Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | ANTOLOGJI | A E MBAN MEND?

A E MBAN MEND?

Font size: Decrease font Enlarge font
image Hanëme Çipi

A E MBAN MEND?

Nga Luan Çipi

 

 

 

A e mban mend, moj (Hanëm) Zonjë,

Kur luanim bashkë symbyllas,

Të kërkoja ndër gjitonë

Veç të të sodisja rishtas.

 

Ti ikje, unë pas teje,

Si një qengj të vija pas,

Më vlonte gjaku ndër deje,

Shpirti mbushur me maraz.

 

Në kërkim muaj me radhë,

Në kukulla të rinte mendja,

Unë të dilja ballë përballë,

Ti më thoshe s’ma ka ënda.

 

Nuk do ti, po dua unë,

Do të të ndjek, gjer në varr,

Çdo ditë, të dua më shumë,

Zemrën tënde do ta marr!

 

Kur mi ktheve sytë e brishtë,

Gjoks e buzë i bëmë tok,

Unë, sikur linda sërish,

Përtërirë këmbë e kokë.

 

Dhe gjithnjë e kam në sy

Përjetësisht këtë imazh,

Gjysmë shekull dashuri,

Të pandarë për asnjë çast!

 

 

Vlorë, 10.07.2017

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1