Fatmir Terziu

ITALIANET

  .tregim biptik. XHOVANI Ato ditë që kapitulloi Italia fashiste, xhaxhai solli në shtëpinë tonë dy italianë :  Dominikon dhe Xhovanin.  Domeniko ishte paksa i ndrojtur, disi brun,
Full story

Tri poezi për parashkollorë

Xhahid Bushati                     Tri poezi për parashkollorë                     Kur vjen nata…                   Kur vjen nata                 fle një çerdhe,                 nuk fle fjala:                 PËRKËDHELJE!..                   Kur fryn puhiza...   Fryn puhiza lehtë-lehtë, kërkon gjyshja                  shall ...
Full story

MBULESË

MBULESË QAZIM  D.SHEHU Vetja shpesh më ngjan me një zgavër, Ruan ngrohtësi kur bie shi, Për t`i shpëtuar të lagurit vjen Strehohet tek unë një njeri.   Sapo shiu pushon, ikën ...
Full story
image

Nimfa që foli herët...

Nimfa që foli herët... (Edicioni i 8-të i manifestimit poetik “Trirema e poezisë joniane”) Nga Fatmir Terziu   Jo shumë larg nga vendi ku trajektorja ...
Full story

Nga libri ” Suita ime “ botuar në vitin 2000

Dashuria dhe frika   Isha e vogël sa një xixëllonjë bëja dritë si fanar në hijeshinë e bardhësisë së mureve, ah, sa trembesha nga minjtë, ...
Full story

Cikli poetik “Syri i pagjumë”

       Midis nesh…   -------------- Nën mbrëmjen e qetë një siluetë në ardhje mjegulloi sytë e mi. I përhumbur një çast mbeta shtrydha fort kujtesën. Në dy kahje ishim rrënduar shilarsit kohë njeri-tjetrin ...
Full story

AKUARELE

                            1.  PELLGU Një vijë e hollë uji zbret e zbret nga kodra si një vragë loti dhe, poshtë në fushën që mjegullohet skajeve, shkrehet në ...
Full story

Mbrëmja e maturës

  Shkruar nga Viron KONA  “Dhe falja pyetjen:“Ku ishe mbrëmë!?” Që ndonjëherë ta bëri vëllai, Se kish harruar që ishe një pemë Së cilës s`i duhet ...
Full story

Ne do të jetojmë me ty, poet!

           Ne do të jetojmë me ty, poet! Poezia e zgjedhur e Halil Qendros – Nga Lirim Deda   Mirëseardhe, vëllai ynë i shtrenjtë, Halil Qendro! Pak ditë si ...
Full story

Dosjet e së shkuarës, po arrijnë ... te ardhmen

  Kjo pune e Dosjeve eshte bere Dosje me vehte! Dosje qe eshte perdorur dhe po perdoret nga ata te cileve iu delegua pushteti pluhur-alist ...
Full story

PËRZGJEDHJA INTELIGJENTE MIDIS TEORIVE DHE ÇËSHTJET E SIGURISË NË BALLKAN

Bujar Abedinaj, Doktorant pranë Akademisë së FA Email: b_abedinaj@yahoo.com Trajtesë e shkurtuar: Punimi nis nga premisa se zgjidhjet inteligjente janë një proces përzgjedhjeje ...
Full story
image

PELLGU NE PYLL

1-     PELLGU  NE  PYLL Hedhur  kraheve  nje cope  vjeshte. Zverdhur,  skuqur  pyll  I  ngrate Uji   mbi  balte  pellgu  shkrete Kerkon  etur  te    rroje  gjate. Copa  hene,  copa  zjarri, Shtruar  dheut  per  ...
Full story
image

Papa Françesku në Shqipëri – porosi dhe trashëgimi për ne

       Papa Françesku në Shqipëri – porosi dhe trashëgimi për ne                                       (21 shtator 2014)                                    Nga Don Lush Gjergji   Gjithnjë jetoj dhe ...
Full story

