Fatmir Terziu

PËRTEJ SHKËLQIMIT TË QËNDRESËS

(Si parathënie për librin “Dëbimi i shqiptarëve prej Kosove në vitin 99” të  Sulejman Didës) -Oh,shka kan’bjeshkt’, o bre, qi ushtojn-e, shka kan’ lugjet’, o bre, qi
Full story

Vaj për trungun

                 Fundjeta  ( Për ty Parid, nga Helena e vyshkur) Në sfondin qiellor një copëz faqeje e mbetur nga fshati: e purpurtë, ...
Full story
image

NJË JETË NË SKENË

  NJË JETË NË SKENË (Artistes Liza Laska) Në ballin e rrudhur shpalosen mendimet, në sytë e tu derdhet shkëlqim,, në buzët e rreshkura mijëra ...
Full story
image

Generations

Generations By Fatmir Terziu   We were boys, you were girls, fed by the morale of the time you fled from us as if we ...
Full story

Përsiatje mbi poezinë “Iso-ja e detit” e Fatmir Terziut

Të lexosh një poezi…. Përsiatje mbi poezinë  “Iso-ja e detit” e Fatmir Terziut Nga Timo Mërkuri   Të lexosh një poezi, nuk mjafton që të ...
Full story

PRURJET E REJA, RISI VAZHDIMÊSIE PÊR ZHVILLIMET LETRARE...

 “Veprat letrare në veçanti dhe libri në përgjithësi, konkludon shkrimtaria e talentuar Mira Meksi, po luftojnë për vazhdimësinë e mbijetesës dhe mosreduktimin e mosfirimin më ...
Full story

TË DUA SHQÌPËRÌ

Poemë   Të dua Shqipëri Për njëmijë e një të mirave, begati! Për tokën, për diellin që të ngroh, Për njerëzit e dashur, punëtor e të besës që mban! Je vendi ...
Full story

Robert Martiko: Madona si Mister Kozmik

Robert Martiko: Madona si Mister Kozmik   Faruk Myrtaj   Romani “Madona e Vërtetë, Gjallë apo Vdekur?”, i Robert Martikos, ish shfaqur në fragmente, ...
Full story

Hija e “rëndë” e “Blirëve të Pejës”

Hija e “rëndë” e “Blirëve të Pejës” Romani “Blirët e Pejës” i Fatmir Terziut (esse) Nga  Përparim   Hysi Si fillim    Sado pak i ...
Full story

Viron Kona ose leximi i një teksti mes terminologjisë moderne

Viron Kona ose leximi i një teksti mes terminologjisë moderne Nga Fatmir Terziu   Shkrimtari shqiptar, Viron Kona, një nga më prodhimtarët e më cilësorët ...
Full story

HISTORIA TRAGJIKE E DOM ENGJËLL KOVAÇIT

Dom Engjell Kovaçi EDHE E VRANË, EDHE KERKUAN TA TURPNOJNË. Ne ate kohe u ba nje roman i tipit "horror" me titull "Gjurmet çojne ne ...
Full story

LOJËRAT TAURIKE, POR SI TA GJEJ NJË ÇIK DASHURI?

  Shtrij kokën mes thikash shumë, pa ty, e si, e dashur? Jastëk kam një lumë, ma kthe zemrën! Mos s’e njoha unë? Për karremin folën lart, ...
Full story

Hija pa diell

Mehmetali Rexhepi   Hija  pa  diell Hirësia dehjen e shqiptonte jo kudo, por pa bohemi të Mirko Gashit. Ai dehjen e shqiptoi si protestë e labirintit të shpirtit tij, ...
Full story

E DASHUR...

