Fatmir Terziu

image

Partia Popullore Fetare e EDI RAMËS?!

HABERET E MITROS ( 62) Partia Popullore Fetare e EDI RAMËS?! Për vite me radhë, është folur e shkruar shumë për Partinë
Full story

MIRË SE VINI NË TIRANË, PAPA FRANÇESKU !

                        MIRË SE VINI NË TIRANË, PAPA FRANÇESKU ! Dëgjuam lajmin e gëzuar, të deklaruar nga Papa Françesku, se Shqipëria është vendi i parë ...
Full story

Eshtrat e mia...

                      Eshtrat e mia... Gerryej eshtrat e mia çdo dite, asnje grime mishi nuk kam ne trup... Ndoshta ushqej shpirtin me pluhrin ndjelles te kangjellave fantazme... Tkurrem ...
Full story

Skeçi "armiqësor"

Skeçi  "armiqësor" Tregim  i jetuar Ia kushtoj Mjeshtërit të Madh, Miho   Gjini Nga   Përparim     Hysi        Nuk di me kë replikova ...
Full story

DASHURia.VRAPON..!

DASHURia.VRAPon..! Një shikim, një prekje, Mjaftoi të jesh robëruar. magjia na mbeti, në shikim në duar,. Vrapon fluturon këtë se di, por ...
Full story

KODI I URËS

KODI I URËS Eci drejt qytetit të lashtë ku kodin mbajnë urat E shikoj lartë mbi pragun e portës së kalasë Shikoj dritaret e kohës nga errësira ...
Full story

PUTHJEn RINORE..!

PUTHJEn RINORE..! Në puthje ishe i nxeht' si prush i vërtet. puthja përvëlim si dallgë,.e vërshim.. treni të thërret, fauu fiuuu ...
Full story

Ai tani eshte ministër, sepse asnjëherë nuk ka qënë me popullin!...

Ai tani eshte ministër, sepse asnjëherë nuk ka qënë me popullin!...(Një simbolikë e bazuar plotësisht tek e vërteta.)----------------------------------------------------------------Besoj se keni dëgjuar të thuhet shpesh, që ...
Full story

Shi gjuhësh

  Shi gjuhësh (Mikut tim të nderuar, poetit Arqile Gjata në ditëlindjen e tij)   Shpend-kometë kukull e mavijosur nga lagështirat e ajrit, duralumin i krahëfërkuar ...
Full story

U TAKUAM NË NJÊ DITË ME SHI

U TAKUAM NË NJÊ DITË ME SHI      Dielli depërtonte nga xhamat mungues në çati, goditjet e tij të verdha ngrohin muret, këmbët e mbuluara të ...
Full story
image

JETA IME POEZI

Migena Arllati                 JETA IME POEZI     Jeta ime   si cigare digjesh në këto duar, prushi i lehtë sa ndizet fiket iluzione më tymon papritur, pakujtuar   Dje isha unë në të njëjtën histori kur ...
Full story

Simptomë lirie

                    Simptomë lirie Nga Fatmir Terziu   Ti ecën brenda meje unë padashje të përkund kur çlirohem prej frymës tënde marr gjumë ashtu siç ndodh të ...
Full story

Xhelati i Shtjefënit nuk është më ...

Trëndafil i kuq Mos më zgjoni kur shikoj retë;një i huaj jam dhe unë. Gjithëç ndrydha thellë vetesnë brerimë shndërrohetdhe, motër e dhembshur,mollëzave të mia, ...
Full story

Politika e keqe e tranzicionit, shkak i prapambetjes së shtetit dhe shoqërisë sonё

Politika e keqe e tranzicionit, shkak i prapambetjes së shtetit dhe shoqërisë sonё Nga Skënder S. KAPITI    Me politikë të keqe kuptohet politika ...
Full story
image

Bardhëzona e penës

                Bardhëzona e penës (Mikut dhe kolegut tim Astrit Bishqemi) Nga Fatmir Terziu   Ja ku janë librat, ja dhe shkrimet, shënimet shtrëngatat e brendshme nga ...
Full story

Mongolë që vijnë e vdesin në Amerikë

Faruk Myrtaj Mongolë që vijnë e vdesin në Amerikë -tregim- Njëzetë vjetë pa u parë, Lira, shoqe e viteve të gjimnazit, më telefonoi sërish. Nga Amerika. “Të tërë, ...
Full story
image

MESAZHI I DHIMSHUNISE......