Një replikë e detyruar

            Një replikë e detyruar Reshat  Kripa Lexova shkrimin  me titull: - "Dimri i vetmisë së madhe”,  romani i denoncimit të krimeve në diktaturë  -  të zotit ...
Full story

HEROINA, 100 VJET E HARRUAR

Agim Shehu HEROINA, 100 VJET  E  HARRUAR  (Shero Bello – Hysi)          Njohja e rastit me të ka befasinë e gëzueshme në zbulimin e një thesari apo të ...
Full story

POETI QË PARAPËLQEN METAFORËN

      POETI QË PARAPËLQEN METAFORËN              ( mbi librin «Akorde  Cicërimi» të poetit Qerim Skënderaj) Vëllimi me poezi i Qerim Skënderajt dallohet nga shumica e vëllimeve me ...
Full story

Kur politika dështon dhe e lë në harresë individin!

Nga Nimfa Hakani   Kur politika dështon dhe e lë në harresë individin!   (Elivar Golemi, viktimë e standarteve të dyfishta të politikës!)     Elivar Golemi vazhdon të qëndrojë në burg. ...
Full story

HISTORITË DHE ËNDRRAT E MIUSHËVE TË PËRHIMTË…

Xhahid Bushati     HISTORITË DHE ËNDRRAT E MIUSHËVE TË PËRHIMTË…                                                             (kapitulli i parë)                                                               Në vend të hyrjes                                       Na ishte një herë e na është një herë…                 Korbi ...
Full story
image

Triremës Joniane

                Triremës Joniane Nga Fatmir Terziu   Deti është tashmë i qetë pret dhe përcjell poetë... shqyen mjellma të përthara e ujësjellin mbi det. ...
Full story

Dimri që s'ishte i shqiptareve...

Faruk Myrtaj Dimri që s'ishte i shqiptareve... Ne shkrimin qe mban per autor doktorin dhe dashamiresin e letrave Minella Aleksi lexojme: "Romani u krijua si vepër artistike ...
Full story

Sytë e natyrës

                Vegime nën vetull Nga Fatmir Terziu   Dashuria ngulej si fashetë e nyjëzuar tufa rrezesh shkuleshin nga dielli zbulonin si këmbët tona vocërrake kofshët e tua shishe nuk ta mësova dot emrin ...
Full story

TANI QË TË NJOHA TY

Timo MERKURI TANI QË TË NJOHA TY ( Cikël poetik ) EMRI I NJERIUT (A.Qurkut) Është një emër në varrezat e qytetit tim ku kalojmë kokëulur.Jo vetëm nga dhimbja. ...
Full story

Sarandes

Sarandes   Sarande moj, plot bukuri Si e mban detin ne gji, E perkedhel e terheq prane, Skalitur me gure stralle!   Sarande moj e bekuar Perendia te ka shkruar, Je nje buqete ne ...
Full story

MIZORI

Poezi nga Xhelal TOSKU Shkëputur nga vëllimi poetik “Qiparis në rrugë”, 2000 Redaktor Xhevahir Spahiu MIZORI loti që rrokulliset prej syrit ka shijen e kripës e ...
Full story

TRISHTIM

TRISHTIM Terr qē t'mërzit jetën E ta prish disponimin Në këto mbrëmje të numëruara Me dhembje e ngarkesë mendimesh Tmerrshëm më ikën koha Dhe sikur ajo ma ...
Full story
image

PO PO, KA NJERËZ!