                          E DASHUR...   E dashur... Sa herë të ledhatoj,   Me flladin dhe erën luaj.       E dashur, sa herë... Lag buzët në mushtin e puthjeve,   Tutje flak petkun ...
Full story

Porosia e nënë Dallëndyshes

                                                    -përrallë-               Një ditë pranvere, nënë Dallëndyshja thirri dy bijtë e saj, Drinën dhe Dajanën. Përmes cicërimave, u tha:             ...
Full story

SHPELLA E POLIFEMIT

SHPELLA E POLIFEMIT QAZIM D.SHEHU Kohrat mbajnë kujtimin peng, Si kjo rrugë, hapat e të parëve, Në shenja pleuriti poshtë damarëve.   Kohrat rendin dhe ngarendin Dëshirat tona për të dalë ajrive, Si ...
Full story

Shulak

                  Shulak Nga Fatmir Terziu   Trup i çarë. Kapur në rrënjën e tij ai humbi degët dhe gjethet në pak ditë dhe është në koma ...
Full story
image

ATY KU MJALTË SHIJON DASHURIA

DRITA FEJZA ATY KU MJALTË SHIJON DASHURIA ( cikël poezish ) SHPIRTI I POETIT Ju që lexoni vargjeve shpirtin e poetit a e dini se peshën e malit mbankur fryn ...
Full story

NJERIU DHE JETËSIA

( varur  në kohën e tij )       muzgjeve  magnetike  thonë                          nuserohen  dashuritë  e  rreme  karrigisë së rryer  vdes  pafajsia      dhe  gjuha  e  miqsisë bezdisët  e sotmja  së e nësermja  mund  të ...
Full story

Lojë me birila

                  Lojë me birila Nga Fatmir Terziu   Një grimë, një shenjë, fjalë e shkuar sa vitet bashkë duar më duar në Kosgrovë ka mbetur kujtimeve ...
Full story
image

Përtej enumeracionit dhe shkallëzimit në poezinë e Besim Xhelilit

Përtej enumeracionit dhe shkallëzimit në poezinë e Besim Xhelilit Nga Fatmir Terziu Enumeracioni dhe shkallëzimi janë dy nga të shumtat figura të sintaksës poetike ...
Full story

Secili... për shqipen një rend

                Secili... për shqipen një rend (Kushtuar albanologut Ullmar Qvick) Nga Fatmir Terziu   Sa herë jam zgjuar nga zërat e dygjuhësisë, që në mëngjes, rrugëve ...
Full story

Të lexoj ëndrrën

                    Të lexoj ëndrrën Nga Fatmir Terziu   Nuk e kujtoj dot se ç’orë ishte, cilat minuta, sekonda masnin kohën e pluskimeve të fshehura në gjoksin ...
Full story

Kontrasti me diskursin jetik në shpirtin poetik Luzaj

Kontrasti me diskursin jetik në shpirtin poetik Luzaj Nga Fatmir Terziu   “Kasollja e Internimit” e Dalan Luzajt është kthim dhe ecje në kohë njëkohësisht. ...
Full story

Çudnarë

                  Çudnarë Nga Fatmir Terziu   Në ëndërr e sipër fjala i ngjan barutit të lagur, një skenë filmi ku përrallat janë shpresa të vetme ...
Full story

Diskursi i zbrazëtisë së qytetit në poezinë e Zafiratit

Diskursi i zbrazëtisë së qytetit në poezinë e Zafiratit Nga Fatmir Terziu   Ky kuptim ndërmer formën e një projeksioni me të cilën poezia hyn ...
Full story
image

KALOJ DHE MBETEM

Kaloj buzë rrugës dhe shoh trëndafilë të kuq, të verdhë, rozë, të bardhë, ndodh të jenë edhe të kaltër. Nuk ua di emrat ...
Full story

Anapesti, anagrami dhe aluzioni në poezi

Anapesti, anagrami dhe aluzioni në poezi Nga Fatmir Terziu   Tre gjëra nga më të ndihshmet funksionojnë si një hallkë ndërlidhëse në tërë strukturën poetike ...
Full story

Kënaqësia estetike që të jep poezia e poetit të talentuar Përparim Hysi

  Me poetin e talentuar Përparim Hysi jam njohur përmes faqeve të internetit kur unë ndodhesha në Kaliforni, kurse ai në Florida. Në internet lexoja shpeshherë ...
Full story

Diskursi jetik i një shkrimtari

Diskursi jetik i një shkrimtari   Krijimtaria e shkrimtarit shqiptar Qerim Skënderaj është e larmishme, është sa e tillë edhe në dy gjuhë. Në shqip ...
Full story

MACJA E BARDHË

                                                             Tregim                                      MACJA E BARDHË Lakja, i kishte shkelur thembrat e zhargave që kishte në këmbë dhe i hiqte branë duke lënë prapa  pufka pluhuri. ...
Full story

Sot është Dita Botërore e fotografisë.

