Fatmir Terziu

Ka shumë të drejtë Zonja Elida Buçpapaj

                Me një tronditje të thellë në shpirt lexova analizën fort profesionale të publicistes së shquar, Zonjës Elida Buçpapaj, me titull “Kosova një Geto në
Full story
image

The Sun: Blair, miliona paund nga vendet ku abuzohet me të drejtat e njeriut. Në listë, edhe Shqipëria

  Gazeta Britanike "The Sun" ne faqen 8 te saj, i ka kushtuar një artikull të tërë ish kryeministrit Tony Blair dhe perandorisë së biznesit të ...
Full story

PO MË IKIN SHOKËT...

  Ndonëse nga kjo jetëPabesisht më ikin shokët,Unë u dhashë lule,Që i shkulja brenda gjoksit! Ndihem i vetëm! Telefonat i kanë mbyllur.S'përdorin e-maile,I kërkoj tu qahem,Të ndaj me ...
Full story
image

MJEGULLA DHE LISI ME PESË DEGË DASHURIE

( Shënime për romanin, “Përtej Mjegullës Ka Dritë”, të autorit, Isa ALIBALI)   Në fund të viteve pesëdhjetë Visar Shkozës, maturant, djalë i një familjeje qytetare dhe ...
Full story
image

NIPAT E MI DHE SHQIPËRIA

(Profecia e Gjysh Luanit) Nga Luan Çipi     Tetë vjeç Nikolasi dhe Lukasi katër. Një kokë më i gjatë është sot më i madhi, Unë i shoh me endje, mendoj ...
Full story
image

NJË LIBËR ME VLERA NJOHËSE E STUDIMORE

        (S. Haklaj. Tropoja e mrekullive shpirtnore - Studim -Tiranë, 2014, fq. 339)     Kohët e fundit kolanës së gjatë ...
Full story
image

DEHEROIZIMI DHE KUJTESAT HISTORIKE

                          (Një ese në vend të një përshendetjeje për romanin)                                 “Teuta e Ilirisë” të Prof.Dr Resmi Osmani     Eshtë mirë për një krijues, që me veprën ...
Full story

Loja e mëkatit

Vilhelme Vrana Haxhiraj                          Loja e mëkatit fragmenti i- VI -të  nga romani       Në muzgmbrëmje vajzat u lanë “të lira”. Ato që kishin probleme me drogën e ...
Full story

Kohë e largët më rri afër

                     ( cikël me poezi) Nga   Përparim    Hysi   Këto vargje Këto vargje i kam shkruar në vitin ...
Full story

PASDITE NË KSAMIL

PASDITE NË KSAMIL Pasdite, rrezet e pjerrëta të diellit e mbushën detin me       vezullime si  me mijëra pasqyra të thyera.         Briza verore që filloi nga perëndimi e shkundi zagushinë e ishujve ...
Full story
image

Një relikt I vjetër

Një relikt I vjetër Derisa gjysmëshekulli kalëron n’trupin tim Një relikt I vjetër gjithnjë më shikon Drugëza e vekut ...
Full story

DELET TONA NUK DINE TE FLASIN....

Nje shembull qe duhet marre eshte kjo fitore e çamit nga Arta Alexis Tsipras, qe ne kundershti te korrupsionit te politikaneve te vjeter ...
Full story
image

“Heshtja e dashurisë”, një libër me poezi koncize e herë hermetike

“Heshtja e dashurisë”, një libër me poezi koncize e herë hermetike Malësore Llapashtica, poetja që shkruan rrallë, por me stil të lëmuar dhe plot ngjyra... Prej kohësh ...
Full story

"Koka e Shqiptarit" *

"Koka e Shqiptarit"  *     (cikël me poezi) Nga   Përparim    Hysi "Koka e Shqiptarit"   "Koka e Shqiptarit" është  në Mbrostar-UrëKy emër i ka mbetur,sa larg ...
Full story
image

Protesta në pikëpyetje?!

Protesta në pikëpyetje?! Nga Fatmir Terziu   Katër elementet që bazëformojnë demokracinë, si një formë e qeverisjes, u lëkundën në Kosovë. Dhe paslufta solli në shesh një pamje ...
Full story

LOTI I TOKES

   LOTI  I   TOKES   Loti del nga sytë por buron nga zemra. vargu del nga shpirti, por at' e pjell mendja. & Me rrënjët nga gjaku, loti rjedh në faqe, vargun e nxjer truri, margaritar ...
Full story

DY PIKA LOTI

    DY PIKA LOTI Dy pika loti u dukënNë syrin tënd të zi,I puthaPor buzët më mbetën aty! VARGJET E MIA Oh,sa vargje kemi thurrë,Me ritme zemre, me kthjelltësi...Si ...
Full story

Tradhetare apo Te tradhetuar?

