Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | ANTOLOGJI | Vargjet pa mendim

Vargjet pa mendim

Font size: Decrease font Enlarge font
image Viron Kona

Viron Kona

 

Cikël me epigrame1) nga Viron Kona

1). Epigram: Vjershë e shkurtër, zakonisht satirike, që përmban një mendim të mprehtë e thumbues.

 

Vargjet pa mendim

 

Vargjet pa mendim:

si trenat,

që bosh venë e vinë...

 

Politikanët

“Të dënuar”,

si 50 vajzat e Danaut 2),

që, prej mijëra vjetësh,

vozën me ujë nuk po e mbushin dot...

 

2). 50 Vajzat e Danaut. Vajza të mbretit të Egjiptit, Danaut. Me urdhër të babai ato vranë 50 burrat e tyre. Për këtë u dënuan të rinin në Hadë, duke mbushur me ujë gjithë kohën një vozë me fund të shpuar, që s`mbushej kurrë.

 

 

Fytyra e ligësisë

 

Kur u largua nga kjo botë la trashëgim,

një sënduk të madh me ar e argjend.

Që ata pas tij t`mos ia harronin zakonin,

brenda sëndukut fshehu dhe një nepërkë.

 

Sundimtari

 

Fshati e njohu si hajdut pulash,

bankat si vjedhës eurosh e dollarë,

politika  e “vlerësoi” si kameleon e ngjalë,

populli e mallkoi si sundimtarë gjakatar.

 

Spiunët

Si qentë,

nga larg të përgjojnë,

heshtazi të ndjekin pas,

presin çastin dhe kafshojnë.

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments (1 posted):

AL on 14/07/2017 19:43:48
avatar
Vargje pa mendim, por jo si voza e vajzave te Danaut, sepse te mbushin me mendim.
urime.

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1