MESAZHI I DHIMSHUNISE...... Margaret Fishback Powers Mesazhi i.....dashnise   Kte natë kam ba një andërr, kam andrrue se ecja mbi ranë, i shoqnuem nga Zoti, e në ekranin e natës ishin projektue, të ...
Full story

BREDHAT U PRIJNË XHEMBAVE

BREDHAT U PRIJNË XHEMBAVE Tuur bijtë e halles,  turr mbas karriges,  bredhat u prijnë xhembave   mbi ue te Mitrovicës..... Jusuf Zenunaj, 22 qershor 2014 ...
Full story
image

Fatos Arapi - Atdheu ...

Fatos Arapi lindi në qytetin e Vlorës(1923). Po atje ai kreu shkollën e mesme, ndërsa studimet e larta i ndoqi në Bullgari (Sofje) në fakultetin ...
Full story
image

Në vazhdim të arsyetimi të prof.dr. Vedat Shehut

Prof.dr. Eshref Ymeri   Në vazhdim të arsyetimi të prof.dr. Vedat Shehut                   Ditën e shtunë, më 14 qershor, prof. Nexhmedin Spahiu kishte botuar në internet njoftimin e ...
Full story
image

DIK MARTI, KY MASHTRUES I MADH...

Post Scriptum DIK MARTI, KY MASHTRUES I MADH... Tri vite më parë, më saktë më 24 janar 2011, botova librin dokumentar – analitik me titull “Komploti”, ...
Full story

VANË NANËS E I THANË

Resmi Osmani                                                              Esse VANË NANËS E I THANË   E kam thënë edhe herë tjetër[1],që mbledhësit e folklorit të krahinës së Çamërisë, Fatos Mero ...
Full story

NOBELISTI FATKEQ...

NOBELISTI FATKEQ...TREGIM...AGIM BASHA ...Kajtas Peroma, shkrimtari i njohur në rrethet letrare të metropolit,por ndoshta edhe diçka më përtej se kaq,,(e,po të dëgjosh ç'flitet lart ...
Full story
image

Gonxhet e tretura

                      Zambaku i detit Nga Fatmir Terziu   Kur s’të kemi pranë, shpirtrat na mbushen me shkrepëtimat e reklamave, kur vetëtin, i mbledhim në sytë ...
Full story

Ka shumë të drejtë shkrimtarja e nderuar, zonja Vilhelme Haxhiraj

Prof.dr. Eshref Ymeri   Ka shumë të drejtë shkrimtarja e nderuar, zonja Vilhelme Haxhiraj                   Në internet lexova një analizë mjaft të goditur të shkrimtares së mirënjohur Vilhelme Haxhiraj. ...
Full story

Rusia ndërpret gazin natyror në Ukrainë,ndikimi mbi Europën dhe Ballkanin.

Rusia ndërpret gazin natyror në Ukrainë,ndikimi mbi Europën dhe Ballkanin. Tensionohen dhe më tej mardhëniet mes Rusis dhe Ukrainës pas ndërprerjes së furnizimit të gazit ...
Full story
image

Zjarr poetik

                      Mall Nga Fatmir Terziu   … Paskan shterruar lotët në ditën e ardhjes, mëkat i radhës. Ndonëse lumi u tejzgjat e u fry pamasë ...
Full story

KËNDO BILBIL !