Sot është Dita Botërore e fotografisë.   Që nga shpikja e portretit të fotografuar me një procedurë të hershme, një proces fotografik i zhvilluar ...
Full story

Një roman me theks të fortë shoqëror i Thani Naqos

Një roman me theks të fortë shoqëror i Thani Naqos Aleko Likaj   Thani Naqo, është dhe mbetet për mua pa diskutim, një prej prozantorëve ...
Full story

Tjetërsimi i thelbit të një problemi…te ritet e vajtimit

Nga Timo Mërkuri 2-E qara me “botë”  dhe vajtimi me ligje,  pjesë e ritualit mortor dhe gjenezë e këngës sonë popullore. Te libri i tij “Tjetërsimi i ...
Full story

« … marrë frymë ajrin e atdheut »

-Ese për liridashësin, mendimtarin e lirë, ushtarakun, politikanin, filozofin dhe poetin Hamid Gjylbegaj- Ndër trojet e Skenderbeut Kur “Virtyti” t’ bahet “Besë” Përparimi i këtij Atdheut  “Ideal” i gjallë ...
Full story

Në gjurmët e analizës së kolonelit Dilaver Goxhaj

  Në mëngjesin e 14 gushtit, bie zilja e telefonit. Një miku im i vjetër nga Vlora, që nga koha kur ishim nxënës në gjinmnazin “Ali ...
Full story

MËKATI I PAFAJSHËM I REKLAMAVE

  NE VEND TE NJE NDJESE PER BUKUROSHEN E SARANDES, QE U PERZGJODH PER HAREM NE VITIN 2014. MËKATI I PAFAJSHËM I REKLAMAVE Gruaja ...
Full story

FLUTURIM

1  -    ARTANI. E  pyeta  per   emrin   ,- Artan. Pas  nenes  s'kish  me  njeri. Te  jemes  ne  bark  ja  lane, Ushtari  me  thiken  e tij. Te  ashpra  kohet,  pa  ligj. Cthurje ,   rremuje  ...
Full story

POEZIA ËSHTË QYTET MË VETE.

POEZIA ËSHTË QYTET MË VETE. Charles Bukowski Poezia është qytet më vete, plot me rrugë e puseta, plot me njerëz të shenjtë, plym gëlojnë ...
Full story
image

Turqia , Erdogani dhe ambicjet gjeografike!

Turqia , Erdogani dhe ambicjet gjeografike!   Ndërkohë që vendet e Europës dhe pjesë të tjera të botës janë qeverisur nga mediokratë të haruar, ...
Full story

BIJËS SIME QË FLE…

BIJËS SIME QË FLE… NGA QAZIM D.SHEHU Fli Kristelë e dashur,bija ime, Në gjumin tënd shoh pafajësinë e dashurisë më të thellë, Shoh dritën nga të largtat burime, Ku laj ...
Full story
image

Romët e presin me padurim vizitën tuaj në Shqipëri, At i Shenjtë

Romët e presin me padurim vizitën tuaj në Shqipëri, At i Shenjtë Gurali Mejdani* Shenjtëria e tij, Papa Françesku më 21 shtator do të ...
Full story

PERCJELLJE

Poezi nga Roland MUSTA PERCJELLJE Kur po largohesha, Vetem Shqiperia me percolli gjer ne Rinas. Dhe me syte e saj te bute, Ne ...
Full story

Tre miqtë

Xhahid Bushati                         Tre miqtë -Sipas motivit të një përralle popullore-               Qeni Piso dhe mace Pisika e kalonin pjesën më të madhe të kohës duke u grindur ...
Full story
image

NË PASQYRËN E LINDITËS …

NË PASQYRËN E LINDITËS …   Vështrim mbi vëllimin“LULJA ALBA”   Kronikat e ngjarjeve që  rrjedhin epokave sjellin me vete shumësinë e detajeve, ngërçin e pazbuluar të fjalëve ...
Full story

Tjetërsimi i thelbit të një problemi.

