërkuri Leximi i studimit “Mbi rapsoditë e botuara nga De Rada në ...
Full story

Vjeshtë e qortuar

Vangjush Saro   Fabula   Vjeshtë e qortuar   Dikush po e qortonte  ëmbël Vjeshtën: -Po pse, moj lozonjare, qan pareshtur? E ke me plazhet, që tani po flenë? Por pa shiko si ...
Full story

POLEN GRUAJE

    ( | | )                                            SOTIR ATHANASIU                                             POLEN GRUAJE                     (  Stafetë e dhimbshme e një dashurie parisiene )                                                                      Ajo s'qe nifë deti,                      por.edhe ...
Full story

Letër babait në mërgim

Tregim për fëmijë nga Aleko LIKAJ Letër babait në mërgim Mbrëmja erdhi shpejt dhe Besmira nuk haroi që të lajë duart, përpara se të ulej në tavolinën ...
Full story

Iluzion

IluzionAstrit LulushiIluzioni udhëheq çdo kënaqësi, thotë Volteri. Por është edhe burim kryesor i realitetit të shtrembëruar. Nëse jeta është iluzion, siç provohet shpesh të jetë, ...
Full story

Vote imazhesh

-botë imazhesh-   Për vajza, sʼkam pritur në dyer gjimnazesh, dhe pse vështrimi më mbetej në vithet,si llampadarʼ, Dhe më mbeti në sy,                   ...
Full story
image

Çfarë mbetet nga çkam thënë

Paul Eluard (1895- 1952)                                               Po, mund të shkruash gjëra të tmerrshme                                                                  dhe të jesh një koqe, le të mos e harrojmë atë.                                                                                                                 Paul Eluard Çfarë mbetet nga ...
Full story

Unë e di

Unë e di   Malet antike të kujtesës prek tani, me hijen tënde të vjetëruar se unë po e harroj fytyrën tënde si drita e qiriut tretet dalëngadalë lënguar   Se di... A ...
Full story
image

KOLONJA

KOLONJA     Këtu në Kolonjë Në vendlindjen e prindërve të mi, Pikëllohem Sa herë vij… Shtëpitë – muze të rilindësve Aty – këtu Nëpër fshatrat e braktisur ; Vithisur janë ...
Full story

"Kurajoja"

"Kurajoja"     (skicë humoristike)       " Në vendin e të varurit, mos kujto litarin!"                              Popullore Nga  Përparim  Hysi    Ndodh që je mirë e bukur dhe, papritur, ndesh me një ...
Full story
image

PËR NËNTË MALET E DIBRËS

                          Nëntë Malet e Dibrës Nga Fatmir Terziu Retë krihen e rrufetë rendin macallug, llovrak tërhiqet qielli mbi fushë, kanë zbritur yjet, kanë dalë në rrugë, është fryrë Drini deri në ...
Full story

Në zgjim.

1. Në zgjim. ---------------- Unë devolliu i shekullit të ri e kam të vështirë të ndryshoj në këtë tjetër gjysmëhemisfere. Në zgjim, s’i lyej flokët e përthinjur të bëj për ...
Full story

Zgalemi

Poezi kushtuar mikut Sejdulla Zendeli (Daja) Nga: Bashkim Saliasi Zgalemi Një zgalem zemër luan, Që nuk pyet  për pleqëri, Kalon det dhe oqean, Shpesh të viziton moj Shqipëri. Mu te Livia ka ...
Full story

DRITËRIMA VJEN NGA DURRËSI

DRITËRIMA VJEN NGA DURRËSI  Përplasen ëndrrat shkëmbinjeve buzëdeti, në mes të sotmes e së nesërmes njê shkëndijë ndez shpresat e humbura për ardhjen e anijes ngarkuar me mallengjimin e ...
Full story

TË TJERAT KUPTOHEN ..

ILIAZ  BOBAJ   Cikël poetik     TË  TJERAT   KUPTOHEN ...     MIDIS VJESHTËS   E veshur me ca arna resh, po vjen kjo ditë e lodhur vjeshte, në xhamat e syve të tu, mëngjesi ...
Full story

MALL

MALLAtje në mes brinjave të Fires,nga thellësia e zemrës shkëmbiti kaltër  dhe i ftohtë rrjedh burimi,hije bënin ferrë-akacia  me plepin!!!Me bulira e shtama uji në ...
Full story

Ne, shqiptarët!

Ne, shqiptarët!     (cikël me poezi) Nga  Përparim   Hysi Ne, shqiptarët! Ne, shqiptarët, në këtë kohë moderne Mbetëm "pasagjerë" mbi trena të mesjetës Se kemi qevritarë e politikanë vemje Që hanë si ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1