KËNDO BILBIL ! poezi Në degë të trëndafilit, këndo bilbil, o më i bukuri zogjve!... Zëri yt, erë e detit lëmuar nga margaritarë, kënga ...
Full story

Mjerim intelektual

  Vilhelme Vrana Haxhiraj  Mediokritet i lëbyrtë                           tregim                                    Mjerim intelektual                                                             “Ti, ti..., i shko(shka)lluari ...                             se ç’ndodhi tek ne...                             apo me ne..., ...
Full story

A THUA SE JAM ME ZINGJIRË?

ME PENDEN E POETIT AJET SHALA   A THUA SE JAM ME ZINGJIRË?  Nëntë muaj e piva gjakun,  U rrita, e vadita shpirtin tim  Aq të ...
Full story

RUAJTJA E GJUHËS AMTARE, DETYRË PARËSORE E ÇDO SHQIPTARI

10 vjet të Shkollës Shqipe "Gjuha Jonë ":  RUAJTJA E GJUHËS AMTARE, DETYRË PARËSORE E ÇDO SHQIPTARI Nga: Llazar Vero -publicist,Filadelfia-SHBA   1.Në vënd të hyrjes ...
Full story

Vatra e Dielli i Shqipërisë në Amerikë*

Vatra e Dielli i Shqipërisë në Amerikë* Nga Raimonda MOISIU   Jemi sot këtu ne kete Kuvend jubilar, demokratik e historik, të Federatës Panshqiptare Vatra,  të nderojmë veprën ...
Full story

STOLI & BEGONJA.

STOLI & BEGONJA. Mina Caushi.                          Për ne,, stoli do jetë shtëpi, Jastëk' për mua do jesh Ti,. mjafton frymë ti japim njëri tjetrit, në diell e në ...
Full story

KATHARSIS

KATHARSIS Ritualet pjellin fantazma… Unë jam një trullosje e vazhdueshme Në ndërgjegjjen e botës së jeshiltë Ka thonj përqark, kthetra… Në karrigen përballë skërmitet ...
Full story
image

JAM E VARFËR SI BOTA

JAM E VARFËR SI BOTA (Nënës Terezë) Dhe toka ka pak dritë, ...
Full story
image

Poezi kushtuar UKSHIN HOTIT

Po pyet bjeshka, po pyet lisiKu ka mbet vëlla Ukshini?N’Dardani rënkon flamuriKu po gjendet ai farë burri? Troll i gjyshit po kërkonUkshin Hot pse vonon?Po hesht ...
Full story

Realizmi, modernizmi dhe postmodernizmi në “qelitë” e trurit tim bashkëjetojnë paqësisht

Apologji: Kur nuk mund të bëj ndonjë gjë më të dobishme për mbijetesën apo për ju, i kthehem vetes sime të dikurshme. Atje qëmtoj, gjej dhe ...
Full story

Për Lamtumirën e Fundit

Për Lamtumirën e Fundit - Nga Julia Gjika Ti më more përdore, e gëzuar më the: - Eja, do të  tregoj c’kam bërë tere  këtë kohë, ...
Full story

Papirusët që "deshifron" Albert Verria

(esse) Nga   Përparim    Hysi      Dje, mbasdite vonë, më ra zilja e telefonit. Zëri që foli qe i Artistit të Popullit, Albert ...
Full story
image

SONTE

NËNËS Nënë – mbete të pragu i derës Duke pritur me lotë në sy Unë në shtigje kërkova mbijetesën! Dashurinë tënde kurrë se harrova Gjithmonë në mendje ...
Full story

Peticion drejtuar Vatikanit - “Shenjtëroni Nënë Terezën”

Gëzim Alpion             Peticion drejtuar Vatikanit   “Shenjtëroni Nënë Terezën”   Papa Françesku do të vizitoj Shqipërinë me 21 shtator 2014. Do të dëshiroja shumë që me këtë rast Vatikani ...
Full story
image

Shpirti i erës

                    Shpirti i erës Nga Fatmir Terziu   Ngatë drurëve buisi puhiza e pastër, freski e ndjeshme në pyll. Është korija e mbushur me filiza të ...
Full story
image

