Fatmir Terziu

image

“Jashtë kornizës së pikturës” poetike të poetes Iliriana Sulkuqi

“Jashtë kornizës së pikturës” poetike të poetes Iliriana Sulkuqi    “Jashtë kornizës së pikturës” është njëra nga poezitë që formon vëllimin poetik dygjuhësh të poetes së mirrënjohur
Full story
image

DISKURSI SI PSHERËTIMA E FJALËS SË MËRGUAR

DISKURSI SI PSHERËTIMA E FJALËS SË MËRGUAR Dr Fatmir Terziu   Psherëtima në fjalorin shqip-anglisht të Oksfordit janë dihama lëshojnë shenja të tilla ngjasie një kohë të gjatë, ...
Full story

FËMIJËVE

FËMIJËVE QAZIM SHEHU Më mirë të prishësh një tempull Se sa dëshirën e një fëmije engjëll. Frenimet e të mëdhenjve, fëmijë, Është sikur dielli gjithnjë mbi re të rrijë. Dhe dielli ...
Full story

Sepse DUA

Sepse DUA   Ecjen tënde ndjej me hapa te shëmbur që vjen rreth e rrotull si një zinxhir i përdredhur mbajtur në fyt shijen e hidhur të zhgënjimit   Unë e çalë, në mes ...
Full story

KAFET E TIRANËS

KAFET E TIRANËS   “Këtu është çef o çef!”  Nga biseda me një amerikanë pas një jave qëndrimi ne Shqipëri.     Dita nis: zhurmë, zhurmë, zhurmë Koshere bletësh, fole grerëzash Patështinë koçimareje ...
Full story

NOSTALGJIA

NOSTALGJIA Të ndjej sa herë më arnon mua, Edhe të prek, edhe të shoh. Kur jam i mërzitur je e hirnuar,  Kur jam në qejf me ngjyra plot. Ti vjen papritur ...
Full story

“Plagë qeramike” nga thellësitë e përshpirtjes

“Plagë qeramike” nga thellësitë e përshpirtjes Dr Fatmir Terziu  “Plagë qeramike” mban mes fletëve të përzgjedhura me përkujdesjen botuese të “Milosao”-s rreth gjashtëdhjetë poezi të vargut të ...
Full story
image

Lirika e "lirshme" të Ideal Serjanit

Lirika e "lirshme" të Ideal Serjanit   “Ja!... Erdha!...”, thotë në poezinë e tij lirike Ideal Serjani. Ndërsa ardhjen ia ka parapregatitur “Milosao” e “Mjeshtrit të Madh” ...
Full story
image

“Realitetet” në sitën satirike të Gremos

“Realitetet” në sitën satirike të Gremos “Milosao” e Agim Matos nxorri kohët e fundit librin me poezi të poetit Odise P. Gremo, “Kronika e një Mali”. ...
Full story
image

Ndërsa Ibrahim Kadriu ende filozon Godonë

Ndërsa Ibrahim Kadriu ende filozon Godonë Dr Fatmir Terziu   Shtatori i sivjetëm e gjeti me kapërcimin e shtatëdhjetë viteve të tij mbi shpinë në mesin e edicionit ...
Full story

Atdheu i mbartur në këngë… ose Atdheu i shpëtuar.

  Përsiatje mbi librin “Rapsodi të një poeme arbëreshë”   1-Mbi librin “Rapsodi e një poeme arbëreshe” , me krijime popullore të mbledhura në kolonitë e Arbëreshëve të ...
Full story

Garravarre

Garravarre   Ajo ndodhte thuajse çdo vit. Ishte si të thuash një ritual. E çfarë them dhe unë. Ritual?! Unë e di se një ritual është ...
Full story

HARROJE PANAJOTIN

Tregim                                          Të paharruarit Vanja.       Ndodh dendur që një çast i vetëm të ndryshojë jetën e njeriut e të ngulet në kujtesën e tij.      Qysh prej ...
Full story

NATA PARA ÇLIRIMIT TË QYTETIT TIM

FASLLI HALITI  NATA PARA ÇLIRIMIT TË QYTETIT TIM                                                              .ese.   Një natë para çlirimit të qytetit Lushnjë, gjithë banorët e lagjes  sonë periferike Plug i Madh, ...
Full story