PO PO, KA NJERËZ!       …! Po po, ka jo pak njerëz (nga të dyja gjinitë) që e duan (vetem) në ëndërr dashurinë.   Kaq të paditur(a) janë sa kur e shikojnë perballë tremben të ...
Full story

"Hajduti" në shtëpinë tonë

   "Hajduti" në shtëpinë tonë                             Tregim Nga Përparim  Hysi    Mesviteve '50-të, familja ...
Full story

Sinfonia bregdetare

Sinfonia bregdetare Nga Fatmir Terziu   Thesaret e thjeshta i kemi strukur në kujtesat tona (leshterikët, fosilet guackat, gaforret) siç kemi mësuar të shijojmë puthjet ...
Full story

Melhem shpirtrash

Melhem shpirtrash (Alfons Balliçit “Mjeshtër i Madh”) Nga Fatmir Terziu Kërkova poshtë gurëve të kalasë myshqet e tyre ishin ngjizur me sqepat e kumuriave. ...
Full story

ÇARJE SHEGËSH

FASLLI HALITI 1.ÇARJE SHEGËSH Çaheshin shegët në degë Në kopshtin E kopshtarit Llambër Çanaku… Bari mbushej me kokrra e kuqe, Kopshti mbulohej me mijëra pika gjaku.   Vjeshtë ! Ti ia ...
Full story

Një maçok dy herë budalla

Xhahid Bushati   Një maçok dy herë budalla                 -përrallë-                   Kur u zgjua nga gjumi maçoku Pip, pa se kishte rënë dëborë. Ndjeu të rrëqethura në trup dhe ...
Full story

PSEUDOBLEPSI

        PSEUDOBLEPSI   Ah Kosovë, sa thuhen e derdhen fjalë për ty Të derdheshin djersë mundi, krejt të tjera Dhe ndryshe,  do të ishin  gojëzat në të thurur Të xhamadanit tënd  ...
Full story

"Dimri i vetmisë së madhe”, romani i denoncimit të krimeve në diktaturë.

Nё radhёn e studimeve mbi veprën letrare të shkrimtarit Kadare u shtua edhe libri me titull “Intertekstualja dhe Disidenca te Dimri i Vetmisë së madhe” ...
Full story

VRASJA E PABESË E MUSTAFA GJINISHIT ENDE AKUZON

                         Me rastin e 70 vjetorit të vdekjes      Ështe në nderin e çdo vendi dhe cilido popull ndodhet tërësisht në paqe me ndërgjegjen e vet, ...
Full story

Dosje të pengjeve të dobëta, pluhurosur nga harresa institucionale

Dosje të pengjeve të dobëta, pluhurosur nga harresa institucionale Ganimete THAÇI Shumë është folur e flitet për dhunën ndaj gruas, për dhunën në punë, në familje, ...
Full story

QERSHI TË KUQE

                QERSHI TË KUQE  Buzët e tua si dy qershi të kuqe guri-  e forta e ëmbla e kuqja prej guri, shtrydhur e mpiksur në dy ...
Full story

Bletëz moj, vallë ku humbe?!..

Xhahid Bushati                             Bletëz moj, vallë ku humbe?!..                   Zgjohet bleta, çdo ditë zgjohet;                 pa zhurmë zgjohet e pa fjalë…                 E kjo bleta nuk ankohet,                 zë, ...
Full story

DJALLI DHE MUZA

DJALLI DHE MUZA Poezi Në sheshin e litarit mbushur me njerëz, djalli akuzoi muzën mbuluar me vello, -Je binjakja fallco e muzës së vërtet, ...
Full story

BURRNESHA

BURRNESHA Unë jam burrnesha. Një fytyrë e rrudhosur rrufitur Balli, mollëzat, nofullat, veshët, qafaVijëzuar thellë me tela të pështymës së gjarpërit a të merimangës ku syri, vetëm syri ...
Full story

GRUA:. PENA QË FIRMOS ME GJAK.!