LAURA SHESHI DHE ROMANI I SAJ I PARE

      Në shtigjet e prozës së sotme bashkëkohore po futen me guxim shumë pena të reja e të talentuara, të cilat me larminë dhe elegancën ...
Full story

JETA RRESHQET

DITETE E MARSIT 1991 Në ato ditë nxinte qielli, toka në ethe,ç’dhimbje e fortë si një nënë, që përpëlitet e rënkon, por fëmija nuk lind ...
Full story

Në kujtim të Elvisit

Në kujtim të Elvisit Këto ditë, Kosova u mbështoll edhe një herë në zi,jo- rajonale as partiake por kombëtare. Me vrasjen e Elvis Pistës,për herë të parë,ndjenjat ...
Full story

Kujtimet më sjellin tek ti

Kujtimet më sjellin tek ti   Kudo jam e kudo shkel Mendja më vjen vetëm tek ti I hedh hapa shteg më shteg Tek ti, o e shtrenjta Marali.   Veç tek ...
Full story
image

KULLA QË OFSHAJNË

Naxhije Doçi KULLA QË OFSHAJNË Më të dashurit e gjakut tim të fisit plisbardhë sublim nëpër mote përherë të dëlirë, që nga ...
Full story

Përtej

Tregim nga Gani MEHMETAJ    Përtej      E pata vështirë ta kuptojë atëbotë, e kam vështirë ta pranojë edhe tash. Se si më rrëshqiste i tërë ...
Full story

Tek shega e Muratit...

Tregim Nga   Përparim    Hysi As që do i hyja këtij tregimi, po mos takoja Reshatin. Reshati është djali i Muratit që ka ...
Full story

GËZHOJË ÇMENDIE

GËZHOJË ÇMENDIE   Gjithëçka pikturova me emrin tënd.   Si të dalë nga kjo gëzhojë çmedie e ndjekur nga rrufetë e dëshprimit.   Rashë në prehër të dhimbjes në mes të errësirës e qetësisë dhe frikës.   Me ...
Full story

Nuk e kam njohur më parë, Elvis Pistën.

  Nuk e kam njohur më parë, Elvis Pistën. Po, më gëzoi pa masë besimi i tij te rahovecianët dhe, më gjerë. Emër ...
Full story
image

NËNA TEREZË…

Poezi nga Albulena Pllana   1.- MË QANTE SHPIRTI…   Isha në qytetin e minatorëve, në Mitrovicë Vështroja kalimtarët nga këmbët deri te koka, Fytyra të ngrysura nga skamja e mjerimi, Ecejaket ...
Full story
image

RADHËR -RADHË

Vera IstrefajPoezi nga Vera Istrefaj1-THANAThanaEpara çel,E fundit piqet.Gjatë i gëzohet lulëzimit,Për t’ju shmangur vjeljes.Vetë,U poqa pa lulëzuar,Askush s’kujtohet,thanën ta shartojë.Bryma ma zë frymën,Ndërsa thana,ende në ...
Full story

TRADHËTIA

  TRADHËTIA E kam urryer përherë tradhëtinë Si tërmeti që më shkatërron gjithçka O s’e dija se në këtë moçal do hyja një ditë ...
Full story
image

Zoti dhe njeriu

Zoti dhe njeriu Zoti e krijoi njeriun të mençur Ai nga të mirat e çmend Dhe ...
Full story
image

Kur Virgjili sjell Skënderbeun tek “Kryqtar i Fundit”

Kur Virgjili sjell Skënderbeun tek “Kryqtar i Fundit” Nga Fatmir Terziu   Gjergj Kastrioti, Skënderbeu, ka ardhur e ka ikur mes nesh në forma e ...
Full story

Kur shteti i së drejtës ligjore nuk funksionon si duhet, s’ka drejtësi

 “Drejtësia është e barabartë me lirinë e shpirtit, të cilën mund ta vendosë vetëm i virtytshmi” Vivra Ndërgjegjes së gjithë atyre qytetarëve që e quajnë veten shqiptarë      Është ...
Full story
image

