Fatmir Terziu

image

“Tomka dhe shokët e tij” në Beograd

       Fatbardh Rustemi  “Tomka dhe shokët e tij” në Beograd                .ESE.          Ajo që s’pritej, ndodhi: të dhunuarit rrezikojnë të ndëshkohen, pse refuzuan të
Full story
image

Sokol Kushta nga Dukati

“Sokol Kushta nga Dukati, bëri gol te Beogradi! Ngreu o Tito nga varri, se na mundi Flamurtari...!” ...
Full story

EJA ZOG SHTEGTAR

Sokol Demaku   EJA ZOG SHTEGTAR   U zgjova nga ëndrra, Përrallore për mua, Nga vaji i zemrës, Që me kohë përmallua. E ndjeva nga lart, Si në amshim, Këngën e zogut, Që për mua ka ...
Full story

NË PERËNDIM TË DIELLIT

NË PERËNDIM TË DIELLIT QAZIM D. SHEHU Në perëndim të diellit më thanë: Iku dhe një ditë, Gjethet nga pema kur ranë Vështrimin tim nuk mundën me pritë. Pas një horizonti ...
Full story

Çështje nderi...

Aleko LIKAJ fragment nga nje roman ne proçes Çështje nderi...  Ishte mesditë dhe qyteti i vogël dukej se bënte gjumin e drekës. Dielli nuk ngrohte, por ...
Full story

Kush e zgjoi këngën e zogut?

                Xhahid Bushati                                 Kush e zgjoi këngën e zogut?                 Kush e zgjoi këngën e zogut,                 a mos vallë ti, pranverë,                 apo rrezja e mëngjesit,                 ndoshta vrapi ...
Full story
image

Lagaramë në celular

Lagaramë në celular Nga Fatmir Terziu   Sarandë. Gusht i endur në afsh të tejdukshëm, përtej Qafë Gjashtës ndjehet fryma e lagur... e ...
Full story

Ndal falsifikimit të historisë III

Petro Luarasi Ndal falsifikimit të historisë III Shkrimtari  Sterjo Spasse: lavdi e kombit të vet.   Vlerësimi shqiptar ndaj Sterjo Spasses Shkrimtari i shquar Sterjo ...
Full story
image

TRE ARKIVOLE, PËR NË SHQIPËRI!?...

TRE ARKIVOLE, PËR NË SHQIPËRI!?... ( Kushtuar Anita Bitrit, në 10-vjetorin e vdekjes )   Shkruar nga: DILA GECAJ       Në tetor 2014 u mbushën dhjetë vite, nga ajo ditë tepër ...
Full story

Cili është faji shqiptar, sportiv apo zyrtar?

Cili është faji shqiptar, sportiv apo zyrtar? Saimir Lolja   Më 14 Tetor 2014 filloi në Beograd të Serbisë ndeshja e futbollit midis skuadrave serbe dhe shqiptare, e ...
Full story

Danishi

  Në atë stinë, vendin e mbështillnin nga të gjitha anët tufa të dendura mjegulle të bardhë, prerë nga damarë kaltëroshë të spërdredhur. Masivet e mëdha ...
Full story

PAS NDESHJEJES SË FUTBOLLIT ME SERBËT

PAS NDESHJEJES SË FUTBOLLIT ME SERBËT Nga tifozi Luan Çipi   Kur na duhet Zoti, sytë drejtojmë nga qielli Lart, e pamë  dhe “dronin”,  përmbi Beograd, U shpalos shqiponja krahëhapur, ...
Full story

Kartolinë

                      Puthje nga zemra Nga Fatmir Terziu   Edhe fjalori i dallëndysheve e ka një radhë, stinët zhvishen si lëkurë gjarpëri, në gjuhën e tyre s’ka ...
Full story

Një ndeshje futbolli, shikuar nga sytë e një nëne

Puntorie Muça- Ziba Një ndeshje futbolli, shikuar nga sytë e një nëne Ku ia keni mësyer pykës ju, që logjika  e “madhërishme” delirante ju duket ...
Full story
image

A do të lind në Shqipëri një tjetër diplomat si Ismail Qemali ?!