GRUA:. PENA QË FIRMOS ME GJAK.! Grua diell' i ditës ,,Jet. grua, Libër që lexohesh për dit' Aty ku shpërthejn dashurit' grua,.. ku frenohen stuhit, ...
Full story

Interviews and articles on Pope’s recent visit to Tirana and Mother Teresa

Dr Gëzim Alpion Birmingham Please find below the links to a number of interviews and articles on Pope’s recent visit to Tirana and the significance ...
Full story
image

Gjethja zevzeke

                    Love Albania! Nga Fatmir Terziu   Ti udhëtove larg këto ditë. Mbive në sytë e mirë, të njeriut të lirë, kudo në rruzullin tokësor, kishte një fjalë miradie, dashuri prej Albanie.   Ishte emri ...
Full story

KA FILLUAR PUNIMET ASAMBLEJA E PËRGJITHËSHME E KOMBEVE TË BASHKUARA

                                            Nga Frank Shkreli Si çdo vit në muajin shtator, ashtu  edhe sivjet ka filluar punimet prej dy javësh, Asambleja e Përgjithëshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara ...
Full story

Adet i moçëm

                Adet i moçëm (Ditëlindjes së Lutfi Vatës) Nga Fatmir Terziu   Në këtë ditë të veçantë gjithkush e ka një fjalë këtë e them me bindje jo se është thjesht ditëlindje...   Nga vitet ...
Full story

GIORGIO CAPRONI dhe FRANCO FORTINI

I.GIORGIO  CAPRONI              1912 – 1990     Giorgio Caproni (Livorno, 7 janar  1912 – Roma, 22 janar 1990) ishte poet, critik letrar e përkthyes italian. _____________________________     1.FANARI    Nuk do të ketë fanar. Atje errësira është kaq errët sa nuk ka errësirë. ...
Full story

Mozaik dashurie *

Mozaik  dashurie *  ( cikël me poezi) Nga    Përparim   Hysi Ç'të kujtoj më parë nga  ti? Ç'të kujtoj më parë nga ti? Amali!  Amali!Të kujtoj dy  sytë e ...
Full story

Timo Mërkurit

                      Timo Mërkurit (Miqësisht në ditëlindjen e poetit) Nga Fatmir Terziu   T - e lisat në Shënkoll janë shtruar gjethet I -  so… more djemtë ...
Full story

Të pathënat….

Të pathënat….I dashur!Kemi lënë shumë fjalë pa thënë,e jemi dashur qetë unë dhe ti;Unë hesht gjithnjë kur zemërohemE ngazëllimin çel si maj,në dashuri!Papritur, nis e ...
Full story
image

Na është bërë një mozaik i keq i skenës tonë politike

Vështrim   Na është  bërë një mozaik i keq i skenës tonë politike   Nga Skënder MULLIQI        Skena politike e pasluftës u nda  në dy krahë politikë,  “krahu i ...
Full story

SHOQËRIA IME

SHOQËRIA IME Aty ku cicërijnë zogjtë e dallëndyshes,jo vetëm nëpër brigje e korije,aty ku macja luan me gjalmin e gjyshesdhe kur tufat shplodhen nëpër rrëza e ...
Full story

GJIGANDI THEOFAN NOLI

Nga Luan Çipi     Linde larg, në Ibrik Tebe, Emrin e pate Theofan, Po, Ti ishe “Skënderbe” Shqiptar- tej e ndan.   Atdhetar ngele gjithë jetës, Luftëtar Thrako Shqiptar, Në kërkim të së ...
Full story

E ëndërrt qe kjo luftë

Puntorie Muça-Ziba        E ëndërrt qe kjo luftë   Sa erdhe, ike ndër duar   liria ime filigrane, stinë pas stine nga ...
Full story

E vogla Abetare!..

Xhahid Bushati E vogla Abetare!..                 1.                 Vitet ikën, ja, u rrita…                 Lamtumirë, fëmijëri!..                 Ty, e vogla ABETARE                 të kujtoj me dashuri…                        Një fole me germa shqipe                        ...
Full story

Duke kërkuar pak vend për veten

                  Duke kërkuar pak vend për veten Nga Fatmir Terziu   Kjo është hera e parë që ndjej veten pa vend në vendin e vet.   Kjo nuk është nga jashtë, nuk ...
Full story

Shtatori i gazetave

                        Shtatori i gazetave Nga Fatmir Terziu   Shtatori ka gëlltitur gjithë ditët e vitit, dhe 21-shi në gjuhët e botës flet.   Spangot e trasha lidhin pishat në ridaljen e të rivrarës ...
Full story

Zoti Reshat Kripa! Ju Lutem! Mos e bojkotoni ardhjen e Papës në Shqipëri!