Tjetërsimi i thelbit të një problemi. Nga Timo Mërkuri Ka ca kohë që në shtyp është rindezur debati  “polifoni apo iso-polifoni”, origjina e saj nga vajtimi dhe ...
Full story

RAINCA-VENDBANIM I VJETËR DARDAN-SHQIPTAR NË RAJONIN E PRESHEVËS

    Shkruajnë: Xhemaledin SALIHU & Vebi FAZLIU     1.Pozita gjeografike   Fshati Raincë është vendbanim i komunës së Preshevës dhe shtrihet në veri të Luginë ...
Full story

ZBRITE NGA ËNDRRAT

ZBRITE NGA ËNDRRAT        (Ali Ibër Nezajt)     Zbrite nga ëndrrat madhërishëm Erdhe në Gjakovën e dashurisë Erdhe në Gjakovën e rinisë   ...
Full story
image

Mirjollogis

                Mirjollogis Nga Fatmir Terziu   Mirjollogis për kohën,          e ikur të padukshme, kallëza kukurjake e grurit,          luan me heshtjen dhe mallkimin e troshave ...
Full story

Dhimbja për artistët e Bregut

  Në bregdet të Himarës ka një histori vijuese për kulturën dhe etnokëngën shqiptare. Ka mbi 100 vjet që kjo krahinë kontribuon në  fondin ...
Full story

NJË LEGJENDË E RE NË NJË PENTAGRAM TË VJETËR

NJË LEGJENDË E RE NË NJË PENTAGRAM TË VJETËR 1.Në prehrin tim, Tek përkundja ëndrrat e mia dikur, Ra ylli im, Me emrin e zjarrit, Më i pastër se qielli,Më ...
Full story
image

A duhet të zbatohet dënimi më burg të përjetshem apo dënimi me vdekje për kriminelët?

Vështrim   A duhet të zbatohet dënimi më burg të përjetshem  apo dënimi me vdekje për kriminelët ?   Nga Skënder  MULLIQI    Së sa duhuhet të dënohet një ose ...
Full story

Poezia është një arratisje nga emocioni

Poezia si një arratisje nga emocioni Nga Fatmir Terziu   Poezinë e poetit Zaho Vasili e kam njohur si fillim jashtë leximit. Mes bisedave të ...
Full story

Teshtima e tribunave

  Teshtima e tribunave Nga Fatmir Terziu   Luleradhiqet ende teshtijnë andej është shpirti i përpjekur për të shpëtuar,                                                      pluhurit në ajër, ndotjes ...
Full story
image

N J E L E T E R N E P O S T E N T I M E

                               N J E     L E T E R    N E     ...
Full story

KUR SHKRUAN

                                  Sa herë që ndjen nevojën të flasësh me dikë por nuk ke asnjeri pranë , ose dhe në qoftë se është dikush ato ...
Full story

Gabimi i diellit

Xhahid Bushati   Gabimi i diellit                                                                                   -përrallë-                   Dielli takoi në udhë një re të vogël bardhoshe dhe e pyeti:                 - Mos e ke parë gjë erën? Kam ...
Full story

Loti i nënës

Kostaq Duka   Loti i nënës   Djeg e përvëlon një lot në sytë e nënës. Një lot që nga shpirt i vrarë dhimbje nxjerr. ...
Full story

SA PËRRALLA DO TË LEXOJMË AKOMA?

SA  PËRRALLA  DO  TË LEXOJMË AKOMA? (DUKE MARRË SHKAS NGA NJË SHKRIM  TË YLLI P0L0VINA SE GJOJA  GREQIA DONTE TË SULMONTE SHQIPËRINË NË VITIN ...
Full story
image

Dashuria është një veprim të cilin ne nuk dimë ta ushtrojmë.

Dashuria është një veprim të cilin ne nuk dimë ta ushtrojmë. Nga Aida Dismondy   Thuhet se e mira dhe e keqja jetojnë brenda njeriut dhe ...
Full story

PRANË 75VJETORIT TË LUFTËS II BOTËRORE

Agim Shehu, Gjenevë                           PRANË 75VJETORIT TË LUFTËS II BOTËRORE Së shpejti bota do rikujtojë me bujë në Poloni nisjen e Luftës II-të Botërore. Përkujtesa ...
Full story
image

JETA ESHTE E PA IMAGJINUSHME !