  Kur ika ne emigrim, 14-te vjet te shkuara, mora nje leter nga babai ishte shume I deshperuar!   Me thoshte: "Si ike moj Eleonore, ne, tek ti patem besim, Atdheun si e braktise. mos ...
Full story
image

Tautologjia gramatikore e Rilindjes

Tautologjia gramatikore e Rilindjes Nga Fatmir Terziu   Shqiptarët e më së shumti ata që i lidh puna me doganat mësuan një term të ri në gjuhën e ...
Full story

VAJZA ME MOTOR, MACJA ME KOTELET E SAJ, PITAGORA dhe UNË

                                               P A M J A  E  P A R Ë Medititoja tek isha ulur në lulishte. Një vajzë sapo zbrit nga motori (së bashku me ...
Full story

EPITAFE TE DRITEROIT PER DEVOLLIN..

Cikel me vjersha miqesore   EPITAFE TE DRITEROIT PER DEVOLLIN.. nga amanetet imagjinare te Ditero Agollit...…pas vitesh... - "Kudo qe nëShqipëri edhe sot unë dëgjoj goditjen e tokës ...
Full story

Prokusti dhe testimi

Prokusti (Prokrusti) i mitologjisë ishte hajduti i famshëm, i cili pasi grabiste udhëtarët, i vendoste në shtratin e tij të hekurt. Atyre që ishin më ...
Full story

Teoria e pranisw Sociale? E përshkroi njëzet vjet më parë në 1956 Isaac Asimov

  Teoria e pranisw Sociale? E përshkroi njëzet vjet më parë në 1956 Isaac Asimov       Para disa javësh përfundova për së dyti leximin  e romanit "Naked Sun" ...
Full story

Diella

            Diella                              Tregim Nga   Përparim   Hysi   ...
Full story

NË VALË TË AFSHIT VETANAK

    Në valë të afshit vetanak, Lule mbi shkëmb të egër, E hap zemrën kanat kanat, Qielli me frymë të gjelbër.   Një mijë lule në lëndinë, Një mijë lule në të ...
Full story

Rigjetje metaforash si në dritë Siriusi

  Rigjetje metaforash si në dritë Siriusi     Vëllimi poetik “Lundrimet” i poetit Agim Mato       Them se nuk ishte rastësi nderimi i poetit sarandiot, Agim Mato, me çmimin më ...
Full story

Ibrahim Rugova mes letërsisë dhe politikës

Ibrahim Rugova, para se të ishte politikan, ishte njeri i letërsisë. Ai lexonte dhe e vlerësonte leximin. Ai shkruante dhe e vlerësonte shkrimin. Ai përsiaste ...
Full story

Shteti paralel shqiptar apo shteti në pasarelat allashqiptare?!

Shteti paralel shqiptar apo shteti në pasarelat allashqiptare?! Nga Fatmir Terziu   Para disa ditësh ishte në Londër vetë Kryeministri shqiptar Edi Rama. Ishte jo në misionin e ...
Full story

Llogaritë e epokës në një zyrë partie

  Nga Pëllumb Kulla   Aty nga mesi i vitit 1989 në një zyrë të thjeshtë të punëve të partisë të Estradës së Tiranës, me një dekoracion të ...
Full story

Retë mbi oqean

                    Retë mbi oqean (Dhe nëse do të kisha njëmijë fjalë nën astar të përkushtimit, do ti sakrifikoja të përzgjidhja artin poetik që la Robert Bërns) Nga Fatmir ...
Full story
image

Kur bashkëjeton me poezinë verën e kuqe dhe miken

  Unë jetoj me poezinë. Verën e kuqe Dhe, Miken. Që për mua s’janë haram.                         Kalosh Çeliku, Unë jetoj   Shtrati im është parku. Një karrige Rruga. Dhe, pse jo ...
Full story

PO SI NUK "NGJAKAM" UNË ME ROBERT BËRNSIN?!!! *

  A nuk ishte Bërnsi nga fshati?Po unë a nuk jam fshatar?Në më përqeshni,e kini nga "inati"Për vargjet e mia jini "ziliqar" Këndoi ai për miket e ...
Full story