Nga Nimfa Hakani Zoti Reshat Kripa! Ju Lutem! Mos e bojkotoni ardhjen e Papës në Shqipëri! I kam shkuar disa herë në mëndje këto mendime që po ...
Full story
image

TELEGRAF

  TELEGRAF Ne vazhdim te shkrimit te pare. HALL i madh moj motra DHI HALL i madh ne kete STAN Ku do gjejme nje BARI ...
Full story

Takim me një të vdekur *

  Takim me një të vdekur *                                       ...
Full story

TOTALI

TOTALI Tregim nga QAZIM D.SHEHU I madhi dhe i përndrituri drejtor, një ditë thirri financieren e vet në zyrë dhe aty , pasi e shikoi një herë ...
Full story

Ne, fetë dhe partitë

Nga Petrit Malushi Ne, fetë dhe partitë Pse s’kanë të njëjtën fe, Nuk grinden kurrë njerëzit tek ne. Nuk përflasin e shajnë, S’qëndrojnë ...
Full story

Bruskëza ime

                  Bruskëza ime Nga Fatmir Terziu   Kokërza e bruskët është atje në arë kaçurelëzat e tua janë mes gishtave të mia një penel i artë ...
Full story

O R A

P o ez i Sherif BLLACA: O R A Çfarë ke me mua Orë e trazuar Asnjë të keqe Kurrë s'ta kam ...
Full story

Më e keqe se vdekja

  Ali M. LAJÇI                                                                     Më e keqe se vdekja                            (Në këtë tregim bëhet fjalë për plakun që tregon për Tivarin,                                  plojat e ...
Full story

Akademia e Shkencave në shërbim të kishës shoviniste greke

                Më 24 gusht 2014, Anastas Janullatosi, në fshatin Kolkondas të Libofshës në Fier, organizoi kremtimin e 300-vjetorit të lindjes së “Shën” Kozmait, armikut të ...
Full story

TOKË E MOHUAR

Tregim nga  Aleko LIKAJ TOKË E MOHUAR  Fati nuk e kishte përkëdhelur Tahsim Zykën. Kishte ardhur në mes të Evropës, aty nga mezi i viteve ...
Full story

Motra ime e vogël po rritej

NGA BAJAME HOXHA- ÇELIKU, BRUKSEL Motra ime e vogël po rritej Motra ime e vogël po rritej Po rritej e hijshme, e hollë, e lartë Porsi  fjollë shtati i ...
Full story
image

SHQIPËRIA NDERON MARTIRËT E KOMBIT DHE TË FESË

       SHQIPËRIA NDERON MARTIRËT E KOMBIT DHE TË FESË                                               Nga Frank Shkreli Tre ditë para se të shkelë në tokën arbërore për vizitën e tij  në Tiranë, ...
Full story
image

PASQYRA

PASQYRA Unë jam prej argjendi dhe e saktë, pa paragjykime. Çdo gjë që të shoh e gëlltis menjëherë pikë për pikë pa hije ...
Full story

Jargët e "Qënit" të Lekos

                                            Tregim Nga   Përparim   Hysi   As që do  tentoja që të shkruaja për ta: për "Qënin" dhe për Lekon. I kisha bërë dalje nga kujtesa me kohë. ...
Full story

P U N Ё T E M E S N A T E S

         P U N Ё T   E   M E S N A T E S                      Qyteza L në jug–lindje të vëndit është shumë ...
Full story

USHTARI I PANJOHUR

  USHTARI I PANJOHUR     Aty nga fundi i viteve gjashtëdhjetë shkoja shpesh në Lidhjen e Shkrimtarëve. Çoja krijimet e mia të pakta, dy ,më së shumti tri ...
Full story
image

Per ty Dom.Lushi...