Jete mizore te gjitheu dogjen nga ty kush me shume e kush me pak po asnje ne bote nuk doli i afte te shkruante nje recete si te jetoheshe tise ...
Full story

Gjumin kur ta prish

                      De(r)t Nga Fatmir Terziu   Në “The Dorchester” dy arushë të mermertë bëjnë gjumin e tyre të qetë.   Nga rruga që përthyen rrezen ...
Full story
image

Burgu i Ri

Botuar sot te Respublika Si shenjë dashurie, ajo i kërkoi një dhuratë krejt të veçantë: “Diçka që nuk i është ofruar asnjë femre tjetër në këto ...
Full story
image

Nje nate e trisht

Vadallisem gjetiu,larg,larg në nje botë zymtësije,lodhje me buzë të thara ethe të trishta shpirti,faqet zvarr   Pas një nate lodhjeje agimi nxjerr synë në kaltërsi shpirti i bërë akull,borë trishtimi i natës së ...
Full story

Ripushtimi dhe Qëndresa nuk kanë marrë akoma fund!

Ripushtimi dhe Qëndresa nuk kanë marrë akoma fund!   Kumtesë mbajtur në sesionin e XII shkencor që Shoqata “Trojet e Arbrit” organizoi më 9 gusht 2014 në ...
Full story

STATUJAT E BRISHTA TË MIKUT

STATUJAT E BRISHTA TË MIKUT  ( ESSE ) PIRRO LOLI *  *  *      Kur i thanë Sokratit të lashtë “ ç’kuptonte ai me fjalën mik”, filozofi uli kokën ...
Full story
image

STINËT

Mateo Osmani   Poezi   Shënim: Mateo është katërmbëdhjetë vjeç.I pëlqen të shkruajë poezi. Vitin e shkuar botoi vëllimin “Adoleshenca”. Ende ngurron t’i  dërgojë poezitë ...
Full story

“DREJTËSIA MË PËRKET MUA, KIJ KUJDES, QENUSH”, THA ZËRI NGA BUSTI

(Po de, vish uniformë të lehtë verore, qenush mishngrënës kaq shtëpiak!) Bagëtia po zhbëhet, por roja, edhe lakrori i qejfit të papërsëritshëm, ky shapkati, ky ...
Full story
image

Plutarku, Pani, Pelodi dhe Piluri

   Plutarku, Pani, Pelodi dhe Piluri   1-‘’Një mbrëmje, gjatë lundrimit, kur era kishte pushuar dhe shumë udhëtarë, që sapo kishin ngrënë bukë, po pinin, nga ishulli i ...
Full story

Dashuria shqiptare e Gerd Mylerit

Nga: Aleko Likaj Dashuria shqiptare e Gerd Mylerit Një histori e pazakontë dashurie në distancë. Deri ne kufijtë e të pabesueshmes. Por aspak e panjohur. ...
Full story

Shkodra ime.....

  Shkodra ime.....O tokë që më rrite....që në rrënjët tua gurgullon ..uji i pastër i lumit Kir dhe Drin.....që mban një erë të veçantë...qe me përkund ...
Full story

“NE DUHET T’I THEMI STOP PUTINIT, TANI”

                                         Nga Frank Shkreli   Kështu u shpreh në një intervistë me Radion Europa e Lirë, ish-disidenti anti-komunist polak, Adam Michnik, duke e krahasuar njëherazi agresionin e ...
Full story

Polifoni apo iso-polifoni

Polifoni apo iso-polifoni Ndërsa po hulumtoja materiale të ndryshme për krijimtarinë popullore në tërësi dhe për  iso-polifoninë në veçanti , më ra në sy dhe më ...
Full story
image

Lirika e një nostalgjie të vjetër

Vëllimi poetik “Fli të bëhet vonë” - Ta përgëzosh autoren Mimoza Berisha për vëllimin poetik “Fli të bëhet vonë”, është e pamjaftueshme ...
Full story

Kur poezia kërkon frymëzimin në lartësitë e mendimit

Nga Fatmir Minguli ( Shënime kritike për librin poetik "Fli të behet natë" të poetes Mimoza Berisha. Një manifestim poetik i ...
Full story
image

Mesazhet feministe në vëllimin poetik “Post scriptum”

      Nga Dr . Zejnepe Alili Rexhepi Tini Qerragjija, e lindur dhe arsimuar në Shkodër, por që jeton dhe vepron në Itali, synon që të ...
Full story

Dinakëria e një dhelpre...

