Newsletter
Email:
Poll: Fjala e Lire
Si ndiheni tek Fjala e Lire?
Home | ANTOLOGJI

ANTOLOGJI

image

FATMIR TERZIUT * Poezi jubilare

FATMIR  TERZIUT  *        Poezi jubilare Nga  Përparim  Hysi Sot qeshë në PRESIDENCË (si i ftuar pak i veçantë)Ndaj e shkruaj këtë vjershëSi frymëzim, në këtë rast. Miku im, FATMIR 
Full story
image

ZONJA DELFIN DHE VAJZA ME NISHAN NË FAQE

            SOTIR ATHANASI   ZONJA DELFIN             DHE             VAJZA ME NISHAN             NË FAQE              ( tregim) ( Ky tregim është shkruar për t'u paraqitur në garën e rradhës ku jepet ...
Full story
image

BUDALLAI DHE MBRETI I TIJ

  Dikur një budallai i shkoi ndërmend të takonte mbretin e tij. Duke ecur drejt pallatit mbretëror, përgjatë gjithë rrugës tek ndeshej me njerëz të ndryshëm, ndjeu ...
Full story
image

VËLLEZËRIT BODO

VËLLEZËRIT BODO Nga Luan Çipi   Në foto dalë Isuf Bodo, kolos nga mendja dhe shtati, Më i vogli ndër katër vëllezër, miq të mi simbole nderi, Vlonjatë, origjinë  Dukati, me ...
Full story
image

NËNTË GRATË E OMERIT

NËNTË GRATË E OMERIT  Dihet tashmë se Homeri kishte nëntë gra, sepse thërriste me nëntë emra gruan e tij. Pikërisht sepse ishin kaq shumë emra, për ...
Full story
image

Tani që i mungojnë energjitë

Tani që i mungojnë energjitëkundërshtarët e papajtueshëme shikojnë t’ i jetë nënshtruar gjendjes septikedhe gëzohen.I shfrenuar pasioni i tyre. Ah! Ta zgjonte një  Medea. T’ i nxjerr ...
Full story
image

Fytyrën nga brigjet e tokës sime

Fytyrën nga brigjet e tokës sime Në përkujtim të poetit Milianov Kallupi   Arbëreshët e Italisë kur u lind fëmija, e kanë bërë zakon që t’ia kthejnë fytyrën ...
Full story
image

"Makina" e ILOS?!!!

"Makina" e ILOS?!!!       (rrëfim si një skicë letrare)   Nga  Përparim   Hysi        Sot, paradite, piva një kafe me ILON, mikun tim. ILUA  është Profesor-doktor ILINDEN SPASSE, djali ...
Full story
image

BUQETË POETIKE PËR ÇAMËRINË

Cikël poetik nga Albert HABAZAJ   1. KRAHU I PLAGOSUR I SHQIPONJËS (Këngë e pambaruar për Çamërinë - apel ndaj Protokollit të Firences, që i aneksoi Greqisë krahinën ...
Full story
image

PAS DISA VITESH

PAS DISA VITESHDikur në dritën që lulëzoi dashuria ime e parë fluturonim të dy me fjongon e ylberit drejt lartësisë dhe në momentet e ndritshme, në telajon ...
Full story
Log in
Featured author
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1