Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | ANTOLOGJI | Nuk bëhesh i madh!

Nuk bëhesh i madh!

Font size: Decrease font Enlarge font
image Kadri Tarelli

Nuk bëhesh i madh!

 

Nuk të bën shqiponjë, mali ku je ngjitur,

As gjel kokosh, plehu ku ke hipur!

Nuk të bën të zgjuar, karige bythës qepur,

As bukurosh, kostumi i shtrenjtë gjetur.

            Edhe trim s’të bën, shpata brezit ngjeshur,

            As dhëndër s’të nisin, rrobat që ke veshur.

Nuk të ve në qoshe, qeleshja mbi kry,

As krushk nuk të çon, ballukja mbi sy.

S’të bën filozof, mjekra gjoksit zgjatur,

As të ditur syzet, përmbi hundë mbajtur.

Shitsi në dyqan, s’i shton mallit vlerë,

mendjemadh me huqe, kush ka për të blerë?

Mos u mburr më kot, nga lartësi e shtatit,

punëtor nuk të bën, bishti i gjatë i shatit.

As të madh të mban, emri mbetur fisi,

Vetë kërko diellin, mos pre dega lisi.

Veset s’të çojnë lart, po munde ti prishi,

Keq, kur të tundon, mishi, goja, binishi.

Me hije mëngjezi, veten pse e mat?

Mos u qaj më kot, s’të ka kush inat!

Hip në shpinë të bletës, të shijosh nektarin,

Veç me punën tënde, ti e ndez pishtarin.

Po e ndoqe mizën, vajte në bisht të kalit.

Pa mund, vlera e dije, kot i qepesh malit.

Të moçmit na thonë: shëndet, dije, punë!

Ti mos lakmo hijen, se të mban në gjumë.

Veprat lenë gjurmë, bëjnë histori,

Ato flasin vetë, gdhendin madhështi!

 

Kadri Tarelli

Durrës  më 19, të korrikut, 2017.

 

 

Comments (3 posted):

xhevahir cirongu on 20/07/2017 10:20:06
avatar
Z. Kadri!

Lexova me shumë vëmendje poezinë tuaj. Gjetje e bukur, kohore, at gjen edhe tharmin e satirës e të lirikës filozofike etj. Sinqerisht, bukur mik!Urime!

Miqësisht,Xhevahir Cirongu, 20 korrik 2017
Dhimiter M. Xhoga(Guri Naimit D.) on 17/10/2017 17:26:05
avatar
Urime juve Kadri-
Perjetesi;vellaitndiere-Ytbi Tarrelli!

"Pema bie nene peme" apo"gjaku gjak",
Lexova poezine i nderuar Kujtim Tarelli
Te lumte PENA,ngjasuar atij PENELI;
Yt vella, i ndieri.Ytbi-madheshtori.
Jemi prag,4 Nedorit,nga jeta Ai ndare,
Te pavdekeshme peneli Tij brezave lene,
Nje jete te veshtire ai angazhuar,
Na la kryeverpa dora e Tij,skalitur.
Me pasardhesit dhe Bashkeshorten Ai
Ate kreatyre,Ai shoqe jete pasur
Na e solli kete prag i vjet pa Te
I miri I.Lena,ne film,NENE Teuta foli.
Nene dhe bashkeshorte e perkryer
Me ata engjej femije,veprat Kryeveper:
"Nene Terzen"n'Toronto ai perjetesuar,
Heroin,Adem Jashari,busti tij n'Prosek.
I perjetshem kujtimi tij do mbese
Dora e Tij dhuruar mua Gj K.Skenderbe.
Si mua shume bashkekombesve n'Toronto,
I ndieri Ytbi Tarelli, do jetoje.
Jane keto mesimet tuaj,lexuesve sjelle
Faleminderit,ndiese,Ytbi-artistin tone.
Me shume konsiderate.

Toronto17Tetor2017 Dhimiter M. Xhoga
Guri Naimit D.(Dh XHoga) on 01/01/2018 00:40:00
avatar
Ytbi Tarrell me Ju jetojme
Ne Durresin tone urim te dergojme;
Gezuar vitin e Ri,e gjithe dashamiresit
NgaTornto mes debores ju urojme..

Guri Naimit D.

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1