Xhahid Bushati                                                             Dinakëria e një dhelpre...               -Sipas motivit të një përralle popullore-               Pranë një bregoreje, dhelpra Sygjelbra takoi pulën Quk Quk. -  Si ...
Full story

Lidhja me mitiken poetike

Lidhja me mitiken poetike       Emrin e poetit Vasil Klironomi e kam ndeshur për herë të parë në një aktivitet kushtuar shkrimtarit Stefan ...
Full story
image

... në një cep të ‘harruar’..., aty ku nxjerr ‘reze’ poezia e Kiço Papas

Pas ndalesës për ‘Joni Poetik’ ... në një cep të ‘harruar’..., aty ku nxjerr ‘reze’ poezia e Kiço Papas     Në vend të ...
Full story

25 poezi nga përmbledhja “Plagë qeramike”

VASIL KLIRONOMI 25 poezi nga përmbledhja “Plagë qeramike”          Vasil  Klironomi është poet nga Saranda dhe ka emigruar këtu e 20 vjet në Greqi. ...
Full story

Edhe njëherë për iso-polifoninë…

Edhe njëherë për iso-polifoninë… ose… në vazhdim të një replike Nxitjen për  këtë shkrim e mora nga një “esse për këngën iso-polifonike”, shkruar nga poeti dhe këngëtari ...
Full story

Të lutem, falëm!

Të lutem, falëm!                                        Tregim Nga   Përparim ...
Full story

AUTOKRITIKA E FUNDIT

 - Tregim- Mustafa Fërtelja sapo kishte zbritur nga malet me pushkën partizane krahëqafe dhe ishte rehatuar në shtëpinë e vjetër prindërore, në lagjen më ...
Full story

Hija

Flutra Malo Kuqani Hija Po ikën ngadalë, ashtu ngadalë... Siç hyre në shpirtin tim Po ikën pa më thënë Me frikën, se po më bën ...
Full story

Heshtja nuk është më flori : Zogu-Floriri-Fullani

“Mbreti vodhi floririn dhe paret e shqiptarëve” është ky refreni që republikat në radhë (dikatoriale, socialdemokrate dhe kriptokomuniste) kumbonin herë me zë ...
Full story

Levat e diskursit poetik të poezisë

Levat e diskursit poetik të poezisë Nga Fatmir Terziu   Poezia e vëllimit poetik “Kur do kthehet dielli” e poetit Myrteza Mara, ashtu si mjaft ...
Full story

Një strategji kombëtare për parandalimin e dhunës ndaj fëmijëve!?

Një strategji kombëtare për parandalimin e dhunës ndaj fëmijëve!? Ganimete Thaçi Problemi i mbrojtjes së fëmijëve është një problem global, ...
Full story

Historia e arushit Zelo

Xhahid Bushati   Historia e arushit Zelo                                                                         -përrallë-             1             Arushi Zelo, në fillim ëmbëlsoi gojën, pastaj barkun me mjaltë e reçel molle. ...
Full story
image

Gjyqi i Dostojevskit

      - Tregim i jetuar -Luan MYFTIU Duke ndjekur debatet e sotme mbi Reformën në Drejtësi, m’u kujtua një ngjarje e jetuar në diktaturë: ...
Full story
image

POETET VETVETIU VIJN; RIKTHEHEN EDHE NGA VDEKJA....

Ndoc Selimi POETET VETVETIU VIJN; RIKTHEHEN EDHE NGA VDEKJA.... JORGO BLLACI (1938 - 2001) Me 1957, kur lexoi librin me poezi te Jorgo Bllacit "Ligjerimet e ...
Full story

A ban per log te bjeshkve 2014

Jonuz Delaj A ban per log te bjeshkve 2014 ========================= Une lahutari i maleve legjendare U rritane Kelmend me vuajtje e halle Nje ...
Full story

Diskursi i mëmëzimit në fatet e Bregut

Diskursi i mëmëzimit në fatet e Bregut   “Kazma godiste fortë mbi tokën e ftohtë afër Gjirit të Murgeshës, atje në bregun e detit. Pak më ...
Full story