Vilhelme Vrana Haxhiraj A do të lind në Shqipëri një tjetër diplomat si Ismail Qemali ?! Në fundshek. e XIX, pas luftës Ruso-turke, Traktati i Sh.Stefanit (1878)e ...
Full story

FLAMUR DHE ATDHE.

1-- FLAMUR  DHE ATDHE. Paqe  kudo  eshte  cdo  flamur. Dhe  ne  lufte  , paqe  mes  gjakut. Mbron  kufijte  tane   te urte. Shkabe  Atdheu  mes   bajrakut. Me  krahe  shqipja  qiejte  bashkon. Shpend  ...
Full story
image

TETORIT

TETORIT nga Ziko Kapurani Oct. 2010   Tetor, shpesh të quaj të lig Ti jetën me brymë më vret, Për jake më ze dhe më grind, Më i keq ...
Full story

Dielli në ikje...

Dielli në ikje... --------------------- Dielli në ikje çuditërisht luante me valët e liqenit, si përskuqje vajze të dashuruar shëmbëllente në sytë e mi. I vidhem një çast vëshëtrimit të ...
Full story

Përse rri zgjuar rrezja?

Xhahid Bushati                                 1.Përse rri zgjuar rrezja?                 Dielli erdhi në dritare                 Dhe me dritw dhomwn e mbush;                 Ja, një rreze vjen tek Eri                 Seç e puth ...
Full story

Në pritje të festës së 70-vjetorit të Çlirimit

Po mbushen 7 dekada që nga koha kur lufta antifashiste përfundoi në trojet e Shqipërisë Londineze dhe vendi u çlirua nga zgjedha nazifashiste. Kur kujtojmë ...
Full story
image

Dy mendje të ndryshkura sllave

Prof.dr. Eshref Ymeri   Dy mendje të ndryshkura sllave   Presidenti Putin, dje, më 16 tetor, gjatë rrugës për në Milano, u ndal për një vizitë të shkurtër në ...
Full story

Jargavan

Ode për bukurinë Nga Fatmir Terziu   Unë isha thjesht një strofë, strofë që mbahej në një varg, qëndroja i mbuluar me frymën tënde në një vazo me lule ...
Full story

IKJA E ISMAIL BEJ QEMALIT DREJT ATDHEUT

Agim Shehu IKJA E ISMAIL BEJ QEMALIT DREJT ATDHEUT  (baladë) Hap i parë mbi dallgë ra si mal mbi det : ktheheshe drejt Djepit me sy ...
Full story

Papa Pali VI (1897 – 1978)

Giovanni Battista Montini u lind në Concesio (Brescia)  në vitin 1897, në një familje të mirë intelektuale katolike, besimtarë të angazhuar në veprimet baritore të ...
Full story

Simbolika e Beogradit

Simbolika e Beogradit 15 Tetor 2014 Dr Gëzim Alpion Universiteti i Birminghamit, Angli Çfarë ndodhi në mbrëmjen e 14 tetorit në Beograd i kalon përmasat e një skandali për ...
Full story

Skan

Skan Nga Fatmir Terziu   Ajo ishte një ditë e shtrydhur. E tërë lagështia e mbarsur nga govatat grirame të Gushtit kishte përfunduar në gropëzat e porëta ...
Full story
image

NDAL FALSIFIKIMIT TE HISTORISE (II)

NDAL FALSIFIKIMIT TE HISTORISE (II) Skënder Luarasi gjykon Sterjo Spassen   Romani  historik - Pasaporta e kombit Romani  historik është  për kombin siç ...
Full story

KRESHTЁ E TRIMЁRISЁ

SAZAN GOLIKU KRESHTЁ E TRIMЁRISЁ -Këngë-   Isa Boletini në këngë të thërresim ty, kushtrim i gjallë me nagantën brezit.   Kosova të lindi, Kosova të rriti; bir’ i Shqipërisë, pushka ...
Full story

Ti je gjithmonë mes nesh *

Ti  je gjithmonë mes nesh  * ( poezi jubilare)       In memoriam, Riza Lahit Nga   Përparim  Hysi Ti je gjithmonë mes nesh,  O i bukuri, RIZA LAHI! Në ...
Full story