Nëna e djalit të droguar

          Nëna e djalit të droguar   Një nënë në sofat të portës ka dalë E lodhur është, e moçme shumë Nevojë ka për ndihmë, mall ka ...
Full story

Në atdheun e Hamsterit

Në atdheun e Hamsterit                 Kur u nisa për SHBA në fillim të tetorit, mendova se do të kisha të pamundur të shkruaja për këtë vend të ...
Full story

VAJZA ME MOTOR, MACJA ME KOTELET E SAJ, PITAGORA DHE UNË

   ( TREGIM )                                                P a m j a  e  p a r ë : Meditoja tek isha i ulur në lulishte. Një vajzë sapo ...
Full story
image

Do të bëhem dhe

Do të bëhem dhe       Ai vet është paqja. Me yje, diell, dashuri e hanë përrreth Me liri të paskajshme, t`gjatë ,t`gjerë. Ndërsa unë? Unë jam dilemë, kam mall, kam ...
Full story

E DUA JETËN

E DUA JETËN   Dje kalova mirëSot e dua jetënPër të nesërmen s'nxitoj   Po nxitova...?Atë që e kalova djeNesër do ta paguaj   Lulet janë të bukuraMe mall i ruajPranverë ...
Full story
image

Trimëritë e Bubulinos

Trimëritë e Bubulinos                                        -tregim-   Shkruar nga Viron Kona   Gjatë ditës, Bubulinoja tregohej shumë trim. Rrëmbente shpatën prej druri, shtizat e gjata, përdorte si mburojë ombrellën e babit ...
Full story

SHTËLLUNGA

SHTËLLUNGA Në bigë vështrimesh të vjetra U mblodh shtëllungë e brengave, S`vjen kush për ta tjerrur As vetvetja.   Ka mbetur ajo shtëllungë Në  bigë përqafuar, Si botë më vete që nuk hapet Për ...
Full story

Balada e Njëshit

MONOLOG   (Balada e Njëshit)   Jam dhe shkronja , jam dhe fjala Jam e zeza dhe e bardha, Jam e folura dhe e shkruara, Jam e djeshmja dhe e shkuara, Si gjerdan ...
Full story

TROKITJE

        TROKITJE   I. Tak, Tak. tak, Trokitje… Po trokasin. Le të trokasin po deshën, Le të trokasin atje pas derës, Mes breshërit, llohës, indifferences, Mes borës, stuhisë, erës.   II.   Lehje. Po lehin. Leri Të lehin! Po nuhasin. ...
Full story

ORA

                                                  ...
Full story
image

ROMANI “SHTËPIA PUBLIKE” – SKENË SHUMËPLANËSHE E NJË JETE TË VËSHTIRË

  (Shënime kritike për romanin “Shtëpia publike” të shkrimtarit Kalosh Çeliku, botim “Asdreni” Shkup, 2015) NGA FATMIR MINGULI          Kalosh Çeliku nuk rresht së të shkruari. I gjithanshëm, ...
Full story

B A S T I

                                                          TREGIM NGA  MYSLIM MASKA                                                                                                                                                                                                                                                                 Ndodhkan gjëra në këtë botë, që ta ndryshokan krejtësisht jetën. I tillë qe p. sh. Basti. Basti u bë për ...
Full story

Poezi për vete dhe...

Poezi për vete dhe...             (cikël me poezi) Nga Përparim   Hysi Kam shaluar  kalin e kujtimeve Kam shaluar  kalin e kujtimeveE kam shaluar ...
Full story

Gëzuar Plis Diellor

Gëzuar Plis Diellor Gëzoni shqiptarë kudo jeni Të gjithë, me vëllezër e fis Se më në fund edhe Ekipi Plis-bardhë-diellor I vetmi nga Ballkani, do hyjë triumfalisht në Paris   Kështu, ...
Full story
image

FITUES I PARË I ÇMIMIT NOBEL PËR LETËRSINË NË VITIN 1901

           ______________________________________________ FITUES I PARË I ÇMIMIT NOBEL PËR                 LETËRSINË NË VITIN 1901 ______________________________________________   René Francois Armand Prudhomme I mbiquajtur  Sully Prudhomme (Paris, 16 mars 1839 - ...
Full story
image