NË KALANË E PORO PALERMOS

NË KALANË E PORO PALERMOS ARTUR SHEMAJ Përballë portës vikata fort, Prita dikush të vijë, Por thirrja qe e kotë Atje s`mu përgjigj njeri.   S`prita më,s`mu duriua, Të shihja odën e vezirit, Instikti ...
Full story

Kenga e dimrit

Kete poezi ja kam kushtuar ciklonit me emrin '"Sandy", qe goditi rrende Nju Jorkun ne 29 - 30 Tetor 2012. Kenga e dimritDimer o dimer, bablok(Solle ...
Full story

Ndërgjegjja

                    Ndërgjegjja Nga Fatmir Terziu   Është vlimi i mëngjesit. Metalikja pluskon si të shtunat e lodhura nga vapa pas një zierje e bardha e vezës ngurtësohet e plasa gërryen damarët në filxhanin ...
Full story
image

Vetmia

                        Vetmia   Vetmia është e keqe, e hidhur, e vështirë Më kot o mik përpiqesh, ti s’mund te jesh i lirë   Ajo është si hapsanë, gjithçka t’a eklipson Dhe syri ...
Full story

NJË DITË E MREKULLUESHME

        -tregim satirik   Sapo isha larë dhe u ula për të ngrënë mëngjesin. Dita ishte e mrekullueshme dhe unë kisha planifikuar për të bërë disa punë. Bie zilja e ...
Full story

Loja e mëkatit

Vilhelme Vrana Haxhiraj                          Loja e mëkatit fragmenti i- V -të  nga romani   Frag V     Pak kohë më vonë, ndoshta pas rreth njëzetë apo njëzetë e pesë minutash, ...
Full story

Një letër e panjohur e Isa Boletinit

Një letër e panjohur e Isa Boletinit Nga Fatmir Terziu   Një letër e publikuar rreth mesit të Korrikut të vitit 1912-të, e cila ka në sinkron një ...
Full story

“Malli i pashuar” dhe dashuria në librin e Gjelina Xhikës, përcjell mesazhe njerëzore dhe humane

Autorja vjen para lexuesit me këtë libër të parë me vjersha “Ditët e Mia” pas një ëndrre të hershme që në adoleshencë, mbetur në sirtar... ...
Full story

Holizmi logjik i Camaj mes logjikës pozitiviste të filozofisë

Holizmi logjik i Camaj mes logjikës pozitiviste të filozofisë Nga Fatmir Terziu   ... vazhdimi   Një terren i përgjithshëm i kësaj pikëpamjeje është edhe pikëpamja tradicionale e natyrës së ...
Full story
image

Holizmi logjik i Camaj mes logjikës pozitiviste të filozofisë

Holizmi logjik i Camaj mes logjikës pozitiviste të filozofisë Nga Fatmir Terziu   Gjuha, që në kemi lexuar në poezinë e Martin Camajt, është konceptuar si thelb, një ...
Full story
image

“Made in Albania”

Fati i fijeve të barit të thatë (Fragment nga romani “Fijet e barit të thatë”   Nga Fatmir Terziu   E pastaj? Pastaj të thonë se ne qenkemi njësoj ...
Full story

“Zjarr dhe zjarr”

Kjo novelë, një konglomerat origjinal kristalesh letrare, reflekton rrymat e qarkullimit të ndërsjellë të gjakut të kulturës dhe të limfës së fismërisë ndërmjet qytetërimit ilir ...
Full story

VINÇIERJA

        Interesant; nganjëherë për një ngjarje, edhe nëse ajo të ka lënë mbresa të pashlyeshme,ulesh dhe shkruan vetëm pasi kalojnë njëzet, apo edhe tridhjetë vjet! Por, ...
Full story

Impulse atdhetare nga pena e një poeti

Nën plazmimin e begatshëm të imazheve të historive kombëtare përvijohet portretizimi intelektual dhe krijues i Pandeli Koçit, që e ka nismën në qytetin e Vlorës, ...
Full story

Po kujt i kruhet në ka pasur sozi, Enveri?! Marrëzi kolektive

Marrëzia e fundit kolektive, sipas profesor Shenasi Ramës, duket se është tema “a ka pasur apo s’ka pasur sozi, Enver Hoxha?” Duke ndjekur me vëmendje, ...
Full story

POEZIA

1--POEZIA Pa  mundur  qe  te  ju  te  vij. Ngelet   Ti   te   vish   pa  ftuar. Si  u  mbrujt  kjo  dashuri,? Me  Ty  engjell  krah  shkruar. Mjegulle  syri  , cast  hyjnor. Humbas  tej   ...
Full story

Beogradi synim ka pasurinë dhe resurset e Trepçës dhe të Kosovës!!!

