Newsletter
Email:
Poll: Fjala e Lire
Si ndiheni tek Fjala e Lire?
Home | ANTOLOGJI | Funerali Blu

Funerali Blu

Font size: Decrease font Enlarge font

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Funerali Blu

Wystan Hugh Auden

 

Ndali të gjitha orët, këputi telefonat,

Parandalo qentë nga lehjet mbi një kockë me lëng.

Hesht pianon dhe bëje daullen të mbytur

Sille arkivolin, lejo vajtuesit të vijnë.

 

Leri aeroplanët në rreth të vajtojnë lart

Shkarravit në qiell mesazhin Ai është i vdekur,

Vendosi hark-tyl rreth qafës së bardhë pëllumbave publikë,

Leri policët e trafikut të veshin doreza pambuku të zeza.

 

Ai ishte Veriu im, Jugu im, Lindja ime dhe Perëndimi im

Javët e mia të punës dhe vendi im i pushimit të dielën,

Mesdita ime, mesnata ime, fjala ime, kënga ime,

Mendova se dashuria do zgjasë përgjithmonë: Isha i gabuar

 

Yjet nuk të duhen tani, të dalin secili,

Paketo hënën dhe çmonto diellin e fryrë,

Hidh larg oqeanin dhe rrjepe drurin.

Tani mos mendo për ndonjë gjë të mirë.

Përktheu dhe përshtati: Fatmir Terziu

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1