Dom Lush Gjergji Nëse ka ndonjë fetarë.Që e ka zemrën kombtarë.Ësht Dom Lushi në radh t,parë.Në moshë t,re ka marrë detyra.Pajtim gjaqesh në qdo mënyra.Krah për ...
Full story

Doçkëzat e vogla…

Doçkëzat e vogla… -Eris, bija ime, po rend në fëmijërinë tënde- 1. “Të t’i push doçkëzat-gjethe!” – shpesh të thosha bija ime. Zgjatje doçkat si penela e më falje vizatime…   E më ...
Full story

Vaditu me vesën

        Vaditu me vesën     Të shikoj që më lëpihesh Me atë trup që të sjell neps, Gjej dikë që i pëlqen ti shtiresh ...
Full story

Imazhi artistik dhe subtiliteti krijues i poetit Arqile Gjata

Vëllimi poetik “Lumenjtë janë të vjetër”, i Arqile Gjatës, poetit vlonjat që prej disa vitesh jeton në Athinë, nxit asisoj ritme idesh që ...
Full story
image

KRIJUESI QË NDRYDHË E SHTRYDHË VETEN E KOHËN PËR TË MIRËN E NJERIUT...!

Duke lexuar poezinë e shkrimtarit dhe publicistit, Sejdi BERISHA, “Gur i tretur - Almanak i moteve” Nga Shkodra shkruan: Hasan SELIMI:   KRIJUESI QË NDRYDHË ...
Full story

“Gjuha e harruar” e Fromit

“Gjuha e harruar” e Fromit As. Dr. Sali Meneri Ka një gjuhë për të cilën flet diku Erik Fromi, psikoanalisti pauses i Frojdit dhe ...
Full story

BRENGA E MËDYSHJES

    Tregim Sonte dua të thërras shpirtin tim, të bisedojmë sikur të jemi përballë njeri tjetrit. Disa thonë që shpirti është brenda trupit, ndërsa të ...
Full story

Grizma e një dallge

                      Grizma e një dallge (Bilal Xhaferrit)   Fustanella vallëzonte, zgjatej e zgjatej, Joni shpirtmadh e trazonte. Nga larg një anije pirate kacafytej me perlat ...
Full story

LETRAT NË XHEPIN E PELIÇES

LETRAT NË XHEPIN E PELIÇES - T r e g i m - ( Bazohet në një ngjarje të vërtetë. Për arsye etike, disa emra personazhesh janë ...
Full story
image

Si u shpëtuan infermieret amerikane në Shqipëri?

    Një libër për një histori të harruarMë 8 nëntor 1943, gjatë Luftës së Dytë Botërore, një ekip mjekësor amerikan që udhëtonte me avion ...
Full story

Lëvore e shpirtit

                  Lëvore e shpirtit Nga Fatmir Terziu   Mbrëmë Hënën e pashë të mbuluar nga mbeturinat ... reflektime të shkurtëra në një dritare, përplaseshin mbi tirqe, ...
Full story

LIDHJET E ALI PASHE TEPELENES ME MYZEQENE

Nga; Nuri PLAKU Drejtor i Muzeut Historik Fier          LIDHJET E ALI PASHE TEPELENES ME MYZEQENE       Lidhjet e krahinës së Myzeqesë me ngjarjet më të rëndësishme historike ...
Full story
image

PAS 50 VITESH, ME PEDAGOGJIKASIT E SHKODRËS

FRROK VUKAJ Pedagog, studiues - Tiranë       Se si po më duket…vallëkaq shpejt kalojnë vitet e dekadat?! Vocërrakë ishim atëherë, 13-14 vjeç ...
Full story

