Fatmir Terziu

image

Mend-afsh...

Mend-afsh...   Tregim nga Fatmir Terziu   Ajo ishte një ndodhi. Një ndodhi që më sillet vërdallë. Në fakt është sjellë në vëmendjen time, sa
Full story

Faktorët artistikë dhe ekstraartistikë në poezi

Faktorët artistikë dhe ekstraartistikë në poezi   Formulimi i një gjykimi kritik të drejtë për poezinë e autorit Sabit Rrustemi nuk është një punë kalimtare. ...
Full story

Qëllimi i shtetit

Qëllimi i shtetit Nga Gjon KEKA Le të mos gënjejmë veten , kështu që ka ardhë koha që të shohim në mënyrë ...
Full story
image

Lisat janë të ndryshëm...

Lisat  janë të ndryshëm... Nga cikli “Kur flasim për Artin Jonian”. Nga Timo Mërkuri 1-Miq e shokë, apo dhe lexues të ndryshëm, shpesh më kanë bërë një pyetje, ...
Full story

“UNË JAM KËLYSH I SALI BERISHËS “ …..

“UNË   JAM  KËLYSH  I  SALI  BERISHËS  “ …..                 NGA  KRISTO   ZHARKALLIU …. Kohët e fundit kam ndjekur disa  “demostrata-protesta” të opozitës, ose që përkrahen ...
Full story

Në kohë moderne

Vilhelme Vrana Haxhiraj    Në kohë moderne           "Rebelët dhe xhelatët e kohës të rilindur ... në epokën moderne, krekosur me antivlerë vrastare, fitojnë para, pushtet dhe famë. kurse, Ti, viktima..., duke ...
Full story

FORCAT AMERIKANE ZBRESIN NË POLONI

FORCAT AMERIKANE ZBRESIN NË POLONI                                           Nga Frank Shkreli Në një përgjigje që deri më sot duket si më serioze ndaj agresionit rus në Ukrianë dhe ndaj presioneve ...
Full story
image

Denigrimi i institucioneve cënon sigurine kombëtare

                           Detyra paresore e çdo qeverie është administrimi i institucioneve, me tej, përsosja e tyre sipas modeleve që imponojnë kulturat e vëndeve të zhvilluara, ...
Full story
image

QYTETI PA SHKRIMTARËT _ I VDEKUR SIGURISHT

QYTETI PA SHKRIMTARËT _ I VDEKUR SIGURISHT Vlora-është i vetmi qytet që ka një lulishte të bukur me emrin “Lulishtja e Shkrimtarëve” Klubit të shkrimtarëve ...
Full story

“THERE’S MORE TO ALBANIA THAN MOTHER TERESA AND IT'S SCREAMING CHANGE”

“THERE’S MORE TO ALBANIA THAN MOTHER TERESA AND IT'S SCREAMING CHANGE” Former BBC World Service presenter writes on the Arbëri Road online petition ...
Full story

Mirënjohje e thellë për zonjën e nderuar Nimfa Hakani

                  Në faqen internetike të gazetës “Fjala e lirë” të datës 21 prill 2014, lexova shkrimin mjaft interesant me titull ““Kozmopolitizmi” dhe “Europianizmi” shqiptar shfaqet ...
Full story
image

“Laço-festivali” në TV KLAN

  Nga Arif  VLADI   Duke jetuar në diasporë, mes shqiptarëve që mezi presin një shenjë atdhetarie e vizioni kombëtar nga vendi i tyre, mezi pres që ...
Full story

Bashkëkombësit e mi të vonuar

Bashkëkombësit e mi të vonuar     Që serbët mund të ulën këmbëkryq në Tiranë apo në Durrës, punë e madhe, Shqipëria është vend i hapur e demokratik, ...
Full story

Mendime për teatrin kombëtar shqiptar

     Mendime për teatrin kombëtar shqiptar   Reshat   Kripa                Me termin “Teatër Kombëtar Shqiptar” nuk duhet të nënkuptojmë vetëm teatrin që ndodhet në Tiranë, por të ...
Full story
image

U ngjall vertet ? Born Again ? Jesus’ resurrection

U ngjall vertet ? Born Again ? Jesus’ resurrection  Easter Sunday represents the foundational claim of Christian faith, the highest day of the Christian year as ...
Full story
image

Drita natyrisht

Drita natyrisht     Prelud   Në mes të heshtjes së pazakonshme, këtu ulur në tavolinën e vogël po ju shkruaj. Ndërrimi ishte patjetër i ...
Full story

Amaneti

Kishin vite larguar nga vendlindja. Ata ishin tre shokë qysh nga fëmijërija. U rritën, kryen arsimin e mesëm ,,,secili në profilin e vetë, sipas mundësive ...
Full story

Mesorja e vlerave të energjisë dhe marrëdhëniet gjinore një diskurs më vete

Mesorja e vlerave të energjisë dhe marrëdhëniet gjinore një diskurs më vete Fatmir Terziu   Hyrje   Zejnepe Alili Rexhepi është një nga zërat e ...
Full story
image

Qershitë, krimbat dhe peshkatari

Qershitë, krimbat  dhe peshkatari Tregim nga Fatmir Terziu   Ai zvaritej e zvaritej. Muskulohej e shtriqej. Nxirte herë gungënyjen e vockël të së majtës e ...
Full story

RUSIA E RE SI RUSIA E VJETËR

                           RUSIA E RE SI RUSIA E VJETËR                                         Nga Frank Shkreli Ndërsa gjëndja në Ukrainë sa vjen e keqësohet dita ditës, Organizata e Kombeve ...
Full story
image

Profesor Jup Kastrati figura madhore e shkencës gjuhësore shqiptare!

