Fatmir Terziu

Në gjurmët e miniaturave artistike të shkrimtarit të talentuar Idajet Jahaj

Prof.dr. Eshref Ymeri                 Para pak ditësh më ra në dorë një vepër artistike e shkrimtarit vlonjat Idajet Jahaj që ma dërgoi me
Full story
image

MUZË ÇDOHERË E ZGJUAR

  Nehat Jahiu padyshim është një ndër poetët më produktiv të dy dekadave të fundit, i cili në krijimtarinë e vet të begat, shkruan satirë, prozë, ...
Full story

LAJMËTARI /GAZETA/ E STAMBOLLIT MË 1899 PËR KAZANË E PRESHEVËS

LAJMËTARI /GAZETA/I STAMBOLLIT MË 1899 PËR KAZANË E PRESHEVËS   Shkruan : Xhemaledin SALIHU   Në Kazanë e Preshevës, vendbanimet kryesore janë: Presheva, Bujanoci dhe Bilaçi. Presheva me 3.000 banorë ...
Full story

Skënderbeu në versionin tuaj

Adaptim për film  Kush u pengon ti shpërfillni faktet historike e ta bëni ndryshe skenarin: sikur Skënderbeut i paraqitej natën, mu si Hamletit fantazma e ...
Full story
image

Pikturalizmi Jonian si qasje ‘parfume’ e artit të fjalës

Pikturalizmi Jonian si qasje ‘parfume’ e artit të fjalës Nga Fatmir Terziu   Karakteristikat e Artit Jonian i gjejmë në esenë e hershme të ...
Full story

Tradicionalizmi – flamur i veprimtarisë sonë kulturore

Tradicionalizmi – flamur i veprimtarisë sonë kulturore Letër mikut tim krijues, prof. Fatmir Terziut, që e konsideroj shpirt në trupin e popullit tim! Miku Im ...
Full story

DREJTËSI PËR GRATË E DHUNUARA GJATË LUFTËS NË KOSOVË

                                            Nga Frank Shkreli   Të martën më 20 Maj, 2014, Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga kryesoi mbledhjen e dytë të Këshillit Kombëtar për të Mbijetuarit ...
Full story

Kur ‘kartonizohej’ shpirti poetik

Kur ‘kartonizohej’ shpirti poetik Nga Fatmir Terziu   Nuk ishte gjeografikisht i qartë. Nuk ishte as gjeografia e mitit, as Çaoshi - Kaosi (gjer. Chaos) ...
Full story

Me myslimanë kundër shqiptarëve!

Me myslimanë kundër shqiptarëve! Ne vend se t’i bëhet ftesë Papës të na nxjerr nga varfëria e izolimi, një hoxhë i djallëzuar, ia përsëritë ftesën: ...
Full story
image

Putini apo “demokrati” i dhunës

Ngarjet e muajve të fundit në Ukrainë, të cilat ende nuk kanë shkuar drejt finalizimit të tyre, nxorën në pah përsëri një tipar karakteristik të ...
Full story

Brenda Dosjes së Bekuar të Shqipes

Faruk Myrtaj Brenda Dosjes së Bekuar të Shqipes   Jup Kastratin nuk e takova kurrë. Nuk ndodhi t’i lexoja gjë prej punëve ...
Full story

“Shqiptarët i shpëtuan moralin Evropës”

  Prof.dr. Eshref Ymeri   “Shqiptarët i shpëtuan moralin Evropës”                                     Johanna Neumann                   Para pak ditësh dhe pikërisht më 14 maj, lexova në internet shkrimin mjaft interesant të publicistes ...
Full story

ZVOGËLIMI I ATDHEUT

ZVOGËLIMI I ATDHEUT  (ESE ) PIRRO LOLI Një thirrje përsëritet herë pas here, një thirrje nga atdheu, kot më së koti, të kthehet inteligjenca,  specialistët, të rinjtë, biznesmenët....., ...
Full story

Luzajt jane mesuar: i lepijne vete plaget e tyre dhe mbeten Luzaj.

Me pak me shume perkujdesje, njeriu do kish mundur te mbetej me i mire, me njerezor, edhe pse jo gjithcka varet prej tij... Por na ...
Full story
image

Ukraina, shuplakë për elitën politike ruse

    Lilia Shevcova, e lindur në vitin 1949, është politologe ruse, doktor i shkencave historike, profesore e Katedrës së Politologjisë Krahasuese të Institutit Shtetëror ...
Full story
image

UTOPIA, SHPIRTI I POEZISË

          Nuk e besoj se ata që merren me letërsi e kulturë tek ne kanë dijeni për  tre talente të spikatura, në emigracionin tonë në ...
Full story

Brenda errësirës ka dritë

Brenda errësirës ka dritë Nga Fatmir Terziu   Brenda një bote poetike natyrisht është mjaft lehtë të dallosh edhe ato botë, apo më saktë ato ...
Full story