Kalaja e Elbasanit

Kalaja e Elbasanit Nga Fatmir Terziu   Të vrullshme me fshesën e tyre të murme, qanin Donat ...
Full story

Enigma e vdekjes së ish ministrit të diktaturës Abedin Shehu

Enigma e ikjes së ish ministrit të diktaturës Abedin Shehu  “Morning Herald Sydney” e së premtes së 7 prillit 1950, me gjithë faqen e saj ...
Full story

Urrejtje?! Termi ngec tek ‘intelektualizmi’ inatçor

Urrejtje?! Termi ngec tek ‘intelektualizmi’ inatçor Nga Fatmir Terziu   Maks Velon nuk e njoh personalisht. E kam lexuar, sidomos kur bëja kërkimet për temën ...
Full story

Vaksinë kibernetike

            Vaksinë kibernetike Nga Fatmir Terziu   Kërkoj një vaksinë për mjetin më të ri, çmimshtrenjtë, i linduri më i fundit i teknologjisë, përkundet në këllëfin ...
Full story
image

LETRA TË ZHUBROSURA

LETRA TË ZHUBROSURA (Tregim i bazuar në një histori reale) Fatmir Terziu Katër copa letrash të zhubrosura notonin lirshëm në atë pellg. Njëra më kryeneçe se tjetra. ...
Full story

Kumbullime ‘milionëshe’

Kumbullime ‘milionëshe’ “Ai ha kumbulla dhe ne na mpihen dhëmbët”?   Nga Fatmir Terziu   Kur ne ...
Full story

A duhen pasuruar tekstet e historisë shqiptare me fakte të tilla?

A duhen pasuruar tekstet e historisë shqiptare me fakte të tilla? Nga Fatmir Terziu   Kjo fotografi është marë nga arkivat e gazetës Australiane, “The ...
Full story

Vjeshta-Prelud-i im

Mirëse jeni në Vjeshtën time Vjeshta-Prelud-i im (ia kushtoj miqve të mi krijues dhe dashapaqës të miqësisë, për të cilët nuk do të ...
Full story
image

Tomori, vendi ku ushqehej poezia

Tomori, vendi ku ushqehej poezia Nga Fatmir Terziu   Gazeta “Cairns Post” e datës 9 Dhjetor 1940, që në faqen e parë të saj na ...
Full story

AROME BLIRI

AROME BLIRI Kostandin Dhamo Pas tetë vitesh larg, Tirana e përndritur nga shiu i majit,iu duk veçse e bukur! S’do mend ; e ku të lë ...
Full story
image

Miq të nderuar po ju përcjell një poezi të panjohur më parë

Miq të nderuar po ju përcjell një poezi të panjohur më parë   21 Dhjetor 1880. Gazeta “Darling Downs Gazette and General Advertiser” që ka ...
Full story

NJË ATDHETAR I ZJARRTË NË AMERIKË

Agim Shehu NJË ATDHETAR I ZJARRTË NË AMERIKË Duke studjuar arkiva dhe shtypin e kohës, mësova emrin dhe veprimtarinë e tij në Amerikë. Flitet për Hamit Lumin ...
Full story

TË PASHKËPUTUR NGA “TUTELA”

Para pak kohësh janë botuar dy artikuj në gazetën “DIELLI”, i pari nga Prof. Isuf Bajrami: “Epiri dhe përkatësia etnike e Epirotёve”, më 19-8-2014 dhe ...
Full story

Fatosat e rinj shkruajnë ligje të vjetra prej rruge!

          Fatosat e rinj shkruajnë ligje të vjetra prej rruge !    Skandal në vetë të tretë,paria e shumës,gjinia jorruazore. E tmerrshme ! Sapo hap sytë në ...
Full story

MOS E KAPERCE ZJARRIN E NATES

Nuri PLAKU MOS E KAPERCE ZJARRIN E NATES   ERERAT E REJA Erdhën erërat e reja në qytetin tim Dhe stinën e sivjetshme e prenë ...
Full story

Pylli dhe Zogu

Xhahid Bushati   Pylli dhe Zogu                   Pylli i tha zogut: -Po nisesh, o bir!.. Kujdes, fluturimi Është i vështirë…   -Mund të lodhesh, bir, - Edhe ndihmë kërkon… Erës bëji zë, vjen dhe të ndihmon. ...
Full story

DHEPRIND, DHEPRIND!