Kalëroj nëpër kujtimet *

Kalëroj nëpër kujtimet   *             Cikël  me poezi Në mbetsha këndej pari Në mbetsha këndej pari ku më solli krejt, rastësia,Jo. Kurrë ...
Full story
image

KUJTIM NGA NJË EKSKURSION

FASLLI HALITI Me rastin e 103-vjetorit të lindjes së poetit Migjeni    dhe 83-vjetorit të lndjes së poetit Dritëro Agolli  KUJTIM NGA NJË EKSKURSION                                 Migjenit për ...
Full story

Papastasët

Nga Aleko LIKAJ Fragment romani ne proçes Papastasët Papastasët ishin shpërngulur prej më shumë se një gjysëm shekulli nga maqedonia lindore pranë kufirit bullgar, e ishin ...
Full story
image

KLEA KA MOTËR MUZIKËN

FASLLI HALITI KLEA KA MOTËR MUZIKËN  Mbesës që filloi klasën e parë të baletit. Kërcen Klea me muzikë, Me muzikë Qesh   Dhe qan. ...
Full story

POETIKA E BARDIT

Prend BUZHALA: POETIKA E BARDIT (Në 83-vjetorin e ditëlindjes së Dritëro Agollit) (ÇASTE SHKRIMI IV, 13) 1. Dritëro ...
Full story
image

Refleksione Rreth Poezisë së Arqile Gjatës

Nga  Shpresa Gjergji (Fundo) TË NJOHËSH VETVETEN...dhe  “PERSONAZHET” E TU! NJE ANALIZE QE NGRE PESHE SHPIRTIN E AUTORIT! Të njohësh vetveten është çudi e madhe ...
Full story

Tanka e Kujtim Boriçit astrigente e dashurisë

Tanka e Kujtim Boriçit astrigente e dashurisë Nga Fatmir Terziu   Kujtim Boriçi është një nga krijuesit shqiptarë që lëvron në shumë tema. Gazetaria, publicistika, ...
Full story

BISEDË ME DETIN

Resmi Osmani                                                            Tregim                                    BISEDË ME DETIN Në lindje, rrezet e ndritura, u shfaqën para diellit që po ngrihej prapa maleve të Konispoolit.Deti ndrinte e fekste. Era ...
Full story

Pas fjalëve të mjerimit të Balkan Autor-it

 Prof.dr. Eshref Ymeri Pas fjalëve të mjerimit  të Balkan Autor-it                   Pas botimit në internet të shkrimit tim me titull “Ben Blushi në gjurmët e bizantinit Phrantes”, vjen ...
Full story
image

Joshja

                    Joshja Nga Fatmir Terziu   Ngashënjim i qullur nga vjeshta. Gjethja pikëngulet zverdhanake tek qoshja dremit filizi nudo dhe vetvetvja                                    trazohet nga joshja. Pikëpamja ...
Full story
image

NDAL FALSIFIKIMIT TE HISTORISE

NDAL FALSIFIKIMIT TE HISTORISE Në gazetën Telegraf, në datat 3, 4, 6 tetor 2014, ‘’Kritiku letrar’’   Xhemal Veizaj  përkujtoi shkrimtarin me kombësi maqedonase  Sterjo Spasse ...
Full story

Mos ik, Nadja...!

tregim Kostaq Aravani nuk po kthehej i gëzuar si më parë, edhe pse në shtëpi nuk kishte ndryshuar gjë. Nadja vazhdonte ta thirrte Kostja dhe, në ...
Full story

Jeta eshte nje cikel

Jeta eshte nje cikel   E kujtoj feminine time, Kur prindet ishin te rinj, Ishin perhere ne vrapim, Une u thoja me ankim:   Sa shume qe mundoheni   Punet kurre s’ mbarrojne! Rrini ...
Full story

Një histori piluriote…

Një histori piluriote…   Nga Timo Mërkuri Askush në fshat nuk e mori vesh, si erdhi e nga erdhi, ai njeri. Se, fshati ynë, është një fshat malor, ...
Full story
image

Meditime në një ceremoni dekorimi

Reshat  Kripa                     Më datën 9 tetor 2014 u ndodha në një ceremoni dekorimi ku Shkëlqesia e tij, Presidenti i Republikës, i akordoi komunës së Luftinjës ...
Full story

JAM E DASHURUAR

Poezi nga Vjollca Tiku Pasku JAM E DASHURUAR Jam e dashuruar me engjëllin e flakës kur bëhet i padukshme e djeg pa shërim, merr ...
Full story

NJË POET STAR I KOHËS SONË

      Në mes mijra vëllimeve poetikë që botohen në Shqipëri dhe nga shqiptarët nëpër botë, sigurisht është e vështirë të bësh seleksionimin e niveleve, prurjeve ...
Full story
image

MOTRËS !!