Pope says first trip in Europe will be to Albania

  Pope says first trip in Europe will be to Albania       Credit: Reuters/Max Rossi (Reuters) - Pope Francis said on Sunday his first trip to a European country ...
Full story

Në emër të triumfit të lirisë

    Më 11 qershor 2014, Fondacioni i Kujtimit të Viktimave të Komunizmit organizoi aktivitetin e tij vjetor përkujtimor për viktimat e komunizmit dhe festimet për  triumfin ...
Full story

Dhuna ndaj gruas - kjo amebë shumëkokëshe…..

Dhuna ndaj gruas - kjo  amebë shumëkokëshe….. Opinion nga Raimonda MOISIU (Në  Ditën Ndërkombëtare të Dhunës ndaj Gruas)   Sfidat dhe në të njëjtën kohë potencialet e burimeve dhe ...
Full story
image

Ca çaste të këndshme me Dr. Bujar Leskaj

Prof.dr. Eshref Ymeri               Me Dr. Bujar Leskaj, Kryetarin e Kontrollit të Lartë të Shtetit, u njoha një vit më parë dhe pikërisht më ...
Full story

Ay, vetëm një

              Po pija  kafe me një mikun tim kur tringëlliu zilja e celulatrit. E hapa. Ishte një e njohura ime. mbesa e një mikut tim ...
Full story

Referim rreth Vëllimit Poetik “Lulëkuqja e egër“

Referim rreth Vëllimit Poetik “Lulëkuqja e egër“ të autores Raimonda MOISIU/ Nga Agron SheleTë diskutosh rreth veprës letrare të autores Raimonda Moisiu është njëlloj ...
Full story

PRESHEVA, DELEGATËT E SAJ NË LIDHJEN SHQIPTARE TË PRIZRENIT

/Me rastin e 136 vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, 10 qershor 2014/  Shkruan: Xhemaledin SALIHU  Hyrje Lugina e Preshevës (Kosova Lindore) është e banuar me ...
Full story
image

Të qenit vetëm si shans për të njohur veten

Të qenit vetëm si shans për të njohur veten Nga Aida Dismondy       Përgjatë viteve kam biseduar e hasur shumë gra të cilat ,sapo kanë përfunduar ...
Full story

JETA SI LOJË HIJESH …

LULZIM LOGU JETA SI LOJË HIJESH …   E kam njohur nëntë vjet më parë, një paradite të zakonshme të diele, kur u shfaq në ...
Full story

Metaforat e dhunshme që shndërrohen në prozë të kulluar

Metaforat e dhunshme që shndërrohen në prozë të kulluar Nga Fatmir Terziu   Pajtim Çaushi është një krijues i njohur; një krijues shumëplanësh. Ka ...
Full story

Labirinthi, stili dhe narrativi i prozës së shkurtër

Labirinthi, stili dhe narrativi i prozës së shkurtër  Nga Fatmir Terziu HYRJE   E vendosur në qetësinë e saj më suprime fjala e shkrimtarit ...
Full story

Faktorët artistikë dhe ekstraartistikë në poezi

Faktorët artistikë dhe ekstraartistikë në poezi Nga Fatmir Terziu Formulimi i një gjykimi kritik të drejtë për poezinë e autorit Sabit Rrustemi nuk është një ...
Full story
image

Udhëjeta si filozofi e shkrimtarit Gëzim Strora

Udhëjeta si filozofi e shkrimtarit Gëzim Strora Nga Fatmir Terziu   Shkrimtarin shqiptar Gëzim Strora, kisha kohë që e ndiqja dhe lexoja me vëmendjen e duhur. Por me ...
Full story

Të dënohesh për gjakun tënd

  Të dënohesh për gjakun tënd (Rreth një poezie të pabotuar të shkrimtarit Izet Shehu) Nga Fatmir Terziu   Izet Shehun e njohim mes letrave shqipe. ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1