TË PRITET MËSIM MË I MADH NGA KRYENGJËLLI MËHILL

  (Vrasësit zyrtarë e himni i tyre nga bulmeti i hudhrave II) Bota është matufosur, sepse viktimës së djeshme i kaloi afati i qëndrueshmërisë ...
Full story
image

Ditëlindja e nënës sime

Miqtë e mi të nderuar sot është ditëlindja e asaj që më solli në jetë, nënës sime të dashur e të shtrenjtë. Në këtë ditëlindje ...
Full story

Sytë blu të detit

Gjiri i Gramës, Parajsë Vlore e pazbuluar   Vilhelme Vrana Haxhiraj Sytë blu të detit   Mbrëmë… erdha të të takoja…, sytë e tu blu ...
Full story
image

“Joni Poetik” vëllimi I Dytë

Miqtë e mi të  nderuar po ju jap një  pasqyrë  të  librit më  të  ri studimor “Joni Poetik” vëllimi I Dytë të  cilin mund ta ...
Full story

Metaforat e dhunshme që shndërrohen në prozë të kulluar

Metaforat e dhunshme që shndërrohen në prozë të kulluar Nga Fatmir Terziu Romani “Heshtja e Unit” kapërcen pragjet dhe ngadalëson pikëvështrimin  e tij të ...
Full story

Kur patriotizmi zevëndësohet më materjalizem primitiv

Vështrim Kur patriotizmi zevëndësohet më materjalizem primitiv   Nga Skënder MULLIQI    Fjala patriotizëm komentohet në mënyra të ndryshme ne Ballkan .Disa thonë së Patriotizem është një lloj me ...
Full story

SHPIRTI KËRKON ASHTIN E VET

Dije Lohja SHPIRTI KËRKON ASHTIN E VET E di pse mendohen ato male, Foletë nëpër degë arratisen Rendin nxitimthi pas fjalës Nëpër ajrin e zbrazët ...
Full story

Këmbët e gjarpërit të Veton Surroi

Rreth librit të fundit i Veton Surroit, “Këmbët e gjarpërit”, i botuar në pragun e zgjedhjeve të 8 Qershorit 2014, në Kosovë, ka tërhequr ...
Full story

Pesë lirika nga Frederik Rreshpja

 Druri i portësLulëzoi druri i portës së vjetër.Ah, druri i vdekur çeli lule!Ti këputi dhe me to bëj kurorë,për mua që të prita deri në ...
Full story

Rima që të mban peng mes ekuinokseve poetike

Rima që të mban peng mes ekuinokseve poetike Nga Fatmir Terziu   Poezia e Ymer Nurkës kthen çdo gjë në jetë. Është kjo formë e ...
Full story

MILIONERI

Albert Z. ZHOLI MILIONERI                      Tek ai restorant i vogël, në periferi të Athinës, ndaloi rastësisht, se ...
Full story

Tekst-linguistika si arsye diskursive e poetikës

Tekst-linguistika si arsye diskursive e poetikës Nga Fatmir Terziu     Dy nga dhjetra poezitë që përmblidhen në vëllimin e ri poetik “Lumenjtë janë të ...
Full story

“Vesa mbi këngë” që bulëzon nga Joni artfolklor

“Vesa mbi këngë” që bulëzon nga Joni artfolklor Nga Fatmir Terziu   Në një sprovë të hershme të Timo ...
Full story

Një histori nga historitë e peshkut luspëartë

Xhahid Bushati   Një histori nga historitë e peshkut luspëartë  -përrallë-  Papritur, nga dega e një peme, u shkëput një mollë. Ajo ra në lumë dhe valët e morën ...
Full story

Syri i detit

                  Syri i detit Nga Fatmir Terziu   Syri i detit fjetur në bonacë. Koha kalëron majë lapsit të mprehur si majë shpate, drita ngulet ngadalë ...
Full story

Futboll, futboll! (1988)

           Rrugët, bulevardet e parqet zhuzhurijnë: futboll!            Nëpër autobuzër urbanë, nga e diela deri të shtunën, të ...
Full story

DUKAGJINI DUHET DHE DO TË RROJË

Ndodhi ajo që po flitej prej kohësh. Ligjërisht Dukagjinit i vunë vizën, e fshinë si nocion zyrtar, si emër, nga harta e Shqipërisë. E ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1