MOTRËS !! Në vitet që ecin aq shumë si shiuUnë mbeta te muri si guri i latuarAs buka që ha e as gjumi Kujtimin për ty s’ma ...
Full story

ETYDE PER MIGJENIN

ETYDE PER MIGJENIN                      1) MUZEU   Ja, raftet me libra , karrigia, Dhe tryeza; Ora mbi të, e ndalur Siç ndalet edhe zemra... Pastaj pena; Pa bojë si venë pa ...
Full story

Lypësi

  Tregim          Paradite. Rrezet e diellit u fshehën prapa reve të zeza. Papritmas filluan pika të ftohta shiu, edhe pse ishte ditë gushti ...
Full story

RRUGET

1-  RRUGET. Stergjyshrit   s'dime  si  kane  jetuar. Keshtu  do   te  thone  edhe  per    ne. Rralle   si  ne    do  te  jene  copetuar, Dy  gjysma  , ndare,  ne  dy  Atdhe. Per  gjume  ...
Full story

KRISMA E GABUAR

KRISMA E GABUAR  Atje tej ku mbaron korija me lisa të rinj,degjohej një këngë polifonike,gjysëm lirike-gjysëm elegjike.Ishte këngë gezimi,dasme,por ne shqiptarët seç kemi këtu në shpirt ...
Full story

MENDIME PËR DISA “NXITIME” TË QEVERISË RAMA

Nga Luan Çipi, ekonomist     Si qytetar i vendit tim edhe pse pensionist, po që lexoj shtypin e dëgjoj çdo ditë lajme radiofonike e televizive dhe që ...
Full story

Jasha

                    Jasha (Duke udhëtuar me anijen e pasagjerëve nga Igumenica) Nga Fatmir Terziu   Dhe ngulet ajri si një pykë në tavanin e avullt, ne ...
Full story

Ben Blushi në gjurmët e bizantinit Phrantes

                Nuk kam pasur rastin ta lexoj librin e Ben Blushit me titull “Hëna e Shqipërisë”, por para do kohësh lexova në faqen e Facebook-ut ...
Full story

Për shkak të Rrënjëve dhe Psalmeve

Faruk Myrtaj   Për shkak të Rrënjëve dhe Psalmeve     Nëse poeti arrin të mbetet poet, qoftë edhe në dy libra të ...
Full story
image

Manjola në vjeshtë

                    Manjola në vjeshtë Nga Fatmir Terziu   Krahët e mi rreth teje, përqafojnë erërat e dimrit që troket pas çdo xhami të dritares ...
Full story

TESTAMENT

FASLLI HALITI 1.TESTAMENT   Mos thoni për mua, ju lutem Kur të vijë Ajo ditë: «Sot U shua, u fik...», Sepse unë i fikur, i shuar isha... Se mos më lanë ...
Full story

ZBRITE NGA ËNDRRAT

Halil Haxhosaj   ZBRITE NGA ËNDRRAT        (Ali Ibër Nezajt)     Zbrite nga ëndrrat madhërishëm Erdhe në Gjakovën e dashurisë Erdhe në Gjakovën ...
Full story

Mokra e hijeve, simbolika e avancuar e Dervishit

Mokra e hijeve, simbolika e avancuar e Dervishit  Nga Fatmir Terziu Simbolizmi është një nga mënyrat më të avancuara poetike që bën të mundur jo ...
Full story

Nëpër xhepat e kujtesës*

                                  (cikël me poezi) Nga   Përparim    Hysi Halli   Halli! ...
Full story

Kryengritja e fshatarit të lirë shqiptar, Zhapokikë 1948

Kryengritja e fshatarit të lirë shqiptar, Zhapokikë 1948 Sadik Bejko Kryengritja e Zhapokikës është një fakt historik, një ngjarje tragjike, heroike, e ndritur dhe e përzishme. ...
Full story