Kur i verbëri sheh elefantin

Kur i verbëri sheh elefantin Nga Fatmir Terziu     Jo pak herë gjuha e një vepre letrare duket përcaktuesja e ngjarjeve, fenomeneve, hapësirave, gjeografive dhe vetë personazheve. Në ...
Full story

Sistemi Tymnajë në tetë vite që lam pas

OPINION Sistemi Tymnajë në tetë vite që lam pas Shkruan: Faton MEHMETI Zgjedhjet qofshin ato të nivelit lokal apo nacional,në çdo vend të botës konsiderohen ...
Full story
image

Miti si pjesë e arkitekturës letrare joniane

Miti si pjesë e arkitekturës letrare joniane   E gjithë letërsia botërore ngashërohet nga miti dhe ndërton labirinthe e rikthehet tek miti. Mes kësaj aksiome të shkruar ...
Full story
image

Tigri

  Tigri -tregim- (Mbështetur në një rrëfim të mikut tim Sadulla Zendeli Daja) Shkruar nga Viron Kona            -Tigër e quanin. S`e kishte askush një ...
Full story
image

Bajagi baladë (8)

Bajagi baladë (8) (Unë do të ju sjell ngapak e përditë nga një të tillë ‘milet’ që ju të mos viheni në siklet.)   ...
Full story
image

Deti - postulat filozofik i poetit të privuar nga liria e metaforave “Fundo” dhe “Jashtë eklipsit” - Agim Mato

Deti - postulat filozofik i poetit të privuar nga liria e metaforave “Fundo” dhe “Jashtë eklipsit” - Agim Mato Dr. Zejnepe Alili REXHEPI ...
Full story

Mbi botën e ndjeshmërisë lirike “Anatomia e lotit” - Timo Mërkuri

Mbi botën e ndjeshmërisë lirike “Anatomia e lotit” - Timo Mërkuri   Nga Zejnepe A. Rexhepi   Në vend të hyrjes Si një rrëfimtar të ...
Full story

QYTETI I PIKËLLUAR I REXHEP SHAHUT

    (mbi  vëllimin "Qyteti i Lutjeve" të Rexhep Shahut, botuar në Tiranë, në Mars, 2014)   Një burrë i ashpër, me një fuqi të pazakontë, lindur e rritur ...
Full story

Imazhe poetike mbi kurora dafinash

Imazhe poetike mbi kurora dafinash “Mos e shiko fundin e detit” - Andrea Zarballa   Zejnepe A. Rexhepi   Poeti sarandiot, Andrea Zarballa dhe ...
Full story

PAPULIAS DHE SHQIPTARËT

                                                           Nga Frank Shkreli   Historikisht, shqiptarët kanë kërkuar gjithmonë fqinjësi të mirë me popujt për rreth. Shqiptarët, asnjëherë nuk kanë pretenduar dhe as nuk kanë ...
Full story
image

Bajagi baladë (7)

Bajagi baladë (7) (Unë do të ju sjell ngapak e përditë nga një të tillë ‘milet’ që ju të mos viheni në siklet.)   ...
Full story

Historianët a do të kërkojnë vallë përse genocidi në Ballkan u ndoq vetëm ndaj shqiptarëve?!

Vilhelme Vrana Haxhiraj   Historianët a do të kërkojnë vallë përse genocidi në      Ballkan u ndoq vetëm ndaj shqiptarëve?!      Në përkrahje të Prof.Dr Eshref Ymerit, ...
Full story
image

Bajagi baladë (6)

Bajagi baladë (6) (Unë do të ju sjell ngapak e përditë nga një të tillë ‘milet’ që ju të mos viheni në siklet.)   Nga ...
Full story
image

Bajagi baladë (5)

Bajagi baladë (5) (Unë do të ju sjell ngapak e përditë nga një të tillë ‘milet’ që ju të mos viheni në siklet.)   Nga ...
Full story
image

Bajagi baladë (4)

Bajagi baladë (4) (Unë do të ju sjell ngapak e përditë nga një të tillë ‘milet’ që ju të mos viheni në siklet.)   ...
Full story
image

Bajagi Baladë (3)

Bajagi Baladë (3) (Unë do të ju sjell ngapak e përditë nga një të tillë ‘milet’ që ju të mos viheni në siklet.) Nga ...
Full story
image

Eklogë natyrore në diskursin e ndryshueshmërisë së Dabishevcit

Eklogë natyrore në diskursin e ndryshueshmërisë së Dabushevcit Nga Fatmir Terziu   Bajram Dabishevcin e konceptoj ndryshe. Ndryshe mes vargut, mes fjalës së tij të përzgjedhur ndryshe, ...
Full story
image

Bajagi baladë

Bajagi baladë (Unë do të ju sjell ngapak e përditë nga një të tillë ‘milet’ që ju të mos viheni në siklet.)   Nga ...
Full story
image

Bajagi Baladë (2)

Bajagi Baladë (2) (Unë do të ju sjell ngapak e përditë nga një të tillë ‘milet’ që ju të mos viheni në siklet.) Nga Fatmir ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1