  Shkruan Asllan Dibrani art[ @ ]asllandibrani.com Propozimet  e Qeveria e Serbisë  që po insiston që për fatin dhe të ardhmen e “Trepçës” të vendoset në dialogun midis ...
Full story

Brenda rrethit

Brenda rrethit Dielli dogji zemren e detit. Njeriu hoqi maskén e hijes, duke luajtur jetén brenda njé rrethi. Diell mbi zemer ndricon, ...
Full story

Mesazhierët e qiellit

            Mesazhierët e qiellit Nga Fatmir Terziu   Aty ishin ngjyrat para se të vihej në lëvizje reja ishin shirrat, pastaj lumenjtë, ujërat, detrat me ngjyrimin e tyre kur lindën ylberat.   E me ...
Full story

Fillimi i mbarë

 Fillimi i mbarë    Ditën e parë e shkollës time Kurrë nuk kam për ta harruar, Gjyshja më mbante për dore Unë mbas saj ecja hutuar.   Bankat ngjitur pranë e pranë Sytë ...
Full story
image

Ardhja poetike e Koço Sterjos

Ardhja poetike e Koço Sterjos Nga Fatmir Terziu   Viti 1961, pasonte ngadalë vapën e Korrikut. E Korriku si muaj i afshët digjte pas edhe frymën e vet. ...
Full story

Dashuri e mall

  Gani MEHMETAJ     “ Fytyra jote më buzëqeshjen engjëllore me ka ndjekur kohë të gjatë. Të shihja në ëndërr, ndërsa më ikje, të shihja zgjuar, ndërsa ...
Full story

Pasunari

Pasunari             (cikël me poezi) Nga  Përparim    Hysi Pasunari Dje nuk kishte brekë në bythë, sot paratë i ka me grushtaSe u mor ...
Full story
image

JETA- NJË PIKË LOTI

-Për BETIM MUCON-       Vetëm një pikë loti, që e ruajmë, e fshehim, e mbajmë të vagullt në vetvete. Kaq dhe vetëm kaq qënka jeta. Se ...
Full story

KËNGA DO TË JETË DRITË

KËNGA DO TË JETË DRITË   Betim Muço iku... Betim Muço ende qëndron mbi komedinën time...Trupshpirtëzuar në “Antologji e Poezisë Botërore të Shekullit të XX” . Ky ...
Full story

Muzgu ne Fushekosove

Poezi nga Flamur Lita   ( Vellimi me poezi : Largim vjeshte,2004 )     Muzgu ne Fushekosove Kur bie,te kuqen legjendare te gjithkund Shume vende ‘pervelon‘.Fushekosoven Prej gjakut –e ndrin !   Vjen duke ...
Full story

Ne dhe atdheu

Ne dhe atdheu   Shume u gezuam kur u diplomuam, Rruget e atdheut si qylim u shtruan! Cicerima zogjsh na ftonin me kenge Bjeshket e larta shikonin hijerrende!   Rruget shtruar akull, ...
Full story

Fabula e Vangjush Saros tërheq..., deri në kaviat shpirtrash

Fabula e Vangjush Saros tërheq..., deri në kaviat shpirtrash   Nga Fatmir Terziu   Hyrje   Në mjediset e shkollës së mesme të përgjithshme “Raqi Qirinxhi” në Korçë shpesh vareshin ...
Full story
image

Një laps pa karbon

                      Një laps pa karbon Nga Fatmir Terziu   Toka nuk e njeh foshnjërinë tuaj të mblatuar nuk ka asgjë, anonim ... shpirt i alkoolizuar.   Zhgarravit shpirtrat e pëlqen ofshamën ... vertebra të ...
Full story

Lagështirë mbi bronx

                  Lagështirë mbi bronx Nga Fatmir Terziu   Retë shpalosen si fletët e zverdhura të një libri të vjetër, mendja mbllaçitet me autorin që nuk mund të shihet ...
Full story

NË MUZG ZBRESIN HIJET

NË MUZG ZBRESIN HIJET   Në muzg zbresin hijet, si mjegulla e dëndur tretin brenda vetes shpatet me ullinj, mbushin me mister detin atje poshtë, rrëmihin mbi sipërfaqen e ndritëshme të tij.   Shpirti ...
Full story

Hëna

                  Hëna Nga Fatmir Terziu   Ëndrra u pështoll me jorganin e drithmës brymë fjollash mendja deri në thinja të agimit.   Nën kapotën e murrmë ...
Full story

Thurin buzëqeshjet.