Profesor Jup Kastrati figura madhore e shkencës gjuhësore shqiptare! Fatmir Terziu   Shkodra dukej si një tepsi e tejdukshme, e përthyer mbi “Byrektoren” e qytetit, ...
Full story

Inspektor në Drejtorinë arsimore të qytetit Tiranë

Qatip Mara   Fragment nga libri “Kujtime me zile”                                         E fillova punën në drejtorinë arsimore në fillim të muajit shtator 2006, në zyrën e punës kisha ...
Full story

Zejnepe Alili - Rexhepi hapëron bujshëm në letërsinë shqiptare

Nga: Safet HYSENI Duke shfletuar librat me poezi: “Peng loti”, “Ëndërr shtegtuese”, “Ujëvara e syrit” dhe “Nën pushtetin e Erosit”, të Z. A. ...
Full story
image

Deti - postulat filozofik i poetit të privuar nga liria e metaforave

Dr. Zejnepe Alili - Rexhepi Deti - postulat filozofik i poetit të privuar nga liria e metaforave (“Fundo” dhe “Jashtë eklipsit” - Agim ...
Full story
image

MANUSHAQJA

MANUSHAQJA Tregim nga Fatmir Terziu   - Mami, mam…, mamkë, të keqen mamkë, pse më quajte me emrin e kësaj luleje? Mami, ma… më dëgjon? ...
Full story
image

Vdekja e qenushit

Vdekja e qenushit ... ose ikja me(Nder) qytetës!   (Tregim nga Fatmir Terziu)   Iku. Iku dhe qenushi... Iku për tu larguar. U largua si ...
Full story
image

FËMIJË PREJ LETRE

FËMIJË PREJ LETRE Tregim nga Fatmir Terziu 1. Katër zarfat e fundit i la në tryezën e vogël tek e cila shpesh herë ajo mban atë çentron e ...
Full story

Një darkë që nuk e kam "paguar" akoma

                                  Kujtimit të Atë Dhimitër Priftit         ...
Full story
image

Vërtet mungonin përkthyesit?

Vërtet mungonin përkthyesit? Seleksionimi ‘soc-realist’ që aneksoi krijimtarinë angleze Fatmir Terziu Proza dhe poezia angleze çuditërisht ka qenë shumë pak e njohur në mjediset letrare shqiptare. Parë ...
Full story
image

Gërhama e fortë e Nures

Gërhama e fortë e Nures Fatmir Terziu   Ndërsa akrepat ndërronin vendet me njëri-tjetrin, gërhama e fortë e Nures, që përzihej me atë zhurmë të orës me ...
Full story
image

“Poem” tradita dhe talenti i përkushtimit

“Poem” tradita dhe talenti i përkushtimit Nga Fatmir Terziu   Është fjala ‘Poemë’ që të bën të mendohesh thellë. Teksa e sheh këtë fjalë të emërtojë një nga ...
Full story

Stacioni i fundit

Stacioni i fundit Tregim nga RAMIZ GJINI - Eja djalosh, zër vend që të nisemi, - tha shoferi dhe ndezi makinën. As ...
Full story
image

FATI I PESHKUT

                                 (TREGIM) Rrëke pas rrëkeje, përrua pas përroit, lumi më hodhi në det dhe unë thashë se shpëtova, por nuk e dija ku isha, ku ...
Full story
image

ATDHEUT NË DY KOHË

                      ATDHEUT NË DY KOHË     ATDHEUT Nga Fatmir Terziu   Kemi kohë që ia falim me mall ajrit buzët në mish dhembja e oksigjenit ...
Full story

7 Prilli 1939 – Kujtime e Shqetesime

       Shtatedhjete e pese vjet ma pare, Shqiperia, mbas nji jete 27 vjeçare ne pavaresi te brishte, u sulmue ushtarakisht nga Italia fashiste. Qendresa shqiptare ...
Full story

E VËRTETA ËSHTË GJITHMONË VIKTIMA E PARË

                                    Nga Frank Shkreli Është thënë se vërteta gjithmonë është viktima e parë e luftës.  Ç'prej se është këthyer për të tretën herë në detyrën e ...
Full story

Putini po ecën në gjurmët e Stalinit

  Para pak ditësh, gazeta franceze “Le Figaro” botoi një analizë, kushtuar ngjarjeve pas pushtimit dhe aneksimit të Krimesë prej Federatës Ruse, pas një referendumi ...
Full story

Kombi “kosovar” sipas modelit të kombit jugosllav!

Kombi “kosovar” sipas modelit të kombit jugosllav! Nga Gani MEHMETAJ Pas vitit 1999 një grup mercenarësh shqipfolës filluan të bëjnë zhurmë të madhe për krijimin e ...
Full story

S H Y T A

   Nga ROZI THEOHARI, Boston   Dimri i ashpër northistian, i dëgjuar për të ftohtit, dëborën e shumtë dhe tufanet paniksjellëse, shpesh i mbledh shqiptarët e ...
Full story
image

‘Ngastra’ dhe ‘argati’ i kopshtit letrar për fëmijë

‘Ngastra’ dhe ‘argati’ i kopshtit letrar për fëmijë Nga Fatmir Terziu   Cilësia e letërsisë për fëmijë?! Qasja e saj me këmbë në tokë, në ...
Full story

Imazhe të Luftës së Ftohtë, e ardhmja e Ukrainës mes SHBA-së dhe Rusisë.

Imazhe të Luftës së Ftohtë, e ardhmja e Ukrainës mes SHBA-së dhe Rusisë. Nga Viktor Mërkuri   Duke pare javën e kaluara perfaqësues të SHBA-së ...
Full story

Aji çaj që pitë, çfarë çaji ishte?

                                                       -tregim-                                                  Shkruar nga Viron Kona   Jeta e solli që, kur do të nisej një ansambël artistik i qytetit për ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1