Arti shkrimor si testament gjaku dhe mendimi për ardhmërinë

Shqyrtim analitik rreth krijimtarisë së shkrimtarit nga Kuçova Zenun Sina. Arti i shkrimit të bukur, ose më saktë i shkrimit si estetikë, ka qenë dhe do ...
Full story

SIMBOLIT TË REZISTENCËS

SIMBOLIT TË REZISTENCËS (Bac Adem Demaçit) Shqiponjës i rrëshqiti loti kristal mbi gur Nga plagët e thella që mori në krahëror Zogjtë ia ndanë që kishte në fole dikur Ja ...
Full story

Invading Albania's Party Beaches

Enver Hoxha was right. An invasion of the Albanian Coast is coming. However, his projection for the arrival of the foreigner hordes was ...
Full story

MALLKIM I BUKURISË

MALLKIM I BUKURISË QAZIM D.SHEHU Rri ajo  më këmbë, Shkëputur nga bukuri e vet, Bukuria  ndrit aureolë, Re e ndezur mbi mjellmë. Bukurinë e vet s`e do më, Bukuria shpirtin i ...
Full story
image

Kur zbret zbrazëtia

                  Zbrazëtia Nga Fatmir Terziu   Zbrazëtia ka pushtet. Gradohet mbi pluhurnajën e mbjellë nuk është vetëm një fjalë, një gradë, nuk është vetëm ...
Full story

Protestë ndaj një urdhëri

Ul shpejtësinë na thonë pa rreshtur Kjo fjalë zemrën ma gërvish, Mbas saj qëdron diçka e fshehur Buzëgaz nuk mund të rrish.   Ky urdhër ...
Full story

Retrospektivë.....

Ndue Vatnikaj Retrospektivë.......S I T H U A ??? Rrruges kaloj duke ecur me makinë,Shikoi disa qen mbi tortuar rrinë,Të mbledhur si kulaç,flenë si të qetë,Rrallëher shqetsohen ...
Full story

Hëna më buzëqesh...

Xhahid Bushati   Hëna më buzëqesh...                                                 -poemth- 1. Hëna shëtit sonte si dritë nëpër pyll, fshihet pas një dege e ngjan si një yll.   Ylli kërkon yje erdhën radhë-radhë…, u çudit dhe pylli, kaq shumë s’kishte ...
Full story

Enigmat e orëve të vona

                  Thirrja e enigmës Nga Fatmir Terziu   U terr deti, qielli u bë kryq nën një hardhi e toka pinte verë e bënte dashuri. Enigma ...
Full story
image

HËNA E PËRGJAKUR

HËNA E PËRGJAKUR U përgjak hëna pikon në terrin e zi nëpër të reve rrëmba gjaku i ëndrrave, po qan një fëmi (iu ...
Full story
image

Fjalët janë ngjyrat e mia

                Dashuria s’do ngjyrim Nga Fatmir Terziu   E di ti i përzgjedh ngjyrat pa mua. Ngjyrat që në shpirtin tënd i bluan, ngjyrosmë me të ...
Full story
image

NJË LIBËR ME SHUMË VLERË PËR TURIZMIN SHQIPTAR NGA XHELAL MARKU

  Kur më bie në dorë ndonjë libër i mirë, kam dëshirë t'ua bëj atë të njohur lexuesve dhe të interesuarëve, për vet faktin se sot ...
Full story

RREZIQET NDAJ EURO-ATLANTICIZMIT

(Po Shqipëria dhe Shqiptarët?) Javën që kaloi në Washington u mbajtë një konferencë e organizuar nga Qëndra për Analiza të Politikës Europiane ku morën pjesë akademikë, ekspertë ...
Full story
image

DREJT QYTETIT

  Adam Zagajewski (Leopoli, 21 giugno 1945) është një poet, shrimtar dhe eseist polak. _________________________________   DREJT QYTETIT   "Përkulur  nga një peshë që jo gjithmonë shihet nëpër baltë ose në rërën e shkretëtirës, ecin përkulur të ...
Full story

PËR KUVEND E QEVERI

PËR KUVEND E QEVERI   Në luftë bashkë,n ' liri të ndarëkush në vend të dalë i parë,ndërmjet djalli u ka hypër kuvend e qeveri.Njëri grup thotë ...
Full story

Përse “Gërzheta” nuk duhet të jetë në tekstin shkollor?