QAZIM D.SHEHU NETË  KORÇARE TË POEZISË Skënder Rusit   Përse duhet të ketë netë të poezisë, Kur çdo natë fshin një poezi; Nga netët një grup shkëputet, Afrohet më afër fjalës, Atëhere dielli ...
Full story

NË MBROJTJE TË VLERAVE TË PËRBASHKËTA

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama dhe Kryeministri i Britanisë së Madhe David Cameron, në një artikull të botuar të ënjtën në gazetën e njohur ...
Full story

DY PASQYRA PËR NJËRA-TJETRËN

DY  PASQYRA  PËR  NJËRA-TJETRËN      1- JASHTË TEMPULLIT sipas Migjenit Një ah! (i kujt?është), u bë trumcak. Këqyr vetveten e mbuluar nga hijet e ditëve të tij, në ...
Full story
image

PORTRET - ATI

     Marjola Dashi lindi në qytetin e Fierit (1980).  Arsimin e lartë universitar e përfundon në Tiranë, dega Gjuhë – Letërsi, me rezultate të mira (2002). ...
Full story

Kleçkat burokratike dhe bashkësia protestante shqiptare

Rreziku nga terrorizmi dhe masat që duhet të merren për parandalimin e tij në botë diskutohen   gjerësisht me gjakftohtësi në rangjet më të arenës ...
Full story

Ajo që Europa i ka dhuruar njerëzimit

  Goditja qe e rëndë. Eshtë me e pakta që mund të thuhet. Shprehja “Europa u godit mu në zemër” ishte e pranishme në ...
Full story

Loja e mëkatit

Vilhelme Vrana Haxhiraj                          Loja e mëkatit fragmenti i IV-të  nga romani   U bënë kohë që Arlindi ishte larguar nga shtëpia e Enkelit, por marrëdhëniet mes tyre nuk ...
Full story

Dy fe, dy kurbanë, një ndërtesë.

(Fragment nga romani "Brezargjendta..")   Sojliut po i humbiste durimi. Diçka e shponte brenda vetes. U hodh e tha: - Sikur më the që do të më tregoje ...
Full story

Hëna mbi kalë dhe mallkimi i krushqve

Nga Fiqri Shahinllari                                    (fragment nga romani " Brezargjendta...)    Plepi i Pulishtit i dërgoi lajm Lisit se në Rombizanstan sundimtari kajmekam po përgatitet të vijë në fshat për ...
Full story

Kriza rikthehet në Eurozonë: ZYRIZA në krye të Greqisë?

Kriza rikthehet në Eurozonë: ZYRIZA në krye të Greqisë? Nga Viktor Mërkuri Më 29 dhjetor parlamenti grek nuk arriti të zgjedhë një president duke e çuar vendin ...
Full story

Kur Plenumet sillnin shpatën e mprehtë në bazën krijuese...

Kur Plenumet sillnin shpatën e mprehtë në bazën krijuese... Nga Fatmir Terziu   Siç dihet dhe thuajse mjaft herë është theksuar, letërsia që u krijua në periudhën ish-komuniste ...
Full story

KUSH LINDI PRANE DETIT...

1-   KUSH  LINDI  PRANE  DETIT... Prane  detit  kush lindi  I  di. Se  valet  kthejne  ne  dallge. Shqota  shkul  krese  se  tij. Gjithe  krifen  e  shkumes  se  bardhe. Kush  lindi  prane  ...
Full story

Florent Pagny - Të dish të dashurosh

Florent Pagny - Të dish të dashurosh (Shkëputje, përkth. S. Guraziu)TË DISH TË DASHUROSHFlorent PagnyTë dish si t'i buzëqeshëshFemrës së panjohur që kalon pranëDhe t'mos ...
Full story

Loja e mëkatit

Vilhelme Vrana Haxhiraj                          Loja e mëkatit fragmenti i III-të  nga romani     Ata të dy, Enkeli dhe Arlindi, të kënaqur dhe të lehtësuar se i dhanë fund ...
Full story

Inkorporimi i "doktrinave" shuhet... Letërsia mbetet!

