Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | ANTOLOGJI | PAS DISA VITESH

PAS DISA VITESH

Font size: Decrease font Enlarge font
image Vjollca Tiku Pasku

PAS DISA VITESH

Dikur në dritën që lulëzoi dashuria ime e parë 
fluturonim të dy me fjongon e ylberit drejt lartësisë 
dhe në momentet e ndritshme, në telajon e bardhë, 
pikturoja një kurorë ëndrrash në altarin e përjetësisë. 

Ti më lodhe, si një kullë me gurë pa gjethe lulesh, 
apo si një luan që mbretëron me ligje në mbretëri;
premtimet e tua shkuan si lumë i rrëmbyer me zhurmë
ku kthjelltësia u harrua në ndonjë letër të lagur në shi. 

U largova, me një buzëqeshje, si të malit para dimrit,
teksa dhembja ime endej si dallëndyshe e verbuar në qiell, 
lotët si murgeshat e virgjëra njomnin tokën e djegur 
teksa duart grusht lëshonin shtrëngatën e fikur nën diell. 

Çuditërisht, ti kthehesh pas disa vitesh e premton dashuri...
trazon një dhembje të shuar me hirin e yllit të Afërditës, 
por asgjë nuk ndizet më, se hiri u shpërnda në lumin e jetës,
tani kam ëndrra nga spektrat e ngjyrave të reja të dritës.


Vjollca Tiku Pasku

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
2.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1