            Xhahid Bushati                                 Përse “Gërzheta” nuk duhet të jetë në tekstin shkollor?[1]                 Në rubrikën: “Letërsia gojore” të tekstit shkollor “Gjuha shqipe 8”, përshihet edhe përralla ...
Full story

Metit, poetit te gjakut tim.

Mihal GJERGJI   Metit, poetit te gjakut tim.   Tragjik në vargje dhe në jetë S’ndryshohet fati, s’mundesh dot Kalvar i dhimbjeve të vret Venitet shpresa, pret më kot   Mallkimi qënka brenda ...
Full story

Nga libri im me poezi: ” Vajzat Prane e Larg Valeve” Fusha e Qeparoit

  (Ballade per fushen)   O ti moj e blerta ime, Qylim i bukur Persie, Per ty u ula te shkruaj, Disa fjale dhembshurie!   Me je kadife e bute, Je ...
Full story

KALAJA E KANINES

1-    KALAJA  E  KANINES             POEME. thesare, qe  s'dime  nga  te  hyjme. E  qerthullojne  mijra  mendime. Kufijte   e  heshtjes  buzeve  rrine. Pa  ndalur  c'thote  dhe  zemra ime. Perroi  vinte   per  tek  ...
Full story

SHKRIMTARI DHE PSEUDOPOETI

Tregim Pranverë. Mimozat kishin çelur rrugëve të Tiranës. Çdonjëra prej tyre dukej si një tempull bukurie, ku temjani aromatik ngrihej lartë në qiell.” Sikur të ...
Full story

FLUTURON FJALA

Në botë fluturon fjala Flutur pa krahë, Krimb dyshimi bëhet, Drejt fundit të saj. AJO Ajo rri më këmbë, Shkëputur nga bukuri e vet, Ndjesia ...
Full story

XHORXH UASHINGTON - GJAK SHQIPTAR NGA PEJA ?!..

Agim  Shehu              XHORXH  UASHINGTON  - GJAK  SHQIPTAR NGA PEJA ?!..            Sa filluam të pimë kafen me mikun tonë zviceran, intelektualin me kulturë Yves A. Dupont, ai ...
Full story

PSE ‘TRIREMA E POEZISË JONIANE’?

Dr. Bardhyl Maliqi   PSE ‘TRIREMA E POEZISË JONIANE’?   Nxitja për këtë shkrim u mor nga një pyetje e bërë nëedicionin e tetë të ...
Full story

Zgjuarsia e gaforres…

Xhahid Bushati Zgjuarsia e gaforres…             -sipas motivit të një përralle popullore- Na ishte një herë një oktapod. Jetonte në thellësitë e oqeanit. Si egërshan që ishte sulmonte ...
Full story

Kurthi i mëndafshtë i dashurisë

  Tregim Nga    Përparim     Hysi      Unë që po tregoj këtë histori, jam Rozi. Emëri im i plotë është Rozeta, por ...
Full story

HAPNI RRUGË!

Neki Lulaj   HAPNI RRUGË!       Kohë seancash Prolongohen datat e seancave Belbi don të qëndrojë sërish Mbi kalin e pabekuar Kafsha hingëllinë Koha ikën sovran i plagosur Len plagë të pashëruar në zemër të ...
Full story
image

Sikur e “Shtuna” të ishte frymore

  Sikur e “Shtuna” të ishte frymore, duke lexuar këto poezi të magjishme dhe drithëruese, do ta ndjente veten shumë të vlertë, përsa u ...
Full story

Milianov Kallupi

  Me Milianov Kallupin ishim miq e shoke, Te tille mbetem tere nje jete . Kafen e pinim gjithmone tok , Rreth mureve te kalase ku ...
Full story

SI VELË E HAPUR

  Ti më çmend me naze, unë të ndez me lutje Më hedh mes zjarrit, më ringjall me puthje. Ti më deh me fjalë, ...
Full story
image

Universalizimi poetik i përditshmërisë njerëzore

        X H E Z A I R   A B A Z I Universalizimi poetik i përditshmërisë njerëzore                   (Refleksion kritik rreth poezisë së Faslli Halitit) Ata ...
Full story

Probleme, risi dhe prurje të veçanta stilistikore në lëmin e gjuhës, në romanin “Klubi Khajam”, të shkrimtarit Murat Aliaj.