Inkorporimi i doktrinave shuhet... Letërsia mbetet! Kjo automatikisht ngre një roman me statusin e asaj që ne e quajmë letërsi. Nga Fatmir Terziu   1. Unë dyshoj se të gjithë ...
Full story
image

Re(f)ren

Re(f)ren Ne argatët e reve Nga Fatmir Terziu     Reve u doli nami, se sy s’patën kurrë ndonjëherë, por s’luajnë nga istikami, kur duan me të përmjerë...   1. Një ushtri kaloçe resh, dhjetëra ...
Full story

PEZËM NATE

Tahir Bezhani: PEZËM NATE Kur iki mërzia Dhimbët filluan buzëqeshjet Pezmatimi filloi të ndizet në heshtje             Gjumi mori arratinë pa gjurmë Pastaj furtunë Tymnajë  Pikonte në heshtje Streha e kullës sime Hijet lëvizninmureve Pa figura  Vetmia ...
Full story
image

Paqja e një pasqyre

                  Paqja e një pasqyre Nga Fatmir Terziu   Dhe unë kisha edhe frikën e duarve të mia prekja fletës së ngjyer ushtrinë e fjalëve kredhat e rreshtave pëshpërisnin, mos ngutem hepohej ...
Full story
image

Nëna ime

Nëna ime... (Ioakim Papachronis)   Zotëroje gjuhën amtare të shpirtit. Adhurimin e shkruaje me pesë a. Aaaaadhurimi im. Duf luftarak dalë nga shpirti. Nëna ime... U ...
Full story
image

Serbët paisen me dokumentat e Kosovës

Serbët paisen me dokumentat e Kosovës “Blirët e Pejës” dhe fakti mediatik sot: “më shumë se dhjetë mijë serbë janë paisur me dokumentat zyrtare të Kosovës”   Në ...
Full story
image

Me Ana Koven, pa Chomskin për një çast!

Me Ana Koven, pa Chomskin për një çast! Nga Fatmir Terziu   Mëngjeset zakonisht janë larushe. Të tilla janë në gudulisjen mëngjesore të flladit. Dhe flladi vetë në ...
Full story

Arti letrar midis mëkatit dhe katarzës shpirtërore

  (SHkruar për një intervistë: A e shpëton arti, shpirtin nga mëkati?) A e shpëton arti shpirtin nga mëkati…, temë kjo që më nxiti të mendoja ...
Full story
image

Përtej Agim-it... tek miti.

Përtej Agim-it... tek miti. Nga Fatmir Terziu   Eh, kur mëngjesi nis me Agim, me agime të mbara! Natyrisht edhe dita nuk (a)larmohet. Dhe fjala shkon aty ...
Full story

Një cikël poetik kushtuar në vite poetit Agim Shehu

                  Një cikël poetik kushtuar në vite poetit Agim Shehu Nga Fatmir Terziu   Rrapi i Progonatit (Poeti Agim Shehu në ditëlindjen e tij të 81-të)   Nga larg erërat sillnin ...
Full story

Konfrontimi i rrënjëve të tatëpjetës së Kosoves

Konfrontimi i rrënjëve të tatëpjetës së Kosoves nga Shirley Cloyes DioGuardi Gjashtë vite pasi “pavarësia e mbikqyrur” filloi në Kosovë dhe 15 vite pasi sulmet ...
Full story

EMRI THËLLËZË

                      EMRI THËLLËZË Histori e vitit 1916   Kur erdhi në jetë nëna ime në Moskofilin e mbushur me      bajame dhe fiq deti, në rrugën që të çonte në shtëpinë ...
Full story

Thirrja e egër

Thirrja e egër Fragment nga romani “Fijet e barit të thatë” Nga Fatmir Terziu   Dimri i vitit 1985 më gjeti me librin e Sintaksës në dorë. I ftohti ...
Full story

Ne dhe ata

Një mik shkroi në facebook''Shqipetar more shqipetar... Ikin vitet ... ti ... gomar... Mjaft punove per zagaret ... o ... hamall... Shiko vehten ... se ... tere bota ...
Full story
image

RISHKRIMI I HISTORISË GJATË LUFTËS II BOTËRORE

Ishte mbasdite dhe unë isha duke bërë detyrat e shkollës, kur dëgjova si një jehonë të largët të kënduar nga shumë zëra, të mirënjohurën këngë ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1