DHEPRIND, DHEPRIND! Je i përjetshëm sa vetë Përjetësia Je Gjithësia që pulson në një pikë loti Jë i pandashëm, i pabashkueshëm, si, vetë Njësia. ...
Full story

"SHakaxhiu"

   "SHakaxhiu"  Tregim Nga Përparim   Hysi         Kur e shihje, nuk ta mbushte synë. Si më i shkurtër nga çdo burrë i ...
Full story

Testamenti “i heshtjes” në vargëzimet e një poeti

Shkruan: Dr. Zejnepe Alili – REXHEPI/   Testamenti “i heshtjes” në vargëzimet e një poeti Vëllimi poetik “Vesa mbi gurë” - Neki Lulaj   Njohja ...
Full story

"Sherifi"

Vangjush Saro   "Sherifi"   Tregim humoristik   Në hotel kishte mushkonja. Por ato do të bëheshin të mërzitshme e të lodhshme në mbrëmje. Gjatë mbasdites, telashi pati një tjetër emër. ...
Full story
image

Poezi nga Trifon Xhagjika (1932-1963)

Poezi nga Trifon Xhagjika (1932-1963) (Një pasdite të ftohtë dhjetori, në kapërcyellin e vitit 1963, në Tiranë do të hapej lajmi se ...
Full story

NJE LETER NGA LARG.

NJE  LETER  NGA  LARG.                      POEME. SQARIM;Kjo  leter  vjen nga  larg, behet  fjale  per  nje  miqsi dashuri  te vjeter  dhe  te re te parealizuar duket  ...
Full story

Kënga e gjelit Kokoroç

Xhahid Bushati     Kënga e gjelit Kokoroç   -përrallë-   Një gjel kacagjel na matej me hijen e mëngjesit. Kokoroçit, asgjë s’ia mbushte syrin: as qymezi, as pulat pendëbardha, as zogat ...
Full story

Pope’s Albania visit: Vatican silence on Mother Teresa regretted

Gëzim Alpion Guwahati: In less than 20 days, Pope Francis is scheduled to make his historic visit to Albania, the country Mother Teresa of Calcutta ...
Full story
image

Përgjegjësia sesi na trajton shoqëria dhe meshkujt qëndron edhe me ne

Përgjegjësia sesi na trajton shoqëria dhe meshkujt qëndron edhe me ne Aida Dismondy Në shoqërinë shqiptare dihet trajtimi i femrave si përgjatë historisë ashtu dhe tani. Ajo ...
Full story

SHTEGTIMI I FUNDIT I PESHKATARIT PLAK

Poezi SHTEGTIMI I FUNDIT I PESHKATARIT PLAK Kishte afro një vit që anija e peshkimit “Pulëbardha e Kaltërsive” dergjej e ankoruar ...
Full story

ELEGJI PËR GJUHTARIN SHABAN DEMIRAJ

(Në motivin popullor) Nga Luan Çipi   Nga krahu, o shokë, më mbani, Më  mbërtheni fort nga dora, Shumë më pikëlloi Shabani I Demirajve, nga Vlora.   Doktor profesor në grada, Me karrierë akademike, Hulumtues ...
Full story

DETI PLAK

  LUNDRA IME   Notoj në thellësi uji, Lundroj në msheftësin e detit, Udhëtoj në errësirën e natës, Fluturoj në krahët e ylberit.   Fluturoj si shqiponjë, Dhe dukem  në rrëpirë, Kërkojë përrallën, Që nuk ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1