Edhe romani i Murat Aliajt, “ Klubi Khajam”, megjithëse doli në fillim të këtij viti (2014-s), në vend që të lindte në një ...
Full story

Një ngjarje në pyll…

                                    -sipas motivit të një përralle popullore- Në një pyll na jetonte një arush zemërmirë. Sytë e tij, edhe pse të vegjël e të lëvizshëm, sikur ...
Full story

Cikli poetik “Syri i pagjumë”

     Midis nesh…   -------------- Nën mbrëmjen e qetë një siluetë në ardhje mjegulloi sytë e mi. I përhumbur një çast mbeta shtrydha fort kujtesën. Në dy kahje ishim rrënduar shilarsit kohë njeri-tjetrin ...
Full story
image

Një poezi është një qytet

  një poezi është një qytet Një poezi është një qytet plot rrugë dhe puseta plot shenjtorë, heronj, lypës, të çmendur, plot vogëlsira dhe sende për të pirë, plot shira dhe bubullima dhe periudha thatësire,  një poezi është një qytet në luftë, një poezi është një qytet që pyet një orë për psenë një poezi është një qytet që digjet, një poezi është një qytet nën topa artilerie dhomat e tij prej Berberi ...
Full story

Nje Çmim per Fisnikerine e Letrave Shqipe

Nje Çmim per Fisnikerine e Letrave Shqipe Faruk Myrtaj Me ne fund ka per te ardhur nje Vjeshte e Dyte, per ta pasur edhe NE, Shqiptaret nje ...
Full story
image

Një botëjetë në xhungël

                      Një botëjetë në xhungël Nga Fatmir Terziu   Lëvizja bën flirt me gjullurdinë, ngeshëm dhe në zhurmë ajo ngjizet, ngadalë dhe në heshtje ndihet, duke ...
Full story

Hyni në çadrën time

                  Hyni në çadrën time   Vetullat i ngrysën retë, pastaj nisi të bjerë shi, zogu ikën drejt folesë, vrapon pyllit një ari.   Një ari, një ari do të laget nëpër shi, do ...
Full story

Magjia e përkthimit të një matrice poetike

Nga Fatmir Minguli   Magjia e përkthimit të një matrice poetike (Refleksione për librin " Striptizë poetike në Washington D.C. ...
Full story
image

PARADOKS

PARADOKS ____________ Atë fund vjeshte u zura keq me babain tim, në nerva e siper vesha xhakavendon, mblodha ato dy roba të trupit në nje ...
Full story

Cikël 5: Le ta themi të shtunën...

                    Cikël 5: Le ta themi të shtunën...   E shtuna me fat Nga Fatmir Terziu   Je nënë e madhe, e lodhur nga vitet, muajt, ...
Full story

Kur djalli qëllon me putër *

 Kur djalli qëllon me putër    *                                 ...
Full story

Cikël 4: Le ta themi të shtunën...

                    Cikël 4: Le ta themi të shtunën... E mbaj me vete një të shtunë Nga Fatmir Terziu   Nën sqetull kam trastën e mendimeve, të ...
Full story
image

Një roman i Alekos që të befason.

Robert Martiko Një roman i Alekos që të befason. Duke përfunduar së lexuari romanin “Vajza e Gjeneralit” me autor shkrimtarin e mirënjohur tashmë në letërsinë artistike ...
Full story

IMPRESION

IMPRESION Timo Mërkurit     Nga Zaho Vasili     Sa e mbaropva librin e shokut tim E vura në raft, tek pema me degë shumë Sa I rrëndë mu duk, por dhe sa ...
Full story

Cikël 3: Le ta themi të shtunën...