ELEGJI

             Është tepër e qartë se me Nobelin e vitit 2011 për poezinë e Tomas Transtromer, anëtarët e gjyqtarët e Akademisë gjykuese  kanë treguar një guxim ...
Full story

E QESHURA JOTE

E QESHURA  JOTE Koleges L. A.   E qeshura jote bubullitëse, stuhi, furtunë Pemën e lashtë,  shkëmbin, prej rrënjësh e tund Gjethet e arta, vjeshtore, por dhe njomëzaket, i shkund. E ...
Full story

BALADA E KYÇIT TË SHTËPISË

BALADA E KYÇIT TË SHTËPISË   Erdha, shtëpia ime, të zgjoj vetminë tënde të shurdhuar, të dëgjoj hapat e mi mbi dyshemenë e drunjtë, t' i fryj hirit të ftohur dhe nga oxhaku ...
Full story

INKURS ESTETIK

POEZI NGA QAZIM SHEHU INKURS ESTETIK Gratë e Renuarit pa turp tregojnë format, Sa stuhi u shuan,sa forma morën flakë, Dështime të shëmtisë sa u helmuan pak nga pak.? Si ...
Full story

LIRI PREJ LAJTHITJES

LIRI PREJ LAJTHITJES Nuk dëgjoje gjë tjetër veç fjalës burg nga mëngjesi në darkë.Në rrugë, në kafenetë e kërpudhosura, në lokalet dritaverbues, nëpër zyrat e kompanive ...
Full story

Ruhu nga Kapua!!!

Ruhu nga Kapua!!!                         TregimNga  Përparim   Hysi     Tek kisha marr  rrugën për tek ...
Full story

Arsyetorja meritore e Triremës Joniane

Arsyetorja meritore e Triremës Joniane   Tashmë është themeluar “Akademia Letrare” e Sarandës. Ajo mori jetë në ditët e edicionit të nëntë të “Triremës Joniane”. Si e ...
Full story

Unë qaj me lot fëmije…

Galaktika Poetike "ATUNIS" Poetët janë paraprijës të agimeve zbardhëllim, janë muza dhe shpirti i ëndrrave shpresërim, janë fryma dhe muzikaliteti i fjalës shenjtërim, janë koloriti më ...
Full story

BLLACA

BLLACA kjo këtu është Bllaca edhe unë jam Bllaca këtu jamë lindur e rritur E sot asgjë s'ka mbetur gërmadha gurë baltë krejt më ikin si vetëtima dyert  ja ku janë aty edhe pusi aty ...
Full story

SE LEHIN TË TJERËT

ILIAZ BOBAJ(cikël me fabula)SE LEHIN TË TJERËTIa nisën zagarët me ham e me hum,të lehnin nxituar në një natë të errët.-Po ti pse leh?- pyeti ...
Full story

POEZI QË PËRCJELLIN MENÇURI DHE IDE FISNIKE

                                   Përsiatje mbi librin poetik të Elmaz Qerreti,“Kamera e diellit” Në ...
Full story

Udhë të këputura

Mihal  GJERGJI Udhë të këputura Isha fëmijë, pëlqeja të vrapoja Bota më dukej-ëndërr, s’e kuptoja Po gur’ e driza rrugën  m’a penguan Gjakosja këmbë e duar dhe s’rënkoja   Në syrin e tim eti,  dhëmbshuria Ish’  streha ...
Full story
image

Ti që përtyp çamçakëz, pa ngrehu në mësim!

  Ti që përtyp çamçakëz, pa ngrehu në mësim!                                      -tregim- Nga Viron Kona   -O babi, më dëgjo pak se çfarë do të tregojë, - i tha Bubulinoja të ...
Full story

DASHUROVA EMRIN TËND

DASHUROVA EMRIN TËND POEZI NGA QAZIM D.SHEHU NJË QEN Më thotë vajza të ble një qen Zemër, pse jo një kanarinë? Ajo e di,zogjtë nuk blihen Po qeni me ne si ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1