                    Cikël 3: Le ta themi të shtunën...   Të shtunat shtrydhje e huaj Nga Fatmir Terziu   Mbi truallin e një muaji, shtrydha të gjithë ...
Full story
image

Ajo dhemb

Ne retina, ne lekure, ne palcen e erret Te kockave te mia. Netet e mia jane fyej Te mbushura me frymen e saj ...
Full story

Krimi i Fanies

Krimi i Fanies Mengjesi erdhi e u shtrua mbi pjergullen e mbushur plot me vile rrushi, ashtu bute bute e si me naze. Pastaj ...
Full story

Zëri i largët i shiut, që na "lag" nga afër

"Zëri  i largët i shiut"  i Adem Zaplluzhës  (esse) Nga  Përparim   Hysi             Më erdhi me porosi  të posaçme , përmjet ...
Full story

Përfaqësimi i letërsisë shqipe për fëmijë e të rinj në tekstet shkollore (“Gjuha shqipe”)

Xhahid Bushati                 Përfaqësimi i letërsisë shqipe për fëmijë e të rinj në tekstet shkollore (“Gjuha shqipe”)[1]                 Teksa po përgatisja temën, por edhe në këtë çast ...
Full story

Cikël 2: Le ta themi të shtunën...

                  Cikël: Le ta themi të shtunën... Në çdo të shtunë Nga Fatmir Terziu   Në çdo javë ka një të shtunë, një të shtunë, në ...
Full story

KOTËSI UNIVERSALE

KOTËSI UNIVERSALE**************************Ç’është kjo kotësi universale?Kjo kotësi.Lind Dielli fare kot,Kot shpërndan dritë e ngrohtësi,As dritohem, as ngrohemDiellin e rrëmben ai..Kot zmadhohet hëna dhe shkelë yjet,Zbukuron siluetën ...
Full story

Cikël 1: Le ta themi të shtunën..

                  Cikël: Le ta themi të shtunën.. E shtuna Nga Fatmir Terziu   Ja udha, ja udha, mes saj je Ti, jam unë e s’jam unë, ...
Full story
image

MË THOT ZEMRA TË MARRË UDHË

Një zë shpirti më vjen nga brenda E rrah udhën si më thotë zemra Pa e ditur se ku do të dalë Atë çka koka ...
Full story

POROSIA E NËNËS

Xhahid Bushati   POROSIA E NËNËS     Zog i vogël më nuk priti sa folezën e çuditi! Hapi krahët gjithë gëzim, mori udhën fluturim... ...
Full story
image

Një diskurs i veçantë si një formë e përmbajtjes së vetëdijes

Një diskurs i veçantë si një formë e përmbajtjes së vetëdijes Nga Fatmir Terziu Nuk e di nëse ka vend për më shumë në jetën ...
Full story

Today I set out how we can secure a better future

Fatmir, Today I set out how we can secure a better future - and build a Britain that everyone is proud to call home. A Britain ...
Full story
image

Faktorët lirikë dhe jetikë në krijimtarinë e Nexhi Baushit

Faktorët lirikë dhe jetikë në krijimtarinë e Nexhi Baushit Nga Fatmir Terziu   Nexhi Baushi është prej kohësh në mjedisin e krijimtarisë. Kohët e fundit ajo ka botuar ...
Full story

"Dënesa në qiell" e Dhori Thanasit

   Një libërxhepi që ta "shqyen" xhepin                                        ...
Full story
image

E sinqerta e vargut të Teuta Osmanit

E sinqerta e vargut të Teuta Osmanit Ka një mënyrë të sinqertë në vargun e Teuta Osmanit. Është një sinqeritet që vjen mes vargut të ...
Full story

Diskurset e fotografisë së luftës së Kosovës në spektrin filozofik të një libri

Diskurset e fotografisë së luftës së Kosovës në spektrin filozofik të një libri   Libri më i suksesshëm i pas luftës së Kosovës, ndoshta më ...
Full story

Ngjyra e humbur

                Ngjyra e humbur Nga Fatmir Terziu   Natë. Nuk ishte thjesht gjetherënie. Ngjyrat e tyre përvillnin shpirtrat e ndezur flakë e padukshme si vetë jeta ...
Full story
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1